diefde ER ZIJN MEER EERLIJKE VINDERS DAN VROEGER ERIC DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS 1 Ongewenste vreemdelingen GEHALVEERDE SPOORBOMEN VERHOGEN VEILIGHEID u Reeds 70.000 oplossingen voor de Wit-Gele Kruis-rebus DE KRATER kala) Duizenden laten hun bagage in de trein liggen Bovendien grote besparing Nêerlunds meest gelezen dichter NEDERLAND DRINKT MINDER BIER KUNT U ENKELE communisten missen? van en ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 JUL. H Kt RIJWIELBANDEN VOOR INVALIDEN Ni Nu 5Vd 4«üe Exporc nog niet op oude peil KEUZEBON VOOR BROOD BLIJFT GEHANDHAAFD 80 pet. surrogaat in het kopje koffie EE RONDE-TAFELCONFEREHTIE Politieke activiteit der delegaties SOCIALE GEZONDHEIDSZORG Ondanks alle zorgen bewaart trien in Parijse politieke kringen Cs zin voor humor, getuige de vol gende anecdote, die op het ogen- veel succes heeft: De president van San Marino een dwergstaat in de Italiaanse Apennijnen met 'n bevolking van 14.545 zielen) wilde voor zijn landje ook iets hebben van het Marshall plan en stapte daarom naar de Amerikaanse ambassadeur te Rome voor het doen van een des betreffend verzoek. De ambassadeur vroeg: „Hebt u communisten in uw land?" „Geen enkele", was het antwoord van de president, die slim dacht te zijn, doch hij kreeg ten antwoord: „Ja, dan spijt het me u te moeten zeggen, dal San Marino niet in aanmerking komt". De president van San Marino begaf zich vervolgens naar de Franse premier Schuman om hem te vragen, of hij hem aam wat communisten kon helpen. „O neen", antwoordde Schuman, „die hebben we veel. te hard nodig yvoor het Marshall-plan". Nieuw veesmokkelcomplot opgerold Bioscoopbond jubileert door JOSEPH MONTAGUE 24) „Ik meen, dat we dit argument als (Wordt vervolgd) I col- ring zal ea dop >ver jost pke- ugd •lijk ieil- f Nu den, .'ra- in f aan Geen woord is meer misbruikt en van zijn verheven èn goddelijke zin vervreemd dan het woord efée. Een stille huiver van eerbied °1Cest ons hart doorzinderen bij het uit keken er van. Het is een heilig woord, 'et rijkste Godsgeschenk dat wij van hemel ontvangen hebben. Van on- Sitle lippen klinkt het als een laster de ontwijding, die pijn doet. De w a r e pWe is uit God en voert tot God te- Uit liefde heeft God de wereld 6s°hapen; uit liefde gaf Christus Zijn ven, om de liefdeloze, verloren mens Gods vriendschap te herstellen. efde is de voornaamste deugd en het tetste gebod. Zoals Gods liefde zonder Sondering alle mensen Zijn schep en ■omvat, zo ook mogen wij, als ^Öeren van de Ene, Hemelse Vader, jutland uitsluiten van onze liefde. Ook et onze vijanden! Parabel van de barmhartige Sama- f'aan maakt ons Gods H. Wil in dit 'kicht volkomen duidelijk. De bittere 'landschap tussen Joden en Samarita- "etl was algemeen bekend. Christus ver aart nadrukkelijk, dat zij naasten Niet tevreden is Hij met een lou- hegatief uit-de-weg-gaan van onze Men. Neen, positieve liefde eist 'i voor hen. „Ik zeg'U: bemint uw vij- itt 'en, en bidt voor wie u lasteren en ^Volgen." (Mt. 5. 43-44). Gat is het wezen van Christus' leer: etde voor allen en voor iedereen. het Epistel van morgen zing't St. lulus zijn beroemde hooglied op de 6fhe. Nooit en door niemand is de we- "hhervormende macht van deze Gods- bij uitnemendheid scherper in het cht gesteld. Wat ik ook moge zijn, 5'at ik ook moge bezitten, zonder de ben ik niets. „De liefde is gedul- goedertieren, niet afgunstig, niet 'kwsfand. Ze handelt nooit onedel en *°akt zich zelf niet. Ze laat zich niet erbitteren en rekent het kwade niet h. Over onrecht is zij - niet blijde, a*r over de waarheid verheugd. Alles !IJekt*ze, alles gelooft ze, alles hoopt ze, '6s duldt ze. De liefde is onverganke- k" (1 Cor. 13. 