KOOR KATHOLIEK HAARLEM f41.050.- boete voor autohandelaar Bedienden in bloembollen- bedrijf vragen C.A.0. DE KRATER KALA?) Een gedistingeerde uitvoering van Franse werken Fel bestreden economisch delict Gedeelte buslijn 6 Splinters Moeizame'weg naar redelijke rechtspositie (wioemd doel ruin (dans Patricia Roc woonde te Haarlem AGENDA' De K.V.P. in 1948 Woningzoekenden opgelicht van MAANDAG 19 JANUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Zij was Za'erdag in het T uschinsky-theater RAAD VAN CASSATIE Anti-Lawaai-aötie Duivententoonstelling Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. Burgerlijke Stand MUNDI JUS AAOETJE W. DUYN, ZILVEREN VINCENTIAAN Begiftigd met „Pro Ecclesia" Vóór 1 April Dodelijk ongeluk in Amsterdamse kwartier BESOMMINGEN Onder invloed van sterke drank! Papierfabriek laat sport park aanleggen HEEMSTEDE Oudermiddag St. Jozef school BLOEMENDAAL Kajótters gaven eerste uitvoering Kunsttentoonsf tellingen Spreekuren R.K. Middenstand ZANDVOORT K.V.P. Parochiefeest Woningvordering en -verdeling Burgerlijke S'tand Wim Gertenbach-school Rattenbes'tr ij din g VELSEN Eregraf op Wester veld Past op de hond Ledenwervingsactie sluit 1 Februari Makelaar gearresteerd Douairière jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck Ontslag bij instrumentenfabriek door JOSEPH MONTAGUE (Wordt vervólgd Dirigent Albert de Klerk stelde een stijl vol programma samen. Als hoogtepunt César Franck's klein oratorium „Rebecca", ter inleiding een concert voor orkest (de vorm duidt reeds enigszins op later, gro ter symphonisch werk) en Psalm van Ra- meau. componisten uit de 19e en 18e eeuw. Muziek uit twee aaneensluitende tijdper ken, waardoor uitvoerenden zich vanzelf sprekend specialiseerden op de grotendeels verwaarloosde Franse kunst van die eeuwen en de hoorders zich eens konden verkwik ken aan de wel niet geweldig diepgaande maar toch aangename, verkwikkende en hoogst begrijpelijke muziek. De bijbelse Rebecca-geschiedenis aan de bron bevat geen dramatische en hartstoch telijke scènes. Alles speelt zich waardig en verheven, soms begeesterend of ietwat be wogen af. Daardoor was de/keuze van de componist zo juist, want dergelijke stem mingen liggen Franck niet gunstig. Daarentegen bereikte de componist vol doende afwisseling door aanwending van koren, een -kleurrijke orkestbegeleiding en duidelijke karakterisering van de hoofdper sonen: Rebecca en Eleazar. Uitgezonderd de ietwat te zwakke klank van het vierstem mig mannenkoor tegenover de volle orkest klank in het kameeldrijverskoor kon men op de uitvoering geen aanmerking maken, ze was prachtvol, indrukwekkend en echt in Franck-stijl gehouden. De hoofdfiguren v/aren vanzelfsprekend in handen van so listen, het koor heeft echter ook een be langrijke rol en deze werd met goed begrip en door de dames bovendien met dikwijls zelfs weelderige klank vervuld. De dirigent behield de grote lijn en zorg de voor de juiste klankproporties tussen solisten, koor en begeleiding. Bijzonder viel de fraaie transparant gehouden orkestklank op. Rameau's Psalm, ouder en daardoor geheel anders van structuur, stelde eveneens bij zondere eisen, niet het minst in de contre- puntisch geschreven delen. Voor het koor, zo vertrouwd met Bach-werk, leverde dit Patricia Roc, de 29-jarige Britse film-actrice van het Rank-concern, zong Zaterdagavond in het tot de laatste plaats toe uitverkochte Tu- schinsky-theater te Amsterdam met luider stemme het „God save the king" voor de microfoon. Toen het orkest dit volkslied te harer ere in zette. Hoewel van Nederlandse af komst, kon zij het daarop volgende „Wilhelmus" niet meezingen. Toch spreekt deze Engelse ster nog enkele Hollandse zinnetjes, simpele zin netjes weliswaar, maar: „Ik heb dan ook maar tot mijn achtste jaar in Neder land gewoond", verontschuldigde ze zich. Zij las een vrij uitvoerige in het Neder lands vertaalde boodschap voor het in tens luisterende publiek van papier voor en maakte zich zeer wel verstaanbaar. „Ik ben zó zenuwachtig," zei ze voorts in het Engels, „dit is de eerste keer, dat ik voor zo'n talrijk publiek moet spre ken". In werkelijkheid draagt Patricia Roc de Nederlandse naam: Felicia Andriesse. Haar vader was een Haarlems makelaar, haar moeder een Spaanse, francaise. Lange tijd woonde ze in de Wilhelmina- straat te Haarlem. „Al mijn ooms, tantes neven en nichten wonen nog steeds in Holland", verklaarde Patricia, „de mees ten nog in Haarlem". Geen der andere familieleden heeft blijk gegeven