STAD EN OMGEVING y Herziening van inkomsten-, omzet- en vermogensbelasting Verplichte werkloosheids verzekering s.o.s. DE KRATER De nieuwe oorlogsschaderegeling Bollenvraagstuk weer in L.T.B. AGENDA' Jaffa-sinaasappelen aangekomen Min. Jonkman ontvangt Curagaose delegatie Wit-Gele Kruis werkt 25 jaar landelijk MAANDAG 26 JANUARI 1948 PAGINA 2 Een „echte" snoek van Cor Ruys H .O.V.-V olksconcert Kinderoperette „Zigeuner leven" Inforaken Burgerlijke Stand HERMANDAD ALS VREDERECHTER IN ARREST Jubileum aan de Spaarne- stad K.A.B. Kring West St. Tarcisiusgroep Hoger tempo van D.W.T. breekt Haarlem Kring HaarlemKring Den Haag Lablans bij de zwemtraining R.K. Damvereniging T.E.P. Het Witte Paard I 1 DISTRIBUTIENIEUWS DIEFSTAL IN DIENST BETREKKING OP HETERDAAD BETRAPT Films over de West ZANDVOORT DE CANTINEWAGEN IS ER Gemeenteraad (Vervolg van vug. 1) MUND/ -JUS tS VOORPELI6O0\ BLOEMENDAAL St. Genesius trad voor het voetlicht Jubileum onderwijzers Hendriks Bridge-avond „Hoogstwaarschijnlijk bij Rijksconferentie aanwezig" Naar hechtere samenwerking HEEMSTEDE „Kinderen van ons volk" Gemeenteraad OVERVEEN K.A.B. afd. Overveen (Vervolg van vug. 1) Rijksstraatweg Haarlem-Moord f 10.- BOETE VOOR LUNSHOF Thans in cassatie bij de Hoge Raad Rapport kring-Hillegom niet geheel overgenomen Dringend beroep om steun Kirby reist via Batavia Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. BESOMMINGEN door JOSEPH MONTAGUE (Wordt ve. rvoigd* Het is een lieve lust Cor Ruys als kantonrechter te zien in „Aan d'oever van een snelle vliet". O neen, hij spreekt geen recht op het toneel, al loopt hij grote kans, dat een andere recht over hem zal moeten spreken. Hij is kanton rechter en een onkreukbaar hengelaar. Echt iets voor Ruys om de mensen te laten brullen om zijn geklungel met vis haakjes, wormpjes, snoektuig en meer van die attributen. Als u hem gezien hebt, herinnert u zich dan nog zijn ge zegde: „Dit is werkelijk een zeer bij zonder vliegje, maar 't is zo jammer, dat er nu net de mot in zit Ruys is ditmaal een groot propagan dist voor de hengelsport. Dat hebben de hengelaars ook ingezien en daarom hebben zij hem Zaterdagavond in de Stadsschouwburg te Haarlem onver wacht gehuldigd. Vlak voordat het doek na het derde bedrijf valt neemt de kan tonrechter in het stuk de vlucht, ter wijl hij een kostbare zalm van 12 pond verliest, die hij aan de veldwachter moet overlaten. Het bestuur van de Haarlemse Hengelaarsbond vond dit toch te erg en de voorzitter overhan digde Ruys als vergoeding een „echte" snoek van 12 pond. Het hartelijk woord, dat hij daarbij sprak, onderstreepte het talrijke publiek met gejuich. Is 1 een wonder, dat alle vaderlandse toneelgezelschappen zo graag in Haar lem spelen? Op het Volksconcert van Dinsdag 27 Januari, dat de Haarlemse Orkest Ver eniging o.l.v. Kees Hartvelt zal geven, zal de cellist Piet Lentz zich met or kestbegeleiding in een tweetal werken laten horen, n.l. het celloconcert van Boccherini en na de pauze het Con certino voor cello en orkest van Alb. Roussel. Als omlijsting van deze 2 werken worden voorts nog uitgevoerd Beetho ven's Achtste symphonie, II matrimonio segreto van Cimarosa en het Concert voor strijkorkest van Strawinsky, dat voor de eerste maal in Nederland ten gehore wordt gebracht. Onze stadgenote Anny Bonarius gaf Zondagmiddag ten bate der armen met haar zangklasjes een welverzorgde op voering der kinderoperette „Zigeuner leven." Dit toneelwerk in drie bedrijven, op tekst van A. J. v. d. Knaap, werd door A, Th. Vis getoonzet. Het eenvou dige gegeven, het vermissen en weer terugvinden van een knaapje bij het bezoek van een troep rondtrekkende zigeuners aan een stadje, biedt volop ge legenheid tot acteren, dansen en zingen. En al hadden de auteurs de vele moge lijkheden hier en daar nog wat sterker kunnen uitbuiten, om het al te conven tionele te vermijden, voor de uitvoering van jeugdige kinderen, zoals de meesi.e leerlingen van Anny Bonarius' zang klasjes zijn, was het zeker uiterst ge schikt. En de medespelenden hebben alle lof verdiend voor de wijze, waarop zij het zangspel voor het voetlicht ge bracht hebben. De rollen zaten er over het algemeen uitstekend in, al zongen enkelen, al acterend, nog wat bedeesd ea soms onverstaanbaar. Nochtans vol deed het geheel uitstekend, zowel rhyth- misch als zang-technisch. Bij een even tuele reprise zou men mogelijk kunnen zorgen voor een wat levendiger en vlotter gang van enkele taferelen, al ontveinzen we ons de moeilijkheden met deze jeug dige acteurs niet. Mej. Bonarius, die zowel de regie als de begeleiding in han den had, zorgde intussen voor een fleu rige en smaakvolle enscenering, en met al die kleurige costuums kregen de tal rijke