DOEL VAN HERSTELPROGRAM IS HET VOORKOMEN VAN OORLOG James Forrestal: V.S. wijken niet uit Europa dan voor geweld Masjoemi trekt zich terug uit republ. regering Stemming tussen verzoeningsgezind en gereserveerd Romme critiseert beweringen van Schermerhom Verzet van buitenlandse diplomaten Erf scheidenveen zoekt naar een schat West-Europa mag niet aan totalitair regiem ten prooi vallen SflSSï Wapenstilstand bereikt Federale Raad geïnstalleerd Niet accoord met wapenstilstands overeenkomst Tegen herwaardering van de roebel en afschaffing van distributie Thee-partij op de Britse ambassade 1 Medicijnflesje brengt gemoederen in rep en roer Plebisciet over half jaar? ETEN AAN DE LOPENDE BAND mmI mm Wm V -commissie neemt vraagstuk in studie Toi hoofd en hart I E Morgen ondertekening op de „Renville1 Te zamen nemen wij onze taak op" KINDERBIJSLAG AAN ZELFSTANDIGEN .Het weer Waarom juist Neher in Collegiaal Orgaan? Jfc Vleugel van 't Loo voor gewonde militairen V VRIJDAG 16 JANUARI 1948 o 7fste JAARGANG No. 24051 JAMES FORRESTAL Minister van Defensie Officiële bekendmaking am- INDIË-DEBAT IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De algemene teneur van het Indonesische debat, waarmede de Tweede Kamer Donderdagmiddagnadat de regering haar aanvullende verklaring nopens de aanvaarding door de Republiek van de wapenstilstand had afgelegd, een aanvang maakte, varieerde tussen verzoeningsgezind en gereserveerd. NA DE GELDSANERING IN RUSLAND Speciale correspondentie) De Russische propaganda heefi een oud paard van sial gehaald. Een slogan, die in 1935 op de muren werd aangeplakt en op dundoeken over de siraien werd gespan nen, is teruggekeerd. „Hei leven zal nu gemakkelijker en prettiger worden" luidde de spreuk in de tijd toen Rusland na vele moeilijke jaren een tijd van „betrekkelijke wél- vaart" hoopte ie gaan beleven. Brits initiatief (Vervolg op pag. 3) Een mens herkent men niet aan 'ja kleren, maar aan zijn innerlijkj Reactie van Washington F ifiiP Hoeveel minu ten heeft een normaal mens nodig om zijn avondmaal te verorberen? Een normaal mens wéét het vermoedelijk niet. Hij weet alleen maar, dat er nogal wat tijd moet verlopentussen het ogenblik waarop hij Zich aan tafel zet en dat waarop hij er weer van weggaat. Tijd, die niet slechts aan het zakelijk, haastig in slikken van het voorgezette voedsel doch ook aan gesprekken met de disgenoten besteed dient te worden. Een technicus in Engeland heeft de termijn voor een diner van drie gangen (voor-, hoofd- en nagerecht) gesteld op 20 minuten. Hij heeft na melijk een nieuw soort cafetaria uit gedacht, wao.rin de gasten via een lopende band na 20 minuten de deur uitgewerkt zullen worden. Eigenlijk kon het, indien men het tijdschrift „Store" mag geloven, nog vxl iets korter, maar er is rekening gehouden met het feit dat er ook nog „lang zame" eters bestaan. De gasten nemen plaats op een lange bank tegenover een lange tafel. Per minuut bewegen bank 'en tafel zich 5 voet voort in gelijke richting Bij het opstappen komt men te zitten tegenover de plaats waar uitsluitend soep, slaatjes e.d. worden geserveerd. Na ongeveer 5 minuten is men uit het vak „voorgerechten" binnenge treden in de afdeling „hoofdgerech ten"; een verblijf van 10 minuten is toegestaan. Aan het einde van dc 10 minuten is men door de lopende band bezorgd bij de juffrouw die gÉfÉl pudding, koffie e.d. verstrekt. Vijf minuten later rolt men van de bank af. Via een derde lopende band wor den de spijzen bij de serveersters ge bracht en de gebruikte borden e.d. afgevoerd. Onder iedere zitplaats, die voorzien is van een luchtkussen, be vindt zich een kleine bergruimte voor hoeden, jassen en tassen. De nieuwe eetgelegenheid kan op de helft van de anders benodigde ruimte evenveel gasten ontvangen als de tot nu toe bekende cafetaria. Deze gasten zijn echter vlugger verdwenen dan voorheen. Hoe het publiek het zal vinden, in een vastgestelde tijd een bepaalde- soort voedsel te moeten verorberen, is