DE RATTENVANGER VAN HAARLEM Ziekenverplegers helpen in Indië ROTTERDAMSCHE LL0YD WIL 00K GAAN VLIEGEN STAD EN OMGEVING Op jacht naar knagende rovers In een eeuw voor 250 millioen aan bouwopdrachten Splinters Prins Bernhard in de Stormschool Handhaving Rijkseenheid zeer bezorgd Pelita" Zetel „Haarlems Bloei" naar stadhuis ACENDA - TOPIC mioiture voor de WARE pijproker! Prachtig werk, doch niet steeds aangenaam Het vriest weer op te Sankt Moritz Mr. Wijers beëdigd Curacaose delegatie is het eens Iets vreemds in het kopende publiek van na de oorlog °£S? WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 Stichting voor Indische oorlogsslachtoffers STILLE OMGANG VOOR HAARLEM Oproep tot Haarlemse wouwen Burgerlijke Stand Vreemdelingenverkeer blijft op Stationsplein Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. DISTRIBUTIENIEUWS Ratten-nachtmerrie DEMONSTRATIES RIPPERDAKAZERNE N .1WI .N.-can tin ewa gen Residentie-orkest H.O.V.-concert Van wie is die bonnenkaart? Brand BLOEMENDAAL Goede vangst van de politie HEEMSTEDE Jaarvergadering K.A.B. Oprichting kinderkoor ZANDVOORT Spreekuur burgemeester BENNEBROEK Katholieke Actie HILLEGOM Propagandaclub K.V.P. NOORDW1JKERHOUT K.V.P. EERSTE KAMER Ronde-tafelconferentie duurt langer dan één maand Brand in sulfaatfabriek der Hoogovens ELS Koninklijke radiorede „Gevaar voor vereenzelviging met regeringspolitiek" Van Boetzelaer naar Brussel BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam Opnieuw vaste markt 99 Te Haarlem is een regionaal comité voor Z.-W. Noord-Holland van de stichting „Pelita" opgericht. Deze stich ting stelt zich ten doel de nazorg op zich te nemen van die Indische slacht offers, aan wie om een of andere reden geen of niet voldoende hulp geboden kan worden door de regering of reeds bestaande instanties. In het dagelijks bestuur van dit regio naal comité hebben zitting: de heer G G. Matthieu (Ned. helpt Indië, Oost en West), voorzitter: de heer dr. J. W. Po ser (gep. kolonel IVWJ.D. van het K.N. I.L.), vice-voorzitter; de heer D. Loman (Javase Bank), penningmeester; mevr. G. A. Schouten (Ned. helpt Indië en, U. V.V.), enquêtrice, en mevr. C. Pront (Vrouwenkamp Adek Batavia, U.V.V.) secretaresse. Voorts hebben in het comité zitting als leden: W. Badon Ghyben, M. C. Ko ning. jhr. J. J. F. Sandberg, F. E. Hen driks, mr. S. C. v. d. Wall, R." Peere boom, ds. C. B. Brandt, J. C.,F. Schor, W van Liemt Jr., P. H. Borghouts. mevr. J. L. van Styrum, mevr. J. Wack- witz en mevr. J. Koper. De Ned.-Indische regering heeft een werkvoorschot verleend, teneinde op zo kort mogelijke termijn met deze hulp verlening een begin te kunnen maken. Er wordt hier de nadruk gelegd op „be gin", want, daar dit werk in vele ge vallen een hulpverlening op lange ter mijn betekent; zal een geregelde aan vulling van deze gelden noodzakelijk zijn. Ongetwijfeld zal het Nederlandse volk voelen, dat deze mensen, die, op hoog bevel op hun post gebleven, het slacht offer werden van de oorlog met Japan, als oorlogsslachtoffer in de ergste zin van het woord beschouwd dienen te worden en als zodanig recht hebben op- ons aller steun. Naast financiële hulp zal ook het verlenen van morele steun en bemiddeling tere aanzien van over heidsinstanties op het terrein van „Pe lita" liggen. De stichting beoogt in één woord tegenover de Indische slachtof fers de plaats in te nemen, die de Stichting 19401945 ten opzichte van de slachtoffers van het verzet hier te lanac Inneemt. Zij. die menen aanspraak op hulp van „Pelita" te mogen maken, kunnen ztch Wenden tot mevr. G. A. Schouten, Ad- Viesbureau „Ned. helpt Indië", Stadhuis, dagelijks, behalve Zaterdags, van 9 tot 12 uur. Moge met steun van ons gehele volk de stichting voor deze ontredderde en vaak eenzame landgenoten een be trouwbare wegwijzer worden, zoals in Indië" de „Pelita", het olielampje, dat des avonds in alle dessa's, tegen bergen en m dalen gloort, de eenzame of afge dwaalde wandelaar de weg wijst naar gastvrije en hulpvaardige mensen. Dit jaar zal het genootschap van de Stille Omgang te Haarlem de bedevaart maken in de nacht van 6 op 7 Maart. In Amsterdam zijn voor' de Haarlem mers drie kerken gereserveerd. Voor degenen, die te voet naar Am sterdam gaan, begint het lof om 11.30 u. m de kerk van de H. Joannes de Doper aan de Amsterdamstraat, terwijl dege- Ogm die per extra-tram gaan, om 2.45 u- net Lof kunnen bijwonen. In afwij king met andere jaren worden geen lid- maatschapkaarten aan huis bezorgd. De ze zijn verkrijgbaar op de alg. vergade ring van Dinsdag 24 Februari in het gebouw Sint Bavo, des avonds 7.30 u. en aan de volgende adressen: fa. Stam, Paul Krügerstraat 19; fa. Tweehuizen, Zijlstraat 85; Felix' advertentiebureau, Adamstraat 55; fa. Verhoogd, Leidse- vaart 144 ;fa. De Werd, KI. Parkweg 4 en J. W. Adelaar, Rijksstraatweg 73. 