O Egyptische Brits Spitfires beschieten oefenvliegtuig SNELLER DAN HET GELUID DE KRATER KALAj OOSTELIJK BLOK BIJNA EEN FEIT TEGEN EX-POLITIE-COMMISSARIS 17 JAAR GEËIST Spionnagediensten voor de Duitsers Hedels schipbrug buiten dienst Uiteinden van de Oost-Europese gordel nog in niemands hand Complot in Frankrijk ontdekt Protest van Engelse regering te Cairo Clay en Murphy naar Washington Ultimatieve eisen van de Russen? Toppen der vleugels van de Bell slechts 3 m.m. dik Thans vaste brug over de Maas Aruba wil los van Curasao Doodstraf veranderd in 20 jaar [k DINSDAG 20 JANUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT 5 ïh FRANC WORDT GESPLITST GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK r zijn 18000 P.K. PIJNSTILLENDE WATTEN Onderscheidingen voor leden der koopvaardij I (Wordt vervolgd ZAAK-ZEGERING HADDERS NAAR BIJZ. GERECHTSHOF EX-HOOFDREDACTEUR VOOR HET HOF NEDERLANDS SCHIP DOOR BRAND GETEISTERD „Meteor"-vliegtuigen voor ons land HERDENKING VREDE VAN MUNSTER HAVENARBEIDERS WEER AAN HET WERK Jhr. Mr. De Casembroot beëdigd fschoon de verklaring van de Bul gaarse premier Dimitrof, welke wij gisteren publiceerden, in de grond van de zaak geen nieuwg inhield, 13 het van betekenis, dat een officieel Regeringspersoon er openlijk voor uit komt, dat er op het ogenblik voorberei dingen worden getroffen voor de vor ming van een Oost-Europeete of een Balkanblok. Zulk een verklaring duidt er op, dat het geval vrijwel in kannen en kruiken is. Was er nog een mogelijk, beid, dat de politieke operatie zou mis lukken, dan zou het onverstandig zijn, thans reeds op de grote trom te slaan. Men moet dus aannemen, dat deze mo gelijkheid niet méér bestaat. Het is dan echter verwonderlijk, dat Himitrof onder de partners van een der gelijk blok ook Tsjechoslowakije noem de. Hoewel men te Praag allesbehalve anti-communistisch gezind is, heeft men et toch altijd nog enigszins getracht de band met het Westen intact te houden. Mét name heeft Tsjechoslowakije zich lichtelijk gedistancieerd van de Griekse kwestie, die een van de hoofdpunten der Balkan-politiek is geworden. Aan sluiting bij een blok, waarin de Balkan- sta ten een hoofdrol zouden spelen, zou de Tsjechen onherroepelijk wèl in de Griekse affaire betrekken. Intussen schijnt het, dat de Tsjechi sche communisten hun uiterste best doen, de „achterlijkheid" van hun legering in te halen. Na de arrestatie koorts van enige tijd geleden doen zij thans een nieuwe greep naar de absolute alleenheerschappij. Een van hun voor lieden heeft geëist, dat het leger eens grondig gezuiverd zou worden. En als er communistisch gezuiverd wordt, weten Wij wel dat er weinig méér overblijft dan de communisten zelf en hun stro mannen. Naast deze Tsjechische gebeurtenis, die ongetwijfeld haar plaats heeft in het kader der samen smelting van Oost-Europese staten, is ook Dimitrof zelf zeer actief geweest. Hij heeft met Roamenië en Hongarije Pacten gesloten, die deze beide staten stevig binden aan Bulgarije, en op deze tv ij ze heeft hij weör enige gapingen op. gevuld, die nog in het Zuid-Oost. Europese verdragennet bestonden. Hij heeft gedaan, wat Tito hem onlangs 'oordeéd. Tegelijkertijd vertoeft een met grote autoriteit toegeruste Poolse deile- 6a tie in Moskou. De premier en de vice- Premier maken daarvan deel uit, en liet zonder reden gist men, dat het bier om méér dan handelsbesprekingen Baat. Het is niet dwaas, te gissen, dat er over druk op Tsjechoslowakije en Finland gesproken wordt. Want ook in Finland Is men bezig, 'ets voor te bereiden. De communistische minister van Binnenlandse Zaken is zo- Suist van een geheim gebleven en niet floor zijn regering goedgekeurd bezoek aan Moskou teruggekeerd Ook de secre taris van de Finse communistische partij vervoegde zich op het Kremlin, en zo- luist werd de Sovjet-ambassadeur te Helsinki vervangen door de vroegere Hussische afgevaardigde in de Gealli eerde Contróleraad voor Finland, door iemand dus die krachtens zijn vroegere functie Finland kent op een' wijze. Waarop hij het land als diplomaat zeker hiet