Hatta ontmoet dr. VanMook en minister Neher GEVAARLIJKE POLITIEK van Italië's socialisten Met communisten op één candidatenlijst Katholieken en communisme Alle soorten boeken en tijd schriften zijn welkom Nogmaals: de woningnood Uitvoering van het bestand verliep niet bevredigend Sjahrir indien nodig VRIENDSCHAPSVERDRAG TUSSEN VER. STATEN EN.ITALIË Belgische Kamervoorzitter pleit voor morele herbewapening 325.000 boeken verzonden in 1947 M 7 i) Nobele lords voeren woordenstrijd bh. ril al bureaux van redactie en admi,*,oiratie: naar Lake Success Met stempel van „atoomtijdperk" 1- Het weer Uitzonderlijke lading voor Indië Broekman wint van Langedijk op 10.000 m. Tot hoofd en hart I u Drie jaar geëist tegen Simon Sanches DINSDAG 3 FEBRUARI' 1948 71ste JAARGANG No. 24066 Chaos verwacht in Palestina ■a»* We ih <7 i*rtt t'u litüriin (UJ Wordt Delhi „Gandhinagar"? LECTUUR VOOR DE MILITAIREN Arrestant in dames kleren NADJAMOEDDIN TE MAKASSAR AUTODIEVEN GEKNIPT Blijven steken in modder van Walcheren GEVAARLIJK SPEL MET OORLOGSTUIG „Kota Bairoe" iefts later thuis SMEDESTRAAT S - HAARLEM 'alefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143430 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, 1 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEf 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 15 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Hatta heeft op een persconferentie In de voormalige ambtswoning van Sjahrir te Batavia medegedeeld, dat hij een onderhoud heeft gehad •het dr. Van Mook, waarbij ook minister Neher tegenwoordig was. Hij voegde er aan toe, dat het be doek het karakter van een beleefd heidsbezoek had. Over twee dagen zal Hatta, ver gezeld van Sjarifoeddin en Sjahrir, haar Sumatra reizen, waar hij drie dagen hoopt te, blijven om de over eenkomst toe te lichten. Voorts zal hij zijn staf en twee ministers Soesanto en Soepeno mee terug haar Djocja nemen. Desgevraagd zeide Hatta, dat hip geen ontmoeting zal hebben met personen uit de voorlopige federale haad. „Ik ben slechts kort te Bata via", aldus Hatta. Na voorlezing' van de namen van de kden der nieuwe republikeinse dele gatie verklaarde Hatta, dat de adviseurs 'ar delegatie aanblijven. Op de vraag, H dit ook gold voor Sjahrir, antwoord- ae hij, dat Sjahrir als adviseur var? de Resident de delegatie wel kan advi- 'eren, doch dat hij geen adviseur der "alegatie is. „Indien nodig, zal Sjahrir naar Lake °üccess reizen, waarheen thans Sastroa- •hidjojo en Tjoah Sik Ien onderweg «tin." Ten aanzien van de samenstelling van ®at kabinet, legde Hatta er de nadruk hp, dat het huidige kabinet een presi dentieel kabinet is. Hatta blijft daarom yice-president. Hij hoopte echter, dat hat spoedig vervangen zou kunnen wor den door een parlementair kabinet. „Ik vroeg", aldus Hatta, „Sjari foeddin, Abdoelmadjid (vice-minis ter van Binnenlandse Zaken in het kabinet-Sjarifoeddin), en Tjokrone- goro (vice-min:-ter van Economische Zaken, eveneens uit het vorige ka binet) zitting te nemen in het nieuwe kabinet. De linkervleugel stond echter niet toe, dat haar leden zitting zouden nemen. Zulks veroor zaakt onenigheid tussen de Masjoe- mi en de linkervleugel." De linkervleugel stemde echter in met de vier punten van het programma en zegde steun toe. Op de vraag, in hoeverre de verduidelijkingen van Kali- oerang richtsnoer in de republikeinse politiek bleven, antwoordde Hatta: „Dat hangt af van de ontwikkeling." Hij legde er de nadruk op, dat de republiek de zes additionele punten aanvaard heeft. Hiervan noemde hij als essentieel de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië en het plebisciet. Hatta nam aan, dat dit plebisciet over zes maanden gehouden zal worden. Over de uitvoering van het bestand zeide Hatta nog, wijzend op vele inci denten, dat deze mar zijn mening niet zo bevredigend verliep. „You are what you are" De „Nieuwsgier" schrijft, dat de sa menstelling van het