Dubois nieuw lid van Commissie van Drie Zaterdag bekendmaking van Republikeins kabinet? biljetten van 5000 francs ongeldig verklaard ';:-v BOUWEN WIJ VOOR NU OF VOOR OVER VIJFTIG JAAR? Smokkelwaar Graham bijzijn vertrek: „Gelukwens, voorzichtigheid en hoop Vier leden der Masjoemi zonden er in worden opgenomen Totale verrassing in Frankrijk HELICOPTER VOOR 400 SOLDATEN MET TANKS Er zijn geen hrepeergevallen meer, aldus minister Vos Tot hoofd en hart li RUMOER ROND SINAASAPPELEN Geschil tussen twee organisaties Het weer „Renville" kost honderdduizend dollar Spoedige voorziening in vacature-Neher is® Prof. Gerbrandy weer voor de radio Devaluatie der franc en Nederland Verdrag tussen Engeland en Arabische landen? Franse socialisten aan vaarden vrije goudmarkt DONDERDAG 29 JANUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24062 Republikeinen Lake-Success naar 99 DE UITVOERING VAN HET BESTAND Gunstig verloop Missionarissen in China gevangen genomen WEDEROPBOUW IN DE KAMER 'nlS Aan vissers in troebel water wordt de kans op een rijke vangst ont nomen door het water weer helder te maken.j (Vervolg op pag. 3) I Wx&ÊM met gouden hart Met goud in een zilveren pakje gestoken hebben Ierse smokkelaars maandenlang de Britse douane om de tuin geleid. Het is namelijk gebleken, dat een smokkelbende in Dublin gouden ringen, sigaret tenkokers en dergelijke artikelen opkoopt, welke langs normale weg naar Ierland zijn uitgevoerd, deze artikelen in een kwikzüverbad doopt, zodat zij het aanzien van zilveren voorwerpen verkrijgen, om ze dan tegen lagere rechten weer in Engeland te kunnen in voeren. Daar verwijdert men het zilverlaagje en brengt men de voorwerpen in hun oorspronkelijke goudglans aan de man. Met een speciale chemische uit rusting tracht de douane nu het gouden kart der dingen te peilen. Geen gevolgen voor de gulden Pensioenfonds voor de tuinders? Coördinering in verdediging 8UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 abonnementsprijs 34 cents per week, 1 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3, 3. W. Boerrfgter. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfltlmete hoogte. Ingezonden mededelingen dubbei tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiên eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Naar A. N. P.-Aneta verneemt is tot opvolger van Graham in de Com- •hissie voor Goede Diensten benoemd Court Dubois, die van 1927 tot 1930 ®°nsul-generaal te Batavia is ge weest. Graham is vanmorgen vroeg per vlieg- pTS uit Batavia naar Nederland ver tokken. (Zoals bekend, gaat hij a.s. terdag met Van Zeeland per K. L. M. ^aar Amerika). Bij het afscheid waren .th- aanwezig dr. Van Mook, minister ^eher, Abdoelkadir, Sjarifoeddin, Sastro- rJ^iBjojo, Hadji Agóes Salim en anderen, alsmede verscheidene consuls. Vóór zijn ertrek gaf Graham nog een z.g. „con- trUctief statement" uit. »Nu ik op het punt sta te ver tokken", aldus Graham, „om tezamen |f-et mijn collega's Van Zeeland en Kirby ,aPport uit te brengen aan de Veilig heidsraad, wil ik met enige eenvoudige "Oorden uiting geven aan mijn gevoe rds, welke kunnen worden samengevat j*1 de woorden: Gelukwens, voorzichtig heid en hoop". Met het aanbevelen van doorzichtigheid aan beide regeringen °edoelen wij, dat zij beide gedurende ge overgangsperiode niet uit het oog "Jolen verliezen de fundamentele grond- rjBen, en het program, waarvan een Poedige verwezenlijking van zulk een jBepgaand belang is voor tachtig mil- '°en mensen. De heer Graham vervolgde, 5at het niet verstandig zou zijn, als een rpr partijen de nieuwe geest, die zich Weerspiegelt in de bereikte wapenstil- teud, zou breken door weer terug te sa'len op de oude aanklachten en be- ebuldigingen over en weer. „Laten bei- re het tot hun eerste