18 Augustus wordt in de Houtrasthal- len te 's-Gravenhage de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" ge opend. Deze tentoonstelling bedoelt te zijn een huldeblijk van alle Nederlandse vrouwen aan H. M. de Koningin bij haar 50-jarig regeringsjubileum. Alle Nederlandse vrouwen zijn verte genwoordigd in het grote bouwwerk van de tentoonstelling. Het gezin neemt daarbij de grootste plaats in, omdat zowel voor de vrouw als voor de maat schappij het gezin de belangrijkste fac tor is. Daamöast vindt meir de vrouw werkend buiten het gezin. De vrouw ln politiek en staatkunde: als kunstenares als academisch gevormde; de vtouw ln het onderwijs, de vrouw in de land- en tuinbouw, de vrouw in sociaal werk, be drijf en beroep. De vrouw in de sport en de mode In een rustig hoekje vindt men de vrouw in het godsdienstig leven. Alle Nederlandse vrouwen moeten het bedrijfskapitaal voor deze tentoonstel ling bijeen brengen. Teneinde dit kapitaal te verzamelen, wordt een actieondernomen, die elke vrouw in staat stelt een steentje hier voor bij te dragen. Men kan een bonnetje kopen, waarvan de waarde varieert tus sen 10 cent en 10 gulden en daarbij zijn handtekening voor het gedenkboek plaatsen. Bonboekjes zijn te verkrijgen bij het secretariaat van de Stichting Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" p. a. de U V. V., Stadhuis, Haarlem. GEBOREN: M. C. d'Hane-van Brug gen, S. Weijers-van der Mast. C. J. A van den Berg-van der Valk. E. Laming- Hup, T. Vogel-Faas, A. M. S. ten Have- Wijtsma, G. Westerman-Schmitz, allen een zoon; E. Nooteboom-Olchowik. E. M. Horsmeijer-Koopman, M. M. de Goe- de-de Leeuw, J. M. Kollaard-Andréa. T. Vogel-Faas, G. Faken-Voerman, H. G. de Kovel-Simonis, allen een d. GEBOREN: H. J. Munsterman-Blazer, r. Lukkien-Winter, E. Christan-Nuis- ker, G. W. van der Kerk-van der Lugt, D C. Harmelink-Memel, J. G. de Graaf- Kruijt. J. W. Mensink-Brouwer. J. C. Frencken-van Duijnhoven, allen een zoon; G. M. Pot-Lagerweij. A. M. E. Ronde-Kooien, B. Klein-Jelsma. J. A. Stoute-Venema. C. C. M. Odekerken- Anink, J. E. Luesken-G defroo j, J. G. Jongerius-Visser. allen een dochter. ONDERTROUWD: J. A. van Nierop en J. A. Buurman. OVERLEDEN: E. C. H. Bruyn-Joost, 83 j., Zaanenlaan; J. F, H. M. van der Horst. 4 mnd., Ie Hoogerwoerddwars- straat: A. Jansen. 76 j„ Pijlslaan; E. van Zelst-van Rijn, 64 j.. Leidsevaart; G. A. A. van Aalst, 70 j.. Zuidpolderstraat; F J. C. Pigge. 59 j., Fuhrhopstraat; A. J Bijster 68 j.. Vooruitgangstraat; K. Kruijer 59 i. Grote Houtstraat. OVERLEDEN: J. van Denderen, 65 j., Stuijvesantstraat; T. M. Lablans, 1 m., Bataviastraat; G. A. M. de Vos-Baten, 83 j.. Hagestraat; N. Zeulevoet, 68 j., Obistraat. Maandag 1 Maart zal de zetel van „Haarlems Bloei" naar het stadhuis, ingang Zijlstraat, worden overge plaatst. Het bureau voor Vreemde lingen Verkeer en Verkeersiniich- tingen zal gevestigd blijven in het gebouw op het Stationsplein. In het stadhuis zal de directeur van „Haarlems Bloei", de heer C. S. T. van Gink, de Zaken, betrekking hebbende op de stad, behandelen. Het bureau aan het Stationsplein zal ressorteren onder de adjunït-directeur, de heer D. Beets. Het was reeds lang in de pen, dat „Haarlems Bloei" gesplitst zou worden. De werkzaamheden van het bureau zijn de laatste jaren door de toeneming van hét vreemdelingenbezoek en de organi satie van de stadsfeesten zo toegenomen, dat de behuizing op het Stationsplein te bekrompen werd. Het is goed gezien en tevens van groot belang, dat „Haarlems Bloei" nu een waardige plaats in het centrum krijgt, al zou men over de ligging der lokalen kunnen discussieren. Bioscopen Rembrandt: Geef 'm de ruimte (14 jaar), 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Gevangen Hart (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Maria Candelaria (18 j.); Frans Hals: Het Portret (14 j.). 2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zonda;\s: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: Hoe groen was mijn dal (14 j.), 2, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Spaarnetheater: De verborgen schat (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Woensdag 4 Februari: Stadsschouwburg: G. en W., Vrije To neel met „Aan d'Oever van 'n Snelle Vliet", 8 uur. Donderdag 5 Febr.: - Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Ze wisten, wat ze wilden". 8 uur. R.K. Beroepskeuze: Prinsen Bolwerk 1, Donderdags geopend 6.307.30. dag en nacht AMSTEEDAMSCHK RIJTUIG MIJ. (Adv.) Donderdag 5 Februari Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) I, Ja t/m Jong, 8.3012.15 en 24.45 uur. Bloemendaal (Hartelustschool) L-M, 912.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160) 912.15 uur. Ham-Haz en 24.30 uur He-Hes. Onze Nat. Hist.