STAD EN OMGEVING Internationale uitwisseling van arbeiders in land- en tuinbouw HET VEULEN GING VANZELF DOOD DIRECTEUREN VAN SCHEEPSB0UW- MIJ. IN VERZET Da puinhopen aan de Kleverlaan Morgen replieken over regeringsverklaring Hoe spelen deR.K.clubs? AGENDA' c Bel 13000 Van kauwende getuigen en een goudsmid die pech had Wel degelijk naar Duitse opdrachten gehengeld aerdenhout Politieke grondslagen aanvaard DINSDAG 20 JANUARI 1948 PAGINA 2 Dit jaar nog geen ver betering LIEDERENAVOND JO VINCENT Serie Volksconcerten Marine-hospitaal te Overveen Opening in Maart „GROTE STADSLUCHT" Door Thalia Kinderoperette „Zigeuner leven" In een der Amsterdamse zwembaden heeft men bij het geven van zwem- onderricht een rubberboot in gebruik genomen. Bit geeft een veilig gevoel aan de leerling en de leraar ontdekt nu de kleinste zwemfout. Distributie Leliekwekers bijeen De Volkswagen in Haarlem H.O.V .-concert Burgerlijke Stand Vaksltudieclub „Haarlem" De politie en de dieren bescherming Jubileum W. Duiju Waterpolo-progr amma HEEMSTEDE Supportersvereniging- H.B.C. Buurtbelang ZANDVOORT BLOEMENDAAL Begraafplaats niet voor overledenen van elders Ledenvergadering K.V.P. Opheffing distributie in de Raad E. Bol f Ledenvergadering K.V.P. VOGELENZANG VELSEN Stichting voor oorlogs getroffenen Oneerlijke sigarenverkopers IJ MUIDEN „St. Deus Dedit" Retraites voor a.s. mili tairen CASTRICUM Aanbesteding LAATSTE NIEUWS HOOG WATER BEMOEILIJKT SMOKKELARIJ FRAUDE OP HUIZE DOORN AUTEUR OP DWAAL WEGEN 20 jaar voor kampbeul HILLEGOM De Winterkermis K.A.B. „Kunst na- Arbeid" Dokter Van Straaiten terug HOOFDDORP DODELIJK ONGELUK AABl»S»BA Nog twee opgaven na deze NEDERLAND OP 5e PLAATS IN HERSTELPROGRAM BESOMMINGEN TERUGGAANDE MARK? Als 'n droeve herinnering aan 't laatste oorlogsjaar liggen aan de Kleverlaan tussen de verkeerscirkel en de spoor bomen de puinhopen van eens zo trotse huizen. Het bezwaar was intertijd, dat alle fundamenten opgeruimd moeten worden, omdat ter plaatse geen nieuwe woningen zullen verrijzen en zoals men weet een nieuw plan voor ijs baan, sportvelden en nieuwe zwemin richting door de raad aanvaard is. De raad kan echter veel aanvaarden, maar als hogere heren menen, dat het geld voor het uitvoeren van plannen niet mag worden uitgegeven, houdt al les op. De gemeente wil deze hele om geving tegelijk vernieuwen volgens de mooie plannen. Deze werkzaamheden houden ook weer verband met het grote rioleringspten, waarvoor al enige tonnen noodzakelijk zijn. Wij vernemen, dat het geld, om een en ander tot stand te bren gen, niet aanwezig is, zodat misschien in 1949 de ruïnes van de Kleverlaan, voor velen een doorn in het oog. zullen verdwijnen en daarmee elke herinnering aan boze dagen zal worden wegge vaagd. Haarlem is op weg naar de financiële zelfstandigheid, maar het ziet er naar Hit. dat daardoor zoveel bezuinigingen noodzakelijk zijn, dat men beter als .noodlijdende gemeente kan worden aan gezien. Hoeveel schone plannen, die de raad accepteerde, komen op de rommel zolder terecht, omdat het geld, om ze uit te voeren, niet beschikbaar is. Een grote schare belangstellenden luisterde in de Gemeentelijke Concert zaal naar een liederenavond, welke mevrouw Jo Vincent gaf, aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden. Het met smaak gekozen programma bevatte lie deren uit de laatste drie eeuwen in de Italiaanse, Engelse, Franse en Duitse taal. En, waar wij nog altijd van mening zijn, dat het uitbeelden van sterke dra matiek en diepe bewogenheid minder goed stroken met het uitgesproken zon nige en opgevyekte karakter dezer grote onder onze Vaderlandse zangeressen, was dit programma, ondanks een enkele ernstiger compositie welke er op voor kwam, zo als het was, door haar ook met juist begrip gekozen. Het was een en al stralende zonnigheid en prille blij moedigheid welke sprak uit de prachtig gezongen composities, hier en daar wat verlevendigd door een iets sterkere spanning of een wat ernstiger emotie. De opening met het Wilhelmus, door alle aanwezigen staande aanhoord, was ongetwijfeld behalve een Vaderlandslie vende ook een vriendelijke geste aan het adres der jarige prinses Margriet. Van de beide fraaie Italiaanse zangen van Caldara en Cesti (zeventiende en achttiende eeuw) was' „Intorno all' idol mio" ongetwijfeld het meest karakteris tiek. De compositie van de Engelsman John Dowland „Flow not so fast" trof vooral door de fraaie uitbeelding van het refrein „Gentle springs", terwijl het oude Ierse lied „I know where I'm go in" al de sappigheid had van het landelijke, en het Purcell-lied „Passing by" uit muntte door zijn zangrijkheid. Schubert