Bespreking over herstel programma Nederland wil bescherming tegen wegvloeiing van geld Tegen prijsstijging in Ver. Staten IJMUIDER VISHALLEN IN VOL BEDRIJF Enquête-commissie zal haar werk voorlopig voortzetten □BI j Traman waarschuwt voor econom. ineenstorting Gedeeltelijk herstel van vrije markt heeft direct gunstige terugslag op dit tierig bedrijf Zonnige stemming in Europa's voornaamste vissershaven Als moeilijkheden niet te groot zijn TURKIJE WENST VREDE IN PALESTINA Aan een accoord' met Rusland wordt niet gedacht Het weer DOODSTRAF GEËIST RATTENPLAAG Toi hoofd en hart v. NOG 200.000 MIJNEN IN KUSTSTROOK Dringend beroep op de bevolking GEEN OPHEFFING VAN TEXTIELDISTRIBUTIE Kamer van Bezwaren" Neutraal blok van de Scandinavische landen Tegen de excessen van het fooienstelsel WAARNEMERS NAAR CHERIBON? Duizend arrestaties in India OOK VON STULPNAGEL PLEEGT ZELFMOORD in Doesburg C.G. KOSTTE BIJNA HALF MILLIOEN 1 I Mr. In 't Veld ministei van Wederopbouw? Blijft Neher in Indië? VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24069 Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie Marshall-plan op 18 Febr. in Senaat De regering deeli in haar Memorie van Antwoord op de algemene beschouwingen der Eersie. Kamer inzake de Rijksbegroting 1948 mede, dat hei vooralsnog niet in het voornemen ligt, de iex- iielranisoenering op ie hef fen. ST. RAPHAEL TELT 16.000 LEDEN Elke morgen bloeien de „visvelden" in de reusachtige hallen van IJmui den, thans weer de grote magneet van de Noordzee-visserij. Waardeloze adviezen om afgekeurd te worden Een zusterschip van de „Nieuw Amsterdam"? Vis-lossers verwerken dagelijks de oogst van de Noordzee; een kabel jauw en een heilbot, pronkstukken van de vangst. Den Haag geeft het voorbeeld Besprekingen op de fJRenville BENOEMING VAN DUBOIS THANS BEVESTIGD Onderzoek naar moord op Gandhi tegen Petkof's plaatsvervanger Bulgaarse oppositieparty wordt vernietigd Geen absolute meerderheid voor De Valera 4 Doesburg heeft de laatste dagen last van een ware rattenplaag. Hoe de dieren deze plaats tot hun domein hebben gekozen, valt op dit moment nog niet te zeggen, al zal het hoge water van de afge lopen weken hieraan niet vreemd zijn geweest. In elk geval: De be woners van enkele straten kunnen bogen op onprettige ervaringen. Het is voorgekomen, dat gekookte aardappels, 's avonds op het for nuis gezet, 's morgens goeddeels waren verdwenen. Ook nestelden ratten zich in een kinderledikant en vraten, terwijl de kleine sliep, de matras stuk. Alles wat mogelijk was hebben de bewoners gedaan en hiermede is wel bereikt, dat tal van dieren werden gedood, maar uitroeiing bleek onmogelijk te zijn. Nu wach ten zij op maatregelen van de overheid! Voor veel in het léven is geen wetenschap nodig, is inzicht reeds voldoende. Eventuele benoeming in beraad gehouden Beslissing wordt spoedig genomen 0 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. RLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omrpepers 18 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiön eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Op 3 en 4 Februari is in Den Haag een Bespreking gehouden tussen een gemeen schappelijke delegatie van België, Luxemburg en Nederland en een Engels- franse commissie, welke tot taak heeft In enige hoofdsteden van Europa bespre kingen te voeren over het Europese her stelprogramma. Er werd van gedachten gewisseld over de instelling van een Werkgroep, welke een voorstel dient uit Ie werken nopens de structuur en de functies van een Europese organisatie Van de aan het E.B.P. („European Re covery Programm") deelnemende lan den. Verder werd de ontwikkeling van de Europese