BARUCH STELT EUROPESE UNIE VOOR Dodenkampen in Russische zone Prof. dr. J. R. M. van den Brink volgt dr. Huysmans op SNELLER DAN HET GELUID Drie Amerikanen doorbraken de onzichtbare geluidsbarrière De nieuwe phase m Socialisten in Italië bekleden een sleutelpositie Wederzijdse stem en en-bloc een garantie van de V.S. Neerlands jongste minister Sensationele verhalen bleken niet op waarheid te berusten Sub-commissies ingesteld- r. v. Tot hoofd en hart Zij kunnen de communisten aan de macht helpen Doel: verlaging der tarieven Kraaien vernielen kerktoren .Het weer Vier seconden die beslissen Opzet van de Airforce slaagde niet Snelheid van twaalf duizend k.m. per uur Sjarifoeddin naar Djokjakarta Gejus v. d. Meulen voor Raad van Cassatie Tegen zedenverwildering Grote distributiefraude te Harlingen Weer smokkel per pantserauto DINSDAG 20 JANUARI 1948 o TTsfe JAARGANG No. 24054 DR. HUYSMANS GERIDDERD Kerkelijke ban voor de communisten De belangrijkste Minister laat onderzoek instellen Terugbetaling kolengelden Zij omvat meer dan 100.000 rantsoenen bureaux VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1*47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vee redenen te weigeren. Het moet cms van het hart, dat wij het optimisme, dat velen na de ondertekening van de wapenstil stand de derde met Djocja heeft aangegrepen, moeilijk kunnen delen. Wie nu nóg niet, na al de ellende, welke Nederland van de republiek reeds heeft ondervonden, met grote gereserveerd heid, om niet te zeggen wantrouwen, de gebeurtenissen gadeslaat en daaraan zijn oordeel vastknoopt, is öf verblind door partijzucht öf gespeend van elk pplitiek inzicht. In „Het Vrije Volk" moge de heer v. d. Goes van Naters namens de Partij van de Arbeid juichen, dat het „geduld bekroond is", o, die naderende ver kiezingen! wij houden het deze keer liever met Prof. Romme, die ten aanzien van de republiek op zijn hoede blijft en, ofschoon zijn voldoening uitsprekend over het cease fire, dit toch doet met de bittere nasmaak van het feit, dat de klok in de republiek ten deze precies 15 maanden minus 1 dag blijkt achter te lopen. Daarom bestaat er in zijn ver- Wachting ten opzichte van de uitvoering van het cease fire enige gereserveerd heid. Het tegenovergestelde ware naar zijn smaak wat onnatuurlijk Het is duidelijk, dat de ondertekening van de wapenstilstand vooral onder druk van de Commissie van Drie is tot stand gekomen. Slechts met tegenzin en teleurstelling heeft de republiek zich geschikt onder de dwang der omstan digheden. Sjarifoeddin, de republikeinse minister-president, heeft dit zelfs bij de ondertekening niet onder stoelen of banken gestoken. Bovendien trok op het beslissende moment en men kan aan de betekenis van deze daad o.i. niet genoeg waarde hechten de belangrijke Masjoemi-partij zich uit het republikein se kabinet terug, omdat zij de overeen komst een capituleren van de republiek voor de Nederlanders achtte. Soekamo heeft hierdoor later altijd de mogelijk heid voor politieke manoeuvres. Hij is iemand, die met Oosters geduld zijn kans zal afwachten, die hij misschien ooit krijgt in de te vormen federale re gering. Hoe intussen de situatie in de repu bliek tot voor kort was en waarschijnlijk nog steeds is, bleek ons dezer dagen weer eens bij de kennisname van een inte ressant rapport, nog geen drie maanden oud, van een zeer vooraanstaand Ame- likaan, die herhaaldelijk ten nauwste betrokken is geweest bij onderhandelin gen met de republiek. Wij nemen slechts enkele conclusies uit het rapport over, doch zij illustreren de toestand overduidelijk. Alle Indonesiërs, aldus lezen wij, zijn nationalist in hart en nieren, doch de verstandige lieden onder hen geven de voorkeur aan een Verenigde Staten van Indonesië boven de repu bliek van Java en Sumatra. Practisch bestaat er geen gouverne mentele organisatie in de republiek. Het is weinig waarschijnlijk, dat hierin on der de huidige republikeinse leiders enige