STAD EN OMGEVING GEEN INTERPELtATIE OVER WONINGVORDERING HERSTEL WEST-DUITSLAND NODIG yoor BLOEI van NEDERLAND Amsterdam en Rotterdam dienen zekerheid te hebben Gemeenteraad van Velsen 19.100 kinderen drinken schoolmelk is re PKfiBEntN Bloemendaal redt BEGROTING HEEMSTEDE SLUITEND Geen verhoging van belastingen Raadsbeslait ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen Johan van Beemstraat te Santpoort onmogelijk AGENDA c Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. Weer 100 gram kaas per week In HaarlemBloemendaal en Heemstede MUNPI'JUS Geen sluitende begroting v.v.v. Amerikaans ministerie van Buitenlandse Zaken verantwoordelijk aldus Foster Dulles Rusland maakt herstel WOENSDAG 21 JANUARI 1948 PAGINA 2 JUBILEUM AAN DE RECHTBANK Veertigjarig jubileum DE MITTOVOS 1948 Onitwerp van een affiche ,,Mgr. Mutsaerts" WIE KOMEN ER THUIS? WILDE JACHT PER FIETS „Winfried-tournooi 1948" Feest voor „De Narcis" Faillissementen Burgerlijke Stand LIEDERENAVOND BERNAC—POULENC Eén ei en huishoudzeep WAT IS EEN RANTSOEN TOILETZEEP? DisJributienieuws Middenstandscentrale HILLEGOM „Crescendo" LISSE BLOEMENDAAL Schuld en boette Prijsbeheersing Gemeente-secretaris jubileert GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Ingerekend De wereld van het boek Gemeentezaken S.D.-ER KRIJGT LEVENS LANG PRINS BERNHARD TE LONDEN Internationaal festival van militaire muziekcorpsen BEVERWIJK ILtS STADSFEESTEN IN VOORBEREIDING AUTO TE WATER Twee personen omgekomen ONDERSCHEIDING VOOR SCHAGEN VAN LEEUWEN VOOR DE ZIEKE EN GEWONDE SOLDAAT VERDEELDE MARKT Hedenmorgen werd adjudant S. Kok, commandant van de parketwacht van de Arrondissementsrechtbank aan de Jansstraat, op hartelijke wijze gehul digd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in dienst van de politie. Als eerste spreker nam mr. W. M. Paardekooper Overman, officier van justitie, het woord. Hij schetste de le vensloop van de jubilaris en uitte zijn tevredenheid over het werk, dat adju dant Kok gedurende de afgelopen ja ren heeft verricht. Hierna sprak mr. E. Top, wee-presi dent van de Arrondissementsrecht bank. „Dat er een grote orde heerst op het gerecht, is voor een belangrijk deel aan U te danken", aldus spreker. „Gij hebt het politiekorps op een bijlander hoog peil gebVacht". Verder spraken nog adjudant Bark ramens de inspecteur van de Parket wacht, wachtmeester Kraan namens de leden van de Parketwacht, de heer L. de Regt, bureelchef van het Parket, de heer H. Looman, personeelchef aan de Arrondissementsrechtbank, en de heer H. W. van Turnhout, hoofd van de Griffie. Tot slot dankte de jubilaris voor de gelukwensen en voor de geschenken, welke hij mocht ontvangen. Mej. C. C. C. Stavenuiter. hoofd van Je St. Josephschool aan de Herensin gel, viert Dinsdag 27 Januari haar veertigjarig onderwi.isjubileum. Er zal dit dag van half twaalf tot half één receptie zijn in het schoolgebouw. Het algemeen secretariaat van de Mittovos 1948 deelt mede. dat tot het hoofdcomité is toegetreden de heer P. Smit Jr.. die. evenals zijn vader in 1J31 met zulk groot succes de penningen zal beheren. Mevrouw Ph. f orstman-Coelen heeft wegens drukke bezigheden als lid van het comité be dankt. Een aantal Haarlemse kunstenaars is bereid gevonden mede te werken aan het verkrijgen van een pakkende af fiche. De tijd van inzenden is verlengd tct 15 Februari. Ook niet-uitgenodigden kunnen een ontwerp inzenden bij de heer W. H. A. M. Lucas Jr., Florastraat 12, Haarlem. Vrijdag 23 Januari geeft de R.K. Her stellingsoordvereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mutsaers" een caberet-feestavond in de grote zaal van Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat. Medewerkenden zijn de R.K. Rederij kerskamer „Alberdingk-Thijm en de band „The Gold Stars" Na afloop is er baL Met het m.s. „Kota Inten". dat 13 Jt nuari uit Batavia vertrokken is en vermoedelijk 12 Februari in Rotterdam aankomt, keren de volgende personen uit Haarlem en omgeving naar Neder land terug: W. P. Anschutz. Oudegracht 67, Haarlem. J. V. Brak. Kerkstraat 27. Zandvoort. M. Hoek. Piet Heinstraat 14. Noord- wijk aan Zee. H. H. W. Huhnholz en P. Huhnholz- Macreinoec, Zwaluwstraat 22. Zand voort. W. F. A. Koppeschaar. Aelberfsberg- «straat 89, Haarlem. C. J. Maas. Brouwerlaan 49a. Hille- gom. W. G. E. de Man. Meer- en Bosch laan 23. Heemstede. 