Voorlichting AMERIKA, het land van de auto Enorme ontwikkeling van het weg verkeer in de Nieuwe Wereld Verminderd met meer dan 400 millioen dollar 1 Is het inkomen voldoende? Mariniersbrigade per 1 Jan. 1949 opgeheven K FRANSE SOCIALISTEN VERWERPEN DEVALUATIEPLAN 81 pet. van alle personenwagens rijdt in de States Met de auto in de bioscoop... Op welke manier zal het land echter de rest kunnen betalen? Concentratie op het Oosten? Het weer Tot hoofd en hart Delegaties aanvaardden de zes punten Van Zeeland bij dr. Beel Debat over regerings verklaring Hatta in moeilijkheden Sovjet-eisen aan Oostenrijk Keizer smokkelde voor f43.000.- aan ponden Opleiding van reserveofficieren buiten de koopvaardij woensdag 28 januari 1948 71ste JAARGANG No. 24061 COMMUNIQUé C.G.D. Grote receptie op de Renville Mr. Van der Goes van Naters bij Z.H. de Paus DR. SEMMLER ONTSLAGEN Economisch directeur van Bizonia Linkse oppositie belemmert kabineósvorming It Toiaal 8,2 millioen Amerikanen vinden op de een of andere wijze hun beroep in hef automobilisme in de meest uitgebreide zin van hei woord. Dat betekent, dat op iedere zeven arbeiders in de Verenigde Staten één zijn boterham mei het fabriceren, verkopen, berijden of verzor gen van auto's verdient. Of hei automobielwezen daar ook even een belangrijke economische rol speelt! - - **- Wmm&m Vooral nachts Meer bevoegdheden voor de Oostenrijkers De „staatsgreep" in Suriname Proces verloopt zonder sensatie Ruim 1 millioen pelgrims te Lourdes Goud in de grond Bevriende grossier tot vijf maanden veroordeeld Wordt Nel van Vliet Amerikaanse? Haat vreet aan uw.eigen leven en aan dat van uw naaste. STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Saveril*. NIEUWE HAARIfMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentién eventueel zonder opgave var Vod enen te weigeren. In het nummer van 17 Januari j.l. van het bekende Amerikaanse Katholieke weekblad „America" treffen wij fn de tubriek „Commentaar van de week" een korte beschouwing aan over de jongste Politieke ontwikkeling in Indonesië. Het Is, ons bekend, dat de Amerikaanse pers over het algemeen haar lezers, wat In donesië betreft, zeer slecht en onvolle dig inlicht. Dat echter een zo vooraan staand blad als „America" zich geen hioeite getroo st een met de waarheid overeenkomende voorlichting aan zijn lezers te verstrekken, spijt ons zeer, te taeer, omdat het juist dit blad door zijn internationale relaties vrij gemakkelijk moet vallen uit Nederland en Ned.-Indië 6oed geïnformeerd te worden. Zo lezen wij in dit weekblad de vol- Bende onjuistheden: „Op 17 Augustus 1945 proclameerde de meest vooruitstrevende groep, de In donesiërs, een onafhankelijke republiek onder président Soekarno en organiseer de een bloedige opstand tegen de Ja panse bezetting. Toen de terugkerende Nederlanders hun voor-oorlogse kolo niale politiek hervatten, begonnen de In donesische nationalisten zich hiertegen te verzetten. Een „good-sized war" ont wikkelde zich in de zomer van 1946 en dit bracht de interventie van de Ver. Naties teweeg Het lijkt ons overbodig aan deze be schouwing van het katholieke blail veel commentaar te wijden. Wij zouden kun- hen wijzen op Soekarno's collaboratie Biet de Japanners in plaats van een •■bloedige opstand." Die beweerde her vatting der voor-oorlogse koloniale po rtiek zou het blad aan onze communis tische „Waarheid" ontleend kunnen hebben Het schijnt, dat de officiële Neder landse voorlichting aan het buitenland hu eenmaal erg moeilijk is. Maar misschien wil „De Linie", voor Zover het haar katholieke collega's in het buitenland betreft, een weinig van deze moeilijke taak overnemen! De Commissie voor Goede Diensten heeft een communiqué uitgegeven, Waarin gezegd wordt, dat de Nederland se delegatie 