Gemeenschappelijk bestuur van Bizonia Aanzienlijke bevoegdheden t.a.v. het economisch leven Vreselijke toestanden heersen Noord-Griekenland m Honderdduizend kilo Amerikaanse tabak wacht op rokers Nicotine-deviezen industrie in Wormer Eén druppel doodt 10.0G0 insecten y Critiek van een arbeider „Geboren uit een noodtoestand" m*'. Optreden tegen duikboten in de Griekse wuteren Half millioen R.M. Verliezen in Indië bureaux van redache en administratie: Frankrijk accoord met Britse tekst 1 s - PCf Het weer FEL ENGELS PROTEST AAN BULGARIJE Over de illegale immigratie N.S.F. BRACHT 86 MILLIOEN OP Aardappelen voor Neder landers in Duitsland Duitse herstelbetalingen aan Nederland Risico's op de weg Strooibiljetten boven Sumatra Tot hoofd en hart CHURCHILL eerste gast op séance De komende herdenking der bevrijding ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 s 71ste JAARCANG No. 24070 Economische Raad te Frankfort Frankrijk vóór deelneming der Benelux Aan besprekingen over Duitsland Voor verdrag der vijf landen - - -v Een „water-baby" - - ifil tl». s v fp\i- Bij het opnemen van lifters Situatie thans „zeer bemoed igend" Op Nationale Feestdag na 4 uur vrij af DJOCJA OVER DE KONINKLIJKE REDE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 1434S0 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiSn eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Mei ingang van 9 Februari zullen de Briise en Amerikaanse zones van Wesi-Duiisland een gemeenschappelijk besiuur krijgen dai aanzienlijke bevoegdheden heefi op uitvoerend en rechtdoend gebied ten aanzien van hei economische leven. Politieke macht zal dit bestuursapparaat echter niet hebben. Aldus wordt aangekondigd in hei handvest voor Bizonia dai Vrijdag door de militaire regeringen van Amerika en Engeland aan hei Duitse volk werd bekend gemaakt. Amerikaanse en Britse autoriteiten 'eggen er de nadruk op dat <Tït hand- Vest voor Bizonië geen constitutie voor het volk van West-Duitsland betekent, omdat het werd opgesteld door de mi litaire regeringen zelf en niet in over leg met dat volk. Bovendien wordt uit drukkelijk verklaard dat het handvest geen enkele politieke macht geeft aan het centrale Duitse bestuur. De bedoeling van hert handvest is: 1 Een grotere mate van coördinatie van Uitvoerende verantwoordelijkheid te scheppen en 2. Een grotere mate van Wetgevende verantwoordelijkheid op economisch terrein te verzekeren. De nieuwe bizonaie economische ad ministratie zal bestaan uit: 1. een Eco nomische Raad; 2. een „Laenderrat"; 3. een uitvoerend comité en 4. bepaalde toegevoegdd agentschappen. De aankondiging wordt Maandag van kracht en binnen 15 dagen nadien zal de Economische Raad, die haar zetel te frankfort heeft, van 52 tot 104 leden Worden uitgebreid door verkiezingen, Welke zullen worden gehouden in de parlementen van de staten der beide zones Het is de taak van de Economische Raad dm verordeningen aan te nemen en in werking te stellen betreffende openbare nutsbedrijven, waterwegen, pa lenten, copyright bepalingen, posterijen, douane en indirecte belastingen en bur gerlijke diensten. Bovendien is de Raad gemachtigd wetten te maken in zaken beltrekking hebbende op vervoer tussen de staten onderling, productie, toewij zing, inzameling, opslag en distributie Van goederen én levensmiddelen, gas, In bevoegde Franse kringen heeft Uien te verstaan gegeven, dat Frankrijk feeds sedert lang niet alleen heeft goed gekeurd, dat België, Luxemburg en Ne derland deelnemen aan alle besprekin gen over de Duitse problemen, doch daar ook op aangedrongen heeft. Deze epmerking werd gemaakt in verband biet de FransBritsAmerikaanse be sprekingen die 19 Februari te Londen fulien beginnen en waartoe de regerin gen van de Benelux-staten verzocht heb ben toegelaten te