4-8). Konden wij dat De Vereniging van Plattelandsvrouwen in Nederland ontvangt momenteel bezoek van collega's van het Franse platteland. De leid ster van de Franse Vrouwenbond, Made moiselle Bertheley, temidden van enige plattelandsvrouwen uit Oostwoud in nationaal costuum. De persdienst van het Ned. Rooda Kruis deelt ons mede. dat het thans mogelijk is, aan invaliden op ruimere schaal rijwielbanden te verstrekken, omdat men niet meer gebonden is aan het voorschrift, dat alfeen invaliden met „voet- of beengebreken" kunnen wor den geholpen. Teneinde invaliden, die geen beroep uitoefenen, zoveel mogelijk tegemoet te komen in hun moeilijkhe den, is bepaald, dat voor deze banden in aanmerking komen al diegenen, die door de aard van hun invaliditeit abso luut gebruik moeten maken van een rijwiel of invalidenwagen om zich te kunnen verplaatsen. De te verstrekken banden zijn goed koper dan de normale banden, omdat het zgn. foutbanden zijn, d.w.z. banden, die een kleine technische afwijking hebben b.v. misdrukken maar die in bruikbaarheid niet van de normale verschillen. Via de plaatselijke afdelingen van het Ned. Roode Kruis kan men op speciale daartoe te verstrékken formulieren zijn aanvrage indienen bij de afdeling So ciale Zorg van het Ned. Roode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag. eens verwezenlijken in ons leven, zou de wereld er met één slag an- ïrs uitzien. En toch is het'onze dure omgeving. Tegenover hen, met wie e öoor persoonlijke banden van liefde ^bonden zijn. Dan komt het andere Vlf. eerste plicht. Als wij maar eens wil- beginnen in onze eigen, onmiddel- Het is een radicaal verkeerde opvat- dat wij ons b.v. tegenover onze '^genoten allerlei liefdeloosheid zou- 'cb mogen veroorloven, als wij jegens jamden maar beminnelijk zijn. Ware "'be blijft overal zichzelf gelijk. ®rote dingen, heldhaftige daden van ^stenliefde worden zelden van ons ü^raagd. Doch trouw zijn en waar in 6 telkens terugkerende kleinigheden alle dag, daarin toont men karak- dééruit blijkt onze echte liefde en /Eerlijke grootheid. En hier is nog zo- 1^' te doen. Ieder vriendelijk woord, 5ere liefdevolle daad maakt onze groter. Voor onze eigen inner- l| e veredeling is het veel belangrijker «fc te schenken dan te ontvangen. &bt niets verfijnt een mensenziel zo- als eerlijke, onbaatzuchtige liefde, t^t in het kleine ligt haar grootste Vit. lY et is daarom zo kil in onze ego- istische wereld, omdat de warme, kleine .deugden ontbreken. Fijne, ^opvallende bloempjes zijn het, die bet gras verscholen staan. Wij raden aanwezigheid meer dan wij ze zien. j trekken onze aandacht niet door ^''e kleur of uitzonderlijke vorm, maar har zij bloeien blijft de voorbijganger en geniet in bewonderende dank- ^arheid hun •weldadige geur. Méér menig krachtdadig ingrijpen zijn m staat de onderlinge betrekkingen r öiensen om: te vormen tot wat ze 0 e s t e n zijn. k°bze naaste moeten wij niet kren- j h. hem niet onnodig pijn doen, noch ®en ongeduldig woord, noch door een ^'bgschattende houding. Verdraag- zijn en vergevensgezind. Méér ons optreden geve niemand de in- hk, dat wij zijn misstap kennen. Wij ^ten ons voegen" naar de mening een ander, zonder daarbij eigen, atahtWoorde overtuiging te verlooche- Eén strijdlustig woord lokt het ^hbere uit. Op fijnvoelende, taktvolle e moeten wij een verzuim of on h'Migheid van een medemens goed- ;er>, zó, dat hij het zelf niet eens Medt. in edelmoedige hulpvaardig niet slechts bereid zijn tot bij- Ifti bord bbje. ia nood, maar zelfs iemands wen tr ^achten te voorkomen. Eigen hu- ^igheld beheersen, want die krenkt en bederft de stemming. Op Juiste moment een bemoedigend een vriéndelijk en goedkeurend jeen begrijpende blik, een veel- handdruk geven. Het leven is röev°l gelegenheden voor die klei- qa). öeugden. In het onmetelijke goed, hü doen, ligt haar rijke beloning, behoeven niet bang 4e zijn, dat L böuding ons gevoel van eigen- V in het gedrang brengt, of ons tog6aagt