VanZeelandweet van niets Ernstige bezorgdheid te Batavia over lot der overeenkomst Verduidelijkingen aan Ned. delegatie niet bekend c AMERIKAANSE HULP VOOR NED.TNDIË? Regering acht zich alleen aan zes punten gebonden BAKEN IN ZONOVERGOTEN LAND Rode-Kruispost op de grens tan terreur en orde Onvermoeid verrichten doktoren en helpsters hun zware taak Militairen kostwinners Djocja 's Verbijstering te Batavia Republiek zou een eigen leger mogen hebben Van Mook Zaterdag bij Commissie? Overeenkomst gezonde basis voor politieke en economische ontwikkeling" Nederlandse delegatie behoudt zich alle rechten voor Beraadslagingen uitgesteld Ministerraad bijeen .Het weer O.K. Toean Toi hoofd en hart - i Onder stervende klapperbomen i*SH WOENSDAG 21 JANUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24055 Betrouwbare Nederlandse dringen hebben aan Reuier v®rklaard, dal zij „verbijsterd ®n zeer verbaasd" waren na kei lezen van de notulen, ^elke leidden tot het onder tekenen van de wapenslil- stendsovereenkomsi en de Politieke punten als basis ten politieke besprekingen. tei Acht personen bewusteloos in logement Geval van gasvergiftiging te Beverwijk te VERKLARING MINISTER JONKMAN Mei siralende overvloed overgiet de zon het Indische landschap. De gloed wordt slechts verzacht door een weelderig groene vegetatie. De stoffige landweg slingert zich door uitgestrekte groene sawahs en dicht met klapper- bossen en bamboestoelen bezaaide streken. Aan de randen der sawahs, met de lichtgroene jonge padi, plekken donker de ver uiieenliggeride kampongcomplexen waar de men sen wonen die op de sawahs werken. Logge karbouwen wentelen zich behaaglijk in de modderpoelen en de kleur van de huid en hel vei der aarde smelten samen tot die van een massa grijze, brijïge pap. In de verte, sterk contraste rend met hei blauwe azuur van de lucht, dreigt een don derbui. Een zwarte massa torent boven de kim terwijl lichte wolken, als witte zeilen óp een wijde Oceaan, voortglijden om even later samen ie smelten, zich te verspreiden of op ie lossen in de blauwe oneindigheid die hei tropische land schap overkapt. Opbouw en herstel A (Vervolg op pag. 3) Terugbetaling kolengelden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllflmelei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlön eventueel zonder opgave vee redenen Ie weigeren. Nóg is (te inkt van het wapenstil- standsaccoord niet geheel droog of de leiders van Djocja beginnen Weer hun oude beproefde spel. Hoewel Nederland souverein is in Indonesië en zeker ook blijft totdat deze souvereiniteit aan de Ver. Staten van- Indonesië wordt overgedragen men leze de zes punten van de Com missie van Drie Zondag jl. door Neder land en de republiek officieel aanvaard ratificeerde de republikeinse regering het verdrag met Egypte, hetzelfde ver drag* waarmede zij bij vorige gelegen heden van zogenaamde overeenstem ming de Nederlandse regering eveneens irriteerde. Het is gemakkeüijk te begrijpen, hat deze stap van de republiek zowel Den Haag als Batavia zeer heeft be vreemd, can het nu eens zacht uit te drukken. De republiek heeft echter reeds haar antwoord gereed: zij beroept zich op de Commissie van Drie, die haar tijdens de bijeenkomst te Kalioerang nabij Djocja, mogelijk om haar de stap tot het sluiten van een wapenstilstand gemakkelijker te maken, het recht zou hebben toege staan op een eigen leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen. Als deze toezegging zij zou door het Ame. hkaanse lid der Commissie van Drie gedaan zijn inderdaad op waarheid berust is zij een slag in het aangezicht Van Nederland. Merkwaardig In dit ver band is ook de houding der republikeinse delegatie, die bij de aanvaarding van de ses aan de overeenkomst toegevoegde Punten, als grondslag voor een politiek