nieuwe republi keinse kabinet, van Nederlandse zijde bezien, geen reden tot juichen geeft, aangezien deze regering teveel onbere kenbare elementen bevat. Het blad schrijft verder, dat het aan wijzen van enige portefeuilles ad inte rim een open deur zou kunnen beteke nen om later eventueel nog de hals starrige linkervleugel in het kabinet op te nemen. De benoeming van Hadji Agoes Salim is op zijn minst een aan duiding, hoe stevig dit kabinet zich zal vastklampen aan een politiek, welke wordt weergegeven door het aan Gra ham toegeschreven toverwoord: „You are what you are". Onbekend is Koesnan (portefeuille van Arbeid), waarvoor Hatta wel een zo neutraal mogelijke figuur moest nemen, aldus de „Nieuwsgier". (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 3 Februari. In November 1947 nam het Lagerhuis een wetsvoor- stel aan van de regering, waardoor het Veto-recht van het Hogerhuis, dat thans een geldigheidsduur van twee jaren ^eeft, zou worden beperkt tot één jaar. vorige week Dinsdag kwam het wets voorstel ter bespreking in het Hoger huis, waar het debat een verrassende bending nam, doordat Lord Addison, "Btredend voor de regering, zich door conservatieve oppositie liet over halen aan de regering uitstel te vragen V°or de behandeling van het wetsvoor- "el, opdat de betrokken partijen overleg 'ouden kunnen plegen over het gehele "Udérwerp van de bevoegdheden en de 'Uttienstelling van het Hogerhuis. He conservatieve oppositie stelt zich het standpunt, dat, indien er aan de Uositie van het Hogerhuis getornd moet h'orden, niet de bevoegdheden van het Sehatoriale lichaam, maar zijn samen- helling, die nog steeds berust op erf- teeht, behoort te worden gewijzigd. u baandag hervatte het Hogerhuis de ^handeling van het voorstel. Lord Ad dison kwam met een regeringsvoorstel, Uat de weg scheen te openen voor een o°tnpromis. Het was echter zo obscuur geformuleerd, dat niemand scheen te be- frÜpen, wat de regering bedoelde, met 'ut komische gevolg, dat de nobele lords ?en woordenstrijd voerden, die deed U'-nken aan de worsteling van een groep 'unuwachtige toeristen met hun eerst, fPaghetti. Lord Halifax redde het Hoger Uis uit de warrelende woordenbrei door v?r°P te wijzen, dat men bezig was zich 'elachelijk te maken en hij reduceerde ?e zaak tot zijn simpelste termen. Lord Tjddison, namens de regering, gaf de ver zekering, dat achter de sibyllijnse ,rakeltaal van het voorstel geen sinis- i6re bedoelingen staken, maar hij be efde, dat hij met zijn collega s m het N-abinet de formulering van het rege- jhgsvoorstel nader zou bespreken. De rhüatie is nu, dat de regering bereid is het Hogerhuis overleg te plegen, ,°Wel met betrekking tot de bevoegd heden als tot de samenstelling van het jT.°gerhuis. Aan deze bereidwilligheid jJu echter enige voorwaarden verbon- h, onder meer, dat het onderhavige „.stsvoorstel niet later dan in de hui jaarszitting van het parlement rjOfdt aangenomen door het Hogernuis et debat wordt heden voortgezet. v commissie voor Palestina van de - D heeft er op aangedrongen, dat de onmiddellijk stappen neemt om ,.en dreigende ineenstorting van de vei Sheids- en bestuursdiensten in Pales lUia 4 le voorkomen. D, Vo, tie Het vlas repelen is een bezigheid die in de wintermaanden in de grote landbouwschuren wordt uitgeoefend. Het zaad ivordt gebruikt voor de lijn- olie fabricatie, het vlas gaat naar de linnenindustrie. De V.S. hebben Maandag te Rome voor de tijd van tien jaar een vriend- schaps-, handels, en scheepvaartverdrag met Italië gesloten. Volgens het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken is dit het eerste omvangrijke han delsverdrag, dat de V.S. sinds 1934 met een Europees land sluiten. Het verdrag werd in het Palazzo Chci te ROme ge tekend. Namens de V.S. door ambassa deur James Dunn, namens Italië door de minister van Buitenlandse Zaken Carlo Sforza. Het verdrag kan door beide zijden steeds met een jaar worden