kwam hierna aan de beurt en hier hadden we in zijn „Wehmut" een wat diepzinniger weergave zeker ge apprecieerd: de overige vier evenwel waren wederom juweeltjes van zonnig blijde belichting en geestig fijne zegging, met het laatste „Seligkeit" als hoogte punt. Gerard Hengeveld's bewerking van enkele oud-Franse liederen uit de ze ventiende en achttiende eeuw, benevens een wiegeliedje uit Savoïe gaf aan deze pittige Franse chansons een weldoor dachte achtergrond, vol lichte gratie en charme, door mevrouw Jo Vincent in samenwerking met Emmy - van Eden zeer karakteristiek uitgebeeld. En na de pauze beluisterden we tenslotte uit de liederenschat van Joh. Brahms en Hugo Wolf een negental composities, zoals reeds gezegd, de meeste zonnig en opgewekt van inhoud. In „Botschaft" van Brahms kwam even wat meer tem perament aan de oppervlakte, zoals ook in het laatste „Nimmersatte Liebe" van Wolf, doch alles bleef overigens trans parant en doorzichtig in een technisch uiterst beheerste weergave, waarin de verfijnde voordracht wedijverde met de fraaie klank. Bij het aanhoudende, dankbare applaus dat op elk der liede ren volgde (waarom niet slechts na elke serie?) kon een toegift natuurlijk niet uitblijven en mevrouw Vincent gaf die spontaan. Moeten we er nog aan toevoegen dat Emmy van Eden met fijn aanpassingsvermogen en innige muzi kaliteit begeleidde en dat ze terecht deelde in de bloemen en het grote suc ces? J. SCHEEPENS Daar de inrichting van „Duinrust" door gebrek aan materiaal en moeilijk heden bij de aanleg van electriciteit werd vertraagd, zal de opening van het Marine-hospitaal te Overveen zeer waar schijnlijk pas in Maart geschieden. In de tweede helft van Februari zullen de eerste patiënten arriveren. Er zal in het nieuwe hospitaal plaats zijn voor 176 personen, dat is ongeveer het aantal, dat de Marine op het ogenblik aan plaatsefi in ziekenhuizen belegt. De kapel van „Duinrust" is sinds de oorlog ongeschonden gebleven. De pa ramenten waren tijdig naar het kloos ter van de Franciscanessen te Aerden- hout overgebracht. Pastoor J. v. Galen van de parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen zal zich met dé dagelijkse geestelijke verzorging van de Marine-patiënten belasten. Diep hebben wij de „Grote stadslucht" die de Thalianen in de Haarlemse Schouwburg verspreidden, ingesnoven en wij hebben getracht de sfeer, die uit dit oorspronkelijk Duitse stuk moet spreken, aan te voelen. Het is ons even wel niet gelukt. Dit toneelniemendalletje, dat blijspel heet en eigenlijk, ook qua strekking, Thalia onwaardig is moet als klucht worden opgevoerd, wil het nog enigs zins aanvaardbaar zijn. Wij misten in het spel de vlotheid en losheid van de grootstedeling, waarmee dit stuk ge speeld moet worden en zagen op de planken slechts figuren, die de onwen nigheid en stijfheid van de provinciaal bezaten. Er waren soms werkelijk geestige mo menten en de zaal heeft zich dan ook bij tijd' en wijle goed kunnen amuseren om de vele komische situaties, welke zelfs nog wat puntiger hadden kunnen zijn. Het was echter moeilijk voor te stellen, dat deze Roomskatholieke to neelvereniging dezelfde is, die niet lang geleden zulk een voortreffelijke opvoe ring heeft gegeven van „Uw wil ge schiede". Wat de prestaties van de ver schillende spelers betreft, er waren er enkelen, die zich onderscheidden, onder meer André Klein als Mees Bernhard, Piet Loerakker als dokter Crusius en Ad Timmers als advocaat Lenz. A. S. Ten bate van de armen wordt Zon dagmiddag 2 uur in de Stadsschouw burg de kinderoperette opgevoerd „Zigeunerleven". De opvoering van deze bijzonder fleurige operette staat onder leiding van Anny Bonarius. Bioscopen: Rembrandt: Sinbad the sailor (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Waterloo Bridge, (volw.) 2, 4G5, 7 en 9.15 u. Luxor: Random Harvest (Gevan genen van het verleden) (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: Er komt een vriend vanavond (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Bad Bascomb (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: Het Bloedeiland (14 j.), 2.30, 7 en 9.15. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars. Geopend 1016 uur en Zon- en feestdagen 13 16 uur. DINSDAG 20 JANUARI Gebouw Lange Margarethastraat: Le zing E. de Kat, 8 uur. Concertgebouw: Pierre Bernac (zang), aan de vleugel Francis Poulenc, 8 uur. WOENSDAG 21 JANUARI St. Josephschool, Herensingel: mej. Kokshoorn over het Communisme Vr. B.). (K. ÜHi DAG EN NACHT WOENSDAG 21 JANUARI HAARLEM (Vleeshal): Uitreiking bonkaarten, textielkaartén enz. Bep tot en met Bod. Op initiatief van het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zijn gisteren de kwekers en handelaren van lelies uit de Bollenstreek te Haarlem bijeenge komen, om de moeilijkheden en pro blemen betreffende de leliecultuur te bespreken. Bovendien was het doel te komen tot een vereniging voor het bevorderen van een gezonde leliekweek. Er is een commissie van voorbereiding samenge steld, die een ontwerp voor statuten zal maken. Indien een vereniging zal zijn op 'gericht, zal zij zich als groep bij de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur kunnen aansluiten. In Haarlem is de langverwachte Volks wagen gedemonstreerd, een luxe-auto met een luchtgekoelde motor achterin en een laadruimte voor koffers in de kop. De Volkswagen is voor vier per sonen, van de nieuwste vindingen voor zien en o.a. uitgerust met vier verwar mingsplaten, waardoor de gehele cabine centraal verwarmd is. Een 26-jarige dienstbode te Heemstede ontvreemdde ten nadele van haar pa troon zilveren vorken en lepels en ver kocht deze. Zij werd aangehouden. Pierre Palla is de solist van het zesde concert in de serie B, dat de Haarlemse Orkest Vereniging Vrijdag 23 Januari zal geven. Deze in de goede zin van het woord „populaire" musicus zal zich als pianist, zowel als organist, laten horen. Behalve een werk voor orgel en orkest van Boëllmann en een Rhapsodie voor piano en orkest van 3aint-Saëns. geeft hij een uitvoering van Gershwin's Rhapsody in Blue, een werk geïnspi reerd door de jazz, dat Palla verleden jaar met groot succes in Haarlem intro duceerde. Voorts zal van Debussy een tweetal werken worden uitgevoerd, o.a. de Rhapsodie voor saxofoon en orkest, waarin de saxofoonsolo zal worden ge speeld door Kees Wisse. Tenslotte staat het voorspel „Le déluge" van Saint- Saëns op het programma. Kees Hartvelt dirigeert wederom dit concert. GEBOREN: P. HirsHeeremans, z; G. C. Boumanvan Musscher, z; E. V. A. CohenVerkooij, z; L. J Verdoesr— Gerritsen, z; M. C. KorsBosch, z; J. J. H. HamansSmits, z; N. A. Boxem Roosenbrand, z; M. Vrolijkvan Kam pen, z; J. ZwamaKaterberg. z; M. H. de BieSteijnebrugh, z; M. van der LindenBroekhuizen, z; P Klumper van den Hoven, z; S. J. Hoogestegerde Meij, z; C. Spanheim—Polak, z; T. Mo lendijkPetersberger, z; G. C. Bouman— van Musscher, d; M. van der Veldede Vries, d; H. I. Tolvan Toor, d; P. Bmkmannvan Wijk, d; M. J. de Vries Romain, d; J. van Hesteren—IJzerman, d; M. C. StegemeijerGerritse, d; A. MeirmansNijssen, d; T. van der Wal Monsma, d; A G. M. Weber—van der Veldt, d. ONDERTROUWD: A. J. A. de Winter en G. G. Hartog OVERLEDEN: J. J. Verkerk, 75 j„ F1 oresstraat; J. M. van der Steijlen, 57 jaar, Drflsmaplein; G. A. Steringa, 4 m., Bataviastraat; H. P. M. Schackman, 81 j.. Lakenkooperstraat: J. J. de Champs, 71 j., Gasthuisvest; H. van der Kolk, 61 j., Kamperlaan: G. W. M. van Dijk, 7 m., Hendrik Roozenlaan. Het was gisteren weer een drukke ne ring bij de economische politierechter in Haarlem en zowel het beklaagdenbank je als de publieke tribune mochten zich in een flinke belangstelling verheugen. Zo was er een 55-jarige veehandelaar uit Haarlem, wie ten laste was gelegd, dat hij in December van het vorige jaar clandestien een veulen had geslacht en onbevoegd vlees voorhanden had. Blijft u bij uw eerste verhaaltje?' Verdachte bleef er bij en verklaarde nog eens' uitvoerig, dat het veulen- uit zichzelf dood,was gegaan en dat hij het toen maar „verder uit elkaar had ge haald". - Maar wat was dan de doodsoorzaak? "O, het dier werd tussen koeien ver voerd en is waarschijnlijk in de ver drukking gekomen. Ten gevolge van een inwendige verbloeding is 't toen gestor ven. Ik heb nog gered wat er van te redden was". „U bent zeker lid van de dierenbe scherming? Maar hoe kwam dan die messteek in de huid van het dier.' ue koeien hadden zeker een mes op zak. Al met al geloofde de politierechter niet veel van verdachte's woorden, waartoe de verklaring van een veearts nog het hare bijdroeg. Vijf maanden met verbeurdverkla ring, eiste de officier. „Hebt u nog iets te zeggen? „Voor een moord krijg je nog niet eens zo veel". De politierechter veroordeelde de vee handelaar tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden. De 35-jarige J. van D. was niet ge lukkig geweest met het kiezen van ge tuigen in de zaak, waarvoor hij moest terecht staan. Van D. had blikjes ge condenseerde melk zonder bon laten verkopen, en diverse melkbonnen ge- k°Getuige no. 1 werd even de zaal uit gestuurd om het kauwgom uit zijn mond te verwijderen, terwijl no. 2 al heel gauw naar zijn plaats werd terug ge stuurd, omdat er meineed dreigde, en ook deze van „kauwen" niet geheel vrij