plicht rekenen, Jr voor te zorgen, dat zulke aanklachten ^bestaanbaar", aldus Graham. Indien de republiek nog afgevaardig- en naar Lake Success zal zenden, zul- ®n dit Sastroamidjojo, plv. voorzitter der republikeinse delegatie, en Tjoa Sik Ien, lid der republikeinse delegatie, zijn, aldus vernam Aneta uit gezaghebbende republikeinse bron. Hun vertrek zou dan bepaald zijn op Maandag a.s. De Commissie voor Goede Diensten heeft bekend gemaakt, dat de toekom stige besprekingen tussen de Nederlan ders en Indonesiërs te land gehouden zullen worden en dat men daarom ver wacht, dat de „Renville" binnenkort zal vèrtrekken. In Amerikaanse marine-kringen sprak men de verwachting uit, dat men binnen tien dagen het anker zou kunnen'lichten. In deze kringen werd verder gezegd, dat de confe rentie aan boord van de „Renville" de Verenigde Staten tussen de 85 en 100 duizend dollar heeft gekost. In welingelichte kringen verwacht men nu, dat de besprekingen ofwel in Batavia of in Djokjakarta gevoerd zul len worden. Na de bijeenkomst van vandaag, de laatste aan boord van de „Renville," zal de conferentie tot 3 Fe bruari worden verdaagd. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanhoudend zacht weer met voor namelijk in de nacht enkele buien en morgen overdag weer tijdelijke op klaringen. Nu en dan krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zon 8.2517.22, maan 21.5310.23. De militaire besprekingen tot uitvoe ring van de wapenstilstand hebben in West-Java een gunstig verloop gehad, meldt een correspondent van Aneta, die enkele plaatsen, waar de besprekingen werden gezouden heeft bezocht. De eerste oontingenten der te evacueren' Re. publikeinse troepeneenheden worden Vrijdag of Zaterdag op de vastgestelde punten verwacht. De juiste aantallen en sterkte van die groepen zijn echter nog niet 'bekend. Te Tasikmalaja worden 5000 manverwacht, dia via Bandoeng, Foerwakarta en Cheribon per trein naar Republikeins gebied zullen worden afgevoerd. De correspondent van Andta meldt nog, dat in West-Java, tussen Lanoen en Banjer, door sabotage aan een brug, een werktrein gedeefltelijk in een rivier stortte. Er waren 3 doden en 28 gewon den. Soekamo zal niet gelijk in het voornemen lag hédenavond de samenstelling van het nieuwe repu blikeinse kabinet bekend maken, meldt „Antara". De reden van dit uitstel is, dat verschillende ministers en leden van de republikeinse dele gatie nog te Batavia vertoeven. Het is mogelijk, dat.de bekendmaking Zaterdag zal geschieden. Volgens een mededeling in „Merdeka" zal het nieuwe kabinet-Hatta de vol- Zaterdag is prin ses Beatrix jarig- En dan is het best te begrijpen, dat zij het middelpunt wordt van de be langstelling. Van daag zien wij haar te paard. Het pa leis Soestdijk Ugt midden tussen de bossen en waar zou je een plaats vinden, zo ideaal om te draven en naar hartelust rond te rijden. Beatrix heeft er plezier in. Zij zal nog wel wat voorzichtig zijn niet een galop want in het zand bijten doe je o zo gauw maar een flinke gestrekte draf, vooral als dat paard niet zo erg groot is... Over een paar- dagen is zij tien. Tien jaar, denkt Beatrix en zij neemt de leid sels vaster in de hand en zorgt, dat je kan zien hoe ze kan mennen. Spoorslags daarom naar de tiende verjaardag toet gende politieke samenstelling hebben vier leden der P.N.I, (Nationalisten), vier leden der Masjoemi, drie leden der partijen van de linkervleugel, twee par tijlozen en een vertegenwoordiger der Parkindo (Partai Kristen Indonesia). Volgens „Merdeka" zullen de volgen de persoonsbezettingen plaats hebben: Hadji Agoes Salim weerminister van Buitenlandse Zaken, Roem Binnenland se Zaken, Natsir Voorlichting. Prawira- negara Welvaart. Verder blijft Djoeanda minister voor Communicatie Ali Sas troamidjojo