verbetering zal komen. Men zegt. dat alom onder alle rangen van de republikeinse autoriteiten omkoperij en bedrog heersen. Een 'zeer bekend leider der Arabieren op Java, die een vurig, voorvechter van de républiek van Djocja is geweest en sinds het begin van de tegenwoordige ongeregeldheden in het republikeinse gebied heeft vertoefd, zeide: „Er be staat daar geen Merdeka (vrijheid).". Een andere aanhanger van de republiek, een Indonesiër, verklaarde met grote bitterheid: „Wij hebben geen geld, wii hebben geen regering, we hebben geen transport, we hebben niets, dat we kun nen zien en voelen we hebben alleen maar „Merdeka!" Verscheidene belangrijke Indonesiërs, vroeger volgelingen en aanhangers van de republiek, zeiden, dat Soekarno had opgehouden de werkelijke leider der re- Publiek te zijn. Anderen zeiden, dat het republikeinse .leger, evenals de bende leiders, te dikwijls autocratisch is en zonder patriotisme. Zij requireren lou ter wat zij wensfen en zij straffen da eigenaars als dezen zich over de con fiscatie beklagen. Velen verklaarden niet te kunnen begrijpen, waarom de Wereldpers, waarom verstandige en be schaafde mensen uit alle landen en de regeringen van vele landen blindelings de idee van de republiek van Java en Sumatra hadden gesteund en geen aan dacht hadden geschonken aan het veel belangrijker denkbeeld van de Verenig de Staten van Indonesië. Zij voelden dat het tijd was voor denkende mensen de gedachte, om aan een kleine repu bliek, gecontroleerd door een kleine kliek fan hebzuchtige lieden, zijn steun te verlenen, te laten varen en die vader landslievende Indonesiërs te steunen, die een souvereine Verenigde Staten van Indonesië wensen. Zonder uitzon dering zelden deze mensen, dat zij hulp en leiding nodig hadden van de Neder- landers bij de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië als voorzien in de overeenkomst van Linggadjati. Een aantal vroegere republikeinse ambtenaren in verschillende rangen, °hder wie ook civiele bestuurders en Politie-chefs, zijn onlangs uit de repu bliek gedeserteerd en werken thans sarnen met de Nederlanders. Al deze Jbensen spraken hun vrees uit voor drastische wraaknemingen, indien de Nederlandse strijdkrachten zouden wor den teruggetrokken. Bovenstaand rapport, ook al is het an enkele maanden geleden geschre- ^'cn. blijft uiterst leerzaam. Weliswaar er op de weg naar een Verenigde Staten van Indonesië een belangrijke J5'?. in de goede richting gedaan en Twijnt het prestige der republiek, ook uternationaal, aanzienlijk verminderd, ct blijven voortbestaan der republiek n daarmede annex het voortduren van het gechicaneer harer leiders, b lij f t groot gevaar voor een d e g e 1 ij k e instructie van een Ver., Staten van «idonesië. Wij vrezen met grote vreze, dat ons antrouwen maar al te arheic} zal worden. spoedig be- Hu aar W'J vernemen is dr. G. W. M. EenSrnans' de afgetreden minister van i- uenisrhe Zaken, benoemd tot ridder e orde van de Ned. Leeuw, In Rotterdam is het s.s. „Bienville" aangekomen met een lading van 100.000 ton kolen, geschonken door Amerikanen aan hun Hollandse familie. Ieder familielid krijgt 2 mud kolen. In aanwezigheid van burgemeester Oud komt de eerste grijper, versierd met de Hollandse en Amerikaanse vlag, uit het ruim Te Rome is Maandag het 26ste congres van de Italiaanse socialistische partij van Rietro Nenni begonnen. Een der be langrijkste punten waarover het congres zich te beraden zal hebben is, of zij hun verbond met de communisten, dat een jaar geleden is tot stand gekomen en dat voor de communisten, willen zij bij de parlementsverkiezingen, die in April zullen worden gehouden, aan de macht komen, een levensbelang is, in stand zullen houden. De communistische leider Togliatti heeft dan ook de instandhouding van het „verbond tot gemeenschappelijke actie" vurig bepleit en om mogelijk wantrouwen bij de socialisten, dat kan zijn ontstaan door de jongste communis tische agitatie tegen de regering