GENERAALS GEVEN WAPENSTILSTAND Spot ORDER TOT tor: „Ik moet wederom het uiterste aan discipline vragen" BOOMGAARDEN IN DE BETUWE STAAN GEHEEL BLANK Maas, Waal en Rijn een binnenzee IN ZINKENDE TOESTAND, KOM SNEL" S.O.S. in fles een misplaatste grap BLIJDE KINDEROGEN OP PALEIS SOESTDIJK NIEUWE ONTHULLING KONINGSKWESTIE IN Beel dankt Comm. van Goede Diensten Reddingboot voer uit.... Het weer Van Mook ontmoet Sjarifoeddin Weer dujzend man naar Indië Surinaamse delegatie op Schiphol De politieke situatie in Djokjakarta Nederlandse gegevens voor plan-Marshall Sommelsdijk vertrokken PLEBISCIET EERST MIDDEN 1949? ALARMEREND BERICHT Tot hoofd en hart Terugbetaling kolengelden Baakse overlaat weer in werking Chocoladeschip vol suikeren Margrieten voor jarig Prinsesje Rijksbureaux Zaterdag morgen open Atmosfeer opnieuw vertroebeld Bekend doelverdediger in arrest Gramofoonplaten als deugdelijk bewijs NAAR EEN BALKAN FEDERATIE MAANDAG 19 JANUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24053 Naar de demarcatielijn Inscheping verliep vlot !eeaye. Overeenkomst Een radiografisch overgebrachte foto van het ogenblik, waarop Am-ir Sjarifoeddin de wapenstilstandsovereenkomst aan boord van de .Jlenville" tekent. Rechts: Paul van Zeelandhet Belgische lid van de Commissie voor Goede Diensten. Koning Leopold per vlieg tuig naar Lissabon Dr. van Mook tijdens een rede bij het installeren van de leden van de interim-regeringv.l.n.r.: Generaal Spoor, minister Neher, dr. Van Mook, jhr. Van Vredenburch, Admiraal Pinke. Achter Van Mook rechts met glas Anak Agoeng, eerste minister van Oost-Indonesië. Een katholiek moet alles vermij- I den, wat de terugkeer der afge scheidenen zou kunnen belem- meren. j Geen Engels week-end in ons land V H. M. de Koningin icoonde Zaterdagmiddag met H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet in theater Carré te Amsterdam een voorstelling bij van Circus Strassburger. De Koninklijke familie in de loge. Geheel vooraan Prinses Margriet, die vandaag verjaart. Heden is het vijf jaar geleden dat zij géboren werd in het gemeentelijk ziekenhuis te Ottawa, dat voor deze gelegenheid verklaard was tot het Nederlands territorium te behoren. Verdacht van deviezen?- smokkel Tribunaallid maakte mis bruik van zijn positie 200 TON KOLEN GEZONKÈN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 2Ó800 - Postgiro 1434S0 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mHlimeie hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentidn eventueel zonder opgave vaa redenen te weigeren. I>e republikeinse opperbevelhebber, generaal Soedirman, heeft Zaterdagavond *ngeveer 20-45 uur Javatijd de eerste instructies voor de wapenstilstand voor radio-Djokjakarta voorgelezen. Precies om 21 uur Javatijd sprak generaal Spoor Be troepen toe en las dezelfde instructie voor, waarbij hij nog zeide: „Het bestand beoogt de beëindiging van de vijandelijkheden, sabotages enz. in de ruimste zin 'an het woord. Ik moet wederom het uiterste aan discipline en besef van de "toepen vragen." Van Mook en de republikeinse premier Sjarifoeddin hebben elkander op een toitvangst der Commissie van Goede Wensten voor het eerst ontmoet sedert vijandelijkheden in Juli van het vo- •JHj jaar begonnen. Zij schudden elkan der de hand, wisselden een paar woorden 01 verlieten elkaar vervolgens, om met toidere gasten te praten. De door de UNO-comm5ssie georgani seerde ontvangst was de grootste, die jhen te Batavia sedert een jaar gezien beeft. Alle vooraanstaande politieke