A.K.W.V. IN HET ZILVER Mr. Van Fenema geïnstalleerd als burgemeester Broekman vijfde, Langedijk zesde op 10.000 meter STAD EN OMGEVING TatötP Bel ^3000 Mgr. Huibers onder de gasten WILLEM WITSEN EN ZIJN VRIENDENKRING Bijzondere tentoonstelling in het Frans Halsmuseum Laatste zege voor de Zweed MVNbl-JuS is vutsjui c,tu)K AGENDA Gemeentezaken I Eigenaardigheden in de Mens Hoe spelen deR.K.cIubs? Samenwerking R.K. Toneel verenigingen AAMDEl^-^m MEVR. SPOOR Ongevallendienst Haarlem c Verbeteringen in gemeentelijke zweminrichtingen DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 Veelbelovende plannen HIJ IS GEVONDEN! Alütenitie automobilisten Onderscheiding H.V.G.B. kampioen Waterpolo UITVAART EN BEGRAFENIS H. B. VAN DER SANOE Band NederlandIndië BESOMMINGEN DISTRIBUTIENIEUWS Van höt wttte doek HEEMSTEDE DODELIJK ONGELUK BLOEMENDAAL Filmavond Natuur en jeugd ZANDVOORT „Kalkmarkt te Amsterdam" van Witsen. Laatste opgave Beurs van Amsterdam Bestuursleden van de R. K. Rede rijkerskamer „Alberdingk Thijm" en de P.. K. Toneelvereniging „Berkenrode". „Genesius". „Ludamus", „Rokato'' en „Thalia" zijn in een vergadering bijeen gekomen en hebben de wens geuit, tot een grotere samenwerking tussen de katholieke amateurtoneelverenigingen in Haarlem en onmiddellijke omgeving te komen. Gedacht wordt aan het organi seren van culturele bijeenkomsten voor de leden der onderscheiden verenigin gen (met leden zijn bedeeld zij. die al dan niet regelmatig aan uitvoeringen actief plegen mede' te werken) en voorts stelt 'men zich voor in een besloten tijd, met daarvoor in aanmerking komende leden uit de genoemde verenigingen een groots toneelstuk op te voeren. Om tot dez£ samenwerking te gera ken en verdere plannen uit te werken, is een voorlopige commissie uit de af gevaardigden benoemd, die voorshands onder de naam, Katholiek Toneelcen trum Haarlem" optreedt. Donderdag 12 Februari, des avond" 8 uur, wordt in restaurant Brinkmann een eerste bijeen komst gehouden voor de besturen en werkende leden van de verschillende toneelverenigingen. Drs. H. L. Prenen zal die avond een causerie houden, waar na men hoopt te komen tot de benoe ming van een definitieve commissie, die haar taak in het belang van het katho lieke amateurtoneel zal kunnen be ginnen. Voor onze zieke en gewonde militai ren heeft men over het gehele land een mevrouw Spoor aandelen-actie opgezet. Teneinde een aantal hospitaal-radio-in stallaties aan te brengen> kleine attenties bij ziekenbezoek te verzorgen en bij zondere voorzieningen te treffen voor de geestelijke verzorging, is een kapitaal nodig van f 400 000. Iedereen is in de gelegenheid deze actie te steunen door het aankopen van aandelen van f 1.f 2.50, f 5.of f 10.Voor Haarlem zijn deze aande len te verkrijgen op het bureau van het U.V.V., op de Grote Markt. Gisteren bevond zich in het Ripperda- park een persoon, wiens uiterlijk vee; overeen kwam met het signalement, dat de politie had verspreid van de oplich ter, die de laatste tijd Haarlems straten onveilig maakte. Bij aanhouding bleek, dat men inderdaad een goede vangst had gedaan en dat de betreffende man degene was, die als pseudo-ambtenaav van de Nederlandse Spoorwegen met allerlei verhalen van verschillende Haarlemmers geld had weten los te krijgen. Het was een 31-jarige kleerma ker uit Stamproy- (Limburg). De man was reeds eerder door de politie in Deurne gesignaleerd. Nu met ingang van 26 Januari j.l. de wet, houdende tijdelijke regeling van het personenvervoer met motorrijtuigen in werking is getreden, zal de controle op het rijden zonder vergunning, als mede het rijden op Zondag zonder ont heffing, aanzienlijk worden verscherpt. Behoudens het opmaken van proces verbaal. zal zo nodig tot het in bewa ring stellen van het betrokken motor rijtuig worden overgegaan. De aandacht wordt er tevens op gevestigd, dat met ingang van 1 April 1948 voor het rijden op Zondag een nieuw ontheffingsbewijs nodig is, dat aangevraagd dient te wor den bij de Rijksverkeersinspectie; op die dag verliezen de voor 26 Januari j.l. verleende ontheffingen, hun geldig heid. Ook in het kader van de actie tot vrijwillige bezuiniging van het benzine verbruik wordt de automobilisten aan geraden, het gebruik van hun motorrij tuig tot het noodzakelijke te beperken. Bij K.B. is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden ere-me- daille in brons aan A. Brouwer te Aer- denhout In de Centrale Wintercompetitie