Suriname in woord en beeld UNIFORME VUILNISEMMERS Mittovos 1948 Demobilisatieraad geïnstalleerd Land met veel mogelijkheden Tegen betaling en huur Arbeiders hebben de grootste problemen MUNbl-JvS Peperkamp voor het Hof Winnaars sportprijsvraag Samenstelling van het ere-comité Haarlem zal voor de uit Indië terugkerende jongens zorgen AGEN DA- Herziening Caragaose staatsregeling WOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Kath, - Volkspartij VOOR OOST EN WEST De bestuurscrisis in de Gladiolusvereniging F aillissemeniten Burgerlijke Stand LEDENCONCERT H O.V. De Matthaus-Passion Lezers klimmen in de pen DISTRIBUTIENIEUWS Groot-grondbezitters met centimeters Haarlems Jeugdcongres IS VLEtSJUi SOCIALE OPVOEDING Nieuws van de sportclubs GEMEENTERAAD VELSEN Pseudo-monteur ORATORIUM VOOR DE K.R.O, Bij regeringsjubileum HEEMSTEDE Filmavond Kath. Thuisfront Voocjaar in Groenendaal Taxi? Be! 1.2.3.4.5 College ter voorbereiding wordt ingesteld ..S.D.-schooier eerste klas" Negen tabakken voor TOPIC ZEGERING HADDERS TERUG IN EERSTE KAMER CONGRES VREEMDELINGEN VERKEER Prijsverlaging emaille- artikelen BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam ANDERMAAL VASTE MARKT De voorbereidingen voor de Mittovos 1948. die, zoals gemeld, van 310 Juli in alle zalen van het Gemeentelijk Con certgebouw zal worden gehouden en verder op alle sectoren van het katho lieke Haarlemse gemeenschapsleven zijn invloed zal hebben, vorderen naar wens. Er is thans een ere-comité gevormd waarin de volgende autoriteiten zitting hebben genomen: Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, beschermheer; Mgr. jr. L. A. Ammerlaan, vicaris-gene raal, ere-voorzitter; Mgr. M. H. Lucas, tit. Aartsbisschop van Adulis, Apostolic Delegate of South Africa; Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu; Mgr. A. vandenBronk, Apostolisch Vicariaat Nijl-Delta; Mgr. Th. M. P. Bekkers, Na tionaal Directeur van de Pauselijke Missie-actie; Mgr. P. B. J. M. Filbry, Plebaan; Mgr. dr. C. J. Henning, Regent Seminarie Hageveld; Rector C. G. van Trigt, Rector van St. Joannes de Deo; Moeder Scholastica, Provinciaal Overste der Zusters Franciscanessen van Al verna, Aerdenhout; eerw. Moeder Over ste van de Zusters Franciscanessen van Bennebroek; eerw. Moeder Anna Maria, Overste van de Vrouwen van Bethanië, Bloemendaal; Z. Exc. mr. dr. P. J. Wit- teman, minister van Binnenlandse Za ken; prof. mr. C. P. M. Romme, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; de heer Th. S. J. Hoóy, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; de heer Lr Bouwman, Heemstede, lid van de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland; mr, P. O. F. M. cremers, bur gemeester van Haarlem; de heer A. J. M. Angenent, wethouder van- Haarlem en voorzitter der K.A.B.; mr. dr. A. F. M. Schreurs, wethouder gemeente Haarlem; mr. F. J Gerritsen, kanton rechter te Haarlem; edelachtb. heer L. Simons, burgemeester van Halfweg; de heer E. van Lent, wethouder van Heem stede; mr. F. P. Th. Rohling, wethouder gemeente Bloemendaal;, prof. dr. A. M. A. a. Steger, voorzitter Katholieke Actie District Haarlem; ix. A. E. Kromwijk, secretaris L.T.B.; de heer J. A. Schip pers, voorzitter St. Adelbertsvereniging, afd. Haarlem; mej. C. C. C. Stavenui- ter, presidente Katholieke Vrouwen Or ganisatie; de heer S. J. Warmer, voor zitter R. K. Middenstandsvereniging; dr. ir. H. J. A. de Goeij, voorzitter Ka tholieke Werkgeversvereniging, District Haarlem; de heer H. J. L. Klein-Schip- horst. nestor r. k. Raadsfractie ge meente Haarlem; eerw. Moeder Mar- guérite. Overste Vrouwen van Nazareth, Vogelenzang. Verscheidene