economische samenwerking sinds de Parijse conferentie besproken. Na het bezoek aan 's-Gravenhage be geeft de Engels-Franse commissie zich haar de drie Scandinavische landen. Daarna zal zij het resultaat van de be sprekingen vastleggen iii een rapport, dat ter goedkeuring aan de regeringen der 16 landen zal worden voorgelegd. De werkcommissie zal de grondslag 'eggen voor een permanente inter-Euro- Pese administratie hangende de beslis sing van het Congress. Op deze wijze Jtunnen de Europeanen zelf tot hande len overgaan, zodra roet de uitvoering van het plan-Marshall wordt begonnen. Dr. Hirschfeld, de leider van de eco nomische afdeling van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken en leider van de delegatie van de Benelux, drong er op aan, de Europese admini stratie internationaal te doen zijn in- stede van deze te verbrokkelen in op zichzelf staande nationale afdelingen, en haar werd medegedeeld, zijn de confe- verenden daaj grif op ingegaan.^ De Nederlanders, die vrezen dat hun Valuta en goudreserves in belangrijke De minister van Binnenlandse Za ken, mr. dr. P. J. Witteman, heeft hedenmiddag te Arnhem een aantal onderscheidingen "uitgereikt aan le den van de Landelijke Hulpverle ningsdienst. De minister heeft daar bij een rede uitgesproken, waarin hy o.m. mededeelde, dat zich in de kuststrook nog ongeveer 200.000 my- nen moeten bevinden. Spr. zeide te hebben ervaren op hoe loffelijke wijze de Landelijke Hulpver leningsdienst de dagelijkse taak van het riiimen van de nog her en der verspreide hiunitie volbrengt, ondanks alle gevaren daaraan verbonden, ondanks de slacht offers, die helaas niet zijn uitgeblevep, ondanks ook moeilijkheden van andere ®ard, die de leden bijna dagelijks had den te overwinnen. Het onschadelijk blaken van de 200.000 mijnen zal onge twijfeld met grote moeilijkheden ge- Paard gaan, aldus spr., aangezien de jhijnenkaarten niet in alle opzichten be trouwbaar blijken te zijn. De gevaren de kuststrook worden bovendien nog aanmerkelijk vergroot door de voort durende veranderingen, waaraan het duinprofiel onderhevig is. Wanneer echter alle lagen der bevol king medewerking verlenen aan de rui- hiingswerkzaamheden, dan zal het eens Zover komen, dat we met gerustheid kunnen verklaren, dat het gehele land schoon, dat alles veilig is. Maar, wan neer de bevolking deze medewerking h i e t geeft, dan zullen nog vele jaren Steeds opnieuw slachtoffers vallen. .Omtrent de voorbereiding van de hjeuwe wettelijke regeling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie deelt de Regering in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer betreffen de de algemene beschouwingen Rijks begroting 1948 mede, dat het concept voor een uitgewerkt wetsontwerp dezer ?agen door de commissie-Van der Ven *n eindbehandeling. is genomen. mate zullen wegvloeien indien de gren zen voor de vrye handel worden openge steld, hebben vragen gesteld over de convertabiliteit der valuta en verreke ning van saldi. Het was bekend, dat zy een zekere bescherming wilden tegen een plotseling wegvloeien van geld over dé grenzen en tereake toezeggingen heb ben ontvangen. De senaats-commissie voor de buiten landse betrekkingen heeft het verhoor van personen uit het openbare leven betreffende het Marshall-plan beëin digd. Maandag zullen regeringspersonen in de gelegenheid worden gesteld hun standpunt inzake het programma voor de commissie uiteen te zetten. De com missie hoopt op 18 Februari het wets ontwerp gereed te hebben ter voorleg ging aan de senaat. In een boodschap aan een bijeen komst van Amerikaanse burgers te New York heeft president Truman ge zegd, dat de invoering van de alge mene militaire dienstplicht in de V.S. noodzakelijk is voor de wereldvrede. „De algemene militaire dienstplicht is de enige op zich zelf staande maat regel, die onze eventuele aanvallers aan het verstand kan brengen, dat Ameri ka bereid en vastbesloten is zijn vrij heid te verdedigen", aldus Truman. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien en aanvankeiyk nog een krach tige Westelyke wind. Iets kouder. Zon 8.13—17.37, Maan 7-29—14 25. Het instellen van een Kamer van Bezwaren, zoals sommige leden van de eerste Kamer hebben gevraagd, vindt bij de regering, naar zij in haar antwoord op de algemene be schouwingen over de Rijksbegroting 1948 mededeelt, geen onverdeelde instemming. Immers, aldus de regering, laat het zich moeilijk anders denken dan dat aan deze „Kamer" in ons staatsbestel een zodanige plaats zal worden toebedeeld, dat daardoor de grondwettelijke taak van de Staten-Generaal of van een der beide Kamers meer of minder wordt beperkt. Inmiddels heeft de regering er geen bezwaar tegen, het denkbeeld ter be studering toe te vertrouwen aan een binnenkort in te stpllen „voorbereiden de" commissie, die zich dan echter zal dienen te beperken tot de vraag of in stelling van een „Kamer", als hier be doeld, uit staatsrechteiyk oogpunt be schouwd, reeds thans mogeiyk is en in hoeverre daartoe overigens aanleiding bestaat. H.M. de Koningin heeft de hoofdstad, waar zij sinds 1 December 1947 verblijf hield, vertyt^n, om zich naar het Loo te begeven. Het vertrek van het Paleis op de Dam. President Truman gaf Donderdag te verstaan, dat de Verenigde Staten, tenzy het Congress maatregelen neemt om aan de prijsstijging een einde te maken, zich geplaatst zullen zien voor het on heilspellende vooruitzicht van een eco nomische ineenstorting. Met een kaart in de hand, waarop de voortdurende prijsstijging stond aange geven, zeide de president tot de jour nalisten, dat de inflationistische ten- (Van onze speciale verslaggever) De visvelden van IJmuiden staan sinds gisteren in bloei. Na vijf jaar zijn de vaste prijzen voor ,de z.g. fijne re vissoorten opgeheven, terwijl de maximumprijzen voor grove vissoor ten, die als volksvoedsel gelden, weliswaar zijn gehandhaafd, maar over het algemeen iets verhoogd. Hiermee is de vrije markt ten dele hersteld en de gunstige terugslag van dit besluit op het IJmuider visserijbe drijf viel Donderdag duidelijk te be speuren. Er was veel ruimere aanvoer; o.a. werden twee grote treilers, reeds met hun vangst op weg naar de En gelse vissershaven Grimsby om daar te lossen, door de rederij teruggeroe pen om alsnog hun vis in IJmuiden af te leveren. Zo waren de enorme vis- hallen van Europa's belangrijkste vissershaven vol bedrijf en verdrongen zich de kopers rond de eindeloze car- ré's van uniforme, met vers aange voerde zeevis gevulde kisten, die in het spraakgebruik ter plaatse de visvelden heten. Voor IJmuiden is het ministerieel be sluit inderdaad een verademing, zo zeide ons de heer C. Koster, voorzitter van de afd. IJmuiden van de vakgroep Groothandel in vis. Vóór de oorlog con centreerde zich ter plaatse 95% van de Nederlandse versé vishandel; hier vie len dus altijd de gunstigste prijzen te maken. Sinds de maximum prijzen gol den was het echter geen verschil meer waar of men ter markt ging; overal immers bleef de opbrengst hetzelfde. De schepen losten dan ook hun vis waar dat het beste uitkwam, vaak in kleinere havens, Oude Schild, Nieuwediep Vlaardingen. zelfs Urk en Enkhuizen, Ook werd, overigens met vergunning, Veel in Engeland gelost, waar de markt gunstiger was. Thans echter is IJmuiden weer de magneet, die met de beste prijzen en outillage de vangst naar zich toe trekt. De