worden. Tj it officiële Engelse bron wordt ver- Lomcn, dat de Franse regering in grote hjnen de Britse tekst, die als basis zal dienen voor het bondgenootschapsver- <®raK, waarover Londen en Pariis zich horstellen met de Benelux te onder bandelen, heeft aangenomen. Zowel in de Britse als in de Franse bhtwerp-tekst wordt voorzien in weder zijdse bijstand, wordt gewag gemaakt van eventuele Duitse agressie en wordt gerefereerd aan het Handvest van de N. en de reeds door Frankrijk en Groot-Brittannië met de Sovjet-Unie gesloten verdragen. Nader wordt aangegeven, dat van franse zijde gedacht wordt aan bila terale overeenkomsten tussen de vijf westelijke naburen van Duitsland. toint "an de gevolgen van de zeer zachte Qe/c,0', 's' d°t de boeren nu reeds hun in- kgjg c aardappels te voorschijnmoeten ytiaaleen maand eerder dan nor. A>j0 r^at kef nodig is ziet men op deze &e e aardappels zijn door de warmte in 20 uitgelopen, dat ze als trossen in elkaar zitten. water en electriciteit, voorts op het ge bied van buitenlandse en binnenlandse handel, prijsvorming, prijscontrole, prijs- subsidies en de instelling van voorrech ten voor de arbeiders. Een staatsraad of hogerhuis, bestaande uit twee vertegenwoordigers* van elke staat, aan te wijzen door de staatsrege ringen, zal binnen dezelfde periode in functie treden. De proclamaties der militaire rege ringen voorzien in de instelling van een utvoerend comité, bestaande uit een voorzitter en vijf directeuren, die aan 't hoofd zullen staan van de bizonaie de partementen van Economische Zaken, Financiën, Transportwezen, .Verkeerswe zen en Voedsel en Landbouw. De leden van dit „kabinet" zullen worden gekozen door de Economische Raad en hun benoeming zal worden be krachtigd door de Laenderrat, zeven da gen na de aanvaarding van hun ambt Het Hooggerechtshof, dat zal bestaan uit 10 leden, die zullen worden benoemd door de Amerikaanse en Britse militaire gouverneurs, zal zijn zetel hebben te Keulen in de Britse zone. De Economi sche Raad en de Laenderrat hebben op dracht gekregen een lijst van 25 can- didaten voor dit hof in te dienen. Als beroepsinstantie zal dit hof even als het oude Reiphsgericht uiteindelijk moeten beslissen over wetsbepalingen. die door verschillende regionale hoven verschillend zijn geïnterpreteerd. Het hof zal belstaan uit. een president of opperrechter, zijn plaatsvervanger en acht toegevoegde rechters. Daanaast zal het bureau van de procureur-generaal het bizonaie bestuur vertegenwoordigen, wanneer zaken voor het hof worden aanhangig gemaakt. De leden van het hof moeten beroepsrechters of professo ren in de rechten en minstens 35 jaar oud zijn. Een woordvoerder voor de Britse en Amrikaanse militaire regeringen legde er dé nadruk op, dat het nieuwe be stuur, dat door de communistische pers een nieuwe West-Duitse regering is ge noemd, een „voorlopige regeling" is, welke ten doel hédft „het hoofd te bie den aan een noodtoestand." Verwachting tot Za erdagavond; Aanvankcl'it-*- 'roog, later toene mende hew Wind uit deljjk toen* aan de kust e; binnenland, der, later eni' ra tuur. met enige regen, 'tjke richtingen. Tij- tot stormachtig harde wind in het J*htends iets kou- Stijging van tempe- Zondag: 8.1117.39, maan 8.06—15.31. Mandag: Zon 8.09— 17.41, maan 8.33—16.42. Thomas Mann heeft een uitnodiging, als ere-gast de 100-jarige herdenking van de Duitse socialistische revolutie in Maart bij te wonen, afgeslagen. Thomas Mann schreef aan Oberbürgermeister Kolb van Frankfurt, dat hij zich te oud en te zwak voelde, deze reis vanuit Amerika te ondernemen. De Griekse vloot heeft bevel ontvan gen ongeïdentificeerde duikboten, die in de Griekse wateren opereren, on middellijk tot zinken te brengen. Voorts zuilen schepen, die militaire uitrusting (voor de regering) vervoeren