en diplomatieke figuren en vertegenwoordi gers van het zakenleven waren aanwezig De minister-president heeft aan de voorzitter van de Commissie voor Goede Diensten te Batavia het vol gende telegram gezonden; Namens de Nederlandse regering betuig ik uwe Commissie gaarne mün dank voor het belangrijke resultaat door uwe goede diensten in het belang van Nederland en Indonesië en van de internationale gemeenschap bereikt. Zaterdagavond heeft Soekarno een ra diorede gehouden, waarin hij o.m, zeide, db-t hoewel een overeenkomst nu is be reikt, er nog hard gewerkt zal moeten borden om de idealen van het Indone sische volk te verwezenlijken. Hü bracht daiok aan de Commissie van Goede yiunsten voor haar werk. Hij verklaarde toorts, dat, hoewel de bestandsovereen- •totnst op dit ogenblik voor de republiek hadelig lijkt, zij toch in de toekomst Perspectieven zal openen> die voor de re- Publiek voordelig kunnen zijn. „Indien de republikeinse idealen langs- vreedzame kunnen worden bereikt, waarvoor zuilen wij dan vechten". Hij zeide verder, dat de vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië langs vredige weg rf,«nid zullen worden en dat de repu bliek in het thans bezette gebied zal tollmen terugkeren. Do Commissie van Goede Diensten zal Waarschijnlijk Dinsdag haar milita.Ire Adviseurs naar strategische punten langs da nieuwe Nederlands-Republikeinse de- toarcatielijn zenden voor conferenties toet de diverse opperbevelhebbers, om te beginnen met het uitvoeren van de wa- Penstilstand. De leiders van de Nederlandse en repu blikeinse commissies en die van de com- toiasies en sub-commissies van Goede Diensten hebben Zondag geconfereerd en jouden vandaag op de „Renville" bijeen tonnen, om de wegen en middelen te be tonen om een einde te maken aan de Jh de loods „Celebes" aan de Suma- akade galmde Zaterdag uit enige SUderden kelen het soldatenlied "blonde Mientje heeft een hart van TOlkkeldraad". va^P de kade speelde de muziekkapel jgU de Huzaren van Boreel uit Amers- f'U vrolijke marsen en intussen werd V b begin gemaakt met de inscheping C de „Tabinta". Ruim 1000 militairen, Ber ^et grootste gedeelte technisch JJj.jSoneel uit Amersfoort. Utrecht en r,,!toegen, gingen aan boord. Met twee Ij-'ben waren de militairen uit t, bbcht aangevoerd en zoals gewoonlijk •,W - n zi' met krijt diverse leuzen als VI! brengen een aapje mee...." en gj '1 moeten niet, maar willen wel.... Lg^blijk moeten we ook wel een toje" op de wagons geschreven. laP,P het terrein van de Mij. „Neder- iw verliep de inscheping, die onder v^Obbliik toezicht van de directeur hCl het verkeerswezen. generaal- sch;°or TT. Nijhoff stond. vlot. Het ïlat ,2al ongeveer 14 Februari q.s. in jtovia aankomen. z6s "et ruim van de „Tabinta" staan aa„ Ubbtinewagens. die door de Niwin bgeboden zijn. (Van onze speciale verslaggever) w aterdagmiddag is de Surinaamse de- Voor Ron rl pf.Q f f*1 —orv-n f or^n t.i p - - somen. Zij werd begroet door de ^^bf-bztenlijke vertraging op Schiphol Necf^i °men- Zi-i werd* begroet door de tontie a^dse deleSatie voor deze confe- gevechten. De Australische rechter Kirby is gisteren per vliegtuig naar Australië vertrokken; Paul van Zeeland vertrok vandaag naar België. Graham, de Amerikaanse vertegen woordiger in de Commissie, heeft ver klaard, dat hij nog een week in Ba tavia zal blijven, alvoreps naar Lake Success te gaan, om zich daar bij Kirby en Van Zeeland te voegen, teneinde persoonlijk verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad. De twaalf principes, die als basis aanvaard zjjn voor de toekomstige politieke besprekingen, noemen sa menwerking tussen de volkeren van Nederland en Indonesië gewenst, zij leggen het streven vast naar een Unie tussen de Verenigde Staten van Indonesië en de Nederlandse Kroon en naar onafhankelijkheid van het Indonesische volk. De voornaamste punten van de geslo ten overeenkomst zijn: 1. -Zowel de Nederlanders de In donesiërs zullen tegelijkertijd aan alle troepen het bevel geven „blijft op de plaats" en „staakt het vuren." 