STAD EN OMGEVING Vm*i Mfzeh-t DE VERKLARING VAN PAUL VAN ZEELAND DOKIE DURF EN DE GITAARGEEST De republ. erkenning van Oost-lndonesië MINISTER LIEFTINCK VERDEDIGT NAASTING DER NED. BANK Conflicten tassen Bank en Rijk komen in Ministerraad Hoe spelen deR.K.cluhs? r Wij luisteren naar Het Noorder Sportpark Vuil van Haarlem en omgeving naar Drente? GEEN PUNTEN AGENDA' TflW ff Bel 13000 •mz 25-jarig jubileum gemeente secretaris Van Eek Het geheimzinnige jacht bij Hansweert „Ned. Bank" voortgezet Rotterdam: sterker door strijd pm DONDERDAG 22 JANUARI 1948 Zwitserse boerderij wordt iheeschenkerij voor de baby Anegang 46 BEPLANTINGEN LANGS SPOORWEGEN Binnenkort van Haarlem naar Heemstede Eerste burgeres installeert comité Directeuren Britse reis- bureaux in Haarlem - Particuliere nachtveiligheids- diensien L Distributie Jaarvergadering H.V.G.R. „Het Schemerlampje" Haarl. R.K. Damgenootschap Burgerlijke Stand Ter Gelegenheid van zijn 25-jarig dienst jubileum werd de heer G. van Eek, gemeente-secretaris van Bloemendaal, hedenmorgen gehuldigd. BLOEMENDAAL Opvarenden veroordeeld LAATSTE NIEUWS Minister v. d. Brink beëdigd BESOMMINGEN TWEEDE KAMER (Vervolg van pag. 1) (Ongecorrigeerd) LISSENAAR ONDER TRAM TE AMSTERDAM Verhoging .Vermakelijkhei ds- belasting Nog twee opgaven na deze GEDRUKTE MARKT J m'-mm PAULINA A Toen in 1936 de Noorder-Hout of, zo als de officiële naam luidt, het Noorder Sportpark in exploitatie kwam, kon men niet vermoeden, dat de beplantingen, die binnen enkele jaren een rijke was dom hadden, in 1942 geheel vernield aouden worden. De Duitsers immers wil den langs de Jan Gijzenvaart een tank gracht aanleggen, en legden daartoe be slag op een zeer groot .gedeelte van de Noorder-Hout. De directie van de Dienst voor Hout en Plantsoenen wist nog gedaan «te krij gen, dat de bomen z.g.n. opgehakt wer den, maar in de hongerwinter wareri het de Haarlemmers zelf, die het restant ,van de bomen wegkapten. Én zo zag Haarlem-Noord bij de be vrijding zijn recreatie-oord veranderd in een kale woestenij en was het bo vengenoemde dienst, die alles in het werk moest stellen om de Noorder-Hout een waardig aanzien te hergeven. En ofschoon men niet kan zeggen, dat de toestand van voor de oorlog is terug gekeerd, toch geeft de nieuwe beplan ting alle hoop, dat binnen enkele jaren het Noorden van onze stad weer over een prachtig wandelpark beschikt. De Dienst voor Hout en Plantsoenen heeft daarom juist gewassen en bomen doen planten, die goed tegen de wind kunnen, zodat men een flinke groei kan verwachten. De vijver heeft men ver legd; deze Is nu meer van de weg komen te liggen. Slechts enkele wijzigingen heeft men moeten aanbrengen. Zo is o.a. het hockeyyeld verdwenen, waarvoor in de plaats een grote schooltuin is geko men. Daar kunnen de verschillende klassen van de scholen uit Haarlem- Noord vrij experimenteren. De bekende „Zwitserse boerderij" zal binnen niet al te lange tijd om- gebtmwd worden tot een. theesclienke- rfl. De Haarlemmers zullen in de toe komst tijdens een droog zomerseizoen dus ook hun „natje" niet missen. Reeds geruime tijd moeten B. en W het vraagstuk dei1 vuilverwijdering op lossen. Thans wordt het opgehaalde huis vuil gestort in schuiten, liggende nabij de Haven aan de Oude Weg. Van hier wordt het weggevoerd om te worden gebruikt voor het dempen van plassen, veensloten, rietlanden enz. Daar het de vraag is, of deze methode op de duur wel de meest gewenste voor de gemeente is, hebben B. en W. andere methoden van vuilverwijdering overwo gen. Er waren.er drie: het vernietigen van vuil door verbranding, het verwer ken van vuil ter verkrijging van afval producten of het aangaan van een over eenkomst met de N.V. Vuil-afvoermaat- schappij, die voor het vervoer per trein naar Drente zal zorgen. Een verbrandingsinstallatie is te duur en bovendien blijven er nog afvalstoffen over. Het celbewerken tot afvalproduc ten vraagt uitgestrekte terreinen en ver- corzaakt stank, ratten- en vliegenplaag Daarom vragen- B. en W. de raad, zich in beginsel accoord te vèrklaren met het aangaan van een overeenkomst met de