Spanning over Koningskwestie in België verminderd Geboorten in ziekenhuizen boekhouden 3 Zal Prins Boudewijn terugkeren ALSOF HET REEDS LENTE IS... MEISJE JONGEN BEDRIJFSRUIMTE ar Velleman CCURANTZETTERS COURANTOPMAKERS Arrestatie van C.D.U.- Gevaarlijk individu in bezettingstijd Wonderlijke winter in de hollenstreek Knoppen der bomen zwellen.... Zilveren toneeljubileum van Pierre Balledux Duizendste K.L.M.- vlucht op Zuid Amerika Leert Talen SPREKEN Autotransporten leiders STUWADOORS STAAN TERECHT Het middenstandsexamen in lndië Kosten radio-omroep voor 1947 monteur gevraagd DE KOFFIE- EN THEEZAAK 1ste verwarmingsmonteurs. BOUWRIJPE BOUWGROND ENIGE EERSTE NAAISTERS AGENT-INCASSEERDER VERHUIZINGEN P. DE BOER ZWAAG U BELT 16990 17696 Stofzuiger A. G. v. Elk ZATERDAG 10 JANUARI 1943 PAGINA 5 Vanavond rede van Jakob Kaiser Nieuwe partij in Frankrijk Levenslang geëist SOCIALE GEZONDHEIDSZORG f: Film van de maand Januari Totaal subsidie van 10 millioen Schatten Pinakotheek te München naar Rijksmuseum Prins aan da kop te Velsen Frans Halsplein 9, Telef. 16373 E-X AM-I N P L E l D ING HUGAS; ELGERSMAPOTGIES E R DEN HAAG HAARLEM ROTTERDAM UTRECHT In het vóósrjaar COSTWMS WINTERJASSEN 21472 MANCHESTERRROEKEN LAKENS - SLOPEN DISTRiBUTSEDIENST HAARLEM Aanvragen inschrijvingsbewijzen voor toerrijwielbanden DISTRIBUTIEDSINST HAARLEM Distributie van toerrijwieien en transportbanden Methode „Actueel". Fry's Taleninstituut Wilhelrninasiraai 39 - Telefoon 15814 rN.V. TECHN. MU. P. J. F. VAN OEFFEE- GEVRAAGD: PRIMA WINKELHUIS met woongelegenheid JUFFROUW TE KOOP OF TE HUUR GEVR. VOOR KLEIN INDUSTRIE HUIZEN WMNOERROLLE& Muziekschool Hartendorp IJe kunt het toch beter overlaten aan H OTTGERING ONTVLEKKEN stoppage AMSTERDAMSE VAART 28-32 - TEL. 11561 f 185.— DRUKKERIJ 'T KASTEEL VAN AEMSTEL vraagt voor spoedig» indiensttreding: en Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan hei bedrijfskanioor, N.Z. Voorburgwal 69-73, Amsterdam. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, 10 Januari Hoewel er van tevoren medegedeeld Was, dat men geen buitengewone gebeur tenissen moest tegemoetzien, werd er toch met grote spanning uitgekeken haar het resultaat van de ministerraad, die het Belgische Kabinet vandaag voor de eerste maal sedert de Kerstvacantie sal houden. De oorzaak daarvan lag in het feit, dat men in verband met de ge huchten in de afgelopen dagen een me dedeling verwachtte over de konings kwestie. TJit het officiële communiqué is gebleken, dat die geruchten op waar heid berustten. Spaak heeft aan de mi nisters kennis gegeven van een brief, die hij van koning Leopold III heeft ontvangen. De inhoud van die brief Wordt niet bekend gemaakt. Maar de koning drukt er zijn voldoening in uit over de verklaringen, die tijdens het de bat over de koningskwestie in Decem ber zijn gedaan. Hjj meent derhalve, dat de mogelijkheid van contact tussen hem en de regering bestaan blijft. De indruk, die deze brief op de mi nisters heeft gemaakt, is zeer gunstig. De regering is derhalve unaniem van oordeel, dat de besprekingen met Leopold III in verband met de konings kwestie en in het kader van het rege ringsprogramma kunnen worden voort gezet. Men is zelfs een stap verder ge gaan door Spaak opdracht te geven een onmiddellijk en persoonlijk contact met de koning op te nemen. Wat dat precies betekent valt nog niet uit te maken, •haar in politieke kringen achtte men het vanmiddag niet uitgesloten, dat Spaak binnen afzienbare tijd een bezoek aan de koning zal brengen. Zeer spoedig Zal dat vermoedelijk nog wel niet zrjn, aangezien naar men weet dezer dagen luist de reis van de koning naar Ame rika werd aangekondigd en deze reis wel -en twee maanden zou kunnen