-leraar hield niet van knaagdieren, dat hadden wij al lang gemerkt, maar we wisten pas zeker, dat hij een afkeer tegen dege beestjes had, toen we nog een jaar extra van zijn dierkunde-lessen mochten genieten Nee, hij mocht ze niet erg. Was hij bij het hoofdstuk: knaagdieren gekomen, dan werd het één keer met de klasse doorgenomen en kregen we de opdracht het onderwerp thuis te bestuderen, waarna onmiddellijk werd overgegaan tot de behandeling van het volgende hoofdstuk: de reptielen. We hebben nooit kunnen achterhalen, wat onze goede leraar tegen de knaag dieren had, ofschoon wij ons afvroegen, of zijn gezicht, een klein, spits mpizen- snuitje met een dunne snorrebaard en angstig draaiende kraaloogjes, daarmee iets te maken had. Nu vinden wij muizen aardige beest jes (om te zien), maar wij delen zijn afschuw voor ratten en sluiten ons dan ook gaarne aan bij de moderne ratten vanger van Hameln, pardon, van Haar lem, de heer M. Renne, directeur van de Gemeente-reiniging, die volgende week in samenwerking met de Planten- ziektenkundige Dienst een groots opge zette verdelgingsactie .gaat ondernemen. Teneinde deze actie zo goed mogelijk te doen slagen, dienen alle Haarlemmers hun medewerking te verlenen, door bij de Gemeente-reinigingsdienst aangifte te doen, als zij plaatsen kennen, waar zich ratten ophouden (er zijn reeds meer dan 100 opgaven binnen), door roosters en luchtgaten, reten en kieren dicht te maken, en voedsel en afval afgesloten te bewaren. Onze stad telt naar verhouding minder ratten dan Amsterdam, waar naar schatting één rat per inwoner leeft. De ratten, die zich zeer snel verme nigvuldigen, zijn bijzonder schadelijke dieren en een natuurlijke vijand van de mens. Ze zijn niet alleen bacillendra gers, maar eten ook per dag 30 gram voedsel, dat voor menselijke consumptie bestemd is. Dit lijkt gering, doch het vormt een grote hoeveelheid, als u in aanmerking neemt, dat er volgens des kundigen ongeveer zes millioen ratten in Nederland rondtippelen. Wist u. dat de tanden van een rat per week 1 2 millimeter groeien en dat de dieren, om te kunnen blijven leven, móeten knagen. De verdelgingsactie wordt hoofdza kelijk gevoerd tegen de bruine rat, die in ons land het meest voorkomt, in de zomer buiten zwerft en in de winter de huizen opzoekj. Het lokaas, dat de gemeente ver strekt, is onschadelijk voor de mensen en voor andere dieren. Het bestaat uit stukjes brood, waarin „scilla", een soort ajuin uit de Middellandse Zee is gebakken. De ratten, die daarvan eten, vinden onherroepelijk de dood. Vanmorgen werden wij wakker na een griezelige droom. Het rattenonder- werp speelde ons al dagen door het hoofd en had zich reeds zo vast in ons onderbewustzijn genesteld, dat het eigen lijk geen wonder was, dat onze geest er ook des nachts door gekweld werd. Stelt u zich eens voor, dat u in het holst van de nacht over de Grote Markt loopt, die stil en verlaten ligt en steeds groter wordt naarmate u zich kleiner voelt. Van die onmetelijke leegte gaat een beklemming uit we hebben het nooit geweten, maar vannacht zelf on dervonden het was een beklemming, die ons in een ban sloeg. Er waren stadsfeesten in Haarlem of er waren stadsfeesten aanstaande, want in het midden van het plein stond een muziek tent. We zagen noch hoorden een har moniekapel, doch die kun je ook niet verwachen op zo'n nachtelijk moment. Des te meer bevreemdde het ons, in de tent een vreemd uitgedoste persoon te zien staan met een grote sigaar tussen de lippen. Het scheen, .dat de man op iets of iemand wachtte. Plotseling werd de stilte verbroken door zware klokke- slagen uit de St. Baaf-toren. Drie uur sloeg het. Nauwelijks was het laatste geluid weggeëbd, of de zonderlinge fi guur, die zich in de muziektent bevond, kwam in beweging. Met beide handen greep hij naar de sigaar, die een fluit bleekDe nachtelijke solist zette de eerste tonen in van het Haarlemse Da- miaatjes-lied. Wat er toen gebeurde!? Uit al de straten, die op de Grote Markt uitmonden, kwamen honderden bruine ratten op de maat van het lokkende wijsje in optocht aangelopen. De klan ken van de fluit resonneerden door H?arlem's slapende straten, golfden door het centrum en kabbelden voort naar de buitenwijken. En de stroom van haastig dribbelende knaagdieren, die uit alle hoeken en gaten opdoken, hield niet op. Zij verzamelden zich rond de muziektent en probeerden elkaar te verdringen. Loutje, die zich temidden van dat bruine gespuis niet durfde be wegen, ergerde zich groen en hoopte, dat de merkwaardige fluitspeler spoedig zou verdwijnen. Deze maakte blijkbaar juist aanstalten. Hij trachtte tenminste zich langs het drietredige trapje een weg te banen. Het was een hele toer voor hem, het plaveisel te bereiken. De ratten lieten de muzikant door en slo ten zich achter hem aan. Hij ging de richting van de oude Riviervismarkt uit. Langs het Spaarne trok hij, met de rat- tenstoet achter hem aan, voorbij de Ba- kenessergracht en de Groentenmarkt, waar nog enkele laatkomers, die waar schijnlijk oud waren en een beetje doof, zich bij de krioelende massa voegden. Het was een lange tocht naar de Oude Weg, want daar ging de fluiter heen. Toen de stoet de terreinen van de Ge- meenfe-reiniging naderde, ging de poort reeds automatisch open. Nijvere