Geboren en getogen Haarlemse jubileert TIJGERS, BEREN EN APEN AAN DE GASTHUISSINGEL Complete moderne oorlog te Bloemendaal Jë BË s£ s Kerkberichten Mej. Stavenaiter veertig jaar bij het onderwijs Van het witte doek TAXI „MARGRIET" Onthoudt U ditbeter brood bakt Smit! Haarlemmer bezit een voor Nederland unieke coliectie Derde bloemententoon stelling te Lisse AGENDA' PROF. ROMME SPREEKT VOOR DE K.V.P. Minister moet zich als in een circus gewaand hebben Bel 13000 GEEN BEHOEFTE AAN VERKLARINGEN Van Zeeland's mededeling weer een „misverstand" Commissieleden nog niet naar Djocja ZATERDAG 24 JANUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Dag en nacht Wie komen er thuis? Distributieni euws Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 DE BRITSE GASTEN VAN REISBUREAUX Burgemeester Cremers spreekt hen toe LEDEN-CONCERT- DER H.O.V. Amities catholiques flran£aises Lente in. Haarlem Piano-recital Theo v. d. Pas KA.B. KRING OOST Vrouwenavond Bonte avondfeest HEEMSTEDE Broeder Henricus gaat heen Koperen priesterfeest Zondagsdiensten Agenda R.K. Verenigings gebouw De schoolmelkvoorziening Regeringsvoorlich tingsd ienst LAATSTE NIEUWS Chin. Ind, Rest. Hongkong I „Wij gaan met onze tijd mee en pas sen ons onderwijs zoveel mogelijke aan bij de nieuwste systemen van de laatste jaren". Met deze woorden typeerde mej. C. C. C. Stavenuiter. hoofd van de St. Josephschool aan de Herensingel, vol komen de geest en de sfeer, waarin zij leiding geeft aan vele meisjes uit de parochie van St. Joannes de Doper. In de korte tijd, dat wij gelegenheid had den met haar te praten, kwamen wij veel te weten van wat er dagelijks op haar school te doen is, maar het had weinig gescheeld, of het onderwerp, waarover wij wilden spreken, zou niet ter sprake gekomen zijn: mej. Stave nuiter zelf. Sedert veertig jaar is dit energieke hoofd van de St. Josepschool in het on derwijs werkzaam. Geboren Haarlemse heeft zij ook bijna al die jaren zich ge geven aan het Lager Onderwijs in Haarlem, reden temeer om aan dit bij zondere jubileum meer dan gewone aandacht te schenken. Doch de jubila- resse is er de persoon niet naar de aandacht meer dan gewoon op zich te laten vestigen en het is alleen maar de kwiekheid van haar collega's geweest, die dit jubileum openbaar hebben ge maakt. Na slechts korten tijd gewerkt te hebben als onderwijzeres in Amster dam. keerde zij spoedig naar Haarlem terug en was zij gedurende zes jaren werkzaam op de school, waar zij nu ju bileert. In 1914 kreeg zij haar benoe ming als hoofd van de Veronicaschool aan het Spaarne. Toen pastoor Boogmans z.g. haar in 1928 verzocht de leiding op zich te ne men van de school aan de Herensingel René Clair is deze week in het Frans Galstheater aan de orde met zijn film ,,Het gebeurde morgen'', een dwaze ge schiedenis van een verslaggever, die de sensatienieuwtjes vooruit te weten komt door toedoen van een juist overleden archivaris. Hij ontdekt zelf dit geheim pas, als hij in de krant van morgen zijn eigen doodsbericht leest. Hoe hij noch tans ontsnapt aan het afschuwelijk lot, vertelt de filmmaker met behulp van een verrassende vondst en hoe hij ge lukkig zal worden met zijn verworven vrouwtje, gelooft iedereen, die dit mys terieuze verhaal volgt. (Boven 14 jaar). De Woeste Hoogte (Wuthering Heights) is een boeiende en aangrijpende film, die gedragen wordt door Merle Oberon's geniale uitbeelding van de vrouw wier leven een strijd is tussen haar passie voor een stalknecht en het gedegen samenleven in het weelderige milieu van een man van een waarachtige distinctie. Zij kiest het laatste, toont zich groot in zelfbeheersing en gaat er aan te gronde. Het is juist deze strijd tegen haar diepste wezen die de film de dramati sch» en lijdensvolle inslag geeft, die meesleept. Haar tegenspeler, Laurence Olivier geeft eveneens een uitzonderlijke vertolking van zijn rol, de waarachtige minnaar, die niet kan voorkomen, dat zijn leven, ondanks zijn groot karakter, door zijn streven naar de enige vrouw een verkeerde inslag krijgt. Regisseur William Wylers toonde zijn meesterschap in dit werk, waaraan slechts een schaduwzijde kleeft, dat de zuiver-voelende mens zich onbewust moet laten aanleunen, dat het toch niet het goede is dat de kleur van de film bepaalt. (Rembrandt voor volwassenen met Inzicht). Wanneer James Mason in een film meespeelt, weet ieder van te voren, dat hem een spannende geschiedenis te wachten staat. Dit is ook het geval in „De patiënt verdwijnt", een rolprent, flie In City-theater draait. De zoon van een politie-inspecteur, die graag in het vak van zijn vader wil komen, geeft zich uit voor detective. Hij slaagt er in een gangstersbende te ontmaskeren, die de dochter van een lord heeft ontvoerd en die