Zelfbeheersing D VOOR 18 MILLIOEN GULDEN AAN VEEVOEDER BESPAARD ERIC DE NOORMAN-Dl STEEN VAN ATLANTIS Opelkéwond Voor levensblijheid en werklust van de zieke en gewonde militair Groteaandelen-actieaanstaande Bestrijding van Engelse ziekte DE KRATER KALAj Medewerkers Schillenafval van drie grote steden levert 300 millioen liter melk per jaar Aardappelschillen cijfers Dinsdag voortzetting van Indië-debat «w c Hospitaalzorg in Indië Opleidingherscholing en gereedmaking voor het gewone dagelijkse leven Eerste NIWIN-kist naar Indië Voorinleveringsbon voor bananen van ZATERDAG 31 JANUARI 1948 PAGINA 3 te: HET BELANG VAN DE SCHILLENBAK tn PARTIJRAAD DER K.V.P. mm Critiek van Da Costa Gcmez IN DE REPUBLIEK Schepen hebben vertraging EIEREN VOOR RESTAURANTS SOCIALE GEZONDHEIDSZORG door JOSEPH MONTAGUE (Wordt vervolgd' der, haar e H. Kerk is een echte moeder voor ons. In de meest ideale zin van dat rijke woord. Een moe die, geleid door de H. Geest, uit ervaring van eeuwen de rustige, ®uPerieure wijsheid put, waarmede zij aar kinderen, in liefdevol begrip voor un moeilijkheden, met raad en daad ter zijde staat. Haar taak is het: de teens, tussen de verraderlijke kolken van de wereldzee door, veilig heen te lood- Sen naar zijn eeuwige bestemming. 'Marom herinnert Zij ons telkens en telkens weer aan de zin van ons leven, onze plichten tegenover God en aan zelf. Moeten wy niet tot onze be schaming erkennen, dat wij meer dan Vergeatachtig zijn juist in onze hoogste belangen? Het wordt ons allemaal zo Seuiakkelijk gemaakt. We hoeven maar toe te tasten, slechts te willen. Vaak is ba 1 nog te veel moeite! Deze week wijst onze Moeder ons weet eens opnieuw op Gods bedoeling met öe wereld. Door heel de liturgie klinkt tiit ene hoofdmotief: zonder een diep- innerlijke beleving van de leer van Christus is geen werkelijke hervorming Van het mensdom mogelijk! wij lezen weer het tragisch vdrhaal 1ah de zondvloed. Gods toom over de a'gemene verdorvenheid der mensen was 80 groot, dat Hij besloot, hen uit te ^aien. Met uitzondering van het éne Sc&n, dat Hem trouw was gebleven, dat Van Noë. Uit deze gezonde kern moest ten nieuw mensengeslacht groeien, dat, yo°r eigen bestwil, zijn leven richtte haar Gods geboden. De fijne gelijkenis van de zaaier stelt °hs de Verlosser voor, die de nieuwe Gereld der Christenheid in het leven f°ept, met haar onvergelijkelijke weelde Van het herwonnen Kindschap Gods, ge. stut en gesteund door de onuitputtelijke bton van goddelijke genadebfjstand. En b«t epistel toont ons ten voeten uit de 6r°te „strijder Gods,'' de geweldenaar Paulus, die ons vertelt, wat het be tekent Christus' partij te kiezen en Hem te prediken in een vijandige wereld. ^°ortdurend zwoegen, gevangenschap, Geseling, steniging, doodsgevaar, schip- Meuk, vervolging, honger en dorst, kou tte en naaktheid. Van de ene kant dus de absolute toodzakelijkheid van Christusnavolging. ar'derzijds de. weliswaar weinig aanlok kelijke, verzekering: het Rijk der heme- 'en eist een voortdurende .strijd; stTijd tegen de weerspannige wereld, maar v°Qral strijd tegen ons zelf. Of wij dit hu Prettig vinden of niet, dat is volko- teen bijzaak. De feiten spreken, een te duidelijke taal. Onze ingeboren neiging 101 het kwaad is niet te ontkennen. Sinds ^Uams zondeval wordt in ons de tegen stelling tussen hartstocht en plicht Meestal beslecht in het nadeel van de Matste. Doch ook hier bracht Gods liefde weer bekomst. De enige mogelijkheid, het Verstoorde evenwicht tussen geest en vtees, tussen drift en plicht, te her stellen ligt in Zijn leer van zelfbeheer- 6iUg. ,!a1s de graankorrel sterft, draagt ky veel vrucht. Wie zijn leven liefheeft, tel het verliezen, maar wie zijn leven 1,1 deze wereld haat, zal het behouden v°ur het eeuwige leven. Gaat binnen d°°r de enge poort, want breed is de die ten