van De Gasperi, weg te nemen, ontkend dat zijn partij op revolutie aanstuurt. Bernard Baruch, oud-adviseur van President Roosevelt en vertegenwoordi ger der V. S. in de atoomcommissie der V. N., heeft Maandag in de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen voorgesteld, dat de Europese landen een economische en politieke unie zou den vormen met ais einddoel het ver lagen van de tarieven tussen de unie en de buitenwereld. Deze landen zou den elkaar steun moeten toezeggen tegen agressie, terwijl zij en bloc een garantie van de V. S. dienen te® ont vangen. „Met garantie", aldus Baruch, „bedoel ik de regelrechte belofte om in de oorlog te treden, indien deze landen worden aangevallen." Indien het Europese herstelprogram werd aangepakt, moest het goed gebeu ren. Dit betekende veel meer dan alleen maar het toewijzen van dollars, hoeveel milliarden dan ook. Het betekende dat men de zaak goed moest organiseren en met beleid beheren. Het betekende tevens, dat iedere Amerikaan het zijne moest bijdragen. Grote uitgaven voor het buitenland zouden zeker haar uit werking op de Amerikaanse economie doen gevoelen en daarom moesten de boeren bereid zijn tot een belangrijke verlaging van de huidige landbouwprij zen, waartegen zij de garantie zouden moeten krijgen, dat zij al hun produc ten konden verkopen tegen een prijs, die voor drie jaar was vastgesteld. Op de vraag, of de V. S. bases en vliegvelden in Europa zouden moeten verzoeken als tegenprestatie voor de hulpverlening, antwoordde Baruch: „Mijns inziens wel". Terwijl hij het plan-Marshall krachtig steunde, stelde Baruch voor alle schulden, v>wel die van voor de oorlog als tijdens de oorlog, van de landen, die deelnemen aan het Europese herstelprogram, prompt en „realistisch" te vereffenen. Hij stelde een dergelijke vereffening voor voor Engelands sterling-schulden aan Egyp te, India en andere landen. Het Britse rijk moest zijn stelsel van voorkeurs tarieven nog drie jaar lang mogen be houden. Verder zouden, volgens Baruch, de V. S. een „generale vredesstaf" in het leven moeten roepen, die een productie campagne over geheel Amerika op touw zou zetten, groter dan die tijdens de oorlog, terwijl de V. S. hun economie zouden moeten stabiliseren door de prijzen voor de levensmiddelen te ver lagen, loonsverhogingen onmogelijk te maken en het huidige belastingpeil nog twee jaar te handhaven. De Europese landen behoorden hun valuta's op een BERNARD BARUCH Even uitrusten. Een niet alledaags verschijnsel heeft zich te Neerkant (gem. Deur- ne) voorgedaan. Grote zwermen kerkkraaien hebben deze winter een aanval gedaan op de toren van de kerk te Neerkant. Het gevolg hier van was, dat het dak zwaar bescha digd werd. Men heeft nu een ge dode kraai aan het torenkruis ge hangen en nu blijven de vogels weg. Zodra de weersomstandigheden beter worden zal de schade hersteld worden. „realistische" basis te plaatsen, terwijl de V. S. klaar moesten staan om vijf jaar lang alle bederfvrije grondstoffen te kopen, waar of door wie ook gepro duceerd en waarvoor geen normale markten konden worden gevonden. Verder zouden de Europese regerin gen iedere Amerikaanse lening van particulieren in dollars moeten terug betalen, voordat tot nationalisatie van enige industrie, waarin Amerikaanse particulieren geïnvesteerd hadden, werd overgegaan. Het met Engelse toestemming te Ber lijn verschijnende blad „Telegraf" heeft Zondag documentaire bewijzen gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat duizenden Duitsers in interneringskampen in de Russische zone sterven onder omstan digheden, welke overeenkomen met die, welke heersten in de concentratiekam pen der Nazi's. Het blad heeft fascimiles afgedrukt van lijsten van patiënten uit de zieken barakken en doden, die het zou hebben verkregen uit een kamp bij Frankfurt aan de Oder Volgens het blad blijkt uit de papie ren, die men uit het kamp te Frankfurt aan de Oder heeft weten te redden, dat allen die naar