van acteurstalenten. Haar beide zusters zijn getrouwd en houden zich uitsluitend bezig met de huishouding. In zijn zitting van Zaterdagmorgen veroordeelde de Bijzondere Raad van Cassatie Jan van Wijk uit Haarlem, die lid is geweest van de Waffen S.S., tot een straf van 6 jaar R.W.I. met aftrek. Het gerechtshof had hem tot 8 jaar R.W.I. met aftrek veroordeeld. De straf van J. B. Hulshof uit Vijf huizen werd verminderd tot 10 jaar ge vangenisstraf. Het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam had requirant veroor deeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek wegens, zijn dienstne ming bij de Landstorm Nederland. Het beroep van P. J. L. de Nijs uit Haarlem, die wegens dienstneming bij de Waffen S.S. was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek, werd verworpen. Ook te Heemstede is met ingang van 17 dezer de Anti-Lawaai-actie begonnen en de politie stelt zich gedurende deze periode ten doel, speciale aandacht te wijden aan het geven van voorrang door het verkeer. Overtreders krijgen in dat geval geen proces-verbaal, maar een speciaal briefje, waarop de voorschrif ten inzake het verlenen van voorrang zijn afgedrukt. Het is niet onwaarschijn lijk, dat op het langzamerhand beruchte kruispunt Adriaan PauwlaanHeem- steedse DreefLaan van Rozenburg de meeste briefjes zullen worden uitge reikt, aangezien daar de meeste onge lukken door het niet verlenen van voor rang hebben plaats gevonden. De twee plaatselijke postduivenver enigingen „Gevleugelde Vrienden" en „Vredesduif" hebben in zusterlijke sa menwerking een duivententoonstelling georganiseerd, welke een nog groter succes is geworden dan die van ht vo rige jaar. De heer H. Brouwer, insDec- teur van politie, bleek ook nu weer de primus intea pares te zijn en behaalde de eerste prijs met verschillende inzendin gen, met in totaal 277ij punt, E. des Bouvrie won de 2e prijs, E. Vrugt de derde, A. Verdonschot de vierde en I. v. d. Heuvel de vijfde prijs.,De keurings commissie, bestaande uit de heren P. v. d. Broecke en J. Dekker, was vol lof over de kwaliteit van de dieren. AMSTEBDAMSGH35 RIJTUIG MIJ. GEBOREN: W. A. van der Velden— van der Veldt z; R. G. Kramer—Boer Rookhuizen z; M. M. Keesom—Venne- ker z; J. P. Keijzer—de Graaff z; P. SchermerMerbis z; C. A. W. Lips Koster d; M. C. van Baekelvan Wun- nik d; A. M. C. Schoonebeek—Visser d; S. TurkenburgJakubenko d; -J. M. OosterbaanStaverman d; A. C. Eek hout—Mollema d; A. M. A. van der WeidenHorstman d. GEHUWD: C. W. Slieker en J. F. Linnekamp; J. W. Ides en F. Segaar; J. C. Schemmekes en M. M. J. de Leeuw. OVERLEDEN: J. van Meel—Feijen. 49 j., Soetestraat; J. Bosma, 80 j., Wou- wermanstraat; W, C. Tanis, 47 j., Brou wersvaart; H. Dressen, 7 j., Klein Hei ligland; D. GoossensLentze, 76 j., Iepenstraat; J. Duivenvoordevan den Berg, 74 j., Kamperlaan; J. J. Philippo, 15 m., Kamperlaan. geen bezwaar op. De onevenredige klank van het mannenkoor in het polyphoon ge schreven slotkoor buiten beschouwing ge laten, zong het koor hoogst verdienstelijk. Een bijzondere vermelding verdient de tot in de hoogste ligging steeds nobel klinken de zang van de sopranen. De Soli werden vervuld door de sopraan Dora van DoornLindeman, de tenor Wiebe Drayer en de bas Léon Combé, terwijl on ze Kathedraal-organist J. Schouten de or gel- en de H.O.V. de orkestbegeleiding ver vulden. De sopraan droeg haar partij in Rebecca met weelderige klank en intens gevoelvol, die in de Psalm klankrijk en o.a. coloratuur knap technisch voor. De heren solisten be schikken over goede stemmiddelen en volg den evenals de sopraan nauwkeurig de op vatting van de leider, waardoor een goed geheel werd verkregen. Het orkest sloot zich goed hierbij aan en gaf in Rebecca opvallend - mooi, kleurrijk spel. De Psalm werd ingeleid door een concert van Ra- meau, door 'Albert de Klerk voor orkest bewerkt. Een eenvoudig, goed klinkend stuk, punctueel en stijlvol vertolkt. De belangstelling van Haarlems kunstzin nig publiek was zoals gewoonlijk: zaal bij na geheel bezet. Langdurig applaus weer klonk na elk werk. Ol. KOOP. Gisteren vierde de heer W. Duyn het feit, dat hij vijf en twintig jaar Vincen- tiaan is van de afdeling parochie St. Jan met een Hoogmis, welke werd opgedra gen door de weleer*;/, heer J. J. v. d. Zalm. Daarna was er een feestelijk ontbijt aan de pastorie. Pastoor G. A. Jongejan sprak het eerst de jubilaris toe, hul digde hem voor zijn vele verdiensten als Viricentiaan en zeide dat voor de jubilaris was aangevraagd „Pro Eccle sia". Verder sprak de heer P. C. v. d. Heyden, centraal president afd. Haar lem der Vincentiusvereniging. Hij hul digde de heer Duyn als penningmeester der conferentie St. Jan. Het is bekend dat de heer Duyn een vooraanstaande plaats inneemt op het gebied der lief dadigheid. Des namiddags was in het gebouw der Vincentiusvereniging een receptie, welke zeer druk bezocht was en waar vele persoonlijkheden op het terrein der liefdadigheid de jubilaris kwamen ge lukwensen. De verdere viering werd in intieme kring voortgezet. „\fyat lacht gij dwaas- Verander slechts uw naam, en de geschiedenis betreft uzelf". Met deze woorden van Socrates leidde mr. Stomps zijn ver dediging in bij de behandeling van de zaak tegen de Beverwijkse autohan delaar J. F., die reeds 22 December moest terecht staan voor 44 overtre dingen inzake de prijsvoorschriften, en welke zaak vanmorgen voor de Haar lemse econ. politierechter werd voort gezet. „In de oorlog", aldus mr. Stomps, stelden de Duitsers zware straffen op het kopen van zwarte goederen, doch zij waren het juist, die zich daaraan het meest schuldig maakten. Zo was het toen en hoe is het nu?" Het ging er overigens weer hard aan toe en de verdachte en de politierechter kwamen meer dan eens met elkaar in conflict. Als eerste getuige werd vanmorgen gehoord de secretaris van de vakgroep autobanden, materialen en afvalstoffen, mr. H. Deze verkaarde, dat de prijzen wel verhoogd waren, doch dat dit door een of andere omstandigheid alleen mondeling was geschied. Hetzelfde verklaarde getuige J. M., toendertijd chef van het bureau voor de krijgsbuit. Deze zei tevens, dat prof. Brouwers er destijds .zijn goedkeuring aan had gehecht om onderdelen weer in de handel te brengen voor tweemaal de prijs van 1940. Getuige had dit ook openlijk in een vergadering to Amster dam medegedeeld. De politierechter merkte op, dat deze regeling dan niet formeel kon gelden, want een interne bespreking kan de of- Nog vóór 1 April zal een deel van de nieuwe busdienst der N.Z.H. in exploi tatie komen, n.l. lijn 6, rijdende van het Spaarnhovenplein naar de Raaks. De N.Z.H. heeft 18 crossley-bussen in bestel ling, waarvan de helft voor 46 en de helft voor 42 personen. Enige halten bij het postkantoor zul len in de onmiddellijke omgeving ver deeld worden. Zondagmorgen is op het kruispunt Nagtzaamstraat—Jac. GeelstraatTey- lerplein een aanrijding geschied tussen een personenauto en een wielrenner. De aanrijding ontstond, doordat de wielren ner, die in de Jac. Geelstraat met grote snelheid in de richting Teylerplein reed, de auto, welke uit de richting Amster damse Vaart kwam en reed in de rich ting van de Nagtzaambrug, te laat op merkte. De man kreeg een schedelbasis- fractuur en is na door leden van de O.D. te zijn behandeld, per auto Mathot naar het Gr. Gasthuis overgebracht. Het slachtoffer, de 29-jarige J. v. M., is Zon dagavond aan de bekomen verwondingen overleden. Door het forceren van een keuken raam aan de achterzijde, hebben onbe voegden zich in de nacht van Zaterdag op Zondag toegang verschaft tot een wo ning aan de Grebberstraat. Dressoir en kasten in de achterkamer werden door zocht en uit een metalen geldbakje wer den f 25,en uit een onafgesloten muur kast een papieren zakje met 580 sinaas appelenbonnen ontvreemd. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen het bestuur van een ver eniging, die jongens van 13 en 14 jaar een geldinzameling door middel van ze gelverkoop liet houden, zonder dat daar toe vergunning was verleend. De zegels zijn in beslag genomen. De heer P. Hekker vierde zijn zilveren jubileum als timmerman bij de fa. Kroon van Diest. Men verzekerde ons, dat zo'n jubileum zelden voorkomt. De jubilaris ontving een enveloppe van z'n baas en een portefeuille om de inhoud van die enveloppe in te doen van het personeel. Vrijdag 23 Januari om 8 uur houdt Le Comte Robert d'Harcourt een lezing over „La jeunesse d'Allemagne" in het R. K. Meisjes-lyceum, Dreef 22, voor „Amitiés Catholiques Frangaises". IJMUIDEN, 18 Jan. 1948. 1 stoom trawler f9000.kw. 84 f 4200.H.D. 8 f 400.—. Aanvoer: 35 k. tong en tarbot, 30 k. schol, 35 k. rog, 100 k. scholvis, 100 k. kabeljauw. 40 k. leng, 35 k. heek, 50 k. schelvis, 150 k wijting,' 20 k. verse haring.. 