Langs het Spaarne bloeit de scheepsbouw DE KRATER KALA Dl S 6* Pr ■s! B r I Haarlems kracht en 's werelds macht WEEKEND VOOR SOCIALE WERKERS •te Trouwlustigen hadden geen contanten Nieuwe consumenten bonnen Arts hield Henri Polak voor S.D. gevangen Enquête-commissie begint verhoor De werf leeft DOKTER DE LIEFDE VERONGELUKT „Marijke" demonstreert CHEVROLET - BUICK AGENDA Eigen karakter in bedrijf, parochie, stad en land Dr. Koets in ons land Prins Bernhard verwelkomt militairen van we pomp 2? ba ft" !$8 81 SS a» 5* MAANDAG 9 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Hel zijn vele oude volksliedjes, die zingen van hel lief en leed van de zeeman, van zijn avontuurlijke reizen op verre oceanen en zijn ongelooflijke belevenissen in den vreemde. En hel is niei alleen in eigen land, dal hel lied van de Hollandse booisman gezongen wordl. Over de ge hele wereld kenl men de Chinezen van Europa en weel men le veriellen van „De vliegende Hollander", wiens schaduw na eeuwen nog over hel waler glijdi. Loodkabel gestolen Burgerlijke Stand Dansen uit vele landen on'moeten elkaar Half millioen wacht op U! De vordering van dekens en truien in 1944 TU Benoemingen Bisdom Haarlem K.A.J. Haarlem II viert Vastenavond /De gebeurtenissen bij wedstrijd HaarlemAjax I Diistributienieuws Dinsdag 10 Februari Zachte zeep en soda R.K. Damverenging T E.P. HEEMSTEDE 24041 INWONERS Huishoudelijke voorlichting ZANDVOORT Vastenavondbal Rattenbes tr ij ding Uitsflag aanbesteding „Gematigd optimisme" Heintje Davids jubileert Duizenden goedgekeurd voor Duitsland door JOSEPH MONTAGUE Wordt vervolgd) SAN Mor «haa Pub] v&n iersj beid 9es±: De vQor Zich: de g SUpi de c de A-Ure den uun ïhed Zegering Hadders van rechts vervolging ontslagen K.L.M. vliegt weer via Cairo Coaster in moeilijkheden BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam N d Wsche tet h een ri Jool Èel V 'os ten Wee fier fioorse f Sp fiers r toch 2at< speler f-eeir Nre t>e |estel< iuTsp Jishoc: Nun, Cren Cnb Kte Va' Wsch, S f 'aa «it 'en >r' t Beurs van New York af N fiu Na °ly Wow Ne Na N* 'of 85n het" Ns N De tijden van het fregatschip zijn voorbij en wij kennen de driemas ters niet meer met hun rijkdom aan tuigage. Maar aan de werven is het gehamer en de luidruchtigheid van scheepsbouwers gebleven, en glijden telkens weer volgens de oude riten schepen van de helling, waarbij de tra ditionele champagne niet vergeten kan worden. Dit is een schoon stuk Hollands leven en het is voor de Haarlemmers een vreugde te weten, dat dit leven ook bloeit aan de oevers van het hun zo vertrouwde Spaarne. Toen wij dezer dagen met een kleine roeiboot overstaken naar de werf „De Haariemsche Scheepsbouw" om eens een kijkje te nemen bij een van onze grote Haarlemse industrieën, ging het gesprek met de veerman al spoedig ver loren in het rumoer van klinkende en lassende bootwerkers en keken wij maar zwijgend naar de bijna lentelijke hemel, waartegen in de verte de oude Bavo donker afstak. De hoofdbaas van de werf neemt de taak van de veerman over en leidt ons rond langs ijzeren platen en buizen, door scheepsgeraanaten eh loodsen. Zijn woorden zijn rustig en zakelijk, ge speend van alle romantiek, maar het woi;dt ons duidelijk, dat hier aan het Spaarne de traditie van eeuwen dag in, dag uit wordt voortgezet. Voor ons ligt een sleepboot op stapeL die haar voltooiing nadert. Haar lengte bedraagt 63.60 M., de breedte 8.60 M. en de diepte 2.10 M. Ze is bestemd voor de Rijnvaart en kan varen bij een wa terstand van 1.20 M. Dat de schroef een diameter van 1.70 M. heeft, mag geen bezwaar zijn, want het schip is een zgn. tunnelschip, d.w.z. men heeft aan de achterzijde een diepe ronding gemaakt, waardoor de schroef ook bij laag wa ter vrij kan draaien. Het is een hele technische uitleg, die onze leidsman geeft, wanneer wij de binnenzijde bekijken en ons afvragen, wat er van die warboel, zoals die nu nog is, terecht moet komen. Even verder op ligt een trawler in aanbouw, die voor Portugal bestemd is. Het dreunt ons in de oren, want in te genstelling tot de sleepboot, die geheel gelast werd, wordt dit schip geklonken. Plaat na plaat wordt aangevoerd en steeds meer komt er tekening in dil stuk Hollands werk, dat straks voor de Portugezen ter visvangst zal gaan. De trawler, die 71 M. lang is, 11M. breed en 5.80 M. diep, heeft een ge wicht van 700 ton en is daarmee het zwaarste vaartuig, dat tot op heden op deze Haarlemse werf gemaakt is. Het is een walvisvaarder in het klein, want het is in staat zelf le vertraan te fabriceren. De ruimte-capaciteit is 49.000 kub. ft, terwijl 500 ton stookolie geborgen kan worden. Aan equipage kan er 58 man geplaatst worden, wier verblijven ove rigens degelijk en comfortabel zijn in gericht. Vele getallen en technische termen klinken ons nog in de oren en klaute rend van het ene naar het andere deel van de trawler groeit onze bewondering voor wat de scheepsbouwers hier in Haarlem presteren. „Als we eenmaal aan een schip begonnen zijn, dan ha ken we naar het ogenblik, dat het de helling afgaat. Maar als het zover is, zien we al weer uit naar een ander". Nu wij alles zo gezien hebben, kunnen we deze woorden van een der werkers be grijpen. Is het dan misschien jammer, dat men by de vele orders nog een tekort heeft aan geschoolde krachten en dat de ma teriaal-positie ook nog wel eens iets te wensen overlaat, hoopvol is het toch, dat deze belangrijke tak van de Haar. lemse industrie alle „zeilen" byzet om de goede faam van onze scheepsbouw over de gehele .wereld hoog te houden. Er heerst diepe verslagenheid on der de bewoners van Haarlem- Noord. Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht geschiedde op de Ryksstraatweg een dodelijk ver keersongeval, waarvan dokter De Liefde, die in deze omgeving een grote populariteit genoot, het slacht offer is geworden. Komende van de Muiöerslotweg wilde de 39-jarige dokter, die juist een pa tiënt had oezocht, hetgeen hij altijd per fiets deed, op zijn rijwiel gezeten de Rijksstraatweg oversteken. Waarschijn lijk heeft hij de uit de richting Sant poort naderende auto niet gezien. Dok ter De Liefde werd door de linker-voor- zijde van de wagen gegrepen en zijn hoofd sloeg door de voorruit. Het slacht offer was vrijwel «op slag dood. Er wa ren geen getuigen bij het ongeluk aan wezig. Kapelaan v. d. Burg heeft dokter De Liefde nog het Heilig Oliesel toe gediend. De verongelukte arts stond voor zijn patiënten en dat waren er vele altijd klaar. Vooral de behoeftige gezin nen hadden zijn hart gewonnen. Het is een grote slag voor de Noorderlingen, die hem als het ware op hun handen droegen, juist omdat hem niets te veel was en hij altijd zo beminnelijk en te vens zo eenvoudig was. Met dokter De Liefde, die zich in 1936 tot het katho lieke geloof bekeerde, is een voorbeeldig Christen en een voorbeeldig arts heen gegaan. Donderdag zal in de kerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en Heilige Bavo een plechtige H. Requiemmis wor den opgedragen, waaj-na de begrafenis volgt op het parochiëel kerkhof. Onge twijfeld zullen talrijke bewoners van Haarlem-Noord dokter De Liefde naar zijn laatste rustplaats vergezellen. De 28-jarige mej. C. L. en de 25-jari- ge E. Z., beiden uit Haarlem, hadden trouwplannen, maar zij hadden nog niet de nodige contanten. Toen mej. L., die als cheffin bij een chemische wasserij werkzaam was, in September van het vorig jaar een winterjas in behande ling kreeg, vond zij in een der zakken een bedrag van 3.900. Zij kon er niet toe komen het geld zo maar aan de directie af te geven, en nam het toen mee naar huis. Met haar echtgenoot in spé overlegde zij, wat er mee te doen, en de beste oplossing leek het hun de 3.900.— in de uitzet te steken. Reeds was er een bedrag van 1.200.— besteed, toen de politie er een stokje voor stak, waardoor de trouwplannen uiteraard gestagneerd werden. Vanmorgen had dit tweetal, dat in middels in ondertrouw was gegaan, zich voor de Haarlemse politierechter te verantwoorden Bij het verhoor, .waarin beiden het ten laste gelegde volkomen toegaven, verklaarde mej. L., dat zij de aankopen ongedaan had weten te maken, waar door de benadeelde zijn geld had terug gekregen De man vertelde, dat het met zijn be- doeljng was geweest iemand te bena delen, maar dat hij in de mening was geweest, dat de winterjas het eigendom was van een zwarte handelaar. „An ders had het geld maar niet zo los in die zak gezeten', aldus het excuus, dat hij meende te moeten aanvoeren. De officier eiste tegen beiden een on voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken, welke de politierechter bij zijn uitspraak omzette in één maand. In de Vijfhoek liep Zaterdagmiddag een man met een tamelijk zware koffer te zwaaien. De politie nam polshoogte en toen bleek, dat de koffer 60 meter loodkabel bevatte. De aangehoudene deed nogal ze nuwachtig en bracht het bij de eerste on dervraging niet verder dan wat gestamel. De recherche wist hem echter daarna aan het praten te krijgen en aan het licht kwam, dat de partij gestolen was uit een chemische fabriek in de Waarderpolder. GEBOREN: C. M. Nooij—de Jong, z; C J den Otter—Casteleijn, z; M. Prent —Rozijn, d; M. C. M. Leder—le Mair, d; J. A. Broekman—Kuperus, d; A. M. Nienkemper—Verkoren, d; M. W. Dek kerBrouwer, d; C. I. FrednksAr nold, d. GEHUWD: H. Kolk en E. Kaufman, J. Koke en G. Kuipers. OVERLEDEN: A. Lehman, 69 j.; C. RuijnemanGosman, 67 j.; G. M. van der LindenVerdijk, 71 j.; H. W. Rus- bach, 8 mnd.; L. J. van Egmond, 77 j. ZANDVOORT. GEBOREN: D. Ver schelden en L H. v. d Berge d; B. Th. Lefferts en H. C. v. d. Hulst d, E. A. Bodamer en J. Ditmeijer z; H. H. Red- derine en C. T. van der Schelde d; B. v. d Mije en H. v. d. Gaag z; Th. A. van Wiik en E. Hiima z. ONDERTROUWD: H. P. Lefferts en A. Th. van der Zee; K. Mensink en M. T. Pannekoek. GEHUWD: A. Kerkman en M. ten Vel den. Het was daar een gezellige boel, toen Zaterdagavond de volksdangroep „Ma rijke" in het jeugdgebouw