haar in een particulier hospitaal vasthoudt, geeft de dochter weer aan de vader terug en krijgt ais dank een hoge beloning. Voor hem is het natuur lijk veel belangrijker, dat hij nu als een volwaardig politieman wordt beschouwd. Men kap genieten van goed spel en sug gestieve verfilming. (Boven 18 jaar). „De Hoogste Roem" met Gary Cooper in de hoofdrol speelt deze week in Ci nema Palace. De naam Cooper zegt reeds, dat we hier te doen hebben met een film voi adembenemende spanning en sensatie. Als luitenant van een Ame rikaanse bezettingspost maakt hij van inlanders soldaten, vecht als dokter tegen een cholera-epidemie en bindt tenslotte in zijn eentje de strijd aan met een vijandelijke volksstam. De super man redt zijn commandant, zijn col lega's en de hem toevertrouwde sol daten, de burgers van het dorp, waar zijn hoofdkwartier gevestigd is en huwt na zijn triomph met de dochter van zijn commandant. (18 jaar). Powell en Pressburger, het beroemde tweetal, heeft weer een film te voor schijn gebracht: ,,49th Parallel", de 49ste breedtegraad, waaronder men moet verstaan de lijn, die, ter hoogte van de Niagara, Canada en de Ver. Staten scheidt. Daar vindt namelijk het drama zijn ontknoping, dat in deze fantasti sche film, welke in het Luxer-theater wordt vertoond, op boeiende wijze ge schilderd wordt. Een Duitse duikboot zet tijdens de oorlog, als Canada wel en Amerika neg niet in de strijd is gegaan, een vijftal nazi's aan wal op Canadees gebied. Zij zullen daar contact zoeken met bevrien de geesten, verwarring stichten en sa botage plegen. Tenslotte blijft alleen de leider der expeditie over, luitenant Hirth, die in de trein aan de 49ste breedtegraad wordt ingerekend als hij op het Punt staat het vrije Amerika binnen te trekken. De film is gekozen als ,.Film van de maand". (Boven 14 jaar). in het Spaarne-theater wordt deze week vertoond „De gele roos van Texas" met de koning der cowboys Roy Rogers. Betty Weston (Dale Evans), zangeres op een showboot helpt deze filmheid aan een baantje als zanger. In feite is Roy echter een rechercheur in dienst van een assu'rantiemaatschappij, die tracht het geld op te sporen, dat vijf jaar geleden bij een overval werd gestolen, na welke diefstal Betty s vader is gearresteerd. Hieromheen is een verhaal gevlochten vol romantiek, actie en muziek. (Boven 11 jaar), aarzelde zij geen ogenblik, en zo is het nu reeds twintig jaar. dat de zorg hier voor aan haar is toevertrouwd. De taak. waarvoor mej. Stavenuiter zich twintig jaar geleden geplaatst zag. was niet gemakkelijk, want de school, die ruim vijfhonderd leerlingen telde, was veel te klein om alle meisjes behoorlijk te herbergen. Het was dus een uitkomst toen in 1931 een tweede meisjesschool in de parochie werd opgericht, zodat de overbelasting ongedaan kon worden ge maakt. Behalve mej. Stavenuiter zelf werkeif dagelijks zes leerkrachten en twee vakonderwijzeressen aan de op voeding van de tweehonderd meisjes en het is opvallend, hoe de jubilaresse tel kens weer de uitstekende verstandhou ding naar voren brengt en niet nalaat te wijzen op de goede medewerking van de kant der ouders. Overigens is vooral dit laatste te begrijpen. Want het on derwijs is tot in de perfectie opgevoerd. Zo zijn er als voortgezet onderwijs twee huishoudklassen aan de school verbonden, waarvoor de leerlingen hun practische lessen ontvangen öp de huis houdschool op de »Ged. Voldersgracht. Voorts wordt alle aandacht besteed aan handenarbeid, lingerie enz., terwijl voor de hoogste klassen zoveel mogelijk het systeem van het vrije onderwijs is in gevoerd. Het is natuurlijk jammer, dat dit. vooral door gebrek aan materiaal, nog niet tot volle ontplooiing kan ko men. maar hopelijk zal daar in de toe komst verandering in komen. Ten slotte bestaat er alle gelegenheid tot opleiding voor het Mulo-onderwijs, zodat mej. Stavenuiter met recht mag zeggen, dat haar school aan alle moderne eisen voldoet Haar jubileum mag derhalve niet ongemerkt voorbijgaan. Dinsdag ochtend is er een speciale H. Mis voor haar in de parochiekerk in de Amsterdamstraat. Half elf is de hul diging van de kinderen in het school gebouw. terwijl er voor de ouders nog drie speciale avonden gegeven zullen worden. Ongetwijfeld zullen vele oud leerlingen en bekenden van de ge legenheid gebruik maken om hun vroegere onderwijzeres Dinsdag van half twaalf tot half eén te compli menteren. De veertig jaren, die mej. Stavenuiter aan het Haarlemse onder wijs gewerkt heeft, geven er zeer ze ker alle aanleiding toe. en het con tact met de oude school zal bij die gelegenheid weer eens hernieuwd kunnen worden. Men schrijft ons: De voorzitter van de Kamerfractie der K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, zal opnieuw