I KI b BGKIE BURF EN DE GITAARGEEST DE KRATER DE LAGE LANDEN STAAN VOOR EEN BELANGRIJKE BESLISSING KAMER AANVAARDT NAASTINGSWET VAN DE NEDERLANDSCHE BANK r Wij luisteren naar Wie krijgt Nobelprijs voor de vrede? Molotov candidaat Vrachtauto rijdt op landmijn Vergadering Ver. Naties in ons land? Urenlange beraadslaging over 14 amendementen tlOiST? MMBl ****- n$ - - S.D.-er Willemsen heeft hersenschudding Uitzetting ongewenste Duitsers V.. J Nel van Vliet op weg naar Amerika en VRIJDAG 23 JANUARI 1948 BUITENLANDS OVERZICHT Deelname aan een door verdragen „derde macht"? georganiseerde Trygve Lie in Den Haag IMS Sitoop hDcmtetrui v. aitsm PAGINA 3 Opgelopen bij aanval in de rechtszaal Voorlopige uitkeringen aan oorlogsslachtoffers Andriessen op de bres voor het grote gezin 1 April hervatting QUO VADIS? In de verkeerde richting Nieuwe Provinciaal paters Marisiten (Wordt vervolgd Ski-mysterie in Mürren Sportsnippers Scheepvaairtbeiichten Beurs van New York a 1>0 Langs officiële weg hebben België, Nederland en Luxemburg het BritsFranse verzoek ontvangen, ®ch aan te sluiten bij de alliantie, die jh Maart van het vorige jaar te Duin- torken tussen Londen en Parijs tot stand kwam. Dit verzoek is, gelijk men toeds mocht vermoeden en zoals Ernest Bevin in zijn gisteravond uitgespro ken Lagerhuisrede meedeelde., voorafge gaan door besprekingen over en weer, zodat het weinig dubieus schijnt, of het zal worden beantwoord door bereidheid öer Drie Landen om deel te nemen aan onderhandelingen over dit onderwerp. In het bUzonder voor wat Nederland betreft betekenen deze onderhandelin- gen een uiterst belangrijke stap in de ontwikkeling van de buitenlandse poli- 'iek. Van de stichting van het Konink lijk af tot de tweede wereldoorlog heb ban wij een beleid van strikte neutrali teit gevolgd, dat eerst door de Duitse agressie werd ontwricht. In de vorm daarin zij meer dan een eeuw werd be oefend was deze neutraliteit na de oor- 'og niet langer 'mogelijk. Dit neemt ech ter niet weg, dat Nederland vermeden beeft, scherp party te kiezen in de grote Vorsteling der wereldmachten. De Ne derlandse politiek was Westers georiën teerd en in die zin volmaakt anti-Rus- aisch maar desondanks heeft zij ge tracht, de banden met het Oosten niet ■hinder intact te houden dan die met bet ^Vesten. En dit is de lijn geweest, die men ook kan ontwaren in de poli tiek van het geheel der Lage Landen. Deze politiek vertoont dan gelijkenis biet die van Engeland en Frankrijk. In opvatting stond ook deze dichter by de Amerikaanse dan bij de Russische, doch dit heeft niet kunnen verhinderen, dat Zij zich nooit met handen en voeten aan de Amerikaanse leiding heeft overgele verd. Thans, nu de spanningen tussen bloskou en Washington naar een hoog tepunt opgaan, is het meer dan ooit Zaak, de „internationale derde macht", de middengroep tussen de beide rivalen, J® organiserep. En dat is zonder twijfel bet belangrijkste element in de richt- binen die Bevin gisteren voor de Britse buitenlandse activiteit trok. Weliswaar gaf hij heftig af op de «tossen. Maar wanneer men zijn woorden bi verband brengt met die, welke zijn bfemier Attlee enkele weken geleden Uitsprak, en welke duidelijk het Engelse voomemen, zulk een derde macht" te zoheppen, te kennen gaven, dan krijgt bien de indruk, dat de anti-Russische brades behalve uit overtuiging ook om todenen van tactiek ten opzichte van bet juist over behoeftige West-Europa tot bet zo machtige Amerika werden geuit. Het pact van Duinkerken leent zich er goed toe, als grondslag voor deze middenbouw te dienen. «*et werd gesloten door de twee grootste bi°gendheden van West-Europa, op een Ogenblik, waarop overeenstemming tus sen de Big Four in hoofdzaak door de Amerikaans-Russische tegenstelling een Onmogelijkheid was. Het is de West- f*Uropese uitweg geweest, toen het door %rnes geopperde Vier-mogendheden- ïerdrag voor Duitsland een illusie bleek. Peze uitweg wenst men thans te ver breden door ook de Belgisch-Neder- lands-Luxemburgse verbondenen, die gezamenlijk in belangrijkheid onmiddel lijk op Frankrijk volgen, in de alliantie betrekken. Onze deelname zou het •toddenblok niet weinig versterken, zou ?erhalve een aanzienlijke bijdrage tot bet behoud van de wereldvrede beteke nen en moet iedereen verheugen, die het biet deze vrede ernstig meent. Zij geeft btis gelegenheid tot het beoefenen van e<m nieuwe soort van neutraliteit, niet ?'e van de afzijdigheid jegens de grote bternationale