bezoekers, groten en kleinen, van deze middag, menig schilderachtig en pakkend tafereeltje voorgezet. By monde van de burgemeester van het stadje werd mej. Bonarius aan het slot der voorstelling met een korte toespraak en bloemen gehuldigd. J. SCH. lit de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in enkele tuinhuisjes aan de Zomerweg. De buit bestond uit kle dingstukken en huishoudelijke voorwer pen- Zaterdagnacht is weer eens ingebro ken bij de firma V. in de Grote Hout straat, Men verschafte zich toegang door met een steen een ruit in te gooien. Een Bisam-bontmantel ter waar de van ƒ3.250.is verdwenen. Ook op de Kleverparkweg zijn leden van het inbrekersgilde aan het werk geweest. Men is een huis binnengeko men door het verbreken van een ruit aan de achterzijde. De voor- en achter kamer zijn daarna door de heren gron dig onderzocht. Het is nog niet bekend wat is ontvreemd, want de eigenaar van het huis is op vacantie. In de Vor- sterman van Oyenstraat en de Wicke- voort Crommelinstraat zijn uit enkele woningen distributiebescheiden, levens middelen en enig geld ontvreemd. B. en W. van Haarlem hebben be sloten, dat de weggedeelten tussen de bomenrij en het trottoir op de Gedemp te Oude Gracht (gedeelte tussen de Raaks en het Verwulft), als parkeer plaats voor auto's zijn aangewezen. Wielrijders mogen op het middenge deelte rijden. Door een verkeerde wisselstand reed een tram het Stationsplein op in plaats van rechtdoor naar het viaduct. Daarna reed zij een kinderwagen aan. De daar- achterlopende persoon liep verwondin gen op. GEBOREN: T. M. Zwaneveld—Visser z; A. Dekker—Duijff z; L. Wijnands Jansen z; H. H. Booms—'Wassink z; S. C. Uilers—van Gog z; F. Bosloper—de Groot d; G. L. M. van Leerdam—Schip pers d; F. P. Langeveld—van Kesteren d. GEBOREN: M. J. van Kimmenaede —van Eeken z; H. J. van Dijk—Boter bloem z; M. M. C. van den BeidSprok- holt z; E. Hiel—Bakkum z; H. M. Al dersDollé z; G. A, van Beusekom van den Hurk z; G. Meijervan Vliet z, G. van de VoortVerbeek d; W. A. GroskampKensen d; G. J. van Gulik van der Putten d; M. M. de Bruijn Baken d; J. M. H. Boon—Stokman d; N. Waanders—van der Giessen d. ONDERTROUWD: H. H. Schaefer en S. M. F. van Wunnik. ONDERTROUWD: T. Vogelsang en J. C. de Wit. GEHUWD: J. W. A. Klein de Groot en M. Statema. OVERLEDEN: J. G. M. Parson—Joost, 54 j„ Zijlvest: C. Jochem—Hol, 71 j., Weverstraat; R. Hartsuiker, 72 j., Lange Poellaan; J. C. J. Bogaertvan der Horst, 72 j.. van deT Hulststraat: H. A. Wilmes. 70 j„ Teijlerstraat. OVERLEDENO. Oriervanger, 75 ,i„ Berokheijdestraat;S. HansenRingk, 71 j„ Gasthuisvest. Dezer dagen kwam bij een wacht commandant van de Haarlemse politie de mededeling binnen, dat er een ern stige ruzie aan de gang was in de Ko- ningsteinstraat. De bewoners van een perceel aldaar vierden een feestje en ook tal van familieleden waren aanwe zig. De fles kwam al gauw op tafel en het duurde niet lang of een der aanwe zigen sprak enige woorden, die niet in de smaak vielen. Spoedig verdeelden de feestvierenden zich in twee partijen, die het daarna zo bont maakten, dat de meubels zwaar beschadigd werden. De politie kalmeerde de gemoederen en zij slaagde hier zó goed in, dat de fami lieleden zich kort daarop weer met el kaar verzoenden en in vriendschap naar huis terugkeerden. Vrijdag j.l. hield een agent van politie te Haarlem een auto aan op de Amster damsevaart. Er bevonden zich drie per sonen in de wagen, die een hl. tarwe en 1 y2 hl. haver bij zich hadden, en niet in "het bezit waren van een vergunning voor het vervoeren van deze artikelen. Tegen de agent maakten zij het smoes je, dat zij de tarwe en de haver voor een boer in de Haarlemmermeer naar een maalderij brachten. Later bleek echter, dat een van de drie, de 50-jarige Haarlemse koopman v. d. M. de tarwe had gekocht bij een boer in de Haar lemmermeer voor rekening van zichzelf en de 36-jarige Haarlemmer J. v. d. B., die eveneens in de auto zat. De derde, de 23-jarige koopman A. H. uit Haar lem, had tarwe voor een te hoge prijs verkocht. De haver was aigendom van v. d. B. Het drietal is aangehouden. Zondag 1 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. van Odijk in dienst kwam van de uitgeverij „De Spaarnestad". Op het ogenblik is de heer van Odijk daar werkzaam als chef van de jeugd bladen en schooluitgaven. De huldiging van de jubilares is Za terdagmorgen half elf in de aula van het gebouw Woensdag 28 Januari, 8 uur, houdt Kring West zyn jaarvergadering in het clubgebouw, ingang Westergracht. De districtbestuurder, A. v. d. Veldt, zal het onderwerp „Vaders strijd" behande len. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door de „Drie vrolijke Kajotters. Op de agenda staat verder vermeld: Verkidzing van vier bestuursleden Aan een groot aantal ouders, dona teurs en veTdere belangstellenden boden de welpen en verkenners van de St. Tar cisiusgroep gisteravond een opgewekt feestprogramma onder de titel;' „Voor waarts mars", aan. Op deze avond, die werkelijk een succes te noemen was, werd een duidelijk beeld gegeven van de werkzaamheden van de jeugd in deze tak van de jeugdbeweging. Veelomvat tend was het programma van deze avond: knopen leggen, touwtje springen, acteren en nog veel meer door de wel pen; verbanden leggen by fi .tieve ge wonden, voordragen en last but not least: een fascinerend kampvuur (na een goed ko{Jje koffie in de pauze!) met de gebruikelijke yells en gezangen (inclusief canons) „voor allen." In een fair en enthousiast gespeelde wedstryd wonnen de Watertrappers Za terdagavond hun tweede wedstryd in deze Wintercompetitie tegen zwemclub Haarlem. Technisch wogen de ploegen goed tegen elkaar op, maar het hoge tempo en snellere reageren bracht de Watertrappers in het voordeel. De jeugdig/» DWT-midvoor, Mart Mo lenaar, bleek een goede aanwinst; na goed samenspel van de gehele voorhoede doelpuntte hy tweemaal. Diepersloot maakte hierna voor Haarlem een tegen- punt, doch voor de rust vergrootte Geu- kers de DWT-voorsprong nog tot 31. Haarlem kwam hierna geducht opzeit- ten, maar de DWT-^chterhoede hield het hoofd koel; slechts eenmaal moest zy nog zwichten voor Bijlsma (32). Fons Roozekrans stelde de overwinning voor DWT echter veilig door een keurig doel. punt, waarna spoedig het eindsignaal klonk. (42). Hot was een sucecsvol weekend voor de Watertrappers want ook de dames wonnen Vrydagavond verdiend tegen de HVGB-dames met 6—1 en het derde herenzevental versloeg met 60 VZV 3. Vorig jaar togen de beste Haarlemse zwemmers, zwemsters en waterpolospe- lers naar Den Haag voor een tweekamp tegen Kring Den Haag. Thans zal Kring Haarlem een return-wedstrijd geven, welke zal worden gehouden op Zaterdag avond 14 Februari a.s., in het Sport- fondsenbad te Haarlem. Het programma zal niet alleen wed strijden omvatten tussen de beste adspl- ranten zwemmers en zwemsters van beide kringen, doch. bovendien zullen de dame- en heren-waterpoloteams der kringen eikander ontmoeten. De schoolslagzwemmer Jan Lablans van de R. K. Zwemver. De Watertrap pers, kringkampioen van Haarlem, is dezer dagen ook uitgenodigd deel te ne men aan de voorlopige centrale training voor de Olympische Spelen onder lei ding van Ma Braun. In het clubgebouw Prinsen Bolwerk 1 werden onderstaande partijen ge speeld voor de onderlinge competitie: J. A. KramerV. Andringa 20, C. PennockL. Andringa 02, C. Koek Zwaga 2—0, J. Valk—C. Pennock 2—0, P. BeelenJ. A. Kramer 11, J. Valk L. Andringa 02, Jac. v. d. KroftC v. d. Kamp 2—0, N. Komen—S. Kuil man 2—0, J. Valk—N. Komen 2—0, P. Kollenberg—L. Andringa 2—0, N. Ko menJac. v. d. Kroft 11, L. Andringa S. Kuilman 20. Voor deonderlinge competitie van de R.K. schaakclub „Het Witte Paard", werden de volgende wedstrijden ge speeld: le groep: A. C. Hablous—Th. v Osch 0—1. E. de Ree—J. P. de Lange 1—0, N. J. W. HooglandB. Spoor P. Stam—L. C. Stevens 0—1; 2e groep: M. v. d. BergH. v. d. Velde 10, J HompesJ. van Reeuwijk Vi'A, M. VermeerJ. v. d. Berg 10, P. van DeyzenJ. Lippus afgebr.; 3e groep: H. J. StolvoortW. Vosse 01, J. Meyer,A. Komen Vi, J. J. Stol voortjTh. de Looze 10, B: H. Goede- mansTh. Schoorl 10. Bioscopen. Rembrandt: De woeste hoogte (volw. m. ondersch.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cine ma Palace: De hoogste roem (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 49th Parallel (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: De patiënt verdwijnt (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het gebeurde mor gen, (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne- theater: De gele roos van Texas (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 27 Stadsschouwburg: toneel met „Miranda Concertgebouw: H.O.V., 8 uur. JANUARI Het Residentie- 8 uur. Zesde Volksconcert Dinsdag 27 Januari Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten enz. rest D, E tot en met Ek, 8.30 tot 12.15 en 2 tot 4.45 uur. Aerdenhout (Gem. Kwekerij) uitrei king bonkaarten enz. LP. 9.15 uur. Heemstede (Binnenweg 160) uitrei king bonkaarten enz. 912.15 uur Bi Bo en 24.30 uur Bra. Zaterdag is het s.s. „Titus" van de K.N.S.M. te Amsterdam aangekomen met een volle lading Jaffa-sinaasappe- len, omvattende 33.600 kisten. Dit is de eerste zending van de Palestina-oogst die naar Amsterdam komt, zodat de hoofdstedelingen deze sappige vruchten binnenkort bij hun groentenhandelaren kunnen verwachten. De Haarlemse politie, die controle uitoefende bij een zilveropkoper