verderve leidt." De wet van de zelfverloochening is de tetste voorwaarde voor onze opgang '°t ware deugd. En hiermee heeft ieder teu ons aan zichzelf de handen vol. heersen wy ons zelf nlett dan be- knersen anderen ons en bepalen onze bedelingen en stemmingen. Eerst in V°Üedige zelfbeheersing wordt de mens b'erlijk vrij. Vrij van de vernederende teKlerworpenheid aan hartstocht en luim. rÜ om in fiere onafhankelijkheid teu de lagere tendenzen in ons de lei- b'Pg van het door Gods genade ver- lchte verstand te volgen ten goede. l(tet is deze taak niet. Wat wij te be lijden hebben is ons eigen kostbare ••ik" waarin wij, door onze neiging tot °°?moed en zinnelijkheid, meer ver- 'ef(1 zijn dan in al het andere. Harts- /*teten hebben of niet ligt niet in onze acht en is op»zich zelf geen reden voor te °f blaam. Maar wel is het onze ver- ^Ppvoordelijkheid, of ze ons beheersen Of Piet Met Gods genade de strijd aanbinden geP onze natuur, dat is onze eerste en 'PPaamste taak. Veel geduld zal ze Voo, 'P ons vergen. Jarenlange verkeerde ge s °°Pten of verzuim eisen jaren van in- voor een definitief herstel. ^Uchten wy ons voor zelfoverschatting, vleit zich de mens, dat het kwaad, hij met bedreef, daarom niet (meer) v Min natuur aanwezig is, omdat hij overwonnen heeft. Tot welke graad Vi n hoosheid wy in staat zyn, onder- den wij meestal eeTst dan, wanneer doe de gelegenheid komen kwaad te ach?' Een gemakzuchtig schuil gaan er de laffe uitvlucht: „ik ben nu t^teaai w,.t vindt in de leer van Chris- €envoudig geen plaats. Hij kwam vrede brengen, maar het zwaard, tege 6611 radicale, onophoudelijke stryd hey11 0ÖS zelf ter wHle van ons eeuwig Cyji' in eerlyke, volle beleving van het ®tus-ideaal' zullen wy in staat zyn eetl acht van het kwaad te verzwakken tui8(ieern te vormen van dappere, over- het ^Ptholieken, wier levenshouding de ^tende en tot navolging dwingen- VaP is van de goddeiyke waarde telisch(> heilig geloof. Dat is onze apos- ta-ak waaraan wy ons niet mo- «che Pllcv,:ntteekken, (Van onze Haagse redacteur) Wat zich in en rond de schillenbak afspeelt ligt eigeniyk op de grens van het aesthetischehoor den wy dezer dagen ir. J. S. Keyser, wnd. directeur-generaal van de voeosel- voorziening, zeggen en met eenzelfde lichte aarzeling zetten wy thans de pen op het papier om er een serieuze be schouwing aan te wyden. Het verhaal is in enkele woorden te vertellen: Nederland kan de etensresten, en met name de aardappelschillen, die ieder huishouden oplevert, niet missen als veevoeder. Dat is niet een kwestie van een aardig extra'tje, maar een punt van vitaal belang voor onze voedselvoorzie ning. Wy geven hierby enigc cyfers, waar uit het belang van de schillenbak bUjkt en twee daarvan spreken al heel duide- lyk: we besparen er niet minder dan 18 millioen gulden mee en de steden (want daar moet het gros van de schil len van komen) leveren hierdoor indi rect een flink brok cultuurgrond, omdat De geregistreerde hoeveelheid ingezamelde afvallen ban levens middelen in 50 gemeenten bedraagt jaarlijks circa 200.000 ton. De voe- derwaarde van dit kwantum aard appelschillen en kliek komt over een met die van 50.000 ion graan. Hiervoor zou bij import rond 18 millioen gulden aan buitenlandse deviezen beschikbaar moeten zijn. Die kunnen derhalve als de huis vrouwen medewerken en de schil- lenophalerij behoorlijk function- neert het gaat steeds beter worden uitgespaard! Die 200.000 ton aardappelschillen hebben voor koeien en varkens dezelfde voederwaarde als 150.000 ton aardappelen. Om deze te ver bouwen is 7000 a 8000 ha cultuur grond nodig. Conclusie, praegnant. uitgedrukt: in de stad ligt eigenlijk een enorme oppervlakte cultuur grond Met het onderhoudsvoer teza men betekent 200.000 ton aardap pelschillen 100.000 ton melk; om gerekend, van elke twee kilo schil len 1 kg melk. Tenslotte: 1500 a 2000 mensen vinden in het ophalen van schillen een lonend bestaan. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft haar zin niet gekregen. Waren de geachte afgevaar digden voornemens geweest, de hele volgende week reces te houden het kwam hun toe zij zullen Dins dag moeten terugkomen, om het de bat te voltooien, en er zal «vel een avondvergadering mee gemoeid zijn ook. Minister Jonkman immers kan dit alle® niet bijbenen. Hij heeft ook nog zoiets als een West-Indische conferen tie, waar men het hem niet al te ge makkelijk maakt en de Tweede Kamer heeft hem tin het Indische debat voor hete vurenigeplaatst. De minister heeft dus gevraagd, zijn beantwoording van de sprekers te mogen uitstellen tot Dinsdag. Zo was deze Vrijdagmiddag kort en weinig belangrijk. Er restten nog slechts drie communisten en ds. Zandt, terwijl de heer Bruins Slot nog een appeltje had te schillen, dat prof. Romme hem de vorige avond had voorgezet. Nu, dat is dan meer een particuliere lief hebberij tussen de heren Romme en Bruins Slot. Vorige generaties hadden een enorme smaak in dergelijke onder linge duels van geachte afgevaardigden. Tegenwoordig denkt men daar veelal anders over. Hoe de politieke partijen handelen met betrekking tot het rege ringsbeleid is van wezenlijke betekenis. Hoe de afgevaardigden elkaar beoor delen, zouden zij elkander menigmaal beter in de koffiekamer kunnen ver tellen. Het einde van de vergadering was, dat we een motie rijker waren. Van de communisten, strekkende om al leen het collegiaal orgaan by wet in te stellen, niet dus de centrale organi satie, want dat is naar hun mening in stryd met Linggadjati. De zesde vergadering van de Party- raad der Katholieke Volkspartij zal Za terdag 13 Maart a.s. te Utrecht worden gehouden. Na de bespreking van de onderwer pen en voorstellen, ingediend door de Kringen, zal prof. Romme het woord voeren over „De staatkundige toestand en het parlementaire werk." er heel wat voederaardappelen minder verbouwd behoeven te worden. Men heeft bovendien becijferd, dat de schillenafval alleen al van de drie grote steden voor het vee een bijvoeding betekent, die vlot omgerekend 300 millioen liter melk per jaar oplevert. Wij waren in de gelegenheid, in fi guurlijke zin, een dag in de schillen te duiken. Men wordt niet gauw enthou siast over een zo prozaïsche aangelegen heid, maar tochDaar onder Over- schie, waar het zich uitbreidende Rot terdam de boeren van hun land gedron gen heeft, zagen we 40 beste stal- koeien, die van een weiland maar heel weinig afweten en zich bij hun schillen- voeding uitstekend bevonden koelen zonde» land! Even verder 500 varkens, bygevoed met etensresten, o.a. uit de restaurants (kliekmesterij noemt de vakman dat): ze keken zo monter als een varken maar kijken kan. De derde ervaring: een bijna-modelboerderij, waar een der élitekoeien „Reina" zich in ons bijzijn electrisch liet melken: productie 19 liter voeding: hooi, spoeling en.... schillen. Wij bekennen ons gaarne leek, maar de boeren op deze drie bedrijven spra ken hun woord van waardering over de schillen; dat deed de ophaler, die een weekloon van rond f 70.maakt met dit werk, de eigenaar van de stomerij van aardappelschillen te Bodegraven, die ons met trots de schoongespoelde schillen toonde, en tenslotte ir. W. S. Stehouwer van de directie van de voed selvoorziening, die zich om zo te zeggen gespecialiseerd heeft in deze materie. Wij vernamen, dat in Amsterdam per week bijna 800 ton wordt opgehaald, in Rotterdam 600 ton en in Den Haag ruifn S00 ton (zou de residentie dus toch nog „in de schil" eten?), dat er en dat stellen de koeien uiteraard minder op prijs, omdat het een gang naar het abat toir kan betekenen heel wat aardap pelmesjes tussen de schillen zitten en dat de ophaalgrafiek in het najaar een daling vertoont, omdat Nederland dan konijnen gaat houden en na Kerstmis weer een stijging, daar ze dan zijn op gegeten Er valt meer te vertellen van de schil len dan men op het eerste gezicht zou denken; ook dit nog: sedert 1940 bestaat er een afvallenbesluit, dat eenieder ver plicht zijn schillen „te bewaren en ter beschikking te stellen van de ophaler". De Nederlandse huisvrouw doet niet graag iets „verplicht" waarschijnlijk wel met de ccijfers van hierboven vry- willig. 