gemakkelijk zou leren kennen. Hij Weet haarfijn, welke troepen er zijn en Waar ze opgesteld zijn, welke versterkin. gen er nog bestaan of snel zouden kun- hen worden opgebouwd, enz. Het was in Dimitrof's verklaring opmerkelijk, dat hij „misschien ook GriekenlEfcid" als toekomstige Partner in het nieuwe politieke conglo meraat zag. Dit „misschien" heeft, véél meer dan een aarzelende, een dreigende klank. Het doelt ontegenzeglijk op de mogelijkheid, dat de Rtissen en hun sa tellieten vroeg of laat tóch nog de rege- ring-Markos zullen erkennen, hem in het bondgenootschap zullen betrekken en dan in zijn naam Griekenland zullen binnenvallen. Niet dat deze bedreiging aanstonds werkelijkheid zou worden. Wij betoogden reeds enige tijd geleden, dat dit juist op dit tijdstip groot risico voor de rode Balkanstaten zou meebrengen, en zolang de gevolgen nog zo onover zichtelijk en wisselvallig zijn, achten wij de kansen voor directe betrekking van Markos-Griekenland in een Oost-Euro pees politiek systeem nog tamelijk ge ring. Dit neemt niet weg. dat van de ont wikkeling in Griekenland, evenals van die in Finland, een goed deel van de toekomst der Oost-Europese afhangt. De verbitterde kamp, die Athene en Hel sinki, ieder op zijn eigen wijze, tegen het opdringende communisme voeren, grijpt in belangrijkheid wijd buiten de eigen landsgrenzen. Pas nadat daar de finitieve beslissingen gevallen zijn, is de uiteindelijke .houdbaarheid van de door Dimitrof aangekondigde verenjging van post-Europa vatbaar voor beoordeling. De Franse politie heeft, aldus meldt A.F.P. uit zeer betrouwbare bron, een over geheel Frankrijk vertakt complot ontdekt, dat uit verschillende groepen bestaat en zich wapent voor een staats greep om een anti-communistisch re giem in Frankrijk te vestigen. Het „di rectoraat" van de groepen zou zich in het buitenland bevinden, vermoedelijk in Luzern. Twee organisaties werken in Elzas-Lotharingen en Bretagne en de Vendée. Over een derde beschikt men nog niet over alle inlichtingen. De groepen hebben een „blauw plan", dat ageert voor een contra-offensief, indien er een burgeroorlog mocht uitbreken. Een deel van de beweging zou gerecru- teerd zijn uit de beweging van Doriot, welke tijdens de oorlog de Duitsers in de strijd tegen Rusland steunde. Men veronderstelt, dat de z.g. „wapen-drop pings" bij St. Amand met deze bewe gingen in verband staan. Tijdens ski-oefeningen in Zwitserland wordt een fotografisch ooggebruiktdat dient om het moment van aankomst der deelnemers nauwkeurig vast te stellen Voor het Bijzonder Gerechtshof te Maastricht stond Maandag terecht de 43- jarige ex-politiecömmissaris van Heer len, G. J. H. Seelen, daarvoor inspecteur van de recherche te Maastricht. Deze politieman had zich te verant woorden terzake Van spionnage ten be hoeve van Duitsland vóór 1940 en in de oorlogsjaren gepleegd. In deze zaak wer den 10 getuigen gehoord, waaronder ver schillende „vooraanstaande" figuren uit de S.D. en de Duitse spionnagedienst. Bij verhoor kwam vast te staan, dat ver dachte reeds in 1937 van de Nederlandse autoriteiten opdracht had gekregen in schijn met de Duitsers contact te zoeken voor het verstrekken van inlichtingen, want de Nederlandse autoriteiten wens ten te weten wat er in het kamp van onze Oosterburen omging. In 1939 werd deze verhouding voor S. beëindigd, maar het sterke vermoeden bestaat wel kon hiervoor geen wettig bewijs geleverd worden dat verdachte toch is door gegaan met zijn spionnage, nu inderdaad ten behoeve van Duitsland. Verdachte heeft in dit verhoor de verschillende getuigenverklaringen bevestigd, waaruit vastgesteld kon worden dat hij in de oorlogsjaren contact heeft onderhouden met de „Abwehrstelle Driebergen" in ons land en dat hij aan deze instantie De Britse regering heeft Maandag bekend gemaakt, dat zij bij de Egypti sche regering had geprotesteerd tegen een aanval van Egyptische Spitfires op een Brits militair oefen vliegtuig. Enkele dagen geleden werd een vlieg tuig van de R.A.F. door een Egyptisch vliegtuig boven de grens van Egypte en