STAD EN OMGEVING URANIUM, België's grootste troef H 50 jaar geleden HoésJ, UITVOER EXCLUSIEF NAAR V.S. TER HERDENKING VAN 31 GEVALLENEN Plechtigheid in de M.T.S. Wanneer komt Wildhoef vrij? AGENDA' Nieuw contract voor bloembollenbedrijf 1©* CACHETS $onitcmü De Amerik. hulp aan Nederland Cura<?aose delegatie komt te laat België leeft op betere voet met de dollar dan de meeste andere landen UITBREIDING P.E.N.- CENTRALE Kosten 15 millioen De geheime notulen van Linggadjati MAANDAG 12 JANUARI 1948 PAGINA 2 TIEN JAAR MET AFTREK VOOR LASSCHUIT Controle Ambachtsbedrijf R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" R.K. Dam genootschap Burgerlijke Stand COMITé VOOR DE „STILLE ARMEN" Nieuwe aftukken van „Come dia" Succes voor „Alfberdingk Thym" Wat is hét communisme eigenlijk? Nieuwe parkeertarieven Commandant Ripper da- kazerne gaat heen St. Christoffel Taxi? Bel op 1.2.3.4.5. Nieuwe Haarlemsche Crt. Januari 1898 De medische verzorging in de stad is in handen van 35 artsen, heel- en vroedmeesters, 9 vroed vrouwen, 5 tandmeesters en 15 apothekers. Advertentie: Photographic Cor- des, Grote Houtstraat 34. Worden vervaardigd levensgrote bustes, direct naar het leven genomen. Vergrotingen in kooldruk en gloor- zilver. Gedurende het afgelopen jaar hébben 552 schoorsteenbranden, 500 kleine en 24 grote binnenbran den, 53 kleine en 4 grote uitslaan de branden plaats gehad. Aankondiging: In de nieuwe jaargang van het Katholieke Stuiversmagazijn begint de grote vervolgroman „De dochter van de socialist". De beoordeling van „De ■Tijd" staat er bij, n.l.: Fraaie type, vriendelijke omslag en bijna geen prijs. De burgemeester van Haarlem heeft met de leden van de Ge meenteraad en de secretaris te zijnen huize gedineerd. Het Frans Hals monument zal worden geplaatst in het Flora park. De op het Stationsplein staande hulpstal der Haarlemse tramweg maatschappij zal ongeveer 15 meter in Westelijke richting ver plaatst worden. Hier ter stede is opgericht een afdeling van de Vereniging voor V rouwenkiesrecht. De burgemeester roept alle in woners op, lectuur te zenden naar de/ troepen in Atjeh. Het Rode Kruis in Atjeh zal ze naar de verschillende sectoren van ons ydapper Indisch leger zenden. DISTRIBUTIENIEUWS Van het witte dioek N.K.S. Handbal Nieuws van de sportclubs ZANDVOORT Honderdjarige overleden Th. v. d. Helm jarenlang een bekend Haarlemmer HEEMSTEDE Jaarverslag van gemeente arts „Twee gelukkige dagen" Agenda R.K. Verenigings gebouw Eerste reactie te Hillegom - Regering moet document nog ontvangen SPAAK IN ONS LAND Versterking der vriend schapsbanden Rondetafelconferentie In hoger beroep f 250 geëist BESOMMINGEN Door oorlogsgeweld en ondergrondse actie zijn niet minder dan 31 leerlingen, leraren of personeel van de M. T. S. te Haarlem omgekomen. Na de bevrij ding vormde zich een commissie, die onder leraren, scholieren en oud-leerlin gen een prijsvradg uitschreef voor een gedenksteen, waarop de namen Van de 31 gegrfft zouden moeten worden. De oud-leerling Van Brakel, die in 1946 was afgestudeerd, bleek de prijswinnaar te zijn. Het ontwerp werd uitgewerkt met hulp van de leraar, ir. Geyl, en fisteren vond onder grote belangstelling de ont hulling van de steen in de hall van het gebouw plaats. Namens de commissie sprak de heer W. J. Deelder.eem welkomstwoord tot de nabestaanden van de verongelukten, tot wethouder D. Geluk, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, leraren, oud leerlingen en het Corps van Leerlingen. Gezamenlijke financiële steun, waarvoor de heer G. van Dijk zich zeer beijverd heeft, bracht dit werk tot stand, aldus spr., die vervolgens een en ander over de gebeurtenissen in de benauwde ja ren ophaalde. Hij droeg de steen over aan het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs. De voorzitter van deze vereniging, ir. Van Zwieten, aan vaardde de steen onder grote dank, richtte een kort woord tot de nabestaanden van de gevallenen en riep de blijvende herinnering van de nageslachten op. De directeur van de M. T. S., ir. Ludolph, wees op de grote waarde van deze hulde aan allen, die vielen en hij maakte van de gelegenheid gebruik om te wijzen op de voorbeeldig sterke houding van dé leerlingen in de oorlogsjaren. Nadat de heer Djpgemans namens de oud-leerlingen had gesproken, merkte de heer Muurendeel als voorzitter van het Corps van Leerlingen oa- °P' „Voor de oorlog hebben wij weinig over vrijheid nagedacht, in de oorlogsdagen hebben wij met schade en schande geleerd wat vrijheid betekent." Ir: Ludolph legde een bos witte serin gen aan de voet van de steen, waarna verschillende kransen werden aangedra gen. De genodigden defileerden vervol gens langs de plaats waar nu de na men van 31 helden voor altijd bewaard zijn. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft Zaterdag in een aantal zaken uitspraak gedaan. Ten aanzien van J. H. Lasschuit te Haarlem, die het Bijzonder Gerechts- hof te Amsterdam had veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek omdat hij tot de „Landstorm Neder land" was toegetreden, werd de straf verlaagd tot tien jaar met aftrek van 18 Juni 1945 af. Daar de Stormschool tot de onderde len behoort, di^ in het reorganisatieplan van de Kon. Landmacht zijn opgenomen, zal deze school worden overgeplaatst naar de Engelbert van Nassau-kazerne te Roozendaal. Deze kazerne is voor het grootste deel vernield en moet eerst ge restaureerd worden. Van de zijde van' het bestuur der stichting Wildhoef ver nemen wij nu. dat het rusthuis niet 1 Maart ontruimd zal kunnen zijn, maar uiterlijk 1 September. Als "het nu maar niet hetzelfde gaat als met Duinrust in Overveen. In het kader van een verscherpte - controle op de naleving van de loon- en prijsvoorschriften werd in Haarlem ge durende een week speciaal het ambachts bedrijf onder de loupe genomen en wel in hoofdzaak aannemers, timmerlieden, schilders en loodgieters. Bij deze contröle bleek, dat niet al leen de loon- en prijsvoorschriften worden overtreden, doch dat ook de ad ministratievoorschriften onvoldoende worden nageleefd. Dit laatste waar schijnlijk wel uit de overweging, dat juist het ontbreken van de voorgeschre ven boekhouding het constateren van overtredingen zeer moeilijk, zo niet onmogelijk maakt. Er werden 8 processen-verbaal opge maakt wegens het niet nakomen van de administratievoorschriftén, het uitbeta len van te hoge lonen en het fn reke ning brengen van meer uren dan in werkelijkheid aan êen bepaald karwei was gewerkt. Voor de onderlinge competitie werden o.s. wedstrijden gespeeld: Groep I: L StevensE. de Ree 01 Groep n a. v. d. Stoop—M. Vermeer 1—0 J. v. d. Berg—J. Reeuwijk 0—1 H. v. d. Velde—M. v. d. Berg 0—1 J. Hompus—J. Lippus 10 Groep III: A. Komen—Th Schoorl 1—0 Th. de Looze—H. Stolvoort 1—0 J. J. StolvoortJ. Meyer 10 W. VosseB. Goedemans 10 De uitslagen van de onderlinge com petitie luiden als volgt: G. Kraak—C. Heesakkers afg. Th van Wort—J. Lucas 1—1 G.Hesselman—A. Mas teling 1—1 M. Herben—C. Stijnman 0—2 A. JoostenP. Mul 02 GEBOREN: A. van der Eems-Kam- stra, z; P. W. G. Aafjes-de Nijs, z; M. H. Zuidam-Bodegom, z; J. E. Vegter- Paesi, z; E. N. van den BersfVateler. z; E. M. Buijs-Moens, z; A. C. Peen-van den Heuvel, d; J. M. van Kuppeveld- van Gemert, d; H. Schaefer-van Schaik, d; A. Libbenga-Pennock. d; C. M. A. van de Treijden*Steeman, d. OVERLEDEN: T. van Rijsens, 71 fc M Koning, 36 j: J- t Hart. 78 j; A. S. Bijleveld-van Spankeren, 87 j; N. W. Bom. 79 j. Rectificatie: geboren, S. de Bijl! Nachenius-Ridderhof, d. Het comité voor de „Stille Armen" betuigt aan allen, die meegewerkt heb ben om de kerstinzameling te doen slagen, hartelijk dank. In de eerste plaats aan de milde ge vers die het comité in staat hebben ge steld gedurende de Kerstdagen een lichtstraal te brengen in vele gezinnen. In totaal werd pl.m. 13.250.ont vangen. De Toneelgroep „Comedia" maakt be kend dat zij de volgende stukken in studie heeft genomen: „Oblomow", een toneelbewerking van de gelijknamige ro man'van Gontscharew door Gerard den Brabander. De titelrol wordt onder regie van Cor Hermus vervuld door Guus Hermus. „Another part of the forest", een nieuw' stuk van Lilian Hellmann, waarin we voor een groot deel dezelfde personen terugvinden als in haar vroegere werk „Little Foxes". (Roofvogels). Johan de Meester-voert de regie en de hoofdrollen worden vervuld door Ank van der Moer, Rika Hopper, Ellen Vogel, John Gobau, Han Bentz van den Berg, Henk Rigters. De R.K. Rederijkerskamer „Alberdlngk Thym" te Haarlem heeft deelgentjpen aan een toneelwedstrijd, die de toneel vereniging „Aloysius" te Amsterdam-N. bij haar 40-jarig bestaan had uitgeschre ven. De Kamer verkreeg de eerste prijs, een zilveren beker, terwijl mevrouw Jeanne KruyverRubeling de prijs voor de be^e speelster mocht ontvangen. On der regie van Herman Moerkerk werd dit succes behaald met „De Nar", waarin mevrouw Kruyver de hertogin vertolkte. De kern van de Kath. Actie van jongemannen houdt Woensdagavond 14 Janilari ajs. 8 uur in jiet jeugd gebouw aan het Teylerplein voor alle jongemannen van de parochie St. Jan een bijeenkomst, waar de heer H. van Santvoort het onderwerp zal be. handelen: „Wat is het communisme eigenlijk?" Iedere jongèman is van harte welkom. Bij de verkeerspolitie in Haarlem zijn verschillende klachten binnengekomen over te hoge parkeertarieven. Tot op heden was het minimum f 0.25 per 6 uur. Per 1 Januari zijn de tarieven als volgt gewijzigd: 1 uur 10 cent, 2 uur 15 cent, langer 