uiteraard nog niet bekend. Wij voor ons vinden het verschrikkelijk, maar we zijn ook niet zakelijk en wel lucullisch aangelegd. Voor men- sen-in-haast is de nieuwe vinding misschien een uitkomst. Enkele grote Engelse warenhuizen zijn tenminste reeds van plan. zich een van de nieuwe installaties, voor de vervaar diging waarvan het Britse ministerie van Handel vergunning heeft r>er- leend, aan te schaffen. Ook zijn er al orders van buiten Engeland ont vangen. BUREAUX VAN RêDACIIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon:Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWHmete hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents pet m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. s De Commissie van Drie heeft vandaag officieel bekend gemaakt, dat tussen de Nederlandse regering en de Indonesi sche republiek een wapenstilstandsover- oenkomst bereikt is. Hieraan werd toe gevoegd, dat de overeenkomst Zaterdag lan boord van de „Renville" op de re de van Batavia zal worden ondertekend, Vanmorgen zijn te Batavia de Neder-' landse en republikeinse delegatie bijeen gekomen om de technische bijzonder heden uit te werken, welke nodig zijn Voor de ondertekening van de wapen stilstandsovereenkomst. In verband met het vele voorbereidende werk voor een spoedige tenuitvoerlegging van het Wapenstilstands verdrag is het hoogst onwaarschijnlijk, dat vóór de formele ondertekening nog een voorlopige over- eenkomst getekend zou worden. Dr. Van Mook heeft Donderdag te Batavia de voorlopige federale raad voor Indonesië geïnstalleerd. De raad zal die stappen ondernemen, die nodig zijn voor de instelling van een interim, regering ter voorbereiding van het tot stand komen der souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Onze bijeenkomst, zei dr. Van Mook, een begin. De vergaderingen van afge vaardigden uit vele en verschillende de. *en van Indonesië, hier sinds 2 Januari gehouden, hebben tot deze bijeenkomst inleiding gegeven. Tezamen nemen wij °hze taak op. Hoe sneller en krachtiger jteze arbeid zich uitbreidt en verdiept, hoe sneller en beter Indonesië zich zal gunnen oprichten en zijn eigen positie *h de wereld zal kunnen vestigen. Lid van deze raad zijn: Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo; *hr. T. Dzoelkarnain; prof. A. p. A. A. Roesein Djajadiningrat; dr. D. E. Ka- ïa-rnoyPangeran Kartanegara; R. Soe- santoso en M. Wisaksono Wir. JOdihardjo. L>e volgende staatkundig politieke een heden en organisaties zijn bij de federale *aad betrokken: Oe negara Indonesia Timoer; de fede. Thtie van zelfbesturen Kalimantan Ti moer; de Dewan Da jak Besar; de daerah Ltimewa Kalimantan Barat; de daerah ®anka; de daerah Riouw; de negara ®hmatra Timoer; het comité tot voorbe. ?e'ding van de negara Djawa Barat; r^adoera en het Komité Indonesia Seri- kat. Op verzoek van de leiding der R-V.P. besloot het Centrum voor Staatkundige Vorming over te gaan tot de instelling van een commissie, •Le tot taak heeft, op korte termijn ®en voorontwerp van wet samen te steilen op de toekenning van Kin- derbijslag aan Zelfstandigen. g*1? deze commissie hebben zitting A. p Michieisen, W. J. Andriessen, mr. F. V f1- Cerutti, Th. S. J. Hooij, J. W. F. ter,,^eegeren. mr- A- c- M. v. d. Ven, te-jUl pref. C. P. M. Romme advise- k hd der commissie is. Secretaris J. M. Veldkamp. „Het doel van het herstelprogram voor Europa is het Voorkomen van oor log. De pogingen der V. S. om de eco nomische situatie in de wereld te ver beteren kunnen niet worden uitgelegd als een streven om een ijzeren ring te leggen om welke natie dan ook," aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Defensie James Forrestal Donder dag in de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden. „Indien het herstelprogram niet zou worden uitgevoerd," zo zeide hij, „zou West-Europa aan een totalitair regiem ten prooi kunnen vallen en zouden de V. S. zich te midden van een vijandige wereld bevinden. i De republikeinse