accoord, verklaarde, dat zij deze punten hechts accepteerde op „basis der con- ®epties en verduidelijkingen, gegeven door de Commissie van Drie". Het ls precies hetzelfde spel, dat Sjahrir en de andere republikeinse lei ders destijds speelden na de onderteke ning van het verdrag van Linggadjati. Dok toen beriep de republiek zich tegen over Den Haag op de geheime notulen, Semaakt tijdens de besprekingen met de Commissie-Generaal, waarbij deze laat ste zich, zoals bekend, nog al eens ver galoppeerde. Wij hopen, dat' de Com missie van Drie zich niet in dezelfde val beeft laten lokken. - Intussen mogen wij verwaichten, dat onze regering zich niet opnieuw zal laten Verleiden tot uitvoerige discussies over 'nterpretaties van met de republiek ge sloten verdragen. Ons geduld is nog niet bekroond, maar Wol bijna ten einde! Samengeperst in een hoekje ach- 'or eeh bank in de douaneloods was eei> groot aantal journalisten heden ochtend in de gelegenheid het Bel gische lid van de Commissie voor Ooede Diensten. Paul van Zeeland, die omstreeks 11 uur op het vlieg veld Schiphol arriveerde en van middag naar Brussel zou doorreizen, ehige vragen te stellen. Paul van Zeeland zei. dat hem niets c«end is van toezeggingen, die het •herikaanse lid van de Commissie, raham, aan de republikeinen gedaan 0,1 hebben ten aanzien van leger, fi- ®hciën en buitenlandse betrekkingen. was het hem niet bekend, dat de e"üblikeinen voor het tot stand komen *h het wapenstilstandsaccoord een ver ste zouden hebben gesloten met tempte. Zeeland zei voorts, dat er na het hertekenen van de overeenkomst Vie u Nederland en Indonesië een ad- ^1 Viftl iicuciidliu CAA 1UUVUCÖ1C ceil dU" Va~® is uitgebracht door de Commissie i -h Drie naar aanleiding van een aan- ge Vragen, die door beide partijen zijn jfeld gedurende de onderhandelingen, beer Paul van Zeeland is heden- gphdag kwart over twaalf in Den Haag [WjSekomen, waar hij onmiddellijk een Ui,n houd had met de minister van gOitenlandse Zaken. jnr. C. W. G. H. °o van Boetzelaer van Oosterhout. (Cistermcirgen werd de Kloosterstraat ripiTr6verwij k opgeschrikt door het be de c dat in het burgerlogement van v. d. Linden zich een ernstig an. van gasvergiftiging had voorge- «ch olitie en een vijftal doctoren begaven ^terstond naar het logement en tety,, daar de gasten, acht in getal, in biepk'sloze toestand aan. Spoedig dat zij er minder ernstig aan toe Slppu? dan aanvankelijk gevreesd werd. "teest ®én persoon, een oude man, V/Om' naar het Rode Kruis-ziekenhuis ''anten1 overgebracht. De andere pa- Be konden thuis behandeld worden, «et fe-Przaah van het gebeurde lag in tl dat een gascomfoor, dat men ten - gelagkamer had laten branden, ?ev0j„p are rubberleiding kreeg ten- Van Hp Hrnnfffo Hot oqc Irnn •rij van de droogte. Het gas kon te slatin ap,pen en steeg omhoog naar dPzaal met het genoemde gevolg. Itel^t'jjmcler dan tien meter afstand van .Jpandhi is een bom ontploft, »rs- Nio-i ,atma in gebed verzonken V(v!ï+ werd gewond en Gandhi rijp met het gebed. Een jonge eede *?et bezit bleek van een "om, is gearresteerd. Zowel in Nederlandse als in Indonesische en republikeinse kringen te Batavia heerst pessimisme over een spoedige totstandkoming van de politieke overeen komst, nu sedert Maandag is gebleken, dat de aanvaarding der zes toegevoegde punten van de Commissie voor Goede Diensten door de republiek slechts is geschied op basis der „concepties en verduidelijkingen", haar door de Commissie verstrekt tijdens de vergaderingte Kalioerang van 13 Januari jj. Deze concepties en verduidelijkingen waren aan de delegatie van het Koninkrijk niet bekend en zijn eerst Dinsdag 20 Januari des avonds 6 uur aan de Nederlandse delegatie overhandigd. Kringen der Commissie te Batavia konden vandaag voor commentaar op de situatie