van de K.N.Z.B. is het H.V.G.B. gelukt in gezelschap van de landskampioenen de eerste plaats te bezetten door beter doelgemiddelde. Eindstand afd. B. H.V.G.B. 4 3 1 7 17—8 Z.I.A.N. 4 3 1 7 25—12 H.Z. P.C. 4 2 2 4 17—16 D.W.R. 4 1 3.2 14—16 Nereus .4 4 1128 Tijdens de hedenavond te houden ju bileumwedstrijden van de Amsterdam se Dameszwemciub A.D.Z. zal het eer ste herenzevental van H.V.G.B. op uitnodiging een polowedstnjd spelen tegen het officieuze Nederlandse water- poloteam „De Kikvorsen." De uitslagen van de waterpolo-compe- titie Kring Haarlem luiden: In afdeling 1 wen V.Z.V. I van H.P.C. met 5—2; in afdeling II behaalde H.V.G.B. 2 een overwinning van 61 op H.P.C. 2; in afdeling III verloor D.W.T. 2 van V.Z.V 2 met 3—1 en P.S.V.H. bracht D.W.R 3 een nederlaag toe van 40; in afdeling IV was de uitslag van de wedstrijd H.P.C. 4H.V.G.B 4 2—5 en mpest D.W.T. 3 van Haarlem 3 het onderspit delven met 80: de adspiranten van D.W.T. wonnen met 50 van de adspi ranten van V.Z.V. In dezelfde afdeling had de wedstrijd HaarlemH.P.C. een uitslag van 0—9: de dames van D.W.T. 1 wonnen van Haarlem 1 met 41. Zondag 15 Februari a.s. zal 'in het Sportfondsenbad te Haarlem de finale gespeeld worden van het jeugd-water- polo-tournooi hetwelk Zondag 9 Novem ber 1947 te Amsterdam is gehouden; de jeugd van Kring Haarlem en die van Kring Gouda kwamen toen in de eind strijd. Het programma van de nog te spelen waterpolowedstrijden in de week van 2 tot en met 7 Februari luidt: Woensdag 4 Februari, afdeling II: Ne reus 2H.P.C. 2; afdeling I: Nereus 1— H.P.C. 1. Zaterdag 7 Februari, afdelmg I: D.W.T. 1—Nereus 1; H.P.C. 1—D.W.R. 1; V Z.V 1—Haarlem 1; afdeling II: D.W.R. 2—Nereus 2; afdeling III: P.S V.H. 1V.Z.V. 2; afdeling IV: V.Z.V. 3 —Haarlem 3; Dames: V.Z.V. 1—Haar lem 1. - wedstrijden van V.Z V. worden m f- verbad gespeeld; de overige wed- st op Zaterdag in bet Sportfond senbad „Haarlem." Hedenmorgen werden in de kerk van de H, Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem de uit vaartdiensten gehouden voor de vorige week overleden schrijver H. B. v. d. Sande, die 30 jaar lang redacteur van de „Katholieke Illustratie" was. Pas toor A. J. Leesberg uit Rotterdam droeg de plechtige H. Requiemmis op. met assistentie van pater Peters O.F.M. conv. en pater M. Bertels O.F.M. Op het St. Adalbertuskerkhof te Bloemendaal geschiedde de teraardbe- stelling. De absoutc verrichtte pater C. Tijnagel O.F.M. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de directeur van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad," de heer C. Ooms, de hoofdredacteuren van de K.I. en Panorama, de heren C. Lau- tenslager en J. Douwes, de vpqrzitters van de kernen van de ondernemings raad der „Spaarnestad," de heer W. van Willige nqmens de directie van de Nieuwe Haarlemse Courant, vertegen woordigers van verschillende organisa ties, o.a. de Katholieke Actie en de Katholieke Drankbestrijdersfaond, en vele vrienden. Op het graf werden ver schillende kransen gelegd van witte seringen. Uit het jaarverslag 1947 van de On gevallendienst blijkt, dat 31 December van dat jaar waren aangesloten 212 ge diplomeerde leden en wel 44 van de Haarl. Reddingsbrigade; 76 van de Rode Kruis Transportcolonne; 82 van Snel- verband en Ï.0 van de R. K. Ver. voor E.H.B.O. Deze leden verleenden in totaal in 1251 gevallen hulp (vorig jaar 1006), waarbij 778 gevallen vla de bemiddeling van de Centrale Post (Seinzaal Brand weer). Tijdens de Bloemenfeefetweek in Aug. 1947 was in de daartoe door het gemeen tebestuur ter beschikking gestelde U.L.O.- school aan de Parklaan, dus in de on middellijke nabijheid van het Lunapark, een vaste* post ingericht, welke post tii- dens de uren van openstelling van het Lunapark steeds bezet was. De hier ge- stationneerde O.D.-leden hebben vri) veel ongevallen, waaronder verscheidene ernstige, te behandelen gekregen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men voor slachtoffers van ongeval len het snelst deskundige hulp kan ver krijgen door teelfonische opgave aan de Centrale Post, no. 14141. De afdeling Haarlem van de Band Neder land—Indië hield in de „Cadi" een zeer ge slaagde contact-avond, waarbij tevens aan wezig waren het bestuur en leden van de afdeling Velsen. In haar openingswoord heette de voorzitster de burgemeester van Haarlerh hartelijk welkom en dankte hem namens de leden voor zijn belangstelling in het werk van de ..Band" betoond. Te Enschede is een 55-jarige Haar lemse bontwerker gearresteerd, die verdacht wordt van diefstal of heling. Tussen Zaterdag en Maandagmorgen heeft men "ingebroken in een pharma- ceutische fabriek in de Rozenstraat. Nadat alles was opengebroken vond men in een afgesloten kast een geld kistje met ruim f 1000. Een aantal rente- en postzegels behoorden eveneens bij de buit. Een 32-jarige Haarlemse dame werd op de weekmarkt op heterdaad betrapt bij net stelen van een leren porte- monnaie. Voor de militairen van een onderdeel in de Ripperdakazerne wordt 13 Febr. een showavond gegeven in het Concert gebouw. Maandag. 