Ifïj Ift WaBgmzd Dertig jaar Postchèque- en Giro-dienst Feest aan het Haagse Spaarneplein VERZET DER DIPLOMATEN m RUSLAND Drie journalisten staan terecht DE KRATER KALAj WEST-EUROPA DOOR UNCLE SAM OP DE VINGERS GETIKT India beschuldigt Pakistan 23 r c SCHUDT UW LEVER WAKKER WEINIG GELOOF AAN BEREIDHEID VAN DE REPUBLIEK Indië-debat in de Tweede Kamer c*.S!S5'i- Geen doktersverklaring voor woningkwesties "Sonnetriü NIEUW ENGELS-IRAAKS VERDRAG Dagomzet 150 millioen Boete van f500.- voor een spotprent z VRIJDAG 16 JANUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Conferentie der 16 niet onvoorwaardelijk welkom aan Washington ïovett. Verdediging van het H. Graf? hoestparels" Auto in Franeker te water gereden Drie personen verdronken SnuSFen wrijf "Tv Enige prijzen (Vervolg van pag. 1) van (Wordt vervolgd) Tot veler bevreemding heeft onder staatssecretaris Lovett, een van generaal Marshall's naaste mede werkers en dus een man wiens uitlatin gen een min of meer officieel karakter "ragen, zich gekant tegen het houden van een nieuwe conferentie der zestien staten, welke aan het plan-Marshall "eelnemen. Zulk een conferentie ligt hamelijk in het voornemen van Britse en franse autoriteiten, die op het ogenblik te Londen over deze zaak besprekingen toeren. Nadat de Verenigde Staten er eerst met alle klem op aangedrongen hadden, dat Europa zich zoveel mogelijk tolf zou helpen door een goede samen- Werking en een doeltreffende taakver deling in het herstel-proces, blijken zij thans opeens weinig sympathie -te heb ben voor een bijeenkomst, waarop juist öeze samenwerking en deze taakverde- hhg het onderwerp van overleg vormen. De reden voor deze veranderde gevoe lens moet men zekey niet zoeken in een Veranderde houding met betrekking tot he inter-Europese coördinatie- Veeleer 'tikt het, alsof do oorsprong ervan ligt 01 het feit, dat Engeland de initiatief nemer tot deze tweede vergadering is, ?pals het dat ook voor de eerste was. ■K°n men te Washington een jaar gele den nog denken, dat Engeland volledig aan de Amerikaanse zijde stond waar het grote politieke vraagstukken betrof, hu is dit niet zo goed meer mogelijk. Dc voorlopige uitslag van het lening- hkperiment, het onlangs tussen Londen en Moskou gesloten handelsverdrag, en Vooral de radiorede van premier Attlee,' ^'j markeren duidelijk genoeg, dat Enge land toch altijd nog eigen baas, zij het hap ook bijna een klein baasje, wil "lijven, dat het tussen de twee grote Wereldmachten een middenmacht wenst zijn. Wij wezen er enkele dagen geleden reeds op, dat Engeland hiertoe de medewerking van West-Europa, toet name die van Frankrijk, behoefde, frankrijk nu heeft op Attlee's rede geen 0Penbaar antwoord gegeven: Bidault OWeeg, president Auriol hield een fraaie W-aar vage rede, en de enige, die publiek heageerde, was Léon Blum; hij is echter Seen regeringspersoon. In sommfge kringen van het Ameri kaanse Congress vreest men evenwel, hiet zonder reden, dat hefplan-Marshall Wel eens het werktuig zou kunnen zijn, Waarmee Engeland trachtte West-Euro- Oa aan zijn politiek te verbinden. Het britse initiatief is voor de Amerikanen hus niet geheel onverdacht. Het is dui delijk, dat, 'indien Engelsen en Fransen te Londen over de nieuwe conferentie V°t overeenstemming zouden geraken, heze confêrentie sterk onder Britse in vloed zou staan; en dat is nu één van de hingen, die men te Washington in de kogeven omstandigheden niet graag ziet Gebeuren Als derhalve tot het houden van be- hoeide conferentie zou worden besloten, N hierdoor de animo voor de hulpver- wning onder de Congress-leden zakken Oo hulpverlening dus op losser schroe ven komen te staan. Dat risico wenst de ïegering van de States blijkbaar niet te hemen. Vandaar de waarschuwing van Toch de conferentie geheel verbieden kunnen' de V. S. ook weer niet. Zulk een Verbod zou wel in het vermogen der Amerikanen liggen, daar zij op het ogen blik immers nog geheel aan de touwtjes Van de beurs trekken. Het zou echter toet wenselijk zijp, omdat men vóór alles he schijn wil vermijden door het hulp programma rechtstreeks politieke invloed O't teoefenen en omdat men het En- Sels-Franse internationale prestige niet voor de gehele wereld belachelijk kan J?aken zonder zichzelf schade te doen. minder wenselijk is een verbod, orn aat er alles aan gelegen is, dat West- •OlUropa een sterk samenhangend geheel vormen, hetgeen door een confe rentie slechts in de hand gewerkt zou kunnen worden. De geruchten