Reeds 1160 doden in acht weken in Palestina N ERK DE NOORMAN-DE STEEN i Onteigening van drukkerijen bij wet mogelijk? WA T TRYGVE LIE TEKENDE. n DE KRATER KALA) PRAAG ZIT TUSSEN TWEE VUREN Gewapende infiltratie langs gehele Noord- en Oostgrens N Wegens misdraging in bezettingstijd SCHUDT UW LEVER WAKKER Sint Franciscus van Sales Wat gebeurt er met de Britse voorraden? MIJNHARDT I-' Centrale luchthaven bij Burgerveen? DINSDAG 27 JANUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Binnenlands herstel op de voorgrond Communisten zijn onruststokers KOE DRINKT BIER Geheime schuilplaats van de „lrgoen" Bevin en Trans jordanië ABNORMALE KOUDE TE SJANGHAI Kinderen doodgevroren Lectuur naar Duitsland Voetballer vrijgesproken Ook grote mannen doen kinderlijke dingen V.. Schoenreparatie duurder Herziening' burgerlijke wetgeving van CNordt vervolad) Plannen aan onderzoek onderworpen De Tsjechische staatshuishouding wordt voor een groot deel be paald door de wens, niet lfestig Bevallen te worden door het buitenland. Zjj is er op uit, het binnenland zoveel hogelijk over de grote schade, tenge yolge van de oorlog aan 's lands bezit 'tegen toegebracht, en over de proble men, ontstaan door het uitwijzen van tele Duitsers, heen te helpen. Dit bin nenlandse program staat op de voor bond en men tracht de buitenlandse Politiek daarbij aan te passen. Men 2°ekt slechts het directe economische teordeel en probeert dit zowel in het 9°.sten als in het Westen te behalen. Toeh het Marshall-plan te Parijs be sproken moest worden, wilden de Tsje chen aan de onderhandelingen deel nemen, en slechts Russische dreigemen ten konden het eenmaal genomen be sluit wijzigen. Er bestaan nog altijd tal ten handelscontacten tussen Tsjecho- s'owakije en de West-Europese landen, evenzeer als met de Sovjet-Unie en de ten haar afhankelijke staten. Het is de regering te Praag,- hoezeer te ook door communistische invloeden u^smet moge zijn, toch altijd nog heel tet waard» deze positie van zakelijke teiendschap naar beide kanten te hand haven. Zij wil derhalve niet direct voor keus gesteld worden, zich bij het kostelijk of bij het Westelijk blok, bei- te in wording, aan te sluiten. Zij ver- tet zich tegen opname in een Balkan- Honau-federatie, evenals tegen al te teuw contact met de door het plan- marshall en Bevin's West-Europese unie-plannen groeiende «Westerse groep, tej wil eigenlijk het liefst naar weers- tehten verdragen sluiten, die Tsjecho- s'owakije slechts zullen vrijwaren tegen ten eventuele hernieuwde Duitse agres- ste, m. a. w. zij wil in haar politieke terbintenissen liefst geen partij kiezen te de grote strijdvraag van deze dagen: Rusland of Amerika. I n de laatste tijd nu is dit moeilijker geworden dan voorheen. Uit Bul garije en Joegoslavië komt sterke, °or Moskou nog verzwaarde aandrang, *teh te scharen in de rij van commu nistische satelliet-staten. Uit het Wes ten dreigt het gevaar, dat, als Rusland teet tot inbinden bereid is, Europa niet jtechts politiek, maar ook economisch tefinltief in tweeën gedeeld wordt, en tet de scheidingslijn vóór de Tsjecho- jte\vaakse grenzen zal vallen, indien fteag niet royaal de zijde der Westerse democratieën kiest. De toespitsing van de grote politieke problemen maakt het teis voor Tsjechoslowakije minder dan tevoren mogelijk, de oude politiek voort te zetten. Het is voor zijn welvaart in ten zienlijke mate aangewezen op de jtendei met West-Europa, terwijl het, "geval van een Duitse agressie, slechts P Rusland #>u kunnen rekenen. Van n°e \yeinig waarde hulp uit het Westen tegen een Duitse aanval zou zijn, heeft tet voorspel tot de laatste oorlog be kteen. Bovendien is er uit Rusland in teenemende omvang economische steun te verwachten. wanneer het de Sovjets te naar den vleze blijft gaan als, naar verklaren, thans reeds het'geval is. .Rraag zit derhalve tussen twee vuren, etgeen in de afgelopen twee jaar een teet onhoudbare plaats was, maar een Tijdens een interview met het onaf- tehkelijke dagblad „II