aan de Ko- ningsteinstraat van haar kunnen een stijlvolle en tegelijk geestige demon stratie gaf. In een met goede smaak sa mengesteld program danste dit groepje jongens en meisjes een twintigtal dan sen, die stuk voor stuk hun bijzondere bekoorlijkheid hadden. En gezien de be trekkelijk korte tijd, dat deze mensen zich op de volksdans toeleggen, kan men alleen maar bewondering hebben voor hun opvallende prestaties. Onge twijfeld zullen velen, die met een voor oordeel deze demonstratie zijn gaan zien, een andere gedachte hebben gekregen van dit goede stuk volksleven, dat de volksdans als gemeenschapsdans ten slotte toch is. Het is echter niet het zien, maar vooral het dansen zelf, dat hierbij het grootste genoegen geeft. Daar was dan „The old mole", een Engelse dans, charmant en gracieus in beeld gebracht, de van Duitse origine „Seppenser Springdans", die vooral door de ongedwongenheid van stijl bekoorlijk aandeed. Het „Menuet" deed het minder goed. De stof was te zwaar om door dit jeug dige groepje te kunnen worden beheerst. Men kan trouwens dit soort hof-ballet- terie moeilijk tot de volksdans rekenen. De „Geestlander Quadrille" daarentegen gaf weer duidelijk te zien, dat de dan sers zich uitstekend op elkaar hadden ingesteld, vooral toen jongens en meis jes, onafhankelijk van elkaar, deze voor een tweede maal dansten en de figuren desondanks bijna feilloos op elkaar cor respondeerden. Strak van lijn, maar spontaan werden de dansen opgebouwd en begeleid door fris en zuiver pianospel, geïnspireerd op een telkens terugkerend en melodieus thema, maakten de dansers deze in haar talrijke variaties tot een fraai ge heel Dat het geen kinderachtige verto ning hoeft te zijn, wanneer jongens met elkaar dansen, bewees wel de „Boksers- dans". Geestig en raak werd hier een stevig bokspartijtje ten beste gegeven. En zo volgde de ene dans op de an dere, ieder met een eigen stijl naar ge lang het land van herkomst. Verschil lende malen waren de aanwezigen in de gelegenheid aan een eenvoudige dans mee te doen. Hte begon toen wel meer op een hink-stap-sprong te lijken, maar het genoegen was er niet minder om. Het werk van de instructrice mej. H. Turkenburg, en de goede begeleiding van Jo van Lieshout en Ges. de Bont droegen het hunne er toe bij om deze demonstratie uitstekend te doen slagen. Misschien komen we nog eens zover, dat evenals de katholieke toneelvereni gingen in Haarlem, ook onze Haarlemse volksdansgroepen tot samenwerking ge raken. Dit zal de verbreiding van de volksdans zeker ten goede komen. In de gemeente-kas van Haarlem ligt ongeveer een half millioen gulden reeds jaren te wachten om •uitbetaald te worden. Dit bedrag is in 1944 beschik baar gesteld voor degenen, die dekens, truien, vesten, sokken en laarzen al of niet vrijwillig aan de Duitse Wehr- macht verkochten. Nog steeds wordt gewacht op een be slissing uit Den Haag wat er met dit kapitaal gebeuren moet- Het zou zeker voor schone doeleinden gebruikt kun nen worden. Reparaties en Service Amsterd, Rijtuig Mij.: Official dealer V Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Duiven- drecht, de weleerw. heer Th. J. M. H. Wanne; te 's Gravenhage (H. Agnes), de weleerw. heer J. Breedveid; te Rot terdam (H Barbara) de weleerw. heer G. A. J. van der Meer, die kapelaan was te Duivendrecht Vervolgens tot kapelaan te Rotterdam (H Willibrordus)de weleerw. heer N. J. Donkers; te Langedjjk, de weleerw. heer S. Schut, die kapelaan was te Zwaag. De laatste voorstelling van de non stop-revue „Lach er om", Zondagavond in het Jeugdgebouw aan het Teyler- plein, trok weer talrijke belangstellen den. De regisseur van het aardige to neelgroepje D.O.V., dat deze Vasten avondviering van K.A.J., afdeling Haar lem II, verzorgde, kan op een serie ge slaagde avonden terugzien. Kapelaan G. Beek opende en daarna werd het afwisselende programma op vlotte wijze afgewerkt. We konden ken nis maken met de veelzijdigheid van de heer J. van Zwieten, die in de verschil lende schetsjes zeer uiteenlopende rollen had, met de komieken Flip en Flap, die alleen al dobr hun komst op het toneel de lachlust opwekten, de verdere spelers, meest Kajotters en de K.A.J.-band The Rhythm Sailors, die voor vrolijke mu ziek zorgde. Het solondmmer van een heel jong accordeonvirtuoosje viel bij zonder in de smaak en daar was dan ook wel reden toe; volkomen op hun gemak gingen zijn vingers op vaardige wijze over de toetsen. Van de schetsjes zijn „Het verdwenen Zigeunermeisje" en „Amalia's liefde zucht" het meest geslaagd, hoewel en kele van de spelers soms lachten, wan neer het voor hen daar de tijd niet voor was. Maar ja, het was een vastenavond viering en voor een dilettantengroepje werd er aardig gespeeld. Tijdens de pauze was er een loterij met aardige prijzen en tijdens de ver loting demonstreerde de heer Van Zwie ten wederom zijn flair. Naar aanleiding van een aan de bur gemeester van Haarlem gerichte open brief d.d. 30 December J.I., waarin ge vraagd wordt, of