MICHAEL WAS GEDWONGEN AF TE TREDEN V E DHR VROUW E s DE KRATER KALA) ZOEKT EGYPTE DE VRIENDSCHAP VAN GROOT-BRITTANNIË WEER? Als we onder zijn Denkt aan Petkov MONSIEUR VERDOUX Het voorste legioen De rust in het Nabije Oosten is een gemeenschappelijk belang Herriot voorzitter van Franse Assemblée Eerst na heftige woordenwisseling stemde hij toe afstand te doen riGejj hobs7 Sihoop LDonnmü feer scheppen Aardappeltapioca gebr Jaarverslag van de St. Vincentiusvereniging De werkelijke van WOENSDAG 14 JANUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT DIMITROV WAARSCHUWT BULGAARSE SOCIALISTEN Vrij gunstig beeld NIEUWE ACTIE VAN DE NIWIN Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen Toneelstuk voor K.R.O.- microfoon SECRETARIS K.V.P. VOOR DE RADIO - Terwijl de Arabieren in het algemeen bijzonder veel aandacht besteden aan het Palestijnse vraagstuk, heeft de Egyptische regering zich in dit opzicht de laatste tijd nogal op de vlakte gehou den. Ofschoon de leiding in deze kwestie ongetwijfeld bij de belangrijkste der Ara bische staten, Egypte, zou kunnen liggen, b dit toch niet het gevat. Dit betekent hiet dat de zaak de regering te Kaïro biet ter harte gaat. Het nationalisme drukt nog evenzeer zijn stempel op haar daden als tevoren en beperkt zich nog ahijd niet tot het eigen land: het omvat de gehele „Arabische wereld". Het heeft er echter de schijn van, dat Paroek's raadslieden de soep niet zó heet willen eten als hun volk en de andere regerin gen der Arabische Liga zouden wensen. De reden hiervoor moet wel zijn, dat Egypte er weinig voor voelt Palestina tot een haard van onrust te maken in een omgeving", waar de Egyptische be- 'angen groot zijn. Dat het werkelijk zulk £cn haard van onrust worden zal, is dier waarschijnlijkst geworden sedert de Engelsen besloten hebben het Heilig -■and te verlaten. En sinds dé dag, waar op Engeland de wereld van dit besluit bp de hoogte bracht, is de Egyptische houding ten aanzien van Palestina, doch ook ten aanzien van Engeland zelf, ver anderd. Er is Iets van de vroegere scherpe toon afgegaan, hetgeen merk baar werd in afzijdigheid (voorzover het bondgenootschap der Arabische sta- ton deze tenminste toelaat) jegens Pa lestina, en In bereidheid met Engeland tot een accoord te komen omtrent de tussen Londen en Kaïro hangende pro blemen. Em belangrijke stap in de richting van dit accoord is de financiële overeenkomst, welke de Britse am bassadeur te Kaïro dezer dagen voor zijn ^gering afsloot. Echter niet meer dan ten stap, hoogstens een voorteken. De ..Economist" wees er Zaterdag j.l. op, dat Droot-Brittannlë en Egypte, hoewel dik wijls weinig eensgezind, toch altijd teza men optreden wanneer hun gemeen schappelijke belangen in de knel komen. voorbeeld daarvan was dë eenheid Van handelen tegen Mussolini's Abes- sÜnse campagne in 1936 en wellicht, al» hus het weekblad, levert de toestand in Ealesttna het volgende voorbeeld. Egypte heeft Engeland nodig, om de Palestijnse «"Oebelen inderdaad tot Palestina beperkt *e houden, en is daarom misschien be- teid tot concessies in het vraagstuk 'an de Soedan, welks onoplosbaarheid de 'eden werd voor het afspringen van een °rits-Egyptisch verdrag in Maart van bet vorig jaar en zelfs voor een Egyp- 'lsehe démarche te Lake Success, die ^etigens op een fiasco uitliep, t^.okrashy Pasja, de eerste minister te afro, heèft ten aanzien van de Soe- enkele voorstellen gedaan, die thans, net onderwerp van bespreking uitmaken 'li Londense regeringskringen. Nokrashy deed zijn voorstellen in de vorm van correcties op de Soedannese ontwerp- grondwet en liet erbij verstaan, dat zij een laatste bod waren Hoe gevaarlij- hor echter de situatie in Palestina voor de rust in het Nabije Oosten wordt, des te meer zullen de Egyptenaren tot ma tiging van hun eisen geneigd zijn. Wat van meer gewicht is dan de di recte inhoud van de voorstellen of hun kansen °P aanvaarding is het feit, dat Egypte kennelijk de tien maanden gele den afgebroken onderhandelingen weer verlangt op te vatten. Na een periode van afkeer jegens de Britten, van ge deeltelijke openstelling voor Amerikaanse invloeden, zoekt men te Kaïro weer de vriendschap van