Extremistische Hindoe vermoordde Gandhi Grote schok door geheel India Verliezen in Iiidië Hoede handige" jongens smokkelen Eindeloze tocht der armzalige tienduizenden door de geschonden Russische steppen HOPELOZE STOETEN IN LOMPEN GEHULDE DUITSERS, ZONDER ENIG UITZICHT u Medewerkers Vrije goudmarkt in Frankrijk l: mmm Graaf Mountbatten zichtbaar geroerd si Een treinreis naar Parijs kan veel geld opbrengen Grote uittocht na Stalingrqdstragedie Langs zwartgeblakerde maren, hoge geraamten van huizen, bergen oud roest en ruïnes van straten Laatste wanhopig verzet in Noord j Tot hoofd en hart Wonderden verbraken politiecordon om laatste blik op de Mahatma te werpen .Het weer Koningin spreekt voor de wereldomroep Herdenking Vrede van Munster l1 S I zaterdag 31 januari 1948 71ste JAARGANG Mo. 24064 Crematie aan de oever van de Jumna In India rouw en stilte Onlusten in Bombay Reacties Steeds nieuwe groepen HVervolg op pag. S) (Vervolg op pag. 3) BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mniimete. hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen Ie weigeren. De moord op Mahatma Gandhi, daarvan wij gisteren in een gedeelte onzer oplage reeds melding maakten, heeft diepe verslagenheid in India Veroorzaakt. Gandhi was Vrijdagmorgen een paar •Minuten te laat gearriveerd voor het «ouden van de gebedsbijeenkomst te New Delhi, maar toen hij uit het Bir- Tahuis stapte en over het grasveld Wandelde, zag hy er gezonder en op gewekter uit dan hij sinds zijn laatste Vasten geweest was. Hij werd door 'Ün twee kleindochters ondersteund. De moordenaar, die niet het minste wÜk van nervositeit gaf, haaide de re volver uit zijn zak op het ogenblik, dat Mahatma op ongeveer 2.5 meter van "cm voorbij ging. Hij vuurde drie keer ""ol achter elkaar, terwijl hij het oog zijn slachtoffers gevestigd had. Onmiddellijk ontstond er een geweldige Opschudding onder de ongeveer 500 men- Sommigen trachtten bij Gandhi te "oinen, terwijl anderen zich tegen de •Ooordenaar keerden, die onmiddellijk floor de p9litie gearresteerd werd. Gandhi, die zwaar bloedde, werd ver- Volgens naar zijn woning gebracht. Men "ad grote moeite de menigte in bedwang I* houden, die tot in het huis wilde door. Aringen, een ruit werd daarbij ingedrukt. Op het fatale ogenblik, dat de moor- "onaar zijn schoten op de Mahatma af huurde, bewoog nauwelijks iegiand. Toen hief hij zijn revolver op naar zijn "gen hoofd, doch zijn schot schampte, s'echts een vleeswonde nalatend. Op dat Ogenblik raakte de menigte vertoornd. ?ij wierp zich op de moordenaar en zou "em in stukken gereten hebben wanneer Qe politie er niet snel bij geweest was en hem in een kring had genomen. scène na de moord op de Mahatma •Jen nauwelijks beschreven worden. In de rijke tuinen van Birla-huis stonden Vrouwen zowel als mannen te huilen en op hun borst te slaan, terwijl 't lichaam »an de Mahatma naar binnen gedragen Werd. Daar nam zijn zestien-jarige kleindochter het hoofd van Gandhi in haar schoot en enkele ogenblikken la- *er kwam de tijding: „Bapu (vader) is hiet meer." In de grote zaal, waarin Gandhi zjjn ascetisch leven leidde, stonden kort daarna Patel, Pandit Nehroe en an dere Indische staatslieden en politici Ie wenen. Diep geschokt arriveerde kort daarna graaf Mountbatten. gou verneur-generaal van India en schreed zichtbaar geroerd naar het lijk van de man, die zijn raadsman en vriend geworden was. De naam van de moordenaar