de chaotische toestand bij de voetbalwedstrijd HaarlemAjax het gevolg was van een overtreding van een plaatselijke politieverordening, deelt deze mede, dat hem niet Is gebleken, dat de gebeurtenissen tijdens de voet balwedstrijd HaarlemAjax op 29 De cember 1947 een gevolg zijn geweest van enige overtreding van een plaatselijke politieverordening of van enig ander voorschrift. Naar de mening vam de burgemeester moet in de overbelasting van het ter rein hetgeen het instorten van een staantribune tot gevolg had do oor zaak van een en ander worden gevon den. Reeds eerder Is gebleken, dat door de ligging van bet terrein van H.F.C. aan de Spanjaardslaa* het onmogelijk is dit terrein op afdoende wijze af te sluiten. De burgemeester van Haarlem heeft geen reden om te besluiten tot verscherpte politiemaatregelen. BIOSCOPEN Rembrandt: Man zonder geheugen (18 j.)2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Gentleman Jim (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LuxOr; De antiquair van Sly Corner (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Het ei en ik (18 j.)( 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City. Morgen is voor eeuwig (14 j.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. Spaame-theater: Grootma is zo dom nog niet (14 j,)( 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags; 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Maandag 9 Februari: Stadsschouwburg: „Postaal genoegen" met Adel in Livrei, 8 uur. Geb. Ned. Prot. Bond (Heemstede): Kamermuziekavond Haarlems Trio, 8.15 uur. Dinsdag 10 Februari: Concertgebouw: Volksconcert H.O.V., 8 uur. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van vandaag de waardebonnen nr. 11, 14 en 15 zijn gel dig verklaard. Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal)rest K 8.3012.15 en 24.45 uur. Heemstede (Binnenweg 160)912.15 uur Ja—Ji en 24.30 uur rest J. Bloemend aal (Hartelustschool; TV 9—12.30 en 2—4 uur. Het C.D.K. deelt mede, dat van heden af de rantsoenbonnen G 40 voor 250 gram zachte zeep recht geven op het kopen van 250 gram zachte zeep, bene vens 125 gram soda. Voor de onderlinge competitie werden de laatste weken de volgende partijen beëindigd: C. PennockL. Andringa 02 C. KoekZwaga 20 J. ValkC. Pennock 2—0 J. ValkL. Andringa 02 Jac. v. d. KroftC. v. d. Kamp 20 N. KomenS. Kuilman 20 J. AndringaJac. v. d. Kroft 11 J. Valk—N. Komen 20 N. KomenJac. v. d. Kroft 11 L. AndringaS. Kuilman 20 Voor belangstellenden zij vermeld, dat T.E.P. zijn clubavond houdt elke Maan dagavond van 810.30 u., Prinsenbol- werk no. 1. De R.K. Bond van cafe- e^ restaurant geëmployeerden St. Antonius, afd. Haar lem, houdt haar ledenvergadering 10 Fe bruari a.s. in café Montv Taverne, Sme- destraat 16. des nachts 12.30 uur. Donderdagmorgen om half elf zal de Zweedse militaire attaché een bezoek brengen aan de Stormschool te Bloe- mendaal. Dinsdag 17 Februari zal voor de leerlingen van de Haarlemse Over bruggingscursus in de H.B.S. aan de Raaks de bedrijfsfilm van Van Gelder's papierfabrieken vertoond worden. Voor de vereniging voor paedagogiek, afd. Haarlem, houdt prof. Casimir, hoog leraar te Leiden, Dinsdag' 10 Februari, des avonds 8 uur, in de H.B.S.-A (ingang aan de Raaks) een voordracht over „De opvoeding als sociale functie". Het aantal inwoners der gemeente bedroeg 1 Januari 1948 24041, of 281 meer dan een jaar tevoren op dezelfde datum. Er vestigden zich 2752 personen en er vertrokken 2792; er werden 543 geboorten aangegeven en 222 gevallen van overlijden. De verdeling tussen mannen en vrou wen is 11391 en 12650. Voor de Vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting houdt mej. J. J. C. v. Hasselt Dinsdagavond a.s. 8 uur in het Volkskoffie huis aan de Heemst. Dreef een lezing over het onderwerp „Wat doet het Rode Kruis." In het woonwagenkamp aan de Oude Weg ontstond Zaterdag ruzie, toen een 25-ja- rige scharenslijper onder alcoholische in vloed met zijn arm een ruit van een wa gen insloeg. De eigenaar nam dit zomaar niet en het kwam tot een vechtpartij. Po litie was spoedig aanwezig en de vechten den werden van elkaar getrokken. De scha renslijper werd naar het Grote Gasthuis ge transporteerd, daar hij veel bloed had ver loren. .Dinsdag 10 Februari wordt des avonds om 8 uur in het Patronaatsgebouw een vastenavondbal gehouden, toegankelijk voor katholieken, ouder dan 17 jaar. De opbrengst komt ten bate van het katho lieke jeugdwerk. Deze ^reek staat ook Zandvoort in het teken van de rattenbestrijding. Van ge meentewege ls huis aan huls een circu laire verspreid, waarin staat vermeld, wat de bevolking heeft te doen, om de actie tot een succesvol einde te bren gen en het gevaar van een nieuwe toe neming van het aantal ratten te ver minderen. In verschillende delen van de gemeente wordt veel hinder van de rat ten ondervonden. De bevolking werke daarom mee om de rattenbestrijding effectief te doen zijn! Hedenmorgen is op het raadhuis aanbesteed het bouwen van een