STAD EN OMGEVING Het 12 XA-jarig priesterjubileum van pater Van Straaten BOLLENKWEKERS BESPREKEN SANERINGSMAATREGELEN Overtreding oliebeschikking Nederlands in zeven lessen Eerste hoofdfilm na de oorlog Bestands schendingen T R.K. Lyceum viert feest Voorstel tot samenvoeging van het teeltrecht aangenomen Om deviezenpositie op peil te houden Eis f4000; vonnis fl.- Hoe spelen deR.K.clubs? AGENDA 13000 Overtreding van deviezen- besluit Colchester loot tegen Geen reacties van Nederlandse zijde DINSDAG 27 JANUARI 1948 PAGINA 2 1 I 1 HAERLEMS STUDENTEN GILDT Negende Dies Natalis R.K. MIDDENSTAND AFD. HAARLEM Het' jubileumjaar is ingeluid JUBILEUM VAN MEJ. STAVENUITER Men zij gewaarschuwd! Burgerlijke Stand R.K. Bond van Textiel en Kleding K.A.B. Kring Noord O.D.O. kampioen kegelen L DliSTRIBUTIENIEUWS Maar reclame voor de bloembol HEEMSTEDE politie treedlt op BESOMMINGEN Waterpolo Reglemenit Haarlemmer- meerpolder BENNEBROEK Kath. Werkmeestersbond K.V.P. „Welkom binnen" VOGELENZANG Jaarvergadering K.A.B. NOORDWIJKERHOUT K.A.B. E.H.B.O. VELSEN Politie-elftal varloor Blackpool Nederlandse schilderijen naar Curasao BEVERWIJK De huoirkwes'tie in de Dek'kerstraait Derde Abannementsavond Nieuwe Coöperatie opgericht Examen schrijver le klasse IJMUIDEN Wit-Gele Kruis Film voor ouden van dagen Bonkaarten afhalen D.C.IJ.-ers in ere-afdeling je La Nog (wee opgaven na deze ZEER VASTE MARKT Jrie dagen achtereen weerklonken Io Vivat en feestelijke redevoeringen bin nen de muren van de Oude Stads Doe len, waar het Haerlems Studenten Gildt zijn sociëteit heeft. Op verschillende manieren herdacht deze vereniging van spoorstudenten het heuglijke feit, dat 25 Januari 1939 de mogelijkheid werd geschapen, voor in Haarlem en omge ving woonachtige studenten, actief aan het studenten-gezelligheidsleven deel te ■nemen en het nihilisme vaarwel te zeg gen. Nadat Donderdag 22 Januari wethou- dër D. J. A. Geluk van zijn belangstel ling blijk had gegeven door zijn aan wezigheid ter sociëteit, sprak de mees- ter-deken W. A. Klimbie zijn Dies-rede uit. Later op de avond genoten de leden een diner in Brinkman. De volgende dag werd een voetbalwedstrijd gehouden tussen oudere- en eerste jaars-studen- ten, die na felle strijd, door de oudere jaars gewonnen werd. Des avonds had er een algemene vergadering plaats; tijdens deze vergadering geschiedde de Raedsoverdracht. Tenslotte gaf het Haerlems 'Studenten Gildt Zaterdag 24 Januari voor zijn leden, hun dames en introducé's een feest in de Kennemer Golf Club te Zandvoort. Tijdens dit feest was er een Amerikaanse verloting ten bate van het Nederlands Studenten Sanatorium. Mede dank zij de goede medewerking van het dansorkest „The Bamboezlers" vormde het feest in de Golfclub een hoogtepunt en tevens waardig besluit van deze Dies-viering. Nadat de R.K. Middenstandsvereni ging met de R.K. Vakorganisaties Zon dag j.l. in de kapel der Zusters aan de Koningstraat bijeen was gekomen, om gezamenlijk Gods zegen over het jaar 1948 af te smeken, werd Maandag avond in een der zalen van café-restau rant Brinkmann de êersté bestuursraad in het nieuwe jaar gehouden. In zijn openingswoord, tijdens het- welk de heer Wormer het jaar 1947 in korte trekken overzag, deelde de voor zitter tevens enige bijzonderheden mede over het a.s. feest. Op de eerste plaats, en dit is voor de afd. een bijzondere gebeurtenis en een eer, zal de Bisschop van Haarlem een Pontificale H. Mis van dankbaarheid opdragen ter gelegenheid van het feest op Zondag 11 April. Hierna zal in de grote hal van het Krelagehuis een ge meenschappelijk ontbijt worden gege ven. Als verdere punten staan op het pro gramma een receptie, te houden in de Kroonzaal van Brinkmann op Zondag 11 April, een Schouwburgavond op Woensdag 14 April, verzorgd door een beroepsgezelschap uit A'dam, waartia in al de benedenzalen van Brinkmann een Reunie-avond gehouden zal worden. Ook voor de kinderen der leden zul len er feestelijke bijeenkomsten zijn. Het jaarverslag van de secretaris werd goedgekeurd. Hierna was het woord aan den Hr. Hooy, die het onderwerp „De Midden stand in de politiek" nader toelichtte. Een zeer interessant onderwerp, dat bij de aanwezigen blijkens de na afloop gestelde vragen zeer wel voldeed. De G. A. kreeg ook nog de gelegen heid een kort woord te spreken en ook dit was van een fijne inhoud. Hij wees erop, hetgeen ook uit de rede van de heer Hooy was te vernemen, dat men alleen door concentratie van alle krach ten het beoogde doel kan bereiken. Hij spoorde de bestuurders van .de Vak organisaties aan hun beste krachten te wijden aan de uitbouw van hun orga nisatie, doch tevens al hun