problemen, maar die van betiviteit in het centrum ten bate van een verzoening, van een evenwicht al thans der beide uitersten. n Bevin's redevoering komt een pas sage voor, die speciale aandacht in Nederland verdient, n.l. die waarin hy zeide, dat samenwerking tussen de vijf West-Europese staten ook te willen doen gelden voor hun 'onderscheidene overzeese gebiedsdelen. Dit zou kunnen betekenen, dat, indien Nederland op het BritsFranse verzoek inging, het te sluiten accoord ook van toepassing zou zijn op Indonesië, dat derhalve de bui tenlandse politiek óók van Indonesië, óók van de Republiek, door Nederland werd bepaald. Dit komt dan overeen met een bericht, dat wij gisteren publiceerden, waarin werd vermeld, dat Frankrijk wel licht tot de Benelux-overeenkomst zou willen toetreden, hoofdzakelijk op grond van de verwachting, dat de Afrikaanse en Aziatische gebiedsdelen van België en Nederland voor deze landen behouden zouden blijven. Indien dit de zin is, waarin Frankrijk en Engeland de Drie Landen tot aansluiting bij het pact van Duinkerken hopen te bewegen, dan dient daaraan echter speciaal van Engelse kant een duidelijker steun aan de Neder, landse regering bij haar pogingen, Indo nesië binnen het Koninkrijk een plaats te geven, vooraf te gaan, dan men tot heden heeft kunnen waarnemen. Het lijkt ons zelfs, dat dit een van de voor waarden is, die Nederland bij de te voe. ren onderhandelingen moet stellen. De ondeelbaarheid van het Koninkrijk der Nederlanden, die voor Engeland en Frankrijk juist met het oog op de ko mende samenwerking van groot nut kan zijn, behoort vooraf uitdrukkelijk in. woord en daad erkend te worden. De universiteit van Boekarest heeft, naar de Roemeense bladen melden, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, V. M. Molotov, voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede 1948. Een aantal professoren van de uni versiteit te Genève hebben próf. Mil- haud, hoogleraar in de economie aan de universiteit te Genève, voorgesteld als candidaat. Prof. Milhaud heeft zich on derscheiden door zijn ononderbroken actie op het gebied van internationale samenwerking. Aan de Nobelstichting thans de keuze. Donderdagmorgen reed een vrachtauto, zwaarbeladen met zand, op het IJsclub, terrein aan de Dalenburgselaan, hoek Sportiaan te 's-Gravenhage, op een land mijn. Het mag een wonder heten dat er zich geen ongevalüen bij hebben voorgedaan. Zowel de bestuurder als tien arbeiders, die achter de auto liepen, hebben geen enkel letsel gekregen, wat men toe schrijft aan het feit, dat de zandlading van de wagen de explosie heeft gesmoord. Wei is de rechterkant van de wagen vol komen vernield en het chassis gescheurd. Het terrein aan de Sportlaan is inder tijd met landmijnen bezaaid geweest. Militairen hebben ze opgeruimd, maar, zoals de hulpverleningsdienst mededeelt, blijft er altijd nog een kans dat exem plaren zijn achtergebleven. De mijn, die tot ontploffing kwam, was een zogenaamde Teller-mijn, welk type vooral bedoeld was om tanks in de iucht te doen vliegen. Nadat de hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken de gehele dag het terrein met detectors naar mijnen had afgezocht werd later gemeld, dat verder oorlogstuig niet werd aangetroffen. De hulpverleningsdienst heeft nu het veld weer veilig verklaard. De secretaris-generaal der V. N., de heer Trygve Lie, is gisteravond op kasteel Oud-Wassenaar gearri veerd, om zich een. oordeel te vormen of ons land in aanmerking kan komen voor de vergadering van de Verenigde Naties. Zijn reis heeft aan de heer Trygve Lie tot nu toe deze indruk gegeven, dat er zowel in Zwitserland als in België beslist mogelijkheden zijn, om er de ver gadering der V. N. te houden. Verge lijkingen met b.v. de V. S. zijn eigen lijk nog niet te treffen, omdat men, met uitzondering van Genève, in Parijs en Brussel nog niet 'gereed is. In deze steden, zowel als in ons land, kan men alléén zien in hoeverre er mogelijkheden zijn, om na de noodzakelijke voorberei dingen en werkzaamheden tot een ge schikt centrum voor een vergadering der V. N. te komen. In elk geval kan reeds gezegd worden, dat de drie be zochte landen ernstige gegadigden zijn, om de V. N. te ontvangen. De heer Lie keert 12 Februari in de V. S. terug. Hij brengt dan een tech nisch rapport uit over zijn bezoek aan de Europese landen, welke de V. N. willen ontvangen. Naar wij vernernen, ligt het in de be doeling van de heer Trygve Lie nog een persoonlijk bezoek te brengen aan Praag, na afloop van zijn verblijf in ons land. De plaatsvervangende secr.