in con- vooien moeten varen, geëscorteerd door torpedoboot-jagers en korvetten. In Noord-Griekenland heersen vrese lijke toestanden. Een stijgend aantal burgers boeven, dorpelingen en rei zigers komt dagelijks om het leven en gehele dorpen moeten worden ont ruimd. Het aantal dergenen, die voor de Guerillastrijders huis en haard heb ben moeten verlaten, is tot 200.000 ge stegen. Door mijnen versperde wegen en opgeblazen spoorlijnen veroorzaken ernstige ontwrichting van het economi sche leven. - Een officier van de Griekse inlich tingendienst heeft meegedeeld, dat in het landbouwgebied 260 dórpen geheel door de boeren ontruimd zijn geduren-, de het afgelopen jaar, nadat hun huizen waren geplunderd, de oogst verbrand Voorjaarsboden. In de Betuwe werden op een boerderij de eerste lammetjes geboren. Naar oud gebruik werden ze in dé kruiwagen gezet en de hele boerderij rondgereden. en het vee weggevoerd. Verscheidene honderden jonge mannen werden ge dwongen dienst bij de opstandelingen te nemen, terwijl anderen werden dood geschoten of weggevoerd. In Griekse legerkringen schat men de sterkte der Guerillatroepen in Thra- cië en Macedonië op 8 a 10.000 man. Het Griekse leger heeft hier ongeveer 400 maal slag geleverd. Engeland heeft aan Bulgarije het fel ste protest doen toekomen, dat ooit over de geheime immigratie in Palestina is opgeslpld, aldus seint Reuter uit Londen. Het protest is de vorige Zaterdag over handigd. Na de Bulgaarse regering Herinnerd te hebben aan de herhaalde waarschu wingen t.a.v. de „Pan York" en de „Pan Crescent", waarvan beweerd werd dat zij naar Panama zouden varen, wordt in het Britse protest verklaard, dat bewe zen is, dat alle 15256 passagiers van de „Pan York" en de „Pan Crescent", die zich momenteel in kampen op Cypres bevinden, in de Bulgaarse haven Boer- gas zijn ingescheept. De nota herinnert er verder aan, dat de V N. een oproep gedaan heeft om alle daden te vermijden, welke de toestand in Palestina in het stadium waarin de Joodse en de Arabische staat gesticht worden, zouden kunnen verslechteren Indien Bulgafije er prijs op stelt lid te worden var de V.N., aldus de nota raadt de Britse regering het land aan zijn gedrag in overeenstemming met de richtlijnen van deze organisatie te bren gen. Naar het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie meldt, heeft het Nationaal Steunfonds (N.S.F.) gedurende de be zetting, voor de financiering van het verzet in Nederland, f 86.000.000 bijeen gebracht. Herinnert gij u nog, dat u sigaret tenrook door uw zakdoek blies, om dan aan de hand van de brui ne vlek, die achterbleef, vast te stellen, of er veel of weinig nicotine in die ta bak zat? Het eigenaardige is echter, dat nicotine onzichtbaar is, kleurloos en rfeukloos en dat dc vlek door de tabaks olie, hars en kleurölie wordt veroor zaakt. Het winnen van nicotine werd tot nu boe in een kleine fabriek in Noord-Bra bant toegepast. Men hield daar echter geen residu van waarde over. Sinds ruifri een jaar werkt echter in de gemeente Wormer een fabriek, die de tabak van nicotine ontdoet en ze toch voor de consumptie weet te behouden. Het Denico-bedrijf aan de Veerdijk speelt het klaar bij voldoende aanvoer een productie van 50 ton ruwe nicotine perjaar te verkrijgen', waardoor niet alleen in de behoefte van het binnen land voorzien wordt, maar ook export mogelijk is, hetgeen reeds naar verschil lende landen geschiedt. Dezer dagen hebben wij met de direc tie van deze jonge Nederlandse onder neming een praatje gemaakt en er is ons veel verteld, dat het weergeven waard is. Het systeem dat wij volgen, aldus de directeur, is geheel nieuw. Bekwame chemici en technici hebben er in de oor logsjaren aan gewerkt. Sinds enkele maanden is de derde installatie in ge bruik genomen en nu kunnen