tot slappe windwijzers. Het Vjjp b'Joei is waar. Al kost iedere kleine lelijkheid op zich weinig moeite, C°:ise<3uent doorvoeren hiervan in ?e]f„®eheie leven eist méér sterke wil en tige'"oiPline dan welk doordrijven van Veq^'bnigheid of zelfzucht ook. Bo- etl kan de grootste liefde onder ®nkele omstandigheid ooit een ver dediging zijn yoor een verkeerde In afwijking van de verwachtingen heeft de bierexport van ons land zich nog steeds niet geheel hersteld. Ook de bier-export ondervindt de ge volgen van de beperkingen, welke er aan het handelsverkeer tussen de ver schillende landen zijn opgelegd. Vrijwel elk land tracht zich economisch te her stellen door de exporten te stimuleren en de invoeren aan te houden. Zo ont stond er een grote vermindering van de bier-exp'ort van ons land naar de „Ster- Üng-landen." Ook het binnenlands verbruik is iets verminderd. Vooreerst doet zich eqn dergelijke vermindering in de wintermaanden altijd voor. Dat is een bekend verschijnsel. Maar ook wreekt zich de accijnsheffing, naar men ons meedeelde. Er is nog altijd een verhoging van 100 pet. in vergelijking met het voor oorlogse peil, welke verhoging tijdens de bezetting werd ingevoerd. Men meent, dat de hierdoor ontstane verhou ding ten opzichte van het gedistilleerd ongunstig op het bierverbruik werkt. Toen het bier van betere samenstelling op 3 November werd verspreid, ver hoogde zich de consumptie niet, zoals men aanvankelijk verwachtte. Inmiddels heeft deze accijnskwestie de aandacht van de overheid. Deze zal echter ook bezien worden in het kader van Benelux, waardoor nog geen onmiddellijke beslissing te ver wachten is. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, in verband met geruchten als zou de keu zebon voor brood of meelproducten ko men te vervallen, dat het niet in het voornemen ligt, deze keuzebon af te sol*i sffen Er zijn alleen besprekingen gaande met het bedrijfsleven over vereenvoudiging van het systeem van bonaanwijzing. Naar wij van de zijde van de Be- drijfshoreca vernemen zal de samen stelling' van de café-restaurant-koffie hoogstwaarschijnlijk met ingang van de eerstvolgende periode (begin Maart) een wijziging ondergaan. De koffie zou dan worden gemengd met 80 pet. sur rogaat. Minister Witteman heeft te Arnhem onderscheidingen uitgereikt aan manschappen van de Hulpverleningsdienst en van de Mijnenopruimingsdienst. Vrijwel dagelijks laten vergeetach- tige reizigers eigendommen in de trein achter. De Nederlandse Spoorwegen hebben dan ook aan elk station een afdeling, belast met de behandeling van gevonden voorwerpen. De gevon den goederen en voorwerpen worden hier afgegeven, ingeschreven en van een nummer voorzien en blijven drie dagen in bewaring. Dan zendt het station de niet afge haalde goederen naar het Centraal Bu reau voor Gevonden Goederen in het voormalig Maliebaanstation te "Utrecht. De goederen, waarvan ook daar de eige naar zich niet meldt, worden per kwar taal in Utrecht openbaar verkocht. Vergeleken met de cijfers van voor de oorlog is blijkens de statistieken van het Bureau Gevonden Goederen der Ne derlandse Spoorwegen het aantal ver geten en verloren voorwerpen de laatste jaren toegenomen. In 1946 werden 75.204 voorwerpen door, eerlijke vinders bij de Spoorwegen ingeleverd. Daarvan konden 26.262 voor werpen onmiddellijk aan de rechtmatige eigenaars worden teruggegeven. Niet minder dan 48.942 niet-afgehaalde ge vonden voorwerpen werden naar het Centraal Bureau te Utrecht opgezonden Over 1947 waren deze cijfers respec tievelijk: 87648 ingeschreven gevonden voorwerpen (12.444 meer dan in he1 vorige verslagjaar!), waarvan 325*5 goederen aan de stations werden op gevraagd en afgehaald en de rest 55.103 door reizigers in treinen, wacht kamers en op perrons achtergelaten goederen naar de bovengenoemde Centrale te Utrecht verhuisden. Er