over een „plan-Molotov", die reeds maanden lang niet van de lucht zijn, en die nieuw voedsel gekregen hebben in de belangrijke Pools-Russische handelsbesprekingen, welke te Moskou aan de gang zijn, dwin gen West-Europa zich economisch ten krachtigste te organiseren, om aan een eventuele economische druk -uit Oost- Europa weerstand te bieden. (Werden niet vier landen bedreigd met intrekking der Poolse kolenleveranties, wanneer zij aan het plan-Marshall zouden deelne men?). Amerika werpt zich dus niet op als voorstander van definitief afstel, het wil alleen maar wat uitstel. Het maant tot bezadigdheid, raadt aan vooral niet overijld te doen en eerst eens af te wachten, hoe het plan- Marshall nu eigenlijk wel uit de bus zal komen. Intussen kunnen dan wellicht Frankrijk, dat in zijn ontreddering uiterst afhankelijk is van Amerikaanse goedgeefsheid, en andere landen enigs zins afgehouden worden van al te grote volgzaamheid jegens Engeland, hetgeen de Amerikaanse greep op de confere- renden zou verstevigen. Groot-Brittannië koestert de wens een commissie uit de vertegenwoordi gers der zestien landen te benoemen, welke namens de zestien-gezamenlijk met de V. S. over de hulpverlening zcu onderhandelen. Wat de Amerikanen van al te sterke samenklitting trachten af te houden door een ingenieuze verdeling van de groep der behoeftigen in vier onderscheidene soorten, zou aldus door Engeland juist bijeengevoegd worden Het voordeel van met ieder zwak land afzonderlijk een groot deel der zaken te kunnen regelen, zou zo voor Washington verdwijnen. En gaat de zelfstandige toekomst van West-Europa de Amerikanen al zeer ter harte, ze ge ven er toch niet zóveel om, dat zij de Oude Wereld willen toestaan, zich zelf standig en naar eigen believen te ver enigen. 4 Sir Gopalaswami Ajjangar, minister zonder portefeuille van India, heeft Donderdag namens de regering van India de kwestie-Kasjmir aan de Veiligheids raad voorgelegd. De eis van India is, dat de Veilig heidsraad onmiddelijk ingrijpt in het ge schil tussen Pakistan en India over het Vorstenland Kasjmir, dat op grond van een persoonlijk besluit van de Hindoe- Maharadja, Sir Hari Singh, en tegen de wil van de Mohammedaanse meerderheid van de bevolking in October van het afgelopen jaar toetrad tot het Dominion India. Er kon tot dusverre geen bevestiging verkregen worden van het in Palestina gepubliceerde bericht, dat het staats secretariaat van het Vaticaan aan Frankrijk, Canada en verschillende lan den van Latijns-Amerika zou hebben verzocht troepen naar Palestina te zen den ter verdediging van het Heilig Graf. Mgr. Montini a.i., staatssecretaris, heeft verklaard, dat hij niets wist van een dergelijke stap, die door de H. Stoel zou zijn ondernomen. Op net secretariaat van de Congre gatie voor buitengewone kerkelijke aan gelegenheden weet men eveneens niets van een dergelijke stap. Men gaf ech ter wel te verstaan, dat er Vrijdag „iemand,, in Rome verwacht werd. die van de kwestie wel op de hoogte was". f HANDIG OM MEE TE NEMEN ZWITSAL FABR'JEK'EN'» APf CDÓO'^N j De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin en de Iraakse pre mier Sayid Salim Jaboei hebben Don derdag te Portsmouth een nieuw ver drag van wederzijdse bijstand met een duur van 20 jaar ondertekend, dat het oude verdrag van 1930, w aarbij het Brit se mandaat over Irak werd beëindigd en het land onafhankelijk werd ver klaard, vervangt. Evenals het oude ver drag bevat het nieuwe de normale be palingen van een gedegen defensief bondgenootschap in het raam van de V.iN. i.p.v. dat van de Volkenbond. Hedenmorgen 6 uur is een personen auto uit Twjjzelerheide in Friesland, die met wier inzittenden op weg naar Den Haag was, komende uit de Vijver straat in Franeker in 'plaats van rechts af, recht in het water van de Zuider gracht gereden. De chauffeur, J. Kem penaar uit Twijzelerheide, wist zich door een der ramen te bevrijden. De drie andere inzittenden, de hakker G. Zijlstra, de landbouwer J. O. Bosma, beiden uit Twijzelerheide, en de land bouwer Tj. van der Meulen uit Kolïu- merzwaag zagen geen kans meer uit de omgeslagen auto te komen en verdron ken. De 35-jarige bakker Zijlstra was ge huwd en vader van vijf kinderen, de landbouwerszoon Tj. van der Meulen was 40 jaar oud en had een gezin met vier kinderen, de 24-jarige landarbeider J. O. Bosma was ongehuwd. De vier inzittenden van de auto waren op weg naar Den Haag om de laatste pa. ■pieren voor hun emigratie naar Canada in orde te maken. Bij het uitrijden van de Vijverstraat in Franeker moet de garagehouder Kempenaar door een tel genligger verblind zijn. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met MIJNHARDT >OS 60cï! m Van het bekende St. Vincentiusgesticht te Harreveld nabij Varsseveld, dat door een felle brand is verwoest, bleef' maar weinig over. (Van onze Haagse redacteur) „Zal gireren." Hoe dikwijls wordt dit gezegd en ach ter op kwitanties geschreven, zonder dat men weet, of men werkelijk aan deze toezegging gevolg zal geven, ja zonder dat men zelfs van zins is, zulks te doen? Het is een van de redenen, dat zaken lieden wel eens boze woorden over de Postchèque- en Girodienst laten val len. Ondanks dat echter zou Nederland deze instelling 'niet willen missen en uit de statistieken blijkt, dat ons land in vergelijking met de meeste andere landen zeer giro-minded is. Zonder overdrijving mogen we zeggen dat de Postchèque- en Girodienst een van de meest populaire takken is van het Staatsbedrijf der P.T.T. Welnu, het zal de 500.000 rekening houders, die samen 1.114.300.000 gulden bij de giro uit hebben staan, plezier doen te vernemen, dat deze dienst vandaag 30 jaar bestaat. Hjj werd n.l. geopend op 16 Januari 1918. Men had dus vijf jaar geleden het zilveren ju bileum kunnen vieren, maar omdat de bezetting dat niet toeliet, heert men liever het zesde lustrum afgewacht. Vandaag is het feest aan het Spaarne- Vervolg van pag. 1) De discussie werd spoedig zeer leven dig. daar zich onmiddellijk de twee nor male bloes vormden. Het Westelijke deel steunde het' Britse voorstel, (erwijl de satellieten het verwierpen. Generaal Po- povitch, de Yougoslavische vertegen woordiger, een oucï-Spanjc-strijder, hield een lange rede, waarin hij het illegale van het initiatief van Peterson onder streepte, daar slechts de Chinese am bassadeur als deken van het Corps Di plomatique het recht heeft de diploma ten bijeen te roepen. Vervolgens beklem toonde hij het illoyale en onvriendelijke van een démarche. Dreigend voegde hij hieraan toe: „Hoe zouden zekere bui tenlandse vertegenwoordigers het vin den, indien de Sovjet-autoriteiten eens een onderzoek naar hun transacties op de zwarte markt zouden instellen?" Hierbij doelde hij op een „publiek ge heim", volgens hetwelk reeds sinds vele maanden het personeel van op zijn minst acht ambassades in Moskou- roe bels kocht tegen voor hen erg voor delige koersen. Als tegenvoeter van Peterson stelde De geest van Hitier Hij vond het Britse distributie-systeem uit In het land der ongekende mogelijkheden Zena gaf en had haar draai Stakkerdje Arida, Syrisch miljionnair, eigenaar varr een vroeger aan Hitier toe behorend zeewaardig jacht,- heeft 't schip ter beschikking gesteld van öe Arabieren, die de „verdediging van ^aiestina tegen het verdelingsbesluit ~!er U.N.O." op zich' hebben genomen. heeft, naar' verluidt; het jacht ^stemd als eerste onderdeel van een •'Arabische defensie-vloot". Het Arabi- °he dagblad „Asses" publiceert dit be- jJht onder het opschrift: De geest van f l'er bestrijdt het Zionisme. Arabië °n geen betere propaganda tegen zich- pl maken dan door aldus de herinne- aan liet optreden van de Duitse ctator op te roepen. De heer Bishop, die beweert reeds vele jaren geleden het voedseldi ;- v tributiesysteem te hebben ui' - Qj^'den, dat op het ogenblik nog in '"Qt-Brittannië van kracht is, h oft jj.. gewend tot de Koninklijke Com- rssie voor de Beloning aan Uitvinders Sv ®nSeland. Bishop zegt, dat hi zijn ysteeni in 1940, toen men er behoefte a h ging voelen, bekend gemaak, had hin llet ministerie van Voedselvoorzie- h Het ministerie ahtwoorddè, dat qa stelsel niet voldeed, maar deson- *s kwam het systeem, dat 'men in invoerde, In de voornaamste pun- Wtvnmet dat van Bishop overeen. De l0ni!nder maakt aanspraak op een be- z0lJ van ongeveer 50.000 gulder.. Of tantsj^ gehoegen nemen met èen extra M 1J?a veertig automobielen zijl' te D Detroit (V. S.) bij dezelfde ge- Wonq genheid in botsing gekomen, en te® b°ven wonder is er slechts éer., -been n'i- Richard Ridgeway, die eerj vaa!.. ^broken heeft. Ridgeway moest, fyeg "Anderen bij een kruising van de tile!J werd gevolgd door een lange 8e eer-i-aUt°'S' Met volle snelheid reden ttbstipT u neSen op elkaar in, zodat zo e beschadigd werden. Ook het achttal, dat daarachter kwam, liep be schadigingen op, doch kon later op eigen gelegenheid de tocht voortzetten. Twintig andere wagens, die niet tijdig genoeg konden