WIST U DAT ONDERDUIKERS THUIS KONDEN TROUWEN? JÊ M M Kerkberichten Het staat in het boekje Vijf jaren over Haarlem" oorlog RAAD VAN ARBEID HAARLEM EN DE OUDERDOMSVERZEKERING RIPPERDA-MANNEN DEMONSTREREN Onthoudt U ditt beter brood Bakt Smit! Van het witte doek AGENDA Vrijlating van prijzen Verzekerd jaarpensioen 13 millioen gulden „Gezellig onderonsje" met familieleden in gas-capes 13000 Taxi? Bel 1.2.3.4.5 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING LEDENCONCERT H.O.V. Een bijzonder artistieke prestatie K.J.M.V. St. Augustinui" VOLKSMUZIEKSCHOOL R.K, Haarlems Kafaierorkest r RIJWIELBANDEN DISTRIBUTIENIEUWS Voor bepaalde artikelen Geen cadichib meer in Haarlem Buurtvereniging Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 Vergadering K.V.P. „Winfried" Van wie is die zeilboot? ZANDVOORT V.V.V. toneelavond Brand in tram HEEMSTEDE Zondagsdiensten Jaarvergadering K.A,B. Agenda R.K. Verenigings gebouw Park Groenendaal Heemstede VREEMD WIJZIGING WOONRUIMTE-WET Eigenaar mag eigendom met huurder delen Chin, Ind. Rest. Hongkong 7 U' A'" Och, we denken het allemaal zo precies te weten, wat er in de oorlogsjaren »n onze stad is ge schied. Wü herinneren ons de intocht van de Duitsers, het wachtlopen, de Jodenvervolgingen, de centrale ^en ken, de sabotages, de bombardemen ten, de terreur van de S.D, en de grote dag van de intocht der Cana dezen, maar herhaaldelijk komt het in gezelschap voor, dat iemand, die een rol heeft gespeeld in de illegale wereld en toch geen groot werk be hoefde te verrichten, met interessante bijzonderheden komt, waarnaar we met belangstelling en waardering luisteren. Een grote vraag is voor velen, wat gebeurde er allemaal op het stadhuis, wat ging er om by de verschillende gemeentediensten. B. en W. van Haarlem hebben het voor de historie gewenst geacht de toe stand van de gemeente gedurende de bezettingsjaren vast te leggen en zü von den de heer G. M. Nfeuwenhuls, be kend door zijn boek „Haarlem zeven eeuwen stad", bereid een verslag daar over samen te stellen. Het gevolg is een keurig uitgevoerd boekje van 150 blad zijden, typografisch zeer goed verzorgd met talrijke toepasselijke illustraties, op kunstdrukpapier en met een omslag, die de kern van onze stad uit de lucht ge grepen heeft. De verschillende hoofdstukken zijn ontstaan door confrontatie met de ambtenaren van de betrokken diensten, waardoor de mededelingen een "officiële waarde hebben gekregen. Behalve nuchtere feiten, cijfers en staten, zijn er voldoende gegevens in de archieven van het stadhuis bewaard, die gelegenheid bieden een juist beeld te vor- Twee wel onderscheiden programma helften: de eerste voor orkest, de twee de voor mezzo-sopraan, vrouwenkoor, strijkorkest en harp, respectievelijk on der leiding van Kees Hartvelt en onze stadgenoot Albert de Klerk. Een fraai klankstuk en een orkest werk, dat zijn betekenis niet licht ver liezen zal, is de Ouverture „Anacreon" van Cherubini, door het orkest met over gave gespeeld, evenals de „Onvoltooide" van Schubert, die we daarna in een goed verzorgde weergave, met bal van dynamische hoogtepunten, onder Hart- velt's leiding te horen kregen. Maar het glansnummer van deze avond was toch wel het prachtige, diep aangrijpende werk van André Caplet op de onvergelijkelijk schone teksten van de Franse dichter Henri Ghéon behan delend in expressieve taal en verheven lyriek de Blijde, de Droevige en de Glo rierijke Geheimen van de Rozenkrans. Albert de Klerk wist dit werk op zeld zaam kunstzinnige en innerlijk sterk doorvoelde wijze weer te geven, samen met het Aerdenhouts Vrouwenkoor, een klein strijkensemble van H.O.V.-musici, de harpiste Francina Hinlopen en de Franse kunstenares Noémi Perügia als eminente vertolkster der solo-par tij. Jammer dat plaatsgebrek ons belet op deze buitengewoon fraai geslaagde uitvoering diep in te gaan. We moeten volstaan met onze diepe erkentelijkheid aan Albert de Klerk en zijn zangeressen te betuigen voor de eminent artistieke prestatie, welke door de weergave van dit hoge eisen stellende werk werd ge leverd ên waarin ook het kleine strij kersensemble en de harpiste zulk een groot en succesvol aandeel hadden. Dit was een technische prestatie van de al lereerste rang en van hoogste kunst zinnigheid. De Franse soliste •Joéméi Perugia, onze warme hulde voor haar sterk evocatieve interpretatie en voor de talloze momenten van innige geeste lijke ontroering, welke zü ons door haar bezielde voordracht wist te schenken. De treffende woordschilderingen, onder streept door de bewogen muzikale lijn, wist zij telkens op te voeren naar de indrukwekkende slotclimax van elk der delen en onderdelen. Geen wonder dat het geheel voor