duren. Over het algemeen neemt men wel aan, dat in het volgend stadium van de besprekingen tussen de vorst en de re gering de mogelijkheid van een terug keer van kroonprins Boudewijn in 1948 "hder ogen gezien zal worden. De prins Wordt in de loop van dit jaar 18 jaar °ud en heeft dan het recht in de Senaat te zetelen. De beslissing van de ministerraad neeft tot welwillende en optimistische commentaren aanleiding gegeven en men "°°Pt, dat deze nieuwe situatie ertoe .bijdragen om de spanning in d^e re- Seringskringen te verminderen. Dat was ook wel nodig want de schim van een °P komsv zijnde kabinetscrisis dook de Berichten uit verschillende steden der Sovjet-zone van Duitsland gewagen Van nieuwe arrestaties van plaatselijke leiders der Christelijk Democratische Unie (C.D.TJ.) door het Sovjet-Russisch hiilitaire bestuur. 1 Van alle functionnarissen der partij Wordt thans een verklaring geëist, dat zij afwijzend Staan tegenover de politiek öer bezetters in het Westen en het plan- marshall. Men neemt aan, dat de ge- erresteerden hebben geweigerd een der gelijke verklaring af te leggen. Hedenavond zal de afgezette C.D.U.- Jeider Jakob Kaiser te Berlijn een rede houden. Het heeft hier veel aandacht getrok ken, dat een der vooraanstaande offi cieren van de Sovjet-Russische inlich tingendienst, Nazarof, tegenover de voor zitter der Berlijnse afdeling van de Liberale partij, Sclïwennicke, gedreigd heeft „dat er in Berlijn binnenkort nog ®iechts één bezettingsmacht zal zijn''. laatste, dagen weer regelmatig op. Ver dwenen is dat gevaar overigens niet. De koningskwestie is maar één van de pro blemen, waarmede Spaak te worstelen heeft. Van meer direct politiek belang op dit moment en in de eerstkomende weken is het vrouwenstemrecht en zijn vooral ook de structuurhervormingen, die veel tegenstand ontmoeten bij de conserva tieve vleugel van de Christelijke Volks partij. Het ziet ernaar uit, dat Spaak zal tra hten de twee helften van zijn meer derheid tevreden te stellen door het vrouwenstemrecht, dat op de eerste plaats/door de C.V.P. geëist wordt en dat in principe is aangenomen, met kracht door te zetten, maar slechts op voor waarde, dat de C.V.P. hem terwille is om de socialistische eis van de structuur hervormingen te verwezenlijken. Het wantrouwen van de twee partners je gens elkaar is echter wel zo groot, dat Spaak al zijn diplomatieke talenten en al zijn autoriteit in het spel zal moeten brengen om een overwinning te behalen. Zeventien linkse leden van de Franse Socialistische Partij hebben een nieuwe partij opgericht: die der Democratische Eenheid'ssociaiisten. De oppositiegroep der oude Socialisti sche Partij heeft reeds enige tijd critiek geoefend op leiders als Léon Blum, die volgens hen te veel concessies doen aan de Republikeinse volkspartij (M.R.P., de partij dér Katholieken)De nieuwe partij staat samenwerking met de communisten voor en verlangt vrede met de Indo-chi- nese nationalisten in Vietnam. De Democratisch-Soeialistische Een heidspartij staat critisch tegenover het plan-Maxshall. De partij geeft een eigen weekblad uit, „De Socialistische strijd", waarvan de oplaag tienduizend zou be dragen. Leiders der partij zijn G. Nebert (vroe gere directeur van de Franse omroep), M. Fourrier (redacteur van de partijloze linkse „Franctireur") en P. Stibbe (een vroeger lid van de Franse consultatieve vergadering onmiddellijk na de bevrij- Prinses Anna van BourbonParma, is naar Lausanne vertrokken, waar zij ex-koning Michael zal ontmoeten. Een legertje van fotografen neemt haar onder vuur. De procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof Nte Middelburg eiste levenslangg gevangenisstraf en ontzetting uit de beide rechten te gen de 43-jarige Middelburgse glas handelaar K. J- Zimmerman, die door verschillende geuigen werd ge kenmerkt ais een berucht en ge vaarlijk individu in de bezettingstijd in Zwolle. Z., die in Middelburg hoofd van de anti-camouflagewacht was, volgde mr. A. Meerkamp van Embden, die waarn. burgemeester van Zwolle werd, als par ticulier secretaris naar deze stad. 