2. De nieuwe status quo-lijn zal de demarcatie-lijn zijn die is vastgelegd in de proclamatie van Van Mook op 29 Augustus en die de „Van Mook-lijn" ge noemd wordt. De bestandszones zullen lopen van de status quo-lijn tot de we derzijdse vooruitgeschoven stellingen van de Nederlander» en de Indonesiërs. 3. De status quo-lijn is voorlopig en zal geen afbreuk doen aan de rechten of eisen van een van beide partijen. 4. De Verenigde Volken zullen mili taire waarnemers beschikbaar stellen aan beide partijen 5. Hangende de politieke regeling zul len burgerlijke politietroepen de verant woordelijkheid handhaven voor recht en orde in de bestandszones. Dezé burger lijke politiemacht kan -tijdelijk militair personeel omvatten onder burgerlijke controle. 6. De handel tussen de door de Ne derlanders en de republiek gecontro leerde gebieden zal zo spoedig mogelijk worden hervat. 7. Het lanceren van propaganda en het uitgeven van militaire communi- qué's zal gestaakt worden. 8. Indonesische troepen op West- Java zullen worden teruggetrokken tot stellingen achter de status quo-lijn. 9. Deze overeenkomst is bindend, totdat een van beide partijen de Ver enigde Volken en de andere partij ervan in kennis stelt, dat zij van mening is, dat de voorwaarden niet in acht geno men worden en de bestandsovereen komst daarmee geëindigd moet worden. U.P. weet te melden, dat sedert het tekenen van de „staakt het vnren"-order op I Augustas, 1500 Nëderlanders en 4700 Indonesiërs zijn gevallen. - ntie. De voorzitter der Surinaamse de- e> mr. J. a. Buiskool, president van het üeri °tost, dat hij vertrouwde, dat Ne- Itesi nd evenals Suriname het Koloniaal ton 21n v°Ikomen wil liquideren. Daar- confg ai erl de- Surinamers ook naar de Zal !entie gekomen. Deze conferentie best*,? ?fats van Suriname in het Rijks- ®higdp ?51>alen' Het Handvest der Ver- De o E kan baarbij richtsnoer zijn. het tr„!^rl"aamse delegatie vertrok naar Hof in Suriname, verklaarde na de Volgens het republikeinse persbureau Antara verwerpt de „Sajap Kiri" (con centratie van linkse partijen) de wens van sommigen, het huidige verantwoor delijke kabinet te vervangen door een presidentieel kabinet. Antara meldt voorts, dat de P.N.I. (nationalistische partij) Zondag te Djocja in plenaire vergadering besloot in te stemmen met het standpunt van het hoofdbestuur de zer partij, dat de „Renville"-overeen- komst verwerpt. Voorts is de partijraad van mening, dat de republiek met het huidige kabinet de moeilijkheden en de strijd van het Indonesische volk niet zal kunnen te boven komen. In verband hiermede kan de P.N.I. geen vjerdere verantwoordelijkheid dragen voor het kabinet in de huidige samenstelling en eist een spoedige vervanging van het tegenwoordige kabinet door een aantal ministers, dat aan de eisen van de strijd en de vrijheid voor het vaderland vol doet. De waarde van de Ned.