remmen, beschadigden slechts bumpers en spatborden. Zena Bickley, een huisvrouw uit Bristol, werd Dinsdag veroordeeld tot een boete en betaling der kos ten in een proces, haar aangedaan door de bediende van haar groentenman. Deze (de bediende) kreeg namelijk een klap in het gezicht, toen hij moest zeggen, dat hij geen bananen voor mevrouw Bickley had, die er beslist een paar wilde hebben. De rechter verbaasde zich over de mevrouwelijke handtastelijkheid, maar hij keek nog vreemder op, toen de fikse vrouw hem zei: „Ik heb er al jaren naar verlangd, eens een van die hondse winkelbedienden een draai om de oren te geven.'' Te Padua is in het ziekenhuis een kind geboren, dat aan elke hand acht vingers en aan elke voet acht tenen heeft. Wat zal dat kind huilen, als zijn nagels geknipt moeten worden! hij voor, een gelukwens-telegram aan de Sovjet-Russische regering te zenden bij gelegenheid van de verwerkelijking van de deflatie-plannen. Het is haast overbodig te zeggen, dat het „Westen" dit idee torpedeerde, Zonder resultaat werd de theepartij ont bonden. Peterson's ergernis is niet ongegrond, daar de situatie vapr de vooral met dol lars en ponden betalende diplomaten zeer verslechterd is. Zij krijgen nu slechts 32 roebels voor een pond (in Maart 1947 nog 48) en 8 roebels voor een dollar (vroeger 12). Een ander groot nadeel is de opheffing van de diploma tieke winkels, waar de leden van het Corps Diplomatique producten konden kopen, die niet alleen van een betere kwaliteit dan in de normale zaken waren, maar bc-vendien goedkoper. Nu moest het ambassade-personeel met de Russen dn de rij staan voor de bijna leeggekochte winkels, zodat moei lijkheden met de voedselvoorziening niet konden uitblijven. Enige prijzen, die de buitenlanders en de Russen nu moeten betalen zijn: voor 1 kilo zwart brood 1 gulden, votr wit brood 2 gulden, voor boter 20 gulden, voor suiker 4.50. Een liter melk kost ongeveer 'f 1.20, een ei ongeveer 50 cent. Wodka heeft het tot 19 gulden per hal ve liter gebracht en kaviaar tot het fabelachtige bedrag van 400 roebel of ongeveer 120 gulden per kilo (Men her innert zich misschien, dat bij een der vroegere minister-conferenties in Mos kou de ministers Bevin en Byrnes zich geen kaviaar konden veroorloven, daar ze te duur was). De geldsanering is een groter succes j geweest dan de opheffing van de distri- butie. De grote hoeveelheden geld, die de burgers hadden opgepot in eigen huis, uit vrees voor een bevriezing van de banksaldi, moesten verdwijnen vóór dat er sprake kon z«n van een algemene vrije verkoop. Zdfaanov heeft het op radicale wijze opgelost. „Een geldher- vorming in Rusland verschilt geheel van saneringen in de kapitalistische staten" verklaarde hij in zijn boodschap aan de Russen. „De bevolking moet een offer brengen, de staat brengt echter het grootste. Troost U, het is het laatste dat van U gevraagd wordt." Naar de veryulling van deze laatste woorden gaat nu de hoop van Rusland uit. „Het leven zal gemakkelijker worden", staat er in de straten van 'Moskou. plein in Den Haag. Vanmorgen is het gehele personeel bijeen gekomen in 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, vanmiddag was er een druk be zochte receptie en vanavond is er in het eerstgenoemde gebouw weer een feestavond, waar door het persone'ei de grote revue „De slag om het Spaar neplein" wordt opgevoerd. Er zijn oudere girodiensten dan de onze, maar weinig andere hebben in zo een korte tijd zulk een grote vlucht ge nomen als thans de jubilerende Neder landse dienst. Aanvankelijk was de dienst gedecentraliseerd, zodat elk postkantoortje feitelijk een zelfstandig girokantoortje was, maar het bleek alras, dat dit geen goed systeem genoemd kon worden. Na de centralisatie in Den Haag ging het zo hard, dat de dienst uit zijn krachten groeide en bijna een jaar lang moest worden gesloten, van 4 October 1923 tot 1 October 1924. Daarna ging het ontzettend hard vooruit. In 1918 waren er 13-700 rekeninghouders^ werden er 1.300.000 boekingen verricht, was de to tale omzet f 1.100.000.000 en bedroeg het saldo-tegoed f 37.900.00Q. Op het ogen blik luiden deze cijfers respectievelijk: pl.nr. 500 000, 110.000.000 f 43.400.000.000 en f 1.114.300.000. Na de bevrijding is er achterstand ontstaan, doordat 2948 mensen de dienst verlieten, doch er zijn er ook weer 3039 in dienst genomen en op het ogenblik kan men met 2530 mensen de dienst weer normaal uitvoeren. De gemiddelde cinvzet is 150 millioen