'Hij zei 'n einde te zullen maken aan 't balie kluiven en leeglopen in Zwolle en con troleerde onbevoegd persoonsbewijzen'en „Ausweisen" ter bevordering van de ar beidsinzet in Duitsland. Hij bracht be woners naar landwachtkazernes of de tot strafkamp ingerichte Berkumschool aldaar en schoot in Januari 1945 op een onderduiker, die hij had aangehouden en weggeleid, doch die wist te ont snappen. Verdachte weigerde antwoord te geven toen de president hem hierover een vraag stelde Ook later heeft hij nog op een vluch- (Van onze speciale verslaggever) Onder een ijlblauwe lucht, te lazuur voor de tijd van het jaar, werken arbeiders met hun rieken op de bol lenvelden tussen Haarlem en Leiden. Gele forsythia en witte prunus ont bloeien al langs de bermen; tover- hazelaar en katjes hebben eerstge boorterecht op het kiemend leven moeten delen met velerlei bomen, wier knoppen zwellen, als waren wij al in het voorjaar. De lucht is zwoel als op een Meidag, toch wijst de kalender nog slechts 9 .Januari en het weerbericht voorspelt sneeuw in het Noorden en het midden van het land. Ook de bollenboeren in Voorhout, Lisse en Hillegom zijn er, evenals De Bilt, niet zeker van, wat de eerste maanden van het jaar nog zul len brengen aan weer en winter. En toch moet het werk van het los- dekken van tulpen en narcissen ge daan worden, want, omdat er nog geen winter is geweest, dient het stro opgeschud te worden tegen het vuil, dat er zich in heeft vastgezet. Van de hyacinten wordt de helft van het winterdek verwijderd om de kie ming niet te smoren; zij blijven tot het weer mocht omslaan onder de helft van hun normale wintervacht. In de kronieken van de bollenstreek is geen jaar aan te wijzen, dat het los- dekken en ontdekken zo vroeg moest geschieden als thans. Het record stond op de tweede helft van Januari, doch dit jaar werd er daags na Driekoningen een begin mee gemaakt. De normale tijd voor losdekken van tulpen en nar cissen is half Februari, voor het ont dekken der hyacinten Maart.. Deze zachte winter brengt zijn geva ren mee. Als de vorst invalt, is gevaar voor bevriezen van de hyacinten niet uitgesloten, ook al worden zij tijdig weer met de volle winterlaag stro ge dekt. Tulpen en narcissen bevriezen niet; zij gaan teloor door de snij winden, waartegen zij moeter worden be schermd. Maar ook andere reacties van de na tuur tekenen- de vreemde- opeenvolging van weersgesteldheden, zoals wij die zien na de bar strenge winter en on gekend hete zomer, gevolgd door een vreemdsoortig zachte winter. Als ge volg hiervan is er een overdaad aan kasbloemen, die thans, nu het winter moest zijn, de uitbundigheid van de zomerse dagen uitleven. Alleen de narcissen uit de warme kassen hebben de weelde niet aange kund en 30 a 40% „blijven weg", zoals het heet, zij komen niet uit de knop. Hoewel wij wat het uitlopen van bollen, bomen en eesters betreft geen verge lijkingen mogen maken met het vorig jaar, toen de winter alle records sloeg, is het, wat nu de natuur aan rijping te zien geeft, to'ch iets ongekends. Maar al wanen wij ons in de lente, wanneer wij in de weilanden het prille groen zien van jong gras, om dat het zo tekent tegen het bruin der verdorring van de felle en lange zomerdroogte, er is nog geen lente, al zagen wij dan ook een Vleermuis rond de Westertoren of een gele ster bloeien aan de