leden van het hoofd- iomité hebben reeds aanzienlijke ano nieme giften ontvangen. De penning meester. de heer D. M. A. Smit, ver trouwt dat velen dit goede voorbeeld zullen volgen. Het giro-adres is. Oscar Smit's Bank N.V., Haarlem, postreke ning nr. 3674 t. g. Mittovos. ning nr. 3674 t. g. Mittovas. De burgemeester van Haarlem, mr. Cremers, heeft gisteren in de Statenzaal aan het Prinsenhof een uit ongeveer 30 personen bestaande Demobilisatieraad, die de Haarlemse jongens van /overzee bij hun terugkeer in de gemeente een waar dige ontvangst zal bereiden en hen met raad en daad zal bijstaan, op officiële wijze geïnstalleerd. De burgemeester hield een inleidende toespraak, waarin hij zeide, dat al was het aantal militairen, dat verwacht kan worden, nog niet bekend en al tastte men nog wat de datum van aankomst betreft in het duister, nu begonnen moest wor den met voorbereidende maatregelen. Er zijn grote problemen, die 'een oplos sing vragen, aldus de burgemeester, en wel: werk en woning. De verwachtingen van de meeste terugkerenden zijn hoog gespannen, laten wij hopen en er ook voor zorgen dat het geen ontgoocheling voor hen wordt. By de terugkomst van de militairen zullen het ministerie van Sociale Zaken, het Gew. Arbeidsbureau en het Bureau Huisvesting worden ingeschakeld. Aan deze ambteiyke organen valt een belang- ryke taak ten deel, zo ging de burge meester voort en hy deed een beroep op hen, de jongens niet van het kastje naar de muur te sturen. Spr. wees ook op de niet minder belangryke taak van de De- motfilisatieraad. Een ieder moet er van doordrongen worden, dat hij zich een of fer dient te getroosten als dank voor het werk, dat onze militairen in Indonesië hebben verricht. Mr. Cremers verzocht de werkgevers boven de strikt noodzake lijke personeelsbezetting nog enkele ge demobiliseerde jongens in dienst te ne men. Ook vroeg spr. de burgerij met aan. drang, als het maar enigszins mogelyk In een der zalen van het restaurant Brinkmann, Grote Markt, kwam de Kath. Volkspartij, afdeling Hl, bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Felix, wegens verhindering van de voorzitter, de heer J. Th. Hooy, ter be handeling en voorlopige aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer. Van de Kath. Vrouwenbeweging en on derwijzerswereld warenaanbevelingen binnengekomen. Enkele namen werden ter vergadering genoemd. Bij stemming werd de volgende voorlopige candida- tenlijst vastgesteld, n.l. dè heren Romme, v. d. Weijden, Groen, Hooy, Steinmetz, Derksen, J. Bakker, dr. Deys- selbloem, mr. Aalberse Jr., Angenent en mej. Nol te. Bü de bestuursverkiezing, wegens be danken van de heer L. Th. v. Sikkelerus, werd bij acclamatie gekozen de heer A. Rood. Tot slot deed de voorzitter een ernstig beroep, propagandist te zijn om zoveel mogelijk leden aan te werven voor de Kath. Volkspartij en bij de ko mende verkiezing allen mede te werken aan de propaganda en zich aan te slui ten bij de propagandaclubs. „Voor vele Nederlanders zijn Suri name en Curasao nog steeds terra incognita" zei de heer J. C. A van Upwich Dinsdagavond tot een groot aantal leden van de Koninklijke Vereniging „Oost en West", die in het Concertgebouw waren samenge komen om te luisteren naar zyn causerie over land en volk van Si/* riname en zich te amuseren bij het vertonen van de „Oost en West'- film over dat gebiedsdeel. Men moet niet denken, dat beide ge biedsdelen practisch een in gedachten, ras en gewoonten zyn, want de 800 zee- myien, die tussen Suriname en Curasao liggen, zyn nooit door een goede scheep vaartverbinding overbrugd geweest. De landen staan naast