3 WC DE NOORMAN-DE STEEN ATLANTIS De heer Schouten keurt methode van C.G.D. af r N Olympisch voorspel met dissonanten DE KRATER KALA) IRAK STEEKT ENGELAND EEN SPAAK IN HET WIEL Wantrouwen tegen wapenstilstand De kansen der Nederlandse rijders Wij luisteren naar m L Zwak begin haofdkiasse- kampioenschap 45/1 K van VRIJDAG 30 JANUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Britse plannen voor het Nabije Oosten zijn echter nog niet van de baan Nieuwe burgemeester van Delft INDIË IN DE TWEEDE KAMER Beurs van New York Zestien km. in.... 21 jaar KATHOLIEKE STUDENTEN DAGEN Luxemburgse onderscheiding voor Nederlandse ministers V- t (Wordt vervolgd) Het is mef het alliantieverdrag tus. sen Engeland en Irak, dat enkele dagen geleden te Portsmouth werd ondertekend, niet gegaan zoals men had verwacht. Gebleken is, dat het na- tionaüisme, waarvan het land in 1941 een heftige uitbarsting beleefde met de re- vo.utie van Gailani, bij lange na zo zwak hiet was als werd gemeend. Saleh Jabr, de minister-president, die te Portsmouth zijn handtekening zette, heeft de ver langens van zijn landgenoten naar ab solute onafhankelijkheid, naar vrijheid hiet slechts in theorie maar ook in volle Praktijk, zeer onderschat. Hij was niet oenzaam bij het begaan van deze fout. ingeland hield hem gezelschap. De Brit ten hoopten, door tegemoetkomendheid en terugtrekking van hun troepen de bevolking van Irak vertrouwen in te boe. Zernen en aldus in staat te worden ge steld hun strategisch-politieke positie in Irak door het handhaven van enkele vitale punten in wezen te behouden. Die berekening is niet uitgekomen. Zodra de inhoud van het verdrag bekend Werd, braken er te Bagdad opstootjes hit, waarbij zelfs enkele tientallen doden fiolen. Saleh Jabr keerde haastig uit Engeland terug, maar intussen was al komen vast te staan, dat de volksverte genwoordiging de overeenkomst niet zou ratificeren. Emir Abdoel Illah, de regent van Irak, desavoueerde openlijk zijn eer. ste-minister. Saleh trad af en met hem. het gehele kabinet. Radlcalisten eisen thans reeds zijn hoofd. Het mislukken van deze alliantie heeft een ernstige terugslag op de Engelse plannen ten aanzien van het Nabije Oosten, en daardoor op die hiet betrekking tot het Verre Oosten, tot gevolg. Het verdrag met Irak moest het eerste worden van een serie, welke op de huur alle Arabische landen zou omvatten en welke als voorbereiding zou kunnen dienen tot bevestiging van de relaties tussen Engeland en India in een jpoli- tieke, economische en militaire alliantie. Nu is het begin van de serie weggevallen en het is de vraag of er van de rest dan heg veel komen zal. De Transjordaanse delegatie, die op het moment voor een ferdrag te Londen vertoeft, ontleent aan de weigering der Iraken een veel ste viger onderhandelingspositie dan zij aan vankelijk innam, en zü zal allicht groter concessies van Engeland kunnen verkrij gen dan anders het geval zou zijn. Een Engels-Transjordaans verdrag is evenwel veel minder dan een Engels- haakse alliantie geschikt als eerste van de reeks. Koning Abdoellah van Trans. Jordanië is het enfant terrible" van de Arabische Liga en zijn voorbeeld zou Weinig aantrekkelijk werken. Veel lielver zou men te Londen nu tot overeenstem ming met Egypte komen, dat na het sluiten van een financieel accoord met Groot-Brittannië tekenen van bereid heid vertoonde, om de onderhandelin gen over een wijdere overeenkomst, die het vorig jaar op de onverzoenlijkheid Van de standpunten ir. de Soedankwes- tie zijn afgesprongen, te heropenen. De gebeurtenis in Irak i?eeft echter de kansen van een succes belovende her opening beduidend verkleind. Nokrasji Pasja, de Egyp'ische premier, durfde tóch al niet erg goed "opnieuw bespre kingen te beginnen, omdat de tegen stand van nationalistische elementen, voornamelijk in de Wafd-partij gecon centreerd, ook voor wat zijn land be treft, zeer krachtig is. Dit nationalisme heeft verse moed geput uit het gedrag der gelijkgestemden in Irak. Soihmigen - gaan te Kaïro zo ver, dat zij zelfs de be. richten over de voortdurende dreiging van Rusland jegens het Nabije Oosten als Britse propaganda beschouwen. Het geen ongetwijfeld de Moskouse handels delegatie, die toevallig in de Egyptische hoofdstad een groot contract probeert af te sluiten, ten goede komen, doch de Britten aanzienlijk tegenwerken zal. Londense politici zijn