„Plaats rust" en „Staakt het vuren Geen verandering in Nederi. posities STAKINGEN IN HET RUHfi-GEBIED Wapenstilstand getekend Minister Jonkman stuurt de Kamer met een kluitje in het riet Het lekt gruwelijk in het ambtenarencorps pet. onzer militairen is Vijf ziek Wapen-dropping in Frankrijk verijdeld Organisatie van ondergrondse gewapende eenheden OPNIEUW SNELLE WAS VAN DE RIVIEREN Republiek aanvaardt positie van staat in verenigd kader „Geweldige voorraden op boerderijen" Benelux wil overleg met Grote Drie Geen conferentie der zestien landen De geheime nota van generaal Spoor Overstroming die record 1926 zal breken? van Gerechtvaardigde trots Verliezen in Indië Tot hoofd en hart Curacao wenst zelf beschikkingsrecht 50.000 arbeiders leggen*het werk neer Prof. dr. J. v. d. Brink Lichtsignalen aan rondcirkelend vliegtuig .Het weer Twee noodlandingen ZATERDAG 17 JANUARI 1948 s 71 sfe JAARGANG No. 24052 NA ONDERTEKENING OP „RENVILLEr Vice-voorzitter dreigt bij voorbaat met „koffers pakken" Naar Lake Success Inzake West-Duitse economie Benoeming tot minister te verwachten Toestellen van Rijkslucht- vactrtschool uit de koers geraakt RADIO-ONDERDELEN TUSSEN BISCUITBLIKKEN Arrestaties bij Rijsbergen Critieke toestand bij Hedel DE A.S. JAARBEURS Zeshonderd deeünemers afgewezen BOUWMEESTER ZONDER BUZIAU Vervolg op pag. S) BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflllmete. hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per- m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De orders „plaatg rust'' en ,;staakt het vuren" zullen, naar Reuter uit betrouwbare bron -verneemt, van daag: door de Nederlandse en de republikeinse autoriteiten na de on dertekening van de wapenstilstand worden afgekondigd. De republiek heeft de positie van Staat binnen het raam der Verenigde Staten van Indonesië aanvaard, en wel in de vorm, zoals de Verenigde Staten van Indonesië zullen worden georgani seerd op de grondslag van achttien Staatkundige grondbeginselen, over welke grondbeginselen "een informele overeen stemming tussen de beide bij de wapen stilstand betrokken partijen zou bestaan. Als een uitvloeisel van deze achttien grondslagen zou de souvereiniteit over het geheleg rondgebied van Indonesië worden uitgeoefend door Nederland, tot het tijdstip, waarop Nederland haar zal De uit vijf personen bestaande West-Indische delegatie, die vandaag nit New York naar Nederland zal vertrekken voor het houden van de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag, heeft bij monde van de heer W. R. Plantz, vice-voorzitter van de wetge vende vergadering van Curasao, verklaard, dat het zelfbeschikkings recht van Curacao en Aruba voorop gesteld diende te worden en erkend zal moeten worden. De heer Plantz sprak de waarschuwing uit, dat, mocht dit zelfbeschikkingsrecht niet worden erkend, de delegatie haar koffers weer zou pakken en zou terugkeren. overdragen aan de Verenigde Staten van Indonesië. Aan alle deelstaten aldus Reuter zou een representatieve vertegenwoordiging worden aangeboden in enigerlei voorlopige federale regering, gevormd voor de ratificatie ener grond wet voor de Verenigde Staten van In donesië. Binnen niet minder dan zes maanden en niet meer dan een jaar na de ondertekening van de politieke overeenkomst zal door volksstem ming dienen te zijn uitgemaakt, of de bevolkingen van Java, Sumatra en Madoera hun respectieve gebie den deel wensen te doen uitmaken van het gebied der republiek of van een der andere staten. Van betrouwbare zijde werd voorts vernomen, dat de uit tien artikelen be staande wapenstilstands-overeenkomst