genoemde maatschappij. Bloemeri- daal, Heemstede en Zandvoort willen meedoen en hiertegen heeft Haarlem geen bezwaar, indien de kosten, die op Haarlem zouden komen te drukken, niet worden verhoogd. Besluit mem tot het vervoer naar Drente, dan zal op het ter rein der gemeentereiniging een bunker moeten worden gebouwd met een inhoud van 2500 M3„ teneinde daarin het vuil te kunnen storten als er stagnatie in de afvoer mocht komen. Er zal tevens een spoorverbinding moeten worden ge maakt behoeft U meer in te leveren voor onze beklede wiegen. Wij hebben de nieuwste modellen in weer geheel pitriet. Prijzen aantrekkelijk. Komt U e^ns kyken. Wtj bekleden ook weer.Uw oude wieg. Naar de directeur van de Dienst Hout en Plantsoenen, de heer H. Dorresteijn, ons mededeelt, zal binnenkort in sa menwerking met de Ned. Spoorwegen een begfn worddh gemaakt met de planting van bomen langs de Westzijde van de spoorbaan vanaf het station -Haarlem tot aan- HeemstedeAerdenhout. Reeds lang bestaat dit plan, doch door omstan digheden kon hieraan tot nog toe geen uitvoering worden gegeven. Men wil met deze bomenrij het on-aesthetische nit- zicht, dat de achterkant van de huizen de gaande en komende treinreiziger biedt, camoufleren, om ook van de Zuid zijde de entree in Haarlem „natuur rijk" te doen zijn. De echtgenote van de burgemeester, mevrouw C. G. E. M. CremersDe Bruyn heeft ten stadhuize het plaatselijk co mité ter voorbereiding van de tentoon stelling ,,De Nederlandse Vrouw 1898 1948", die dit jaar ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin in de Houtrusthallen te Den Haag gehouden zal worden, geïnstalleerd. Mevrouw Cremers hield een korte rede, waarin zij zeide, het zo prettig te vinden, dat haar eerste officiële optre den juist de installatie van het comité voor de landelijke tentoonstelling „De Nederlandse vrouw" geldt. Het plaatselijk comité, aldus mevr. Cremers, zal de organisatie voor Haar lem en omstreken ter hand nemen.' Op de expositie zullen afdelingen zijn, waar men de vrouw ziet in haar'gezin, in haar beroep, in de kunst, in de mode, in het verzet en in de academische opleiding. De voorzitster van het Haarlemse ^co mité is mevr. M. C. D. Westra—Maekay. Van het hoofdbestuur uit Den Haag was bij de installatieplechtigheid aan wezig mevr. J. L. SeretSijthof. Van Woensdag 21 Januari tot en met Vrijdag 23 Jahuari brengt een gezel schap van 29 directeuren van Britse rëisbureaux onder auspiciën van de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenvérkeer een bezoek aan Nederland. Dit gezelschap zal worden rondgeleid in Rotterdam, 's-Gravenhage, Amster dam, Delft en Haarlem, in welke plaat sen hen 'n officiële ontvangst wordt be reid. Vrij dbg- wordt Haarlem bezocht. Om elf uur vindt in het Frans Halsmu seum de officiële ontvangst plaats, waar na onder leiding van „Haarlems Bloei" het Stadhuis en de Grote Kerk worden bezichtigd. Tot besluit van het aan Haarlem gewijde gedeelte'van de tour wordt in Restaurant Brinkmann, Grote Markt, door leden van het hotel-, cafe- en restauraptbedrijf in Haarlem en om geving een hmch aangeboden, na afloop waarvan het gezelschap naar Rotterdam vertrekt en zich inscheept op de „Nieuw-Amsterdam" naar Southampton. Dit is de eerste maal, dat een zo groot en belangrijk Brits gezelschap op het gebied van de verzorging van het internationaal tourisme ons land be zoekt. De particuliere nachtveiligheidsdienst is gebonden aan vergunning en voor schriften van het ministerie van Justitie. Deze regeling is echter niet van toepas sing voor een bewakingsdienst, verricht door iemand, die dit beroep zonder per soneel uitoefent. Niet zozeer om deze éénmansdiensten onmogelijk te maken, dan wel .om enige controle te kunnen toepassen, willen B. en W. in navolging van Amsterdam de uitoefening van het beroep van nachtwaker afhankelijk stel len van een vergunning van B. en W. Bioscopen: Rembrandt: Sinbad the sailor (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Waterloo Bridge (volw.) -■ 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Random Harvest (Gevan genen van hét verleden) (a. L), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: Er komt een vriend vanavond (volw.), 2.15, 4.30/7 en 9.15 u. Frans Hals: Bad Bascomb (14 j.), 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: Het Bloedejland (14 j.), 2.30, 7 en 9.15. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars. Geopend 1016 uur en Zon- en feestdagen 13— 16 uur. DONDERDAG 22 JANUARI. De Leeuwerik: Avond op de Biblio- lympus, 8 uur. Gebouw Jacobstraat 6: dr. Slijper over „Walvissen en walvisvaart", g uur. R.K. Bureau voor Beroepskeuze, Prin sen Bolwerk 1: Spreekuur 6.307.30 u. VRIJDAG 23 JANUARI Meisjes-lyceum: Amitiés catholiques francaises, 8 uur. rn DAG EN NACHT Haarlem (Vleeshal): Uitreiking bon-, textielkaarten enz. morgen de namen Bot t/m Bro. Maandagavcnd 19 Januari werd op de Algemene Ledenvergadering van de Haarlemse Zwem- en Poloclub het be stuur als volgt gekozen: J. H. B. Hackenitz, voorzitter; A. Boeree, vice-voorzitter, penningmeester; Mej. E. v. Duin, secretaresse; Mevr. C. Pollack-Halleen, A. J. Nater, J. Jioge- land Jr., H. Koolhaas, commissarissen. De technische commissie bestaat uit de leden K. Anthoni, J. Hogeland Jr., zwemsecretaris en W. Frankenthal, po losecretaris. De prestatiebekers van H.V.G.B. wer den uitgereikt aan Margot Marsman en Jelle Hoekstra. Tevens werd een jubi leum-commissie gevormd voor het vijf tigjarig bestaan in 1950. Het weldadigheidsfonds „Het Sche merlampje" deelt ons mede, dat met Kerstmis 160 mensen bedacht zijn, waar voor 1.200.kon worden uitgetrok ken. Het betrof hoofdzakelijk arme en oude mensen van verschillende gezind ten. De uitslagen der onderlinge competi tie luiden als volgt: G. HesselmanP. Mul C. HeesakkersA. Masteling Th. van WortM. Herben G. HesselmanM. Herben Th. van WortP. Mul G. KraakA. Masteling 0—2 2—0 1—1! 1—1! 0—2 0—2 In een olie-raffinaderij aan de Spaarn- damseweg onstond' gistermiddag brand, doordat een vat vaseline te zeer verhit was. Het vat raakte in brand, maar enige arbeiders probeerden direct het vuur te doven. Toen het vuur na korte tijd weer oplaaide, kwam de brandweer 'er aan te pas, en deze wist met één straal uitbreiding van het vuur dadelijk te voorkomen. Door het verbreken van een slot aan een etalagedeur wist een lid van het inbrekersgilde een radio ter waarde van f 600,uit een winkel aan de Kruis straat mee te nemen. De Haarlemse politie heeft .verdacht van diefstal, een 21-jarige bakkersgezel aangehouden. Zijn vroegere patroon miste 1600 broodrantsoenen en een be drag van f 65,—Het vermoeden bestaat, dat de bakkersgezel het bovengenoemde gestolen heeft. Met ingang van 1 Februari a.s. is aan het Haarlems Muziek Instituut dir. Nico Hoogerwerf verbonden de bekende ac teur en regisseur Willem de Veer. om leiding te geven aan de toneel-, vocaal- dramatische kunst- en declamatieklasse. ONDERTROUWD: F. E. H. Vogelsang en D. C. de Vries; H. J. A. M. Rotte ring en H. E. Mathot; J. Vinke en C. G. Dolieslager; H. Nijk en M. E. Jaspers; H. Koridon en J. S. Eggermond; M. Ooteman en J. A. van Leeuwen; C. Koek en H. Schipper; J. Roffel en K. van der Wal; J. Kuik en W. J. Lenterman; T. Kleiberg en T. Deegens; J. Bakker én L. J. W. van Druneh; G. Grin en C. Venings; A. W. Krouweis en M. E. A. van den Hoek; A. F. S. Meier en M. Engberink; H. Cornelissen en M. Rei- nalda; W. van de Steeg en G. J. Otte; J. A. Medenblik en M. M. Dekker; J. C. Willemse en J. C. Schoen; J. C. Zout man en H. T. van Lunel; J Adrichem en W. de Goede; A. G. van Asperen en M. van Wort; G. van der Bijl en T. Ta. lens; J. J. Nieman en A. H. Keet; J; J. H. Coule en C. P. M- vah Kilsdonk; J. van der Horst en A C. Buwalda; A. M. Kaas en M. Philipoom; W. Brakel en W. H. Robin; A. Beumer en J. ter Horst: W. H. Kiela.en E. M. J. van der Horst; G. Geilings en C. M.