Radicaal partij kiezen D De vechtjas ROBIN HOOD Een paar angstige ogenblikken M z DE DRIE LANDEN, DUINKERKEN EN DE TOEKOMST VAN DUITSLAND SPINNETJE SPIJKER en HOLLETJE HAAIEWIET e D G T Churchill achter Bevin 1948 „Onder zeil" Anne ontmoet Michael Evacuatie Amerikaanse vrouwen? ZATERDAG 24 JANUARI 1948 PAGINA 3 *el bü. BUITENLANDS OVERZICHT Onze deelname behoort gebonden te zijn aan enkele voorwaarden SPAAK WAS BIJ LEOPOLD I 2de JAARGANG De H. Polycarpus TEKENCURSUS D H PALESTINA Directeuren vrijgesproken DE BOMAANSLAG TE 's-GRAVENHAGE Cura?aose delegatie in ons land Kopje koffie van andere samenstelling Theeprijs wordt verhoogd Mr. v. d. DEURE VOOR DE RECHTBANK Morgen, op Septuagesima-Zondag, komt weer de H. Vastentijd in zicht. Een „heilige" tijd .noemt Kerk deze weken, waarin de echte Christen, die zijn roeping, in deze we- ?eW begrijpt en de moed heeft van zijn °rertuiging, in boete en versterving zijn deel bijdraagt aan het verlossende Lij den van Christus. Of dit ooit dwingender noodzakelijk Seweest dan in onze tijd? Toen Chris- 'is op aarde kwam, was het mensdom *0 volkomen verheidenst, dat zijn on dergang nabij was. Voor wie ogen heeft ".l te zien toont het wereldbeeld van °nze dagen een ontstellende gelijkenis toet die tijd. Voor ons, katholieken, is het eigenlijk ^lemaai heel eenvoudig. Het gaat nu ditmaal niet zonder God. Wie weet beter hoe een of andere in gewikkelde machine in elkaar zit en *'at voor een goed functioneren nodig dan hij, die ze uitvond en constru eerde? Welnu, God heeft de wereld en de mens geschapen. Hij gaf beiden een duidelijk omschreven doel. Maar de lens besloot in zijn hoogmoed het zon der God te doen. Hij liet de geboden doelstelling vallen en ging zijn eigen zonder leiding, zonder toezicht, ^der hulp van zijn Maker. Gevolg: ^et meest complete fiasco, dat ooit ver end is. En toen de nood het hoogst Vas, erbarmde Gods oneindige liefde ^ch over de mens en zond Zijn Zoon, 0rr> ons opnieuw in het rechte spoor te ^ngen. De ellende was mateloos. De Mepper, die het werk Zijner handen d°or en door kende, wees ons de weg hag naar vrede en waar geluk, de 'Ulge weg, de enige waarheid, het enige feïen. öoch het was een „smalle weg", de van het heilige Kruis! De mens had bewezen, wat hij waard zonder God, aan zich zelf overge zien: een hulpeloos speeltuig van zijn eiSen hartstochten. Hij moest opnieuw gevoed worden. Zich zelf opvoeden. trouw aan Gods geboden. En deze een onverbiddelijke strijd tegen de natuur. Want precies voor al het ^&de, waarheen onze gevallen natuur 0ns trekt, wijst Christus ons de tegen- 'virgestelde richting. Lezen wij er de eh geboden en de bergrede maar eens 0& na. Als alle mensen die behoorlijk zouden komen, leefden wij hier in aards paradijs. Jammer genoeg staat ook nu na eeuwen Christendom het grootste JJ6el der mensheid nog los van God, j Ut Hem niet of waagt het zelfs Hem bestrijden. God is echter niet straf- ,c'°os op zij te schuiven. Waar zijn wet- u warden miskend, straft de natuur zelf. De geschiedenis van alle tij- bewijst het overduidelijk. Te midden van deze god- en godde- 02e wereld hebben wij, katholieken, de Vefantwoordelijke taaik het verdwaalde ^hsdom de verlossende waarde van Ufstus' ieer te bewijzen door ons eigen 'l'soonlijk en openbaar leven in alle et&ils nauwkeurig af te stemmen op ub geboden. Wij zijn katholiek of wij jb het niet. Halfheid of „van twee wal ks eten" is onverenigbaar met Gods tdrukkelijke wil. Wü zijn voor of tegen hfistus. Zijn wij voor Hem, dan ook geen enkel opzicht meegedaan met geest van de wereld, die de geest v&n het kwaad. God eist van ons i'uaal partij kiezen. .Daarvoor is moed nodig. Moed om 6Ur te bekennen, moed om het goede Z0* te staan; Moeten wij ons schamen te zijn, waar de wereld zich niet u'siet de meest elementaire beginselen U moraal en fatsoen met voeten