Messagero" heeft ^teide de Gasperi, minister-president ah de Italiaanse republiek, verklaard, te de communisten in Italië en. Frank- 'Jk de onruststokers waren, die gehoor- temden aan de orders van de Com- tefptn. j Het doel van deze onrust was, aldus Premier, het Marshall-plan te ver stegen en zich in beide landen door jnecte actie van de macht meester te baken steeds warmer plekje wordt, naarmate de vuren worden aangeblazen en zich uitbreiden. Hoe lang de Tsjechen hun richtlijn van thans nog kunnen volgen, is een vraag, die vele politici interes seert. Het valt voor het Westen te hopen, dat het einde van die politiek voorlopig nog niet komt. Want als Tsje choslowakije nu of binnenkort zou wor den gedwongen kleur te bekennen, dan zou het ongetwijfeld rood zeggen. Een zevenjarige Brits-Friese stamboekkoe te Ringwood (Hamp shire) heeft het wereldrecord ge slagen wat het geven van melk betreft. Per dag moet zij vier maal gemolken worden en geeft zij totaal meer dan 54 liter. Enkele maanden geleden vestigde zij voor het eerst de aandacht op zich door het werelddagrecord melkproduc tie op haar naam te vestigen met meer dan 67 liter in 24 uur. De tegenwoordige eigenaar kocht haar vier jaar geleden voor 183 pd 15 sh De wonderkoe krijgt behalve het normale voedsel per dag ruim 2 liter bier. j De achtste week van de Arabisch- Joodse strijd in Palestina heeft het aan tal slachtoffers opgevoerd tot 3200, waaronder 1160 doden. Onder de laatsten zijn 721 Arabieren, 408 Joden, 19 andere burgers en 12 Britse politie-beambten. In de commentaar op de verklaring van de Britse woordvoerder, volgens welke verklaring er geen verband zou bestaan tussen het jongste Anglo-Irakse verdrag betreffende de wapenvoorzie ning door Groot-Brittannië aan Irak en de toestand in Palestina, heeft de woord voerder van de Jewish Agency aan de pers verklaard, dat de Jewish Agency de veelvuldige verklaringen van de Irakse regering niet' kan verwaarlozen, volgens welke- Irak de wapenen zal le veren aan de strijders in Palestina. De Jewish Agency heeft eveneens ont huld, dat de inlichtingendienst van de Hagana heeft vernomen, dat 500 gewa pende Libanese onderdanen en minstens 600 Syriërs de laatste tien dagen Pales tina binnengekomen zijn. Men weet, dat zich een gewapende infiltratie voltrekt langs de gehele Noordelijke pn Oostelijke grens van Palestina. De Jewish Agency heeft de indruk, dat de regering deze infiltratie toegeeft, maar niet in staat is de grenzen te bewaken. Op het geheime hoofdkwartier van de lrgoen had een speciale correspondent van United Press Maandag êen onder houd met leden van de lrgoen, aie reeds lang door de autoriteiten worden gezocht. Zij deelden mede, dat op het ogenblik besprekingen gaande zijn om de mili taire strijdkrachten van de Hagana, de lrgoen en de Stemgroep te consolideren, en voorspelden, dat, wanneer de Ara bieren een offensief zullen openen, zij zich geplaatst zien tegenover een geza menlijk opperbevel van alle Joodse strijdkrachten. Verder zeiden zij gereed te zijn een tegenoffensief in te zetten langs het gehele front zodra een invasie plaats heeft, welk tegenoffensief gezien moet worden als een agressieve verdedi ging, de enige wijze tot het behalen van de overwinning. „Het hoofdkwartier was rijk gemeubi leerd. Wij bereikten het na een urenlan ge rit met een taxi door een barre landstreek. Voortdurend draaiden de we gen en het zou ons onmogelijk geluk ken de weg terug te vinden. Via een vrouwelijke tolk konden we tot <Ie kop stukken van de lrgoen spreken, die ons de verzekering gaven, dat de Arabie ren verslagen zouden worden. „Wij ver wachten zelfs geèn officiële hulp van een buitenlandse strijdmacht", aldus de Irgoen-leden. Op de vraag of zij een regering van koning Abdullah zouden erkennen, wan neer deze zichzelf vestigde in het Ara bische gedeelte van het Heilige Land, antwoordden zjj met de meeste nadruk: „Neen, nooit". In Jeruzalem praat men op het ogen blik veel over wat er zal gebeurèn met de Britse voorraden in