-Broekhof; H. Bos- graaf en M- de Jong; P. M. Molenaar en C. C. van Assema; M. Kapteyn den Boumeesteren IJ. Appelboom. GEHUWD: D. Assendelft en C. A. van der Kort; J. G. Feije èn N. van Bergen; G. H. Hendrikx en J. L. Hurkmans; J. Meijer en T. Goossen; J. .Timmers en G. Van der Meuien; H. L. van Eerden en B. S. Roeloffaen; H. Planting en M. de Boer; A. F. Honcoop en A. P. ten Boom; B. Borgman en M. G. Burger; R. Monod de Froideville en W. C. E. Paap; J. Stammis en G. C. Cornglissens; H. Sandberg en J. M. W. Rap; A. J. M. Willemsen en M. A. van Lunenburg. GEBOREN: L. Kwaak—van Rijn z;'M. Jacobs—Dellenujn z; A. Hoilmann—Blok d; C. van den Berg—Westhof d; A. Schipperde Graaf d;«G. C. Vaumont Edel d; C. P. Franken—Zantvoort d; C. E. DiebenWinnubst d. OVERLEDEN: J. J van Maris, 31 j„ ter Haarstraat; G. Verhulst—Frigsonett, 78 J., Grote Houtstraat; C. J. M. Janus Geerlings, 78 j., Brouwerskade; D. Smit—Verbeek, 69 j„ de Witstraat; G. A. Rientjes, 52 j., Timorstraat. Hedenmorgen is de heer G. van Eek, gemeentesecretaris van Bloe mendaal, in de raadszaal ten ge meentehuize in aanwezigheid van B. en W., enkele raadsleden en h'et gemeentepersoneel op hartelijke wij ze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstjubileum. Na een inleiding van dè heer J. F. Cassee voerde namens het ambtenaren korps het woord de heer G. J. van Abs, die een overzicht gaf van de loopbaan van de heer Van Eek. Als typist is .de jubilaris in dienst gekomen en na vele functies doorlopen te hebben, werd hij in April 1946, als kroon op zijn werk, benoemd tot gemeentesecretaris. „U hebt al die jaren en onverschillig in welke positie U werkzaam waart, Uw beste krachten gegeven voor de gemeente en gewerkt met een bewonderenswaardige ijver en toewijding en met een benij denswaardige rust en gemoedelijkheid, aldus spr., dié vervolgens de feesteling die met zijn echtgenote achter de groe ne tafel had plaats genomen, een fraai schilderstuk aanbood van de in Bloe mendaal woonachtige schilder Simon de Heer, vergezeld van een artistieke oor konde. Wethouder mr, F. Rohling hield een geestig toespraakje, waarin hij dg heer Van Eek schetste als een sympathiek man, met wie het goed is samen te wer ken. Vervolgens spraken nog de heer J. de Jong, directeur van Openbare Werken, mevrouw Apeldoorn en de heer Steen man, welke laatste in de vorm van een rijm. De jubilaris ontving een sigarenkist met zilveren inlegwerk en een boek Tot slot cprak de heer Van Eek een dankwoord. De Middelburgse kantonrechter heeft Is. D.', directeur van eeri handelsonder neming uit Aerdenhout, wegens het voorhanden hebben van verschillende vuurwapenen en een aanzienlijke hoe veelheid munitie indertijd in beslag genomen bij de visitatie van het motor zeiljacht „Zonnetij" te Hansweert veroordeeld tot tien geldboeten tot een gezamenlijke waarde van f 400,subs, in totaal 180 dagen hechteftis. De ar- chltect F. K. uit Zandvoort werd ver oordéeld tot 6 geldboeten met e'en ge zamenlijke waa de van f 150,— subs. 71 dagen hechtenis, Aan gedemobiliseerden van de KonMa vine, die tussen 10 Mei 1940 en 1 No vember 19,45 gedurende zes maanden werkelijke dienst hebben gedaan zal het op de foto links uitgebeelde speldje wor den uitgereikt. Het rechter speldje zal worden uitgereikt aan gewezen militai ren van de Kon. Marinedie tussen .15 Aug. '45 en een nader te bepalen datum ten minste zes maanden dienst hebben gedaanin Ned.-lndië. De minister van Oorlog .heeft verder bepaalddat aan mi litairenvan de Koninklijke, Landmacht ook aan het personeel van de Lucht strijdkrachten), bij hun demobilisatie een demobilisatiespeld zal worden uitgereikt, indien zij minstens drie maanden in In- dië zijn aeu>eest endaar huil plicht naar behoren hebben vervuld. In verband met de erkenning van 'de staat Oost-lndonesië door de republiek is van republikeinse zijde de volgende verklaring gepubliceerd: 1. Op dft ogenblik is de nationale be weging reeds zover gevorderd. dat Oost-lndonesië een eigen Staat met staatsmiddelen heeft kunnen vormen om zijn streven naar souvereine en de mocratische Verenigde Staten van In donesië voort te zetten. 2. Zoals in de republiek moeten ook in Oost-lndonesië het volk en de natio nale regering actief werken aan de ver volmaking van dit streven, hetgeen in de eerste plaats betekent vervolmaking van de staatsmiddelen en van de Staat zelf als middel om tot een onafhanke lijk. welvarend en veilig' vaderland te komen. 