9 Februari, houdt Haarlems Trio een kamermuziekavond in het ge bouw van de Ned. Protestantenbond te Heemstede. B. -en W. van Haarlem maken bekend, dat de door hen aan de gemeenteraad aangeboden begroting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1948 en de begrotingen voor 1948 voor de takken van dienst op de Secretarie (3e afdeling) ter inzage zijn nedergelegd en dat ge drukte exemplaren met de daarbij be horende bijlagen tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn. IJMUIDEN. 3 Febr. IJm. 4 f 8780 IJm. 95 f8390.—, IJm. 155 f8920.— Kw. 159 f 10.100.De aanvoer bestond uit 40 kisten tarbot en tong, 360 kisten schol, 170 kisten schar, 460 kisten kabeljauw, 40 kisten wijting, 45 kisten koolvis. 25 kisten diversen en 1730 kisten verse ha- rngi. De haringprijs bedroeg heden f 13.20—20.20 per 50 kg. Bioscopen Rembrandt: Geef. 'm de ruimte (14 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Gevangen Hart (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Maria Candelaria (18 j.), 2, 4.15 uur, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Het Portret (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: Hoe groen-was mijn dal (14 j.), 2, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Spaarnetheater: De verborgen schat (14 j.)2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 3 Februari: Stadsschouwburg: Spaanse danseres Mariemma, 8 uur. Concertgebouw: H.O.V. Vijfde concert door Residentie-orkest, 8 uur. Woensdag 4 Februari: Stadsschouwburg: G. en W.: Vrije To neel met „Aan d'Oever van 'n Snelle Vliet". 8 uur. DAG EN NACHT Woensdag 4 Februari Uitreiking van bonkaarten enz-, te: Haarlem (Vleeshal): rest H, 8.3012.15 en 24.45 uur. Spaarndam (Gem.-Secr.)912 u. O t.m. U en 24 u. V t.m. Z. Bloemendaal (Hartelustschool)IK, 9—12.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160)912.15 u.'rest G en 24.30 u. Ha—Hal. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor, de in 1937 aangegane 3 Vj lening, oorspronkelijk groot 870.000, en de in 1945 gesloten 3 '/2 lening, groot 1.000.000, op een door het College te bepalen datum algeheel af te lossen, daar zij het mogelijk en in het ge meentebelang noodzakelijk achten, deze leningen te vervangen door leningen met een lager rentepercentage. Onder handelingen hebben geleid tot een aan bieding van een geldlening aan de ge meente ten bedrage van ƒ300.000, tegen een rente van 3% en met een looptijd van 20 jaar. B. en W. stellen voor deze aanbieding te aanvaarden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. heeft de Raad van Haarlem in Mei van het vorig jaar besloten, voorals nog geen uitspraak te doen over de vor ming. van A-afdelingen aan de twee nieuwe lycea op het Santpoorterplein en aan de Oosterhoutlaan. Men vreesde, dat de H.B.S.-A de dupe zou kunnen wor den van de stichting dezer lycea, doch deze vrees is ongegrond gebleken. Deze school telde op 1 September 1947 zelfs 500 leerlingen tegen 443 op 1 September 1946. Aan het' verzoek van de rectoren van het Coornhert-en Lorentz-lyceum, om thans definitief het karakter eter lyqea vast te leggen, kan volgens B. en W. dan ook nu zonder bezwaar worden voldaan. Aan de raad wordt een daarop betrekking hebbend ontwerp ter be krachtiging aangeboden. Tengevolge van het gebruik geduren de de oorlogsjaren verkeren vele school gebouwen e.a. in de gemeente nog in een staa,t, welke, om een goede gang van het onderwijs te waarborgen, drin gend voorziening eist. Ook de inventaris behoeft veelal aanvulling. Voorts is het ook noodzakelijk, enkele herstellingen aan ojviele werken te doen uitvoeren. B. en W. vragen de raad voor een en ander 43.228.30 ter beschikking te stel len. Het is noodzakelijk, dat voor de aan vang van het a.s. zwemseizoen enige voorzieningen worden getroffen in de gemeentelijke zweminrichtingen aan