De West Roofoverval op automobilist Conferentie met de West geopend HANDHAVING VAN DE EIGEN STATUS Nieuw-Guinea, eiland der toekomst VEEL GEPRESTEERD Sinds drie maanden grote petroleumvondsten Dr. Beel: „Proces der staatkundige hervormingen heeft vertraging ondervonden" Dus: eigen leger, financiën en buitenlandse betrekkingen AUSTRALIË HEEFT IN HET OOSTELIJK DEEL m Verrassingen niet uitgesloten H Schoolverzuim SCHUMAN: DEVALUATIE HARDE NOODZAAK Tot hoofd en hart Lifter rijdt auto te pletter &e Marinebegroting DRIE ZUILEN VAN SAMENWERKINGVRIJHEID, GELIJKWAARDIGHEID EN VERBONDENHEID Curasao wenst hervormingen aMMi immpm Oordeel van de Republiek KABINET-HATTA NOG NIET GEREED T.N.I. zal „ere-divisie vormen Prins Bernhard te Londen Het weer DINSDAG 27 JANUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24060 Spoedige indiening bij de Tweede Kamer Rede minister Jonkman NOORD AMERIKA mI t <l \'tlLANDE" BOvm NTnyyaji ZUID o ceaa e WEST INP1E AMERIKA) 5 e - V_ BUREAUX'VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. J. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever In. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiSn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Ronde-tafelconferentie, welke vandaag tussen vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en Cu. raeao begint, zal. als de voortekenen ons biet bedriegen, met uiterst scherpe dis cussies, als het daar tenminste bij 2al blijven, gepaard gaan. De ontwikkeling ih Indonesië heeft haar felle weerslag in „De West". Te veel misschien is ons oog gericht, hoe begrijpelijk ook, op het zo wel politiek als economisch zo- uiterst belangrijke Oost-Indië, waardoor onze interesse voor West-Indië wel eens op de achtergrond geraakt. Hoe onjuist deze opvatting is en hoe nauw het verband tussen Oost en West in werkelijkheid is, zal deze conferentie meer dan duidelijk bewijzen. Het optreden der West-Indische delegaties moge wellicht oen meer pri mitieve indruk wekken vergeleken met de sluwe diplomatie der Indonesiërs, in Wezen gaan hun eisen in dezelfde rich ting. Het heeft weinig zin thans reeds op de discussies vooruit te lopen. Wèl lijkt het ons goed, aan de hand van de goed ge documenteerde inleiding, welke mr, G. Kropman, die zelf als lid van de Parle mentaire Commissie het vorig jaar een studiereis naar West-Indië gemaakt heeft, op het partij-congres der K.VJP. eind October 1.1. heeft gehouden, ter oriëntatie van onze lezers enkele passa ges uit deze beschouwing over te nemen. De heer Kropman wijst op het merk waardige feit, dat men in 1936, toen de staatsregeling voor Suriname en Curasao tot stand kwam, eerder de grondwette lijke voogdij heeft trachten te versterken dan losser te maken. Er is een gebieds deel Curasao en een gebiedsdeel Suri name. Zij liggen vijf uur vliegen of plm. 1500 K.M. van elkaar. Zij hebben een zeer verschillende geschiedenis en zeer verschillende bevolking. Niettemin is de Surinaamse staatsregeling tot in de kleinste onderdelen gelijkluidend met de Curacaose staatsregeling. Het woord ^volksvertegenwoordiging" komt in geen van beide staatsregelingen voor, terwijl aan de gouverneurs nog steeds een bui tengewoon grote machtsbevoegdheid is toegekend. j De Koninklijke rede van December 1942 heeft ook in de West iets los gemaakt. Er bestond daar welis waar geen nationalistische beweging zo als in Oost-Indië; in de West is immers Seen eeuwenoude cultuur, geen Aziatisch, voor de Europeaan bijna onbegrijpelijk