-Indische gul den in de zwarte handel is vanmorgen snel gestegen tot tweemaal de koop kracht er van in dollars vergeleken bij een week geleden. Amerikaanse bankbiljetten, die een week geleden 18 Nederlands-Indische guldens opbrachten (wettige koers 2 gulden 64 voor 1 dollar) werden van morgen tot grote bedragen verkocht, voor 14 gulden, maar zakten tegen de middag tot 9. De Nederlandse regering heeft mede deling ontvangen van het voornemen der Britse en Franse regering een gemengde BritsFranse commissie gegevens te doen verzamelen omtrent de voortgang, die sinds de Parijse conferentie is ge maakt door de 16 landen, welke in aan merking 'komen voor hulp onder het plan-Marshall Het s.s. Sommelsdijk" is Zaterdag middag van Rotterdam vertrokken op haar wel zeer bijzondere reis. In Lissabon, welke haven dit schip In afwijking van zijn gewone route aandoet, begeeft zich, zoals gemeld, koning Leopold van België met zijn gevolg aan boord, met bestem ming Havana. Ook deze haven zal in afwijking van de normale route door de „Sommelsdijk" worden aangedaan. Het vertrek van het schip, dat op 20 Januari was vastgesteld, was met het oog op deze hoge passagier met drie dagen vervroegd. Intussen heeft Koning Leopold bij de K.L.M. passage geboekt voor de tocht GenèveLissabon Goed ingelichtg Nederlandse krin gen, die het officiële standpunt weerspiegelen, betwijfelden, dat het plebisciet in Indonesië dit jaar zal kunnen worden gehouden. Zij ach ten het waarschijnlijk, dat nog wel vier a vijf maanden zullen verstrij ken vóórdat de uiteindelijke over eenkomst verwezenlijkt zal zijn, het- komst verwezenlijkt zal zijn, het geen de limiet voor het plebisciet op midden 1949 zou brengen. (Van onze correspondent) Voor de tweede jnaal dit jaar ge lijkt de Waal een binnenzee. Van dijk tot dijk staat het water. Een geweldige stroom, waaruit hier en daair de top pen van wilgen oprijzen en kleine witte boerderijtjes de grauw te van het woelige water onderbreken. Het is een triest gezicht, volkomen in overeen stemming met het humeur van de boeren, die wonen op de lage gronden langs de grote rivieren. Zó is de toe stand langs de Waal, maar evenzo ziet het er langs de Maas en Rijn uit. Voor de tweede maal zeggen de boe ren; „In een raar land leven wij, des zomers pomp je je een ongeluk, om een beetje water voor je zelf en je beesten te krijgen en nauwelijks is het winter, of weer sta je aan de pomp, maar nu om het hoofd boven water te houden." Met een grimmig gezicht kijken ze naar de dijken en de rivier, waar het hoge Water staag voorbij klotst en een sleep snel stroomafwaarts gaat. „Noë had het toch maar niet slecht bekeken," zegt er een. De laatste dagen' is het water met sprongen gestegen, hoewel verwacht wordt, dat we het hoogste water zo ongeveer gehad hebben. Gis teren werd uit Keulen geen was meer gemeld; terwijl de Maas al aan het zakken is. Maar de Waal en de Rijn stijgen nog, nog 10 centimeter zegt de Waterstaat. Voor de tweede maal ook dit jaar is de buitengewone riviercorrespondentie afgekondigd. Wachten patrouilleren langs de dijken, want de hoge water stand van twee weken geleden heeft daaraan nog al enige schade aangericht. Veel grond is van de dijken afgekalfd. Door de geweldige droogte van de afge lopen zomer is .de grasmat van de dij ken verkruimeld en van die delen vap de djjk, die aan de Zuidwestkant liggen, is de bovenlaag gescheurd en veel zand weggespoeld. Thans echter is dit op de meeste plaatsen reeds weer hersteld en de dijkgraven en poldermeesters wach ten met een gerust gemoed de komende Op het Scheveningse strand vond Zondagmiddag een daar wandelende jongen een fles, waarin