VERHOGINGSDEBATTEN Fantast voor de rechtbank Zilveren jubileum keuringsdienst voor narcissen De schoolmelkprijs en de belasting der bioscopen Wanneer landen gaan devalueren, Rusland wenste uranium van België Wij luisteren naar Hoe spelen de R.K.clubs? Guerilla-activiteit in Griekenland herleeft Amerikaanse soepen veel te duur verkocht AGENDA Vijf verdienstelijke leden jubileren mee DR. PLESMAN OVER DE VUEGVELDPLANNEN r~ CHEVROLET - BUICK VSSF DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 GEMEENTERAAD HAARLEM Vermakelijkheidsbelasting Hamerstukken Burgerlijke Stand MARIEMMA Politienieuws 1 RUZIE ONTAARDDE IN HANDGEMEEN Zwarte wolhandel Verbetering bij de tram DISTRIBUTIENIEUWS HEEMSTEDE Afscheid Broeder Henricus Botsing tussen tram en auto (Vervolg van pag. 1) BENNEBROEK Resultaten Nederlandse skiër» te Arosa Scheepvaartberichten IREiS Laatste opgave OP ZONDAG 8 FEBRUARI Beurs van New York 56,. f?» ?§5 Beurs van Amsterdam •MAR** TERUGGAANDE De raad van de gemeente Haarlem is Woensdagmiddag in openbare vergade ring bijeengekomen onder voorzitterschap van burgemeester mr. P. Cremers. In het begin van de zitting deed de voorzitter mededeling van het huwelijk van het C.P.N.-raadslid, mevr. Averink, die mevr. Van Ommëren geworden is. Mevr. ScheltemaConradi legde daar na een verklaring af, waarin zij de raad ter kennis bracht, dat de Party van de Vrijhei^, waarvan zij deel uitmaakt, is omgezet in de Volkspartij voor Vryheid en Democratie. Naar aanleiding van het voorstel een bedrag van f 14.500 ter beschikking van B. en W. te stellen om het tekort te dek ken, dat de schoolmelkvoorziennig in 1948 voor de gemeente zal opleveren, vroeg mevr. Van Ommeren een overzicht van de melkverstrekking op de scholeij. Haar fractie kon de maatregel van het plaatselijk schoolmelkcomité, om de res pectievelijke bijdragen van de ouders met 5 cent te verhogen, niet bewonderen. Is het niet mogeiyk de melk goedkoper in te kopen en op het vervoer te bezui- ningen? zo vroeg dit raadslid. De heer v. d. Veldt (K.V.P.) kon zich in grote lijnen met de opmerkingen van zUn vrouweiyke collega verenigen. Hy vond de verhoging van de prys ook niet sym pathiek en verwierp met kracht het ar gument, dat daarvoor toch kinderbijslag wordt gegeven. Wethouder Geluk zeide ln zyn ant woord, dat niet alleen de melk duur der geworden was, maar ook de leve ring in kwart-liter flesjes, hetgeen pas weer is ingevoerd, hogere kosten met zich gebracht heeft. In onze ge meente drinken 13.000 kinderen schoolnielk. Van hen betalen er 8200 de hoogste bydrage, n.l. 30 cent. Het grootste gedeelte betaalt echter min der dan de melk aan de gemeente kost. Spr. meende, dat, wanneer men des zomers zoveel geld aan ys voor de kinderen, besteedt, men toch ook wel wekelijks een bydrage van 15 tot 30 cent kan bydragen voor de school- melk. Het voorstel van B. en W. werd nlema z. h. st. aangenomen. Vervolgens kwam ter tafel het voor stel om voorzieningen te treffen ln de gemeenteiyke zweminrichtingen aan de Kleverlaan en de Houtvaart, waarvoor een som van f 13.750 nodig is. Het raadslid Proper (C.P.N.) Infor meerde. of er al contact was opgenomen met Ged. Staten. Wethouder Geluk antwoordde, dat dit Inderdaad reeds was gebeurd en dat, wanneer de raad het voorstel goedkeurt, spoedig toestemming te verachten is om met de uitvoering van de plannen ter verbetering' te beginnen. De heer Voogd (P.v.d-A.) bracht enige klachten ten aanzien van de toestand in het zwembad aan de Kleverlaan naar voren, deze zullen echter by de begrotings debatten aan de orde komen. Het voor stel werd met algemene stemmen aan vaard. De verhoging van de subsidie over 1947 voor de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ontlokte het communistisch lid Proper de vraag, hoe de minister by zijn overwegingen, of deze instelling voor hogere subsidie in aanmerking komt, aan het aantal van 67.000 Katholieken in de gemeente Haarlem is gekomen. Spr. had navraag gedaan by het Bevolkings register, waar me» hem mededeelde, dat. volgens de laatste gegevens, in November 1947 geregistreerd stonden: 59.000 Katho lieken, waaruit hy meende te moeten concluderen, dat de minister verkeerd zorg dan intijds voor góede belegging. Profiteer van de 70 reductie waarmede de Kunst- en Antiquiteitenhandel J. J. Heünen, Zijlweg 111,. Tel. 17877, zijn prijzer van 1947 nogmaals verlaagt. (Adv.. was ingelicht. In beginsel ging spr. ech ter met het voorstel accoord. Wethouder v. d. Wall stelde hem ge rust en verklaarde, dat de zaak volko men in orde was. By het bepalen van een subsidie wordt namelijs uitgegaan van een vastgesteld vermenlgvuldigings- cyfer. Het voorstel werd hierna