te eöen? Moeten w ij uit laffe angst voor „men" van ons zegt, verwaarlozen, Wij onze ernstige plicht weten? ./krom eigenlijk zijn wij zo benepen? „men" lachen, als wij naar ti gaan, als wij onze kinderen ver- v^eh mee te doen aan wat Gods wet jj^rfelijk voor hen noemt. Laat „men" "en, als wij ons huiselijk en huwe- hoog en rein houden en er qvoor voelen, onze menselijke waar. tj Èid naar beneden te halen tot het s,^;au van een dier. Laat „men" mee d's grijnzen, als wü de moed hebben l Peigeren ons leven te verdoen in vaak laag bij de gronds, amuse- Waarvan gezin en eigen persoon de m®6 Worden. Heeft „men" ooit belang- 'hg, medeleven of hulpvaardigheid k °°hd, wanneer wij in moeilijkheden door rekening te houden met vc °t>vattingen, en zo onze overtuiging °°chenden? Waarom laten wü ons he)l^0zeer beïnvloeden? Wat wij te doen ov eh, is volledig Christen te zün. Vol ^'higing. Omdat er nu eenmaal op andere manier niets behoorlijks uit LleVen maken is. daar0m is de aangewezen weg: de Wj, e"c'e Vastentüd te maken tot een „heilige" tijd van bezinning op geloofsbeleving. Geen grote stap te haag,, de weg", zoals St. Augus- jg. dat noemt, maar eerlijke, nauw- 6^e Plichtsvervulling. Die weg is stenig genoeg en eist de inzet °hze hele persoon. Gods hulp is g verzekerd. Wü en de wereld varen L. - K'dft premier, Sali Salih Djaboer, Ad aj htkend, dat hü het voornemen Al, J® treden wegens de moeilijkhe id yA1!Se gerezen zijn door het teke- h het Brits-Iraakse verdrag. Trygve Lie en onze minister van Buitenlandse Zaken, baron Van Boetzelaer, tijdens een bespreking op het Departement. V.l.n.r.: mr. v. Pelt, Trygve Lie en baron Van Boetzelaer Te Duinkerken verplichtten Groot- Brittannië en Frankrijk zich, el kaar te zullen bijstaan, indien een van hen door Duitsland zou worden aangevallen. Zij beloofden ook, gemeen schappelijke maatregelen te nemen tegen een Duitse politiek, die de aanloop tot agressie zou kunnen zijn. Dit kon in houden dat beiden een gelijke opvatting hadden ten aanzien van de structuur van het toekomstige Duitsland, en in Frankrijk hebben dan ook sommige stemmen verkondigd, dat het Franse standpunt ten opzichte van dit vraag stuk gesneuveld was voor het Britse. De uitkomst heeft bewezen, dat dit niet het geval was. Frankrük heeft zijn eigen mening over Duitsland gehouden. En heeft het deze al geleidelijk aan een weinig herzien, dan toch niet vanwege het verdrag met Engeland, maar van wege de klaarblijkelijke onvervulbaar heid der Franse wensen. Indien de Drie Landen tot de alliantie van Duinkerken toetreden, komt een derde opvatting tussen de Franse en de Britse in te staan. Engeland legt vooral nadruk op de noodzaak, dat Duitsland spoedig in economisch opzicht hersteld wordt, en is bereid, daaraan zelfs enigs zins de politieke verzwakking van het overwonnen land op te offeren. Frank rijk beklemtoont vooral de noodzaak, Duitsland politiek en militair klem te houden, en wenst daarom ook de eco nomische wederopleving slechts in ge ringe mate te bevorderen. Nederland, België en Luxemburg hebben belang bü de naleving van beide eisen.- Voor hun veiligheid aangewezen op een staat kunde, die Duitsland politiek en mili tair verzwakt, en voor hun door- en uitvoerhandel sterk belangwekkend bü 'n welvarend Duitsland, zijn de Drie Lan den geknipt om de Britse en Franse standpunten, die nog alüjd wüd uit el kaar liggen, nader tot elkaar te bren gen. Het toetreden tot het pact van Duinkerken der Lage Landen is als het ware het aanbrengen van de sluitsteen in dit pact. (Vervolg van pag. 1) Attlee sprak evenals Churchill oyer oorlogsmogelijkheden. Hij geloofde niet, dat oorlogsgevaar dreigde, maar meen de toch, dat er grote inspanning nodig zou zijn om de oorzaken, welke zouden kunnen leiden tot een oorlog, uit de weg te helpen; Hij sprak ook over „de fanatieke doctrine