afgevaardigde John Davis Lodge merkte hierna op, dat hij uit betrouwbare bron vernomen had, dat de Italiaanse qommunistenleider Palmiro Togliatti de Franse leider der communisten Jacques Duclos in Novem ber j.l. had medegedeeld, dat de Ita liaanse communisten het ministerie-De Gasperi in Maart of April aanstaande met geweld omver zouden kunnen wer pen. Lodge vroeg in verband hiermede of het plan-Marshall dit zou kunnen voorkomen of dat andere maatregelen getroffen moesten worden. Hierop ant woordde Forrestal, dat hij geen gedetail leerd antwoord op deze vraag kon geven, doch dat naar zijn mening de Italiaanse regering een goede kans maakte met succes door de moeilijk heden heen te geraken. Op de vraag, of hjj de versterking van het Franse en Italiaanse leger voor stond „om tenminste een eventuele staatsgreep te voorkomen", verklaarde de minister hiervan inderdaad voor stander te zijn, zolang de versterking niet opgevat zou worden als het leggen van een omsingeling om enig land. Op de vraag, of de V. S. al hun troe pen uit Europa zouden terugtrekken, indien Frankrijk en Italië regeringen zouden krijgen, die Amerika onvrien delijk gezind zijn, antwoordcl| Forrestal, dat de V. S. niet anders dan door ge weld tot terugtrekking zouden kunnen worden gedwongen. „Indien dergelijke politieke gebeurtenissen zouden plaats vinden, zouden wjj eerder blijven". Forrestal zeide te hopen, dat het Ame rikaanse ministerie van Defensie de taak zou worden toegewézen de verdedi ging van de 16 hulpontvangende landen te coördineren, indien dit mogelijk zou zijn zonder inbreuk te maken op de souvereiniteit. Hij zeide, dat het plan- Marshall niet bedoeld was om de bevei ligingsstrijdkrachten der landen te ver sterken, doch dat hij bereid was mede te werken aan ieder plan voor gecoör dineerde militaire samenwerking tussen de landen. Forrestal zeide, dat hij er zeker van was, dat Marshall de mogelijkheid in gedachte hield, dat Europese landen in ruil voor de economische hulp bases voor de Amerikaanse strijdmacht zou den afstaan. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met op vele plaat sen nevel of mist, doch hier en daar opklarend. Vrijwei overal droog weer. Weinig wind. In het binnenland plaat selijk lichte vorst, overigens weinig verandering in temperatuur. Zon 8.41—16.59, maan 11,14—22.25. De bemanning van H.Mtorpedojager ,Evertsen'\ die na een maandenlang verblijf in de Oost in Den Helder is aangekomen, heeft als surprise twee jonge panters medege nomen, waarvan een naar Artis, de andere naar Blijdorp zal gaan S Palestina, het beloofde land. Zeshonderd ..illegale immigranten" zijn er in het begin van deze maand in geslaagd door de Britse blokkade heen te breken. De „United Na tions" bereikte ten noorden van Haifa de Palestijnse kust en raakte op honderd meter afstand van het strand aan de grond. De vluchtelingen moesten zwemmend of met sloepen de kust bereiken. Kadio-Djokjakarta heeft bekend gemaakt, dat de Masjoemi haar ministers uit het republikeinse kabinet heeft teruggetrokken, daar de Masjoemi niet instemt met de wapenstilstandsovereenkomst. Dit besloit betreft oa. de vice-premier Sjamsoeddin en de minister van Binnenlandse Zaken Roem. Tevens wordt gemeld, dat in verband met deze ontwikkeling de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Commissie voor Goede Diensten, Graham, een bezoek heeft gebracht aan de voorzitter van de Masjoemi. Naar U. P. meldt, aanvaardde de republiek de Nederlandse voorstellen op hevig aandrirgen van de Commissie van Drie. De commissie zou ue republikeinse leiders gezegd hebben, dat, wanneer zij de Nederlandse voorstellen niet aanvaardden, de gehele Indonesische kwestie doorge zonden zou worden aan de Veiligheidsraad, waar een Frans veto wellicht gebruikt zou worden tegen enig verzoek om ar bitrage. gering haar toedenkt, de Unie practisch in Indië geconcipieerd zal worden door drie Nederlanders met een delegatie van Indonesiërs. Maar laat ons liever in het kort de