leden aan te sporen tot lidmaatschap van de Standsvereniging. Vandaag werd in de St. Josephschool aan de Herensingel heti veertig-jarig jubileum gevierd van mej. C. Stavenui- ter, hoofd der school. Na een H. Mis in de parochiekerk, was er hedenmor gen een huldiging door de kinderen. Daarbij voerde namens het schoolbe stuur pastoor J. Jongejan het woord. Hij overhandigde haar een enveloppe met inhoud. Namens leerkrachten en leerlingen sprak mej. W. Voss en bood zij de ju- bilaresse een haardfauteuil aan. Ver schillende sprekers voerden het woord o.w. de broeder-overste van de school aan het Nachtzaamplein en het hoofd van de Kleine Theresiaschool aan de Zomerkade. de inspecteur bij het L.O., inspectie Haarlem, de heer W. Schoen maker. pastoor Wenrten uit Nieuw Ven nep, die vroeger met haar de handels avondschool heeft opgericht. Velen maakten daarna gebrufk van de gele genheid om de jubilaresse persoonlijk te feliciteren. Sedert enige tijd loopt er in Haarlem een persoon rond, die er kijn werk van maakt bij verschillende huizen aan te bellen en te vragen naar een eventueel te huren kamer. Al pratend vertelt hy, dat hij voor de Nederlandse Spoorwegen lakens en ander textielgoed Inkoopt en dat hij als zoda nig ook wel kans ziet voor anderen in te kopen. Uiteraard heeft hij daar geld voor nodig en dank zij zijn goed voorkomen en zijn rappe tong, weet hij geld van zijn slachtoffers los te krijgen. Een van hen wist hü een actetas en f 35.-- en een ander f 10.— afhandig te maken, terwijl hijzelf met de Noorderzon en de spullen verdween. Men zy gewaarschuwd. GEBOREN: J. Gausvan Driest z; A. M. B. Kroonvan Duinen z; J. Otte de Nieuwe z; W. Bakkerde Roode z; G. van der Linden—Kruithof z; L. Win kelmanvan Aken z; A. W. Weiland Fokma z; A. M. van LelyveldVas- tenouw z; M. E. VosGruijs z; B. Wit- tenaarde Vries z; J. A. Bouckaert van Wonderen z; F. van den Bergvan den Berg d; C. M. Becker—de Zwart d; C. C. SchreuderKeur d; B. Plant Jansen d; P. Laarhovenvan de Merwe d; A. B. Hensenvan Es d; J. M. Froe- UngKoetsier d; C. M. van *Hoofvan Maris d. OVERLEDEN: B. A. C. Turkenburg, 5 m., Schoterstraat; B. van den Belt, 72 j., Koninginneweg; A. A. J. Willemse Lamers, 74 j.. Bastiaanstraat; P. van Andel—Wünands, 20 U te Rujjterxeg. De R.K. Bond van Textiel en Kleding houdt Vrijdag 7.45 uur in gebouw St. Bavo, Smedestraat, zijn jaarvergade ring. Hierop worden van de beide afd. apart de jaarverslagen gegeven met een overzicht van de werkzaamheden dezer afdelingen in het afgelopen jaar. De jaarvergadering van de kring Noord van de katholieke arbeidersbe weging wordt Donderdag 29 Januari a.s. des avonds acht uur in het K.A.J.-ge- bouw Lingestraat gehouden. Muzikale medewerking verlenen de kajotters. Tevens verkiezing van. twee bestuurs leden; aftredend zijn de eerste secretaris en tweede voorzitter. Belangrijke mededelingen zullen vol gen, o. a. eventuele gezinshulp by ziekte gevallen. De vastenavondviering zal ook besproken worden. Het kampioenschap kegelen van de Haarlemse Kegelbond is voor 1948 be haald door de club O.D.O., die van de 12 gespeelde wedstrijden er 12 won met 3699 hout. Eerst dit seizoen is deze club gepromoveerd naar de A-klasse. Er moeten nog twee wedstrijden gespeeld worden, maar de rivalen kunnen niet meer hout halen. Bioscopen. Rembrandt: De woeste hoogte (volw. m. ondersch.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Gine- ma Palace: De hoogste roem (18 j.)2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 49th Parallel (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: De patiënt verdwijnt (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het gebeurde mor gen, (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne- theater: De gele roos van Texas (14 j.), 2.30. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 27 JANUARI Stadsschouwburg: Residentietoneel met „Miranda", 8 uur. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V., 8 uur. WOENSDAG 28 JANUARI Concertgebouw: Pianorecital Theo van der Pas, 8 uur. DAG EN NACHT Woensdag 28 Januari Haarlem (Vleeshal)uitreiking bon kaarten enz. rest. E, F tot en met F1 8.30—12.15 en 24.45 uur. Aerdenhout (Gem. Kwekerij): uitrei king bonkaarten enz. Q—T 9—15 uur. Heemstede (Binnenweg -160)uitrei king bonkaarten enz. 912.15 uur Bre Bri en 24.30 rest B. Na een plechtige H. Mis in de St. Jo- sephkerk aan de Jansstraat en een re ceptie in het Triniteitsiyceum is pater dr. Moderatus van Straaten, rector van het R.K. Jongenslyceum, gisteren in de Stadsschouwburg gehuldigd ter gelegen heid van zijn 12- jarig priesterfeest. Het Lyceumkoor opende de bijeen komst met een stemmig