aangenomen. f Lang stond de raad stil bij de wijzi ging van de verordening op de heffing en invordering van vermakelijkheidsbe lasting. v De heer Happé (P.v.d.A.) uitte een woord van protest voor de wyze, waarop deze belasting aan de gemeenten wordt opgelegd. Spr. besprak de verschillende bezwaren, die hij tegen de heffingen had en wees op de gevaren, die uit de nieuwe verordening zouden kunnen voortvloeien. De heer Happé diende een motie in betrekking hebbende op de vermakelyk- heidsbelastlng voor bioscopen, die onder de heffing van 35 pet. zullen vallen. Deze motie had de volgende inhoud: de raad, van oordeel, dat de voorgestelde verhoging van de "vermakelijkheidsbelas ting kan leiden tot een aanzienlijke ver mindering van het vertonen van speel films met een culturele of sociaal-pae- dagogische strekking, nodigt B. en W. uit stappen te ondernemen by de Vereni ging van Ned. Gemeenten, waardóór wordt bevorderd, dat aan daarvoor in aanmerking komende films het praedi- caat „waardevol" wordt verleend, zodat het mogeiyk zal worden films, wat het heffingspercentage betreft, geiyk te stel len met toneelvoorstellingen <20 hef fing). Mévr. Scheltema (V.V.D.) merkte op, dat de raad eigeniyk min of meer in een dwangpositie geplaatst is. Zij had eveneens bezwaren tegen de heffing van 35 voor bioscopen. Goede films, aldus spr., zyn voor het cultureel peil van het volk van grote waarde, zowel de massa als de opgroeiende jeugd wordt daarmee bereikt. Zêj wees in dit verband op hét belangrijke werk van de Kath. Film actie in België, wakr men in de strijd voor de goede film prachtige resultaten boekt. Mevr. Scheltema achtte het ook nood zakelijk, dat de verhoogde belasting doorberekend werd op het publiek, zy kan zich niet achter de motie stellen, omdat het volgens haar niet aan de overheid is uit te maken, of een film waardevol is of niet. Spr. betreurde het," dat circusvoorstellingen met 35 zullen worden belast. De heer Hooy (K.V.P.) onderstreepte wat mevr. Scheltema had gezegd en zeide, dat de circulaire van de minister het recht van de autonome gemeenten wel erg aantastte. 'Spr. is geneigd het antwoord van het college af te wachten. Wethouder v. d. Wall repliceerde. Het peil van onze steunnormen Is voor ons College een punt van grote zorg, aldus de wethouder, wy hopen binnen kort in staat te zyn hierin enige ver betering te kunnen brengen. Dit zal echter onmogelijk zyn wanneer onze belasting-reserve niet wordt uitgebreid. In dit licht moet. het gehele voorstel worden gezien. Spr. uitte de wens, dat de Haarlemse bioscoopdirecteuren (die, op de publieke tribune gezeten, de raadszitting by- woonden) goede ontspanningsfilms en goede culturele films zullen biyven ge ven. De motie, waarin het woord „waar devol" intussen was gewijzigd in „cul tureel of met paedagoglsche strekking", achtte spr. voor het ooilege te aanvaar den. Hy was wat de circusuitvoeringen betreft bereid een 20 -heffing toe te passen. De motie-Happé werd aangenomeft met de stem van mevr. Scheltema tegen. Het voorstel van B. en W. werd daarna in zijn geheel goedgekeurd. De volgende agendapunten werden zonder op- of aanmerkingen goedge keurd: het voorstel om het restant van twee geldleningen af te lossen en een nieuwe lening, groot f 300.000, aan te gaan tegen een rente van 3 met een looptijd van 20 jaar; voorts de ont- werp-begrotingen voor n)48 van de Keuringsdienst van Waren en van ver schillende woningbouwverenigingen; de aankoop van percelen grond aan de Oost- zy'de van de Zomervaart voor een bedrag van f 10.880 ln het belang van de volks huisvesting en in het kader van de uitbreidingsplannen; het herstellen van oorlogsschade aan schoolgebouwen en civiele bouwwerken ten bedrage van f 43.228.30 en tenslotte het vaststellen van H.B.S.-A en -B-afdelingen op de twee nieuwe lycea, het Lorentzlyceum en het Coornhertlyceum. Na een kleine toelichting van B. en W. werd voor de restauratie, van de Waalse, kerk een subsidie van f 64.358.