Moskou keurthoudingvan Dimitrof af N 11 I ER/C DE MOORMAN-DE STEEN VAM ATLANTIS LANDWACHTERSDRAMA VOOR RAAD VAN CASSATIE DE KRATER KALA Mwmra POLEN KRIJGT MANNA UIT MOSKOU Sovjet-Unie wil leiding behouden van Plan-Slavische beweging Tegen commandant Van der S. levenslange gevangenisstraf geëist WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING IN TWEEDE KAMER Wij luisteren naar NIEUWE BONNEN DIRECTE VERBINDING MET MOSKOU Koe jemans vrijgesproken DONDERDAG 29 JANUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Het plan-Molotov wordt werkelijkheid Dr. G. C. W. Gorris S.J. t Mr. v. d. Starp veroordeeld tot f300 boete Ere-promotie Kardinaal De Jong Koningin verlaat Amsterdam 41 ONTSLAGEN BIJ WALDORP GOEDGEKEURD Europese douane-unie van I (Wordt vervolgd) bij Kou, Griep, Pijn (YfiP%ffe£vering) Levensmi d delentoesla gen voor bijz. arbeid Aanvrage voor werkkleding Beurs van New York kom g Cyrankiewitz, de Poolse minister president, die met een uitgebreide staf van deskundigen enige weken teng besprekingen te Moskou heeft ge voerd, heeft voor zijn land het eerste manna opgevangen, dat uit de Russi sche hemel neerdaalt over de landen van Oost-Europa. Nadat reeds kleinere leveranties aan verschillende landen wa ren gedaan "of toegezegd, is thans het eerste echte accoord in het kader van het „plan-Molotov" tot stand gekomen. De Sovjet-Unie heeft zich verplicht, in vijf jaar goederen tot een totale waar de van een milliard dollard met Polen te ruilen. In diezelfde tijd zal Warschau bovendien kapitaalgoederen ter waarde van een half milliard ontvangen in de vorm van machinerieën voor metaal-, textiel- en chemische fabrieken en van materiaal voor de herbouw van steden en havens; levering geschiedt op crediet dat over acht jaar moet worden afge lost. Ten derde zal Rusland in een zeer habije toekomst 200.000 ton graan leve ren, waardoor de Poolse voedselvoorzie- mng een krachtige ruggesteun verwerft. Dit toont duidelijk, dat het Kremlin voornemens is, hoog tegen het plan- Marshall, waarvan het de Oost-Europese staten uitgesloten heeft, op te bieden. Het RussischPoolse verdrag is een sein voor de geestverwante landen, dat bet economisch heil voor dit ogenblik Wet slechts van Amerika, maar ook, misschien zelfs niet eens in mindere mate, van Rusland komen kan. De over eenkomst is een aansporing voor de an dere staten van het Oosten, hun econo mie rustig geheel los te maken van het Westen, omdat de Sovjet-Unie, veel meer dan het voorlopig nog niet herstelde West-Europa, in staat is, te leveren èn °P te nemen en daarenboven nog de middelen bezit om door credieten, wel ke niet voor die van Marshall behoeven °hder te doen, de geteisterde economieën van haar satellieten een goede start te Seven. De verwachting te Moskou en bet recente verleden met zijn kleinere overeenkomsten wijst er op, dat deze verwachting wel vervuld gaat worden is, dat de Oost-Europese regeringen ach voor de deuren van het Kremlin sullen verdringen, om bijstand, soortge- bjk aan die van Polen, te verkrijgen. Het goede vadertje Stalin zal deze bij stand natuurlijk verlenen, hetgeen dan onder een verzamelnaam „uitvoering van het plan-Mojotov" kan heten. Dat Polen de Russische welwillend heid heeft moeten kopen voor eigen bereidwilligheid op een an der terrein, blijkt uit het officiële com muniqué, dat na het sluiten van het sccoord werd uitgegeven. Daarin wordt onder meer gezegd, dat de besprekingen °°k over belangrijke politieke vraag stukken hebben gehandeld, en dat de beide regeringen een volledige overeen stemming ten aanzien van de huidige internationale toestand hebben bereikt. Hit wil in gewone woorden zeggen, dat Holen beloofd heeft, in de toekomst braaf de Russische politiek te zullen Volgen en te ondersteunen. Ongetwijfeld is dit een voor gaarde, die eveneens aan de overige candidaten zal worden gesteld. Voor de meesten brengj^dit, precies als voor Po ten, geen grote bezwaren mee: zij voer den ook in het verleden reeds een uit gesproken pro-Russische politiek. Voor sommigen echter ligt de zaak een weinig anders. Voor Tsjechoslowakije