Engeland. Vriendschap evenwel waarvan men zich slechts kan verzekeren voor de prijs die Londen niet wilde verlagen: afstand van de Egypti sche aanspraken op de Soedan. Het pleit voor Nokrashy's nuchterheid, dat hij zich niet langer vastklampt aan deze waar deloos gebleken aanspraken en zijn volk durft te trotseren door ze, hoewel zo weinig mogelijk, te laten vallen. De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag Edouard Herriot, de leider der radicaal-socialisten, met 317 stem men herkozen als voorzitter. De enige tegencandidaat, de communist Raoul Calas kreeg 174 stemmen. In de Raad der Republiek werd de radicaal-socialist Gaston Monnerville als voorzitter gekozen. Hij kreeg 194 stem men. De communistische tegencandidaat Maranne 75. Een hevig tumult brak los in de Na tionale Vergadering, toen de 86-jarige communistische afgevaardigde Marcel Cachin, die volgens de traditie als oud ste afgevaardigde de eerste zitting van de assemblée leidde, in zijn openings rede niet, zoals dat gebruikelijk is, een overzicht gaf van de toestand in het algemeen, zonder daarbij polemische kwesties aan te roeren, doch de politiek van zijn party schetste. Toen hy daarby aandrong op het nemen van stappen ter beëindiging van de oorlog in Grie kenland, Indo-China en Indonesië, barstte een tumult los en verlieten de rechtse afgevaardigden onder luid pro testgeroep de zaal. De communisten stonden op en juichten Cachin luide toe. „Hoedt u voor Petkov's lot" zeide de Bulgaarse premier Dimitrov tot de so cialistische leden van het Bulgaarse par lement, toen deze de begroting aan vielen. „Ik heb vroeger Petkov en zijn volgelingen gewaarschuwd. U kent het resultaat. Als gij niet poogt verstandiger te worden, zult gy van het volk een les krijgen, die u zal heugen tot de jongste dag". Dimitrov zei, dat de so cialisten moed hebben gevat door de aanwezigheid van Amerikaanse oorlogs schepen in de Middellandse Zee. „Gij hoopt op Amerikaanse interventie", riep de premier, „maar let wel, ge zult uw vingers branden". Dimitrov verklaarde nog, dat de tegen Petkov uitgesproken doodstraf mogelijk in gevangenisstraf zou zijn veranderd, indien het buitenland niet had geïnter venieerd of een ultimatum had willen stellen „aan de souvereine Bulgaarse justitie". De 'premier maakte ook bekend, dat Bulgarije een verdrag van militaire bij stand met de Sovjet-Unie, Tsjecho- slowakije en Hongarije zal sluiten. Alle verdragen van militaire bijstand, die deze winter tussen de verschillende pro-Russische landen zijn afgesloten, zijn van hetzelfde type, dat oorspronkelijk door maarschalk Tito werd ontworpen. Zij hebben een looptijd van 20 jaar en van de ondertekenaars wordt geëist, dat zij elkaar te hulp komen ingeval van agressie door een derde mogendheid. „Koning Michael werd gedwongen af te treden, omdat de Roemeense leiders het plan voor een Roemeens-Bulgaars- Yougoslavische Unie willen verwezen lijken en de „regering-Markot" in Grie kenland willen erkennen, wat volgens de Roemeense grondwet niet mogelyk is,'» aldus verklaarde een lid van de Roe meense hofhouding in Wenen. De ko ning weigerde zijn medewerking, waar na de regering de koning tot aftreden dwong. De zegsman zeide, dat de oprichting van de Unie binnenkort zal plaats vin den. Opzet is o. a. steunverlening aan de guerilla-beweging van Markos. Op 20 December ging Michael naar Boekarest in de mening, de goedkeuring van het kabinet voor zyn huwelijk te verkrijgen. Men legde hem echter een' redevoering voor, waarin hy zyn abdi catie mededeelde. Na een heftige woor denwisseling gaf de koning toe. Hij wees een aanbod van zijn ïyfgarde af, die aanbood gewapende tegenstand te bieden. De zegsman zei voorts, dat er ..zicht bare tekens" zyn, dat de Balkan-fede ratie spoedig een feit zal worden. Het is de bedoeling, dat deze later in de Sovjet-Unie wordt opgenomen. Hy ver klaarde ook, dat Groza binnenkort zal moeten aftreden om plaats te maken voor Anna Pauker, de minister van Bui tenlandse zaken en „werkëiyke heer seres" over Roemenië. De troonsafstand en het vertrek van da koning stonden onder toezicht van de Russische officier Nikolsl, leider van de Russische geheime politie in Roe