de Kleverlaan en de Houtvaart. B. en W. van Haarlem stellen voor aan de Raad, hiervoor, een bedrag van f 13.750, dat op de begroting van 1948 geraamd is, ter beschikking te stellen. In de zwem inrichting aan de Kleverlaan zijn de volgende verbeteringen nodig. Het ma ken van een nieuwe bron en overstort- bakken in vier hoeken van het bassin, het repareren van de -reserve-motor, het verplaatsen van de voetenwasbak ken, het uitbreiden van de wisselcabine- accomodatie, het aanbrengen van een laag rivierzand op de bodem van het bassin, het plaatsen van betonnen plan ken als afscheiding tüssen het ondiepe en diepe gedeelte en het maken van drie sprinkplanken In de zweminrich ting aan de Houtvaart zullen worden aangebracht een nieuwe uitlaat in de bodem van het bassin, een chloor- doseerinrichting en eveneens drie springplanken. In het Frans Halstheater draait deze week de film „This love of ours" (Het portret). Het verhaal speelt zich af in een milieu, dat zeer tot de verbeelding spreekt van het publiek. Het is de ge schiedenis van een dokter, en een ac trice, die hij op een romantische wijze leert kennen en met wie hij later tr ouwt. Dat het pad van Claude Rains en Merle Oberon, die de hoofdrollen spe len, niet over rozen gaat, kunt u zien in deze goed geregisseerde en goed geac teerde film. Boven 18 jaar. m In Amsterdams Stedelijk Museum liep gedurende 3 weken een tentoon stelling met als middelpunt de schil der Willem Witsen (1860—1923) en daar omheen gegroepeerd zijn vriendenkring: schilders en dichters. Naast schilderijen en etsen hadden hier dan ook voorna melijk brieven en door Witsen genomen foto's een plaats gevonden. In de hoofd stad werd deze expositie druk bezocht en nu heeft de directeur van ons Haar lems Museum beslag weten te leggen op dit materiaal. Terwijl het een normaal verschijnsel is dat een dergelijke ge legenheid onze stad letterlijk en figuur lijk passeert, om in Rotterdam of Den Haag weer opgebouwd te worden, kun nen onze burgers thans meeprofiteren van een belangrijke kunst-gebeurtenis zonder buiten de stad te hoeven gaan.1 Het belang strekt zich tevens op een hoger plan uit, want met deze inbreuk op onze provinciale stijl is gediend de bewustwording van Haarlem als groeiend centrum van een steeds in betekenis toenemende streek met een eigen sfeer: een afgeslotenheid met een verhoogde activiteit, welke verhoging ook moet worden toegepast op het terrein der cul turele evenementen omwille van het evenwicht. Nadat het industrieën en be drijven aangetrokken heeft en in de randgemeenten de forensen, als het door onderwijs aan zijn jeugd en ontwikke ling der volwassenen het merg voedt van een gezonde maatschappij, moet het ook de consequenties dragen door even eens de culturele wensen binnen de eigen streek op te vangen De aanlei ding tot deze bespreking getuigt van het verlevendigd besef van de verant woordelijke overheid ten opzichte van de hoogfijne culturele spijs welke zij haar burgers dient aan te bieden. Zou met een zekere regelmaat de weerklank van het landelijk kunstleven in onze stad gehoord kunnen worden, dan zou Haarlem bewijzen uitgegroeid te zijn boven het burgerlijk provincialisme, welke sfeer het ten onrechte reeds te lang heeft vastgehouden. De daad is gesteld en de kans geboete» aan de burgerij, van wier houding 't zal afhangen, of Haarlem voorgoed ont waakt of weer inslaapt, of het een le vensvatbare gemeenschap is of steeds als een bejaarde achter aan in de rij meeloopt. Immers de bewoners van onze stad hebben hierbij een actieve taak. zij moeten zich in zelfrespect verjongen, „bij" blijven met de wezenlijke uitgroei van de stad. De merendeels uit Amsterdam afkom stige forensen zullen naast Breitner in Witsen de schilder van hun stad waar deren; meer nog Witsen, omdat hij de geboren Amsterdammer is,, die het stadsbeeld niet verslindt als de grote, door de uiterlijke levensdynamiek ver teerde bezoeker, maar zijn stad ziet vanuit en in het hart, en in de statische traditie van haar grootheid. Plechtiger, verstild aristocratisch is het eeuwig Amsterdam, dat Witsen schildert. Ook met Haarlem is Witsen verwant, zijn vrouw verkeerde veel in onze schilderskringen, zijn zoon woont nog hier, onze Jacobus van Looy, Lod. van Deyssel waren zijn vrienden. En voor allen, die geen Haarlemse of Am- „De zucht naar rechtvaardigheid is er en zij zal niet verdwijnen vóór de op lossing gevonden is. Een oplossing door geweld