Moeilijke weg Republiek sluite zich aan bij nieuwe constellatie OR DE BRES VOOR NAUWER CONTACT MET ONZE ZUIDERBUREN BEWONERS EISEN HUN RECHTEN OP Verkiezingen en radio LUCHTMACHT EERSTE WAPEN VAN DE TOEKOMST 'J Minister huysmans li dienen de handen ineen te slaan Wij Munitie in de lucht gevlogen Het weer Spaak: „Politieke en militaire samen werking noodzakelijk gevolg van de Benelux-gedachte" Naar een autonoomZuid-Tirol Italianen immigreren bij duizenden Beschuldigingen over en weer IN 1953 HEBBEN ANDERE LANDEN VRIJWEL ZEKER OOK ATOOMWAPENS bureaux van redactie en administratie: VRAAGT ONTSLAG Hij is lijdende aan ischias Noodtoestand in bisdom van Mgr. Stepinac Morgen antwoord van de republiek? DE MAAS WAST SNEL Men begrijpe het plan- Marshall niet verkeerd Geen moutkoffie meer voor Horeca Amerikaanse luchtvaartcommissie MGR. PESSERS NOG IN LEVEN? Pater Ëruns de martel dood gestorven Tot hoofd en hart I Woensdag u januari 1948 0 71ste JAARGANG No. 2404. L-M. vliegt niet meer op Bagdad BEROEP VAN VAN MOOK Honderd parochies zonder priester Eerste staking in de republiek DJOCJA MELDT: Zeven personen gewond 4 - - I Helder betoog In Den Haag Fascist en Nazi VINCIE OLZAN PRO V BELLUN0 SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ■elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 2. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W, Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeie hoogte. Ingezonden mededelingen dubbei tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Hefc is niet de schuld van de mi nister-president, dat hij in zijn overzicht van het regeringsbeleid ten aanzien van Indonesië slechts in Tage en grove trekken de toekomstige •tructuur kon schetsen, zonder evenwel tnig nieuw perspectief te openen. In toee jaar tijds hebben binnenlandse en buitenlandse invloeden, zowel hier als fa ïndlë, kans gezien de problemen zo Tecompliceerd te maken, dat vrijwel Wemand er zich op zal kunnen beroe rten een helder inzicht in de politieke toestand te hebben. Sommigen zullen dit misschien als een verdienste beschou wen, wij kunnen echter voor dit streven Weinig bewondering koesteren. Nu de Btuatie zich evenwel op een dusdanige Wijze heeft ontwikkeld, zullen wij ge- toegen moeten nemen met hetgeen de fagering op bepaalde momenten aan de Volksvertegenwoordiging kan mededelen, d is dit dan ook bitter weinig. Zo zal iedereen moeten toegeven, dat •e jongste rede van dr. Beel nauwelijks tuig nieuws bevat. Over het algemeen beeft hij slechts het overbekende stand- Cunt der regering in sommige kwesties Uogmaals uitvoerig beklemtoond, zoals bijv. dat er van vruchtbare politieke Wtderhandelingen geen sprake zal kun nen zijn, zolang het staken van het *Uren en van andere vijandelijkheden Uiet is verwezenlijkt. Naar concrete mededelingen over de momentele stand Van zaken zoekt men tevergeefs. Het Collegiaal Orgaan, dat thans zal worden fetgesteld, komt er precies zo uit te bon, de personen, die er deel van zullen Utrnaken incluis, als reeds maanden Weden in de pers werd verondersteld. Alleen menen wij uit de woorden van m minister-president een bevestiging te hogen opmaken van onze suggestie in fan vorig artikel, dat de bevoegdheden fan de twee leden, die met de heer Van «ook moeten samenwerken, niet zo froot zullen zijn als aanvankelijk in de faseringsverklaring van 23 Sept. 1.1. werd 'fangekondigd. En wat de benoeming jun de heer Neher betreft, vraagt men «oh af, wat toch wel de reden kan zijn *®n de meteoorachtige snelheid, waar mede deze minister carrière maakt. *s het misschien omdat hü op het Aebied van de wederopbouw zoveel ge resteerd heeft? Men leze dan maar fans het voorlopig verslag na van de Eerste Kamer over de stand van de Wederopbouw. De interim-regering, waaraan men o. 1. veel te hoge waarde hecht, al kanmen enig respect hebben Van Mook's handige 