menië. Moderne woningbouw Natuurlijk, dat verandert de zaak Millionnair eist millioenen - Onverbeterlijk - Fortuin in de kachel Beloonde levenslust Hondenwijsheid Oorlogsinvalide William Alfred Grif fin woont in een door de Ameri kaanse regering beschikbaar ge- Jtold en door diezelfde regering gebouwd aUis. Dezer dagen was zijn achtjarig pontje in de gang met een balkan het 5Pelen. En de bal ging recht door de |?bur heen! Grif fin heeft de Bond van °°rlogsveteranen hiervan op de hoogte g«steld. Deze is de kwaliteit van de wo- „tog komen onderzoeken en heeft ver- Vol§ehS een protest op het Witte Huis Gedeponeerd. Volgens de „Figaro" was een Engels meisje, bevreeë# voor bombarde- menten, tüdens de oorlog naar het P'atteland gevlucht. Zij woonde daar in en hutje en verwarmde zich, toen de "inter aanbrak, aan een klein, primitief Racheltje. Licht had zij er niet. Ze be- "lelP zich met een petroleumlampje. Na- duriijk was er ook geen water. Zij haal- de dat op de dichtstbyzynde boerderü, ™a$te zich onder de pomp en kookte op daar kacheltje. Toen de oorlog ten einde as. keerde het meisje naar haar woon staats terug. Dezer dagen bezocht ze nog ns haar vroegere toevluchtsoord. Het ntje was niet meer te herkennen. Er as electrisch licht aangebracht, een ectrische kachel zorgde voor een aan name temperatuur en in een hoek was .Waar een kraan. „Ja," zei de eigenaar, •de moet weten, ik zet hier tegenwoordig Qe koeien." Ik zal hét van Ford winnen, al moet het my m'n laatste stuiver kosten", zei Zaterdag 1.1. de tractorbouwer en muiionnair Jerry Ferguson, een Engels- v„an' die een eis tot schadevergoeding ltan liefst 62.775.000 pond sterling heeft gediend tegen de Amerikaanse Ford son ComPany. In 1939 vertrok Fergu- n naar de Verenigde Staten met een j,Vlllding op het gebied van tractoren. had er meer dan 20 jaar aan ge- rkt," vertelde Ferguson, „en mijn vin- d n8 was werkeiyk iets bijzonders." Ook in 'nmiddels overleden Henry Ford was de wolken. Er werd een afspraak ge- ten - volgens welke de nieuwe tracto- dieri111 Amerika zouden worden vervaar- deie Ford en Ferguson zouden de winst leef.?' 06 winst was groot en zolang Ford ter H alles g°ed- Daarna werd ech- ge de hiding der Ford Motor Company 4a'^rgamseerd, en van winstuitkering VoIpo uitvinder was geen sprake meer. conr.,^ Perguson worden er thans in de CnU"fend® fabriÊk Per dag 250 trac- ihaakt °Sens de nieuwe bouwmethode ge melijk 5on nd 1948 zullen het er vermoe- ooo per dag zyn. Junes Wheeler, wegens diefstal ver oordeeld, had zijn straftijd in de ge vangenis van Columbus (Ind., V.S.) uitgezeten. By zijn vertrek stal hy ech ter 16 theelepeltjes uit de gevangems- cantine. Men ontdekte het tijdig, het vertrek ging niet door, en Wheeler zit nog. Hoewel het met de winter nogal meevalt, vond mevrouw Berthe de Witte het toch koud genoeg om de kachel aan te maken. Ze zocht wat houtjes, vond een prop papier, stopte dat alles in haar Salamander, hield de lucifer erbij, en genoot alvast van het roken van het vuur. Slechts een ogenblik. Toen realiseerde ze zich, dat ze geen krant gebruikt had, doch iets dat op tafel gelegen had. Ijlings tracht te ze het vuur te doven. Maar te laat. Het bleek, dat ze onnadenkend een bundeltje bankbiljetten ter waarde van 60.000 francs had verbrand. Een karper van vier pond, die met een aantal soortgenoten per vlieg tuig uit Joegoslavië naar Londen was gebracht, was nog springlevend en sloeg nog lustig met zijn staart, toen hij in een viswinkel, ergens in het Noord- Westen van Londen, arriveerde. De winkelier kon het niet van zich verkrij gen het dier, dat zo taai het leven had bewaard, te doden. Hij bracht het per taxi naar de „Zoo", de Londense „Artis", waar het thans in het aquarium rond zwemt. Uit Kelso (Wash., V.S.) het volgende bericht over de dierenwereld. Een dame zette een advertentie, waar in ze twee honden te koop aanbood en waarin ze niet haar adres, maar slechts haar telefoonnummer opgaf. Niemand belde ofschoon 't toch heel beste honden waren. De honden bleken n.l. zelfs beter dan de eigenaresse wel had ver moed: ze hadden de telefoonleiding stukgebeten. De dame heeft geen tweede advertentie gezet. en niet