van Gandhi is Ran Naturam. Hij is een Hindoe, van de extremistische Brah- «nin-secte. Voordat hij stierf, heeft Gandhi de politie verzocht zijn moor denaar niet te streng te behandelen. Mohandas Karamchand Gandhi, door aanhangers Mahatma (grote ziell genoemd, stamde uit een aanzienlijke Tgttiilie en werd in 1869 als de zoon van ®eh minister te Porbandar in Voor-Indië geboreh. Van 18881891 studeerde hij te ■Londen in de rechten, waarna hij advo- f"at te Bombay werd. Van 18931914 y?rioefde Gandhi in Zuid-Afrika, waar V'j zijn streven voor de vrijheden van S® in dat land gevestigde Voor-Indiërs ^gon. Hier ontwikkelde zich ook zijn ?Pyatting over verzet zonder geweld. Pij zeide het advocatenbestaan, waar grote inkomsten van ontvirig, vaar- |Vel en stichtte bij Durban een op Tol- *r°iaanse le?st geschoeide kolonie voor Tjn landgenoten. Toen in 1914 enkele oorzaken van de '"tevredenheid der Indiërs waren weg- s>®homen, beschouwde Gancpii zijn taak T* Zuid-Afrika beëindigd en keerde hij "aar Voor-Indië terug. Hier zette hij pJh actie voort. In 1920 riep hij een gemene actie uit voor „niet-gewelda- ?'ge niet-samenwerking". De Hindoe- ,,evolking beschouwde hem als een hei- fge en gaf hem toen de titel Mahatma "grote ziel"). De beweging voor niet-samenwerking i'"wekte echter een dergelijke onrust g het land. dat hij in Maart 1922 werd gearresteerd en beschuldigd werd van ^"gingen de regering omver te werpen. „ot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld, hij in 1924 vrij gelaten na een "hdedarmoperatie. regering maakt bekend, dat tot ar leedwezen in de afgelopen week volgende verliezen zijn gerappor teerd; koninklijke Landmacht: le kl- A- HENDRIKS, uit Bruns- s gesneuveld 20 Januari. Öen R' A- VELLINGA. uit Leeuwar- jji overleden t.g.v. oorlogsverwonding SolSUt>ri' Sleden' "uari. Viae luitenant G. T. H. BOM, uit Bata- gesneuveld 23 Januari. Opg»- J. A. DE BROOS, uit Bergen lvof,Jt0om' overleden t.g.v. oorlogsver- Somng24-Januari, kesni, T' VAN GELDER, uit Renkum, So?ri Veld 24 Januari. Venha„ L' OUWERKERK, uit 's-Gra- Snia V gesneuveld 24 Januari. *"euvni WESSEL, uit Schiedam, ge- Solrf a 25 Januari. Öam A- VAN RIJSWOUD, uit Rotter- gesneuveld 26 Januari. °n' Ned.-Indische Leger: Hed^jb- sold, le kl. J. KALARIE, uit verw,->„ Üf?" overleden t.g.v. bekomen Man g 24 Januari. HAsuL sol.fl- 2e kl. Artie R. H. B. "bari' uR Ned.-Indië, gesneuveld 20 *hd£f' ®°ld- 2e kl. Inf. DANDI, uit Ned.- 'hg '90 "leden aan bekomen verwon- Epr 0 Januari. 'U Ned t sold' 2e kl- G- T- ELLIOT, v-otvii nd'ë, overleden aan bekomen oing 23 Januari. Ornnkjyke Marine. h verliezen gemeld. F. DOON, uit 's-Gravenhage, t.g.v. oorlogsverwonding 22 Het langst vastte Gandhi in Septem ber 1924 (21 dagen), Mei 1933 (21 da gen) er? Augustus 1933 (23 dagen). Hij trachtte met zijn vasten stakingen bij te leggen, uit' de gevangenis ontslagen te worden en deed er namens de on- aanraakbaren boete mee voor ongere geldheden tussen Hindoes en Mohamme danen. Gandhi verklaarde eens: „Voor mij zijn deze vasten een middel om het edelste in de natuur van de mens te ontdekken, niet minder in die van de Engelsen dan van de Voor-Indiërs". Gandhi stond steeds om 4 uur bij het aanbreken van de dageraad op en ging om ongeveer 10 uur 's avonds naar bed. In zijn voeding bracht hij slechts weinig verandering: sinaasappelsap, fruit, groenten, geitenmelk, geen vis, vlees of gevogelte. 