gezongen feest lied „Benedicamus Domino" van Theo Smit. Namens het Haarlemse convent der paters Augustynen voerde als eerste spreker het woord de prior, pater drs. Nic. de Wit. Dit jubileum, aldus spr., is een reden tot dankbaarheid voor het Lyceum en voor de Orde. Als docent en door uw publicaties op wetenschappe lijk gebied, hebt gij vele verdiensten verworven, maar het belangrijkste is, dat gij naast uw veelomvattende taak, toch op de eerste plaats altijd priester bent gebleven. Ir. P. C. van der Heyden hield een toespraak namens de leraren. „By al uw functie", zo zeide spr., „komt ook nog het opvoeden van de jeugd, en het is bijzonder te waarderen, dat ge ook na schooltijd uw priesterschap weet te ont plooien.' Als tastbaar bewijs van dank baarheid jegens de rector, bood spr. een geschenk aan ter opluistering van de kapel, namelijk een expositiekruis. Tenslotte sprak een der leerlingen na mens de gehele schoolgemëenschap. Ter completering van het altaarkruis, wer den zes koperen kandelaars geschonken en een boekenbon. Nadat het Lyceumkoor het priester- declamatorium van Herman Strategier, Mr. F. J. D. T. te Bloemendaal had zich Maandag by de economische rech ter te verantwoorden ter zake overtre ding van het devlezenbesluit. Als secre taris van de ondervakgToep Export van Bloembollen had hy zonder vergunning gebruik gemaakt yan' Zweedse kronen en Zwitserse francs. Ter zitting deelde hy' mede) dat hij het Zweedse geld had ge bruikt om in het buitenland reclame te maken voor de bloembol. Hij heeft hier mee inderdaad succes gehad, want d<* export is gestegen. Ook in Zwitserland zou hij een reclamecampagne hebben gehouden, doch, aldus de tenlastelegging, hy liet van hetzelfde deviezengeld Ne derlanders vacantiereisjes naar Zwit serland. maken. De Officier van Justitie vond, dat mrf T. een slecht voorbeeld aan zijn on dergeschikten gaf. Volgens hem bestaat er een grote kans dat de personen, die op vacantle naar Zwitserland gingen, aldaar zwart gekocht hebben. Hy meen de dat de feiten vaststonden en eiste f4000.boete subsidiair 2 maanden hechtenis en publicatie van het vonnis in het vakblad. Verdachte merkte voorts nog op, dat hy niets voor zijn persooniyk belang had gedaan. De veroordeling was: f2000.of 1 maand. Op het groot nationaal concours in Huize Nazareth te Tilburg behaalde de heer H. Kuvener, lid van de Haarlemse Muziekvereniging Harmonie Crescendo in de ere-afdeling de eerste prijs met 105 punten. De politie treedt thans streng op te gen het kopen en verkopen van dis tributiebescheiden. Tegen enige perso nen Is reeds proces-verbaal opgemaakt, oa. tegen een inwoonster van Heem stede, die voor een buurvrouw de dis tributiebescheiden had gehaald aan het distributiebureau en daarvan een le vensmiddelenkaart en een tabakskaart had verduisterd en verkocht. Tevens had zü al de distributiebe scheiden en de consumenten-credietbon- nen van haar eigen gezin verkocht en beleend. Tegen de personen, die deze distributiebescheiden en bonnen van haar hadden gekocht of in bewaring genomen, is eveneens proces-verbaal opgemaakt. JJMUIDEN, 27 Jan. Trawlers IJm. 39 Irene f1330; IJm. 102 f5970; Ostende 89 f6980. De aanvoer bestond uit: 15 kisten tarbot en tong, 65 kisten wüting, 60 kis- 'ten schelvis, 40 kisten roggen en heek, 45 kisten kabeljauw, 30 kisten koolvis, 1)40 kisten haring en 40 diversen. De haringprijs bedroeg f 13.50f 11.50 per .50 kg. op tekst van Gabriël Smit, op treffende wijze had uitgevoerd, betrad de* jubi laris zelf het podium. Pater van Straaten vond het een sym pathieke gedachte, dat men dit feest in het teken van het priesterschap heeft gehouden. Ik heb altijd geprobeerd, om mijn priesterschap niet te laten verdwij nen achter de studie van mijn taak op de school. Spr. dankte voor de harte lijke huldiging hem bereid en voor de prachtige éadeaux. Het programma na de pauze was ge wijd aan gezellige conférences en vro lijke sketches. Programma van de te spelen water- polowedstrijden in de week van 26 tot en met 31 Januari. Dinsdag" 27 Ja nuari, afd. Ill: DWR 3—PSVH 1. Woens dag 28 Januari, dames: HaarlSm 1DWT 1 Vrijdag 30 Januari, adspiranten: Haar lemHPC. Zaterdag 31 Januari, adspi ranten: DWT—VZV. Afd. IV: DWT 3— Haarlem 3, HPC 4HVGB 4. Afd. III: DWT 2—VZV 2. Afd. II: HVGB 2— HPC 2. Afd. I: HPC 1—VZV 1. In de afgelopen week werd de water- polocompetitie, na het gesloten seizoen, voortgezet. In afdeling B., Centrale Win tercompetitie van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond, bezet HVGB nu de eerste plaats gevolgd door ZIAN. DWT 1 zorgde voor een verrassing in de Kringcompetitie; in een enthousiast gespeelde wedstrijd