onbelangrijk kle dingstuk in onze garde robe is de robe de chambre, ochtendjapon of hoe men het maar noemen wil. Het is de niet-vervulde droom van menige vrouw, die haar punten hard nodig heeft voor de meer noodzakelijke kleding voor het gezin. Daar komt bij, dat de grote rose of licht blauwe gevallen, die men soms in de etalages ziet staan, tamelijk kostbaar zijn. Toch heeft de mode veel op met deze prettige en gemak kelijke japonnen, die niet al leen des morgens vroeg wor den gedragen om het ontbijt voor manlief klaar te zetten en de kinderen klaar te ma ken voor kerk en school, maar die, in een meer passende kleur en uitvoering, ook des avonds, als we „onder ons" zijn, gedragen kunnen wor den. De originele modellen van de grote Franse huizen zijn soms zeer kostbaar uitgevoerd in combinaties van velours en zijde, royaal gemaakt met een overvloed van materiaal en soms zo mooi van snit. dat zij aan een chique avondjapon doen denken, met dit verschil, dat ze met een kleine punthals gesloten zyn en van lange en soms zeer wyde mouwen zijn voorzien. Er is echter ook een grote verscheidenheid van mooie, eenvoudige en practi- sche modellen, soms gemaakt sproken" taille, dus niet het z.g. badjas-model. De mouwen zijn wyd en hebben soms een omslag van andere stof. even als de kraag en revers. Wij geven hierbij" een afbeelding van een aardig model met ca puchon. dat van practisch nut kan zijn. Er behoort een cein tuur om gedragen te worden. Men kan ook zoals de an dere afbeelding laat zien een reep in de taille zetten van mooie gestreepte zyde met uit einden. die gestrikt kunnen worden. Dit laatste model heeft geen kraag en is met knopen tamelijk ver over el kaar gesloten. Er zijn natuurlyk tal van variaties mogelijk en het zou te ver voeren, ze alle te be schrijven. Maar iedere vrouw, die zich des ochtends of des avonds in een gemakkelijk kledingstuk wil hullen en een lap er voor weet te vinden, kan met inachtneming van het bovenstaande haar fantasie laten werken en haar handig heid op dankbaar stemmende wyze productief maken. TRUUS. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiitiiiiiiMiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimi|^iiiiiimiiHiii Waarvoor kunnen we >ruiken in in iiiii in i in i ui i ui urn m luim: ii nu ui in mui ii m ui mui! A I li Waarvoor ku Al sedert het begin van de over in een met koud water om- oorlog hebben de huisvrouwen gespoelde vorm, laat de pud- de echte sago en tapioca, waar- ding geheel koud en styf wor- van zy zo graag gebruik maken den. Stort hem op een scho- als vulsel in soep en als bind- tel en presenteer er een vanil- van het geruite flanel dat men middel voor pudding en scho- lesaus by. tegenwoordig dikwijls in de "teltjes, moeten missen. Er wordt manufacturenwinkels en tex- laatste jaren een vervan- tielzaken aantreft. Hoewel ge- gingsmiddel in de handel ge woon flanel, doet het met zijn bracht, dat wel niet geheel en mooie warme tinten denken al de plaats van deze natuur- aan een dunne stof. Een och- producten kan innemen, maar tendjapon behoort lang te we kunnen hiervan toch ook zijn en tamelijk wyd. Het smakeiyke gerechten bereiden. Tapiocaschoteltje 1y^ dl. melk, 75 gr. tapioca, 1 citroenschilletje, 1 eit 45 gr. sui ker. meest practische model is ge maakt met brede overslagen, schuin over elkaar geslagen, hoewel men ook modellen ziet, welke -«van boven naar bene den met een rechte lange rij knoopjes worden gesloten. De modellen hebben een „uitge- Tapiocapap 1 liter melk, 4 i 5 eetlepels suiker, eên snufje zout, 50 gr. aardappeltapioca, een citroen schilletje. Breng de melk met de suiker, het zout en het citroenschilletje aan de kook. Voeg er dan de aaTdappeltapioca, die ongeveer een half uur in een dl. koud water geweekt heeft, aan toe en laat de pap zonder roeren zachtjes koken tot de tapioca ge heel doorschynend is. Tapiocapudding 1 flesje bessensap, liter water, 75 gr suiker een citroen-, stukje*bloemkol,''^n schilletje of een stukje pypka stukje wortel, 40 gr. tapioca, neel, 100 gr. tapioca. t bouillon-aroma. Breng het bessensap met het water, de suiker en het citroen- Smelt de boter, voeg er de schilletje of het stukje pypka- fyngesnipperde