Hatta stuit nu reeds op moeilijkheden Het vuren is niet gestaakt 1 Kansen op vorst klein geworden PRINSES BEATRIX, gast op kindermatinée Nieuwe verlieslijst heeft in Indië de grootste indruk gemaakt Kaürinet-Hatta gevormd ■GRAHAM EN KIRBY OP DOORREIS „Accoord grondslag voor blijvende politieke regeling" Intimidatie der bevolking en zelfs moorden WIE ZAL GANDHI OPVOLGEN? Moordenaar heeft geen berouw ONDERWIJSVERNIEUWING GAAT BEGINNEN Minister Gielen enthousiast Op haar verjaardag tussen de Baarnse schoolkinderen Tot hoofd en hart Bureaux van redacmé en admiouóiratie: Sjarifoeddin en Sjahrir niet opgenomen HATTA BIJ VAN MOOK Strenge maatregelen aangekondigd Automatisché borden machine .Het weer Het zachte weer houdt aan Versobering bij openbare werken MAANDAG 2 FEBRUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24065 Sjarifoeddin uit republ. delegatie „Nieuw Holland' Indië naar GENERAAL SPOOR: KATH. STUDENTENDAG Gebedsgeest moet versterkt worden Drie landen voldaan over West-Europees plan Weer uitgesteld f Onderwijzers kabinet' Investeringen tot het uiterstebeperkt Dr. Koets naar Nederland Schep rondom u een eigen steer. Een mens met een rijk innerlijk leven, kan hiervan zelfs aan dode v dingen mededelen. SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. J. W Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE CUURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mffllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlön eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. (Telegrafisch van onze correspondent in Indië) De samenstelling van het nieuwe republikeinse kabinet is vooral ver rassend door het ontbreken van enige figuur uit de linkervleugel, die socia listen, communisten, de arbeiders partij en enkele kleinere groeperin gen omvat. In de nieuwe regering, die na een week van onderhandelingen is gevormd, neemt de Masjoemi een dominerende positie in. De zwijgzame voorzitter dezer partij, Soekiman, die in de twee jaar, dat de republiek door journalisten werd over stroomd, slechts tweemaal een interview toestond aan een blanke persvertegen woordiger, beheert nu ad interim Bin nenlandse Zaken. De strijdbare voorzit ter der Masjoemifractie in het werk comité van de KNIP beheert Economi sche Zaken. De Mohamedaanse voorganger Masj» koer nam het departement van Gods dienstzaken voor zijn rekening, terwijl Natsir, die reeds deel uitmaakte van het laatste kabinet-Sjahrir, wederom Voor lichting onder zijh beheer heeft gekre gen. Nederlandse kringefl te Batavia noemen de sterke invloed van de Masjoemi een onberekenbare factor. Daarmede is zeker eerder te weinig dan te veel gezegd. Sinds het begin van de onderhande lingen met de Nederlanders en al voor de ondertekening van Linggadjati, dien de de Masjoemi zich aan als de oppo sitie-partij. Zij was tegen Linggaijjati. zij was tegen de concessies van de Renville" er zij verklaarde zich, blij kens het memorandum van 28 Januari slechts bereid de regeringsverantwoor delijkheid te dragen, als zij er op kon Vertrouwen, dat door de verwijzing naar de verduidelijkingen van de commissie Voor goede diensten ten aanzien van de status van de republiek de positie van de republiek zou worden verbeterd. Deze uitspraak sluit zeer Wel aan bij Hatta's verklaring op 26 Januari, lui dend, dat de republiek geen eigen in terpretaties heeft, maar zich alleen "Oudt aan wat de commissie besprak hiet de republiek te Kalioeran. De komende dagen zullen uitwijzen, hoe Hatta, die wel eens de hersens van de revolutie wordt genoemd en niet als een vriend der Nederlanders bekend staat, zal omspringen met de linkervleugel, die thans in verzet ge komen is. De republikeinse dagbladen vragen «i hun eerste commentaar van de re gering, dat zij die linkervleugel zal raadplegen in alle belangrijke aangele genheden en wenst anderzijds van de ankervleugel, dat zij loyaliteit betone. Zeker