5. Eerst toen hij reeds zeer dicht genaderd ivashoorde Eric de snuivende adem- haling van het monster en. met een ruk draaide hij zich om. De adem stokte hem in de keel bij het zien van dit wezen en meer dan ooit betreurde hij hetdat hij zijn zwaard verloren hadomdat hij wel beseftedat hij alleen met een knots wei nig tegen dit reusachtige monster kon uitrichten. Hij wierp snel een blik om zich heendoch* het was te laat om zich uit de voeten te makenHet scheendat het menster zijn bedoeling raaddewant het stootte een grommende kreet uitdie Eric door merg en been ging en met een reusachtige sprong was het bovenop hem Eric trachtte hem nog te ontwijkendoch reeds voelde hij zich omkneld door twee armeny die van soepel staal leken te zijn! Zwijgend rolden zij over de grond en het enige geluid was de snuivende ademhaling van het monster. Tevergeefs trachtte Eric zijn handen om de nek van het wezen te klemmen en het zo de adem te be nemen, hij kreea er echter geen kans voor! In deze afzichtelijke armen was hij hul peloos en het duurde dan ook niet langof alles werd zwart voor Eric's ogen. En hij merkte niet meer% dat het wezen hem over zijn schouder slingerde en met hem in de wildernis verdween. Onder auspiciën van de Indische commissies van de Stedelijke en Vrye Universiteiten te Amsterdam en de Ver eniging van Curagaose Studerenden in Nederland is 28 en 29 Januari in het Indisch Instituut te Amsterdam een West-Indische conferentie gehouden. Mr. dr. M. F. Da Costa Gomez sprak over Curasao op staatkundig gebied. Hij critiseerde vooral de zevende afdeling van het departement van Overzeese Ge biedsdelen en sprekende over de poli tieke situatie op Curasao gaf hij als zijn mening te kennen, dat de Katholieke Partij daar in slaap gedommeld is. De Democratische Partij daarentegen is, naar hij zeide, zeer actief. Spr. ver wachtte veel van een nieuwe, derde partij, de Curagaose volkspartij in op richting. Op de vraag hoe spreker dacht over de Pan-Amerikaanse conferentie, ant woordde hij, dat een deel der delegatie rekent op de steun van Guatemala, dat Curasao op de conferentie te Bogota zal vertegenwoordigen. De delegatie in haar geheel is volgens spreker van zins de Curagaose kwestie ter conferentie te Bogota voor te leggen, zo zij in Ne- derland geen succes heeft. Toen de voorzitter der Curagaose de legatie, mr. Da Costa Gomez, zijn rede begon, verlieten de drie Curagaose de legatieleden der Democratische Partij de zaal. We hebben hef toch onvoorwaardelijk aangenomen. Ja, onvoorwaardelijk, d.w.z. onder geen voorwaarde. (Van onze speciale verslaggever) Met het troepenschip „Zuiderkruis" wordt 27 Februari de eerste N.I.W.I.N.-kist naar Indië ver scheept met materiaal ten dienste dér arbeidstherapie voor gewonde militairen. Het vullen van een dergelijke kist, die allerlei gereedschap bevatten moet, ma terialen als triplex, messing, koper, schetsboeken, tekenbenodigdheden, boet- seerklei, onderdelen voor modelbouw enz., is nog altijd niet eenvoudig, zodat de inhoud van deze eerste kist verzorgd en geschonken werd door een Zweeds N.I.W.I.N.