tunnel onder de Burgem. van Alphenweg. Er wa ren zestien inschrijvingen, waarvan de hoogste was de firma v. d. Berg Zonen te Maarssen voor een bedrag van f 35.397. en de laagste de N.V. Aannemersmij. „Noord-Holland" te Heemstede voor een bedrag van f 27.720. (Van een bijzondere medewerker) De sociale werksters in de huidi ge samenleving hebben door gaans een zware taak te ver vullen. Gelukkig zijn ze getraind door de opleiding, die zq genoten op scholen voor maatschappelijk werk, in de Katholieke Actie en ook in de practyk. Doch nu en dan komt be zinning in besloten kring goed van pas- In het afgelopen weekend had den zy een serie bijeenkomsten ge organiseerd in het Gemeenschaps oord Drakenbürgh te Hilversum. Daar hebben zij iets meer vernomen over het eigen karakter van hetN maatschappelijke werk in het be drijf, in de parochie, in stad en land; en de noodzakelijke samenhang tus sen deze gebieden werd breed bespro ken, niet het minst tijdens vrucht bare wisseling van gedachten. Eerste inleider was prof. dr J B. Kors O.P., die op wijsgerige grond het wezen en doel van het maatschappelijk werk verklaarde. Sociaal werk houdt in de behartiging van het algemeen welzijn. Het mag daarom nimmer ontaaider, in een voogdij, waardoor de persoonlijkheid dreigt verloren te gaan. Mej. M. Heynen, zelf practisfch werk zaam als sociaal werkster in het be drijfsleven, meende terecht, dat de taak van de maatschappelijke verzorgster in de fabriek zich niet mag bepalen tot allerlei ondergeschikte bezigheden. Haar arbeid moet zijn gericht op verbetering van de sociale structuur in de werkge meenschap. Dat impliceert een paeda- goglsche taak, hetgeen wel duidelijk kwam vast te staan tijdens de discussie. Nochtans blijve de opvoedende taak be perkt tot wat uit het bedrijf zelf voort vloeit. Als sociaal werkster in de parochie voerde mej. Bos uit Utrecht het woord. Allengs meer parochies gaan over tot aanstelling van een vrouwelijke kracht, die de priesterlijke arbeid onder de ka tholieken moet ondersteunen. Maar deze hulp kan slechts gelden voor zover ze een maatschappelijk effect heeft. Mr. Spaan uit Den Bosch behandelde de gamengang van het sociale werk op Na een 11-jarig verblijf in de tropen is Zondagmiddag dr. P. J. Koets, direc teur van het kabinet van dr. Van Mook, per vliegtuig in het vaderland terugge keerd. Hij zal twee maanden vacantie in Nederland doorbrengen. „Mijn dok ter heeft me bevolen naar een plaats te gaan, waar men niet beter weet aan dat Indië de naam van een scheermiddel is zeide dr. Koets bij zijn aankomst op Schiphol. Alvorens aan deze wenk van zijn dok ter gevolg te geven, heeft hij echter nog enige vragen van journalisten over de situatie in Indië willen beantwoorden. „De overeenkomst op de „Renville" is in Batavia met niet meer optimis me ontvangen dan dit bij vorige gelegenheden het geval is geweest aldus dr. Koets. „Men is nu eenmaal door de opgedane ervaringen enigszins sceptisch geworden." Dr. Koets zelf beziet de situatie met een gematigd optimisme. Op een desbetreffende vraag zeide hij, dat naar zijn mening het uittreden van Sjarifoeddin uit de republikeinse dele gatie is geschiedt uit overwegingen van binnenlandse partijpolitiek. Ten aanzien van het nieuwe republikeinse kabinet zeide hij zich nog geen oordeel te Heb ben kunnen vormen. Ten slotte verwees dr. Koets de publicaties in een der dagbladen, als zou de Nederlandse regering in het bezit zijn van voor Lord Killearn bezwarende documenten, naar het rijk der fabelen. Prins Bernhard zal namens H. M. de Koningin morgen, Dinsdag 10 Februari, de repatriërende militairen van zee- en landmacht verwelkomen. Hij zal daartoe 12.30 uur aan boord van het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt" embar- queren in de sluizen te IJmuiden en meevaren tot Amsterdam. Henriëtte (Heintje) Davids, die als heel klein meisje al hiet haar bekende variétékunstenaarsfamilie in café's en circussen optrad als er niemand meer in de zaal zat, mocht ik een liedje met mijn pop zingen, vertelt ze zelf gaat jubileren; ze is 13 Februari 60 jaar en en passant wordt ook haar gouden ar tist *n jubileum gevierd, hoewel daar een jaartje bij gesmokkeld is. Ze maakt, te beginnen op haar ver jaardag in Gooiland te Hilversum, een tournee door ons land met een reeks flitsen uit haar leven, welke ze in een boek verzamelt. Zondagavond 15 Febru ari treedt zij met vele andere artisten op op een huldigingsavond in het Concert gebouw. Radio en filmjournaal zullen het vastleggen. Er heeft zich uiteraard een erecomité gevormd met allerlei prominente artis ten, theaterdirecteuren enz. de onderscheiden terreinen van parochie, gemeente en bedrijf. Hij herinnerde er aan, dat vroeger de sociale hulp van wege de overheid slechts in uiterste noodzaak werd verleend. Gelukkig is te genwoordig het sociaal bewustzijn der mate doorgedrongen, dat mensen ln maatschappelijk nood meer intrensiek worden gesteund en overeind geholpen. Een belangrijk spreekster op