gulden per dag. Waar men -nog wel mee tobt dat is de ruimte. De 20.000 vierkante meter, waarover men thans beschikt, zijn n.l. niet voldoende. Zodra hierin voorzien is en het nog bestaande personeelstekort is aangevuld, kunnen ook particulieren weer een rekening aanvragen, kan het instituut der automatische overschrij vingen onbeperkt worden uitgebreid, kan liet buitenlands verkeer worden heropend, kunnen wellicht andere faci liteiten worden verleend en kan in het bijzonder de oude snelheid van werken weer worden bereikt. Als wij hierboven constateerden, dat het Nederlandse volk giro-minded was, dan sluit dit niet uit, dat er toch nog wel een heleboel mensen zijn, die nou niet zo heel precies weten, wat de giro is. Er komen iedere dag 60 tot 80 dui zend zendingen het giro-kantoor bin nen. Daarin bevinden zich 400 a 500 duizend betalingsopdrachten, maar ook nog wel andere zaken. Hebt u ooit geweten, dat elke dag zendingen worden ontvangen, waarin soms voor grote sommen aan bankpapier is in gesloten, maar waaruit ook distributie bonnen te voorschijn komen, of siga retten, brilledozen, zakdoeken, foto's, dassen en dergelijke zaken? Het ge beurt inderdaad. Het is zelfs voorgekomen, dat iemand een complete luiermand in bonnen wel te verstaan op de giro wilde zetten! Al deze zaken gaan zo gauw mogelijk naar de rechtmatige eigenaars terug, al is het soms een hele toer, de adressen te achter- ha'en. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke-svijze te regelen. De Unie dan. Daarover is prof. Romme in sommige opzichten niet al te duidelijk in zijn formuleringen. Maar soms is hij ook wel concreet. Zoals hij de Unie schetst ais een samenstel van drie ge meenschappen met originaire macht, name lijk de Unie zelf en de beide" souvereine staten, die haar vormen, V.S.I. en het Ko ninkrijk n.l. Ook dan zouden er echter nog vele vragen te stellen overblijven. Zo naar de verhouding van 'die drie machten, naar hun verdeling zo men wil. Professor ver wijst daarvoor naar Linggadjati. Daar ligt de sleutel. Ziet de heer Joekes deze kwestie nu werkelijk anders dan prof. Romme, of zou in de practijk het verschil in hoofd zaak blijken neer te komen op verschil in formulering, in tactiek dus? Er is natuurlijk van huis uit wel verschil in opvatting. De socialisten opteren voor de grootst mogelijke vrijheid van elk der deelgenoten in de Unie. En men zou geneigd zijn te zeggen, dat hun de reële macht van de Unie tamelijk koud laat. De heer Joekes vindt het niet goed, op dit ogenblik de Unie souverein te noemen. Maar hij ziet wel de deelgeno ten als volledig souverein, zij het dan, dat zij iets van hun souvereiniteit prijs geven voorzoveel als nodig is, om met elkaar te kunnen samenwerken. Maar ook hij laat het er verder maar bij zit ten. De Unie-Conferentie zal het moe ten beslissen. Prof. Romme werkt intussen de Unie opvatting al wat verder uit. Van consti tuties, volgens welke in beide souve reine delen een volksvertegenwoordi ging zal moeten worden samengesteld, waaraan de Unie-organen, lees Unie-re gering, verantwoordelijk zullen zijn, wil hij liever niet 'veten, evenmin als van tweehoofdige departementen. Hij ziet liever eenhoofdige departementen en dan met een minister en een vice- minister, functies, die bij beurten door een Nederlander er een Indonesiër ver vuld kunnen worden. Hoe zou het overigens bij tweezij dige verantwoordelijkheid moeten gaan met een conflictenregeling? Dat zou erop nèerkomen, dat er altijd iets zou moeten worden doorgezet tegen de wil van een parlement in. Een groot Unie-parlement is hem ook te bezwaarlijk. Beter acht hi.i een klein gemengd college van een dertig man, benoemd door het Nederlandse parle ment en de Indonesische Senaat, dat met èen gekwalificeerde meerderheid zou kunnen stemmen. De samenstel ling van dat coliege, dat kleine Unie- parlement, ziet hij evenwel paritair De heer Schouten handhaaft op het stuk van de Unie zijn grondige achter dochtigheid. Hij wit weten, of de rege ring zich voorstelt, dat de Unie een staat en een souvereine staat zal zijn. en het valt hem op, dat er met betrekking tot de Unie nergens over het woord „staat" en "het woord „souvereiniteit" wordt ge sproken. Verder wantrouwt hij de term, dat de Unie zal staan onder het Huis van Oranje. Het is ook geen duidelijke term, maar het is toch langzamerhand ook de heer Schouten denkelijk wel duidelijk, dat niet dé constitutionele Nederlandse Ko ning, Koning van de Unie zal zijn. Zo zit