voorziet in een „plaats rust''-toestand op de grenslijnen tussen de Nederlandse en de republikeinse strijdkrachten, zo als deze zijn omschreven in de officiële bekendmaking van de Indische regering van 29 Augustus, Dit komt neer' op een standhouden in of nabij de huidige op stelling, waarbij dus alle door de Neder landers tijdens de politionele actie oP Java, Madoera en Sumatra bezette ge bieden, onder Nederlands bestuur blijven. De Australische rechter Kirby en Paul van Zeeland zijn van plan 6poedig na de ondertekening naar Lake Success te vliegen, om aan de Veiligheidsraad verslag uit te brengen over de onder handelingen van de Commissie voor Goede Diensten, die nu elf weken ge duurd hebben. Verwacht wordt, dat de leden van de commissie plaatsvervangers zullen aan wijzen, om hen in hun afwezigheid te vertegenwoordigen, zodat de politieke onderhandelingen tussen Nederland en de republiek onmiddellijk kunnen be ginnen, zodra, de wapenstilstand ge tekend is. Dl Duisburg, de grootste binnenhaven *er wereld, Miilheim en Dinslaken m het Ruhrgebied zijn Vrijdag ruim 50.000 arbeiders voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen de „hongerrantsoenen". De mijnwerkers bleven aan het werk, terwjjl in Duisburg de havenarbeiders .doorgingen met het laden en lossen van voedselschepen. De telefoonverbindin gen met Duisburg waren enige uren verbroken. Een gedeelte van de arbei ders, die Donderdag in Oberhausen in staking waren gegaan, heeft yrijdag de staking voortgezet. Op een te Duisburg gehouden verga dering van winkelbedienden werd een resolutie aangenomen, waarin geprotes teerd werd tegen de bewering, dat de stakingen in het Ruhrgebied aan com munistische agitatie te wijten zijn. Indien binnen enkele dagen geen maatregelen genomen worden om de voedselpositie te verbeteren, zullen de bedrijfsraden van Duisburg, Mülheim, Oberhausen en Essen a.s. Vrijdag bij eenkomen om zich over een verdere actie uit te spreken. Dan zouden ook de mijnwerkers erbij betrokken zijn. Het karakter van de stakingen heeft Zich tot op heden niet gewijzigd. Overal zijn de demonstraties gekenmerkt door een merkwaardige discipline. Minister president Arnold" van RijnlandWestfa- len heeft de Jeider der vakbonden in de Britse zone, Boeckler, telegrafisch dank gebracht voor de leiding, die de vak bonden in deze dagen hebben gegeven, en hem de ridder van het Ruhrgebied genoemd. Men is er zich in vakbonds kringen wel van bewust, dat sterke communistische stromingen aanwezig zijn, die drijven naar een algemene 8taking. Het voornaamste verzoek van de vak- Verenigingen aan het militaire bestuur is onmiddellijke hulp van de troepen om de boeren te dwingen „geweldige voed selvoorraden, op hun boerderijen ver gaard" af te geven. De Duitse ministers voor voedsel- De regeringen van de drie Benelux- 'anden hebben afzonderlijke stappen in Washington. Parijs en Londen genomen. Waarin aangedrongen wordt op bespre kingen tussen deze landen en de Bcnc- lux-landen, voordat er verdere beslis singen worden genomen, inzake een nieyw economisch apparaat in West- "uitsland, opdat met vitale Benelux- 'angen rekening worde gehouden. Officiële nota's zijn eergisteren aan drie grote westelijke mogendheden Overhandigd. Bv^rle besprekingen te Londen en hebho ï?et de Amerikaanse regering 5ea>aVlt ankrjjk en Engeland bekend 'oni'f dat zij besloten hebben voor- Ifi i,Aepn formele conferentie van de to, van het-Marshall-plan bij- te roepen. voorziening in de dubbele zone hebben besloten het vetrantsoen van de gehele zone de komende maanden aan de be volking van het Ruhr-gebied- te ver strekken. Lord Pakenham. de Britse minister voor Duitse -aangelegenheden, heeft verklaard, dat verhoging van db voed- selimport in Duitsland niet mogelijk zou zijn. Hij beschouwde de huidige situatie als een krachtproef voor de effectivi teit der Duitse democratie. Het voedsel probleem, zo zei hij, moet door de Duitsers zelf opgelost worden. Naar A.P. uil Batavia meldl, is de wapensiilsiand lussen Nederland en de Republiek heden om 14.55 uur (Javase lijd) aan boord van de „Ren ville" getekend. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen hebben de onder handelingen tussen de minister-presi dent en prof. dr. J. R. M. van den Brink tot het resultaat geleid, dat de benoeming van prof. Van den Brink tot minister van Economische Zaken naar alle waarschijnlijkheid binnenkort te ver wachten is. pir yin i, i.^l In geheel Burma zullen onafhankelijkheids-monumenten opge richt worden. Thankinnu, de premierlegde te Rangoon de eerste steen voor een groot marmeren gedenkteken. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat Vrijdagmiddag de sprekers van het tweede gelid ook nog het hunne hadden gezegd over de Indi sche vraagstukken, was het woord aan minister Jonkman, die zonder enige twijfel kans zag, de zaak dood te praten in een trage, moeizame en niet onberispelijk geformuleerde rede. De laatste tijd slaagt de minister er steeds minder in, op het peil te komen, waarop hij een jaar geleden wél stond. Zijn formuleringen worden steeds moeilijker en ook steeds minder zeg gend. Dat' hij drie keer een met gewel dige moeite en omslag op gang ge brachte zin afbreekt, omdat die ner gens op uit blijkt te kynnen lopen, is geen zeldzaamheid meer. En als men dit niet zo erg belangrijk mocht vin den, omdat het „maar" egn vormkwes tie is. dan is het toch zeker wél van belang, dat men er de minister meer dan eens betrapt, dat hij lustig staat te kirren, zoals in Indië de term luidt voor „met een kluitje in het riet stu ren". Griekse boeren verlaten hun dorp Kalpatri met wat er van hun bezittingen nog overgebleven is na een aanval van Griekse rebellen. Gekir, dat hoorde men, toen de mi nister sprak over de zeer concrete en hoogst belangrijke vraag, die de heer Schouten hem had gesteld terzake van de verantwoordelijkheid voor de defen sie onder de pre-federale regering. Och. daar verandert niet zoveel bij, zei de minister, het blijft toch allemaal onder de verantwoordelijkheid van de land voogd. Daarmee had de Kamer dan haar kluitje in het riet. En de vraag van de heer Schouten naar informatie niet alleen omtrent de toestand der militairen, maar tevens naar de militaire toestand, dit laatste in verband met de mogelijkheid te kunnen beoordelen of het demobilisa tieschema zal kunnen worden aange houden. Van die hele vraag kon de mi nister maar alleen op het eerste deel antwoord geven. De rest ressorteerde, naar hij beweerde, onder zijn ambtge noot van Oorlog, doch die was natuur lijk net toevallig niet in de Kamer aan wezig. Zou de heer Schouten Dinsdag zo verstandig zijn. te verlangen, dat de minister zal verschijnen, om het ant woord te komen geven? De vraag van prof. Romme naar de door de heer Schermerhorn beweerde preparering van buitenlandse inter ventie ,vlak voor het militaire optre den interventie, die deze zelf als lid van de Commissie-Generaal zegt te hebben voorbereid heeft de mi- nister. blijkbaar niet gehoord. En om nog even op de militaire situatie terug te komen, de toestand van de soldaten meent de minister voldoende geschetst te hebben, als hij vertelt, dat 5 pCt. van hen ziek is, wat in dit klimaat niet slecht is te noemen. Als