25 k. diversen. IJMUIDEN, 19 Januari. Een trawler met een totale besomming van f 12.560. IJm. 95 f 7060. IJm. 18 f 6790, IJm. 87 f 276(* De aanvoer bestond leden uit 10 kisten tarbot en tong, 200 kisten schol, 650 k'sten schelvis, 225 kisten wijting, 80 kisten koolvis, 80 kisten kabeljauw, 280 kisten verse haring en 40 kisten diversen. ficiële prijsbeschikking niet terzijde schuiven. In zijn requisitoir bracht de officier, mr. Wiarda, naar voren, dat er nooit een algemene beschikking tot een ver hoging van 100 pCt. is geweest, alleen in individuele gevallen. Hij achtte de ten laste legging, op een enkele uitzondering na, geheel bewezen, „Het was een schandaal", aldus de officier, ,,dat F., die over geweldige voor raden beschikte, zelfs nog tegen zwarte prijs aan de regering leverde". Hij eiste tegen verd. een geldboete van ruim f 55.000 met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen en bekendmaking in de pers. Alvorens mr. Stomps zijn pleidooi begon, kreeg verd. gelegenheid een en ander te zeggen. Deze trok fel van leer tegen de regering en vroeg zich af, .waarom de officiële instan ties, die zwart hadden gekocht, niet ter verantwoording werden geroe pen. Volgens hem had men alles in de doofpot gestopt. F. zag alles georganiseerd door de Bovag, die tegen hem een wrok koes terde, omdat hij nog over zovele voor raden beschikte. ,Ik heb de moed gehad," verklaarde hij, „alles in de moffentijd achter over te drukken, terwijl de Bovag 5 jaar lang aan de leiband van de Duit sers heeft gelopen." Ook was hij van mening, dat de officier van Justitie, die hem had verhoord, onder invloed had gehandeld van de Bovag. Op een kleine uitzondering .na achtte hij dan ook niets van de tenlastelegging bewezen. Na de bovenvermelde woorden ver klaarde mr. Stomps in zijn pleidooi het hele geval zo beschamend en vernede rend te vinden, dat hij er geen woor den voor vinden kon. Hij kon maar niet begrijpen, dat de officier in zijn requi sitoir verd. kon verwijten, dat hij zwart aan de regering heeft durven verkopen. De regering treft eerder het verwijt, dat zij als de hoogste instantie zelf zwart heeft gekocht. Dit is hetzelfde als een vader, die zijn kinderen verbiedt iets te doen en zich er zelf aan schuldig maakt. In de uitspraak zeide de politierech ter, dat hij geen prijsovertreding be wezen achtte inzake de onderdelen, doch wel wat betreft de autobanden. Hij ver oordeelde F. tot een geldboete van 41.050.met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen en be kendmaking van het vonnis in de pers. Dezer dagen hoorde een caféhouder aan de Botermarkt gestommel in de ruimte achter de gelagkamer, waarin verschillende flessen drank lagen op geslagen. Hij ging eens kijken en trof daar een man aan, die by fouillering in bezit was van 3 flessen drank. Het bleek een 25-jarige groentenhan- delaar uit IJmuiden te zijn, die door het indrukken van een ruitje kans had gezien de deur aan de binnenzijde te ontgrendelen. De papierfabriek van „Van Gelder Zonen" N.V." te IJmuiden is sinds enige jaren eigenaresse van een deel van „Tus- senwijk," een terrein in de nabijheid, dat voor de bronwatervoorziening van het bedrijf wordt gebruikt. Thans heeft de directie besloten dit duinterrein gedeeltelijk te gebruiken voor de aanleg van een sportpark, waar in drie speelterreinen een plaats zullen vinden. De mogel'Jkheid is niet uitge sloten, dat de nieuwe velden het komen de najaar reeas in gebruik genomen kunnen worden. De oudste Velsense voetbalclub „Kinheim" zal er, naast de eigen sportclubs van Van Gelder, gebruik van mogen maken. De Surinaamse delegatie voor de Rijksconferentie voor de West in Kasteel Oud-Wassenaar. Zittend v.l.n.r.: A. Karamat Ali, dr. Buiskool, mr. Pos, mr. Lim Apo. Staande v.l.n.r.: Ezechiels (secr.), Salikin M. Hardjo, Findlay (pers), Kaulessar Sukul, De Miranda, Wijngaarde. Zondagmiddag werd in het R. K. Ver enigingsgebouw een oudermiddag ge geven voor de ouders van jongens, die de St. Jozefschool bezoeken en die een grote belangstelling mocht verwerven. Na een inleidend woord van broeder Godfried, toonden de knapen waartoe ze in staat waren en vooral de toneel stukjes werden, gezien de leeftijd van de debutanten, uitstekend voorgedragen. De liedjes deden het eveneens uitste kend en het was alleen jammer, dat het pittige „Lied van de St. Jozefschool" niet het recht kreeg waarop het feitelijk recht had, want dit is feitelijk een, lied, dat door iedere leerling gezongen be hoort te worden. Voor de pauze hield het hoofd der school, broeder Tarcisius, een toespraak tot de ouders. De pauze werd benut om de tentoonstelling van het werk van leerlingen met een be zoek te vereren, waarbij menige vader en moeder van gedachten wisselde