echter niet voor één gat te vangen. De Iraakse oppositie is voor hen ztf.ter een ernstige handicap, maar niet zozeer, dat hun ganse politiek tot herstel van de Engelse invloed in de Arabische we reld nu ten val gebracht is. Emir Feisjal van Saoedie-Arabië zal nog naar Down- ingstreet komen, en wellicht kan men met hem zaken doen. Dit zou betekenen, dat een der toonaangevende leden van de Arabische Liga de Britse politiek zou aanvaarden, en dit zou voor de andere leden een belangrijke/ aansporing inhou den, die misschien zelfs de regent van Irak nog aan het weifelen zou kunnen brengen. Dat de Engelse taktiek zich in deze richting beweegt, mag men opmaken uit ons gisteren gepubliceerde bericht, volgens hetwelk Groot-Brittannië aan de Liga heeft voorgesteld, voor het ganse Nabije Oosten een gecombineerde Engels- Arabische verdedigingsraad op te rich ten. Deze gedachte heeft voor de Liga iets zeer aantrekkelijks. Het moet haar iets waard zijn, op deze wijze de defensie van de verschillende Arabische staten, die nog aan het prille begin staan van een opgang naar gelijkwaardigheid met moderne krijgsmachten, door Britse hulp (leveranties, training, organisatie) tege lijk te perfectionneren en te coördineren. De keerzijde van de medaille is, dat de alleenheerschappij van de Arabieren in hun eigen omgeving dan voorlopig nog een lieve illusie moet blijven, en dat Engeland in zeker opzicht triomfeert over het allerwege verspreide 'nationa lisme, dat aan de Palestjnakwestie op het ogenblik zo goed de snavel kan slijpen. Van hoeveel gewicht echter het Britse voorstel voor de Arabische verbondenen is, wordt klaarblijkelijk ten volle beseft. Het bestuur van de Liga heeft niet zon der meer afwijzend beschikt, maar schijnt de zaak eerst rijp te willen over wegen. Het heeft met name Libanon om een uitspraak gevraagd, en het is, of schoon verre van zeker, toch niet onmo gelijk, dat dit land, zo erg nabij èn Pa lestina èn Transjordanië gelegen, in het Engelse plan voordeel zal zien. In hoeverre de houding van Irak op de Libanese opinie, die wel een levendig nationalisme kent doch daarin meer tegen Frankrijk dan tegen Engeland gekant is, invloed zal uitoefenen, laat zich nu niet schatten. Evenmin hoe de Liga in haar geheel zal beslissen. De kansen zijn voor Groot-Brittannië zeker niet onverdeeld gunstig. Maar zij be staan. 4. Eric rende zo hard hij kon, zonder op of om te zien. Eerst na een hele tijd hield hij wat in en luisterde af en toe even of hij achtervolgd werd. Het was ech. ter doodstil om hem heen. Toch ging hij nog enige tijd voort eer hij*stil durfde te houden, om uit te zien naar een schuilplaats. Na enig zoeken meende hij iets ge vonden te hebben. Als een panter klom Eric in de dichtstbijzijnde boom en verborg zich tussen de bladeren. Hier deed hij een verrassende ontdekking! Hij zag de dwergen naderen, hun gewenden meedragend van het toneel van de strijd. Maar Eric zag ook, dat Rabór als gevangene tussen twee dwergen werd meegesleurd. Dit maakte opnieuw zijn woede gaande en onmiddellijk besloot hij hen te volgen en te zien wat zij met de oude krijger zouden 'doen. Hij kon Rabor toch niet aan zijn lot overlaten? Voorzichtig liet hij zich op de grond zakken, er zorgvuldig voor wa kend niet te veel gerucht te maken. Men kon nooit weten, of de wezens zich nog in de buurt verborgen hieldenVan een grote tak sneed hij zich een knots en hij loos zo verdiept in dit werk, dat hij niet merkte, dat een reusachtige ver schijning hem met lange, sluipende schreden naderde, een wezen, nog lelijker dan de dwergen! Bij K.B. is benoemd tot burgemeester van Delft mr. G. E. van Walsum, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbdd. Aan de Rotterdamse componiste Saar Ressem is door de regering een prijs van f 1500.toegekend als aanmoedi- fing voor haar compositorisch talent. )e directe aanleiding was haar jeugd- opera „Zwaan, kleef aan". Op de buitengewone algemene verga dering van het Christelijk Nationale Vakverbond i^ tot lid van het dagelijks bestuur gekozen de heer D. W. Ormel. (Vervolg van pag. 1) Overigens trok de heeg Schouten ook in deze kwestie van de Unie sterk op prof. Romme en hij kreeg het dubbele pond uitbetaald. Prof. Romme gaf namelijk met een zeer groot aantal citaten uit regeringsverklaringen op de officiële toelichting op Linggadjati en uit de Handelingen een zeer uitvoerige