zieleleven, geen langzaam opkomend ver- Zet, want de geschiedenis van het vrije Volk van de West is nog jong, maar Wel bestaat er een sterk verlangen eigen zaken zelf te regelen. ^Tr. Kropman is van oordeel, dat het dringend nodig is, zo spoedig mogelijk «en einde te maken aan de „bevoogding" eh een staatkundige toestand te schep pen, waarbij inderdaad de interne aan gelegenheden, de landsaangelegenheden, door de eigen bevolking worden behar tigd. Daarvoor zal in de eerste plaats algemeen kiesrecht nodig zijn, ofschoon de verwezenlijking hiervan, gezien de sa menstelling der bevolking, tal van proble men zal opwerpen. Decentralisatie op soort gelijke wijze als bijv. in het aecoord van Linggadjati is voorzien, zal eveneens ge biedende eis zijn. Mr. Kropman ls er Van overtuigd, dat reeds onder de t e- genwoordige grondwet ingrijpende Veranderingen in de staatsregelingen hogelijk zullen zijn. Laten wij hopen, dat deze structuur-veranderingen vreed zamer zullen verlopen, dan die in het andere deel van ons Koninkrijk. Wie echter zou menen, dat de West-Indiërs •binder „lastig" met hun eisen zullen zijn v°or onze regering, zal bedrogen uit komen. Hun kansen echter op een spoe dige verwezenlijking van hun gerecht- Vaardige verlangens zullen des te groter zijn, indien zij niet trachten ineens het „onderste uit de kan" te hebben. Weten zij, in eerlijk overleg, hun eisen {je matigen, vertrouwend op de oprechte bedoelingen onzer regering, dan zullen baar onze overtuiging de overblijfselen van een „koloniaal" beleid in de West binnen korte tijd tot het verleden beho ren. Moge dit proces zó verlopen, dat het biet leidt tot een verscheuring, maar Veeleer tot een versteviging van het Rijksverband. - Dp de rijksverkeérsweg Utrecht °en Haag heeft zich dezer dagen een Seval van roof voorgedaan, waarvan ®eh automobilist, de 42-jarige Haagse erenarts, dr. Roodzant, het slachtoffer 18 geworden. De auto is ter hoogte van de Nutriciafabriek te Zoeterwoude met een snelheid van 120 km. tegen een betonnen paaltje langs de weg ge beden en daarbij geheel vernield. Dr. Roodzant overleed weinige ogenblikken na het ongeluk. Achter "et stuur zat een 19-jarige lifter, op Vvie de portefeuille van de dieren arts gevonden werd. De jongeman verkeerde onder de invloed van 8terke drank en kwam er met en kele snijwonden af. j Daar er sterke aanwijzingen waren in e richting van een beroving, heeft de boiitie de jongeman verschillende keren jj.h verhoor afgenomen. Thans heeft U bekend, dr. R. achter het stuur weg jagen te hebben en toen zelf te zijn kw*1 rbden- Toen de eigenaar weer bü- aaJ®®?'en naar het stuur greep is de ontstaan met het bekende •bstige gevolg. .bet A.N.P. verneemt heeft iee 'bmisterraad goedkeuring ver- Van een gewijzigde begroting de Twarine' zodat de indiening bij Wijzir?eede Kamer en een nota van kan °P die begroting spoedig 'Worden verwacht. *i»a ttimister van Marine ad inte- de begroting verdedigen* Bij de opening vandaag der con ferentie Nederland-Suriname-Cura- ?ao. heeft de minister-president, dr. L. J. M. Beel, dé openingsrede uit gesproken. Spr. vroeg allereerst aandacht voor wat in hoofdzaak haar wording heeft bepaald en voor wat voornamelijk haar taak zal zijn. Daarbij haalde hij uitvoe rig aan de bekende radiorede van 7 December 1942 van H.M. de Ko ningin. In de Troonrede van 23 Juli 1946 werd ten aanzien van West-Indië ver klaard, in aansluiting op de petitios van en besprekingen met de delegaties van de