of een oplossing langs vrede lievende weg. Het geweld zou de Chaos betekenen, üw taak is het medewerking te verlenen aan de tweede oplossing. Dit zal offers met zich meebrengen, of fers, die hun waarde zullen ontlenen aan het feit, dat zij met liefde gebracht wor den. Daarvoor is nodig een diep-Chris- telijke overtuiging," aldus sprak Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, op de feestvergadering, die de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging in het Bisdom Haarlem gistermorgen in Amsterdam ter geleg*iheid van haar zilveren jubileum hield. De sfeervolle bijeenkomst werd be halve door de aanwezigheid van Mgr. Huibers mede opgeluisterd door de te- gAiwoordigheid van Mgr. G. P. v. d. Burg, deken van Amsterdam, en van wethouder mr. F. H. C. van Wijck, die het Amsterdamse Gemeentebestuur ver tegenwoordigde. De heer P. J. Spooren- berg memoreerde in zijn begroetings rede „de eerste daad in volgorde en betekenis," waarmee de dag begonnen was: de H. Mis in het Begijnhof, opge dragen door de geestelijke adviseur, rector J. Kraakman, en gaf vervolgens het woord aan de feestredenaar op deze vergadering dr. L. G. Kortenhorst, die begon met te constateren, dat de A.K. W-V. een vereniging, die, dank zij de altijddurende „nieuwheid" van het Christendom, het privilege van de eeu wige jeugd bezit de eerste Katholieke Werkgeversvereniging in de wereld was. Zij streed tegen het economisch indi vidualisme en was reeds in het begin van haar bestaan een cultureel-idealis- tische beweging, die verdedigde, dat ook de werkgever zijn offers moet brengen. De Katholieke Werkgevers werden na hun erkenning, dat ook de arbeiders organisaties recht van bestaan hebben, in vele kringen als „overlopers" be schouwd. Zij hebben daardoor jarenlang alléén gestaan. „Nochtans," zo zeide spr., „heeft u niet tevergeefs gearbeid. Het zaad, dat gij gestrooid hebt, is op vrucht bare bodem gevallen. Uw kracht schuilt niet in uw aantal, maar alleen in uw argumenten, in uw karakter en in uw beginsel. En de reden van uw bestaan is uitsluitend de katholiciteit van het karakter van uw vereniging." Sprekende over het nieuwe probleem Maandagmiddag wilden twee jongens op de Bronsteeweg een mast van de bovenleiding der tram nabij perceel 10 aan de kant van de rijweg passeren, waarbij zij elkaar vasthielden. Juist op het moment, dat het U-jarige meisje L. S., dat in de richting van de jongens op de rijbaan liep,- hen wilde passeren, verloor een van de jongens het even wicht en viel tegen het meisje aan, dat daardoor ook viel eri onder een auto raakte, die op dat' ogenblik passeerde Het kind werd zo ernstig gewond, dat het vrijwel op slag overleed. Zag mei) in de oorlog, terwijl de prijzen zoveel hoger lagen, voor kunstvoorwerpen en antiquiteiten een waardevolle beleg ging, tot op heden werden zij, ondanks herhaalde prijsverlaging, practisch niet meer bekeken. Reden waarom de Kunst, en Antiquiteitenhandel J. J. Heijnen, Zijl. weg 111, Tel. 17877, al zijn reeds bij her haling verlaagde prijzen voor schilderijen w.o. de mooiste exemplaren va.n- oude en moderne meesters, kunstvoorwerpen, anti quiteiten en curiositeiten nogmaals en thans met 70 reductie op de prijzen van 1947 verlaagt. (Adv.) De R.K. Werkgevers jubileerden. Mgr. Hui bers was in hun midden, en werd toege sproken door de voorzitter, de heer P. J. Spoorenberg. van de Stagtsvergoding constateerde' dr. Kortenhorst, dat de strijd daartegen, slechts te voeren was met constructieve plannen. En in dit verband zette spr. tenslotte summier uiteen, dat alles wat wij op sociaal-economisch gebied willen bereiken, zijn weerslag moet vinden in de Staatskundige Organisatie. De tweede redenaar op deze bijeen komst was mr. E. J. A. Sassen, die sprak over de „West-Europese samenwerking, politiek en economisch, alsmede het aan deel van de Katholieken hierin", en zijn toespraak hield vooral een krachtig pleidooi in voor de consolidatie en uit breiding van de Benelux-samenwerking. De feestelijkheid vond tenslotte haar materieel hoogtepunt aan een lunch in het „Victoria"-hotel. De afd. Bloemendaal van de Kon Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield in café „Rusthoek" een filmavono. De Plattelandspost te Utrecht vertoonde enige films; o.a. „Honderd jaar land bouw", „Boscultuur in Australië", een film over de fruitteelt in Australië en een pluimveeteeltfilm. Tevens werden de resultaten bekend gemaakt van de