-generaal der V. N., de heer Van Pelt, heeft he denmorgen het Concertgebouw te Am sterdam bezichtigd. Trygve Lie is met zijn gevolg in Den Haag aangekomen om de mogelijkheden van huis vesting der V.N. te onderzoeken. V.l.n.r. de Belg mr. Fonck, Trygve Lie, mevr. Lansing Meyere en de naaste medewerker van Trygve Lie, de Nederlander Adriaan van Pelt. Negen Noorse Nazi's, die op een Bra ziliaans eiland wachtten op hun uitle vering, kregen van hun bewakers verlof een zeiltochtje te maken op zee. Als goede afstammelingen der Noormannen hebben ze in hun notedopje echter volle zee gekozen. De moderne Noormannen worden echter door vliegtuigen gezocht. ZWITSftt FAB;R!!'ÉKENJ A-PEL'DQpRN (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Tweede Kamer Donderdag middag tot besluit van de replieken de naastingswet van de Nederlandsche Bank had aanvaard, was de kwestie ten prin cipale beslist. De wet werd aanvaard met 52 tegen 33 stemmen. Tegen stem den de Anti-Revolutionnairen, de Christ.-Hist., de Partij van de Vrijheid en de Staatk. Geref. Daarna stortte de Kamer zich op de behandeling van het Bankstatuut en een zee van amendementen, veertien in getal. Zij bleef na uren overleggen in het eerste het beste geamendeerde arti kel, te weten art. 9, dat de taak van de Bank omschrijft, steken. Daar waren amendementen op ingediend door de heren De Wilde, Sassen en Hofstra. De heer De Wilde wenste in de eerste plaats, dat aan de bepaling: „Zij oefent toezicht uit op het credietwezen", zou worden toegevoegd: „voor zover dit voor de richtige vervulling van haar in deze wet omschreven taak nodig is". Dit, opdat de Bank niet méér toezicht zal uitoefenen dan noodzakelijk is. De heer De Wilde heeft deze bepaling overge nomen uit het rapport-De Vries. Na vele Te kort en te oneerlijk Ongelooflijkheden van Amerikaanse universiteiten Trein als wekker Verrassing Naar Schotland! Gif of gift? Soms wordt het menselijk hart be roerd door vreemde mg: r.gen. Een jongeman in Cambridge (Massa- c"*l!':.ts) Koesterde al sinds zijn jonge •laren de wens politie-agent te wor den. ny had echter niet de vereiste khgte. In piaats van het verlangen te ^ten varen zocht hij een uitweg in be- toog. Hy kocht een kokosnoot en plakte deel van zyn lange haren op de Jjalve schil. Dit geval zette hij op zijn Aoofd en aJdus verlengd verscheen hij v°or de keuringscommissie. En deze zou toets gemerkt hebben, als de jongen niet ^vallig het hoofd gestoten en zijn touik verloren had. Hij werd afgewezen: oordeelde dat hy niet eeriyk genoeg as om politie-agent te zyn en vernuftig Genoeg om oplichter te worden. e universiteit van Brooklyn heeft een leergang voor bridge-spel op- gericht. De Baylor-Universiteit to Waco (Texas) kondigde een cursus *an voor het schryven van radio-hoor reen. De Universiteit van Oklahoma r^pet een speciale rechtsgeleerde facul- ,.eit instellen voor één leerling, de kleur- hge Ada Fisher. De faculteit der rechten bitsluitend voor blanken bestemd, doch e Hoge Raad van Oklahoma heeft uit- j^biaakt, dat niemand om zijn huids- 'eur van enige soort van onderwijs mag °i"den uitgesloten. De Universiteit heeft A een compromis gevonden: blank en art blijven in de rechten geseheiden Worden toch beiden toegelaten. je^ere morgen, enkele minuten voor 4 palf zeven, vertrekt er een trein uit Hastings naar Ashford. De machinist, v «eze trein in de regel bedient, kreeg der ten langs de !Ün wonende huismoe- net volgende schryven: „Zoudt U °t> h06^ wHIen zijn, voortaan een stoot oVe stoomfluit te geven, wanneer U stati 06 brug komt> die even achter het op °n Rye ligt? Myn man rekent met aitll'jab °P Uw trein. Wy hebben nog gep„ geen wekker kunnen bemachti- Vrj. ®en P.S. luidde: „Myn man - St of u niet al te hard wilt flui- T.ijdens een communistische vergade ring, welke Maandag te Rome werd gehouden, vroeg een onbe kende bezoeker het woord. Hij kreeg het, hield echter geen redevoering, doch bracht de fascistische groet. De politie herstelde de orde. Mr. Arthur Wobdburn, een hoge autoriteit in het Verenigd Ko ninkrijk, heeft te Inverness ver klaard, dat de Schotse Hooglanden in een eventuele volgende oorlog de veiligste omgeving van Engeland zouden zyn. „Bergen en meren", zeide Woodburn, vormen éen natuurlyke bescherming te gen atoombommen en bacteriën." Grond- speculanten hebben zyn mededeling met grote belangstelling vernomen. Een