b.v., dat aich slechts ongaarne tot een dergelijke Eenzijdigheid zal verplichten; voor Fin tend, dat zich ook al scherp zet tegen bet Russische expansionisme; en voor Hongarije, dat nog altijd aarzelt, zich Seheel en al tot een communistische po litiek te bekennen. De keus is voor deze tenden echter niet bijzonder groot. Dooi de voorwaarde en daarmede de kans op een verdrag te verwerpen, zouden zij zich immers buiten elke hulpverlening stellen, zowel buiten de Amerikaanse als buiten de Russische, en dit zou hen in politiek en economisch opzicht plaat sen in een isolement, dat hen tot speel bal van beide wereldmachten maakte. Er is derhalve slechts een tamelijk geringe mogelijkheid, dat zy op de duur de „vriendschap" van de meest gevaarlijke bedreiger, Rusland, zullen kunnen blij ven afslaan. Aan het plan-Marshall zijn geen po litieke condities verbonden. De Amerikaanse staatssecretaris heeft uitdrukkelijk medegedeeld, dat alle lan den, die een niet-communistische rege ring hebben, voor hulp der V. S. in aanmerking komen. .Met klem heeft hij ook tegengesproken, dat hij militaire bases in ruil voor zijn steun zou eisen. Ofschoon er dus wel een grens bestaat voor de deelname aan het planrMarshall, is er toch nog een wijde ruimte voor al lerlei verschillende politieke opvattingen over. Dit is niet het geval bij het plan- Molotof: wie zich niet onherroepelijk overgeeft aan de politieke leiding der Sovjets krijgt niets. Het is interessant om waar te nemen dat de Russen juist op het punt, dat hun als argument diende voor het afwijzen van het plan- Marshall, zelf zo ongegeneerd zondigen. Interessant, maar gevaarlijk, en niet verwonderlijk. Het moest trouwens ook wel de aan dacht trekken, dat het aan Polen ver- *Te Nijmegen is overleden de historicus dr. G. C.W. Gorris S. J. Na o.m. als leraar te Amsterdam werkzaam te zijn geweest werd hij in 1920 professor in de Kerke lijke Geschiedenis aan het theologisch college der paters Jezuïeten te Maas tricht. Na in 1923 lid te zijn geworden van het Nuyenfonds werd hij in 1926 hiervan voorzitter. Van 1934 af was hij g- "urende vijf jaar hoofdredacteur van de Katholieke encyclopaedie om ver volgens tot 1941 redacteur te worden van Studiën. Bij de brand van Nijmegen in September 1944 verloor de thans over ledene al zijn wetenschappelijke gege vens. leende crediet een termijn van slechts acht jaar voor de terugbetaling heeft. Reeds drie jaar na de laatste Russische leverantie moet de schuld gekweten zijn, hetgeen wef een erg krappe tijd is voor een land, dat juist door die leveranties in staat moet worden gesteld zijn wel vaart op peil te brengen. De consequen tie is, dat öf aan het binnenland een aanzienlijk deel der winst moet worden onttrokken, waardoor een nieuwe lening noodzakelijk zou worden, öf fiat Polen in gebreke bleef, het halve milliard af te lossen, waarna de Russische greep nog sterker zou zijn dan tevoren. Be halve een politieke binding, die al bij het aangaan van het accoord van kracht wordt, ook een economische binding, die voor de tijd van het verdrag de Pool se productie verankert aa-i de Russi sche, omdat immers een groot deel van die productie geruild moet worden voor waren uit de Ü.S.S.R., en die na het verstrijken van het verdrag de Poolse staatshuishouding met knechtschap be dreigt. Het manna uit Moskou is wel hemels brood! Het leidende Sovjetblad „Prawda" heeft Woensdag op sensationele wijze de Bulgaarse premier Dimitrof „een veeg uit de pan" gegeven, en openlijk afkeuring betoond over diens positieve houding ten aanzien van een tolunie van Ruslands Oost-Europese „Satellieten". Dimitrof heeft zich de laatste tijd doen kennen als een voorstander van een pan-Slavische federatie, die onafhanke lijk van de Sovjet-Unie tot stand zou komen. Volgens Reuter heeft men hier te doen met „het bewijs van politieke onenig heid tussen de communistische partijen van Oost-Europa". Met de grootste be langstelling slaat men in Londen de ontwikkeling gade. De Sovjet-Unie zou tegenstandster van het plan van Dimi trof zijn op de volgende gronden: I) Zjj wil aan het