in Haarlem een spreek beurt vervullen, en wel Zaterdag 31 Januari des middags half 3, in het gebouw van de H.K.B. aan de Tem peliersstraat. Politiek gesproken leven wij niet be paald in een komkommertijd. Integen deel. Alom heerst er onrust, verwarring en onvree, en er wordt van onze huidige staatslieden het uiterste aan wijsheid en kracht gevraagd," om ten bate van het gemenebest en ten bate van de gemeen schap in politieke en staatkundige zin het rechte en juiste spoor te houden. Geleid door klare, heldere en onver anderlijke beginselen, kent, Gode zij dank, de Katholieke Volkspartij haar weg en haar taak, een weg en een taak die prof. Romme voor ons nog eens op nieuw wil uitstippelen en duidelijk maken. Bioscopen. Rembrandt: De woeste hoogte (volw. m. ondersch.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cine ma Palace: De hoogste roem (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 49th Parallel (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: De patiënt verdwijnt (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het gebeurde mor gen, (14 j.)2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne- thaater: De gele roos van Texas (14 j.), 2.3Q, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen. Leffelaar: Tentoonstelling van seri grafieën en schilderijen van de Ameri kaanse artiste Marioii Huse. Geopend op werkdagen, van 1013 en 1416 uur. Frans Héerkens Thijssen: Tentoonstel ling van schilderijen van W. Steijn. Te keningen van P. Giltay. Etsen en droge naalden van Th. Beerendonk. Geopend op werkdagen van 1013 en van 1416 uur. Schouwburg. Zaterdag 24 Januari: Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel: Aan d'oever van 'n snelle vliet, 8 uur. Concertgebouw: Kindermatinée. Tom Poes, 2.30 uur. Haarlemse Hawaian muziekvereniging. Cabaretavond, 8 uur. Domi (Oyerveen): Genesius met „Waar de ster bleef stille staan". Zondag 25 Januari: Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel: Aan d'oever van 'n snelle vliet, 8 uur. Domi (Overveen): Genesius met „Waar dé ster bleef stille staan", 8 uur. Apotheken. De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden van 24 tot 31 Januari waargenomen door: Bosch en Vaart- apotheek, B. en V.-straat 26. tel. 13290; aootheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. Ziekenvervoer. -Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede A. Buiteman, Raadhuisplein 7, tel. 28523. SPECIAAL VERVOER VAN KRAAMVROUWEN EN LOPENDE ZIEKEN Tel. 214O0 Met het m.s. „Joh. van Oldenbame- velt'', dat 17 Januari uit Batavia ver trokken is en vermoedelijk 15 Februari te Amsterdam aankomt, keren de vol gende personen uit Haarlem en omge ving naar Nederland terug: P. van Berkel, Vosmaerstr. 94, Haar lem; E. M. W. van BerkelDaerden, Idem; E. J. van Berkel, Idem; A. Butot, Aelbertsbergstraat 93, Haarlem; M. M. ButotMeijer, idem; F. K. H. Deeren- .berg, Hoofdweg 619, Hoofddorp; A. van Deutekom, J. van Campenstraat 4, Heemstede; C. M. van Deutekomvan Dijk, idem; T. Drooger, Sumatrastraat 30, Heemstede; C. Drooger—Leijenaar, idem; W. C. de Klerk, Oudeweg 173, Haarlem; M. W. de KlerkWattimena, idem; L. Kranendonk, Vondelkade 22, Heemstede; H. Marmelstein, Linnaeus- straat 14, Haarlem; A. H. Marmelstein Heyl, idem; H. J. VerhaertJansen, Gen. <je Wetstraat 2, Haarlem; H. C. Verhaert, idem; C. J. A. Waterreus, Hoofdstraat 138, Hillegom; J. Water reusRembijok, idem; A. H. Ylstra, Lindelaan 30, Heemstede en R. Ylstra Almassen, idem. Voor belangstellenden ligt bij onze administratie de volledige lijst ter in zage. Maandag 26 Januari uitreiking bon kaarten enz. te: Haarlem /Vleeshal): de letter C en Da tot en met Di. Aerdenhout: (Gem. Kwekerij): de letters H—K. In Haarlem staat «en huis....» Maar het is een huis zoals de Spaarnestad er zovele kent. Aan de voorgevel is niet te zien, dat hier een man woont, die er een bijzondere hobby op na houdt. En met die hobby maken wij spoedig kennis, als wij bij het invallen van de schemering een kamer worden binnen gelaten en wij ons in het gezelschap be vinden van een uitgelezen collectie „wild". Op een luxueuze zitbank tegenover ons staren tijgers, apen, zebra's, beren en andere rimboe-bewoners ons aan, en slechts de wetenschap, dat zij „van kop tot nagel'" gevild zijn, doet ons rustig blijven zitten. Een praatje met de heer L. Rietveld, die in zijn woning aan de Gasthuissingel deze merkwaardige en kostbare verza meling bezit, voert ons al gauw naar het land van stamverwante broeders: Zuid- Afrika. In 1939 verbleef de heer Rietveld met zijn vader gedurende een half jaar bij familie in dat land, en het was in die tijd, dat zij in de omgeving van Johan nesburg twee zebra's neerschoten. Op de kop na werden de dieren zorgvuldig