van het commu nisme", welke indruk maakte op men sen van een bepaalde mentaliteit. Des ondanks verlangde Engeland naar vriendschappelijke betrekkingen met de volkeren van Sovjet-Rusland en met de communistische staat, mits beseft werd. dat Engeland niet bereid was het communisme te aanvaarden. Dè" volke ren van West-Europa waren volkomen afkerig van de gedachte van een politie staat. Attlee zette niet nader uiteen op welke wijze vriendschapsbetrekkingen tussen volkeren van zo verschillende maatschappelijke en politieke opvattin gen mogelijk waren. Met betrekking tot een Socialistische Unie van West-Europa verklaarde Attlee, dat het niet de bedoeling was het socialisme op te dringen aan de be trokken landen. Hij constateerde echter een duidelijke ontwikkeling in socialis tische richting en meende, dat men voorlopig voldoende basis van overeen komst had in het feit, dat de betrokken landen een liberale economie hadden prijsgegeven voor een geleide economie en dat zij alle de menselijke rechten van het individu erkenden. Amerikaanse kringen in Londen meenden,'dat Bevin's voorstellen be doeld waren als een tactische steun voor Marshall en senator Vandenberg. De laatste, die Bevin's rede met grote geestdrift heeft begroet, is diep verwik keld in een strijd om het plan-Marshall met een gedeelte van zijn republikeinse partügenoten onder leiding van Taft en [loover, die weinig vertrouwen hebben in een West-Europese reconstructie en die menen, dat Amerika zich moet con centreren op de wederopbouw van Duitsland. Men meent in Londen, dat Bevin's rede de positie van Vandenberg zeer versterkt heeft. Ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne de Bourbon-Parma heb ben elkaar Vrijdag op het station te Davos voor het eerst sinds Michaels' abdicatie ontmoet. Prinses Anne arri veerde in Zwitserland vanuit L. ?m- burg. Zij zal geruime tijd met ex-1 Michael te Davos verblijven. De ving zal voorlopig niet officieel 'e k r .i gemaakt worden. Na afloop van een zitting van het Belgische kabinet is Vrijdag officieel bekend gemaakt, dat minister-president Spaak jongstleden Zondag te Genève een onderhoud met koning Leopold heeft gehad. Het Belgische kabinet had tot dit on derhoud besloten op uitnodiging van de koning. Spaak heeft de koning de hui dige situatie in verband met de ko ningskwestie uitgelegd. Volgens het Zwitserse blad ,J3asler Nachrichten" zou tijdens het bezoek an Spaak zijn medegedeeld, dat prins Bou- dewijn categorisch heeft geweigerd, zonder zijn vader naar België terug te keren. it brengt de Benelux-landen in een voordelige positie tegenover de verdragspartners. Hun beider me ningen delend èn verenigend, zün wü, voor zover het Duitsland betreft, de scheidsrechters bij uitstek tussen En geland en Frankrijk. Als dit echter onze plaats in het nieuwe verbond wordt, is hel redehjk, te vorderen, dat onze scheidsrechterlijke stem niet die van een roepende in de woestün is: dan is het redelük enige garantie te verlangen, dat onze politiek ten aanzien van Duits land op haar wezenlijke punten wordt aanvaard door de deelgenoten in het verbond; zulk een garantie zou in de bepalingen van het verdrag dienen te .worden vervat. Wü moeten in deze garantie tevens een verzekering zien te belichamen, dat wij niet, als „Dritte im Bunde", slechts achter de groten aan mogen lopen. Wan neer het Engeland ernst is met de vor ming van de West-Europese Unie, dan z'ü het ook bereid, zijn deelgenoten ra het verbond méér te laten dan louter formele en practisch niet bestaande zeggenschap. Zeggenschap, die zich gro tendeels op economisch gebied behoort te laten gelden. Met grote heren is het kwaad kersen eten, zegt het spreek woord, en de politici der Lage Landen mogen wel toezien, dat dit niet in ons geval bewaarheid wordt. Wü moeten, m.a.w., vooruit zeker weten, dat Enge land en