STAD EN OMGEVING Van Nederlanders zou hij „mensen" maken Werknemende middenstand bijeen weer Men heeft God uit het geheel gebannen mmrn Wie komen er thuis? De Gravensteenenbrug AGENDA c Het jaar in Heiiomare „De schrik van Helgolandvoor het Hof Ans van Dijk terecht gesteld - WOENSDAG 14 JANUARI 1948 PAGINA 2 Bezwaar tegen herbouw DE UITBREIDING VAN „BREDERODEDUIN" Vraagt de provincie te veel voor de grond? Filmvoorstelling voor de miliftairen Faillissementen Burgerlijke Stand „ZE WISTEN WAT ZE WILDEN" „Haagse Comedlie" in Stadsschouwburg CONCERTGEBOUW ORKEST Goede programma-keuze R.K. Gem. Zangvereniging „St. Caecilia" Mariemma ook in Haarlem Pi'of. Romme spreekt Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. DISTRIBUTIENIEUWS HUWELIJKSCONFERENTIES IN DE PATERSKERK Secretaris Agterof behandelt zes onderwerpen Slechts vier sterfgevallen HEEMSTEDE ELS „Een partijtje poker" ZANDVOORT Afscheid oude- en installatie nieuwe burgemeester 99 99 R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" R.K. Damver. T.E.P. Te Lisse wordt de „Bloemenlust"-tentoonstelling gehouden, een expositie van bolgewassen. Een fraaie collectie narcissen wordt in gereedheid gebracht voor de show. „.Bloemlusit" te Lisse VELSEN „St. Pauhis" V.Z.V. vergaderde Veilig verkeer De „zwarte" balans De t.b.c.-bestrijding UMUIDEN Stifle Omgang CASTRICUM Kath. Thuisfront HEEMSKERK Rare manieren EERSTE KAMER BIJEEN Hoofdklassekampioenschap45/1 HERUITZENDING NAAR INDIË Tabaksinschrijving te Rotterdam BESOMMINGEN VERDEELDE MARKT Met het s.s. „Volendam", dat 25 De cember 1947 uit Batavia is vertrokken en vermoedelijk 26 Januari in Rotter dam aankomt, keren de volgende .per sonen uit Haarlem en omgeving naar Nederland terug: J. B. Ebbinga, Linneauslaan 25, Haar lem. H. MunnigSmit, van Doorniklaan, Bennebroek. L. de Ridder, Westerwijkstraat 12, Velsen. J. P. van Rooy, Verl Wetstraat 8, IJmuiden. J. C. Schoneveld, Ged. Oude Gracht 138, Haarlem. L. P. Sepp, Pr. Hendrikstraat 25, Hil- legom. J. J. v. d. Zwan, Tussen Beekseweg 10, Umuiden. T. P. Vossen, Keizerinstraat 13a, Haarlem. M. C. Banken, Brouwersplein 39, Haarlem. J. Broekhuizen, Berkheidestraat 1, Haarlem. A. Bijl en gezin, AlkmaarseStraat 441, Beverwijk. H. van Dijk, Wagendwarsstraat 4b, Lisse. L. Jarmen, Heemsteedse Dreef 115, Heemstede. J. Keur en gezin, Spoorbuurtstraat 11, Zandvoort. H. van Lunenburg, Tramweg 47, Aer- denhout. J. Mollinger, Mauritsplein 10, O ver- Veen. C. Schippers, Populierenlaan 40, Be- Verwijk. t Bezemer, Tuinderplein 62, Haarlem. Van Leeuwen, Zomerkade 61, Haar lem. O. C. Schroder, Spaarnestraat 39. Haarlem. 2 April 1947 besloot de gemeenteraad van Haarlem een crediet van f 120.000, ter beschikking te stellen voor het bou wen van een nieuwe Gravensteenenbrug, die zou overeenkomen met het karakter van dit oude stadsdeel. Openbare Werken hebben daartoe de toestand in de 18e eeuw bestudeerd en daarna de hedendaagse mogelijkheden bekeken. Verschillende raadsleden achtten de brug te mager, maar de wethouder ver klaarde, dat de kosten niet hoger moch. ten zijn. Nog steeds is er geen verbinding tus sen de Spaame-oevers op deze plaats tot stand gekomen, zeer ten ongerieve van voetgangers, waarbij wij speciaal denken aan de arbeiders van de Centrale Werkplaats, die nu een behoorlijk eind moeten omlopen. Wij vernemen, dat Ged. Staten van Noord-Holland bezwaar hebben tegen deze uitgave, zodat er voorlopig niets van een brug zal kunnen komen. De vraag is nu, of een veer ter plaatse, zoals er vroeger ook bestond, een voorlopige oplossing zou kunnen brengen. Er was indertijd reeds een gegadigde, maar ook deze kwestie is blijven hangen. Het ziet er troosteloos uit. Het voorstel, van Ged. Staten om aan de Haarl. Ver. tot bestrijding der tuber culose 1500 M2 grond te verkopen, gren zende aan het terrein van „Brederode- duin," tegen f 1,per M2, is in de afde lingen van Prov. Staten behandeld. Ge vraagd werd of de prijs is vastgesteld in overeenstemming met de a.s. koper; dit lid acht f 1,per M2 vrij hoog, voor al daar deze grond de Provincie slechts f 0,35 heeft gekost; is deze prijs goedge keurd door de Prijsbeheersing? Enkele andere leden sluiten zich bij deze op merkingen aan. Het betreffende lid van Gedeputeerde Staten deelde mede, dat f 1,de prijs is, die gevraagd zal worden, indien Pro vinciale Staten tot verkoop overgaan. Er is geen overleg gepleegd met Bre- derodeduin noch met de Prijsbeheersing, doch volgens deskundigen is dit de juis te waardé van de grond; de betreffendè vereniging wordt reeds tegemoet geko men door de bereidheid tot verkoop. Het eerstbedoelde lid meende, dat het geen gewoonte