ge vild, waarna de huid zo goed en zo kwaad als het ging geprepareerd werd en in blikken afgesloten. Terug in Nederland, werd de kop goed onder handen genomen en de huid vol gens de regelen der kunst degelijk ge looid. In het bezit van deze twee huiden ging de heer Rietveld op zoek naar an dere mogelijkheden om zijn collectie uit te breiden en via verschillende relaties en kennissen slaagde hij er in drie tij gers, twee apen, een grote beer en een klein wasbeertje, een walrus, een wild zwijn, een prachtige leeuw in vol ornaat en enkele andere dieren te bemachtigen. Toen wij de „heren" tegenover ons eens nader bekeken en daarbij vooral de gave volle huid van de grote beer, z'n dreigende kop en zijn uitgeslagen" klauwen bewonderden, verbaasde het ons niet te horen, dat de dierentuin van Philadelphia verschillende dieren graag had willen kopen. Maar de eigenaar, die terecht trots is op zijn ..wilde kinderen" denkt er niet aan, want voor zover bekend is deze De „wilde dieren"-verzameling van de heer L. Rietveld. Een Carnavalsgast stapt in een tijgerhuid met ritssluiting, collectie uniek in Nederland. Sinds korte tijd is hij er mee begonnen zijn beesten te verhuren en het is uit het gehele land, dat detelefoontjes binnenstromen met het verzoek een en ander zo spoedig mogelijk te sturen. Vooral uit het Zuiden, waar een ieder met het oog op de kamende Carnavals dagen zich een zo origineel mogelijk costuum proheert aan te schaffen, is er grote vraag naar deze onvervalste rim boe-artikelen. En wat zijn de verdere plannen van de eigenaar van deze ongewone huisdie. ren? Voorlopig blijven verzamelen. Begin Februari worden er aan de Gasthuissingel o.a. nog een kameel en een olifant verwacht. Toen wij van de heer Rietyeld af scheid namejj en in het donker ver dwenen waren wij vastbesloten nog eens terug te keren met de hoop dat dan aan deze exotische collectie min. stens een paar walvissen zouden zijn toegevoegd..,. De directeuren van de Haarlemse ho tels en restaurants boden gistermiddag aan de vertegenwoordigers van de Britse toeristenorganisaties een lunch bij Brinkmann aan. Daaraan namen als gastheren o.a. deel dl burgemeester, mr. F. Cremers, wethouder D. Geluk, de heer J. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum en de directeur van Haar lem's Bloei, de heer C. Th. van Gink. De burgemeester wees er in zijn wel komstwoord op, dat één zwaluw nog geen zomer maakt, maar dat de? vertegen woordigers van de reisbureaux en ver enigingen toch zeer welkome boden zijn voor een goede toeristen-zomer, ook voor onze stad. Ge hebt onze oude gebouwen gezien, aldus mr. Cremers, maar ge dient ook te weten, dat Haarlem een zeer sterk groeiende stad is met 160.000 inwoners, de hoofdstad van Noordhol land, waartoe Amsterdam behoort. Eco nomisch gesproken is het district van enorme betekenis, de bollenvelden zijn wijd en zijd bekend, Zandvoort zal weer een badplaats met reputatie worden. Wij zijn dan ook niet alleen trots op het verleden, maar ook op het heden en op de toekomst. Dan verheerlijkte spr. En geland als middelpunt van de democra tie, een land met een heroïsche bevol king, sportief en gastvrij. Vertel, be sloot de burgemeester, hoe we over u denken, hoe we uw volk hier welkom heten en welke indrukken ge hebt opge daan. Nadat wethouder Geluk namens Haar lem's Bloei onze gevoelens geuit had, dankte de leider, Sf. Sheppard, voor de ontvangst. Beiden hebben we door de oorlog geleden, aldus spr., onze volken bewonderen elkander, beiden hebben we onze oorlogsherinneringen, maar bij dit alles wat we gemeen hebben voegt zich de wil om èen mooie toekomst te gemoet te gaan. Het bezoeken van el kanders woonplaatsen zal daartoe veel bijdragen. Het gezelschap vertrok daarna naar Rotterdam, om met de „Nieuw Amster dam" naar Southampton te varen. Het was gisteren wel de avond der Rhapsodieën. Op het programma dat Kees Hartvelt met het H.O.V.-ensemble uitvoerde, prijkten er niet minder dan drie: die van Debussy voor saxofoon en orkest, met Kees Wisse als solist (eerste uitvoering), de Rhapsodief d'Auvergne, voor piano en orkest van C. Saint- Sans en Garshwin's „Rhapsdoy in Blue." Wat de eerste betreft, bijzonder dank baar voor het solo-instrument leek ons dit vrij succincte werk niet en over het geheel genomen viel het werk ons, eer lijk gtteegd, niet bijzonder mee. De Rhapsodie van Saint-Saëns, met Pierre Palla aan de vleugel, voldeed ongetwij feld beter, door zijn flitsende geestig heid en de echt landelijke thema's. De voordracht door de solist was bijzonder fraai gekleurd. Technisch was de pianist zekejr op z'n best in Gershwin's geëxal teerde Rhapsody in Blue, in geestdrif tige samenwerking met het orkest, dat zich wederkerig door hem liet meevoe ren