-comité. In totaal zyn vijftig van dergelijke kisten nodig, die elk aan twee a driehonderd man de vereiste be zigheid kunnen verschaffen. Mede om dit te bekostigen begint 1 Februari de grote Mevr. Sgpor-Aandelen actie ten bate van de hospitaalzorg in Indonesië. Uit de opbrengst dezer actie wil men, behalve de bovengenoemde kisten ten gerieve der arbeidstherapie, ook radio installaties in de hospitalen en een ge- schenkendienst financieren. Voor de toepassing der arbeidstherapie voor gewonden vertrekt met de „Zuider kruis" ook de Amsterdamse chirurg H. Herschel, die in opdracht van de Neder landse autoriteiten een speciale studie heeft gemaakt van de befaamde Reha bilitation in Engeland, waarover trou wens ook een Nederlandse commissie een rapport heeft uitgebracht, dat he laas te weinig bekendheid heeft ver kregen. Rehabilitation of hervalidisatie is het zo snel mogelijk terugvoeren in het arbeidsproces van zieken, gewonden en invaliden. Hierbij zijn de psychische en sociale problemen groter dan die van het gebrek of de afféijking. In Engeland en oojc in Amerika heeft men het oo net gébied der Rehabilitation zeer ver ge bracht: in Nederland is er tot dusver slechts één centrum, waar zij wordt toe gepast, het Herstellingsoord voor Mili tairen in Doorn. Rehabilitation of hervalidisatie be gint in het ziekenhuis, waarbij het er om gaat de patiënt zowel lichamelijk als geestelijk te cultiveren en vooral ook het lichaam, voor zover het niet bij de afwijking betrokken is, zoveel mogelijk fit te houden. De sociale zorgen van de patiënt moeten naar vermogen geëlimineerd worden, an dere interessen gewekt dan die in de eigen lichaamsafwijking, en door oefening, liefst in groepsverband, van de getroffen zowel als de niet getrof fen lichaamsdelen het gevoel van on afhankelijkheid worden verhoogd. Vandaar, dat het noodzakelijk is aan zulk een inrichting naast de medische staf een of meer sociale werkers (sters) te verbinden, die met de patiënt diens gezinsmoeilijkheden en sociale pro blemen. kortom alles waarover hii pie kert, bespreken en tot oplossing brengen. In een volgend stadium wordt door excursies en voorlichting in allerlei vorm het gezichtsveld van de patiënt verbreed. Na karakter-analyse en psy chotechnisch onderzoek kiest de inva lide een nieuw beroep, dat zyn belang stelling heeft en weldra zijn liefde; in een herscholingsce'ntrum krygt hij m dit vak een prima opleiding, zodat hij in de practijk in staat zal zijn èn door die vrije keuze èn door de goede scho ling succesvol te concurreren met valide arbeidskrachten. In Amerika lukt dit met 60 pet. der gevallen, waardoor het levensgeluk der betrokkenen in niet ge ringe mate wordt verhoogd. Gelijke tred met de ontwikkeling der Rehabili tation houdt uiteraard de vervolma king van de kunstledematen, in welk opzicht men zeer ver gevorderd is. In Nederland wordt aan hervalidisa tie, welke de gehele medische weten schap raakt, nog weinig aandacht ge schonken. Zoals gezegd staat het Her stellingsoord van Militairen hierin nog practisch alleen. In Indonesië zal thans een bescheiden begin worden gemaakt. Voorlopig geldt de zorg, hier in Neder land en ginds in Indonesië, nog alleen de zieke en gewonde militairen, in de toe komst zal dit medisch-sociale werk zich natuurlijk tot allen mdeten uitstrekken, die daarvoor in aanmerking komen. Naar wij vernemen is het weer op de Oceaan de laatste dagen dermate slecht geweest, dat zowel de „Nieuw-Amster dam" als de „Veendam" van de Holland- Amerika-Lijn, resp. 23 en 21 Januari van Rotterdam vertrokken, met ruim een etmaal vertraging in New York zul len arriveren. In de bonnenlyst van Donderdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend wor den gemaakt. Aangezien de verstrekking van bananen afhankelyk is van allerlei factoren die met de transitohandel in dit product samenhangen, is het noodzake lijk, dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aangewezen, waarop dan naar mogelijkheid zal worden afge leverd. Uiteraard zal, zodra bananen beschik baar komen, de afwikkeling van de be gin