25 cent. De nieuwe tarieven gelden voor Grote Markt, Stationsplein, Oranjekade (Bol- lenbeurs) en Wilsonplein. De luitenant-kolonel R. K. Kloppers zal Haarlem verlaten en aftreden als commandant van het depót A.A.T. in de Ripperda-kazerne. Woensdagmiddag om 3,15 uur zal een afscheidsparade plaats vinden op het terrein voor de kazerne. De inspectie der troepen zal dm 2.50 uur geschieden op de Kleverlaan tus sen het Gem. Sportterrein en de Mar- nixstraat. De R.K. Vereniging van Handelsver tegenwoordigers St. Christoffel hield haar jaarvergadering in restaurant „Spoorzicht". De voorzitter wees er in zijn rede op, dat dit jaar het 40-jarig bestaan van de organisatie gevierd zal worden. De verschillende jaarstukken werden 'goedgekeurd en de gedelegeer den van de vakgroepen brachten een rapport uit. De prijs voor de hersen gymnastiek won de heer Smit te Bever wijk. Er bleek grote belangstelling te bestaan voor de vergadering van de Werknemende Middenstand op Dinsdag a.s. Zaterdagmiddag werd in de hal van de Middelbare Technische School te Haarlem een gedenksteen onthuld voor de in de bezettingsjaren van deze school verongeluktenDe foto toont ir. PJvZwietenvoorzitter van ae schoolcommissie,, die de steen onthult. Bioscopen: Rembrandt: Hue and Cry, in het voor- progr. Huwel.pl. in Londen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De zoon van Monte Cristo (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: Het wonder van de 34sle straat (14 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Belle of the Yukon, in het voorpr. Huwel.pl. in Londen (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Minnebrieven (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De zwafte zweep van Zorro n (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars, geopend 1016 uur en Zon- en feestdagen 1316 uur. Heerkens Thijssen: schilderijen van een Zuster Benedictines en kleurteke- ningen van D. Lindeman, geopend in de week: 10—13 en 14—17 uur. 13 Januari: Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „Ze wisten wat ze wilden", 8 u. Gem. Concertgebouw: Concertgeb.- orkest o. 1. v. Hein Jordans, 8 u. Brinkmann: Vergadering Werknemen de Middenstand, 8 u. AHSTEBOAMSOBB RIJ TUI O HU. Baronesse De Vos van Steenwijk-van Royen is voornemens in de maanden Januari en Februari, te beginnen met 14 Januari bezoek te ontvangen elke Woensdag van 3 uur 30 tot 5 uur 30 te haren huize Paviljoenslaan 5. Morgen, Dinsdag, rijn te Haarlem aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe bonkaarten en schoenenbonnen: restant V. Te Bennebroek: A, B, C en D van 9 tot 12.45 uur en E, F, G van 2.30 tot 4 u. Te Overveen: WZ van 9 tot 12.30 en 2 tot 4 uur in Gebouw Domi. In het Spaarnetheater wordt deze week het vervolg van de film „de Zwarte Zweep van Zorro" vertoond. Wie het eerste deel van deze bijzonder avontuurlijke rolprent, welke zich aan het einde van de vorige eeuw onder de bewoners van Idaho afspeelt, heeft ge zien, zal zeker deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. Boven 14 jaar. De N.K.S. district Haarlem afdeling handbal organiseert ook dit paar de wedstrijden om de Bisschopsbeker, wel ke verleden jaar gewonnen werden resp. bij de damesafd. door P.V.C.B. en bij de afd. heren door Wilskracht, beide uit Amsterdam. De eerste elftallen van alle vereni gingen, aangesloten by de N.K.S. Haar lem afd. handbal, kunnen hieraan deel nemen. Inlichtingen bij het Seer. Ar- chimedesweg 63. Amsterdam. De Haarlemse biljartkampioen Piet Kobus zal deelnemen aan het Nederl. kampioenschap cadre 45/1, dat eind Ja nuari in Tilburg zal worden gehouden. De Haarlemse voetbalvereniging Spaarnevogels bestaat 24 Januari 25 jaar en zal dit jubileum vieren met o.a. een feestavond in de Haarlemse Ifegelbond. Woensdag 14 Januari zal in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum voor de Volksuniversiteit afd. Haarlem en omstreken het Aziatische lied be sproken worden door Bemhard lJzer- draat. Medewerking verleent de Soen- danese zangeres E. P. Sadjadibrata. De trekkingslij sten van de nationale lo terij ten bate van het kinderhuis „St. Joseph" te Vogelenzang "zijn vanaf Woensdag verkrijgbaar aan de admi nistratie, Zijlsingel, Haarlem. Vanavond 8 uur wordt de tweede lezing gehouden in de serie „Reddend Christendom" voor de K.A.B. in het Patronaatsgebouw. Spreker is de heer J. Salman, secretaris van de R.K. Land- arbeidersbond. In Huize St. Joseph te Hillegom is Zondagmorgen in de ouderdom van ruim 100 jaren overleden de heer Th. van der Helm, die het grootste deel van zijn leven in Haarlem woonde. Hij werd geboren 7 Dec. 1847 te Hazerswóude en ging op 7-jarige leeftijd naar een boer derij in de Haarlemmermeer, waar hij zich wist op te