uit ging. Conform de eis veroordeelde de poli tierechter Van D. tot een gevangenis straf. van één maand met bevel tot on middellijke gevangenneming. „De getuigen kunnen nu gaan eten!" „Pech gehad". Dit zou de beste titel zijn geweest voor de economische een- acter, die door de Zaandammer W. ge speeld werd aan de grens bij Venlo. Deze man werkte als goudsmid in Dort mund en wilde zich in Nederland gaan vestigen. Hij ging daartoe welgemoed met zijn-koffer op stap, waarin o.m. enige juwelen en zilveren geldstukken zaten. Bij de grens gekomen verzocht hij iemand zijn koffer, die hem blijkbaar een beetje te zwaar was, te dragen, maar kon toen niet vermoeden, dat die iemand" een douane-ambtenaar was. „U was wel in de aap gelogeerd", al dus de politierechter. De officier nam het niet zo zwaar op en eiste een boete van 10.met ver beurdverklaring van de juwelen. „Hebt u nog iets te zeggen?" „Als u die juwelen teruggeeft, is alles in orde". De politierechter wilde deze wel te ruggeven, maar veroordeelde W. toen tot een boete van 100.— met verbeurd verklaring van de geldstukken. Gisteren heeft de vakstudieclub Haarlem", branche illustratie-bedry- ven, een excursie gehouden naar de drukkerij Vernout Sluyter. Er was spe ciale belangstelling voor de offset-per* sen, die in volle bedrijf waren. De politie-ambtenaren van Haarlem en van de omliggende gemeenten hielden gistermiddag in hotel „Dg Leeuwerik een speciale Dierenbeschermingsmiddag. Na het openingswoord ,van inspecteur J F H van Daelen vertoonde de heer j' Nieuwenhuysen, directeur van de Ned. Ver tot Bescherming van Dieren te Den Haag, de lilm „Lief en leed der dieren De voorzitter van de Politiedicren- bescherming, de heer Fremerij Kalft hoofdinspecteur te Amsterdam, spraK een kort woord over de taak van de politie in het algemeen ten opzichte van de Dierenbescherming. De hoofdcommissaris van politie te Haarlem, de heer J. Fontijn sprak de hoop uit, dat er binnen korte tija ook te Haarlem een afdeling van de Politie- dierenbescherming zou worden opge richt. In het bericht van gisteren over de jubileumviering van de heer W. Duijn zijn enkele onjuistheden geslopen. Het ontbijt was niet in de pastorie, maar bij de eerw. broeders, Nagtzaamplein, die aan dit feest een bijzonder cachet gaven. De voorzitter van de conferentie van St. Jan, de. heer J. Beekelaar, had de algehele leiding van dit feest en sprak de jubilaris het eerst toe. Het programma van de in de week van 18 tot en met 24 Januari te spelen waterpolowedstrijden voor de competitie Kring Haarlem luidt: Dinsdag 20 Janu ari, dames: DWR 2—VZV 1; Woensdag 21 Januari, adspiranten: HVGB—HFC; Donderdag 22 Januari, dames: HPC 1 Haarlem 1; Vrijdag 23 Januari, dames: HVGB 1DWT 1; Zaterdag 24 Januari, heren. afd. I: Haarlem 1—DWT 1, DWR l—VZV 1; afd. II: Haarlem 2—HVGB 2; afd. III: HVGB 3—PSVH 1; afd. IV: DWT 3—VZV 3. ft De directeuren van de N.V. Zaan- landse Scheepsbouw Mij., de heren J. Vis uit Zaandijk en Haring Brandsma uit Zaandam, hadden ver zet aangetekend tegen de uitspraak van de procureur-fiscaal te Amster dam, die hen wegens collaboratie met de vijand veroordeeld had tot ƒ5000 boete en ontzetting uit de beide kiesrechten. De president van de Eerste Kamer van het Haarlemse tribunaal, mr. Löben Seis, had weinig last met de beschul digden, die merkwaardigerwijs het ten- laste gelegde vrijwel geheel bekenden op een paar onbelangrijke onderdelen na. Zij hadden echter protest aangetekend tegen de aantijging „desbewust", dus opzettelijk zo gehandeld te hebben. De president vond dit zeer naïef en las toen nog maar eens de dagvaarding voor: het afbouwen van een coaster, die door de Duitsers van William Pont was gevor derd; het plaatsen van motoren in hou ten kotters; het bouwen van veerpramen en het repareren van vaartuigen voor de vijand. Uit de notulen van de commissarissen- vergadering, die in het dossier aanwezig waren, bleek weldra, dat de beide direc teuren de provenuen van dergelijke werkzaamheden in hun zak staken aan tantièmes etc., terwijl hun salarissen varieerden van 40008000 per jaar. Zo was de omzet van de N.V. Czaar Pe ter b.v. 634.877 in één paar tijds, ter wijl er voor de oorlog vrijwel niets te doen was. Ondanks de waarschuwing van offi ciële zijde, dat van de Duitse Wehr- macht geen opdrachten uitgevoerd mochten worden, had de directie naar de Zentralstelle in Den Haag geschre ven om in aanmerking te komen voor opdrachten. Deze bleven dan ook niet "President: Bij u is dus niets gebleken van tegenwerking. Integendeel. De beschuldigden protesteren en ver wijzen naar de correspondentie, die door de P.R.A. is weggewerkt, aldus