's Maandags sprak hij nooit. Wel ont ving hij 'dan bezoekers, die hij de Hjndoegroet bracht (handpalman tegen elkaar) en met wie hij zich in gebaren taal onderhield. In 1934 legde Gandhi zijn voorzitter schap van het nationaal congres neer. Door voortdurende periodes van vasten trachtte hij zijn invloed op de gebeur tenissen te behouden, tof hij in 1947 zijn doel bereikt zag en India zag verheven tot Dominion. De vrede in India was er echter niet. Pakistan zonderde zich af en vormde een eigen staat en Gandhi s laatste vastenperiode had ten doel vrede te brengen tussen de twee Indische staten. Volgens zijn eigen woorden was Gandhi een „vriend der Engelsen maar een vijand van Engeland". Hij beschik te over een gevoel voor humor, dat men niet zou verwacht hebben. Met heel zachte stem kon hij de scherpste opmerkingen maken, terwijl zijn zachte bruine ogen schitterden achter zijn dikke brilleglazen. Zijn uitgemergelde lichaam, bedekt door het bekende witte kleed, zijn kaalgeschoren hoofd, zijn wijde glimlach om een tandenloze mond: in die vorm is de Mahatma een dankbaar object geweest voor talloze caricaturisten. Vrijdagavond laat maakle Pandit Nehroe bekend, dat de crematie van Gandhi hedenochtend elf uur zou plaats vinden aan de oevers van de heilige rivier Jumna. een zijtak van de Ganges, die vijf mijl van de plaats ver\48derd is waar het I|jk van de Mahatma rust, met het hoofd naar het Oosten. Het bericht van Gandhi s dood heeft India in diepe rouw en stilte gedom peld. Te New-Delhi waren de winkels en bioscopen geslopen. Door de donkere straten reed slechts het noodzakelijke verkeer en mannen en vrouwen ston den buiten hun huizen en weenden zonder zich te schamen. Ook in andere steden in geheel India deden zich der gelijke taferelen voor. Gandhi's lijk. bedekt met een wit kleed, dat zijn hoofd vrijliet, werd in de avond naar het terras van het Birla- huis gedragen en daar onder het licht van een schijnwerper opgebaard. Rondom de verlichte baar was alles donker. Later op de avond, toen Gandhi's familie, vrienden en volgelingen, zijn stoffelijk overschot naar binnen droegen om de laatste riten te be ginnen, verbraken honderden het politiecordon om een laatste blik op de Mahatma te werpen. Door het bureau van de Minister-president werd aangekondigd, dat geheel India dertien dagen in staat van rouw zal z|jn. De vlaggen zullen halfstok waaien en er zullen geen publieke verniakelijkheden worden gehouden. Onder een regen van bloesems en bloemen werd vanmorgen Gandhi's lichaam door de straten van New Delhi naar de crematieplaajs aan de Jumna- rivier gebracht. Als een laatste eerbe wijs aan hun dode leider stonden dui zenden lang de 10 k.m.-lange route naar de crematieplaats Cavalerio en lucht landingstroepen begeleidden de stoet als voorzorgsmaatregel tegen eventuele on lusten. In de lange rij bevonden zich le den van alle richtingen van de bevol king: Hindoes, r^oslems, Sikhs, Christe nen en Baeddhisten. Minder dan een uur na zijn dood braken in Bombay onlusten uit. In het centrum van de stad werden Moslem winkels geplunderd en haastten de winkeliers zich hun zaken te grehde- len. In alle stadsdelen met gemengde bevolking nam de spanning toe en be gon men elkaar met stenen te beko gelen. In de gehele wereld heeft Gandhi's dood reacties veroorzaakt. De Paus gaf uitdrukking aan zijn gevoelens van diepe smart wegens de dood van „de grote man, die de geestelijke leider