— toegekend en besloot de raad de uitoefe ning van het beroep van nachtwaker afhankelijk te stellen van een vergun ning van B. en W. Wel byzonder glad van tong en behept met een' ziekelijke aanleg tot het opdissen van fantastische verha len was de 35-jarige promotor A. M., die zich hedenmorgen voor de Haarlemse rechtbank wegens op lichting en valsheid in geschrifte had te verantwoorden. In Mei van het vorig jaar vervoegde deze zich aan het St. Joseph rusthuis te Beverwijk en deed Jhet tegenover de moeder-overste voorkomen, dat hij ver tegenwoordiger was van de Maggi-la- brieken. Hij vroeg haar, of er nog klach ten waren met betrekking tot de alge- leverde producten, waarop de overste, na de keukenzuster te hebben geroepen, hem vertelde, dat er een bus bouillon korrels was gekomen, die slechts ten Geboren: A. M. A. Mul—Tulen d; C. Klinkhamer—van Groningen d; E. van Boekhovende Jong d; D. G. de Zwart Biesbrouck d; J. H. van der Werff— Eshuis d;; A. F. GrünewaldHouting d; M. Hoofiën—Vos d; J. W. Wijnands— Wepers d; A. Jordan—Wezenaar d; M. E. Schreursvan Kempen z; S. Strijbis— Vreugdenhil z; J. HaanDollé z; M. A. van ErpCramer z; M. C. J. Bergmann Zweiphennig z; M. C. Andelavan Ondertrouwd: K. de Haan en W. Spij kerman, H. G. M. Sieverding en J. M. A Albers v. d. Linden, J. M. Tullenaar en A. A. van Muijen, K. Tromp en S. van den Tweel, C. A/Lukaart en U. van Dam, G. M. Wassink en M. van der "Niet J K. Kooiman en J. M. van Hos sen, J. Philippd en S. de Man, G. Am- meraal en E. L. Terpoorten, J. Gijzen en M. van Stijn, P. W. Oversteegen en J. M. Ruijgrok, A. de Jong en. J. Wülem- sen, C. F. van Swaaningen en J. D. IV; Düderstadt, A. Licht en S. H. van den Bosch, G. van Kordelaar en A. C. van Dansik, H. T. Olijerhoek en A. van Dos- selaar, J. H. Metselaar en C. J. de Klerk, L. C. Blok en J. A. van de •Pol, F. L. Steenkist en M. M. Gieliam, IJ. Boter blom en A. C. van Meel, J. B. de Zaaqer en S. E. Remyn, L. J. Visscher en J. M. Bosman, H. van Loevesijn en T. A. van der Aar! H. J. de Maaker en H. W. Goldschmeding, E. Schaap en C. van Wees, W. van Leen en A. M. Leuven, J. C. T. Melchers en L. H. Keizer, J. van den Bèrg en C. J. J. Das, C. Blesgraaf ën E. B. van Kleef, J. P. Ponstijn en C. B F. Voordouw, D. Bierhaalder en C. W Verhaar, H. J. Cramer en M. Borst, J. Scheelings en J. C. Koster. Gehuwd: H. H. Schafer en M. F. van Wunnik, J. C. Willemse en J. C. Schoen, F. E. H. Vogelsang en D C. de Vries, W. van de Steeg en G. J. Otte, P. M. Molenaar en C. C. van Assema, A. P. Huijbens en M. E. A. van Kleeff, M. Ooteman en J. A. van Leeuwen, A. G. van Asperen en M. van Wort, G. Gei- lings en C. M. Broekhof, J. J. van Es en C. M. Spoor, A. Beumer en J. ter Horst. J. G. Koster en A. Spaan, H. J. A. D.x en J. A. Kompier, A. W. Krouwels en M E. A. van den Hoek, J. Roffel en K. van der Wal, J. A. de Vries en H. Mars man, O. S. K. Mars en N. Doze, A. M. Kaas en M. Philipoom, G. van der Bijl en T. Talens, J. Uileman en J. Hentenaar, G Grin en C. Venings, J. C. L. Mol en G van Dam, L. B. Konijn en E. P. Tuij- ten, H. Koridon en J. S. Eggermond, J. van Leeuwen en H. E. C. Waage, K. de Haan en W. Spijkerman. Overleden: P. Loppersum—Voogd, il j„ Luciferstraat. De Spaanse danseres Mariemma heeft tydens de dansavond, welke zy in de Stadsschouwburg gaf, stormenderhand de harten der Haarlemmers veroverd, door hen iets te laten proeven van het zonnige Zuiden, waarvan zij de personi ficatie is. Met haar gracieuze en tegelijkertijd temperamentvolle dansen, doch ook door haar charmante verschijning in telkens andere kleurrijke costuums is zij er in geslaagd de nuchtere, steeds gereser veerde Bloemstedelingen zo te ontdooien, dat zij niet alleen gul waren met ap plaus, dat soms tot ovatie aangroeide, maar zelfs door luide toejuichingen van hun enthousiasme en bewondering blijk gaven. Het was evenals vorig jaar een zeer gevarieerd programma, dat Mariemma haar toeschouwers bood. Een keur van Spaanse volksdansen vormde de hoofd schotel, daarnaast werden enige stijl dansen uitgevoerd. De danseres munt vooral uit in het eerste genre, waarin zij zich spontaan geeft en een uitweg vindt voor haar scheppende fantasie zy ontwerpt n.l. haar dansen zelf. In de styidansen, o. a. ,.E1 Corregtdor" en „Les raisins" van de Falla, is zy niet zichzelf. De figuren en bewegingen mogen technisch af zyn, men mist ech ter het heilig vuur, dat haar in de „dan- ses populaires" bezielt, al zijn de dans passen daarin minder geacheveerd, iet wat willekeurig. Het beste waren wel „Baile Asturiano'' op muziek van de Isla, ,,Cuba" van Albeniz en enkele Bas- kischè dansen. Het strakke rhythme van haar castagnetten en hakken ac centueerde de meeste dansnummers, waarby Mariemma op de piano werd begeleid door Enrique Luzuriaga, die behalve een goed accompagnateur, een meesterlyke solo-pianist bleek te zyn, wie men een toegift, een klankrijke ver tolking van"„Danse rituelle du leu" van de Falla wist af te dwingen. Jesus Ruiz begeleidde enige dansen op de guitaar. Mariemma, die verschillende malen moest bisseren, werd een bloemenhulde gebracht. A. S. Qe Amsterdammer, D. v. D., werk zaam bij een radiohandelaar in de hoofdstad, kreeg onlangs de opdracht een radiotoestel in Haarlem te verko pen. Hij deed dit inderdaad, maar be hield het geld, f 460, zelf. De man is in arrest gesteld. Op verzoek van controleurs vUn een expeditiebedrijf hield de Haarlemse po litic op het Plein een vrachtauto aan, dié uit Den Haag afkomstig was, een agent stapte in en de tocht werd nor maal voortgezet naar de plaats van be stemming, een expeditiebedrijf aan het Spaarne. Daar aangekomen bemerkte ae politieman, dat de chauffeur een acte- tas wegstopte in een groot gat. Nieuws gierig maakte de agent de tas open en vond vier flessen jenever. De chauffeur H .M. N. en de 37-jarige G. N. werden aangehouden. Bioscopen Rembrandt: Geef 'm de ruimte (14 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Gevangen Hart (14 j2. 