uiteenzetting over de Unie, waarbij hij duidelijk maakte, dat bij de gedachte aan een Unie een staatsrecht, zoals hij het uitdrukte, allengs in de versukkeling is geraakt. De regering immers is pas betrekke lijk kort geleden langzamerhand gaan spreken over een tweezijdige verant woordelijkheid volgens gescheiden con stituties van twee souvereine staten. Maar eerst heeft de regering met tal van uitspraken aangetoond, dat het haar te doen was cm drieërlei staatsrecht, n.l. van Nederland, de V.S.I. en de Unie. Zo heeft Linggadjati het ook gesteld en próf. Romme concludeert uit dit al les, dat met het gezag van de Unie het oppergezag bedoeld is, zoals de Com missie-Generaal het woord heeft uitge sproken. Het standpunt van de katholieke fractieleider is dus duidelijk. Hij wilde nauwkeurig antwoord hebben op de vraag of de redering hieraan onver kort wil vasthouden. Pijnlijke vraag, die de minister- president, als Ik het wel zag, ook zo voelde, want er klopt hier iets niet precies en de verschillen zijn uit te drukken in een tegenstelling Romme enerzijds, Beel en Van Mook ander zijds, ofschoon er reden js, zich af te vragen, of dr. Beel en dr. Van Mook het in werkelijkheid wel zo heel precies met elkaar eens zijn.... Zo heel heet zal de soep in dit debat evenwel niot gegeten worden, want prof. Romme heeft de regering minzaam aanbevolen, de kwestie eerst eens rus tig ter sprake te brengen in de vaste Commissie voor Indische Zaken. Ja, vooral rustig spreken, vond de heer Joekes, die de practische wijsheid schijnt te bezitten, dat de ontwikkeling meestal op de theorieën een heel eind vooruit is. Overigens zei de heer Joekes maar weinig dat hout sneed over da Unie. In peze kwaliteit muntte de hele rede van de socialistische spreker trouwens uit. Werd dezer dafeen in dit blad het woord labour-optimisme geuit, de rede van de heer Joekes bevatte daarvan een hele reeks staaltjes, de bezorgdheid van de heer Schouten b.v. om de be paling in de „Renville"-overeenkomst, volgens welke het mogelijk zal zijn na verloop van tijd de gedemilitairiseerd® zones uit te breiden. Deze bezorgdheid meende de heer Jcckes te kunnen weerleggen met een betoog in de trant van: Wij willen toch zo graag onze-troepen terugtrek ken! Neen, waarom gaan wij dan thans niet helemaal uit Indië weg met onze troepen? En verder was de heer Joekes van oordeel, dat nu de wapen stilstand onder internationaal toezicht zou worden uitgevoerd, het wel goed zal gaan, terwijl het schieten nu wel spoedig een einde zal nemen. Leest de heer Joekes de laaste dagen helemaal geen krant meer? Kalioeran beschouwde hij maar als een incident en dat was nu voorbij Schril misbaar en tien minuten be- Spaanse wolken mogen nief gekrabd worden - Vrouwelijke mannen - Een lucht-motorfiets - Om de geesten te vermurwen Democratie in Oost en West Loretta Young ziet Engeland.... Op de Plaza d'Espana te Madrid is kort geleden een wolkenkrabber verrezen van veertien verdiepingen. Een mooi bouwwerk, "dat wel bijdraagt tot de verfraaiing van het grootste plein 'tor Spaanse hoofdstad. De vreugde zal echter maar kort zijn. De burgemeester ton Madrid heeft namelijk een oude koninklijke ordonnantie opgediept, waar- to verboden wordt gebouwen van meer dan dertien verdiepingen op te trekken. *to eigenaar van de wolkenkrabber heeft tien dagen tijd gekregen, om zich bij deze wet aan te passen. Er moet dus één tordieping af. Want Spanje is sinds een jtoar maanden weer een koninkrijk, zij tot zonder konfng. N In de staat New York heeft een vrou welijk lid van de Wetgevende Verga dering een wijziging voorgesteld in de Wet op schoonheidsinstituten. Deze wet togelt onder meer de werkzaamheden ton personen, die „vrouwelijk^, hoofden" °Psieren. De afgevaardigde dame wil de torm „vrouwelijke hoofden" vervangen ö°or „menselijke hoofden". Als argument v°®rt zij aan, dat ef> tegenwoordig ook toel mannen zijn, die schoonheidssalons to zoeken, om zich hel haar te laten Permanenten, frictionneren, shampone- ton, verven en frisonneren. Zij heeft ge- tok, omdat de toestand inderdaad zo is. paar zou het niet beter zijn de wet te laten zoals zij .is, en een wijziging in de toestand te bewerken? Paul Baumgartl, een Oostenrijkse uitvinder, eist de eer voor zich op, een lucht-motorfiets te hebben ge ïnstrueerd. Hij heeft een deel klein efschroeftoestelletje vervaardigd, dat jton met banden onder de armen kan toyestigen Met suizende wieken boven to hoofd en eer. klein brandstof-tankje 'to rug kan men zich dan door het "totruinj bewegen- Het toestel is nog to in fabricage, daar Baumgartl eerst ton aantal proeven wil nemen. Tl IT evrouw Saw, de echtgenote van de Birmese ex-premier Joe Saw, de heeft een kostbaar geschenk aan te r?