staten van Suriname en van Cura cao, dat wat reeds zonder grondwets wijziging ter bevrediging van de drang naar vernieuwing der staatsinstellingen aldaar zou kunnen geschieden, ten spoedigste zou worden bevorderd, op dat Suriname en de Nederlandse Antil len zullen kunnen beginnen met op nieuwe voet eigen leven, deelgenoot schap in het Koninkrijk en in het bij zonder hun taak. in eigen omgeving ter hand te nemen. Niet alleen tengevolge van de moei- lijkheden in Indonesië maar ook ten gevolge van het tijdrovend karakter der voorbereiding ener ingrijpende wettelijke voorziening, welke voor de Overzeese Gebiedsdelen gelden moet, heeft het proces der staatkundige her vormingen ten aanzien van de West- Indische staatsdelen vertraging onder vonden. De in de Troonrede aangekondigde herziening van de staatsregelingen van Suriname en van Curasao binnen het raam van de Grondwet, zoals die thans luidt, kon pas eind November ].L in een tweetal wetsontwerpen aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De regering is er zich van bewust, dat een conferentie, beperkt tot vertegen woordigingen van Suriname, de Neder landse Antillen en Nederland, in zoverre ook een beperkt arbeidsveld voor zich ziet, dat zij zich over de plaats van en de verhouding tot Indonesië niet volle dig uitspreken kan. Het Koninklijk Besluit der bijeenroe ping nodigt U, aldus dr. Beel, uit ten eerste de beginselen te formuleren voor de wenselijk geachte hervormingen in de tussen Suriname, Curasao en Neder land bestaande staatkundige betrekkin gen als deel van de staatkundige her bouw van het gehele Koninkrijk en ten tweede deze beginselen uit te werken in een of meer ontwerpen tot nadere re geling van de verhouding tussen deze staatsdelen en tot verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde. De toegezegde zelfstandigheid der Rijksdelen en de van hen verlangde duurzame samenwerking zullen heb ben te rusten op de drie zuilen van Vrijheid, Gelijkwaardigheid en Ver bondenheid. Dit betekent dat Nederland zelfstandig zal blijven en Suriname en de Neder landse Antillen zelfstandig zullen wor den, alle in het genot van de rechten en verplichtingen, welke het kenmerk zijn der zelfstandigheid, en alle zodanig, geordend, dat de toewijding van het Huls van Oranje, onderlinge samen werking en goede internationale betrek kingen tot hun recht zullen komen. De regering is er van overtuigd, dat voorbeelden uit vroeger èn tegenwoordig Nederlands staatsrecht en uit nieuw op gekomen Indonesische staatkundige ver houdingen leerrijk zullen kunnen zijn en dat oplossingen in Noord- en Zuid- Amerikaanse republieken gevonden of in Britse en Franse West-Indische gebieden nagestreefd, zullen kunnen dienen tot het vinden van de weg naar wat voor ons aanbevelens- of begerenswaard is te achten. In antwoord op deze rede heeft de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, eveneens een rede uit gesproken. Niet eenvoudig is het, uit de ramp spoed van een wereldoorlog, uit de lang durige beproeving van bezetting van Ne derland en Indonesië, en uit de inmid dels natuurlijk gegroeide zelfstandigheid van de vrij gebleven Nederlandse Antil len en Suriname, door de woelige en ingewikkelde na-oorlogse omstandighè- den heen, de weg naar de verlangde nieuwe rechtsorde te vinden, aldus spr. In dit verband, zeide spr., is van de zijde der Curagaose delegatie verzocht, mede te delen, dat zij met de meeste klem onder de aandacht der Nederlandse regering heeft