werd een 4r—2 over winning behaald op Haarlem 1; de wed strijd DWR 1VZV 1 bracht een over winning voor DWR, met 82 moest VZV het onderspit delven. De reserves van Haarlem verloren van de reserves van HVGB met 13. De wedstrijd HVGB 3—PSV 1 had als resultaat 7—3. DWT 3 won met 6—0 van VZV 3. De adspirantenwedstrijd HVGBHPC ein digde in een overwinning, 26, voor HPC. Bij de dames won Haarlem 1 van HPC 1 met 4—1 en boekte DWT 1 succes door van HVGB 1 te winnen met 6—1. Nadat de bollenkwekers van de L.T.B. enkele weken geleden jn hun jaarvergadering het besluit tot handhaving van de sanering hadden aangenomen, kwamen zü gister middag in Haarlem wederom in al gemene vergadering bijeen ter be spreking van de saneringsmaat regelen zelf. Dat zij het. wat de huidige gang van zaken betreft. daarmede niet eens zijn, bleek wel uit de vele discussies, die zich ontsponnen bij de behandeling van het rapport van de uit de bollen streek benoemde commissie, het voor stel van de afdeling Hillegom en het daarop aansluitende prae-advies van het vakgroep-bestuur. De voorzitter, de heer J. Elders, wiens openingswoord wij gisteravond reeds publiceerden, stelde allereerst aan de orde het voorstel van het bestuur tot wijziging van de manier van stemmen. Met grote meerderheid van stemmen sprak de vergadering zich uit voor be houd van de oude stem-wi.ize. d.w.z. ie dere afdeling brengt voor elke tien leden één stem uit. Een groot debat ontspon zich. toen achtereenvolgens het rapport, het voorstel-Hillegom en het prae-ad vies besproken werden. De heer P. van Leeuwen, een der commissieleden, lichtte het rapport toe en achtte de huidige maatregelen ver keerd. omdat zij van de kant van het product berekend worden. Zij moeten echter in dienst staan van de mense lijke belangen. In het voorstel-Hillegom werden enige correcties aangebracht. Men wenste o.m. samenvoeging van het teeltrecht. De voorzitter belichtte ten slotte het prae- advies (tevens voorstel) van het vak groepbestuur. In verband met de ko mende publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, die hopelijk in J949 haar beslag zal krijgen, achtte het bestuur het wenselijk nog een jaar zo „door te prutsen". Wel was men van mening, dat ook het bestuur van het B.V.S. onder verdeeld moet worden in secties, n.l. één voor de bloembollen, één voor de bloemisterij en één voor de boom kwekerij. Veel woorden werden er gewijd aan het teeltrecht. het surplusfonds en het prijsklassenstelsel. Ten aanzien van het surplusfonds was het bestuur o.m. van mening, dat dit moet blijven bestaan. Alleen overname van export-kwaliteit moet toegestaan blijven; geen overname dus van plantgoed of mindere kwali teiten. Na al deze besprekingen kwamen de drie voorstellen, ieder op zijn onder delen. in stemming. Het resultaat hier van was. dat de vergadering met grote meerderheid het prae-advies ten aan zien van het B.V.S. aannnam. waarbij uitdrukkelijk de wenselijkheid naar vo ren werd gebracht, dat de bijeenkom sten van dat bedrijfsschap openbaar dienen te zijn. Met een zy het niet daveren de meerderheid nam de verga- t In de heden gehouden vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland is het voorstel tot wijziging van het re glement van de Haarlemmermeerpolder, waardoor de gebonden eigendommen in de omslag betrokken zullen worden, aangenomen. Er was echter een motie ter tafel gebracht van de heer de Roos (P.v.d.A.), waarin hij Ged. Staten vroeg om een principieel onderzoek naar de lastenheffing en de verdeling in te stel len. Deze motie namen Ged. Staten voor prae-advies aan. Om in de huidige „lente"-maand Januari weer eens herinnerd te worden aan de strenge koude en de ontberingen van de vorige win ter, is toch wel bijzonder ver velend. Toen Maandagmiddag in de Haarlemse rechtzaal gesproken werd over brandstoffentekorten, vermindering van productie, scha de en alles wat daarmee samen hangt, scheen het of de koude adem van Koning Winter ook dit jaar, maar dan alléén in de zaal, het pleit had gewonnen. Doch niet alleen de gedachte aan die barre winter op zichzelf deed de tempe ratuur dalen, ook de behandeling van de rechtbank droeg er het hare toe by. De dagvaarding, uitgebracht tegen de heer E. B. V., rayonchef van de Shell, vermeldde, dat er, doordat men in de winter van het vorige jaar aan verschil lende Aalsméferse kwekers grotere leve ringen donkere olie heeft gedaan d$n waar de diverse toewyzingen recht op gaven, bij de Shell een tekort is ont staan van 500.000 liter olie. Het horen van een zo groot tekort bezorgde menig een trillingen, die ook de politierechter scheen te voelen, want zy'n eerste reac tie