vloot heeft dan ook prompt gereageerd en niet zonder pro fijt: een logger besomde Donderdag loan6 enquête-commissie Regeringsbeleid Bev?1945 heeft haar eerste verslag uit scDracht over de stand van haar werk eenheden. j T)e meerderheid der commissie acht moeilijkheden, welke de bestaande ber tengevolge van het verbod, om de Von dslagin2en in de Ministerraad te 5WerP van verhoor of ondervraging n°en zijn, aan haar onderzoek in de ov® 'egt, zo groot, dat zij ernstig heeft Ruêt °gen' of voortzetting van de en- hter. oa het votum van de Eerste Ka- hier'i dat wegneming van deze belem- heeft s onmogelijk maakte, wel zin g,2Ö is na rijp beraad tot de concln- tha se,tomen> dat het onderzoek, al- V(ww voorlopig, behoort te worden Uj. f'Sezet. Mochten daarby de moei- Verd den zo ernst'g biyken, dat een is j re voortzetting niet verantwoord uan - - ■tel T*. za' ZÜ n*ef nalaten, een voor dat l°' stoPzetthig te doen. Het risico, het thans aangevangen werk zal biyken vergeefs te zyn gedaan, zal naar haar oordeel moeten worden aan vaard. Intussen heeft de commissie besloten, binnenkort met haar verhoren te be ginnen. Van het gebouw van de Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël waaiden vandaag de vlag gen: Niet voor het op 23 Februari te herdenken 45-jarig bestaan, maar om dat heden het 16.000e lid bij de Bond werd ingeschreven. Het bereiken van dit aantal wordt als jubileumgeschenk beschouwd. Toen de Bond in 1941 tijde lijk ten onder ging, waren er 10.200 le den. In 1945 [noest alles weer van de grond af worden opgebouwd. Nu telt St. Raphaël reeds 60 pet. meer aange slotenen dan in 1941 De marechaussee te Enschede heeft twee mannen gearresteerd, die er him 'werk van maakten jongens die opge roepen werden voor de militaire keu ring van „advies" te dienen, opdat zü zouden worden afgekeurd. Niet alleen berekenden zy hiervoor belangrijke be dragen, zodat hun ontvangsten in de duizenden guldens Hepen, doch boven dien waren hun adviezen volkomen waardeloos. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. De marechaussee ver zoekt hen, die inlichtingen kunnen ver lenen zich tot haar te wenden. Naar wy vernemen, streeft de directie van de HollandAmerika Lijn er naar een zusterschip van de „Nieuw-Amster dam" te krijgen. De moeilijkheden met betrekking tot prijzen, materialen en deviezen stellen de directie echtér niet in de gelegenheid daarover een princi piële beslissing te nemen. FL 8.100, terwijl zij bij de oude maxi mumprijzen ten hoogste de helft had gebeurd. De jongste maatregelen zijn voor IJmuiden nog in ander opzicht van be lang. Nu de handel in fijnere vissoor ten is vrijgegeven, kunnen ook de klei nere schepen, die zich op de vangst van deze soorten tarbot, tong, schar- tong, griet toeleggen, weer emplooi vinden. Door de hoge exploitatiekosten bedroop deze visserij zich niet meer. Om dezelfde reden was ook terwille van het hele visserijbedrijf een verho ging der maximum prijzen voor de z.g. grovere vissoorten schol, schelvis, kabeljauw, leng, pieterman onver mijdelijk. De verhoogde kleinhandels prijzen varieëren van 9 tot 24 cent per kilogram. De eerste reactie was natuur lijk, dat de prijzen voor de fijnere vis soorten fantastisch omhoog gingen. Zo werd bij het bekend worden van de nieuwe maatregel voor de eerst aange voerde party tong niet minder dan FL 14.per kilo besteed, maar Donder dag was deze prijs al weer gedaald tot FL 7.terwijl in de verwachting ligt, dat met een geleidelijk grotere aanvoer de prijzen zich normaal zullen herstel len. i De stemming in IJmqiden was Don derdag even zonnig als het weer. Het gedeelteiyk herstel van de vrye markt is een nieuwe stimulans voor leven en