alle medewerkenden* een groot succes werd, waarvoor een extra bloemenhulde, naast het geestdriftig en langdurig applaus, zeker op haar plaats ware geweest! J. SCH. Door zeer gelukkige omstandigheden is het bestuur van de K. J. M. V., afd. Haarlem, er fn geslaagd in het bezit te komen yan een eigen zaal, namelijk bo ven de N.V. Ned. Credietbank, Ged. Oude Gracht 129. Deze week heeft de Vereni ging er voor het eerst vergaderd en er zijn in het nieuwe home al dadelijk heel wat nieuwe plannen gesmeed voor de komende maanden. De volksmuziekschool, die te Haarlem sinds jaren op aantrekkelijke wijze het kind met de muziek vertrouwd maakt, heeft naast de tweejarige cursus voor de leeftijd van 9 tot 11 jaar ook een cursus voor volwassenen ingesteld in de avonduren. Wie met het doel en de werkwijze van de volksmuziekschool wil kennis maken, wordt uitgenodigd de demon stratie van het werk der kinderen op Zondag, 8 Februari, in de muziekzaal van restaurant Brinkmann, Grote Markt, des midags half drie en de de monstratie wan volwassenen op Dins dag, 10 Februari, des avonds 8 uur in dezelfde zaal bij te wonen. Kaarten kunnen gratis worden afgehaald bij de firma ^.lphenaar, terwijl gaarne alle in lichtingen door Mevr. H. C. Breyer, Jeroen Boschlaan 13, Heemstede, tel 12027 worden verstrekt. Het R.K. Haarl. Kamerorkest heeft een belangrijk programma in studie genomen en hoopt dit van het voorjaar uit te voeren onder het motto: Muzi kale rondgang door vijf landen. Italië is vertegenwoordigd met Corelli, Frank rijk met Corette, Duitsland met Krie- ger en Engeland met Purcell. Zijn dit meesters uit de 18e eeuw, Nederland zal op het programma vertegenwoordigd zijn met muziek van deze tijd, n.l. een suite van Coos van der Griendt. men van de gebeurtenissen en van de mensen, die zich bestuurders waanden omdat „zij, zo lezen wij in het eerste hoofdstuk, door de Duitse overweldiger op een be'stuursplaats waren gezet of er zonder bezwaar van zijn kant waren heengeslopen. Wat na het doorlezen van de zee van stukken en rapporten en het aanhoren ran herinneringen en ervaringen treft, gaat de schrijver verder, is de alge mene geest van verzet, die het gemeen- tepersoneel in zijn geheel heeft beheerst. De NB.B.-satellieten, die aan een afde ling, dienst of bedrijf werden toege voegd, waren over het algemeen van z° inferieure constructie, dat zij gemakke lijk door de anderen om de tuin konden worden geleld. Laten wij enkele grepen nemen uit het documentaire. Er werden 1400 ambtena ren opgeroepen voor een bedrijfsappèl en er gaven 56 aan die uitnodiging gehoor. Bij een tweede als dienst aangekondigd appèl moest Woudenberg zijn betoog na een half uur opgeven wegens het oorver dovende lawaai in de zaal. Het mislukte leven van Plekker en zijn veelal onkundige medebestuurders komt op verscheidene bladzijden op tragi komische wijze naar voren. Bij elke uit reiking van distributiebescheiden werd op ongeveer 3000 onderduikers gerekend, welk aantal eind 1944 steeg tot 5100. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen in de Vleeshal werd het beheer van de kluis aan een Illegale werker op gedragen, waardoor het lot zich onge dacht tegen de nieuwe orde keerde. Uitvoerig gaat de schrijver in op de kindervoeding, die In de hongerwinter in feite georganiseerd werd door Ned. Volksherstel, hoewel de bezetter daar geen notie van kon hebben. Op 27 De cember 1944 meldden zich 3500 kinde ren aan en zü kregen in deze aller moeilijkste tijd stamppot van boeren kool met worst, pudding en appelen toe. De centrale keuken functionneerde zo goed, dat op één dag 60.000 liter voed sel naar 27 uitreiklokalen kon worden gebracht. Telkens weer leest men, dat een of andere gemeentelijke dienst hulp verleende. Zo zorgden de mannen van de Incasso bij deze voedselregeting voor Joodse en andere onderduikerskaarten. De berichtendienst in het stadhuis voor de verspreiding van het Engelse nieuws onder het gemeente-personeel had de afdeling Belastingen, die een radiotoestel verborgen had, voor haar rekening genomen. Bij de afdeling Bevolking was een speciaal kamertje voor de ambtenaren, die de persoonsbewijzen voor onder duikers in orde maakten. In totaal zijn er daar 2000 gemaakt. Betrouwbare foto grafen zorgden voor gelijkenis op de foto. Op de fiets haalde een ambtenaar 2000 blanco bewijzen uit Den Haag en zy werden hem prompt verstrekt. Ook werden 250 blanco stamkaarten achter overgedrukt. Vele ingezetenen maakten legitimatiepapieren na met stempels en handtekeningen incluis. Toen de spoorwegstaking begon, moesten 8000 kaarten van het N. S.