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Maria Candelaria (18 j.), 2, 4.15 uur, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Het Portret (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: Hoe groen was mijn dal (14 j.), 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur; Spaarne- theater: De verborgen schat (14 j.)2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdag 5 Februari Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Ze wisten wat ze wilden", 8 uur. Vrydag 6 Februari Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V. 8 uur. Stadsschouwburg: Residentietoneel met „Toontje heeft een paard getekend", 8 uur. DAG EN NACHT dele gevuld was. M. beloofde haar, dat een en ander zou worden onderzocht en dat zij schadeloos zou worden gesteld. Al pratende bracht hij het gesprek op Amerikaanse soepen, die hij in blik te koop had. Hij zei, dat dit de laatste wa ren en wist het tenslotte zover te krij gen, dat de overste tot kopen besloot. De prijs van deze blikken, zes in totaal, bedroeg f415.80. Tot verbazing van de moeder-overste, die gewend was de Maggi-fabrieken per giro te betalen, vroeg M. contante betaling. Zy voldeed echter aan zyn verzoek en ontving toen een kwitantie, die later valseiyk ondertekend bieek te zün. Toen de zaak nader onderzocht werd, kwam aan het licht, dat M. in het geheel niets met de Maggi te maken had en dat de bussen per stuk slechts f 14 hatjden mo gen kosten. Nadat de beide zusters voor de recht bank haar verklaringen nog eens had den herhaald, verklaarde verd., dat de blikken afkomstig waren van de repa- triëringsdienst in Limburg. Met omstan dige verhalen probeerde hij zijn optre den in een goed licht te stellen en wees hij er op, dat men al zijn verhalen psy chologisch moest bezien. Zij dienden slechts om zyn cliënten wat „kneedbaar" te maken. Waarom ondertekende u dan met een valse naam? Omdat mij in 1943 het v.erbod was op gelegd om in de handel te gaan. De Officier van Justitie eiste een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek. Uitspraak 26 Febr. Een wasindustrieel zag een van zyn bakfietsen onbeheerd voor zijn fabriek staan. Hij ging naar buiten, deed de bak open en zag. dat er 100 knotten wol in lagen. Uit zijn humeur riep hij -zijn employé A. L. S., die de verantwoor delijkheid voor de bakfiets had, en het gevolg hiervan was, dat er een heftige ruzie tussen beiden onstond, die ont aardde in handgemeen. Op dat moment kwam een zus van S. met haar man, de 40-jarige militair-chauffeur G. J. E., aan wandelen. Mej. S. mengde zich ook in het gevecht en toen zij een paar stevige klappen kreeg vond haar echtgenoot het welletjes. Met èèn slag sloeg hij de industrieel knock-out. Den dokter, dié spoedig ter plaatse aanwezig was, con stateerde een hersenschudding. De dok ter, die blijkbaar van snpl handelen hield, belde daarna direct 'de economi sche dienst van de politie op, die de wol in beslag nam. Bij nader "onderzoek van de zaak bleek, dat een 35-jarige transportarbei der in Tilburg een partij wol voor 1.60 per knot had gekocht. Hij verkocht ze aan de militair E., die in Tilburg is gelegerd, maar in Haarlem woont, en deze deed het voor 2.50 per knot over aan S., de bediende van de wasindustri eel. Aan het licht kwam nog, dat S. sinds Augustus iedere 14 dagen 50 knot ten wol kocht. S. en de militair zijn in arrest gesteld. Op het ogenblik is de N.Z.H. bezig het oude wachthuisje weer een pdaats te geven by de bushalte- Kleverlaan Iepenlaan te Bloemendaal. Dit is een helë verbetering, want de halte bevindt zich op een tochtige hoek. Ook de huisjes van het eindpunt van lijn 3 te Heemstede, Aerdenhout en Dij de Kwakel en de Eindenhoutstraat wor den weer neergezet. Het wachthuisje bij ,ple Schouwtjeslaan zal van nieuw glas worden voorzien. Vrydag 6 Februari Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) rest J, Ka t/m Kef, 8.30—12.15 en 2—4.45 uur. Bloemendaal (Hartelustschool) N-O, 9—12.30 en 2—4 uur. Heemstede (Binnenweg 160) 912.15 uur Het-Him en 2—4.30 uur Hin-Hof. Broeder Henricus, dirigent