in het sterk wisselend rhythme en tempo naar het daverend slot. Een re prise, weikei uitbundig succes opleverde. Voor de pauze 'hield Pierre Palla nog de Fantaisie dialognée voor orgel en orkest t#n doop van de op vrij jonge leeftijd gestorven Franse componist L. Boëllmann. Een werk dat door zijn op zet en in de uitwerking vooral aan het hymnische slot interessant en levendig aandeed en terecht veel bijval vtirwierf. In het tussenspel zou Kees Hartvelt goed gedaan hebben met de klank het orkest wat meer terug te houden, daar de orgelpartij hier totaal verloren ging. De Marche Ecossaise van Debussy kreeg eerst tegen het slot de spanning welke in het werk ligt opgesloten. Voorspel van „Le Déluge" van Saint- Saëns trof opnieuw door het melodieuze karakter dezer echt Franse muziek en vielen de warme toon en voordracht van concertmeester Jan Hesmerg bij zonder op. Sch- Het was een weinig opwekkend beeld, dat Graaf Robert d'Harcourt, lid van de Académie Frangaise en hoogleraar aan de Kath. Universiteit van Parijs, van de Duitse jeugd schetste in de voordracht, welke hij gisteravond in de aula van het Lyceum „Sancta Maria" voor de leden van „Les amitiés catholiques frangaises ^Spreker, die een uitstekend Duitsland- kenner is en toonde de psyche van het volk terdege bestudeerd te hebben, ver telde op boeiende, soms bijna beklem mende wijze van de mentaliteit der jeugd en de noodtoestand, waarin .zij materieel en moreel verkeert. De jonger lui, die, besmet door de idee van het na- tionaal-socialisme en in de verkeerde richting opgevoed, aan het einde van de oorlog, dat voor hen een grote desillusie betekende, het stuur volkomen kwijt raakten, kwamen terecht in de zwarte handel en vervielen van kwaad tot er ger. De heropvoeding van de Duitse jeugd zal niet makkelijk zijn, vooral om dat men zeer sceptisch tegenover de de mocratie staat, hetgeen ook tot 'uitdruk king komt in het veel verbreide gezegde: „O Heer, geef ons het Vijfde Rijk, het Vierde is aan het Derde gelijk". Het Christendom alleen zal de redding kunnen brengen. Herkerstening van de jeugd is dan ook het eerste, wat ter hand genomen moet worden, om een gezonde wedergeboorte te bewerkstelligen. Met hoogstaande mannen als Reinhold Schneider, Romano Guardini en anderen uit wier geschriften zulk een fijne ka tholieke geest spreekt, bestaat er echter geen reden tot wanhopen, aldus graaf d'Harcourt. i Ondanks dat wij volgens de kalender nog in het hartje van de winter verke ren, heeft zich ook in Haarlem de lente reeds aangediend. De heer Vink, Wonende in de Emo- straat 33, deelt ons mede, dat zijn kloek hen hem vanmorgen in het bezit heeft gesteld van 9 kuikens. Deskundigen ver klaren, dat dit voor Januari wel een zeer vroeg tijdstip is en dat deze gebeurtenis alleen maar te danken is nan het uitzon derlijk zachte weer in deze winter. Woensdag 28 Januari a.s. zal Theo v. d Pas des avonds om acht uur een recital geven in de Gem. Concertzaal te Haar lem. Het programma bevat o.a. werken van Bach, Brahms en Debussy. Het ziekenlof wordt Dinsdagmiddag om 4.30 in de kerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal gehouden. De K.R.O. zorgt voor uitzending. „Een kranige boy, die daar met ge mak in dat touw klimt; ik was. wan neer ik vroeger maar twee meter in een touw geklommen had. al aardig moe, doch dat zal wel gekomen zijn, omdat ik nogal klein was", aldus Zijne Excel lentie, A. H. J. L. Fièvez, de Minister van Oorlog, die gisteren in gezelschap van verschillende militaire autoriteiten een bezoek bracht aan de Stormschool Bloemendaal en het demonstratiepele- ton, dat toonde wat bij de moderne ge vechtshandelingen door intense training mogelijk is, inspecteerde. Na de officiële ontvangst, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, nam de hoofdinstructeur, de comman do-kapitein C. de Ruiter, het gezelschap mede naar de oefenterreinen, waar ge- vechtsdemionstraties gegeven werden, die de stoutste verwachtingen, wat lenig heid en kracht der aspirant-sergeanten betreft, verre overtroffen. Als eerste manoeuvre stond op het programma het parachutespringen. Tussen twee bomen was op 18 tot 20 meter hoogte een stalen kabel beves tigd. waar de jongens met de handen hangend aan een houten klos met een snelheid van 25 k.m. per uur naar be neden gleden en tenslotte een sprong maakten van ongeveer 5 meter hoogte af, met als enige tegemoetkoming een hoopje hooi, waarop zij terecht moesten komen. Het nemen van een 1700 meter lange hindernisbaan bleek voor het peleton het gemakkelijkste deel van de oefe ningen te zijn. Tijdens het klauteren over muren, het springen over bossen prikkeldraad, en het zwaaien met tou wen door het luchtruim, werden stukjes springstoffen geworpen, om de demon stratie te realiseren. Het springen uit met een snelheid van ongeveer 40 k.m. per uur rij dende auto's heeft zijn oorsprong te danken aan Noord-Afrika. waar, al dus kapitein de Ruiter, dè militairen tengevolge van het vijandelijk vuur genoodzaakt werden de legerwagens tijdens het rijden te verlaten. Hierna gebruikte Z.E. in gezelschap van de officieren der Storfhschool de lunch, Waarbij de commandant der school, de res.