-personeel gelicht worden. Het is gelukt, maar men moet niet vragen met welk een gevaar. Onderduikers konden thuis trou wen dank zij rondreizende ambtena ren van de Burgerlijke Stand en als er na een bombardement getroffen mensen bleken te zijn, die voor de Duitsers allang overleden waren, dan moesten er weer goocheltoeren worden verricht. Overleed er een Jood-onder duiker, dan werd zijn lijk 's avonds naar Amsterdam gevoerd, waar men er wel raad mee wist. Een hoofdstuk met veel en ook veel zeggende cijfers, is dat over de gezond heidstoestand, de kindergeboorte en sterfte. De oproepingen van mensen, die voor de Duitsers moesten werken, werden meestal rondgebracht door meterop- nemers van de Incassodienst, die tevens voor de waarschuwing zorgden. Een zwarte bladzijde in de geschiedenis vormt wel de razzia op de 6de Decem ber 1944. Het zou ons te ver voeren, alle onder delen van dit boekje ook maar in be knopte vorm weer te geven, wy mogen dankbaar zijn, dat dit werk tot stand Is gekomen en dat het gemeentebestuur heeft toegestaan, dat het in de handel gebracht wordt. „Vüf jaren oorlog over Haarlem'' werd gedrukt t>y Nobels en Jansen aan de Koudenhorn. BIOSCOPEN Rembrandt: Man zonder geheugen (18 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Gentleman Jim (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LuxOr; De antiquair van Sly Corner (18 j.)2, 4.15, 1 en 9.15 u. Frans Hols: Het ei en ik (18 j.), 2.3Ö, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City. Morgen is voor eeuwig (14 j.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. Spaame-theater: Grootma is zo dom nog niet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u, en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Werken van Wil lem WItsen en zyn vriendenkring. Ge opend: 10—16 u. en 's Zondags 13—16 u. Leffelaa1": Marion Huse. Geopend: 10 17 jaar. Heerkens Thijssen: Schilderijen van W. Steyn. Geopend; 1013 en 1416 u. Apotheken: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apo theken worden van 814 Februari waar genomen door: Th. A. Klinkhamer, Ko ninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees, L. Veerstr. 19, tel. 11009 en Fr. dials-Apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 1180. Ziekenverv°er: Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 2140Ï) en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. ZATERDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met Eva Bonheur, 8 uur. ZONDAG 8 FEBRUARI Concertgebouw: Revue Cheerio Holland, 8 uur. Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met Eva Bonheur. 8 uur. alle maten en merken uit voorraad leverbaar. De beet gesorteerde zaak sinds 1900. H. i. v. d. MEER Schagchelstraat 7 Telefoon 12130 Maandag 8 Februari Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal): KI t.m. Ko, 8.30 12.15 en 24.45 uur. Bloemepdaal (Hartelustschool)RS, 912.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160): 912.15 uur rest H en 24.30 uur I. De overheid streeft er by de prysbe- heersing naar haar bemoeiing te beper ken tot goederen, die voor het econo mische leven van onmiddellijk belang zijn. In verband hiermede zijn met in gang van 13 Febr. artikelen, die tot dus ver onder de fabrlkantenpryzenbeschik- kmg 1947 vielen, in prijs vrij gelaten. Het betreft hier goederen, die aan weel debelasting zijn onderworpen, zoals: kunstfoto's, hoeden yan natuurzijde of bont, met de hand vervaardigde kant, bontkleding, -vachten, -kleedjes en -reisdekens, cosmetische artikelen, ve ren en dons voor modewaar, voorwerpen van amber, barnsteen, git enz., jacht- vuuxwapens en munitie, sigaren- en si garettenpijpjes, tabaksdozen, pjjpenrek- ken, luxe sportartikelen als golf- en ijs hockeysticks en ski's, vuurwerk en feest artikelen met uitzondering van Kerst boomversierselen. Voor deze artikelen blijven wèl gelden de bepalingen uit het Prijsvormingsbe- sluit 1941 omtrent het achterhouden van goederen, koppelverkoop, ketting- handel enz., alsmede de voorschriften omtrent prijsaanduiding. Men heeft uit bezuinigingsoverwegin- gen er toe moeten overgaan de cadiclub in Haarlem op te heffen. De sociëteit „De Vereniging" zal nu in de gelegenheid zijn de grote zaal, die hierdoor vrij zal komen, voor andere bijeenkomsten beschikbaar te stéllen. Op 11 Februari' en volgende Woens dagen kunnen nog volwassenen worden ingeschreven voor de bezoeken die ae vereniging Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld binnenkort aan de grafische inrichting der N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem gaat brengen. Dins dag, 10 Februari, houdt de heer J. Strij- bos, een lezing met film over „Met de Willem Barendsz naar de Antarctic" in restaurant Boekenrode. Bij K. B. is thans met ingang van 1 Januari 1948 aan R. D. Baart de la