handen hadden voor de komende gasten een feestmaaltijd aangericht. Over de grond lagen duizenden stukjes brood, die voor de ratten een galgenmaal zouden vor men. De beesten vlogen er op af en vra ten gulzig van de brokken, waarin de dood schuilde. Een half uur duurde het voor de laat- sten binnen waren. Toen pas staakte het geluid van de fluit en werd de poort gesloten. Geen enkele rat zou het ter rein levend verlaten! De mysterieuze fluitspeler ging het nabij gelegen gebouw in en stapte op de directiekamer af. Daar aangekomen, wiste de man zich het zweet van zijn voorhoofd, trok zijn maskeradepakje uit en zette zich met een voldaan gezicht in zijn bureaustoel. Zijn fluit had hij verwisseld voor een geurige sigaar. En in de rook, die welig omhoog kringelde, loste onze vreemde droom zich op Daar de infanteristische opleiding aan de school der K.-troepen in de Ripper- da-kazerne beëindigd wordt, zal Vrijdag 13 Februari een demonstratie gehouden worden, waarop de leerlingen der, S.R.O. en der Kaderschool zullen tonen, welke resultaten in enige praktijkvakken zijn bereikt. Het programma van deze dag is als volgt samengesteld: 810.30 uur wedstrijd hindernisbaan en 10.3012 uur demonstraties (geweervechten, exerci tie, wapens, sport) op het terrein der Ripperda-kazerhe' Van 12 tot 13.30 uur is er een koffiemaaltijd in de manschap- pencantine. Van 13.30 tot 16.30 uur wordt op het terrein bij het Brouwerskolkje een demonstratie gegeyer# in compag- niesaanval. Bij slecht weer zal in de eetzaal van de S.K.T. een film worden vertoond. Daarna zal voor het hoofdge bouw een défilé worden afgenomen Des avonds van 6 uur tot 7.30 uur is er een diner in het Krelagehuis, waar na feestavond tot 11.30 uur. Zeer veel familieleden der cursisten uit alle delen van 't land zullen deze dag aanwezig zijn. Donderdag 5 Februari zal de cantine- wagen, die Haarlem en Bloemendaal ge zamenlijk naar Indië zullen sturen, een rondrit door Haarlem maken, opdat de Haarlemmers kunnen zien hoe hun ge schenk er uit ziet. Enige dames zullen de wagen verge zellen en aandelen voor de actie van Mevrouw Spoor te koop aanbiedén. Rook één pijp geurige, aromati sche TOPIC mixture en die speciale pijp wordt Uw TOPIC- pijp. Zo smakelijk, zo prettig brandend hebt U in geen jaren een mixture geproefd. Kom eens een pakje halen Niet overal, maar alléén ver krijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE, Grote Houtstraat 81, Haarlem. (Adv.) Onder leiding van dirigent Frits Schuurman trad het Residentie-orkest voor de leden van de H.O.V. op. Het programma bevatte werken van Brahms, Debussy en de Falla, waarvan „La Mer" van de Franse impressionist het hoogte punt' vormde. Al houdt men nog geen Debussy-muziekfeest of -avond, toch is dit genre muziek gemeengoed geworden van het ontwikkelde concertpubliek. Men voelt de bedoelingen van de com ponist aan, verkwikt zich aan die dik wijls ijle en broze en fijn genuanceerde klanken. Wat hoort men al niet in „La Mer" op deze wijze verklankt? De zee in schemering, waarna het ochtendglo ren, de eerste zonnestralen op het blauwe water, het zachte ruisen van de zee, het kabbelen van de golfjes, enz. En waar het een grootser détail betreft: een sterkere golfslag of de volle zonne glans op de baren, dan nog blijft de forte-klank van het gehele orkest licht getimbreerd en transparant. Dirigent Schuurman en orkest gaven (al luistert men naar de inhoud, dan nog moet het opvallen) een verbluffend staaltje van techniek, maar bovenal blonk toch uit het steeds juist getroffen klankbeeld en het innerlijk gevoel van deze muziek; één van de beste toon- schilderingen van Debussy. Hierna hoorde men drie dansen uit de Falla's ballet „De driekante steek." Men hoort, wat klank aangaat, menigmaal invloeden van Debussy, toch bezit het werk een overwegend Spaans karakter. DiS vooral door de vele specifieke dans- rythmen, die hier, ook metris, elkander herhaaldelijk snel afwisselen. Ook hierin voldeed het orkest op bui tengewone wijze. Alles klonk uiterst kleurrijk en vitaal. Voor de pauze ging Brahms' Vierde Symphonie, waarvan de beide eerste de len in een meer Franse opvatting gin gen, vooral niet te massaal of donker van klank. Het deed ons aan de beken de Monteux-vertolking van dit werk denken. Dirigent Schuurman dirigeerde alle werken zonder partituur-inzage! En toch ontging hem niets, werd alles tot in fi nesses duidelijk aangegeven. Het pu bliek ging in het spel op, dat bewees het enthousiast applaus. Ol. KOOP De Franse zangeres Noémie Perugia zal, na haar succesvol eerste optreden te Haarlem, op een der zomerconcerten van verleden jaar, thans wederom met de H.O.V. als soliste optreden, ditmaal op het 7e Vrijdagconcert serie B, dat op 6 Febr. a.s. zal plaats vinden. Zij zal dan de solo-partij zingen in Le Miroir de Jésus (Mystères du Rosaire) van An- dré Caplet, waaraan tevens medewer king wordt verleend door Aerdenhouts Vrouwenkoor. De harppartij zal worden vervuld door Francina Hinlopen. Deze uitvoering staat o.l.v. Albert de Klerk. Het programmagedeelte vóór de pauze zal worden gedirigeerd door Kees Hart- velt. Onder zijn leiding zal worden uit gevoerd: Ouverture Anacreon van Che- rubini en Schubert's Onvoltooide Symphonie. Aan het Hoofdbureau van Politie al hier, Nassauplein 3, zijn op alle werk dagen van 10.3012.