Frankrük zich ten aanzien van Benelux loyaal en onzelfzuchtig houden aan de verplichting, die zü te Duinker ken in Artikel IV jegens elkaar op zich namen, door onderling overleg nl. el- kaars welvaart te bevorderen. Het is altü'd enigszins gevaarlijk, zich aan te sluiten bü een verdrag, dat paste bij de politiek en de denkbeelden van anderen. Het pact van Duinkerken is op maat gemaakt voor de verhouding FrankrükEngeland, en het is zeer goed denkbaar, dat dit niet precies de maat is, die bü de verhouding Benelux FrankrijkEngeland behoort. Kleine veranderingen aanbrengen in de vorm van toegevoegde verzekeringen, lijkt ons bijna onvermü'delijk. Deze verzekeringen moeten oa- de politiek der Drie Landen tegenover Duitsland recht doen wedervaren, de speciale plaats en het voortbestaan van de Benelux-overeenkomst in net kader van de West-Europese Unie garanderen, en waarborgen, dat de economie der Drie Landen niet dienstbaar gemaakt Wordt aan die der .beide grote partners, doch met deze gelijkwaardig is als on derdeel van de welvaart van gans West- Europa. Wij moeten ons terdege reali seren, dat onze eventuele deelname aan de alliantie sinds de oorlog een van de belangrijkste gebeurtenissen in onze bui tenlandse politieke geschiedenis is en ons voor een verre toekomst bindt. Hier op slechts onder voorwaarden in te gaan is een eis van eenvoudige voorzichtig heid. Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiits aiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii: uiiHiiimmiiimiiMiiiiniiimmmiim üiiiiiiiiitiiiiuiiimmuiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Het is zevenhonderd jaar ge- trachtte dat te beletten. Je leden, dat de Engelse volksheld merkt wel, dat het een ingewik kelde geschiedenis is. Daarom Robin Hood, die volgens de legende voor de beste boog schutter uit zijn tüd doorging, overleed. Ooit van hem ge hoord? Misschien heb je het boek „Robin Hood" wel eens gelezen Dat is een spannend verhaal, waar echter vechtpartijen in kunnen wü onmogelük de avonturen vertellen, die de vechtjas Robin Hood mee maakte. Hü werd echter ten slotte gevangen genomen, maar wist op het nippertje, voor dat hij ter dood zou worden ge bracht, te ontsnappen! AL§ dan veel Richard Leeuwenhart weer in voorkomen, land Prif John een afstraffing en de rid- want Robin Hood was eigenlijk der Guy wordt door de ridder een roofridder; een geduchte Robin Hood in een gevecht van vechtjas. Robin is zün voor- man tegen man gedoog, naam en „Hood" betekent: hoofddeksel, een soort kap, die men in die tijd droeg. Hij was een leenman van Richard Leeu wenhart. En nu moet je het geschiedenisboekje maar eens raadplegen wie Richard Leeu wenhart was, waar en wanneer hij leefde en wat een leenman iMiMimiiiiiHiiiiiiniHiiiiiiiiiiiiiintiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiiiMmiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiiuiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Je zou het zo niet verwach ten van zo'n voornaam persoon als rechter Muller was. Ieder een wist toch hoe bekwaam en rechtvaardig hij was, maar is. De meesten van jullie weten daarnaast wist iedereen ook te dit allemaal wel. vertellen van rechter Muller's Inderdaad, Even wendde hij het hoofd en uit de grünzende mond klonk het: „Sneller kan gebeurde niets bijzonders. En juist toen de rechter er over dacht zich nog bijtüds te red- niet." Toen wijdde de man weer den door uit de wagen te sprin- Weldra alle aandacht aan het stuur. De rechter echter was plots door een hevige schrik bevan- Zes en tachtig jaar is deze bisschop van Smyrna als ook hij tot de marteldood geroepen wordt. In het circus weerklinkt de kreet: „Brengt ons Polycar pus. Op de brandstapel met de bisschop!" Niet lang duurt het. of men heeft de grijsaard gevonden. Het zal de rechter een gewel dige voldoening geven als hü deze