Vis en Brandsma. Ook de raadsman, mr. Schut, uit dan ziih misnoegen door te verklaren, dat alle ontlastende stukken zoekgeraakt zijn bij de P.R.A. De Supportersvereniging H.B.C. orga niseert ter gelegenheid van de komende wedstrijd TYBBHBC. welke a.s. Zon dag te Haarlem wordt gespeeld en waar in wellicht het kampioenschap behaald zal worden, een trip naar Haarlem per autobus. Zij, die daaraan willen deel nemen. moeten zich voor. Vrijdag a.s. opgeven bij de bekende adressen Het vertrek is bepaald op Zondagmiddag te 1.30 uur van Garage Kors. Binnenweg, Heemstede. De vereniging „Buurtbelang Aerden- hout-Bentvelt" heeft een aantal excur sies naar de firma Enschede op het program staan. Jan -Stfijbos komt op 10 Februari een voordracht houden over de Willem Barendsz en verder worden de leden nog andere lezingen en films aangekondigd. De echtgenote van de burgemeester, mevrouw Cremers, zal Woensdagmiddag 2 uur ten stadhuize een comité ter voor bereiding van de tentoonstelling „De Nederlandse vrouw" installeren. De raad van Bloemendaal stelde in December 1946 een nieuwe verordening vast op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de alge mene begraafplaats. Nog steeds keurde de Kroon dit besluit niet goed. Naar eerst thans blijkt, heeft het departe ment bezwaar tegen de bepaling „indien het begraven betreft van lijken van personen, die ten tijde van hun overlij den geen inwoners der gemeente waren, moeten de rechten met 50 pet. worden verhoogd." B. en W. stellen de Raad voor deze bepaling te schrappen, zodat in het al gemeen te Bloemendaal geen overlede nen uit andere gemeenten mogen wpr- den begraven. Donderdag 22 Januari houdt de afd. Bloemendaal der K.V.P. een algemene ledenvergadering in hotel „Vreeburg". De jaarverslagen zullen uitgebracht worden, waarna verkiezing van een voorzitter. De heer P. A. M. Haanappel stelt zich herkiesbaar. Mej. A. H. Nolte. lid van de Partij raad. zal over de betekenis van de ko mende verkiezingen spreken, waarna gedachtenwisselingplaats vindt. Op de aanvullende agenda voor de gemeenteraadsvergadering van Donder dag a.s. hebben B. en W. als punt 23 op genomen het verzoek van de heer W. C. Bier om vragen te mogen stellen over de opheffing van de distributiekring Bloemendaal. Op 74-jarige leeftijd is na een lang durige ziekte overleden de bekende Zandvoortse strandpachter Engel Bol. Bol was de oudste der strandpachters en had een mooi strandbedrijf; aanvan kelijk ter hoogte van het „Kurhaus", na de bevrijding voor de Strandweg. Hij had een goede reputatie onder de bad gasten. Toen de Duitsers het strand hadden verboden, exploiteerde hij zijn bedrijf bij het Vijverpark en toen later Zandvoort werd geëvacueerd, zocht hij zijn Amsterdamse klanten op en plaat ste zijn tent in de nabijheid van die stad. De ledenvergadering van de afd. Zandvoort der K.V.P. te Zandvoort was Maandagavond tamelijk druk bezocht. Tot bestuursleden werden gekozen de heren J. L. C. Lindeman en J. van Dam (Bentveld). Daar de heer Nooij had be dankt als bestuurslid en voorzitter, werd de heer Lindeman tot voorzitter geko zen. Deze aanvaardde die functie met een beroep op de leden om actief met het bestuur mede te werken. Spr. wees daarbij op het communistische gevaar. Uit een rapport van getuige-deskun- dige Ragetli blijkt verder, dat de direc tie reeds 28 Augustus 1940 haar ver zoeken om opdrachten had gericht aan de Kriegsmarine, terwijl bovendien nog uit de stukken de verke.erde hou ding van beide beschuldigden tegenover het personeel naar voren komt. Zo heeft de heer Brandsma een zekere Oosterveld gedreigd met overlevering aan de politie, omdat deze man hem een grote mond had gegeven/ Bovendien had hij Ooster veld nog berispt over zijn anti-Duitse uitlatingen in het bijzijn van een Duitse officier. Beschuldigde geeft dan toe, dat dit inderdaad niet erg tactisch was. Mr. Löben Seis heeft tijdens het ver hoor de indruk gekregen, dat beide heren wel degelijk naar Duitse opdrach ten gehengeld hebben. En dat is fout geweest en zeer te laken. Bovendien vindt de president het brutaal, waar vaststaat, dat beide directeuren ieder een bezit hebben van pl.m. ƒ47.000, nog in verzet te gaan. De verdediger mr. Schut toont uit een rapport van dè mrs. Wuijster en van Dijk aan. dat, hoewel de handelingen zeer laakbaar waren, beide beschuldig den in geen geval slechte Nederlanders zijn. De commissie van vooronderzoek heeft de overtuiging, dat de heren eerst het zakenbelang op het oog hebben ge had. Ook is wel degelijk sabotage be wezen, daar de bouw van de coaster meer dan drie jaar vorderde. Uitspraak 2 Februari. Maandag 26 