dit weekend was de vrouwelijke senator mej. M. Baers uit Brussel, die ook in de U.N-O. een gezaghebbende stem bezit als het aankomt op de verdediging van specifiek vrouwelijke belangen. Zij ver telde, hoezeer men in België strijd voert tegen de gedachte van geperfeetionneer- de liefdadigheid.. Daartegenover stelde zij de opvatting van het sociale werk in Vlaanderen. Haar voordracht droeg ver schillende elementen ten behoeve van het maatschappelijk werk in ons eigen land. Tenslotte heeft Jan Beerends ln een fijr. betoog de noodzakelijke verbinding tussen sociaal werk en levensstijl ver klaard- Hij maakte zijn gehoor duidelijk, hoezeer de nieuwe maatschappelijke ver houdingen evenzeer vallen in de cultu rele sector. Verpauperisering moet wor den opgevangen door een intensiever cultureel leven. Verrijkt met een schat van gegevens zijr. de deelneemsters Maandagochtend van Drakenbürgh huistoe gegaan. De betekenis van het gehouden weekend zal ongetwijfeld weerslag krijgen ln de practische taak, die onze katholieke so ciale werksters in zovele geledingen van 1st maatschappelijk leven met liefde en kennis van zaken hebben opgevat. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft zich Vrijdag te verantwoorden gehad Floris Hers, arts te Wassenaar. Hem was ten las te gelegd, dat hij van Februari 1941 tot Augustus 1942 het Joodse Eerste- Kamerlid, de heer Henri Polak, die toen 73 a 74 jaar was, in een door verdachte als arts gehouden rust huis ten verzoeke van de S. D. ge vangen heeft gehouden; alsmede dat hij de heer Polak een slechte behandeling heeft doen ondergaan. Verder was hem ten laste gelegd, dat hij in Den Haag in. het tijdvak Sept. 1941Juni 1944 als aan het Gewestelijk Arbeidsbureau verbonden arts een groot aantal Nederlanders, o.w. Joden, door de vijand voor tewerkstelling bestemd, ten behoeve van de vijand gekeurd heeft en velen, ondanks medische attes ten omtrent kwalen, heeft goedgekeurd. De heer E. Polak te Amsterdam, als getuige gehoord, deed mededelingen uit een dagboek van zijn broer Henri, dat hij in zijn bezit kreeg na zijn terugkeer in het land in Juni 1945. Daaruit bleek 0.m., dat Henri Polak in het rusthuis van verd. werd gevangen gehouden, na op 18 Juni 1940 te Amsterdam te zijn. gearresteerd.Er moest f 5 per dag be taald worden. De behandeling en de voeding waren slecht. Uiterst verzwakt is de heer Polak uit de gevangenschap te Wassenaar ontslagen. Getuige F. M. Steinmetz, waam. directeur van het G. A. B„ deelde mede dat Hers duizenden men sen heeft gekeurd, hetgeen ook uit zijn vergoedingen bleek. Hij heeft van Sept. '41 tot Mei '44 voor de .keuringen f54.000 ontvangen. Voor de „kleine keuringen" kreeg hü f 0.60, voor de „grote" f 1.50. Voorts verklaarde een getuige, dat H. gezegd had: „De Joden gaan allemaal weg en komen géén van allen terug." De advocaat-fiscaal mr. Dijserink merkte in zijn requisitoir op. dat de heer Polak kort na zijn vrijlating uit de gevangenschap bij Hers is over leden. De ten laste gelegde feiten achtte hij bewezen. Hij vorderde 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten. Naar wij vernemen zal de Enquête commissie Regeringsbeleid 19401945 op 17 Februari een aanvang maken met de verhoren en heeft zij tegen die datum opgeroepen om voor een der sub-com- missies te verschijnen de gep. generaal 1. H. Reijnders, oud-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, en mr. dr. A. A. van Rhijn, die te Londen voorzitter was van de Algemene Rekenkamer. De eerste zal verhoord worden over het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940 en, voor zover ln onmiddellijk verband staande, voordien. Laatstge noemde is opgeroepen voor het geven van nadere inlichtingen omtrent het fi nanciële beleid, daaronder begrepen het aankoopbeleid. 18 Februari zullen voor de Enquê te-Commissie verschijnen de oud- luit.-generaal A. Q- H. Dijxhoom, oud-minister van Oorlog, en oud- minister-president jhr. mr. D. J. .de Geer die resp. zullen worden ver hoord over het militaire en het fi nanciële en aankoopbeleid. Tenslotte zal 19 Februari worden ver hoord prof. A. M. de Jong, directeur-se cretaris van. de Nederlandsche Bank, wie inlichtingen over het financiële en aankoopbeleid zullen worden gevraagd. vertaling HERMAN ANTONSEN 25) Doch het kwam hem voor, dat er tussen kapitein en bemanning een geheime varstandhouding bestond; dat ze allen opzettelijk een rol speelden, van Janson af tot de gewoonste Turanga- lnlander, voor een doel, dat ten slotte de beüoning van .hun arbeid zou vormen en dat zou bestaan in een welóverlegd bedrog tegenover Lang, zijn dochter en zijn scheepshandelaar. Om één ding te noemen, verbeeldde hij zich, dat zU met hun drldën nooit geheèl aan zichzelf werden overgelaten. Aan deh waren het Janson, Martin en de neger Sam. die altyd hun diensten aanboden als hü niet aan 't roer stond, waar hü gemakkelijk alles kon afluiste ren, wat in zijn nabijheid gezqgd werd. Beneden waren het Janson en de al te