waren ook reizigers teleurgesteld, omdat geen gevonden góederen werden afgegeven. In 1946 kwamen zij op 30.110 -S- sr., 11 Ieder ogenblik verwachtte Eric, dat het beest hem zou aanvallen, doch toen er niets gebeurde, durfde hij zich weer bewegen. Heel voorzichtig sloop hij weg. De rook beet echter nog zo in zijn ogen, dat hij zo goed als niets kon zien en tastend zijn weg moest zoeken. Zo ontwaarde hij het meer dan manshoge net niet, dat tussen twee reuzeUpaddenstoelen gevlochten was. Pas toen hij hopeloos ver ward zat in de kleverige draden van het nét, besefte Ene. dat hij m groot gevaar verkeerde! Terwijl hij nog wanhopig worstelde om zich van de kleverige draden te bevrijden, kroop een nog wanstaltiger dier, dan hem zo even bedreigd had, nader bij. Het angstzweet brak Eric uit. Want hoe hij ook vocht en wrong, met iedere beweging raakte hij vaster verstrikt in het afschuwelijke net. Steeds dichter bij kwam het dier, dat het meest op een enorme cpin geleek. Kwaadaardig glinster, den zijn grote bolle ogen en Eric begon de moed op te geven. Het beest scheen echter nog geen aanstalten te maken om hem te verslinden. Met sijn lange le- nige poten begon het langzaam nog meer draden om Eric's lichaam te wikkelen. Hoewel Eric voortdurend worstelde en tegenwerkte, kon hij niet verhinderen dat er steeds meer draden om hem heen gewikkeld werden en hij tenslotte geen vin meer kon verroeren. De vreselijke draden sneden in sijn vlees! Naar het A.N.P. verneemt, wordt he den het eindverslag vastgesteld uit de rapporten der drie secties van de dele gaties ter Ronde-Tafelconferentie. Het staat nog niet vast, of dit eindverslag waarin de algemene beschouwingen zijn voorbereid hetzij geheel, hetzij ten dele zal wordem gepubliceerd. Intussen ontplooit zich de politieke activiteit der beide delegaties uit de West ook buiten het enger verband der Ronde-Tafelcdnferentie. Gelijk bekend, hebben de Staten van Suriname destijds het eerste ontwarp-wijziging voor de staatsregeling van Suriname onbevredi gend geacht en daarvan de Nederlandse regering in kennis gesteld. Echter, ook het gewijzigde ontwerp, dat de Neder landse regering .vervolgens indiende en dat thans in de Tweede Kamer in be handeling is, schijnt nog tal van pun ten te bevatten, waarmede de door de Staten van Suriname afgevaardigde de legatie het niet eens is. De Surinaamse delegatie, zo verneemt het A. N. P., is thans voornemens, haar detailbezwaren tegen dit gewijzigde ontwerp nog in een afzonderlijke bespreking met de rege ring naar voren te brengen. Deze be spreking zal, zo werd gehoopt, in de loop van de volgende week kunnen worden gehouden. Op ditzelfde niveau verwacht ook de Curagaose delegatie in de loop der vol gende week een speciale bespreking. De delegatie van Curagao blijft zich op het standpunt stellen, dat bepaalde voor zieningen niet behoeven te wachten op het eind en op de resultaten van de Ronde-Tafelconferentie, doch dat reeds thans, terstond, kan worden overgegaan tot bepaalde wijzigingen. Elk beschaafd land houdt er voor schriften op na, die het mogelijk ma ken ongewenste vrêemdelingen over de grenzen te zetten. Vreemdelingen kun nen voor een land heel gewenst zijn, toeristen, die veel deviezen binnenbren gen, specialisten, die het productieproces op gang brengen, enz. Ongewenste vreemdelingen echter zijn mensen, die órde en rust verstoren, die het produc tieproces benadelen; die tnoeten eruit. Zoals het is in de staat, zo is het in het lichaam van de mens. Er zijn ook daar mUHoenen ett milliarden vreemde lingen werkzaam: bacteriën, ingewands parasieten, levend onrein en nog veel meer. Niet alle zijn schadelijk: in onze Ingewanden zyn bacteriën werkzaam, wier activiteit allerminst schadelijk is zolang zij in het darmkanaal blijven en zich niet gaan ophouden op ongewenste plaatsen. Daarnaast