voornaamste punten uit de regerings verklaring de revue laten passeren, om te zien, onder welk licht de verschillen de sprekers ze zagen. Daar was dan de kwestie van het Collegiaal Orgaan van de Landvoogdij, waarbij men practisch unaniem vroeg om regeling bij wet. Zelfs de heer Joekes voelde er per saldo wel voor, al meende hij ook, dat het bij K.B. kan. Men moet dus benieuwd zijn naar wat de regering onder deze gezamenlijk uitgeoefende aandrang zal antwoorden. De heer Schouten is ervan overtuigd, dat het bij wét moet. Hij is ook het sterkst onder de indruk van de gelijke nis van het Collegiaal Orgaan met de Commissie-Generaal en hij ziet er een bedenkelijke vermenging van opperbe stuur en algemeen bestuur in, een op vatting, die de regering nog niet zo heel gemakkelijk zal kunnen ontzenuwen. Professor Romme, er ook wel toe nei gende, een regeling van deze ingewik kelde en moeilijke materie te prefere ren, stootte een ogenblik heel scherp door tot de kern van deze kwestie, dat tengevolge van de instelling van het Collegiaal Orgaan en de taak, die de re- Het is nu dertien jaar later. De oor log heeft veroorzaakt, dat er van de betrekkelijke welvaart" niets terecht kwam. De Russische regering stond aldus na de gedwongen oorlogs economie opnieuw voor de taak een vol ledige sanering door te voeren. 14 De cember heeft zij hiermede een rigoreus begin gemaakt door de geldzuivering en de opheffing van de distributie. Rusland is het eerste land, dat tot deze ingrijpende maatregel is overge gaan. Onder de redenen, die het er toe brachten, namen de propagandistische motieven een voorname plaats in. „Rusland gaat vooraan, de Russen kunnen vrij kopen, wat zij wensen" wer den de slagzinnen, die via Radio Moskou in de communistische bladen van alle landen een ruime plaats vonden. Wat er van dit alles is terecht geko men, kunnen wij nu. een maand later, enigszins overzien. De Russische propa gandistische rapporten geven een al te rooskleurig beeld. In werkelijkheid is het leven in .vele opzichten moeilijker ge worden. o.a. door het opkomen van een actieve zwarte handel. De monetaire de- flatie-maatregelen hebben aan de Rus sische bevolking grote offers opgelegd. Vooral de boeren hebben klappen gehad. Zij hebben veel geld verloren, zij moeten meer voor industriële producten betalen dan de stadsbewoners, maar hun eigen producten goedkoper naar de stad ver kopen. Voor de stedelingen waren er eveneens nadelen. De winkels waren vol, toen de bepalingen van kracht werden, maar er bleken geen voorraden te zijn om de snel uitverkochte artikelen aan te vullen. Een voordeel is, dat de prijzen in de tweede categorie restaurants tot ongeveer de helft gedaald zijn en o.a. de broodprijzen zijn verlaagd. De buitenlandse diplomaten vor men een belangrijke groep onder de slachtoffers. Evenals de burgers heb ben de ambassades hun geld moeten inwisselen, waarbij zij voor bedragen boven 3000 roebel slechts tweederde van het ingeleverde bedrag in nieuwe biljetten terugkregen. De Britse am bassade werd enigszins bij de an dere bevoordeeld, daar haar roebel reserve betrekkelijk gering was. De Amerikanen verloren echter 800.000 roebel, terwijl de Tsjechen een ver lies leden van drie millioen. De mis sies van de satelliet-staten en van de Mongoolse Volksrepubliek hebben minder geleden, daar zij van voor schotten van de Sovjet-regering le ven! t Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft nu onthuld, dat de Brit se ambassadeur in Moskou, Sir Maurice Peterson, een vergeefse poging heeft on dernomen, een protest te doen opstellen door het Corps Diplomatique naar aan leiding van de herwaardering van de roebel en het opheffen van de distri butie. De ambassadeur nodigde daags na de afkondiging alle diplomaten bij zich uit op een thee-middag, waar hij het initiatief tot een actie nam. Hij stelde voor een gemeenschappelijke stap bij de* Sovjet-autoriteiten te ondernemen om terugkeer van de „status quo ante" te verkrijgen. (Vervolg op gag. 