we eerst zeggen, dat het continubedrijf de hoog ste economische waarde geeft. Wij verwerken zowel tabak als tabaks- afval. In de Nederlandse tabaksstelen, die de grote tabaks- en sigarenbedrijven overhouden, zit» 0.4 tot 0V6 pet. nicotine en in de Amerikaanse tabakken onge veer 3i^ pet.; wij zijn echter gedwongen vanwege onze deviezenpositie alle stelen te verwerken, waardoor h'et con tinubedrijf noodzakelijk is, om aan de benodigde opbrengst te komen. Wij kun nen met ons product over de gehele wereld terecht, want nicotine ig voor het doden van schadelijke insecten het beste middel. Bovendien kan dit vocht gebruikt worden voor nicotine-houdende praeparaten, die de pharmacie behoeft; Het is wel aardig enige getallen te horen: één druppel nicotine kan 10.000 insecten doden, die onze oogst in gevaar brengen. Eén druppel weegt 40 milligram, een kilogram is 25.000 druppels. Men kan dus zelf uitrekenen wat deze in dustrie betekent. In grote vaten wordt het kleurloze vocht, dat na enige tijd enigszins bruin wordt, naar d& verbruikers verzonden en daarna door hen verdund van 1 op 500 tot 1000. 9e vastgestelde prijs voor de nicotine is f30.per kilo zodat de totale omzet bij volledige productie on geveer anderhalf millioen gulden per jaar zou bedragen. Het importeren van de nicotine, ongeveer 20 ton per jaar, zou ons na de oorlog f35.per kilo gram kosten, een kostbaar deviezen- gevfd. Daar staat echter tegenover, dat nu de Amerikaanse tabakken, die zoals gezegd, een hoog nicotinegehalte hebben, moe ten worden ingevoerd, 100.000 kilogram prima Amerikaanse tabak ligt in de pakhuizen van deze industrie dood op geslagen omdat er niets mee onderno men mag worden, nadat de nicotine er uit gehaald is. De directie van Denico meent, dat men hier aan dé eenvoudige pijpro ker in het land tekort doet, want deze tabak, die goed rookt, zou voor een Prijs van maximum 20 cent per half ons verkocht kunnen worden. Hoeveel meer zou er van het weekloon van een arbeider naar het huishoudgeld over geheveld kunnen worden, indien hij tegen deze lage prijs zjjn werkelijk smakelijk pijpje zou kunnen roken. Maar er ligt in de opslagplaatsen nog veel meer: ruim een millioen kilogram stelen van verschillende tabakssoorten, die er nog hetzelfde uitzien als toen zij vin de fabrieken kwamen en die na ge korven te zijn als rooktabak verkocht kunnen worden. Het Rijksbureau voor Tabak maakt* echter bezwaren, omdat dit product niet zou voldoen aan de hoge kwaliteit, die de pijproker aan zijn tabak zou stellen. Nu, wij hebben een monster genomen en daar de brand in gestoken. Zeker, een goede mixture is geureer, maar deze tabak, onschadelijk omdat de vergiftige stoffen eruit ge haald zijn, geeft toch een echte tabaks geur, brandt gemakkelijk en zou zender bon in de handel gebracht kunnen worden. Nicotine-vrije' tabak heeft niet veel van haar aroma verloren en met nadruk vertelde men ons, dat niet de nicotine doch de aetherische oliën en de vele andere stoffen, die de tabak bevat, be palend zijn voor het aroma. De zo be roemde Sumatra-tabak bevat slecht zeer weinig nicotine en heeft een geur als geen andere. Van het proces zelf hebben wij weinig of niets gezien; een zeer ingewikkelde installatie met kranen en meters trekt de nicotine uit de tabak door ze te dro gen tot nul pet. vochtgehalte. Wij heb ben de tabak gezien voor de bewerking en slechts enige minuten daarna, ont daan van haar nicotine en er was voor ons leken geen verschil te bespeuren. Uit alle delen van de wereld ontvangt de Denico-fabriek aanvragen voor ex port van nicotine. Economen moeten maar uitrekenen, hoe "ver we met de import van Amerikaanse tabakken mo gen gaan, om het grootste voordeel aan deviezen te behalen. Een waterkind is de baby Hnerry Lynn uit Los Angeles. Zij is negen