October aangewezen bon voorgaan. De eierenproductie laat evenals het vorige jaar toe, dat omstreeks half Februari aan restaurants in bescheiden mate eieren of eiproducten worden toe gewezen. De toewijzing zal telkens voor een bepaalde periode geschieden en het zal van de omstandigheden afhangen of de verstrekking ononderbroken en in gelijke mate wordt voortgezet. Uiteraard blijft tot genoemde datum het bestaande z.g. serveringsverbod onverminderd van kracht. Bij besluit van de Ccmmissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland d.d. 24 December 1947 is de technische voorbereiding van het streekplan voor Noord-Kennemerland opgedragen aan de Vaste Commissie van de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Hol land en is ten behoeve van de techni sche voorbereiding van het «treekplan voor West-Friesland een bijzondere Commissie ingesteld. De maanden met een „r" vormen die perioden van het jaar, waarin de Engel se ziekte, rachitis, zuigelingen, kleuters en opgroeiende kinderen het meest bedreigt. Hóewei deze kwaal aanmerkelijk minder voorkomt dan een jaar of twintig gele den, biyft ze toch te veelvuldig om er niet even de aandacht op te vestigen. Voor bouw en opbouw var» het beender- stelsel is kalk nodig, maar het merk waardige is, dat men een méns of dier zoveel kalk kan geven als «nen wil, doch dat, indien geen vitamine D aanwezig is in hét lichaam, die kalk niet afgezet wordt in het beenderstelsel. Het gevolg is, dat de beenderen niet voldoende ste vig worden, krom groeien onder de last die ze te dragen hebben, en aanleiding gaan geven tot misvormingen, die het gehele leven een rol biyven spelen. Me nige bevalling is moéilyk, omdat de kraamvrouw als kind rachitis heeft ge had. Het is dus van belang, dat vitamine D in het lichaam aanwezig is. In de zomer vormt de zon door diTecte bestraling der huid deze vitamine, doch in de beruchte maanden net een rf dus September tot en met April, is de hoogte der zon nooit voldoende, om deze omzetting in de huid te weeg te brengen. Het vitamine D, dat in de zomer is opgespaard (byvoorbeeld in onze lever) raakt uitgepu', en de kalkstofwisseling wordt gestoord. Het Is dus van het grootste belang, dat jeug dige personen (en verwachtende moe ders) in deze tyd van het jaar vitamine D krygen toegevoerd. Ons diëet is arm aan dit vitamine. Weliswaar bevatten verschillende v<e- dingsmiddelen een beetje er van, maar toch niet genoeg om in de behoefte te voorzien. Men moet het dus op andere manier verwerven. Het eenvoudigste is natuurlijk het oude en nooit volprezen middel: „levertraan". Men kan dit oude volksmiddel niet genoeg aanbevelen, te meer daar- tegenwoordig de meeste le vertraan gekeurd is op vitamine D-ge- halte. Daarby komt, dat een lepel le vertraan op zichzelf nog een grote voe dingswaarde vertegenwoordigt, ongeveer teht, Dat is ook onze zware *tK*dmJVaarvoor wy eens ter verant- zullen worden geroepen, L. vertaling HERMAN ANTONSEN 18) „Dit keer schyn jy aan de verliezende hand te zyn, Fait!" He/t we^ wel geen bijster geestig ver weer, maar de slag kwam toch aan. Fait tilde zijn hoofd wat op, stiet enige ver wensingen uit, verloor zyn adem en kreeg een slok zout water maar bin nen. Vogels zwom hem voorby en ging door in de richting van het strand. Fait volgde hem onder het hoongelach van Warin. De laatste opmerking had hem goed gedaan. De oude roeier bracht de kano met enkele slagen aan de scheeps trap, waarvan de twee spelers by hun aftocht geen gebruik hadden kunnen maken. Plotseling bedacht Warin zich, dat hy zelf ook geen middel zou hebben, om terug te keren en dus geheel van de goedwilligheid van zijn bootsman af hing. „Waar kom jij voor de donder van daan?" vroefe Janson niet onvriendelyk. Op myn eigen schip! Mte valse kaarten. Ik had ze als latjes kunnen breken, „Ik ben biy, dat