de mi nister nu zelf gelooft, dat dit het enige en afdoende bewijs is voor de toestand der militairen, dan kan men hem slechts aanraden, zich eens serieus te laten inlichten. Overigens maakte de minister een prachtig misbaar naar aanleiding van een publicatie in „Het Dagblad" van een zeer geheime nota, die generaal Spoor, het moet zowat een»maand geleden zijn, over de politieke situatie en de onmoge lijkheid, om op grond daarvan tot ver mindering der troepensterkte over te gaan, aan de regering heeft gericht. Het is natuurlijk heel naar voor de rege ring, dat het in haar ambtenarencorps zo gruwelijk lekt en het is nog veel ver velender voor de minister, dat het nu juist de heer Vonk is, die daarmee kwam aandragen, maar deze nota van generaal Spoor tastte deze hoogst be langrijke en vólkomen onbevredigend geregelde kwestie in de kern aan. Daarover te spreken, ware belang rijker en zakelijker geweest, dan een philippica tegen de heer Vonk en het Een poging om bij St. Amand in Mid den-Frankrijk per parachute wapens neer te laten is Donderdag door de Franse gendarmerie verijdeld. De gen darmes verrasten bij het dorp Ainay le Vieil, 7 k.m. ten Zuiden van St. Amand, een vrachtauto met tien gewapende mannen, die lichtsignalen gaven aan een rondcirkelend vliegtuig. De mannen wisten bjj de overval met de vrachtwa gen te ontsnappen, nadat zij aan het vliegtuig signalen hadden gegeven om te verdwijnen. Het Franse persbureau A.F.P. maakt geen melding van de aard der voorwer pen, die neergelaten-werden, maar ver slaggevers, die ter plaatse geweest wa ren, zeiden ervan overtuigd te zijn, dat het wapens waren. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken weigerde men, hangende het on derzoek, te ontkennen of te bevestigen, dat er wapens werden neergelaten. Enige minuten na de overval bij St. Amand meldde een overwegwachter, dat twee mannen gewapend met een machi negeweer zijn wachthuisje binnenkwa men en verzochten hen te verstoppen-. Iemand uit het gezin van de overweg wachter wist weg te glippen en trom melde een aantal huurlieden met jacht geweren bij elkaar. De twee mannen hielden deze echter in bedwang met hun machinegeweer en wisten daarna te ont snappen-in een auto, die o£ op hen stond te wachten, of die toebehoorde aan ka meraden, die langs reden. Het bericht over het voorval bij St. Amand is het eerste uitvoerige verhaal na een aantal onbevestigde berichten over „wapendroppings" in- andere stre ken, o.a. in Deux Sèvres, de Vendée en de Noordelijke departementen'. In de Franse hoofdstad wordt niet al leen van rechtse maar ook van pro.com munistische groepen gesproken, die on dergrondse gewapende eenheden in Frankrijk aan het organiseren zouden zijn. Als mogelijke bronnen van herkomst zinspeelde men op Spanje, de Sovjet zone van Duitsland en rechtse elemen ten in de Franse zone van Duitsland'. De Parijse dagbladen hebben ter sta ving hunner berichten bijzonderheden van hun eigen correspondenten verstrekt. Zij berichtten, dat tie gendarmerie van St. Amand enige da»en van te voren bericht had ontvangen, dat Donderdag nacht tussen 2 en 8 uur wapens per pa rachute zouden neerkomen. De dagbladen waren het er alle over eens, dat de beweerde wapens bedoeld waren voor binnenlands gebruik en zij waren geneigd ze in verband te bren gen met een samenzwering, die zij eer der aan rechts dan aan links toeschre ven. Alle bladen brachten op in het oog springende wijze de ontdekking in herinnering, die in Juni van het vorig jaar door de regering bekend gemaakt werd betreffende een „zwarte maquis", die een „blauw plan" had om een anti