Legervliegtuig in Indië neergestort Prof. van den Brink aanhoort critiek op Economische Zaken Weinig of geen voortgang bij Ronde-Tafelconferentie Opgewekte stemming aan boord van de „Johan van Oidenbarnevelt" Na jarenlange tropendienst weer thuis in het vaderland Saloniki onder granaatvuur der guerilla's In Oost-Java is de situatie niet bevredigend KOPPEN EN SCHOTELS VLIEGEN WEG Negentien personen omgekomen I Zijn verschijnen in het kabinet met vertrouwen begroet Critiek der Curafaoënaren op de gouverneur Twee relletjes Regeringsvliegtuigen verspreiden hen in tegenaanval Zwaarste problemen binnen enkele dagen opgelost? Binnen niet al te lange tijd heeft een ieder het nodigste m lot hoofd en hart Lange queues ongeduldigen De bomaanslagen te Batavia ALGEMENE BESCHOUWINGEN J Op het kantje af.... Vuurgevecht met pantserwagen Weer6000man opgeroepen .Het weer Aalmoezenier Bots: Het was erg prettig werken op Java woensdag 11 februari 1948 s 71ste JAARGANG No. 24073 Reuier meldi uil Balavia, dal een Dakola van hel Neder landse leger gisleren 24 kilomeier ien Noord-Wesien van Bandoeng, 20 minuien na hel verirek naar Balavia, is neer- gsslori. Alle 19 inziiienden, i.w, de bemanning van 4 kop pen, 11 soldaten en vier burgers, onder wie Iwee vrouwen, kwamen om hel leven. De doden werden door een Neder landse legerpatrouille gevonden. Leden van terreurgroep ter dood veroordeeld Buitenlandse betrekkingen der republiek STAATSLOTERIJ mooiste ogenblikken in ons tin!?1 Z^n als onze jeugd her- tcten. Alleo wordt dan minder e mooiste ogenblikken in "n als wij onze je 2f Alles wordt dan minder jrafVk, de verlatenheid minder Zei? sobrek minder zwaar. 's de toekomst zien wij dan anders. 0 (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Eindelijk kon dan gisteren, toen Neerlands jongste minister, prof. v. d- Brink, voor het eerst alleen achter de regeringstafel in de Tweede Kamer had plaatsgenomen, het debat over de begroting van Economische Zaken .beginnen. De jonge minister had heel wat handen te schudden en het zal hem goed gedaan hebben, dat allé sprekers zijn verschijnen in het kabinet met vertrouwen hebben begroet. Wel wil het ons voorkomen, dat hij zich op sommige ogenblikken zal hebben afgevraagd, wat dit nu uit gesproken vertrouwen in de toekomst zal blijken waard te zijn. (Vervolg op pag. 3) Stuurstang van volle bus brak COMMUNIQUé C.G.D. Geeft Djocja sonvereine macht prijs? ■UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 1434S0 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m noogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. 0 Het officiële bericht omtrent de neer gestorte Dakota luidt; Dinsdagmiddag 10 Februari 16 uur startte van Andir (het vliegveld van Bandoeng) het ge wone lijntoestel van Bandoeng naar Batavia. Het was de Dakota 947. Vijf en twintig minuten later stortte dit toestel t>Ü Padalarang neer. Om 17,05 uur ver trok een patrouille om het wrak op te sporen. Dit werd 18 uur tnssen Tjilame en Saskasaat even Noordelijk van de spoorlijn gevonden. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. In tptaal waren hegentien personen aan boord. Nadere bijzonderheden zullen worden verstrekt, wanneer de familieleden van de omgekomenen (ook in Nederland) zijn Ingelicht. De landrechter te Batavia heeft zes leden van de „Pasoekan Brani Mati (de terreurgroep, die te Batavia drie bom aanslagen gepleegd heeft) ter dood ver oordeeld, terwijl een verdachte werd vrij gesproken en veertien werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van vijftien tot twee jaar. Volgens „Antara" heeft Hadji Agoes Salim, de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat de betrekkingen tussen de