werken tot bedrijfsleider. Toen hij 37 jaar was, kon hij rich een zaak kopen in zuivelproducten in de Van Ma- rumstraat hoek Rozenprieelstraat te Haarlem, waar hij tot op de oude dag zijn klanten bediende. Tien jaar geleden ging bij naar Hillegom om te rusten. Zijn vrouw werd 84 jaar en op één maand na kon het echtpaar het 60-jarig huwelijksfeest vieren. Uit het huwelijk (Srerden 10 kinderen geboren, van wie de jongste als pater Franciscaan pastoor der St. Paschaliskerk te Den Haag is. Verschenen is het verslag van de ge meente-geneesheer C. A. van Fraassen, waaraan wij het volgende ontlenen: Vanaf de oprichting van het scabies- station in Augustus '45 tot op heden werden behandeld 1768 patiënten. By velen werd deze behandeling maanden lang voortgezet wegens recidiven en be geleidende infecties (impetigo). Terwijl in de laatste maanden van 1945 en gedurende 1946 het aantal be handelde patiënten 1540 bedroeg, liep dit getal in 1947 terug tot „228". In Dec. 194.7 bedroeg het aantal behandelde gevallen nog 17, reden waarom het noodzakelijk blijft het scabiesstation te handhaven. De gemeente-geneesheer heeft talloze malen assistentie verleend aan de po litie bij ongevallen aan het strand en op de weg. Met grote waardering wordt vermeld, de snelle en juiste wijze/waar op de ziekenauto met bemanning haar diensten heeft verricht. Voort organiseerde de dokter een spe ciale dienst voor hulp aan patiënten, die tijdens de ophoping van mensen bij het vervoer per tram, onwel ^werden. Het grootste gedeelte der patiënten werd door opgeleide colonisten verzorgd. Tegen pokken werden ingeënt 109 kinderen. Bijna allen reageerden fel op deze inenting, doch goed, waardoor een behoorlijke immuniteit is verkregen. Tegen diphterie werden met a naro ingeënt 95 kinderen en volwassenen. in samenwerking met het Rode Kruis en de Reddingsbrigade werd georgani seerd een cursus E.H.B.O., waaraan o.a. ook het politiepersoneel deelnam. De meesten van deze cursisten slaagden voor het eenheidsdiploma E.H.B.O., het welk werd afgenomen door de directeur van de Gemeentelijkê Geneeskundig!. Dienst van Haarlem. Onder auspiciën van het NIWIN-co- mité gaf de toneelvereniging van de Twentse Bank, versterkt met enige krachten van de R. K. Toneelvereniging „Ludamus", Zaterdagavond In het R. K. Verenigingsgeb&uw een opvoering van het toneelspel „Twee gelukkige dagen". De heer H. v. d. Broek gaf een goede interpretatie van de rol van Oom Karei, mej. Ans Swart een zeer goede vertol king van Christine Kuiper en de heer H. Donker zorgde voor een grote verras sing door een onberispelijke vertolking van de rol van Joseph Preisinger, door daarbij keurig het gebroken Hollands van een Oostenrijker te imiteren. Aan het eind van het spel reikte de vice- voorzitter van dé NTWIN met een dank. woord aan de speelsters en spelers een doos sigaretten uit. Aan het slot van de avond declameerde de heer Striekwold op waarilijk onover troffen wyze een goed geschreven ge dicht, gewijd aan de jongens in Indië, waarmede hij een zeer groot succes oogstte en waarmede de avond op keu rige wyze gesloten werd. De ere-voorzitter, jhr. J. P. W. van Doom, burgemeester van Heemstede, hield een toespraak, waarin hij o.m. eni ge brieven voorlas van Nederlandse mi litairen, die thans in Indië vertoeven en die door bemiddeling van de NIWIN te Heemstede een Kerstpakket hadden ontvangen. Deze brieven getuigden van grote dankbaarheid voor het medeleven uit Nederland. Woensdag 8 uur: Damclub „St. Bavo", 8 uur leden K.J.M.V., 8 u. Bestuur K.A.B. Donderdag: Harmonie St. Michaël, St. Vincentius. Vrijdag 8 uur: Rijkseenheid. Werknemers in het Bloembollenbe drijf zijn te Hillegom bijeengekomen. Na de opening door voorzitter Bas Warmèrdam, werden de notulen vast gesteld. De voorzitter deed mededeling van het doel dezer vergadering, n.l. de leden in te lichten over de gang van zaken na de bespreking in de kleine commissie en het standpunt, dat de be sturen en districtcommissies innemen ten opzichte van da voorstellen voor de vaststelling van het nieuwe contract met de werkgevers in het Bloembollen- bedrijf. Hierna kwam de bondsvoorzitter, de heer v. d. Ploeg aan het woord, die allereerst een overzicht gaf van de moeilijkheden rond de collectieve con tracten in de laatste jaren. In twee-en-half jaar is dit contract nu voor de vierde maal op de helling. Dit is niet bevordelijk voor het hoog nodige vertrouwen. Nadat de werkgevers en werknemers langdurige besprekingen hadden gevoerd om te komen tot de vaststelling van een nieuw contract, bleek al spoedig, dat er groot verschil van mening was en be- sloót men de zaak in handen te stellen van een kleine commissie, die tot op dracht kreeg voorstellen te doen voor de samenstelling