te Haarlem, trof een hoeveelheid zilver aan, welke was aangeboden door mej. P. de G., voorheen in betrekking te Heemstede en woonachtig te Haarlem. In samenwerking met de politie te Heemstede werd een onderzoek inge steld naar de herkomst van het zilver. Hierbij bleek, dat bedoelde juffrouw de zilveren voorwerpen en een grote hoe veelheid textiel had ontvreemd bij de familie H„ te Heemstede, bii wie zij twee en een half jaar als dienstbode werkzaam was. Zij genoot het volste vertrouwen van haar mevrouw, die slecht ter been was en moeilijk toezicht op het huishouden kon uitoefenen, waardoor zij in de gelegenheid was de verschillende diefstallen te plegen. Mej. De G. is te' Heemstede opgesloten, doch na haar schuld bekend te hebben, werd zij weer op vrije voeten gesteld. De Heemsteedse politie heeft aange houden zekere K., die als metaalbewerker in dienst was van een fabriek aan de Bleekersvaart. Genoemde K. was vorige week op een avond na werktijd naar de fabriek teruggegaan en had zich aan de achterzijde van het gebouw toegang ver schaft tot het kantoor, waar hij uit een kast een geldkistje wegnam. In de werk. plaats, waar hij het kistje wilde openen, werd hij betrapt door een ingenieur, die nog even op kanoor moest zijn. De man is aan de politie overgeleverd. K. had zich reeds tevoren een hoeveelheid le peltjes, vorken en sigarettenkokers, welke in de fabriek vervaardigd worden, toe geëigend. Byna alle goederen konden worden achterhaald. De Haarlemse cameramannen Van Dijk en Buis hebben in West-Indië, geduren de een verblijf van zes maanden, voor Polygoon filmopnamen gemaakt. Met 14.000 meter film, waarvan een aantal documentaires zullen worden samenge steld, zijn ze In Haarlem teruggekeerd. Woensdagmorgen 11 uur zal In het Roxy-theater te Amsterdam voor de de. legaties uit Curacao en Suriname, die in Den Haag aan de Rondetafel-confe rentie, deelnemen, een selectie van 400 meter worden voorgedraaid. Het was een heugelijke gebeurtenis voor het Zandvoortse NIWÏN-comité, toen Zaterdagmorgen de cantinewagen voor de soldaten in Indië arriveerde. Door het organiseren van een bazar en op vele andere wijzen heeft het comité voor dat doel ruim f 6000,'bijeen ge bracht. Dit kapitaal gevoegd bij dat van het NIWIN-comité Alkmaar, was vol doende voor de aanschaffing van de auto. Het comité-Enkhuizen zorgde voor de geluidsinstallatie. De wagen trok grote belangstelling; men was vol lof voor de doelmatige wijze waarop met de ruimte werd gewoekerd. Zelfs een koelkast ontbreekt niet! De wagen wordt over enkeüe dagen inge scheept naar Indië. De agenda van de Donderdagmiddag te houden raadsvergadering, waarin burgemeester Van Alphen afscheid zal nemen, vermeldt nog de benoeming van een lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim (vacature J. L. Vinken). Aanbevolen worden: 1. W. Caastien. 2. W. v. d. Mije. Verder wordt voorgesteld de gemeente te doen toe treden als lid van het Ned. Instituut voor volkshuisvesting en stedebouw. Een Engelsman heeft een zelfrooiendc aardappelmachine uitgevonden. Deze ma chine moet door drie personen bediend worden en verricht alle handelingen. Ongeveer vijf en twintig man hunnen hierdoor worden uitgespaard. Er zal daartoe een dekkingsplan moeten komen, dat over een langdurig tijdvak loopt en naar het oordeel van de regering de som van rond f7.400 millioen zal dienen te omvatten. Omgerekend in een 50-jarige annuï teit en aannemende, dat per jaar gezien de materialenpositie, de toe stand van de arbeidsmarkt en de be perkte leningsmogelijkheden gemid deld niet meer dan een half milliard van staatswege verstrekt zal kunnen worden, eist bedoeld dekkingsplan een bedrag van f250 millioen 'sjaars voor aflossing en interest. Uitgegaan is hierbij van een rente van 3 pet. Bij de molestverzekering op onderlinge grondslag bestonden twee vormen, n.l. öie zonde r aanvullende clausule en die met aanvullende clausule. Eerstgenoemde soort molestmijen stel len door deling het percentage vast dat afgezien van de rijksbijdrage aan dé getroffen deelnemers kan worden uit gekeerd. Deze uitkering wordt dan ver minderd met de ryksbijdrage. Op deze wyze wordt de maatschappy voor een (Adv Dat het met de R.K. Gem. Toneelver eniging „St. Genesius" goed gaat, moge wel blijken uit het feit, dat thans diue avonden noodzakelijk zijn, om alle be langstellenden in de gelegenheid te stel len haar tweede uitvoering in dit seizoen bij te wonen. Ditmaal had zij een stuk van een heel ander genre op haar reper toire genomen, namelijk de bekende Kerstmislegende van Felix Timmermans, „En waar de ster bleef stille staan waarvan Zaterdag- en Zondagavond in gebouw „Domi" te Overveen een op voering werd gegeven. De laatste voor stelling