8. A. Stevensz, Delftlaan 11. Haar- 1a /n F. A. Vleut. Ambachtstraat 7. Hille- gom. Voor belangstellenden ligt bij onze administratie de volledige lijst ter in zage. Gisteravond hield een agent van poli tie op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Spaarnhovenstraat een 29-jarige wielrijder aan. daar deze zonder bran dend achterlicht reed. De politieagent haalde zijn boekje voor de dag om de zondaar op te schrijven, doch deze sprong op zijn fiets en ging er van door. De agent ging hem op de fiets achterna. Aan het eind van de Spaarnhovenstraat haalde hij de man in en sommeerde hem af te stappen. Weer kwam het opschrijf boekje voor de dag en voor de tweede maal ging de wielrijder aan de haal. Bij de Indische straat slaagde de agent erin hem weer aan te houden. Er ont stond een woordenwisseling, doch juist naderde een andere agent van politie. De weerspannige overtreder werd met stevige begeleiding naar het politie bureau overgebracht, waar proces verbaal tegen hem is opgemaakt. Dat tafeltennis nog steeds in popula riteit wint, blijkt wel uit het feit, dat voor het tournooi, dat Zondag a.s. m het Krelagehuis wordt verspeeld, niet minder dan 750 inschrijvingen zijn bin nengekomen. Dit js een bijzonder suc ces voor de organisatoren van dit tour nooi, waarvoor van de zijde van het publiek ongetwijfeld grote belangstel ling zal bestaan. Ter herdenking van het 25-je.rig be staan van de keurings- en contróle- dienst van narcissen te velde en in dro ge toestand, zal het bestuur van de ver eniging „De Narcis" een feestvérgade- ring houden op Woensdag 4 Februari, das middags 4 uur in café Flora te Hil- legom. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 20 Januari 1948 in staat van faillissement verklaard: J. Heertjes, aannemer, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Brederoodscne- weg 90. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. C. Blankevoort, ad vocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Petrus Schelvis, garagehouder, wo nende te Beverwijk, Julianaweg 37. Rechter-commissaris mr. C. G. Bijleveld. Curator mr. L. Ali Cohen, advocaat en procureur te Haarlem. GEBOREN: L.. E. Lambert-Schoone- beek. z; W. Hurkens-Kimmijzer. z; H. A. M, Mom-Versteege, z; A. Tates- Broere. z: M. C. M. Böhm-Tromp, z; J. M. G. du Pon-Damsteek, 2 z; C. 4- A- van Eijndhoven-Blom, z; M. J. Dapper- Meijer, d: P. J. Koppen-Zuijdervliet. d: F. van Hage-Kuiper. d: C. J. Kraaije- veld-Moget, d: C. J. Oldenburg-Spee. 8: C J. B. Schouten-Schouten, d. OVERLEDEN: J. H. Mensing. 46 j„ Amsterdamstraat; C. W. Hogendoorn- Schulpzand. 64 j.. J. Nieuwenhuijzen- straat: N. A. Weber. 7 m.. Eemstraat; H. Horeman. 4 j.. Peperstraat; P. W. C. Surendonk-Slegt, 80 j., Leidsestraat; W. M. Slinger, 93 j„ Lange Heerenstr. Het artistenpaar: zanger Pierre Ber- nac en pianist-componist Francis Pou- lenc, dat in het vorige seizoen Haarlems Toonkunstleden verraste door zijn su blieme voordrachtskunst van het Franse lied uit het tijdperk-Grétry tot aan het moderne Poulenc-lied, was zeer begrij pelijk wederom uitgenodigd op te treden. Ditmaal bevatte het programma als uitersten: Rameau en Strawinsky. Van eerstgenoemde drie operafragmen ten, die door Bernac enigermate geac teerd werden, toch nog meer dan men van oude operamuziek verwachtte. De lyriek trad hiermede op de achtergrond. De zes Schubert-liederen brachten een verrassing met zich mede. Niet alleen door de lage ligging, meer voor tenor dan bariton, doch bijzonder door het ver schil in stemvorming. Zo zong Bernac het eerste deel van „Der Doppelganger" mooi baritonaal, het tweede zo ijl teno raal. dat men aan twee zangers met zeer wijduiteenlopende getimbreerde stem men ging denken. Dit was ook het geval in Litanei, maar hief werd een regelma tige registerovergang gemaakt. Alle lie deren gingen met meer dan gewone mi miek en gestes, de Franse visie op het Duitse lied schijnt dit te eisen. Ravel's Mélodies grecques genoten een rake typering, toch voldeed ons „Chan son des ceuilleuses de lentisques" het meest door de meer sobere karakterise ring, wat de stemming verhoogde. Toen kwam men aan het hoogtepunt van de avond: een tiental liederen van Poulenc, kunnen ook genoemd worden: door muziek geïllustreerde puntdichtjes. De zangstem verkreeg hierin een meer declamatorische dan een zang-partij. Maar in dit genre biedt Poulenc een tekstuitbeelding, die geheel aan de stijl beantwoord. Dat hierin nog meer dan in de andere liederen zanger en pianist één van opvatting waren, behoeft geen betoog. Wat articulatie en zeggingskracht be treft, overtrof Sernac zich zelf in drie liederen, laten we liever de juiste titel gebruiken: histoires van Strawinsky. Het sterkst kwam dat uit in L'Ours, hetwelk voor driekwart gedeclameerd werd zon der begeleiding. Men stond vol .verbazing over deze uiterst vlotte en pikante herscheppingen. Echte zangliefhebbers zullen het wellicht vreemd, maar toch zeker interessant hebben gevonden. OL. KOOP De R.K. Gem. Toneelvereniging „St. Genesius" zal Zaterdag 24 en Zondag 25 Januari in gebouw „Domi" te Over- veen en Zondag 1 Februari in hotel „De Vreeburg" te Bloemendaal voor haar donateurs een opvoering geven van Felix Timmermans' spel „En waar de ster bleef stille staan". Bioscopen: Rembrandt: Sinbad the sailor (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Waterloo Bridge (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Random Harvest (Gevan genen van het verleden) (a. L), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: Er komt een vriend vanavond (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Bad Bascomb (14 j.), 2.30. 