is wel, dat de republikeinse bin- Naar radio-Djocja meldt, heeft Soe- karno in het werkcomité van het K.N. TT*- het nieuwe republikeinse kabinet bekend gemaakt. De samenstelling is als v°lgt: .minister-president: Hatta; Bin nenlandse Zaken: Soekiman; Buiten landse Zaken: Hadji Agoes Salim; Wek vaart: Sjafroeddin Prawiranegara; On. herwijs: Sastroamidjojo; Financiën: Maramis: Voorlichting: Natsir; Openba- re Werken en Communicaties: Djoean- ba; Gezondheid: Leimena; Justitie: Soe- ®anto; Godsdienstzaken: Kiaja Masjkoer; Voedselvoorziening: Kasimo; Wederop bouw en Jeugdaangelegenheden: Soepeno; be minister-president beheert tevens de Portefeuille van Defensie. De verdeling over de verschillende par ijen is dus als volgt: Soekiman, Sjafroed- uin Prawiranegara, Natsir en Kiaja Masjkoer leden van de Masjoemi-partij; Sastroamidjojo, Maramis en Soesanto le- ben van de P.N.I. (Nationalistische Par. pi); Hadji Agoes Salim van de P.S.I.I. CPartai Sarfkat Islam Indonesia); Lei- Vbena van de Christelijke partij Kasimo van de Katholieke partij; de overige mi nisters te weten: Hatta, Djoeanda en Soepeno zijn partijloos. Aneta meldt nader, dat Koesnan be noemd is tot minister van Arbeidsaan- Selegenheden, hij is partijloos. Gezaghebbende Nederlandse kringen c Batavia verklaarden tegenover Aneta, zjj zich een oordeel over het nieuwe kabinet-Hatta wilden voorbehouden, "och wezen op de afwezigheid van figu ren als Sjarifoeddin, Sjahrir en Setyad- 1 en in het algemeen van figuren uit e ..linker vleugel". Zij achtten voorts de f _ke invloed van de Masjoemi in dit akiaet een „onberekenbare factor". f «/"a heeft medegedeeld, dat Sjari- td«in tengevolge van „enkele politie- dei m°C'lijkheden" uit de republikeinse biet Sa*ie' die onderhandelingen voerl *al h e Nederlanders, zal treden. Roem V°lge m a'S b°°fd van de delegatie op- *beta verneemt nog dat Sjarifoeddin dat a" funct'es heeft neergelegd, doch rcn de mogelijkheid bestaat, dat hij als Rak eins vertegenwoordiger naar e Succes zal gaan. land'-" troePentransP°rtschiP „Nieuw Hol- 0 is Zaterdagmorgen met militairen rn„ar Indië vertrokken. De ongeveer 1700 BednschaPpen bestaan voor het grootste NlaGClte een bataljon infanterie uit Uit^ibht, een detachement mariniers t-Bergen op Zoom en een detachement Uteschepelingen uit Amsterdam. nenlandse politiek door de samenstel ling der nieuwe regeling niet geheel hopeloos geworden is. Hoe de regerings- politiek ten aanzien van de onderhande lingen met de Nederlanders zal zijn, deze vraag wekt, beschouwd in het licht van wat wij schreven, geen groot opti misme. Gezien het verband, dat de republiek steeds legt tussen de politieke bespre kingen en het „Staakt het vuren", kan het zijn nut hebben na te gaan, wat er zoal is gebeurd in de veertien dagen na de ondertekening van de wapenstil stand. Reden tot -juichen is er niet. De Zaterdag gepubliceerde verlieslijst heeft in Indië de grootste indruk gemaakt. Zoals ook generaal Spoor zeide, hadden de besprekingen over het terugtrekken der republikeinse troepen uit de zakken binnen de Nederlandse linies deels een gunstig, deels een ongunstig verloop. Men herinnert zich hier de sabotage met een brug, waardoor een trein verongelukte en drie doden te betreu ren waren. Men spreekt ook over een republikeinse groep, die op de terug tocht in de omgeving van Soemedang een Nederlandse auto in brand schoot, nadat ze zich eerst gemeld had bij de Nederlandse wachtpost. Deze gebeurtenissen stelt men dan tegenover de op vele plaatsen bevre digend verlopende besprekingen over de uitvoering van de wapenstilstand. De burgerij heeft het vertrouwen in de besprekingen goeddeels verloren en wenst ervan de resultaten te zien in de praktijk. Hedenmiddag 5 uur zal Hatta op zijn verzoek een ontmoeting hebben met de Luitenant-Gouvemeur-Ge- neraal. mm. Het stoffelijk overschot van de 78-jarige Mahatma Gandhi, opgebaard