hü een briefje aantrof met de volgende alarmerende woorden: „Coaster Annemarie, kapitein Jongbloed. Verkeer in zinkende toestand 53 graden Noord, 4 graden 3 min. Oost. Radio defect. Kom snel." Hq bracht het naar de vuurtorenwachter, die onmiddéllük alarm sloeg. Een half uur later, iets na vier nur. trok de reddingboot van de Noord-Zuidhollandse Reddingmaatschappij „Dorus Rijkers" de haven van Den Helder uit en de woelige zee op. detii Hasteel Oud-Wassenaar, waar zij tij. toS hao„ „aoociKKU, waai "IJ De p verblijf in Nederland woont, toeid ndetafel-conferentie is uitge- totdat - zijn ingekomen. de Cura^aose delegatie De op het briefje gegeven ligging van het schip (53 graden Noord, 4 gra den 3 min. Oost) is ongeveer 20 zee mijlen ten Westen van Den Helder. Ge zien de heersende wind lijkt het zeer onwaarschijnlijk, dat een fles, op dit punt in zee geworpen, op het strand bij Scheveningen zou aanspoelen. Later op de avond deden zich enkele nieuwe gezichtspunten voor in het mys terie van de „Annemarie". In de eerste plaats bleek, dat de vuurtorenwachter in Scheveningen niet de volledige in houd van het met inkt geschreven brief je aan de Reddingmaatschappij en de commissaris van het loodswezen had doorgegeven. Het papiertje was n.L van een datum voorzien: 18 Januari, 3 uur. Dit nu werpt een geheel ander licht op de zaak. Het briefje werd precies 12 uur later (om 15.00 uur) in de fles op het strand bij Scheveningen gevonden. De opgegeven lengte en breedte, waar op het schip zich in zinkende toestand zou bevinden, liggen meer dan 60 mijl van dit punt verwijderd. Het mag dus uitgesloten geacht wor den, dat deze fles deze afstand tegen een sterke wind en stroom in over zee dobberend binnen 12 uur zou hebben at gelegd. Ware dit onmiddellijk bekend geweest, dan zou de „Dorus Itühers" zeker niet, storm en mijnengevaar trot serend, zee hebben gekozen. De directeur van de Gruno Scheepvaart Maatschappij, de heer Knevel uit Bussum, een expert op het gebied der kustvaart, was de eerste, die met zekerheid beweerde, dat de coaster „Annemarie" onder commando van kapitein Jongbloed niet bestaat. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat het schrijven van het briefje een kwajongensstreek is ge weest. Naar aanleiding van deze pertinente verklaringen besloot de directeur van de Noord-Zuid-Hollandse Reddingmij., de heer H. Th. de Booy, de „Dorus Rij kers" radiografisch van de speurtocht op de Noordzee terug te roepen. De heer De Booy toonde zich uiterst verontwaardigd over deze verwarring wekkende misplaatste grap. Niet alleen wordt hier de spot gedreven met een coaster, die zich in zinkende toestand zou bevinden, maar bovendien heeft de schryver van het briefje het op zün geweten, dat de bemanningen van twee sleepboten en van een reddingboot zon der enige noodzaak een gevaarlüke tocht over de uiterst woelige Noordzee zün gaan maken. Naar wij hedenmorgen vernamen is het raadsel van het S.O.S.-bericht in een fles, die Zondagmiddag op het Scheveningse strand werd gevonden, thans opgelost. Het is de politie te 's-Gravenhage gebleken, dat men hier te doen heeft gehad met een kwajongensstreek. Twee jongetjes uit Den Haag, de 13-jarige M. C. van M. en de 11-jarige R. A. F., hebben bekend het bewuste S.O.S.