12 Januari de zés punten Van de Commissie heeft aanvaard met ihachtneming van de volgende punten: A. Punt 2 gaat in na onderteke ning van de politieke overeenkomst. (Dit punt betreft de eerlijke ver tegenwoordiging van de .Staten in de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië in een voorlopig federale interim-regering). B. Onder verwijzing naar art. 4 van Linggadjati doet punt zes geen afbreuk aan het aantal deelnemen de staten in de toekomstige Vere nigde Staten van Indonesië. C. De zes punten zullen na onder tekening van de wapenstilstands overeenkomst en de uitvaardiging van de eerste vereiste orders hier van formeel aan beide partijen Worden voorgelegd. D. Op de zes punten zal binnen 48 uur door de partijen worden ge antwoord. Het communiqué zégt vervolgens, dat ?e republiek op dezelfde basis als de Nederlanders de zes punten van de Uommissie aanvaard heeft. Deze bekendmaking werd uitgegeven «jdens een receptie aan boord van de „Renville". Onder de aanwezigen bevonden zich hr. Van Mook, minister Neher, Sjan- Ioeddin, Sjahrir, leden van beide dele gaties, marine-officieren en practisch aUe te Batavia vertoevende Amerikanen. De heer Paul van Zeeland, vertegen woordiger van België in de Commissie v°or Goede Diensten, heeft Dinsdag middag te 's-GravenhaSe een onderhoud Behad met de minister-president, dr. L. M. Beel en met andere leden van het Cabinet. De heer Van Zeeland zal met Nirby en Graham Zaterdag van Schip- ®°l naar Amerika vertrekken. Bij het begin dér vergadering van de JWeede Kamer heeft de voorzitter, mr. van Schaik, hedenmiddag medege deeld, dat het debat over de regerings verklaring betreffende de ontwikkeling Ver gebeurtenissen in Indië zal gehou den worden na de behandeling van de begroting van het Staatsbedrijf der •*-T. in verband daarmede zal de ver gadering morgen, Donderdagavond, wor- voortgezet. t dt?' Paus heeft jhr. mr. M. van Goes van Naters, voorzitter van Va» de Kamerfractie van de Partij de Arbeid, Zondag in audiëntie htvangen. dc^r' J°hannes Semmler, directeur van hal ec°nomische afdeling van het bizo- e bestuur in Duitsland: is door de Ain a-ire gouverneurs van de Engels gei)er'haanse zone uit zijn ambt ontsia- bod °p R'rc,nd van zijn „houding van de Saardige oppositie tegen de bezetten- t0e^lachten", tot uiting gekomen in zijn %e„ p*"aak te Erlangen, op 4 Januari tot Duits - Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met een enkel verspreid buitje. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Zon 8.27—17.20, maan 20.24—10.98. De republikeinse kabinetsforma teur Hatta. heeft het volgende be kend gemaakt: „De oppositie der linkse partijen die van de socia listen, de arbeidersbeweging en dé communisten heeft mij tot nu toe verhinderd, uitvoering te geven aan het voornemen, een regering te vor- men, waaraan alle republikeinse partijen zouden deelnemen". Hij zette nader uiteen, dat het me ningsverschil met deze partijen betrek king heeft op de zetelverdeling. In ver band hiermede zou de samenstelling van het kabinet waarschijnlijk niet vóór morgen bekend worden gemaakt, zulks teneinde, naar hij zeide, „de linkse partijen in de gelegenheid te stellen, haar houding in nadere beschouwing te nemen". Tot nu toe hebben alleen de rechts-georiënteerde partijen, de Mas- joemi en de FiN.I., de uitnodiging, om aan de kabinetsformatie deel te nemen, aanvaard. Sjahrir heeft aan Aneta nog medege deeld, dat in het nieuwe' kabinet niet alleen geen vice-ministers en ministers van staat meer zullen optreden, doch dat ook geen vice-premiers worden be noemd. J.iA. „Sa. Ex-koning Michael van Roemenië en prin ses Anna van Bourbon-Parma tijdens het skiën in Davos. Ter gelegenheid van de conferentie met West-Indië werd een receptie in dc Ridder