3. In de huidige toestand kunnen de republikeinse regering en haar volk sa menwerken met de nationale regerin gen en het volk van Oost-lndonesië tot een spoedige verwezenlijking van de idealen van het Indonesische volk. 4. In verband hiermede erkent de republikeinse regering de Staat Oost- lndonesië als deelstaat in de Verenigde Staten van Indonesië. 5. De republiek stelt aan regering en volk van Oost-lndonesië voor samen te v/erken aan de verwezenlijking van de gemeenschappelijke idealen van het volk van geheel Indonesië. H. M. de Koningin heeft gistermorgen ter. palefee de nieuwe minister van Eco nomische Zaken prof. dr. J. v. d. Brink beëdigd. IJMUIDEN, 22 Januari 1948 IJm. 5 f2565,—. Aanvoer: 171 gisten haring. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Tweede Kamer Woensdag middag enige uren had gepauzeerd, om minister Ljeftinck in de gelegenheid te stellen zijn papieren bij elkaar te pak ken en zijn gedachten in de gauwigheid te verzamelen, zette zij laat in de mid dag de behandeling voort van de wets ontwerpen tot naasting van de Neder- landsche Bank. Minister Lieftinck begon dan'zijn ver dedigingsrede met een historisch over zicht van de Bankwet. Ten laatste tot de werkelijkheid ko mende, sloeg de minister mr. De Wilde een wapen uit de hand. Deze laatste toch had er op gewezen, dat de aan deelhouders van de Ned. Bank toch al' beperkt zijn in hun bevoegdheden. Wel nu, antwoordde de minister snedig, dan dragen zij ook niets essentieels meer bij tot het particuliere karakter van de Bank. Die slag was de minister, maar het was nog slechts een dialectische slag. Dieper kwamen wij in de kwestie te steken, toen de minister begon te spre ken over de taakomschrijving, die men in de Kamer wel met betrekking tot de Bank heeft gegeven, zeggende, dat de Bank tot taak heeft, de waardevast heid van het geld te bevorderen en te bewaren. Die omschrijving was prof. Lieftinck te vaag en zo gesteld leek zij hem ook niet juist. Want en toen zei de minister een zeer verstandig woord niet de waardevastheid vvi het geld is het doel op zichzelf, doch de monetaire politfek is functioneel ten opzichte van de algemene sociaal-economische politiek. Deze moet men in de breed ste zin nemen Om daarin de monetaire politiek te plaatsen. Wanneer men nu aan 'het eerste iïd van art. 9 van het Bankstatuut, om schrijvende de taak van de Ned. Bank, meer inhoud wil geven, dan heeft de minister daartegen zeker geen bezwaar, vooropgesteld, dat men wil onderschei den tussen de doelstelling op korte en de doelstelling op lange termijn. Doph Hedenmiddag, heeft de Tweede Kamer de behandeling van de wetsontwerpen in verband met de naasting van de „Neder,: landscheBank" vbortgezet. B(j de replieken heeft de heer DE WILDE (A.R.) o.m. nog verklaard, dat hij het gevaarlijk acht, dat de „Neder- landsche Bank" schatkistbiljetten zal kunnen opnemen zonder dat ze in han den van derden zijn geweest De heer BIEREMA (Vrijh.) meent, dat de procedure van schadeloosstelling met medewerking van de rechterlijke macht niet zo uitgebreid4 zal zijn als de mi nister vreest. Hij handhaaft zijn bezwa ren terzake. Van een zaak ben ik zeker, n.l. dat de commissie nooit positie heeft gekozen of zal kiezen in kwesties, die niet tot haar competentie behoren. Ik ben er zeker van, dat het niet bij de commissie litg te determineren, wat de rechte^ van de partijen zijn. De commissie lieeft er steeds voor ge waakt'binnen de nauwe lijnen te blijven van wat zij is: een Commissie van Goede Diensten. Wanneer de commissie haar mening heeft gegeven en in het bijzonder wanneer zij heeft uiteengezet wat de draagwijdte is van bepaalde sug gesties, die zij aan beide partyen doet, heeft de commissie haar plicht gedaan." „Uit de pers heb ik l*y myn aan komst uit Batavia vernomen, wat zich daar heeft afgespeeld en in het bijzonder, dat het antwoord van de republiek omgeven was door reserves. Het spreekt vanzelf, dat ik geen en kel commentaar kan geven op een ontwikkeling^ waar ik zelf niet bij ben geweest en waaromtrent ik offi cieel niet in kennis ben gesteld. Ik