Januari houdt de Stich ting voor oorlogsgetroffenen „Groot Velsen" een algemene vergadering in het patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost. Twee leden van het dagelijks be stuur van de federatie te Nijmegen zullen een lezing houden naar aanlei ding van het komende wetsontwerp. De aandacht wordt gevestigd op di verse personen, afkomstig uit 's-Herto- genbosch, die in sigaren reizen. Zij ma ken zich schuldig aan oplichting en verkoopsbedrog. Hun werkwijze is in het algemeen als volgt: Zij komen bij cliënten .en tonen siga- renmonsters, vervaardigd van over zeese tabakken. Op deze monsters wor den bestellingen opgenomen. Als de be stelling uitgevoerd wordt, blijkt, dat sigaren van inlandse tabak geleverd worden. Ook vervoegt men zich bij om wonenden van een sigarenwinkelier en vraagt dezen, de sigaren, die door de winkelier besteld zouden zijn, in ontvangst te nemen en te willen betalen. Het blijkt dan, dat sigaren van inlandse tabak worden afgeleverd, vaak is er in het geheel geen bestelling gedaan. Het wordt ten sterkste ontraden met deze lieden in relatie te treden of han delstransacties af te sluiten. De afdeling Vogelenzang van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" hield Maandagavond in het R.K. Vereni gingsgebouw haar jaarvergadering. Uit de verslagen van secretaris en penning meester bleek, dat de afdeling geen re den heeft om te klagen en er bleek nog een klein batig saldo in kas te zijn. De aftredende bestuursleden, vier in ge tal, werden bij acclamatie en onder ap plaus herkozen. Daarna kwam het voor naamste gedeelte, de behandeling van de voorgestelde nieuwe C.A.O., waar over het lid van het hoofdbestuur een zeer uitvoerige toespraak hield. Daarbij kwam ook de min of meer geëmotion- neerde vergadering te Hillegom, waar omtrent de heer Elferink opmerkte, dat hier enige leden met een vooropgezette mening naar deze vergadering waren gekomen en bij voorbaat doof bleken te zijn voor tegen-argumenten. Aan het einde van deze toespraak werden tal van vragen gesteld, die alle afdoende werden beantwoord, zodat er van oppositie tegen de voorgestelde C.A.O. niets te merken was.- Wel zullen enige opmerkingen op de eerstvolgende bespreking tussen werkgevers en werk nemers v/orden voorgelegd, zodat in dit opzicht deze vergadering vruchtbaar is geweest. In de maanden Januari, Februari en Maart zullen in de retraitehuizen in Bergen en Noordwij kerhout speciale re traites gehouden worden voor jongens die dit jaar in militaire dienst mpeten. Betrokkenen in IJmuiden-Oost kunnen zich opgeven rechtstreeks aan de di recteur van een der retraitehuizen of bij pater-rector. Zijn er moeilijkheden te overwinnen bij een patroon in ver band met de werkzaamheden of zijn er financiële bezwaren, dan kan daar eveneens op het klooster een oplossing voor worden gezocht Voor rekening der gemeente werd aanbesteed de stratenaanleg en ri<Jc- ringswerken bij de in aanbouw zijfce 42 nieuwe woningen op het Schouten- bos. Laagste inschrijver fa. J. Dienaar te IJmuiden voor 29.270. De Tweede Kamer zou hedenmid dag de beraadslaging over de regerings verklaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië" voortzetten. In verband met de inmiddels ontvan gen teksten van de op de „Renville" tot stand gekomen wapenstilstand en de politieke overeenkomsten, werd dit de bat echter uitgesteld tot morgenmiddag (Woensdag) 13 uur. JEtj S De douane aan de Duitse grens bij Glanerburg in Overijssel heeft het de laatste dagen opvallend gemakkelijk. De smokkelaars zijn op non-actief gesteld door het hoge water bij de grens. De smokkelaarspaden staan onder water. De Glanerbeek is buiten haar oevers getre den, waardoor uitgestrekte stroken lan derijen langs de Duitse grens onder wa ter zijn komen te staan. Tijdens de strenge winter van vorig jaar werden voor de vroegere verblijf plaats van de Duitse ex-keizer, Huize Doorn, extra brandstoffen aangevraagd en toegewezen, teneinde de vele kost baarheden thans nog bezit van de Nederlandse Staat te beschermen te gen de nadelige invloed van het win terweer. Bij een dezer dagen gehouden con trole bleek, dat in de museumruimten in het geheel niet werd gestookt, terwijl van de vrij aanzienlijke voorraad door de bewoners privé gebruik gemaakt werd. De extra toewijzing werd terstond ingetrokken en de zaak is in onderzoek. H. de la R. B., die hedenmorgen voor het Goois tribunaal te Hilversum te recht stond, was voor de oorlog een al gemeen bekend auteur van spannende jongensromans, doch zo dapper als de helden uit zijn romans was hij helaas niet. Na de bezetting hield hij zich schuil voor de Duitsers, daar