je die twee schurken maar nu moeten zé in hun mooie pak aan hun lot hebt overgelaten. Ik wou, dat Ik ze in een zee van teer had kun nen gooien." „Ik liet ben om persoonlyke redenen aan hun lot over," zei Warin. „Net als u gedaan hebt. Ik heb zo'n idee, dat zo u ook geplukt hebben." „Toch waar? Wel, verdraaid, die is goed! Hoor je dat. Martin?" De donkere bootsman was naderby ge komen. Hy hijgde nog een beetje van de inspanning, maar Janson ademde heel rustig. Hy was een der grootste ke. reis, die Warin ooit ontmoet had, met een geweldig brede borstkas e en als een eikefctam. Hij droeg ow broek en een borstrok zonder ..ouv.sn. Hy was blootsvoets. De sterr >n gaven genoeg licht, om de kleur van z baard te kunnen onderscheiden en te zien, dat zyn neus scheef s ond tengevolge van een of andere geweldige stoot of slag. Hy maakte op Warin de Indruk van een sterke, en, als alles naar zijn zin ging, gemoedelyke karei te zyn. Maar niet gemakkelijk voor wie hem in de weg kwam of dwarsboomde. Een man met een heftig karakter, die aauw op stoof en niet gauw vergat. ,,Ze wouen my er tussen nemen! Stel je voormy! Janson, de Helhond! jes druipnat naar hun hotel terug, als 'n paar halfverzopen papegaaien! En morgen zal ik wel bekend maken, waar. om ik dit gedaan heb. Ze zullen zich koest moeten houden, tot er een mail boot-hier vandaan gaat. Ze zyn hier zo overhaast vertrokken, dat ze hun cen ten hebben laten liggen. En het was echt 'n vette pot, laat ik je dat zeggen. Speel je ook poker?'* „Ik heb ondervonden, dat ik er niet veel slag van heb," zei Warin droogweg. „Ik heb een brief voor u van professor Lang." „Zo, is dat de zaak? Best, maar het is zyn schip nog niet. Als je er achter ge komen bent, dat je geen poker kunt spelen, dan zul je toch wel een borrel kunnen meedrinken. Net zo eentje, als jiie twee schurken daar te slikken krij gen. Kom mee. Jy ook. Martin." In de kajuit bevonden zich twee In landse meisjes in wit kanten japon netjes met kransen van gemberbloesems om haar hals. De bloemen waren ge kneusd en verspreidden een sterke geur. Haar grote ogen puilden uit van .opgewondenheid en onder het „rouge" op haar wangen hadden ze een echt rode kleur. „Vavi en Lahaina»- Vavi is myn „fa- hina" en Lahaina Is het zonnetje van Martin," zei Janson met een handgebaar naar de glchelende meisjes. „En dit ls Eric Balk. Hij hoopt scheepshandelaar te worden voor meneer Langpro fessor Lang, zoals jij hem noemt.'' Balk knikte met een zuur gezicht te gen Warin, die hem ontstemd opnam met het gevoel dat hy te laat was ge komen. Eric Balk was ongefcwyfeld een man van Janson's slag, een stoere ke rel met een stierennek, pokdalig, slordig en wat boven zyn theewater. Niet iemand naar de smaak van Lang, dacht Warin. en hij vond het een lastig gdval. Jan son had de brief van Lang verkreukeld In zyn broekzak gestoken. ,,'n Schoon glas, Vavi. En allemaal Inschenken. We drinken rum. Naar je zin?" Vavi haalde een glas en sneed schyf- jes citroen. Janson brulde om ys en een prulmkleurige. inlandse jongen in zwembroek kwam dit in een emmer brengen. „Geklopt ys, stommerik," brulde Jan son en de jongen feiteiyk was*hij net zo groot als Janson en even breed gebouwd kromp In elkaar en ver dween. Naar zyn donkere huid, zyn zwart kroeshaar en afgevyide tanden te oordelen, was hy zeker geen Polynesiër. Aan een draad sajet drocfe hy een ko peren tandrad als enig versiersel om zyn hals. Hy kwam niet terug. Een lang armige inlander kwam het geklopte ys brengen. Hy droeg een pilow broek met onder de knie afgesneden pypen en een rode halsdoek als ceintuur. „Die jongen uit Turanga nergens voor deugen, kapitein," zei hü, het ijs neer zettend. „Waarom heb jy het dan niet dadeiyk zelf gebracht, zwarte schoft?" Een litteken op de wang van de man wer<j opeens vurig rood. „Ik wa6 