Faille, rijksarchivaris in Noord-Holland, te Haarlem, op verzoek wegens gezond heidsredenen eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de diensten, den lande in deze functie bewezen. De Raden van Arbeid in den lande zijn een belangrüke bemiddelingsin stantie en onder hen neemt de Raad in Haarlem, waartoe twaalf gemeenten be horen, 'een voorname plaats in. Dit bl«kt o.a. uit de cijfers betrekking heb bende op de vrywillige ouderdomsverze- kering, welke men via de Raden by de Ryksverzekeringsbank kan sluiten. Be gin Januari van dit jaar waren er in ons rayon 31.000 personen, die by deze pensioensverzekering waren aangeslo ten. Het totale bedrag aan verzekerd jaarpensioen bedroeg in genoemde maand 13.000.000. Haarlem ligt hier met Rotterdam aan de kop en Iaat de andere Raden van Arbeid ver achter zich. 8000 personen trekken reeds rente vai» hun pensioen; per jaar wordt aan hen de totale som van 2.080.000, uit betaald. In 1947 waren er in Haarlem en omstreken vele liefhebbers voor het sluiten van een ouderdomsverzekering. In dat jaar verzekerde de Raad een totaal jaarpensioen van ruim 460.000. Men kan zich voor twee soorten pen sioen laten verzekeren, ten eerste een van 3 tot 20 per week ingaande op een van de leeftijden .tussen het p5ste en 65ste jaar en ten tweede een wedu wen- of weduwnaarspensioen tot ten hoogste 10 per week. De premie, welke men dient te betalen, is afhanke lijk van het verzekerde bedrag, van leeftyd en ook van geslacht. Verzekerden mogen de premie, die zij verschuldigd zijn, aftrekken van hun inkomen bij de aangifte van belastingen. Er is iets, waarover velen in onzeker heid verkeren en wel eventuele wijzi gingen in tarieven. Het zal voor deze personen een geruststelling zijn te we ten, dat deze niet gelden voor de lopen de verzekeringen. Een voordeel van de vrijwillige ouder domsverzekering is ook, dat er by fail lissement geen beslag op gelegd kan worden; zij blijft onvervreemd- en on vatbaar. Het aantal verzekerden is na de oor log zeer toegenomen. Dat is een ver heugend feit, want het betekent, dat de mensen vooruit denken. Maar nog ge lukkiger is, dat steeds meer jongelui gaan beseffen, dat ze niet alleen voor het dagelijks levensonderhoud hebben te werken, maar ook voor een onbe zorgde oude dag, al ligt die nog ver in het verschiet. Militairen, wier opleiding tot infanterist voltooid is. gaven gistermiddag een demon stratie van een aanval op een brug bij het Brouwerskolkje. Familieleden van de cur sisten uit alle delen van het land woonden de oefening bij. Als besluit van de Infanterie-opleiding aan de school der K.-troepen, werden de cursisten in de gelegenheid gesteld hun ouders, echtgenoten, verloofden en meisjes de resultaten -te tonen van de Intensieve militaire training, die zy ge durende 10 weken in de Ripperda kazer ne genoten hebben. In de School der K.-troepen, waaronder ressortéren de Aan- en afvoertroepen, Regiment Tech nische Troepen, Korps Verplegings- troepen en het Regiment Uilrustings Troepen, ontvangen de militairen, die bestemd zyn officier of onderofficier te worden, een gevechtstraining, die voor afgaat aan een gespecialiseerde opleiding in het vak, waarvoor zy in militair dienstverband bestemd zyn. Tegen half elf arriveerden van heinde en verre de genodigden in de Ripperda- kazeme, waar zij na even met „hun jongen" gesproken te hebben, medege nomen werden naar de terreinen, waar men reeds bezig was met wedstrijden op de hindernisbaan. Met een knipoogje naar hun meisje of een knikje naar hun ouders snelden de leerlingen voort over kuilen en gaten, prikkeldraad en andere hindernissen, allen bezield met de ene gedachte „nu nog beter dan anders". Zeer veel interesse bleek te bestaan voor het gebruik van wapens en de_ ter rein- en geweervechten. Met ietwat ver schrikte gezichten keken de genodigden toe naar het opwindende en fascineren de spel der bajonetten en kolven, een militair vak, dat zelfs in de meest mo derne en gemechaniseerde oorlog, on misbaar is gebleken, omdat steeds weer een ogenblik komt waarop men zonder munitie een man tegen man gevecht moet leveren. Terwijl een staf van offi- DAG EN NACHT Een vers gelegd Hollywoods ei kan men deze week -in Frans Hals zien. Nauwelijks is het boek „Het EI en IK vertaald uitgekomen of de film kwam in ons land. De geschiedenis is genoeg lijk en de film is het niet minder- Clau- d'ette Cclbert mag men weer uitermate geschikt noemen voor de rol van het stadsvrouwtje, dat haar man volgt in de binnenlanden om er een kippenfarm te beginnen. Fred Mac. Murray, een stoere kerel, die misschien wel uit die kring vandaan komt, is ditmaal haar tegenspeelster. Hoe het echtpaar het rooit in het