opgezegd. Het moet nog met tweederde meerderheid door de Amerikaanse Se naat worden geratificeerd voordat het van kracht wordt. e /f> tu- Jhf (kin Of t mLyktt, ht-a* ii«m WKj rt) Hef id t anti miéundoitondtnj 4t*4u4 Jf etfiJt ftufh and tJteïi/y U h'itt n<f i limit) Uti ttmUne Jflv.tt fv H< i; i nuUtnj matj teen ot/ett rm i tem bt* 4t fa mm'tv J Voor de eerste maal overhandigde Z. H. de Paus een eigenhandig ge schreven vredesboodschap, gesteld in de Engelse taal en bestemd voor alle volkeren. De fotograaf, David Waddingten, die een kleurenportret van de Heilige Vader maakte, ontving het handschrift om er foto-copieën van te maken. In 27 artikelen worden behandeld: de status en de werkzaamheid van beider onderdanen en maatschappijen, de be scherming van maatschappijen, de exploi tatie van minerale bronnen, de vrijheid van voorlichting en de' behandeling der schepen. Voor het eerst in een verdrag van de Ver. Staten met een Europees land is hierin een bepaling opgenomen, die voorziet in nieuwsuitwisseling zonder censuur tussen onderdanen en vereni gingen van beide landen. Het verdrag draagt het stempel van het „atoomtijdperk", want beide par tijen zjjn vrij elke gewenste actie op atoomgebied te ondernemen. Het is voor het eerst in de diplomatieke geschiede nis dat een onderdeel van de atoom energie in een dergelijk verdrag is op- genomen^ De hoofdstad van India, New Delhi, zal, volgens een Brits correspondent, binnenkort naar Mahatma Gandhi „Gandhinagar" genoemd worden. In de aan de verkiezingen vooraf gaande strijd tjissen rechts, links en cen trum, momenteel in Italië in volle gang, hebben de communisten de eerste grote overwinning behaald. De socialisten hebben op hun 26ste congres met een overgrote meerderheid besloten nogmaals met de communisten samen te werken door aan de kiezers een gezamenlijke candidatenlijst voor te leggen. Zij verkozen dit boven het uit brengen van afzonderlijke lasten, zoals de socialistische partijen in de overige West-Europese landen gedaan hebben. De communistische leider Palmiro Togliatti had reeds op het congres van zijn eigen partij medegedeeld, dat de verbintenis met de socialisten een „bol- wérk" was en op het behoud ervan sterk de nadruk legde. De heer Togliatti, op het socialistische congres als gast aan wezig, herhaalde hier zijn betoog. Dit betekent niet alleen communisti sche, doch ook socialistische oppositie tegen het plan-Marshall en volslagen vijandigheid tegenover de Verenigde Staten als „imperialistische" mogend heid. Op deze wijze vermengt de grootste socialistische partij in Italië zich dus danig met de communisten, dat er in het oog van de kiezer practisch geen onderscheid rrteer valt op te merken. Als dit eenheidsfront op 18 April bij de verkiezingen voor de Nationale Verga dering, waaruit de regering gevormd wordt, wint. zal Italië gedurende de vol gende vijf jaren waarschijnlijk gere geerd worden door een dooV de com munisten beheerste coalitie, gelijkend op Se nationale front-regeringen, zoals wij die kennen in Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen. De communistische partij in Italië krijgt regelmatig meer stemmen dan de socialisten en veel meer dan de an dere kleine linkse partijen, die in het front zullen worden opgenomen zo dat de leiding van de coalitie stevig in communistische handen zal liggen. Verwachting tot Woensdagavond: Vooral langs de Wadden-eilanden tijdelijke harde, geleidelijk naar West ruimende wind. Zwaar bewolkt met enige buien, en later enkele opkla ringen. Iets minder zacht. Zon 8.18—17.31, Maan 4.31—12.08. De zachte winter verschaft de koeien mals gras. (Van onze Haagse redacteur) In een bijeenkomst van het Co mité „Katholiek 's-Gravenhage", welke o. a. de minister-president, verschillende katholieke ministers, oud-minister Aalberse en mr. Van Schaik bijwoonden, heeft de .pre sident van de Belgische Kamer, dr. F. van Cauwelaert, gisteravond een rede gehouden