maanden oud en ziJbemt reeds met haar moeder in het zwembad. Toen zij drie weken oud was zwom zij in haar bad en nu kan ze al bijna zeven meter ver zwemmen zonder moe te worden. Naar het A.N.P. verneemt, is op initiatief van de Caritas Missie te Sittard met volledige instemming en medewerking van de Nederlandse regering een plan ontworpen, om onder de Nederlanders in Duits land een hoeveelheid aardappelen van rond 2.000 ton te verdelen. Naar de correspondent van het A.N.P. tijdens een onderhoud met de Nederlandse plaatsvervangende ge delegeerde bij het te Brussel geves tigde internationaal bureau voor de herstelbetalingen (I.A.R.A.) vernam, zijn aan Nederland in het kader van het ,21ste toewijzingsprogramma, ge deelten van Duitse fabrieken en losse machines toegekend tot een geza menlijke waarde van RM 500.000 (waarde 1933). Uit de fabriek Bobingen in de gelijk namige plaats, werden machines toege wezen ter waarde van RM 80.875, uit de Kontinental Metallwerke te Hedderheim ter waarde van RM 28.868, uit de Han- seatische Kettenwerke te Hamburg ter waarde van RM 48.270 en uit de fabriek Espenplant Flugzeugbau te Wupperthal ter waarde van RM 149.621. Tenslotte werden in het bestek van het zgn. Franse spoédverdelingsschema nog losse machines toegewezen, die een waarde van RM 193.000 vertegenwoordigen. De KNAC heeft zich tot de bevoegde autoriteiten gewend met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat het doen stoppen van het motorverkeer voor controle langs de weg voortaan slechts geschiedt door geüniformde ambtenaren of anders slechts op zodanige plaats en onder zodanige omstandigheden, dat de stoppende automobilist daaruit de ze kerheid kan putten niet met onbevoeg den te doen te hebben. Bovendien heeft de KNAC in haaf orgaan gewezen op de risico's, die de alleen rijdende automobilist tegenwoor dig kan lopen bij het ojpnemen van lifters. Uit" militaire bron verneemt United Press, dat in de loop van deze week een Amerikaans legertransportvliegtuig over negen verschillende streken op Noord- en Zuid-Sumatra heeft gevlogen om strooibiljetten uit te werpen, waar in afgesneden republikeinse troepen- afdelingen op de hoogte worden gesteld van het evacuatie-plan volgens de over eenkomst van de „Renville". Bovendien werden, duizenden exemplaren van Soekarno's persoonlijke order „Staakt het vuren" uitgestrooid boven Sumatra. De laatste berichten van Oost-Java melden, dat de situatie thans veel ver beterd was en „zeer bemoedigend". De grootste moeilijkheden ontstonden in dit gebied tengevolge van slechte verbin dingen en slechte transportmiddelen. Het licht, dat alles in uw leven in glans kan zetten, komt niet uit de wereld, maar van boven, n I De Engelsen schijnen niet veel te voelen voor spiritisme, willen althans voor een groot deel liever een onder houd hebben met eeif, levende dan met eèn dode. Op eenvraag van het Britse Gal- lup-institüut voor opinie-onderzoek luidende: „Als gij een gesprek zoudt kunnen hebben met een grote per soonlijkheid uit de Britse geschiede nisaan wie zoudt gij dan de voor keur geven*', kreeg Winston Churchill de meeste stemmen. Als tweede volgde koningin Victoria en vervolgens Nel son, Hendrik VIII en Shakespeare. De Hertog van Windsor kwam op de 11de plaatsvóór de tegenwoordige koning en koningin en maarschalk Montgo. mery. Prinses Elizabeth teas 17dè. y y De regering heeft besloten, dat ge zien de noodzaak in de huidige omstan digheden de arbeidsproductiviteit, zo weinig mogelijk in ongunstige zin te be- invlóeden aan ljet rijkspersoneel, op de aanstaande Nationale Feestdag (5 Mei), welke op Woensdag valt, van 4 uur des middags af vrij zal worden gegeven. J\an de gemeentebesturen is verzocht, eenzelfde gedragslijn te vol gen. Voorts besloot de regering, dat aan de vooravond van" de bevrijdingsdag, dus 4 Mei, van 6 uur des middags af de nationale herdenking onzer doden zal zijn. De openbare gebouwen zullen op dat uur de vlaggen halfstok hjjsen. Des middags te 3 uur zal in de Ridder zaal te 's-Gravenhage een soortgelijke bijeenkomst als er verleden jaar was, worden gehouden, onder auspiciën van het Comité Nationale Herdenking. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verhezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht; Sold. B. W. VONK, afkomstig uit Haalderen. gemeente Bemmel. Gesneu veld 27 Januari. Sold. J. VAN HAAREN, afkomstig uit Breda. Gesneuveld 28 Januari. Sold. F. M. KUYPERS. afkomstig uit Haaren (N.-B.). Gesneuveld 28 Januari. Sold. H. W. LEENDERS. afkomstig uit Eindhoven. Gesneuveld 28 Januari. Sold. A. J. NEDERLOF. afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld 28 Januari. Sold. J. VERHOEF, afkomstig uit Ruwiel. post Nieuwersluis. Gesneuveld 28 Januari. Kon. Ned.-Ind. Leger: Jav. sold. 2e kl. infie. SOEKARDX, afkomstig-uit Ned.-Indië. Overleden aan bekomen verwonding 30 JanuarL De Kon. Marine heeft in deze periode geen verliezen gerapRorteerd. Naar uit republikeinse radioberichten blijkt, werd de radiorede van H. M. de Koningin te Djocja koel ontvangen. Men is daar van oordeel, dat de inhoud van deze rede in wezen niet veel verschilt van de December-rede 1942 en men maakt bezwaar tegen de „common- wealth-idee". Voorts staat men sceptisch tegenover de woorden betreffende „orde- verstorende elementen", daar deze zou den voortspruiten uit het denkbeeld, dat de Indonesiërs altijd schuld hebben. De Koninklijke rede zou in de toe komst de atmosfeer kunnen vertroebe len, aldus de republikeinse radio, die ook melding maakt van „optimisten", volgens wie deze rede een voorloper kan zijn van „blijvende vriendschap tus sen de republiek en Nederland". (Van een bijzondere medewerker) Ook al was het nergens anders uit af te lelden, dan nog zou reeds een vluchtig kennis nemen van de hedendaagse kranten of een regelmatig corresp<Jnderen met arbeiders en arbei dersleiders hier en in het buitenland het de meest volslagen leek al heel gauw duidelijk maken: rondom, wat men door gaans het maatschappelijk vraagstuk heeft* genoemd, nemen de spanningen toe. We gaan naar wijzigingen in de verhoudingen tussen de mensen, die van wezenlijke aard zijn. Het twistgesprek over de sociale verhoudingen is tot een werefdkwestie geworden, waarmede de staten zelf zich bezig houden. Uno en Unesoo. Wereldvakverbond en L C. V„ Enfrabenelux, Rusland en-ga-zo-maar door, dat alles groeit tot even zovele be grippen. die in het modern vocabularium omschreven staan naast woorden als: publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, be- roepschap, ondernemingsraad en wat dSes meer zij- „Ik kan er met mijn pet niet mee bij," zei ons dezer dagen een eenvoudig arbei der. ,,Ik ben maar zo bang, dat, terwijl de heren over allerlei grote en naar hun mening belangrijke vraagstukken dokte ren, men vergeet, dat oplossing van so ciale moeilijkheden op de allereerste plaats een leefkwestie is Voor de arbei ders, of wilt ge: voor de economisch minder draagkrachtigen." „Je bedoelt natuurlijk een levenskwestie," voerden we tegen. „Ik bedoel wat ik zeg." was het wederwoord. Als de grote heren over le venskwesties praten, over zijn of niet zijn en zo, dan spreken ze altijd in vage en algemene termen. 