-bericht te hebben geschreven en vervolgens het flesje in zee te hebben gewor pen. Toen een van de jongens heden via de radio hoorde, welke gevolgen hun daad had gehad, kreeg hij wroeging en biechtte alles eerlijk aan zijn ouders op. Direct werd de politie van de toedracht op de hoogte gesteld. Voor de terugbetaling van kolengel den ten postkantore tegen inlevering van de bonnen 78 B.V. en 81 B.V. is morgen aan de beurt de letter B van Be tot Bi dagen af. Met de boeren is het echter anders. Ook het binnendijks land is niet hele maal droog tneer. Het water, dat door de dijken is gesijpeld, tezamen met de verhoogde druk op het grondwater, doet de sloten overstromen en door dit kwel water staan de binnengronden blank en stromen de kelders onder. In de Ooy bij Nijmegen heeft dit kwelwater niet veel verontrusting ge wekt, de sloten en landerijen waren door de droogte als kurk geworden en konden best een beetje nattigheid gebruiken, alvorens onder te lopen, maar in de Betuwe is dit anders. Hier staan hele boomgaarden blank en de boeren vrezen voor het gras van hun weidegronden. (Van onze correspondent) Vanochtend is de Baakse overlaat aan de IJssel bij Zutphen weer in wer king gekomen. Het water van de IJssel staat namelijk 10 centimeter boven het kritieke punt (7.46 boven N.A.P.). De gedeeltelijk drooggelopen landerijen langs de rivier staan nu weer zoals twee weker geleden geheel blank. Toch ver wacht men geen catastrophen als in het recordjaar 1926, toen de peilschaal 8.82 boven N.A.P. aanwees, want de Ruhi meldt val en men heeft alle kans, dat de Rijn bij Lobith „staand" zal melden en morgen' weer val. (Van onze speciale verslaggeefster) Drie kleine meisjes zün vanoch tend wakker geworden met het blijde gevoel, dat het vandaag feest Is. Het vierde zusje is nog te klein om het te begrüpen. De Prinsesjes Beatrix en Irene hadden zonder twijfel hun kinderlijke cadeautjes al klaar voor het jarige zusje en popelden om het te geven. En het ontbyt is stellig een feestontbijt ge weest met de jarige Margriet in haar nieuwe waardigheid van vijf jarige in een versierde stoel, en het vooruitzicht van de vrije dag, want een verjaardag betekent: geen school, zowel voor de feestelinge van het kleuterklasje als wel voor de twee groten. De verjaardag van Margrietje, ver van ons geboren, leidt de feestdagen in het paleis Soestdijk in, verjaardagen, die echter gezinsdagen zijn en waar de buitenwereld hoe zij ook meeleeft weinig van merkt. Vanochtend vroeg is in alle stilte een bloemstuk gebracht van* de Baarnse Buurtvereniging en is er een grote taart aangeboden door het Margrietfonds, een chocolade-schip vol suikeren margrieten en het cadeau van de Koopvaardij, .waarvan zij petekind is, ditmaal niet of ficieel aangebodën, bestaat uit een hou ten klerenkastje, waarin een pop in kapiteinsuniform en op miniatuurhan gertjes vier uniformjasjes in de rang De regering heeft nagegaan of het wenselijk is voor de Rajksdienst over te gaan tot sluiting van kantoren en bu reaux op Zaterdagochtend, uiteraard met een evenredige vêrlenging van de werktüden op de andere werkdagen. Zü is echter van oordeel, dat het zo genaamde Engelse weekend om economi sche en sociale redenen in het belang zowel van de dienst als van het over heidspersoneel geen aanbeveling verdient. Alleen met het oog op de brandstoffen- schaarste zou eventueel gedurende het stookseizoen tijdelijk tot sluiting van bureaux op Zaterdagmorgen kunnen worden overgegaan. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige, later weer toenemende krachtige wind tussen Zuid en West. Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Zon 8.38—17.04. Maan 11.50—0.50. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, 18 Januari Het socialistische dagblad „Le Peuple", dat de woordvoerder is van de meest anti-Leopoldistische groep in België, heeft Zaterdag een» nieuwe onthulling gedaan inzake de koningskwestie. De geallieerde bezettingsoverheid in Duits land bleek in het bezit te zijn van een verklaring van Rieder, secretaris der Duitse Kriminalpolizei tijdens de oor log, waarin beweerd wordt, dat zijn taak vooral bestond in het begeleiden van personaliteiten. Zo heeft hij o.a. in September en Oc tober 1940 koning Leopold begeleid naar Heidelberg, München en Wenen, waar de koning aan de kaak werd geope reerd door een Oostenrijks mondspecia- list. De koning verbleef daarna vier weken bü graaf Kühn vlak bü de Tsje chische grens. In deze vier weken ging hij geregeld naar de tandarts in Wenen. Einde September 1940 keerde de koning naar Brussel terug om in October nog maals dezelfde reis te ondernemen, dit maal in gezelschap van een dame, die later zijn vrouw bleek te zijn. Het so cialistische blad beweert, dat de gast heer van de koning een der voornaam ste Oostenrijkse nazi's was en dat de koning bovendien op dat moment nog iniet getrouwd was. Iln een antwoord aan „Le Peuple" er kent het koningsgezinde blad „La Libre Belgique" hedenmorgen het bestaan van het document. Het maakt echter attent op een zeer belangrijke onnauwkeurig heid. De reis, want het was er maar één, en geen twee, vond n.1. niet plaats in 1940, op het moment van de slag om Engeland, zoals „Le Peuple" met veront waardiging onderstreept, maar in 1941; op dat ogenblik was de koning ook wel degelijk reeds hertrouwd, waardoor dan de desbetreffende insinuatie van het so cialistische blad komt te vervallen. Wat de grond van de zaak betreft, reeds vóór de oorlog begaf de koning zich herhaaldelijk naar een Engelse tandarts om dezelfde reden. Door deze kwaal nogmaals overvallen tijdens de oorlog, kreeg hij van verschillende leden der medische faculteit de raad de hulp van een specialist in te roepen, die zich in Wenen bevond en die wegens de ver antwoording alléén in zijn eigen kliniek wenste te opereren. Welke de toedracht van de feiten ook moge zijn, men kan een gevoel van onbehagen niet van zich afschudden bij de gretigheid, waarmede sommige Belgen, wat de koningskwestie betreft, er zich op schijnen toe te leg gen de vuile was in het openbaar te doen, iedere kleinigheid op te glazen tót een staatszaak en de politieke atmo sfeer, die zich geleidelijk aan begint te zuiveren, weer te vertroebelen. van matroos tot kapitein met bijbeho rende pet en 'echte knopen, waarin de namen van de verschillende bootsmaat schappijen. Even over half elf rijdt de auto van Prins Bernhard binnen en vijf minuten later de Koningin, die de bordestrap opgaat naar de -vleugel waar de Prin sesjes wonen, met een groot bruin pak ender de arm. Een ln het wit gekleed figuurtje springt haar achter de glazen deur tegemoet. Het is een blij familie feest, daar achter de gesloten deuren en de voorbijkomende kindertjes, die voor het paleishek staan met grote oranjestrikken op, staren met verlan gende ogen naar het witte paleis, waar zij heerlijkheden weten, die bij het be staan van Prinsesjes nu eenmaal horen. De doelverdediger van Ajax, Keizer, is einde verleden week door de douanerecherchedienst te Am sterdam onder verdenking van de- viezensmokkel gearresteerd. Hü bevindt zich op het ogenblik in voorarrest. Keizer reisde regelmatig op en neer naar Engeland en werd op een dezer reizen op het smokkelen van deviezen betrapt. In dit stadium van het onder zoek acht de douanerecherche