over de verhou ding van de katholieken tot het communisme. Spr. herinnerde aan de oproep tot morele herbewapening, die de Koningin voor de oorlog gedaan heeft. Dit appèl wenste hij te herhalen, nu het er om gaat bij gelovigen en niet-gelovigen de zedelijke sterkte in de mensenziel terug te brengen. De democratie kan zich i urgentie van de situatie werd ^.or het eerst door de vijflanden-com Ss'c ahn de Veiligheidsraad gemeld. fc*? het rapport wordt gezegd: „De in- düst gen waarover de Commissie tot ®r beschikt, leiden tot de conclusie de e situatie in Palestina zowel wat trefyeiligheid als het burger-bestuur be- lnls snel slechter zal worden. De com- itw'e v°°rziet de mogelijkheid van een stuü"sh?rting van de veiligheids- en be- teo2;diensten als het mandaat afloopt, ijgt de Commissie de beschikking hit; V °yer de middelen, die voor de van haar gezag nodig zijn." eten heeft de commissie laten het mandaat op 15 Mei of aer afloopt (Van onze Haagse redacteur). en heeft 't° het publiek gemakke lijk gemaakt: in Den Haag, Hil versum, Dordrecht, Schiedam, Delft, Heemstede, sinds kort ook Rotterdam en weldra Amsterdam, kan men op straat zijn lectuur voor de jongens-overzee kwijt in de geel-rode bussen, die reeds van verre kenbaar zijn. Deze actie loopt nu enkele weken en levert verrassend goede resultaten op, hetgeen niet wil zeggen, dat er op deze wijze lectuur genoeg binnen komt, want genoeg is er nooit! In Den Haag leverden de lectuur- bussen in veertien dagen een kleine duizend boeken op en rond 700 kg. tijd schriften. Het aldus ingezamelde vinöt voor 50 zijn bestemming bij de land macht, voor 40 bij de burgerij en voor 10 bij de marine. In Scheveningen op de Gevers Dey- nootweg staat de villa het pakhuis van een uitgeversfirma lijkt het wel waar al deze lectuur geordend en ver pakt wordt. Kleine bibliotheken maakt men er van; een complete serie bestaat uit 225 boeken 65 „suiverromans", 85 goede Nederlandse of vertaalde boeken, 50 po pulaire wetenschappelijke werken en 25 boeken, geschreven in een vreemde taal. In 1947 werden 325.000 boeken naar Indonesië verzonden, waaronder ruim honderdduizend nieuwe exemplaren, aangekocht uit middelen, die de NIWIN en de BARK (Boeken Actie Rode Kruis) ter beschikking kwamen. Wat dit laatste betreft is men zeer gebaat bij de vrij aanzienlijke reductie op de \T a de aalmoezenier in de V rimboe gehoord te hebben, die de vinger op de wonde legde toen hij zei: „Er wordt tè veel geschreven en te veel reclame gemaakt met alles wat er voor Indië gedaan wordt; dat wekt te hoge verwachtingenzet men zich haast beschroomd aan het schrijven van dit sobere over zicht, waarin met enkele woorden verteld gaat worden hoe het staat met de jongste N.I.W.I.N.-Rode Kruisactie, die van de lectuur- huisjes of -bussen op de straten van verschillende gemeenten in den lande. v.' prijzen, die alle uitgevers, zonder uit zondering, verlenen. Van de gebruikte werken verkeert een zeker percentage in erbarmelijke toestand of is volkomen verjaard (die boeken worden niet verzonden); er is echter ook heel veel onder, waar menig lezer dolgelukkig mee zal zijn. Plakken, kaften, catalogiseren en verzenden, dat is hier verder aan de orde van de dag. Met de tijdschriften staat het er moeilijker voor: in totaal heeft men twee millioen tijdschriftabonnementen kunnen aankopen, doch het grote be zwaar is, dat er enkele maanden, in een ongunstig geval soms wel een half jaar overheen gaat voor deze lectuur op zijn bestemming komt Het boek zal er in het algemeen niet minder gretig om worden geaccepteerd, maar niet eenieder is onder moeilijke omstandigheden in de stemming een boek ter hand te nemen en dan stelt het verouderde tijdschriff teleur. Maar de distributie van Batavia uit is vers twee en als het onwelluidend klinkt dan ligt dit niet aan de pakhuis- meesteren in Scheveningen, die de tijd schriften van 17 Januari de 20ste al op de boot hadden! Wat er nu