gebracht, dat naar haar oor deel reeds vóór de staatkundige her vormingen uit, waarmede deze con ferentie zich heeft bezig te houden, ten spoedigste in feite hervormin gen noodzakelijk zijn, welke volgens haar woorden in de eerste plaats, als in de Koninklijke rede in het vooruitzicht gesteld, de geiykstan- digheid van de Nederlandse Antillen en Nederland erkennen en welke in de tweede plaats Aruba tot een zelf standig gelijkgerechtigd staatsdeel maken, onafhankelijk van de an dere Nederlandse Antillen. Het spreekt vanzelf, aldus spr., dat deze mededeling op geen enkele wijze andere vertegenwoordigers bindt of te kort doet. Hierna ging de conferentie over tot een eerste besloten vergadering. Bij de opening der conferentie, die hedenmorgen 11 uur in de zaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ge schiedde, waren aanwezig de voltallige delegaties van Nederland, Suriname en Curacao, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de leden van de mi nisterraad met hun respectievelijke echtgenoten, mej. mr. A. M. Tellegen, directrice van het kabinet van de Ko ningin, verschillende leden van de Raad van State en vele andere autoriteiten. De Nederlandse regering zal heden ter gelegenheid van de opening der Rijksconferentie tussen Nederland, Su riname en Curacao een receptie geven in de Ridderzaal. NEDERLANDSCHE ANTILLEN smr. MAARTE* STEUSTATW5 SABA CURASAO BONAIRE ARUBA mOLF VA REX.CO' - f' J ntvt 4 T* f OEN WIND r'Ptó[,>é f,' EILANDEN. nnrirM ^bmËÈM panama kanaal GRÓÓTE MARIBO GUYAMA VENEZUELA, COLUMBIA NED.WEST INDIE SURINAME 166343 INWONERS. 140651 K.M.2 OPPERVLAKTE EILANDEN BOVEN DEN WIND PpR TO R IC CSRARBUDj -f/ STKÏTTSc,'ANTIGUA MONTSERATeK' GUADELOUPE^ DOMINICA s<? ■Z- MARTINIQUE.^ ■ST. LUCIA 0aa ST VINCENT C>w onnHH Hedenmorgen is in Den Haag de conferentie met de West begonnen. Minister-president dr. L. J. M. Beel sprak de openingsrede uit. Ter linkerzijde ziet men v.l.n.r. de ministers L. Götzen, ir. S. L. Mansholt, mr. J. H. van Maarseveen, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van OosterhoutRechts van dr. Beel achtereenvolgens mr. dr. P. J. Witfeman, dr. J. J. Giélen, A. H. J. L. Fiévez en dr. J. R. M. van den Brink. De West staat momenteel in het brandpunt der belangstelling; vandaag is de Ronde- Tafelconferentie te Den Haag begonnen. Hierboven een afbeelding van onze West- Indische bezittingen: Suriname en de Bovenen Beneden-toindse eilanden. Volgens Antara heeft Hatta Zondag j.l., na de bespreking met de Commissie voor Goede Diensten, te Djocja aan journalisten verklaard, dat de komst van de Commissie voor Goede Diensten naar Djocja ten doel had, aan de repu blikeinse regering de vraag te stellen, of zij de zes punten der Commissie onvoor waardelijk aanvaardt als basis voor de politieke besprekingen met Nederland. Hatta heeft toen medegedeeld, dat de republiek deze punten inderdaad on voorwaardelijk aanvaard heeft. Ook heeft de republiek op deze zes punten geen eigen interpretatie. Zij houdt zich slechts aan de verduidelijkin gen van de Commissie zelf, welke ver duidelijkingen bestaan uit vijf punten. Hij voegde hieraan toe, dat de aahvaarding der zes punten van de Commissie voor Goede Diensten in het geheel geen verandering zou brengen in de status der beide par tijen, voornamelijk op het stuk van de verhopding tot de Veiligheids raad. In „Merdeka" schrijft Loebis nog, dat tijdens het bezoek der Commissie voor Goede Diensten te Djocja in een uit gebreide