Berlyner ontving met wel heel gemengde gevoelens een pakje van verwanten uit New York. OndeT het adres was namelyk een etiket ge plakt, dat de woorden „Gift Parcel" droeg. De man dacht, dat de etenswa ren vergiftigd waren, en hy riep er zyn buurman by. Deze feliciteerde hem evenwel, begerig kykend. „Wat", riep de ontvanger van het pakket, „moet je me daarmee feliciteren? Mooie familie heb ik. My zulke heerlijke dingen te zen den, terwyl ik er absoluut niet van zal kunnen eten." De buurman .kende ge lukkig een beetje Engels en wist zijn landgenoot ervan te overtuigen, dat „Gift" in het Engels niet, zoals in Duitsland, „vergift", maar „geschenk" betekent. discussies over en weer kwam minister Lieftinck tot de vastberaden conclusie, dat hij dit amendement ernstig moet oiftraden. Het betekent een beperking, welke de Ned. Bank een speciale taak toeschrijft en haar daardoor terugdringt van haar voornaamste werkterrein in dit opzicht. „De Bank", zo zeide hij, „oefent een toezicht uit op het crediet wezen in zijn geheel. Haar deze be voegdheid ontnemen, zou ernstige con sequenties met zich meebrengen. Het zou de bereidheid van de andere ban ken, om het zo belangrijke „gentlemens agreement" te handhaven, aantasten". Een tweede amendement van de heer De Wilde richtte zich tegen lid 4 van art. 9, dat aan de Kroon voorbehoudt, bij algemene maatregelen van bestuur nadere regelen te stellen, volgens welke de Bank het toezicht zal uitoefenen, welke maatregelen bij wet bekrachtigd moeten worden. De heer De Wilde wenste om practische overwegingen het stellen van nadere regelen terstond aan de wet toe te vartrouwen. Ook daar werd lang en breed over beraadslaagd, tot de minister een zoda nige wijziging voorstelde, dat hij hoop te, de bezwaren te ondervangen. Die wijziging is overigens niet meer in be handeling gekomen omdat de voorzitter met een wanhopige blik op de klok constateerde, dat het bijna half zeven was en besloot, er voor die dag een ein de aan te maken. Wat de andere amendementen betreft het volgende: De heer Sassen stelde een nieuwe formulering voor van art. 9, eerste lid, om tot uiting te brengen, dat de Bank tot taak heeft, de waarde van de geld-eenheid te reguleren op zoda nige wijze, als voor 's lands welvaart het meest dienstig is, waarbij zij die waarde zoveel mogelijk moet stabilise ren. De tekst van het wetsontwerp zegt alleen maar, dat de taak van de Bank is: het reguleren van de waarde der geld-eenheid op zodanige wijze, als voor 's lands welvaart het meest dienstig is. De heer Sassen had, doelende op het feit, dat er nog andere belangen in het geding kunnen zijn, dan die van het geld op zichzelf, zijn voorstel een knoop in de zakdoek genoemd. De minister, die daar niet veel waardering voor had, noemde het een doekje voor het bloe den. Maar overwegend bezwaar had hij Tenslotte was er een amendement van de heer Hofstra, waarbij een nieuw vierde lid voor art. 9 werd voorgesteld, waarbij o.m. strafbedreigingen te voor schijn kwamen, door de heer De Wilde sterk bestreden. Een president van de Ned. Bank, die bepalingen overtreedt, zei hij, wordt ontslagen. Dat is voor hem de ergste straf. 11S. Commissaris Bol, die nooit be reid is, het slecht ste van de mensen te geloven, meen de zijn kans schoc n te zien en deed een duik naar de be nen van de heer Terpstra. Zonder een ogenblik te aarzelen en met een onhoffelijk glimlachje op zijn baardig gezicht, knipte Gerrit Roest toe. In een van de meest indrukwek kende zweefduiken uit de geschiedenis ♦A stortte Dokie met angstwekkende snelheid het plaveisel tegemoet. Niet zonder nieuwsgierigheid wacht ten gisteren belangstellenden op de pu blieke tribune van het Amsterdams Bij zonder Hof bij de behandeling van de zaak tegen twee Haarlemse vrouwen het moment af, waarop getuige W. M. Wil lemsen zou worden binnengeleid. Het was deze reeds ter dood veroordeelde agent van de Haarlemse Inlichtingen dienst, die acht dagen geleden in een andere zaak eveneens als getuige a charge zou worden gehoord en toen. over de groene tafel springend, presi dent Van Vugt naar de keel vloog. Ook gisteren presideerde mr. Van Vugt de zitting en men verwachtte, dat ditmaal de nodige maatregelen zouden zijn ge troffen, die een herhaling van de wilde scène onmogelyk zouden maken. Wil lemsen verscheen echter niet. Ook vandaag, voor de zaak tegen B. uit Vlaardingen, was Willemsen als ge tuige opgeroepen. De president, mr. F. W. van Schaeck Mathon, moest