zaal gegeven. V.l.n.r. de leider der Surinaamse delegatie dr. Buiskool, min. Jonkman, min—pres. dr. Beel, prof. Logemann, de leider der Curagaose delegatie dr. da Costa Gomez en prof. Romme. (Telefonisch van onze Parijse correspondten) Dinsdagmiddag en -avond heeft zich in het Palais Bourbon een snelle, hoe wel niet verrassende crisis-atmosfeer ontwikkeld. De critiserende terughou dendheid, door de socialisten aan de dag gelegd tegen het herstel van een hoe ook beperkte vrije deviezenmarkt naast de officiële wisselprocedure, en tegen het herstel van de vrije binnen landse goudhandel, is plotseling uitge groeid tot openlijke vijandschap. Vol gens Sommige tot pessimisme geneigde waarnemers is deze zelfs resoluut ge noeg om het op een regeringscrisis te laten aankomen. Nadat de bestuurscom missie en de kamerfractie van de S.F.I.O. tezamen hadden vergaderd, hebben de socialistsche leden van de financiële kamercommissie met de com munisten meegestemd tegen het rege- ringswetsvoorstel, dat de nodige bepa lingen behelsde voor wijziging der devie- zencontröle en herstel van de vrije bin nenlandse handel in goud. Het voorstel werd met 17 stemmen tegen, 15 vóór en 7 onthoudingen afgewezen. Tot de voor stemmers behoorden behalve M.R.P. en enkele radicalen, ook Paul Reynaud, hetgeen bijzonder de aandacht verdient. De onthouders waren Daladier en de rechtsen. De bezwaren van de socialisten zjjn thans voornamelijk drieërlei: een mofreel bezwaar, daar zij de terugkeer tot de vrije deviezen- en goudhandel als een premie beschouwen voor de fraudeurs, voor hen n.I., die sinds enkele jaren in strijd met de wet goud en deviezen in hun bezit hebben gehouden; een doc trinair bezwaar, daar zij principieel ge hecht behoren te blijven aan het diri gisme; tenslotte een politiek sentimen teel bezwaar, teweeggebracht door hun partijsympathie voor de Engelse Labour - regering en door hun beduchtheid voor de internationale gevolgen van de „eigengereidheid" der regering-Schu- man-Mayer. Maar waarom, zo is veler vraag, hebben de socialisten niet tijdig ge noeg hun vijandschap geopenbaard om de regering gelegenheid te geven er bij het opstellen van haar plan nen en bij haar internationale be sprekingen rekening mee te houden. In M.R.P.-kringen 'toont men dan ook begrijpelijke verbazing over net feit, dat ministers van de S.F.I.O. tijdens de interne discussie van hun fractie deel hebben genomen aan de bestrijding der maatregelen, waar omtrent een officieel communiqué Zondag j.L meedeelde, dat zij één stemmig door de ministerraad waren aanvaard. Wie in dit conflict tenslotte het meest zal toegeven zal vanmiddag blijken, wanneer de Nationale Vergadering over het fond van het wetsvoorstel gaat de batteren. Wanneer men de „Populaire" met grote koppen over de gehele front pagina ziet aankondigen: „Socialistische dam opgeworpen tegen de economische politiek van de heer Rene Mayer", mag men wel enigszins de gegrondheid in twijfel trekken van het optimisme van hen, die menen, dat het stellen van de kwestie van vertrouwen alleen reeds voldoende zal zijn om de van de meer derheid afgedwaalde schapen in de schaapsstal terug te voeren. Mogelijk is ethter in de met spoed bijeengeroepen ministerraad, welke Dinsdagavond op het Elysée onder voorzitterschap van de President der Republiek werd ge#ouden, reeds de grondslag gelegd voor een of ander compromis. kinderen per speciale bus naar school gebracht, om later, eveneens per bus, weer veilig thuisgebracht te worden. Van de producten, die de enorme boerderijen in de Verenigde Staten op leveren, zoals melk, graan, groenten, fruit, enz., wordt 98% door de vracht auto van het land naar de markt of opslagplaats vervoerd. 85% van de totale bevolking van het land van Uncle Sam ontvangt melk die per tankauto is aan gevoerd. 