Palestina bij El Arisj beschoten. Het Engelse vliegtuig bJeek bij de landing 30 kogelgaten te hebben. Volgens het Arabisch blad „Al Misri" loste de Egyp tische piloot die een vreemd vliegtuig boven Egyptische legerbarakken zag, eerst waarschuwingsschoten, doch zette hij vervolgens een achtervolging' in, waarbij het vuur opnieuw geopend werd. De politie te Caïro en Alexandrië heeft de noodtoestand afgekondigd en de toegang tot de universiteiten en mid delbare scholen afgezet om demonstra ties te voorkomen, nadat studenten en scholieren in staking waren gegaan ter viering van de 49ste verjaardag van de ondertekening van de Soedanconventie van 1899. Volgens deze overeenkomst wordt de Soedan door een gouverneur- generaal namens Engeland en Egypte bestuurd. De demonstranten betoogden, dat Engeland de conventie nooit was nagekomen. Nokrashy Pasha, de Egyptische pre mier, heeft Maandag de berichten, dat er in Caïro en elders Anglo-Egyptische besprekingen gaande zijn, bij het beant woorden van vragen in de Egyptische Senaat, onjuist genoemd. Een nieuwe mode, een nieuw gevaar De arme vrouwen vap Amerika Moeders, meer mildheid Zij hadden al gegeten Om misverstanden te voorkomen Lange rokken zijn schadelijk voor het verkeer. Misschien had u over de vernieuwing van de damesmode nog fliet in een dergelijk verband gepeinsd, braar het Comité voor Veilig Verkeer van East Barnet (Eng.) heeft aan dit Waagstuk de verschuldigde aandacht ge dijd. De heren van dit comité zien drie Btote nadelen van lange rokken. De nieu- mode belet dames vlug de straat over steken, en is dus gevaarlijker dan de °bde. Ook wapperen lange rokken verder bit dan korte; zij vergroten dus de kans, ^at men met zijn kleren verward raakt *0 fietswielen e.d En tenslotte, fietsers automobilisten'zijn gewend aan korte lokken; lange rokken trekken dus auto matisch hun aandacht, zodat zij deze niet Onverdeeld aan de weg kunnen besteden. Godanks deze bezwaren fs het comité Rotter niet van plan een actie tegen de 'ahge mode te ondernemen. Het begrijpt, at dat» toch boter aan de galg zou zijn. Aldus behoudt net zwakke geslacht de vrije hand in een belangrijke zaak. En toch klaagt het. Dorothy Htnyon, de gedelegeerde der V S. bij e U.N.O.-commissie voor Vrouwen, ®oft een ftlach ten boekje open gedaan. - ah de 531 Congress-leden zijn er slechts j vrouwen. In de 48 staten van de V. S. Been enkele vrouwelijke gouverneur. 9 staten heeft geen vrouw zitting fn\ u® Wetgevende vergaderingen 30 staten sbben niet eens gen vrouwelijke rech- r- En toch leven er in Amerika 6.000.000 tfceer vrouwen dan mannen. Daar staat Senover (maar Dorothy Kenyon schijnt v ar°ver gezwegen te hebben), dat ze- jOn tienden van Amerika's rijkdom in iednclen van vrouwen berust. En van Sj. ere 100 dollar op spaarbanken e.d. an er 65 op damesboekjes, ly n hu we dan toch met het vrouwen- vraagstuk bezig zijn, mogen we wel van een deel van de ingezonden brief over e®n JOhgeman uit een Engels blad llefclnemeh. Hij schrijft o.a.: „Ik ben ver- 8 m a °P een meisie dat ik ongeveer eiien ,anden ken. In dfe tijd heb ik veel baas e^eden' omdaf haar moeder de der Wil spe'en over ons 'even. De moe- Oto(3ataakt °°k haar zoon al ongelukkig, Sr l(. ze hem in alles overheerst en hem Probeert te brengen, dat hü het met zijn meisje zal uitmaken". Hebben vrouwen inderdaad zo weinig te vertel len? Maar genoeg daarover. Nu iets over het eten. Nfet het alledaagse middagmaal van beschaafde lie den, doch over het diner van kanniba len De heer E. Vine, die deel uitmaakte van een gezelschap van 14 man, trok met zijn metgezellen door onherbergzame streken naar Zuid-Afrika. Ergens diep fn de binnenlanden kwamen de 14 terecht bij een stam van menseneters. Hoe ze dat ontdekten mag de hemel weten, maar Vine heeft het zelf publiekelijk verteld, en we moeten het dus maar ge loven. Wonder boven wonder werd nie mand uit het gezelschap gevangen en opgegeten. Waarom niet? Het bleek dat de stam juist een misdadiger gebraden en genuttigd had. Men kan toch zien, dat de technische vooruitgang in de stre ken van