bisschop tot afval kan brengen. En daarom klinkt het verleidelijk; „Denk aan uw hoge ouder dom. We willen u genadig zün. Breng een offer aan onze goden en ge züt vrü-" Maar fier en onverschrokken antwoordt Polycarpus: „Zes en tachtig jaar heb ik mijn God trouw gediend. Dacht u nu werkelük, dat ik Hem op mijn hoge leef tüd ontrouw zou worden?" Dreigementen noch mooie be loften helpen. De bisschop blijft standvastig. En dus wordt hü ter dood veroordeeld Van alle kanten komt men met hout en takken aandragen. slaan de vlammen uiterste Bü zün vertrek naar het Hei- niet> ging nooit in een café, lige Land benoemde koning Ra- g}ng nooit met de tram mee en chard Leeuwenhart zün broer Prins John tot bestuurder van Engeland. Maar deze John was egn verraderlijk heerschap, die het volk onderdrukte. Het ver drukte volk echter vond een beschermer in Robin Hood, die met een aantal getrouwen, een bende eigenlük, de rijken ging zuinigheid. Hij rookte gen. Hij had maar even het grünzende gezicht van de man voor hem gezien. Maar meteen wist hij: die man ken Ik. En voor meteen voelde hü: hier is iets niet in orde. Hier dreigt gevaar. Wie is die man? Wat weet hij van mü? Is dat één van de man keerde in werkelijkheid ieder dubbeltje tweemaal om hij het uitgaf. Alleen bij heel hoge uitzondering, als grote haast hem dwong, maakte hij wel eens van een auto gebruik. Zo gebeurde het op een avond, dat hü zich plotseling herin nerde, dat zijn tegenwoordig- bestelen, om dan de buit onder ^eid op een vergadering beslist de armen te verdelen. Hü en noodzakelijk was. Het was ech- zijn mannen waren een soort ter iaat, dat hij een auto onbaatzuchtige rovers; begun- moest aanroepen, wilde hü niet stigers van de armen om het zo veei te laat komen. eens te zeggen Wat zij deden was dus verkeerd, want diefstal is nooit goed, maar deze roof ridders werden, zoals men dat zegt, door het volk op de han den gedragen. Op een keer ging er een droe- „RÜd snel naar het gebouw van Justitie," gebood hü de chauffeur. „Zo vlug als je kunt, hoor." „Dat komt in orde, meneer," bromde de chauffeur. Tot grote voldoening van gen, knarsten de remmen en hoog op. Maar zie. Iets wonder- stondên ze stil. Een ogenblik lüks gebeurt. De vlammen tas- later werd het portier openge- ten het lichaam van de marte- gooid en klonk de stem van de laar niet aan. Zü omgeven het chauffeur: „Asjeblieft meneer, als een krans, zonder het te Het gebouw van Justitie." deren of zelfs maar te schroeien. Rechter Muller stapte, nog Een heerlüke geur stijgt op en enigszins verschrikt, uit de vervult het circus auto. Toen hoorde hij weer de Maar Polycarpus moet ster- stem van de chauffeur. ven. En daarom naderen een „Ik kon heus niet sneller rü- paar soldaten en doden hem den, meneer. Het heeft iets met hun zwaarden. Zo over- langer geduurd dan u wenstevloedig vloeit het bloed van de maar ik mpest wel een omweg martelaar, dat de vlammen er maken omdat van enkele stra- door gedoofd worden. 26 Ja- vig bericht dobr het land, dat rechter Muller snorde de auto koning Richard op zün terug- weldra In snelle vaart door de reis van het Heilig, Land was straten, Maar tot z'n nog gro- gevangen genomen. Alleen een tere verbazing ontdekte hü wei- grote som geld werd er geëist dra, dat de auto niet de nor- om de koning vrij te laten, male weg volgde. De rechter Prins John liet wel de som tikte tegen de voorruit. geld bijeenbrengen door het volk, maar dacht er niet aan zijn broer te verlossen. Robin Hood trachtte dit voor elkaar te krijgen, maar daar is een an dere edelman Guy, die hem De chauffeur scheen niets te horen, maar deed wel z'n wa gen nog wat sneller lopen. Opnieuw tikte de rechter te gen de ruit. Nu veel heviger. Dit moest de chauffeur wel horen. nen, die ik veroordeeld heb? Heb ik hem toen mischien onrechtvaardig behandeld? Wil de man zich nu op mij