3) Enige weken na de saneringsmaatregelen werden in Rusland verkiezingen gehouden. waarbij behalve de leuzen van het „gemakkelijker en beter leven" ook tekeninqev als bovenstaande werden verspreid. Stalin en Molotov als twee vriendelijke sportier heren, omringd door kinderen! „Time" schrijft bij deze foto, dat zij doet herinneren aan de „kissing.campaigno" van candidaten van het Amerikaanse presidentschap. Daartegenover hield professor Romme met grotere nadruk vast aan de noodzakelijkheid, deze materie bij een Rijksconferentie te regelen en het zo spoedig mogelijk te doen. Want op dit punt was professor Romme bepaald sterk Unie en Fedgfatie ziet hij in onverbrekelijk verband. Men kan aan de Unie niet een bevoegdheid toekennen zonder ook het complement daarvan, dat aan de Federatie toekomt, vast te stellen en omgekeerd. Doch over de Unie aanstonds meer. Wat het Collegiaal Orgaan betreft, sprak professor Romme ook nog als zijn mening uit, dat gezien de nationale taak van dit college het niet onverdienstelijk zou zijn, zo men het tot vijf leden zou uitbreiden, opdat men het meer repre sentatief voor de verschillende geeste lijke schakeringen van het Nederlandse volk zou kunnen maken. Daarmede raakte professor Romme het uiterst moeilijke punt aan van het personeelsvraagstuk, dat hij trouwens ook al ter sprake had gebracht, toeh hij het een en ander zei over de plan nen, die de regering koestert met be trekking tot de ambtenarenvoorzie- ning. Het B.B.-korps is in Indië inder daad wel zeer eenzijdig samengesteld. Verder zag professor Romme ook niet goed in, waarom nu juist het hoofd van een zo belangrijk departement als minister Neher in het Collegiaal Or gaan moet worden opgenomen. De heren Schouten en Joekes vonden elkaar tot op zekere hoogte in hun bezwa ren tegen het gebrek aan concrete mede delingen, die de regering terzake doet. Het is niet eens helemaal duidelijk, uit hoe veel personen zij zal bestaan. De heer Schouten zag hier zoveel vragen rijzen, dat het hem onmpgelijk was, ze In zo korte tijd allemaal geformuleerd en behandeld te krijgen. Een ervan en een heel belang rijke noemde hij evenwel: de defensie. Welke betrekking zal de pro-federale re gering hebben tot de militaire aangelegen heden? Wie zal de troepen dirigeren? Om zuiver zakelijke redenen meende de heer Schouten, dat het beter zal zijn, ook de oprichting van de pro-federale regering bij wet te regelen. Voor Romme blijft het vaststaan, dat er zonder Linggadjati geen constructieve ontwikkeling mogelijk is. En dit is voor hem zo duidelijk, dat hij het stelt, dat de Republiek zich in een jaar tijds aan zienlijk verzwakt heeft door Linggadjati te saboteren. De federale ontwikkeling ziet hij dan nu als het beantwoorden aan wat hij noemt de volksrealiteit van het ogenblik. Maar dan betrekt hij ook on middellijk weer de Unie in zijn beschou wingen: ook het slagen van de Unie immers js afhankelijk van dezelfde maat- schappelijke kract n, die de ontwikke ling van de Federatie van Indonesische staten bepalen. Het dorpje Erfscheidenveen ergens tussen Emmen en Emmer Compas- cuum is in rep en roer: In de om geving zou een schat begraven liggen. De veertigjarige grondwerker R. Knopen vond n.l. langs 'n landweg getje een medicijnjlesje, afgesloten door een, kurk. Uit nieuwsgierigheid raapte hij het op en zag toen, dat er binnen in een briefje lag. Dadelijk trok hjj de kurk van het flesje en peuterde het papiertje er uit. Tot zün grote verbazing las hü. dat de vinder van het briefje de helft mocht houden van een hoeveelheid goud, bankbiljetten en andere waardepa pieren en dat hij de andere helft moest geven aan een persoon, die met name genoemd werd. Het briefje was ondertekend met de naam Cohen. Op de achterzijde was een vage schets van de omgeving aangebracht met een zwarte stip erop: de plaats waar de schat begraven lag. Volkomen beduusd nog vertelde ,KnOo- Pen de verrassende vondst" aan zijn patroon, die zich dadelijk in verbinding stelde