in het Birla- huis te New Delhi. Hett lichaam van de grote Indischleider was bezaaid met rcteen- blaadjesRechts: Gandhi's crematie aan de oever van de heilige Jumna-rivierDe brandstapel werd met sandelhout gestookt. t (Van onze speciale verslaggever) Zoals wij in een deel van onze vorige oplage reeds meldden, zijn Zaterdag morgen twee leden, van de Commissie van Drie, prof. Graham en rechter Kirby, op Schiphol geland. De heer A. Lovink, secretaris-generaal van het Departement van Buitenlandse Zaken, was namens de regering ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Na in Den Haag nog met de Nederlandse regering van gedach^sn gewisseld té hebben, zjjn de heren inmiddels reeds weer met de heer Paul van Zeeland naar Ame rika vertrokken, waar zij in Lake Suc cess verslag zullen uitbrengen van hun bevindingen. In een radiorede verklaarde gene raal Spoor Zaterdagavond; „Ik zal niet aarzelen de strengste maatrege len te nemen om de uitvoering van de bestandsvoorschriften kracht bij te zetten, indien dit noodzakelijk zou zijn.'' Hij richtte zich tot* de troepen ter gelegenheid van het feit, dat Zaterdag avond 24 uur alle maatregelen en voor schriften van het bestand in werking traden. Een uitzondering hierop vormt de evacuatie uit de z.g. zakken, waar voor een termijn van drie weken ge steld is, zodat 7 Februari alle republi keinse troepen aan de andere zijde van de status quo-lijn moeten zijn gebracht. Ten aanzien van de besprekingen tus sen de locale commandanten, welke de laatste dagen geschiedden, zeide generaal Spoor, dat deze besprekingen in ver schillende gebieden bevredigend verlie pen, doch dat in andere gebieden, in het bijzonder in Oost-Java, de nadere uitwerking van de bepalingen van het bestand moeilijkheden ondervond. Het gebeurde, aldus de generaal, dat de republikeinse officieren niet met witte, doch met rood-witte vlag, en niet onge wapend, doch gewapend aankwamen. Soortgelijke gevallen, die in strijd zijn met de bepalingen van het bestand, kwamen voor. Toch bestaan er gegronde redenen, dat in algemene zin de bepa lingen en regelingen van het bestand zijn nagekomen. De overtuiging, dat een Op de Katholieke Studentendag te Utrecht heeft Zaterdag nog het woord gevoerd prof Creyghton over de alge meen theoretische zijde van het federa lisme. Zondagmorgen droeg de Unie- moderator, dr. J. van Heugten S.J.. de H. Mis op. -Tijdens een bijeenkomst des middags in de Stadsschouwburg, die o.m. werd bijgewoond door onze minis ter-president, heeft Z.Em. Joh. Kardi naal de Jong, tijdens een toespraak de nadruk gelegd op de noodzaak van een oprecht beleefd geloof, juist waar de studenten met hun boeken en academi sche bespiegelingen staan buiten het practische leven van alle dag. Waar er in het studentenleven vele gelegenheden zijn, die het geloof kunnen verzwak ken, moeten wij de gebedsgeest in ons versterken, aldus de Kardinaal. Aan het eind van de drie-daagse con ferentie te Luxemburg hébben de dele gaties van de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse regeringen in een com muniqué hun voorlopig standpunt ten aanzien van de Brits-I ranse voorstellen tot vorming van een West-Europese Jnie bekend gemaakt. Zij hebben deze voorstellen, die, naar het communiqué zegt, een bijdrage be doelen te zijn tot de vorming van een West-Europese unie, met grote voldoe ning verwelkomd. Evenwel vragen dezte voorstellen, waaraan men bereid is zijn medewerking te verlenen in de geest van constructieve samenwerking en bin nen het kader van goedkeuring der Ver enigde Naties, om een meer concrete vorm. In nauw verband met de bestudering van deze vraagstukken hebben zij nun iczamenlijke houding ten aanzien van de tegenwoordige status van het Duitse probleem bepaald. republikeinse zijde met ernst aan de strikte naleving van de bepalingen wordt gearbeid, ig gerechtvaardigd. Slechter staat het daarentegen met