het ook weer niet. Tenslotte de Republiek. De heer Schouten gelooft practisch niets van de ernst, waarmede de Republiek de wapenstilstand zal uitvoeren. De heer Romme ziet dat ook met enige reserve aan. De heer Joekes wil er blijkbaar gaarne in geloven, Voor de heer Schou ten is ieder verder nandelen met de Republiek uit de boze. Het is het gif in het lichaam van de V.S.I. inlaten. Millioenen in Indonesië, zegt hij, zul. len het uitleggen aJs zwakte van Ne derland. Millioenen weten, moet men er tegenover stellen, dat zq geen wer kelijke samenleving van Indonesische volkeren kunnen hebben zonder dat de Republiek en wat zij vertegenwoor digt er op de duur bijkomen. Dat be grijpt de heer Schouten maar nooit. Professor mr. Romme heeft, om te beginnen vertrouwen, dat de Commissie van Drie de Republiek ook wel zal kunnen overtuigen van de aanvaardbaarheid van het Nederlandse politieke standpunt, omdat het innerlijk even redelijk is als het militaire. Maar overigens nam men in zijn uiteenzettin gen een al te gemakkelijke denigrering waar van de Republiek en haar be tekenis. Het is volledig waar, als men zich bepaalt tot dit ogenblik, dat de Repu bliek niet meer het overheersende pro bleem is in de Indonesische omwente ling, maar wat klinkt het schematisch en oppervlakkig als prof. Romme zon der meer vaststelt: ais de Republiek niet meeaoet, dan gaat de ontwikkeling van de Federatie onverminderd voort. Dr. Van Mook heeft daar anders over gedacht. Hij zeide dezer dagen, dat het aanvankelijk 'wèl, maar op de lange termijn toch niet goed zal gaan zonder de Republiek. Het is inderdaad moeilijk, de juiste houding tegenover het zeer veel om vattende er. uitermate gevoelige pro bleem, dat de Republiek oplevert, te vin den in een Nederlands parlement. Ook de heer Joekes overtuigt ons er niet van, dat hij het scherpe begrip heeft, dat prof. Logemann wel had. Al spreekt hij nog zo iang en zo nadrukkelijk over de Republiek, en al is hij aldoor maar kennelijk bevreesd, dat de woorden, die hier gesproken worden ginds repu blikeinse en nationalistische gevoelens zullen kwetsen. Hij wil steeds maar in alle negara's en daerahs, die er thans reeds zijn, alsnog vrije volksstemmingen laten houden ter controle en bevestiging, maar hij vergeet, dat dit volgens zijn eigen logica dan ook zou moeten gelden voor de Republiek. De heer Joekes maakt intussen niets waar van het zeer belangrijke punt, waarom die Republiek voor iedere In donesische nationalist een steen des aan stoots is en evenzeer toch ook een toetssteen. Hij spreekt eigenlijk slechts uit een revolutionnair sentiment, en de heer Joekes en zijn antecedenten en geestelijke structuur enigszins kennen de, moet men zich afvragen of daar niet een goed deel taktiek in steekt ten opzichte van zijn revolutionnaire linker vleugel. Dit zijn de voornaamste punten. Er moet nog gememoreerd worden, dat prof. Komme een poging heeft ge waagd, prof. Schermerhom gekraakt te krijgen. Hij heeft in reactie op al lerlei beweringen, die de heer Scher- merhorn tegenwoordig overal in het land doet, gevraagd, of de fractie van de P. v. d. A. wilde laten weten of zij al dan niet op het ogenblik nog achter de befaamde motie Rommev. d. Goes van Naters staat. De heer Joe kes heeft prompt vergeten, daarop te antwoorden, nadat hij wel een recht zetting had gegeven van het ontstaan dier motie. Prof. Romme heeft ook aan de rege ring gevraagd, of zij wil vertellen, of het waar is, dat Schermerhorn destijds als lid van de Commissie-Generaal ge probeerd heeft de internationale inter ventie te ontketenen, toen Nederland op het punt stond, de militaire actie te be ginnen, waarmede hij richzelf accoord had verklaard. Afwachten of de rege ring daar ook op vergeet te antwoor den. Overigens verklaarde de heer Joekes wel, daartoe eveneens geïnviteerd door prof. Romme, dat er geen enkele reden is, om het voor te stellen, dat de socia listen de katholieken moeten meesleu ren, zoals Schermerhorn ook al be weert. Het is een kwestie van hand in hand gaan, waarbij men over en weer wel eens moet delibereren over de weg, die men wil inslaan. Tenslotte nog dit: de heer Schouten heeft de regering meer gedetailleerde inlichtingen gevraagd over onze mili taire positie, opmerkende, dat die we tenschap nodig is om te kunnen beoor delen of het vastgestelde demobilisatie schema nu ook werkelijk aangehouden zal kunnen worden. Om over twaalven ging de Kamer naar huis. Ds. Zandt was demonstratief de