gedachtenwisseling de gevol gen van het aanvaarden der zes punten van de Commissie voor Goede Diensten onder ogen werden gezien. Uit deze gedachtenwisseling is dui delijk gebleken, dat de aanvaarding dezer zes punten niet betekent, dat er in de huidige status der republiek een verandering komt. Volgens republikeinse kringen is het derhalve duidelijk aldus Loebis dat dit standpunt is vervat in het eer ste der zes door de Commissie toege- Nieuw-Guinea was een „waarde loos, bezit". Ziedaar het officiële oordeel ons steeds weer voorge houden. Nu en dan verschenen er korte, niets zeggende berichtjes in de bla den pver kostbare, weinig doeltref fende expedities en gelukkig! zelden verscheen er een slecht boek. Een goed werk over dit zo machtig interessante gebied bestaat er niet. Dat Australië van de door hem be stuurde Westelijke helft van N.G. een bloeiende kolonie heeft weten te maken, is hier in Nederland slectits aan de enkeling bekend. En nu „Den Haag" zich plotseling weer schijnt te herinneren, dat er nog zoiets als een N.G. bestaat, is een kort overzicht van het door Australië gepresteerde hier wel op zijn plaats. De Westelijke helft van dit op één na grootste eiland ter wereld bestaat uit het z.g. Papua en het gebied vóór 19zl aan Duitsland toebehorende, het Kaiser Wilhelmland. In 1883 hees de Austra lische politie-chef van Thursday-Island de Britse vlag op de plek waar nu Port-Moresby ligt en nam de ljolonisatie van Papua een aanvang onder de geniale gouverneur Sir Hubert Murray. Daar beide gebieden door een afzonderlijke administratie werden beheerd, zijn er vanzelfsprekend twee statistieken, wat de economische prestaties betrefL Papua telt 300.000 inboorlingen, waar van er in 1941 10.000 in dienst stonden van de 1800 Europeanen, die er zich hadden gevestigd. De resultaten van 1933 cif waren als volgt: boorlingen, waarvan er in 1941 35.000 in dienst stonden van de 4.000 Europeanen, die er zich hadden gevestigd. Dit gebied voerde in 1941 uit voor een bedrag van 3.254.000, waarvan de diverse goud mijnen 2.797.000 bijdroegen en de rest werd aangevuld door de kokos-planta ges, die thans gezamenlijk een opper vlakte van 138.500 H.A. beslaan. Gezien de moeilijkheden, waarmee regering zowel als particuliere kolonisators hadden te kampen, is deze prestatie moeilijk te overscnat- ten. Immers de bevolking bestond gro tendeels zeker 85% uit mensen eters en koppensnellers, die geduren de tal van jaren zich zeer besliste en krijgshaftige tegenstanders toonden van elke inmenging in de zeden en gewoonten hunner primitieve maat schappij. Ontelbaar zijn de ambtena ren, particuliere ondernemers, goud zoekers en bruikbare zowel als on bruikbare avonturiers, die ten offer vielen aan de diverse ziekten als ma laria tropica, zwart-water-koorts, berri-berri etc., die vooral in Nieuw- Guinea een uiterst kwaadaardig ka rakter dragen. Niettemin heeft men doorgezet en de pacificatie van Austra lisch Nieuw-Guinea is een feit gewor den. Bruut geweld werd zelden ge- Foto: Een van de menseneters die nog heden ten dage in Nieuw- Guinea voorkomen Veldpolitie, gere- cruteerd uit blan ken en inlanders, blijft met succes, ofschoon nog niet altijd met volledig resultaat, de strijd tegen hen voeren. Export Cijfers in Pond-Sterling Rubber Koffie Kokosnoten Copra Goud 1933 56.000 2.400 29.000 89.000 45.000 1938 124.000 7.500 48.000 191.000 97.000 1941 161.000 8900 61.000 209 000 133.000 221.400 Het mandaat-gebied 467.500 572.900 telt 684.000 