gedienstige, sluipende Balk. Toen Warin eens onverwachts opkeek, had hij achter zich het gezicht van Balk in een spie gel gezien en dat was zó kwaadaardig, als, hy het nooit gezien had. al ver dween de uitdrukking ook zó snel, dat hij zich had kunnen wijsmaken,- verkeerd gezien te hebben. In elk geval kon dat heel natuurlijk zijn, we gens de relaties, die tussen hem en Balk bestonden. Doch soms voelde hij ook, hoe Janson, langs zijn baard strijkend, hem met ironische blik gadesloetg, met een uitdrukking als van een kat tegen over een muis. Intussen vorderde hun reis, zoals uit de kaart bleek, geregeld en ongestoord naar het kleine eiland Kahoe, waar professor Lang zijn theorie bevestigd hoopte te zien. Als hij vond, wat hij zocht, zouden ze verder reizen en we tenschappelijke gegevens blijven verza melen; een zomerreis over een zomerse zee, die voor Warin een zeldzame be koring had, waaraan hü zich ten slotte geheel overgaf, overtuigd, dat alles goed ging en dat de houding van Janson slechts was toe te schrijvteh aan zyn ge. ringe belangstelling voor hét weten- schappelijke doel der expeditie, dat ge richt was op de geschiedenis van lang vergeten en begraven volkeren. De uit muntende orde en regelmaat op de schoener waren niet anders dan het na. tuurltjk gevolg van zijn bekwaamheid als gezagvoerder en van zün trots op eigen hardigheid. Tegen zün gewoonte in verscheen Lang op de elfde dag van de reis aan dek op het ogenblik, dat Janson samen met Martin het bestek schoot. Warin wist wel lets van de theorie van het varen op zee af, maar kende wéinig van de praktijk. HÜ had nooit anders op zee gevaren, dan in het gezicht van bekende eilanden en baaien, waar vuurtorens en bakens hem de weg wezen. Hü had geen sextant en toen hü nieuwsgiarig be proefde er wat van te weten te komen, had Janson niet de minste tegemoet koming getoond. Zoals aan Balk te ver. staan was gegeven, dat hij geen officier was, maar slechts een hofmeester, die op het voordek thuishoorde, zo liet de kapitein duidelük aan Warin merken, dat hü handelsman en niet veel meer dan een passagier was; iemand, die zeflfs geen touw kon vasthouden. Hij had de kaart alleen gezien van de vorige mid dag en had Lang de afstand, die ze af. gelegd hadden, h&rdop horen noemen, toen hü die in zün logboek wilde aan tekenen. Hü was zeeman genoeg, om te begrijpen, dat ze binnen vier en twintig uur in de nabüheid van Kahoe zouden moeten zün. Lang had een sextant mee. gebracht en toen Janson dit zag. keek hij eerst lelük, maar dwong zich meteen tot een glimlach. „Wilt u het ook eens proberen?" vroeg hü. „Zal Ik u even wüzen, hoe u met dat ding moet omspringen. Daar moet je slag van hebben. Ik wist niet, dat u belang stelde ln de navigatie.'' „Ik heb lang geleden mün stuurmans examen afgelegd," antwoordde Lang be. daard. „Ik ben een oud zeeman, kapi tein. Büna op zee geboren. Ik heb een diploma voor de Atlantische Oceaan en de wateren van de Stille Zuidzee. Ik mag me dus met recht zeeman noemen. En feitelijk heb ik dan ook meermalen het commando gevoerd, voordat mijn leeftijd en mijn andere bezigheden me die werkzaamheden beletten." Warin zag de blik tussen Janson en zün bootsman gewiseld. Die moest wel licht verbazing voorstellen, maar Mar tin scheen echt verbluft en de groene ogen van de kapitein drukten duidelük zün ontstemming uit. De aderen- aan zün slapen en op zijn handrug zwollen plotseling op en hij omklemde zün eigen instrument zó krampachtig, dat rijn knobbels er wit van werden en scherp afstaken tegen zijn gebruinde hand. Zün baard trilde, toen hü de tanden opeen klemde. „Nou," zei hü, „u doet me echt ver baasd staan. Martin, de professor zal me wel controleren. Ga jü maar kijken naar de schoten van het bramzeil." Martin keek een ogenblik heel onno. zei, maar verwü'derde zich, toen Janson de wenkbrauwen fronste. „Neen, dat niet," wierp Lang tegen. „Mün taak is niet officieel. Het is maar een gril van me. Oude gewoonte. Daar komt mün dochter ook aan." Dora Lang kwam naderbij met een horloge in de hand. Janson keerde zich schokschouderend om. Het liep tegen twaalven. Sam stond klaar om de tüd aan te tekenen, zodra de schipper hem opgaf. Deze keek naar Warin. „Wat sta jy daar te hangen?" vroeg hij. „WH jij soms ook zeeman worden?'' Warin gaf geen antwoord, doch ver roerde zich evenmin. Het was een ogen. blik van felle spanning. Als Janson met zün waarnemingen geknoeid had, was het een sluwe zet van hem, zün boots man weg te sturen. Een verschil van berekening, een dispuut over de juiste positie van het schip zou door de kapi tein gemakkelijk kunnen worden toege. schreven aan het gebrek aan praktük of handigheid van Lang. Misschien kon hü zich erê zo uit redden. Misschien ook niet. Warin echter zag wel, dat Lang helemaal uit zün wetenschappelijke schuilhoek gekropen jvas. Het is met het Hillegomse Sta tion maar ar moedig gesteld. Ja, het staat er nog, geklemd tussen tweepaar glimmende rails banden, en elke dag daveren tien tallen treinen heen en weer langs zün ra- -• men. Non stop, want wél stop is er niet meer bü. 