hoofd blijven van een Pan-Slavische beweging; 2) Polen en Tsjechoslowakije zijn bevreesd onderge schikt te worden aan Joegoslavië. Deskundigen in Russische zaken te Londen merken op dat een redactionele verklaring in de Prawda over essentiële problemen van internationale politiek niet gepubliceerd kon zijn zonder goed keuring van het Centrale Comité der Communistische party, dat op zyn beurt weer vrijwel identiek is met de Sovjet regering. Dit zou dus betekenen dat de officiële Sovjetpolitiek zich tegen een federatie van Ooeteuropese landen kant. Het leidende denkbeeld daarbij is dat iedere Sovjetrepubliek direct met Moskou verbonden dient te zijn en niet langs de omweg van een subfederatie. Dit prin cipe wordt ook toegepast op Ruslands betrekkingen tot de Oost-Europese landen. Waarschijnlijk meent -Moskou, dat de banden van elk land afzonderlijk met Moskou sterker zijn dan die welke deze landen onderling zouden verbinden. Bovendien kan een overweging zijn, dat landen als Polen, Roemenië, Hongarije in de eerste plaats het Russische vijf jarenplan moeten helpen doen slagen in plaats van het Bulgaarse tweejarenplan te steunen, of het Joegoslavische vijf jarenplan. t Veertien dagen geleden stond de vroe gere hoofdredacteur van het dagblad „De Waarheid", dé heer A. J. Koeje- mans, terecht voor de Amsterdamse ar rondissementsrechtbank, omdat hij 24 September j.L een caricatuur in zijn blad had opgenomen, die het Openbaar Ministerie beledigend achtte voor mi nister-president Beel. Mr. B. Kist, offi cier van Justitie, eiste toen 500 boete of 25 dagen hechtenis. De rechtbank sprak hedenmorgen de heer Koe jemans vrij. Het college was van mening, dat de beledigende vorm van de plaat niet was bewezen. „De caricatuur Een oude bekende Verkoudheid wordt „weggevaagd" Hel verschil tussen staken en niet werken De clou van de avond Hitier gezien door zijn kapper Sterren met hoeden Zijn hele leven lang fs Charles Gibbs, een bejaard man uit Burndall in Norfolk, liefhebber van de visserü ëeweest, maar nooit heeft hy een snoek baars gehouden, die onder de maat Was- Te kleine vissen gaf hy een merkje ®h wierp ze dan weer terug in het water, lri de hoop, ze weer te ontmoeten, wan- deer ze wat meer gegroefd waren. Hy s hu beloond. Dezer dagen heeft hy een te°ek gevangen, die zyn merkje droeg, teibbs schat, dat hy deze snoek twintig tear geleden het merk gegeven heeft. Het dier woog byna 25 pond. Verkoudheid wordt „weggevaagd" door een nieuw Instrument, dat d met radarstralen werkt. Tenminste, •|at heeft E. K. Taylor, directeur van eh fabriek voor electro-medische appa- aten te Manchester, verklaard. Het ,niSe, dat naar zijn zeggen de patiënt eeft te doen, is geduldig onder het in- teument te staan, dat micro-golven uit- ehdt. Deze golven zyn gericht op een jteht achter de neus, en de ergste ver- °udheid verdwynt binnen enkele mi jten. De patiënt ondervindt er abso- ut geen nadelige gevolgen van. Ook hidinfecties, kfespyn, keelpyn, asthma zUn met het nieuwe apparaat suc- esv°l verholpen Y LT et nieuwste grapje over de stakin- gen in het Roergebied: een arbei- fei ri der' overdag rustig op straat lo- een °ntm°ette een kennis, dfe het even- s niet erg druk scheen te hebben. .'jw jullie vandaag?" vroeg de een. s'taa>n'" antwoordde zyn vriend, „ik hiet. Ik hefi m'n ontslag genomen." d een Parys theater werd vorige week eh saai toneelstuk vertoond. Ergens zat *tear h 6611 dame, Hte zlch beurtelings teap hf®"- rechter- en haar linkerbuur - had h s" Ieder' die achter haar zat, die aar gezien, want ze droeg een van Sleph/teseloofhjke hoeden, .welke men 8ek fS *n Parys kan dragen zonder voor 6evefle w°rden uitgemaakt. Op een ge- dege °genblik draalde zy zich om naar Zeidie recht achter haar zat, en u mÜ ntet kwaiyk. als mijn soms mocht hinderen. Zai ik hem afzetten?" Waarop de man antwoordde:' „Neen, doet u dat vooral niet Het is het enige grappige van deze voorstelling." August Wollenhaupt, die eenmaal de speciale kapper van de Führer al ler Germanen was, is door het denazificatie-hof te Vilshoven veroor deeld tot verbeurdverklaring