voeg hieraan toe, dat de com missie als zodanig slechts gebonden is door haar officiële beslissingen. De individuele verklaringen van onver schillig welk van haar drie leden, kan, dat spreekt vanzelf, de commis sie als zodanig niet binden. Ik bepaal my er in dit verband toe dit te zeggen: In de boezem van de commissie heb ben mét de grootste openhartigheid de gedachtenw'isselingen plaats gehad. De commissie is er echter steeds in ge slaagd met volledige eenstemmigheid haar officiële onderhandelingen te voe- ren_ Het spreekt vanzelf, dat, wanneer de commissie een bepaalde opinie uit spreekt, zy slechts zich zelf bindt. Zij heeft geen enkele macht, op wélk ge bied dan ook, een van beide partijen vast te leggen. Deze zijn steeds vrij de suggesties, die de commissie maakt, te delen of te verwerpen of gedeeltelijk op te volgen. Slechts de partijen zijn gekwa lificeerd tot het nemen van, om het even welke, beslissingen, en zij dragen de volle en enige verantwoordelijkheid'voor haar houding." Aan het einde van zijn mededelingen verklaarde Van Zeeland nog,'dat hij de principes, van rechtvaardigheid, van ge matigdheid en van verstandig realisme, waarop de huidige pogingen om tot een oplossing te komen, berusten, zonder re serves onderschrijft. Hij was verheugd te vertiemen, dat de Nederl. regering, vol gens berichten van hedenmorgen, al deze principes zonder voorbehoud en in hun geheel, aangenomen heeft. Hij merkte nog op, enigszins teleur gesteld te zijn over het feit, dat zich reeds zo spoedig weer moeilykheden voordoen. Hij sprak evenwel de hcop uit, dat de verduidelijkingen, die hij hierboven heeft gegeven, in staat zul len zijn een duidelijker beeld te geven Van hetgeen zich heeft afgespeeld. Er zullen zeker in de toekomst nog heel wat moeilijkheden op te lossen zijn, doch deze mogen ons het einddoel niet uit het oog doen verliezen. Het fêit, dat er thans een wapenstilstand is en dat mensenlevens gespaard blijven, mag ons met hoop voor de toekomst vervul len." De burgemeester van Rotterdam heeft een telegram ontvangen van H. M.' de Koningin van de volgende inhoud:' „Het is Mij een bijzondere voldoening U mede te delen, dat ik het besluit ge tekend heb tot toevoeging aan het wapen van Rotterdam van de woorden: „Sterker door Strijd", als herinnering ook voor het nageslacht!, aan de moed en de kracht, waarmede de bevolking van Rotterdam alle beproevingen vati de oorlog heeft gedragen en het belang rijke aandeel, dat zij genomen heeft in de bevrijding des vaderlands." Woensdagavond tegen half twaalf is de 21-jarige Jati der Mey uit L#se, die by het Victoriahotel op het Damrak te Amsterdam op de rijdendé lyn 16 wilde springen, gevallen en enige tientallen meters -door de tram meegesléurd. Met een schedelbasisfractuur en een grote hoofdwonde moest de jongeman naar het Binnengasthuis worden overge bracht. daarover kan men het eens worden, mits men het eerst eens wordt over de functionele afhankelijkheid van de monetaire politiek. Wanneer verschil van merring ontstaat tussen de Bank en het Rijk, dan beriep de minister zich op het bestaan van de conflictenregeling. Wat die conflictenregeling betreft, wees de minister erop, dat het ontwerp de verantwoordelijkheid niet bij de mi nister doch bij de Kroon legt en dit klonk een tikje formalistisch. De minister kon evénwel namens de regering mededelen, dat deze bereid is in het reglement van orde van de ministerraad te doen opnemen de be paling, dat dergelijke beroepen in de ministerraad zelf behandeld zuller worden en dat er in de ministerraad over beslist zal worden. Maar aan het verlangen van mr. Sassen, dat gÜe ministers de beslissing van de Kroon zullen contrasigneren, kon de minister niet voldoen. Dit is een punt van overwegend bezwaar. En de minister g;af duidelijk te ver staan-, dat de Kamer zich daarmede niet behoort, te bemoeien, omdat het een kwestie is tussen de Kroon en het kabinet. De minister ziet de Bankraad als een lichaam, dat zowel ten opzichte van de directie der Bank als ten op zichte van de minister van Financiën zelfstandig is. 1 D.e Bankraad heeft