republiek en Egypte, India, de Arabische landen en andere staten blijven voortbestaan. In opdracht van H.M. de Koningin heeft Z.K.H. Prins Bemhard de troependie met de „Johan van OldenbamevelV' terugkwamen uit Indonesiëverwelkomd Het merkwaardige feit deed zich im mers voor, dat de allereerste afgevaar digde, die het woord kreeg, zich vierkant keerde tegen de» tot dusverre gevoerde economische politiek, terwijl toch deze afgevaardigde, het was de heer Nederhorst van de P.v.d.A., deel uitmaakt van een der regeringspartijen. (Van onze parlementaire redacteur) De delegatieleden van Curasao, die voor nemens waren, als zij van de regering niet terstond hun zin kregen inzake de beken de eisen, die zij hebben gesteld, naar Cu rasao terug te keren, hebben tot nader or der hun voornemen weer vergeten, althans Jij hebben er verder niets meer over la ten horen, nadat de Curagaose delegatie Dinsdagmorgen een conferentie met minis ter Jonkman had gehouden. Het is natuurlijk niet bekend, wat er in die bespreking is verhandeld, doch als men het communiqué beziet, dat na afloop van de qonferentie is uitgegeven, dan kan men het zich wel ongeveer voorstellen. Daar Is dus in de eerste plaats aanhangig geweest het verlangen naar onmiddellijke ge lijkstandig-verklaring van Curaqao en enigszins vrijer opgevat de eis, op korte termijn een grote mate van autonomie aan dit gebiedsdeel toe te kennen. De Curaca-oenaren lopen vol verwijten rond aan het adres van de gouver neur, .omdat hij de instelling van een college van gecommitteerden zoals hu in de herziening van de staats regeling aan de orde is gesteld op een vroeger tijdstip heeft tegenge houden, Op de conferentie schijnt de minister er de heren evenwel aan herinnerd te hebben, dat de gouver neur kort na de bevrijding de kwestie hij de Staten aanhangig heeft ge maakt, doch'dat het de Staten zelf 2Ün geweest, die het ontwerp-lands- verordening van deze strekking niet hebben" behandeld. - Bit Is van Curagaose zijde dan ook er ena en daarmede was dit verwijt ontze nuwd, een punt van geweldige critiek op gouverneur goeddeels van de baan en mogelijkheid geschapen, verstandiger te gaan spreken, hev? wat Aruba betreft, die aangelegen- kiiirf za' 'n studie worden genomen. Slechts b "deren in de politiek kunnen zich ver en dat men een gebiedsdeel van de Uite dag op de andere los kan verklaren bia wen staatkundig verband, terwijl nie- sta n, er zich om bekommerd heeft, welke •mtkundige vorm de oude moet opvolgen. b]?lermede is dit relletje voor het ogen- ®nd nogal °P een sissertje uitgelopen. Een r relletje heeft zich in de boezem der J 20.000. 5.000 1-500.— 1-000— 400— 200 100— 21091 10688 3132 1735 10814 6507 13208 17064 2772 13250 21281 2524 10898 14671 20176 16444 18866 „Het is verre van elegant, dat een van de regeringspartijen de regeringspolitiek aanvalt en daardoor de schijn wekt de regeringsverantwoordelijkheid te willen ontgaan", aldus werd dit feit door de heer Korthals van de V.V.D. gekarakte riseerd. Ook de heer Kortenhorst nam het tegenover de heer Nederhorst op voor minister Huysmans en hij vond het maar gelukkig, dat niet dr. Nederhorst, maar prof v. d. Brink achter de rege ringstafel zat. Wij geloven overigens niet, dat deze laatste, nu hij voor het eerst als mi nister van Economische Zaken met de Tweede Kamer werd geconfronteerd, veel nieuws heeft gehoord. De alge mene beschouwingen, die ten beste werden gegeven, handelden meren deels over onderwerpen, die reeds geruime tijd in het middelpunt van de belangstelling staan en er vielen wei nig nieuwe gezichtspunten te ontdek ken. Zelfs de tegenstelling tussen de P.v.d.A. en de andere partijen is uiter aard niet nieuw, zij