was van millioenen Indiërs en die altijd voor de vrede gestreden heeft." In 1931 had Gandhi een ontmoeting met de Paus. De premier van het Mohammedaanse dominion Pakistan noemde de moord „een uiterst schurkerige daad". Attlee, de Britse premier, zeide: „Het zedelijke en geestelijke leiderschap van Gandhi is een inspirerend voorbeeld ge weest voor een verward en troebel tijd perk. Engeland zal delen in de smart van India over deze ramp." Minister-president Beel: „Het leven van Gandhi was steeds gewijd aan het lot van zijn medemensen voor welk doel geen persoonlijk offer hem te groot was. Het heengaan van figuren als Gandhi is in het bijzonder in tijden als wij thans beleven een groot verlies." Na een officiële rouwdienst in Yokohama werden de overblijfselen van 17 Nederlandersdie in de oorlog tegen Japan stierven, in de ,,Tjibesar" geladen om naar Batavia te worden overgebracht. Een erewacht van geallieerde soldaten stond in de Japanse haven opgesteld bij dit dodentransportdat het eerste was sedert het einde van de oorlog tegen Japan. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk tijdelijk stormachtige, later wat afnemende Zuid-Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met enkele buien. Zacht voor de tijd van het jaar Zondag: Zon 8.2217.26, maan 0.40 11.06. Maandag: Zon 8.21—17.28, maan 1.58—11.22. H. M. de Koningin is voornemens Dinsdag 3 Februari a.s. 18.30 uur (Ne derlandse t|jd) over de zender van de Nederlandse Wereld Omroep het woord te richten tot de bondgenoten van Ne derland uit de wereldoorlog. Het is de bedoeling van de Koningin voor Haar toehoorders over de gehele wereld in enkele woorden een duidelijk beeld te schetsen van de verhouding tus sen Nederland en Indonesië. (Van onze speciale verslaggever) Sinds de devaluatie van de frank is de Hollandse smokkelaar famili air figuur op de lijn Amsterdam- Parijs met meer dan gewone activa en hoop naar de Lichtstad getogen. Immers zou hij nu 100 frs. ontvangen voor iedere fl. 1.25 clandestien meege nomen. Het aanvankelijk resultaat is echter ietwat teleurstellend geweest De sjacheraars op het Gare du Nord voor het merendeel trein- en sta- tionspersoneel en in de bistro's op de grote boulevards, de hotelportiers De eersie dag van de groie uiiiocht begon. De kelders stroomden leeg. Langs de Wolga en van de „tennis racket" genoemde spoorwegiweesprong tot Zariza, over een afstand van ongeveer zeven of acht kilomeier van de Wolga tot de rand van de stad, over een afstand van onge veer drie kilometer, kwamen, in lange colonnes, in de nevel, de soldaienmassa's opduiken, lompen om de voeten gewikkeld, in overjassen en capes, in veldkleding, in vod den, onder de luizen, onder de schurft, uitgehongerd, vol zeveren en wonden, met een deken of een bij elkaar geraapf bundeltje in de hand of .zonder iels bij zich ie hebben, hei ene grauwe gezicht naast hei andere. it de kelders, puinhopen, kuilen en riolen, van de puinvelden en uit de „balka's" doken steeds weer nieuwe gezichten op. Z|j die zich aaneen sloten en een eindeloze stoet vormden om zo op de afmars te wachten, behoefden geen as meer op hun hoofd te strooien. Deze soldaten waren volkomen „op", in hun benen zowel als in hun hersens, ingewanden en harten. Z|j hadden geen verleden meer en geen toekomst; de opmars naar de Wolga was geen verleden en bood ook geen grondslag voor een nieuwe toekomst. Het volk was „op", uitgegloeid, niets