in- bruikt. Tact en een juist psychologisch inzicht hebben het hunne gedaan. Aan de universiteit van Sydney wer den jongemannen opgeleid enkel en al leen voor dienst in Nieuw-Guinea. Me dische expedities en patrouilles, verge zeld van anthropologen en ethnologen, deden wonderen. Tevens werd een „veld politie" gecreëerd, die aanvankelijk uit louter blanken bestond, maar thans „The Royal Papuan Constabulary" heet en meer dan 400 leden telt, die van zui ver inlandsen bloede zijn. Papoea's worden aan de universiteit van Sydney opgeleid tot medische assis tenten en in Port-Moresby zijn de as sistenten bij de P.T.T. zonder uitzonde ring zonen des lands. Anstralisch Nieaw-Guinea gaat een grote toekomst tegemoet, vooral nu er sinds een drietal maanden petroleum is gevonden in enorme hoeveelheden. Het ls de geologen gebleken, dat het Nieuw- Guinese oliebekken waarschijnlijk gro ter en rijker is dan dat van Suma tra Gedurende de oorlog heeft het land enorm geleden. De Japanners hebben er verwoestingen aangericht, die nog lang hun sporen zullen drukken op de vlotte vooruitgang van dit rijke, nog slechts oppervlakkig ontsloten gebied. Doch de Australiërs hebben de zaak aangepakt op de hun eigen, zeer effi ciënte wijze. En worden daarbij stevig geholpen door dat gedeelte der bevol king, dat heeft leren denken en inzien, dat er inderdaad voor haar bestwil wordt gewerkt. Zü vormen dat zeldzame geval, waarin, mensen, die nog tot voor kort in omstandigheden leefden niet ongelijk aan die uit het Stenen tijdperk, in luttele jaren tijds zich hebben aan gepast bij en ingeleefd in de zeden en gewoonten der twintigste eeuw en daar bij niet noemenswaardig hebben, ge leden. Natuurlijk is uiet alles goud wat er blinkt. De „veldpolitie" bijvoorbeeld komt af en toe nog wel eens voor ver rassingen te staan, zoals een maand of vier geleden. Een der inheemse leden van het corps, gestatUmneerd op een eenzame post, wa$ gestorven en een groep collega's uit Port-Mo resby onder leiding van^enige blanke officieren, ging hem de laatste eer bewijzen. Na de begrafenis bleef het gezelschap overnachten. Een der officieren, nogal inatineus, stond zeer vroeg op en wilde een ochtendwandeling gaan maken, toen hy enige dorpelingen zag rondlopen, die op verdachte wijze iets. waarop ze liepen te knabbelen, trachtten te ver bergen, Gesommeerd de betrokken lekkemy te tonen, werden de onder vragende politieman twee7 half afge kloven handen onder de neu« gehou den. En toen deze z«n verontwaardiging nogal duidelijk te kennen had ge geven, i antwoordde de woordvoerder van het gezelschap: „We sorry, mis ter, muchee sorryMaar als we ge weten hadden, dat u hem zélf had willen hebben, hadden wij hem zeker niet weer opgegraven voegde punten, zodat de status der re- publick blijft, gelijk zij thans is, d.w.z. het behoud van een eigen leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrek kingen. De status der beide partijen zal zich eerst dan wüzigen, wanneer een maal de Verenigde Staten van Indone sië zullen zijn gevormd, aldus Loebis in „Merdeka." Naar Aneta nader van bevoegde re publikeinse zijde te Batavia verneemt, geven de verklaringen van Hatta en Loebis inderdaad het officiële republi keinse standpunt weer. De „Nieuwsgier" meent, dat er dan blijkbaar niets is veranderd. Het blad zegt: „Vermoedelijk zijn we nog niet veel verder". Antara verwacht, dat Hatta eerst vandaag of morgen eeh nieuw uit zestien personen bestaand kabinet zal vormen. Antara