voor Onderwijs en Lach voor Openbare Werken. Hatta zou zelf de portefeuille van defensie nemen. Sjahrir zou geen zitting hebben in het kabinet. Hij steunt Hatta ten volle, doch blijft de post van gevolmachtigd gezant der republiek in algemene dienst be kleden. Volgens „Merdeka" deelde Prawiranegara in een interview mede, dat de huidige regeringspolitiek ver schilt van de vroegere. Het zwaarte punt ligt thans niet bij strijd, doch bij wederopbouw en stabilisatie. (Telefonisch van onze Parijse oorrespondent) ^di ankr«k werd hedenmorgen via de iftgg0 verrast door het bericht, dat met U van vandaag de bankbiljetten kGk francs, de grootste coupures, <Ughe' 'n °mloop zijn, hun betalingsgel- 1-11 bebf>en verloren. Een desbetref- Wetsvoorstel wordt vandaag by de t|j^ nale Vergadering ingediend. Terwijl (ixe^ s Be duur van- de debatten daarover n en morgen) de loketten der b Voor het publiek gesloten zuilen d« Zullen zy zaterdag a.s. daarentegen 6 Bag open zijn. De ongeldig •kj, rcl<: bankbiljetten moeten of kun- haajjj H°rden ingeleverd tegen re?u op Eerdere uitvoeringsmodaliteiten Va,, 'daatregelen, aldus de mededeling Ni worden gemaakt. Ook de ®ffcctenbeurs zal heden de gehele bloten blijven, v0orai &nPreeljt vanzelf, dat het publiek Iaieuwsgierig is naar de omvang, uhpffen ongelukkige eigenaars van de w bankbiljetten schadeloos zul- °rBen gesteld. Het belangrijke zo iaat in de nacht ter wereld heeft 'at geen e°kel ochtendblad kunnen brengen. Het is zelfs minister van Financiën, zullen de vraag of gisteravond de bankwereld zelf er reeds in al haar geledingen van op de hoogte was. Zo ja, dan heeft deze verwonderlijk genoeg niets laten uitlek ken. Terwijl in het afgelopen halve jaar minstens een half dozijn keer hardnek kig het bericht alarmerend de ronde heeft gedaan, dat men aan de vooravond stond van een bankbiljettenblokkade, heeft dit gerucht op de vooravond van de werkelijke gebeurtenis praktisch ge heel ontbroken. Het bedrag der bankbiljetten van 5000 frs., welke aan de circulatie wor den onttrokken, wordt geraamd op 330 milliard frs. bij een totale bankbiljet- tencirculatie van 902 milliard frs. Einde 1946 waren ongeveer 270 milliard frs. aan bankbiljetten van 5000 frs. in om loop. Nederlandse en Belgische missionaris sen zijn in een gevangenis te Jehoe op gesloten door Chinese communisten. Twee Belgische missionarissen zijn overleden. Onder de gevangenen bevin den zich ook twee Nederlandse zusters. Van de 40 missies in hét gebied van Jehoe zijn er 30 verdreven. Vier grote missiehuizen zijn verbrand, terwijl er 26 zijn leeggeroofd. -.r-r r: '-v-v«MR&mn r?' Plannen voor de bouw van reuzen-heli- copters, die 400 man en een aantal tanks zouden kunnen ver voeren, zijn voorgesteld aan de' com missie voor luchtveilig- heid van het Amerikaanse Congress. Het toestel zou zowel door straalaandrij ving als door enorme pro pellers wor den voortbe wogen. De motoren hier voor zijn be vestigd aan de vleugel- toppen. Bij landen en dalen kun nen deze vleugeltoppen draaien, waar door de pro peller als hef. schroef dienst kan doen en de straalmo tor dient om de opwaartse kracht te versterken. Hierdoor zou het toestel practisch loodrecht kunnen stijgen en dalen en ieder terrein wordt hier voor geschikt. Boven: station, 2. Commandobrug 15. 3. Plaats voor bemanning, 4. Gesch uttoren uimte, Carriers, 16, 17, 18. Verblijven voor troepen, 19 doorsnee van het vliegtuig; 1. Contróle- 5. Benzinetanks, 6. en 7. Landingskleppen, 8. Zesbla- dige schroef, 9. Landings'-ponton, 10. Vrachtruimte, '11. Staart houder, 12. Geopende vleugel, 13. Oprit, 14. Bergplaats tanks, 'Jtii Gang, 20. Verblijf voor officieren. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De fractie van de partij van de Vrijheid zal voortaan optreden na mens de. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; na deze mededeling van de heer Bierema en de aankondiging van het Indonesië-debat voor Donder dag, waarvan we gisteren in een ge deelte onzer oplage reeds melding maakten, zat er voor de Tweede Ka mer Woensdagmiddag niets anders op dan de weinig bemoedigende bespre kingen voort te zetten over Weder opbouw en Volkshuisvesting. Van communistische zijde werd het woord gevoerd door de heer Haken, die naast vele andere-klachten een nieuwe grief aanvoerde, welke in dit debat met zijn talloze herhalingen nog niet eerder te berde was gebracht: de geschikte bouwvakarbeiders worden opgeëist door het leger in Indonesië en daarom loopt het met de wederopbouw niet zoals het moet. Voorts introduceerde deze spre ker nog een nieuwe truc in de discus sies: hij wilde namelijk niet van zwarte lonen weten, doch prefereèrde te spre ken van „feitelijke" lonen. Nadat ook de heer Borst (C.P.N.) een klachtenlijstje had ingediend men verloor er werkelijk zijn interesse bij, want wie van de sprekers had er nu niet een reeks van aanmerkingen viel minister Vos de weinig benijdens waardige taak ten deel de stand van zaken bij de Wederopbouw te verkla ren; van een verdediging van het voerde beleid kan men eigenlijk spreken bij dit interim-bestuur. De tijdelijke bewindsman toonde zich bij de beantwoording van de hem ge stelde vragen een goed „invaller": het was stellig niet een rede, die alleen maar steunde op de briefjes van de hoofdamten^-en, welke de avond te voren even* gebracht waren, en het ontbrak de minister bij de bespre king van enkele kwesties ook niet aan een zeker vuur, doch een duidelijk beeld van wat thans wel en niet (én het waarom daarvan) bereikt is en met name van de plannen voor de toekomst, bijvoorbeeld op het stuk van montage- bouw, heeft men na het beluisteren van deze redevoering, die met re- en duplie ken de gehele middag in beslag nam, niet mee naar huis genomen. Hetgeen ir. Vos niet euvel te dui den valt, doch alles tenslotte is terug te voeren op de netelige vacature- Neher. De minister kon over deze kardinale vraag namens dr. Beel mededelen, dat als de heer Neher in Indonesië blijft, zo spoedig mogelijk voor een plaatsvervanger bij „Weder opbouw" gezorgd zal worden. Men kan de minister-president slechts suc ces toewensen bij het zoeken naar the right man voor de korte tijd, dat dit kabinet nog van leven heeft, of laat ons hopen voor langer. Uit de lange rede van de heer Vos lichten wij verder de volgende bijzon derheden. De zwaar beschadigde wo ningen zijn thans nagenoeg alle her steld, de grondslagen voor het herstel der licht beschadigde woningen zijn ge legd. (35.000 gevallen afgedaan) en er zijn 10.000 huizen klaar 'gekomen de aanloop tot de normale bouw is geno men. De minister wil voortgaan op de weg van decentralisatie, voor een betere financiële regeling inzake de wederop bouw van boerderijen zal overleg ge pleegd worden met de minister van Fi nanciën en met de montagebouw staat het zo, dat men eerst nieuwe fabrieken met nieuwe machines zal moeten op zetten voor deze op grote schaal kan worden toegepast. Wat dit laatste punt betreft, moest de Kamer het derhalve voorlopig doen met de vage toezegging, dat getracht wordt de „prefabs" zo snel mogelijk te intro duceren, doch dat de aanlooptijd voor de productie nog wel enig geduld zal vergen. Sprekend over de kleine bouwpa- troons, die, nu de onderhoudswerken goeddeels van de' baan zijn, in het nauw komen, zeide de minister, dat een sanering van het gehele bouw bedrijf hem wenselijk voorkwam, om dat de bedoelde groep z.i. thans te groot is. Het kwam de bewindsman onjuist voor, af te stappen van zekere architec tonische eisen; de huizen, die wij thans bouwen, moeten