zijn er ziektever wekkers, waartegen ons lichaam voort durende strijd voert, en die dan niet als ongewenste vreemdelingen oVer de grens worden gezet, maar eenvoudig vernie tigd. Dat zijn vreemdelingen, waar we het nu eens niet over hebben. Ditmaal gaat het over ingewikkelder wezens, over wat men zo in de wandeling noemt: wurmen, die in de ingewanden parasi teren op de mens. Wanneer deze „lieve beestjes" zich er toe beperkten „mee te eten" van het voedsel, dat de gastheer nuttigt, dan nog zouden er allerlei rede nen zijn, hen te verwijderen, omdat ze in getal; 33.841 verschenen er in 1947 en trokken met lege handen af. Deze vergelijkende cijfers leren o. a. dat in het afgelopen jaar van de 87.648 gevonden artikelen er 45.172 bij hun rechtmatige eigenaars terugkwamen (plm. 51 pCt.). In 1946 was dit percen tage pl.m. 48. In totaal werden minstens 121.489 voorwerpen verloren, immers: er waren in 1947 totaal 87.648 gevonden voorwerpen en 33.841 verloren, naar niet aangebrachte artikelen. In het vorige verslagjaar was dit totaalcijfer der vergeetachtigheid of nonchalance 105.31^ Voorts blijkt, uitgedrukt in procen ten van 1946, het percentage verloren goederen 115 te bedragen en het per centage aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven goederen 125. Tevens kan de conclusie worden getrokken, dat het percentage eerlijke vinders zowel als het vertrouwen in de medemens is ge stegen. In 42.*76 gevallen daarenboven werd geen navraag naar verloten voorwerpen gedaan! Het gebeurt nogal eens, dat de spoor wegbomen het moeten ontgelden! In 1947 werden zij 248 keer aangereden. En het zijn vooral de bomen, die op afstand be diend worden, waaraan menig automo bilist een broertje dood heeft. Tien seconden vóór dat de wachter ze laat dalen gaat er' een stoplicht aan. Maar dikwijls i? de auto dan de eerste boom al gepasseerd en moet hij stop pen voor de tweede. Daar staat hij dan, midden op de rails. Om al deze perike len te vermijden overweegt de N.S. ge bruik te maken van een Amerikaans idee. Het grote verschil tussen de oude af sluiting van de overweg en die, welke, op proef, in dienst zal worden gesteld, zit in de lengte der bomen. Deze Ame rikaanse sluitbomen zijn n.l. slechts half zo lang als die welke thans dienst doen. Zij reiken dus slechts over de halve breedte van de weg. Deze halve bomen zullen dan de rechterhelft van de weg afsluiten, gerekend in de rijrichting van het wegverkeer. Dit betekent, dat de automobilist, die er niet in slaagt zijn wagen tijdig tot stilstand te brengen en dus onder de eerste bomen doorschiet, geen twee de boom zal aantreffen. De tweede boom laat immers het weggedeelte, waar hij op rijdt het linkergedeelte voor het verkeer uit tegenovergestel de richting vrij. Het Amerikaanse stoplicht bestaat uit twee rode lammen naast elkaar, die beur telings aan- en wéér uitgaan. Deze twee lampen, die dus een dubbel flikkerlicht vormen, zijn aan het bewegingsmecha nisme van de afsluitbomen bevestigd. Bovendien geven deze nieuwe flikker lichten zowel aan de voor- als aan de achterzijde licht, zodat het wegverkeer, dat aan komt rijden, rechts en links van de weg dé rode lichten ziet flikkeren. Tien seconden voordat da wachter de bomen gaat sluiten, beginnen de rode lampen om beurten te branden. Op de afsluitbomen zelf zijn nog w.eer drie rode reflectoren bevestigd. Het hang- werk ontbreekt. De op de installatie voorkomende let ters zijn in reflectoren uitgevoerd, zodat bij avond het geheel flonkert in het licht der koplampen. Het plan is, aan het Rijkstoezicht voor te stellen voorlopig een proef op een twaalftal overwegen te nemen. Blijkt deze oplossing In de praktijk te voldoen dan kunnen orders voor de productie van deze installaties bij de Nederlandse Industrie worden geplr-tst. In het na jaar zouden de eerste installaties in dienst