land der Indianen moet U gaan zien, ge zult er herhaaldelijk heerlijk om lachen (18 jaar. „De man zonder geheugen", de film, welke deze week in het Rembrandt- theater wordt vertoond, ia een beklem mende, psychologisch raak uitgewerkte rolprent, die op de toeschouwer een grote indruk maakt. Een chemisch in genieur, die bij een busongeluk een zeer ernstige hersenstoring oploopt, wordt uit het ziëkenhuis ontslagen en gaat zich weer een bestaan opbouwen. Hij kan zich moeilijk aan de buitenwe reld aanpassen en wordt beangst door de gedachte, dat hij abnormaal dreigt te worden. Als de man dan nog be schuldigd wordt van moord, weet hij bijna geen uitweg meer. De zaak wordt echter bijtijds opgehelderd en hij krijgt zijn zelfvertrouwen en de wil tot leven terug. Een suggestief verfilmd verhaal, waarin John Mills de hoofdrol speelt. (Boven 18 jaar). „Morgen is voor eeuwig" is de wei nigzeggende titel van een Amerikaanse film, die in het City-theater wordt ver toond. Het verhaal is met on-interes- sant, ofschoon er eèn oud thema in be handeld wordt, n.l. de geschiedenis van een doodgewaande, die vele jaren na de oorlog naar zijn vaderland terug keert, om daar zijn vrouw gelukkig hertrouwd te vinden. Het is indruk wekkend spel, dat Claudette Colbert en Orson Welles, vooral in de laatste scènes, ten beste geven. Deze film, waar bij een ieder van harte meeleeft met hét wel en' wee van een echt gezellige familie, kan elkeen boven 14 jaar zien. Liefhebbers van de bokssport Kunnen hun hart ophalen in Cmema-Palace, waar de sportfilm „Gentleman Jim" wordt gepresenteerd. Zij, die eens willen weten hoe men omstreeks 1890 placht te boksen, zullen dat dan zieh bij het volgen van de carrière van de vroegere wereldkampioen Jim Corbett. De me thodes van Luc van Dam en Joe Louis moesten toen nog uitgevonden werden en mèn bokste volgens de regels van een of andere hertog. De hoofdrol is m handen van Errol Flynn. (Toegang 14 jaar). „De Antiquair van Sly Corner" lijkt in het begin, een bezadigde, oude heer, die met zijn dochter een rustig leventje leidt tussen zijn antiquiteiten. Later blijkt echter dat hij zich vroeger met duistere practijken heeft bezig gehou den en ook nu bevindt hij zich niet op 't rechte pad. Vanaf 't ogenblik, dat zijn bediende dat pemerla gebeuren er vreemde dingen, waar de rariteitenhan delaar en zijn knecht tenslotte niet zo best afkomen. De film welke in Luxor Theater draait, laat U een dolle auto rit en geheimzinnige achtervolgingen zien. Om het geheel wat op te vrolijken, kunt u af en toe genieten van schone muziek. (Boven 18 jaar). De familie Higging houdt U deze week bezig vanaf het witte doek van het Spaarne-theater en dit gaat weer op de bekende wijze De aardig ver filmde klucht bezorgt U een genoeglijk uurtje, daar de spelers U zullen doen schateren. „Groctpa is zo dom nog niet' is toegankelijk voor personen boven 14 jaar. eieren en onderofficieren de burgers ex plicaties gaf van hetgeen te zier. werd gegeven demonstreerden de jongens, hoe „een stormbaantje genomen wordt". In middels had de directeur der K.-troepen, kolonel C. D. Kamerling, zich by het gezelschap gevoegd; hy nam ook deel aan de lunch, die in de cantine van de Ripperda-kazerne aangeboden werd. Een typisch voorbeeld van de goede samenwerking, die heerst tussen de school der K-troepen en de Marine Luchtvaartdienst uit Valkenburg, was de hulp, die de M L D. verleende by de compagniesaanval, welke des mid dags op twee heuvels by het Brou- werskolkjé ingezet werd tegen aldaar gelande vijandelijke parachutisten. Met veel belangstelling bij de heren en wat schrik bij de dames van het ge zelschap werd vanaf een derde heuvel het schouwspel gevolgd. Tussen hevige explosies en zware ontploffingen door gaf vaandrig Van Noordwijk door mid del van een geluidsinstallatie explicaties van hetgeen zich tussen heuvels en da len afspeelde. De zware regenbuien, die inmiddels afbreuk probeerden te doen aan het enthousiasme der gasten, wer den getrotseerd dank zij de gascapes, •vtelke de fourier der K.-school, een re genbuitje verwachtende, reeds aan de toeschouwers had uitgereikt. Na deze goed geslaagde oefening werd het gezelschap naar het Krelagehuis ge bracht, waar een, diner werd aangebo den. Tussen de verschillende gangen werden vele afscheldsspeechjes afgesto ken, die met goede humor doorspekt, een beeld gaven van de goede, gezonde sfeer in de school der K.