de ziekenbarakken wer den gebracht vermagerd waren tot op het gebeente en leden aan organische storingen, die het gevolg waren van gebrek aan voedsel en te zware arbeid. De socialistische secretaris-generaal Lelio Basso en het dagelijks bestuur wa ren voor .vernieuwing van het pact, maar daartegen bestaat een krachtige oppositie onder leiding van de vooraan staande Milaanse zakenman Ivan Matteo Lombardo, voormalig partijsecretaris en van de oud-minister van Arbeid Giusep pe Romita. Algemeen is men van mening dat zij bij het uiteengaan van het congres misschien een nieuwe groep van ge matigden zullen aanvoeren, die zich van de meerderheidssocialisten af scheiden, omdat zij tegen een fusie met de communisten zijn. Reeds eer der scheidde zich een minderheid onder Saragat af. In goed ingelichte Vaticaanse kringen wordt het niet onmogelijk geacht, dat binnenkort het Italiaanse Episcopaat zal bepalen, dat ,het lidmaatschap van de Italiaanse communistische partij on verenigbaar is met dat) van de Katho lieke Kerk. De Aartsbisschop van Mi laan, Kardinaal Schuster, heeft, naar bekend is, voor zijn diocees al enige tijd geleden bepaald, dat communiste» niet tot de sacramenten mogen worden toegelaten. Verwachting tot Woensdagavond; Plaatselijk nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met opklaringen. Op de meeste plaatsen morgen droog weer met aanvankelijk weinig wind, doch later weer wat toenemend uit Zuide lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon 8.37—17.06, maan 12.05—2.06. Profdr. J. R. M. van den Brink Met ingang van 21 Januari is bü K.B. benoemd tot minister van Eco nomische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink te Laren, hoogleraar aan de R. K. Universiteit te Nijme gen en Md van de Eerste Kamer. Prof. v. d. Brink, die 12 April 1915 werd geboren en dus 32 jaar oud is, zal de jongste minister van het huidige kabinet zijn en tevens de meest jeug dige minister, die ooit deel uitmaakte van een Nederlandse regering. Na de R.K.H.B.S. te Hilversum door lopen te hebben, studeerde prof. v. d. Brink aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, waar hij cum laude het candidaatscxamen in de eco nomie aflegde en in 1940 cum laude het doctoraal examen. In datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot adviseur bij het directoraat voor handel en nijver heid aan het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, in 1941 die tot adviseur bij de dienst tot regeling van de prijzen en kort daarop die tot chef der afdeling Prijzenpolitiek. Tijdens de bezetting* nam hij als zo danig ontslag en promoveerde in Decem ber 1942 te Tilburg cum laude- tot doctor in de economische wetenschappen op proefschrift: „Maatschappelijke struc- tuv: en werkgelegenheid". In 1945 werd hij benoemd tot hoogleraar in de economische wetenschappen aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Behalve lid van de Eerste Kamer, is prof. v. d. Brink economisch adviseur van de Katholieke Arbeidersbeweging. Onze parlementaire redacteur tekent (Van onze luchivaarimede werker) De siaf van de U.S. \Airforce heefi ioi haar leedwezen be kend gemaakt dai haar proeven, de geluidsbarrière per vliegtuig ie overwinnen, gelukt zijn. Dai deze sensatio nele onthulling niet van harte gedaan werd komt, omdat de militairen dit ioi elke prijs geheim hadden willen hou den. Een jaar lang werd het vliegveld van Muroc in Cali- fornië in een „rookgordijn" gelegd, journalisten en mili taire aitaché's van alle nieuwsgierige landen zijn door ervaren M.D.'s zorgvuldig op een afstand gehouden en toch is hei uitgelekt. 