Midden-Afrika nog niet erg merkbaar is. Wij zouden het gezelschap zeker ge-weckt hebben, om met vaders verjaardag Iets lekkers op tafel te kun nen brengen. In Wales ligt'een kiem dorpje, Maesteg geheten. De mensen zijn er vriende lijk maar trots. En een belangrijk voorwerp van hun trots is hun raadhuis. Men kan zich, dus indenken, hoezeer zij zich gegriefd voelden, toen een groepje Amerikaanse toeristen, dat het dgrp be zocht, het raadhuis voor een gevangenis aanzag. De gemeenteraad sprak er over en besloot voortaan alle misverstanden te voorkomen. In bronzen letters draagt het gebouw nu het opschrift: „Neuadd Y Dref". Ja, dat is een afdoend middel. Elke Amerikaan en elke andere vreem deling zal thans dadelijk weten, dat het raadhuis het raadhuis is. verschillende strekt. inlichtingen heeft ver- Niet ontkend werd, dat hij o.a. blanco paspoorten en persoonsbewij zen aan genoemde spionnagedienst heeft geleverd. In de -loop van de zitting is het vermoeden uitgespro ken, dat deze papieren zouden heb ben kunnen dienen voor pseudo- Engeiandvaarders, die door de Duitsers als spionnen werden uitge- zonden. Verdachte, die op grote voet leefde en veel geld nodig had, ont ving zeker f 100 per week als vast inkomen van de Duitse spionnage dienst en hij was daar zeer in aan zien. De Duitse chef bemiddelde zelf toen hij na een ruzie met de S.D. in Maastricht zonder betrekking kwam. De advocaat-fiscaal was van oordeel, dat deze zaak juridisch en feitelijk zeer zwaar was, omdat verdachte, die een intelligent persoon is, precies wist, wat hij zeggen en zwijgen moest. Hoewel de overtuiging vaststond, konden de spion- nagebedrijvigheden van verdachte voor de oorlog wettelijk niet bewezen worden. Wel staan vast, aldus spr., zijn con tacten met Duitse spionnagediensten in Miinster en Driebergen, alsmede zijn schuld aan de aanhouding van enkele Nederlanders, die de Duitsers vasthiel den. In verband met de ernst der feiten en de persoon van verdachte eiste de advocaat-fiscaal 17 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit beide kiesrechten. Mr. Sanders uit Maastricht heeft in de njiddagzitting in een vóórpleidooi een groot gedeelte van de tenlastelegging niet bewezen geacht en daarvoor vrij spraak gepleit. Ten aanzien van de overige ten laste gelegde feiten vroeg de verdediger een reële strafbepaling. Het Hof zal 2 Februari uitspraak doen. U. P. meldt uit betrouwbare bron, dat de Franse regering Maandag besloten heeft tot een algemene devaluatie van de franc,.; de tot standkoming van een exportfranc en de mogelijke wettigverklaring van de zwarte- geld-markt. De franc zal bij de algeméne devaluatie op 180 (tot nu toe 120) voor de dollar ge bracht worden en de export-franc voor de aankoop van buitenlandse goederen zal een waarde hebben van 240 per dollar. De devaluatie van de franc geschiedt on danks het f^jt, dat Groöt-Brittannië bang is, dat dit een devaluatie van de sterling tot gevolg zal hebben. Njiar vernomen wordt heeft Sir Stafford Cripps tijdens het afgelopen weekend ge probeerd René Mayer ervan te overtuigen, dat een devaluatie van de franc de ernstig ste gevolgen hebben kan voor de sterling, doch weigerde Mayer, van ziin voornemen af te zien. Aanvankelijk had men verwacht, dat het kabinet zou wachten met de bekendmaking tot Vrijdagavond na de beurs, doch de ge ruchten van de laatste dagen hebben een ware paniekstemming veroorzaakt zodat men het niet raadzaam acht zo lang te wachten. Een zegsman van het Franse ministe rie van Financiën verklaarde aan A. P. dat de koers van de export franc iets meer dan 200 francs in de dollar zou zijn, terwijl de koers van de gewone franc iets minder dan 120 is. De verhouding tussen de franc en het pond sterling, aldus deze zegsman, zou ongewijzigd blijven, daar de export-franc slechts zou gelden vopr het dollargebied en voor landen met een vrije geldmarkt als Zwitserland, Portu gal en Zuid Amerika. op de pijnlijke plek, bestrijdt ENZ. dozen A 50 en 7 5 ct De militaire gouverneur van de Ame rikaanse zone van Duitsland, generaal Lucius Clay en zijn