was: ,,Dat is de halve Zuiderzee!" Het tekort bedroeg 2% pCt. van de totale omzet van die periode. Van de Aals- meerse bloemisten, aan wie teveel was< geleverd, stonden terecht K. V., N. G. T., P. M. en A. S. Zij zouden n.l. ge weten hebben, dat zij meer kregen dan waarop zy recht hadden. De kweker V. had op deze wyze 75000 liter, T. 55000 1.,, M. 126.000 1. en S. 3)555 1. buiten toe wijzing ontvangen. In een van de ver klaringen, die ,op de gerechtstafel ver spreid lagen, stond: „dat je maar eventjes door de 'telefoon behoefde te blazen en de auto met de olie kwam er aan'». Dit zou er op moeten wijzen, dat er zo ruw met de olie by de Shell werd omgesprongen. De verdediger van rayon chef V., mr. Van der Goot, sprak dit echter met suoces tegen. Hij bracht ter kennis, dat de vier bloemisten de olie later voor een groot deel weer aanzui verden en zo was de Zuiderzee van olie teruggelopen tot een „Mooie Nel", aldus de verdediger. De bloemkwekers gebrui ken de olie voor het verwarmen der kas sen en het is logisch, dat in een barre winter meer nodig is. De toewijzingen werden daardoor ontoereikend en om dat er veel op het spel stond, moest er een oplossing gezocht worden. i De tanks van. de Shell bevatten don kere olie genoeg en men was bereid een soort „voorschot" buiten de toewijzingen aan de Aalsmeerse bloemisten te leve ren. De burgemeester van Aalsmeer was daar niet op tegen, want indien de olie levering gestopt zou worden zouden de bloemen niet tot wasdom komen en de schade zou ongeveer f 36.000 zijn. Mr. Van der Goot voegde hier nog aan toe, dat dit ook onze deviezenpositie zou heb ben benadeeld. Rayonchef V. en getuige- deskundige C. P. deelden mede, dat er naast de leveringen bulten toewyzing aan de Aalsmeerders ook nog donkere olie was verkocht aan andere vitale be drijven, zoals gemeentelijke gasbedrijven en het provinciaal electr. bedrijf. Ook de gemeente Haarlem heeft haar deel ge had. Nadat de verdediger naar voren had gebracht, dat de Amsterdamse economi sche rechter onlangs een dergelijke zaak in handen had gehad en toen, omdat er alleen een formele overtreding was, tot f 1 boete had veroordeeld, hield de offi cier zijn requisitoir. „Ze hebben gedaan of er geen dis tributie bestond en de chef speelde distributie-ambtenaartje". Voorts voer de hy aan, dat er geen controle by de Shell was en dat zy een ernstige con currentie voerde tegen de kolenleve- ranciers en met de leveringen een grote winst maakte. De Shell had het verhogen van de toewyzingen aan de betreffende instanties over moeten la ten. Dat is niet gebeurd, zelfs heeft zy niet nagegaan, of de toewyzingen van de bloemisten safe waren. De Of. ficier. mr. Wiarda, eiste tegen de chef, E. B. V., een geldboete van f 4000 of 2 maanSen hechtenis en tegen ieder der andere verdachten f 150 of 1 maand. De verdediger betoogde dat men, ter bescherming van een hoger belang, soms een bepaling moet overtreden. Ook hier is dit het geval, haewel het ook commer cieel niet verantwoord is. Winst, zwarte of normale, is er echter in het geheel niet, aldus de raadsman, bij te pas ge komen. De mensen moesten nu eenmaal geholpen worden en de officiële weg was te lang. Tenslotte pleitte hy voor ontslag van rechtsvervolging en vry spraak. De rechter nam hierna het woord en deelde mede, dat hy inzag dat de om standigheden in deze zaak de hoofdrol speelden. Het vonnis was tegen elk der beschuldigden f 1.of 1 dag hechtenis, want formeel was er wel gezondigd. dering het voorstel aan tot samen voeging van het teeltrecht. Betreffende het surplusfonds sprak zij zich met een zeer geringe meer derheid uit voor handhaving van de bestaande regeling. Ook het prae-advies over het prijs klassenstelsel werd aanvaard, waardoor het dus zal blijven zoals het geweest is. De overige voorstellen hamerde de voorzitter er ten slotte vlot door. waar na er bij de rondvraag nofe een en an der te doen was over het weekblad „Boer en Tuinder". Wij herinneren nog eens aan de op richtingsvergadering van de Katholieke Werkmeestersbond, welke hedenavond in het R.K. Verenigingsgebouw gehou den wordt. Vrijdag 30 Januari houdt de Katho lieke Volkspartij een algemene verga dering, waarin een vacature in het be stuur zal worden aangevuld en de heer J. H. Grobbink komt spreken. Op de Zondagen 1 en 8 Februari, tel kens des avonds 8 uur. zal de R.K. Toneelvereniging „Bennebroek" in het R.K. Verenigingsgebouw een opvoering geven van het toneelspel „Welkom bin nen" van Chr. Hoogewerf. „The Carla- nelly's" zorgen voor de muzikale af wisseling. De afdeling Vogelenzang van de Ka tholieke Arbeidersbeweging hield Maan dagavond onder voorzitterschap