en gewassen neel lqngzaam onder af en toe groente aan toe en laat deze Breng de melk aan de kook met het citroenschilletje. Voeg er de in 1 y, dl. koud water ge weekte tapioca by en laat de massa zonder roeren koken tot de tapioca gaar is. Roer de eierdooier met de suiker, voeg deze zodra de tapioca gaar is onder voorzichtig roeren bij de hete massa, klop het eiwit zeer styf, schep het er voorzichtig bij. Doe het mengsel over in een vuurvast schoteltje en laat het in een hete oven souffleren. Presenteer het direct daarna om te voorkomen, dat bet zakt. Tapiocasoep 1 liter water, 4 bouillonblok jes, een stukje boter, 2 preien, een stukje selderyknol, een flin- roeren aan de kook. Laat de vloeistof even zachtjes doorko ken om de smaak van het ci troenschilletje of de pijpkaneel goed te laten doortrekken Neem deze dan uit de vloeistof. Voeg er vervblgens de tapioca, welke in lj^ dl. water gedurende een half uur geweekt is, aan toe en laat de pudding zolang zonder roeren doorkoken, tot de tapioca doorschijnend is. Doe de massa pl.m. 5 minuten zachtjes smo ren. Voeg er dan de bouillon blokjes en het water by, laat de soep zo vlug mogelijk aan de kook komen en ongeveer een half uur zachtjes doorkoken. Doe er vervolgens de in koud water geweekte tapioca bij en laat de massa zolang koken tot de tapioca doorschijnend is. Maak de soep met e«n scheutje bouillon-aroma op smaak. Sfeer Is een moeilijk te om schrijven begrip. Je komt 'n huis binnen en daar is op eens dat onbestemde gevoel van gezelligheid, dat iets, dat zegt: Het is goed "hier te zyn. Je voelt je dadelyk op je gemak, zonder nu direct te kunnen aangeven, „waar hem dat in zit". Op andere plaatsen, waar je al jaar en dag over huis komt, heb je nooit dat gevoel gekregen. Het is een kwestie van sfeer. Deze sfeer is het ook, die ons dikwijls reeds bij ons binnentreden doet voelen wat voor soort mensen er in een huls wonen. En het merk waardige is, dat meestal juist kleinigheden die sfeer te weeg brengen. We komen b.v. een ouderwetse huiskamer binnen met glimmend gewreven stoelen met rood-pluche zittingen en lange pluche overgordijnen, die half gesloten zyn, om het zonlicht te weren. We kunnen ons direct voorstellen, dat in deze kamer een dame huist, wier jeugd ongeveer vijftig jaar voorbij is. Als we wat verder rondkyken, zien we op tafel by de haard een opengeslagen boek. Dit boek vertelt ons, dat de bewoonster gezelschap gezocht en gevonden heeft bij haar lectuur. Was het boek haar geen vriend geweest, dan zou ze het misschien hebben geslo ten, na er een bladwyzer in gestoken te hebben, en het heb ben weggestoken inleen kast. Maar de goede, trouwe vriend kon gerust op tafel achterbly- ven, Een heel ander verhaalver- telt een breiwerk van zacht- rose wol, netjes weggelegd op een tafeltje 'ergens in een hoek. „Oma" flitst het direct door ons hoofd als we dit handwerk ontwaren. Oma, die haar vrye uurtjes doorkomt met breien voor haar kleinkinderen. Een soortgeiyk vertrek heb Ik ge kend, waar altyd ergens een kerkboek lag met een rozen krans als bladwyzer. Het was .de kamer van een goede, vrome vrouw, die niet meer naar de kerk kon gaan, maar heel veel eenzame uurtjes doorbracht met lezen in haar kerkboek en bidden aan haar rozenkrans. En in de kamer van mijn eigen grootmoeder was het eef- ste wat in het oog viel haar naaimachine. Van allerlei dier bare, oude meubeltjes «had ze zonder veel .spijt afstand ge daan, toen ze haar huls besloot te ruilen voor een kamer bij de zusters. Maar haar naaima chine, waar ze haar leven lang aan gewerkt had, kon ze niet vaarwel zeggen, al was ze ze ventig jaar oud. En alleen reeds deze naaimachine gaf aan die kloosterkamer de sfeer, die by grootmoeder paste. Ook in moderne kamers ech ter treffen we deze typische sfeer van gezelligheid of 'n gebrek aan deze sfeer aan. Hoe kan een enigszins sjofel gemeu bileerde kamer gezellig lyken, doordat een vaasje of schaaltje met bloemen de bele kamer op fleurt. Wat kan een oud tinnen bord met wat appelen een som» bere omgeving opfrissen! Als we binnenkort weer sinaasappelen krygen, waarom zouden we ze dan wegstoppen in de kast. Waarom ze met hun prachtige oranjegloed