kwam slechts in een ietwat onprettig licht te staan, doordat de heer Nederhorst zich be paald scherp keerde tegen het beleid van minister Huysmans, terwijl andere sprekers voor zijn werk de grootste bewondering hadden. De heer Nederhorst vond de leiding van onze economische politiek te slap, constateerde, dat er op wetgevend ge bied niets was gedaan, noemde de Memorie van Antwoord „rommelig" en kwalificeerde deze voorts als „ongezonde lectuur" en gaf als zijn mening te ken nen, dat het ambtenarencorps quantita- tief zowel als kwalitatief aan afbraak onderhevig was. De heer Smeenk (A.R.) daarentegen betreurde de ontslagname van minister Huysmans ten zeerste. De heer Kort hals meende, dat minister Huysmans zich bij voortduring had gebaserd op de realiteit en hoopte, dat ook de nieuwe bewindsman de tegenstrevende krach ten de baas zal blijven. De heer Schmal noemde de Memorie van Antwoord een doorwrocht document en vond deze in tegenstelling tot de heer Nederhorst geen ongezonde lectuur, doch zeer gezonde om niet te zeggen stichtelijke lectuur! Waar de heer Nederhorst sprak over de aifbraak van het ambtenarenapparaat, Curagaose delegatie zelf afgespeeld en als gevolg daarvan is de heer De Costa Gomez geen voorzitter of woordvoerder van de delegatie meer, doch is mr. Plantz, vice- voorzitter van de Staten van Curagao, in zijn plaats getreden. Bij wijze van troost prijs blijft de heer Gomez evenwel de de legatie in de centrale sectie van de con ferentie vertegenwoordigen. En intussen dreigt deze Ronde Ta felconferentie in een slepende ziekte te ontaarden wegens de volstrekte af wezigheid bij de delegaties, om enige 6poed met de zaak te maken. Nadat dan de eerste der te behandelen on derwerpen in de sectievergaderingen, die de vorige week gehouden zijn, wer den afgehandeld, is het versiag van deze beraadslagingen thans zover, dat men tot publicatie daarvan kan over gaan. Maandag 16 Februari zal de eerste openbare vergadering gehouden worden, doch als men nu dacht, dat de con ferentie deze week met de behande ling van de volgende onderwerpen, die betreffen de concrete uitwerking van de in dit eerste verslag ter sprake gebrachte onderwerpen, zou verder gaan, danvergist men zich zefer. Om de een of andere moeilijk te be vroeden reden heeft de centrale sectie besloten, dat de sectievergaderingen niet voortgezet kunnen worden, voor aleer de openbare discussie over de eerste afdeling achter de rug is. Deze week staat, de conferentie dus weer practisch 6til. Zij is nu twee weken oud en heeft in die tijd één voorlopig verslag voortgebracht over onderwer pen, die feitelijk nog slechts de in leiding tot de eigenlijke inhoud van de conferentie vormen. En in de kelder van de Ridderzaal, waar no? niemand aan de lege schrijf tafels heeft gezeten, wachten de tele foonjuffrouwen naast het lange gelid van telefooncellen voor de pers. Zij hebben sedert 1 Februari drie gesprek- ken gehad bedoelde hij niet, dat dit zou moeten worden uitgebreid, doch slechts, dat de minister 'zich een duidelijk beeld zal vormen van wat er te doen staat en het ambtenarenapparaat daaraan zal aan passen. Wat er zoal te doen staat, gaf hij ook aan. Naast de overheidsbemoei ing met de prijsvorming, moet er een rechtstreekse beïnvloeding komen van de productie. De exportwinsten' moeten afgeroomd worden en ten goede komen aan een egalisatiefonds en het moet mo gelijk zijn de winsteh van de .ene be drijfsgroep naar de andere over te heve len. Na aldus zijn economische principes beleden te hebben, verbaasde de heer Nederhorst er zich over, dat bij het be drijfsleven de goede geest tot investige- ring niet aanwezig is. Hij hoopte ten slotte, dat de nieuwe bewindsman