'politieke spel, 'n eerste instantie gereed gekomen, /schoon wij veronderstellen, dat er bij e Kamer-debatten nog wel een hartig *°ordje over de wettelijkheid van 3 dergelijke constructie, wat betreft fatidwet en Linggadjati-program, ge- faken zal worden, i/et gechicaneer van de republiek gaat -'Ju onverminderd voort. Zal nu -^elijk het geduld van onze regering 'geput raken, waarvan de ultimatieve aarschuwingen, die de laatste dagen tot ■tiocja gericht worden, zouden kunnen fatuigen? Dr. Beel liet ook duidelijk "ijken, dat hij, wat de betekenis der ^Publiek betreft, geenszins de opvatting '?n Schermerhom deelde, welke deze in jün rede voor de Partij van de Arbeid op Dec. l.L uiteenzette. ..Hoewel de repu- Miek een belangrijke uiting blijft van et nationalisme," aldus de minister- Ufesident, „zou het een fout zijn te me- ®erL dat dit nationalisme alleen in het ffaeven van de republiek tot uiting zou famen." Vervolgens beschouwde hij het een denkfout, de republiek te vereen- falvigen met iedere regering van de re- •Ubliek. „De ontwikkeling in de laatste ■aanden heeft bovendien aan het vraag- van onze verhouding tot de repu- hoe belangrijk ook op zichzelf, zijn cheersend karakter in het Indone- Sch belêid ontnomen-" Laten wij hopen, dat de Commissie van r/fa ook tot dit inzicht is gekomen. Be- ?hgrijk is in deze verklaring vooral, dat f?- Beel spreekt van iedere rege- Jhg van de republiek, hetgeen waar- fahijniyk betekent, dat het kabinet nog ■wijd rekening houdt met en de deur /fan laat voor een andere republikeinse .^gering met meer gematigde en meer cderiands gezinde elementen. Zo zullen wij, met vallen en opstaan, Jpy compromissen en mogelijke hervat- der gevechten, het jaar 1948 wel J/fafaukkelen met aan de nevelige hori- he Nederlands-Indonesische Unie, schoon ideaal, welks verwezenlijking he practijk echter wel niet zonder he- schokken zal tot stand komen. Als zij tenminste ooit tot stand komt. -"aar het A. N. P. verneemt, heeft Waii Huysmans, minister Economische Zaken, op me- Verzo *htVieS ontileffing nit ziJn ambt isHr' Huysmans was van 23 Februari hanpi ot ^4 Juni 1945 minister van Fi- °Pvni in het habinet-Gerbrandy, ais Aue,,£er van ir- J- van den Broek. In ter en ^46 werd hij opnieuw minis- Eet u ^el van Economische Zaken in E.°cht K-lnet"Beel' In deze functie be- ^üscni^n,0'3' Stockholm, Leuven, Indië, £ss|l, Dublin, Bazel en Genève. Ör. jjpcptember 1947 werd bekend, dat 6ep ysmans voor het ondergaan van ^°rdenratie in een ziehenhuis moest "au d" opgenomen. Op de dertiende Oetn? maand werd hij geopereerd en ?erder ifr kon hii het ziekenhuis voor Per k "erstel verlaten. Midden-Novem- /anshnu ,ziin werk van minister i-?Paeri \T en? had. vervangen, over zeilde 'en is minister Huysmans aan ischias. isG^a?d ,met reparatiewerkzaamhe. ,°we vo^r n van Bagdad voor as ge zware vliegtuigen gesloten. jHjk zal dit vliegveld ty- b^UüKen j meer door de K.L.M.- gen worden gebruikt. In zijn installatie-rede van de in terim-regering heeft dr. Van Mook een indirect beroep gedaan op de- republiek, zich eveneens aan te sluiten bij deze regering. „Wij zien uit," zo zeide hy, „naar het ogen blik waarop volledige vereniging zal geschieden." Te lang hebben de bewegingen tot het bereiken van onafhankelijkheid in Indonesië uitsluitend getracht hun doel te verwezenlijken door bruut geweld en politieke en economische avctituren, die het land zelf in gevaar brengen en het welzijn van Indonesië bedreigen, zo vervolgde hij. Dit is gevaarlijk en on verantwoordelijk, zelfs onder normaler omstandigheden, doch in de wereld waarin wij thans leven is dit nóg ge vaarlijker en on verantwoordelijken Van Mook vergeleek de republiek met „een kind dat op het strand van de Oceaan speelt en ruzie maakt met zijn vriendje zonder dat het merkt hoe de storm en de vloed opkomen." „Het is echter nog niet te