-troepen. De commandant der school, majoor J. W. A. Stout, onderstreepte een en an der in zijn afscheidsrede, waarin hij deed uitkomen, dat goede discipline alleen kan voortkomen uit goede kameraadschap, ongeacht rang of stand, doch met in achtneming van militaire verhoudingen. Een leger op deze leest geschoeid ls een goed leger. Deze dag, die met een feestavond in het Krelagehuis besloten werd, heeft op alle aanwezigen een diepe indruk ge maakt. Hoewel de vaders en moeders zich moesten aanpassen aan de militaire vormen, waren allen vervuld van enthousiasme nu gy zelf hadden gezien, wat er met hun jongens gedaan werd in dienst en hoe dezen naast een liehame- lijke ook geestelijke opvoeding genieten. Dinsdag 3 Februari j.l. vergaderde af deling II van de Katholieke Volkspartij. Voor de voorlopige aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer wer den genoemd de heren A. Angenent, Jan Bakker, Dr. W. J. J- Dijsselbloem, Jac. Groen Azn., Th. S. J. Hooy, Prof. Mr. Dr. C. P. M. Romme en Mr. M. P. van der Weyden. Het Tweede-Kamerlid, de heer Hiooy, behandelde de diverse uit de vergade ring naar voren gekomen vrager). Na gewezen te hebben op de belangrijk heid van de komende verkiezingen, spoorde de voorzitter de leden aan propagandist te zijn voor de K.V.P. en deed hij een dringend beroep op de aan wezigen hun daarvoor in aanmerking komende kinderen te bewegen lid té worden van de jongeren-organisatie van de Party. Dinsdag 10 Februari, Vastenavond, is er geen'clubavond. Ook alle thuis- en uitwedstrijden zijn uitgesteld. Aan het "hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 inlichtin gen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week als'gevonden aan gegeven voorwerpen: armband, autoped, speelgoedauto, zeilboot, brillen, broche, brillendoos, kinderbaret, notitieboekje,- breiwerk, kindercape, duimstok, das, éiui's met inhoud, geld, gewicht, hon den, handschoenen, horloges, heren hoed, hoofddoek, haardplaat, colbert jasje, ketting, seizoenkaart, zaklan taarn, mutsen, messen, nummerplaten* overhemden, portemonnaies met in houd, pakje, rozenkrans, riemen, rin gen sleutels, sjaals, sokken, contact sleutel, slot met sleutel, kinder jasje, tangen, vulpennen, vulpotloden, vest, wanten, wiel van oplegger, zakken met inhoud, kinderrijwiel en schoenen. Maandag 9 Februari komt het „Resi dentie-toneel" naar Zandvoort. Onder auspiciën van de Vereniging voor vreem- delingenverkeer zal in „Mono iole wor den opgevoerd „Miranda", een blijspel in drie bedrijven door Peter Blackmore. Gisteren ie in een rijdende tram, nabij de halte Kostverloren, een brandje uit gebroken. De brandweer was snel ter plaatse en het vuur spoedig geblust. DAG EN NACHT AMBTERDAMSCHE RUTUIG MIJ. (Adv.) De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: Dr. J. Reurink, AerdenhoutS-Duinweg 8, tel. 26035; Dr. J. Laeijendecker Raadhuisplein 9, tel. 28103; Dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Len. nepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heem- steedse Dreef 38, tel. 29818. Geopende ApotheekHeemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26772. Jaarvergaderingen plegèn nu eenmaal niet al te best te worden bezocht en deze jaarvergadering maakte daarop geen uitzondering. De voorzitter, de heer N. v. d. Lin den, gaf een overzicht van de belang rijkste gebeurtenissen in het afgelopen jaar en noemde daarbij de viering van het 25-jarig bestaan van de retraite club en het 30-jarig bestaan van de Kath. Bouwvakarbeidersbond. Ook de zeer geslaagde sociale Zondag, de Kerst uitvoeringen van de toneelafdeling en het St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden Nieuwe plannen zyn in voorbereiding, o.a. de oprichting van een Credo Pugno-club, die de vergadering sterk toejuichte en waarby werd aan gedrongen Op een snelle vorming, ten einde een basis te kunnen vormen voor het kweken van goede leiders, terwijl daarnaast ook wordt overwogen de kin deren van de leden op de een of an dere wijze in te schakelen in het werk van de beweging. Ook de vrouwen zul len niet worden vergeten en. zij kry- gen een speciale vergadering. Uft het jaarverslag bleek, dat de af deling thans 533 leden telt. Het finan cieel verslag wees een klein tekort aan. dat uit een reservekas wordt gedekt. De aftredende bestuursleden, de he ren N. J. v. d. Linden, N. v. d. Erf en H. Brouwer, werden by acclamatie her kozen. Ditzelfde geschiedde met de be- stuurscandidaat, de heer Jac. v. d. Eem, en met de aftredend voorzitter, die eveneens bij acclamatie het vertrouwen van de vergadering kreeg. Aan het slot van de vel-gadering be klemtoonde de heer J. v. d. Veldt, dis trictsbestuurder, in een korte speech nog eens de noodzakelijkheid van1 een zich volledig geven aan het prachtige werk van de beweging door niet alles aan het bestuur over te laten, maar zelf daadwerkelijk med« te werken aan de uitbouw. Zondag 8 uur, Vastenavondfuif Lau- date Dominum. Maandag 8 uur, Bestuur K.J.M.V., 