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week als gevonden aangege ven voorwerpen: armbanden, autoped, broche, bandenbonnen, kerkboek, En gels woordenboek, muziekboeken, bril in étui, ceintuurs, wollen dasn postduif, duimstok, étui met bonnen, étui met textielpunten, geld, bankbiljetten, hand schoenen, honden, hengelstok, heren horloge, heren-hoeden, lederen dames jasje, herenjas, regenjas, versnaperin- genkaart, levensmiddelenkaart, zaklan taarn, mutsen, draagmedaille, nummer platen, oorbel, pakje met inhoud, porte- monnaies met inhoud, parapluie, da mes-portefeuille, jongens petten, regen pijpen, gouden heren- en damesring, kinder-driewieler, rozenkrans, sleutels, dames- en kinderschoenen, sjaal, siga retten, kinder-schoudertasje, rijwiel- en boodschappentas, vulpenhouders, wan ten, jute zakken en zak met cokes. Tot dirigent van het R. K. HaarL Kamerorkest is benoemd de veel. belo vende jonge dirigent André Kaart. De Kon. Ver. „Oost en West", afd. Haarlem, organiseert Dinsdag 10 Febru ari, 8 uur, in de tuinzaal van het Con certgebouw een bijzondere avond, waar op een gekleurde film over Suriname vertoond zal worden. Vooraf zal de heer J. G. A. van der Upwich een causerie houden over Suriname. De Haarlemse P.T.T.-toneelvereniging Postaal Genoegen voert Maandag, 9 Februari 8 uur in de Stadsschouwburg, m.m.v. het symphonieorkest van de P.T.T. „Adel in livrei', een toneelstuk van Henk Bakker, op. In de maanden Juni en Juli van het vorige jaar werden lakens en slopen vermist in een woning aan de Parklaan. Thans is komen vast te staan, dat een 28-jarige medebewoonster de goederen heeft gestolen en ze samen met haar schoonmoeder aan de man heeft ge bracht. Beiden zijn aangehouden. Hedenavond acht uur viert de kring Noord van de K.A.B. een vrolijke vas tenavond in het gymnastiekgebouw aan de Eemstraat. Een keur van aantrekke lijke prijzen zijn beschikbaar gesteld. De K.A.J.-band „The Merry Melody Makers" verzorgt het muzikale gedeelte. Een ziekenverpleger bij ons leger in Indië schrijft ons; Het is nu alweer 15 maanden ge leden, sinds het 3e Bataljon van het Regt. Grenadiers uit Holland ver trok. We wisten toen nog niet pre cies, wat ons werk wel zou zijn. Thans wil ik echter eens vertellen, waaruit het bestaat. Wij werken niet in een hospitaal, doch behoren tot een bataljon. Elk bataljon heeft ongeveer 20 verple gers, die buiten de eerste-hulp- cursus óók nog de infanterie-oplei- ding kregen. Bij patrouilles of acties moet zo'n verpleger mee. Né zo'n patrouille helpt hij de jongens, als zij blaren of schrammen hebben opgeiopen. De verpleger neemt dus de dokter, zoveel als mogelijk is, de kleine (en ook grotere) werkjes uit de handen. Het meeste werk verricht hij echter onder de bevclking. Immers, niet overal kan eèn Roode Kruis-team verschijnen, om dat het gebied daar te groot voor is. Daarom krijgen wij, voor zover voor radig, het benodigde materiaal van de D.V.G. (Dienst Volksgezondheid), om zoveel mogelijk de teams en de bevol king te nelpen. Zelf heb ik enige weken bij zo'n team geholpen en ik kreeg bewon dering voor de verpleegsters, die geheel vrijwillig hier heen trok ken om hun werk te verrichten, welk werk heus niet altijd onge vaarlijk is. Het werk is mooi, maar niet aange naam is de lucht, die de tropenzweer veroorzaakt. Vooral in het begin werd er na zo'n behandeling niet veel gege ten. Op de duur went echter alles! De bevolking, aan welke ook kleding verstrekt wordt, uit haar dankbaarheid, door af en toe iets te geven, b.v. bana nen, eieren en soms een kip. Deze gif ten te weigeren, zou' in hun ogen een grove belediging zijn. Dikwijls benijden de tirailleurs de verplegers omdat deze het sóms wei eens gemakkelijker- hebben. Doch als zij slechts even gekeken hebben bij een polikliniek, dan gaan zij maar weer gauw weg. Dan zeggen ze: „Ik heb res pect voor jullie en jullie werk, maar ik zou niet willen ruilen énhoop jullie nóóit nodig te hebben." Laten we hopen, dat de bevolking, die zolang verstoken is gebleven van medische hulp, er weer gauw bovenop komt en mócht er straks soms eens een collecte zijn voor het Roode Kruis en zijn mooie werk in Ned.