wegkant. teling geschoten. Z. wees ook personen aan voor het verrichten van spitwerk ten behoeve van de Duitsers in de IJssellinie, doch stelde handelaren in dranken en levensmiddelen vrij van deze plicht wanneer zij hem een en ander wilden toestoppen. Volgens enkele getiugenverklaringen zou Z. aan de Duitsers hebben voorgesteld, toen in verband niet deze graafplicht gijzelaars werden vastgehouden, iedere dag een van hen neer te schieten en het lijk op de oehk van een straat neer te leggen, net zolang tot alle mannen zich gemeld hadden. Dit werd Z. echter niet ten laste gelegd en het kwam verder niet ter sprake tijdens de zitting. De procureur-fiscaal noemde Z- êen misdadiger met een inferieur karakter. Hij had geen enkele verzachtende om standigheid kunnen ontedkken en oor deelde het genoeg de verdachte voor eeuwig buiten de maatschappij te plaat sen. V Twee directeuren van Rotterdamse Stuwadoormaatschappijen stonden voor de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof terecht, n.l. de 58-jarige J. S. C. S„ directeur van de N. V- Francois Swarttouw's Havenbedrijf en de 57-jarige Fr. S., directeur van de N.V. Francois Swarttouw's Havenbedrijf, patch." De advocaat-fiscaal eiste resp. boeten van f 30.000 subsidiair 6 maanden hechtenis en f20.000, subs. 4 maanden hechtenis. Aan de eerste verdachte was ten laste gelegd, dat hij twee kranen had verhuurd aan een bedrijf in Hamburg, een poliep grijper aan de Du,itse firma Philip Holzmann te Hoek van Holland, die Duitse kustverdedigingswerken uitvoerde, en voorts stüwadoorswerkzaamheden ten behoeve van de O T. in Delfzijl had verricht. Dit laatste was ook aan yde directeur van de „Quick Dispatch" ten laste gelegd, alsmede het verhuren van terreinen en loodsen aan de Duitsers ten behoeve van het vervaardigen van zg. „Torpedoschutznetten." Pierre Balledux viert deze maand zijn zilveren toneeljubileum met een spel, dat voor hem geschreven is naar de roman „Boerenpsalm" van wijlen Felix Timmermans. De jubileumvoor stelling wordt 20 Januari in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag gegeven, Een ere-comité, voor deze gelegenheid gevormd, zal hem die avond een hulde blijk aanbieden en ook nog op andere wijze het jubileum luister bijzetten. Pierre Balledux heeft zich vooral bekendheid verworven door ziin op treden met zijn eigen groep. „De Ver enigde Haagse Spelers", die voor de oorlog in tal van plaatsen in Neder land opvoeringen gaf. Balledux had zich een repertoire opgebouwd van gezonde, eenvoudige stukken, die een groter publiek konden bekoren. De meeste bekendheid kregen zijn opvoe ringen van Timmermans' „En waar de Sterre bleef stille staan", van Ghéon's „Kermisvolk op Kerstmis", van Bal lings „Amor in de Pastorie", van Coo- len's „Kinderen van ons Volk". Kul- tuurkamer-aspiraties heeft hij nooit ge had, zodat zijn gezelschap in de oorlogs jaren ontbonden werd. maar na de be vrijding kwam hij opnieuw met een eigen groep, die de naam „Het Zuid- Nederlands Toneel" kreeg, omdat die bij de samenstelling van haar repertoire vooral rekening houdt met de behoef ten van de Zuidelijke provincies. al hoewel er ook in meer Noordelijke re gionen succesvolle opvoeringen worden gegeven. „Mariken van Nieumeghen", als openluchtspel opgevoerd, werd zeer gewaardeerd. Veterman's „Oranjehotel" en Benavente's „Kringloop der belan gen" oogstten bijval. Het repertoire krijgt langzamerhand weer een gedegen omvang. De hoogtepunten liggen. als voor de oorlog, bij die stukken, die men werkelijk kan samenvatten onder de naam volkstoneel. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: „Zoals reeds eerder werd gemeld zullen binnenkort de eerste mid denstandsexamens algemene handelsken nis voor leden van de Nederlandse strijd krachten overzee worden afgenomen. De data zijn reeds vastgesteld en wel op Donderdag 19 en Vrijdag 20 Februari. De administratieve organisatie voor dit examen is geschied in Nederland. Het hoofd van de dienst vorming te Batavia is belast met de verdere organisatie in lndië. Hij wordt hierin bijgestaan door de leden van de plaatselijke examen commissies. De examens zullen worden afgenomen te Batavia, Bandoeng, Pa- lembang, Fadang, Medan, Semarang en Soerabaja. Het overheidstoezicht geschiedt door middel van gecommitteerden, die op voordracht, van het departement van Onderwijs en Eredienst te Batavia zijn benoemd door de minister van Econo mische Zaken te 's Gravenhage. Uiteraard ban het aantal deelnemers aan het eerste examen, gezien de bij zondere omstandigheden waarin het leger zich in lndië bevindt, nog niet groot zijn. In totaal zijn 238 candidaten ingeschreven t.w. voor de examenplaats Batavia 24, Bandoeng 86, Semarang 24, Soerabaja 70, Palembang 17, Padang 9, en Medan 8. Na beëindiging van het examen zal het gemaakte examenwerk naar Nederland worden gezonden ter correctie. Het is Dikwijls wordt gedacht, dat verpleging en verzorging van kraamvrouwen in het ziekenhuis beter Is, verloskundige hulp doeltreffender, dat het herstel van de kraamvrouw sneller verloopt In de ietwat geurige atmosfeer van ziekenhuis of kraaminrichting. Er zijn inderdaad bevallingen, die slechts gunstig verlopen kunnen in een inrichting, waar alle hulp aanwezig is, maar dit zijn uitzonderingen, en dan weet de dokter of zelfs de vroedvrouw tijdig, dat er iets niet klopt. In die ge vallen is dus het ziekenhuis hèt red- middeL Maar in alle andere gevallen? Het sprookje, dat de kraamvrouw rustiger is in het ziekenhuis, klopt niet. De meeste huismoeders hebbeif veel meer te lijden van de huishoudelijke moeilijkheden, die ze zich inbeelden, dan die, welke ze horen tn zien, wanneer zij thuis zijn. Daarbij komt, dat de statistiek bewijst, dat in vele opzichten het ziekenhuis be paald achter staat bij de verpleging thuis. De natuurlijke voeding mislukt va ker in een inrichting dan wanneer de bevalling thuis geschiedt. Complicaties zijn, om het zacht te zeggen, in het zie kenhuis zeker niet zeldzamer dan thuis, integendeel. Hoe dat komt? Niet omdat de deskundigheid in ziekenhuizen gerin ger zou zijn, maar wèl, en dat is belang rijk, omdat, wat betreft de voeding, de ziekenhuisverpleegster, die een aantal kraamvrouwen onder haar hoede heeft, niet de tijd heeft elk moeilijk begin van de voeding die aandacht te geven, welke nodig is. Wat betreft de complica ties, is niets met zekerheid uit te ma ken. Misschien speelt overbrenging van de ene moeder op de andere een rol, misschien zijn er andere oorzaken, maar de feiten zijn er. Natuurlijk moet men thuis verzekerd zijn van deskundig hulp en liefst hulp, die ook de normale plichten van de huisvrouw waarneemt, die op de andere kinderen let eri" de voedselvoorziening van kraamheer en gelukkige broertjes en zusjes niet verwaarloost. Zulk een kraamhulp is niet zeldzaam. Sinds er vele kraamcentra zijn gesticht vanwege het Wit-Gele Kruis, is het aantal be schikbare kraamverpleegsters enorm toe genomen en bij tijdig bespreken hoeft niemand „zonder" te blijven. Zou om een of andere reden deskundige hulp thuis niet beschikbaar zijn, dan, maar ook alleen dan, kan een normale beval ling beter geschieden in het- ziekenhuis. Men zou haast zeggen, dat de lente reeds begonnen is. Den Haag beleefde de primeur van de geboorte der eerste lammeren in 1948. te wensen dat het resultaat van deze correctie zo zal zijn, dat de militairen die zich veel moeite hebben getroost en onder abnormale omstandigheden