-majoor J. H. A. K. Gualterie van Weezei, in zijn officieel getint welkomstwoord tot de Minister sprak over het ontstaan van de school uit B.S.'erg en commando's en vervol gens de verdere ontwikkeling der school de revue liet passeren tot op heden, met als resultaat, hetgeen de Minister thans getoond werd. Minister Fièvez sprak in zijn antwoord de wens uit, dat deze frisse geest*die thans onder de jongèns heerst, zou mogen blijven be staan en dat deze goede geest, wanneer de toekomstige onderofficieren van de ze kaderschool in de diverse onderdelen het geleerde in praktijk moeten bren gen, gehandhaafd zou blijven en ook overgebracht zou worden op de militai ren, wier commandant zij zouden wor den. Kapitein De Ruiter nam daarna de DAG EN NACHT De Kath. Arbeidersbeweging kring Oost gaat twee bijzondere avonden be leggen. Allereerst Woensdag 28 Januari, acht uur, in de zaal van de heer Hom mels, Zomervaart 146, waar mej. C. Stringa uit Den Haag de vrouwen en verloofden der leden zal toespreken over belangrijke onderwerpen, speciaal bestemd voor de vrouwen. Mej. M. Beyk zal ter opluistering enige declamaties voordragen. De tweede avond, die de kring gaat organiseren, is een groot bont avond feest op Zondag 1 Februari in de. zaal van het jeugdgebouw Koningsteinstraat. Hier zal geboden worden muziek, to neel, declamaties en kienen om vele en mooie prijzen. Tot slot nog een dansje, dat tot twaalf uur wordt voortgezet met een gezellig samenzijn. Het muzikale gedeelte verzorgt „The Milana Boys." De algehele leiding van toneel, kienen en dansen berust bij de heer H. Boeree. Plaatskaarten te verkrijgen bij de heren B. Reijnders, Zomervaart 134; L. C. Stevens, Merovingenstraat 64; J. Bruin, Emostraat 16; Th. A. Bulters, Kinkerstraat 25; A. H. Hessling, Karo- lingerstraat 30. Verplicht plaatsbespre ken'a 10 cent op Zaterdag 31 Januari a.s. in het jeugdgebouw, Koningstein straat van vier tot vijf uur. 1 Februari gaat broeder Henricus van de Broederscholen Heemstede verlaten, betgeen een groot verlies betekent, spe ciaal voor het jongens- en mannenkoor, waarvan hij dirigent was. Op Woensdag 4 Februari zal de scheidende broeder in het parochiehuis voor de laatste maai dirigeren. Er zal hem dan tevens een huldeblijk worden aangeboden. Woensdag 28 Januari zal kanunnik J van Kan (Norbertijn) in de kerk van de H. Bavo om 9 uqr de gezongen H. Mis opdragen bij gelegenheid van zijn kope ren priesterfeest. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door: Dr. A. J. v. Ra- venswaay, Zandvoortselaan 70, telef. 27913; Dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; Dr. G. S. Nout, Camp- laan 20, tel. 28763. Geopende apotheek: Heemsteedse apotheek, Binnenweg 98, telef. 28197; Aerdenhout apotheek, Zandvoortselaan 164, telef. 26772. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heemsteedse Dreef 31. Maandag: Uitvoering „Berkenrode", 8 uur club H.B.C. Dinsdag: Missie-nuaikrans, Zangkoor ,t audate Domini". Woensdag: Damclub ,,St. Bavo". Donderdag: Muziekcorps „St. Michael". Vrijdag: repetitie D.E.S. leiding weer over en bracht het gezel schap naar het exercitieterrein> waar „het middel tot discipline" getoond werd. Behendig als katten kropen de jon gens even later over touwen die op on geveer 10 meter hoogte tussen bomen gespannen waren en demonstreerden hoe zij zonder het terrein te gebrui ken hun opmars ondanks vele hin dernissen konden voortzetten. De tocht ging over touwladders en aver boven hun hoofden gespannen kabels, waar onder stukjes exploderend trottyl de dodenrit completeerden. Het nemen van een vijandelijk bruggehoofd met behulp van rubberbootjes, het leggen van rookgordijnen, de peletonsaanval op een kazemat, het beschieten met mortieren op een tankhinderlaag, voor welke laatste oefening de aanwezigen met auto's naar de duinen aan de Zee weg waren gebracht, maakten een ein de aan de gevechten door de Storm school, die met veel belangstelling door de Min. van Oorlog werden bijgewoond Om ongeveer 4 uur verliet Zijne Excel lentie de kaderschool, die zich reeds nu voorbereidt op de komst van Z. K. H. Prins Bemhard op 4 Februari. Bij de rondvraag in de Bloemendaalse raad informeerde de heer Hempenius hoe het in deze gemeente staat met de melk- verstrekking op de scholen en of het juist is, dat twee scholen van de