°8eprlcster van de Sjwedagon-.pagode Rangoon aangeboden. Het is een arm- uit jade vervaardigd, die een waarde van ,50.000 roepij vertegenwoor digt. Joe Saw is ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op zeven Birmese ministers, die enkele maanden geleden werd gepleegd. De armband moet dienen, om de geesten te bewegen tot steun aan het door Joe Saw aangevraagde hoger beroep. Een Russische vroegere oorlogscor respondent aan de fronten in het Westen, heeft een boek over zijn ondervindingen bij de Westelijke Ge allieerden geschreven. Daarin drukt hij o.a. zijn verwondering uit over het feit, dat in de Westerse legers manschappen en officieren sigaretten van gelijke mer ken mochten roken. „In het Russische leger heeft iedere rang zijn eigen merk, van eigen kwaliteit", merkt hij op. Tja, men heeft het ginds wel ver gebracht in de uitschakeling van klasse-verschil len. Loretta Young heeft Engeland be zocht en gaf haar indrukken weer tegenover een aantal Hollywoodse journalisten. Hier is een bloemlezing uit haar verklaringen; Om een uur of elf vallen in Engeland alle fabrieksarbeiders flauw, omdat ze niet genoeg gegeten heb ben. Alle mannen lopen met baarden, want er zfjn geen scheermesjes genoeg. Schoenen worden gezoold met karton. Een meisje, dat van de filmster een stuk chocolade kreeg, vroeg: „Moet ik er aan likken, of mag ik er in buten?" Het Brftse dagblad „Daily Herald" maakt een grapje met Loretta's opmerkingen. „Misschien hebben de Londense taxi's wel kartonnen banden?" schrijft het blad. „Als we er weer eens een zien. moeten we daar toch eens goed naar kijken!" steedde de heer Joekes aan die won derlijke en inderdaad nogal onbehoor lijke volksstemming op Madoera, ter wijl hij ook nog constateerde, dat er bijna geen wantrouwen tegen de wapen stilstand bestaat. Nu, de heer Joekes heeft dan ook nog slecht geluisterd. Want niet al leen de heren Schouten en Tilanus hebben er geen grein vertrouwen in, ook prof. Romme ziet de wapenstil stand met een scheef oog aan. De heer Schouten heeft in de eerste plaats gezegd, dat de methode van de CGD volledige afkeuring verdient. Men kan gemakkelijk beweren, dat de commissie slechts haar eigen inzich ten verkondigd heeft en dan nog wel op welke manier aanwijzingen gegeven aan een der partijen en uit zichten voor haar geopend. En nu gaat de commissie zich voornemen, haar bemiddeling bi) de uitvoering van de overeenkomst te blijven ver lenen. Dat is meer dan goede dien sten verlenen; dat gaat naar arbitrage, zei de heer Schouten. De heer Joekes vond dat prachtig. Verder vond de heer Schouten, dat de regering de notulen van Kalioeran best had kunnen publiceren, nadat de Republiek er zich in een officieel stuk op beroepen heeft. En in ieder geval had de regering dienen te zeggen, dat de basis voor politieke besprekingen door de Republiek niet is aanvaard. Ook in zijn wantrouwen tegen de wapenstilstand vond hij prof. Romme dicht bij zich. Hij zei het voorzichtiger, maar hij bedoelde hetzelfde. Hij vroeg de regering uitdrukkelijk qf zij er stipt tegen zal waken, dat behalve de wa- lenstilstandsovereenkomsten plus de .waalf plus de zes politieke punten ;een andere stukken met de overeen komst in verbinding zullen worden ge bracht en hii zei, dat de regering, indien de wapenstilstand niet reëel wordt na gekomen, daartegen stelling zal moeten nemen. In de eerste plaats door in dat geval de politieke besprekingen niet voort te zetten. Tot slot nog een enkel detailpunt. Prof. Romme heeft erover geklaagd, dat bij de komende West-Java Con ferentie, geen vertegenwoordiging van de Indische Katholieke Partij is uit genodigd Hij achtte dit een aanwij zing, dat de minderheden genegeerd zullen worden. Is de klacht, op deze plaats geuit, 'n symptomatisch misverstand? Voor zover wij weten, heeft de regering, of de Nederlands-Indische regering geen bemoeienis met de organisatie van de West-Java Conferentie, die een zuiver Indonesische aangelegen heid is. En ten aanzien van de met Oost-In- donesië te sluiten overeenkomst