8 uur clubavond H.B.G., 8 uur Melodia. Dinsdag 8 uur, Missie-Naaikrans, 8 uur Laudate Dominum. Woensdag 8 uur, Damclub St. Bavo, Leden K.J.M.V. Toneel H.B.C. Donderdag 8 uur, Harmonie St. Mi chael, 8 uur St. Vincentius, 8 uur Con tactcommissie K.V.P. Vrijdag 8 uur, Tooneel „Door Een dracht Sterk", Leden Pluimveever. „De Eendracht". Zaterdag 8 uur, Katholiek Thuisfront. De uitgaven voor het wandelbos Groe nendaal te Heemstede zijn voor dit jaar geraamd op f 41.315 tegenover het vo rig jaar f 28.562. De pluiinweestapel zal aldaar worden uitgebreid met kippen, hoenders, kwakertjes, eenden en twee pauwstaarten. De afrastering langs de Herenweg zal vernieuwd worden. Een gedeelte van het bos langs de rijweg van de hertenbaan af tot aan de woning van de boswachter wordt gereorganiseerd. B. en W- overwegen de Bronsteeweg, Binnenweg, Raadhuisstraat en Kerklaan een betere verlichting te geven, waartoe de kosten op de begroting verhoogd zijn tot f 44.000 (vorig jaax: f 33.200). Ziet men aan de ene kant de prijzen van velerlei artikelen ondanks de overheid van deze tjid en haar bemoeiingen steeds hoger worden, de Kunsthandel die het zonder die „druk" der overheid op de prijzen doet en maar vrij aan haar lot wordt overge laten, ziet men maar steeds haar prijzen verlagen. De Kunst, en Antiquiteitenhandel J. J. Heynen, Zylweg 111, Tel 17877, ging, na reeds na de oorlog bij herhaling haar prijzen te hebben verlaagd, er heden wederom toe over haar prijzen en ditmaal zelfs wel met 70 te verlagen. Zou het nu kopen van schilderijen w.o. zeer mooie exemplaren van oude en moderne mees térs, kunstvoorwerpen, antiquiteiten en curiositeiten U nu niet een betere geld belegging toeschijnen dan tijdens de oor log, waarbij aan de grote vraag naar deze artikelen zelfs tegen de meest exorbitante prijzen op het laatst bijna niet meer kon worden voldaan. (Adv.) (Speciale berichtgeving) De minister van Binnenlandse Zaken heeft, naar wij vernemen, zijn richt lijnen, welke de gemeentebesturen- in acht moeten nemen bij de toepassing van de Woonruimtewet. gewijzigd. Indien een eigenaar van de kanton rechter een uitspraak heeft gekregen, dat hij het door hem verhuurde 6f van hem gevorderde perceel zó dringend voor eigen gebruik nodig heeft, dat voortzetting van de huur of de vorde ring niet behoeft te worden geduld, mochten B. en W. niet met vordering tussenbeide komen, behalve in zeer bij zondere gevallen met machtiging van de minister van Binnenlandse Zaken. Hierin is nu in zoverre verandering gekomen, dat deze machtiging van de minister niet meer behoeft te worden gevraagd voor dat deel van het per ceel, dat de eigenaar volgens de ter plaatse geldende normen niet voor eigen gebruik nodig heeft Bijvoorbeeld: een huis met zéven ka mers wordt bewoond door een gezin, bestaande uit vier personen. De eige naar (gezin, bestaande uit man en vrouw) wil het huis zelf betrekken en de kantonrechter veroordeelt de huur der tot ontruiming. In een dergelijk geval mogen B. en W. nu ten behoeve van de huurder tot vordering van een deel van het perceel over £aan, name lijk dat deel, hetwelk de eigenaar niet noodzakelilk behoeft te gebruiken. Deze wijziging zal er dus toe leiden, dat de eigenaar in vele gevallen het gebruik van zijn eigendom als hy dit wil betrekken met de huurder moet de len. JEKtS Het ziet er naar uit, dat de school jeugd uit Haarlem en omgeving met een slecht Paasrapport zal thuis komen. De gehele dag praten en denken ze alleen maar over zegeltjes en 's nachts praten ze er ook nog hardop over, wat te denken geeft. Voor zover U het nog niet mocht weten: de post brengt huis aan huis een vel papier rond waarop zestig merken van artike len voorkomen en nu moet de jeugd trachten om door ruilen zoveel mogelijk zegels van een merk te vergaren, ten einde mooie prijzen te verdienen. Nu zijn er verschillende mogelijkheden, ruilen, huis aan huis aanbellen en vra gen of er een vel over is, of de zaak in de prullenmand gooien en over te gaan tot de normale orde vyn de dag. De Amerikanen zijn niet scrupuul als het gaat om reclame; ze kopen iemand op met huid en haar en geld moet alles goed maken. Wij, nuchtere Hollanders, zijn zover gelukkig dog niet, maar de zegeltjes-actie koopt toch wel op een Amerikaanse manier onze kinderen op. Er komt er een huilend thuis: op school heeft ze stiekum een ruiltje gemaakt en de Zuster heeft het hele bundeltje af genomen en door midden gescheurd. Hevige consternatie en verontwaardiging van de gehele klas. Twee jongens vech ten op straat op leven en dood om een pakje zegels en een grote meneer maakt een eind aan het gevecht door de zegels van beiden af te pakken en in zijn zak te steken. Jeugdige