van de heer J. Bezu haar jaarvergadering in het R.K. Verenigingsgebouw. Bij de me dedelingen was o.m. een uitnodiging om deel te nemen aan een grote bedevaart naar Noordwijk, welke in Juni van dit jaar gehouden zal worden. Er zal een krachtige propaganda worden gevoerd om een zo groot mogelijk aantal deel nemers aan deze tocht naar het graf van St. Jeroen te krijgen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de afdeling thans 129 leden telt. Het jaarverslag van de penning meester wees een klein batig saldo aan. Van de onderafdelingen bleek „Her wonnen Levenskracht" wel het meeste geld door middel van donaties en bloempjesdag te hebben opgehaald. De kascommissie die het boek en de bescheiden had nagezien en in orde be vonden, onderging een vernieuwing door de benoeming van de heer M. Mooijekind; de drie aftredende be stuursleden, de heren J. Bezu, H. War merdam en J. Plezier werden bij accla matie herkozen. Vervolgens hield het districtsbestuurslid, de heer J. v. d. Veldt, een inleiding over de taak van de georganiseerde katholieke arbeider. Dinsdag 3 Februari te 7.30 uur komen de leden van de Katholieke Arbeiders beweging in de bioscoopzaal van de Gebrs. Brama in vergadering byeen. Als spreker treedt op bondsvoorzitter J. W. v, d. Akker. De leden van de vereniging voor E.Hf B.O., afdeling Noordwijkerhout, kwamen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan in feestvergadering bijeen. Voorzitter Barnhoorn verheugde zich in zijn kort openingswoord over de groei der vereni ging en prees het afdelingswerk. In een keurig verslag memoreerde de secreta ris de meest bekende feiten in de afde ling van de laatste tien jaar. Bij de op richting gaven zich 22 leden op. Momen teel telt de afdeling 28 leden en 25 ad- spirant-leden. 24 cursisten hebben zich voor de cursus 1948 gemeld. Achtereen volgens werden felicitaties aangeboden door de afgevaardigden van de afdelin gen Sassenheim. Noordwijk en het „Wit Gele Kruis" alhier. Een der afgevaardig den stelde voor de onderlinge band te versterken met het houden van wed strijden. Dit zou zeer zeker aan het ac tief optreden der leden ten goede ko men. Na het officiële gedeelte werden verschillende tractaties rondgebracht en zorgde het duo, SreenvoordeHermans voor de vrolijke'noot. Zaterdag zag het politie-voetbalelftal van Velsen haar kans op verlenging van het door haar in 1946 en 1947 be haalde landskampioenschap van de N.P.S.B. teloor gaan door een 21 ne derlaag tegen het politie-elftal te Amers foort, met welk resultaat Amersfoort het Westelyk kampioenschap behaalde. Colchester United, de reuzendoders in het cup-tournooi, heeft niet bepaald gelukkig geloot voor de vijfde ronde. Op 7 Februari moet het tegen Black pool uitkomen. Het programma luidt verder: Tottenh.Leicester C.; Manch. Un. Charlton A.; Middlesbr.Derby C.; Southampton—Swindon; Queenspark R. Luton Town; Manchester C.Preston; en FulhamWolves of Everton. Het sa. „Boskoop" van de K. N. S. M. is uit Amsterdam vertrokken met o.m. vyfentwintig schilderijen van bekende hedendaagse Nederlandse meesters, die in Willemstad op Curasao 6 a 8 weken zullen worden tentoongesteld bij de opening van het Curagaose museum. Ver' voerd worden o.a. „De Kaasmarkt" van mevrouw Ch. Toorop, „Mensen in Oor- logstyd" van H. Chabot. „Portret van de civil commander van Maastricht" door Charles Eyck, „Arcadisch Landschap" van A. C. Willink, „Palermo" van W. Schumacher, „Zelfportret" van Dick Ket, doeken van E. Femhout, Jan Sluy- ters, H. Kruyder, Math. Wiegman, Joh. Buning, Jeroen Voskuyl en Wim Oepts. De verzending geschiedt onder auspi ciën van het ministerie van O., K. en W. De kisten werden begeleid door dr. Cola Debrot, die de doeken by aankomst zal overdragen aan dr. L. Engels, direc teur van het museum te Curasao. In verband met de onlangs in de pers vermelde moeilijkheden, welke waren gerezen ten aanzien van de huurbeta ling van de woningen aan de Dekker straat, deelt het gemeentebestuur mede, dat het D.B.V.O. aan betrokkenen een bepaalde huurbijslag heeft toegekend, behoudens in enkele gevallen, waarin de gezinsinkomsten voldoende geacht worden. Voorwaarde voor het toekennen van de huurbyslag is echter, dat de volledige huur betaald wordt. Aan betrokkenen is voorts medegedeeld, dat in geval van niet-betaling der huur. de gemeente geen verdere hulp zal verlenen bij eventuele uitzetting op last van de kan tonrechter, terwijl hun geen andere woonruimte in het vooruitzicht kan worden gesteld. Als derde abonnementsvoorstelling wordt Donderdag in het Kennemer- theater het blijspel „Als ik wilde" opge voerd door de Haagse Comedie. De hoofdrol speelt Paul Steenbergen. Door fusie van de coöperaties „Alge meen Belang" en „de Eendracht" is de nieuwe coöperatie „Kennemerland" tot stand gekomen. Onze stadgenoot de heer Th. A. G. Koelman slaagde te 's Gravenhage voor het examen schrijver le klasse bij de Belastingen. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis heeft noodgedwongen moeten overgaan tot verhoging van de minimum-contri butie tot f 3.— per jaar. Daar dit maar 1 cent per week méér is, vertrouwt het bestuur, dat de leden hiertegen geen bezwaar zullen hebben. De ingestelde „Gezinshulp" voldoet uitstekend. Ver scheidene gezinnen zijn reeds geholpen en intussen is wel gebleken, hoe wel kom deze hulp is. Door de gemeente Velsen is een ruime subsidie toegezegd, terwijl ook de fondsen van Hoogovens en Papierfabriek medewerking zullen verlenen. De directie van het Rex-theater heeft aan de commissie voor ouden van dagen medegedeeld, bereid te zijn de oudjes in de gemeente Velsen een gratis film voorstelling aan te bieden. Als datum is vastgesteld Woensdag 4 Februari des middags drie uur. Vertoond zal worden de kleurenfilm „Een sprookje uit 1001 nacht". Voor het afhalen van nieuwe bonkaar ten enz. zijn Woensdag aan de beurt de bewoners van IJmulden, Velsen (dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de letters Bot tot en met C. Het patronaatsgebouw is hiervoor van 912 en J.304 uur geopend. Tweede Paasdag wordt te Leiden een groot nationaal damtournooi georgani seerd, waaraan circa 200 spelers uit Noord- en Zuid-Holland zullen deelne men. Voor de ere-afdeling zijn van de damclub „IJmuiden" uitgenodigd A. Ligthart, B. Dukel en H. Laros. J. van Straten van D.C.IJ.' komt uit in de hoofdklasse. De D.C.IJ.-ers zullen in de ere-afdeling de volgende sterke Neder landse spelers ontmoeten: J. W. van Dartelen, Heemstede; W. Huisman, kampioen van Leiden; J. 3. Kalden uit Den Haag; W. C. J. Polman, Den Haag en J. H. Vos van Amsterdam. Op rfët ogenblik zyn Henry Joseph- son en Charles van der Linden bezig met de opnamen voor een Nederland se hoofdfilm, die de titel „Nederlands in zeven lessen" zal dragen. De „Eagle-Lion" filmmaatschappy, onder-* deel van de Arthur J. Rank-organisa- tie, brengt haar in omloop. De buiten opnamen zyn voor een groot deel reeds gereed, gefotografeerd door Peter. Staugaard en Piet Schrikker, de binnenopnamen beginnen vandaag in de nieuwe Profilti-studio's in Den Haag o.l.v. Marius Meyboom. Deze nieuwe Nederlandse hoofdfilm, de eerste na de bevrijding, komt eigen- lyk min of meer, toevallig tot stand. Josephson en Van der Linden, die be kendheid verworven hebben vcoral door-hun film „Jonge Harten" van en kele jaren voor de oorlog, hadden op dracht vier korte documentaires over Nederland te maken, speciaal ten be hoeve van het Engelse publiek. Zij togen aan het werk en stelden de scenario's samen. De Engelse producer Herald Goodwin oordeelde evenwel hét scenario voor „Dutch in seven lessons" goed genoeg voor een hoofdfilm en daar heeft men zich nu met alle kracht op geworpen, waarbij de drie overige shorts voorlopig zijn uitgesteld. De regisseurs, die tevens noodgedwon gen optreden als productieleiders, om dat Nederland nu eenmaal nog geen eigen filmorganisatie telt, noemen deze nieuwe hoofdfilm zelf een «documen taire comedie." De „raamvertelling" levert een Engelse cameraman, die naar Nederland komt met de opdracht in zeven dagen tijds een gefilmde re portage over het leven in de lage lan den samen te stellen. Hij besluit er een zevental „filmische interviews" van te_ maken, dat wil zeggen hij laat verschei dene Nederlanders hun eigen weder varingen en hun opvattingen vertellen. De rol van deze cameraman is toebe deeld aan Wam Heskes, misschien meer bekend als Koos Koen. Verder heeft men nog enkele acteurs geënga geerd als Han Bentz van den Berg en Francis May. Rudolf Karsemeyer com poneert de muziekr Draaiboek, regie en productie zijn van Josephon en Van der Linden. Deze film wordt eerst als een Nederlands product gemaakt, maar men houdt er bij de opzet rekening mee, dat er gemakkelijk versies voor het buitenland te vervaardigen moe ten zijn. Zo staat het vrijwel vast, dat „Nederlands in zeven lessen" naar Engeland en naar Frankrijk zal gaan. Dat zal, meent Josephson, toch de weg zijn. die de Nederlandse film moet inslaan: geen films, die vooral steunen op de dialocg, maar films, die zich door hun vorm gemakkelijk lenen voor het vervaardigen van een versie in een vreemde taal. „Nederlands in zeven lessen" zal vermoedelijk nog dit voorjaar gereed zijn. We leven in een moeilyke tijd en er zijn talryke zakfen waarover men zich met of zonder reden kan