is in een voordracht de vraagprijs te noemen en verzoekt voor de openbare behandeling van dit punt het overleg omtrent de prijs te openen. Met de restrictie, dat de Staten nadere mededeling krijgen over het verloop van dit overleg, wordt geadviseerd de voor dracht te aanvaarden onder nadere vaststelling van de prijs. De militairen van het 10 R.I. uit de Koudenhornkazerne zijn vandaag op een filmvoorstelling in het Frans Halsthea ter onthaald. Vertoond werd een Ca nadese militaire voorlichtingsfilm en „Jonge Arenden", een product, vervaar digd* door de R.A.F., waarin de oplei ding van de mannen der luchtmacht op een boeiende wijze wordt geschilderd. De jongens hebben genoten van deze rolprent, die vele goede kwaliteiten be zit, niet het minst uit technisch oog punt De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard; Pieter Johannes van Deurzen, koopman, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht 107 rd.; rechter-commissa- ris: mr. N. Smits; curator: mr. O. H van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede. Oene Sijtse Reindersma, bouwonder nemer, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Wijk aan Zeeweg 176; rechter commissaris: mr. N. Smits; curator: mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen. Wegens gebrek aan actief werd op geheven het faillissement van: F. Bot telier. vrachtrijder, wonende te Haar lem, Adr. Loosjesstraat 85; curator: mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem! Na gedaan verzet is vernietigd het faillissement van: IJpe van der Schaaft winkelier, wonende te Haar lem, Smedestraat 4; rechter-commissa- ris: mr. C. E. Muller; curator: mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. GEBOREN: C. G. M. Verdegaal-Zwet- sloot H Kolderie-Keesmaat, A. Mulder van 'der Burg. M. C. van der Lee-van Cann. P. R. Bergman-Bandsma. W. G. H. Vooren-Roest, J. J. van Velzen-Wima, allen een zoon; J. W. van Dijk^Boske. N. Witsenhuijsen-Tollens. C. F. Zwetsloot- Mathot H. Roose-Hoogwout, S. Jetten- Smidt, M. P. Cobelens-Bergman, A H. Herman-Buurman. G. M. Whisker-Hil- drith. J. van Galen-Zwart. T. G. Heint- jes-Rabbe. allen een dochter. v OVERLEDEN: K. B. Hijlkema. 77 J., Rijksstraatweg; J. van Baalen-Hesse. 74 j.. Zaanenlaan; J. Kaastra 67 j.. Ver- spronckweg; G. H. van der Mik. 73 Hazepa terslaan. Cees Laseur zal er geen spijt van heb ben, dat hij Sydney Howard's spel „Ze wisten wat ze wilden" weer te voor schijn heeft gehaald. In het Centraal Theater te Amsterdam oogstte hij er in dertijd successen mee en dank zij een goede bezetting van de hoofdrollen is het nu met „De Haagse Comedie" niet anders. Laseur speelde weer de Itali aanse wijnbouwer, rijk, ongehuwd en al op leeftijd. Elisabeth Andersen vertolkte Amy, de jonge vrouw, die hem niet kent maar toch naar Californië reist om met hem te trouwen. Hans Kaart maakte de driehoek, die tot een lang niet voor een ieder aannemelijke ont knoping leidt. Laseur het opgewonden standje met het gouden hart; Elisabeth Andersen het eerlijke dienstertje, hun kerend naar huiselijkheid, maar zwak door de eerste teleurstelling; Kaart de stugge, stoere zwerver, die het nooit zal vinden. Een goed trio. dat uitstekend spel te zien gaf. waardoor de zwakke plekken in de intrige ondergeschikt werden aan het genot van het luisteren en kijken. Enige andere leden van het gezelschap, o.w. Anton Roemer als een pastoor-van-nature, werkten mee tot het welslagen. Het langdurige applaus aan het eind der voorstelling was niet hat minst bedoeld voor Cees Laseur. die in het derde bedrijf de klassieke toneel speelkunst de hoogste waarde gaf. Het stuk is niet voor jeugdigen. v. W. Door het buitenlands verblijf van Eduard van Beinum stond het Amster dams orkest onder leiding van Han Jor- dans. De grote attractie van het concert was het optreden als solist van de nieuwe eerste solo-cellist: Tibor de Machula met het concert van Dvorak. Toch vroeg het overige deel van het programma onze bijzondere aandacht. Behalve de be kende twee Nocturnes van Debussy, in troduceerde Jordans Rhapsodie flaman. de van Albert Roussel en gaf hij een herhaling van één der beste werken van Dr. Joh. Wagenaar: Ouverture Cyrano de Bergerac. Wagenaar's ouverture Is immer klare, duidelijke muziektaal. Men herkent ge makkelijk de uitgebeelde onderwerpen, waarvan zowel liefde en poëzie, als hel denmoed en ridderlijkheid, doch bovenal humor en spot Wagenaar goed liggen. Daarnevens valt de kleurrijke instru mentatie in hoge mate op. Deze ouverture genoot een markante, klankvolle vertolking. De totaalklank overschreed echter merendeels de juiste verhoudingen tot de zaal waardoor de