Het wachten nog steeds op resultaat van besprekingen Togliatti ontkent samenzwering Nederland zal gedurende 4 jaar 2/2 milliard nodig hebben Nationale verdediging van Amerika vraagt 28 pet. van de begroting Nasleep van de oorlog drukt zijn stempel op Ver. Staten Morrison over kwaadaardige Russische propaganda Ook bij afwijzend antwoord geen nieuwe politionele actie? Sfakingsgevaar in Italië neemt toe Engeland heeft de grootste schuld .Het weer IfjO MA A Grotere militaire macht zou kosten van hulpprogram ver overtreffen Wij kunnen onware aanvallen niet steeds op ons laten zitten Anne op weg naar haar verloofde Wordt status van Berlijn gewijzigd? Tot hoofd en hart ■p #jg§l Uitgebreide spionnage in Noorwegen Michael's familie na geheel vertrokken Razzia op kopstukken van de C.D.U. Deviezensmokkel ontdekt HERBEBOSSING KOST F. 228.000 MAANDAG 12 JANUARI 1948 e CONFERENTIE TE DJOKJA 71ste JAARGANG No. 2404'/ Sjahrir is niet optimistisch Ontvoering bij Tjiandjoen Auto in brand gestoken Illlii EUROPESE DOLLAR-TEKORTEN Russische strandingen" bij strategische punten Conferenties Drie arrestaties te Eindhoven Vergadering V.N. te Den Haag? Trygve Lie wordt gepolst Lente-primeur in Velfeen Taxi-chauffeur op smokkelrit Auto vol Belgische tapijten DE ZAAK-VAN GEELKERKEN Onderzoek vergt drie maanden „Oranje" vaart weer Ajax kreeg een Vrijheids- maquette Vliegtuig maakt noodlanding I BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 145480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrfgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mltllmete hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m noogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave vee redenen te weigeren. Gezaghebbende Nederlandse krin- Sen te Batavia hebben naar aanlei ding van berichten van republikeinse ■cgslieden, waarin gezegd wordt, dat men in republikeinse kringen be vreesd is voor een hervatting van de politionele actie en dat eeu ter mijn voor het antwoord op de inge diende amendementen ultimatief gesteld is, en voorts naar aanleiding Van berichten, volgens welke hervat ting van de politionele actie als een voldongen feit gesteld wordt, aan Aneta verklaard, dat deze berichten volkomen uit dfe lucht gegrepen Vijn", 0f het antwoord uit Djok.ja nu bevredigend zal luiden of niet. Uit andere bron vernam Aneta nog, tat een duidelijk antwoord op korte ter mijn gevraagd is, opdat een eind zal bomen aan de heersende onzekerheid inzake het standpunt der republikeinse ^Sering. Daarbij werd in herinnering *cbracht, dat het nu reeds vijf weken kleden is, dat de „Renville" in Priok is ingekomen en dat de beide delegaties *rilert 10 December j.l. geen ontmoeting boord van het schip meer gehad hcbbcn. Men wacht nog steeds op het msultaat van de informele besprekingen ®Ver een reeks voorstellen. De Zondag te Djokjakarta gehouden Conferentie tussen de commissie van Drie en Soekaxrio, Sjaxifoeddin, Hatta *h Sjahrir blijkt met een sfeer van stil- rivijgendheid omgeven. In een telegram hit .Djokja wordt gemeld, dat het repu blikeinse kabinet en de Indonesische delegatie Zondagavond een speciale zit ting hebben gehouden „om de middelen te bespreken, die kunnen leiden tot he-t opheffen van de huidige spanning in d° Politieke «n militaire situatie". Verder wordt gezegd, dat Soekarno, Vóórdat de belangrijke kabinetszitting *erd gehouden, gedurende twee uur ge- eonfereerd heeft met Hatta, Sjarifoed- din, de republikeinse minister van Bui tenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim, de gedelegeerde bij de UNO, Sjahrir, en