laat," zo besloot hij. „Door onze handen ineen te slaan kunnen wij nog de maatrege len nemen nodig om de gevaren af te wenden die ons van binnen en van buiten bedreigen." Jhr. Van Vredenburch is hedenoch- Volgens berichten van de Vaticaanse radio bevindt het aartsbisdom Zagreb zich sedert de gevangenneming van Mgr. Stepinac in een moeilijke toestand. Op het ogenblik worctt het aartsbisdom bestuurd door een tweetal hulp-bis schoppen, die men als gevangenen kan beschouwen. Zij kunnen zich niet ver plaatsen en om het diocees te mogen verlaten moeten zü minstens een maand te voren toestemming vragen. Bijna 100 parochies zijn zonder priesters omdat deze ofwel gevangen genomen zijn of het land moesten verlaten. Volgens de radio zijn te Karlovac, acht priesters gefusilleerd. Voor de 20.000 gelovigen is er nog maar een priester belast met hun zielzorg. tend per vliegtuig naar Djokjakarta vertrokken; hij wordt Donderdag te Batavia terug verwacht. Aangenomen wordt, dat hij gaat con fereren met hoge Indonesische leiders en gedelegeerden van de Commissie voor Goede Diensten, welke sedert Zon dag te Djokjakarta in conferentie zijn. De Indonesische republiek heeft de eerste staking in haar twee-jarig be staan gehad en tot een einde gebracht. Zestig arbeiders van een sigarenfabriek in de nabijheid van Magelang in Mid- den-Java zijn 2 Januari in staking ge gaan om loonsverhoging te verkrijgen. Na tussenkomst van de Indonesische Federatie van Vakverenigingen werd overeengekomen, dat de staking 9 Jan. zou worden beëindigd. Omstreeks het middaguur, plaatselijke tijd, is een republikeinse munitie-opslag plaats op mysterieuze wijze in de lucht gevlogen, tengevolge waarvan zeven per sonen gewond werden, aldus meldt radio- Djokjakarta vandaag. Volgens de repu blikeinse zender is de oorzaak van de ontploffing niet bekend. Een onderzoek is reeds aan de gang. De brand, die op de explosie volgde, kon spoedig bedwon gen worden. De opslagplaats bevatte driehonderd bommen van een kilogram. Antara meldt, dat het republikeinse antwoord waarschijnlijk morgen aan de Nederlanders zal worden medege deeld, Er bestaat n.l. goede reden, aan te nemen, dat jhr. Van Vreden burch morgen met het antwoord van de republiek naar Batavia zal terug keren. Volgens Antara zouden de voorstellen niets bevatten ter waarborging van de positie van de republiek in een Verenig de Staten van Indonesië. V-X ffli V ft Storm raast over onze stranden Het Scheveningse strand was geheel onder water verdwenen. De zee staat tot aan de trappen van de boulevard. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Aan de kust tijde lijk krachtige, overigens meest matige Westelijke wind. Iets kouder des nachts. Zon 8.43—16.56, maan 10.47—20.64. Sedert gistermiddag is de Maas bij Maastricht snel gaan wassen. Blijkens noteringen aldaar steeg het water binnen enkele uren ruim vijftig centimeter- De was is zó ver rassend, dat men Dinsdagmiddag nog de stuw bij Borgharen, welke Maandag was geplaatst, weer snel heeft moeten wegnemen. Uit België wordt van de boven loop der Maas tengevolge van de overvloedige regen der laatste dagen een verdere snelle was ge meld. De verwachting is, dat het Wfcter de eerstvolgende 24 uur ook verder snel zal stijgen. De Belgische premier, de heer Spaak, hield in de Amsterdamse Universiteit een rede. (Van onze speciale verslaggever) De aula van de Amsterdamse Univer siteit, waar de muren zwanger gaan van wijsheid, had haar spreekgestoelte op gesierd met palmen en varens om de Belgische premier Paul Henri Spaak te ontvangen. Studenten met opgepoetste haren en jacquets, die zij droegen met een nonchalance of het hun schoolbroek gold, hadden zich grote rood-zwarte co- cardes op de bovenarm geprikt, om de bezoekers hun plaatsen te wijzen. Een uitgelezen gezelschap waar, tus sen militaire uniformen, in een stemmig colbert menig