geboden ge legenheid om aan de kinderen bonvrije melk te geven geen gebruik maken. De heer Rohling antwoordde, dat de melkver- strekking op de scholen tot volle tevre denheid werkt. Inderdaad zijn in Aerden hout twee scholen, die zich niet bereid hebben verklaard aan dit prachtige werk mee 'te doen. De Chr. school doet dit niet om principiële redenen, doch heeft zich wel bereid verklaard de beschikbare bon nen over de huisgezinnen te verdelen. Dit is natuurlijk, uitgesloten. De R.K. school doet niet mee, vermoedelijk omdat het hoofd de aan de ronddeling der flesjes ver bonden drukte niet in overeenstemming acht met de goede gang van het onder wijs. Melden deze scholen zich voor melk- verstreking aan, dan is de heer Rohling gaarne bereid alles in het werk te stel len, deze laatkomers alsnog in de rege ling in te schakelen. De Derde Bloemlust-Tentoonstelling te Lisse zal Dinsdag 27 Januari des na middags om 2 uur door ir. A. Vlag, rijkstuinbouwconsulent te Lisse, worden geopend. Er zit in de vier tentoonstellingen vanBloemlust, die elk jaar gehouden worden, een zekere climax, vooral wat kwaliteit en verscheidenheid betreft. Waren op de Kersttentoonstelling de verschillende soorten tulpen betrekke lijk nog schaars vertegenwoordigd, bij de tweede tentoonstelling was het sor timent aanmerkelijk groter en werden reeds verschillende nieuwe sterren ge ëxposeerd, die straks hun weg in de tulpenwereld wel zullen veroveren. Men is dan ook al weer een maand dichter bij de lente, dan toen het Kerst mis was. Het forceren gaat steeds ge makkelijker en de latere soorten, waar onder men juist de fijnste tinten vindt, laten zich nu ook vervroegen. Van de andere soorten worden de bloemen van steeds betere kwaliteit, de kleuren worden warmer. De kundige kwektrs weten door krui sing vormen en kleuren te scheppen, waarvan men op de keuringen de laat ste twee weken verstomd stond en die op deze en de volgende tentoonstelling de bewondering van vakman en liefheb ber zullen wegdragen. Zo vormt deze derde tentoonstelling een preludium van kleuren en vormen voor de vierde tentoonstelling, die met recht elk jaar de triomf van de bloem bollenstreek wordt genoemd. BATAVIA, 23 Jan. (Aneta). De Re geringsvoorlichtingsdienst te Batavia hee|f; heden het volgende communiqué uitgegeven: „Naar aanleiding van de mededeling van de heer Paul Van Zeeland te Brus sel, als zouden beide partijen aan de Commissie voor Goede Diensten vragen hebben gesteld, op grond waarvan de Copamissie het haar plicht achtte op eigen verantwoordelijkheid haar mening over zekere punten tot uitdrukking te brengen, wordt van officiële zijde het yolgende opgemerkt: De opvatting, dat de Nederlandse delegatie behoefte zou hebben ge voeld aan verklaringen van de Com missie omtrent haar opvatting over bedoelde puilen, moet op een mis verstand berusten. De Nederlandse delegatie had haar zienswijze over de zes politieke beginselen te goe der tijd schriftelijk aan de Commis sie kenbaar gemaakt. Op grond hiervan kon het de Commissie duidelijk zijn, dat de Nederlandse delegatie in dit sta dium geen verdere interpretatie wenste en uiteraard niet bereid zou zijn interpretatieve verklaringen te aanvaarden, welke de betekenis van die beginselen aanmerkelijk zouden veranderen. Omtrent hetgeen na de ondertekening van het bestand ter kennis van de Nederlandse delega tie is gekomen met betrekking tot de zes beginselen zal, ter voorko ming van mogelijk verder misver stand, nader overleg met de Com missie plaats vinden. .Vandaag zouden de leden van de Commissie voor Goede Dien sten naar Docja vertrekken, doch motorstoring aan hun vliegtuig noopte hen na de start wederom naar Batavia terug te keren. Het is niet bekend of de Commissie alsnog hedenmiddag zal ver trekken. Het is echter zeer waarschijn lijk, dat zij morgen naar Djokjakarta vliegen. Gezellig, met al die heren van Brit se reisbureaux te lunchen. Je voelt zo, dat je een schakel bent in de organisatie, die er op uit is, zoveel mo gelijk Engelsen naar ons land te lokken, om zoveel mogelijk deviezen te winnen. Prettige gedachte, dat je al etende na mens de Haarlemse hotel- en restau ranthouders de kost verdient voor het vaderland. Tussen de asparagus-soep en de fillet of Zander heb ik dan ook met mijn. Engelse tafelheer heel wat tot stand gebracht. „Jullie eten er in Hol land goed van", zei hij, „jammer is al leen, dat we straks cake krijgen inplaats van kaas". Ik vertelde, dat we juist ver hoging van rantsoen gekregen hebben en ik kon in de ogen van deze reisver- enigingsman lezen, dat hij een flinke. Edammer in gedachten aansneed. „Hoe vindt u Haarlem?", vroeg ik achteloos. „Very nice", antwoordde de gast, maar hij kon ook bezwaarlijk anders zeggen, want hij