Palestina ter waarde van 200 millioen pond sterling. Het is de vraag of men er in zal sla gen deze vóór Augustus geheel naar Kenya over te brengen. Zowel Arabie ren als Joden doen dringende biedin gen op deze voorraden, doch tot dus verre hebben de autoriteiten weinig neiging getoond deze aan een van beide partijen te verkopen. De consulaten van Saoedi-Arabië en Syrië te Jeruzalem worden thans door de troepen uit eigen land beschermd. Alle Arabische landen hebben van de Palestijnse regering toestemming ge kregen hun consulaten door eigen -troe pen te laten bewaken. De toekomst van het Arabische legi oen werd Maandag op het „Foreign Office" te Londen besproken tussen mi nister Bevin en de premier van Trans- jordanië, Tewfik Pasha Abdul Huda. De besprekingen hadden ten doel de betrekkingen tussen Engeland en Trans- jordanië te herzien in het licht van de nieuwe situatie in Palestina. Wellicht zal men komen tot een hervorming van het in 1946 gesloten verdrag tussen bei de landen. Intussen geven Britse kringen uiting aan hun vertrouwen, dat de premier van Irak en zijn minister van Buiten landse Zaken er in zullen slagen de op positie v in Bagdad te overwinnen tegen het pas gesloten verdrag tussen Irak en Engeland. In een geïmproviseerde „morgue" te Shanghai lagen Maandag de bevroren lichamen van 150 kinderen, alle slacht offers van de - abnormale koude,, die Sjanghai gedurende de naweek getrof fen heeft. De lichamen van deze kinde ren hun leeftijden liepen van zes tot dertien jaar werden in portieken en tegen gebouwen aangetroffen, waar de jeugdige slachtoffers beschutting poogden te zoeken tegen de felle wind en de sneeuwstormen, die door de stad joegen. De meesten hunner stierven Za terdagavond toen de temperatuur tot 24.2 graad gedaald was. Maandag drong de zon door de grijze sneeuwwolken heen, maar de temperatuur bleef nog aanzienlijk ondea het vriespunt. De Frans-Spaanse grens, sinds Fe bruari 1946 hermetisch gesloten, zal bin nen enkele weken waarschijnlijk weer geopend worden, eerst voor personen, dan voor goederen. De voornaamste Franse import uit Spanje bestond vroe ger uit pyriet, citroenen en sinaasappe len, die uit Frankrijk naar Spanje uit textiel, parfum en likeuren. Generaal von Falkenhausen, de mili taire gouverneur van België, zal aan de Belgische justitie wortlen uitgeleverd. Hij moet terecht staan wegens oorlogs misdaden, tijdens de bezetting gêpleegd. Germanen op jacht - Lof van de ui Oudjes trouwen De potter Omslachtige huizenbouw in Engeland De Berlijnse beer ontwapend Ih Duitsland mag men geen vuurwa pens bezitten, omdat zij die uit jagen wUlen gaan zich nogal moeten behel- teh Zo ging het de notabelen van een dorpje, die er met pijl en boog, knots en slinger op uittrokken, een lekker hapje voor de schrale tetdagsdis te vangen. Maar de tijden, (.term men de primitieve wapens vaar- (i® wist te hanteren, zijn voorbij. En v er een konijn fn zicht kwam, ge- e tede er een j-amp. Enthousiast smeten te schoten en slingerden allen hun pro- ijp telen naar het brave dier. Maar ach, q resultaat was, dat de schoolmeester burgemeester aan bet hoofd trof met teh steen uit zijn slinger. De drogist ver stelde op zijn beurt de schoolmeester ijT1 de arm met zijn -speer. De dokter een PÜ1 in de rug. En het konijn e er vandoor. Y \TTel eens last van tranen bij het YV snijden van uien? Misschien* is het een troost voor u te weten, jjj tee stof in de ui daarvan de oorzaak Pfo^je stof heet Thiopropionaldehyde. Ui er u dat te herinneren, wanneer ge Wh Tien tegen een dat ge dan gaat h6efen- Trouwens, Thiopropionaldehyde 'heg een andere heilzame werking. lijk rteaanse deskundigen hebben name ly°ntdekt dat het voortreffelijk werkf Ui keelpijn. Men moet daarvoor de *W.auw eten, daar Thio-enz. verdwijnt r bet koken. D ahgor, een dorpje in Noord-Ierland, 15 het toneel geweest van een merk- LtehtjWaaiteige idylle. Een weduwe van Rtote Jaar, moeder van 18 kinderen, °vergf0ecler van 35 kleinkinderen en «Wn °°tmoeder van 16 achterkleinktn- Vr