dan as. 1 Een ogenblik week deze hopeloze stoet uit elkaar. Een auto-claxon loeide, en de gestalten met de ver sleten deken over de arm of met lege handen en zonder één stukje pro viand, gingen opzij. De auto kwam van dezelfde kant als daar straks de troep stafofficieren, van het ,?lein der gevallenen"Het was een ge sloten wagen, maar de raampjes waren niet afgeschermd, en de ge zichten buiten gleden voorbij als rook: een rooksliert aan de ene en een rooksliert aan de andere kant- van de weg. Voor in de wagen zaten twee Russische soldaten, achterin zat een Russische commandant met naast zich een man rr.et een hoge gestalte en een gezicht dat zo scherp gesneden was als op een DE DUITSCHE NEDERLAAG. TAUMHAÖ gedenkpenning. Zo zwaar was de last geweest die van de schouders van deze man was afgevallen, en zo opgelucht voelde h|j zich op dit voorbijsnellende moment. Daar had je de gezichten van de voorbij drijvende soldaten, die zonder een laatste legerbevel, zonder afscheid, zonder één woord van dank, aan zich zelf waren overgelaten, en deze verslagen groepen leverden geen onderwerp op vóór een gesprek. Hij had er nauwelijks een voorstelling van hoe zijn leger op dit ogenblik op een punt was aangekomen, waarop één enkel woord (en als dat dan ook nog op verborgen levensmiddelen zinspeelde!) waanvoorstellingen kon doen ontstaan, en honderden manschappen tot daadwerkelijke waanzin opdrijven. HST BELEG YAM STA LtNGRA D. SSlSEI Het is 31 Januari vijf jaar ge leden, dat de gewelddadige strijd om Stalingrad, de Russische sleu telpositie aan de Wolga, ten einde liep met de volledige capitulatie der Duitsers. Thedor Plievier be schrijft in zijn boek „Stalingrad" (uitgave F. G. Kroonder, Bussum) deze heroïsche strijd tussen de ruïnes van deze geschonden stad. Hiernevens publiceren wij een ge deelte van het slot van het boek, dat handelt over de grote uittocht der Duitsers, de onbekende be- stemming tegemoet, bedrogen, vervuild en bijna verhongerd en geheel uitgeput, terwijl in het Noordelijk stadsgedeelte het laat ste verzet gebroken wordt. Buiten voor het raam soldaten, steeds nieuwe groepen soldaten, ver sleten uniformen, uitgedoofde ge zichten, strompelend met stokken, de voeten met oude zakken omwik keld, voorttrekkend door de sneeuw. Geen inkwartieringsofficier, geen ravitailleringstroep heeft hun een, al is het ook nog zo'n armzalige, slaapplaats van stro bereid. Niemand heeft eraan gedacht; in het leger hebben alleen de militaire politie, de veldgenidarmerie en afdeling XII met de krijgsraden tot de laatste minuut gefunctionneerd En nu rijdt de veld maarschalk voorbij, terwijl hjj praat erver een plant rr.et kransvormig uit staande bladen. De idee van de wereldheerschappij, klein begonnen, geboren uit de economi sche toestanden van een kleine middel europese staat, uit het zweet van onder, danen en de lucht van kazernes, reeds eerder aan de wereld opgedrongen en gestrand, ontzaglijk opgeblazen en met alle middelen van gewetenloze mensen- verachting en mensenvernietiging toege rust, voor de tweede keer levend ge worden om opnieuw na een sprong met een geweldige aanloop in elkaar te schrompelen, heeft tenslotte (en dan nog slechts op één plaats van een oorlogs toneel dat zich over het gehele continent uitstrekt) geleid bot dit slagveld met de verpletterde beenderen van twee honderd-duizend mannen. Een land in rouw, een uitgemergeld volk, arbeiders