inzendingen voor hei puntenstelsel over het jaar 1947; deze waren als volgt: H. van der Ende met 9 inzendingen 87 punten, A. Jansen: 4 inz. 38 pnt., An. Jager: 3 inz. 28 pnt., G. Brokke: 2 inz. 20 pnt., mr. E. J. W. Top: 1 inz. 10 pnt en J. M. Barnhoorn: 1 inz. 10 pnt. Al dus waren er tezamen 20 inz. met in totaal 193 punten. Op de 24 Februari te houden verga dering zal de heer C. van Klaveren spreken over het onderwerp: „Virus ziekte". Als de milde temperatuur blijft aan houden, dan zal het niet lang meer du ren of de natuur zal in de bossen en duinen, en parken en plantsoenen tot nieuw leven gewekt zijn. Doch dit be tekent tevens, dat de jeugd, die weer naar buiten uitzwermt, haar vandalisme zal kunpen botvieren. Het is altijd een van de grootste zorgen voor de overheid geweest, de jongeren liefde voor de natuur bij te brengen, doch jammer ge noeg wordt er ieder jaar nog veel ver nield. Hetis daarom zo prettig te kun nen melden, dat onder leiding van ir. J. F. van Hoytema, voorzitter van de Commissie Stad en Dorp, de Stichting „Natuur en Jeugd" is opgericht, die zich ten doel stelt het leven van onze kinderen rijker, mooier en gelukkiger te maken door hun de natuur van meer nabi j te leren kennen, waardoor zij in- plaats van te vernielen haar zullen gaan waarderen. Ook in onze natuur rijke omgeving is de stichting reeds actief werkzaam en van de autoriteiten heeft zij alle medewerking. Als een glorieus feit vermeldt ,9* Katholieke Journalist", dat twet Zaanse collega's in de gemeente begroting van Zaandam een verschil van f 30.000 ontdekt hebben. En een deining op de secretarie! En een lange gezich ten! En dan praten we wel eens van journalistieke oppervlakkigheid, schrijft het blad. Het toeval wil, dat bijna op hetzelfde ogenblik, dat ik in deze beschouwing groeide, de gemeente-begroting 1948 van Haarlem op mijn bureau gedeponeerd werd. Nou, wat doe je in zo'n geval? Je werpt je met alle op te brengen ener gie op het ruim 200 bladzijden dikke boekwerk, dat weer een bijlage heeft van ongeveer evenveel pagina's. Elk cijfertje en elke telling heb ik onder de loupe genomen, in de hoop, dat ik mijn Zaanse collega's zou kunnen slaan, want f 30.000 verschil is voor een' begroting van vijf en twintig millioen gulden maar een peuleschilletje. Zo strandde ik bijvoorbeeld bij de uitgaven van hoofdstuk VIII, 13, gewone dienst, post 705, onder g van overige uitgaven, waartoe men ook moet zien naar begr. O.W. volgnos. 199, 215, 224 en 234, titel overgangs- en eindexamens (nu moetu eens opletten hoe al die ambtenaren- abonné's, die niet met deze afdeling te maken hebben, hun bril opzetten, in de hoop, dat er wat los komt!) op een be drag voor de verschillende scholen van f180.—, f35.—, f180.—, f180.—, f430.—. Bij nader onderzoek bleek echter, dat deze bedragen juist waren. Dit was ook het geval met hoofdstuk XV, gewone dienst, post 914, ingevolge de wet van 24 Juni 1939 (St.bl. No. 633), waarvan de kosten ingevolge art. 14 dier wet ge acht worden te behoren tot de uitga ven, bedoeld in art. 240 der Gemeente wet. Volgens art. 2 van het K.B. d.d. 4 October 1939, tot uitvoering van art. 10, tweede lid van de Distributiewet 1939, wordt 85 der kosten, hetwelk voor Haarlem op f566.510 wordt geraamd, aan de gemeente vergoed. Zie volgno. 287. Weet U nu, waar die tweemaal 200 bladzijden vandaan komen en waarom ik geen. fout kon ontdekken als m Zaan dam? Maandagmiddag is burgemeester Van Fenema geïnstalleerd als bur gemeester van Zandvoort. Te ruim twee uur werd de burgemeester aan de grens der gemeente begroet door de wethouders en de secretaris. Per auto reeds men vervolgens naar het Raadhuis. Bij de R.K. kerk ston den de leerlingen der Mariaschool opgesteld, welke aan de echtgenote van de burgemeester bloemen aan boden. Voor het Raadhuis gaf de Zandvoortsc muziekkapel een num mertje ten beste. Bij het betreden van het Raadhuis bood het vrouwe lijk raadslid, mevr. Mol, aan mevr. Van Fenema bloemen aan. Hierna begon de plechtige Raadszit ting. Onder de vele genodigden merk ten wij o.a. op Baron Van Wijnbergen, chef van het kabinet van de commis saris der Koningin, wethouder Franke, van Amsterdam, de burgemeesters van Haarlem, Heemstede. Noordwijk. Ben- nebroek, Oldebroek, Woubrugge. Dintel- oord en Oudenrijn, wethouder Schulz van Bloemendaal, de secretarissen van Amsterdam en Haarlem, rr.T. J. H. J. Simons, mr. Briët, lid van de Tweede Kamer, jhr. Wittert van