van 30 percent van zyn bezittingen, omdat hy de zaak der nazi's heeft bevorderd. Wollenhaupt verklaarde, dat zyn colla boratie beperkt is gebleven tot het knip pen van Hitler's haren. Hy kreeg daar voor per keer 2 Mark, waarvan 50 Pfen nig fooi. Hy heeft deze heilige hande ling regelmatig Iedere veertien dagen verricht, tot op de laatste verjaardag van zyn cliënt, 20 April 194S, toen Hitier 56 jaar werd. De figaro moest toen in de schuilkelder van de Rykskanselarij ko men, Hitler was zenuwachtig en had weinig tyd. Wollenhaupt deed zyn werk altyd onder toezicht van enkele gewa pende SS-ers, nadat men hem volledig had gefouilleerd. Hy verklaarde, dat Hitler's haren niet uitvielen, maar wel langzamerhand begonnen te gryzen. Het schynt, dat de Uebermens zichzelf schoor en eigenhandig zyn snor op peil hield. Alle manneiyke filmsterren van Hol lywood kunnen gratis zoveel hoe den dragen als zy wensenmits zy een bepaald merk willen hebben. Een hoedenfabriek heeft namelyk aangeboden hun kosteloos hoofddeksels te verschaf fen. De verkoop van die firma daalde van 1927 tot 1947 van 144.000.000 tot 70.000.000 stuks per jaar. En dat verklaart alles 3. Al spoedig bleekdat zij niet tegen de dwergen opgewassen waren. De wezens bewogen zich buitengewoon vlug en met een aapachtige lenigheid, zodat het wel leek, alsof zij van alle kanten tegelijk werden aangevallen, en al spoedig bleek Eric en zijn helpers, dat het aantal aanvallers steeds groter werd. Sommigen van hen bleken zelfs met pijl en boog gewapend te zijn. Het was Lundor die het eerste viel, dodelijk gewond stortte hij neer, door een pijl in de rug getroffen. Enkele ogenblik, ken later werd Rabor buiten gevecht gesteld door een hevige slag met een knots. Het zag er slecht uit voor Eric! Hij verdedigde zich met de moed der wanhoop, maar al spoedig zag hij in, dat de overmacht te groot was en dat hij, als er geen red- ding kwam, het onderspit zou moeten delven. Hij had reeds twee van zijn aanval lers gedoocC en verscheidene anderen buiten gevecht gesteld, maar de overgeblevenen vielen hem onafgebroken aan. Eric had zijn zwaard verloren en kon zich alleen nog met zijn vuisten verdedigen. Plotseling zag hij echter een uitweg! Met een ver schrikkelijke slag velde hij de dichtstbijzijnde tegenstandernam een grote sprong dwars over een andere dwerg heen en rende het woud in. brengt weliswaar tot uitdrukking, dat de regering verzet tegen troe penuitzendingen naar Indië op bloe dige wijze onderdrukt, maar dit is regeringsplicht, zodat in het bijzon der hier van een belediging geen sprake is", aldus luidde het vonnis. Wegens belediging in een artikel, dat hij in het weekblad „De Ochtendpost 14 September j.l. publiceerde, is mr. J A. van der Starp uit Den Haag conform de eis vanmorgen door hetzelfde college tot een geldboete van 300 subs. 30 da gen veroordeeld. De rechtbank sprak verdachte vrij van het sub b ten laste gelegde, te weten de belediging van prof. Schermerhorn (die de heer Van der Starp in een arti kel met Mussert had vergeleken). Daar entegen achtte de rechtbank belediging van de Lt.-Gouv.-Generaal Van Mook, die van „gigantisch en beestachtig land verraad" was beschuldigd en die hij een „onbetrpuwbare en intrigerende half bloed" had genoemd, bewezen. De Aartsbisschop van Utrecht. Z.Em. Joh. Kardinaal De Jong, zal 12 Februari a.s. te Leuven promoveren tot ere-doc- tor in de theologie aan de Leuvense Universiteit. H.M. de Koningin is voornemens Donderdag 5 Februari het Paleis op de Dam in Amsterdam te verlaten. Zij zal enige dagen rust nemen op het Loo. Daarna gaat de Koningin op het Huis ten Bosch in Den Haag wonen. Voor de Byzondere Raad van Cas satie zyn de beroepen tegen de von nissen van het B. G. te Amsterdam van YV. A. van der S. uit Heiioo, commandant, en D. J„ P. M. en G. J. A„ leden van een Landwachtcom mando uit Hoorn, behandeld. Onder bevel van Van der S. zUn tussen Fe bruari en Mei 1945 diverse personen doodgeschoten. De commandant zelf schoot 1 Mei 1945 voor het raadhuis te Zwaag drie gevangenen met een machinepistool neer. Van der S„ die te Amsterdam