zegt, dat het nieuwe ka binet de opdracht zal kragen de onderhandelingen met de Nederlan ders via de Commissie voor Goede Diensten voort te zetten onder na leving van de op de „Renville" ge sloten overeenkomst. Antara deelt voorts mede, dat het uit betrouwbare bron vernomen heeft, dat de opperbevelhebber van de T.N.I. een „eredivisie" zal vormen, welke zal be staan uit republikeinse legereenheden, die conform de bestaande overeenkomst uit de „zakken" naar onder republikeins gezag staande gebieden teruggetrokken zullen worden. De republikeinse delegatie met Sjari- foeddin en ook Sjahrir arriveerden he denmiddag te Batavia. Voor privé-aangelegenheden, zo meldt Reuter, is Prins Bernhard je ponden aangekomen. in het restaurant „Le bon Viveur" in Hertfordstreet, Mayfair, waar hij na aankomst de lunch ge bruikte, brak brand uitjy Verschillende gasten verlieten de tafel, doch de Prins bleef zitten. De brandweer was spoedig ter plaatse. In dit leven heeft alles een zin. 1 Het duurt echter soms lang voor wij deze doorgronden. J Verwachting tot Woensdagavond: Meest matige wind tussen Oost en Zuid. Enkele overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. In de nacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zon 8.28—17.18, maan 18.52—9.44. (Van een bijzondere medewerker) et mag weü als bekend veronder steld worden, dat wij reeds her haalde malen de aandacht geves. tigd hebben op het feit, dat, willen we verbetering brengen in de maatschappU van deze tijd, we het gezin in het mid delpunt van onzé vemieuwingsstrijd moeten stellen. Nu dezer dagen weer een nieuwe actie is ontketend om het verontrustend aantal schoolverzuimen tegen te gaan, n.l. op de „Eilanden" te Amsterdam, blijkt onmiddellijk, dat men in de strijd daarvoor niet in de eerste plaats, de jeugd, de spijbelende leerling, maar de verantwoordelijke ouders moet aangrijpen. De feiten spreken duidelijke taal. Zestig verzuimen per dag. En vóór ons hebben we de gegevens liggen van een grote school in Amsterdam in een ander gedeelte van de stad, waar dat cijfer de laatste weken niet meer dan zes of acht per dag bedraagt, waarvan ziekte hoofdoorzaak is, waar klassen zijn, die dagenlang geen absenten tellen en werkelijk ongeoorloofd verzuim zo goed als niet voorkomt. Het gezin, waaruit de kinderen komen, bepaalt in hoge mate het al of niet geregelde schoolbezoek. En daarom is het zaak te proberen het gezin te verbeteren, enige opvoedkundige wen. ken te geven en zo nodig te helpen en in de goede richting te dwingen. Werkelijk verheugend is het initiatief, dat te Amsterdam genomen is. Het moge een voorbeeld zijn voor het gehele land. Het directe huisbezoek bij onbekend ver zuim, het verschijnen der politie aan de deur, desnoods het verschaffen van nood" zakelijke kleding en, in de toekomst mis. schien, ook van oppashulp, het zijn alle. maal middelen, die de ouders zullen overtuigen, dat hun kinderen op school behoren te zijn. De niet-goedwillende of zicli nergens wat van aan trekkende ouder moet bovendien weten, dat het ernst gaat worden met het weren van schoolverzuim en dat de straffen sneller zullen komen en zwaarder zullen treffen. Ook vele goedwillende ouders mogen zich zelf op het punt schoolverzuim hunner kinderen nog wel even herzien. Nog wordt over de hele linie te gemakkelijk over een te verzuimen schooltijd gedacht. Kleding kopen onder schooltijd, distri butiezaken regelen,boodschappen doen op Zaterdagmorgen, een jarige, oma be zoeken op