communistisch regiem in Frankrijk te vestigen dat deed denken aan het di rectoraat van Napoleon Bonaparte in de eerste dagen na de revolutie. Minister Jonkman Dagblad af te steken. Tegen de eerste, omdat deze het oirbaar achtte, een in- discreteiijk gepubliceerd, zeer geheim si uk in de volksvertegenwoordiging voor te lezen, tegen het laatste, omdat dit een geheim stuk had gepubliceerd. Dit noemt de minister gezagsonder mijnend en hij zou wel Willen, dat daar met de wet in de hand tegen opgetreden kon worden de minister-president keek hem, naar wij meenden te zien, een tikje bezorgd aan, want de minis ter-president heeft wellicht een ander begrip aangaande de grondwettelijke drukpersvrijheid dan zijn ambtgenoot. Het zou kunnen zijn, dat de regering door jarenlang terzake van het mili taire beleid een ernstige fout te maken en te continueren, het landsbelang niet heeft bevorderd en bovendien het gezag niet bepaald heeft geschraagd. Daar zou voor een journalist een ernstige reden kunnen liggen om een geheim stuk, dat hem in handen komt, te publiceren. (Vervolg op pag. 5) Verwachting tot Zaterdagavond. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist, doch hier en daar op klaringen. Vrijwel overal droog weer en weinig wind. Later in het Westen van het land naar Zuidelijke richtin gen draaiende en. geleidelijk toene mende wind. Weinig verandering van temperatuur. Zondag: Zon 8.4017.01. Maan 11.2623.36. Maandag: Zon 8.3917.03, Maan óp 11.38. Twee Tiger Moths van de Rijkslucht vaartschool stegen van <het vliegveld Ypenburg op voor het maken van een navigatievlucht naar het vliegveld Twenthe. In verband met het slechte weer raakten beide toestellen uit de koers en waren na verloop van enige tijd wegens benzinegebrek gedwongen nood landingen te verlichten, welke goed ge slaagd zijn. Het ene toestel, dat door de heer Ph. Westerhof werd bestuurd en als inzittende de heer J. A. Motshagen aan boord had, beiden leerlingen van de Rijksluchtvaartschool, landde nabij As sen. Het toestel bleef geheel onbescha digd. De andere Tiger Moth kwam heel wat verder uit de koers terecht, n.l. in de omgeving van Lorup nabij Oldenburg in Duitsland. Ook dit vliegtuig bleef ge heel onbeschadigd. De inzittenden, de heren Van Suchtelen van der Haere en Dijkstra, wachten nu op assistentie van Nederland uit om het gestrande vlieg tuig weer voor de terugreis gereed te maken. Aan mr. P. Lieftinck. minister van Financiën, is de onderscheiding ver leend van Grootkruis in de Kroonorde van België. Het water in de R ijn wast zo snel en onrustbarend, dat men in de stre ken rond Zutphen hedenavond of Zon dagmorgen verwacht, dat de Baakse Overlaat weer zal gaan werken. Donderdag was de val van de IJsel te Zutphen nog vier cm., maar daar stond tegenover, dat de Rijn bij Keulen Woensdag reeds 64 cm. was meldde. Nog erger is de stijging van het water in de Rhur; daar mat men een was van ruim een meter. In Trier bijna twee meter. De kans, dat het water tot staan zou komen, is niet groot, omdat blijkens de laatste berichten Keulen sinds eergiste ren ruim twee meter was moest meten. Sommige deskundigen voorspellen 'een overstroming, die het record van 1926 zal breken. Nadat de Waal voor Nijmegen de laatste dagen was gedaald, is ook daar De Rijkspolitie te Rijsbergen heeft op de Rijksweg WernhoutBreda een vrachtauto aangehouden van een be schuit- en koekfabriek te Rotterdam. Bij onderzoek vond men tussen de la ding van ledige biscuitblikken, welke naar ons land werden teruggevoerd, een aantal kisten met gesmokkelde radio onderdelen ter waarde van enige duizen den guldens. De