ter dood veroordeeld werd, kwam het eerst voor. Hy ontkende, dat hij de drie gevangenen met voorbedachte rade zou hebben neer geschoten. Reeds was een illegale werker die dag wegens verboden wapenbezit neergelegd. De drie andere gevangenen moesten zich ontkleden om gefouilleerd te worden. Volgens getuigen zou verd. tot de gevangenen hebb^i gezegd: „Trek je jas maar uit, want het zou zonde zyn aJs 'je er gaatjes in kreeg". Voprts zou hy met het horloge in de hand tot twaalf (Vervolg van pag. 1) Een volgende notitie, die wy maak ten uit het betoog, was, dat de mi nister, overtuigd van het bestaan van vele, verre van ideale woningtoestan den, toch van mening is, dat er geen „crepeergevallen" meer zijn. Inzake de financieringsregeling zette de bewindsman uiteen, dat enerzyds vele gemeenten geen toegang krijgen tot de grote beleggers, doch van de an dere kant wel tot de kleine beleggers. De grote beleggers beginnen zich ge lukkig op dit terrein te bewegen; het is de taak der ovërheid, niet alleen toe te zien op een behoorlijke financiering van de wederopbouw, maar ook op de exploitatie. Er zijn thans 5700 aanvragen van par ticuliere zijde, waarvan 900 deze maand ingediend; in 3500 gevallen werd de by- drage reeds toegezegd. De schaderegeling loopt in de mil- liarden; het lange uitblijven is te ver klaren: men moet deze materie met om zichtigheid hanteren, met elke letter van deze wet zijn miliioenen gemoeid. De huurkoopregeling volgens het systeem van de Bouwspaarkassen is in volle studie: de bezwaren er tegen zijn van dezelfde aard als die tegen het af betalingssysteem. Over de huren gaf ir. Vos nog als zijn oordeel, dat deze zich op de duur moeten richten haar de bouwkosten: het is een vraagstuk van kabinetspolitiek. Er ontspon zich een kleine scher mutseling met de heer Haken (C.P.N.) over zwarte en feitelijke lonen, waar bij voorzitter Van Schaik energiek de hamer hanteerde, om de communisti sche interrupties te smoren, doch emotioneel werd het debat bepaald niet. Op het verzoek van de N.V. Neder landse Instrumentenfabriek Waldorp, ingediend bij het Gewestelijk Arbeids bureau te 's-Gravenhage. om te kunnen overgaan tot het ontslag van 53 werk nemers, heeft het Arbeidsbureau het ontslag van 41 werknemers toegestaan en voor de rest nog een nader onder zoek gelast, hetwelk vanwege de Ar beidsinspectie en het Arbeidsbureau zélve inmiddels ter hand is genomen. By de replieken deelde de minister a.i. nog mede, dat de eerste proeven met montagebouw voor boerderijen in de Noord-Oostpolder zullen worden geno men en dat bouwvakarbeiders en in het algemeen de arbeiders naar zyn mening te weinig tegemoet Worden gekomen in zake de distributie van kleding; de heer Ten Hagen (Arb.) wees erop, dat de volkshuisvesting niet alleen een inspec terende, maar ook een dirigerende taak heeft. Wellicht was het, om by voorbaat de heren Hacke (V.V.D.) en Algera (A.R.) in de weg te treden, die, naar gemom peld werd, een motie prepareerden om het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting af te schaffen, daar het naar hun mening in vele opzichten een doublure is van andere departe menten. Er is echter geen motie van die strek king gekomen; het departement heeft dit debat, dat als een nachtkaars uitging, overleefd. Het wachten is sléchts op een bewindsman. uur gewacht hebben en precies op klok slag de mensen hebben neergeknald. Van der S. beweerde, dat een der gevangenen een verdachte beweging mahkte. Hij zei. de niet op de hoogte te zyn geweest van de afspraak, die tegen het einde van de oorlog werd gemaakt, om zich beiderzyds van actie te onthouden. „Het was een complete oorlog tussen de illegaliteit en ons en de Duitsers gedroegen zich als onwillige honden", zo zeide hij. Die stryd kostte aan ne gen van zyn mannen het leven. Hij beaamde een opmerking van de pre sident, „dat hy zich in een vyandelyk land voelde"'. De procureur-fiscaal concludeerde in Verband met de uitzonderlyke toestand, n.I. het feit, dat gehandeld werd onder hoge druk van de illegaliteit, tot verande ring van de doodstraf in levenslange