7 en 9.15 uur. Soaarne-theater: Het Bloedeiland (14 j.),' 2.30, 7 en 9.15. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars. Geopend 1016 uur en Zon- en feestdagen 13— 16 uur.' WOENSDAG 21 JANUARI St. Josephschool, Herensingel: mej. Kokshoorn over het Communisme (K. Vr. B.). DONDERDAG 22 JANUARI De Leeuwerik: Avond op de Biblio- lympus, 8 uur. Gebouw Jacobstraat 6: dr. Slijper over „Walvissen en walvisvaart". 8 uur. R.K. Bureau voor Beroepskeuze, Prin sen Bolwerk 1: Spreekuur 6.307.30 u. AMSTERDAMSCHB RIJTUIG MIJ. Naar wU vernemen, zal het kaasrant soen weer op 100 gram per week wor den gebracht. Deze verhoging hebben wij te danken aan het zachte winter weer, waardoor de melkgift groter is, dan men voor de wintermaanden be rekend had. Morgen zullen o.m. bonnen worden aangewezen voor één ei en huishoudzeep. Thans is in de Staatscourant van Dinsdag opgenomen een beschikking van de Minister van Economische Za ken. waarbij één rantsoen toiletzeep in plaats van 90 gram wordt gesteld op 180 gram. Haarlem (Vleeshal): Uitreiking bon kaarten, textielkaarten enz. morgen de letters Boe t/m Bos. Gisteren is op de Haarlemse scholen de melkverstrekking hervat. De beschikbare hoeveelheid melk, be stemd voor de verstrekking aan school kinderen, heeft een' aanzienlijke ver mindering ondergaan. Tal van oorzaken hebben tot gevolg gehad, dat thans voor het Schoolmelkcomité Haarlem wekelijks ter beschikking staat een hoeveelheid van 8000 liter. Bovendien werd de de tailprijs der melk met 2 cent per liter verhoogd, zodat het comité zich tot zijn grote spijt gedwongen zag de bijdragen der ouders (verzorgers) te verhogen, respectievelijk tot 30, 25, 20 en .15 cent per leerling. Elk kind, dat aan de melk verstrekking deelneemt, ontvangt voor deze bijdrage per week 1 liter gepasteu riseerde melk, waarvoor geen bon be hoeft te worden afgedragen. Na ingewonnen advies van de Gem. Geneeskundige- en Gezondheidsdienst omtrent de vraag, welke kinderen van de melkvoorziening uitgezonderd moeten worden, kunnen hieraan voorlopig al leen deelnemen de leerlingen van het lager onderwijs uit het derde leerjaar en hoger. Aan de leerlingen uit lagere klassen en aan de kinderen, die de scho len voor voorbereidend lager onderwijs bezoeken de kleuterscholen kan dus voorlopig geen schoolmelk verstrekt worden. Het Schoolmelkcomité meent echter van een tijdelijke maatregel te kunnen spreken en hoopt zo spoedig mogelijk aan alle aanvragen tot deel neming te kunnen voldoen. Dat de schoolmelkverstrekking zich ijp een groeiende populariteit mag ver heugen, blijkt uit het toenemend aantal deelnemende leerlingen der laatste maanden, een aantal dat einde December j.l. de 14.000 naderde. Deze vermeerde ring spruit niet alleen voort uit het in zicht der ouders betreffende het grote nut der schoolmelkverstrekking, maar is mede een gevolg van de krachtige en De verdeling van de bestuursfuncties der Middenstandscentrale voor Haar lem en omliggende gemeenten is voor 1948 als volgt: het presidium is van de heer S. J. Warmer overgegaan in han den van de heer B. W. Lassehuit, voor zitter van de Haarlemse Handelsvereni ging. Secretaris is de heer L. Lam, voorzitter van de Chr. Middenstands vereniging en penningmeester de heer S J. Warmer, voorzitter van de Kath. Middenstandsvereniging. Het secretari aat blijft gevestigd: Wilhelminastraat 3, Haarlem Dezer dagen gaf de R.K. Harmonie „Crescendo" onder leiding van de diri gent' Ger Dik, een concert in Flora. Het werd geopend met een compositie van de dirigent, de mars „Met moed voorwaarts", welke pittig werd gespeeld. Van de overige nummers verdienen vermelding de ouverture De Barbier van Sevilla, welke op een kleine inzin king bij de hobo's na, zeer goed werd vertolkt, en een polka voor twee pistons, Bird of the Forest, van S. Mayr. Medewerking aan de avond verleen de voorts de toneelgroep „Concordia" met een klucht van Jan Verhoeven: „Je hebt 'tof je hebt 't niet," waarin opviel het vlotte spel van Heemskerk als Janus Prent. Ten slotte deed de band „De Notenkrakers" zijn naam eer aan. belangeloze medewerking van het on derwijzend personeel. Dit laatste geldt eveneens voor de melkleverancierster. de Haarlemse Melkinrichting „De Sier- kan", soepel en inschikkelijk wanneer het wensen betreft van hét personeel der diverse scholen over plaats en tijd der af te leveren melk. Inmiddels stelt het Schoolmelkcomité alle pogingen in het werk