hij, onder officier zijnde, voor krijgsgevangen schap in aanmerking kwam. Hij kreeg het benauwd toen zijn Duitse buurman hem knipoogjes van verstandhouding gaf en begaf zich toen op het glibberige pad der collaboratie, pij werd lid van de Nederlands-Duitse Kuituurgemeen schap en begon met de leverantie van brandkasten aan de weermacht. In 1943 werden de grote verdiensten hem toch te bar en probeerde hij zich aan de leveranties te onttrekken. Een waarschu wing van Duitse zijde bracht hem weer op het „goede" pad. Tot October 1944, toen hij er definitief de brui aan gaf. Hij werd daarop prompt door de S.D. gearresteerd. De uitspraak in deze zaak valt op 2 Februari. Maandagmiddag werd de 34-jarige vlasbewerker E. J. Bouwmeester, bijge naamd „Rooie Jan", voormalig „Vor- arbeiter" en ,,Kapo" in het concen tratiekamp te Hoseum, door de Rotter damse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten. De Katholieke Jeugdbeweging in de St. Josephparochie heeft met het houden van een winterkermis een groot succes geoogst. De opbrengst is ruim 4500. De uitgestelde ontwikkelingsavond van de K.A.B. wordt nu gehouden Vrij dag 23 Januari,' 's avonds 8 uur, in Hotel „Flora". Pater Montanus Versteeg uit Alverna zal spreken over „De tuin van het materialisme". 3 en 4 Februari geeft „Kunst na Ar beid" haar feestavonden voor leden en donateurs. Voor de leden zijn er Zater dag 24 Januari en Maandag 26 Januari tusschen 7 en 9 uur op vertoon van het contributieboekje plaatsbewijzen ver krijgbaar, Hoofdstraat 138. Na een jaar in de tropen dienst te hebben gedaan is dr. A. v. Straaten weer in Hillegom teruggekeerd. Dr. van Straaten zal zijn practijk nog niet kun nen hervatten, omdat hij nog niet of ficieel is gedemobiliseerd. Dit zal waar schijnlijk nog een half jaar duren. Gistermorgen om kwart voor tien heeft er een dodelijke aanrijding plaats gehad op de Kruisweg, hoek IJweg, te Hoofddorp. Een 63-jarige vrouw, A. G„ werd door een personenauto aangereden en op slag gedood. De politie vermoedt, dat de bestuur der van de personenauto geen schuld treft, maar dat het slachtoffer nfet op het verkeer heeft gelet. Naar het A.N.P. verneemt, zijn giste ren de Bfitse voorwaarden voor uitwis seling van arbeidskrachten uit land- en tuinbouw tussen Engeland, Nederland Denemarken, Zweden, Zwitserland, Bol gië en Frankrijk bekend geworden. Dit betekent, dat alle- jonge Nederlanders uit land- en tuinbouw, die hiertoe ge schikt worden geacht, uitgewisseld kun nen worden tegen Engelse collega's De Stichting voor de Landbouw moet zich voor beroepsvaardigheid en arbeids kracht der Nederlandse gegadigden ga rant stellen. De Britse „National Farmers Union, de grote Engelse boerenorganisatie, geeft toestemming voor arbeid van bui tenlanders op uitsluitend daartoe ge schikte Engelse of Schotse bedrijven. De Engelse raad voör landbouwlonen he ft de voorwaarden vastgesteld, waarop buitenlanders kunnen werken. Hun moet een werkvergunning worden ver leend. Het is de bedoeling, buiten landers in Engeland of in een ander de- genoemde landen hun vakkennis en vaardigheid vergroten. Nederland is me" diverse landen, n.l. Denemarken, Frank rijk, Zweden en Noorwegen, in onder handeling voor uitwisseling op een der gelijke basis. In de eerste twee maanden kunnen deze land- en tuinbouwers 35 shilling per week verdienen. In de drie volgende maanden is het minimumloon voor man nen van 18 tot 21 jaar en ouder 60 tot 75 shilling per week en voor vrouwen (zelfde groepering) 53 tot 56 shilling per week. In de daarop volgende maanden kan i-en tegen de geldende landarbei dersionen werken, n.l. mannen van 18 tot 21 jaar en ouder 65 tot 90 shilling (minimum) per week en vrouwen in dezelfde groepen 63 tot 68 shilling (mi nimum) per week. Voor overwerk wordt anderhalve shilling per uur be taald. Engelse boeren, die aan buitenlandse werkkrachten huisvesting en voeding verschaffen, mogen hiervoor hoogstens 30 shilling per week berekenen. Het En gelse ministerie van Landbouw heeft be paald, dat alle „uitwisselingskrachten" op de daartoe in aanmerking komende be drijven surnumerair (boventallig) moe ten zijn. Men wenst vast te houden aan de gedachte, dat de uitwisseling ten be hoeve van studie erf ontwikkeling ge schiedt, alsmede ter bevordering van een internationale goede verstandhou ding in land- en tuinbouw. U heeft natuurlijk allemaal gehoord van Kenau Simon Hasselaer, de vinnige juffrouw met het bran dende pek in de dagen van Haarlems beleg. U dient te weten, dat de Haar lemse schilder Frans Hals, Hille Babbe, de heks die achterstevoren op een ezel zat, onsterfelijk heeft gemaakt. Op school