de stuwende kracht moge blijken, waaraan ons land behoefte heeft. (Van onze correspondent) Hedenmorgen hebben de passagiers van de geheel bezette bus der N.B.M., die half negen uit Laren in de richting Amsterdam was vertrok ken, enkele zeer benauwde ogen blikken beleefd. Tussen de Hakkelaarsbrug en Muiden, ter hoogte van de Akkerweg, brak de stuurstang en de chauffeur wist met veel moeite nog dusdanig te manoeu vreren, dat de wagen, die zig-zag over de weg tolde, juist 10 cm. voor de vaart langs de Rijksweg tot stilstand kwam. Van de onthutste passagiers had nie mand verwondingen opgelopen. Zij haastten zich de chauffeur te danken voor zijn behendigheid en tegenwoor digheid van geest. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd in de grensstreek van West-Bra bant wederom een pantserwagen ge signaleerd, waarmee smokkelaars, vee naar België trachtten uit te voeren. Com miezen hebben de wagen achtervolgd en van weerskanten werd gebruik ge maakt van vuurwapenen. Na een wilde rit door Rucphen, waarbij de smokke laars handig gebruik maakten van een ingewikkelde verkeerssituatie, wisten zij te ontkomen in de richting van Zundert, waar ztenslotte de grens passeerden. Een afdeling guerilla's heeft Dinsdag in de vroege ochtenduren de Griekse stad Saloniki twee uur lang met gra naatvuur bestookt. Het bombardement eiste vier doden, waaronder een Brits soldaat en drie vrouwen. Twaalf perso nen, waaronder twee Britse soldaten werden gewond.. De guerilla's, die waar schijnlijk een 75 mm. houwitser en en kele mortieren gebruikt hebben, bescho ten de stad vanaf de Asvestochori- heuvel op tien kilometer afstand van het centrum. Enkele gebouwen in de stad Verwachting tot Donderdagavond: Voor de Noord-Oosteljjke provincies aanvankelijk wind tussen Zuid- en Zuid-Oost met tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Later matige en meer naar Westelijke richtingen draaiende wind. Tijdelijk kouder. Voor het overige gedeelte van het land meest zwaar bewolkt met tijdelijk re gen en matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verande ring van temperatuur. Zon 8.04—17.46, maan 9.22—20.16. werden beschadigd, o.a. het hotel van de Balkancommissie der V.N., waarvan alle ruiten werden vernield. Regeringsvliegtulgen hebben, nadat zij de guerilla's ontdekt hadden, de gr°ep met raketwapens en bommen bestookt, waarop deze zich in Oostelijke richting terugtrok. Te Rakhanokidos, op zeven kilometer ten Noord-Westen van Saloniki, hebben de guerilla's een brug opgeblazen en de naar die plaats leidende weg onder mijnd. In geheel! Noord-Griekenland deden zich in de laatste 24 uur scher mutselingen voor. De ernstigste botsing vond plaats te Servia ten Zuid-Oosten van Kozani, waar de guerilla's volgens persberichten 56 mannen en 32 vrouwen ontvoerden. Een 200 man sterke guerillagroep, die het afgelopen week-end bü de berg Par- nes, 35 K.M. ten Noorden van Athene, geopereerd heelft, werd uiteengejaagd. Men gelooft, dat de meesten ontkomen zijn. Het Griekse leger beweert negen tien guerilla's gedood en acht gövangen genomen .te hebben. Griekenland za) binnenkort 6000 nieu we reservisten oproepen voor de natio nale garde, die in September jl. werd gevormd, om het leger vrij te maken voor zuiver offensieve operaties. Tezamen met de 6000 man, die de vorige maand werden opgeroepen, zal de sterkte van het corps thans komen op 33000 man. (Van onze speciale verslaggever) De negentienhonderd militairen, die gisteren met de „Johan van Oiden barnevelt" repatrieerden en waarvan er verschillenden meer dan tien jaar in de tropen hadden doorgebracht, troffen bij hun weerzien met het Vaderland een Holland op zijn Hol- landst aan d.w.z: een Holland, onder gedompeld in een „vuile koude regen." Men mag echter niet zeggen, dat het de stemming op het rijk gepavoiseerde schip drukte. Daarvoor was de blijd schap te groot; en bovendien: deze mannen hadden 'grotere ongerieven gekend, dan de onbehaaglijkheid van een West-Europees klimaat. Toén de „Oidenbarnevelt" aan de Javakade in Amsterdam meerde, ter wijl de militaire kapel aan de wal het „Wilhelmus" speelde, stond Prins Bern- hard boven op de commandotoren van liet schip. Z.K.H. was reeds in Buiten huizen aan boord gegaan, waar hij ont vangen werd door de C.O.T. luitenant kolonel Mutters, overste Van Oort van het Bataljon „Zeeland", majoor Brent van de mariniers en majoor Donk van het K.N.I.L. Direct daarna hield de Prins, namens H.M. de Koningin, een korte over het hele schip „gerelayeer- de" toespraak,' waarin hij zeide dat de mannen een zware tijd achter de rug hadden en nu een goede toekomst ver dienden. Persoonlijk richtte de Prins zich nog tot de manschappen van het Bataljon Zeeland. In Amsterdam verliet Z.K.H. om half vier net schip. Terwijl zich op en aan de Java-kade de gewone toneeltjes afspeelden van familieleden, die zich voor de hek ken verdrongen en van anderen, die bet „goochemer" ingepikt hadden, en die op bootjes langszij de „Oidenbar nevelt" het' eerste contact met hun jon gens tot stand poogden te brengen, heb ben wij aan boord, waar een stemming heerste analoog ongeveer aan die van een kostschool die op vacantie gaat, her en der een gesprek aangeknoopt. Vrij troffen het direct goed, want de eerste woorden, die wij wisselden, waren ge richt tot een militair, een van de K.N.I.L.-mannen, die maar liefst 19 jaar tropendienst achter de rug had. Blij na tuurlijk, dat hij heelhuids terug was, maar niet bijster enthousiast over de ontvangst iri het Vaderland. „Had er geen woordje extra afgekund voor de K.N.I.L.-mensen, mijnheer? Wij hebben het gevoel dat we niet welkom zijn in Nederland. En wij zijn het toch die in 1942 al tegen de Jappen vochten, in concentratiekampen ontbering leden, na de bevrijding het wéér tegen de Jappen opnamen en tenslotte de extremisten bestreden. Dat deden wij meneer en niet de oorlogsvrijwilligers." En enkele van zijn collega's vielen hem hartgron dig bij. „Laten ze anders eens opschie ten met die adoptatie van Ambon, mijn heer," zei een ander. „Als er een volk van de Jappen geleden heeft, dan zijn het de Ambcnnezen." En een derde: „Ze zijn op Ambon nog meer Oranje gezind dan in Holland. De bevolking wil heus niet los van Nederland." Öok de C.O.T., de Commanderend Offi cier Troepen, lu^tent-kolonel Mutters, had enige woorden vobr ons: „We heb ben een uitstekende reis gehad. We hoorden alsmaar praten van een vlie gende zee, maar wij zijn overal tussen door gezeild. Dit was mijn vijfde reis. En de aalmoezenier, G. J. Bots, vond zelfs even tijd, met ons plaats te nemen aan een tafeltje. Hij had op Java ge werkt. Eerst in Soerabaja, maar sinds de politionele actie in heel Oost-Java. Het was een erg prettig werk geweest. Aan het front had men wel erg enige ontspanning gemist, maar dg posten wa ren ook wel erg klein en lagen zeer verspreid. De aalmoezenier had in ver schillende plaatsen nog kerken aange troffen, waar zich geestelijken bevon den, o.a. een Javaanse priester. Eigenlijk zijn er te weinig aalmoezeniers: vier voor één brigade. Elk weekend moest aalmoezenier Bots ongeveer 300 km. afleggen om op drie verschillende plaatsen de H. Mis te lezen. Met voldoe ning sprak hij over de vjering van het Kerstfeest. In de Kerstnacht trok een in Soerabaja in allerijl geformeerd koor langs de fronten om er een meerstem mige Mis te zingen. Vanmorgen 9 uur zijn de jongens van de .