om deze ge dwongen maatregel tot inkrimping van 't aantal deelnemende leerlingen te kun nen opheffen: het hoopt binnen enkele weken de leerlineen van alle klassen der lagere en voorbereidend lagere scho len weder in de melkvoorziening te kunnen betrekken, in het belang der schoolgaande jeugd. In Bloemendaal is men de vorige week begonnen met de verstrekking van melk op school. In deze gemeente profiteren alle klassen van het L. O. van deze regeling. Slechts twee scholen nemen niet deel aan deze melkver strekking namelijk de R.K. en Christe lijke school te Aerdenhout. Totaal ge nieten 2506 kinderen van het flesje schoolmelk, dat zij driemaal per week ontvangen. Te Heemstede wordt reeds van de tweede helft November af melk op ae scholen verschaft. Hier zijn 2603 jongens en meisjes van de lagere en Ulo-scho len, die aan de melkverstrekking deel nemen. (Adv.) Bloemendaal, eens veel welvaren der'dan Heemstede, is wel bijzonder door de oorlog getroffen. Het is als of de gemeente er niet meer bovert- op kan komen, want zelfs de nieuwe financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, waardoor talrijke noodlijdenden weer op eigen wieken zouden kunnen drijven, heeft geen uitkomst kunnen bren gen voor 1948. Verleden jaar was er op de gemeente begroting een tekort van een half mil- lioen. Dit jaar zullen van dit cijfer vele nullen verdwijnen, maar sluitend zullen B. en W. de begroting niet krijgen. Van daag zal het college zich over het eind cijfer beraden en het is te verwachten, dat de openbare behandeling zal ge schieden in een extra zitting Donder dag 26 Februari. Als de drukker maar op tijd klaar komt. Voor de leden van de coöperatie „Vooruitgang" werd Dinsdagavond de tweede toneelvoorstelling in dit seizoen gegeven. Dit maal werd het bekende stuk „Schuld en Boete", dat gebaseerd is op de roman van de Russische schrij ver Dostojewsky, door het Nederlands Volkstoneel opgevoerd. Voor een volle zaal werd op knappe wijze Dostojews- ky's drama gespeeld, waarbij zich voor al de jonge acteur Ton Kuyl onder scheidde, die de rol vertolkte van de student Raskolnikoff. Verder dienen hier nog met lof genoemd te worden Nell Knoop, Ferd. Sterneberg en Mari- anna van Waveren. Het was een avond vol kunstgenot! Een enthousiast applaus was het beste bewijs, dat het stuk in de smaak van de aanwezigen was ge vallen, hetgeen tevens de beloning was vopr het uitstekende spel van het ge zelschap van Ben Groeneveld. Maart e.k. geeft de „Vooruitgang" haar laatste toneelvoorstelling in dit seizoen. Voor de R.K. Middenstandsveréniging te Bloemendaal sprak Dinsdagavond in de „Campagna". de heer dr. G. W. J. Vlek over het onderwerp: „Prijsbeheer sing". Hij wees er in de eerste, plaats op, dat de prijzenpolitiek, zowel heden als vroeger jaren, gelijk is aan de lonen. De prijzen dienen zódanig bepaald te worden, dat men kan kopen naar wat men verdient. De prijsstijging, aldus spr., zou kunnen worden tegengegaan door het fabriceren van z.g. standaard goederen, welke tegen een door de re gering vastgestelde prijs verkocht moe ten worden. Voorts was spreker er van overtuigd, dat de arbeidsprestatie nog meer opgevoerd zou kunnen worden, indien overal een loonstop werd inge voerd. Morgen zal de heer G. van Eek zijn zilveren jubileum als ambtenaar van de gemeente Bloemendaal vieren. Hij begon ten raadhuize als jongste ambtenaar en nadat hij alle rangen doorlopen had, werd hij 7 Mei 1945 waarnemend ge meente-secretaris. Op 18 April 1946 volgde zijn definitieve benoeming. Velen zullen zich herinneren, hoe de jubilaris in de oorlogsjaren als chef van de afd. Burgerlijke Stand veel illegaal werk heeft kunnen verrichten ten voor dele van de ingezetenen. Naar wij vernemen, zal de begro ting van Heemstede, die thans in druk is, eerst aan het eind van deze maand officieel het licht zien. In tussen kunnen wij mededelen, dat zij, evenals voorgaande jaren, zal sluiten. Daarmede blijft Heeimstede, dat zich nooit over noodlijdendheid druk heeft hoeven te maken en ook nietg met de gevolgen van de Com missie-Oud uitstaande heeft, in for mele zin gesproken, een oase onder de Nederlandse gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. De begroting ziet er niet ongunstig uit Een prettig bericht voor de inw<>- ner van Heemstede is, dat B. en W. niet met voorstellen zullen komen om de be lastingen te verhogen. Dit is van invloed op de bijdragen van het R'ijik. Of er vermakelijkheidsbelasting gehe ven zal worden, zullen B. en W. laten afhangen van de gedragingen der om liggende gemeenten. Reeds nu zijn verschenen de bijlagen op de gemeentebegroting 1948, terwijl de begroting er zelf nog niet is. Wij lezen daaruit, dat het gasbedrijf rekent op een aflevering van 4.200.000 M3. De geschatte verkoop aan particu lieren bedraagt 3.740.000 M3„ als volgt verdeeld: Heemstede gewoon- en munt- gas 2.915.000 M3„ openbare verlichting 400.000 M3.; Bennebroek resp. 270.000 M3. en 40.000 M3.; Vogelenzang alleen 115.000 M3. De totale opbrengst van par ticulieren is ƒ298.820 (v. j. ƒ272.300). De inkoop van het gas uit Haarlem kost ƒ181.990 (v. j. ƒ139.990). Batig saldo ƒ19.663 (v. j. ƒ33.090). De opbrengst van het duinwater is geschat op 125.680 (v. j. 117.500) voor 660.000 M3. Aankoop water van Amsterdam ƒ47.355 (v. J. ƒ41.650), winst ƒ4.800 (v. j. ƒ25.423). Opbrengst verkoop stroom electrici- teitsbedrijf ƒ428.160 (v. j. 327.000). Le vering aan particulieren 2.215.000 K.W.U. Aankoop stroom ƒ168.605 (v. j. 143.030). Winst ƒ138.234 (v. j. ƒ102.255). Ondanks het vervallen van de meter- huur yoor het water, waarvoor in 1947 nog ƒ16.500 ontvangen werd. hebben de gezamenlijke bedrijven een winst opge leverd van ƒ162.697 (v. j. ƒ160.768). De post onderhoud paarden is op de begroting van de Reinigingsdienst voor het eerst vervallen. Vuilniswagens kos ten nu 11.200 (v. j. ƒ7.660). Het onderhoud van wegen, straten, Groenendaal. begraafplaats etc. is ge raamd op ƒ342.703 (v. j. ƒ289.410). Voor De politie heeft aangehouden J. H. S. en J. L. B., beiden uit Lisse, verdacht van het plegen van verschillende dief stallen met inbraak. De kajotters hebben, in samenwer king met de Jonge Vrouwengemeen schap der parochie St. Agatha, een po pulaire avond gehouden, welke geheel gewijd was aan „de Wereld van het Boek". Op deze avond werd gesprokén over het ontstaan van een boek, het werk van de uitgever, het nut van een goed boek; terwijl verschillende interessante en /humoristische voordrachten uit ver schillende boekwerken werden gegeven. Tevens werd een kleine tentoonstelling van boekwerken gehouden. Dinsdagavond vergaderde de raad. De voorzitter, burgemeester Van Alphen, hield de Nieuwjaarsrede en deed een greep uit de belangrijkste gebeurtenis sen van het afgelopen jaar. Aangaande de bevolking werden de volgende cijfers genoemd: geboorten 235, overlijden 99, vestiging 1325 en vertrek 1371, per saldo vermeerdering 93 zielen tot 9272. Aantal huwelijken 98, echtscheidingen 18. De installatie van het strandschapsbestuur 11 Febr. 1947 noemde spr. een hoogte punt. De verbreding van de Hogeweg is een mooi stuk werk van de dienst van Publieke Werken. Voltooid werden 59 woningen; de raad nam besluiten tot de bouw van 42 woningen (gemeente, kos ten ƒ708.000) en 61 woningen (woning bouwvereniging, kosten ƒ745.000); deze complexen zijn in aanbouw. Het huis vestingsbureau behandelde sedert 1 Oct. 900 aanvragen. Het gasverbruik nam toe met 28% en het waterverbruik met 56%, gevolg van de warme zomer. Spr. be sloot met de beste wensen voor de raadsleden en de gemeente. Bij de ingekomen stukken was het verzoek van de heer Tates (P.v.d.V.) om te mogen internelleren over woning vordering en -verdeling. De voorzitter zegt, dat B. en W. te al len tijde bereid zijn de raad in te lichten omtrent de zaken betreffende de huis houding der gemeente. Spr. hoopt even wel, dat de raad thans meer dan ooit begrip zal hebben voor spr.'s standpuut, hetwelk door de wethouders wordt ge deeld: dat B. en W. niet interpellabel zijn over woningvordering en -verdeling omdat het betreft de uitvoering van een Rijkswet en dus niet behoort tot de huishouding der gemeente. Het is spr.'s voornemen (dat is geen dreigement) om, wanneer de raad de interpellatie zou toestaan, dat besluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen, wegens strijd met de wet De heer Tates is het niet met de voor zitter eens. De heer Siegers (K.V.P.) vindt het pijnlijk, dat de voorzitter in deze laatste door hem geleide werkvergadering een besluit ter vernietiging wil voordragen, waardoor de heer Tates gelegenheid zal krijgen aan te tonen, dat er iets verkeerd gaat in dé gemeente. Spr. zou het tacti- scher vinden, als de voorzitter de inter pellatie wél zou toestaan. De heren Terol en Weber (A.Z.B.) geloven, dat de instelling van een woon- verdelingscommissie een oplossing van de moeilijkheden zou kunnen brengen. De heren van Kuijk (P.v.d.A.) en Slagveld (C.H.) zouden het betreuren als geen gelegenheid zou worden ge geven om de interpellatie te houden. De voorzitter antwoordt, dat het geen kwestie is van tactiek of van hinderen. Dit is een zaak, die ook in andere ge meenten aan de orde kan komen. De uit te lokken beslissing van de Kroon zal voor het gehele land richtinggevend zijn, men beschouwe deze zaak meer als eén proefproces. Spr. is nu, evenmin als vroeger, bereid te schipperen met de wet. Een voorstel tot instelling van een woonvefdelingscommissie kan op de normale wijze worden ingediend. De raad besluit met 11 tegen 2 stemmen (die van de wethouders) de interpellatie toe te staan. Hierna deelt de voorzitter mede, dit