kunnen worden gesteld op nog nader te bepalen plaatsen. Als men weet, dat voor het bouwen van tunnels en verhogingen op de be langrijkste wegen wel 75 millioen gulden gemoeid is, dan is deze oplossing heel wat eenvoudiger. allerlei onaangename nevenverschijnse len vertonen, als jeuk en dergelijke. Ze kunnen echter op allerlei wijzen verwoes tingen aanrichten in het spijsverterings kanaal: er zijn gevallen bekend, dat de ultvoerbuis van de alvleesklier verstopt raakte door ingewandswormen. Het schijnt ook, dat ze aanleiding kunnen worden tot blindedarmontsteking en wat dies meer zij. Dat is op zichzelf al genoeg om ze als ongewenst te beschou wen, maar er is nog meer. Mensen, die dergelijke ingewandsparasieten herber gen, en vooral kinderen, gaan lijden aan pijn, ze vermageren, door de jeuk wordt de slaap onrustig en daardoor onvol doende, en tenslotte zijn er ingewands parasieten, welker spijsverteringspro ducten bepaald giftig zijn. De ontwikkeling van een kind dat aan deze kwaal lijdt wordt zonder twij fel geremd en gestoord, en men is. als ouder, allerminst verantwoord te spre ken over „maar wonnen" en het hele geval niet ernstig op te vatten Zo ongevaarlijk is de zaak niet. Men kan zelfs zeggen, dat de besmetting met ingewandswormen aansprakelijk is voor heel veel narigheid, en het is niet alleen zaak, wanneer de aanwezigheid er van in de ontlasting geconstateerd is, te zorgen voor deskundige behandeling, maar het is gewenst, de ontlasting van kinderen geregeld te controleren. Met de geneesmiddelen en behande lingsmethoden, die we tegenwoordig be zitten, is het doden der parasieten niet erg moeilijk. Het is echter wel zaak, dat de behandeling geschiedt geheel volgeas de aanwijzingen van de arts, om te zor gen dat een kuur niet mislukt. Er zijn tal van kleine „trucjes", die het suc ces of het wansucces van de kuur bepa len, en wie niet heel precies weet hoe de behandeling, welke de arts voor schrijft, moet geschieden, en vooral iedereen die méént het te weten, steke zijn of haar licht op bij de wijkver pleegster van h»t Wit-Gele Kruis. Deze zal trouwens ook goede raad kunnen geven, wanneer men twijfelt over de aanwezigheid van ingewandswormen. Het wereldsnelheidsrecord is opnieuw gebroken, deze maal door de invlieger Waterton van het vliegveld Moreton Valence in Gloucestershire in Engeland, die met een met twee straalmotoren uitgerust Meteor-vliegtuig de gemiddel de snelheid van 830.262 kilometer per uur bereikte. Waterton was 15 minuten in de lucht en legde de vereiste drie maal het parcours in 7 minuten 13 se conden af. De rijkspolitie te Etten kwam enige weken geleden op het spoor van een complot, dat zich onledig hield met het smokkelen van koeien naar België. In korte tijd werd door recherchewerk de zaak volledig aan het licht gebracht. Dezer dagen werd in de zaak de laatste arrestatie verricht. Gebleken is, dat een combinatie van 4 personen in totaal 28 koeien clandestien over de grens had gebracht. De smokkelaars zijn te Breda ingesloten. 11 Februari herdenkt de Nederland se Bioscoopbond zijn dertigjarig be staan. maar gezien de grote moeilijk heden, waarmede het bedrijf heeft te kampen, zal dit slechts op eenvoudige wijze en zonder feestelijkheden geschie den. Bij de viering behoort de tentoon stelling, gewijd aan de film. van 10 Februari tot 15 Maart in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Er zullen ook culturele filmavonden worden georga niseerd in een der zalen van het mu seum. terwijl een aantal Amsterdames bioscopen bijzondere programma's zal vertonen. Het hoofdbestuur van de Bond zal na opening van de tentoon stelling op Dinsdag 10 Februari een receptie houden in de ontvangstzaal van het museum. (Van onze speciale verslaggever) „Steun aan het Wit-Gele Kruis, dat geef ik uit mijn kindervuis". Het is ge schreven in een grote