opwinden. Zo heeft zich nu een meneer uit Hillegom tot me gewend om over het stuivertje een boekje open te doen. Nu is dit hoekje weliswaar niet als stuivertjesrubriek bedoeld, maar ik wil hem toch tot leeringhe ende ver- maeck aan het woord laten. Meneer schrijft: het verdwijnen van de vier kante stuiver is een tyaanidee van een of andere overbodige regeringsdenker. Laat ons zijn denkbeeld met een enorme slag laten exploderen, want de onzin sijpelt er van alle kanten uit (aldus de meneer uit Hillegom). Het vierkante stuivertje is in de ogen zowel van het publiek als van de middenstand het enige geldstuk, dat direct door zienden en blinden herkend kan worden. Men wenst de ellende van 2% cent en dub beltje nog te .verergeren. „Als ik goed over zulke dingen nadenk", gaat de man voort en ik zie hem steeds roder aan. lopen „word ik razend over.de ver spilling van energie, geld, grondstoffen, arbeidskracht etc. De regeringsambte naar wordt niet aan de kost gehouden met stuivers, maar hy die zijn inkomen per stuiver ziet groeien zit met de brok ken". Het spijt me voor de Hillegommer, maar hij is te ver gegaan. De passage over de' overbodige geniale regeringsden. kers is beslist niet toelaatbaar. Wij heb ben allen behoefte aan geniale mensen, aan een regering enaan denkers. Geniale denkers vinden misschien een regering overbodig of overbodige denkers den ken zich een geniale regering in. Het al of niet lukken kan een stuivertje op z'n kant zijn, maar stuivertje wisselen is er altyd het gevolg vanr OP ZONDAG 1 FEBRUARI DTS—DEM ADO—De Germaan QSC—WE HBCASC TYBBWesterkwartier USVU—LEV HeemskerckDSS N AS—Spa amevoge Ls - Hillegom—WSB V Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredac tie van de Nieuwe Haarlemse Courant, N.Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heejft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 m, bezoekende club 2, gelijk spel 3. De Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia meldde gisteren, dat in de loop van de vorige week radio-Djocja herhaaldelijk berichten omriep in zake de bestandsschendingen, welke de Nederlanders zouden hebben ge pleegd, in het bijzonder in de om geving van Malang. Deze mededelin gen van radio-Djocja zyn in strijd met de bepalingen van het bestand, waarin o.m. gezegd wordt, dat geen informaties betreffende de militaire operaties zullen worden gegeven zon der voorafgaande onderlinge schrif telijke overeenstemming. In verband met deze bepalingen wordt van Nederlandse zijde niet gereageerd op deze berichten en ook niet op de republikeinse bestands schendingen, na 18 Januari gemeld. By de republikeinse bestandscom missie is protest ingediend betreffen de de publicaties van radio-Djocja, aldus besluit deze mededeling van de R. V. D. Een woordvoerder van het republikeinse leger heeft Zondagavond via radio-Djocja in opdracht van de republikeinse opper bevelhebber het volgende bekend ge maakt: „In verband met berichten en geruchten, als zou de aanvaarding der vredesvoorstellen op de „Renville" voor- namelyk haar grond vinden in het feit, dat de republikeinse strydkrachten niet meer kunnen instaan voor het voortzet ten van de strijd, verklaart de opper bevelhebber met nadruk, dat deze berich ten en geruchten leugenachtig zijn. De republikeinse strijdmacht heeft nimmer de stryd gestaakt en zal dit ook niet doen, voordat de wensen be treffende de verdediging van de vol ledige vrijheid zyn verwezenlijkt. Voorts is het besluit tot aanvaarding van het bestand In het byzonder doof het kabinet genomen. Mondeling en schrifteiyk hebben 'de commandanten van alle eenheden van de strijdmacht- hun vastbeslotenheid te kennen gegeven, dat zy zullen instaan voor de voortzet ting van de stryd ter verdediging van de souvereiniteit en de vrijheid van de Indonesische republiek." Amsterdam, 26 Jan. 1948. De devaluatie van de Franse veroorzaakte een vaste stemming op aandelenmarkt. Hierby traden de êX°e internationale fondsen als Koninklijk Olie, Philips en Unilever op de voor grond met koersverbeteringen 10 pet De overige markt sloot zich. *7 het in minder sterke mate hierbij aa Tegen het sluiten van de markt k° Kon. Olie het koersavans nog enigsz-'" uitbreiden, doch Philips moest van n behaalde koersavans weer enige procen ten afstaan. a Bij bankaandelen Behaalden aa", Amst. Bank een avans van 6 pet. w", teerden de nieuwe ^aamdelen A.B. l®y ,g 4 pet. B. O. Z. regeerden tot 48%: 5 pet. oblig. tot 51%, terwijl de aan°e\en 12 g. 1. noteerden. Indische bankaander sloten vrij vast. Ook de staatsfonds markt was fractioneel beter gestemo* 4e ^c]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2