het meest gelezen wordt? Havank, Ivans en de driestuiversro man verheugen zich, naar uit de bin-t nengekom?n reacties blijkt, het meest in de belangstelling, maar NIWIN en BARK zorgen, dat de Kroniek voor Kunst en Cultuur, v. Duinkerken's „Waarom ik zo denk" en Slauerheff toch ook niet ontbreken. Overigens: voor wie meent, dat er een taak voor hem is weggelegd om de grote massa in een bepaalde richting te stu wen, hij late zich niet weerhouden: de boekencentrale accepteert de meest se lecte verzamelingen! Het pakhuis raakt namelijk nooit vol, want de ambitie der afnemers is voorlopig nog onbeperkt. slechts handhaven als in, de harten der vredelievende volken een besef leeft van de dure verplichtingen, die deze staats vorm oplegt. Van Cauwelaert ging uit voerig in op het communistische vraag stuk en schetste daartegenover de be tekenis van de kracht, die het. katholi cisme kan uitoefenen. Niet echter als wij kerkgangers op Zondag zijn en in de week .winstzoekende liberalen. Spr. achtte de ontwikkeling van een christe lijk socialisme in de geest van" de Pau selijke Encyclieken noodzakelijk in deze tijd, waarin men zich afvraagt of Europa de schemering van een nieuwe dage raad ziet of dat dit slechts een voorbij gaand lichfc is tussen twee nachten. De Belgische Kamervoorzitter wees er tenr slotte op, dat de lage landen, thans verenigd in 'de Benelux, nu nog een eiland van rust zijn; de Westerse volken zullen echter goed doen zich in de gees telijke ruitijd, die zij doormaken, op de grondslag van de solidariteit zo sterk mogelijk te maken. In het bijzonder de katholieken zijn geroepen tot deze taak van morele herbewapenine. Vandaag is de „Modjokerto" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd met 'n maxi mum aan lading naar Batavia vertrok ken. Dit is de reden geweest, waarom het schip van de loods Java aan de Lloydkade naar de Schiehaven moest worden verhaald. De diepgang werd zo groot, dat de boot bij laag water aan de grond kwam te zitten. De Schieha ven was destijds reeds uitgediept voor de „Willem Ruys". De „Modjokerto" heeft thans een uitzonderlijke en bui tengewoon zware deklast, n.l. van 250 ton. Er zijn n.l op het dek niet minder dan vijf zware binnenschepen opgesteld, in de eerste plaats vier lichters, die voor rekening van de Billiton Maat schappij naar Billiton gaan voor inlands vervoer van tinerts, en in de tweede plaats een tjalk, welke voor regerings rekening naar Makassar gaat. Tussen dit vijftal binnenvaartuigen zijn tal rijke hokken getimmerd, waarin een ■ijrtigtal varkens staat te knorren. Zij Dezer dagen troffen twee agenten in Den Haag een meisje aan, dat er opvallend mat en verwezen uitzag. Dit was aanleiding haar mee te nemen naar het bureau, waar de wachtcom mandant na enige informaties ont dekte, dat de bleke jongedame, die een hoofddoekje droeg, een opvallend grote zakdoek gebruikte en slechts mompelend antwoordde, een manne lijk arrestant was uit het Huis van Bewaring, die wegens een ingewand ziekte in het ziekenhuis aan de Zuid- wal was opgenomen, vanwaar de patiënt in de kleren van een verpleeg ster de benen had genomen. De politie heeft de vluchteling op de plaats, waar hjj thuishoort, teruggebracht. vijl moeten in Indië de varkensstapel op peil helpen brengen. De voormalige minister-president van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin, is uit Batavia .alwaar hij sedert zijn aan komst uit Nederland verbleef, te Ma kassar aangekomen. Hem werd toege staan, de woning zijner familie te be zoeken, alwaar daags te voren zijn moeder was overleden. Tijdens dit be zoek bleef Nadjamoeddin onder politie toezicht. Maandag werd Nadjamoeddin, tegen wie gelijk bekend een ge rechtelijk onderzoek gaande is, in ver band met economische delicten, ge pleegd tijdens zijn ambtsperiode, nadat er een bevel tot voorlopige hechtenis was uitgevaardigd, uit zijn hotel over gebracht naar de plaats, waar hij in verzekerde