bedryf in deze door de oorlog zwaar geteisterde, maar na de bevryding ver rassend snel herleefde havenplaats. IJmuiden biykt er na alle afbraak en bombardementen niet mooier op ge worden. Het was er toch al niel schil derachtig of karakteristiek, zoals elders in. oude vissershavens, maar thans is hét rommeliger dan ooit, voor al in het zuideiyk industriegedeelte. Maar er wordt hard gewerkt. De grote vishal van het Staatsvlssershavenbe- drüf, in de oorlog zwaar beschadigd, is geheel hersteld, het westeiyk gedeel te, dat totaal verwoest werd, al weer goeddeels herbouwd. Schepen komen en gaan, grauw en verpekeld, van alle pluimage sinds de oorlog onze trawler- vloot decimeerde. Er «yn een paar Zweedse snikken onder, witgeschilde houten scheepjes, die kabeljauw lossen uit de Oostzee, schrale visjes vergele ken bij wat verderop uit Nederlandse ruimen aan exemplaren wordt boven- gehesen, zo uit de welige tuin van de Noordzee. De IJmuider visvelden bloeien. Zij zijn minder populair by de massa dan de bollenvelden. Toch zijn zij even gevari eerd, kleurig en boeiend: carré's van louter kabeljauw, schelvis, wijting, ma kreel, heilbot en brandlevende schol. Zij ademen een zilte geur, die deugd doet, zoals heel de atmosfeer van ijs en pekel, die zij met zich brengen. En rondom vor men vissers, reders, vislossers en kopers, een wonderlijk gemêleerd volkje, van overal van onze kusten afkomstig, ruig en verpekeld als de schepen buiten, in kielen, overalls, hozen en laarzen, die c .ke morgen weer van het eerste ochtendkrieken, de öogst an de zee aanbrengen, ophalen, verhandelen en vervoeren, met ;ls trouwe en volhar dende .oescf.ouwers het eindeloos gelid van meeuwen, dat op de nok van de vishal troont ft denz tot haar logisch gevolg zou leiden, tenzy een middel gevonden wordt om de „afschuwelijke spiraal" tegen te hou den. Dit logische gevolg, verklaarde de president, is de ineenstorting, „en die wensen wy niet te zien", voegde hy er aan toe. Men verwacht te Stockholm, aldus meldt Reuter, dat de vorming door de Scandinavische landen van een neutraal „blok" tussen de Westelijke mogendhe den en de Sovjet-Unie het voornaamste onderwerp zal zijn van de besprekingen, die de ministers presidenten van Zwe den, penemarken en Noorwegen zullen voeren. De ministers van Buitenlandse Zaken der drie landen zijn reeds overeengeko men zich te distanciëren van het plan voor een verbond van West-Europa en nauwer samen te werken, voordat de Zweedse minister van Buitenlandse Za ken in het parlement had medegedeeld, dat zyn land niet zou deelnemen aan het plan-Bevin. Waarnemers te Stockholm verwach ten, dat het „blok" het karakter zal dragen van een „geestehjk verbond" In los^e samenhang, geen officieel vetrdrag, opdkt men zich niet het misnoegen van de Sovjet-Unie op de hals haalt. De Algemene Vereniging voor Vreem delingenverkeer schrijft ons: De ernstigste klacht, die buitenlandse toeristen over ons land hebben, is, dat hier zo ontzettend op fooien wordt ge aasd. Werkelijk bewezen diertsten wor den natuurlijk gaarne beloond, maar het hindert de vreemdeling nog meer dan de landgenoot (die er helaas al aan ge wend is geraakt), dat allerlei lieden hun hand plegen op te houden voor „onge vraagde diensten", die deze naam met waard zijn. Onder deze zogenaamde dien sten neemt de langzamerhand berucht geworden „activiteit" van de bioscoop portier bij de plaatsbesprekingscassa een der voornaamste plaatsen in. Daarom acht de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenver keer, die in het belang van een gezonde groei van het bezoek van buitenlandse toeristen aan ons land de strijd tegen de excessen van het fooienstelsel heeft