54.000 Amerikaanse gemeenten, niet op het water- of spoorwegnet aan gesloten, zijn voor de aan. en afvoer van al hun producten, levensbehoeften, kle ding, bouwmaterialen, uitsluitend op de vrachtauto aangewezen. Slechts 7% van de bevolking van deze aarde woont in de Verenigde Staten van Noord-Amerika, maar toch rijdt daar van alle personenwagens op de we- Bieer ?ertunler Nad in zijn rede onder de g "et volgende gezegd: „Men moet keri "j'clsen heden ten dage bewust ma- drié de Duitse economie onmogelijk na de oorlog geplunderd kan gehoor gehouden.. Het grootste contingent van deze 8.2 mill. „auto-Amerikanen" vor men de beroepschauffeurs, 4.750.000 man tezamen, die daarmee een van de belangrijkste en grootste beroepsklassen uitmaken. Een verdere 1.3 millioen vin den hun werk in de autohandel, service en reparatie, terwijl de automobiel- en onderdelen-industrie aan 800.000 man werk verschaft. Gedurende de jaren 1942'46 werden jaarlijks „maar" 920.000 wagens afge dankt, aldus lezen wij in „Beroepsver voer", omdat de eigenaars ze zo lang mogelijk in bedrijf hielden, totdat er nieuwe kwamen. Vergelijkt daarmee een» het tijdvak van '37 tot. '41, toen er ge middeld per jaar een slordige VA millioen auto's de weg naar de sloper gingen. De automobielfabrikanten, met de grootste personeelsbezetting van alle tijden en uitgerust met de meest moderne ap paratuur voor nieuwe modellen, zijn in staat een uiteindelijke jaarproductie van 6.500.000 wagens te bereiken, doch de benodigde onderdelen komen in een langzamer tempo dan verwaent werd in verband met een tekort aan staal, in het bijzonder wat betreft plaatstaal. Indien de Amerikaanse automobiel industrie haar huidige productiepeil kan handhaven, zal zij in 1947 een totale pro ductie bereiken van ongeveer 3.450.000 personenauto's en 1.050.000 vrachtwagens Naast de 224.000 benzine-stations (en wat voor stations zijn daar bij!) en 52.000 garages en reparatiewerkplaatsen, zijn er in de Verenigde Staten ook 200 bioscopen, waar de automobilist met wagen en al kan binnenrijden. Zij, die veel op de lange afstand zitten of op een vacantietocht zijn, kunnen gebruik Een goed wegennet is in hoge mate bevorderlijk voor een gezonde ontwikkeling van het motorwegverkeer, waarmede in de eerste plaats toch het landsbelang gediend is. Hoe men de bouw van speciale autowegen in de Verenigde Staten heeft aangepakt, laat nevenstaande foto zien. De Lake Shore Drive bij Chicago, een autoweg met acht stroken, welke twee aan twee door een wegzinkbare verkeersgeleider zijn gescheiden. De foto is genomen tijdens het spitsuur in de namiddag. Het uit de stad komende verkeer heeft zes stroken tot zijn beschikking, 's Ochtends steekt de meest linkse ge leider boven het wegdek uit en zijn de beide andere gelijk met het wegoppervlak ge zonken. 's Middags staan voor béide verkeersrichtingen vier stroken ter beschikking. maken van 19.000 uitsluitend voor hen bestemde hotels, die overal langs de grote autowegen te vinden zijn. Een derde gedeelte van het totale wegverkeer geschiedt 's nachts. Daar staat tegenover, dat 3/5 van alle dodelijke ongelukken op de weg tussen zonsondergang en zonsopgang geschieden. Iedere dag worden bijna 9.000.000 reld en 57% van alle vrachtauto's rond. Dat de bedragen aan belastingen, die het motorwegverkeer moet opbrengen, evenzeer fantastisch zijn, spreekt wel haast vanzeflf. Vooral het grote aantal auto's maakt de belastingopbrengst zo hoog. Relatief wordt er per wagen in de V.S. echter weinig belasting betaald. Een Amerikaan heeft uitgerekend, dat de gezamenlijke weggebruikers 5000 dol lar aan belastingen per minuut betalen en dat het hele jaar door! Een Russisch tegenvoorstel, waardoor de Sovjet-eisen aan Oostenrijk