het ech ter eveneens zonder de verklaringen van de getuige doen, want Willemsen is opgenomen in de ziekenzaal van het Huis van Bewaring met een hersen schudding. Niet mr. Van Vugt, maar de tty- dood veroordeelde zelf is n.l. het slachtoffer geworden van zijn plotselinge aanval op degene, die hem zijn dood vonnis had voorgelezen. Blijkbaar zijn de klappen, die de toege snelde parketwachten met hun gummi knuppels op het hoofd van Willemsen lieten neerdalen, toen deze over de grond rolde met de president, zó hevig aangekomen, dat zij een hersenschud ding ten gevolge hebben gehad. Het Tweede Kamerlid de heer An driessen heeft aan de Minister van Overzeese Gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat 16 November j.l. in werking getreden is de ordonnantie inzake de voorlopige uitkeringen aan bepaalde groepen van oorlogsslachtof fers en dat daarin o.m. is bepaald, dat a. indien het oorlogsslachtoffer 1 Sep tember 1945 geen gezinsleden had. hij driemaal het maandloon of ambtelijk salaris ontvangt; b. indien hij op genoem de datum twee gezinsleden had. hij vier maal dat zelfde bedrag krijgt, en c. in dien hij meer dan twee gezinsleden had. hem vijfmaal het maandloon zal worden uitgekeerd 2. Indien vraag 1 bevestigend beant woord moet worden, is de Minister dan van oordeel, dat deze regeling in over eenstemming is met de sociale recht vaardigheid. ofschoon bij de progressie met gezinnen met drie of meer gezins leden geen rekening wordt gehouden? 3. Is de Minister, indien vraag 1 be vestigend moet worden beantwoord, be reid te bevorderen, dat de progressie in de uitkering op redelijke wijze wordt doorgetrokken ook voor gezinnen met drie of meer gezinsleden? Het bestuur van de vereniging van reclasseringsinstellingen heeft besloten de grote nationale collecte ten bate van het reclasseringswerk voor alle gezind ten te doen houden in de eerste week van Juni a.s. (Speciale berichtgeving) Naar wjj by informatie van het hoofd van de Ryksvreemdelingendienst ver nemen, zal op 1 April a.s- de verwij dering van ongewenste Duitsers uit ons land via het kamp Marienbosch by Nymegen worden hervat. Verwacht wordt, dat na dit tydstip nog enige duizenden over de grens zullen worden gezet, zodat in totaal deze uit- wijzingsactie rond 5 a 6000 Duitsers zal omvatten. De Ryksvreemdelingendienst beschikt over in het geheel rond 25.000 dossiers van Duitsers, die voor het mee- rendeel reeds in 1940 in Nederland woon den. Van iedere vyf Duitsers zal er dus praktisch slechts één worden uitgewezen. In verband met de klachten over de toestand in het Nymeegse kamp, deelde men ons mede, dat de situatie aldaar in Aug. 1947 by een controle namens het Internationale Rode Kruis als „alge meen goed" werd gekenmerkt. Wat de toelating van D. P.'s in ons land betreft,, deelde men ons mede, dat In totaal "3500 mannen en een nog groter aantal vrouwen zal worden aan getrokken. Onder de laatsten bestaat echter merkwaardigerwijs weinig be langstelling om naar Nederland te komen. Bovendien zyn nog 7 a 800 mannen van de eerste Poolse Pantserdivisie, die Nederland hielp bevryden en rond 1200, van het in Engeland gedemobiliseerde Poolse leger tot ons land toegelaten- Slechts van een gering percentage van hen is achteraf gebleken, dat hun bly» vende aanwezigheid in Holland toch on gewenst moet worden geacht, weshalve zy weer worden uitgewezen. Mogelyke uitbreiding van het aantal toegelaten D. P.'s uit Duitse kampen is niet uitgesloten, maar voorlopig zijn de boven weergegeven en in eerste instan tie toegelaten aantallen nog niet bereikt. In een der afgelopen nachten is het schip „Quo Vadis?" op de dijk Urk Kampen gelopen. De schipper G. Vinke, die misleid was door de mist, had met vrouw en kind het schip verlaten en is behouden aan wal gekomen. De sleep boot „Jan" heeft de „Quo vadis?" naar de Urker haven gesleept, waar het nu onder water ligt. Z. H. de Paus heeft goedgekeurd de stichting van een nieuwe provincie van de paters Maristen, welke provincie België, Luxemburg. Nederland en Noor wegen omvat. Tot provinciaal werd be noemd pater dr. Eduard Pisters, gebo ren te Hulsberg (L.). Het „Dagblad" meldt, dat het depar tement van Economische Zaken een uit gebreide zwarte handel in fietsbanden te Batavia heeft ontdekt, waarbij circa honderdduizend fietsbanden gemoeid waren. Deze zwarte handel moet onge veer anderhalf millioen gulden opge bracht hébben. Vrydag HILVERSUM I 301 M. 17.15 Volksliederen. 17.45 Wat het buiten land leest. 