van het nieuwe collec tief contract. De voorstellen van deze commissie zijn nu behandeld en zijn door de districts- besturen en de besturen der drie land arbeidersvakbonden goedgekeurd. Zij al leen hebben gemeend deze voorstellen te moeten aanvaarden en wederzijds is aangenomen om de voorstellen in de ver schillende vakbonden te verdedigen. Deze voorstellen luiden als volgt: 12 vacantiedagen per jaar voor de vaste arbeiders, waarvan zes dagen ach tereenvolgens kunnen genomen worden voor 1 Juni. Een weekloon extra als vacantietoe- E^én gulden toeslag op het diploma, zo wel voor jonge en oudere werknemers. Vacantiebonnen voor losse arbeiders (de z.g. 2 pet.) Spr. wijst op de waarde van deze ver beteringen op sociaal terrein. Daartegen over staan echter, zegt spr., enige ver slechteringen op materieel terrein. Lr wordt' voorgesteld, wat langer te wer ken. Ten hoogste is dit 80 uur per jaar. Deze meer uren-arbeid zullen moeten worden gevonden in een kwartier min der middag per dag gedurende negen maanden en een half uur m de dne drukke maanden. Ook bestaat er bij de werkgevers bezwaar tegen de volledige handhaving van het privilege van vrij aardanpelen en -of land. i__„„ In het voorstel komen ook de lonen ter sprake. Voorgesteld wordt de week lonen van de vaste arbeiders te bren gen van 39 op 42, voor de losse ar beiders van 42 op 45. De spittarieven worden ook verhoogd en wel als volgt: 20 duim van 0.95 op 1.24 duim van 1.15 op 1.25 en 30 duim van 1.50 op 1-60 alles p. Na een uitgebreide toelichting op deze voorstellen verwacht spr. geen ap plaus voor deze voorstellen, maar toch waardering voor het resultaat, dat na langdurige besprekingen en veel moeite werd bereikt. Nadat uit de vergadering de or lb sprekers zeer scherpe critifk op het voorgestelde waj uitgebracht, is de Bondsvoorzitter er nogmaals aan begon nen de zaak toe te lichten en duidelijk te maken, dat de voorstellen mets in houden wat buitengewone offers vraagt. Het is zelfs zo, dat de bloemisten-arbei ders nu op een betere grondslag komen op sociaal gebied, doordat zij in het ver volg bij hun plichten ook rechten kun nen laten gelden, wat bij de komende Bedrijfsorganisatie van groot belang zal blijken te zyn. De voorzitter der af deling wees er op hoe deze voorstellen met grote moeite tot stand zijn geko men en hij acht het onverantwoord wat de verschillende aanwezigën hebben gezegd aan het adres van Hoofdbestuur en anderen en hoe men over de voor stellen denkt. Handhaving en stipte na leving van het collectief contract moet leiden tot betere orde en arbeidsverde ling. Ook de heer L. Seijsener (be stuurslid) deed een beroep óp de aan- wezigen, zodat hij pp het - enig juiste standpunt der vergadering had gewe zen, de voorstellen zonder verdere bespreking aan te nemen. De Geest.-advi seur wees er op, dat de werknemer pn de werkgever samen moeten werken. Maar alles was tevergeefs. Het slot was zo onwaardig aan katholiek georgani- seerden. dat wij er geen verder verslag van maken. Het moet wel een grote te leurstelling zijn voor de meeste wer kers, die zoveel tijd en moeite offeren voor het algemeen belang, als men er zo op reageert. ZWITSAL FABRIEKEN APELDOORN Omiirent de hulpverlening, welke Ne derland in het kader van het Marshall plan van Amerikaanse /ijde heeft te verwachten en omtrent het standpunt, dat de Nederlandse regering hiertegen over inneemt, vernemen wy van officiële zijde, dat zolèmg de Nederlandse regering niet beschikt over de officiële gegevens, zoals deze by het Amerikaanse congres zijn ingediend en zij in de gelegenheid zal zijn gesteld de hierin voorkomende cijfers omtrent de door Nederland te verwachten steun, te bestuderen, eniger lei mededeling omtrent het standpunt der» Nederlandse regering moeilyk kan worden verwacht. De Nederlandse rege ring hoopt het betreffende officiële zeer uitvoerig document zeer spoedig te ont vangen en zal eerst na bestudering hier van in staat zijn dienaangaande nadere mededelingen te doen. Het comité Rotterdma van Belgisch-Ne derlands-Luxemburgse samenwerking heeft in samenwerking met het provinciaal Ant werpse zuster-comité, te Rotterdam van daag een Nederlands-Belgische samen komst georganiseerd, gewijd aan de be spreking van de betekenis van de inter nationale handel voor de beide landen, in het bijzonder voor de grote zeehavens, in deze landen gelegen. Hedenochtend werden de Belgische gas ten, onder wie de Belgische eerste minis ter, Spaak, ten stadhuize ontvangen. Bur gemeester Oud hield een toespraak, waar in hij o.m. zeide dat het bezoek van een Belgisch minister-president aan het stad huis een bekrojning is van het werk, dat twee gemeenten in België en Nederland sedert het einde van de oorlog met kracht ter