wreken? Het angstzweet parelde weldra op het voorhoofd van de rech ter. En de angst werd nog gro ter, toen de auto plotseling een scherpe bocht maakte, waardoor de rechter met z'n hoofd tegen de wand sloeg. „Nu Is 't met me gedaan," flitste 't door het hoofd van de rechter. Maar er mmmum Enige ogenblikken „En ik," bromde Holletje, zaten Spinnetje en „als ik wat te eten krüg. Let jü Holletje zwijgend naar maar op 't roer. Nu ga ik eens de lucht te staren: op zoek." naar de langzaam Hol had, wat het eten be- voortdrüvende witte treft, meer succes dan zün mak wolkjes en naar de ker. Binnen enkele minuten stralende zon. En eens- kwam hij terug met een grote klaps riep Spin uit: zak scheepsbeschuit en een fiin- „We varen In de goede ke schaal vlees. En nadat hü richting. Regelrecht worden w? -nog eenmaal was weggedoken gevoerd naar het eiland, waar in de ruimte vooraan, had hü k> i de burcht van Jan zonder Land staat." „En waar Valentijn gevan gen zit," vulde Hol aan. „Is dat even beffen," juichte Spin. „Je zult zien, eer de veer tien dagen voorbij zün, vieren we feest in het kasteel van Ridder Boudewün." „Ik geloof, dat de wind een beetje krachtiger wordt," meen de Holletje. „Des te beter. Dan kunnen we vandaag nog bij de burcht landen Wat zal Valentün blij zün." voor ieder een grote beker wün. De magere mannetjes konden zich te goed doen. En onder hand blies de wind met steeds meer kracht in de zeilen, zodat ze in 'snelle vaart over het water gleden. Het duurde dan ook niet lang meer of voor de zoekende ogen van de twee mannekens doem- de een eiland op, het werd groter en groter. Ren don kere, zware massa verhief zich dicht bü de kust. „De burcht! De burcht!" rie pen Spinnetje en Holletje ge- lijktijdig. Ze holden allebei naar de voorsteven Roer en zeilen lieten ze aan hun lot over. Dat liet de wind niet ongestraft. In razende vaart joeg die het schip naar de kust; een rots versperde het de weg en meteen gebeurde het verschrik kelijke. De zeilboot van Jan zonder Land. met Spinnetje en Holle tje aan boord, sloeg tegen de rots te pletter. ten de rüweg is opgebroken." „O, is het dat," zuchtte de rechter onwillekeurig. „Maar.... wat fk zeggen wil, chauffeur je gezicht komt mü zo bekend voor." „Dat kan uitkomen, -meneer," klonk het enigszins spottende antwoord. „U is de heer, die de vorige keer vergat mü een fooi te geven." De slaap is een van de ver schijnselen die alle mensen kennen, en toch niemand kent. Iedereen weet wat je bedoelt, wanneer je het woord slapen hoort, maar niemand weet eigenlijk te zeggen wat slapen is. Of weet een v^n jullie er een juist antwoord op? Tot de gewone kentekenen van» de slaap behoort het verschijnsel van een algehele ontspanning van de spieren en hiervan heeft waarschijnlijk de slaap wel zün naam, want er schijnt verband te zijn tussen slaap en slap. Men noemt niet altüd het slapen: slapen,- maar zo je weet, gebruikt men daarvoor allerlei benamingen, zoals: hij ligt op één oor. Voor een zeevarend volk, als de Nederlanders, is een beken de zegswijze: hij is onder zeil. Dat stelt ons de slapende voor als één die wegvaart, verder en verder en die dan ook het een na het ander uit het oog ver liest. Ook zegt men wel van iemand die slaapt: hü is weg. nuarl vieren we het feest van deze heilige. Een kruiwagen behoort tot de moeilijkste dingen om te tekenen. Je kunt er wel wat» van maken, zodanig dat het op een kruiwagen ly'kt, maar zo'n voorwerp zit in werkehjk- heid degelijk in elkaar, want het is bestemd om dikwüls zware lasten te torsen. Daarom moet een kruiwagen ook inder daad goed worden getekend en niet als een zwak en wrak voorwerp, dat, als je (in ge dachte) er zand in zou gooien, in elkaar zou zakken! De te kening moet zo zijn, dat die verantwoord is, dat wil zeggen, ook de tekening moet stevig en sterk in elkaar zitten. Let op