18.00 Oude melodieën. 18.20 Hawaiians. 18.30 Strijdkr. 19;00 Nieuws. 19.15 Verkenners. 19.30 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.12 Zilvervloot. 20.45 De drie landen. 21.00 Gram. 21.15 Koor en ork. 21.50 Om de kroon van Isiraël, luisterspel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.20 Gram. HILVERSUM II 415 M. 17.00 Ka- merork. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Vogel. 18.30 Me- tropole ork. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Regering. 19.30 Cursus geloof. 20.00 Nieuws. 20.05 Zigeunermelo dieën. 21.00 Men vraagt. 21.30 Ra diorakel. 21.50 Cello. 22.00 Week overzicht. 22.15 Swing. 22.45 Avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Zaterdag HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Gymn. 7.30 Morgengeb. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Gram. 12.33 KI. v. Beeck. 13.00 Regering. 13.50 Toneel en film Cor de Groot en Van Dom- burg. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Kamerork. 15.15 Jongeren conc. 15.45 Kiosk. 16.00. Gram. 16.20 Braille bi bliotheek. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Gram. 18.15 Week overzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Nederl. in Duitsland. 19.30 Ork. z. naam. 19.50 Banden die binden. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.12 Wie weet. 20.30 Lichtba ken. 21.00 Negen heit de klok. 22.00 Dansles. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.20 Gram. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Voordr. 10.35 Russische liederen. 11.00 Arbei ders. 12.00 Koorzang. 12.33 Cor Steyn. 13.00 Nieuws. 13.20 Miller-sextet. 13.50 Gram. 14.00 Nederl. lied. 14.15 Harmonie-muziek. 15.00 Onderwys. 15.15 Gram. 16.00 Het recht en de mensen. 16.15 Amateurs. 16.45 Artis tieke staalkaart. 17.15 Volksconc. 18.00 Nieuws. 18.30 De vrek van Mot- lière. 19.00 Piano. 19.30 Jei^gd. 20.00 Nieuws. 20.15 De winkel van Sinkel. 21.15 Soc. commentaar. 21.30 Vindo- bona. 22.00 Lady Dona, hoorspel. 22.30 Ramblers. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Gram. door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN üiaa: ■r ik vind: fluit ex maar op los," 11) Hy kende de nationale eigenaardig heden voldoende, om te weten, dat hy, evenals de rest, niet langer dan twee dagen een voorwerp van belangstelling voor de vrolijke, wufte, Franse kolo nisten zou blijven; dat de gastvrijheid zou kwynen, ook al aanvaardde hy die, zonder ze te kunnen vergelden; dat hy. ook al had hy nieuwe kleren aange schaft, ovar een week aan de grond zou zitten, weliswaar in een paradys, waar veel en goed eetbaar fruit groeide, waar de nachten lokten tot slapen buitens huis en waar oppervlakkige vriendschap veefl vertier en hoffelykheid bood. En voordat hij insliep, besefte hy, dat je ook in een paradys aan de grond kunt raken. HOOFDSTUK IV Een vriend in nood Peter Warin bemerkte, dat zyn var. onderstellingen akelig nauwkeurig uit kwamen. De tocht in de sloep had zyn kleren totaal vernield en hy moest zich van top tot teen in nieuwe steken, waar toe het geld, dat hy op zijn sieraden had kunnen krijgen, nauwelijks vol doende was. Hij kon geen pandhuis vin. den en was verplicht ze te verkopen. Hy hield nog slechts een heel klein beetje over voor eten en drinken, doch naar zyn mening was het in de aller eerste plaats noodzakelyk er behoorlyk uit te zien, wilde hy een betrekking krij gen. De algemene beflangstelling voor de schipbreukelingen verflauwde reeds spoe. dig. zy, die in het hotel verbleven, om. dat ze geld hadden, werden als toeris ten beschouwd. Onder hen bevonden zich de twee beroepsspelers en één hun ner, Fait, verteerde vermoedelyk "het door Warin aan hem verloren geld, als hy dat niet met Vogefls gedeeld had. Wa. rin vernam, dat het paar iedere avond in het hotel speelde en wel met veel ge luk, en de veronderstelling, dat er tus sen hen bedden wei enige relatie be stond, die oorzaak van hun winst was, werd by Waring steeds sterker, wat hem geen goed deed. Hy bleef uit de buurt van het hotel en zag Lang of zyn doch ter helemaal niet, evenmin als de an dere gedwongen gasten behalve nu en dan op een afstand. In de plaatselijke bladen had Lang hem een groot deel van de eer der red ding toegeschreven, maar jammer ge noeg, was dit niet in geld om te zetten, zyn stoere stoker zag hy een enkele maal terug en dan was deze altyd min of meer beschonken. De bemanning, die langs de haven onderkomen had gevon