voornaamste poli tieke adviseur, Robert Murphy, zullen hedenavond, terstond na de bijeenkomst van de geallieerde contróleraad te Ber lijn, van het vliegveld Tempelhof op stijgen op weg naar Washington. De bijeenkomst van de geallieerde contróle raad van vandaag is de eerste sedert het mislukken van de Londense confe rentie der Grote Vier. Naar verluidt staat de uitslag van de conferentie niet in verband met het vertrek der beide Amerikanen, doch is de aanwezigheid van Murphy in Was hington gewenst in verband met de toe wijzing Van fondsen voor Duitsland en zal generaal Clay met minister Mar shall een onderhoud hebben ov^r de jongste ontwikkelingen in Duitsland. Zouden de Russen vap plan zijn van daag aan de Amerikanen ultimatieve eisen voor te leggen, dan wordt Clgy door zijn haastig vertrek na de bijeen komst in staat gesteld minister Mar shall een volledig verslag uit te brengen en met hem plannen te beramen voor een Amerikaanse tegenzet. (Vervolg van pag. 1) Toen kwam de Bell met de kleine, loodrechte vleugeltjes. En die Bell leverde de krachttoer. De Amerika nen voelden Zich toen als de bedro gen bedriegers en haastten zich om de wereld te vertellen, dat de Bell een mislukking was geweest. En nu iets over die roemrijke Bell. Het kleine vliegtuigje is heel sterk ge construeerd om weerstand te bieden aan de enorme krachten bij het «vliegen met snelheden boven de 1000 K'.M. per uur. De vleugels zijn echter zo rank, dat de toppen slechts 3 mm. dik konden worden. Een batterij van vief straal motoren ontwikkelt bij een snelheid van 1200 K.M. per uur niet minder dan 18000 paardekrachten. De vierduizend kilo brandstof een mengsel van vloei bare waterstof, zuurstof en kerosene is in enkele minuten verbruikt, zodat de pilpot, als hij door de geluidsbarrière heenbrak, deels in een glijvlucht weer op aarde zou moeten komen. Kapitein Yaeger heeft zich niet ter stond aan boord van de Bell begeven. Het kleine toestel werd aan de buik van een reuzenfort (Boeing B 29) bevestigd en tot 22 kilometer hoogte opgesleept, daarmee en passant het wereldrecord van 1938 van de Italiaan Mario Pezzi, die tot 17 kilometer kwam, verbeterend. Toen stapte Yaeger even van het moe dervliegtuig in zijn Bell over, sloeg de straalmotoren aan en spoot als een vuur straal weg. Wat er verder precies ge beurd is, vertelt de S. Airforce niet. Wel, dat Yaeger niets van alle voorspelde verschrikkingen gemerkt heeft. En nu is dit vliegsn door de geluidsbarrière de gewoonste zaak van de wereld geworden, want twee andere Amerikanen hebben het ook al gepresteerd: eerst Howard Lilly en na hem Herbert Hoover, beiden burger-piloten, behorend tot de „NACA", de .National Advisory Committee for Aeronautics", de Ame rikaanse Rijksluchtvaartdienst. Wel moet hierbij verteld worden, dat andere vliegtuigen, speciaal gebouwd voor de super- en transsonische snel heden, er minder goed zijn afgekomen. Enkele zijn boven de Califomische Mo- have-woestijn verongelukt, évenals de vermaarde Britse vliegtuigbouwer me1 zün Vliegende Vleugel boven de Theems de dood vond. Het blijft dus nog een gevaarlijk werkals men niet over het geschikte vliegtuig de beschikking heeft! Op de in aanbouw zijnde nieuwe verkeersbrug over de Maas bij Hedel heeft men 1 meter boven het gepro jecteerde wegdek een 300 meter lange Bailey-brug gebouwd, waardoor de rivier nu voor alle verkeer gemakke lijk is te passeren. Tot het nemen van deze noodmaat regel is men 14 dagen geleden overge gaan, sinds de toegang tot de zich daar reeds bevindende schipbrug door de hege waterstand geregeld onder water stond. Bovendien wenste men bij even tuele ijsgang geen risico te nemen. Maandagmiddag is de nieuwe verbin ding in gebruik genomen. Het werk aan de vaste verkeersbrug vindt normaal doorgang. De schipbrug is buiten dienst gesteld. Maandagavond moest, vrijwel plotse ling, alle verkeer met voertuigen over de schipbrug te Deventer stopgezet wor den, omdat nabij de schipbrug het IJs- selwater was gestegen tot de kruin van de rijksweg naar Apeldoorn en daar door de dijkdoorsnijding op de