hiervan wordt 1 Februari in hotel „Vreeburg" gegeven. De uitvoering stond op hoog peil, er werd vlot en zonder schroom geacteerd. John Kraay, gaf een uitstekende ver tolking van de onbeholpen palingvisser. Vooral het moment, dat hij aan de Dui vel (Jan Eichhorn) tracht te ontsnappen, was sterk gespeeld. Jules v.d. Veldt ver plaatste zich volkomen in de rol van de bedelaar Schrobbérbeeck. Alhoewel Miep van Oostrom een klein rolletje had, willen wij haar optreden in de rol van waardin niet onvermeld laten. Ben de Goede wist in de rol van herder Suske- wiet de dramatische kant te belichten. Tenslotte was Piet Kooyman als Josef statig en voornaam. Aan het einde van de avond was er een dankbaar applaus en bloemen voor de hoofdrolspelers. 7 Februari zal de heer L. Hendriks 12</2 jaar als onderwijzer aan de St. Adêlbertus Jongensschool der parochie van de Allerheiligste Drie-eenheid te Bloemendaal verbonden zijn. Een ge armd huldigingscomité heeft het plan opgevat om deze sympathieke onder wijzer op die dag in de bloemetjes te zetten. Het zou voor de heer Hendriks ongetwijfeld een grote vreugde zijn om van zyn oud-leerlingen wat te verne men, weshalve het comité hierbij een oproep plaatst om een bijdrage te zen den aan mevrouw Hulsebosch, Iepen laan 72, Bloemendaal. Het ligt in de bedoeling, om eens per week of eens per twee weken voor de leden van de voetbalvereniging Bloe- wnendaal een bridge-avond in hotel .Vreeburg" te houden. groot deel van haar verbintenissen be vrijd en nu heeft steeds de bepaling ge golden dat ook de verzekeringen In de zelfde mate van hun verplichtingen wor den bevrijd. Het ontwerp sanctionneert deze vorm van verzekering. Het zou onre delijk zijn ten deze 'n andere weg voor te schrijven dan verzekerden zelf wil den inslaan. t By molest met aanvullende clausule, waarbij het mogelijk is in ruimere mate een omslag te heffen, is het probleem: hoe de aanvullende toeslag over de ge troffenen te verdelen? De voorkeur wordt gegeven aan een systeem waarbij alle verzekerden een gelijk percentage van hun z u v e r e schade verkrijgen, d.w.z. van de scha de na aftrek van rjjksbijdra- ge. Het ontwerp bepaalt nu dat de verdeling volgens deze algemeen beter geachte methode zal plaats vinden. Het ontwerp bepaalt voorts dat de molestmijen bij de berekening van de uitkering slechts acht zullen bt hoeven te slaan op de uitkeringen welke in het systeem der wet onmiddellijk worden vastgesteld. In voorkomende gevallen kan de directeur van het commissariaat voor oorlogsschade het bedrag van be doelde bydrage schatten en dit geschatte bedrag zal voor de molest als het defi nitieve gelden. Het A.N.P. verneemt, dat de leden der Curagaose delegatie hedenmergen door de minister van Overzeese Ge biedsdelen zijn ontvangen. Het onderhoud duurde ruim twee uur. Na afloop was de delegatie niet bereid, een verklaring af te leggen, doch deel de desgevraagd mede, dat men „morgen hoogst waarschijnlijk by de opening van de Rijksconferentie aanwezig zal zijn." Naar het A.NP. verneemt, zal de sa menwerking tussen de Keuringsdienst van Waren en de Prijscontröledienst, welke samenwerking voor het publiek van onmiddeEijk belang is, in de toe komst aanzienlijk worden uitgebreid en tot controles in het gehele land leiden. De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" gaf Zondagavond in het Verenigingsge bouw een alleszins te prijzen opvoering van Antoon Coolen's „Kinderen van ons volk". De hoofdrol van Pastoor Vogels vertolkte de heer Jos. Striekwold, die zijn goede reputatie als dilettant-toneel speler ook hiermede bevestigde. Hij werd daarbij op voortreffelijke wijze gesecondeerd door de overige dames en heren van deze groep, die zowel voor het uitnemende spel als voor de bijna onberispelijke uitspraak van het Bra bantse dialect alle lof verdienen. Van de vijf bedrijven, die dit spel telt, werd het tweede bedrijf, dat zich daarvoor ook wel het beste leent, het sterkst gespeeld. In het openingswoord van de voorzit ter. de heer Striekwold, werd een be roep gedaan op de financiële medewer king van de aanwezigen tot versteviging en verbetering van de toneelgroep, ter wijl in de pauze „Katholiek Thuisfront" collecteerde. Hedenavond wordt deze opvoering herhaald. De raad zal Donderdag 29 Januari 4 uur in openbare zitting bijeenkomen. Voor het maken van een afsluiting van de rijwielbergplaats van de Dreefschool aan het Julianaplein vragen B. en W. een crediet van f 900. Dit crediet is noodzakelijk omdat het gymnastieklokaal ook voor andere doeleinden gebruikt wordt. Voorgesteld wordt de heer J. W. Duyff te Haarlem in vaste dienst te be noemen als onderwijzer in de lichamelijke oefening. Dinsdag 27 Januari is in Domi. des avonds