Jf bi het huwelijk getreden met tee ecrste liefde. Zestig jaar geleden °t> e s bijna twintig) werd ze verliefd man' die thans 82 jaar oud is, ar zonder kinderen. Er kwam ter ets van een huwelijk, maar de- her11 stonden ze ban toch samen» t altaar. Eind goed, al goéd. In Engeland bouwt men. Men bouwt er zelfs hard, ja te hard. En haastige spoed blijkt ook in het bouwbedrijf niet goed te zijn. 330.000 huizen, die na de oorlog zijn verrezen, schijnen name,, lijk zó wankel van constructie te zijn. dat men voor instorting vreest. Over wogen wordt dan ook ze maar weer af te breken en uit het oude materiaal opnieuw op te bouwen. Erfgenamen van een rijk geworden hangsloten-fabrikant in Richmond (Californië) hebben het moeilijk ge had om 's mans bezittingen te vinden. Hij had al zijn geld verstopt. 37.250 pond sterling had hij ergens in zijn huis verborgen. 32.500 p. st. lag begraven Sa de achtertuin, 7.500 p. st. in de voortuin. In een hotel werd 10.000 pond gevonden, terwijl men 16.750 p. st.' ergens in een andere stad aantrof. Een vreemde me thode om een fortuin te bewaren. Van de eekhoorn geleerd? Berlijn droeg, als hoofdstad van Prui sen en van het „Reich", een klau- wênde beer In zijn wapenschild. De gemeenteraad heeft nu een wapenschild goedgekeurd, waarop wel de beer als centrale figuur behouden blijft, doch zondere klauwen en zonder tong. De Russische beer is te nabij. 1. Heel lang geleden vertrok Eric, de zoon van koning Wogram van de Noor- mannen, op zijn snelvarend schip, om in het verafgelegen Franconia een bruid te zoeken. Eric was een grote, blonde reus, en in het gehele land bekend om zijn lichaamskracht. Twee oude krijgers, vertrouwelingen van zijn vader, vergezelden hepi. Onderweg werden zij overvallen door een 'verschrikkelijke orkaan, die da genlang aanhield en het ranke scheepje tot zijn speelbal maakte. Tenslotte waren Eric en zijn mannen volkomen de koers kwijt en wisten in het geheel niet meer, waar zij zich bevonden. Bovendien raakte hun proviand langzamerhand op, zodat het er donker uit begon te zien. De jeugdige koningszoon bleef echter vol ver trouwen en gelukkig niet ten onrechte, want tegen de middag van de volgende dag iep Rabor, een van zijn metgezellen, plotseling„Land! Daar! Recht vooruit!" Snel dreven zij naderbij en konden nu de bossen en de bergen van dit onbekende land onderscheiden. Eric overlegde met zijn mannen en zij besloten aan land te gaan om te trachten wat voedsel te bemachtigen. Het troepje had er geen vermoe den van, dat hun schip al lang opgemerkt was. en dat al hun bewegingen nauw lettend werden gadegeslagen. In het dichte woud langs de kust stonden, door een gordijn van bladeren aan het oog onttrokken, twee erg lelijke behaarde dwergen op de uitkijk. Hun misvormde gezichten-waren vertrokken van kwaadheid en ter wijl-zij de vreemde indringers bespiedden, kakelden zij opgewonden met elkaar in een taaltje, dat voor het grootste deel uit keelklanken bestond. ZENUWTABLETTEN Naar wij vernemen kan men van he den af couranten en tijdschriften ver zenden naar de Britse en Franse zone van Duitsland. Naar de Amerikaanse zone is zulks, zoals bekend, reeds mo gelijk sedert 15 September 1947 via de posterijen tegen het gewone buiten landse tarief. Verzending naar adressen in de Britse en Franse zone zal voorlo pig alleen kunnen geschieden via de Algemene Spoorwegboekhandel te Utrecht. waar abonnementen voor adressen in Duitsland voor alle be staande Nederlandse dagbladen en tijd schriften kunnen worden opgegeven. De Zutphense rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen A. H. V. O., die in de plaatselijke ontmoeting AZCZutphania 29 December 1946 de AZC-speler P. Luyken een opzettelijke kopstoot zou hebben gegeven. De eis tegen hem luidde zes maanden gevan genisstraf. De rechtbank sprak hem thans vrij. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot „vaststelling van een aantal bepalingen over ont- eigening op het gebied van het pers wezen." Bij de behandeling van het wetsont werp -noodvoorziening perswezen in de beide Kamers der Staten-Generaal, al dus de memorie van toelichting, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen reeds zijn voornémen, buiten de zuivering om een wette lijke regeling van de onteigeningsmoge lijkheid en herdistributie van .dagblad- outillages te bevorderen, te kennen ge geven. De ministers van O., K. en W., Fi nanciën, Economische Zaken ad in terim en Justitie zijn er zich van be wust, dat de omstandigheid, dat een groot gedeelte van de dagbladonder nemingen niet over een eigen tech nische outillage kan beschikken, niet Hebt u zichzelf er wel eens op betrapt, dat u tijdens een bespreking of een telefoongesprek, onbewust allerlei vaak zeer kinderlijke dingen had zitten tekenen? Dat zal wel, want het is een hebbelijkheid van zeer vele mensen. U hoeft er zich niet voor te schamen, want grote en belangrijke mannen doen precies hetzelfde. Trygve Lie, de secretaris generaal van de UN.O., die aan zijn uiterlijke omvang een evenredige geestelijke grootheid paart, heeft tijdens een persconferentie, die hij Zaterdag j.l. in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag toestond aan een groot aantal binnen en buitenlandse journalisten, de hierbij afgedrukte krabbels gemaakt. We hebben na afloop het papier van zijn vloeiblad weg genomen en het voor opze lezers laten clicheren. Als er onder onze lezers psycho-analisten zijn die uit deze tekening het karakter van de beroemde Noor willen aflezen, of er uit willen afleiden of de UN.O.-vergadering al dan niet in Nederland zal warden gehouden, dan willen we hen gaarne op weg helpen. Een van de collega's vroeg hoaveel de algemene vergadering van de U.N.O. meer zal kosten in.Europa dan in Amerika. AdriaSn Pelt antwoorde „een millioen". Trygve Lie schreef het °P. Of de punten die er achter staan Freudiaanse nullen zijn? en of de verticale maatstrepen willen aangeven dat er nog wel muziek in dat millioen zit? Het is aan U dat uit te maken. Wjj laten ons daar niet over uit. Rechts boven aan heeft Lie het woordje „level" geschreven en er een mooi lijstje omheen getekend. Bedoelde hij dat de persconferentie op zulk hoog peil stond, dat zij verdiende in een lijst te worden gezet? We geloven het niet, vermits we hem hoorden zeggen dat er precies dezelfde vragen waren gesteld als overal elders. Het gezicht dat hij getekend heeft, zal natuurlijk wel iiet belangrijkste studie-materiaal opleveren? Wat wil het uitdrukken? Balorigheid? En waarom die krentenbaard? Voor het geval iemand zou veronderstellen, dat het een portretstudie moet verbeelden van een der aanwezige journalisten, stellen wy er prys op uitdrukkeiyk vast te stellen, dat Uw kroniekschryver achter Trygve Lie was gezeten, zodat deze hem niet heeft kunnen zien tóen hy tekende. De veronderstelling dat het een zelfportret zou kunnen zyn, moeten we a priori tegenspreken. Ongetwyfeld bezit Trygve Lie een pracht-geVoel voor humor, men leest dat in zyn twinkelende ogen, en men zou dus met zelfspot rekening kunnen houden, maar dat hy zover zou gaan zy het dan onbewust om juist het tegengestelde van de bonhommie, de intel ligentie en de energie die in zyn gezicht zo sterk tot uitdrukking komen, op papier te zetten, ïykt ons niet aannemelijk. Wat er ook van zy en wat u ook uit de krabbels meent te kunnen afleiden, mogen zij U tot troost zyn, als U zich er weer eens op betrapt dat U dwaze figuurtjes hebt zitten tekenen. Als een groot organisator als Trygve Lie het doet, behoeft U er zich niet voor te schamen. in overeenstemming is met het begin sel van de vrijheid van drukpers. Boven bleek reeds, dat de totale drukcapaciteit in het land weliswaar zorgwekkend is, in verband met de geringe vernieuwingsmogelijkheden, doch in de oorlogsjaren niet zodanig is teruggelopen, dat bij de huidiee omvang der bladen niet voor alle plaats zou zijn. Voor een wettelijke regeling van een herdistributie van de apparaturen d.w.z. rotatiepersen, zetmachines, andere machinerieën en bepaalde