voorzitter goê nacht komen wensen, toen hij om half twaalf naar bed ging. In de duisternis van de nacht laat ds. Zandt zijn staatsmanslicht niet meer schijnen. (Van onze speciale verslaggever) De Amsterdamse rechtbank heeft zieh de gehele Donderdagmiddag verdiept in drie persdelicten, n.l. beledigingen van vooraanstaande personen in resp. „De Waarheid," de „Nieuwe Post" en de „Ochtendpost," waarvoor achtereenvolgens de he ren Koejemans, Rodrigues Lopes en mr. J. E. v. d. Starp terecht stonden. De eisen waren geldboeten van f 300 tot f500. De zaak tegen de heer Koejemans had al eerder gediend maar was wegens zijn ziekte uitgesteld. De beschuldiging tegen hem was nog een uitvloeisel van de Septemberstaking in 194S toen in „De Waarheid"" een voor minister-president dr. Beel beledigende tekening verscheen. De héér Koejemans ontkende, dat -hij met het opnemen van deze tekening dr. Beel had willen beledigen. Hij wilde slechts critiek uitoefenen op de wijze, waarop de regering de Septembersta king, die tegen de uitzending Van troe- pe naar Indië was gericht, wilde bre ken. Dé Officier van Justitie erkende, dat door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 6) Gideon Lang ontwaakte uit zijn dutje, doch bleof afgetrokken en at zwijgzaam. Het meisje vertelde Keiler, dat haar vader nog al wat van geneeskunde wist en dat hij een medicijnkist en zelfs chi rurgische instrumenten bij zich had. Doch hij scheen misnoegd over haar voorstel. „Sommigen van die lui daar hebben n zalfje of zoiets nodig," zei hij. „Ze zijn elrg verbrand door de ontsnappende- stoom en als de zon aanstonds gaat gloeien, zullen ze het hard te verduren krijgen. Zou uw vader hen na het ont bijt niet eens onder behandeling willen nemen?" „Ik zal het hem vragen, als u iets wilt eten." Keiler deed zijn best, iets te eten. Gi deon Lang nam hem een paar maal andachtig op. Warin vroeg zich af. of hij niet beter zou doen, de kapitein er van in kennis stellen, dat Keiler ziek was en hem daarmee een wenk geven, dat het wel wenselijk was, dat ze in hun sloep een anderen schipper kregen. Doch hij wist, dat alle officieren reeds een baantje hadden en hij zag er tegen op, Keiler, die zo zijn best deed, zich goed te houden, onaangenaam te zijn. Warin had uit zijn diensttijd een sterk gevoel van discipline overgehouden. Hij had een rang bekleed. In dece sloep was hij iemand zonder gezag, een passagier, een landrot. Niemand haastte zich, mot eten gauw klaar te zijn, al was het al leen maar, om de tijd te doden. Over de zee kwam een grote golf aangerold, door enige kleinere gevolgd; het was bijna, alsof de oceaan sidderde. Uit het Zuidoosten kwam een zuchtende wind vlaag. De donkere wolkenbank was een heuvel en ten slotte een borg geworden, die zich in onregelmatige omtrekken tot midden in de hemel verhief. Het leek of er boven de horizon een zwaar gor dijn hing, dat de wijde, vlakke oceaan om hen heen afsloot. De windvlaag deed allen, behalve de gulzigsten, opkijken. Ze bclnerkten de opgestapelde wolken, de wazige zon, die nog steeds grote hitte af gaf, en als onder een betovering gevangen, bleven ze doodstil zitten. Ze staarden naar die loodkleurige dreiging. De drukkende at mosfeer beroofdel hen van hun veer kracht. Het scheen plotseling een toneel voor een drama. De donder begon dof en toen steeds harder te rommelen, als werden er honderden pauken geslagen. Dan een geluid, schril als een bekken slag, het donkere zwerk werd door een bliksemflits guspleten en een flikkerende vlam vloog langs de rand der wolken, als een stroom gesmolten metaal langs de rand van een smeltkroes die op bet punt staat haar gloeiende inhoud uit te storten. „Verdraaid!" „Oh!'' klonl», het uit vele kelen, als wachtten ze het begin van een treur spel af. Uit 't binnenste van het ten onder gang gedoemde Zuiderkruis dreunde dof een ontploffing. Weer een ketel ge sprongen. De samengeperste lucht deed het dek barsten. Het vloog de lucht in. De voormast viel om, de brug wankelde en de dekken vielen als een kaartenhuis uiteen. De schoorsteen zwaaide heen en weer en viel om. Het achterschip rees omhoog met de nutteloze schroef en het onbruikbare roer en de stoomboot gleed omlaag en verzonk in de diepte. De zuiging veroorzaakte geweldige golven die zich in wijde kringen naar de sloe pen toe verspreidden. Met haas'ige riemslagen zochten de bomanningen buiten de gevaarlijke zone te komen. De stukken wrakhout dobberden naar alle kanten rond. Een plotselinge