aangebonden, het van belang te signa leren, dat de eerste bressen in het front der gegalonneerde bioscoopportiers zijn geslagen. Bij de. cassa van het Metropole-thea- ter in Den Haag is een bord opgehan gen, waarop vermeld staat, dat het de portiers verboden is bij de plaatsbespre king fooien aan te nemen. En by de Cineac op het Buitenhof mogen de por tiers zich, behoudens bij overstelpende drukte, niet langer bij de cassa ophou den. Naar U.P. uit betrouwbare bron verneemt, bereidt de Commissie voor Goede Diensten zich voor om een groep samengesteld uit militaire waarnemers en burgerlijke vertegen woordigers van de Verenigde Naties naar Cheribon te zenden, waar vol gens beweringen van de Indonesiërs de Nederlanders 26 Januari 285 per sonen ter dood hebben gebracht. Aan boord van de „Renville" zal heden middag een vergadering worden ge houden van de gezamenlijke commissie ter vaststelling van de te volgen proce dure bij de politieke onderhandelingen. Van republikeinse zijde wordt verno men, dat de suggestie om afwisselend drie weken te Batavia en drie weken te Djocja te vergaderen, in principe is aangenomen. Maandag a.s. is een af- scheidsvergadering op de „Ren vil] e", waarby, voorzover mogelijk, «11e leden van de delegaties en de Commissie voor Goede Diensten tegenwoordig zullen zijn. De „Renville" vertrekt Dinsdag a.s. De. benoeming van Coert Dubois tot i Amerikaans vertegenwoordiger in de Commissie voor Goede Diensten is thans bevestigd. Prof. Graham's functie als president van de Universiteit van Noord- Carolina maakt het hem n.l. onmogelijk langer deel uit te maken van de Com missie voor Goede Diensten, „Turkije wenst vrede in Palestina," heeft de Turkse minister van Buiten landse Zaken, Sadak, aan Associated Press medegedeeld. In een van zijn schaarse interviews noemde Sadak de indruk die in 't bui tenland heerst, dat hü te kennen zou hebben gegeven, met Rusland tot een accoord te willen komen teneinde een catastrofe te vermyden, een ten dentieuze interpretatie.. Voorts noemde hy Bevin's oproop voor een Westeiyk blok de enige oplossing, toen eenmaal gebleken was dat niet alle Europese lan den aan blokvorming wilden medewer ken. Wat betreft de Turkse relaties tot Rusland verklaarde 'Sadak uitdrukke lijk, dat de oude Turkse politiek een standvastige houding tegenover alle eisen niet was, noch wordt gewijzigd. „Voor hen die de politiek van Turkije begrijpen, de steeds vriendschappelijker wordende relaties tussen Turkije en En geland en het gevoel van dankbaarheid voor het Amerikaanse hulpprogramma dat In Turkye leeft, zal het dnldeiyk Volgens officieuze berichten zqn reeds meer dan duizend personen gearresteerd in verband met ondervraging aangaande de moord op Gandhi. Lucknow werd door burgeriyke en militaire politie af gezet en personen die de stad binnen kwamen werden ondervraagd. Te Bom bay werden ongeveer 300 personen ge arresteerd en te Delhi ongeveer 100. Honderden personen blijven Birla House, waar Gandhi vermoord werd, en de plaats waar zijn verbranding plaats had, bezoeken. Nadat gisteren de Duitse generaal Blaskowitz zich van het leven beroofde, heeft hedenmorgen generaal Otto von Stuipnagel zich opgehangen in de ge vangenis van Cherche-Midi by Parijs. Von Stuipnagel was tijdens de Duitse bezetting militair goüvemeur van Parijs en generaal der Luftwaffe. zijn, dat aan een accoord met Rusland niet gedacht wordt.' In Moskou heeft men op de Turkse ambassade ontkent, dat de Turkse am-- bassadeur in de Sovjet-Unie was terug geroepen, zoals In het buitenland werd beweerd. I De Bulgaarse regering treft maatre gelen om de laatste sporen van de oppositie der Boerenparty, wier leider, Nicola Petkof, het