hand hebben genomen: het versterken van de vriendschapsbanden tussen Ant werpen en Rotterdam. Tijdens deze rede, welke in het Frans werd uitgesproken, wende de burgemeester zich bok tot de Belgische ambassadeur, er op wijzend, dat zowel België als Neder land, hoewel klein, een taak hebben te vervullen. „Het zal in bet belag van ge heel West-Europa zijn, dat de betrekkingen tussen beide landen „goede" betrekkingen zijn", aldus spreker. Na de rede van burgemeester Oud ver kreeg eerste-minister Spaak het woord. Hij zeide verheugd te zijn, dat Rotterdam op zijn reis naar Nederland de eerste pleis terplaats mocht zijn. Rotterdam is tijdens de oorlog een symbool geweest van Duits barbarisme en van het verzet van de West- Eurdpese volken. Moge Rotterdam spoe dig herbouwd zijn. Over de Benelux-pro- blmeen sprekend, zeide de heer Spaak, dat de besprekingen, voorwat België en Ne derland betreft, niet alleen gaan tussen Den Haag en Brussel, overtuigd als spre ker is, dat de Antwerpenaren er voor zorg zullen dragen, worden. dat zij niet ^vergeten (Van onze parlementaire redacteur) Zullen de leden van de Surinaamse delegatie der Ronde Tafelconferentie reeds op 17 Januari a.s. per vliegtuig in ons land arriveren, dei eden van de Curagaose delegatie hebben verkozen met eenx Engelse boot naar Nederland te reizen, zodat zij eerst op 24 Januari hier verwacht- kunnen worden. Dat is drie dagen te laat, want de opening'sdatum van de conferentie blijft gehandhaafd op 21 Januari. Waarschijn- iyk zullen slechts twee of hoogstens drie leden van de delegatie van Curasao, die op die dag in ons land aanwezig zijn, de opening meemaken. (Van onze Brussejfe correspondent) et bezit van een belangryke ura- nium-voorraad geeft aan België de mogelijkheid, een byzondere rol te spelen of te gaan spelen in de internationale politiek, juist zoals tot nu toe het bezit van ryke petroleumbronnen andere landen hiertoe in staat heeft ge steld. De Congo waarvan men niet kan zeggen dat hij door België verwaarloosd werd, maar die toch nooit voor het moe derland ls geweest, wat Indië voor Neder land was wordt nu en is waarschyn- lijk reeds volop op dit moment België's grootste troef. En by alle discussies, die zich op het ogenblik rond de monarchie afspelen, mag men wel even bedenken dat de Congo een persoonlijk geschenk aan het land geweest ls van Koning Leopold II, de vorst die als weinigen in staat bleek werkelijk gróót te zien, over al de kleinheden en kleinzielige bezwa ren van zijn tijd heen! Het ls nog niet zo lang geleden dat de heer Pregell, die president ls van de Canadese Corporatie voor Radium en Uranium, van België verklaarde dat het .geroepen is een steeds grotere rol te spe len in de wereldgebeurtenissen, alleen al door het feit, dat het een aanzienlijk deel van de wereldvoorraden aan ura nium controleert. Op het ogenblik dus is de totale op brengst bestemd voor Amerika. De hui dige gouverneur-generaal van Belgisch Congo, de heer Jungers, die thans in het vaderland verblijft en over enkele dagen weer vertrekt, heeft ons dit wel willen bevestigen. „Ik ben persoonlijk," vertelde hij, „naar de mijn van Sjinkolobwé gegaan in de maand Juli van dit jaar. De ex ploitatie van de mijn is volledig in Bel gische handen en wordt verricht door de Union Minière, die er ontzaglijke kapitalen in heeft belegd. Het uraniufl- wordt inderdaad aan de Amerikanen verkocht, maar de regering ontvangt daarvoor hoge uitvoer-belastingen. Het personeel bestaat uit Belgen en inlan ders en .het is een verzonnen verhaaltje dat de Amerikanen de mijn zouden be waken of er toezicht op houden. Er is trouwens niets dat er zich tegen zou verzetten de uitvoer naar andere lan den te richten." Dit laatste is niet het oordeel van alle Belgen. Men vraagt zich van Hijd tot tijd af of zich daar werkelijk niets tegen verzet ep of er met betrekking daarna, met de Verenigde Staten geen tot het uranium, tydens de oorlog pf overeenkomst is gesloten. OVer dit alles wordt echter het meest strikte stilzwijgen bewaard. Officieel is er vrijwel niets te vernemen en het merkwaardigste is nog dat er zelfs in het Parlement waarin zich toch altijd wel enkele „enfants terribles" der poli tiek bevinden, al waren het maar de communisten en in dit geval juist zij! nog geen pertinente stemmen zijn opgegaan om nauwkeurige gegevens over dit alles te verkrijgen. Het ligt voor de hand dat me* in het huidig stadium der internationale be trekkingen alles wat maar uit de verte verband houdt met de productie* van de atoombom met de grootste geheim houding omringt en dat België dus ook zorgvuldig alles verzwijgt wat er in en buiten de relaties daaromtrent met Amerika betrekking op heeft. Overigens heeft waarschijnlijk nie mand, behalve