over vijftig jaar de toets der kritiek nog kunnen doorstaan; een vraag, waarover men nog van me ning kan verschillen, blijft in dit ver-, band wel, wat de kritiek van thans zegt over de huizen, die wij dientengevolge nu niet bouwen! Het vraagstuk van de verdeling van het bouwvolume over de verschillende provincies; twee sprekers hadden, wel licht met de gedachte aan de druppel, die de steen uitholt, onverstoorbaar ach ter elkaar eenzelfde krantencitaat, be trekking hebbende^ op de achterstelling van Zeeland, voorgedragen en van een zelfde commentaar voorzien; de be windsman vond het wel wat te veel van het goede, doch deed weten, dat de noodwoningen bij zijn berekeningen wa ren meegeteld en dat de bevolkingsaan was in Zeeland geringer is dan elders. Bovendien heeft deze provincie meer geprofiteerd van het feit, dat het vorig jaar de aanbestedingssluis is opengezet, dan andere gewesten en ir. Vos achtte het onjuist deze voorsprong tot in leng te van dagen te continueren. 4': I?" l! De Nederlanders die zullen deelnemen aan de Olympische Winterspelen, zijn druk aan het trainen. Broekman, Langendijk, Huiskes en de Koning bereiden zich terdege voor. Een sergeant-vlieger, die gisteren met het eenpersoonsvliegtuig nr. 1145 van het vliegveld „Valkenburg" was opge stegen, geraakte de koers kwijt. Boven Uithuizen (Gr.) was de benzinetank leeg, waardoor de vlieger genoodzaakt was een noodlanding te maken. Hedenavond 19.15 uur zal de voor zitter van het nationaal comité Hand having Rijkseenheid, de oud-Minister president prof. mr. P. S. Gerbrandy over de zender Hilversum I een radio rede houden over de jongste ontwikke lingen in de Indische kwestie. Op de vrije deviezenmarkt, die door de (Franse autoriteiten is ingesteld, zal de Nederlandse gulden niet worden ver handeld, zodat een vrije koers zich niet zal ontwikkelen. Het betalingsaccoord tussen de beide landen voorziet in de maatregelen die in geval van een koers wijziging moeten worden getroffen. Het in Franse francs Inidende saldo van de Ne- derlandsche Bank in de boeken van de Banqne de France zal worden verhoogd, zodanig dat de tegenwaarde in Neder landse guldens gelijk blijft. Wat de materiële gevolgen van de devalnatie aangaat aldus cerneemt het A.N.P. bij informatie in bevoegde kringen heeft de stap van de Franse regering in Nederland teleurstelling ver oorzaakt. In de eerste plaats is de positie van het Monetaire Fonds door de F ranse maatregel verzwakt. De mogelijkheid dat het verdrag van Bretton Woods een dam zal kunnen opwerpen tegen even tuele yalutaplannen van andere landen, die niet stroken met het beginsel van de vaste wisselkoersen, is kennelijk af genomen. In de tweede plaats wees men erop, dat rekening moet worden gehouden mèl de mogelijkheid dat de instelling van een vrije valutamarkt in Frankrijk het handelsverkeer tussen de beide landen zal bemoeilijken. De Ne derlandse Regering bestudeert de situa tie ten einde na te gaan of op dit ge bied speciale stappen zouden moeten worden genomen. Men gaf te kennen» dat de devaluatie van de Franse franc voor de positie van de gulden geen rechtstreekse gevolgen heeft en dat Nederland zijn tot dusver gevoerde politiek ongewijzigd zal voortzetten. Naar wij vernemen wordt door het Centraal Bureau voor de Veilingen te 's-Gravenhage een plan bestudeerd tot instelling van een pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders. Het secretariaat van de Arabische Li ga heeft Woensdag aan de Libanon een Brits voorstel doen toekomen voor de sluiting van een defensief en offensief verdrag tussen Groot-Brittannië en de Arabische landen Het voorstel voorziet in de oprichting van een verdedigings. raad, welke samengesteld is uit Britse en Arabische vertegenwoordigers voor de coördinering van de