vah het kerkkoor uit de parochie O. L. Vr. He melvaart, nam Dinsdagavond in het Verversingshuis „Groenendaal" afscheid van het zangkoor en de parochianen en hij deed dat op zeer muzikale wijze. Er was voor deze avond een programma samengesteld van geesteiyke en profa ne liederen. De scheidende dirigent werd op har- telyke wyze gehuldigd. De heer J. Cor- bee las een afscheidsgedicht voor, waar na de heer H. v. Polanen, secretaris, namens het knapenkoor een kort woord van hulde sprak en daarby het geschenk van de jeugd, een mpoi klokje, aanbood. Daarna hield de heer Corbee een af scheidsrede, waarin hij broeder Henri cus dankte voor de uitstekende leiding en goede vriendschap en hem ter her innering een fraai polshorloge aanbood. Aan het einde van de avond sprak pastoor A. F. v. Noort een woord van dank. Hij-deelde mede, dat het geschenk van het Kerkbestuur helaas nog niet was gearriveerd, maar dat dit zeker zou komen. Als laatste sprak broeder Henricus zelf. Hij hoopte dat,onder leiding van de nieuwe dirigent, de heer J. Ver steeg, even prettig en ijverig gerepeteerd en gezongen zou worden en dat het vooral „Sempre Crescendo" goed zou gaan. Woensdagmorgen geschiedde op het Valkenburgerplein een botsing tussen een auto die uit de richting Bennebroek kwam en een stadstram. De auto werd aan een spatbord licht beschadigd en kon even later de reis op eigen kracht voortzetten. De tram sprong uit de rails, doch was na enige tijd weer in het goe de spoor. Op 16 Maart organiseert de Amers- foortse Zwem- en Polo-club te Amers foort een hoofdklasse-tournooi, waaraan vier der grootste verenigingen in Neder land zullen deelnemen: H. V. G. B. (Haarlem), 't IJ (Amsterdam), Zian (Öen Haag bekerhoudster) en U. Z. S. Z (Utrecht). Na de ondertekening van het Engelsch-Iraanse verdrag te Portsmouth kwam het in Bagdad tot ernstige demonstraties tegen dit verdrag. En dan berekent dr. Plesman verder, dat Burgerveen een kapitaalsbesparing van ruim 170 millioen gulden zou ople veren. Maar, zo zeggen de tegenstanders, aan de verbetering van het oude Schip hol is al zoveel geld ten koste gelegd is het niet beter daarmee voort te gaan? De K.L.M. antwoordt, dat het onmoge lijk is gebleken om het bestaande Schiphol de vereiste uitbreiding te ge ven, waardoor het noodzakelijk zal zijn een nieuw vliegveld aan te leggen. De kosten welke hiermede gemoeid zijn, vermeerderd met de uitgaven, die gedaan moeten worden voor de aanleg van Schieveen, vormen tesamen een bedrag, dat de kosten van de inrichting van een centrale luchthaven aanmerke lijk overschrijdt. Daar komt bij, dat voor de ontworpen spoorlijn Leiden Amsterdam de oplossing Burgerveen een besparing van 25 millioen op de bouwkosten met zich brengt. En dat men door Schiphol-nieuw met Schiphol- oud te combineren de vliegtuigindustrie verdrijft, zodat op een ander vliegveld een nieuwe startbaan zal moeten wor den gebouwd, welke men op circa 4 mil lioen kan begroten. Bovendien zou dit niet de gewenste centrale ligging in de z.g. randstad Hol land opleveren. Voor de toekomst van Schiphol ziet dr. Plesman in zijn plan nen" nog vele mogelijkheden; o.m. zal het technisch bedrijf der K. L. M. er gevestigd blijven. Fokker krijgt er een bij uitstek geschikt terrein en is het met de oplossing van de K. L. M. geheel eens; de opleiding van vliegers kan er gehuisvest worden en luchtvaartclubs zullen op Schiphol een uitstekende ves tigingsplaats vinden. Op onze vraag hoe de situatie nu concreet is, omdat men de ene dag de K. L. M. haar plannen aannemelijk hoort maken en de volgende dag de burgemeester van Amsterdam hoort verklaren, dat de oorspronkelijke pro jecten toch wel zullen worden door gezet, antwoordde de heer Plesman, dat hij uiteraard zijn project eerst voor een ieder heeft kunnen ontvou wen, nadat het aan de regering was voorgelegd. Hij sprak de mening uit, dat ondanks het reeds genomen mi nisterieel besluit ten gunste van een verbeterd Schiphol en een haven Schieveen bij Rotterdam, nu de stuk- •ken op tafel liggen, de beslissing nog zeer wel anders zou kunnen uitvallen. Volgens dr. Plesman geldt thans: beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. De „New York Tiijnes" verneemt uit Brussel, dat de Sovjet-Unie getracht heeft België te bewegen uranium en tin te leveren in ruil voor tarwe. Van de levering van uranium was geen sprake, doch België heeft toegezegd, dat het zal trachten tin voor Rusland te verkrijgen. Toen te Washington bekend werd, dat de Sovjet-Unie dit verzoek aan de Bel gische handelsdelegatie te Moskou had gedaan, heeft men onmiddellijk stap pen ondernomen om een dergelijke transactie tegen te gaan en, indien no