met de onderwijzer. ZWITSAL F ABRI E K E N APE Lt)OQR 14 Na de bevrijding werd ook in Bloe- mendaai een afdeling Kajótters opge richt. Tot dusverre was de mannelijke jeugdbeweging hier ter plaatse nog niet naar buiten getreden, reden waarom de toneelgroep dit is een onderafdeling van de Kajótters zich de laatste tijd duchtig heeft ingespannen, om oud en jong een gezellige avond te kunnen be reiden. Zondagavond werd in hotel „Vree burg'' de eerste uitvoering in het open baar gegeven. De regisseur Piet Kooy- man had zich veel moeite getroost van deze toneelavond iets bijzonders te ma ken. Het één-actertje „Een reuze bestel ling" erf het detectivespel in twee be drijven „De man met het lidteken", van Wim van Balkum, bezorgden de aan wezigen enige onbezorgde ogenblikken. Op de muziek van een orkestje van de afdeling Haarlem van de KA.J. gin gen nog geruime tijd na afloop van de uitvoering de benen van de vloer. Marion Huse, Amerikaans schilderes introduceert een in Nederland vrijwel niet bekende uiting van grafische kunst, de „Serigrafie", voor welke kunst in Amerika grote belangstelling bestaat. Zij exposeert van 24 Januari tot 22 Fe bruari een collectie schilderijen, mono types en serigrafiën in de Kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt. In de Kunstzalen Frans Heerkens Thyssen staat ook een nieuwe tentoon stelling op stapeL Schilderijen van W. Steyn, tekeningen van P. Giltay en etsen en droge naalden van Th. Béerendonk. Deze expositie, die tot en met 14 Fe bruari duurt, zal Donderdagavond om 8 uur geopend worden met een inlei dend woord van de heer Bernard Majo- rick. Het spreekuur van mr. Th. Rohling, Wethouder van Openbare Werken en Personeelszaken, is Woensdag van 1012 uur. De burgemeester is verhinderd op Vrijdag a.s. spreekuur te houden. Morgenavond 8 uur zal dr. Vlekke voor de R. K. Middenstandsvereniging spre ken over prijsbeheersing. De bijeenkomst, die in „Campagna" gehouden wordt, is voor ieder toegankelijk. Heden (Maandag) avond half negen houdt de afd. Zandvoort van de K.V.P. in het patronaatsgebouw een belang rijke ledenvergadering. De agenda ver meldt o.m. verkiezing van een voorzitter en twee bestuursleden. Zondagavond werd in het patronaats gebouw een parochie-avond gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van pastoor Van Diepen. Nadat de pastoor met familieleden de zaal was binnenge leid voerden de kinderen der Mariaschool Verschillende zang-, dans- en toneel nummers uit. Vooral het dansje van de leerlingen der kleuterschool en Jhet spookachtige toneelstukje vielen zeer in de smaak. Tot slot sprak de pastoor een hartelijk dankwoord, zowei tot het on derwijzend personeel als de kinderen en dë talrijke parochianen. Het raadslid G. Tates (P.v.d.A.) heeft aan de raad gevraagd in de raadsver gadering van Dinsdagavond te interpel leren over de woningvordering en woningverdeling. GEBOREN: A. Sabelis en H. J. Mus- tert, d; J. A. Dijks en E. B. A. Heuts, z; K. Platje en B. Stokvis, d; P. M. Craenen en M. C. Vleeshouwers, z; P. M. Craenen en M. C. Vleeshouwers, d. ONDERTROUWD: J. C. Claassen en M. C. Spoelstra; J. L. Kalff en M. A. P. Koomen; J. Schotanus en W. Koning. OVERLEDEN: J. Ditmeijer, 67 j. Ter herinnering aan Wim Gertenbach, de Zandvoortse ilegale werker en druk ker van „Het Parool" werd de U.L.O.- school naar hem genoemd. De Koningin heeft aan de moeder van Gertenbach het verzetskruis uitgereikt als posthume hulde aan haar zoon. 5 Februari a.s. (het is dan 5 jaar ge leden dat Gertenbach werd gefusilleerd) zal dit verzetskruis met enige plechtig heid in de school worden aangebracht. De nieuwe burgemeester zal die plech tigheid inleiden. Ook Zandvoort doet mee aan de lan delijke actie tot bestrijding van de rat ten. 12 Februari a.s. zal in de gehele gemeente tot het uitleggen van ratten- gif worden overggaan. Daarvoor worden vrijwilligers opgeroepen, die zich kunnen aanmelden bij de dienst van publ. wer ken. Gedurende de oorlogsjaren zijn op de algemene begraafplaats te IJmuiden voorlopig ter aarde besteld de stoffelijke resten van zes Engelse gesneuvelden van de lucht- en zeemacht. Daar het ge meentebestuur van Velsen geen gunstige plaats beschikbaar had, heeft het zich in verbinding gesteld met het bestuur van de begraafplaats Westerveld. Gezien het aandeed, dat Engeland gehad heeft in de bevrijding van Ne derland, heeft het bestuur gemeend belangeloos een plaats te moeten af staan en de graven te adopteren. Dezer dagen is in tegenwoordigheid van