bewaring is gesteld. Zo juist vernemen wij nog uit Sankt Moritz, dat Kees Broekman hedenmor gen op de 10.000 meter met een tijd van 17 min. 54.7 sec. van Langedijk, 17 min. 55,3 sec., won. De beste tijd na acht ritten werd gemaakt door Seyffard met 17 min. 26,3 sec. Twee Amsterdammers wisten een adres in België, waar zij auto's met Ne derlandse papieren voor een flinke prijs konden verkopen. Na enig speuren ont dekten zij, dat o.a. een ingenieur in de Beethovenstraat te Amsterdam iedere avond zijn nieuwe Studebaker met de papieren erin voor zijn, woning liet staan. Zaterdagavond sloegen zij hun slag Zij stapten in en reden met grote snel- •heid naar Vlissingen, om vandaar naar Breskens over te varen. Zij kwamen echter juist te laat voor de laatste boot en parkeerden toen de wagen net bui ten de kom van Vlissingen terzijde van een weg. Zij hadden echter niet gere kend op de nog steeds dikke laag mod der, die de Walcherense velden bedekt. Nauwelijks startte de wagen dan ook, of deze zakte tot de assen in de zilte brij. De pogingen van de mannen, de auto weer los te krijgen, trokken de aandacht van een voorbijganger, die de politie waarschuwde. Toen de dieven de politie zagen hadzren. sloegen zij op de vlucht. Een hunner werd /.ondag in de vroegte in zeer bemoaderde toestand aangetroffen en gearresteerd De ander- werd door de Amsterdamse recherche in Amsterdam opgewacht. Men ver wacht, dat hiermede een goede vangst is gedaan en meerdere autodiefstallen zullen worden opgehelderd. Acht NIWIN-cantinewagens, geschon ken dcor de gemeenten Barneveld, Nij- kerk. Schiedam, Utrecht, Den Haag, Wassenaar. Voorburg en door Noord- Brabant, Krimpeherwaard en Friesland, zullen 5 Februari per m.s. „Singkep" naar Indië worden verscheept. Indien veel u in dit leven onver klaarbaar lijkt, bedenk dan, dat Gods wegen niet onze wegen zijn (Van een bijzondere medewerker) De internationale verwikkelingen en moeilijkheden in Indië leiden er toe, dat de aandacht van het Nederlandse woningprobleem wordt af geleid. Hoezeer ook te verklaren. de omvang van de woningnood en de daar uit voortvloeiende funeste gevolgen voor ons volk maken het noodzakelijk dit vraagstuk bij herhaling in de publieke belangstelling te trekken. De per 31 Mei van het vorig jaar (ge lijk met de volkstelling) gehouden wo ningtelling heeft uitgewezen, dat er op die datum in Nederland een tekort was van pl.m. 300.000 woningen, nog afge zien van de in normale tijden als nood zakelijk beschouwde woningreserve. De toestand is dus nog veel somberder dan in December 1945, toen'het woning tekort werd geschat op rond 250.000. Dit accres is ontstaan, omdat de nieuw bouw in 'de na-oorlogse jaren verre ten achter bleef bij de behoefte aan nieuwe woningen, weïke normaliter 45.000 per jaar bedraagt. Wat zijn nu de vooruitzichten voor 1948? Een antwoord op deze vraag kan worden gegeven aan de hand van de Memorie van Antwoord, welke de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting-ad-interim aan de Tweede Ka mer heeft doen toekomen naar aanlei ding van de begroting voor 1948 van dat departement. De interim-minister zegt hierin, dat het bouwplan voor 1948 reeds enige tijd geleden is opgemaakt, maar dat het niet mogelijk is, daarom trent een beslissing te nemen, alvorens voldoende zekerheid kan worden ver kregen over de beschikbare hoeveel heid materialen, welke in hoge mate afhankelijk is van de deviezen-positie. Wanneer men bij de voorziening in een behoefte, zoals bij 'de woningbouw, het uiterste tempo wil bereiken, is er altijd één factor, die dit tempo bepaalt. Men noemt dat: de nauwste doorgang, of bottle-neck". In 1946 was dit de materialen-positie, in 1947 de beschik bare arbeidskrachten en voor 1948 zal het (naar het zich laat aanzien) onze deviezenpositie zijn. Het Marshall-plan is hierbij van beslissende betekenis. Doch wanneer het met dit plan goed zal aflopen voor ons land en de nodige materialen