meende prof. Romme, dat deze hiet eerder ge parafeerd mag worden, dan nadat vast staat, dat deze in overeenstemming is met de komende Federatie en Unie in de zin van de motie Rommev. d. Goes van Naters. Weer een toespeling op de Uniegedachte, waaromtrent prof. Romme ook nog betoogde, dat de Voorlopige Federale Raad tegelijk op touw gezet moet worden met een voorlopige Ume- Raad. Om over twaalven was de Kamer nog niet gereed met haar sprekerslijst. Niettemin wil zij Vrijdagmiddag met de behandeling tot een eind komen, om de hele volgende week op reces te kunnen gaan. y 29/1 28/1 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel De toewijding van de Posterijen is bijna spreekwoordelijk. Deson danks laat ook deze dienst wel eens een steek vallen. Dat onder vond een Zutphense jirma in mode-artikelendie dezer dagen een briefkaart uit Lochem, geda teerd 2 Januari 1927, ontving van de volgende inhoud: „Zoudt u voor ons twee mantels korter willen maken? Wij korden daarvoor naar Zutphen en willen er dan op wachten en tevens in de opruiming een paar hoeden uit zoeken." Beter laat dan nooit, hoewel aan het verzoek om de mantels korter te maken niét meer voldaan behoeft te worden, daar de mode nu weer eens lange rokken voor schrijft. Ook het uitzoeken van een hoed in de opruiming zal nog wel niet zo vlot gaan en over het wachten op een reparatie doen wij het zwijgen. Vandaag zijn in Utrecht de katholieke studenten uit alle academiesteden met tal van hun hoogleraren, bijeengekomen, om voor de 25ste maal na de oprichting van hun Unie in de Katholieke Studen tendagen het onderling contact te her nieuwen en in een- gezamenlijk gesprek zich te bezinnen op de taak, waartoe zij geroepen zullen worden. Ook vertegen woordigers van vrijwel alle Belgische Universiteiten, vah de „Fédération fran- caise des étudiants catholiques" en van de „Union of catholic students" zullen zich in deze dagen met hen verenigen. Het programma vermeldt o.m. een plenaire zitting in het groot auditorium der Rijksuniversiteit, de zaal, waarin eens de Unie van Utrecht gesloten werd, waar prof dr.* J. H. C. Creyghton S.J. een rede zal uitspreken over het federa lisme. De climax wordt Zondag bereikt als men, na een plechtige Hoogmis, die de Unie-moderator zal opdragen, zal bijeenkomen in de Stadsschouwburg, waar, in aanwezigheid o.a. van Kardi naal de Jong en van de minister-jfresi- dent, gesproken zal worden over de rfractische uitwerking van het federa lisme. Mi\ F. van Wijk, wethouder van Amsterdam, zal dit onderwerp behan delen. Op voorstel van de Groothertogin van Luxemburg heeft 'de Luxemburgse regering het Grootkruis met de Kroon orde van het Eikenloof toegekend aan de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. C. W- G. H. baron Boetzelaer van Oosterhout, aan de Ne derlandse minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck en aan de Nederlandse oud-minister van Economische Zaken dr. Huysmans. (Van onze< sportredacteur) SANKT MORITZ, 29 Januari. Sankt Moritz is volgeboekt. Stampvolle treinen hebben vanmiddag uit alle windstreken de laatste gasten op het kleine stationnetje afgezet en vandaar Zijn de welkome bezoekers met poëtisch rinkelende sleden en prozaïsche taxi's naar de paleisachtige luxe-hotels van het Babyion der eerste na-oorlogse Olympi sche Spelen verdeeld. Een Babyion in derdaad. Niet weinig verheugd over het drukke bezoek, dat voor vele maanden hun seizoen zal moeten goedmaken, luis teren de inwoners en zakenlieden van Sankt Moritz met evenveel genoegen naar het zangerige woordenspel der Ita lianen en het bekoorlijk allegretto der Fransen, als naar het staccato der Scan. dinaviërs en het rauwe „slang" van de luidruchtige Amerikanen. Maar de laatsten staan hier nog wel het meest in aanzien. Zij brengen geld binnen als niemand anders. De chèques, die zij bij de drie banken in het dorp laten verzilveren, zijn vele malen hoger dan die van welke toerist ook en alleen de Zweden kunnen wat dit betreft in hun schaduw staan. Trouwens, ook nu meriek zijn de stars-and-stripes-men nummer één. In de hellende straten van het nü roezemoezige plaatsje domine ren de zonen van dollarland met groot machtsvertoon en in de dure sportzaken, die er alleen maar op uit schijnen te zijn de bezoekers te laten zien hoeveel er eigenlijk wel aan hun sportuitrusting bntbreekt, zijn de meest geliefde gasten, omdat het beste en dus ook het duurste vbor hen nauwelijks goed genoeg is. Sneeuw is er nu eindelijk meer dan voldoende.