natuurlijk de commu nisten, er bezwaar tegen dat het urani um naar het Westen vertrekt en niet naar het Oosten! Maar al het uranium? Er valt tenslotte nog wel wat anders mee te doen dan atoombommen in serie te fabriceren! Er kunnen tal van ex perimenten worden verricht die ons be slist een betere dienst zouden bewijzen. Het is niet a priori onmogelijk dat Bel gië zelf zich met dit vreedzamer ge bruik zou bezighouden. Tal van landen uiteraard Amerika en Rusland, maar verder Engeland, Frankrijk, Zwitser land, Zweden en niet te vergeten Ne derland, hebben centra opgericht waar de kern-energie wordt bestudeerd en vaar allerlei specialisten inzake dit 'zonder probleem der physica zich iet proefnemingen occuperen. En nu is het 'een paradoxaal feit dat België een der grootste urani um-bezitters geen wetenschappe lijke onderzoekscentra heeft die vol doende op dit punt uitgerust en van de nodige middelen voorzien zyn, zeker niet wanneer men rekening houdt met de betekenis die dit voor België zou moeten hebben. Er wordt soms tegen deze toestand geprotesteerd. Maar het meeste pro test (voorzover men daarover spreken kan in een materie die zo aan de pu blieke aandacht wordt onttrokken!) komt toch tegen het feit dat de open bare mening en zelfs het Parlement niet op de hoogte blijken van de juiste omstandigheden waaronder en voorwaarden waartegen de export naar Amerika plaatsvindt, noch trou wens van de juiste hoeveelheden. De reden van dit protest is duidelijk en weegt inderdaad zwaar genoeg. Het is deze, dat het uranium op het ogenblik internationaal België's grootste troef is! Dat die troef het Belgische „wonder" heeft verricht, des te beter! Maar is die troef niet tot meer in staat, is zij niet groter dan dat? Brengt zij België niet Op een hoger internationaal plan, waar niet meer alleen geluisterd, maar ook gespro ken wordt? De Amerikaanse minister van Handel, Harriman, schreef onlangs: „Wij moeten importeren/Dank zij de mogelijkheden, die het gebruik van de kernenergie ons biedt, staan wy nu op de drempel van een Industriële ontwikkeling die onze voortbrengst en onze levensstandaard heel wat hoger kan opvoeren dan zy thans zijn. Maar onze eigen bronnen van het vereiste mineraal zijn beperkt. De grondstoffen, die voor deze energie nodig zyn, zyn thans de belangrijkste vormen van de minerale rijkdommen der %ioder- ne wereld." Een dergelyk citaat spreekt voor zich. Amerika begeert uranium. Belgisch Congo bezit uranium. België zelf heeft nog veel hulp nodig voor «het 'weer geheel hersteld ls; het heeft nog enorm veel nodig eer het met de vereiste middelen zelf iets met zyn uranium kan beginnen. De dreiging tussen Oost en West is nog steeds groot genoeg en de positie van België is zo dat, als er van kiezen sprake moet zijn (maar Spaak doet alles wat gedaan kan wor den om een derde mogelykheid te creëren), het vóór de democratie kiest, desnoods van Amerika, en zeker tegen de dictatuur van Rusland Om al die redenén begrijpt men dat het ura nium thans exclusief naar Amerika verdwijnt, begr'ypt men, dat België met de dollar op betere voet leeft dan de meeste andere landen en begrijpt men tenslotte het „Belgische wonder". Ongeacht het feit, dat het oorspron kelijke, in 1931 gestichte en inmiddels geheel' afgeschreven machinale gedeelte van de Centrale te Velsen reeds een zodanige gebruiksduur achter de rug heeft, dat eerlang aan vervanging moet worden gedacht, is gezien de ver wachte toeneming der energie-behoefte in de eerstkomende jaren de capaci teit dezer centrale zodanig, dat zelfs rekening houdende met de invloed van de in aanbouw zijnde 150 kV koppellijn tussen de centralen op het veilige vermogen omstreeks 1949-1950 volledig beklag zal zijn gelegd. Het is dan ook noodzakelyk ten spoe digste tot verdere vergroting van het vermogen der centrale over te gaan, zo schrijven Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in de begroting van het P.E.N. over 1948. Gedacht wordt aan een uitbreiding met 50 a 60.000 K.W., waardoor het op gesteld vermogen tot rond 200.000 K.W. zal worden opgevoerd. Een nauwkeurige raming van de kos ten is onder de huidige byzondere om standigheden practisch niet te maken. Voorlopig is daarom volstaan ten einde de nodige bestellingen te kunnen plaatsen op debegroting 1948 een eerste termijn van tien millioen gulden op te nemen van de zeer globaal in totaal op 12 tot 15 millioen geraamde kosten dezer uitbreiding. Zo nodig zul len In de loop van het jaar suppletoixe begrotingen worden ingediend voor het resterende deel van het crediet. In het grote plan van een landelijk koppelnet voor de electricitpitsvoorzie- ning is ook de bouw van een koppelver- binding LeidenVelsenAmsterdam betrokken. De totale kosten