vorige jaar Septem ber terechtgesteld werd, uit te wissen. De openbare aanklager heeft Woensdag avond de doodstraf geëist voor de plaats vervanger van Petkof, Dimiter Gichef, die door velen als de eigenlijke leider van de Boerenparty beschouwd werd. De beschuldiging tegen Gichef heeft de gemoederen in de diplomatieke ko lonie in Sofia in beroering gebracht. Men verwacht, dat de Ver. Staten en Groot-Brittannië zullen protesteren. Den van de voornaamste beschuldi gingen tegen Gichef was, dat hij „valse" geruchten had verspreid, dat Bulgaarse landbouwproducten zonder restitutie naar de Sovjet-Unie werden uitgevoerd. De uitslagen van de verkiezingen in Ierland tonen, dat De Valera geen ab solute meerderheid zal verwerven. Men neemt aan, dat hy tot ongeveer zeven tig ietels komt, hetgeen vier te weinig is voor een absolute meerderheid. Toch neemt men aan, dat zes of zeven Dall ieden van andere partijen de Fianna Fail wel zullen steunen. De Republikeinen (MacBride) hebben waarschijnlijk minder stemmen gekregen dan zij verwachtten. De positie van de „principiële oppositieparty", de „Fine Gael" blijft vermoedelijk ongewyzigd. In de vorige Dail had zij dertig zetels. De Labour-party, die negen zetels be zette, gaat, naar men verwacht, niet vooruit. Volgens de laatste uitslagen is de stand op het ogenblik als volgt: Fianna Fail 45 zetels; Fine Gael 16; Labour 10; republikeinen 6; boerenparty onaf- hun kei ij ken 4; nationale Labour-partij 1 Mr. Dr. J. in 't Veld, de burgemeester van Zaandam, die genoemd wordt als opvol- van minister Neher, als minister van Wederopbouw. In de Memorie van Antwoord' aan de Eerste Kamer over de Ryksbe- groting 1948 deelt de regering mede, dat de Commissie-Generaal in 1946 totaal f 103.040,83 kostte, in 1947 f 385.254,50. De regering geeft gaarne de verzeke ring, dat mocht naar zy hoopt in de toestand in Indië in verband met het tot stand komen van het nieuwe be stand en de verdere politieke ontwikke lingen een spoedige verbetering intre den, ook het tempo van terugkeer dér troepen opnieuw in ernstige beschouwing zal warden genomen. T Zoals bekend, komt de heer Neher, minister van Wederopbouw, die thans reeds in Indië verbiyft, in aanmerking voor de benoeming tot Ud van het Collegiaal Orgaan. Hij treedt in dat geval af als minister. Ter vervulling van de dan ontstane vacature is aangezocht, naar wy .vernemen, mr, dr. J. in 'tVeld, thans burgemeester van Zaandam. Deze deelde ons desgevraagd mede, dat hü dit beroep In beraad heeft ge houden. Indien hy de aangeboden por tefeuille zou aanvaarden, zou hy de wederopbouw zoveel mogelijk willen decentraliseren, waarbq de gemeenten op ingrijpende wijze ingeschakeld zou den worden. De heer In 't Veld is lid van de Party van de Arbeid. In rijn antwoord aan de Eerste Kamer op de algemene beschou wingen over de Rijksbegroting 1948 zegt de Minister-president toe. dat zo spoedig zulks mogelijk een be slissing zal worden genomen of mi nister Neher in Indië za] blijven. Ook dr. Beel is, gegeven het grote belang van het werk van de weder opbouw, overtuigd van de noodzake lijkheid der aanwezigheid van een bewindsman. De Spaans-Franse grens zal op 10 Fe bruari voor reizigers- en handelsver keer heropend worden. Na twee maan den van pourparlers zal dan eindelyk de gehele grens van Hendaye tot aan Port-Bou weer overschreden kunnen worden. Russen mogen niet meer met buiten landers trouwen. Russinnen trouwens ook niet. Aldus heeft de opperste Sovjet van de U.S.S.R. per decreet bekend ge maakt. Er zyn straffen vastgesteld voor het onthullen van staatsgeheimen en het verlies van vertrouwelijke documenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1