Hoogland, jhr. de Roij van Zuiderwijn, pastoor Van Schaick van Hoogmade, pastoor Van Diepen, de plaatselijke predikanten en vele belangstellenden. Nadat de secretaris het Kon. Besluit van de benoeming had voorgelezen, werd mr. Van Fenema door het oudste en het jongste raadslid binnengeleid Wethouder v. d. Moolen (P. v. d. A.) feliciteerde de burgemeester met zijn benoeming, die naar spr.'s mening niet in overeenstemming was met de ver- wachtihg, daar deze niet was conform de politieke constellatie van de raad. Een troost was het, dat de persoon van de nieuwe burgemeester op vele pun ten overeenstemde met diens voorgan ger, burgemeester Van Alphen. Ook van mr. Van Fenema verwachtte spr. een brede blik, vooral t.a.v. de taak van Zandvoort ten opzichte van het „ach terland" met name Amsterdam en Haar lem.- Van deze gemeenten is, ook wat de kapitaalsinvesteringen betreft, veel belangstelling nodig voor de wederop bouw van Zandvoort. i sterdamse subjectiviteiten koesteren: Witsen is een onzer grote impressionis ten uit de jaren rondom de eeuwwisse ling en tot zijn vriendenkring behoor den tevens Toorop, Alphons Diepen- brock, Willem Kloos, Hein Boeken, prof. Derkinderen, mr. P. Tideman en de schilders, die met hun werken aan de wanden zijn vertegenwoordigd. Van Witsen's portretten noemen wij vooreerst zijn Londense zelfportret in tegenlicht, op 29-jarige leeftijd geschil derd, het fijn gepenseelde academische paneeltje „Jacoba W." en de getekende kop van Jac. van Looy. De beide schaap herders gaan sterk terug op de roman tische Mauve. De sneeuwlandschappen, alle te Ede, zijn tastbaar van sfeer, zo wel het aquarel als de olieverf „De Driehoek" zijn om het wit geschilderd, welk een ruimte, welk een fijne toon nuances. De Amsterdamse stadsgezichten zijn elk subliem en vanuit zijn woonschuit geschilderd. Hoewel in vergelijk met Breitner de vlakken reeds minder hel getoetst zijn. vloeit het Londense werk in nog strakker vormen tot grote vlak ken. Breitner heeft hier een voor hem typisch portret van Frans Erens en het fijn uitgewogen „meisje in rode kimo no." Dichter bij Witsen staat Karsen's „Begijnhof." Van de schilder-schrijver 'Jac. v. Looy zien wij 't gemoedelijke por tret van Frederik van Eeden en het bonvivant portret van Jac. Batavier. Het blanke opaliserende zelf-portret je vaft Jan Veth wordt gesecundeerd door diens virtuoos geschilderde jeugd portret van Albert Verwey. Let eens op de hangende hand, die ruimte en vo lume heeft en in de sfeer staat en dan op de geraffineerde simpele penseelstre ken, waaruit zij is opgebouwd. Ook Piet Meiners, W. B. Tholen, Pys- selhof, Is. Israël en Bauer zijn in de collectie opgenomen. Al dit werk is ontstaan toen Lodewijk van Deyssel Hol land wilde „opstoten iiji de rij der vol ken" en toen Kloos zong „Ik ben een God, in 't diepst van mijn gedachten. een tijd van sceptisch ontwaken uit een eeuw van „Jantje zag eens pruimpjes hangen"-poëzie. Edoch, in de jacht van öns harde leven neme men als medicijn een half uur rust in deze zaal en lave zich aan de kracht van die tijd. L. T. De nifiuioe burgemeester van Zand voort. mr. H. M. van Fenema, is Maandagmiddag geïnstalleerd. De loco-burgemeester, A. J. v. dMoolen, hangt hem de ambtsketen om. Spr. weidde hierna uit over het we- deropbouwplan en het strandleven. Het burgemeesterschap van Zand voort is een mooie, maar moeilijke taak, de raad zal de nieuwe burge meester daarin steunen, terwijl de ambtenaren volledig hun plicht doen. Spr. verklaarde mr. Van Fenema voor geïnstalleerd. Mr. Van Fenema begon met dank te brengen aan H.M. de Koningin en Haar adviseurs voor de benoeming tot bur gemeester van Zandvoort. Spr, richtte welkomstwoorden tot de wethouder van Amsterdam, de burgemeester van Haar lem en andere omliggende gemeenten. Vervolgens werden de Zandvoortse il legale werkers Gertenbach en Oskam herdacht met enkele ogenblikken stilte. Na het huisvestingsprobleem bespro ken te hebben kwam spr. hierna tot de wederopbouw. Alleen als badplaats kan Zandvoort zich ontwikkelen tot een der welvarendste gemeenten des land. Vreemdelingen-industrie mag niet ont aarden in vreemdelingen-exploitatie; de gasten moet men het zo prettig en com fortabel mogelijk maken. Tenslotte deed spr. een beroep op het vertrouwen van de raadsleden en dank te hartelijk voor de spontane hulde, spr. en zijn echtgenote door de Zandvoortse jeugd gebracht en eindigde met de be de dat het God moge