7~ Yet te iutet een jaar geleden, dat f—f de wereldpers de griezeligste -*■ -*• verhalen vertelde over de on bekend wereld, waarin de jonge Canadese oorlogsvlieger Chalmers Goodlin met zijn Bell XS 1, het eerste super-sonische vliegtuig, zou trach ten door te dringen. „Vier seconden beslissen over roem ofdood", zo schreven de Ameri kaanse couranten. In die vier seconden zou Goodlin door de onzichtbare ge- iuidsbarière trachten te breken. En dat moest zeer gevaarlijk zijn want de ge leerden, die zich met de aërodynamica bezig, hielden, vertelden, dat wanneer het vliegtuig de geluidsgolven inhaalt de lucht geen tijd meer zou hebben voor de vleugels uit te wijken en zou begin nen te kolken, koken en golven als een zee, die door een cycloon gegeseld wordt. De, piloot zou elke controle uit handen geslagen worden door deze reuzenkracht. In die enkele seconden, waarin hij de geluidsgrens naderde, zouden de vleugels verkreukeld worden en de staart omge bogen: als een verwrongen metaalmassa zou het vliegtuig neerstorten. Zo werd ons dit afgrijselijke tafereel geschilderd. Chalmers Goodlin schrok zo van deze verhalen, die hij in de courant las, dat hij op het beslissende ogenblik toch faalde. Hij heeft het niet aangedurfd vol gas te geven toen hij de aanloop nam. Een ander trok zich weinig aan van dit alles- Het was de 24-jarige kapitein vlieger Charles Yaeger, die zei „dat sprookje eerst nog eens te moeten zien." Hij trok zijn harnas aan en ging moedig op wegom als eerste mens terug te keren, die zich sneller heeft bewogen dan het geluid. Dit is de belangrijkste gebeurtenis in de geschiedenis van de lucht vaart sedert Orville Wright 44 jaar geleden voor het eerst zijn Kitty Hawk in de lucht bracht. De mens sneller dan het geluid! Dat de Ame rikanen dit geheim wilden houden, zou men inderdaad als een onbillijk heid tegenover de geschiedenis kun nen zien. Een aardige bijzonderheid daarbij is nog, dat zij zelf het slachtoffer van eigen listen zijn ge worden. Dat ging als volgt. Toen de eerste proeven met de XS 1 werden gehouden, werd ijverig het be richt verspreid, dat zij mislukt waren en dit voortreffelijk beoordeelde vlieg- tuig van de Bell-fabrieken werd alom gehoond. Daarop gingen andere fabrie ken aan het bouwen en zo kwam de vermaarde „Skystroak" van Douglas tot stand, de XV 3 en ook de Britten gin gen naarstig aan het werk om de pri meur van de overwinning van de ge luidssnelheid te verkrijgen. Zij oefenden met radiografisch bestuurde Meteor- vliegtuigen (bijgenaamd Vliegende Fluitketel) boven de Noordzee, doch steeds aonder succes. Ook de Russen zijn op de uit Amerfka ontvangen gegevens ijverig aan het werk getogen om op dit terrein de Amerikanen eens voor te kunnen komen. De staf van de U. S. Airforce zag dit alles met gerroegen aan; het grote suc ces had zij immers al behaald. Waarom moest die Bell dan openlijk gedisqua- liflceerd worden? Dat had een merk- De Bell X S I, hel vliegtuig dat sneller is dan het geluid. Op deze wijze gekleed, nam de piloot van de Bell X S I 'plaats in het vliegtuig, dat hem met een snelheid van 1200 km. per uur door het luchtruim deed schieten. waardige oorzaak. De Amerikanen meenden namelijk, voordat de Bell XS 1 de lucht in ging, dat het allersnelste vliegtuig vleugels moest hebben, die evenals bij vogels een weinig achter waarts gebogen waren. Aërodynamische proeven in de windtunnels hadden dit ook aangetoond. Daarom vertelden de Amerikanen aan de hele wereld, dat de vleugels kaarsrecht, loodrecht op de romp irioesten zitten. Zij hoopten er mee te bereiken, dat in het buitenland proeven in deze richting gedaan zou den worden, terwijl zij dan zelf rustig op de goede weg met de gebogen vleu gels verder konden experimenteren. (Vervolg op pag. 3) Ken uw krachten. Tracht niet te veel tegelijk te doen. Bij veel "hotels is meestal elk bordje sober toebereid. bij deze benoeming nog het volgende aan: Zich verheugend in een zo eervolle benoeming als prof. dr. J. van den Brink ten deel is gevallen, had men, eerlijk bekend, toch liever gezien, dat hij nog enige jaren "■>ad mogen wachten voor hij overging tot de tegenwoordig wel haast symbolisch geworden hande ling, die het aantrekken van de witte broek is. Prof. van den Brink is zeer jorrg voor de vervulling van het minis terschap, waarvoor men eigenlijk nooit