schoonheid van de klank nogal inboette. Klankschoonheid hoorde men vooral in de eerste Nocturne van Debussy: Nua- ges, bovendien werd hier de juiste, im pressionistische stemming verkregen. De tweede: Fêtes deed soms sierlijk en sta tig aan en werd door de grote kleuraf- wisseling een waar feestgewoel. De Vlaamse Rhapsodie van Roussel had na Fêtes geen gelukkige plaats op het programma. Op zichzelf beschouwd is het een aardig, bijna boertig klankstuk, maar valt na de Nocturne nogal tegen. In deze Rhapsodie zijn verscheidene volksmelodieën origineel of op kundige wijze vrij bewerkt aangewend. O.a. de .melodie, die in Holland werd gebruikt voor „Comedianten-dans", later ook voor „Berg op Zoom, houdt u vroom". Solo-cellist de Machula is een begaafd artist, alles draagt hij stijlvol en zeer muzikaal voor. Zijn toonvorming, alhoe wel niet bepaald van een groot, vol' en donker volume, voldoet toch door het fraaie timbre Het klinkt bij hem steeds fijn en nobel. Dat brengt met zich mede, dat de orkestklank vooral niet moet do. mineren. En dit geschiedde meermalen, zelfs in het Adagio door het „hout". Jammer, dat er daarenboven kleine af wijkingen waren tussen solist en'dirigent inzake tempo-wissèlingen en dynamische schakeringen. Dirigent Jordans beheerste het orkest het meest volkomen in „Nuages". Voor allen, solist, dirigent en orkest immer spontaan applaus. Tibor de Machula, een zeer bescheiden en inne mende figuur, betrok zijn begeleiders in de hulde hem gebracht. OL. KOOP. Nog steeds zijn er R. K. zangeressen en zangers, vooral onder onze arbeiders stand, die gaarne zouden wil'len zingen, doch die nog aarzelen in verenigingsver. band te treden. Laten zij hun aarzeling overwinnen en de gelederen van hen, die de goede zangkunst beoefenen, versterken. Het bestuur van St. Caecilia zal hun gaarne alle gewenste inlichtingen geven en hen met open armen ontvangen. Er is ook een kinderkoor in oprichting. De eerste repetitie hiervan wordt gehou den Zaterdag 18 Januari in Gebouw St. Bavo, Smedestraat. van 3 tot 5 uur. De repetities' van het grote koor zijn op Woensdagavond van 8 tot 10 uur in hetzelfde gebouw. Katholieke zangers en zangeressen, jong en oud, komt eens luisteren, U zult zich terstond enthou siast gevoelen voor de goede zang. U kunt zich voor beide koren opgeven bij: Mej. D. Herben, Schoterweg 72 rd en de heer Schomagel, Nagtzaamplein 28, en tevens op de repetitie-bijeenkomsten. De beroemde Spaanse danseres Ma riemma, die voor haar grote tournee naar Zuid- en Noord-Amerika, op de terugreis uit Scandinavië, waarzii mo menteel veel succes heeft, nog enige af- scheidsvoorstellingen in Nederland zal geven, heeft thans in haar tournee nog de volgende plaatsen opgenomen: Haar lem, 3 Februari, Stadsschouwburg en Amersfoort. Grand Theatre, 5 Februari. Mariemma wordt begeleid door de ver maarde Spaanse pianist Enrique Luzu- riaga en de guitarist Jesus Buiz. Behalve een keur uit drie programma s brengt Mariemma een aantal nieuwe dansen. Ter inleiding van de propaganda-actie voor de dit jaar te houden verkiezing van de Tweede Kamer heeft de rijks kieskring Haarlem in het gebouw van de H. K- B. in de Tempelierstraat een grote bijeenkomst belegd, waar prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Kamer fractie van de K. V. P.. Zaterdagmiddag 13 Januari om 2.30 zal spreken over „De politiek der K. V. P." Het centraal bureau'voor acoustische adviezen houdt Donderdag 15 Januari om 10-uur in „De Leeuwerik" een de monstratie in moderne hoorapparaten. Bioscopen: Rembrandt: Hue and Cry, in het voor- progr. Huwel.pl. in Londen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De zoon van Monte Cristo (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het wonder van de 34ste rtra.it (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Belle of the Yukon, in het voorpr. Huwel.pl. in Londen (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Minnebrieven (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De zwarte zweep van Zorro II (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars, geopend 1016 uur en Zon- en feestdagen 1316 uur. Heerkens Thijssen: schilderijen van een Zuster Benedictines en kleurteke- ningen van D. Lindeman, geopend in de week: 1013 en 1417 uur. Woensdag 14 Januari: Brinkmann: Les conf. franc. Confé rence sur Claude Debussy, 8 uur. Donderdag 15 Januari: Stadsschouwburg: Geloof en Weten schap. Lezing Westerse beschaving. 