zonder zeggenschap, boeren zonder recht op het eigen bedrijf, tot de bedelstaf gebrachte burgers op de puinhopen van hun gebombardeerde bezittingen. En hier,, over het grote schervenveld langs de Wolga, rijdt een veldmaarschalk, wiens halve gezicht is verlamd. De grote uittocht begon, langs zwart geblakerde muren, langs hoge geraamten van huizen, langs bergen oud roest en brokken cement, door straten die niets dan ruïnes .waren. Ze trokken door een „balka"; in de sneeuw lagen helmen, ka potte wapens, in' elkaar gereden auto's in de wanden zat het ene gat na het andere, waarachter zich de kazematten bevonden; ergens liep een Russische vrouw met twee kinderen, die een on derdak zocht en geen blik voor de lang zaam voortdrijvende eindeloze huiverende mensenstroom over had. Soms knalden er nog, dichtbij of veraf, geweerschoten. De „balka" leidde naar de rand van de stad en mondde daar weer op vlak ter rein uit- Rechts ruïnes met daarachter hoogte 102. Op pen veld staken de af gehakte boomstronken uit de sneeuw omhoog, een spoorwegdam, en dan be gon de sneeuw, de eindeloze tocht door de sneeuw. Via het vliegveld,- langs de Tartarenwal en verder de straatweg langs naar Gumrak. Maar het duurde twee dagen eer men de achttien kilome ter naar Gumrak had afgelegd. De nevel steeg in de morgen van de bevroren Wolga op, stuwde tegen de steile oeverhelling, dreef verder door deur- en venstergaten van het puinlaby- rint, verborg alle gaten en vormde langgerekte ijzige slierten, en ook de voorttrekkende gevangenen maakten de indruk van zo'n sliert, die alleen donker der was, zich dichter by de sneeuw be vond en zich langzamer bewoog. en de kellners betalen geen sou meer dan voorheen, n.L 45 a 46 frs. voor eén gulden. De Franse leveranciers van smokkel waren hebben evenwel prompt hunne prijzen met 35 tot 50 pCt.verhoogd, zodat de koper naar andere middelen moest zoeken, om tot het vereiste aantal franken te komen. Gedurende een drie tal dagen waren goede raad zowel als de frangskes duur. Doch de Belgische „collegae" zijn prompt te hulp gekomen, door voor de zwarte gulden tot 10 y, a 11 Belgische franken te betalen in plaats van de ge bruikelijke 8 (op het Brusselse Gare du Nord) en 7 y, (op het Brusselse Gare du Midi). In Frankrijk wordt grif 0% a 7 frs. betaald voor één Belgische frank, zo dat after all de devaluatie de heren toch nog een zoet winstje opleverde. Wie 100 gld. meeneemt naar Parjjs en ze daar wisselt, ontvangt 45 a 4600 frs. Wisselt hij ze evenwel in België, dan ontvangt hij 1050 a 1100 frs. Deze brengen in Parijs circa 8000 F frs. op, een „winst" derhalve van circa 4000 Fr. frs. per. 100 gld. En das hadden de prijzen der diverse smokkelwaren rustig met 90 pCt. kunnen stijgen Deze vorm van geld overbrengen naar Frankrijk is echter voor de ha- zenharten, voor de lui, die een paar briefjes minder riskant vinden en de grotere „zaken" liver met rust laten. De grootmeesters doen het evenwel anders. Zij nemen b.v. drie briefjes van honderd gulden mee, ontvangen hier voor ±4 3000 Belgische franken. Drie kilo koffie kost 75 B. fr. Twee dozen chocolade kosten 250 B. fr. Samen 325 B. fr. Drie kilo koffie brengt op 2250 F. fr. Twee dozen chocolade brengen op 4000 F. fr. Samen 6250 F. fr. Voor de rest, 2600 B. fr., worden Ny lonkousen meegenomen. Meestal 40 paar. Deze brengen gemakkelijk (a 700) 28000 F. fr. op. Derhalve beschikt men m Parijs inplaats van over 300 gld. 13500 F. fr.), over 650 gld. (28000 F. fr.). Sommigen vinden 't dan welletjes, kopen guldens voor de gemaakte fran ken, smokkelen deze naar Nederland terug en zitten twee dagen later op nieuw op een gereserveerde plaats in Pullmann of nachttrein. Anderen vin den dat er veel méér verdiend kan wor den. Een flesje parfum, Chanel no. 5, brengt in Nederland vlot 25 gld. op en kost 15 gld. (600 F. fr.). 