met meer dan 400 millioen dollar wort.en verminderd, is aan de Westelijke mo gendheden voorgelegd. Hiermede heb ben de Russen voor het eerst hun enorme aanspraken op Oostenrijkse in dustrie- en andere producten gewijzigd. De Russen eisen nu twee derden van de opbrengst der oliebronnen van Zis- tersdorf gedurende 50 jaar, 25 percent van de Donau-Scheepvaart-Maatschap- pij en 200 millioen dollar in cash, te betalen in twee jaar, voor de resteren de Duitse activa in Oostenrijk. Oostenrijkse autoriteiten toonden zich zeer verheugd over deze wending van de kwestie, na de voorgaande bezorgd heid over de Russische maatregelen in geval het Europese hulpprogramma voor Oostenrijk in werking zou treden. De Westelijke mogendheden tonen zich zeer gereserveerd, daar men zich af vraagt, hoe ^Oostenrijk in staat zal zijn 200 millioen dollar te betalen zonder aan Amerika's deur te kloppen. Tevens vreest men, dat de eis van contante betaling werd gedaan in dc hoop van een wrevelige reactie in Ame rika, waardoor het hele steunprogramma aan Oostenrijk in gevaar zou gebracht worden, en dit land dan gedwongen zou worden zich op het Oosten te oriënte ren. De Russische politiek heeft meer voorbeelden te zien gegeven van der gelijke manoeuvres. In de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk zün van Amerikaanse zijde voorstellen gedaan tot het overdragen van belangrijke bevoegdheden van de bezettingsautoriteiten aan de Oosten rijkse regering. De Amerikaanse voorstellen omvatten o.m.: overdracht aan de Oostenrijkse regering van vliegvelden; overdracht van economische bevoegdheden, met inbegrip van algehele controle op de toewijzing van brandstof en eüectriciteit en be voegdheid tot het voeren van handels besprekingen en het organiseren van de economische betrekkingen met alle lan den, ook met de zones van Duitsland, De Britse en Franse vertegenwoordi gers in de bestuursraad hebben zich eens verklaard met de beginseüen van de voorstellen. De Sovjet-Russische verte genwoordiger verklaarde, dat hij nog geen gelegenheid had gehad de voorstel len nauwkeurig te bestuderen. De eerste dag van het geding tegen de van poging tot staatsgreep te Surina me beschuldigde beklaagde Sanches, is zonder sensatie verlopen. De aanklacht beperkt zich voornamelijk tot de poging totafscheiding van Suriname van het Koninkrijk. Hoewel Sanches de beschul digingen als „mythen" qualificeerde, ontkende hij niettemin slechts weinig van de belangrijkste punten der aan klacht. H\j verklaarde niet het voorne men te hebben gehad de gouverneur te interneren. Ook ontkende hij het hem toegeschreven voornemen, om een schip in de Suriname-rivier tot zinken te brengen, teneinde de toegang tot Pari- marlbo te blokkeren. Geweld zou aUéén worden gebruikt als er weerstand zou worden geboden. Officieel wordt medegedeeld, dat tus sen 1 Mei en 31 October 1947 1.400.000 pelgrims, onder wie 26.321 hospitaal- zieken, naar Lourdes geweest zijn. Uit Oost-Indië. Bij Tjibaroesa heeft de genie een nieuwe Bailey-bruq gebouwd. Na de opening rijden de eerste voertuigen over de brug. Vijftig gulden per week heeft een gezin van vier personen nodig, me nen de meeste mannen en vrouwen, die deze maand antwoord gaven op de volgende vraag van het Nederlands In stituut voor de Publieké Opinie: „Welk inkomen, dus hoeveel loon of salaris per week, heeft volgens U een gezin van man, vrouw en twee kinderen nodig om net aan rond te komen?" Het N.I.P.O. stelt deze vraag elk half jaar aan een representatieve steekproef uit het hele volk. In verband met de kwestie van de derde loonronde werd ditmaal in de laatste maand van 1947 nogmaals deze vraag aan het pubhek voorgelegd. Van Maart 1946 tot Maart 1947 steeg het bedrag van f 42,tot f 50,Sinds dien is het f 50,per