wel tot taak, de band tussen'Bank en bedrijfsleven te onderhouden, doch men moet het zo zien, dat de Bankraad representatief is voor het externe beleid, directie en commissarissen voor het interne beleid. De benoemingsprocedure verdedigde de minister, door erop te wijzen, dat een voordracht van drie personen, op gesteld door dirjetie en commissaris sen, en waaruit de Kroon een ke,;ze heeft te doen, niet specifiek het gevaar voor coöptatie in zich bergt. Als men het woord „voordracht" te stringent vindt, dan heeft de minister geen oe- zwaar tegen de term „aanbeveling" maar ook daarover wordt men het we] eens, mits men maar eerst eenstem migheid bereikt over samenstelling en karakter van de Bankraad. De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de gemeentebesturen een nadere circulaire doen toekomen inzake het verhogen van de vermakelijkheids belasting. Daaruit blijkt, dat genoemde minister en zijn ambtgenoot van Fin. zich omtrent deze aangelegenheid nader hebben beraden. Hoewel het standpunt, dat het terrein der publieke vermake lijkheden tot een rijker vloeiende bron voor de gemeenschap i.e. de gemeenten kan worden gemaakt, Wordt gehand haafd, hebben nadere overweging der bezwaren en de met verschillende be langhebbenden gehouden besprekingen er toe geleid, dat de ministers op som mige punten tot een nadere precisering van dit standpunt gekomen zijn. Voor bioscoopvoorstellingen wordt een percentage van 45 pCt. in het algemeen verantwoord geacht. Aan de exploitant zal de bevoegdheid worden gegeven, de vermakelijkheids belasting, voor zover deze meer dan 20% bedraagt, op het publiek te ver halen. Dit betekent, dat voor de voor stellingen, waarvoor .35% belasting ver schuldigd is, de prijs voor het publick ongeveer gelijk, blijft. De datum van ingang der verhoging zou de minister, mede in verband met de verlaging van de tarieven voor het bioscoopbezoek, welke op 1 April a.s. ingaat, everfeens op die datum ge steld willen zien. In aansluiting op hetgeen de regering aan de gemeentebesturen heeft mede gedeeld over .de a.s. wijzigingen in de belastingheffing op vermakelijkheden wordt erop gewezen,' dat vrijwel alle bioscopen 500 meter culturele film brengen, zodat in het algemeen bet pu bliek niet duurder uit zal zijn. Het zijn niet alleen tweelingen, die als twee druppels water op elkaar kunnen lyken. Soms loopt er plotseling een evenbeeld van' je op straat of een of andere filmster heeft heel veel weg van die of die jufifouw van de vestiaire. Dubbelgangers zijn herhaaldelijk bij hun kraag gepakt door romanciers en, goed beschouwd, zijn er vele mooie en lelijke mogelijkheden' als je weet in het kwadraat té bestaan Zo'n lelijke mogelijkheid heeft tot ernstige complicaties geleid in onze goede stad. Een bekend fotograaf zette in de voor- vitrine-van zijn zaak een groot portret* van e:n meneer. Men kan zo'n zaak achteloos voorbij lopen, maar, men kan ook getrokken worden door een blik vanger en blijven staan. Öe blikvanger was de man op het portret. „Deze man was volkomen fout," merk te een kijker op en hij vertelde aan zyn omgeving wie bèt was en waarom hy geen tien voor vaderlands gedrag had. „Nou je 't zegt/" zei een ander en hij zette zijn bril op z'n voorhoofd om beter te kunnen zien, ,,'t is, 'm beslist,'' viel weer een" ander bij. Als een lopend vuurtje ging „het portret" door de stad en opvliegerige lieden spraken a! over stenen gooien en ruiten inslaan. De fo tograaf, zic.i Van geen kwaad bewust, evenals de man in de voorvitrine. heeft nh zijn toevlucht genomen tot een ad vertentie. waarin hij verklaart: ,,De .foto is het portret van de bekende Haar lemse kunstschilder Jan Visser en niet dat van een' ander, waarvoor men ons heeft aangevallen." Twee druppels water, houden argwa- - nenden vol. Als het nu nog niet uit is, steekt Jan Visser zijn bloedeigen hoofd in de vitrine. Wie dan nog niet gelooft, is zelfs de naam van Thomas niet meer waard. Op Zondag 25 Januari CoalVelsen TYBB—HBC ADÓVitesse HFC—VVE WSV—lEV NAS—RKAVIC TDOOnze Gezellen LisseBodegraven Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sport