Leimena, voorzitter van de Indonesische „ceace fire-commissie". Naar republikeinse kringen mede delen. zijn de Amerikaanse, Australi sche en Belgische gedelegeerden gister middag begonnen met een serie ontmoe tingen met de republikeinse leiders. Deze besprekingen zullen, aldus A.P., nu het einde van de gestelde termijn inzake het Indonesische antwoord op de Nederlandse cease fire voorstel len nadert de termijn verstrijkt morgen, Dinsdagmiddag vandaag worden voortgezet. Het is de bedoeling van de Commis sie voor Goede Diensten pinsdag per vliegtuig naar Batavia terug te keren. Op weg van Singapore naar Djokja had Sjahrir op het vliegveld te Bata via verklaard: „Ik ben niet optimis tisch, doch misschien ken ik niet alle feiten. Daarom vlieg ik naar Djokja karta." De president van de Oost-Indonesi sche republiek vloog Zondagmiddag naar Batavia om met Van Mook te confereren over het lidmaatschap van zijn republiek van de interim-regering. Aneta meldt, dat volgens de Dienst Legercontacten, Zaterdag in de namid dag een vrachtwagen met een aantal passagiers op de weg van Tjiandjoer naar Bandoeng werd beschoten, jtcht Chine zen werden hierbjj gewond. De wagen kon echter doorrijden. Een luxe wagen, welke achter de vrachtwagen reed, werd aangehouden en alle inzittenden werden ontvoerd. De auto werd in brand ge stoken. Omtrent de identiteit van de inzittenden bestaat nog geen zekerheid. Naar Reuter mededeelt, hebben Ne derlandse militairen vandaag het gebied van Tjiandjoer onderzocht. Het aanta! ontvoerde personen zou vier zijn. De scherpzinnige leider der commu nistische partij, Palmiró Togliatti, is op óe laatste bijeenkomst van het commu nistisch congres in Milaan herkozen als Secretaris-generaal der partij. In zijn slotrede zeide Togliatti, dat óe communisten in Italië in April ver kiezingen wensen, doch dat de regering- De Gasperi deze wilde uitstellen, ,,om Wanorde en tweedracht te laten voort- óuren".' Hij noemde het krantenartikel, dat in bet buitenland was gepubliceerd (in het ^nse blad „LTntransigeant")waarin *ri-d gezegd, dat Togliatti en Franse «ommunistenleiders, die het congres bij- izoonden, plannen hadden gemaakt voor ^n opstand in Noord-Italië en Zuid- Uzankrijk op 15 April, „krankzinnige laster", waarvoor „men mogelijk betaald ^as geworden door de Amerikaanse am bassade". Ook het Franse communisti sche blad „L'Humanité" ontkent deze bijeenkomst. Togliatti herhaalde vervolgens, wat hij reeds eerder had betoogd, dat de Italiaanse minister van Buitenlandse d®0en- Sforza, zijn plicht had verzaakt, treden Pr°testeren tegen het op- Ameri 06 V' S" die san boord van Amerikaanse oorlogsschepen een groep manmers naar de Middellange Zee hadden gezonden. Hij noemde het Ame rikaanse optreden „inmenging in parool, de staking der 60 duizend bank bedienden te steunen. De bankstaking heeft reeds in geheel Italië het handels- en betalingsverkeer lamgelegd.. Te Florence is Zondag een straatge vecht geleverd, toen de politie trachtte een barricade op "te ruimen, die door stakers was opgeworpen. Stakers be stookten de politie metlichte wapens en handgranaten. Het vuur werd door de politie beantwoord en zes politie mannen en zes stakers werden gewond. De politie werd de situatie meester. s 5 - - £)e overstromingen houden aan. Thans heeft de Maas bij Waalwijk een grote vlakte on. der water gezet. Het raadhuis van Waalwijk aan de rand van de watervlakte. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Zaterdag zjjn schatting hekend gemaakt van de dol lar-tekorten van de 16 landen van het Marshall-plan en een overzicht gegeven van de verwachte vermindering der tekorten by de hulpverlening overeen komstig het plan. Geschat wordt, dat Nederland gedu rende vier en een kwart jaar, begin nende 1 April a.s., een hulp van 2 mil liard 436 millioen dollar nodig, zal heb ben. Voor de eerste 15 maanden van het hulpprogramma wordt het tekort geschat op 865 millioen dollar. In het Parijse rapport was voor deze periode een bedrag van 630 millioen dollar ge noemd. Het grootste tejjprt der Europeselan den heeft Engeland. Geschat wordt dat dit land aan financiële hulp uit het buitenland een bedrag van 5 milliard 348 millioen dollar nodig zal hebben. Het eigenlijke tekort van Groot-Bril- tannië werd op 6,655 milliard dollar ge schat, doch het surplus van de Britse overzeese gebiedsdelen in het tijdvak 1948-1952, tot 'n bedrag,van 1.307.000.000 dollar, reduceerde dit tekort. Twee van de zestien landen, Zweden en Zwitserland zullen weinig of geen financiële hulp krijgen, omdat hun han delsbalans met het Westelijk halfrond gunstig is of zich gunstig zal ontwikke len. Regeringsautoriteiten deelden mede, dat Zweden en Zwitserland niettemin voordeel zouden hebben van hun deel name aan het plan-Marshall, omdat beide landen een aandeel zouden krij gen in de schaarse artikelen, die aan de deelnemers zouden worden toege wezen. De cijfers van de dollartekorten der verschillende landen voor de gehele periode van het Marshall-plan zijn door het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken /verder als volgt ge schat (in millioenen dollars): Frankrijk, de Franse zone van Duits land en de overzeese gebiedsdelen: 3701 Italië 2913 Anglo-Amerikaanse zone van Duitsland 2499 België-Luxemburg 1419 Oostenrijk 713 Denemarken 582 Ierland 497 Griekenland 473 Noorwegen 234 Portugal 156 IJsland 38 Turkije 18 Het totaalbedrag der door de Ameri kaanse regering geschatte tekorten (22.1 milliard) is lager dan het totaal der tekorten zoals die Opgegeven zijn in het Parijse rapport, waarin een hulp van 22.4 milliard gevraagd werd. Voor de eerste 15 maanden van het hulpprogram zijn de tekorten voor de verschillende landen (het eerste cijfer geeft in millioenen dollars het door het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken geschatte bedrag, het tweede Verwachting tot Dinsdagavond: Opnieuw toenemende wind, aan de kust waarschijnlijk tijdelijk tot volle storm. Meest zwaar bewolkt met en kele tijdelijke opklaringen en nu en dan regen of motregen. Zacht voor de tijd van het jaar. Zon 8.44—16.53, Maan 10.03—17.42. het in het Parijse rapport genoemde be drag) Engeland 2180 (2630) Frankrijk 1662 (1888). Italië 977 (930). Anglo-Am. zone van Duitsland 915 (1150). België en Luxemburg 519 (320). Oostenrijk 194 Griekenland 194 "(510). Denemarken 192 (210 Ierland 151 Noorwegen 90 (50) Zweden 75 (15Ö). Portugal 71 IJsland 12 De Amerikaanse regering gaf tenslotte een overzicht van de vermindering der tekorten In de deelnemende landen ge durende de laatste drie jaren van het hulpverleningsprogramma, zoals het de partement van Buitenlandse Zaken zich die voorstelt (in millioenen dollars over de jaren 1949/50, 1950/51 en 1951/52): Engeland Frankrijk Italië Duitsland Nederland BelgiëLuxemburg Oostenrijk Denemarken Ierland Griekenland Noorwegen Portugal Turkije Zweden (surplus) Zwitserland (surplus) In het overzicht van het departement van Buitenlandse Zaken wordt er de nadruk op gelegd, dat de Ver. Staten niet van plan zijn de tekorten van de 16 landen alleen aan te vullen. Zij reke nen er op, dat Canada, de Latijns-Ame rikaanse republieken en de Wereldbank een bedrag van 4.100.000.000 dollar zullen bijdragen ongeveer 15 percent van het totale tekort. 