10 flesjes kun je allicht meenemen en 20 gaat ook als je de knepen kent. Dus nóg een of twee honderdjes winst er bij. Een „handige" jongen haalt 500 gld. winst per rit en er z|jn er heel wat. En zo af en toe wordt er een ge grepen, maar niet vaak. De Franse douane vraagt weinig, zijn interesse is meer op geld gericht. De Belgische vraagt nooit naar geld en wanneer hem een kaartje voor Holland wordt getoond, moeten de Hollandse confrè res het zaakje maar opknappen. De Hollandse grens wordt dan mees tal ook veilig bereikt al is het dan niet b|j Roosendaal per Pullmann of bij Putte per pantserwagen (Van een bijzondere medewerker) Hoe komt het toch, vroeg ons eens een vooraanstaand man uit de sociale beweging, dat jullie in de Kalh. Arbeidersbeweging altijd kans ziet zulke bekwame medewerkers aan de beweging te verbinden? Telkens weer in de geschiedenis der beweging duiken namen op van mannen, die zowel in nationaal als in internationaal opzicht van Zich doen spreken. We moesten het antwoord schuldig blijven. Men kan slechts veronderstellen dat deze belang rijke figuren intuïtief zowel als proef ondervindelijk de bèlangrijkheid van de Kath. Arbeidersbeweging zelf volledig hebben begrepen. Er is een wisselwer king tussen het feit, dat hoogst bekwame mensen hun medewerking gaven aan de K.Ai, en tussen het feit, dat de K.A.B. een invloedrijk instituut in de Neder landse sociale historie is geworden. Peter van de k.A.B. was niemand minder dan dr. H. A. J. M. Schaepman, die terecht de eretitel heeft van „Emancipator van Katholiek.Nederland"; daarnaast staat de veel tengere figuur van Alph. Ariëns, wiens naam eveneens onsterfelijk met de K.A.B. blijft verbonden. Wie denkt echter bij deze medewerkers ook niet aan de machtige figuur van Poels. Wie herinnert zich niet de grote invloed van Aalberse, zy het dan, dat deze meer bijzonder belangstelling had voor de katholieke vakbeweging. Het is een typerend kenmerk van de K.A.B., dat zij met volledig behoud der verantwoordelijkheid van de arbeiders zelf, indachtig het woord van Schaep man: „Wat ge voor de arbeiders wilt doen, doet dat door de arbeiders", nim mer zo verwaten is geweest alles geheel zelf te willen doen. Op het juiste mo ment wist men zich medewerkers te kiezen, die in staat waren, een onder deel van het werk op uitermate bekwame wijze te leiden. Wel kende men nog niet het begrip subsidiariteit, zoals het later werd neergelegd in de Encycliek Qua- dragesimo Anno, maar gepractiseerd heeft men het steeds. Toen de eigen Levensverzekeringmaatschappij .Con cordia'' Werd gesticht, deden dit drie arbeiders: een kleermaker, een schilder, een wever. Zij bleven de leiding behou den en tot op vandaag bestaat het be stuur van „Concordia" nog 6teeds uit arbeiders. Dat zij zich hebben gespeciali- ceerd tot financiële deskundigen, doet aan hun arbeider-zijn niets af. B|j de oprichting van het Sanatorium „Berg en Bosch" werd vanzelfsprekend een beroep gedaan op medische des kundigen, en een jong long-specialist, die