linker IJsseloever afgesloten diende te worden. Alleen voetgangers en wielrijders kunnen de schipbrug bij Deventer thans passeren. De weg van Deven ter naar Terwolde staat opnieuw on der water, zodat het verkeer van Deventer in Noordelijke richting op de linker IJsseloever thans over Twello geleid moet worden. De stand van de Waal voor Nijmegen was Maandagmiddag ruim 12.70 M. bij een was van 10 cM. Keuleft meldde 50 cM. val. Volgens officiële gegevens zijn tenge volge van de hoge waterstand in het gebied van Rijn en Waal op de steen fabrieken ruim drie millioen stenen ver loren gegaan. Rond Meppel blijft het water nog steeds hoog. Bij Ruinerwold staan on geveer 600 hectaren blank. Het is wel als vaststaand aan te nemen, dat hier heel wat kuilen met aardappelen en voederbieten, alsmede de ingezaaide rogge verloren gaan. De oorzaak hiervan is, dat het water niet voldoende in het Zwarte Water geloosd kan worden. In het waterschap Hasselt- Zwartsluis werkt een gemaal met een gasgenerator, terwijl een tweede ge maal met een zuiggasmotor werkt. De weg Meppel-Zwartsluis is nog steeds voor alle verkeer gesloten, al bestaat er kans, dat hij bij iets gunsti ger weer voor-lichte auto's opengesteld zal worden. Minister Neher in gesprek met kapitein Tahija tijdens de onderhandelingen in Indonesië Naar het A.N.P. verneemt, heeft een groot deel van de bevolking van Aruba in verband met de komende Rijkscon ferentie te Den Haag uitdrukking ge geven aan de wens tot afscheiding van Curasao en opneming van Aruba als aparte zelfstandige' eenheid in het Ko ninkrijk der Nederlanden. De heer C. A. Eman, afgevaardigde ter Rijkscoafe- rentie, heeft het plan dit verlangen, dat is uitgedrukt in een notarieel opgemaakt petitionnement, na zijn aankomst Vrij dag a.s. op Schiphol aan te bieden aan de Koningin. Een Russische missie onder leiding van de president van de organisatie voor de import van machines en kapi taalgoederen, Goesev, zal deze week in Londen aankomen om met de aankoop van Britse industrie-uitrustingen te be ginnen, overeenkomstig het vorige maand te Moskou getekende Brits-Russische handelsverdrag. De producten, die in aanmerking komen, zijn o.a. rails, loco motieven, vrachtauto's, uitrustingen voor zagerijen en chemische apparaten. De posthume onderscheidingen, welke aan «en zestal leden der Nederlandse koopvaardij bij Koninklijk Bgsluit zijn toegekend, werden Maandagmiddag in de Rolzaal te Den Haag aan de familieleden uitgereikt. De uitreiking geschiedde op de vijfde verjaar dag van Prinses Margriet, het petekind der Nederlandse koopvaardij. Het bronzen kruis was posthuum toegekend aan de lichtmatroos J. Lol- kema. Het kruis van verdienste aan de gezagvoerder W. E. Kuip en aan de kapiteins W. Person, P. de Raadt, J. Swart en Tj. de Viseer. Onder de belangstellenden bevonden zich o. a. luit.-admiraal C. E. L. Hel- fï'ich, bevelhebber der zeestrijdkrachten, generaal-maioor Doorman, de heer P. S. van 't Haaff, inspecteur-generaal van de Scheepvaart, en mr. Vos, direc teur-generaal van de Scheepvaart. door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 9) Met. woeste ogen bogen de man nen zich naar Warin toe en die voor in de boeg zaten, strompel den over de banken heen naar de achtersteven, vielen over de anderen heen en maakten de verwarring en op standigheid nog groter. Achter Warin gooide de stoker het roer met een ruk naar bakboord om en de sloep zwenkte en wierp door de schok de mannen, die niet vast op hun benen stonden, omver. Daarop trok hü de met ijzer beslagen helmstok van het roer af. „Ik help je wel, meneer,fluisterde hü. ..De eerste de beste, die te lastig wordt, krijgt met mij te doen. Ik sla hem z'n hersens in." Hij was zó overmoedig, dat Warin zich sterker begon te voelen tegenover de opdringende muiters. „Schurken, die jullie zijn!" schreeuw, de hij. „Ondankbare schooierstroep! Die man heeft jullie leven gered. Een be jaarde man, die alleen meer moed be zit, dan jullie met je allen bü elkaar kunt brengen. Als jullie aan je zelf overgelaten waren, zou je al uren gele den voor de haaien zijn geweest Je denkt zeker, dat je leven iets waard is, hè? Nou, hij heeft jullie leven gered en je zoudt hem tijdens zijn slaap willen beroven?