het werkelijk staken van het vuren en het beëindigen van de vij- - andolijkheden gedurende de afge lopen veertien dagen na de onder tekening. Ik moet tot mijn spijt be kennen, dat bij bestudering van de dagelijkse rapporten uit de verschil lende gebieden geen belangrijke ver mindering van het aantal schietpar tijen bleek.' Beschietingen van convooien, inti- midatie der bevolking, ontvoeringen en zelfs moord hebben plaats gehad. Generaal Spoor zeide,' dat het aantal ernstige incidenten hem zeer veront rustte. Hjj wilde niet nalaten er oj> te wijzen, dat indien de toestand niet zeer snel en grondig verbetert en het aantal inbreuken op de bepalingen van het bestand niet zeer snel tot een minimum wordt teruggebracht, hij niet zal schro men de geëigende maatregelen te nemen om hieraan zo spoedig mogelijk een einde te maken. Hij zeide tot de troepen, dat zij niet bang behoeven te zijn in bepaalde stellingen opgesloten te wor den, waar zij het mikpunt van misdadige elementen zouden zijn. „Ik beloof u, dat, waar onverhoopt deze toestand zal ontstaan, geen maat regelen zullen worden nagelaten om na leving van de overeenkomst af te dwin gen.'' Generaal Spoor zeide, dat de sol daten weten, wat van hen verwacht wordt. Hjj deed nogmaals een beroep op hen: „Gedraagt u stipt naar mijn aanwijzingen en instructies." De hernieuwde besprekingen tussen de Nederlanders en Indonesiërs onder lei ding van de Commissie voor Goede Diensten, welke besprekingen morgen zouden beginnen, zijn uitgesteld tot 6 Februari. Dit uitstel werd door 'beide partijen goedgekeurd om meer tijd te hebben ter voorbereiding van de be sprekingen. Prof. Graham legde op Schiphol voor de aanwezige journalisten een, naar hij zeide, niet-officiële verklaring af. Neder land en de Republiek hebben historische beslissingen genomen, aldus prof. Gra ham, die in de toekomst voor alle vol keren in de wereld van de grootste waarde zullen blijken te zijn. De machtige ondergrondse contactbewegingen in In donesië," die hoe langer hoe meer ver warring zouden kunnen brengen, zijn omgezet in „bovengrondse", die er op gericht zijn door samenwerking vrede en vrijheid en opvoering der productie ten bate van de ganse wereld te bewerk stelligen. De hoop van alle volkeren van Indo nesië en de verwachting, dat op de vastgestelde dag de overdracht der sou- vereiniteit zal plaats vinden aan de Verenigde Staten van Indonesië, waarin ook de Republiek haar plaats zal heb ben, geeft aan de-hele wereld optimisti sche verwachtingen. Indonesië is de landbrug tussen de continenten en de „zeebrug" tussen de Oceanen. Ten aanzien van de geruchten, als zou prof. Graham aftreden en vervan gen worden door Coert Dubois, zeide prof. Graham nog: ,,Er is nog geens zins besloten, of er veranderingen 'n de samenstelling der commissie zal worden gebracht. Het is geen der leden bekend, dat er van enige wijziging sprake zou zijn. De commissie blijft uit drie vertegenwoordigers bestaan." In „Hotel des Indes" te 's Gravenhage heeft de Nederlandse regering Zaterdag middag aan de Commissie voor Goede Diensten een diner aangeboden. De tafel werd gepresideerd door dr. L. J. M. Beel. Minister-president Beel heeft aan de correspondent van „Belga" te 's Graven hage verklaard, dat de bijeenkomst in een hartelijke sfeer was verlopen en dat de gehele situatie doorgenomen was. Paul van Zeeland heeft zich in de zelfde zin uitgelaten en er aan toe gevoegd, dat het probleem nog niet is opgelost, maar dat, naar zijn mening, de toestand thans wel duidelijk is. Naar wij vernemen, is in Amerika aangekocht een zgn. automatische bordenmachine. Er worden met deze machine, die een productiecapaciteit heeft van 30 000 borden per dag, nog enkele proeven genomen. Binnen kort zal zij bij de productie worden ingeschakeld. Waarschijnlijk in de Sphinxfabrieken te Maastricht. Zaterdagmorgen om 11 uur is het stof felijk overschot van