genoeg ervaring en uitgebalanceerdheid van karakter kan bezitten. Hoe zeer zijn jeugd ook de onderscheiding van deze benoeming verhoogt, zij zal evenzeer de proef, die hij moet afleggen, verzwaren. Overigens bedenke men, dat het die zelfde jeugd is, die aan de regering in deze omstandigheden een knap man als minister verschaft. Wat ouderen zich moeilijk kunnen veroorloven, een mi nistersportefeuille te aanvaarden in een kabinet, welks maanden geteld zijn, dat kan deze jonge hoogleraar wèl. Zo is het dan toch goed, dat hij bereid is de leiding van het zware departement van Economische Zaken op zich te nemen. Hij doet dit uiteraard niet zonder een zekere reputatie, die hij zich als sena tor verworven heeft, mede te brengen. In de politieke arena heeft hij zich naam gemaakt als een op menig moment za kelijk en kundig opponent van minister Lieftinck. die zelf blijk heeft gegeven, dat hij hem als „tegenkanter" waar deert 'Welke politieke perspectieven de ze benoeming op de verhoudingen in het kabinet zou kunnen openen, is op dit moment moeilijk precies te schatten. Prof. Van den Brink heeft zich bij som migen de reputatie verworven een man van conservatieve allure te zijn, doch het is de vraag of men, wanneer hij, zoals hij placht, als financieel-econo- misch vakman ió hoofdzaak sprak over technische kwesties, voldoende van hem heeft kunnen waarnemen om zijn totale politieke en maatschappelijke gesteld heid te beoordelen. - Waarschijnlijk lijkt het wel, dat een man van gematigde opvattingen met hem zijn intrede in 't kabinet doet, een man, die, aangezien hij ook theoretisch zeer ontwikkeld is, wellicht zal bijdra gen tot een ingewikkelder gedachten- wisseling in de boezem van het kabi net, doch dit behoeft de verhoudingen nog niet wezenlijk te wijzigen. Ook dr. Huysmans immers was een minister, die eerder aan de rechterkant stond en daardoor, althans vóór zijn langdurige ziekte, in de Kamer verzoenend kon werken. Het is niet onbegrijpelijk, dat de mi nister-president, verlangend om de stemming in het kabinet zoveel moge lijk te bewaren, prof. Van den Brink gaarne als opvolger van dr. Huysmans gezieji heeft. In een Maandagavond via de kom missie voor Goede Diensten uitgegeven communiqué wordt het volgende bekend gemaakt: Door een sub-commissie, die na be ëindiging van de plenaire vergadering werd ingesteld, werd besloten' tot het instellen van de volgende sub-commis sies: A. Een algemene commissie van orde, die tot taak heeft, de werk zaamheden voor de toekomstige con ferenties te coördineren: B. Een politieke sub-commissie, die alle politieke zaken, alsmede de staatsrechtelijke aangelegenheden, zal behandelen; C. Een economische sub-commissie, welke aanbevelingen zal doen op economisch en financieel terrein. Besloten werd de reeds bestaande commissies voor het staken van het vuren door te laten werken ter behan deling van de vraagstukken voort vloeiend uit de wapenstilstands-over eenkomst. - De ingestelde sub-commissie zal Vrij dag a.s. wederom vergaderen. Aneta geeft hierbij de volgende toe lichting: De eerstbedoelde sub-commissie is een commissie, door de beide delegaties in gesteld naar aanleiding van hetgeen in de plenaire vergadering werd besloten. Deze sub-commissie besloot dus, onder commissies in te stellen ter behandeling van de onder A, B en C vermelde zaken. De ..bestandscommissie", de voormalige „technische commissie tot uitvoering van het staken der vijandelijkheden" blijft dus bestaan om de details van de wapenstilstandsovereenkomst verder te behandelen. De republikeinse minister-presi dent, Sjarifoeddin, is hedenochtend vergezeld van enige ministers naar Djokjakarta vertrokken. Hij zal daar een bijeenkomst van het republi keinse kabinet bijwonen. Vrijdag a.s. - keert Sjarifoeddin naar Batavia te rug voor de eerstvolgende plenaire zitting op de „Renville". Onder de republikeinen neemt de wens naar kabinetswijziging toe en thans hebben twee leidende republikeinse dag bladen te Batavia de eis gesteld, dat het kabinet zal aftreden. Hierbij werd diepe afkeuring uitgesproken, dat „Sjarifoed din voor alle Nederlandse cease-fire voorstellen gecapituleerd is". „Merdeka" schreef o.m.: „Wij geloven, dat slechts één man de voortzetting van onze na tionale revolutie kan leiden een krachtig man: Hatta". Volgens „Merdeka" heeft Sjahrir geen plannen een eventuele kabinetspost te aanvaarden, doch zou hij voornemens zijn naar Amerika te vertrekken. 