niet laten stralen in de huiskamer? Sfeer scheppen behoeft niet duur te zyn. Sfeer scheppen, dat is: aan onze omgeving iets meede len van ons zelf. Een mandje met dennenappels, die herinne ren aan de vacantie van verle den zomer, kan heel wat meej sfeer brengen in ons huis dan het imltatie-Gothische kastje, dat voor vierhonderd gulden te koop staat aangeboden. Schept sfeer in huis door het op te smukken met dingen, waar men van houdt die werkelijk mooi zyn, al zyn ze simpel. Een oude fles kan soms een kleur hebben, waar een kostbare vaas niet bij haalt. Wij bedoelen niet, dat men nu alles te pronk moet zetten, want dan zou er vermoedelyk spoedig een „sfeer" van rommeligheid gaan heer sen. Zet liever één klein vaas je neer met b.v. een takje ha zelaarkatjes dan een grote, kostbare vaas met dure, doch foeilijke kunstbloemen. Laat het in uw huis een sfeer van gezelligheid en vertrouwe- lykheid zyn! Bij eerste oogopslag wekt dit moderne wintercomplet ster ke herinneringen op aan een mode van twintig of vijf en twintig jaar geleden. Alleen droegen de dames van toen nauwere rokken, kortgeknip te „jongenskoppen", en geen schoenen zonder hiel. Maar de mantel, die zo uit de kleerkast anno 1925 gehaald kon zijn, doet ons met schrik de nieuwe experimenten van de modekoningen tegemoet zien. Het jaarverslag van de St. Vincen tiusvereniging in Nederland over 1947 is ook ditmaal vrij gunstig, al valt een zekere teruggang niet te ontkennen. Het blijkt, dat de organisatie-vorm door het instellen der centrale raden veel heeft gewonnen; het aantal conferenties ver toont een geleidelijke stijging, maar het aantal werkende leden bleef ongeveer gelijk. Aan weldoeners boette men in, aan leden-begunstigers won men weer. Het bisdom Haarlem gaat met 2728 werkende leden aan het hoofd. Aan wel weldoeners zyn er in totaal 15670 tegen 16484 in 1945 en 19611 in 1940. De leden begunstigers sprongen van 498 in 1940 naar 1572 in 1946 omhoog. De inkomsten der Conferenties be liepen in 1946 in totaal een bedrag van f 1.562.372 tegen f 1.808.620 en f 722.357 respectievelijk in 1945 en 1940. De teruggang in inkomsten in 1946 vergeleken bü 1945 vertegenwoordigde een percentage van 13.5. Hierby moet gorden opgemerkt, dat de inkomsten uit kerkcollectes enz. in 1945 voordelig werden beïnvloed doordat in de be zettingsjaren een deel van deze ont vangsten eerst in dat jaar blykt te zijn verantwoord. Dit percentage bedroeg voor elk van de drie gFoepen afzon- derlyk respectievelijk 10 pCt., 12 pCt. en 19.5 pCt. Het aandeel waarin de drie groepen afzonderlijk in de ont vangsten bydrocgen, bleek* over 1946 nagenoeg gelijk te zijn. De samenwerking met liefdewerken en kinderbescherming is uitstekend. De „Frederic Ozanamstichting" begon met een kapitaal van honderdduizend gulden. Ter beschikking van oorlogsslachtoffers werd een 'bedrag van f lip.000 byeen- gebracht. Chaplin's monsieur Henri Verdoux wandelt in Parijs over het witte doek en heeft daar in het leven van een andere Henri Verdoux, die, in tegenstelling tot de eerste, werkelijk bestaat maar als zijn gefingeerde naamgenoot, bankbediende is, een on aangename beroering gebracht. De collega's van de echte Verdoux, die tot de komst van de film aan de zijde van vrouw en kind een gelukkig leven leidde, noemen hem nu „mon sieur Landru" en vragen hem: „Hoe gaat het met je vrouw?" De ge plaagde man trekt zich deze dingen zo aan, dat hü er een rechtszaak van heeft gemaakt, om aldus de verto ning van de film te verhinderen, maar de rechtbank wees zjjn eis &l.J Het feit, dat binnenkort begonnen wordt met de terugbetaling van het geld, dat bij de aankoop van kolen te veel is betaald, heeft de NIWIN en de Nationale Monumenten Commissie ge ïnspireerd tot een grote actie ten bate van monumenten, nagelaten betrekkin gen van slachtoffers van oorlog en be zetting en van de militairen overzee on der het motto: „Maakt uw kolenbonnen tot warmtebronnen voor hen, die op hun ^post stonden en staan". Beide organisaties sporen alle landge noten aan, het geld van de bonnen te besteden aan bovengenoemd doel. dan is het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, on zuiverheden kunnen zich niet