onbeholpen kin derhand en het staat te lezen op een van de oplossingen, die het Wit-Gele Kruis tot dusver ontving op de rebus, die het middels krant en kaart de wereld in zond. Over het resultaat daarvan mag men niet klagen. Rond 70.000 oplossingen zijn tot dus ver binnengekomen en in het Centraal Bureau te Utrecht wordt van de vroege ochtend tot de late, zeer late avond ge werkt, om al die oplossingen op de juiste manier te verwerken. En wat men daar bij al niet tegenkomt! Een vader, die nog haastig een briefje achterna stuurt, waarin hij meldt, dat zijn zoon zojuist een oplossing heeft in gestuurd, doch zijn naam vergat op te geven en die nu vraagt die oplosisng een van de 70.000 even op te zoeken en het goede adres alsnog in te vullan. Een schier onmogelijk werk, u voelt het. en laten wij maar eerlijk zijn, de mannen van het Wit-Gele Kruis zouden het niet klaar krijgen, bij lange na niet klaar krijgen, ware het niet, dat de leden van de Utrechtse Studentenver eniging „Veritas", die medicijnen stude ren, de helpende hand hadden geboden. En zo kan men iedere avond opnieuw in het Centraal Bureau in de Voorstraat een menigte zwoegende, tellende, sorte rende en vrolijke studenten aantreffen. De oplossingen stapelen zich daar op, steeds meer, iedere dag opnieuw. Uit Nederland, België, Frankrijk, Ca nada, Indië. men kan het zo gek niet uitdenken, of de werkelijkheid overtreft de fantasie. Getekende, gerijmde, gecom mentarieerde oplossingen, alle soorten, en de inzendtermijn duurt nog tot l Maart. Het getal 70.000 kan dus nog wel enkele malen vermenigvuldigd worden. Tot heil van het Wit-Gele Kruis en... helaas ook tot meerdere arrogantie van de man, die het rebusrijm maakte. Die acht zich op het ogenblik Neêrlands meest gelezen dichter. vertaling HERMAN ANTONSEN daad. Alleen zó vervullen wij Gods grootste gebod! Onze koude wereld heeft aan niets méér behoefte dan aan warme liefde. Ze bloedt dood aan het „ieder voor zich". Het is onze taak de aarde weer be woonbaar te maken door de ware naastenliefde in de onderlinge betrek kingen der mensen de plaats terug te geven, die God voor haar bestemde. L. Langzaam aan won hij hun vertrou wen en ten slotte ging Warin zich af vragen, of hij deaelfde man was, die Vavi zyn „fahina" en Balk zyn hond genoemd had. Een zeker gesprek wierp voor Warin zydélings een nieuw licht op zyn ware karakter. Het gebeurde heel toevallig. Met hun vieren zaten zei op het achter dek. Dit was 's avonds van achten tot tienen büna gewoonte geworden. Het was een gezamenlijk verpozen, dat als vanzelf zo ontstaan was. De schoener gleed ovor de golven tegen de wind op, met Sam, die een uitmuntende roer ganger was, op de brug. Nu en dan wierp Janson een snelle blik op de wim pel van het grootzeil en vergeleek de stand daarvan met de koers van het schip. Hij zeilde feitelijk altijd zellf en had er slag van zyn bemanning te door dringen van eenzelfde trots verlangen. De maan stond aan de hemel, de lucht was koel en het water langs boeg en kiel ruiiste aangenaam zachtjes. Lang rookte een grote sigaar en Warin had op verzoek van Dora zyn pyp opgesto ken. Janson rookte niet, doch praatte aan één stuk door op welluidende en soms dramatische toon en kon op som mige ogenblikken op zo'n eigenaardige manier langs zyn rode baard stryken. dat .zyh woorden er een byzondere na druk door kregen. ,",Ik lees niet veel. Ik praat liever met mensen, die belezen zyn, die de dingen gezien en uit de eerste hand opgetekend hebben. Theorieën kunnen me niet veel schelen. Ik vergeiyk graag myn eigen gevolgtrekkingen en waarnemingen met hetgeen een veelbelezen man me ven- telt." x Dora Lang scheen met haar eigen ge dachten bezig te zyn geweest. Doch nu nam ze het woord. Warin meende een zweem van cynisme of sarcasme in haar houding tegenover Janson te ontdekken „U bent