'Voorbeelden? Denk eens aan het zo vaak herhaalde: Ons land moet produ ceren °f economisch ten onder gaan. Onze plaats in de rij der naties. Nu ben lla na tuurlijk .helemaal niet tegen dat „onze", maar het moet het „mijn" onderwijl niet vergeten. En wat ik daarmee bedoel, zal ik ook trachten duidelijk te ipaken. Uit stekend begrijp ik, dat, wanneer ikzelf arbeid nodig heb voor mij en mijn ge zin, dat de „gemeenschap" die arbeid nog harder behoeft. Maar nu verlegt men, naar mijn smaak, het accent wel eens te veel naar het algemeen belang en tengevolge daarvan wordt vaak aan individuele belangen te kort gedaan. Neem nu b.v. eens dat consumentencre- diet. Ik heb een tegoedboekje ontvangen voor f 400. Als men nu in overeenstem ming met het verlangen van „onze bond" b.v. eens waardebonnen aanwees op de zelfde dag, dat textielpunten werden aangewezen, wat zouden er dan een ar beidersgezinnen ,uit de knoei worden ge holpen. Eerst schijnen echter de goede kansen achter de rug te moeten zijn ea dan kan de kleine man met zijn cre- dietbonnen komen kopen. En dat is nog niet alles. Aanvankelijk behoefde ik van the f 400 maar een kwartje per week terug te betalen. En daar heb ik plotse ling een leuk briefje gekregen, dat ik voortaan f 4.per week moet terug storten. Dat betekent derhalve, dat ik met m'n eigen centjes bezig ben de oor logsachterstand in moeders geruïneerde linnenkast in te halen. Wat eigenlijk niet lijden kan. En de reden? Wel. de heren zeggen: je loon is door die en d:e reden omhoog gégaan, dus je kunt meer afbetalen. Dat dus snap ik niet Want ze vergeten daar helemaal bij, dat de prijzen ook knap de hoogte in zijn ge gaan. Zó zelfs, dat ik minister Van den Brink onlangs heb horen zeggen, dat, als hij de verhoudingen goed bekeek, eigen lijk van een loondaling moest worden gesproken. Snap je waarom ik sommige dingen niet snap? De bond moest er naar kijken." Een poging, mijn vriend te onderbre ken» hfelp niet. „Neem de servies goedkwestie. Onze Jan Andriessen heeft er vragen over gesteld aan de mi nister en hij werd braaf met een kluitje in Het riet gestuurd. Maar in de krant lees ik. dat de fabrikanten van aarde werk beweren, dat het goed best van de bon kan. Je had mijn vrouw moeten ho ren. Als we een doodenkele keer soep eten, branden de kinderen hun vingers aan de aluminium-bordjes en mijn vrouw en ik lepelen het g^val uit de laatste der platte borden.' Het gaat hier om wat sommige men sen ondergeschikte puntjes noemen. Maar ik begrijp best, dat de communisten dankbaar zijn voor de moeilijkheden van de kleine man. Het is in ons land hun mooiste kans om winst te halen. Je weet misschien, dat mijn vrouw lid is van die vrouwenclub van de K.A.B., waar juffrouw Stringa zo achterheen zit. Nou, gisteravond kreeg ze visite van een paar dames, zal ik maar zeggen, die een beroep op haar kwamen doen: als vrouwen onder elkaar. Eerst hadden ze het over sociale noden en zo en toén al heel gauw over Beel. en Indonesië en dat de vrouwen samen één front moesten vormen. Ik heb ze eerst maar eens laten praten, maar toen ze een afspraak wilden maken om eens als be sturen van „verwante" vrouwenbewe gingen bij elkaar te komen, heb ik toch maar gevraagd, van wie ze kwamen. Het bleek van de Nederlandse Vrouwen Be weging te zijn. Niets waard, een man telorganisatie van de C. P. N. Onze vrouwen zouden er intippelen en dat is begrijpelijk. Ze piekeren zich moe en ziek, hoe ze de eindjes aan elkaar moe ten knopen, hoe ze bovendien nog de oorlogsachterstand moeten inlopen. Grote problemen? Allemachtig belang rijk. Maar de zogenaamde kleine pro bleempjes ruïneren het beste wat een land kan hebben: gezonde arbeidersge zinnen. Schrijf je dat nu maar eens In je krant." Wat we nu ook maar doen. Het is „maar" sprokkelhout, maar door sprok kelhout krijgt men de felste vuren. Blijkens een mededeling van het Ne derlandse consulaat-generaal van Hong kong zal in April de directe luchtver- binding tussen Ned.-Indië en China ge opend worden. Die maand wordt n.L de overeenkomst van kracht die in Oc tober j.l. tussen de Nederlandse en Chi nese luchtvaartljjnen ondertekend is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1