dig en mogelijk, te verhinderen. De Belgen zijn gereserveerd in hun uitlatingen omtrent het verloop der on derhandelingen, doch volgens het blad neemt men in welingelichte kringen m Brussel aan, dat <de definitieve beslis sing omtrent tinleveranties aan Rusland berust bij het internationale tin-comité, dat Vrijdag a.s. te Washington bijeen komt. De tinproductie van de Belgische Congo bedraagt 14.500 ton per jaar. De Belgische behoeften bedragen slechts 4.000 ton en het exportsurplus van 10 000 a 12.000 ton wordt door het in ternationale tin-comité verdeeld. Zoals bekend, heeft Rusland zonder succes getracht tin te verkrijgen van Engeland en van Nederland De V.S. hebben aan Belgie te kennen gegeven, dat zij tin als een der essen tiële grondstoffen beschouwen, die be nodigd zijn voor de uitvoering vart het Europese herstelprogramma. Het was niet ten onrechte, dat het bestuur van de vereniging „De Narcis gisteren rijk in de narcissen was gezet, toen deze groep van kwekers van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in Hiliegom byeen gekomen was ter her denking van het zilveren jubileum van de keurings- en controle-dienst. Onder de vele aanwezigen bevonden zich ir. Van der Plasse, directeur-gene raal van de landbouw, de ere-voorzitter E. H. Krelage, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van Bloembollencultuur, prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het rijkstuin- bouw-proefstation te Lisse, dr. A. J Verhage, voorzitter van het B. V. S., en vele andere prominente figuren uit de bollenwereld. Telegrammen van gelukwensen mocht hef bestuur o.m. ontvangen van minis ter Mansholt, die verhinderd was per soonlijk aanwezig te zijn. Als eerste spreker trad de heer D. van Egmond, voorzitter van „De Narcis', naar voren om dank te brengen aan al degenen, die destijds hadden medege werkt om tot stichting van de keurings dienst te komen. Spr. bracht in herinnering, hoe heil zaam „De Narcis" steeds had gewerkt. Was het lidmaatschap in het begin vrij willig gehouden, later werd dit wettelijk voor alle narcissenkwekers verplicht gesteld, waardoor een effectieve wer king werd verzekerd. Een bijzonder woord richtte hij tot degenen, die met de keuringsdienst hun zilveren jubileum vierden, t.w. de tech nisch adviseur, prof. Van Slogteren, de secretaris, de heer H. J. van Voors, de 'controleurs R. v. d. Tang en J. van Leeuwen en de administrateur H. van der Laan. Spr. zag in prof. Van Slogteren dt. redder van onze narcissen, haar cultuur en handel. Vond men hem aan de ene kant wel eens streng, aan de andere kant was men er toch van overtuigd, dat zijn onderzoekingen en adviezen de wereldhandel ten goede waren geko men. Zowel de secretaris als prof. Van Slogteren mochten een prachtige Leer damse vaas met narcissen in ontvangst nemen. Spr. memoreerde het vele werk, dat verricht was door de vorige directeur, de heer Van der Laan, en bracht dank aan de heren F. Limburg en H. van Zonneveld, die resp. in hun functie van directeur en voorzitter eveneens hun beste krachten aan de vereniging had den gegeven. Door het werk van hen allen, aldus spr., zyn onze narcissen tot de sterkste en gezondste gqmaakt van de gehele we reld en is het ook mogelijk geworden, dat ze geschikt zyn voor het Zuidelyk halfrond. Vervolgens kreeg prof. Van Slogteren zelf het woord, die er op wees, dat het er niet alleen om gaat de bollen gezond te maken, maar ook om ze in de gehele wereld in de goede toestand te houden. Hy bracht daarbij naar voren, dat dit niet mogelyk is zonder de hulp van de mannen der praktijk, de kwekers zeli „Misschien ben ik wel eens lastig aldus de professor, „maar als wij ge- makkelyk zijn, verliezen wy onze goe de reputatie". De secretaris schilderde hierna in een uitvoerig' historisch overzicht de veie moeilijkheden, waarmede de keurings dienst in die 25 jaar te kampen heeft gehad, maar ook het succes, dat zij mocht boeken. De keuringsdiensten, die later werden opgericht, richtte men steeds in naar het model van die van „De Narcis". Heeft men nog steeds strijd te voeren tegen de onberekenbare narcisvlieg, de virus en de aaltjesziel zijn tot een mi nimum teruggebracht. In 1943 en 1944 werden nog 30.00(1 roe narcissen voor de export afge keurd. Door de uitstekende verzor ging van de keuringsdienst liep dit na de bevrijding terug tot 5000, ter wijl "het laatste jaar slechts 2500 roe werd afgekeurd, d.w.z. 0.36 pet. van de beplante grond. Ir. Van der Plasse sprak mede na mens de minister zijn dank uit voor het werk van de keuringsdienst, terwijl de voorzitter van Bloembollencultuur, jhr. Van Nispen tot Pannerden, de buiten gewone samenwerking met de algemene