bezig, kapitein," zei hy nors. „Je sliep, bEÜoel je. Ga naar 't voor. dek en biyf daar op wacht." De man vertrok met een begeklge blik op de flessen rum en een grynslachje tëgen de nfelsjes. Als er al discipline op de „Ahimanu" heerste, dan werd deze toch slechts door geweld gehandhaafd, dacht Warin. Hij geloofde, dat de hele bemanning meer gedronken had, dan goed was. Misschien, dat het een af- scheidsfuif was. Als ze nuchter was zou de bemanning wellicht een andere Iri- druk maken. Doch hy zou Janson met zyn bemanning nooit zelf hebben uitge. kozen. Doch Lang had reeds geruime tyd op een schip zitten wachten en dit was wellicht niet beschikbaar, als hy het hele zoodje er niet op de koop toe by nam. evenveel als twee sneden brood. Wil men het moderner doen, dan is daar geen bezwaar tegen: er zyn te kust en te keur tabletten en druppeltjes vi tamine D in de handel onder allerlei merken, doch het spreekt vanzelf, dat men dergelijke preparaten niet lukraak moet kopen en gebruiken. Vooral de dosering van deze soms zeer geconcen treerde preparaten moet men gebruiken volgens verstandige voorschriften. Daar. over kan men op het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters, daarover kan ook de wykzuster van het Wït-Gele Kruis inlichtingen verstrekken. (Vervolg van pag. 1 Van grote betekenis is het, dat zulke, mogen we het populair zeggen, knappe kerels steeds aan de be weging waren verbonden. We menen te mogen vaststellen, dat dit voor een be duidend deel zyn oorzaak vindt in het feit, dat deze jeugdige deskundigen hun gezond en zeeir reëel idealisme kans zagen te realiseren in en door middel van de K.A.B., ten dienste ook van de K.A.B. en de daarby aangeslotenen. Het is van hiet te schatten betekenis, dat bewindslieden hun practische scholing voor een niet gering gedeelte ontvingen in een beweging, die sinds haar ont staan consequent heeft gestreefd naar de realisering van bepaalde idealen, ontleend aan de beginselen van het Christendom. Dit is voor de arbeiders van belang, maar evenzeer vopr heel ons land. Nu is b.v. prof. v. d. Brink minister van Economische Zaken. Uit verschillende publicaties (denkt aan zajn proefschrift en aan de brochure, in sa menwerking met prof. Romme geschre ven over bezitsspreiding) zijn ons zyn maatschappelyke idealen dutdelyk ge worden. We weten niet, of hy lang mi nister zal blyven. De verkiezingen staan voor de deur en nog dit jaar zal der halve waarschynlyk een nieuw kabinet optreden. Maar als men zich afvraagt, waarom deze jeugdige professor het offer van zyn professoraat en van zajn vrije werkkring als sociaal en economisch adviseur van de K.A.B. en tal van in stellingen heeft willen brengen aan het landsbelang, is het dan zo dwaas te ver- onderstellgn, dat 'hy daarmede zeer con crete bedoelingen had? Uit inleidingen, die hy hield op congressen van de Stichting van de Arbeid en K.V.P„ weten we dat hy een „gezonde nuchter- Ung" is, wiens belangstelling uitgaat naar het algemeen welzijn. By meer dan één gelegenheid heeft hy laten merken, dat hij een spoedig tot stand komen van de wettelyke publiekrechtelyke bedryfs- organisatie thans hoogst urgent acht. Mogen we van hem verwachten, dat hy er naar zal streven dit lang begeerde goed nog in zyn ambtsperiode in het Staatsblad te brengen? De veronderstel ling lijkt ons niet al te ongerymd. Aan dacht aan het probleem van de span ning tussen lonen en prijzen mogen we zonder twyfel van hem verwachten, wanneer we denken aan de uitermate deskundige rapporten, welke hy in dit opzicht aan het K.A.B.-bestuur uit bracht. De arbeiders in Nederland weten hun belangen in veilige handen by een leiding, die zich altijd zo deskundige medewerkers weet te verzekeren. En Ne derland mag biy zyn met zyn Katho lieke Arbeiders Beweging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3