ge. vangenisstraf. In de zaken tegen de ter dood veroor deelde D. J. uit Oudkarspel en P. M„ uit Oudesluis, die samen op beved van Van der S. de gevangene C. C., by transport naar Hoorn neerschoten, waar naast J. tQf twee maal toe op bevel van Van der S. een vluchteling neerschoot, concludeerde de procureur-fiscaal, gezien de omstandigheden, tot terugwijzing van de zaken J. en M. naar de instructie en nieuwe behandeling. Hy wenste de zaak J. wegens het doodschieten van vluchte lingen aan te houden. Ook in de zaak tegen opgemelde P. M. en G. J. A. uit Amsterdam die wegens het neerschieten van de gevangene De G. resp. tot de dood en levenslang ver oordeeld werden, concludeerde de procu reur-fiscaal tot terugverwijzing en her nieuwde behandeling. Hy baseerde deze conclusie op de mening, dat nagegaan moest worden welke kogels dodelijk wa ren en door wie deze werden afgevuurd. Uitspraken 25 Februari. De commissie, bestaande uit douane experts van de studiegroep voor een Europese unie, die op het ogenblik te Brussel gegevens bestudeert, die door de veertien ledeivlanden zijn verstrekt, zijn tot de conclusie gekomen, dat er zo goed als geen overwegende bezwaren voor principiële overeenstemming bestaan. Na een zitting van drie dagen zal de com missie op 2 Febr.. als de groep voltallig bijeenkomt, een rapport indienen. v TT Donderdag HILVERSUM I, 301 M. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Chansons. 18.00 Mozart. 18.15 Landbouwonderwijs. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.45 Oorlogsdocumentatie. 20.00 Nieuws. 20.15 Steravond. 21.30 Vaart der volken. 21,50 Gram. 22.30 Nieuws. 23.00 Gram. HILVERSUM H, 415 M. 17.30 Speeldoos. 17.50 Kamperen in Indië. 18.15 Sport. 18.30 Wim lbo. 19.05 Tom Poes. 19.15 Gram. 19.30 Volksmu ziekschool. 20.00 Nieuws. 20.15 Ka mermuziek. 21.15 De dichter, hoor spel. 22.15 Metropole ork. 22.40 Vrede van Munster. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Vrydag HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.30 Zang. 12.00 Varianten. 12.33 Or gel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 13.45 Viool. 14.10 Gram. 14.20 schrij vers. 14.40 A capella koor. 15.00 Pia no. 15.15 Kamermuziek. 15.45 Gram. 16.00 Voordr. 16.20 Sangh en spel. 17.00 Orgel. 17.15 Zapakara's. 17.45 Kleine melodie. 18.15 Ruitersport. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Geestelijk lied. 19.45 C.N.V. 20.00 Nieuws. 20.15 Giaconda. 20.45 Jeugd maakt werk. hoorspel. 21.30 Kamer koor. 22.00 Vragen aan voorbijgan gers. 22.45 Overd. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram. 10.30 Vrouw. 10.45 Viool-piano. 11.15 Voordr. 11.30 Gram. 12.38 Lyra trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Ko ken. 14.20 Gram. 15.00 Dichter. 15.20 Gram. 16.30 Tussen twaalf en zes tien. 17.00 Kwartet Jan Corduwener. 17.20 Wy en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Vogel. 18.40 Piano-orgeL 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Cursus geloof. 20.00 Nieuws. 20.05 Piano. 20.30 Midden in de wereld. 21.00 Men vraagt. 21.30 Lekenrechtbank. 22.00 Weekoverzicht. 22.15 Swing. 22.40 Vandaag en Avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 16) „We houden al een oogje op die Fait," zei de prefect, toen amicaal een rondje met hen dronk. „Zyn vingers zyn me te handig. U kunt er verzekerd van zijn, monsieur Warln. dat we uw aanwezigheid in Papete zeer waarderen, zowel om u zelf. als omdat u een kame raad bent geweast van wylen Biquet. Ik heb de grote eer, op de gezondheid van u en van uw vriend, monsieur Gras. se, te drinken. Myn gendarmes hebben ten opzichte van u geen andere orders, dan u te behandelen als een geëerde gast in onze stad. HOOFDSTUK V Janisoni, de Helhond Warln wandelde met Grasse verder, een beetje verlegen wegens zyn kleding en zyn lange nekharen. Ze hoorden, dat Lang en zyn dochter op hun kamer aan tafel zaten. Warln liet zich aandienen en kreeg de boodschap terug, dat pro fessor Lang hem oéet een half uurtje gaarne ontvangen zou. „Ik wil je niet ophouden," ze hy te gen de hofmeester. „Ik weet, dat je nog een en ander te doen hebt." „Ik moet met myn zuster naar het ziekenhuis. Mon ami, je geluksuur is aangebroken. Ik voel hethier in myn hart. Wil je nog een sigaar?" „Neen, dank je. Maar is er ergens een barbier ln de buurt?'