voorraden en desnoods ook van gebouwen, bestaat een alleszins redelijke grond. Het onderhavige wetsontwerp bedoelt derhalve te zijn een vervanging en ver betering, vervat in de artikelen 1828 van de wet Noodvoorziening Perswezen. Materieel' verschilt het ontwerp slechts op betrekkelijk ondergeschikte punten van bedoelde bepalingen. Door dat evenwel de grondslag van de ont eigening een andere is, mag er rekening mede gehóuden worden, dat zij effec tiever kan worden toegepast. Met name koesteren de ministers de verwachting, dat bij onteigening van bepaalde onder delen van een bedrijf door minnelijk overleg overeenstemming over de ver goeding zal worden bereikt. Overigens menen zij, dat onder geen voorwaarde de rechtszekerheid mag worden opgeofferd aan een minder om slachtige procedure. De omstandigheden zullen er toe leiden, dat voor algehele onteigening in de regel in aanmerking zullen ko men drukkeryen, welker leiding zich gedurende de bezetting heeft misdra gen en die thans slechts als loondruk- kerij fungeren. (Van onze correspondent) Tüdens de jaarvergadering van de Nijmeegse R.K. Schoenmakerspatroons vereniging is de waarschijnlijkheid uit gesproken, dat de prijzen voor schoen reparaties omhoog zullen gaan als reac tie op de aanmerkelijk gestegen lonen volgens de onlangs in werking getreden collectieve arbeidsovereenkomst. Uit de besprekingen bleek, dat vele schoen herstellers het loongemiddelde van een in hun dienst werkzame arbeider niet of slechts met moeite kunnen halen. Men hoopt hierin verbetering te kun nen brengen door hechte samenwerking in de bedrijfsschappen. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de eertijds werkzaam geweest zijnde per manente Staatscommissie inzake herzie ning van de Nederlandse burgerlijke wetgeving, waarvan wijlen staatsraad mr. J. Limburg voorzitter was, thans haar werkzaamheden hervat en treedt als voorzitter dezer commissie op: prof. mr. E. M. Meijers te Leiden. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 14) In een woedende stemming keerde hij naar de weg terug en liep verder. Dicht by Patete gekomen, zag hij een groepje mannen aankomen in smetteloos witte pakken, met wandelstokken in de hand en sigaren in de mond. Hij nam ze schuw en terloops op, en zag, dat ze de typische „puggarees", welke toeristen dragen, om hun gevlochten strohoeden gewonden hadden. Het kfram hem voor. dat 'het gasten uit het hotel waren. maar toch wilde hy zich niet nogmaals verschuilen. Hy vermoedde immers toch al, dat Dora Lang wel gezien zóu héb ben, dat H*j de armoedige kerel was, die zich in de struiken verscholen had en die gedachte maakte hem onredelijk nydig. Toen hy twee van de wandelaars herkende, trachtte hy wat meer veer kracht in zyn gang te leggen en zette hy zich schrap tegen de ontmoeting. De weg was breed, maar twee der wande laars namen opzettelyk zoveel mogelijk van de ruimte in beslag, zodat ze voor hem slechts een nauwe doorgang vry lieten. Fait keek spottend en uitdagend De derde man was aan Warin onbekend. „Speel je nog altyd met verlies, Wa rin?" Hij had willen voorbylopen, zonder acht op hen te slaan, maar nu werd het hem te machtig. „Dit keer heb jy de kaarten anders niet gegeven!" wierp hy hem voor de voeten. Vogels lachte heel eventjes, maar de derde deed het luidruchtig. Fait keek woedend. Veirmoedelyk had hy al een paar borrels op. „Wat wil je daarmee zeggen, schooier?" vroeg hy. En misschien onwillekeurig C hy zyn wandelstok wat in de hoog te, Warin sprong er langs op hem af. Hij plaatste een rechtse en een linkse slag op het gladgeschoren gezicht van Fait en de speler viel tegen de grond, waarby het bloed hem uit neus en moncj iroop op zijn smetteloos linnen jasje. Vogels deed een stap vooruit, maar trok zich meteen weer terug, toen Warin zich tot hem wendde. De derde bleef ter zyde staan en hielp Fait. die vol stof en bloed zat, overeind. De mouw van zyn jasje was opengescheurd en zijn ene hand was rauw geschaafd door de val in de scherpe schelpen op