-Blijft met je handen van zün goed af, anders „Ja, wat anders?'' klonk het brutaal. Lie man, die zo sprak, wilde de medicün- kist van Lang open maken. Hij kon het slot nie' rijn R16S tc en werdenelaas! Dezc groene pracht, dit.in niet „landschap en de rustige bedrü-.ee dingen an mens en dier verhullen een ,X>aai realite't- De sfeer van een0k kwam j gespannenheid, aanvoelbaar inCïe nék var033*6 naar gelang men de rand-,te vooroveiaadert waar zich de vooruitge-us en menisten bevinden van hen, die dets hards s van die beklemmende angst-ét meisje üe gebieden verdreven hebben,id haar ktseling vaste vorm aan als inte voorschij.A,hgs.Ttta,iu. xiei Aaiiuo* 3.S slechts gering, maar toch krachtig ge noeg en het pistool maakte indruk. Want de rechte lijnen van 'n plat, *v, matisch pistool zijn zeker even inaruk- j wekkend als een revolver, zo groot als een kanon. De dreiging van die smalle loop was zeker niet minder ernstig, dan de vastbesloten blik uit Warm's sombere ogen. „Er is nu al één dode in de sloep," zei hij ernstig, „en er is er nog één op weg naar de eeuwigheid. Als jullie zin hebt, hen gezelschap te houden, begint dan maar!" Ze zaten zo stil als de schommelende boot het toeliet en °P hun gezicht te kende zich de schrik voor de dreigende dood duidelük af. Het was wonderlijk te zien, hoe ze hun best deden, die schijn te wekken, dat het schommelen der sloep, en niet hü zélf, verantwoor- delük was voor elke beweging, die ze maakten. „Zet die helmstok weer op het roer," zei Warin tegen de stoker. Hü wist niet eens, hoe de man heette, maar hü be gon sympathie voor hem te voelen. „Pro beer de sloep weer met de kop in de golven te drijven. Ik zal zorgen, dat we wat vaart krijgen. De riemen uit en roeien, wat jullie kunt?" beval hij. Radeloos van angst gaven ze gehoor aan zyn bevel. Ze hadden geen benul van stuur- of bakboord, ze wisten geen steek af van voor- of achteruit roeien, ze sloegen de riemen te diep, of te wei- r.l: in het water, maar hoe dan ook, de boot kreeg weer wat vaart, kon met de kop in de golven worden gebracht en sneed ten slotte weer door de nog woest woelende zee heen. Onder de invloed van de nachtelijke storm rolden de golven nog steeds naar het Noorden. Hoeveel mijlen ze in die richting waren meegesleurd, was moeilük te gissen, maar nu voeren ze toch, hoe langzaam ook. in de richting van Papete. De mannen roeiden als uitgeputte, maar onderdanige galeislaven, het oog op hun meester gericht. „Laat hen liever eerst wat eten, jon gen," klonk opeens de zware stem van Lang. „Door dat draaien naar 't Zuid oosten is de wind wel wat minder ge worden, maar binnen een uur waait hü weer met verdubbelde kracht. We be hoeven nu niet te roeien. We zullen wat eten en de sloep leeghozen. En dan kunnen we op ons gemak naar de haven varen.'' De rantsoenen werden uitgedeeld, de rest van de rum werd verdeeld en de sloep leéggehoosd. De blaren werden verzorgd; de door de stoker neergevelde man kwam weer wat bü door zün portie rum en bleek'door zün opstandigheid niet anders opgelopen te hebben, dan een buil en wat hoofdpü». „In mijn bagage zit geen drank, jon gens. Als ik had. kregen jullie wel van me. Veel drukte gemaakt om niets. Daar krijgen we de wind. Wind, die ons naar de haven brengt! Riemen in en het zeil omhoog !"- Toen de wind opstak werd de zee een warreling van opspattende en inzin kende pyramiden van water, doordat de golven tegen hun eigen beweging in werden neergeslagen.'Ze waren blauw als saffier en doorzichtig als kristal, de lucht klaarde wonderlijk snel op en spoedig was er zo goed als geen spoor meer over van de storm, als heel in het Westen iets, dat op een wegdrijvende wolk geleek. De warme zon droogde snel de daqipende kleffen en haar stra len brachten weer leven in de ver kleumde ledematen. Warin gaf het pistool aan Dora Lang terug. „Ik geloof, dat u daarmee de toestand gered hebt," zei hij. „Het had veel