verdediging van de Arabische landen in geval van oorlog. De Arabische Liga heeft het voorstri in studie genomen. De socialistische fractie van het Franse parlement heeft de regerings voorstellen tot instelling van een vrije goudmarkt en intrekking van de bank biljetten van 5000 frs. aanvaard. De mogelijkheid bestaat, dat de socialisten zekere amendementen op de oorspron kelijke voorstellen zuilen indienen. Het gevaar voor een regeringscrisis is hiermede vrijwel bezworen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Bidault, heeft het Franse kabi net medegedeeld, dat de Algemene Ver gadering van de U.N.O. zeer waarschijn lijk haar eerstvolgende zitting te'Parijs zal houden. Trygve Lie is, toen hij kort geleden Parijs bezocht, onder de indruk geko men van de mogelijkheden, die Parijs in staat was te stellen. Bovendien heeft na zijn bezoek de devaluatie van de franc'plaats gevonden, -waardoor de kos ten van het hemden der zitting te Parijs lager zullen zijn. (Van onze Haagse redacteur) Ofschoon de consument er gelukkig weinig van zal hebben gemerkt, er woedt momenteel in ons land een sinaasappeloorlog. Sinaasappelen zijn op het ogenblik een distributieartikel. De handel m zuidvruchten loopt via de vakgroep. Van deze vakgroep zijn ongeveer 2400 grossiers lid, die allen in het bezit zijn van een officiële erkenning. Naast de vakgroep bestaan nog verschillende particuliere organisaties van grossiers, o.a. de Vegro en de Vrije Zuidvruchten- bond. De eerste telt 450, de tweede 168 le den-grossiers. Zij allen en dus ook de 2400 andere leden van de vakgroep mo gen vrij handel drijven in groenten en fruit Gaat het nu echter om sinaas appelen of andere zuidvruchten, dan komen daarvoor alleen de leden van de Vegro in aanmerking. De rayonleiders van deze organisatie zijn belast met het aannemen van de distributiebonnen en het bevoorraden van de grossiers en zij hebben opdracht alleen van Vegro-leden bonnen aan te nemen. Dit nu wordt door de anderen gezien als een ondemocratisch en ontoelaatbaar streven naar een monopoliepositie. Thans neemt de vakgroep en neemt ook de Vegro in schijn een zeer wel-, willende houding aan en zegt dat alle grossiers gerechtigd zijn in zuidvruch ten te handelen. Als voorwaarde wordt slechts gesteld, dat zij in de jaren 1937 1938 en 1939 minstens dazend kisten per jaar hebben afgenomen. En daar zit het addertje zo werd ons door de V. Z. B. betoogd want geen grossier buiten de Vegro kan zulks aantonen, daar hü. destijds niet tot de veilingen werd toegelaten en zijn aankopen dus op naam van collega's geboekt staan. Deze collega's kunnen nu daardoor des te meer omzetten, maken een grote extra-winst en zijn allerminst van zins. van dit recht afstand te doen. Bij wijze van proef hebben de leden van de V. Z. B. onlangs toch sinaas appelbonnen ingenomen en zij kregen er van erkende officiële handelaren maar liefst 300.000. De Vegro heeft deze niet geaccepteerd en ze zijn toen op naam van de V. Z. B. iij ontvangst genomen door het Centraal Distribu tiekantoor. Daar liggen ze nu nog. Ze zijn nooit gehonoreerd. Na lange tijd tevergeefs langs organi satorische weg getracht te hebben, wij ziging van de huidige regeling te ver krijgen, heeft de V. Z. B. thans de weg gekozen van het gerechtelijk gedirig. fn eerste instantie heeft het scheidsgerecht zich onbevoegd verklaard, doch volgen de week zal opnieuw aan de rechter de principiële vraag voorgelegd worden of de bij de V. Z. B. aangesloten handela ren zonder meer en zonder uitzondering uitgesloten kunnen worden van de dis tributie van sinaasappelen, welke zij in 1947 vrij aan hun klanten hebben ge leverd. Precies hetzelfde conflict speelt ook in de regionen van de importeurs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1