het niet wenselijk, dat verdere bijzonderheden worden bekend gemaakt. De plaats van Keizer in het eerste elftal van Ajax in intussen ingenomen door de doedverdediger van het tweede elftal, Leenvaart. Naar bekend heeft keeper De Munck van Sitt. Boys reeds enige tijd geleden overschrijving aan gevraagd naar Ajax. In geen geval, zo deelde hedenmorgen de voorzitter van Ajax, de heer Koolhaas, mede, kan De Munck voor het vc-lgende seizoen de plaats onder de Ajax-doellat innemen. Ter zake van oplichting is aangehou den het lid van het Zeeuwse Tribunaal G. W. te Heel. Betreffende het hem ten laste gelegde vernemen wij het volgende. Vorig jaar werd voor het Tribunaal te Terneuzen behandeld de zaak tegen G, J. F. van der P.t aldaar, die tijdens de bezetting directeur was van de N.V. De Hoop, handel in bouwmaterialen. In deze zaak werd geadviseerd tot ver beurdverklaring van f 150,000.aande len, toebehorende aan beschuldigde. Op dit advies wer<j fiat geweigerd, waar mede de zaak verwezen werd naar het Goesse Tribunaal, waar deze vorige maand opnieuw werd behandeld. W„ die geen deel uitmaakte van het college dat de zaak behandelde, schijnt geweten te hebben, dat het fiat in deze zaak geweigerd werd omdat de opge legde verbeurdverklaring te hoog werd geacht, en hij heeft van deze weten schap misbruik gemaakt. .Via een tussenpersoon, die inmid dels ook werd gearresteerd, bood hü v. d. P. zijn bemiddeling aan in deze zaak, teneinde een lagere verbeurd verklaring te bewerkstelligen, doch hij stelde hierbü als voorwaarde, dat de onderhandelingen op neutraal terrein zouden worden gevoerd. De heer v. d. P. ging hier, na gerechte lijke instanties te hebben gewaar schuwd, zogenaamd op in, waarna 27 December j.l. te Antwerpen werd onderhandeld. Hierbü was ook de tussenpersoon aanwezig, terwijl men zich van gerech telijke züde verdekt had opgesteld en het gevoerde gesprek op gramofoonpla ten werd opgenomen. W. stelde hierbü als eis 10 pet. van het bedrag, dat min der dan 1150.000.zou worden ver beurd verklaard, te ontvangen, er daar bij op wijzende, dat reeds meer personen op deze wijze waren geholpen. Na een nauwkeurig onderzoek der zaak is men dezer dagen tot arrestatie van W. en diens tussenpersoon, de commission- nair D., overgegaan. Verdachte W. heeft bij zijn verhoor verklaard het voorstel aan Van der P. te hebben gedaan, teneinde op deze wijze achter de waarheid in diens zaak te komen. Twee dekschuiten met bunkerkolen kapseisden in de IJmuidense vissersha ven, omdat geen rekening gehouden werd met het dalen van het water bü het vastleggen van de schuiten. Twee honderd ton bunkerkolen verdwenen in de diepte. De Bulgaarse communistische premier Georgi Dimitrof heeft Zaterdag op een persconferentie verklaard, dat men be zig is voorbereidingên te treffen voor de vorming van een Balkanfederatie of fe deratie van Oost-Enropese staten. De federatie zou gevormd worden als de tijd daarvoor rüp zou zün. Albanië, Bulgarije, Joego-Slavië. Roemenië, Hon garije, Polen, Tsjecho-Slowaküe en, vol gens Dimitrof, misschien ook Grieken land, zouden in de federatie worden op genomen. Mahatma Gandhi heeft Zondag een eind gemaakt aan zün vijftiende honger- periode voor de vrede in India, nadat de ministers van de Indische regering onder leiding van Pandit Nebro» 'amen met de leiders van alle pa i .'i. ge meenschappen en organisa!) s clofte hadden ondertekend aan zeven door Gandhi gestelde voorwaarden gehoor te zullen geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1