vakorganisatie naar voren bracht. Verschillende andere sprekers, o.m. de voorzitter van het B. V. S„ uitten zich in dezelfde geest, voor welke woor den de voorzitter aan het slot van de feestvergadering allen hartelijk dankte Vrijdagavond half acht zal in het R.K. Verenigingsgebouw een filmavond worden gegeven voor ouden van dagen, ^lUDRA.2 v" K'dam "te Bombay. die ook door andere personen bezocht bEIRKEL Valencia-H. v. H. p. 3 Gibr, kan worden. BREDERO Kobe-R'dam 4 v. Penang. Marlies Hulsinga en Dicky Pappèn- heim waren de winnaars in de renklasse van de afdaling der Nederlandse ski kampioenschappen, welke Woensdag middag in Arosa werden gehouden. A. vaft der Stok, verleden jaar winna res van de dames toerenklasse, het- zich weer van haar beste zijde kennen en werd eerste in een zeer behoorlijke tijd. Bij de heren toerenklasse werd Hijmans eerste, terwijl Gijs van de Velde op de tweede plaats beslag legde. Morgen wordt de slalom gehouden. De resultaten luiden: Dames ren klasse: 1 M. Hulsinga, IJsselmonde, 4 45.0; 2 G. de Boer, Overveen, 4.49.2; 3 R van Pallandt, Huis ter Heide, 4.51.4. Heren Renklasse: 1 Pappenheim, Breukelen, 3.43.4; 2 E. van Stabroeck, Glion, 4.37.8; 3 Lifmann, Lausanne, 4.53.4; 4 Frans Eschauzier, Glion, 4.55.2. Dames toerenklasse: 1 A. van der Aerdenhout, 3.41.2: 3 H. TaetsvanAme- rongen, Zeist, 4.03.2. Heren toerenklasse: 1 B. Hymans, 3.30.2; 2 G. van de Velde, Delft, 3.39.4; 3 K Brocades Zaalberg, Zürich, 3.49.4; 4 L. Kortenhorst, Den Haag, 3.54.2. AAGTEKERK 3 te Marseille. ALCHIBA 3 v. Bahia n. Rio de Jan. AMSTELKERK 4 te Takoradi. AMSTELSTAD 4 v. Santos te Rio J. ANTONIA 1 v. Singapore n. Saigon. AVERDIJK 8 te Havana verw. BALI Amst.—Java, p. 3 Minicoy. BLOMMERSDIJK 4 v. Norfolk n. N.Y. BORNEO 4 v. Philadelphia n. N.Y. CLEODORA p. 3 Townso'le n. Sydn. COLYTTO 3 v. La Goulete n. IJmuiden CONGOSTR. 4 v. Dakar n. Havre. COTTICA p. 4 Sagres n. W.-Indië. DORDRECHT 4 v. Stanlowna Haifa. GORDIAS 30 v. New Orl. te Marac'o. IMPORT 3 v. Abö n. Antwerpen. INGEBORG 3 v. Alexandrië n. Zwijndr. JAVA p. 4 Dungenes, A'd.—Batavia. JOH. V. OLD. p. 4 Fantell'a n. Amst. KEILEHAV. p. 3 Kp. Verde n. Las Palm. KELBERGEN p. 4 Kp. Serrat n. Rott LEERDAM p. 4 Ouessant, N.Y.—R'd. LEUVEKERK 2 v. R'd. te Antw. LOOSDRECHT 2 v. R'd. te Bahrein MOEBAI 1 v. St. Ivesbay n. Balikpap. OPHIR 3 v. Soerabaja n. Macassar. "PR. W. v. OR. 3 v. Alexandrië n. Jaffa. RIJNLAND -n. Amst., 4 te Natal (Br.) SAMARINDA 3 te Tandjong Pandang SOCRATES 4 v. La Guaira n. Po Cab'lo SOMMELSD. 2 v. Havana n. N.Orl. ST M'SLUIS 10 v. V.S. te A'd. verw. STR. MAL'KA 2 v. East Lond. ndar Buen.-Aires. TIBA B. A.Rott., 4 te Montevideo. Donderdag HILVERSUM I 301 M. 17.30 Franse liederen. 18.00 Hawaiian. 18.15 Nieuws. 19.00 Nieuws. 19.15 Kwartet. 19.45 Regering. 20.00 Nieuws. 20.15 Steravond. 21.30 Familiecompetitie. 21.50 Gram. 22.05 Vaart der Volken. 22.30 Nieuws. 22.45 Overdenking. 23.00 Kamerkoor. 23.3d Gram. HILVERSUM II 415 M. 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 Skymasters. 17.50 Regering. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orgel. 19.05 Tom Poes. 19.15 Gram. 19.30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.15 Concertgebouworkest. 22.30 Piano. 22.45 Politiek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Vrydag HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Morgengeb. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.15 Boek der boeken. 10.40 Gram. 11.00 Zonnebloem. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Gram. 12.03 Zang. 12.33 Ork. z. naam. 13.00 Nieuws. 13.25 Ork. z. naam. 14.00 Kamerkwartet. 14.30 Gram. 15.30 Muzikaal sprookje. 16.30 Gram. 17.00 Na school. 17.15 Gram. 17 45 Wat het buitenland leest. 18.00 Conc. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 1915 Jonge boeren. 19.30 Oude me lodieën. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.12 Zilvervloot. 20.45 De drie landen. 21.00 Metropole ork. 21.50 Davids zonde en boete, hoorspel. 22.30 Gram. 22.45 Avondge bed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram. 10.30 Vrouw. 10.45 Piano. 11.10 Voor dracht. 11.30 Gram. 12.38 Pierre Palla. Nieuws. 13.1o Virtuoso. 13.45 1400 Koken. 14.20 Gram. 15.00 Dichters. 15.20 Strauss. 16.00 Ork. 16.30 Tussen' twaalf en zestien. 17.00 Ork. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Vogel. 18.40 Kwar tet Corduwener. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Regering. 19.30 Cursus geloof. 20.00 Nieuws. 20.05 Kwartet. 20.30 Cursus. 21.00 Men vraagt. 21.30 Koor. 21.50 Viool. 22.00 Weekover zicht. 22.15 Swing. 