in zijn "sollicitatiebrief schreef, dat hij in het medewerken aan zulk een sa natorium een ideaal zag, werd de kans geboden. Wie thans ..Berg en Bosch" zegt, zegt dr. Bronkhorst. Zijn naam als deskundige op het gebied van de tuberculose-bestrijding heeft een Euro pese klank. In 1910 werd. in navolging van Lim burg,; waar Henri Hermans inmiddels was benoemd tot secretaris van de Ar beid, ook in het Utrechtse Bisdom een soortgelijk instituut opgericht, dat tot doel kreeg de leden van voorlichting te dienen in de toen reeds talrijker wor dende juridische moeilijkheden, waar mede ze vaak te doen hadden. Als mede werker werd een jong advocaat aan gezocht, die jaren later een minister zetel zou bezetten. In 1922 was het weer een jongmens in de rechten, die aan dit bureau werd verbonden, J. H. v. Maar- seveen, thans minister van Justitie. De stijgende invloetj van de beweging, vooral ook de toenemende werkings sfeer er van, in verband met de groter wordende verantwoordelijkheid door het nader komen van reeds jaren gedachte idealen, maakte het na de oorlog nood zakelijk, uit te zien naar een bekwaam econoom, die zowel in theoretisch als in practisch opzicht de K.AB. met zijn adviezen tér zijde zou 'staan. De keuze viel, mogen we het zeggen van ouds, op een j<Jnge man, nog niet zo heel erg lang in het bezit van de doctorstitel en nog korter professor te Nijmegen, J. R. M. v. d. Brink. En het blijkt alweer, dat de K.A.B. daarbij een -goede neus" heeft gehad. Want nauwelijks twee jaar later is de economisch adviseur van het Verbond benoemd tot minister van Eoo- nomische Zaken. Het gemeentebestuur van Delft ont ving gistermiddag op het stadhuis de autoriteiten, die de herdenking van de Vrede van Münster in de Nieuwe Kerk zouden bijwonen. O.m. mevr. C, M. baro nesse Van Tuyll van Serooskerken, gebo ren jonkvrouwe Boreel. Grootmeesteres van H. M. de Koningin, dr. Jas. j. Gielen, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, ir. J w. Albarda, vies- admiraal J. Th. Fuerstner, mr. dr. J. B. M. van Angeren, mr. J. H. Scholten, mr. dr. L. N. Öeckers, mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad en prof. mr, R, Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer. Enige nazaten van de ondertekenaars van het Verdrag waren mede aanwezig. De Franse Nationale Vergadering heeft het wetsontwerp der regering, strekkende tot het instellen van een vrüe markt in goud en harde valuta's, aan vaard met 324 tegen 226 stemmen. De enige aanval op de maatregel werd gedaan door de communistische woord voerder Jacques Duclos, die de regering er van beschuldigde, aan de leiband van Washington te lopen. Hij voelgde hier aan toe, dat door de devaluatie Parijs Men bereikt altijd zijn doel als men het maar niet uit het oog verliest. een. Monte Carlo voor de Amerikanen zou worden. De minister van Financiën, Bené Mayer, heeft in de Raad van de Repu bliek medegedeeld, dat de banken Zon dag geopend zouden zfju. De vereniging van bankiers heeft medegedeeld, dat alles geregeld is, dat de banken om 14.00 uur kunnen opengaan. Het ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat alle Franse bank. biljetten van 5000 francs, did als wettig betaalmiddel zijn ingetrokken, zullen worden terugbetaald. Tevens wordt ge zegd, dat de Intrekking van deze bil jetten geen „onteigening" betekent. Elke houder zal restitutie ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1