Gandhi met grote plechtigheid aan de vlammen prijs; gegeven. Aan de oever van de heilige rivier de Djoemna, waar de crematie plaats zou vinden, hadden zich honderdduizenden mensen verzameld, waarvan velen open lijk uiting gaven aan hun droefheid. De baar met het stoffelijk overschot van de Mahatma werd neergezet op een brand stapel van sandelhout. Dakota's van de Koninklijke Indische Luchtmacht scheer den duikend - over de plaats heen en strooiden bloemen uit over de ontsla pene. Volgens mededeling van de politie, heeft de moordenaar bij zijn ondervra- H.K.H. Prinses Juliana en de drie Prinsesjes, uitgeleide gedaan door Prins Bemhard, verlaten het paleis Soestdijk om een kabouterfeest te gaan bijwonen in Baarn, ter ere van het jarige Prinsesje. (Van onze speciale verslaggever) „Zoveel en zovaak is in de laatste jaren gesproken en geschreven over onderwijsvernieuwing, dat men zich ging afvragen of dit begrip wellicht niet identiek aan onder wijsverwarring genoemd moest worden. En daarom reken ik het mü tot een voorrecht vandaag hier aanwezig te mogen zijn, omdat hier waarachtig het startschot gelost wordt en voor het eerst de on derwijsvernieuwing georganiseerd en volgens plan wordt begonnen. Boven dien heb ik de zekerheid, dat, eenmaal begonnen, niet volgens plan terugge trokken zal behoeven te worden." Het was niemand minder dan minister dr. Jos Gielen, die Zaterdagmiddag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht deze woorden uitsprak. Hij deed dat ter ge legenheid van een uitermate belangrijke vergadering van het K.O.V., een verga dering die gold als de inzet van een serie zowel plaatselijk als regionaal door het K.O.V. georganiseerde verfrissings- cürsussen. Deze cursussen zijn voorbereid door een speciale onderwijsvernieuwingscom missie, waarvan de voorzitter, prof. dr. H. Robbers S.J., met een enkel woord de vergadering inleidde. Hij legde er daarbij de 'nadruk op, dat deze vernieuwingsactie, waarvoor de minister ook reeds financiële steun heeft toegezegd, niet moet worden ge zien als een revolutie en niet als een poging tot omverwerping van alles wat op dit terrein werd bereikt, doch als een omzichtig trachten naar betere en meer aangepaste methodes. Wij moeten de oude wijn in nieuwe zakken doen, aldus spr. En het was op deze zelfde gedachte, dat ook de beide inleiders, dr. J. Snij ders, lector aan de Econ. Hogeschool te Tilburg, en de heer J. Aarts, inspecteur van het L.O. te Tilburg, nadrukkelijk de aandacht vestigden. Dr. Snijders deed dat door met klem te wijzen op de. psy chologische kant van het vraagstuk, op de -noodzakelijkheid het kind het leren prettig te maken, het te laten meedoen en het, als belangrijkste element, in'zijn ,,Als het aan mij lag", aldus zei mi nister Gielen, toen hij Zaterdag in Utrecht een paar honderd onderwijzers toesprak in het Jaarbeursrestaurant, „als het aan mij lag, zou ik tegen u allen juist als vroeger collega's wil. len zeggen." „Maar", en de minister zuchtte diep, „ik ben bang, dat de mi nister-president dan een ministerie om zich heen krijgt, dat het Republi keinse kabinet ver in de schaduw stelt." voorschrijdende sociale ontwikkeling te leren samendoen. Met grote openhartigheid legde hij daarbij de nadruk op de feilen in ons onderwijs (de grote klassen), welke feilen later door de heer Aarts, die speciaal vernieuwing en praktijk met elkaar confronteerde,, nog scherper werden naar voren gebracht. Hij was het tenslotte ook, die met fei ten aantoonde, dat ieder streven naar onderwijsvernieuwing daarom wnet grote omzichtigheid moet worden gerealiseerd, omdat ten eerste het onderwijs noodza kelijk bij het leven achter moet blijven en ten tweede, omdat ieder, die in een zijdig idealisme dit probleem benadert, het onderwijs tekort doet, omdat men het moej zien als de component van paedagogische, psychologische en maat schappelijke factoren. Ook mgr. dr. J. van