beide inzittenden, per soneelsleden. van de Rotterdamse firma, werden gearresteerd. De auto en de la ding zjjn in beslag genomen. I Men heeft meer tijd nodig om ie I l denken dan om te spreken. j Vrijdag weer plotseling een sterke was ingetreden. De stand van de rivier was Vrijdag middag 12.30 m. plus N.A.P. Er werd een was gemeld van ongeveer 40 centimeter. De Waalkade tussen Grote Straat en Lage Maas staat weer blank. Onder de drang van het sterk wassen de Maaswater, dat dreigt de toegangs weg tot de schipbrug te overstromen, wordt momenteel dag en nacht gewerkt en zal ook Zondag a.s. gewerkt worden, om de bijna voltooide nieuwe verkeers- brug over de Maas bij Hedel Maandag avond of Dinsdagmorgen voor het ver keer te openen. Voorlopig met één-rich- tingsverkeer over een 260 meter lange Baileybrug. Zo groot is de deelneming aan de vijftigste Kon. Nederlandse Jaarbeurs, die van 6 t/m 15 April te Utrecht zal worden gehouden, dat de plaatsruimte volkomen ontoereikend is. Slechts 53% van het gevraagde oppervlak heeft men kunnen toewijzen, zodat niet minder dan zeshonderd firma's van deelneming hebben moeten afzien. Naar in Amsterdamse artistenkringen thans als vaststaand wordt aangenomen zal Buziau niet, zoals eerst verwacht werd, in de Bouwmeesterrevue van dit jaar optrëden. Hoewel onderhandelingen hebben plaats gevonden schijnt Buziau zichzelf niet gezónd genoeg te achten om zijn rentree te maken. Het Tweede Kamerlid de heer Donker •heeft aan de minister van Justitie ge vraagd of deze in staat is de Kamer omstandig in te lichten over de pogin gen die zijn gedaan, om de tijdens de bezetting gefungeerd hebbende Duitse commissarissen-generaal Wimmer, Rit- terbusch en Fischj|oeck hier te lande te doen berechten. (Van een bijzondere medewerker) Het was een blijde dag voor de Ka tholieke arbeiders in het Aarts bisdom, t»en 13 Januari JJU het kinderherstellingsoord „Mooi Gaaster- land" na een 6-jarige onderbreking werd heropend. Zulk een gebeurtenis is wel aanleiding, om een ogenblik stil te staan bj) de motieven, die de katholieke geor ganiseerde arbeiders er telkens weer toe brachten, eigdi instellingen in het le ven 4e roepen. Want niet alleen in het Aartsbisdom pakten de arbeiders dit en ander werlf ten behoeve van de volksge zondheid aan, in het bisdom Haarlem is men reeds geruime tijd met fondsvor ming tot dat doel bezig, in Limburg „draait" de „Dr. Poelsstichting'', Breda en Den Bosch zijn startklaar voor een ■begin. Men hoort wel eens de opmer king maken: „Waarom willen die arbei ders toch alles zelf doen en waarom verrichten ze die heilzame arbeid niet in samenwerking met anderen?" Het ant woord. alhoewel niet ingewikkeld, laat zich tóch niet in één volzin vangen. De diepste, de eigenlijke beweegredenen moeten gezocht worden in de sociale historie van de laatste eeuw. Voorna melijk in de tijd, toen men de zienswijze huldigde: Ieder voor zich en God voor ons allen. In de practyk betekende deze opvatting: ik, man met geld en macht, kan wel voor me zelf zorgen en wat er van de arme mens terecht komt, gaat miji niet aan. Hoogstens werd de arme mens bedeeld, „be-liefdadigd"; waarby niet mag worden vergeten, dat arbeider zijn synoniem was met tot de armen behoren. Het woord van St. Paulus: „Hier is arme noch ryke.... maar Christus is in ieder en in ieder gelijk", is een woord, dat periodiek van de preekstoel werd voorgelezen, maar waarvan de maat schappelijke betekenis reeds lang was verloren gegaan. De her-ontdekking van de mens in de arbeider kwam lang na de uitvinding van de stoommachine en de mechanische weefstoel. Ariëns