niet bereikt worden, doch neutrale kringen gaven uitdrukking aan hun ernstige bezorgdheid ten aanzien van het lot van de overeenkomst der „Renville". Volgens een Nederlandse woordvoerder tracht de Nederlandse delegatie een conferentie voor a.s. Zaterdag tot stand te brengen tussen dr. Van Mook en leden van de Commissie. Dit geschiedde op Maandag 19 Januari eveneens aan boord van de „Renville." Beide partijen accepteerden de 6 pun ten, de republiek echter pp basis van bovengenoemde concepties en verduide lijkingen van Kalioerang, die waren vastgelegd in de officiële notulen van die bijeenkomst. Een woordvoerder van de republiek verklaarde tegenover Aneta, dat de no tulen niet bekend waren aan de dele gatie van het Koninkrijk op 19 Janu ari. Voorts verklaarde dezelfde woord voerder thans tegenover Aneta, dat in deze verduidelijking werd gesteld, dat aanvaarding van de zes punten van de Commissie niet betekende, dat de'repu bliek niet zou kunnen beschikken over eigen weermacht, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen. Uitdrukkelijk was van republikeinse zijde vastgesteld, of het aannemen van Recapitulerend zij vermeed, dat op Zaterdag 17 Januari aan boord van de Renville"' het bestand en de twaalf punten voor de politieke besprekingen, welke door de Nederlanders waren voor gesteld, zijn getekend. Tevens werden toen aangeboden de zes punten van de Commissie van Goede Diensten en werd overeengekomen binnen 48 uur te ant woorden op de 6 toegevoegde punten. In verhand met zijn ziekte, was de Nieuw jaarsreceptie van Paus Pius XII tot vorige week uitgesteld. Z.H. zegent twee kinderen. Naast hen Prinses Torlonia, dochter van ex-koning Alfonso van Spanje. deze zes punten niet in strijd was met het bovenstaande. Het antwoord luidde neen. Een republikeinse woordvoerder Heeft hieraan toegevoegd, dat de republikein se delegatie in de veronderstelling ver keerde, dat de Nederlandse delegatie van een en ander op de hoogte was. De woordvoerder' van de Nederlands-In dische regering zeide daarentegen, dat de formele verduidelijking van Kalioe rang een volkomen verrassing beteken de voor de delegatie van het Konink rijk. De delegktie van het Koninkrijk, zo zeide hij, ontving de notulen van de zit ting te Kalioerang eerst Dinsdagmiddag 20 Januari om 6 uur, hoewel de verga dering reeds 13 Januari had plaatsge had, en deze notulen zijn gedateerd 15 Januari. Tot dusverre was het de ge woonte, dat notulen van formele zittin gen van een der beide partijen met de Commissie binnen korte tijd aan de we derpartij werden verstrekt. De thans in het bezit van het Koninkrijk zijnde no tulen hebben betrekking op een verga dering van de Commissie met de Repu blikeinse delegatie over de betekenis van de zes punten van de Commissie. Uiteraard kan hieraan door de Ne derlandse delegatie geen enkele waarde worden toegekend, aangezien de Repu bliek zich reeds 15 Januari had verbon den de zes punten te aanvaarden op een wijze, die klaarblijkelijk in overeen stemming was met de opvatting van de Nederlandse delegatie, n.l. blijkens een schrijven van de Commissie van 15 Ja nuari, waarbij de Republiek in eerste instantie kennis gaf van de formele aan vaarding van het bestand en van de 12 punten, welke door de Nederlanders waren vastgesteld als beginselen van een politieke regeling en vervolgens van de zes door de Commissie toegevoegde politieke punten. (Daar de tekst van bovenstaande Aneta-mededelingen ons enigszins ver minkt heeft bereikt, rrtoet enig voorbe houd worden gemaakt ten aanzien van de woordkeus). Kort voor de hervatting in de Tweede Kamer van het debat over de regerings verklaring betreffende Indië, is de mi nisterraad hedenochtend in het kabinet van de minister-president gedurende omstreeks een uur bijeen geweest. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de op de „Renville" gesloten overeen komst begroet als een „gezonde basis voor de politieke en econo mische ontwikkeling van Indonesië" en verklaard, dat de Amerikaanse regering „wegen en middelen on derzoekt om economische en finan ciële hulp te bieden." De tekst van de verklaring van het ministerie luidt: „De Amerikaanse re gering heeft het nieuws, dat de Neder landse en Indonesische delegaties de voorstellen van de Commissie voor Goede Diensten van de Veiligheidsraad hebben aanvaard als basis voor de re geling van het Nederlands-Indonesisch geschil, met grote voldoening ontvan gen. De Amerikaanse regering acht deze voorstellen rechtvaardig en prac- tisch en gelooft, dat zij een gezonde basis voor de politieke en economische ontwikkeling van Indonesië zuilen ver schaffen, niet alleen tot voordeel van de Indonesiërs en Nederlanders, maar ook van de rest van de wereld. De Amerikaanse regering feliciteert de Commissie voor Goede Diensten met haar uitstekende werk en de Nederlan ders en Indonesiërs met de geest van groot staatsmanschap, waarmee zij de onderhandelingen in tegenwoordigheid van de Commissie voor Goede Diensten hebben beëindigd. De Amerikaanse re gering zal de vooruitgang en wederop bouw in Nederlands-Indië met de grootste interesse blijven volgen en on derzoekt wegen en middelen om eco nomische en financiële hulp voor deze wederopbouw te bieden." Een groot aantal journalisten stelde het Belgische lid van de Commissie voor Goede Diensten, Paul van Zeeland, bij zijn aankomst op Schiphol enige vragen. De Tweede Kamer heeft vanmiddag de beraadslaging over de regeringsver klaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië voortgezet. De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft by het begin der vergadering het volgende medegedeeld: Tot goed begrip van de gebeurtenissen, welke zich hebben afgespeeld na de ondertekening van de zes, door de Commissie voor Goede Diensten aan de reeds gesloten overeenkomst toegevoegde punten, moet ik de Kamer mededelen, dat de republikeinse delegatie de zes punten heeft aanvaard met verwjjzing naar de „conceptions and clarifications", die door de Commissie voor Goede Diensten, tijdens de bijeenkomst te Kalioerang op 13 Januari j.l„ aan de republikeinse delegatie waren gegeven. Deze toelichting was aan de Nederlandse delegatie niet bekend. De Nederlandse delegatie heeft hierop nog dezelfde dag in een brief aan de Commissie voor Goede Diensten gewezen en stelde uitdrukkelijk vast, dat de Nederlandse regering zich uitsluitend gebonden acht aan de in de zes punten geformuleerde beginselen. Nog wordt op nadere opheldering over deze aangelegenheid gewacht. Deze nadere opheldering kan zeer binnenkort worden tegemoet gezien. De Nederlandse delegatie heeft zich uiteraard alle rechten voorbehouden met be trekking tot de opvatting der republikeinse delegatie en de toelichting op de zes punten, door de Commissie voor Goede Diensten gegeven tijdens de vorenvermelde bijeenkomst- Tot zover de verklaring van minister Jonkman. Het debat wordt voortgezet. De heer Schouten (A.R.) vraagt, of thans het debat wel kan worden voort gezet. De Nederlandse regering is nog opheldering wachtende. Er is geen ze kerheid. Daarom vraagt spr„ of de re plieken nu' moeten beginnen, of dat ze uitgesteld moeten worden. De heer Romme (K.V.P.) verklaart de vraag van de heer Schouten goed te kunnen begrijpen. Spr. meent, dat bij voortzetting van het debat er onzeker heid bestaat over de inhoud van een bepaald stuk. Het lijkt hem wenselijk, thans het debat niet voort te zetten. De vraag van de heer Schouten, of de beraad slaging moet worden opgeschort, is spr. geneigd bevestigend te beant woorden. De heer Joekes (P.v.d.A.) sluit zich bij de overwegingen van beide vorige spre kers aan. De voorzitter meent, dat de discussies steeds opnieuw ingesteld kunnen wor den met het oog op de ontwikkeling der toestanden. Aanvankelijk meende hij, dat in derde termijn op de zaak zou kunnen worden teruggekomen. Besloten wordt de beraadslagingen uit te stellen. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met enige sneeuw of regen en zwakke lot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Later in het Westelijk gedeelte van het land wind draaiend naar West met enige stijging van tempera tuur. Zon 8.3617.08, maan 12.253.26. 99 Ti yfensen werken rustig op de II// sawah en langs de landweg gaan met rhythmische tred de dragers van de pikolans, beladen met de producten van het land. In deze landelijke sfeer komt de har monie tot uiting tussen mens en natuur, die men kan samenvatten in één enkel woord: Vrede. Het landschap is vredig, de natuur liefe lijk en de mens vriendelijk Doch helaas! Deze groene pracht, dit llefeiyke landschap en de rustige bedrij- vlgheid van mens en dier verhullen een grimmige realiteit. De sfeer van een vreemde gespannenheid, aanvoelbaar in stygende mate naar gelang men de rand gebieden nadert waar zich de vooruitge schoven posten bevinden van hen, die de verwekkers van die beklemmende angst sfeer uit die gebieden verdreven hebben, neemt plotseling vaste vorm aan als in versteende climax. Want daar, als een silhouet van droef geestigheid, tekenen zich scherp tegen de achtergrond van de opkomende donkere donderwolken onafzienbare ryen klap perbomen af, waarvan de eens zo trotse bladerenkronen vergeeld en verwelkt neerhangen langs de rechte stammen. Nóg staan zy kaarsrecht, doch zy zyn ster vende deze bomen, omdat de mensen er de groeipunten van afgeknauwd hebben. Deze bakens van licht en vroiykheid, die eens aan het landschap zyn liefeiyk karakter verleenden, zyn thans geworden tot monumenten van de honger, stille getuigen van lijden en terreur, zwijgende aanklagers tegen de bedrijvers en ver wekkers van vele wandaden. De tere band tussen mens en natuur werd hier verbroken. Doch temidden van deze door brutaal geweld veroorzaakte ontnuchtering groeit er ln de waarnemer een nieuwe bewustheid. Het is de positieve bewust heid van de aanwezigheid van bescher mende en opbouwende krachten, zy weerspiegelt zich in de gezichten der be volking en ln de hervatte bedrijvigheid van land- en kampong-leven. Men gevoelt, dat er zich een proces voltrekt. Een proces van nieuw leven, van opbouw en herstel, ondanks aUes. Ook dit gevoel neemt vaste vormen aan, ook hiervan wordt de oorzaak tastbaar. Want daar, achter gindse kampong met haar klapperbomen, waarvan de blade ren vergeeld en droef neerhangen, omdat hun groeitoppen door schendende door trekkende benden afgeknaagd zijn, daar aan de rand van het niemandsland staat een baken van menselijkheid. Het is een Rode-Kruispost. Het is er een zoals er vele honderden zijn in de hongergebie- den van Indonesië: een oud kampong huisje, opgetrokken van bamboe. Helder 'wit steekt de Rode-Kruisvlag tegen de groene achtergrond der gewas sen af. Het is de nieuw opgerichte Rode- Kruispost in kampong Kramat, een vis sersdorpje, enkele tientallen kilometers ten Noordwesten van Tangerang. Hier op de grens van terreur en orde, in deze branding, waar menseiyk wrakhout voortdurend aanspoelt wordt het univer seel beginsel van het Rode Kruis in de De zwarte contouren van de geschonden klapperbomen verheffen zich tegen de donkere avondhemel. Silhouet van droefgeestigheid in het prachtige land, waar stoere werkers met hardnekkigheid en liefde arbeiden I- aan de wederopbouw. daad omgezet. Indonesiërs stromen uit alle richtingen naar de Rode-Kruispost en vormen, zittende of liggende, groepjes in afwachting. Want het zyn zieken. Geen