genoot van de verse sla. Toch meende hij het, want even later verklaarde hij, dat Haarlem knus en levend is, dat je denkt bij goede fa milie op visite te zijn en dat de tulpen en narcissen op ieder in de winkels wachten. We hadden al op de koning gedron ken en daarna op onze koningin en zelfs Churchill werd even in de zaal geroe pen. M'n buurman, een slimmerd, neeg zijn glas naar me toe en dronk op de gezondheid van de Haarlemse pers. Ja, zo moet je ook wel deviezen gewonnen hebben. Even later praatten we over aardappelen, V2's en kolen, toen over razzia's en Engelse sigaretten. En jui-t toen m'n andere buurman informeerde hoeveel gasten we totaal in onze Haar lemse hotels kunnen plaatsen en het gesprek dus pijnlijk werd, deelde de burgemeester mede, dat het de hoogste tijd was voor de boot Deze zomer zal het hier zwart zien van de Engelsen, moet u werkelijk eens opletten! HAARLEM, Smedestraat 21, telefoon 21375 (Adv.) (Ontleend aan „Sursum Corda") KATHEDRAAL ST. BAVO, Leidse- vaaxt. Zondag: H.H. Missgn 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: H. Fam. dames 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7, jongedames 8.15 u. Woensdag: Jongenscongr. 7 en 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.308.30 u Lof 7 u. H. JOSEPH, Jansstraat. Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: Congr. heren 7 u Dinsdag: Congr. meisjes 7, jongeda mes 7.45 u. Woensdag: Jongenscongr. 7 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 59 u Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA, Nieuwe Groenmarkt. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u Lof 7 u Maandag: Congr. dames 8 u. Dins dag en Vrijdag: Lof 7.30 u Zaterdag: Biechten 4—9 u. O. L. VROUW ROZENKRANS, Spaar ne. Zondag: H-H. Missen 0 15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis) Congr. jongens 5.30, Lof 7 u. Maandag: Congr. heren 7.30 u. Dinsdag: Congr. meisjes 4 en 7.30 u. Zaterdag: Biechten 58.30 u. Lof 7.30u. H. JOANNES DE DOPER, Amster damstraat. Zondag; H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lof 7 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7 U. Donderdag en Vrijdag: Lof 7.30 u. Za terdag: Biechten 4.308.30 u. Lof 7 u. H. HART VAN JEZUS, Kleverpark- weg. Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. Lof 7.30 Dinsdag: Lof 7.30. Woensdag: Congregatie heren 8.30. Donderdag: Triduum congregatie dames en meisjes 7.30. Vrijdag: idem. Zaterdag: Biechthoren 59.30. H.H. ELISABETH EN BARBARA, Paul Krugerstraat. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u- Congr. jongens 12.15 u. Lof 7 u. Maandag: H. Fam. mannen 8.15 u. Dinsdag: Congr. meisjes 8.15 u. Lof 7.30 u„ evenals Don derdag Zaterdag: Biechten 58.30 u. H LIDUINA, Rijksstraatweg. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11-30 u. Lof 7 u. Maandag: H. Fam. heren. Dinsdag; Mariagaxde 7u. Woensdag: Congr. jongens 7.30 en 8.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 5—8 u. O L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN H. BAVO, Rijksstraatweg. Zondag: HU. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 6.30. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: Congregatie meisjes 7.30. Woensdag: Maria-garde jongens 7.30. Vrijdag: Veertigurengebed, Biechthoren 67.30. Lof 7.30. Zaterdag: B-echten van 5—9.30. Lof 7.30. O. L. VROUW ONBEVL. ONTVAN GEN, Overveen. Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 48 u. Lof 7.30 u. H. BAVO, Heemstede. Zondag: H.H- Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis^ en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: H. Fam. vrouwen 7.30 u Lidüina-cOngr. 8.30 u. Ijinsdag en Donderdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Ma- riagarde 7 u. Zaterdag: Biechten 59 u. Lof 7.30 u. O. L. VROUW HEMELVAART, Heem stede. Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: 'Congr. meisjes 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u- Zaterdag: Biechten 58.30 U. Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADÜA, Aerden- hout-Bentveld. Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u. Dins dag: Lof 7.30 u., daarna congr. jongens. Zaterdag: Bfechten van 4 tot 9 u. Lof 7.30 u. H. ADALBERTUS, Spaarndam- Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 (Hoogmis). Lof 7.30 u. Maandag: Congr. meisjes 7.30 u., jongedames 8.15 u. Zaterdag - Biechten 57.30 u. Lof 7.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID, Bloemen daal. Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11-30 u. Lof 7 u- Maandag: Conferentie heren 8 u- DlnS" dag: 4.30 Ziekenlof. Jonge vrouwen 8 Woensdag: Dames 8 u. Donderdag: Lo 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—9 u-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2