„Oidenbarnevelt" van boord gegaan. Met groot en vooral welverdiend verlof. Een Dinsdagavond door de Commissie voor Goede Diensten uitgegeven com muniqué geeft een resumé van de stand van' zaken bij de uitvoering van het be stand. Het communiqué zegt, dat rap porten van de waarnemers in het veld der Commissie aantonen, dat de eva cuatie der republikeinse troepen een vlot verloop heeft en dat er zich geen ernstige incidenten voordoen. „Aan de Commissie is medege deeld" aldns het communiqué „dat. aangezien goede vooruitgang is gemaakt en in verband met onver mijdbare vertragingen in enkele ge- (Van onze speciale verslaggeefster) „Ze zijn bijna mét de koppen tegen elkaar gevlogen om een kopje te be machtigen", vertelt de chef in een hoofdstedelijke huishoudzaak ons, als we hem vragen, hoe het zijn zaak verging, nadat de radio bekend had gemaakt dat serviesgoed vrij was. Hoe Serviesgoed vrij! De magazijnen liggen boordevol, dat toont deze foto wel. Als aanvoerniet stopt, dan zal ieder zich spoedig iets kunnen aanschaffen. de het publiek zoiets zó gauw weet, daar zal men nooit achterkomen ver moedelijk hebben huisvrouwen ook Wel een soort zesde zintuig ontwik keld in deze schaarse jaren maar in een ommezien waren Dinsdag even na enen, de winkels die'koppen en borden en dit soort onmisbaarheden- nauw met de voedselnuttiging ver bonden, verkochten, stampvol met ge- karbiesde vrouwen die de hiaten in haar servieskast dachten aan te vul len. Maar er waren helaas méér zaken, die reeds na korte tijd een bordje pp de deur moesten hangen met „koppen en schotels uitverkocht", dan die weer stand kenden bieden aan de queuen on geduldigen, waarvan de staart met een dode mus naar huis moest gaan. Klaarblijkelijk zijn er heel wat lieden die hun koffie en thee uit bloemvaas- jes drinken, want de vraag naar kop pen is hartverscheurend. Mét en zonder barsten, mét en zonder schotel, alles vond zijn weg' naar een gelukkige in deze eerste puntenvrije uren. Verstan dige firma's met e§n goed gevoel voor rechtvaardige verdeling, verkochten aan ieder der gegadigden niet méér dan één kop en schotel en één bord. Per slot kan men ook nog wel samen van één bordje eten als het moet, we zijn immers zó getraind in het samen doen met het weinige, denk maar aan de woonruimte. Hoe de zienswijzen ook mogen uiteen lopen, h i e i; zijn de winkeliers die Dinsdagmiddag van de onverwachte koopstersvloed de dupe zijn geweest, unaniem verontwaardigd over, dat bei hen zo koud op het lijf gevallen is. Had men deze gebeurtenis bijvoorbeeld Za terdagavond aangekondigd, dan hadden Direct na de publicatie van de opheffing der distributie van banden, fietsen en servies goed, werden de winkels bestormd. Drukte in een grote rijwielzaak. waar de banden grif verkocht werden. de winkeliers hun maatregelen kunnen nemen. Een gewaarschuwd man telt nu eenmaal in alle omstandigheden des le vens voor twee. Nu waren de winke liers tegen het eind van de middag hees van het telefoneren met hun mevrouwen- klanten, die om serviezen, borden en koppen smeekten aan het andere eind van de draad en met de belofte moesten worden afgescheept, dat ze bedacht zouden worden bij de eerstvolgende zending.... Hoe het, wat die eerstvolgende zen ding betreft, verder zal gaan, daarover zijn de meningen der winkeliers even eens verdeeld. Er zal geleidelijk méér komen, meent de een en binnen niet al te lange tijd zal ieder van het no- digste voorzien kunnen zijn. Zo ging het tenslotte ook met de pannen. En op de vrijgekomen theepotten was er aanvankelijk een rush, maar na een week was dat volslagen uit en hele regimenten theepotten staan nóg ge duldig op een koopster te wachten. Een