met de burgemeester van Emmen, mr. K. H. Gaarlandt. Deze sprak als rijn vermoeden uit, dat dit briefje geschreven zou kunnen zijn door een Joodse onder duiker die zich tijdens de Duitse bezet ting in de omgeving van Erfscheidenveen verborgen had. Hij gaf Knoopen een politieman mee en na het kaartje nog maals goed bestudeerd te hebben togen beiden op weg om de schat te zoeken. De grondwerker begon verwoed te gra ven op de plek die naar zijn mening door de zwarte stip was aangegeven. Hij (speciale berichtgeving) Naar wij vernemen overweegt H.M. de Koningin een vleugel van het paleis 't Loo, en het in de nabijheid gelegen hotel „De Keizerskroon" te Apeldoorn ter beschikking te stellen van repatrië rende militaire gewonden uit Indië. Het betreft hier dezelfde vleugel, üs kort na de bevrijding ter beschikking werd gesteld aan herstellende oud-ille gale werkers en welke intussen werd ontruimd. De werkzaamheden nodig voor deze nieuwe bestemming zijn reeds aan de gang. vond echter niets De politie heeft ondertussen een on derzoek ingesteld naar de Joden die onder de bezetting in de buurt van Erfscheidenveen waren ondergedoken. Daarbij is wel met zekerheid vast komen te staan dat geen enkele Jood van de naam Cohen, die daar was onderge doken, is vermoord. Er bestaat dus een zeer grote kans, dat de man, na heel huids uit de oorlogsjaren gekomen te zijn, naar Erfscheidenveen is terugge keerd en daar in stilte zijn bezitting' weer heeft opgegraven. Naar Aneta uit goed ingelichte krin gen te New York verneemt, hebben de republikeinen niet alleen de voorstellen voor de wapenstilstand aanvaard, doch eveneens de Nederlandse voorstellen als basis voor de verdere politieke be sprekingen, zoals deze door de Commis sie voor Goede Diensten zijn geamen deerd. Het AFP weet nog uit betrouwbare bron te Batavia te melden, dat de Nederlanders hebben toegestemd in het honden van een volksstemming in de bezette gebieden onder toe zicht van de vertegenwoordigers van de Verenigde Naties. De in te stellen gedemilitariseerde zone zal onder toe zicht van vertegenwoordigers der Verenigde Naties worden geplaatst. Het terugtrekken van de Nederlandse troepen aldus AFP zal geleidelijk geschieden, al naarmate de handhaving van rust en orde verzekerd zal zijn. Het nieuws, dat de republiek Indonesië de voorstellen van de Commissie voor Goede Diensten tot het sluiten van een wapenstilstand en tot het bereiken van politieke overeenstemming heeft aan vaard, heeft te Washington een gevoel van grote verlichting teweeg gebracht. Welingelichte kringen wisten het vol gende mee te delen: Volgens de aanvaarde voorstellen zal de Indonesische republiek deel hebben aan de voorlopige regering voor geheel i Indonesië naast de vertegenwoordigers van tien andere autonome gebieden. Men verwacht, dat de voorlopige regering maximaal een jaar na de ondertekening van de nieuwe overeenkomst in functie zal zijn. Tenminste een half jaar en ten hoogste één jaar na de ondertekening, zo gaan de inlichtingen verder, zal een plebisciet worden gehouden in alle autonome gebieden, waarbij de bevolking vrijelijk zal kunnen beslis sen aangaande: a. het al dan ntet blijven binnen de federatie (in het laatste geval zullen directe betrekkin gen met Nederland door het gebied in kwestie worden onderhouden)b. het al dan niet permanent blijven van de uitgestrektheid van een autonoom gebied. f Er zijn op het ogenblik b.v. drie auto nome staten op Borneo, die misschien tenslotte met groot succes tot één staat verenigd zouden kunnen worden. -Ook zal de bevolking van een bepaald ge bied kunnen kenbaar maken, dat zij er de voorkeur aan geeft, dat haar land streek zich bij een andere staat aan sluit dan waarvan zij nu deel uitmaakt. Men is te Washington over het al gemeen van opinie, dat dit laatsté punt de grote moeilijkheid zal kunnen vor men bij de practische samenwerking met de Indonesische republiek in de voorlopige regering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1