1275 1008 885 981 671 394 759 615 562 708 486 390 583 544 444 361 304 235 200 167 152 143 128 119 122 117 107 115 87 77 68 49 27 36 24 16 10 6 4 13 60 78 23 29 22 Pb'*? tm f? j Na het aftreden van koning Michael van Roemenië werd de republiek aldaar uit geroepen. Een grote menigte te Boekarest tijdens deze afkondiging met spandoeken. ,Xang leve de Roemeense volksrepubliek". binnenlandse de aangelegen- Italiaanse beden". Het stakingsgevaar neemt in Italië steeds dreigender vormen aan. Zondag ontvingen 160 duizend incasseerders van óe belastingen van de communistische Irider van hun vakbond, Di Vittoria, het conservatieve, te Oslo verschij- frnn* blad „Morgenbudet" bevat op de >Uu gina een artikel onder de kop: jjip'Sebreide spionnage in Noorwegen". besv,n worden d® grote mogendheden Scha i digd van spionnage op grote richt 4Het artikel is voornamelijk ge- gen J tegen de Sovjetrussen, die vol den i.®* blad de methode toepassen, de scbip bij een strategisch punt aan Vol|ro?d te laten loPen- Bij de hierop Óen bergingswerkzaamheden zou tig °?n groot aantal Russen zich lange Krist-111 de omgeving ophouden. Bij ma7"ansand bijv. zouden de Russen h„» "oen bezie ziin eeweest met. het ZouBC" van een walvisvaartuig. Onlangs Vajj een Russisch schip vlak in de buurt M00ri>n fort buiten Harstad (in Noord- Kebeï£Pn) aan de grond gelopen zijn. dri6 rifae gebeurde bij Bergen. Deze Van „atsen zijn de hoofdkwartieren Koorn r?/ bot Zuidelijk, Westelijk en eri-den militair district. De gealli- to kei—zouden tevens pogen te weten bathisere^ well5e Noren met hen sym- rii^sS rij" „warmste' regen Jaar- Na 24 zijn de straten Bij de indiening van de begroting voor het belastingjaar Juli 1948—Juni 1948 heeft President Truman het Amerikaanse Congress erop gewezen, dat, indien men cr niet in zou slagen een economisch herstel in Europa en andere critieke gebieden tot stand te brengen, dit budgetaire verwikkelingen tot gevolg zou hebben. „Zou een mislukking van onze hulpprograms een verdere uitbreiding van de totalitaire overheersing tot gevolg hebben", aldus de president:, „dan zouden w« onze veiligheid aan een nieuw onderzoek moeten onderwerpen en alle stappen moeten nemen, die onder de omstandigheden noodzakelijk zouden zijn. De kosten voor een grotere militaire macht, ingeval Europa aan totalitaire overheersing wordt overgeleverd, zouden de kosten van het program voor economische hulp, dat het Congress thans in behandelirig heeft, verre overtreffen." ^ödderbin™6 strat,en van de staa 11 nuari bifna ;Tanderd- 'ets, wat in Ja "ina met voorkomt. winter dooi en stad in In de begroting voor het fiscale jaar 1948-1949 worden de totale uitgaven geraamd op 39.7 milliard dollar, de in komsten op 44.5 milliard, zoodat ver wacht wordt, dat ook in het komende fiscale jaar de openbare schuld vermin derd kan worden. Truman deelde mede, dat volgens ge: wijzigcfe ramingen voor het hu'.dige fiscale, jaar, eindigend op 30 Juni 1948. de uitgaven 37.700.000.000 dollar bedra gen en dat de V.S. derhalve in staat zijn de openbare schuld dit jaar met. 7.900.000.000 dollar te verminderen. De president verklaarde dat hij erop rekende, dat zeven milliard dollar zou den worden uitgegeven voor hulp aan Europa en China en voor het voeren van de Amerikaanse buitenlandse politiek in dat jaar. Dit zouden de grootste uit gaven zijn voor hulp aan het buiten land in de vredesgeschiedenis van de V.S., uitmakende 18 procent van de to tale