ander is echter pessimistischer en verwacht onder-de-toonbank-geknoei by zijn buurman dan wel te ver staan! Als publiek zullen we hierom trent voorlopig in raadsels leven, de tjjd zal het leren. Maar „hoop doet leven" staat er op het bordje, dat bij ons allang van de muur is gehaald omdat we er van eten. Ook de rijwielhandelaren werden let terlijk bestormd. Direct na het radio bericht hadden vele verkopers een in nerlijke strijd te doorvechten: was het bericht wel officieel, zou het 's avonds weer niet tegengesproken worden? On der de steeds groter wordende druk van vragende mensen begon men te vér kopen en er waren liefhebbers genoeg. Sommigen ontmoetten wij met vier tot zes „aangeschouderde" banden. Ver scheidene winkeliers meenden dan ook dat deze run op de zaken aan zou hou den tot alles verkocht zou zijn en dan blijft slechts de zwarte handel. Maqr fabrikanten, die wij om inlichtingen vroegen, waren zeer enthousiast over de genomen' maatregel en meenden dat indien het eerste enthousiasme maar wat bekoeld is, een zeer regélmatige vrije verkoop zal plaats vinden. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn de voorraden greet genoeg om iedereen te helpen en is de Nederlandse industrie voldoende op peil om de behoeften te bevredigen. bieden, de Nederlandse ondercom mandanten gemachtigd zijn, dc oor spronkelijk voor de evacuatie vast gestelde 21 dagen te verlengen, waar zij zulks nodig achten." Het communiqué zegt voorts, dat 7 Februari te middernacht bet tijdstip van het einde dej- evacuatie ingevolge de bepalingen van de wapenstilstands overeenkomst meer dan 11000 repu blikeinen waren geëvacueerd uit de „zak ken." Het communiqué spreekt niet van republikeinse troepen, toch van „com battanten." Het zegt voorts, dat, naar thans bekend is, sedert 7 Februari min stens nog 4000 man zijn geëvacueerd. In Sumatra, waar zich kleine groepjes ach ter de Nederlandses linies bevonden, heeft de evacuatie dus op kleine schaal plaats gevonden. „In Oost-Java is de situatie niet bevredigend" zegt het communiqué en voegt hieraan toe, dat rond Loe- madjang in Oost-Java, de republi keinse „combattanten" nog niet zijn geëvacueerd. Er zijn nieuwe en hoop volle maatregelen getroffen om con tact te maken met republikeinse commandanten in moeilijk bereik bare gebieden en gehoopt wordt, dat binnen enkele dagen de zwaarste problemen zullen zijn opgelost Voor het overige is geen enkele der „zakken", welke bekend waren in het uiterste Westen van West-Java, In West- Java, in Midden-Java en in het overige deel van Oost-Java, overgebleven. Bij Cheribon en Gombong is in de evacua tie een aanzienlijke" stagnatie ontstaan b(j het verdere transport uit deze eva cuatiecentra; aan een oplossing hiervan wordt thans eveneens gewerkt. Betrouwbare Nederlandse kringen deelden U. P. mede, dat dr. Van Mook binnen enkele dagen zal antwoorden op de brief van de republikeinse premier Hatta, waarin deze verzoekt om snelle vor ming van een interim-regering voor de Verenigde Staten van Indonesië. Neu trale kringen hadden de brief omschre ven als „een duidelijke poging van de republiek om de Nederlanders tot poli tieke onderhandelingen aan te moedi gen". De brief is ter hand gesteld van de Nederlandse delegatie, die de inhoud in 6tudie genomen heeft. Welingelichte Nederlandse kringen verklaren, dat wanneer de republiek be reid is tot een interim-regering toe te treden, dit betekent, dat de republiek be reid is haar voornemen, zich als r.oeve- reina macht voor te doen, prijs te geven, aangezien de republiek in dat geval slechts als Staat binnen de Verenigde Staten van Indonesië zal kunnen optre den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1