zich voor het examen hebben bekwaamd, hun streven met het begeerde diploma be loond zien. 10 Januari zal de K.L.M. haar hon derdste retourvlucht van Schiphol naar Zuid-Amerika uitvoeren. Het eerste con tact met de Zuid-Amerikaanse landen door de lucht werd gelegd 6 Augustus 1946 Na enige proefvluchten kwam 18 October van dat jaar een eenmaal we kelijkse dienst tot stand. Voor het her stel van de internationale handelsbe trekkingen, waarbij uiteraard snelle en directe verbindingen onontbeerlijk zijn, is deze luchtverbinding van groot belang gebleken. De Zuid-Amerikaanse landen, welke sinds het begin van deze eeuw snel in betekenis zijn toegenomen, bieden de landen van Europa goede exportmoge lijkheden, terwijl Europa op haar beurt een belangrijk afzetgebied vormt voor de Zuid-Amerikaanse producten, zoals granen, vlees, huiden en koffie. 31 Mei van het vorige jaar werd de frequentie tot tweemaal per week op gevoerd en van 18 November af werd een der beide wekelijkse diensten, welke over Lissabon werden gevlogen, over Rome en Casablanca geleid. Hierdoor verkregen ook de Zuid- en Midden- Europese landen een betere verbinding met Zuid-Amerika. Sinds de eerste vlucht, nu anderhalf jaar geleden, legden de K.L.M.-toestellen ruim 2.304.800 K.L.M. op dit 11.572 K.M. lange traject af. Ruim 6200 passagiers werden vervoerd, terwijl het gewicht aan vracht en post respectievelijk 62.052 en. 11.786 kg. bedroeg. Onder de passagiers, die deze hon derdste vlucht zullen meemaken, bevindt zich o.a. de Braziliaanse gezant in Ne derland, Z.Ex. S. Rangel De Castro. Het bestuur van de Nederlandse Filmclub heeft over de maand Januari het praedicaat „Film van de maand" verleend aan de film „The best years of our lives" een Samuel Goldwyn pro ductie, geregisseerd door William Wy- ler. De première van deze film. die wordt uitgebracht door het filmverhuurkantoor Nederland, is vastgesteld op 30 Januari a.s. in het Tuschinsky-Theater te Am sterdam. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Tweede Ka mer toegezonden een overzicht der voor 1947 geraamde kosten van de radio- omroep. Aan dit overzicht zijn de vol gende cijfers ontleend; Dienst Regeringscommissaris (Inclusief rubriek het Rijk over Zee) f 137.257.50; Ned. Radio Uhie f 6.080.780.—; AVRO f 960.980.—; KRO f 933.868.50; NCRV f 837.359.VARA f 903.105.50; VPRO f 101.881.—; IKOR f 39.530.—; RVU f4 000.Ned. Strijdkrachten f 169.162.— Wereldomroep f 1.272.635.totaal f 11.440.608.50. In overleg met het departement van Financiën verminderd met f 416.390.50, welke vermindering o.m. verkregen werd door schrapping van de studiobouw voor de wereldomroep. Geraamde kosten zün dan f 11.024.218.—. De Radio Unie trad in werking op 1 Maart 1947 Voor dit jaar zal dus n°dig zijn 10/12 x'f 11.024.218.— f 9.186.848. Bij: Over 1937 aan de stichting RNIO toegekende subsidie f 1.609.500.Idem nog toe te kennen f 182.000.—. Totaal subsidie aan de omroep: f 10.978.348. Thans kunnen wij met zekerheid mel den dat de collectie kunstwerken uit de pinakotheek te München deze zomer naar Amsterdam zal komen. De grote zomertentoonstelling van het Rijks museum zal gevormd worden door ean keuze uit deze zeer .belangrijke collectie. In het voorjaar zal eerst Brussel nog met de kunstschatten kennis maken. De stichting „Nederland helpt lndië" verzond in de afgelopen maand 4.500 kg. biscuits naar lndië, alsmede enige tientallen kisten lectuur. Voor de zevende ronde van het Hoog- oven-schaaktournooi werden gisteren de volgende partijen gespeeld: Van SteenisO'Kelly 01: Kottnauer Henneberke 01; Van Scheltinga Rossolimo 34; CortleverPrins af- gebr.; KramerWood 3434. De stand luidt thans: 1. Prins 434 p., 1 afgebr.; 2. Van Scheltinga 4 p., 1 