gewone zieken. Tevens zün het ge tuigen en hun ziekten zün bewyzen. Zij vormen een groep menseiyke ellende, veroorzaakt door mensen. Met opgsetroopte mouwen verrich ten hier de Rode-Krulswerkers, de dokter en zyn helpsters, hun taak. zy vragen niet naar oorzaken, zy hebben slechts aandacht voor de ge volgen. zy behandelen de nimmer eindigende reeks van zweren, scabies, trachoom, oedeemgevolgen ter plaat se en sturen gecompliceerde en in terne gevallen naar de Rode-Kruis- noodhospitalen. Medicijnen, straks een gaarkeuken, kleding om te bedekken de magere, zieke en verzwakte lichamen, verzwakt door hongeroedeem; lichamen gedeelte lijk bedekt door zakkengoed. Dit is de meest urgente hulp. Het is op deze wüze, dat het vertrouwen herwonnen en dat in een nieuwe sfeer van hulp en opbouw de droeve druk opgeheven wordt. De nieuwe hoop zal zich straks weerspiege len: niet alleen in de mens, doch ook in het karakter van het tropeniand Zwygend en doelmatig werken de dok te; eq zyn helpsters. Een moedertje met ten verwaarloosde zwerende borst on dergaat een kleine operatie. Dit gebeurt staande en zy houdt zich goed. Haar gezicht zegt genoeg; zü heeft vertrouwen in de toean dokter. Zweren worden ge reinigd: groter wordt de hoop vuil ver bandgaas en watten, steeds kleiner de voorraad medicynen en verbandmidde len. Straks gaan dokter en zusters nieu we voorraden halen met de jeep. En wanneer zy langs de kampongs ryden en de volgende dag terugkeren met ver snaperingen, dan drommen de kampong- bewoners langs de weg en steken hun duimen °P en roepen: O.K. Toean! Het vertrouwen is weergekeerd, de rust verzekerd. En ais de donkere scha duwen van de tropennacht over het goede land vallen, dan is het rustig in de kampongs. Zij zijn gerust, want morgen komt de jeep van het Rode Kruis weer voorby met medicijnen, verband en.... biscuitjes! Hebt gij het zelf beter dan ande ren. bewijs het dan aari hen, die in droeve omstandigheden leven. Naar aanleiding van het artikel van een bijzondere medewerker over „Militairen-Kostwinners" schrijft de heer P. Joh. IJzenbrandt, referendaris aan de gemeente-secretarie van Amsterdam, ons het volgende: Ond^r het opschrift „Militairen- Kostwinners" wordt in uw blad van 27 December j.l. een beschouwing gewijd aan het huidige instituut van de kost winnersvergoedingen. Niet geheel onbe kend zijnde met deze materie, heb ik het artikel met belangstelling gelezen en meen ik er goed aan te doen daar over enkele opmerkingen te maken. Volgens de schrijver bestaan er tea aanzien van het vergoedingssysteem vele klachten. Of deze klachten, welke blijkbaar bij het bureau van uw blad binnenkomen, ook telkens op haar juist heid worden onderzocht, vermeldt hij evenwel niet. Nu fe het merkwaardig, dat de instanties, die by het vaststel len van de vergoedingsbedragen zijn be trokken, in het algemeen zeer weinig klachten vernemen. Dit is een gevolg van het feit, dat verscheidene gezinnen, naar iedere insider weet, na de op komst van de hoofdkostwinner in mili taire dienst, er financieel niet op ach teruit gaan, doch in betere omstandig heden komen te verkeren. Zodra b.v. een gehuwde dienstplichtige zich onder de wapenen begeeft, wordt van zijn bruto-loon 4/5 gedeelte aan zijn echtgenote als kostwinnersvergoeding verstrekt, is dit bruto-loon, laat ik zeg gen, 40 per week, dan ontvangt de vrouw minstens 32, verhoogd met 0.75 als tegemoetkoming in de kosten voor ziekenfondspremie. Zijn er kinde ren, voor wie kinderbijslag werd geno ten, dan wordt aan gemelde bedragen nog de bijslag toegevoegd. Zo zal in het onderhavige geval een gezin met twee kinderen, voor wie aanspraak op kin derbijslag bestaat, in totaal ontvangen ƒ32 plus 0.75 plus ƒ4.80 (kinderbij slag) is 37.55 pier week. Toen de man thuis was ontving hy bruto 40 