meer vast zetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraa£ Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 4) Als om met die woorden te spotten, klonk er in het ruim een doffe ontplof fing, d§ boot zonk voorover als een paard, dat op de knieën .valt, de zee spoelde er dreigend overheen en weer klonken de woorden, men wist niet waar vandaan: „De boeg heeft het begeven. In de sloepen!" II Schipbreuk Tweehonderd zeemijlen kunnen met een geregeld doorvarende stoomboot, die achttien knopen per uur haalt, zoals het Zuiderkruis er een was, in twaalf uur worden afgelegd. Doch in een kleine sloep, overgeleverd aan de nukken van wind en weer, zonder roei- of zeilver- mogen, om tegen de stroming in te wor stelen, bemand met zeelui, die geheel op stoomkracht aangewezen zyn en van zeilen geen verstand hebben, wordt het een heel ander geval. Toen langzaam de dageraad aanbrak boven de wyde zee, bevonden de sloepen van het Zuiderkruis zich als een kleine vloot bij elkander in de buurt van het schip, dat met gezonken boeg en hoog boven het water uitgestoken achterste ven op een monster geleek, dat, dodelyk gewond, kracht zoekt te verzamelen, om naar beneden te duiken. Draadloos had men verbinding weten te krygen met Papete en met een vracht boot op driehonderd myl afstands. Er zou dus wel hulp komen- bijzonder veel gevaar dreigde er niet en de ongemakken waren te dragen. Er waren veel goede ren verloren gegaan, want het tweede waterdichte schot was ingedrukt, de vu ren waren geblust en wegens de on rustige steinvming van passagiers en be manning en de vrees van de kapiteip dat het vaartuig niet lang vlot zou blyven, waren de sloepen tegen middernacht uit gezet en was er niet veel gelegenheid voor de opvarenden geweest hun bezit tingen in veiligheid te bréngen. Hét Zui derkruis was een oude schuit mêt nieuwe machines. Die nieuwe machines waren er in gezet, om aan een concurrent vracht en passagiers af te snoepen door het snellere vervoer, doch er liepen ge ruchten, dat de romp een grondige in spectie nauwieiyiks had. kunnen door staan. Het wrak ener houtboot, die vermoedelijk uit een of andere Zuideiyke haven naar het Noorden voer, dreef vlak onder de oppervlakte van het water. De bcieg van het Zuiderkruis was er niet op gebouwd, om een schip te rammen en dus waren cfe yzeren platen gescheurd en de klinknagels vernield. Een half uur na de botsing had alleen het achterschip nog enig dryfvermogen. De eerste machinist voerde het com mando over de boot, waarin Warin met Gideon Lang en zyn dochter een plaats je gevonden had, met nog vier andere mannelyke passagiers, want er waren toevallig weinig vrouwen ingescheept. Van de bemanning waren een kwartier meester, zes stokers, een bediende en een tweede kok met drie matrozen aan boord. De eerste machinist was gewond en had een verband om zyn hoofd. Toen de zon boven de horizon verscheen, zag men, dat hy er asgrauw uitzag en holle ringen onder 2yn ogen had, die dof en wezenloos stonden. Hy leek Warin ver suft van pyn of slaperig toe, doch hy beweerde, het uitstekend te maken, toen Gideon Lang hem naar zyn toestand vroeg. Vier van de mannen uit de ma chinekamer hadden vrij ernstige schroei- wonden, hoewel dit pas later bleek, toen de eerste opwinding wat geluwd was. Dank zij de zorgen van Warin had Gi- deoik Lang minder van zyn bagage ver loren, dan de meeste andere passagiers. Dora had zijn hulp ingeroepen, omdat hun bagage uit wetenschappelyke instru menten en boeken bestond, die niet aan gevuld zouden kunnen worden, tenzy ze naar huis terugkeerden, terwyi er; by waren, die niet te vervangen waren. Het waren verscheidene kisten, die, naar Warm's mening, instrumenten, camera's, atlassen en aantekeningen bevatten. Ze bedekten ongeveer de gehele bodem der sloep. Deze was bestemd voor veertien personen en bevatte er nu twintig. Bo vendien had men er inderhaast zoveel mogelijk proviand in geworpen, zodat de sloep laag op het water lag. Ook de an dere sloepen waren overvol, omdat ze, zoals vaak het geval is, er niet op bere kend waren, de gehele voltallige bezet ting van het schip, te bergen. Doch nie mand mopperde over de weinige ruim te en het ongerief, omdat