-Indië, dan hopen wij, als verplegers, dat het „Thuisfront" niet achterblijft en van harte steunt (Van onze Rotterdamse redacteur) Er zit toch wel een- wonderbaarlijke groei in de Nederlandse scheepvaart maatschappijen: honderd jaar geleden bouwde de Kon. Rott. Lloyd zijn eer ste schip, „De Drie Gebroeders", voor f 88.000; de laatste aanwinst, de „Wil lem Ruys", kost naar schatting 20 S, 25 millioen. In de eeuw, die thans ver streken is, werd voor niet minder dan 250 millioen gulden aan bouwopdrach ten gegeven En thans wil men de lucht in! Van de zijde van de Lloyd vernamen wij dat ook deze rederij een regeling van de exploitatie van het luchtvaartverkeer verlangt, waarbij rekening wordt gehou den met de morele rechten, die de* scheepvaartmaatschappijen zich door het onderhouden van hun lijndiensten heb ben verworven ten aanzien van het pas sagiersvervoer door de lucht. Overigens bleek ons uit gegevens die wij ontvin gen, dat de interesse, welke de Konink lijke Rotterdamsehe Lloyd thans aan de dag legt voor het luchtverkeer, niet de geringste vermindering van activiteit te water meebrengt. De Lloyd gaat het steeds meer zoeken ln de combinatie van passagiers- en vrachtschip. Van de 31 schepen, die de maatschappij ln 1939 bezat, zijn er 19 tengevolge van oorlogshandelingen ver loren gegaan. Thans is het eigen bezit weer 22 schepen. De regering gaat in Amerika zes „Baby-Flattop" schepen kopen (dit is het type van de „Overijssel"). De Lloyd hoopt er daar twee van over te nemen. Bovendien komt dit voorjaar bij Wilton-Feyenoord klaar de „Ga- roet" en is aan de Rotterdamse Droog dokmaatschappij opdracht gegeven voor de bouw van de „Slamat". Dit zijn dan gecombineerde passagiers- vrachtschepen van het type van de „Brastagi." De totale tonnage van de passagiers schepen komt hiermede op 250.000 ton (in 1939: 265.000 ton) en van de vracht schepen op 286.000 ton (in 1939 eveneens 265.000 ton). Gecommentarieerd bedui den deze cijfers een voordelig verschil in kwantiteit, doch een nadelig verschil in kwaliteit. Een tenslotte verwacht men spoedig ondertekening van het contract voor hej bouwen van de „Lankoeas", de „Bil. tar" en de „Mataran," drie namen, die reeds vroeger bekend waren op de we reldzeeën. De schepen, die ze gedragen hebben, zijn in de oorlog vergaan. Wat de luchtvaartplannen betreft, er zal nog wel wat water door de Water weg stromen, voordat, het eerste jlieg- tulg van de Kon. Rott. Lloyd startklaar is. Hedenmorgen half elf arriveerde Prins Bernhard als inspecteur-generaal der Kon. Landmacht in gezelschap van majoor Geertsema, overste Maas, ma joor De Boer, ritmeester Dorhout Mees en luit. De Buisonjé, aan de Storm school te Bloemendaal, waar hij ver welkomd werd door de commandant der school, de res—majoór J. H. A. K. Gualtherie van Weezel. Na de officiële ontvangst maakte het gezelschap, waarbij zich hadden aan gesloten de generaal-majoor J. H. Jager, bevelhebber van het eerste militaire gewest, met zijn adjudant, kolonel B. A. Sjoerdsma, luit.-kol. jhr. Michiels van Kessenich en de garnizoenscom mandant luit.-kol. H. W. Lenderink, een rondgang door de terreinen, waar het demonstratiepeleton der school enige oefeningen liet zien, waaronder de 1700 meter lange hindernisbaan, para chutespringen, het springen uit rij dende auto's. Na de lunch, welke de Prins in de Stormschool gebruikte, werd het gezelschap, waarbij zich in middels de burgemeester van Bloemen daal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, had ge voegd, naar de duinen aan de Zeeweg gebracht, waar aanvallen op een kaze mat en het een tankhinderlaag bij woonde. Kap. C. de Ruiter, hoofdinstructeur der school, gaf explicaties bij de de monstraties. Hedenmorgen tien minuten voor tien is brand uitgebroken in de inktmakerij van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad. Drie door onbekende oorzaak ontstane ontploffingen verwondden vier zich in de onmiddellijke nabijheid bevindende per sonen aan het gezicht of aan de benen. De eigen brandweer was spoedig ter plaatse en toen de Haarlemse brand weer bij de brand arriveerde, was het vuur zo goed als gedoofd. Alleen een grote rookontwikkeling deed nog den ken aan een groot vuur. Een hoeveel heid papier en materiaal werd door het water licht beschadigd. De Bloemendaalse politie hield giste ren twee Haarlemmers aan, die op ge fingeerde lijsten ten eigen bate geld collecteerden. Zij belden huis aan huis aan en vroegen een bijdrage tot onder steuning van kinderen van oud-illegale strijders. Het geld zou bestemd zijn voor Voïksherstel en het Geertruidafonds. Reeds eerder werden deze heren in Aerdenhout gesignaleerd, waar zij ech ter ongestoord hun gang hebben kunnen gaan. De buit za) daar wellicht groter zijn geweest dan in Bloemendaal. Vrijdagavond houdt de afdeling Heem stede van de K.A.B. een jaarvergade ring in het kath. verenigingsgebouw. Aftredende bestuursleden zijn de heren N. J. v. d. Linden, N. v. d. Erf, G. Brou wer en J. Couenberg, waarvan laatst genoemde zich niet herkiesbaar heeft gesteld. De jaarverslagen van de onder afdelingen zullen gebundeld en aan de leden gezonden worden. Het Katholiek Gemengd Koor te Heemstede heeft besloten over te gaan tot de oprichting van een kinderkoor, dat als een onderafdeling van het grote koor beschouwd moet worden. Het ligt in de bedoeling 18 Februari met de re petities te beginnen. Het