8 u. AM8TER1}AM8CH35 RIJTUIG HU. Haarlem (Vleeshal)Bonkaarten en schoenenbonnen: rest W. Vogelenzang (Gem. school)Bonkaar ten en schoenenbonnen: I—P (9—15 u.) Bennebroek (R.K. Ver.geb.)Bonkaar ten en schoenenbonnen: 912.45 u. M N, 2.30—4 u. O—R. In de paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt zal de zeereerw. heer H. Agterof. geestelijk leider van het Kath. Huwelijksbureau te Haarlem, zes con ferenties over het huwelijk houden en wel op de Maandagen van 16 Februari tot en met 22 Maart, des avonds 8 uur. De secretaris van het Bisdom zal spre ken over: de verlovingstijd, de liefde in het huwelijk, moeder worden enz. De toegang is voor katholieken bóven 17 jaar. Toegangsbewijzen zijn verkrijg baar aan het parochiebureau Zoetestraat. Verschenen is het jaarverslag van de vereniging R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, waarin de geneesheer-directeur van „Heiiomare", dr. M. H. P. P. van Haeff, zijn verslag over 1946 uitbrengt. 1 Januari waren aanwezig 142 patiën ten. In de logp van het jaar werden opgenomen 195 patiënten, zodat het aantal verpleegden bedroeg 337 patiën ten (vorig jaar 290) met 64373 verpleeg- dagen (vorig jaar 61242. Er werden gedurende 1946 in totaal 144 ptaiënten afgevoerd (vorig jaar 148). 1 Jan. 1947 bellroeg het aantal aanwezige patiënten 193 (vorig jaar 142), n.l. 57 mannen. 82 vrouwen, 54 kinderen. Naar de leeftijd bedroeg het aantal: 15 jaar 16 (V.j. 27), 6—10 jaar 38 (v.j. 27), 11—20 jaar 70 (v.j. 96), 21—30 jaar 113 (v.j. 81), 31—40 jaar 68 (v.j. 49), 41—50 jaar 17 (v.j. 14), boven 50 jaar 15 (v.j. 8). De veelvuldigst vogrkomende aandoe ningen waren: 173 gevallen van tuber culose van de ruggegraat, 73 gevallen van tuberculose van het heupgewricht, 48 gevallen van tuberculose van het kniegewricht. Van de 144 afgevoerde patiënten wa ren er vier, die wegens ernstige com plicaties naar een ziekenhuis moesten overgebracht worden; drie werden ont slagen omdat van een sanatoriumkuur geen heil meer te verwachten was. Er waren vier sterfgevallen. Van de 133 patiënten, van wie er drie niet aan tu berculose hadden geleden, werden allen klinisch genezen ontslagen, hiervan waren vijf die niet aan skelettuberculose hadden geleden. De toneelver. „Heemstede West" geeft Donderdag 15 Januari in hotel „De Leeuwerik" een opvoering van het to neelspel „Een partijtje Poker". Naar wij vernemen, zal burgemeester H. van AlphenDonderdag 29 Januari, des middags 2.30 uur afscheid van de gemeente Zandvoort nemen. De nieuwe burgemeester, mr. H. van Fenema,'zal Maandag 2 Februari om twee uur ge- installeerd worden. De werknemende middenstands organisatie, afd. Haarlem, die 12 jaar geleden werd opgericht, maar in de oorlog met zovele andere or ganisaties, althans uiterlijk, uit het openbare leven verdween, werd gis teravond weer ten leven geroepen, toen vele werknemende midden standers op uitnodiging van het ini tiatief-comité de heroprichtingsver gadering bijwoonden. In zijn openingswoord schetste de voorlopige voorzitter, de heer P. G. Tel, in het kort de bedoeling van de avond en verwelkomde hij in het bijzonder de nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan W. Q. Grimbergen. Door plotselinge verhindering van recto): C. Broers uit Den Haag, was het rector C. Klaver, die met een krachtig woord het wezen en de taak van de W.M. belichtte. „Men heeft alles gedaan", aldus spr., om God uit het grote geheel te ban nen. De schuld daarvan ligt ook bij ons, o.a. door het neutraliteitsbeginsel. De gevolgen bleven niet uit Alles staat wankel, maar herstel is gelukkig nog mogelijk. En daarbij kan een standsor ganisatie uitstekend werk verrichten". Spr. zette daarna uiteen, dat ook een werknemende middenstander een eigen standsorganisatie nodig heeft. In vele gevallen voelt hij zich standsorganisa- torisch niet thuis in de K.A.B. Hij vindt daar bijv. dikwijls niet dié culturele be vrediging, die hij zoekt. En die verlo ren belangen kan hij weer behartigd zien in de W.M. Na een muzikaal inter mezzo, dat, evenals de andere muzikale omlijsting, verzorgd werd door mej. A. de Roode, besprak de heer P. J. M. de Graaf uit Amsterdam het verleden, he den en toekomst van de W.M. Deze bracht nog eens uitdrukkelijk naar vo ren, dat de standsorganisatie primair en de vakorganisatie secundair is, daar de eerste de gehele mens omvat en de tweede uiteraard alleen de sociaal-eco nomische zijde beziet. Spreker schetste in het kort de ge schiedenis van de W.M., zoals die zich sinds de oprichting door Mgr. dr. Poels in 1933 heeft ontwikkeld. Dat de W.M., in tegenstelling tot andere organisaties, zo laat werd opgericht, vond zijn oor zaak in het feit, dat de werknemende middenstander mede door zijn bij zondere ontwikkelingsgangzich altijd heeft geïsoleerd (en dat nog doet). De W.M. was vóór de oorlog steeds een kleine