besluit aan de Kroon ter vernietiging te zullen voordragen. De interpellatie wordt dus niet gehouden. Tot leden van het bestuur van „Maat schappelijk Hulpbetoon" werden „her benoemd de heren S. Slagveld, P. ae Jong en W. v. d. Werff en tot onder wijzer aan de Karei Doormanschool de heer H. van Schie te Badhoevedorp. Na enkele hamerpunten volgde de rondvraag, waarbij de heer Terol (A.Z. B.) de vrees «uitte, dat de auto-toer weg niet tijdig gereed zou zijn. De voorzitter zegt. dat het werk naar wens verloopt. Het bestek voor de .as- phaltering is binnen enkele dagen ge reed. Van enige stagnatie bu het pum- storten is spr. niets bekend. Als de vprst geen spelbreker wordt, zal de weg tijdig voltooid zijn. Voor de vereniging voor vreemde lingenverkeer zal dr. A. Melchior uit Haarlem Donderdagavond in „Zomer- lust". Kosterstraat, een lezing houden over zijn eerste reis met de walvisvaar der „Willem Barendsz". Tevens zal de door dr. Melchior vervaardigde film worden vertoond. buitengewone openbare werken is uit getrokken 400.000. Het nadelig slot van de Stichting Heemsteedse Sportparken is geraamd op 25 145. De sportterreinen bij het „Oude Slot" kosten ƒ22.600, de vermakelijk heidsbelasting is pro memorie geraamd op 2000. De tennisbanen geven een ver lies van 800, de jachthaven kost ƒ1.745. Gerekend wordt weer op het eoncours- hippique, niet op windhondenrennen. B. en W. vragen een crediet van 1250 voor de verplaatsing van de loods, staande op het terrein van de gasfabriek, naar het terrein van Openbare Werken. Deze loods werd in 1940 voor de lucht beschermingsdienst gebouwd. Het presentiegeld van de raadsleden zal op 6 gesteld worden (verhoging van ƒ1) voor de commissie-vergaderingen zal slechts 3 betaald worden (voor heen ƒ5). Voorgesteld wordt het restant van een 3% pQt- geldlening ad ƒ41.000 te oonverteren' in een 3 pCt. lening. Voor de rattenbestrijding is een cre diet van ƒ2000 nodig. Vrijwilligers zul len worden opgeroepen om de bestrij dingsmiddelen uit te leggen. Het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de S.D.-er B Swagers uit Amsterdam die deel heeft uitgemaakt van executiepeletons in Weesperkarspel, Limmen eri Haarlem. De procureur-fiscaal eiste de dood straf, doch een uitspraak is destijds niet gevolgd, omdat het Hof nader wilde onderzoeken op welke» wijze S. bij de S. D. is terechtgekomen. Hij be weert namelijk, dat Rauter zijn dienst neming bij de S. D. als voorwaarde heeft gesteld voor het sparen van zijn vader, die wegens sabotage door de Duitsers ter dood was veroordeeld. Op 6 Januari j.l. diende de zaak van S. wederom voor het Amsterdamse Hof en werd ae doodstrafeis in twintig jaar gevangenisstraf veranderd. Het Hof ver oordeelde S. tot levenslange gevange nisstraf. Prins Bernhard heeft Dimsdag een onverwacht bezoek aan Londen ge bracht; hij bestuurde zelf zijn Dakota, die in Amsterdam was opgestegen. Op initiatief van de luitenant Ro- cus van Yperen zijn. behoudens goed keuring der regering, plannen in voor bereiding om in samenwerking met het Haags Jubileumcomité een interna tionaal festival van militaire muziek corpsen te organiseren, dat in Den Haag en andere steden zal worden ge houden en waarvan de baten ten goede zullen komen aan liefdadige instellin- Het spreekt vanzelf, dat er heel wat werk verzet moet worden, wil de feest- week van 7 tot 15 Augustus slagen. De verschillende sub-commissies van het Hoofdcomité zijn aan het werk ge togen. Zo ook de commissie voor de Volks- en Kinderfeesten. Als dag voor deze feesten is vastgesteld Vrijdag 13 Augustus. Op die dag moet het gezellig in onze stad zijn, zowel voor jong als oud. De Commissie heeft daarvoor de voorlopige plannen besproken. Het is de bedoeling onze stad in b.v. 10 wijken te verdelen. Elke wijk kan dan op eigen initiatief de plannen verder uitwerken. De Com missie is daarbij een schakel, die zorgt voor een sltiitend geheel. Het is de bedoeling, dat het bedrag, hetwelk de Commissie ter beschikking zal worden gesteld, over de wijken zal worden verdeeld, zodat deze dan in ieder geval een financiële basis krijgen. Nu is het voor de Commissie on doenlijk juist die mensen naar voren te brengen, die op hun beurt in de ver schillende wijken op hun plaats zijn om daarin het nodige werk te stimuleren. Daarom doet de Commissie hierbij een beroep op de stadgenoten om zich op te geven bij een der onderstaande adressen van de leden der Commissie en wel vóór 15 Febr. 1948. Wanneer er dan voldoende contact punten in de verschillende wijken zijn zal een vergadering belegd worden om de plannen verder uit te werken. De Commissie houdt zich gaarne aanbe volen voor plannen van onze stadge noten. Neen, ik zou toch niet graag direc teur "an de reinigingsdienst ener gemeente zijn. Het is een goed betaalde baan, maar er wordt ook heel wat van zo'n ambtenaar gevraagd. Daar heb je bijvoorbeeld het geval Heem stede. Blijkens de begroting heeft de functionaris zich met de volgende zaken bezig te houden: verkoop van-lompen met een opbrengst van f 500.oftewel het dubbele van verleden jaar. Andere gemeenten kunnen daar een voorbeeld aan nemen want alleen als men op de kleintjes let kan men aan de noodlij dendheid ontkomen, zoals Heemstede. Er is echter meer. Opbrengst van beer <niet bier, zetter!) f200.