hoogleraar schuil ging, had in de zaal plaats genomen, toen on der het flitsen van de fotolampen de Belgische premier in gezelschap van zijn gastheer burgemeester A. J. d'Ailly de zaal betrad. Na een korte inleiding van prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, die de bete kenis van de Benelux en het Plan Marshall uiteenzette en enige welkomst woorden tot de Belgische gast sprak, be klom Paul Henri Spaak de hoge ka theder. Als er nog iemand in de zaal was die, afgaande op het gezette uiterlijk van de Belgische Minister-President, een ronde goedhartige rede verwacht had, dan is hjj zeker bedrogen uitge komen. Zijn helder betoog, door- sprankeld van humor, ademde de jarenlange ervaring van het politiek debat en zijn franke, practische woor den deden de wijding van deze tempel der wijsheid even achter de zware vierkante pilaren schuilen. Men kon zich wanen "in de Belgische senaat of in de algemene vergadering der Ver enigde Naties, waar hij zo vrij en man nelijk gesproken moet hebben. Toen een Leidse student hem Maan dag begroette als „de afgezant van het Belgische Paradijs", antwoordde hij, dat men zich in België allerminst beschouwt als „le Bon Dieu". Dit was uiteindelijk de reden die de landen van de Benelux verbonden had. Zij zouden solidair ge zamenlijk opbouwen wat de oorlog ver woest had. Minister Spaak legde er meermalen de nadruk op dat dit samengaan niet ge schieden kan zonder offers van beide zijden, „Vouloir les conséquences de ce que l'on veut". de gevolgen accepteren van datgene wat men wil. Betreffende het plan-Marshall wees hij er op, dat dit plan niet betekent dat men maar met open armen moet af wachten wat men krijgt, het eist een zelfwerkzaamheid, welke nooit mag ver- zwakken. Maar Minister Spaak zou geen Belg zijn als hij niet optimistisch was. „Er behoeft maar zeer weinig te gebeuren om de internationale toestand aanzien lijk te verbeteren" en als het altijd pret tig is te luisteren naar een optimist, nu was het een dubbel genot, omdat heel 't wezen van Minister Spaak de uitdruk king was van zijn principes: democratie en internationale solidariteit, beginselen die men slechts met een groot optimisme verwezenlijken kan. (Byzondere correspondentie) Meer dan vierduizend Zuid-Tirolers hebben onlangs een grote demonstratie gehouden op het hoofdplein van Neumarkt. Zü droegen geen spandoeken mee en joelden de Italiaanse politie-agenten niet uit, maar uit de toespra ken van hun leiders bleek, met welk een argwaan zij het optreden van de tegen woordige Italiaanse regering beschouwen en hoe bevreesd zü zün voor de infiltratie van Italianen in hun steden. Duizenden Italianen stromen naar Bolzano, Neumarkt en Salum. Sinds het einde van de oorlog tevens het einde van de onderdrukking van het Tirools- Duitse element door Mussolini vestigden zich reeds 45.000 Italianen in het kleine gebied van Zuid-Tirol. politie-agent, omdat deze uit Italië zelf komt en geen Duits verstaat. Dit herinnert de Tirolers eraan, dat nog lang niet alles veranderd is, sinds de bevelen via de fascistische prefect van Bolzano uit het Palazzo Venezia kwa men. Was het ook niet het idee van Musso lini, door een Italiaanse immigratie een beslissende Italiaanse meerderheid te scheppen? De volgende cijfers tonen de gevolgen: in de jaren 19391945 steeg de Italiaanse bevolking van 82.000 tot 120.000. In dezelfde periode daalde het aantal Duits-sprekenden van 251.000 tot 185.000. Dit grote verschil is ontstaan door de emigratie van tienduizenden Ti rolers naar het Noorden. De meesten In de heuvels bü Merano, ten Zuiden van de Brennerpas, ligt op een van de berghellingen het „Slot Tirol", dat sinds eeuwen een symbool van de Duits sprekende Tirolers is geweest, by het verdrag van Saint Germain in 1919 bij Italië gevoegd. Het is daarom voor hen een dubbele ergernis, dat de bezoekers van het