burgemeester mr. M. M. Kwint de opgraving in IJmuiden geschied, waarna opnieuw de kisten werden bijgezet in een gezamenlijk graf in het benedenga- zon van Westerveld. Hierbij was o.a. aanwezig de kapitein van het Engelse leger D. A. SidweHs. Zo spoedig mogelijk zal een begin worden gemaakt met de beplanting van het graf, waarna de kruisen, die op de voorlopige graven stonden, er op worden geplaatst. Van vier gesneuvelden zijn de namen bekend, van de twee andere mi litairen ontbreken nadere gegevens. Er heerst te Velsen onrust onder de honden. Hun dreigt gevaar door gebrek aan zorg van hun baas. Bij verordening is het n.l. verboden een hond los te la ten lopen op de weg, tenzij onder on middellijk toezicht, dus vergezeld van een verantwoordelijk persooij, die zorgt, dat de hond geen schade of last ver oorzaakt. Van gemeentewege worden nu stel selmatig de op straat rondzwervende honden opgevangen en opgeruimd. Zij hebben dit dan aan hun baas of mees teres te wijten, wie bovendien in menig geval nog een strafvervolging wacht. Zaterdagmiddag was er in restaurant „De Nachtegaal" te Lisse een vergade ring van de Bedrijfsunie van Handels- en Kantoorbedienden met het doel te demonstreren voor een Collectieve Ar beidsovereenkomst en een Pensioen regeling voor het administratief en rei zend personeel in het Bloembollenbe- drijf. De bijeenkomst werd gepresideerd door de voorzitter van de afd. Hillegom van de Bond van H.K.W, „St. Francis- cus van Assisië" en werd bijgewoond door hoofdbestuursleden van „Mercu- rius", „St. Franc. v. Assisië" en de Chris telijke Vereniging. In een uitvoerige openingsrede schetste de voorzitter de positie van de groep der bedienden tussen de twee wereldoor logen. In tijden van depressie waren het altijd de bedienden die de eerste stoten moesten opvangen, in tegenstelling met de landarbeiders, die met hun Coll Contr. een veel steviger plaats bezetten. Hij releveerde de pogingen van de „Rivib" waajuit een pensioenregeling voor het hogere personeel resulteerde, maar waarvan de uitvoering door het uitbreken van de oorlog in 1940 verhin derd werd. Na de bevrijding achtten de bedienden wederom de tijd gekomen actie te voeren in goed vertrouwen op de veranderde mentaliteit en sociale opvattingen in het bedrijfsleven. Uit het door spreker gegeven verslag bleek wel de grote misrekening der be dienden. De moderne en christelijke werkgevers waren niet voor overleg te vinden, de L.T.B. bleek hiertoe, nadat contact was opgenomen met de G.A., prof. Cleophas, wel bereid. Spr. waarschuwde voorts de bedienden en drukte hen op het hart toch vooral de ernst van het vraagstuk en de eis van de tijd te willen begrijpen door de orga nisaties, waartoe zij behoren, te verster ken. Na een inleiding door de heer J. v. Baarle, H.B. van „Mercurius", hield hierna de heer G. J. H. Kriek. H.B. van „St. Franciscus v. Ass.", een rede, waar in hij een gedocumenteerd verslag gaf van de bemoeiingen van de Bedrijfs unie en de stand van zaken op het ogen blik. Bij de discussies gaf de heer W. F. v. Dam uiting aan zijn dfepe teleurstelling over de houding der werkgevers. Hij beriep zich op de arbeidzaamheid van het adm. en reizend personeel, waarbij in hqt drukke exportseizoen niet ge schroomd werd avond aan avond, ja zelfs nachten over te werken, soms zelfs zonder vergoeding. De heer v. d. Laan betoogde, dat de werkgevers, die wel bereid zijn tot een goede verhouding met hun personeel, pressie zouden kunnen uitoefenen op nun besturen. Juist de saboterende pa troons hebben door hun aanwezigheid op de vergaderingen de macht in han den. De heer Kriek wees er tenslotte nog op, dat de B.U. niet door de werkgevers wordt erkend als vertegenwoordigster van bedienden en reizigers. Steeds stel len zij de vraag: „Wie en wat vertegen woordigt u?" Bioscopen: Rembrandt: Sinbad the sailor (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Cinema Palace: Waterloo Bridge (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Random Harvest (Gevan genen van het verleden) (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: Er komt een vriend vanavond (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Bad Bascomb (14 j.)2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: Het Bloedeiland (14 j.), 2.30, 7 en 9.15. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars. Geopend 10—Lie uur en Zon- en feestdagen 13 16 uur. 19 Januari: Gem. Concertgebouw: LiederenaVond Jo Vincent, 8 u. 20 Januari: Gem. Concertgebouw: Pierre Bernac voor Mij. tot Bevordering der Toon kunst, 8 u. De secretaris van de Katholieke Volks partij, dr. L. A. H. Albering, gaf Zondag middag voor de KRO-microfOon een korte uiteenzetting over de „KVP in 1948". Het jaar 1948, aldus dr. Albering, zal de belangstelling voor elke politieke partij zien groeien met het oog op de verkiezingen in dit jaar. In 1946 ging de KVP dq verkiezingen in onder de leuzen „haar beginsel beproefd" en „haar pro gram vooruitstrevend". En el zullen de woorden op de aanplakbiljetten mis schien anders luiden, de sfeer en de doelstelling blijven dezelfde. Spr. wees er op, dat de KVP enerzijds gebonden is aan de wezenlijke kenmer ken van haar programma, ook in haar samenwerking met anderen bij de steun ener regering, doch dat de partij ander zijds niet gebonden is aan enige paitij, tenzij uit vrije wil, met het oog op da doorvoering van dit programma, gezien in het licht van een waarachtige lands- politiek. Na in het kort gesproken te hebben over de te voeren propaganda-acties, deelde dr. Alberding mede, dat de leden wervingsactie 1 Februari zal sluiten. De Bussumse politie heeft de ma kelaar J. K. te Bussum gearresteerd. Hij zou zich f 70.000 hebben toege-, eigend. K„ die in Bussum een woningbu reau exploiteerd, wordt verdacht ingezetenen van het Gooi en Am sterdam voor f 20.000 te hebben op gelicht. Wannéér bekend werd, dat er inwo- nenden van Amsterdam of het Gooi waren, die van woning wilden verande ren, vervoegde hij zich bij degegadig- den met de mededeling, dat hij wel een woning wist, maar eerst in het bezit moest gesteld worden van hand geld. In de meeste gevallen hoorden de gegadigden niets meer van hem en als de transactie dan later om een of andere duistere reden niet doorging, hield K. het handgeld achter en konden de gegadigden tevergeefs op terugbeta ling wachten. Verschillende slachtoffers vroegen K, het handgeld terug. Hij leende daartoe nog aanzienlijke bedragen van zijn col lega's, om de gaten te stoppen, doch ie hierbij ten slotte tegen de lamp gelo pen. Op deze wijze en met knoeien met hypotheken, zou K. f 20.000 onrechtma tig hebben verworven. Vele woningzoe kenden zijn daardoor het slachtoffer van zijn praktijken geworden. Voorts zou An het licht gekomen zijn dat K. als beheerder van het Beheers instituut voor een waarde van f 50.000 aan Joodse goederen heeft verduisterd. Hij was als beheerder van deze goede ren aangesteld,, doch zou ze ten eigen bate hebben verkocht. Tenslotte wordt K. verdacht van valsheid in geschrifte ten nadele van de Pensioenraad. K. was reeds geruime tijd geroyeerd als lid van de makelaarsvereniging. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. Vrij plotseling is Zaterdag te Vierak- ker, gemeente Warnsveld, overleden douairière jhr. mr. Ruys de Beeren brouck, geboren jhvr. M. J. E. A. van der Heyden, vrouw% van Suideras, weduwe van de vroegere minister-pre sident. Zij was begiftigd met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifiee." Naar wij vernemen heeft de N.V. In strumentenfabriek te Der. Haag voor 55 man van haar personeel een ontslagver gunning aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het is mogelijk, dat over enige tijd een dergelijke vergun ning zal moeten worden aangevraagd voor nog een aantal arbeiders. Van de zijde der directie der fabriek deelde men ons op navraag mede, dat de Nederlandse regering net voor dit jaar voor de Nederlandse markt te fa briceren contingent stofzuigers belang rijk heeft verkleind. vertaling HERMAN ANTONSEN 8) Het meisje sliep. De anderen tracht ten haar voorbeeld te volgen en dom melden hu en dan even in. Lang scheen onvermoeibaar. De grauwe dageraad trof hem aan met rood-omrande ogen, holle wangen, doch steeds waakzaam en .oplettend, hen met zijn schor geworden stem aanmoedigend en hun verzekerend dat de storm begon te luwen; ze waren bereid, om met hem te geloven, wat ze op dat ogenblik zelf niet konden waar nemen. HOOFDSTUK III Het pistool van Dora Lang De machinist was dood. Toen de strijd tegen het geweld van de storm in de nacht het hevigst was, was hij, zonder dat iemand het bemerkte, overleden. Lang had, zodra hu er gelegenheid toe kreeg, een vluchtig onderzoek ingesteld en een schedelfractuur geconstateerd. Het was een wonder geweest, dat hij nog zo lang bij bewustzijn gebleven was. Alleen een reusachtige vitaliteit had hem zo lang schijnbaar op kracht kun nen houden, doch toen hij aan dat vre selijke noodweer blootgesteld bleef, was hij plotseling