14 Februari a^. zal voor de Bijzon dere Raad van Cassatie terecht staan Je oud-doelverdediger van het Nederlandse votbalelftal, Gejus van der Meulen, wo nende te Naarden, thans gedetineerd. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft hem tot acht jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij als arts is toegetreden tot het Vrijwilligers legioen Nederland. Hij za] verdedigd wor den door mr. S. C. van der Wall te Haarlem. Met het oog op de vraag of, en zo ja in hoeverre, wettelijke maat regelen moeten worden genomen om de zedenverwildering tegen te gaain, stelt de minister van Binnenl. Zaken thans een onderzoek in. Aan de provinciale besturen heeft de minis ter gevraagd, of er symptomen zijn, welke wijzen op een toenemende zedenverwildering, in het bijzonder bij de jeugd, welke voorschriften de gemeentebesturen hebben uitgevaar digd en in hoeverre de behoefte wordt gevoeld aan uitbreiding van de terzake bestaande bepalingen. Voor de terugbetaling van kolengel- deh ten postkantore tegen inlevering van de bonnen 78 B.V. en 81 B.V. is morgen aan de beurt de letter Bo t/ra Bre. Onlangs werd te Harlingen een distributiefraude geconstateerd, in verband waarmede werden gearres teerd de kruidenier H„ de caféhouder B. en later nog de distributie-ambte naar B. Wij vernemen nog, dat deze fraude meer dan 100.000 rantsoenen omvat van de op de zwarte markt zeer gewilde artikelen als vlees, suiker, koffie, thee, tabak, cacao, versnaperingen enz. De kruidenier H. was als scheeps- handelaar de leverancier van de meeste schepen, dfe Harlingen aandeden. Hij werd daarbij geassisteerd door de café houder B„ die de Engelse taal machtig is. Vooral bij" de handel met buiten landse schepen was gemakkelijk fraude te plegen. Voor door de kapiteins on dertekende bestellingen worden op de distributiekantoren in onze zeehavens aan de scheepshandelaren toewijzingen verstrekt. H. en B. wisten grote bestellingen van de kapiteins los te krijgen, terwijl zij maar een gedeelte leverden Ook met Nederlandse schepen werd handel gedre ven. De kapiteins van deze schepen heb ben echter een bevoorradingslijst. die bij de distributiekantoren getoond moet worden, wil men in aanmerking komen Te Baarle-Nasau is kort geleden (fes avonds een wagen gesignaleerd, die op de stoptekens van douane en politie geen acht sloeg. Met razende snelheid kwam hij door het dorp en is via de doorlaatpost Baarle-Nassau grens, Bel. gië ingereden. Men vermoedt hier met een nieuw geval van smokkel per pant serauto te doen te hebben. voor toewijzingen. Door bemiddeling van de distributieambtenaar B. wist de scheepshandelaar meer toewijzingen te krijgen dan het aantal rantsoenen, dat hij moest afleveren. Deze distributie- ambtenaar verrichtte hiertoe opzettelijk te hoge boekingen. B. heeft hier geen financiële voordelen van getrokken. Het onderzoek in deze zaak was bui tengewoon moeilijk. Door middel van inlichtingen van buitenlandse reders, die ingewonnen werden na de arrestatie van de bonnenhahdelaar K. uit Alkmaar, wer den echter de bewijzen tegen de winke lier H. en de caféhouder B. verzameld. Na de eerste arrestaties kwamen ook al spoedig de andere medeplichtigen in een juist daglicht te staan. In totaal zijn er in deze zaak thans ongeveer dertig arrestaties verricht en/of processen-verbaal opgemaakt. Bü het onderzoek is gebleken, dat er soms per week voor meer dan f 5.000aan toe wijzingen werd verhandeld-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1