kasteel worden rondgeleid door een Italiaan, die bet Duits niet meester is en dat de' ansichtkaarten van het ge bouw geen ander opschrift dragen dan „Castello Tlrolo." Dit is één voorbeeld uit vele Iedere dag krijgen de Tirolers speldeprikken als deze te verduren van de Italianen, die na de val van Musso lini wel een zekere vryheid gaven, maar van de andere kant maatregelen namen, die in de toekomst rampzalig kunnen biyken te zijn: de Italiaanse immigratie is de grootste reden tot ongerustheid. De Tirolers hebben van het nieuwe democra tische Italië hun scholen teruggekregen, waar het Duits gelüke rechten heeft als het Italiaans, De officiële borden en mededelingen verschijnen in beide talen, maar de Tiroler boer kan niet praten met een konden na de oorlog niet terugkeren. De boeren in de dorpen vertrouwen de Italianen niet. Zy vrezen op de duur, evenals in de steden reeds is gebeurd, te worden overvleugeld door de Italia nen, die niets van de Zuid-Tiroolse ge bruiken begrypen. Zij geloven niet, dat de infiltratie uit het „oude Italië" alleen maar het gevolg is van de grote werk loosheid en de slechtere levensomstan digheden. „Het is de opzet, het is de oude politiek" zeiden de leiders op de markt te Neumarkt. zy bedoelden de oude fascistische politiek. Hoe de fascis tische leiders over Tirol dachten, is o.a. gebleken uit het dagboek van Ciano, die herhaaldelijk schryft wanneer de Duit sers een actie dreigen te ondernemen voor een iniyving van Tirol by Duits land, dat de Italianen harder moeten optreden en hun acties moeten verhaas ten. Met de beschuldigingen van dc Tiro lers, dat de Italianen de oude fascisti sche methodes toepassen en verder uit werken, hebben zü een golf van Italiaan se tegenaanvallen opgeroepen, waarin alle Tirolers als nazi's worden uitge maakt. De Italianen menen op deze wqze hun optreden te kunnen rechtvaardigen. ,,De Tirolers zün voor 100 nazi's" BRENNER PAS ASERN BR UN RECHEN R1XEN GLURNS MERANO KL AU SE N1- „Als onze landen komen tot de innige economische samenwerking, die wij alle nastreven, dat wil zeggen dus. als wq de Benelux-gedachte voluit kunnen verwezenlijken, dan zal een noodzakelijke consequentie daarvan zqn, dat deze landen ook op politiek en militair gebied tot een zeer nauwe samenwerking zullen moeten geraken". Ziedaar het belangrijkste antwoord dat de Belgische Minister-President Paul Spaak gaf op de belangrijkste vraag, die gesteld werd tijdens de persconferentie die Dinsdagavond in Hotel de Wittebrug te 's Gravenhage, door de Belgische staatsman aan het eind van een vermoeiende dag, aan een groot aantal binnen- en buiten landse journalisten werd toegestaan. Als wij constateren, dat deze perscon ferentie weinig nieuws bracht, dan be doelen we daarmee allerminst te zeggen, dat Minister Spaak weinig belangrijke mededelingen deed. Zij bracht weinig nieuws na de redevoeringen, die hij eer der reeds had gehouden. De aard der gestelde vragen noodzaakte hem, in her haling te treden. Zeker hadden vele der aanwezige journalisten liever vragen gesteld aan gaande de Koningskwestie, doch afge zien van het feit of het wel helemaal op zijn plaats zou zijn, deze zuiver-Belgi- sche kwestie op een Nederlandse pers conferentie aan te roeren, toen Spaak de persconferentie opende met het ver zoek hem te sparen voor indiscrete vra gen, hadden allen dit zo begrepen, dat deze brandende kwestie hors discours was gesteld. En te trachten, deze over de gehele wereld als een uiterst handig debater bekend staande politicus, te brengen op een terrein dat hij zelf liever wilde vermijden, zo vermetel was zelfs dit uitgebreide gezelschap journalisten niet. (Vervolg op pag. 4) De vervaardiging van moutkoffie voor de Horecabedrijven is stopgezet. In de plaats hiervan zal voor deze bedrüven speciaal koffiesurrogaat worden gefabri ceerd. De strijd om het radio-bestel