-Zoveel, dat de training der schaatsrijders er ernstig door in gevaar is gebracht. Ir. v. d. Scheer, de equipe leider van de Nederlandse ploeg, noem de de opruimingsmaatregelen, vergele ken bij de praktijk der Scandinavische landen, slecht, omdat de schaatsenrij ders dagen lang niet kunnen oefenen. Gisteren eindelijk ia een sneeuwploeg uit Davos gearriveerd en vandaag is er dan ook druk geoefend op een baan, die een snelle indruk maakte. Maar daarmee zijn» de moeilijkheden nog niet opgelost. Vandaag nog kwam men tot de ontdekking, dat de ski schans, waar straks de olympische candidaten hun formidabele sprongen zullen maken, te laag was. In allerijl wordt er op dit moment nog aan ge werkt om dit zaak vóór het begin van de Spelen in orde te hebben. Dat alles haalt het echter nog niet bij de zo langzamerhand berucht wordende ijshockey-kwestie. Op dit thema heeft zich een steekspel ontwikkeld, dat de moeite van een uitvoerige beschrijving VRIJDAG HILVERSUM I - 301 M. 17.00 Or gel. 17.15 Zapakara's. 17.45 Kleine me lodie. 18.15 Ruitersport. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19,15 Geestelijk lied. 19.45 C.N.V. 20.00 Nieuws. 20.15 Giaconda. 20.45 Jeugd maakt werk, hoorspel. 21.30 Kamerkoor. 22.00 Vragen aan voorbij gangers. 22.45 Overd. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Vogel. 18.40 Piano-orgel. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Regering. 19.30 Cursus geloof. 20.00 Nieuws. 20.05 Piano. 20.30 Midden in de wereld. 21.00 Men vraagt. 21.30 Lekenrechtbank. 22.00 Weekover zicht. 22.15 Swing. 22.40 Vandaag en avondw. 23-00 Nieuws. 23.15 Gram. ZATERDAG HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Gram. 12.00 Zang. 12.33 KI. v. Beeck. 13.00 Strijdkr. 13.30 KI. v! Beeek. 13.50 Film en Toneel Van Domburg en Cop de Groot. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Filmprogr.- 15.10 Gram. 15.15 Debutantenconc. 15.45 Kiosk. 16.00 Lie- dertafel. 16.15 Vrede van Münster, hoor spel. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Volksliederen. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Ne- derl. in Duitsland. 19.30 Verkeer. 19.35 Gram. 19.50 Banden die binden. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.12 Wie weet. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Morgen is het Zondag. 21.40 Speculatie, hoorspel. 22.00 Weekend serenade, ork. z. naam. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.20 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn., 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Feuilleton. 10:35, Piano. 11.00 Familie Carré, hoorspel. 12.00 Cor Steyn. 12.33 Troubadours. 13.00 Nieuws. 13.20 Virtuoso. 13.50 Koren. 14.00 A.J.C. 14.15 Harmoniemuziek. 15.00 Franco- Spanje. 15.15 Gram. 16.00 Organisatie onderwijs. 16.15 Cabaret.' 16.45 Artistieke staalkaart. 17.15 N.V.V. 17.15 Volkscon cert. 19.00 Nieuws. 18.15 Olympische win-; terspelen. 18.30 Om en nabij twintig. 19.00 Kamermuziek. 19.30 Jeugd, 20.00 Nieuws. 20.15 Notenkraker. 21.15 Soc. eommentaar. 21.30 Weekend ork. 22.00 Lady Dona, hoorspel. 22.30 Ramblers. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Me lodie en sfeer. door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 17) „Mijn dochter schijnt heengegaan te zijn," zei hij. „Ze verbeeldt zich, je van morgen buiten Papete op de weg gezien te hebben." „Dat heeft ze goed gezien. Maar ik was ontoonbaar en daarom de struiken in gegaan." „Je hebt een te zwartgallig idee in Je hoofd, Warin, als je denkt, dat een man, omdat hij struikelt, ook nooit meer kan opstaan. Je moest er blü om zijn, vrien den te hebben, die je op de been kunnen helpen- Maar jonge mensen zijn vaak te hoogmoedig. Ik heb ook eens drie da gen zonder eten rondgelopen, omdat Ik te koppig was, om erover te spreken. Ga nu maar gauw. En laat je in elk geval morgen hier zien." Een ogenblik kwam Lang weer geheel uit zijn schulp te yoorschün, doch dit maal niet om dezelfde reden en op de zelfde wijze, als toen hij in de sloep van het verongelukte schip de leiding op zich nam. Hi) was nu echt menselijk en de blik uit zijn ogen verwarmde Warin tot in het diepst van zijn gemoed. Hij ging naar buiten in de overtuiging, dat liij een molshoop tot een berg had opgeblazen. Het is even gemakkelijk wijsgerig