men verwacht te ieder ogenblik redding te kunnen zien opdagen. Tweehonderd mijl beschouwde men als een kleinigheid. De vrachtboot moest zelf ook naar Tahiti. Men maakte grapjes en er werd een rantsoen mm rondgedeeld. De mannen staken een pyp op en er heerste een vry genoefelyke stemming. Toen het donker werd, zong men nu en dan samen en de klanken dreven van sloep naar sloep over het water heen. De kapitein had order gegeven, tot het dag werd, zoveel moge lijk by een te blyven, en toen het licht werd, lagen de sloepen in een kring om de ten ondergang gedoemde stomer heen. De nacht was heel warm geweest, de ochtend was windstil en er hing een lome hitte, die erger werd naarmate de zon hoger steeg. De ademhaling werd zwaar en het zweet brak allen uit, hoe wel ze stil zaten. De zon steeg uit de diepte op als een gloeiende, massieve bol, die geleek op de opening van een fel brandende oven, die hitte over de wereld uitstraalde, zodat de temperatuur aanmerkelyk steeg en de schipbreuke lingen bqgon te kwellen. De lucht was onbewolkt en geleek op een gloeiend ko peren vlak. De lange, vettige golven gle den traag onder de sloepen voorbij, zon der enige verkoeling of verademing te brengen. „Er komt zwaar weer," zei een der matrozen op de voorplecht. „Och, schel uit met dat gezeur; we worden immers wel gauw opgepikt," bromde een der anderen. Gideon Lang scheen te dutten, zyn dochter zat rustig arr: zich heen te ky- ken en gaf haar vader, toen deze haar goede morgen knikte, een korte groet te rug. In zijn yver, om Lang de helpende hand by het redden zijner bagage te bie den, had Warin niets van zyn eigen j)a- gage gered. (Wordt vervolgd) De K. R. O. heeft gisteravond Em met Lavery's toneelstuk „Het voorste legioen" in de bewerking van Eric Uyldert voor de microfoon gebracht. Cees Laseur speelde dit stuk in 1936 met het Centraal Toneel, met, even als nu, Cor Hermus in de rol van pater Duquesne. Cor Hermus had dit maal de spelleiding, Frans Evers de microfoonregie, leden van Hermus' gezelschap „Comedia" vervulden de verscheiden rollen. Men had er zich by neergelegd, dat Lavery's werk geen werkelijk hoorspel werd, maar toneelstuk bleef. De stem men moesten derhalve zo sterk gaan spreken, dat zij de toch niet onbelang rijke steun van gelaats- en lichaams- mimiek konden ontberen. Dit is niet geheel gelukt, maar toch wel zover, dat men zich gaandeweg van de verscheidene mannenkarakters een, weliswaar niet geheel gaaf, maar niet temin duidelijk beeld kon vormen, het geen een zeer te roemen prestatie is. Het gelukte het best, wanneer het spel tot grotere bewogenheid kwam. Maar daar, waar de scène subtieler van aard werd, kreeg het beeld, dat men zich al luisterend vormde, iets vaags, iets ver wards soms. Het was, omdat verscheidene mannen stemmen niet scherp genoeg naast el kaar afgetekend waren door te wei nig verschil in toon en te snel invallen soms moeilijk uit te maken, wie aan het woord was, en dat deed het relief, dat de scène verdiende, teloorgaan. Men kreeg nu eigenlyk de indruk, dat er niet voldoende gelegenheid was, om tevoren het resultaat via de luidspreker nauwkeurig vast te stellen. Cor Her mus bijvoorbeeld, die toch herhaaldelijk juist ook in de kleinere nuances een goed effect wist te treffen, bereikte dat op andere ogenblikken niet. Zijn sterfscène bewees, welk een ver raderlijk stuk techniek de microfoon is: waar zij elders de stemmen niet scherp genoeg uit elkaar haalde, geeft zij daar de geluiden van de stervende met on natuurlijke nadruk. En verder had men toch graag een wat ruimer gebruik van de befaamde „geluidscoulissen" gehoord. In een luisterspel als „Saul" gaven zij de figuren werkelijk diepte en achter grond, die hier merendeels ontbraken. Technische tekortkomingen dit al les, die de uitzending wel enige af breuk deden, maar toch het totaal beeld lieten van een goede belevenis. R. Zondagmiddag 18 Januari zal de eer ste secretaris van de K.V.P., dr. L. A. H. Abering, van 15 uur tot 15.10 uur via de K.R.O. een radio-speechje houden, waar in hij enige plannen en richtlynen van de party zal uitstippelen voor het jaar 1948.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3