de weg. „Ik zal je villen, schooier!" riep tiy wraakzuchtig uit. „En ditmaal zal ik het degelijk doen ook. De Franse ge vangenis is niet zo mooi. als het hier buiten is, naar men zegt. Ik kom je later persoonlyk genoegdoening vragen." Warin deed of hy "het niet hoorde. Zyn landerige stemming was plotseling verdwenen, toen hy op Fait lossloeg. Doch hy begreep, dat het geen loze bedreiging van de speler was en dat hy veel kans had, in hechtenis genomen te worden, als Fait een aanklacht tegen hem indiende en die klacht door Vogels ondersteund werd. Een bferoep op de consul zou in dat géval niet veel baten. Hy stond in Fapete niet in de gunst. Het had er veel van of hy tegen een blinde muur doodgelopen was. Misschien gaven ze hem wel dwangarbeid en lie ten ze hem koraal breken en stampen. Als Lang en zy* dochter hetó een vol gende keer voorbyreden, zagen ze hem wellioht als een boef aan de weg wer ken. „Dan zal men me in elk geval te eten moeten geven," was zyn antwoord op zyn overpeinzing en opeens keerde zyn gek oei voor humor terug en ver dreef deze de neerslachtigheid, waar aan hij zich had overgegeven. Tech liet hy zich in Papete niet op straat zien, voerdat het donker geworden was en toen hy enige gendarmes langs de ha ven zag patrouilleren, meende hy vast, dat ze op zoek naar hem waren. Ty- dens ziin wandeling naar buiten was de vriendeiyke hofmeester weer binnenge lopen en Warin vroeg zich aarzelend af, of hy by hem misschien een schuilplaats zou zoeken. Als hy er maar niet zo schooierachtig had uitgezien! En als hy die hofmeester door een arrestatie maar. niet in moeilijkheden bracht! Tegen de avond kreeg hy weer hon ger. Hy durfde echter niet goed de stad in te gaan, om wat eten te kopen en hij wilde ook nog steeds geen afstand van zyn geld doen. Hy stond in de schaduw van een lege loods te overleggen, wat hy doen zou, toen de hofmeester hem op de schouder klopte. Warin's trekken verstrakten zich, want hy dacht niet anders dan dat hy gearreseerd werd. „Mon ami! Mon brave! Heb je ge vochten? Toch waar? Sacrebleu, je ziet er verschrikkeiyk gehavend uit!" „Wacht maar, tot je me in het licht ziet. Ja, ik heb gevochten. Tegen myn loten ik ben verslagen." „Zo, zo!" De kleine Fransman lachte sympathiek. Warin voelde zyn medeiy- dén, dat niet neerbuigend en heel takt- vol was en dat hem door de hofmeester als met uitgestoken hand werd aange boden. „Beste vriend van myn vrienden," ver volgde hy, zyn mollige hand onder Wa rm's arm stekend. „Als het noodlot tegen je is, dan komt dat niet, doordat je het verdiend hebt. Jy, die een vriend waart voor Biquet, jij zult mijn lot de. Ien en dat is nog zo kwaad niet. Voila!" „Allons!" Warin kon zich met zyn Frans vrywel voor de hofmeester ver. staanbaar maken. „Ik ben werkelyk ln ernst aan het vechten gclweest. Ik loop gevaar, gearresteerd te worden! En hy vertelde van de bedreiging, door Fait geuit en een en ander, wat tot die vechtparty aanleiding gegeven had. „La, la! Dat betekent niets. Ik heb al horen vertellen, dat die Fait en zyn vriend al zó veel geld hebben gewonnen, dat ze er lelyk om aangekeken worden. Maak je daarover dus niet bezorgd, mon ami. Als jy gearresteerd wordt, moeten za het my ook doen enwe zullen wel zienwe zullen zien. Kom, mee aan boord." Raoul Grasse met zyn zwarte, geplak te haren, zyn uitpuilende ogen, zyn ge maakte manieren en zijn korte, ietwat gedrongen en pronkerige figuur was toch door en hoor een bekoorlyk man. Deze week zal het 25 jaar geleden zyn, dat Paus Pius XI een ency cliek uitvaardigde over de H. Fran ciscus van Sales ter gelegenheid van de derde eeuwviering van het overlijden van deze Kerkleraar. Het was vooral de wens van de H. Vader, dat uit deze plechtige viering nut zou worden getrok ken door de Katholieken,' die dagbladen en andere geschriften uitgeven en daarin de christelyke leer toelichten, verspreiden en verdedigen: „Deze moe ten by hun redetwisten aan Franciscus' kracht zyn gematigdheid en zyn liefde paren. Wat zij te doen