half acht. de jaarvergadering. De agenda is zeer belangrijk. Ook zal een korte inleiding worden gehouden door de districtsbestuurder, de' heer A. v. d. Veldt uit Haarlem. Alle leden van de K.A.B. worden dringend aangespoord déze vergadering te bezoeken. C. zy, die behoren tot een groep van personen, voor welke de voorwaarden van uitkering ingeval van onvrijwillige werkloosheid publiekrechtelijk zijn gere geld en ten aanzien van wie het onder A of B bepaalde niet van toepassing is, mits onze minister heeft verklaard, dat de getroffen regeling voor de bedoelde groep niet minder gunstig is dan de re. geling dezer wet. D. Zij, die uitsluitend of in hoofdzaak belast zyn met het verrichten van hui selijke of persoonlijke' diensten in de huishouding van natuurlijke personen. E. Zij, wier overeengekomen vast loon in geld, verdiend in loondienst van eeh of meer werkgevers, meer bedraagt dan 6000 gulden per jaar. Daarbij wordt het over gedeelten van een jaar overeengeko. men vast loos in geld tot jaarloon her leid. Indien de overeenkomst is gesloten voor een of meer weken, wordt een jaar gerekend op 50 weken. F. zy, die alleen in buitengewone ge vallen gedurende korte tijd in loondienst werkzaam plegen te zijn. G. Zij, die in loondienst werkzaamhe den verrichten, die voor hen van bijkom, stige aard zijn. H. zy, die de leeftyd van 65 jaren heb ben bereikt. Hoole is de man, die Uw naaimachine kopen kan; h(j betaalt goede prijzen, dat zal hij U bewijzen, ongeacht welk merk, defect geen bezwaar; ook oudere modellen. Ik houd mij aanbevolen om ook bij U te komen. Bel even 22787 of zendt briefkaart en ik kom. 250 (.Adv. Het is de bedoeling, dat in normale gevallen een werknemer, die werkloos wordt, aanvankeiyk uitkering krachtens de wachtgeldverzekering ontvangt over ten minste 48 dagen per uitkeringsjaar, terwijl hij by langer durende werkloos heid daarna aanspraak heeft op een uit. kering krachtens de werkloosheidsverze. kering over 75 dagen. Het wachtgeldreglement van een be drijfsvereniging stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan 80 pCt. voor gehuwde mannen, gehuwde vrou welijke kostwinners en ongehuwde man nelijke of vrouwelijke kostwinners; 70 pCt. voor on gehuwden, niet-kostwinners, van 18 jaren en ouder, die niet bij hun ouders inwonen en 60 pCt. voor de overi. ge werknemers, van het dagloon. zy het op andere gronden heeft het Amsterdams Gerechtshof heden morgen het vonnis van de recht bank d.d. 15 October j.l. van f 10.— subs, tien dagen hechtenis tegen de journalist H. A. Lunshof bevestigd. De raadsman, mr. S. Gerbrandy, te kende cassatie aan, zodat de Hoge Raad in deze kwestie het eindoor deel zal moeten vellen. Mr. L. van Lookeren Campagne, raadsheer van het Hof, las het vonnis voor. Het Hof was van mening, dat Lunshof zich niet kan beroepen op ver schoningsrecht, omdat de verplichting tot geheimhouding voor journalisten niet algemeen erkend is in tegenstelling tot die voor artsen en advocaten. Deze conclusie van het Hof was mede geba seerd op het feit, dat het beroep van journalist voor ieder zonder enige be perking open staat. Evenzeer verwierp het Hof het beroep op overmacht van de heer Lunshof (die had aangevoerd, dat hij in de ogen van beroepsgenoten onmogelijk zou wo»den, indien hij de naam van zijn zegsman zou noemen), „omdat hij door eigen vrije daad de ge heime notulen heeft gepubliceerd en zich dus uit eigen vrije wil in de posi tie heeft gebracht, waarin hij gedwon gen kon worden mededelingen over de bron(nen) van deze publicatie te doen". De vakgroep kwekers van de L.T.B. houdt vanmiddag een buitengewone algemene vergadering te Haarlem. De voorzitter, de heer J. Elders herinnerde er aan, dat de vergadering zich vijf weken geleden met grote meerderheid van stemmen heeft uitgesproken, dat bedrijfsmaatregelen, in verband met de door de regering noodzakelijk geachte controle op in- en uitvoer en door haar vastgestelde minimumprijzen voor het buitenland, nog niet gemist kunnen worden; wel werd veel critiek op de bestaande maatregelen uitgeoefend. De ze vergadering is er nu, om te bespre ken, welke 'maatregelen noodzakelijk zijn. Nu wü, als de voortekenen niet be driegen, aan de vooravond staan van de stichting van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, is het uiterst belang rijk, dat de bloembollenkwekers zich bezinnen op datgene wat voor de be hartiging van hun gezamenlijke belan gen noodzakelijk is. Het zal noodzakelijk zijn, dat veel be grip wordt getoond voor anderer me ning, want het moge waar zyn, dat eigenbelang het sterkst tot de indivi duele persoon spreekt, wanneer over groepsbelangen wordt gesproken, zal eigenbelang op het tweede plan dienen te komen. In bespreking