kunnen worden aangevoerd, dan bereiken we spoedig een andere „botlle-neck". namelijk die van de be schikbare arbeidskrachten. Hier is de situatie nóg ernstiger. Waren er in 1939 plm 200.000 bouwvakarbeiders, thans wordt dit aantal geschat op plm. 160.000, dus 80% van het voor-oorlogse aantal. De arbeidsproductiviteit in de bouw vakken is niet gunstig en beloopt onge veer 60%. Dus alleen reeds uit dien hoofde zal de woningproductie slechts 0.8 X 0.6 0.48, derhalve ongeveer de helft van de voor-oorlogse kunnen be dragen. Het grootste aantal in enig voor-oorlogsjaar geproduceerde wonin gen bedraagt 55.000; met de thans be schikbare arbeidskrachten kunnen der halve niet meer dan 28.000 woningen per jaar worden gebouwd. En dat bij een normale behoefte van 45.000 nieuwe woningen per jaar! Indien geen ingrij pende maatregelen worden genomen, zal het woningvraagstuk met de dag nijpender worden en het woningtekort telkenjare met 20.000 woningen toe nemen. De maatregelen zullen van verschil lende aard moeten zijn en het probleem van alle kanten moeten aanvatten. Een voorname taak ligt op het gebied van het ambachtsonder wijs. Zowel door scholingscursussen voor on geschoolde arbeiders als door uitbrei ding van het onderwijs in de bouwvak ken aan de bestaande of op te richten scholen, zal het aantal geschoolde arbei ders kunnen worden opgevoerd. De arbeidsproductiviteit zal gestimu leerd kunnen worden door een loon regeling welke meer met de prestatie van de arbeider rekening houdt. De mi nister is voorstander van tariefwerk zonder vastgesteld maximum boven het contract-loon. Dat is o.i. de juiste weg. Moge het overleg, dat ter zake gepleegd wordt, spoedig tot resultaat leiden. De noodtoestand dwingt er toe, naast de traditionele bouwmethoden andere systemen, zoals montagebouw, toe te passen. Alléén op die wijze zal men cr in kunnen slagen, de grote achterstand in de woningbouw in te halen. Reeds enkele jaren is men op dit gebied bezig met overleg en proefnemingen; deze phase moet zo spoedig mogelijk worden afgesloten: de noodtoestand dwingt daartoe. Ten slotte bepleiten wij nogmaals een systematische verbouwing van alle daar voor in aanmerking komende woningen tot méérgezins-woningen. Bij de nieuw bouw wordt reeds verband -gelegd met het aantal gereed gekomen woningen. Aan dit systeem geve men uitbreiding, door daarin ook het aantal door ver bouwing aan de woningvoorraad toege voegde woningen te betrekken, uiter aard rekening houdende met plaatselijke omstandigheden. -Vóór alles is het echter noodzakelijk, dat het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting ten spoedigste komt onder leiding van een bekwaam en ener giek bewindsman, die het woningpro bleem aanpakt met de daarvoor onmis bare phantasie en daadkracht. Het proces tegen Simon Sanches is thans voltooid en de rechter heeft ver klaard, dat hu 9 Februari zijn beslissing bekend zal maken. De prosecutie eiste een gevangenis straf van drie jaar met aftrek van voor arrest van 7 November af. De verdediging zei, dat de beschuldi ging niet bewezen was en eiste vrij lating. Twee jongens uit het woonwagenkamp aan de Graafseweg te Nijmegen vonden in het veld een granaat, waarmede zij gingen spelen. Bij het over en weer gooien van het projectiel, sprong het uit elkaar, waardoor beide knapen ern stig werden verwond. Inmiddels is een van hen overleden. De andere jongen, de 8-jarige G. S„ heeft ernstige inwen dige verwondingen opgelopen. Het m.s. „Kota Baroe" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, dat Maandagmor gen om tien uur Port Said verliet op de thuisreis naar Rotterdam, kreeg een uur later lichte motorschade, waarop de gezagvoerder besloot met langzaam draaiende motor naar Port Said terug te keren, teneinde het euvel te ver helpen. Het is mogelijk, dat de aan komst, die op de 13e was gesteld, daar door enigszins zal worden vertraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1