den, wachtte op de eerstvolgende sto mer uit Australië, om daarmee naar huis terug te keren en besteedde de tyd, zo als van hen verwacht kon worden. Te gen het einde der eerste week begon Warin byna te wankelen in zyn besluit, op het eiland te blijven. Hij logeerde boven het restaurant van een Chinece, waar hy zyn maaltyden gebruikte. Het eten was heel gewoontjes en met weinig zorg toebereid. In plaats v&n aardappe len kreeg hy slappe „taro" met nu- en dan een stuk schildpadvleee, wat nog het beste van alles was. De bezoekers, merendeels inlanders, gedroegen zich niet al te kieekeurig. En er scheen ner gens werk te vinden te zyn. Als de pa- relvlcot binnen was geweest, had Wa rin misschien iets kunnen vinden, maar die was weg naar de Paumotos-eilanden. In het begin kreeg hy verschillende aanbiedingen, in de veronderstelling, dat hy een man met gefld was. Zodra hy bekende, dat hy het niet had, haal de men heel even de schouders op. zyn geldgebrek belette hem het bezoek aan de betere gelegenheden, waar de hof meester hem geïntroduceerd had en hy voelde hoe hy langzaam maar zeker 'op de maatschappelijke ladder daalde. Hy kende geen vak of beroep, had slechts halve kennis van de commissie handel. Zijn Frans was even zeer aan gewaaid als zijn zeemanschap. Mot de parelvloot had hy misschien als hande laar kunnen varen, hoewel hy op dat gebied toch ook weer niet meer dan een amateur was. Als zeeman kon hy geen plaats vinden, zelfs al had hy een di ploma gehad. Misschien zou er wel wat werk als stuwadoor te krygen zyn ge weest, maar de Tahitianen hadden vry. wel beslag gelegd op die werkzaamhe den en het gemak, «waarmee zy zware lasten versjouwden, overtuigde hem er van, dat hy het z»ut in zyn pap niet waard zou zyn, zelfs al hielden zyn spieren het uit. Op zekere avond ging de bemanning zich weer aan drank te buiten en ver oorzaakte relletjes, waaraan de consul te pas moest komen Slechts door diens tussenkomst en disciplinaire maatrege len werden ernstige ongelukken voorko men. Ze hadden zich tegen hun officie ren verzet, andermans eigendom ver nield en zich tegenover de inlanders onhebbelyk en onbehoorlyk aangesteld. Papete moest niets meer van hen heb ben en Warin gevoelde, dat die afkeer ook op hem overgeslagen was; dat men zyn geval onmiddellyk ter hand zou ne men, zodra zyn geld op was en hem uit het land zou zetten. Men had hem te verstaan gegeven, dat hij merttertyd wel kans had op een aanstelling als handelsagent op een der omliggende eilandjes of atollen, doch de vooruit zichten waren daar niet schitterend. Het beltekende praktisch van de wereld af gesloten zyn, weinig kans op bevorde ring, armzalig loon en ellendige behui zing. Hy begon uit te.rekenen, hoe lang hij het nog zou kunnen uitzingen en zich schuil houden voor de officiële ogen, die hem, naar zyn mening, voortdurend in de gaten hielden. Nu hy het aanbod van de consul had afgeslagen, zou een volgend verzoek wel niet al te gunstig ontvangen worden, al had hy zin gehad, een tweede poging te doen. Toen zyn earste aarzeling voorby was, besloot hy, vast te houden aan zyn besluit, te biy- ven. In het t»s was voedsel genoeg te vinden. Hij kon bulten kamperen, als men hem dat tenminste toestond, doch hy had geen scheermes en geen geld voor ziln bawassing. Hoewel na de bekendmaking, .dat Nel van Vliet naar Amerika zou vertrekken, verschillende berichten en geruchten het deden voorkomen als zou deze reis niet doorgaan, is Nel van Vliet vandaag" toch naar de Nieuwe Wereld vertrokken. In een radiogesprek deelde zy mede, dat men haar had uitgenodigd in Chicago te komen studeren en die uitnodiging had zy natuurlyk aangenomen. „Ik zal er ook wel eens een keertje zwemmen" zei Nel van Vliet, maar al met al is het nu zeer dubieus geworden of Nel óók zal zwemmen, wanneer straks de Olym pische matadoren elkaar ontmoeten in de Wembley-pool te Londen. De Britse skiploeg, die thans in Zwit serland aan wedstrijden deel neemt en tenslotte in de Olympische Winterspe len zal uitkomen, maakt gebruik van een nieuwe gestroomlijnde ski, die, naar men hier beweerd niet alleen veeel lichter, maar ook 10 procent sneller is dan de tot dusverre bestaande ski. De nieuwe ski is van staal, plastic en hout vervaardigd. Nader wordt gemeld, dat het gehejm- zininge feit zich heeft voorgedaan, dat een van deze ski's plotseling uit Mür- ren, waar de Britten thans oefenen, verdwenen is. Men gelooft dat een van de buitenlandse concurrenten dit ge daan