—, tegenover in 1947 slechts tien gulden. Deze substantie wordt aan tuinders en particulieren ver kocht. Is dat geen prijsopdrijvinj van f 10— tot f 200 in één jaar? De tucht rechter dient een oogje in het aeil te houden. Volgende post; opbrengst van verkoop compost en paardenmest f225—gedeel telijk voor particulieren en de plant soenen. Hier moet iets fout zitten, want verleden jaar bracht dit spul nog zeshonderd gulden op. Ik verneem, dat in deze' schijnbaar te verwaarlozen post een drama schuilt: het paard wordt van de straat verdrongen; het edele ros, dat de straten zo'n romantisch aanzicht gaf. moet het opgeven tegen de auto, die oliewegen maakt. Met dat al zit zo'n gemeentebestuur maar weer met een inkomstenpost, die gevoelig minder is. Een troost is, dat straks, als we weer textielpunten krijgen, heel wat lompen vrij komen. Ik zie Heemstede dan ook voorlopig nog niet noodlijdend! Gisteravond half elf is een luxe auto, een nieuw® Chevrolet, in de Voorhaven te Schoonhoven gereden. Twee der vijf inzittenden kwamen om het leven. De heer D. Slop, die met zijn echtgenote, mevr. E. A. Slop-Brouwer, zijn 7-jarig zoontje Jan Robert en zijn schoon ouders, de heer en mevrouw Brouwer- Van Tiggelen, allen uit Schoonhoven, terugkeerde van een waterpolo-wedstrijd in Gouda, is waarscnijnlijk tengevolge van de dichte sneeuwbui de weg een moment kwijtgeraakt en in de haven gereden. De auto kwam met de wielen boven in de drie meter diepe haven terecht. De heer Slop en zijn schoon ouders zagen kans uit de Chevrolet te komen. Zijn vrouw en zoontje konden pas uit de auto bevrijd worden, nadat deze met behulp van twee passerende legertrucks uit de haven was getrokken. De levensgeesten bleken reeds geweken te zün. Bij K.B. is de oud-minister van Ma rine, kapitein ter zee J. J. A. Schagett van Leeuwen benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. In zijn getuigenis over het .plan- Marshall in de Amerikaanse Senaat heeft de bekende Republikeinse des kundige in buitenlandse aangelegen heden, John Foster Dulles, Dinsdag verklaard, dat volgens hem het plan- Marshall niet kan slagen, tenzij het herstel van West-Duitsland krachtig ter hand genomen wordt. t)it was ook de voorwaarde voor het economisch her stel van Nederland, België en Frankrijk. Nederland b.v. kon nog niet uitmaken, welke omvang het herstel van de havens zou moeten aannemen, indien het niet eerst op de hoogte was van de politiek t.a.v. Duitsland. „Indien de productie van staal door Frankrijk moet geschieden, zou Nederland zijn plannen voor de havens Rotterdam eri Amsterdam wel kunnen laten varen", aldus Dulles. Zijns inziens zou het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en niet de Amerikaanse bevel hebber in Duitsland verantwoordelijk moeten zijn voor de diplomatieke be trekkingen met de aan Duitsland gren zende landen. Dulles was van mening, dat het plan- Marshall een stap voorwaarts betekent op de weg naar de vrede. „Daarom", zo zeide hij, „mogen de Verenigde Staten niet langer een citadel van gemakzucht blijven temidden van de massale men selijke ellende. Het plan-Marshall is een uiting van verlicht eigenbelang. Indien de V.S. het plan niet of slechts gedeeltelijk ten uitvoer willen leggen, en Europa onder de macht zou komen van een vreemde dictatuur, dan zullen militaire instellingen nodig zijn, waarbij vergeleken de uitgaven voor het plan- Marshall als een zakje pinda's zouden zijn." Dulles beschuldigde de Sovjet-Unie e-van, dat zij op alle manieren, behalve dan door een nieuwe oorlog, trachtte het herstel van Europa onmogelijk te maken en de wonden, die Europa door de oorlog waren toegebracht, dodelijker te doen zijn. Hij was var mening, dat vele landen van West-Europa t afkerig van waren, het gebruik van geld als politiek wapen prijs te geven. Zij hadden zich verbon den aan alle mogelijke grootse plan- nu, zoals socialisatie, nationalisatie en sociale welvaart, plannen, die alle geld v-reisten, dat beter voor andere doel einden bestc-d kon worden. Hij gaf toe, dat monetaire stabilisatie „geweldig belangrijk" was voor het welslagen van het Europese herstelprogram, doch wees op de oeilijkheden, die ervoor overwonnen moesten worden. De dollar zelf zou dan moeten worden gestabili seerde De potentiële communistische invloed in de Westelijke zones van