ongétrouwd, nietwaar kapi tein?" „Ik gevoel niets voor het huweiyk. Ik bedoel niet zozeer de instelling zelf, als wel de heersende opvattingen. Als gezellin is een vrouw eten bekooriyk we zen. Maar als partner acht ik haar niet geschikt. Een man kan veel meer vrou- weiyke zorg verlangen dan de wette- ïyke voorschriften bepalen. Als een vrouw, steunend op de moderne wetten, die waarheid ontdekt, wordt zd heers zuchtig en verliest haar bekoring en haar recht op de consideratie, die haar anders zou geschonken worden." Hy had iets in zyn manier van doen, dat Warin erg prikkelde. Het was enigs zins aanstotelijk; het ontdeed de man van al zyn vernis van beschaving en legde zyn levensopvattingen bloot. Lang scheen het niet te bemerken. Dora Lang stond op met de bewaring dat ze slaap had en ze geeuwde keurig, maar veelzeggend. Janson stond eveneens op en bleef staan, tot zé langs de kajuits trap verdwenen was. „Juffrouw Lang ls niet by zonder ge- makkeiyk om mee te redetwisten," zei hy. „Ze blijft altijd juffrouw Lang. Een man behoeft toch niet noodwendig ge trouwd geiweest te zjjn. om ervaring van vrouwen te hebben. We hebben immers ons eigen gevoel. Het voornaamste ver schil is, dat wy onze emoties beheersen zonder te redeneren en dat een vrouw ze als op 'zichzélf redelijk aanvaardt. Ik hoop, dat ik haar niet beledigd heb, Professor Lang, en geen misbruik heb gemaakt van positie als uw com- pagnön." voorgoed van de baan mogen beschou wen," zei Lang. „Mijn dochter kan uit. stekend voor ziclizelf zorgen en ze is modern in haar opvattingen, waarmee ik wil zéggen, dat ze het product is van de tegenwoordige eeuw van vooruitgang en ontwikkeling, hoe u ook moogt den ken over de voorafgaande perioden, die hiertoe geleid hebben, kapitein." De droogweg afgestoken speech was wel overlegd, vond Warin. Janson streek nadenkend door zijn baard heen, ver ontschuldigde zich dat hy nog iets te doen had en ging weg. „In verschillende opzichten is hy nog erg primitief," merkte Lang op. „Han dig en bekwaam, maar M kan ook ge- vaariyk worden." Hy'was weer uit zyn schulp gekropen, dacht Warin en hy voelde zich gedron gen hem te vertellen wat hij op de avond, toen hij om zyn baantje kwam vragen, op de „Ahimanu" meegemaakt had. Doch hij weifelde, deels omdat hy zich schaamde over de rol door hem gespeeld, deels omdat hy er nog zo ze ker niet van was, dat Lang de toestand niet volkomen belheerste en veel dingen dacht waarover hy niet sprak, behalve in dergelijke korte zinnen, als daareven Per slot van rekening kon Janson toch best behoren tot dat type van zeelui, die aan wal vry losbandig waren. Nu echter hield hy zich volkomen in be dwang. Hy haalde uit zyn bemanning en zyn schip alles wat er maar uit te halen was. Bij eikel voorbycfryvende bui werden de strakke touwen van het want een weinig gevierd en weer aangetrok ken, zodra de zon weer doorbrak. Uit ieder zuchtje wind wist hy zyn voordeel te trekken door zyn zeilen te verstellen en vaak deed hij dit zo scheen het Warin als amateur tenminste toe reeds by voorbaat. Er hing op de schoe ner werkeiyk geen touwtje los. Dag aan dag bewees de op de kaart afgelegde baan, dat ze snel vooruitkwamen naar hun doel, dat op die kaart nauweiyks met 'n tipje aangegeven was, omdat de ligging er van niet eens officieel vast stond. Hij hield zich aan zijn charter-contract met al de nauwkeurigheid en bekwaam heid van een eerste klas schipper. Toch scheen het Warin vaak toe, dat hij zeil een betrekkeüijk onbelangryke rol speel de op een toneel, dat slechts een voor spel was voor een gebeurtenis van heel andere aard. Hij ha<j niet veel gegevens daarvoor. Overdag had hij het druk ge. noeg met zijn verkoopruimte in orde te brengen en zich vertrouwd te maken met de waarde der verschillende ruil- goederen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3