heeft om te voorkomen, dat de Britse ploeg van deze ski's tijdens de Olympische wedstryden gebruik zou maken. Aangezien er slechts één paar gezonden is, zal dus niet met de snelle ski's geoefend kunnen worden. Het wereldkampioenschap schermen voor dames op floret (personeel en voor equipes) zal dit jaar in Park Marlot te Den Haag worden gehouden op 24 en 25 Juni. Als bijzonderheid van het door de V S. gedane aanbod om ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Londen alle deelnemers van voedsel te voorzien, kan nog gemeld worden, dat deze bijvoeding bestaan zal uit rundvlees, kalfsvlees en bacon ter waarde van 750.000 gulden. Een twaalftal leden van de tafeltennis vereniging „Pantheon" uit Brussel speelt Zaterdag tegen twee teams van de „Batswingers" en tegen het Nederlandse damesteam, dat in Februari ons land op de wereldkampioenschappen te Londen zal vertegenwoordigen. De iishockey-wedstrijd tussen Tilburg en de Ijsvogels uit Amsterdam eindigde m een 52 overwinning voor Tilburg. De scores in de tussenperioden waren: 0—1, 3—1, 2—0. ALDEBARAN 22 v. Baltim. te Rott. ALKAJD 22 v. Bahia te Rio de Jan. AMSTÈLDIJK N. Orl.f—Rott. 22 te Antw. ANNENK. p. 22 Aden n. Karachi. BALI Amst.Batavia p. 22 Stromboli. BATAVIER II 20 v. Casabl. te Bordeau. CELEBES n. Panama, 22 te N.-Orleans. DANAE 21 v. Rotterdam te Venetië. DELFTDIJK 21 v. Los Angel. n. Vancouv. GADILA FahahelEng. 22 v. P. Said. GOUWE 21 v. Stettin te Rotterdam GROTEKERK 21 v. Meib. n. Sydney. HELICON 22 v. New York te Curacao. HESTIA 22 v. Cartagena te Pto Limon. LOOSDRECHT 22 v. Suez n. Basra. LUTTERK. 21 v. Karachi n. Bombay. PAPENDRECHT 27 te R'dam verw. REMPANG 20 v. Mobile te New Orl. SOMMELSD. 22 v. Lissabon n. N. OrL ST. SCHIED. 21 v. Madras n. Cudalore. STUYVES. 21 van Paramar. n. Trinid. WICKENBG. p. 22 Lissabon n. CasabL ZAAN 21 v. Stettin n. Zaandam. ADINDA 15 v. Singap. te Bat. ALCINOUS 16 v. Kopenh. te Beaumont. CLIO 16 v. Curag. n. Kingston. DOROS 18 v. W.-Indië te N. York. EEMDIJK 20 v. Tampa n. N. Orleans. FLEVO 18 v. Crist, n. B. Ventura. JAARSTR. 20 v. P. Harcourt te Sapele. JUPITER 16 v. Curagao te Aruba. LUNA 17 v. Trinidad te Mobile. NERO 16 v. Curagan te Cristob. NIGERSTR. 20 v. Dakar n. Conakry. NOTOS 19 v. V. Cruz te Crist. SARPEDON 18 v. Aruba te N. York. v. HEUTZ 19 v. Honkong n. Swatow. ZAANSTR. 20 v. Mach. te Liverp. AALSUM 23 v. Amst. te Hamburg. ALDERAMIN 23 v. Londen n. Basra. ALAMAK 22 v. Abadan te Karachi. AMSTELKERK p. 23 Sagres n. Duala. ARDEA 23 v. Huil te Antwerpen. ARIADNE 22 v. Amsterdam n. Oran. BACCHUS 22 v. Malta n. Piraeus. BANTAM 23 v. Port Said te Halifax. BETOERAN 22 v. Balikp. te Batavia. BREEHELLE 23 v. Rott. n. Leixoes. BLIJDENDIJK 23 v. N.Y. te R'dam vw. CONGOSTR. 23 v. Pt. Amb. te Loanda. CYGNUS 23 v. Famag. te Alex'drië. DIDO 17 v. La Guaira te Santiago. DUNDEE 22 v. Amst. n. Barcelona. EMANCIPATOR 22 te Kaapstad. HERCULES 23 v. Kiel te Hamburg. J. d. WITT Amst.-Bat. 23 v. IJmuid. KEILEHAV p. 22 San Thome n. Tabou. LEKHAVEN p. 22 St Vinct. n Montev. LOENERKERK R'd.-Calc. p. 23 Gibr. LEUVEKERK A'd.-Perzie 23 te Londen. MAPIA Colombo-Suez p. .22 Perim. MOLENKERK 22 v. Manilla n. Hongk. NIJKERK p. 23 Ouessant n Oost-Afr. ODYSSEUS verm. 23 v. R'dam te Gibr. OOTMARSUM p. 23 Dover n. R'dam. ORPHEUS 22 v. Oran n. Barcelona. ORION Amst.-Piraeus p. 23 Gibr PHRONTIS 22 v. Balikp. n. Tarakan. PR WILL, n p. 23 Wight n. Boston. PR WILL. IV 22 v. Rott. te Haifa. PR' W v. OR. p. 23 Sagres n. Alex'drië. ROEP AT 20 v. Soerab'a n. Batavia. RIJNLAND 22 v. Rio de Jan. n. Amst. SALLAND 23 v. Amst te Buenos Air. SIBAJAK p. 23 Ouessant n. Rott. SLOTERDIJK Bat.-Rott. 22 v. Pt. Said. SOCRATES 23 te Fort de France. ST. ARNH. p. 23 Ouessant n. Savona. ST. H'LEM R'd Savona p. 23 Gibr. SUMATRA 20 v. Penang n. Colombo. TABIAN 23 v. Batavia te Amsterdam. TASMAN 22 v. Macassar te Soembawa. TELAMON 23 v. Houston te New OrL TIBIA Curag.—Rott. p. 23 Dungenes. TERNATE 22 te Port Elisabeth. VEENDAM Rott—N. Y. p. 23 Scilly. VOLENDAM p. 23 Dover, 23 te R'dam. WILL. RUYS 23 v. Batavia te Rott. WINTERSWIJK 23 v. Huelva te Rott ZUIDERKRUIS 23 v. Sb'a. te Batavia. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Cr Radio Corp. Republic Steel Shell UnioD Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 22/1 21/1 33 >4 3314 33 33% 58 59 34% 34% 5414 55% 18'4 18% 45% 46% 50% 5014 15% 15% 8% 8% 24% 2414 31% 32 46 V4 46 36% 36% 20% 204 72% 73%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3