's Zomers is er nog énig vertier, dan worden er kisten geladen, maar ook dat is veel minder dan vroeger, nu Centraal Europa als afnemer van bollen zo is gedegenereerd. Het moet voor de ambtenaren van de Statie langzamerhand ook een vervelen de geschiedenis worden; de rode pet hangt waaxschijnlük met ,dik spinrag overtogen en HUlegommer wedt, dat het spiegelei zo goed is opgeborgen, dat het onvindbaar zal blijken te zün. Intussen staat daar maar het station, verveloos en kaal. Even tochtig als vroe ger, vochtiger dan eertüds met wegge broken overkappingen. En dan de woning van de chef. Vier kant blok met een kegel er op. Midden in een woestün van een tuin op een •niet zo heel weids stationsplein. Een doorn in Hillegomse ogen, om van die der schaarse vreemdelingen maar t® zwijgen. HUlegommer vraagt zich in ge- moede af of dat niet anders kan. HÜ meent dat de grond eigendom is van de N. S., de gemeente zal er dus niet veel aan kunnen doen, en de aanleg van de tuin zal wel des chefs zijn, maar een fatsoenlijk hek om dat alles heen moet er toch op kunnen overschieten, dunkt hem. Het is al met, al een dooie boel hü ons station. Herinnert u zich vroeger nog, toen tien, twaalf maal per dag het lokaaltje stopte? Kent u het onderwü* zeresje nog, dat altüd door een drom- metje kijnders werd opgewacht en bij toerbeurt de tas mocht worden getorst? We zien niet meer het dagelijks weer kerende tafereel van altijd dezelfde laatkomers! We horen niet meer het gemopper, wanneer bü slecht weer de afsluitbomen zo lang dicht bleven! Ook HUlegommer heeft gemopperd, hereje ja, alleen en in vereniging, maar het was toen net als nu, het gaf niks! Misschien komt er weer eens leven ln de brouwerij. Is het niet met de trein, dan met de bus. Met of zonder verveloos station, maar dan toch ho- pelük met een huis mét een tuintje voor de chef en een flink aantal bij tüd en wijle mopperende'passagiers van buiten en binnen de gemeentepalen. Een der eersten die dan een kaartje koopt is HILLEGOMMER s< In de zaak tegen het lid van de Eer ste Kamer R. Zegering Hadders te Em- men, die het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden wegens verraad van een S Engels piloot had veroordeeld tot 10.000.boete subs, drie maanden hechtenis, had de procureur-fiscaal ge concludeerd tot verwijzing naar het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem. De Bij zondere Raad ontsloeg de requirant thans van alle rechtsvervolging. Met ingang van 22 Februari zal de K.L-M. op de Amsterdam—Batavia-route weer via Cairo vliegen. Tevens-zal met ingang van genoemde datum geen lan ding meer gemaakt worden te Rome. Hedenmiddag tussen twaalf en hali een is een coaster van nog onbekende nationaliteit voor de Nederlandse kus1 tussen Wijk aa Zee en IJmuiden ijj moeilijkheden geraakt. De sterke wind is oorzaak geweest, dat Jiet schip, da* blijkbaar geen lading aan boord heelt op lager wal is geraakt. De kustvaarder is thans voor de tweede maal voor an ker gegaan op ongeveer 1% kilometer uit de kust, nadat het reeds eenmaal door een anker was heengeslagen. De roeireddingsboot van Wijk aan Ze® houdt zich gereed op het eerste sein u« te varen. IJMUIDEN, 7 Febr. Een stoomtrawler IJm. 87 Neptunus f2250. Motorlogger Kw. 50 f7700; Kw. 76 f9190; Kw. 56 f 8590; Kw. 69 f 4740; Kw. 162 f 3550; BU 33 f790; HD 25 f550; IJm. 5 f 1050; Utf- 27 f790. Aanvoer 25 k. bot; 60 k. tarbot en tong; 290 k. schol; 56 k. kabeljauw! 40 k. diversen en 1400 k. verse haring- De prijs voor haring is van f 10.90 tot f 8.per kist van 50 kg. IJMUIDEN, 9 Febr. Twee stoomtraw lers met een totale besomming van ƒ9000, de R.O. 53 .ƒ12.120 IJm. 89 ƒ9000. motorloggers Kw. 78 ƒ3370, Kw. J» ƒ7100, Kw. 5 7090, Kw. 17 4878. D® aanvoer bestond uit 55 kisten tarbot en tong, 380 kisten schol, 100 kisten wijting- 100 kisten kabeljauw, 180 kisten schar- 1480 kisten verse haring. De tongprO» was 6.70 tot 4.10, de prijs van de tar bot 5.70 tot 4.80 en de haringprüs f13 tot 14.50. o^oot Sid S, E 8st SKger - hrt aa «eh, j-°PS Srs «ie gti Maandag 9 Febr. 1948. Vorig slot 98 A 181 191% 125% 209 160 204 320% 320 391% 351 336% 175% 220 192% 185 246% 185% 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mii.. eert. A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Vin Gelder nwe. aand Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand. Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lün Kon. N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii. eert t 184% gedaan laten. Opening heden 98%-" 191% 126 207 320% 353% 190 Anaconda Copper Be thlehem Steel Chrysler Corp. Genera! Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware Alorth American t Radio Com Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Raiiws Tidewater 0' S Steel ex dividend 23% 2% 71% W%;r hetlj Wan Wc-iu- "ti "Jh „ïe «'Jh «Iet fit6 "P t. fie 1 r-, „1:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2