* „Een uitstekende. Wil je je haar laten knippen? Dan is je toilet volmaakt. Kom je vanavond by me aan boord te rug, om te vertellen, hoeveel succes je gehad hebt? Goed. Ik zal je wel even naar de barbier brengen." Geknipt en geschoren, voordat hij er erg ln had en besproeid met eau de cologne, Werd Warln by Lang op de ka. mer gelaten. Het diner was afgeruimd. De professor zat alleen bij een met boe ken en handschriften overdekte tafel. De deur naar het baloon stond open en Warln zag daar een vrouwegestalte in een diepe rotanstoel zitten. Alles by- eengenomen was Warin eigeniyk blij, dat Dora niet in de kamer aanwezig was. Misschien had ze het met opzet ge daan, om hem niet verlegen te maken. hy was bang geweest voor een spotten, de blik in haar ogen, als ze hem ln zyn opzichtige kleding zou zien. Hy had het gevoel, er uit te zien als de held in een Franse operette. Lang had zich, naar het scheen, weer in zyn schulp teruggetrokken. Biykbaar namen zyn wetenschappelyke onderzoe. kingen hem zó in beslag dat hy zich van zakelijke aangelegenheden weinig aantrok. Warin vatte de zaak echter terstond praktisch aan. Na het doel van zyn komst te hebben meegedeeld ging hy voort: „Ik meen, dat ik die betrekking, zoals Ik die zie, wel vervullen kan," zei hy. „In elk geval heb ik een baantje nodig en zal myn best doen, het te behouden." Even zag hij een guitige flikkering ln de ogen van Lang. „Het gaat niet gemakkelyk, iemand op een dergeiyke tocht te ontslaan, Wa rin. Of we moeten hem ergens op een onbewoond eiland achterlaten." „Ik heb wel enige kyk, tenminste als amateur, op het besturen van een schoe ner. Vakkennis heb Ik alleen van de commissiehandel." „Ik voor my vind commissiehande laars staatsgevaarlijk," zei Lang, nog steeds guitig kykend. „Maar naar myn mening heb je aan boord voldoende je handigheid getoond. Warln. om je ern stig by my aan te bevelen, Myn dochter heeft me gezegd, dat' Je»zelfs, om onze bagage te redden, je eigen bezittingen verloren hebt laten gaan. Op dat punt sta ik dus echt by je in het kryt." „Ik had niet veel te verliezen. Ik heb my.i geld met spelen verloren." „Aha! Dat hoor ik nu voor het eerst." Als Dora het dus al geweiten had, dan had ze er toch niets van aan haar va der gezegd. „Ik dacht eigeniyk, dat je particuliere zaken af te wikkelen had. Nadat we aan land gekomen zijn, hebben we je hele maal niet meer gezien.'* „Ik- kon het hotel niet batalen. Ik was wel besloten, in Tahiti te bUJven en daarom hield ik me liever niet op met degenen, die teruggezonden zouden worden „Bedankt voor je oprechtheid. Ik heb een schoener, de „Ahimanu", ofwel de Vuurvogel, gecharterd, onder kapitein Janson. Ik heb vernomen, dat Janson geen handelaar in de eigeniyke zin is, maar veeleer een parelkoopman. Doch aan boord bevindt zich een soort win kel en die wil lk voor een origineel doel gebruiken. Ik verwacht by de inboor lingen kleine geschenken voor curiosi teiten te kunnen inruilen. Ik zal de on. derhandeling grotendeetts zelf voeren, maar lk heb iemand nodig, die daarvan ook slag heeft. Kapitein Janson en zyn bootsman gaan met ons mee om voor de navigatie te zorgen. Het zijn bekwame lui, maarehik zou toch graug iemand mee hebben, die beter gezel schap voor mijn dochter is. Ik heb het zelf te druk daarvoor. Ik neem de te genwoordige bemanning in dienst. Maar er is geen handelsagent aan boord. Ik had helemaal nog niet aan je gedacht en ik meen, dat Janson iemand anders op het oog heetft. ik zou hem zo in het begin niet graag voorbygaan. Maar ik zal je een briefje voor hem meegeven en ik zou het erg prettig vinden, als je de zaak met Janson in orde kunt brengen. Ik denk wel, dat je hem aan boord kunt vindenAls het lukt. praten we morgen wel over het salaris En dan zou het me genoegen doen, als je, totdat we uitvaren, hier in het hotel kwam logerenop mijn kosten." Hy schreef het briefje