werden op 6 millioen gulden geraamd. Een gedeelte der materialen is in het buitenland be steld. De regering blyft er op aandrin gen, dat ,fleze aansluiting eind 1948 ge reed zal zijn. Daarom is boven de zes millioen nog een bedrag van ƒ1.500.000 op de begroting geraamd. De telefoonautomaatcentrale te Bloe- mendaal in het hoofdgebouw van de P.E.N. moet uitgebreid worden, wat j*45.000 zal kosten. Het leggen van een telefoonkabel BloemendaalSantpoort is op ƒ25.000 geraamd. De begroting sluit met een bedrag van 16.869.000. Aan de reserve kon een be drag van 434.000 worden toegevoegd. (Van onze speciale verslaggever) Voor de tweede maal, nu in hoger beroep, stond hedenmorgen voor het Gerechtshof te Amsterdam terecht do »heer H. A. Lunshof, ex-hoofdredac teur van „Elsevier", die op 15 October 1947 door de Arrondissementsrecht bank veroordeeld was tot een boete van 10.of 10 dagen, „terzake dat hii. wettelijk als getuige opgeroepen, opzettelyk niet voldeed aan enige wet telijke verplichtingen, die hü als zo danig te vervullen had." De procu reur-generaal van het Gerechtshof, mr. J. Fabius, eiste vanmorgen ƒ250. boete of 1 maand hechtenis. Zoals men zich herinneren zal betreft het hier het geval van de geheime Linggadjati-notulen, die de heer Luns hof 11 Jan. in „Elsevier" publicerde; een publicatie die hem een strafrechte lijke vervolging bezorgde, tijdens het verloop waarvan hij voor de rechter commissaris weigerde de bron te noe men. waaruit hij zijn wetenschap om trent de notulen geput had. Daarbij zich beroepend op het beroepsgeheim van de journalisten. Als getuige-deskundige werd deze keer de heer J. M. Lücker. hoofdredac teur van „De Volkskrant", gehoord, die op de vraag of een journalist maat schappelijke schade ondervindt, zo hu een hem toevertrouwd beroepsgeheim prijs geeft, bevestigend antwoordde. Ook na de aanvullende vraag door een der raadsheren gesteld of dit eveneens zou gelden, zonder dat de betreffende jour nalist een belofte in dit opzicht gedaan zou hebben. En getuigde staal'dé dit met een voorbeeld uit de practijk. De heer Lücker verklaarde tevens, dat zowel het publiek als officiële instanties mede delingen aan de pers doen.' onder ge bruikmaking vap de wetenschap, dat zij tde pers) inzake de bron tot geheim houding verplicht is. Een der Raads heren merkte in dit verband op. dat de journalisten-stand nog niet „afgesloten" is. zoals die der advocaten en doktólen. en dat dus een beroepsgeheim betwijfeld kan worden. De getuige verklaarde hier op. dat sinds 1 Januari een C.A.O. voor journalisten is ingegaan, die een journa list verplicht lid te zijn van zijn orga nisatie. Een organisatie overigens. di« hem van zijn beroep kan uitsluiten, als hij zich onbehoorlijk gedraagt. Getuige noemde zulks een voorfase van da tuchtraad, die in de maak is." De procureur-generaal, mr. Fabius, zeide in zijn korte requisitoir, dat de zaak van de heer Lunshof van te vo ren een verloren zaak was. Hij kan zich volgens de wet niet beroepen op zyn zwijgrecht. Spr., die besloot met te zeggen, dat het proces-Lunshof met als een „test-case" beschouwd moet worden, eiste 250 of 1 maand. f Het pleidooi van de verdediger, mr. S. Gerbrandy, leidde niet zelden tot een amusante discussie tussen de president, mr. J. Spreij, en hemzelf. Een discussie, waaraan ook soms een der raadsheren deelnam. Het Hof betoonde hierin een ongewone welwillendheid! Mr. Gerbran dy beriep zich voor zijn cliënt allereerst op overmacht. Juridische verplichtingen kruisen soms de maatschappelijke ver plichtingen en de verdediger haalde in dit verband enige arresten van de Hoge Raad aan, die moesten aantonen, dat dit College somtijds de laatste verplichtin gen het zwaarst laat wegen. Spr. bracht in dezen de beroepsmoraal ter sprake en omschreef de overmacht tenslotte zo, dat de heer Lunshof op een gegeven moment rekening moest houden en met „een on geschreven voorschrift" èn met net op het spel staan van zijn maatschappelijke positie. Omtrent het beroepsgeheim stelde mr. Gerbrandy vast, dat het perswezen zich zo ontwikkeld heeft, dat dit be roepsgeheim er in feite is. En de ver dediger besloot zijn pleidooi met de woorden: de drukpersvrijheid volgens de grondwet is zó, dat zij de pers aan vaardt, zoals zij is. Men kapt nu die persvrijheid af door het in feite be staande beroepsgeheim niet 4e erken nen. Op Maandag 26 Januari zal het Hof i» deze principiële zaak uitspraak doen. Voor verdere uitwerking van het prin cipe staat eventueel dan nog de Hoge Raad ter beschikking IJmuiden 12 Jan. Een stoomtraw ler IJm. 114 met 3.450. De aanvoer b^ stond uit 8 kisten tarbct en tong. kisten schol. 30 kisten wyting en 10 K1 ten diversen..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2