22.40 Vandaag en avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 13.00 Songs. Gok er eens op hoeveel het bewa ren van gearresteerden de Haar lemse gemeenschap kost? De begroting geeft er een antwoord op: 6000.Nu begrijpt het Rijk heel goed, dat niet alle gearresteerden Haarlem mers zijn ën daarom betaalt het 5000 terug. Men hoeft geen econoom te zijn om daaruit te concluderen, dat het Rijk dus veronderstelt, dat 16 pet. van de gearresteerden uit de moederstad komt. Ik vind het erg meevallen, maar men kan er ook anders over denken. De gearresteerden mogen voor twee gulden per -dag opeten, beter gezegd, ze eten op uw rekening en vast niet slecht, want een menu soep, aardappelen, vlees, groente en een puddinkje is voor een man of tien celgenoten wel voor acht kwartjes te leveren. Er is méér over de politie te vertel len. Een bedrag van ƒ300.is uitge trokken voor geheime uitgaven, ten dienste van de burgemeester. Op zich zelf is tegen deze post geen, bezwaar, want iedereen heeft zo z'n geheimpjes en waarom het hoofd van de politie dan niet? Maar deze 300.geven ons te denken. Zou er werkelijk op die hele begroting gèen cent meer voorkomen voor geheime uitgaven? Ook niet ver dekt opgesteld? Neen, natuurlijk niet, hoe durft iemand het te veronderstel len. Tenslotte nog een bijzondere uitgave.^ De politiehonden kosten ons ƒ2850.-- per jaar, waaruit ik opnieuw de kracht geput heb om geen hond aan te schaf fen en niet buiten m'n boekje te gaan. Goed besteed dat geld, zelfs wanneer broeken vergoed moeten worden van burgers, die na de hondenbeet on schuldig bleken te zijn. Maar wat denkt U van de post van ƒ500.— voor het huren van paarden, die optochten moeten begeleiden? Wie een optocht wil houden en er paarden bij wil zien. moet de huur betalen vind ik. Voor een uit voering wordt de aanwezigheid van brandwachten ook op de huurder van een zaal verhaald. Niet het zelfde, een paard of een brandwacht? Zeker niet. Want als U een brandwacht op een paard wilt laten' rijden tijdens een op- tocht, krijgt U het paard gratis. grote voorraad onderdelen Amsterd. Rijtuig Mtf,: Official dealer VelsenSliedrecht IEV—CSV DSSTHB AmstelNAS Onze Gez.Ontwaakt W ester kw.S J C HBC—Alphen r BSM—Bodegraven Teylingen—Rijswyk WSBLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de' Sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, N-Z- Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd zonder dat de deelnemer, die de klacnj heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, da" vult men het cyfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Een grote groep Griekse guerillastrij- ders drong Woensdag binnen in de sta® Gallikos, 30 km. van Saloniki. zy sta ken het station in brand, bliezen ver scheidene installaties op, stalen voedsel en trokken weg met medevoering val vyf burgers als gyzelaars. In de nabyheid van de Grieks-- Turkse grens vielen de guerilla's vie1 dorpen aan in de sector Didymotei' chon. - I Negen guerilla's werden gedood drie gevangen genomen toen troëP®^ van het Griekse leger in botsing kW® men met een bende guerilla-saboteur®" die bruggen en wegen trachtten op blazen in de sectors Kozani en Thes' salië. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 3/2 33% 34* 58 'A 34)4 18%* 46 'A 52 ,L 8* 24* 33 4/2 Anaconda Coppei .33 Bethlehem Steel 33 Vi Chrysler Corp. 57% General Electric 34% General Motors 54% Hudson Motors 1714 Kennecott Copper 45% Montgomery Ward 5014 North American Co 1614 Radio Corp. 8% Republic Steel 23 Shell Union Oil 3214 Southern Pacific 46% Southern Railway 36% Tidewater „29,4 US Stee) 7214* ex dividend (Niet-officiële koersen) Donderdag 5 Febr. 1948 3-3% Nederland 1947 98% 98*, Ned. Handel Mt1„ cert 18114 J83 A.K.U. 19214 Van Berkel's Patent 128 I2" Calvé-Delft cert. 209 ,TTu Van Gelder nwe. aand. 162% 1JH' Kon. Hoogovens cert 204% Unilever cert. 327 Ned. Kabel nw. aand. 325 n„ Philips 408 404 I-Con. Petroleum 358 Idem (nieuwste) 343?f >i78 ..Amsterdam" Rubber 176% L Holl. Amerika Lijn 225 Kon. N. Stoomb. Mii. 192 ,09 Scheepvaart Unie 188% 246 H VA. 247% Deli Mil. cert. 186% Amsterdam, 4 Febr. 1® ejf De vaste tendenz, die de beurs „gdcjj sedert enige tijd kenmerkt, kon e bii opening goed behouden bujv op goéde vraag trokken de koers cer> meeste hoofdfondsen nog enkele P gaii£ ten aan. Favoriet waren daarou, Philips en Kon. Hoogovens. »ei0 PL hoogde koersniveau lokte echter v> verder verloop enig winstaanoo e r waardoor de markt algemeen e?e jif'lt actie te zien gaf en waardoor ringen in vele gevallen per sai» 0 beneden het slotniveau van gisie* landden. tr0% ,93 Op de staatsfondsenmarkt "t t dollarlening weer verder aan ^aK'' enkele andere leningen waren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2