Gils, voorzitter van de Katholieke Schoolraad, woonde de vergadering bij. ging verklaard er van overtuigd te zijn dat hij goed gehandeld had, omdat „Gandhi's uitlatingen en handelwijze tegen de belangen van de Hindoes in druisten." Het verhoor van de moordenaar van Gandhi geschiedt in het grootste ge heim. Hij is. lid van de „Mahasabha", waarvan de voormalige voorzitter, Prasa Moecherdjie, thans minister van Indus trie is in het kabinet van Nehroe. De Mahasabha is een conservatieve Hindoe partij, wier politiek streven gericht is op de vestiging van een theocratisch Hindoe-regiem in een verenigd Indië Bij de laatste verkiezingen werd de Ma hasabha door de congrespartij versla gen. Financieel is de Mahasabha zeer machtig. De Mahasabha verweet Gandhi zijn verdraagzaamheid. Zij stond ook vijan dig tegenover zijn actie ter verbetering van de positie der „onaanraakbaren". A.F.P. meldt uit New Delhi, dat de leider vaD de' „Mahasabha"-party, Des- jpande, Zondagmiddag te New Delhi is gearresteerd. Voor het leiderschap der Indische Congrespartij, dat door de dood van Gandhi is opengevallen, komen twee mannén inaanmerking, n.L minister president Pandit Nehroe, door Gandhi zelf als „erfgenaam" genoemd, en de strijdlustige minister-president Vallab- bhai Patel, bekend als de „ijzeren man" om zijn strenge methodes en politiek. De gezichtspunten van deze twee bot sen op verschillende punten en Gandhi was eigenlijk het stootblok, dat de vrede tussen hen bewaarde. Dr. Bamaw, vóór de oorlog premier van Burma, heeft voorspeld, dat Gan dhi's dood aanleiding zou zijn voor een nieuwe opleving van het communisme in India. „Ik aarzel te zeggen, dat de Indische communisten op verzoek van Moskou, de hand zouden hebben gehad in de moord op Gandhi," zei Bamaw, „maar Gandhi's dood zal de communisten ge legenheid geven hun activiteit onge stoord te ontplooien." Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en enkele buien. Weer wat afnemende, maar langs de Wadden eilanden nu en dan nog harde Zuid- Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar Zon 8.1917.29, maan 3.1611.42. Uit de betrekkelijk weinige gegevens, die tot nu toe over het weer in Januari bekend zijn, blijkt aldus de afdeling Klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt dat een grote depressie-activi teit de alles overheersende factor is ge weest. Dit geldt allereerst de luchtdruk, die in de afgelopen maand te De Bilt gemiddeld zo laag is geweest, als se dert het begin der waarnemingen in 1849 niet is voorgekomen. De regenval was buitengewoon zwaar. De gemiddelde hoeveelheid van de 17 regenstations, waarvan de gegevens tot nu toe bekend zijn, bedraagt 130 mm., terwijl het grootste landgemiddelde se dert het begin der waarnemingen in 1849 in 1915 werd bereikt toen het 108 mm. bedroeg. Er zijn nog niet de minste tekenen, die erop wijzen, dat in deze algemene luchtdrukverdeling over Europa, de Oceaan en Amerika een verandering komt, zodat de periode van zacht weer met hoogstens nu en dan heel lichte nachtvorst tijdens nachtelijke opkla ringen nog zeer lang kan duren. De kansen op een later nog optredende flinke vorstperiode worden thans snel kleiner. Voorlopig rekene men dus op voortduren van het zachte, enigszins onstuimige weer met nu en dan regen, afgewisseld door opklaringen. Het is de Regering gebleken, dat in 1948 bij 'investeringen in sterkere mate dan in vorige jaren rekening zal moe ten worden gehouden met beschikbaar kapitaal en deviezen als bepalende fac toren voor de omvang van hetgeen er in, dat jaar gebouwd en op andere wijze geïnvesteerd zal kunnen worden. Ook al worden de beste verwachtingen aan gaande het Marshall-plan vervuld, dan zal nog geenszins een gunstig beeld van de financiële mogelijkheden ontstaan. Het maximum van hetgeen voor in vesteringen beschikbaar kan worden gesteld, bedraagt mihder dan de helft van de voorlopig