organisatie, maar daarom niet onbelangrijk, want de goede kern, daaruit voortgekomen, vormt de basis voor de nieuw op te richten afdelingen. Hij legde in het bijzonder de na druk op het accoord met de K.A.B. en op de vrije keuze, die iedere werk nemende middenstander heeft tussen de standsorganisatie van de K.A.B. en die van de W.M. Kiest hij de laatste, dan brengt dit geen financiële lasten mee. Enkele organisatorische mededelin gen; een korte gedachtenwisseling en een krachtig woord van de geestelijk adviseur vormden het besluit van deze avond. Ook Haarlem kent nu weer een eigen afdeling van de W.M. „Als Eickhoff op Helgoland kwam was iedereen van streek". Dit is het eenparige oordeel van de Neder landse gevangenen, die op dit eiland voor de Duitsers versterkingen moes ten aanleggen. Eickhoff, een 47-jarige monteur uit Zwanenburg, stond gisteren te recht voor het Amsterdams Bijzon der Gerechtshof. „Ik ben sprakeloos" is zijn stereotiepe antwoord op de beschuldigingen, die de ene getuige na de andere hem voor de voeten werpt. Zijn verdediging voert Eickhoff In een Nederlands, doorspekt met Duitse woor den en geïllustreerd met theatrale ge baren. Zijn nationaliteit staat nog niet vast. Hij zelf beweert op 1 Januari 1945 tot Duitser te zijn genaturaliseerd, maar de stukken hiervan kan hij niet tonen. Op acht-jarige leeftijd is Eickhoff met zijn ouders reeds naar Duitsland ver huisd. In 1923 Is hij naar Nederland teruggekeerd en In Amsterdam met een Duitse vrouw gehuwd. „Ik voel me ook geheel Duits" zegt hij tegen de president. In 1943 verloor Eickhoff zijn zoontje. Aan de groeve op het kerkhof bij Half weg, was zijn laatste groet de Hitler groet Als gevangene vermomd werd Eick hoff in Augustus 1944 naar Helgoland gebracht. In opdracht Van de Kriminal- polizei in Kiel, waar hij in die tijd werk zaam was, moest hij op het eiland enige fraudegevallen onderzoeken. Hij ver klaarde eerst op het eiland gehoord te hebben, dat zich hier Nederlanders be vonden en heeft zich door soldaten het kamp van de Nederlanders laten bin nenleiden om niet als politiebeambte herkend te worden. Het zat hem echter niet mee. Frits Tienstra, een typograaf uit Halfweg, die op Helgoland was terechtgekomen, her kende de nieuw aangekomen pseudo- gevangene als zijn buurman, die op de verjaardagen van Hitier de hakenkruis- vlag placht uit te steken. Tienstra waarschuwde zijn kameraden en zo was het hele kamp reeds op de dag van zijn aankomst tegen Eickhoff gewaarschuwd. Twee dagen is hij des ochtends meegegaan naar de werk- objecten. De derde dag werd hij weder om door soldaten op het werk „gearres teerd" en enige tijd hoorden noch zagen de bewoners van Helgoland iets van Eickhoff. Enige weken later werd in het kamp de komst van een zeer belangrijk perso nage aangekondigd. Deze hoog-geplaat- ste figuur bleek tot de grote verwonde ring van de gevangenen niemand anders te zijn dan Eickhoff. Hij hield een toe spraak, waarin hij aankondigde van de Nederlanders wel eens „mensen" te zul len maken. Tot op heden waren ze dat niet geweest, maar ze zouden in de groot-Germaanse geest worden opge voed. Wie dat niet wilde zou onbarm hartig gestraft worden. „Alleen het noemen van zijn naam was voldoende om heel Helgoland schrik aan te jagen" zei een getuige. „Elke burger van Helgoland heeft het recht jullie zoveel te trappen en te slaan als hjj maar wil. indien je je ooit in de stad mocht vertonen" zei Eickhoff tegen de gevangenen. Toen hij enigen betrapt had bij het verbergen van aardappelen, liet hij hen gedurende vier uur met opgestoken handen in de sneeuw geknield zitten, terwijl hij zelf voor het raam van zijn kamer toekeek. Een Duits officier met één been, die bij het kamp woonde, De uitslagen luiden: Winfried 1— Batswingers 3 55; AMJV 2Winfried 1 4—6; Winfried 5—HBC 3 6—4; Win fried 3—TOG 4 3—7; Winfried 4—To- gido 1 82. Dames: Winfried 2Winfried 1 46; Winfried 1—TOG 2 10—0; TOG 3—Win fried 3 46. Wedstrijden voor deze week: Rapidity 1Winfried 2, Winfried 2—Frowano 1, Winfried 4HBC 2. Dames: Rapidity 1—Winfried 1, Win fried 2—Te Zaanen 2, Winfried 3—Ho- tac 1. Zondag 25 Januari organiseert Win fried een groot tafeltennis-tournooi in het Krelagehuis, Leidsevaart. Hiervoor zijn uitgenodigd alle verenigingen uit de afdelingen Den Haag, 't Gooi, Amster dam en Haarlem. Reeds zijn talrijke in schrijvingen binnengekomen, zodat ver wacht kan worden, dat dit tournooi, dat op 45 tafels wordt verspeeld, een groot suoces zal worden. Vrijdag 23 Januari zal er geen oefen avond zijn. In het clubgebouw Prinsenbolwerk werden voor de competitie van de R. K. Damver. T.E.P. de volgende partijen