de volgendebelangrijke dingen: de steun B staat pre cies in het midden van de ge- hele lengte A, C en D„ heil' punt waar de staande balk B de vloer D„ E snijdt, ligt pre cies in het midden van B, K Het punt van de as K is een derde van de hoogte F, G. Ver schillende andere verhoudingen moet je zelf bepalen of opzoe ken. Om de schuine lijnen van de bak te bepalen, moet je de lijnen eens (te ver) doortrek ken büvoorbeel(j van F naar H én van F, B naar A. Een kruiwagen tekenen is zeer moeilijk, doch uitgaande van de genoemde verhoudingen kom je er wel. 0 V L 4 -v. 1 'ar\ 1 \l 4 V - y i Zeeroversschat spoelt aan - De arme Shaw - Late schade vergoeding - De wonderen van de stad - Medicijn ouden, zilveren en koperen munten uit de zestiende en de zeventiende eeuw zün door het rusteloze zee water gedeponeerd op de Ierse kusten in de nabijheid van Rosslare Bay, en de bewoners van die buurt wandelen thans vaak langs het strand, om te zien, of er voor hen nog niet een geldstuk is aan gespoeld. Driehonderd jaar geleden is een eindje uit de kust een zeeroversschip tot zinken gebracht. Men geloofde al sinds lang. dat het schip een waardevolle lading borg. De storm, die onlangs heeft gewoed, heeft vermoedelük de schatkist van de zeerovers opengebroken. Miss Sylvia Fankhurst heeft aan de beroemde schrüver Bernard Shaw een geldelijke bü'drage ge vraagd voor de inrichting van een zie kenhuis, dat bestemd is voor Ethiopië. Shaw antwoordde haar: „U overschat mij. Ik kan mü een dergelijke uitgave helemaal niet permitteren. Al mijn spaarduiten gaan naar het ministerie van Financiën. Trouwens, verpleegsters maken de meeste patiënten dood door hen zonder erbarmen te wassen". In de Canadese staat Ontario ligt het Grand-River-reservaat, dat aan een Indianenstam is toegewezen. Deze Indianen zijn ondernemende en nog al tijd op hun zelfstandigheid gestelde lie den. In 1945 probeerden zü b.v. tot de U.N.O. te worden toegelaten. Thans heb. ben zij een eis tot schadevergoeding in gediend tegen de Britse Kroon, wegens „wanbeheer" van hun fondsen door Britse ambtenaren in het begin van de negentiende eeuw. Zij eisen een som van ongeveer 325.090 pond, sterling, es mannen van middelbare leefUjd, bewoners van het eiland Tristan da Cunha, dat geheel eenzaam en van de wereld afgesloten in het Zuiden van de Atlantische Oceaan ligt, zün naar Kaapstad gekomen, zij zullen de Zuid-Afrikaanse soldaten büstaan bij het bezetten van het nog Zuidelijker gele- geig Marion-Eiiand. Het was de eerste keer, dat zü in een werkelijke stad wa ren. Ze' voelden zich overrompeld en vol slagen onwennig. Het had hen onaan genaam getroffen, dat de dames zulke korte rokken droegen. De paarden in de straten maakten meer indruk op hen dan de leeuwen en de bavianen, die zü in de dierentuin te zien kregen. Draai molens eri fabrieken lieten hen tamelijk koud, doch zü waren diep getroffen door het gladde oppervlak van de straten. Ofschoon ze vol bewondering waren voor het gemak, waarmee auto's zich vooruit bewogen, stonden zij perplex, toen ze kennis maakten met de autostoelen, die veel weelderiger «waren dan welk meubel ook bü hen thuis. Na vüf dagen moesten zü de stad weer verlaten, zeer tegen hun zin. „Wü willen de tüd hebben, om na te denken over de bloemen en de bomen en de andere dingen die we hebben ge zien", zeiden ze. Hun spraak was zacht, brouwend en langzaam, en geleek in ac cent en woordkeus op de taal van de Britten in Zuid-Oost-Engeiand. wee politie-agenten te Detroit (V. S.) hebben ontdekt, wat de beste manier is om bevroren eenden op te kikkeren. 