afgebr.; 3. Van Stee nis 334 p., 1 afgebr.; 4, 5 en 6 O'Kel ly, Rossolimo en Henneberke 334 p.; 7 en 8. Kottnauer en Wood 3 p.; 9. Kra mer 234 p.; 10. Cortlever 2 p. en 1 af gebroken partij. I Woensdag 14 Januari vangen cursussen aan voor Let praktijkdiploma Volledige opleiding met 3 lesuren per week ▼oor net fcssociatiediploma December 1948. Voor hef laatste, dus in Juni j.l, afgelegde examen slaag den 103 candidaten met een opleidingstijdvan 5-10 mnd.; meer dan 30 candidaten behaalden het cijfer 9. Alle cursisten ontvingen een volledige geslaagdenlgst. Als toelating tot deze cursus eisen wij geen boek houdkundige kennis. Een behoorlijke intelligentie en een serieuze opvatting van de studie zijn voldoende. Inlichtingen en inschrijving dagelijks van 9-6 en van 7-9 uur aan het lesgebouw. laat U Uw HUISKAMER behangen, maar voor het behangen van Uw SLAAPKAMER, KANTOOR of WINKEL behoeft u niet zo lang te jachten, dat kan Nil. De nieuwe collecties behang 1948 zijn er al en onze behangers staan voor U klaar. wig Jansweg V. Tel. 1432! 17 Kruisstr. 22 Tel. 14329 Tel. 16777 J „HET HAARLEMS TEXTIELHUIS" „Voortingstraat 59, hoek v. Marumstraat. on fee tie - Bedrijfskleding - Manufacturenhandcl. Noteerde U reeds ons nieuw telefoonnummer? üaalf^el?fMnCf2l86CH BDBEAU c- J- CASSéE. Bloemen. Mededeling nr. 226 In het tijdvak van 12 t/m 24 Januari a.s. bestaat in het Uitreiklokaal „De Vleeshal" Grote Markt alhier, ge legenheid tot het afhalen van aanvraagformulieren voor in schrijvingsbewijzen voor rijwielbanden (MD 33330) voor: 1. Personen, die in één der maanden Februari t/m Juni 1947 voor de laatste maal 1 of 2 bonnen voor 1 toerbuiten- band hebben ontvangen. 2 Personen, die tussen 1 Januari 1945 en 31 Januari 1947 1947 voor de laatste maal één of meer bonnen voor een toerbuitenband hebben ontvangen, doch nog niet in het be zit zün van een „Inschrijvingsbewüs B. I." Deze aanvragen, welke individueel moeten worden inge diend, behoren volledig ingevuld en ondertekend, volgens onderstaande letterindeling te worden ingeleverd in het Uit reiklokaal „De Vleeshal", waarbij de Tweede Distributie stamkaart dient te worden overgelegd. CODERING T.D. T Bii de toewijzing wordt een „InschnjVingsbevijs^ B.I. uitgereikt, waarbij de T. D. wordt gecodeerd in een der vakjes voor rijwielbanden, onder toevoeging van de letter I. De letterindeling luidt als volgt: Maandag 12 Januari 1948: A en C. Dinsdag 13 Januari 1948: B. Woensdag 14 Januari 1948: D t/m F. 15 Januari 1948: G en H. 16 Januari 1948: I en J. 17 Januari 1948: K. 19 Januari 1948: L en M. 20 Januari 1948: N- t/m Q. 21 Januari 1948: R en S. 22 Januari 1948: T t/m V. 23 Januari 1948: W, X, IJ, Z. Zaterdag 24 Januari 1948: na-uitieiking. In verband met een goede organisatie dient men zich stipt te houden aan deze letter-indeling; op andere dagen kan men absoluut niet worden geholpen. GEOPEND VOOR HET PUBLIEK: Maandag t/m Vrijdag 8.30-12.15 uur en van 14.09- 16.45 uur; des Zaterdags van 8.30—12.15 uur. De Directeur, Haarlem, 10 Jan. 1948. A VAN PRIEL. Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag In het tijdvak van 12 t/m 24 Januari as. bestaat in het Uitreiklokaal „De Vleeshal Grote Markt alhier, gele genheid tot het: I Indienen van aanvragen voor toerrijwieien. De betreffende formulieren (MD 333-08) kunnen, ohder overlegging van de stamkaart, wprden afgehaald en inge diend door personen, die het rijwiel nodig hebben voor de uitoefening van beroep of bedrijf, of om zich_vanhuis naar werk te begeven en die ook overigens voldoen aan de thans geldende normen wat afstand e.d. betreft. II Indienen van aanvragen om transportbanden. De betreffende aanvraagformulieren kunnen worden afge haald en ingediend