gespeeld: J. de BruinC. Pennock 20; J. de Bruin—C. Koek 0—2; J. Valk—S. Kuil man 2—0; J. KramerC. Pennock 20; J. Kuilman—V. Andringa 1—1; V. An- dringaC. Pennock 11; J. ValkJac. v. d. Kroft 1—1; C. KoekJ. Zwaga 20; J. KramerL. Andringa 20; J. ValkC. Pennock 20. m Dinsdagmiddag heeft de stichting „Bloemlust" haar tweede bloementen toonstelling geopend. Bij deze opening merkten wij op prof. Van Slogteren, burgemeester jhr. mr. Nispen tot Pan- nerden, tevens algemeen voorzitter van Bloembollencultuur, burgemeester Sand- berg van Boelens van Sassenheim, ir. Vlag, rijkstuinbouwconsulent, ir. Vol- kersz, oud-rijkstuinbouwconsulent, H. J. Voors, secretaris van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en vele andere pro minente figuren van de bloembollen- streek De heer C. J. Segers, voorzitter van de stichting „Bloemlust", sprak, omdat de burgemeester van Lisse wegens ziekte deze opening niet kon verrichten, in zijn openingswoord zijn spijt hier over uit en wenste de burgemeester een spoedig herstel toe. De indrukken van de mooie Kersttentoonstelling zijn nog niet vervaagd of wij staan wederom aan het begin van een andere tentoon stelling. Bij uw rondgang zult u bemer ken, dat de opstelling van de bloemen geheel anders is en dat de aanvoer van materiaal niet zo groot is als de vorige tentoonstelling. De korte periode tussen deze tentoonstellingen, alsmede de feestdagen, heeft de werktijd hiervan danig gekort. Deze tentoonstelling is voor de vakmensen zeer goed en er valt veel te leren en te zien terwijl voor de bloemenliefhebbers valt te genieten van de keurcollectie bloemen, die wor den tentoongesteld. De belangstelling voor de shows van de stichting neemt steeds meer toe en dit stelt het bestuur zeer op prijs. Niet alleen in het bin nenland, doch ook in het buitenland is deze belangstelling waarneembaar en dit moet voor de vakmensen een prik kel zijn om zich steeds tot het uiterste in te spannen en steeds het allerbeste op de tentoonstellingen te brengen. Spr. verklaardp de tentoonstelling voor geopend, waarna hij overging tot het bekend maken van de behaalde re sultaten. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de afd. Noordwijk van de Alg. Ned. Ver. voor Bloembollencultuur voor de beste inzending hyacinten, werd toe gekend aan de fa. G. van der Meij's Zonen te Lisse; de wisselbeker, be schikbaar gesteld door de afd. Hille- gom van de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur voor de beste inzending van 10 soorten tulpen, werd behaald door de heer Jac. Tol Jr. te St. Pancras. Voorts werd een eervolle vermelding uitgereikt aan de inzending tulpen van Gebrs. van Zanten te Hillegom; een certificaat verleend aan triumphtulp Golden Show van de heer Jac. Tol Jr., te St. Pancras, en een certificaat aan Nare. Inc. Bernuda van de fa. A. War- naar en Co. te Sassenheim. De algemene indruk, welke wij van deze tentoonstelling verkregen, was, dat zij voor de bloemliefhebbers schitte rend is, -mede door de zeer kundige aanleg van het geheel en door een in zending van de heer H. C. van Staave- ren uit Aalsmeer van een collectie cy clamen, welke een ieders bewondering moet trekken, terwijl de amaryllissen "ook niet ontbreken. Het arrangement verricht door de fa. Koper uit Benne broek, verdient alle lof en geeft aan het geheel een imposante indruk. heeft aan deze vertoning een einde ge maakt. Het woord „knuppelaars" werd gedu rende de zitting talloze malen door de getuigen gebezigd. Voor dit beroep, dat inhield het tuchtigen van gevangenen, leenden zich mede-geïnterneerden tegen vergoeding van extra brood en worst. De heer J. Vreeling, een gemeente-ambte naar uit Amsterdam, heeft enige malen met de knuppelaars kennis gemaakt. Als Eickhoff op Helgoland aankwam was er een verhoogde activiteit van de knuppelaars op te merken. „Ik vraag mij af, of wel ooit een zo laaghartige en laffe kerel voor een Bij zonder Gerechtshof heeft terecht ge staan" zeide de procureur-fiscaal, mr- F. P. Th. Rohling, die twintig jaar ge vangenisstraf eiste. Uitspraak 27 Januari. De R.K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus", afdeling Velsen, houdt Maandag 19 Januari des avonds 8 uur in het St. Fidelisgebouw zijn j aarvergadering. Naast de jaarverslagen vermeldt de agenda o.m. bestuursverkiezing. Aftre dend zijn de heren De Jong, Koeken bier en Pellemans. resp. voorzitter, 2e secretaris en,commissaris, die allen her kiesbaar zijn. Tevens zullen afgevaar digden voor het Georganiseerd overleg en de Dienstcommissie worden geko zen. Candidaten voor deze verkiezingen kunnen worden ingediend tot aan de aanvang der vergadering. In de bovenzaal van hotel Kennemer- hof hield de Velser zwemvereniging Dinsdagavond haar jaarvergadering. Ook de oud-voorzitter, thans consul van de K.N.Z.B., was hierbij aanwezig. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer J. Swier, een overzicht van het afge lopen jaar. De V.Z.V.-zuil, een kleinood dat jaar lijks wordt toegekend aan diegene, die zich in het afgelopen jaar het meest ver dienstelijk heeft gemaakt, is voor dit jaar toegekend aan dr. P. Brouwer, ge neeskundig adviseur der vereniging, die reeds 5 jaar de leden belangeloos jaar lijks keurt. Hierna volgden de jaarverslagen van de secretaris-penningmeester, polo-secre taris, zwem-secretaris en kas-commissie. Het voorstel van het bestuur de con tributie voor 1948 ge jij k te houden aan het vorig jaar, werd aangenomen. De voorzitter en de tweede secretaris werden herkozen. "Wegens vertrek naar elders waren mej. M. Kwak en de heer P. Duinker genoodzaakt de bestuursfunc tie neer te leggen. Bij enkele candidaat- stelling werden de heer S. Oudhuizen en mej. A. Buding in het bestuur ge kozen. Belangrijk was het nu volgende voor stel van het bestuur om de zwem- en polocommissie uit het bestuur te kiezen, om een vlottere procedure te bevorde ren. Na korte discussie werd dit voorstel aangenomen. In het belang van de verkeersveilig heid treedt de politie streng op tegen het ontbreken van voldoende verlichting van voertuigen, fietsen enz. Er zijn weer voldoende achterlichten, reflectors en verf voor achterspatborden bij de win keliers te verkrijgen. Wie dus een boete wil voorkomen, dient onmiddellijk zijn fiets na te zien en zo nodig te doen herstellen. Tegen een drietal inwoonsters dezer gemeente werd proces-verbaal opge maakt terzake het verkopen van de ten behoeve van hun gezinnen uitgereikte distributiebescheiden. Een aantal andere inwoners, die bescheiden kochten, wer den eveneens geverbaliseerd. Bij het in gestelde onderzoek bleek, dat de ver koopsters tot deze strafbare handeling overgingen, doordat zij in financiële moeilijkheden verkeerden, terwijl de ko pers, die er financieel heel wat beter voorzaten, zich een dubbele portie le vensmiddelen zagen toegewezen, ten koste van de levensmiddelenvoorziening van hun meer behoeftige medemensen De bekende Wiljo-band, die met haar artistiek goed verantwoorde uitvoerin gen reeds menig succes wist te boeken en voor vele liefdadige doeleinden be reidwillige medewerking verleende, geeft Zaterdagavond met het daaraan verbonden cabaretgezelschap een uit- voering in het Patronaatsgebouw ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Dit gezelschap gaf reeds vele gratis voorstellingen voor sanatoria, zieken huizen, ouden van dagen en militairen en ook dit optreden voor de t.b.c.-vere- nigingen zal ongetwijfeld op hoge prijs worden gesteld. Dezer dagen is bij het Genootschap van de Stille Omgang „St. Fidelis" te IJmuiden-Oost bericht ontvangen, dat de Stille Omgang voor deze afdeling is bepaald op Zondag 29 Februari. Dit vroege tijdstip vindt zijn oorzaak in de vroege Pasen. Voor IJmuiden-Oost komt dit eohter goed uit, omdat de week daarna in deze parochie een missieweek zal worden gehouden. Ook dit jaar is de afdeling genood zaakt de reis per trein te maken, om dat de kosten per autobus hoger zijn en de gelegenheid beperkt is. Wel doet het bestuur een dringend beroep op de leden om het aantal, dat te voet naar Amsterdam gaat, weer aanzienlijk op te voeren. 'In de oorlog liep men soms dagen ver om eten te halen, laten de leden daarom die nacht zoveel zij kun nen lopend naar Amsterdam gaan. In verband met de vroege datum van de Stille Omgang zal de jaarvergade ring van de afdeling reeds in de twee de helft van Februari worden gehouden. De plaatselijke afdeling van Kath Thuisfront organiseert 24 Januari een Indië-avond. Verschillende bekende in gezetenen zullen er aan medewerken. Kapitein-aalmoezenier Cools, een Indie- kenner en soldatenkenner bij uitstek, zal o.m. als spreker optreden. Gisternacht werd een grote straat klinker geworpen door èen spiegelruit van de woning van de heer H. van Ben- them, terwijl een kwartier vroeger het zelfde geschiedde bij de woning van de heer Th. Bisschop. Stond verleden aar om deze tijd bo ven de weerberichten „Aanhouden de strenge vorst", nu blijft het bij „Zacht met veel wind." Verleden jaar knapte het behangsel van de muren door de droogte en nu staat de schim mel op m'n zwarte pak; toen zat ik dicht bij de haard om m'n tenen te ontdooien, nu zit ik dicht bij de haard om m'n sokken te drogen. Het is een rare winter. Advertenties met aanprij zingen van zalfjes voor wintertenen of hielen zie je