hebben we geleerd, dat gravin Ada van Holland in het Haarlemse stadhuis ge woond heeft. Men is er mee vertrouwd geraakt, dat mejuffrouw Kurtz archiva- ress^ der stad is en mejuffrouw Krim politie-inspectrice. Onze zangeres Jo Vincent, die gisteravond weer honderden in verrukking heeft gebracht, is een internationale figuur en Marguerite Cou perus, de voordrachtkunstenaresse, heeft zelfs onlangs de sleutel van MichigaW Holland naar Haarlem gebracht Maar wist U nu, dat Patricia Roc tot haar achtste jaar in de bloemenstad woonde? Eerlijk gezegd, wist ik niet wie ze was, maar het heeft in onze courant gestaan en ik heb me geschaamd zo onwetend te zijn geweest. Zij is film-actrice en filmt in Engeland, maar sprak in het Tuschinski-theater te Amsterdam. Eigen lijk heet ze Felicia Andriesse en als u mij vraagt vind ik "Felicia nog wel zo mooi als Patricia en Andriesse is de Haarlemmers nader dan de Roe. Er heeft zich nog( geen comité gevormd om in de gevel van haar geboortehuis een her inneringssteen te metselen: „hier werd Felicia Patricia geboren, hier dronk zij de fles leeg en speelde met poppen" Op welke school is zij geweest? Wie leverde haar eerste haarstrikken en heeft wel eens een zoen van haar gehad? Allemaal vragen, die nu dringend be antwoord dienen te worden. En zou het niet aardig en dankbaar zijn om een Patricia Roc-plein in het stratenboekje op te nemen? Ik zal er eens met een gemeenteraadslid over praten. Op Zondag 25 Januari CoalVelsen TYBB—HBC ADOVitesse HFC—WE WSV—IEV NAS—RKAVIC TDOOnze Gezellen LisseBodegraven Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sport redactie van De Nieuwe Haarlemschc Courant, N. Z. Voorburgwal 65-73, Am sterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Gistermiddag kwart voor vijf plaat selijke tjjd hebben de Nederlandse en de republikeinse delegaties aan boord van de „Renville" de zes punten van de Commissie voor Goede Diensten, welke gevoegd zijn bij de politieke grondslagen van de overeenkomst, officieel aanvaard. Het betreft de volgende punten: A. Kwestie van de souvereiniteit. B. De representatie van de voor lopige federale regering. C. Het continueren van het ge bruik maken van de Goede Dienster der commissie van de Veiligheids raad. D. Het plebisciet. E. De conventie voor het samen stellen van de grondwet. F. De speciale verhouding tot de Verenigde Staten van Indonesië. Besloten werd subcommissies in te stellen ter bestudering van de diverse onderdelen der politieke grondslagen en voor het uitbrengen van rapport. Hierna kunnen t. z. t. op basis van de rapporten in plenaire vergadering besluiten worden genomen. De voorzitter van de week, Herremans, stelde daarna voor de plenaire zitting enige minuten te schorsen, waarna leder der delegaties een of twee leden zou aanwijzen om te zamen met de Commissie voor Goede Diensten voorbereidingen te treffen tot het vaststellen van de hoofdlijnen der verdere procedure. Dc zitting werd na twintig minuten verdaagd. Nederland staat op de 5e plaats var- de ranglijst, waarop de landen naar de grootte van de te ontvangen bedragen zijn gerangschikt. Nederland krijgt 705.000.000 dollar uit de V.S. en 160.000 000 uit andere bronnen. Volgens deze schat tingen, die de vorm hebben van een „illustratief programma" voor het Con gress, krijgt Engeland 1.760.000.000 van de V.S. Frankrijk staat op de 3e plaats met respectievelijk 1.434.000.000 uit Ame rika en 128.000.000 dollar uit andere bronnen. Voor Italië zijn deze cijfers resp. 869.000.000 en 108.000.000. De bedragen gelden voor de eerste vijftien maanden van het program. Het rapport toont aan. dat de V.S- voorlopig verwachten, dat Zuid-AmC' rika, Canada, de wereldbank en parti culiere bronnen tijdens de eerste 1® maanden 1.158.000.000 dollar beschikbaar IJMUIDEN, 20 Januari. Drie traw lers met een totale besomming van f 35.000. De aanvoer bestond uit: 80" kisten schelvis, 250 kisten koolvis, 20" kisten kabeljauw, 80 kisten leng, "y^ kister heek, 40 kiste*- makreel, 175 kis ten wijting, 30 kisten diversen en kisten haring. Amsterdam, 19 Januari- De aandelenmarkt had heden ce^ kalm verloop, alleen in oliefondsen wa» de handel vrij levendig. - Op de overige markt was de tender^ na een tamelijk prijshoudende openiP® later teruggaande. 4 pet. oblig. Bank v. Onroerende ken werden verhandeld voor 56 g.b., t® wijl de 5 pet. oblig. op 61 g.b. van eig naar verwissèlden. In verhouding hie mede leek de koers van 25 B voor aand. dus wel wat aan de hoge kan Voorts kwamen in de plaats van aan Incasso Bank de nieuwe aand. Amst. in de notering op 166.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2