Duitsland achtte hij nog ernstiger dan die in Frankrijk of Italië, waar zij, die als communisten bekend stonden, niet allen in de volstrekte zin van het woord com munist waren. In West-Duitsland dron gen de communisten de vakverenigingen binnen en wanneer zij het tijdstip ge schikt achtten, konden zij ernstige moeilijkheden veroorzaken. Dat ge schikte ogenblik kon aanbreken zolang de levensvoorwaarden niet beter werden. Dulles noemde Engeland een van de belemmeringen voor de eenwording van de 16 landen van het plan-Marshall. Het Verenigd Koninkrijk kon het er met zichzelf nog niet over eens worden of het zich zou inzetten voor de conti nentale eenheid of voor de eenheid met het Empire. Dulles herinnerde aan Churchill's aanbod tijdens de oorlog voor een gemeenschappelijk Brits-Frans burgerschap, toen Engeland voorstander was van continentale eenheid. Thans verkeerde het in het onzekere hierover, ofschoon beseft werd, dat er toch een beslissing genomen moest worden. In het kader van de NIWIN-actie voor hospitaal-versterker-installaties, bestaande uit een versterker, vijf luid sprekers, honderd kussenluidsprekers, een gramofoon met pick-up, een vloer statief en een microfoon, is aan het 50ste veldhospitaal, dat 23 Januari pet s.s. „Waterman" naar Padang vertrekt, een dergelijke installatie, compleet Tnet radio, ter beschikking gesteld. Het hos pitaal werd tevens uitgerust met ee" hoeveelheid gramofoonplaten en een bi bliotheek. Ook het 51ste veldhospitaal en het 30ste en 31ste basishospitaal, dis binnenkort vertrekken, zullen van eed complete versterkersinstallatie worde" voorzien. Amsterdam, 20 Jan. 1948. Op de aandelenmarkt blijft de stem ming voor oliefondsen bij levendig.® handel vast. Na de voorafgaande vriJ regelmatige koersstijging werd vandaag voor de oude aand. Kon. Olie opnieu^ een avans geboekt van ruim 8%, terwijl de nieuwste aandelen een dergelijk® koerswinst behaalden op 324. De overige internationale fondsen al® Unilever, Philips en Aku lagen eveneens vast in de markt met koersverbeterin- gen van 4 tot 6%. De scheepvaartmarkt was in doorsnee licht in reactie. Indi sche Cultuurwaarden brokkelden verder af. voornamelijk rubberfondsen in ver band met de prijsdaling van het pro duct. De gemeenteraad van Velsen kwam gisteravond voor de eerste maai van dit jaar in vergadering bijeen. Van de Nederduits Hervormde Ge meente te Beverwijk en van de fam. C. A. Bakker te Heemstede kocht de ge meente gronden te Velsen-Noord, voor f 7 per m2 voor het gedeelte aan de Wij. kerstraatweg gelegen en f 1 per m2 voor het agrarisch deel. Voor dc rest werd f 1,60 per m2 betaald. De totale aankoopsom bedroeg f 99.630,50. De raad ging met deze aan. koop gaarne accoord in het belang van de volkshuisvesting. Voor f 20.778 werd een perceelgrond van 3463' m2 te Santpoort aangekocht. Op voorstel van B. en W. werd een straat te Santpoort genoemd „Johan van Beem-straat", naar de vroegere voor zitter van „Santpooris Bloei", die door de Duitsers is weggevoerd en niet terug keerde. Voor het verrichten van schilder, en ander werk aan de Visserijschool te IJ- muiden werd f 1350 beschikbaar gesteld. De Talmalaan en een gedeelte van de Tolsduinerlaan werden in verband met de aanleg van een sportterrein aan het openbare verkeer onttrokken. Een adres van de Ned. Bond van Pe- troleumdetaillisten, die wilden komen tot beperking van het aantal petroleum, venters, en bezorgers, dat van de zijde van B. en W. afwijzend wei^l beant woord, vond steun bjj de P. y. d. A. bij les wordt gedaan om daartoe te monde van de heer Luikman en bij d® K.V.P. bjj monde van de heer v. LeeU' wen, die erop aandrong deze groep va" mensen te beschermen. Ook de he®* Visser (A.R.) sprak aldus. Het colileg® was tegen een plaatselijke regeling, doe" de heer v. Leeuwen bracht deze arg"' menten tot nul terug. Er moest een m®* dus gevonden worden om deze mense" te helpen. De voorzitter verdedigde het advi®0 van B. en W. Met beide benen moet me" op de wettelijke verordeningen blijve" steunen. Velsen mag geen bepalinge" gaan negeren, die gesteld zijn juist oi" de belangen van deze mensen'te verd®* digen. De raad en het college zijn nie competent zelf maatregelen te neme"" Deze mensen hebben geen vakgroep. enige oplossing is, dat zij geholpen w0I~ den door de centrale overheid. Het probleem van het venten in algemeen wil het college gaarne bezie1" Het advies van B. en W. werd hief" gevolgd. De gemeente-rekening over 1945 si" met een saldo van f 8.211,32. Een belangrijke vraag werd g«ste' door mevr. Grotenhuis (C.P.N.), die ten wtlde of in. 1948 een zodanige ningbouw mogelijk zal zijn, dat op redelijke ontwikkeling van het """Lj beschikbare woningen kan gereke worden Wethouder Visser antwoordde, dat kom®"'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2