wüst allengs mee» uit, dat de Omroep verenigingen verankerd liggen in ons volk. In 'n beschouwing in ons Oude. jaarsnummer is daarop reeds gewezen. Onlangs werd ons gevraagd, of een- zijdig-politieke uitzendingen in de aêther de verbondenheid der Federatie van omroepen niet zou aantasten. En men herinnerde aan de Vara, die zich zó zeer vereenzelvigt met een bepaalde politieke party, dat zij steeds haar ne derige dienaresse speelt en vastgestelde programma's zonder veel schroom omver gooit, ten einde de argeloze luisteraars onverhoeds te „verrassen met een brok problematische partij-politiek." Naarmate de verkiezingen meer nade. ren, rüst de vraag, of het straks zo saï gaan als eerverleden jaar, toen by wyze van variété-nummer een herhaaldelijk gdzongen ode op SchermerhomDrees aan de luisteraars werd opgedrongen. Wij stellen ons voor, dat binnenkort wel weer een keurig schema zal worden opgesteld, aan alle bonafide partyen naar evenredigheid gelegenheid te schen. ken, haar opvattingen voor de micro foon te laten horen. Doch die evenre digheid wordt een wassen neus als de Vara haar gewone programma's gaat doorspekken met strydliederen en propagandistische leuzen, met hoorspe len en cabaret. Minister Gielen heeft een nieuwe re geling beloofd, maar de vraag geldt by voorbaat, of ze voldoende effectief kan werken, met name, of tegen overtredin gen met gestrengheid zal worden opgei- treden. Het moet daarbij aankomen op de gesteldheid en de gezindheid van de met controle belaste personen. Wanneer het kwaad niet in de kiem wordt aangetast, is straks het hek van de dam, en zal de aether daveren van politieke twistgedingen. Ovarbodig te zeggen, dat de verplichte luisterbijdrage allerminst bestemd is voor de instand houding van een politiek propaganda- werktuig. In Hilversum allereerst de om- roepleiders zelf, mede om redenen van digen behoud moet .men er voor zor gen, dat de populari'eit van het huidige radiobestel niet in haar prille jeugd wordt gesmoord. Na een onderzoek van zes maanden heeft de door President Truman inge stelde luchtvaartcommissie van vijf bur gers rapport uitgebracht over de toestand van. de Amerikaanse luchtmacht en ad vies uitgebracht over de noodzakelijke ontwikkeling van de luchtmacht om de V. S- te vrywaren voor elke overrompe ling door een vüandige macht. In haar rapport waarschuwt de com missie, dat de, V. S. er rekening mee Het „Slot Tirol", bij Merano in het Passeier-dal gelegen, is sinds eeuwen het symbool van Zuid-Tirol. Andreas Hofer werd in de nabijheid van het kasteel geboren. schreven de Noord-Italiaanse bladen, die nauwelijks drie jaar geleden nog door fascisten werden geleid. De geheime fascistische beweging heeft geen greintje sympathie voor de vroegere nazi's en schrijft in haar clandestiene uitgaven over de „Italiaanse proletariërs, die door een stelletje Tiroolse nazi's worden ge ëxploiteerd". Om hun eisen kracht bü te zetten negeren zü het Tiroolse ver leden van de laatste 800 jaar, toen het gebied aan de Habsburgers behoorde, en grijpen, zij terug naar het Romeinse Rijk, waarvan het tegenwoordige Tirol ook deel heeft uitgemaakt. De Tirolers halen voor deze „praehistorische" argu menten hun schouders op. De oplossing van het Zuid-Tiroolse probleem lijkt door deze felle tegenstel lingen zeer moeilijk. Toch is een duur zame regeling van de kwestie mogeiyk, daar het irredentisme van de Zuid-Ti- rolers zeer gering is. De bevolking wil niet by Oostenryk en weet, dat haar te genwoordige toestand beter is, dan hij onder een Oostenrüks bewind zou kun nen zün. zy wil dus by Italië blyven, mits.... de Italianen haar eisen inwil ligen en haar recht erkennen: gebruik van eigen taal, handhaving van eigen school en gebruiken, democratische (dat is Tiroolse) controle over politie en ambtenaren, eigen verkiezingen en her stel van de wijn- en