en Warin wachtte er ongeduldig op. pij begreep, dat de professor er tegenop zag, het ge zag van Janson als kapitein to kort te doen en hy wilde graag andere gega digden voor zyn. Lang las de brief aandachtig over. Hy vouwde hem dicht en liet de enveloppe open. liep naar het venster en keek naar buiten. Daarna keerde hy terug en reik te de brief aan Warln over. OFFICIëLE BONNENLIJST V Voor het tydvak van 1 tot en met 14 Februari 1948 geeft elk van de volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 151 Melk 4 liter melk 153 Melk 7 liter melk 156 Vlees 100 -gram vlees 157 Vlees 300 gram vlees 158 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 159 Boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 170 Algem. 1800 gram brood (geldig tot en met 7 Februari as.) 171 Algem. 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. (geldig tot en met 7 Febr as.) 172 Algem. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 173 Algenk'125 gram koffie 174 Algem. 50rS:ram thee 178 Algem. Tm) gram sinaasappelen 163 Resetve 860 gram brood (geldig tot eri^Öttw7 Febr. a.s.) 166 Reserv^AOO gram brood (geldig tot en m3 7 Febr a.s.) BONlfflftRTEN KD, KE 802 653 Melk 12^5ter melk 656, 657 Vlees 100 gram vlees 658 B<Her 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 659 Boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 670 Aigem. 400 gram brood (geldig tot en met 7 Febr. a.s.) 671 Algem. 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. (geldig tot en met 7 Februari a.s.) 672 Algem. 200 gram brood (geldig tot en met 7 Februari as.) 678 Algem. 1 kg. sinaasappelen (voor- Inlevering) 663 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 7 Februari as.) 665 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 803 (Bijz. arbeid, as. moeders en zieken) 1053 Broad 800 gram brood. 1058 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 1052 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 1054 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1059 Eieren 5 eieren 1057 Melk 5 liter melk 1051 Vlees 300 gram vlees 1056 Vlees 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 30 Januari worden gebruikt, met uitzonderng van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 2 Fe bruari mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappelen moéten uiterlyk op 7 Februari a.s. by een detaillist in groente en/of fruit worden ingeleverd. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 122, 123, 623 Melk, 130, 131, 132, 137, 636, 637 Reserve, 139, 143, '643 Algemeen. Na de invoering der gewijzigde rege ling voor de levensmiddelentoeslagen voor bijzondere arbeid 23 November j.L bleken zich in de yactyk nogenige moeilykheden voor te doen. Enkele ge ringe, partiële verhogingen, door middel waarvan hieraan kan worden tegemoet gekomen, zullen medio Maart worden ingevoerd, aldus deelt de afdeling Voor lichting van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Het C.D.K. deelt mede, dat zy, die werkzaam zyn in een zelfstandig beroep of in een bedryf met minder dan vyf werkkleding dragende arbeiders, voor zo ver zy na 30 September JJ. geen werk kleding hebben ontvangen, op een for mulier MD 33306 een aanvrage om werkkleding by de distributiedienst kun nen indienen. De distributiediensten zul len plaatselyk nader bekend maken wanneer hiertoe tussen 2 en 14 Februari а.s. gelegenheid zal bestaan. Zy, die in aanmerking komen voor werkkleding, zullen reeds dadelijk by de indiening van de aanvrage een bon ontvangen, welke voorzien is van een der nummers 1 t.m. Omtrent de geldigverklaring dezer nummers zal telkenmale een afzonder- lyke publicatie verschynen. 28/1 27/1 Anaconda Copper 33H 3344 Bethlehem Steel 3414 33)4 Chrysler Corp. 59 58 General Electric 34% 34'i General Motors 54% o3% Hudson Motors 18% 1814 Kennecott Copper 45% 4o% Montgomery Ward al 50% North American C< 16 15% Radio Corp. 8% 8% Republic Steel 24% 24% Shell Union OH 32% 32% Southern Pacific 48% 47% Southern Railway 37% 36% Tidewater 20% 20% U.S. Steel 74% 73%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3