week gebleven volgens het publiek! Het totaal-overzicht van alle ant woorden ziet er als volgt uit: Maart Maart Oct. Dec. Nodig per week 1946 1947 1947 1947 Tot ƒ30,— 2% 1% Tot 40,— 25% 8% 5% 8% Tot ƒ50,— 72% 42% 39% 37% Tot 60,— 93% 79% 75% 72% Tot ƒ70,— 99% 94% 93% 91% Gemiddelde: 42, 50, 50, 50 Deze verhoudingen bewijzen, dat in vergelijking met Maart 1946 aan het eind van het afgelopen jaar een steeds groter deel van het ondervraagde pu bliek de veronderstelde limiet onvol doende achtte voor het wekelijks onder houd. Al zeer duidelijk komt dit tot uiting bij de f 50-grens. Vonden in Maart 1946 nog 72 pet. der ondervraag den dit bedrag voldoende om juist rond te komen, ruim anderhalf jaar la ter dacht nog madr 37 pet. van hen er zo over. Volgens de ondervraagde vrouwen en mannen zélf: huisvrouwen, arbeiders, kantoorbedienden, boerep, ambtenaren enz. is het minimum, waarmee het door snee gezin rond kan komen, de laatste maanden dus niet gestegen. Hoe ligt het werkelijke inkomen van het gemiddelde gezin? Ongeveer 50 van de gezinnen ver dient echter een inkomen van ƒ46,en minder in de week. Dit bedrag ligt dus lager dan ƒ50,in de week, het inko men, dat volgens het publiek een nor maal gezin per week nodig heeft om net rond ,te komen. De spanning tussen lonen en prijzen, zoals het publiek die voelt, wordt dan ook geïllustreerd door de resultaten op de vraag: „Is Uw eigen inkomen hoger of lager dan dit bedrag of ongeveer hetzelfde?" Antwoorden: 44 lager, 28 hoger, 20 ongeveer hetzelfde, 8 geen antwoord. 44 van de gezinnen heeft een inko men dat lager ligt dan zij voor een ge zin nodig achten om net aan rond te komen. Van hen, die ƒ50,of minder op'geven als nodig voor een normaal ge zin, blijkt 41 een inkomen te genie ten, dat lager ligt dan ƒ50,Een ho ger inkomen dan 50,heeft 30 ter wijl 24 ongeveer hetzelfde verdient 5 blijft hier het antwoord schuldig. Dat van sparen bij deze gezinnen wei nig komt, hoeft geen betoog; zij zijn van oordeel niet eens aan de bevredi ging van de minimum-eisen volledig te gemoet te kunnen komen! Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie NADRUK VERBODEN. Een Heerlenaar vond al gravende in de akker van zijn vader een kistje inhoudende veertig gouden tientjes. Hij bracht het naar het Heerlense po litiebureau, waar men zich thans het hoofd breekt over deze goudvondst. De doelverdediger van Ajax, Keizer, zal Vrijdag, zoals reeds in een deel van onze vorige oplage is gemeld, voor de economische rechter te Amsterdam ver schijnen, in verband met deviezensmok- kel. Gebleken is, dat Keizer, die een filiaal in Engeland bezit, regelmatig uitvoervergunningen voor groenten kreeg toegewezen en uiteraard vele zakenreizen naar Engeland maakte. Hij maakte daar van misbruik door veel ponden sterling naar Nederland te smokkelen. Hoe hij deze in Engeland wist te verkrijgen zal Vrijdag waarschijnlijk duidelijk worden. Thans wordt een bedrag van f 43.000 aan ponden genoemd, dat hij op illegale wijze ons land had binnen gesmokkeld. Een deel van deze pon den, n.l. 2.000 pond sterling, stelde hy zijn bevriende groentengrossier Filler in handen, die ze voor hem tegen de zwarte koers van ongeveer l 15 verkocht. Piller wierp gisteren de schuld van deze zwarte transacties op Keizer en omgekeerd. De economische politierech ter, mr. W. C. Hassoldt, wist er geen wijs uit te worden en vroeg zich tevergeefs af, wie van de twee met zijn verklarin gen de waarheid het meest benaderde. Bewezen geacht werd tenslotte, dat Keizer f 300 aan Piller had uitgekeerd voor diens financiële bemiddeling bij de verkoop der. ponden. Conform de eis ver oordeelde hij Piller tot een gevangenis straf van vijf maanden met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming plus een geldboete