redactie van De Nieuwe Haarlemscne Courant, N. Z. Voorburgwal 65-73, Am sterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend; nog speciaal bericMt krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoekende club 2, gelyk spel 3. Amsterdam, 21 Jan. 1948. De handel in stockdividenden Nederl. Scheepvaart Unie was heden zeer om-, vangrijk. De notering der aandelen liep later iets terug. In de overige scheep vaartwaarden ging zeer weinig om. Vast gestemd waren bij opening we derom olieaandelen, waarna geleidelijk een teruggang plaats had in verband met de algemeen gedrukte stemming op de overige aandelenmarkt. Van zeerstorende invloed waren de minder gunstige berichten uit Indië niet alleen op de Indische fondsen,- maar op de gehele aandelenmarkt. Vanzelfspre kend moesten cultuuraandelen de groot ste veer laten. H.V.A. verloor 10 a 13%. terwijl Java Cult. en'Nisu resp. 8 en 41/2% lager werden aangeboden zonder dat zich .kopers aanmeldden, A'dam Rub ber kwam eveneens op circa 10% lager niveau, terwijl tabaksaandelen 4 a 6% priis gaven. DONDERDAG HILVERSUM I. 301 M. 17.30 Franse lied. 18.00 Gram., 19.00 Nieuws. 19.15 Gram.. 19.45 Regering. 20.00 Nieuws. 20.15 Steravond. 21.15 Vaart der Volken, 21.35 Gram.. 21.45 Ster avond. 22.30 Nieuws. 22.45 Overd., 23.00 Orgel. 23.30 Gram. HILVERSUM II. 415 M. 17.30 Gram.. 17.50 Regering. 18.00 Nieuws, 18.15 Sport. 18.30 Musette ork.. 19.05 Tom Poes. 19.15 Gram.. 19.30 Volks muziekschool, 20.15 Phil. brk.. 21.15 Spiegel van Yow-Koes Kie. hoorspel, 21.45 Dansmelodieën. 22.15 Chami- nade progr., 22.45 Zuiderzeevraag- stuk, 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. VRIJDAG HILVERSUM I. 301 M. -- 7.00 Nieuws. 7.15 Gym, 7.30 Morgengebed, 7.45 Pianp. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram., 10.15 Boek der boeken. 10.40 Gram- li.00 Zonnebloem, 11.35 Als de ziele luistert. 12.03 Piano. 12.33 Ork. zon der- naam, 13.00 Nieuws. 13.20 Ork. z. naam. 13.35 Gram.. 14.00 Harmonie, 14.25 Madame Butterfly. 15.15 Gram., 16.00 Gram.. 17.00 Na school. 17.15 Volksliederen. 17.45 Wat het buiten land leest. 18.00 Oude melodieën. 18.20 Hawaiians, 18.30 Strijdkr.. 19.00 Nieuws. 19.15 - Verkenners. 19.30 Gram.. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone Man. 20.12 Zilvervloot. 20.45 De drie landen, 21.00 Gram.. 21.15. Koor en ork., 21.50 Om de kroon van Israël, luisterspel; 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.20 Gram. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram., 10.00 Morgenw.. 10.20 Gram., 10.30 Vrouw. 10.45 Trio. 11.15 Voordr. 11.30 Orgel. 12.00 Gram., 13.00 Nieuws 13.15 Sky masters. 13.45 Gram.. 14.00 koken. 14.20 Gram.. iV;.i .u a 15.20. Gram.. 16.00 K Tussen twaalf en zestien. 17.00 K merork.. 17.20 Wy en de muziek. 18.00 Nieuws, 18.15 Jan Vogel. 18.30 Metro- pole ork., 19.00 Denk om de Bocht. 19.15 Regering, 10t s a - g 20.00 Nieuws. 20.05 Zigeunermelo- dieën, 21.00 Men vraagt. 21.30 Radio rakel. 21.50 Cello. 22.00 Weekover zicht.' 22.15 Swing. 22.45 Avondw.. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 117. ,J4u is het genoeg met die deur" bulderde commissaris Nullo Bol plotseling. „Wat stelt u zich dan voor?" vroeg Molentje belang stellend. Maar com. missaris Bol ant woordde niet. Hit nam een aanloop en sprong dusda nig door de deur heen, dat een ijze ren kogel het hem niet zou hebben verbeterd. Terwijl Dokie zeventien meter boven de straat bengèlde, voelde ,hij dat het touw. waarmee zijn handen waren gebonden, zo slordig ,u)as vast- gemaaktdat hij er gemakkelijk Icon uitslippen. Ver beneden hem zag hij hoe acrobaten een voorstelling gaven. De meeste aandacht was echter op Dokie gericht, daar de mensen meen den dat hij op de één of andere manier iets met de acrobaten te maken had en dat hij iets vreselijks zou gaan vertonen. OP dat ogenblik verscheen de politie, zwaar gewapend, op het ck»"- Dokie birch luist te hebben geraden. „Geen stap verder rwr de baardman terwijl hij een schaar bij het touw hield waai aan Dokie bengelde, „of ik knip".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2