budget-uitgaven voor het komende fiscale jaar. In de begroting is opgeno men hulp aan China en andere niet- Europese landen mogelijk een voor bode van een plan-Marshall voor het Verre Oosten. De grootste uitgaven voor hulp aan het buitenland vallen onder het program voor de bezette gebieden: 114 milliard dollar (schatting 1948-'49) Het leger zal deze gelden beheren. Zij zijn voornamelijk bestemd voor de le verantie van goederen en levensmid delen. In zijn rede zeide Truman o.m. nog: De uitgaven van de federale regering worden nog steeds onontkoombaar be heerst door de oorlog en zijn. nasleep. In het fiscale jaar 1949 weerspiegelt /9 orocent van onze uitgaven direct de kosten van de oorlog, de gevolgen van de oorlog en onze inspanning om een toekomstige oorlog te voorkomen. De nationale verdediging maakt ?8 procent uit van de nieuwe begrotini De begroting voorziet in uitgaven voor de luchtmacht ten bedrage van 900 mil lioen dollar, (150 millioen dollar meer dan voor het huidige jaar) en 312 dollar voor de bouw van marineschepen (34 millioen dollar meer dan voor het hui dige jaar). Truman beval aan, dat 230 millioen dollar zullen worden gebruikt voor de bouw in de volgende paar jaar van verbeterde scheepstypes", waardoor een doelmatiger vloot zou ontstaan. Er worden aanzienlijke sommen uitgetrok ken voor het werk van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie. Er werden echter geen bijzonderheden verstrekt over de wijze van besteding van deze gelden. Voor de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen der V.S. heeft 1 de Amerikaanse ambassadeur in Groot- Brittannië zijn verklaringen over het hulp-programma voor Europa voortge zet. Hij zei, dat de handel tussen de V.S. en Europa zo veel mogelijk door par ticulieren gedreven moet worden, in dien het plan-Marshall tot uitvoering komt. Volgens hem zal zestig tot tachtig procent van de fondsen geschonken moeten worden, terwijl men mag reke nen op terugbetaling,van het overige. In Argentijnse handelskringen werd verklaard, dat de Argentijnse regering te kennen heeft gegeven, dat Argentinië er prijs op stelt bij het plan-Marshall te worden ingeschakeld en tegelijkertijd, waar mogelijk, tegen dollars wenst te verkopen, teneinde in staat te zijn de aankoop van afgewerkte producten in ae V.S. voort te zetten. Voor het komende jaar wordt een record-tarweoogst van 7 millioen ton verwacht. De maïsoogst zal evenals in het afgelopen jaar waarschijn lijk 6 millioen ton opleveren. Hcrve Alphand, het hoofd van dg economische afdeling van het- Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, zal vandaag naar Londen vertrekken, om met vooraanstaande Britse auto riteiten besprekingen te voeren over een eventuele tweede conferentie der 16 landen. Er is nog geen plaats of tud voor de (conferentie vastgesteld, doch zowel de Franse als de Britse autoriteiten hebben informeel te kennen gegeven, dat zij van mening- zijn, dat de bij eenkomst in Februari zal worden ge houden, mogelijk nog voordat het Congress een beslissing neemt over het hulpverleningsplan. De Britse Labourpartij zal op 21 en 22 Maart te Londen een speciale confe rentie beleggen van de socialistische partijen in de onder het plan-Marshall vallende landen,1 waarop ook de Duitse en de Oostenrijkse partij zullen worden uitgenodigd. Dé Labourpartij verklaarde zich hiertoe bereid op de internationale socialistische conferentie, welke op het ogenblik in Londen gehouden wordt, na dat deze conferentie het erover eens ge worden was, dat het niet gewenst was, dat zij zelf een speciale conferentie