Schaepman, De Bouter en Willem Pas- stoors komt de eer toe, dat zij er de ar beiders toe brachten, zich zelf alé Chris tenmens te ontdekken. De ontwikkeling van het verstandelijk inzicht in de pro blemen van het maatschappelijk leven, zoals die zich in hun economische ge volgen aan de arbeiders deden gevoe len, voerden ras tot de overtuiging, dat een valse denkwijze by „andere" men sen deze materiële gevolgen veroor zaakte. Die „andere" mensen verzetten zich tegen sociale verbeteringen, omdat, meenden zij o.a., hun ondernemingen de economische gevolgen er van niet kon den dragen. De arbeiders in de onder neming waren er toch slechts om de machines te bedienen; zy waren een ..onontkoombare bedrijfslast", een ,,on- kostencijfeT." Dat die arbeiders zelf ook doel van de productie waren, kwam bij de economische machthebbers vjpi die dagen eenvoudig niet op. Verklaarde niet een katholiek groot industrieel by eenvan de bekende staats-enquêtes, dat hij de armoede van „zyn" arbeiders een ..onontkoombaar maatschappelijk verschijnsel" achtte? 0 zeker, daar was barmhartigheid en liefdadigheid. Van tyd tot tijd werd een pannetje soep biji een zieke gebracht en zelfs werden nu en dan enkele stuivers geschonken. Men meende met deze en kele goede werken de maatschappelijke doodzonden te hebben uitgeboet, die in een ononderbroken keten het Christen dom van welhaast geheel Europa tot een kerkse formule hadden teruggedron gen. Neen, van dg „anderen", zelfs van de „anderen", die huisgenoten des ge- loofs waren, konden de arbeiders geen wezenlijke verbeteringen verwachten. Die waren afhankelijk van hun eigen initiatieven. Zy kenden en kennen zelf hun materiële en geesteiyke noden, beter dan wie ook. D.w.z. nadat zy zichzelf weer als mens hadden ontdekt. Daarvóór waren zy zich hun miserabele toestand feitelijk niet bewust. „Een cent wordt nooit een stuiver." Daar kwam nog een' belangrijke factor bij. Als ge volg van een onderdrukking gedurende eeuwen waren de arbeiders weggedoe zeld in een onzelfstandigheidsslaap, die een doodsslaap dreigde te worden en voor velen ook inderdaad geworden is. Een mens, die zichzelf wel respecteert, die een persoonlijkheid wil zijn, moet niet altpd op anderen steunen, van anderen afhankeiyk zijn. Zélf doen vormt de mens, maakt hem vrij, ontwikkelt zün persoonlijkheid. Daarom sprak Schaep man in' zijn bekende Zwolse rede van 1 October 1893: ,,A1 hou .je een potlood nog zo krom in je vingers, als je het maar zélf vasthoudt, als je het maar zelf doet: Wat je vóór de arbeiders doen wilt, doet dat dóór hen." De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in de afgelopen weeX in Indië de volgende verliezen zyn ge rapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. N. VISSCHER, uit Venendaal, overleden tengevolge van auto-ongeluk. Koninklijke Landmacht: Sold, le kl. A. J. BERENMAN, uit Rotterdam, gesneuveld 6 Januari. Serg. J. J. KORTEKAAS, uit Lisse, gesneuveld 6 Januari. Sold, le k 1. B. W. van LOON, uit Rotterdam, gesneuveld 6 Januari. Sold. Ie kl. A. STEENHUISEN. uit Velsen, gesneuveld 6 Januari. Sold, le kl. G. B. TE WINKEL, uit Utrecht, gesnepveld 7 Januari. Korp. J. EUVING. uit Gees, gemeente Oosterhesselen (Dr.), gesneuveld 9 Ja nuari. Sold, le kl. J. OTTENS, uit Annen, gemeènte Anloo (Dr.), gesneuveld 9 Ja nuari. Serg. P. ARENDSE. uit Oost- en West-Souburg, gesneuveld 10 Januari. Kon. Ned. Ind. Leger: Chin. sold. 2e kl. TJAN O THIN, uit Ned.-Indië, overleden aan bekomen verwonding 8 Januari. Soend. sold. 2e kl. ASMITAHAD, uit NecL-Indië, gesneuveld 3 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1