hebben, leert de H. Kerkleraar door zijn voorbeeld dui delijk namelyk: de Katholieke leer met alle ijver bestuderen en naar vermogen er in onderlegd zyn; de waarheid niet vertroebelen, verzwakken of bemante len, uit vrees de tegenstander voor het hoofd te stoten. Zy behoren de vorm en de schoonheid van hun taal wel te ver zorgen en hun gedachten zodanig in te kleden en te versieren, dat de lezers zich door de waarheid aangetrokken voelen. Indien zij genoodzaakt zijn aan vallers te bestrijden, laten zy dan de dwaling weerleggen en strijden tegen de boosheid van kwalijkgezinden, doch zo danig, dat zij tonen zelf bezield te zyn door een goede geest en vooral geleld door de liefde". Bij die gelegenheid stemde de Paus er in toe Franciscus van Sales te verhef fen tot patroon van alle Katholieke journalisten. In verband met de persoon en de stryd van Franciscus heeft prof. dr. Ti tus Brandsma O. Carm. twee kostebjke gedachten nagelaten: Franciscus van Sales was een vurig stryder. Hy streed met liefde in het hart en met een gebed op de lippen, omdat hy de strijd Gods streed, die niet te stryden is- met goed gevolg dan met God verenigd, met Hem in het hart en een gebed tot Hem in de mond. Waar het hart van vol is, loopt de mond van óver. Omdat zijn hart vol was van liefde, omdat God er woonde, daarom ademden zijn woorden steeds liefde en vloeiden ze samen met een gebed, dat God het woord, dat aan de mond ontvlood, vruchtbaar wilde maken. Maar niet slechts liefde en gods vrucht leidden Franciscus, hy heeft heel zyn leven begrepen, dat studie en voor bereiding van hetgee# hy te doen had onontbeerlyk waren. En zo schreef hy te voren wat hy zeggen ging en danken wij heerlyke werken aan hetgeen hy neerschreef om anderen te onderrichten en te leiden. Zyn Pen Is vruchtbaar ge weest. Uit zyn geschriften blykt, hoe wel overwogen hij zyn gedachten formuleer de, hoe bewust en weldoordacht hy schreef. Hij is niet alleen de liéfderijke en vrome Bisschop, maar tevens de klare geleerde, die het zo eenvoudig weet te zeggen, omdat hy het zo goed weet; die het niet zoekt fn woorden, 'maar omdat hy klaar en duidelyk voor zich heeft wat hy niet om zichzelf, maar om een ander gaat zeggen, psychologisdh ook de woorden vindt, die tot het hart spre ken. Het is of hij eerst contact zoekt met degene, tot wie hy zich gaat wenden, om deze dichter by de waarheid te bren gen. En dan spreekt uit heel zijn be toog het ernstig verlangen deze te die nen en te helpen. Het is, alsof fn het fiere en nobele woord van de edelman zyn adeldom stijgt. In deze twee hoedanigheden staat St. Franciscus van Sales opnieuw voor onze geest. Mogen wy, hem volgend, zy'n kern spreuk toepassen; „Udel zyn 's mensen werken, wanneer zij zich niet richten op God". Dr. A. Plesman, directeur van de K. L. M., hield Maandagavond in de aula van de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam op uitnodiging van de Vereniging voor Studiebelangen een lezing, getiteld: De ontwikkeling van het internationale luchtverkeer. Na een overzicht te hebben gegeven van het dpor de K. L. M. bediende luchtnet, be sprak hy de mogelykheden van een cen trale luchthaven voor Nederland Volgens dr. Plesman zou een cen trale luchthaven nóch op Schiphol, nóch op Schieveen, doch daartussen gelegen de meest gunstige oplossing zijn. Plannen daartoe worden aan een zeer diepgaand onderzoek onder worpen, zoals men ook de plannen voor een nieuw Schiphol en voor een luchthaven bü Rotterdam bestudeert. Een centraal vliegveld, tussen Den Haag en Amsterdam, had nien zich ge dacht in het Zuiden van de Haarlem- mermeerpolder by Burgerveen. Deze zou dan bestaan uit driemaal twee aan el kaar evenwijdige startbanen. De weg Amsterdam—Rotterdam, die over dat terrein loopt, zou dan door middel van een tunnel onder het vliegveld door worden geleid. De kwaliteit van de grond In Burgerveen is dezelfde als die van Schiphol Spoorwegen, K.L.M., P.T.T. en industrie zijn voor dit plan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3