der socialistische partijen ter bespreking van het Marshall-plan zou beleggen, daar dit een oorzaak zou kunnen zijn van een conflict met de Oost-Europese en Ita liaanse socialistische partijen. De Franse afgevaardigdé in het comité voor internationale socialistische confe renties Grumbach verklaarde tijdens een interview, dat de partijen op de confe rentie willen bestuderen, hoe de plan matige Europese samenwerking kan wor den gekoppeld aan het gemeenschappe lijk streven der socialistische partijen. Evenals acht dagen tevoren premier Attlee heeft de vice-premier van Groot- Brittamiië, Herbert Morrison, Zondag op een vergadering der Labourparty te Leicester een scherpe veroordeling uit gesproken over de „onware en kwaad aardige" aanvallen der Russische politici en propaganda op Engeland. Hoewel wij niets liever willen dan samenwerking met de Sovjet-Unie, al dus Morrison, kan men niet verwachten, dat wij steeds onware en kwaadaardige aanvallen op ons land op ons laten zit ten. Men kan niet verwachten, dat wij gelukkig zijn, wanneer het ene land na het andere in Oost- en Zuid-Europa overgeleverd wordt aan on-democrati- sche en niet-representatieve communis tisch^ regeringen, gepaard gaande met onderdrukking van andere politieke partijen en de persvrijheid, een alge mene jacht op oppositieleden en zelfs de zeer onwettige executie van met- communistische politieke leiders. Mor rison zeide steeds meer tot de overtui ging te komen, dat de communisten^niet links, maar rechts staan. In drie hoofdpunten gaf Morrison vervolgens de oogmerken van de Britse buitenlandse politiek aan. Groot-Brittannië, aldus Morrison, wenst de bevordering van internatio nale actie, bij voorkeur door middel van de V.N., om toekomstige oorlo gen te doorkomen. Dit betekent veel meer dan het aannemen van resolu ties. Het betekent, dat men zich steeds beschikbaar moet~houden. Het betekent ook een noodzakelijke be reidheid om de gewapende macht te gebruiken om geweldpleging te voorkomen. De volkeren moeten de les van 1939 leren, wanneer er nog tijd is. Om de veiligheid en de welvaart van alle landen te verhogen, acht Engeland economische samenwerking in de we reld noodzakelijk. Als een der hoofddoe len heeft het zich verder gesteld de ko loniale volkeren te helpen bij het verho gen van de mate van zelfbestuur, sociale welvaart en kennis, zodat zij tenslotte hun plaats tussen de vrije volken van het Gemenebest zouden kunnen inne men. Zilliacus. het linkse Labour-parle- mentslid, die onlangs nog een onderhoud had met Stalindheeft in een rede te New Castle een scherpe aanval gedaan op Attlee wegens zijn rede, waarin hij de Sovjets beschuldigde. Eerder had Zillia cus reeds bezwaren geuit tegen de poli tiek van de Labour-minister van Bui tenlandse Zaken Bevin. Prinses Anna van Bourbon-Parma is vanuit Kopenhagen vertrokken naar Lausanne om zich bij ex-koning Michael te voegen. De prinses reisde in gezelschap van haar moeder Prinses Anne van Bourbon-Parma, de verloofde van ex-koning Michael van Roemenië, en haar moeder Prinses Mar- garethe zijn Zaterdagmiddag vanuit Kopenhagen op weg naafr Zwitserland in Luxemburg aangekomen, waar zij als gasten van het Aartshertogelijk Paar enkele dagen zullen verblijven al vorens naar Zwitserland door te reizen om daar koning Michael te ontmoeten. Groothertog Felix van Luxemburg is een oom van Prinses Anne. De laatste familieleden van ex-koning Michael zijn Zondagavond per trein uit Boekarest naar Zwitserland vertrokken, zo wordt vari goedingelichte zijde ver nomen. Het zijn Michaels twee