ingezonken. Ze hadden het hem toch, zoveel dat in hun benauwde omstandigheden mogelijk was, gemak kelijk gemaakt. Hij was met het hoofd op de schoot van Dora Lang gestorven. Ze hadden de dode met 'n stuk zeildoek overdekt, doch de aanwezigheid van het lijk bleef toch een drukkende Invloed uitoefenen. Voor hen, die geestelijk ontwikkeld zijn, heeft een zonsopgang op zee altijd een angstwekkende pracht. De strijd der zon tegen de duisternis van uit de open sloep gezien, deed Warin meer dan ooit eigen kleinheid beseffen en toen de gou den stralen sterker werden en de wolken doorboorden, doordrongen ze hem van het begrip ener allesbeheersende Voor zienigheid. Eerst schenen, de gevaren, die tot nu toe door de duisernis verbor gen gebleven waren, groter te worden, naarmate ze meer vorm kregen. De hoge golven leken woedende monsters, wier muil droop van schuim, als Ze sissend en bruisend kwamen aangestormd op de zwakke schepselen, die trachtten hen te bestrijden. Ze wierpen de kleine sloep minachtend heen en weer, doch hun bondgenoot, de stormwind, had men reeds in de steek gelaten. De sloep had de storm doorstaan. De lucht zat nog wel vol vlagen, maar met het rijzen der zon ging de wind toch meer en meer liggen. Slechts langzaam en als onwillig kwam de zee een weinig tot rust. In het Oos ten, waar de zon dapper vocht, werden de wolken ijler en braken ten slotte. In het Westen hing nog een donkere nevel massa als een torenhoge muur, vaag ver guld, waar de zonnestralen er langs heen vielen, doch zich duidelijk terug trekkend als een bolstaand zeil voor de wind en voor het geoefende zeemansoog zich langzamerhand oplossend. „We zijn er door heen,'' zei Gideon Lang met schorre stem. „Spoedig krijgen we de wind uit het Noorden. Wek me, als die opsteekt, Warin." Hij sloot de ogen en scheen onmiddel lijk naast zijn dochter in slaap te val len. Warin begreep, dat hij het com mando aan hem had overgedragen. Een zeker gezag bleef hard nodig. De mannen bevonden zich in een ellendige toestand. De stralen der zon schenen hen hun ongelukkige omstandigheden slechts des te duidelijker te doen In zien. De blaren waren gebarsten en rauw geworden en krampachtig ver stijfde spieren konden zich niet ont spannen. ze waren doorweekt en zo goed als krachteloos. Het zeil hing slap neer In de windstilte en zij, die de riemen nog hanteerden, deden dit met grote lusteloosheid. Ze kwamen zodoende niet vooruit, de sloep dreef af en de grote golven wierpen het water bij emmers te gelijk In de boot, die tot aan de planken bodem reeds vol stond. Warin gaf bevel tot hozen, maar niemand gehoorzaamde hem. De grote stoker viel hem bij. „Hozen, luie honden!" zei hij met ge. dempte stem, om Lang en zijn dochter niet wakker te maken, maar toch mèt de nodige kracht. „Wat verbeelden jul lie je wel, dat jullie zijn? Passagiers op een plezierboot?" Ze staarden hem met holle ogen we zenloos aan. Een hunner gaf uiting aan de algemene stemming en neiging tot muiterij. „Och, zeg Maar een blik uit Warin's ogen en de gebalde .vuist van de stoker wisten de opstandigheid In haar eerste begin te fnuiken. De man sloeg de ogen neer voor de door hem opgewekte veront waardiging, doch hjj had de lont in het krult geworpen en de ontevredenheid laaide fel op. „Geef ons eerst wat eten!" „Verroest met je eten! Geef liever een borrel! We zijn belk-af!" Er was nog een klein beetje rum van het karig rantsoen over, doch Warin was niet van zins. dit zonder toestem ming van Lang uit te delen. Hij voelde zijn zelfvertrouwen terugkeren en het i besef verdwijnen, dat hij méér had ver loren. dan alleen een spelletje poker en voorbestemd was, om zonder vrienden, zonder tehuis, een nutteloze zwerver iö een onbekend en hem onwelwillend land te worden, zijn strijd tegen, de elemen ten en zijn trots over de behaalde over winning hadden al zijn neerslachtig heid verdreven. Hij had nu en dan een ogenblikje geslapen en hij was nog jong genoeg, om vastbesloten te zijn, tegep zijn noodlot te strijden. „Er valt geen borrel te schenken." „Dat is een gemene leugen. Er is nog een bijna volle fles." „Ik wed, dat er nog wel meer ln d« kisten van die oude kerel zit." „Haal het er uit. Geef op. Haal drank er uit en smijt de rest van die rommel overboord. Geef ons wat ruimte, om languit te gaan liggen." „Overboord er mee. De sloep zal nog zinken." - „En die dooie moet ook overboord. De gedachte aan drank had zich vaO hen meestér gemaakt. dre

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2