van f 400 subs, twee maan den. Naar Bob Kendler, directeur van de „Town Swimming Club" te Chicago me dedeelt, zal Nel van Vliet een aanvraag indienen voor het Amerikaanse staats burgerschap. Kendler verklaarde ver der, dat Nel, die Vrijdag in New York aankomt, de „Chicago Town Club" in alle nationale en regionale zwemwed strijden zal vertegenwoordigen. Hij voegde er aan toe, dat de 22-jarige ster van plan is een „College" te bezoeken, voor zij haar naturalisatie aan zal vra gen. Naar aanleiding van de opmerking, dat vele leden een vrij uitenlopend standpunt meenden te moeten be speuren in de Memories van Toelich ting der beide defensie-ministeries ten aanzien van de toestand van 's lands financiën en de Indonesische politiek, kan warden medegedeeld, dat er geen verschil van inzicht be staat, aldus de Memorie van Ant woord over de begroting van Marine. Zoals de militaire situatie thans is, zal wel enige vermindering van 't politionele toezicht ter zee mogelijk zijn, doch geenszins in die mate als bij het opstel len der begroting werd verwacht. Over dracht van dit toezicht aan locale orga. nen van de Nederlands-Indische regering kan voorshands nog niet geschieden, terwijl voorts de taak van de Mariniers brigade nog niet door legeronderdelen kan worden overgenomen. .Het ligt in het voornemen de huidige taak van de tot een regiment georgani seerde mariniersbrigade uiterlijk 1 Janu. ari 1949 te beëindigen. Ten einde echter op tegenslagen, welke een langere hand having van het regiment nodig zouden maken, voorbereid te zijn, wordt er, wat personeel betreft, op gerekend, dat het eerste gedeelte van de voor 't Mariniers regiment bestemde dienstplichtigen van de lichting 1948 nog onder de wapenen komt. Indien de omstandigheden gunstig zijn zal deze categorie dienstplichtigen van de lichting 1948, tweede gedeelte, niet worden opgeroepen. Zijn de omstan digheden ongunstig, dan zullen de voor dit personeel benodigde gelden suppletoir worden aangevraagd. Momenteel zijn ongeveer 13.000 mariniers onder de wapenen. Van deze 13.000 man behoren ongeveer 2000 man tot het beroepspersoneel. Zodra de buitengewone toestand ie beëindigd, zal, behoudens de laatste lichting dienstplichtigen, al het niet- beroepspersoneel afvloeien. Uiteraard heeft de personeelsvoorzie ning der Koopvaardijvloot de volle be langstelling van de" minister. Deze is ver klaarbaar, wanneer men bedenkt, dat van de 2200 officieren, die de Koninklijke Marine thans teJt, er 1100, dus de helft, tot de Koninklijke Marine-reserve in haar onderscheidene organisatievormen behoren. Van deze officieren der Ko ninklijke Marine-reserve is het meren deel, b.v. alleen al 500 nautisch geschool den, rechtstreeks uit de koopvaardij af komstig. De minister is op grond van de re cente oorlogservaringen de mening toegedaan, dat in de toekomst deze zware wissel niet meer op de Neder landse handelsvloot kan worden ge trokken, zonder deze ernstig in haar oorlogstaak te belemmeren. Hij heeft reeds maatregelen beraamd om een zo groot mogelijk aantal reserve-officieren uit kringen buiten de koopvaardij te verkrijgen en deze door speciale oplei dingen voor hun taak geschikt te ma ken. De eerste dezer opleidingen zal dezer dagen beginnen, t Aangezien Den Helder zeer.veel door oorlogsgeweld heeft geleden, kan concen. tratle der Koninklijke Marine aldaar slechts geleidelijk geschieden. Nu in be ginsel de concentratie te Den Helder is aanvaard en in uitvoering is genomen, zal Rotterdam op de duur het hoofdcen trum blijven van het korps mariniers. Prijs van f 1500.18357. Prijs van 1000.5079. Prijzen van f 400.15143. 17836. Prijzen van 200.9016, 9941. 15835. Prijzen van f 100.—8333. 10220, 12631, 14193, 17612.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1