plus ƒ4.80 kinderbijslag, doch hiervan moesten betaald worden loonbelasting, fondsenpremie etc., zodat het netto-loon beduidend lager was en niet ver boven het uit te keren vergoedingsbedrag, dat vrij ls van belastingheffing, uitstak. Vermits de dienstplichtige, wat kost, kleding en onderhoud aangaat, tijdens zijn diensttyd niet ten laste komt van zijn gezin, volgt hieruit, dat dit tydens zijn afwezigheid volstrekt geen geldelijk nadeel lijdt. Enigszins anders ligt het geval, waar het betreft een gehuwde dienstplichtige, die geen kinderen heeft en wiens echtge note na hét huwelijk bij haar ouders, schoonouders of naaste verwanten isbly- ven inwonen of is gaan inwonen. Hier is na t huweiyk geen belangrijke wijziging in de gezinstoestand gekomen. Huishuur behoeft doorgaans niet of weinig te worden betaald, terwijl het gebruik van gemeenschappeiyke maaltyden een be langrijke besparing ln de kosten van levensonderhoud oplevert. Het enige verschil met voorheen ls veelal, dat de vrouw thans in het bezit is van een trouwboekje, waaraan zy het recht op uitkering kan ontlenen. Men ontkomt niet aan de indruk, dat menig huwelijk wordt gesloten met het oogmerk, in het genot van bedoelde uit kering te geraken. Om hieraan, althans enigermate, paal en perk te stellen, heeft de Overheid bepaald, dat de echtgenote van een dienstplichtige, inwonend by haar naaste verwanten en geen kinderen te haren laste hebbend, niet meer dan 3/5 gedeelte van het loon van haar man als. vergoeding kan krijgen en dat haar ten hoogste een bedrag van ƒ25 pet week mag worden toegekend. Hoewel uw medewerker erkent, dat de regeling niet onaardig is, voor zover de kleine gezinnen hiermede te maken hebben, meent hy, dat dit niet gezegd kan worden ten aanzien van de meer grote gezinnen. Ter staving hiervan haalt hij een brief aan van een arbeider, wiens gezin bestaat uit man, vrouw, drie dochters en twee zoons. Ka vertrek van de jongste zoon, die in militaire dienst moest, bleef er precies ƒ50 als weekinkomen over en kwam het gezin dus niet voor kostwinnersvergoeding in aanmerking, wijl bij een overbiy'vend in komen van ƒ50 en meer geen vergoe ding zou mogen worden toegekend. De voorstelling van zaken, in die brief gegeven, is niet geheel duidelijk. Vreemd doet het aan, dat de jongste zoon uit het gezin ƒ35 per week verdiende, ter wijl de vader met de oudste zoon en de dochters tesamen niet meer dan 50 in brengen. Natuuriyk kunnen daarvoor byzondere oorzaken zyn. Vader of een of meer vazi de andere gezinsleden kun nen ziek dan wel geheel of gedeeltelijk invalide en daardoor niet of niet ten volle tot werken in staat zyn. Gesteld echter, dat het genoemde bedrag van 50 bestaat uit de verdiensten van de vader ad 25 en uit die van de kinderen, zijnde eveneens 25, dan zou tóch vergoeding kun nen worden gegeven en wel tot een bedrag van ƒ0.90 per dag of ƒ6.30 per week. Immers bij de vaststelling van het vergoedingsbedrag worden de in komsten van de inwonende meerder jarige kinderen niet ten volle medege- teld, doch slechts voor gedeelte. Zou het gezinshoofd werkloos zyn en de ver melde 50 alleen afkomstig zijn van de kinderen, dan zou de vergoeding zelfs 1.80 per dag of 12.60 per week kun nen belopen. Vooraleer op een klacht in te en zich een oordeel er over te vormen is het van belang, de bijzonderheden tot in finesses te kennen en te infor meren naar de reden, op grond waar van op een ingediende aanvrage om kostwinnersvergoeding afwijzend werd beschikt. Dikwyls zal dan blijken, dat een geheel andere reden aanleiding is geweest tot het afwijzen dan de klager aangefeft. Voor de terugbetaling van kolengel den ten postkantore tegen inlevering van de bonnen 78 B.V. en 81 B.V. zijn morgen aan de beurt BriCo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1