fruit-expoit. Deze rechten wil zy gewaarborgd zien door instelling van een locaal bestuur, waar in de Duits sprekende bevolking prae- domineert. Een eis, die voor de Tirolers zeer belangrijk is, de Italiaanse plannen echter dwarsboomt, is de toestem ming tot terugkeer van de 70.000 Tirolers, die bij de bevolkingsuitwis seling van 1939 „vrüwillig" naar Oos tenryk gingen. Met deze terugkeer valt of staat de meerderheid van de Zuid-Tirolérs. Het vredesverdrag van Italië met de geallieerden heeft zich met de kwestie beziggehouden door o.a. te bepalen, dat de Italiaanse regering een autonome wetgevende en uitvoerende macht aan de provincie Bolzano en aangrenzende tweetalige gebieden moet geven. De Italianen leggen de biykbaar niet overduideiyke tekst zó uit, dat Bolzano en Trente samengevoegd moeten worden, waardoor de Italianen een overgrote meerderheid bezitten. Alleen Trente telt n.l. reeds 450.000 Italianen. De Tirolers eisen hun eigen provinciale Kamer, hoe wel zy voor gemeenschappeiyke zaken ook zitting willen nemen in een algemene vergadering. Op de lijst van moeilüke problemen voor de Italiaanse regering staat de Ti roolse kwestie bijna bovenaan. Daar de Italianen inzien, dat Tirol tevreden ge steld moet worden, de Tirolers van de andere leant niet het Italiaanse staats verband willen verlaten, hoopt men bin nenkort de sinds maanden aan de gang zynde onderhandelingen met een beide partijen bevredigende oplossing te beëin digen. moeten bonden, dat andere landen in 1953 vrijwel zeker een grote hoeveelheid atoomwapens zullen bezitten en waar schijnlijk ook doeltreffende bestuurbare lange afstandsprojectielen zonden kan nen produceren. De commissie dringt daarom aan op de vorming van een strijdmacht, die in staat is een vernietigend tegenoffensief te voeren. De kern van deze strijdmacht moet gevormd worden door een vloot van bommenwerpers, begeleidingsvliegtuigen en lange afstandsprojectielen. De Amerikaanse front-luchtmacht zal volgens het advies van de commissie in 1952 moeten bestaan uit 7090 vlieg tuigen, .verdeeld over 70 groepen, ge steund door 3200 vliegtuigen van de Nationale Garde en 8100 reserve-vlieg tuigen. De begroting voor de luchtmacht, aldus de commissie, moet met 1.300.000.000 dollar verhoogd worden tot 4.150.000.000 dollar voor dit kalenderjaar en tot 5.450.000.000 dollar voor 1949. De marineluchtvaartafdeling moet op het huidige niveau gehandhaafd worden, maar de vliegtuigen van deze afdeling moeten gemoderniseerd worden, waarvoor de kosten 192 millioen dollar boven de huidige raming zouden komen te liggen, terwijl in 1949 hiervoor nog 310 millioen dollar zonden moeten worden uitgetrok ken. Na Januari 1953, aldus de commissie, is een aanval met bestuurbare projec tielen via de polen ên oceanen, alsmede binnenlandse sabotage; o.a met bacterio logische wapens, gevolgd door een „in. vasie van luchtlandingstroepen om van de eerste verwarring gebruik te maken, strategische punten in te nemen en de weerstand van het land geheel te bre ken", mogelijk. De luchtmacht, aldus het rapport, moet het fundamentele Ame rikaanse verdedigingswapen in de toe komst zyn. De huidige luchtmacht is onvoldoende, zelfs gedurende de periode, dat het land betrekkeiyk vrij van gevaar voor een krachtige aanval is. Naar wy van het Provincialaat der Paters Minderbroeders te Weert verne men, is van de Superior te Peking by familie hier te lande bericht ontvangen, dat volgens mededeling van christenen in de missie van China, de apostolisch- vicaris Mgr. Pessers met pater Ruys en vier zusters uit Heerlen zich omstreeks Kerstmis 1947 nog in leven zouden heb ben bevonden. Omtrent pater Bruns evenwei moet met zekerheid worden aangenomen, dat deze de marteldood is gestorven. Wees matig in uw verlangens. Aan de beste dingen is vaak een bittere smaak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1