door degenen, die een beroep of bedrijf uitoefenen, waarin noodzakelijk van een transportrijwiel of carrier gebruik moet worden gemaakt, benevens ten behoeve van verhuurinrichtingen. Ook voor carriers, welke thans nog zijn voorzien van houten zij wielen, kunnen aanvragen worden ingediend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat er na 24 Januari a.s. voorlopig geen gelegenheid bestaat tot het indienen van aanvragen om toerrijwieien of transportbanden. De Directeur, 1 Haarlem, 10 Januari 1948. A. VAN DRIEL. Haarlem Gonnetstraat 30 Haarlem vraagt alléén eerste krachten specialisten op dit. gebied, benevens leerlingen met diploma Ambachtsschool en/of Avondschool. TE KOOP IN HAARLEM-NOORD. Brieven onder No. 5040 bureau van dit blad. VOOR DIRECT GEVRAAGD VOOR ONS VERANDERATELIER MODEHUIS „ASCOT" - WAGENWEG 94 - HAARLEM TELEF 21823 voor dag en nacht. Voor serieus persoon goede behande ling, met huiselijk verkeer. Aanmelden: dagelijks Zaanen- laan 116, Haarlem-N., telef. 25602. Grote Levensverz. Mij. vraagt voor direct niet ouder dan 35 jaar. tegen vast salaris en provisie. Borg kunnende storten Brieven onder No. .1624, Adv.- bureau Aelen N.V., Herengracht 570, Amsterdam-C. 1617 jaar gevraagd voor groentenhandel. Goed loon. P. J. .KOK, Brouwersplein 5. aangeboden in de Gert. Cronjéstraat, Haarlem-N., in ruil voor prettig, liefst zonnig, woonhuis; eveneens bij voor keur in de omgeving van de Gen. Cronjéstraat; eventueel driehoeksruil toegestaan. Brieven met inl. onder no. 5072 bureau van dit blad. Ruime bijverdienste aangeboden aan4 katholieke DAMES en HEREN uït iedere stand, die mede willen werken aan dg verkoop van een ge makkelijk te plaatsen artikel, waarvoor geen vakkennis nodig is. Ac tieve werkers kunnen zich aldus, in hoofdzaak of als bijverdienste, een goed inkomen verschaf fen. Brieven no. 73173, bureau van dit blad.. HAARLEM vraagt: nette, ongehuwde leeftijd 2022 jaar, om be last te worden met de zorg voor en het toezicht op de Koffiekamer. Persoonlijke aanmelding dagelijks Anegang 20—20a. TE KOOP GROSSIBRDERM IN SUIKERWERKVORMEN Prima artikel voor banket bakkers, chocolade- en sui kerwerkfabrikanten. Koop som f 1000— plus overname goederen. WEIJERS, Jans- str 51, Haarlem, tel. 19302. na 18 uur telef. 21761. Bergplaats v. inboedels PIJLSLAAN 119 TEL. 27073 Billijke prijzen. J, L. MIN - CBEMERLAAN 4 - SANTPOORT - TEL, 8701 Gevr. tegen 15 Febr. of 1 Maart, v. d. en n., in kl. gez. FUNK MEISJE, goed kunn. koken en netjes werken. Hoog loon, veel vrij en goede behandeling. Hulp voor ruw werk aanw. Zich te vervoegen 's avonds 79 uur: Zomerluststr. 4, Haarlem-Z. te koop gevr., in en buiten A'dam, enkele stuks en blok ken. Mak. J Krabben, Prin- sengr. 692, A'dam, tel. 38841. alle maten leverbaar Lederen en rubber riemen in alle maten Strijder. Jansstr.87. tel. 30188 NIEUWE CURSUSSEN in piano, accordeon, snaar- en blaasinstrum. Instrumenten worden in bruikleen en op condities verstrekt. Inschrijving 110 uur. Zaterdags 16 uur. I KRUISSTRAAT 17 rood Ing. Ridderstr. Tel. 21679 en wij komen direct Uw halen. Electro Technisch Bedrtff KENNEMERSTRAAT 21 SPAARNE 3. GA VOOR ALLE REPARATIES aan Uw MEUBELEN NAAR EEN VAKMAN. Dus naar: J. ZEEGERS Schalkburgergr. 8. Werkpl Kennemerstr. 6 »n 8 (hoek Schotelring el). WOUISIR 'tl-10771 doora geheel Nederland. Lading verzekerd. U belt en wij komen Liewegje 24, Haarl.liedc Telef. 10518 - Haarlem electr. wasmachine met mo tor; wringers 46.75, met 5 jaar garantie op de rollen. Strijder, Jansstr.87, tel. 20188. MEUBILAIR KUNST- y OOR WERF EN-TAPIJ TEN SIERADEN - ZILVER etc VOOR HOGE PRIJZEN KOOPT ZIJLSTRAAT 62, T«l. 14637 Overal te ontbieden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5