behagen, Zijn zege op spr.'s werk te geven. OP ZONDAG 8 FEBRUARI Velsen—Sliedrecht IEV—CSV DSSTHB Amstel—NAS Onze Gez.Ontwaakt Westerkw.SJC HBCAlphen BSMBodegraven TeylingenRijswijk WSBLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. De nestor van de raad, de heer Slag veld, sprak namens de raad woorden van gelukwens en welkom. De heer Van Fenema is burgemeester van een voor 1/3 afgebroken dorp; moge het hem ge- gever) zijn de herbouw, vooral van hotels en pensions, tot stand te brengen, de raad zal dan niet achter, maar naast hem staan. Hiermede werd de officiële raadsvergadering gesloten. Tijdens het niet-officiële gedeelte werd het woord gevoerd door wethou der Franke namens de burgemeester van Amsterdam. Burgemeester Cremers wees op het strandschap. De Zand voortse problemen hebben de belang stelling van Haarlem, zonder tot indis cretie te vervallen. Pastoor Van Diepen hoopte dat de nieuwe burgemeester de rechte man op de rechte plaats zal zijn. Het burge meesterschap van Zandvoort is een zwa. re taak, die alle krachten van lichaam- geest en hart zullen vergen. Spr. hoopte dat de burgemeester zal zijn: forti ter in re, suaviter in niodo: krachtige leiding aan de be volking zal geven en van zijn prin cipes (waarbij spr. dankbaar is voor de Godserkenning) geen duimbreed zal afwijken. Nadat de plaatselijke predikanten hadden gesproken, sprak burgemeester Van Fenema een uitvoerig dankwoord. Hierna volgde een zeer druk bezochte receptie. Onze sportredacteur telefoneert ons hedenmiddag nog uit St. Moritz: Er is voor Nederland in het Olym pisch Schaatstournooi geen medaille op overgeschoten. De tienduizend meter, waarop wij, met Broekman als hoogste troef, toch heimelijk onze hoop hadden gevestigd, bracht ons weliswaar een eervolle vijfde plaats en Langedijk nog een zesde, maar de bronzen medaille verhuisde evenals de gouden en zilveren naar het hoge Noorden door de over winning van de Zweed Seyffard in 17.45.6 en de tweede en derde plaats van de Finnen Parlckinen (17.36.-) en Lamio (17.42.7). Broekman, de eerste Neder lander. noteerde 17.54.7. Er was in deze laatste krachtmeting van het schaatstournooi een onbevredi gend element en dat washet te mooie weer. De zon, die al kort na het begin van de wedstrijden over de ber gen kwam heenklimmen, maakte het ijs snel zacht en dat drukte uiteraard de tijden. De gevolgen van de extra-in spanning, die de rijders zich moesten getroosten, kwamen tot uiting in t feit, dat verschillenden van hen wegens ge brek aan adem de strijd moesten staken en dat waren dan niet een Belg, een Hongaar "of een Oostenrijker, maar o.m. drie stoere zonen van hetzelfde hoge Noorden, dat de prijzen won: Liaklev, een der grootste favorieten voor deze titel, die inderdaad na zestien ronden van de vijfentwintig nog een betere lijd had dan Seyffard, en verder Hid- lund, Wahl en Laitinnen. Onder deze omstandigheden mag de prestatie van Broekman een zeer goede genoemd worden. Tactisch was het zijn beste race van dit tournooi. met grote regelmaat gereden en met een indruk wekkende eindsprong resp. 44, 43, 43,5 en 41,4 voor de laatste vier ron den in zijn voordeel beslist. Het was tevens de revanche op Ban- gedijk voor de nederlaag op de 5008 meter. Langedijk heeft ook nu de hele wedstrijd in het kielzog van Broekman gereden. Hij nam in de 22ste ronde de leiding van zijn landgenoot over- maar deze had zijn krachten ditmaa» goed bewaard en toen Langedijk in d~ laatste ronde van hem trachtte weg lopen, spurtte Broekman zich los, met twee meter voorsprong door finish te gaan. Broekman noteeró 17.54.7. Langedijk 17.55.3. v Huiskes trof de Engelsman Cronsh" als partner, maar ook die behoorde t" de opgevers en zo reed Huiskes e«r moeilijke race-alleen, die hij beëindig" in de tijd van 20.16.4. Daarmee belang de hij in de achterste regionen van P klassement. (Niet-officiële koersen) Dinsdag 3 Febr. 1948. Vorig slot 3-3 >/2 Nederland 1947 98A Ned. Handel Mij., eert 188% A.K.U. 186% Van Berkel's Patent 125% Calve-Delft eert. 207 Van Gelder nwe. aano 160 Z? Kon. Hoogovens eert. 195% Unilever cert. 324'; Ned. Kabel nw. aanr 322J4 Philips 398% Kon. Petroleum 356% Idem (nieuwste) 341 ..Amsterdam" Rubber 177 h Holl. Amerika Lijn 228% Kon. N. Stoomb. Mi- 192 Scheepvaart Unie 18b H.V.A. 24ff% DeU Mij. eert. 184% Opentó® heden 98 188-4 19042 127 160# 198 326 404 358 44 17744 189# 2494*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2