tantes, Prinses Elizabeth, de vroegere koningin van Griekenland, en Prinses Ileana en haar echtgenoot, Aartshertog An,ton van Habsburg, en hun zes kinderen. De Roemeense regering heeft de eer ste stappen, gedaan tot in beslagneming van bezit der koninklijke familie. Drie landgoederen, in totaal 72.000 hectares groot, werden overgenomen door een regeringscommissie. De twee konink lijke jachten zijn door een maritieme commissie overgenomen. Het paleis van Prinses Elizabeth te Boekarest zal het hoofdkwartier van de president en van het hoge praesidium worden. In Berlijn doen hardnekkige geruch ten de ronde, dat de Sovjet-Unie haar sector van Berlijn bij de Sovjet-bezet tingszone wil inlijven als tegenmaat regel tegen het bestuursplan van Enge land en Amerika voor West-Duitsland. Dit zou kunnen leiden, zo wordt ver der verklaard, tot ontbinding van de Berlijnse gemeenteraad én verwijdering van de Sovjet-vertegenwoordigers uit de geallieerde kommandantura van de stad. Rusland zou hier een krachtig propagandawapen vinden, daar prac- tisch iedere Duitser voor unificatie is. Binnenkort zou de Russische opper bevelhebber in Duitsland. Maarschalk Sokolofsky, een lange verklaring afleg gen, waarin hij zal uiteenzetten, waar om de Sovjet-Unie een gecamoufleerde West-Duitse regering niet zal erkennen. De plannen voor de tegenzet zouden reeds gereed zijn en het wachten zou slechts zijn op het bericht uit Moskou. Het officiële orgaan van het militaire Sovjet-bestuur in Duitsland „Tagliche Rundschau", schrijft in dit verband, dat op de grove schending van de overeen komst van Potsdam noodzakelijk een wijziging van de status van Berlijn moeten volgen. „Wij kunnen niet lan ger toestaan", aldus het blad, „dat Ber lijn tot het centrum van-separatisme en de vergaderplaats voor intriganten wordt gemaakt". In gespannen verwachting wordt m geheel Duitsland thans de eerstvolgende zitting van de geallieerde bestuursraad tegemoet gezien, waarop het Sovjet- bestur zal worden uitgenodigd deel te nemen aan een geldsaneringsplan voor geheel Duitsland. Afwijzing hiervan zal de voorlopige verdeling van Duitsland bekrachtigen. j.n een aantal steden van de Russische zone hebben de Russen een razzia inge zet op kopstukken van de christelijk- democratisehe partij, waarvan Kaiser de leider was. De leiders in Maagdenburg, Döbeln, Dresden en Frankfort, die zich bjj de Russen moesten melden, zijn niet teruggekeerd. Van de partij-functiona rissen wordt o.a. de verklaring geëist, dat zij afwijkend tegenover het Marshall plan staan. Zaterdag werden enige personen te Eindhoven, de notaris D., de accountant G. en een makelaar P. in arrest gesteld, in verband met een grote deviezensmok. kei-affaire, die dezer dagen is ontdekt. De verdachten werden op last van de Officier van Justitie naar Den Bosch vervoerd. Men vermoedt dat men hier te doen heeft met een der uitlopers van een wijdvertakte deviezensmokkelarij, die haar centrum in Amsterdam heèft. De verdachte personen zouden zich bezig hebben gehouden met het verhandelen van geldcoupures en geldswaardige cou pures, benevens edelstenen, die in Duits land van in nood verkerende burgers zouden zijn aangekocht. De smokkelhan. del zou zich uitstrekken over Nederland, Duitsland, België, Luxemburg en Enge land. Een juffrouw wist de brillanten en diamanten over de Nederlandse grens te smokkelen. Naar wij vernemen, zal in de Minis- terraad'van 19 Januari een plan worden besproken, dat beoogt aan de heer Trygve Lie bij zijn bezoek aan Den Haag op 22 Januari de mogelijkheden voor te leggen, welke er hier te