spreekuur van de burgemeester van Zandvoort is bepaald op elke Woensdag van 10 tot 12 uur. voor het eerst Woensdag 11 Februari a.s De bijeenkomst, welke de afdeling Bennebroek van de Katholieke Actie Dinsdagavond in het R.K. Verenigings gebouw hield, is uitstekend geslaagd door de rede van kapelaan J. Karskens uit Amsterdam over het onderwerp „Vastengebruiken in het Katholieke ge zin." Na ingeleid te zijn door de mode rator, pastoor L. F. Janssen Schmidt, begon spreker met er op te wijzen, dat hij feitelijk niets nieuws kan vertellen, maar alleen een poging wilde doen de goede gebruiken, die voorheent alle katholieke gezinnen gedurende de grote Vasten vrijwillig op zich namen, te doen herleven. Hij drong er daarom op aan. dat het z.g. snoeptrommeltje weer zou worden ingevoerd en dat de mannen weer zouden trachten, het roken iets te verminderen, zonder dat hun humeur er onder zou lijden. Hij spoorde daarna de aanwezigen aan, met de grotere kin deren de vastenmedidaties te bezoeken Een knapenkoor luisterde de bijeen komst op met uitmuntende zang. Hedenavond vergadert de propaganda club van dte K.V.P. in hotel Flora. De heer W. v. Dam zal inleiden het onder werp „Hebben de katholieken ook in deze tijd nog een taak te vervullen- in de Staatkunde". De heer Adr. Witte- man belicht voorts enkele actualiteiten. Donderdag 5 Februari om 8 uur ko men de leden der K.V.P., afdeling Noordwijkerhout, in vergadering bijeen in Hotel van der Geest. De agenda ver meldt o.a. candidaatstelling Tweede Ka mer en vaststelling contributie 1948. Als spreker treedt op de heer Th. A. Ilooi.j, met als onderwerp „De politiek van de K.V.P." Onze sportredacteur telefoneerde hedenmorgen uit St. Moritz: De föhn, die de gemoederen te St. Moritz in rep en roer bracht, heeft blijkbaar de aftocht geblazen. Nadat het gisteren overdag sterk gedooid had en zelfs vanacht om 2 uur de thermometer niet onder het nulpunt kwam, is het vanochtend weer iets kouder geworden. Er is lichte sneeuw gevallen en de gisteren uitgestelde ijshockeywedstrijd kon vanochtend om 8 uur worden gespeeld. Ook de slalom kon ongehinderd doorgaan. Maar het kunstrijden voor dames moest op nieuw naar een latere datum worden verschoven. y In een heden gehouden korte vergade ring der Eerste Kamer is het nieuwe lid mr. Th. Wijers (K.V.P.) 'beëdigd. De voorzitter deelde mede, dat het zijn voornemen is de Kamer tegen Dinsdag 10 Februari 8 uur bijeen te roepen. De algemene politieke beschou wingen over de Rijksbegroting voor 1948 zullen beginnen in de vergadering, welke Woensdag 11 Februari 11 uur be gint. Naar wij vernemen, is men thans binnen d'e Curacaose delegatie tot volledige overeenstemming gekomen. De Curacaose delegatie is intens be zig met detailstudies zowel betref fende de inwendige structuur ais de bovenbouw van het Koninkrijk. Ver moedelijk zal de volgende week een openbare vergadering worden ge houden. Binnen de Curacaose delegatie zijn drie commissies gevormd resp. ter bestu dering van problemen betreffende de na tionale en internationale politiek, de methoden om te komen tot feitelijke democratisering van het bestuur op Curacao en de staatsrechtelijke recon structie van het Koninkrijk. Van Neder landse zijde wordt hierbij grote mede werking ondervonden. De conferentie, die aanvankelijk op drie weken was beraamd, zal thans ver- .moedelijk, in verband met de talrijke detailpunten, welke behandeld moeten worden, wel langer dan één maand du ren. Van de zijde van de Curacaose de legatie is het verzoek gericht tot mi nister Jonkmanom nog deze week ln bespreking te treden over de onmiddel lijke feitelijke en noodzakelijke verande ringen .betreffende de democratisering van het bestuur en de zelfstandigheid van Aruba. Mr. J. Schreuder is benoemd tot se cretaris van de Curacaose delegatie. Omstreeks tien uur ontstond vanmor gen door nog onbekeride oorzaak brand in de sulfaatfabriek van het Hoogoven- bedrijf .te IJmuiden. Het dak van het fabrieksgebouw, dat door de oorlogs handelingen zwaar is beschadigd, was tijdelijk afgedekt met rietmatten. Deze werden een gemakkelijke prooi der vlammen. Dank zij het snel ingrijpen van de vrijwillige fabrieksbrandweer kon uitbreiding worden voorkomen. Je behoeft voortaan geen witte eieren meer te brengen", zei ik tegen de melkboer, „en daarmee uit. Bruine eieren at ik (drie minuten gekookt) vóór de oorlog en als je ziet hoeveel kuikens er na de bevrijding tot volwas sen kippen zijn uitgegroeid, is het nu een kwestie van eisen". „Meneer, bruine eieren worden niet meer gemaakt", ver klaarde de man. Dit gesprek had ik met de mij toege wijde leverancier een paar weken ge leden en ik kom u nu te wapen roe pen, omdat de Barnevelder kip met haar grote bruine eieren in de beste dagen van haar productie is. In „Boer en Tuin der" lees ik zelfs, dat voor 1948 dertig millioen van die kokkers verwacht wor den, waarvoor meer dan 200.000 kippen zich zullen inspannen. Bij een