zullen komen het rap port van de uit de Kring Bloembollen streek van de L.T.B. benoemde com missie, benevens een voorstel van de afdeling Hillegom en andere voorstel len. Het bestuur kan ze helaas niet ge heel overnemen. De teelt van bloembollen wordt be oefend onder niet gelijke omstandig heden en waar deze voor bijna alle vakbeoefenaren sterk uiteenlopen ten aanzien van outillage van bedrijf, hulp van inwonende kinderen, grondsoort enz., spreekt het wel vanzelf, dat deze omstandigheden van invloed zijn ge weest bij het samenstellen van het rap port en de ingediende voorstellen. Bij het bepalen van het door het Bestuur in te nemen standpunt zijn al deze factoren maatgevend geweest. De rapporteurs en degenen die voor stellen hebben ingediend zullen als goede organisatiemensen begrijpen, dat ook rekening moet worden gehouden met de belangen van vakgenoten voor wie de omstandigheden anders liggen dan voor hen. Het Wit-Gele Kruis verzoekt ons op neming van het volgende: In de loop van 1948 zal het landelijk werk van het Wit-Gele Kruis het 25- jarig bestaan van zijn organisatie her denken; het plaatselijke werk is een vijftal jaren ouder. Hoezeer datgene wat gepresteerd is de bewondering van buitenstaanders vermag te wekken, bleek wel op het in ternationaal congres van katholieke artsen te Lissabon, vorig jaar gehouden: Katholiek Nederland werd er om be wonderd en benijd. Het Wit-Gele Kruis heeft voldoende lange tijd gearbeid, om met kracht van redenen te kunnen getuigen, dat het in een behoefte voorziet en boven dien getoond heeft zijn eigen katholieke karakter te kunnen bewaren, om het tot zegen te doen strekken van ons volks deel. dat zulk een organisatie van maatschappelijke gezondheidszorg drin gend nodig heeft. Wanneer wij hier b.v. wijzen op de uitgebreide diensten voor Moeder en Kind: moedercitrsussen op leiding van kraamverzorgsters, kraam hulp. zuigelingenbescherming door con- sultatiebureaux en huisbezoek, dan zal het ieder duidelijk wezen, welke grote gezins- en gelöofsbelangen hierbij be trokken zijn. We zouden ook kunneii wijzen op de beïnvloedende en opvoe dende arbeid van de talrijke wijkver pleegsters in hun dagelijks contact met de gezinnen en vooral met de huis vrouwen. Wil het Wit-Gele Kruis zich handha ven en overeenkomstig de behoeften des tiids uitbreiden, wil het als katholiek sociaal werk overal doordringen, ook en juist in de kringen, waar de nood het grootst is en waar de mensen daardoor des te meer gevaar lopen ten Drooi te vallen aan materialisme, communisme en modern heidendom, dan zal het werk van het Wit-Gele Kruis, vooral ook het nationale werk. nog veel meer en veel overtuigender in brede en breder krin gen moeten worden gesteund. Wij zijn er van overtuigd, dat Katholiek Neder land tot heden metterdaad te weinig ge toond heeft ten volle te beseffen, wat het in het Wit-Gele Kruis bezit en hoe zeer het juist dat Wit-Gele Kruis kan gebruiken werkelijk het zout der aarde te zijn. het zout. dat het bederf in de meest ruime zin des woords tegen houdt. Het Australische lid der Commissie voor Goede Diensten. Kirby. wordt thans, alvorens hij de reis naar Lake Success aanavaardt. toch nog te Bata via terug verwacht. De leden zijner de legatie. die nog in Batavia vertoeven, verwachten hem de helft dezer week te Batavia. AM8TKRDAMSCHT5 RIJTUIG MIJ. IJMUIDEN, 24 JANUARI. IJm 70 f 3850.— Kw. 17 f 810.—, Kw. 69 f 2590-—. Kw. 107 f 2410.—. Aanvoer: 35 kisten tong -en tarbot, 40 kisten wijting, 200 kisten schol, 100 kisten schar. 30 kisten kabeljauw en 10 kisten diversen. IJMUIDEN. 26 Jan. IJm. 99 ƒ16.830, R.O. 53 13.630, IJm. 5 2496. Aanvoer 2342 kisten verse haring. vertaling HERMAN ANTONSEN 13) De luchthartige bewoners van Ta hiti zaten aan hun avondmaal. Eten, plezier en vrolijkheid lagen ln het voor. uitzicht. De lantaarns werden ontsto ken. De restaurants en clubs kregen druk bezoek. In het hotel was muziek, overal was muziek, binnen en op straat. Warin zat met zijn één gulden vijftig in de hand naar het water te staren. Aan boord van de „Ahimanu" was het licht aangestoken. Er is niets zo neer drukkend voor een gezond man als een lege maag. Dan wordt het gemakkelijk zich somber te voelen, te erkennen, dat men een mislukkeling is en zyn eerge voel verloren heeft. En de heerlijkheid van de avond, de gladde zee die de ster ren weerspiegelde, de geur der bosseji, de groen begroeide heuvels en de door de schemering verdoezelde scherpe rot sen droegen er nog toe by zijn stemming te versomberen. Op ziilke ogenblikken valt het zwaar wysgerig te zoggen, dat er altijd wéér een dag komt, als die dag niet, veel anders kan brengen dan een diepere val. Bij Wing Lee en in der. geflijke eetgelegenheden kostte