een namiddagje en nog vele andere geregeld voorkomende gelegen- heidjes zijn géén geldige redenen voor schoolverauim. Bovendien wordt het ook hoog tijd, dat alle ouders nu weten, dat het wettelijk verplicht is ieder ander verzuim dan voor ziekte van te voren aan te vragen. Het staat aan het hoofd der school te beoordelen, of hij al dan niet verlof geven kan. Voor een verlof van meer dan tien dagen in hetzelfde school jaar heeft hij zelfs de goedkeuring van de inspecteur van het onderwijs nodig: Verzuim wegens ziekte moet zo spoedig mogelijk, liefst dezelfde dag nog, gemeld worden. Ook de school zelf kan door ohvoldoen. de controle of laksheid wel eens oorzaak zijn, dat het aantal verzuimen te ge makkelijk toeneemt. Daarin "heeft de wetgever eveneens voorzien. De straf bepalingen voor hoofden van scholen, die in deze hun plicht niet doen, zijn niet alleen onder de aandacht der hoof den gebracht, maar, evenals de straffen voor de ouders, aanzienlijk verzwaard. Wij vermelden dit juist, opdat de ouders zich niet gekrenkt zullen gevoelen als een aangevraagd verlof geweigerd moet worden of als een zonder verlof geno men verzuim wettelijk vervolgd wordt. In de meeste gevallen zullen deze zaken niet zover toegespitst worden. Ten slotte zullen de meeste ouders toch wel besef fen, dat de plaats van hun kinderen op school is, dat alleen een geregeld school, bezoek een gunstige kans schept voor hun kindereü, het geboden onderwijs goed te kunnen volgen. Premier Robert Schuman heeft Maan dagavond aan de Franse Nationale Ver gadering medegedeeld, dat de devalu atiemaatregel noodzakeiyk was om de Franse industrie op gang te houden en om werkloosheid te voorkomen. Het devaluatieprogram moest, nadat de be zwaren van Engeland en het Monetaire Fonds overwonnen waren, nog door de Nationale Vergadering goedgekeurd worden alvorens het rechtskracht had. Spoedig na het openen van het debat werd het duideiyk, dat het program waarschyniyk een kleine meerderheid zou halen. Schuman verklaarde dat de Franse productie in de laatste weken aanzien lijk was gedaald, als gevolg van het door de oude koers veroorzaakte terug lopen van afzetgebieden. De eerste daad ter voorkoming van inflatie en tot be heersing van loon- en prijspeil is reeds verricht. Hij gaf echter toe, dat het de valuatie-program tot verhoging van enkele prijzen zou leiden. „In deze pe riode van herwaardering", aldus beant woordde Schuman critische opmerkin gen naar aanleiding van het program, „zou elke scheidsrechterlijk bepaalde waarde van de franc zinloos zijn en niemand kunnen overtuigen. Frankrijk zal nu de unieke gelegenheid hebben, de hamsteraars hun verborgen gelds waarden uit handen te spelen". Schuman verzekerde Groot-Brittan- nië, dat de betrekking tussen de beide landen voorbeeldig zal blijven. Frank- rijk zal biyven samenwerken met het internationale Monetaire Fonds niette genstaande dit zich tegen de Franse devaluatieplannen had verzet. Duclos, de voorman der communisten, noemde de devaluatiepolitiek der rege ring een reactionnaire maatregel, uit gevoerd op last van het Amerikaanse imperialisme. Hét nieuws over de wyze, waarop de regering op de critiek heeft gereageerd, heeft inmiddels een kalmerende invloed op de Parüse beurs gehad en drukte de zwarte pryzen van geldswaarden. Op de zwart* markt daalde de dollarkoers tot 332 francs en werd voor het pond bij een officiële koers van 864 fr. voor 850 genoteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1