bevolking van 9 millioen zielen zouden we dus per jaar per hoofd 3 bruine eieren kunnen eten. Er is echter een maar aan ver bonden, want in het buitenland is men gek op die bruintjes en u begrijpt, dat deviezen Ook daar is raad op. Een collega nam uit Curacao een kistje sigaren mee met een wonderlijk verleden. De tabak was van Sumatra haar New York gebracht en vandaar naar Nederland geëxpor teerd. Daar werden er sigaren van ge maakt, die geëxporteerd werden naar Curagao en vandaar vloog dat kistje weer via New York naar Haarlem. Nou, als ik er een opsteek zit de hele om geving mee te snuiven en alleen de lan ge pluim witte as is al een tentoonstel ling van vaderlandse sigarenmakers- kunst. Kunt u beslist geen groot brum e» krijgen, tracht dan eens een relatie 1® het buitenland te vermurwen. Misschien lukt het met Pasen dubbel te smul len van een ei, dat in ons land gelegd is en dat via Londen in het Hollandse eierdopje terecht komt. Of is het een voudiger naar Barneveld te reizen? P.S. Dit verhaaltje heb ik bewaard totdat de sigaren op waren. Spaar u dus de moeite. Besteedt men vandaag de dag en wel juist voor de allerzotste en meest waarde loze prullen fantastisch hoge prijzen, een goed stuk werd na de oorlog, ondanks de herhaalde prijsverlagingen, practisch niet meer bekeken. Reden waar om de Kunst- en AntiquiteitenhandeJ J. J. Heijnen, Zijlweg 111, Tel. 17877, zijn reeds bij herhaling verlaagde prijzen voor schilderijen, w.o. de mooiste exem plaren van oude en moderne meesters, kunstvoorwerpen, antiquiteiten en curiosi teiten nogmaals en thans met 70 reduc tie op de prijzen van 1947 verlaagt. (Adv.) Het Nationale Comité „Handhaving Rijkseenheid" heeft 2 Febr. een tele gram verzonden aan de minister-presi dent, naar aanleiding van de aankondi' ging van de radiorede van de Koningin Daarin wordt o.m. gezegd: Het Com'" té wil niet verhelen, dat het van de mededeling met grote bezorgdheid heeft kennis genomen. Het is niet nodi? tegenover Uwe Excellentie in het licht te stellen, dat een dergelijke radiorede, welke ongetwijfeld een politieke strek king heeft, niet alleen in vredestijd on gebruikelijk is, maar dat daaraan zee-- ernstige, met name constitutionele be zwaren verbonden kunnen zijn. Het grote gevaar bestaat, dat Hare Majesteit zich op de een of andere wijze zal uitlaten ten gunste van het tot dusver gevoerde beleid, dat naar de inzichten van de grote meerderheid des volks, rampzalige gevolgen moet heb ben voor ons land. ons volk, voor de volkeren van Indië en voor de monar chie. Indien Hare Majesteit zich, zü het indirect, zou uitspreken ten gunste van dit beleid, dan zou dit zodanig kunnen worden opgevat, met name in het buitenland, dat onze consti tutionele gebruiken niet kent, dat Hoogstderzelver persoon vereen zelvigd wordt met de regerings politiek, hetgeen in verband met de stemming in den lande, ten aanzien van die politiek in hoge mate be denkelijk zal zijn voor het prestige der monarchie." Ondertekenaars van het telegram waren o.m. prof. P. S. Gerbrandy, Cb- J. I. M. Weiter en generaal Winkelmah' Van gezaghebbende zijde in Den Haatf is bevestigd, dat de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, deze ween te Brussel de besprekingen zal bijwm nen tussen de Belgische premier, Spaak' en de Britse minister van Staat, McNcm over het door Engeland en Frankrijk voorgestelde plan voor een Westelijk' Unie. IJMUIDEN, 4 Febr. Een stoomtrawler f 7.000. R.O. 53 Dirkk f 14.890, IJm. 99 Batavia f 14.80. IJm. f 9570, IJm. 117 Prinses Beatrix f 4.660, £7. 107 f 5.830, Kw. 83 f 8.930, een Deense K° ter L. 60 f 2.320. De aanvoer bestond m den uit 50 kisten tarbot en tong, 100 K' ten kabelj ouw, 80 kisten schar, 3800 kiS}%, verse haring, 20 kisten schol en 25 MSJgj diversen. De haringprijs bedroeg f tot f 8.10 per 50 kg. (Niet-officiële koersen) Woensdag 4 Febr. 1948. Vorig slot 3-3'A Nederland 1947 98*4 Ned. Handel Mij., eert. 187 V4 A.K.U. 194% Van Berkei's Patent 128 Calvé-Delft eert. 209 Van Gelder nwe. aand 161 Kon. Hoogovens eert. 200% Unilever cert. 330V2 Ned. Kabel nw. aano 324% Philips 407 Kon. .Petroleum 35.9(4 Idem (nieuwste) 344% „Amsterdam" Rubber 179» Holl. Amerika Lijn 227 Kon. N. Stoomb. Mii 193 Scheepvaart Unie i88*'? H.V.A. 249% Deli Mii. eert 188% 98* 183 129 206*4 333 189# 187#' Amsterdam. 3 Febr. Amsterdam, a rem. - De beurs kenmerkte zich vandaaS j<r nieuw door een vaste stemming vendige handel in vrijwel alle lingen. Industriële aandelen lagen af gevraagd in de markt, met nam® d>f Kon. Hoogovens en >-ert. Unileveu r){. tegen oplopende koersen uit aenUiliV' werden genomen. Ook voor r W aandelen bestond goede belangstel Indische cultuuraandelen eveneens een vaste ondertoon. ctoC':' In de scheeovaarthoek stegen tc dividenden Ned. Scheepvaart unw f 336.—. db' Op de Staatsfondsenmarkt kon .£e0\' larlening nog iets aantrekken, ae^, rige leningen waren weinig vera»*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2