knapen met een rein geweten zoeken middeltjes om die ze gels te stelen, volgen de postbode en trachten uit de bussen van particulieren het reclame-vel op te vissen Buren, die zelfs in de hongerwinter geen ruzie kregen, kijken elkaar nu niet meer aan om die zegeltjes; overvallen op school meisjes met een dik bundeltje worden beraamd, zelfs zwarte handel wordt ge voerd, kortom alles wat we als na-oor- logs verschijnsel langzaam hadden te ruggedrongen, wordt door deze ellendi ge, on-paedagogische actie weer naar voren gehaald. „Zou je eerst je sommen niet ma ken?" vraag ik „Die komen later wel" is het ant woord. „ik ga duizend gulden verdienen en dat zult u maar wat prettig vinden." Ik vind het helemaal niet prettig en ik hoop, dat alle ouders er zo over denken. Ik ben er zo van in de war, dat me geen speelse babbel uit de pen komt. Is dat niet erg?! HAARLEM, Smedestraat 21, telefoon 21375 (Adv.) (ontleend aan Sursum Corda). Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog- lï is) #en 11 u.; congr. asp. 12.15 u.; PontiLeaal Lof 7 u. Maandag: Lof 7.30 u.; fam. congr. dames 8 u. Dinsdag: jeugdlof 4 u.; Lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 7 en 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Lof 7 u.; biechten 4.308.30 u. H. Jozef (Jansstraat) Zondag: H. H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Woensdag: congr. jongens jun. 7 l).; Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u.; Zaterdag: biechten 56.30 en 7— 9 u.; Lof 7.30 u. H. Antonius van Padua (Nieuwe Groenmarkt) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 u.; Lof 7 u. Maandag: Lof 7.30 u.; congr. dames 8 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg en Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 49u. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne) Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis); jongenscongr. 5.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruis weg 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u.; Lof 7.30 u. H. Johannes de Doper (Amsterdam straat) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.30—8.30 u.; Lof 7 u. H. H. Elisabeth en Barbara (Paul Krugerstraat) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u.; congr. jongens jun. 12.15 u. Maandag, Dinsdag en Woensdag lof 7.30 u. Maan dag: fam. heren 7.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. H. Liduina (Rijksstraatweg) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u.; Lof 7 u. Woensdag: congr. jongens tot 14 j. 7.30 u. en tot 16 j. 8.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrij dag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biech ten 58 u. O. L. Vr. van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg) Zondag: H. Ij- Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.» Lof 6.30 u. Maandag: Lof 7.30 u. Dins dag: Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 U. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u. H. Hart van Jesus (Kleverparkweg) Zondag: H. H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 u. Maan dag: Lof 7.30 u.; congr. dames 8.15 u- Dinsdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 59.30 u. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: congr. meisjes 2.15 U* biechten 56.30 en 79 u. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) Zondag: H.H. Missen* 7, 8, 9 (Hoogmjs) en 10.30 u.; Lof 7.30 u- Maandag, Dinsdag en Woensdag Lof 7.3.0 u. Dinsdag: Jeugdlof 8 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 4— 8 u.; Lof 7.30 u. H. Bavo (Heemstede) Zondag: H.l Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en Xl-3« u.; Lof 7.30 u. Woensdag: Mariagard® Tare, gr jun. 7 u.; Lof 7.30 u. Donder* dag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg U" u. Zaterdag: biechten 56 en 79 u" Lof 7.30 u. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 e" 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. meisjes sen. 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Krui weg 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—B-'' u.; Lof 7 u. H. Antonius van Padua (Aerdenhou'' Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogr««'. en 11 u.; Lof 4 u. Vrijdag: lijdensn" diatie 7.30 u. Zaterdag: biechten 4—» Lof 7.30 u. H. Agatha (Zandvoort) Zondag: H- Missen 7, 8.30, 10 (Hoogmis): Lof Maandag: congr. dames 7.30 u. Dinsa congr. jonge dames 7.30 u. Donderct' Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.JU 3g Zaterdag: biechten 5—8 u. behalve H. Adalbertus (Spaarndam) Zond®. H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoogm>30 Lof 2.30 u Zaterdag: biechten 5—- u.; Lof 7:30 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2