niet, dat soort fabrikanten gaat beslist op de fles. Een deskundige heeft me vetrteld, dat we deze zomer, aLs het zo doorgaat met de tempera tuur, een kikkerplaag kunnen verwach-, ten. De eerste lammetjes zijn er al en bij de burgemeester van Velsen sjanst de pirus jaonica, of het Juni is. Heb me delijden met de schaatsenfabrikanten en met de winkeliers die niet meer aan het zeieklimaat geloofden; juich met de vissers, die straks enorme hoe veelheden bliek zullen ophalen en met de kolensjouwers, die gewoon een va- cantiewintertje hebben. U moet eens opletten hoe weinig rooie neuzen er te zien zijn en hoe weinig vouwen in de herenpantalons. Zeker, de was komt buiten niet droog, maar de winteraarde begint al te barsten, de automobilisten spatten de mooiste Nylonkousen met modder, maar de jeugd komt niet hui lend thuis. „Geef mfl maar vorst" zegt de een, „liever nat dan kou lijden" zegt de an der. Het zou ook te mal zijn als ieder een tevreden was, maar een herinnering aan de verschrikkelijke winterdagen van verleden jaar moet ons nu toch dankbaar stemmen. Kom, laten we een ijsje gaan kopen! NV. _MALTOSIA.SE". AFDELING PHARMaOE. WE ESP, Voor het eerst na de oorlog is van ochtend een doodvonnis voltrokken, dat uitgesproken was over een Nederlandse vrouw. Het betrof hier dc beruchte Jo- denverraadster Ans van Dijk, die voor de S.D. in Amsterdam werkte. Zowel het Bijzonder Gerechthof te Amsterdam als de Bijzondere Raad van Cassatie hebben haar ter dood veroordeeld. Zij was de tweede vrouw in Nederland, die door een Bijzonder Gerechtshof ter dood veroordeeld was en haar beroep door de Bijzondere Raad van Cassatie zag ver worpen. Hetzelfde was het geval met Geessien Bleeker uit Delfzijl- In deze zaak heeft de verdedigster echter een revisie-aanvrage ingediend:: Ans van Dijk vroeg gratie aan, welk verzoek is afgewezen. De Eerste Kamer heeft vandaag in een korte vergadering een aantal kleine wetsontwerpen afgedaan, o.a. de begro ting 1948 van het gemeentefonds. Hier bij heeft minister Lieftinck enige vragen beantwoord, welke gesteld waren in het Voorlopig Verslag. Hij zei daarbij o.m. dat de begroting gebaseerd is op de huidige toestand. Zodra de noodvoorziening gemeentefinanciën tot stand zal zijn gekomen, zal een en an der bij suppletoire begroting worden geregeld. De Kamer zal Woensdag 21 Januari weder bijeenkomen ter behandeling van de wijziging der enquête-wet. Voor de nationale kampioenschappen hoofklasse 45/1 hebben precies 8 deel nemers ingeschreven, zodat de voorwed- strijden niet behoeven te worden ge speeld. Op 29, 30 en 31 Januari en 1 Februari a.s. zullen thans de volgende biljartspelers in Tilburg aan dit kampi oenschap deelnemen: Jacobs. Kobus, De Leeuw, Lubaeh, Metz, v. d. Pol, De Ruyter en J. Swee- ring. (Van Vliet heeft niet ingeschreven). Naar wij vernemen zal binnenkort een 90-tal officieren en onderofficieren, af komstig van de lichte infanterie-batal- jons en de 7 December-Divisie voor de tijd van twee jaren opnieuw naar Indië vertrekken. Aangezien zij zich voor deze heruitzending vrijwillig beschikbaar hebben gesteld, wordt hun gelegenheid gegeven, hun gezin te laten volgen, het geen in de eerstvolgende maanden zal geschieden. Dit transport wordt geregeld door het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen. De burgemeesters der gemeenten, waarin die gezinnen tot dusver gevestigd waren, zullen er ten volle toe medewer ken, aan deze bij terugkeer na twee ja ren. hoogste prioriteit bij huisvesting te verlenen. 23 Januari a.s. zal voor het eerst se dert 1940 een tabaksinschrijving wor den gehouden te Rotterdam. IJMUIDEN, 14 Jan. Drie stoomtrawlers met een totale besomming van f 47000, IJm 99 Batavia f 1620, IJm 72 f 3280, IJm 6 Norma Maria f 14650, IJtrr.' 96 Vios 4 f 4580. De aanvoer bestond heden uit 20 kisten tarbot en tong, 80 kisten schol. 1200 kisten schelvis, 500 kisten kabel- jouw, 750 kisten koolvis, 240 kisten heek, 850 kisten wijting, 60 kisten roggen, 400 kisten verse haring, 25 kisten diversen. Amsterdam, 13 Jan. 1947. De regeringsverklaring van hedenmid dag heeft ter beurze een alleszins goeae indruk gemaakt. De belangstelling voor de Indische fondsen werd hierdoor voor namelijk gestimuleerd, waarbij de nan. del een vrij grote omvang aannam. cultuuraandelen lagen de hoofdfondse goed gevraagd in de markt. Op de Petroleumafdehng gaven Kon. Olie na een prijshoudende opening ir het verder verloop een lichte reacw tr Loeaie bankaandelen konden het den koersverlies van gisteren we goeddeels inhalen, terwijl ook de staaiSj fondsenmarkt gunstiger gedisponeer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2