weg van een opstand van vrijbuiters." „Ik hoorde, hoe u voor mijn vader op trad en zijn bagage verdedigde. Hij zal u daarvoor bij gelegenheid zijn dank wel betonen. Ik doe het nu maar voorlo pig." „Alle dankbaarheid m-oet van onze kant komen," antwoordde Warin. Hij keerde zich* tot Lang. „Bent u 'ooit ka pitein op-de grote vaart geweest, myn heer?" vroeg hij. Het Bijzonder Gerechtshof te Maas tricht heeft Maandag uitspraak gedaan tegen twéé personen, tegen wie de advo caat-fiscaal 14 dagen geleden de dood straf had gevraagd. De leraar J. P. W. uit Valkenburg, die in de oorlog de or ganisatie en de leiding van de Neder landse SS had gevoerd, later in Duits-" land Nederlandse arbeiders had geron seld voor de Duitse krijgsdienst en ten slotte verantwoordelü'k leider van de Duitse „Reichsschule" in Valkenburg was, werd véroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf. Voorts is de timmerman W. G. G. Verhoeks uit Maastricht, die behoord had tot de Duitse vuurpeletons, welke op één dag in een der Nederlandse con centratiekampen 36 landgenoten hadden gefusilleerd, bovendien een Joodse ge vangene J. Meüer uit Amstaerdam, had neergeschoten en voorts transporten van gedeporteerden naar Duitse concen tratiekampen had begeleid, eveneens tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de zaak van Zegering Hadders uit Emmen, die door de Drentse Kamer van% het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den veroordeeld was tot f 10 000 boete, subs, drie maanden hechtenis, wegens verraad van een Engelse piloot, heeft de proc.-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie geconcludeerd tot verwijzing naar het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem. De ex-hoofdredacteur van de vroegere Limburgse Koerier te Maastricht, H. van den Broek, zal Maandag 16 Febru ari terecht staan voor het Bijzonder Gerechtshof te Maastricht. In de ten lastelegging wordt hy beschuldigd van hulpverlening aan de vijand door pu blicaties. Er zijn geen getuigen gedag vaard. Reuter meldt uit Singapore dat aan boord van het 7300 ton metende Neder landse schip „Bredero" dat voor de rede van Penang ligt, een brand is uit gebroken, die 22 uur géduurd heeft. De bootsman werd met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Brandweerlieden hebben de brand geblust, die in het ruim- was uitgebroken en een deel van de lading, bestaande uit rubber en co pra, verwoestte. Naar wij vernemen, zal de Jachtvlieg- scbool van De Legerluchtmacht Neder land dit jaar uitgebreid worden met een oefen-eskader van moderne jagers. Zes tien ,Meteor"-vliegtuigen zullen daartoe worden afgeleverd. Er zal bovendien een oefen-radarorga nisatie opgebouwd worden. Deze zal met de Meteór"-afdeling de grondslag vor men voor de toekomstige luchtverdedi ging. Een plechtige herdenking van het fei. dat 300 jaren geleden te Munster he» Vredesverdrag werd getekend, zal op Vrijdag 30 Januari te 3 uur irf de Nieu we Kerk te Delft plaats vinden. Deze herdenking, waartoe o.m. de minister raad, leden van hoge Staatscolleges en kerkelijke autoriteiten van verschillen de gezindten zijn uitgenodigd, wordt georganiseerd door het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en het Gemeentebestuur van Delft Minister Dr. Jos. J. Gielen zal een herdenkingsrede uitspreken. Na een, volgens outsiders nogal ru moerige vergadering, hebben de Zaan- damse havenarbeiders, die in s.aking waren gegaan, omdat zij de extra toe slag van f 10.voor het lossen van hout niet hebben gekregen, Maandagmiddag het werk hervat. Het bestuur van de bootwerkersvereniging ..Eensgezindheid*1 zal opnieuw de besprekingen met bet bestuur van de werkgeversvereniging opnemen, teneinde een bevredigende op lossing te vinden. H. M. de Koningin heeft vandaag in het paleis op De Dam te Amsterdam be ëdigd de nieuwe Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De secretaris-generaal der Veren'gde Naties, Trygve Lie, die momenteel in Brussel vertoeft, wordt Donderdagavond te 's-Gravenhage verwacht. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3