te zijn, zelfs ten koste van zichzelf, met een vol le maag, als om zwartgallig te wezen ir.et een lege en ons humeur werkt het best en gelijkmatigst, als de batterijen goed gevuld zijn. Hij had echter nog niet alle moeilijk heden overwonnen, zoals hij ontdekte, toen hij op de kade aankwam en de Ahimanu op een kabellengte van de wal voor anker zag liggen. Een tiende zeemijl is geen grote afstand, maar als men het geld niet heeft, om zich in een bootje naar een schip te laten brengen, gaat er als het ware een eindeloze kloof tussen wal en schip. Warin had er gemakkelijk heen kunnen zwemmen. Even kwam de gedachte bij hem op, zijn kleren in een bundeltje boven op zijn hoofd te binden, maar hij zette het idee als te onpraktisch uit zijn hoofd. „Jij willen gaan naar schipje?" Een oude man van grote gestalte met dik grijs haar en een heel dunne grijze baard sprak hem met een buiging aan. „Ik moet naar die schoener, maar ik heb geen geld bij me." „Dat heel geedzeker ke-a-la.JU mij wel eens betalen. Welk schipje jti heen wil?" Warin wees op de Ahimanu. De kle ren hadden het bewerkt. Iemand, zo wel gekleed, was immers goed voor de huur van een boot? Zijn crediet was hersteld. Het was de eerste maal, dat hij die proef genomen had. De oude man wees op een verweerde maar toch nog zeewaardige kano. Hij scheen even te aarzelen, al toonde hij dat niet. Jij kennen die rooie Janisoni?" vfoeg de inlander. „Rooie Janson?" „Koko Janisoni. „Koko" zelfde als rood, zelfde als bloed. Zelfde als Helhond Ja- nisori dat man. Lang ik hen» kennen. Jij rnoogt hem lijden?" „Ik ken hem niet." „Heel lange tijd op dat schip geweest. Misschien dat schip horen van Janisoni. Ik niet weten. Janisoni, hij erg bekwaam. Altijd heel goed op zijn schip. Veel „fa- hlne", veel „kini" (sterke drank), veel „tala" (geld), veel „hula", spelen poker.... drommels goed geh'ad." Dit verklaarde voor een deel de belang stelling, door de inboorlingen voor de komst van Janson getoond. Ze waren in tussen de schoener tot op vijftig meter genaderd. De dekkajuit was schitterend verlicht en die verlichting werd nog ver sterkt, toen de deuren van de kajuit- trap open gingen en er drie of vier ge stalten uit te voorschijn kwamen, die in een verwarde massa over het dek naar de verschansing strompelden. Wat er ge sproken werd, was op het stille water duidelijk te verstaan. „Wou jü dat spelletje met mij uitha len? Mij bezwendelen? Overboord mvet dat stel, Martin!" Even zagen ze een worstelende man ln de armen van een grotere man om hoog getild en toen volgde een geweldige plons in het water, dat lichtend opspatte en even daarna herhaalde zich datzelfde, al ging het toen blijkbaar niet zo ge makkelijk. Twee zwemmers ploeterden door het water heen, hoe onhandig ook. „Jullie bent uit je ?elf aan boord ge. komen en nou moeten jullie/ maar te- rugawemmen of verzuipen, verroeste mormels! Wat een bof voor je, dat we in een haven liggen! Als we op zee wa ren geweest, had ik jullie gekielhaald." De stem klonk zwaar, hartstochtelijk, krachtig en beslist. Het was niefr. de stem van een dronken man, al scheen de spreker toch wel wat op te hebben. De andere man begon schor te lachen, maar toch klonk dat lachen als vleierij voor de eerste spreker. Die twee dingen waren al gebeurd, voordat Warin gele genheid had, op de beide zwemmers te letten. Onduidelijk zichtbaar in het ster renlicht kwamen de, beide mannen naar de kano toegezwommen, proestend en blazend als zeehonden, waarop ze door hun vastgeplakte haren veel geleken. „Hé daar. jullie in die kano, bemoei je met je eigen zaken!" klonk het be velend over het water. De oude keerde zün vaartuig met een enkele handige riemslag van de voorste zwemmer af. Als hij een reddingspoging deed, zou zijn passagier in een kwaad blaadje bij Janson komen te staan. De afstand was niet zo ver en de beide mannen schenen behoorlijk te kunnen zwemmen. „Zitten hier geen haaien?" vroeg Wa rin bezorgd. „Geen haaien. Als je die „tane" hel. pen, jij grote herrie met Janisoni krij gen. Ik Jou brengen op schoener. Jij pra ten met Janisoni. Hij jou vragen, in ka. juit drinken. Ik langs die „tane haore" roeien en Janisoni niets zien." Warin stemde er aarzelend in toe. Een der belide mannen, die de andere iets voor was, zwom met zijslag en zijn gezicht was naar de kano toegewend. En Warin herkende hem en begreep meteen, wie zijn kameraad