berekende behoefte. Onderzocht wordt, welke maatregelen moeten worden genoemeh. om niet strikt noodzakelijke investeringen tegen te gaan. In afwachting daarvan zal bij het Rijk en de andere openbare lichamen bü het onderhoud en de aanleg van openbare werken de grootst mogelijke soberheid moeten worden betracht. Werken, welke niet direct bevorderlijk zijn voor de verhoging van onze welvaart, zullen achterwege moeten blijven. Niet al leen de openbare werken, ook ande re investeringen dienen tot het ui terste te worden beperkt. Dr. P. J. Koets, de directeur van het kabinet van de Luitenant-Gouvemeur- Generaal, zal zich Vrijdag a.s. voor korte tijd naar Nederland begeven. Volgens de politieke correspondent van de „Sunday Times", heeft de Britse Labourpartij besloten het Europees con gres, dat van 7 tot 10 Mei te 's-Graven- nage zal worden gehouden en de door Churchill opgerichte beweging voor een verenigd Europa wil coördineren te boycotten. (Van onze speciale' verslaggeefster) Werd de ochtend van de tiende ver jaardag van prinses Beatrix ip huise lijke kring gevierd, opgeluisterd door de aanwezigheid van, H. M. de Ko ningin, die reeds vroeg op paleis Soestdjjk, met een groot pak, arri veerde, in de middag reden de prin sesjes uit, om een kindermatinée bij te wonen, dat onder auspiciën van de Baarnse Oranjevereniging verzorgd was door de padvindsters uit Amers foort. Even voor tweeën verscheen de jarige op het bordes, vergezeld van haar twee zusjes, alle drie in losse bontmanteltjes, waaronder rood fluwelen jurkjes, witte sokjes en schoenen aan en alle drie een allerliefst kransje kunstbloemetjes in het blonde haar. Even leek Beatrix be duusd over het legertje persfotografen, dat de camera op haar richtte, maar ze hervond haar ongedwongenheid. Ze moest er om lachen en met kinder lijke natuurlijkheid liep ze naar de wachtende wagen beneden aan de trap, waar ze de felicitatie van de chauffeur in ontvangst nam. „Dank je wel," zei ze en was toen één én ai actie, want het ruige wit harige hondje, door mej. Sneller, se- cretaresse van Prinses Juliana, achter de 'glazen deur in toom gehouden, wrong zich naar buiten en wilde, wat alle honden willen, méé uit V. „Hier Kiekje", commandeerde de ja rige, terwijl ze het hondje met rappe bewegingen naar binnen loodste. Maar Ze werd een beetje verlegen, toen Prin ses Juliana, die inmiddels naar buiten was gekomen, gekleed in lichtblauwe japon met korte bontmantel en zwarte hoed, uit haar naam een der persfoto grafen bedankte, die Trix' horloge in het park had gevonden. De Prins, in sportcostuum, kwam even buiten, om het gezelschap te zien ver trekken, waarna de auto met de Prin ses, mej. Sneller en de drie prinsesje! vertrok. Margrietje met haar ernstig poppe- gbzichtje en de argeloze rust van vijf jarige, die zich content de dingen laat welgeyalien, prettig op moeders schoot genesteld. In de aula van het Baarnse Lyceum, tussen de Baarnse schoolkinderen van prinses Beatrix's leeftijd, volgden de prinsesjes geboeid het gevarieerde zangspel, o.a. een kabouterbruiloft en andere sprookjes, klompendansen, een lintenspel, vlaggenzwaaien en enkele eenactertjes, door de acht tot zestien jarige padvindsters met kennelijke voldoening dat ze voor zulk een hoog gezelschap mochten spelen, opgevoerd onder leiding van de akela's. Tijden» een der laatste scènes bij een tandarts^ leefde prinses Beatrix intens mee, kennelijk geamuseerd, maar Ireentje leunde wat bedeesd tegen moeders schouder. Om kwart over drie verlieten de prin sessen, de jarige voorop, het lyceum, tussen een dubbele erehaag van speel sters, witgebaarde kabouter» en kleu rige folkloristische figuurtjes, die een driewerf hoera aanhieven. In de namiddag was er een kinder partij ten paleize, waarbij prinses Bea trix haar vriendinnetjes, ojl van dn school in Bilthoven, ontving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1