windvlaag, niet uit het Zuiden, doch ditmaal uit het Noorden, joeg de golven op en wierp zich met geweld op de kleine, ronddob berende sloepen. De vlaag gleed verder en dezee werd akelig verlaten, nu de stoomboot verdwenen was, als hadden ze een, zij het ook wrakke, bondgenote verloren. Een volgende vlaag uit hjet Oosten joeg de golven nijdig op. Een donderslag, een geweldige vuurstraal midden uit een grote wolk, die in tweeën scheen te splijten. De zon was plotse ling verdwenen. Heel de lucht was vol jagende wolken, opkomend aan de hori zon. En vóór de grote wolk uit verscheen een lijn van wit schuim, dat op hep toe snelde. De kapitein stond rechtop in zijn boot en schreeuwde zijn bevelen uit; schold op een der sloepen, waar ze bezig waren een mast op te zetten. „Geen zeilen, cisels! Geen zeilen Terwijl ze allen onhandig bezig waren en de officieren hun orders uitbrulden, kwam de golf over hen heen. Keiler richtte zich op, trachtte de voorplecht te bereiken en viel in een soort flauwte achterover. Een onbeschrijfelijk lawaai, een loeiend gesis van het water en de eerste golven van een orkaan stortten zich over hen heen. De mannen omklemden de rie men, moesten ze weer loslaten, vloekten en tuimelden ovetr elkander. Het volgend ogenblik vlogen de sloepen mee in de storm, voortgejaagd door zijn meedogen loze kracht, verspreid, ondanks het hef tige roeien, dat niets hielp, omdat het woeste water de riemen wdgsloeg. Zo dreven ze naar alle kanten weg en ver loren elkander uit het gezicht in het woelende water. De mannen hoosden met gummi-emmers en lege blikjes, vloekend, biddend en wanhopig berus tend in de catastrophe. TcTen nam Gideon Lang de leiding. Warin had een riem gegrepen nadat een stoere stoker, die bij iedere trek aan de essenhouten riem kreunde van inspan ning. Hij schreeuwde tegen de anderen, dat ze in de maat moesten blijven, dat ze moesten trachten, gelijk te blijven met de voortjagende golven, doch zijn woorden verwoeien in de wind. Plotseling zag hij Lang met in de wind fladderende haren en baard zich vooroverbuigen en zich half op zijn zit plaats oprichten. Zijn dochter naast hem keek onbewogen, ai glinsterden haar grijze ogen, toen ze haar zware, bruine haardos, die haar het zien be lemmerde, uit de ogen trachtte te strij ken. De geleerdé was opeen6 uit zijn schelp gekropen. de persvrijheid met zorg gehandhaafd moet worden, maar ze mag niet ont aarden in opruiing of belediging. Spr. eiste f500 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. B. Stokvis, legde earicaturen op dr. Colijn over, welke hij veel erger dan de hierbedoelde plaat vond en die toch nimmer werden ver volgd. Hij pleitte derhalve vrijspraak. Uitspraak 29 Januari. De volgende verdachte was de heer L. A. Rodrigues Lopes, die in „De Nieuws Post" felle beschuldigingen had gepubliceerd tegen de commissaris van politie H. J. Teeseling te Ede. Deze com missaris zou, toen hij tijdens de oorlog inspecteur te Amsterdam was, vrouwen voor de Duitsers hebben geronseld. De heer Teeseling ontkende dit ten stellig ste als getuige, maar verdachte verzocht zijn beschuldigingen met bewijzen te mogen staven. De rechtbank stond dit toe en verwees de zaak naar de Rech- ter-Commissaris voor een nader onder zoek. De derde verdachte was mr. J. E. van der Stap uit Den Haag, die in „De Och tendpost" allesbehalve loffelijke termen had gebezigd over de luit.-gouverneur- generaal dr. Van Mook. En evenzo had hij ir. Schermerhorn beledigd. De Officier van Justitie vond het tijd worden een einde te maken aan dit „schandalig geschrijf." Men mag de persvrijheid niet gebruiken door smeer lapperij over de hoofden van vooraan staande personen te strooien. Spr. eiste f300 boete of 30 dagen hechtenis, ermee rekening houdend, dat verdachte eigen lijk geen journalist is. Uitspraak 29 Januari. (speciale berichtgeving) De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft verboden het'afgeven van verklarin gen door behandelende artsen voor commissies inzake woningvordering. Afgezien van andere bezwaren, meent deze Maatschappij dat dergelijke ver klaringen \aak niet die objectiviteit be zitten, welke voor het beoogde doel noodzakelijk is; de commissies behoren dergelijke attesten terzijde te leggen. Een oplossing van deze moeilijkheid zou mogelijk zijn indien in de com missie voor woningvordering een arts zitting krijgt; deze kan eventueel in lichtingen aan de huisdokter vragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3