een maal minstens, negentig cent. Wat overbleef zou dan net genoeg zijn voor een brood, je en wat bananen voor zyn ontbyt Maar hy kon er niet toe komen, zyn geld aldus te besteden. Hy had er geen zin in. Zijn hongqr was niet zo heei ergals hy maar niet de stad in ging, waar de etenslucht hem in de neus kon dringen. Hij bracht de nacht in een loods door op een bed van zak ken en gedroogde bladeren. Ek viel daar niets te stelen; de loods stond open en werd niet beiwaakt. Maar toch ging hij de volgende morgen vroeg er reeds uit, om de kans niet te lopen weggejaagd te worden. Hij had de laatste stap naar het schooiersdom gadaan. Hy was zon der middelen van bestaanbehalve dan die één gulden vijftig cents. Vroeg ln de ochtend liep hij langs de schelpenweg naar buiten, om ln het wild groeiende vruchten te zoeken. Hy kwam inlandse huisjes voorbij, maar de Tahitianen zijn niet gewend aan vroeg opstaan en niemand zag de terneerge slagen blanke langs de weg gaan. terwyl hy nu en dan een „guava" of overrype „papaya" plukte. Een gekoelde met ci troensap besprenkelde „papaya" kan aan het ontbyt zeer goed een „grape fruit" vervangen. Maar men kan er zijn ontbyt niet mee doen. De „guavas" lesten zijn dorst. Hij probeerde enkele „mangos", die prachtig van kleur wa. ren, doch het gele vruchtvlees smaakte als een pruim in terpentijn gedrenkt. Hy had geen tabak meer, maar nog wel enige lucifers en hy wilde een vuurtje maken en enkele „fels" roosteren. Als hij er dan nog een cocosnoot bij kon vinden, zou het wel zo wat gaan. Hij volgde met dit doel het steile beloop van een stroompje tussen de rotsen. Bij een kleine poel vond hy een bosje rood- paarse „feis'' en een kokospalm, welks vetrgroeide en gebogen stam hem ge makkelijk gelegenheid bood bij de vruch. ten te komen. Hij dacht aan Biquet met zyn verhalen over de wonderen van de kokospalm. Hy had reeds twee noten geplukt, voordat hij nog wist. hoe hü ze open moest krygen. Het was een even lastig probleem, als dat der conservenblikjes. Hy had wel eens van de methode gehoord, een ge punte stok in de grond te zetten en daarop met de noot te slaan om de bast te doen splijten. Maar hij zag ner gens een geschikt stuk hout en langs het water lag slechts hier en daar wat drijfhout. Hij trachtte de noten te bre ken door ze tegen de rotsen te gooien, maar door de elastische vezels werd de schok te veel gebroken. Hij klom weer in de palm en liet een noot van grote hoogte neervallen. Die sprong omhoog en kwam in het poeltje terecht en wan. hopig gaf hy zijn pogingen op. Terwijl hy drijfhout voor zijn „feis" verzamelde, zag hij een vis met een oranje staart en vergat daardoor de noten helemaal. Tussen de platte stenen in de beek ving hij er een stuk of vijftien, besmeerde die met slijk en legde ze in de gloeiende as van zyn vuurtje. Hij wikkelde de „feis" in groene bladeren, om ze tegen verschroeien te beschutten. Eindelijk was hij met zijn maal klaar. De vis smaakte hem heerlyk. De geroosterde „feis" waren zoet en sappig. Hij likte zyn vingers af en wies ze in het poeltje. Hij voelde zich wonderbaarlyk versterkt, totdat hy zijn gezicht in het water weer spiegeld zag en zijn kleren bekeek, die tot aan zyn knieën doornat waren en vol groene wieren zaten. Hy had zichzelf wel voor de hongerdood weten te be hoeden. maar hij kon toch niet als een wilde in het bos blijven leven. En wat verlangde hij naar iets roqkbaars! Naar een heel zware sigaar! Hy keerde naar Papete terug en zag hoe de inlanders hem uit hun hutten nieuwsgierig na staarden, 'n Schooier! Dat was hi) nog niet eens! Een schooier werkte nu en dan nog voor zyn brood, ais hij gelegen heid vond. Maar hij kon zelfs geen ge" tegenheid vinden. En zijn opvoeding en beschaving beletten hem als een oer mens in het bos te gaan leven. Hy zou er nog wel bovenop komen! Hij hield zich voor. dat er toch wel iets aan hem moest mankeren, als hy geen be hoorlijk levensonderhoud ln de tegen woordige omstandigheden zou weten w vindeneen baantje, dat passend was voor een blanke Een nederlaag was een erkenning van totale ongeschikt heid. Met opgeheven hoofd, rammelend met 't geld ln zyn zak. liep hy verder, vastbesloten eerst de schipper van de „Ahimanu" aan te spreken en ln geval vóór de avond een baantje op scharrelen. Hij mocht niet lamlendnj worden. Elk begin kon tot een einde voeren! Plotseling dook hij weg in de weel derige struiken langs de berm. In d verte naderde een auto. waarin Lang en zyn dochter gezeten waren. Hy zag, da ze nieuwsgierig keken, toen het derte zich nog bewoog, nadat hi) doorheen gekropen was en hy schaam zich over zyn toestand en over zijn welling, om zich voor hen te verberg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2