was. Hij bracht zijn handen als een trompet voor zijn mpnd, om boven het geplas uit verstaanbaar te zijn. waard zou zijn, wanneer het niet zo jammer was, dat door dergelijke orga nisatorische kwesties de geest van de Spelen vertroebeld wordt. Aan alle kan ten blijft men hardnekkig op zijn stand, punt staan en hoe meer men vergadert, hoe onduidelijker de situatie eigenlijk wordt. Zelfs op het ogenblik dat wij dit schrijven, ln de late avonduren van Don derdag, is de kwestie nog steeds niet opgelost. Toen noch de inderhaast gevormde „ereraad" van het IjO.C., noch het Zwitsers Olympisch Comité, noch een der beide Amerikaanse organisaties wilde toegeven, heeft 't Internationaal Comité als hoogst! instantie tenslotte in een plenaire zitting besloten geen van beide Amerikaanse ploegen te laten starten. Maardaarmee zijn wij er nog niet, want het Zwitsers Olympisch Co mité is' het daar volstrekt niet mee eens, hoewel het min of meer moet toe geven, dat de inschrijvingen van beide partijen niet in orde zijn. Die van de Amateur Icehockey Association niet, omdat doze niet de instemming heeft van het Amerikaans Olympisch Comité, dia van de andere partij niet omdat zij niet bi) dit comité is aangesloten. De Zwitsers blijven volhouden, dat de fede ratie der amateurs moet starten, maar het is de vraag, hoe de organisatoren van de winterspelen deze strijd kunnen volhouden. Op het moment, dat deze regels krantentekst zijn geworden, zal de beslissing inmiddels wel zijn gevallen. Ons interesseert uiteraard vooral wat de Nederlanders er van terecht zullen brengen .ln het enige nummer, waarop zij aan de start verschijnen; het schaats eden. Zonder twijfel mag men aan de uitstekende verrichtingen van de Neder landse rijders wel de conclusie vast knopen, dat zij op sommige afstanden een vinger in de pap zullen hebben. Vooral Broekman heeft met zijn uitste kende tijden en plaatsen internationaal de aandacht getrokken. Maar geloof het bericht niet te hard, dat de buiten landers nu voor het éérst ernstig reke ning houden met de Nederlanders. Vooreerst is- dat historisch onjuist Jaap Eden kon immers als drievoudig wereldkampioen moeilijk een outsider worden genoemd en vervolgens be schouwt men de nog jonge en onervaren Broekman eerder voor de volgende, dan voor déze Olympische Spelen als de be slissende troef. Inderdaad achten de meeste buiten landers deze Broekman tot een verras sing in een of andere vorm in staat, maar meer dan een verrassing zou dat toch niet zijn en in Nederland zal men er dan ook goed aan doen t.a.v. de kan sen onzer rijders niet te hoog van de toren te blazen. In het zicht van Monte Carlo en Parijs was men uitgelaten op timistisch over de kansen van onze zwem. en wielerkolonie en achteraf is dat alle maal nogal tegengevallen, hoewel de Nederlanders er hoog aangeslagen wer den. Dit moge ons ertoe aanzetten niet dan bescheiden verwachtingen te koeste ren in een tournooi, dat onze landgeno ten niet als de voornaamste favorieten aan de start brengt In de middagpartijen om het Neder lands kampioenschap groot biljart 45/1, welke gisteren te Tilburg zijn begonnen, zegevierde Van de Pol over Kobus. Met grote inspanning won Jacobs in een andere partij met 300 car. In 16 brt. en een gem. van 18,75 van De Ruyter, die een zeer ongelukkige partij speelde. De grootste verrassing was wel, dat Sweering zijn stadgenoot De Leeuw ver sloeg in de later gespeelde party. Lubach Metz Van de Pol 300 19 74 15.78 244 19 52 12.84 300 11 101 27.27 127 11 47 11.54 300 16 162 1875. 225 16 66 14.06 173 20 64 8.65 300 20 91 15 De Leeuw Sweering In de avonduren van gisteren trok de party tussen de belde matadoren Van de Pol en De Leeuw de grootste belang stelling. De eerste beurt van de Rotter dammer leverde 2 punten op,, terwyi zijn tegenstander van wal stak met een forse serie van 162. Deze klap is Van de Pol ►niet te boven gekomen, en, verder zoe kend naar de goede po6itie, verloor hy met grote achterstand. Van de Pol De LeeuW Jacobs 115 7 54 16.42 300 7 162 42.85 300 7 158 42.85 167 7 95 23.85 230 24 69 958 300 24 69 12.50 202 12 63 16.83 300 12 94 25.— De Studenten-sportveremgmg van de Universiteit te Luik organiseert 3 en 4 Maart een internationaal hockey-tour- nooi, waaraan ook de elftallen van de Brusselse. Leidse en Delftse universiteit zullen deelnemen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3