lande zijn voor een ontvangst van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties, welke dit jaar in Europa wordt gehouden. Het ge meentebestuur van Den Haag heeft te kennen gegeven gaarne als gastvrouw te viillen optreden wanneer de zittingen in Den Haag zouden worden gehouden. Het witte huis van Velsens bur gemeester, mr. M. M. Kwint, „Schoonenberg"is met een merk waardige voorjaarsprimeur ver rast. Langs de gevel bloeit ieder jaar in Juni een oude klimplant, de Pirus Jaonica. De zachte wins ter. heeft deze Pirus dit jaar er toe gebracht, reeds de 10s Januari een aantal oudrose bloemtrossen te vertonen, die een charmante lente bode in het nog ontbladerde hout van de duinrand vormen. - I Geen mensenleven zonder leed. I Zonder beitelhovw kan geen beeld l ontstaan. J Voor herbebossing der provinciale terreinen in Noord-Holland die in oor logstijd voor een groot deel leeggeroofd zijn, is een bedrag van 228.000. nodig. Het Staatsbosbeheer zal hierin waarschijnlijk voor de helft bijdragen, terwijl de provincie de andere helft moet" betalen. De herbebossing zal over drie jaar verdeeld worden, voor 1948 is een bedrag van 100.000.op de begro ting uitgetrokken. De exploitatiekosten der dninterreinei» bedragen 360.000. waarvan een derde deel voor recreatie- doeleinden bestemd is. Toen de Rotterdamse politie dezer da gen het bericht doorgaf, dat de 38-jarige taxi-chauffeur H. B. uit de Sleephelling- straat zoek was met een 7-persoons taxi, waarmede hij had moeten voorkomen bij een café aan de Hudsonsfcraat, dacht zjj allereerst aan een ongeluk. Zjj sloot de mogelijkheid van een smokkelaffaire niet uit, omdat bekend was, dat er meer chauffeurs zijn, die, hoewel niet direct tot een smokkelbende behorende, niette min hun bemiddeling verlenen, wanneer er over de grens hier en daar een kar weitje op te knappen viel. Vandaar dat o.m. de Brabantee politie werd gealar meerd. De chauffeur was naar later bleek inderdaad op een smokkelrit. Hjj had gedacht slechts enkele uren nodig te hebben voor een rit heen en terug naar de grens. Hij werd nog dezelfde avond te Rijsbergen aangehouden met zijn wagen vol Belgische tapijten. Het onderzoek in de zaak-Van Geel kerken, de plaatsvervanger van Mussert, zal, naar wij vernemen, een tijdsduur van ongeveer twee a drie maan den vergen. Minstens twintig zeer be zwarende punten worden tegen Van Geelkerken aangevoerd, o.a. zijn leider schap van de Jeugdstorm. Hij zal voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof terecht staan. De motorstoring tengevolge waarvan het motorschip „Oranje" op zijn nitreis in Gibraltar moest aanlopen, is her steld, zodat het schip de reis naar Indië heeft kannen voortzetten. Zaterdagavond heeft de heer L. Schot- ting namens een comité, gevormd door donateurs van de A.S.V. „Ajax", aan de voorzitter van Ajax, de heer Koolhaas, een zilveren vrijheidsmaquette over handigd. De maquette stelt de muur van het Ajax-stadion voor, waarop aan de voorzijde het Ajax-elftal met vlaggen triomferend optrekt, terwijl aan de achterzijde een dodenveld, waaruit kruisen oprijzen, is afgebeeld. Wanneer de maquette voor het eerst verspeeld zal worden, is nog niet bekend. Zaterijjtemiddag moest een vliegtuig van de Eindhovense Aeroclub uit Eind hoven een noodlanding maken te Mier- lohout. Beide inzittehdèn, de heren Van Heugden en Van ^pht uit Eindhoven, be kwamen geen letsel, ondanks het feit, dat het vliqgtuig tijdens het uitlopen over de kop sloeg waarbij de propeller en de vleugel beschadigd werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1