2e troffen er namelijk een, die in het ijs van de riyier zat vastge vroren. Het beest gaf geen teken van leven meer. Ze hakten het los uit het Üs, wrongen toen zün snavel open en goten er een scheut whisky in. De eend begon terstond te kwaken, klapte met haar vleugels en ging er vandoor. Naar het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, ïs de mogelükheid niet uitgesloten, dat met het oog op de voortdurende ge vechten in Palestina de vrouwen en kinderen van Amerikaanse ambtenaren van de buitenlandse dienst uit Palesti na worden geëvacueerd. Een woord voerder van het ministerie verklaarde, dat er op het ogenblik geen plannen bestaan troepen naar Palestina te zen den ter bescherming van de Amerikaan se consulaten. De twee directeuren van Rotterdamse Stuwadoorsmaatschappüen, die veertien dagen geleden voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Büzondere Ge rechtshof onder beschuldiging van col laboratie met de vüand terecht stonden, n.l. de 58-jarige J. S. C. S., directeur van de N. V. Francois Swarttouw's Haven bedrijf en de 57-jarige Fr. S„ directeur van de N. V. Stevedore Company „Quick Dispatch", zün door deze kamer vrijge sproken en ontslagen van alle rechtsver volging. De advocaat-fiscaal had resp. boeten van f 30.000 subs., zes maanden hechtenis en f 20.000 subs, vier maanden hechtenis geëist. Vrüdag werd voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage de be handeling der appèl-zaken nop>ens de bomaanslag op de Prinsegracht op 5 December 1946 voortgezet. De verdediger van kap. F. J. J. baron van Heemstra legde in zijn voortgezette pleidooi in hoofdzaken de nadruk op de geestestoe stand van zijn cliënt, welke toestand deze verhinderd zou hebben zün taak als officier naar behoren te vervullen, als mede zich de gedragingen van ser geant A. T. de Boer en de z.g. luit. Steyn van het bureau Nationale Veilig heid volkomen te realiseren. De advocaat-fiscaal wilde toestem men dat de rol van kapitein Van Heem. stra van het begin af te hoog werd aan. geslagen. Diens rol tijdens de bezetting was echter een zodanige, dat hü toen zeer goed heeft geweten, wat hij zeggen of zwijgen moest. Hij persisteerde bü zijn eis van acht jaar gevangenisstraf. Tegen sergeant S. werd thans in plaats van 9 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf eveneens 9 maanden, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met aftrek geëist. De uitspraak in dit appèl werd evenals de andere gevallen op 4 Febr. bepraald. Vrüdagavond kwart vóór elf is een speciaal gecharterde KLM-Dakota, de PH-TCS, met vüf leden der Curagaose delegatie voor de ronde-tafelconferentie uit Londen op Schiphol aangekomen. De delegatie bestaat uit de heren mr. S. W. van der Meer. W. R. Plants, C. A. Eman, J. E. Yrausquin en E. Jonckheer. Naar wij vernemen zal tiet z.g. „nieuw koffiesurrogaat", zoals de Horeca-bedrij- ven dit thans in ons land gebruiken, slechts gedurende de lopende periode tot 13 Maart verkocht worden. Na deze datum zullen nieuwe coupures verstrekt worden, waarop een koffiesurrogaat wordt geleverd, dat uit de volgende sa menstelling bestaat: 20 gebrande kof fie 20 cichorei/koffie, 20 ge- bfande maïs/veldbonen en 40 ge brande gerst. Bij de aankondiging aan grossiers en fabrikanten is vermeld, das deze samenstelling voor langere tijd is bedoeld. Voorts vernemen wij, dat het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwpro ducten een verordening heeft uitgevaar digd, waarbij de theeprijs met 60 cent per kilo zal worden verhoogd. Na mi nisteriële goedkeuring zal deze veror dening 26 Januari a.s. van kracht wor den voor de handel en op 28 Februari voor de consumenten. De prijs voor de hoogste kwaliteit, die thans 74 cent per ons bedraagt, zal dan 80 cent worden, terwijl de goedkoopste theesoort, die thans 54 cent per ons kost, dan 60 cent zal j^aan kosten. 10 Februari a.s. zal de Arnhemse recht bank behandelen de zaak tegen de Ben- nekomse advocaat mr- Van der Deure, tot voor kort voorzitter van de "N. C. R. V. Hü wordt beschuldigd van fraude in belastingzaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3