elkaar en hebben een eigen betekenis. Het moederland weet weinig van Suriname, maar in dit tropenland is de bevolking, vooral het negergedeelte, zeer aan het verre Ne derland gehecht Over het algemeen zyn de negers oranjegezind en op Konin ginnedag wordt er in Paramaribo groot feest gevierd. Spreker behandelde vervolgens de bo demgesteltenis, roemde de gezelligheid van de stad Paramaribo en belandde tenslotte bij de plantages, waar koffie, suiker, tabak en cacao de voornaamste producten zyn. Ook delfstoffen zijn er te vmden: yzererts, nikkel en bauxiet ko men veelvuldig voor en in het zuide- ïyke gebergte en op de bodem van de nabye stroompjes vindt men goud. In de door hem op beknopte wyze ge formuleerde Surinaamse geschiedenis vertelde de heer Van Upwich dat de Zeeuwen practisch de eerste kolonisten waren; naderhand kwamen er ook an dere Europese volken. Aanvankelyk-ge bruikte men als landbouw- en plantage arbeiders de Indianen, die echter onge schikt bleken te zyn. Toen kwamen de negerslaven en na de afschaffing yan de slaverny de Brits-Indiërs, Javanen, Chinezen, Assyriërs en Madeirezen. Ook ging er een groot aantal Portugese Jo den uit Brazilië naar het gastvrye Su riname; later gingen velen van hen naar Nederland. Momenteel heeft Suriname Naar aanleiding van de algemene le denvergadering der Nederlandse Gla diolusvereniging deelt men ons nog het volgende mede: Na de keuze van de heer H. Nieuwen- huis (anti-saneerder) in het bestuur, deelde de voorzitter mede, dat hij zijn functie voor de eerstvolgende vergade ring wenste neer te leggen. Hij voelde het als een klap voor de vereniging, dat de heer F. Roozen, die onafgebroken vijftien jaar in het bestuur had gezeten, gedwongen was heen te gaan. Voorts betreurde hy het, dat een groep uit de Noord een actie heeft ge voerd in verband met het aftreden van de heer Roozen. die zich wel herkies baar had gesteld. Bovendien achtte de voorzitter de actie van de anti-saneer ders tegen het bestuur niet op baar plaats, daar men in de gladiolusvereni ging niets met de sanering heeft te ma ken. De gladiool is namelijk een vry ar tikel- 180 tot 200.000 inwoners, bestaande uit: 2000 Europeanen, 3000 Indianen, 30000 Bosnegers, 70000 Creolen, 5000 Brits-In diërs, 4000 Javanen en 6000 Chinezen. De Europeanen hebben vooral functies by het onderwys of zyn ambtenaren, de Indianen zwerven rond of beoefenen enige kleine landbouw, evenzo doen de meeste Bosnegers, de Brits-Indiërs zyn daarentegen viytig, maar daarby ook zeer gierig, Nde Creolen, oude slaven, leven in de stad en verrichten weinig evenals de Javanen, die zoals ook in htm vaderland uiterst zorgeloos zijn. De Chinezen en de Joden drijven handei. De heer Van Upwich toonde aan, dat Suriname een land is van vele mogeiyk- heden: als landbouwkolonie kan het een goede toekomst tegemoet gaan, terwyi ook de éttsen een woordje meespreken. Helaas is er een te groot bevolkings tekort. Met biydschap zal men dan ook de 3000 displaced persons verwelkomen, die toestemming hebben gekregen, hun voeten in het tropenland te zetten. Spre ker betoogde dat er buiten dezen nog behoefte is aan duizenden riiensen, voor wie op allerlei gebied het werk klaar ligt. Tenslotte werd de kleurenfilm ver toond, die de heer Mathyssen in de ja ren 19461947 als amateur voor Oost en West heeft opgenomen. De kykjes in het dageiyks leven, op de verschillende bevolkingsgroepen en op de industrieën waren interessant. De Arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft Dinsdag 10 Februari in staat van faillissement verklaard: J. van der Veen. transportondernemer, wonende te Oostzaan, no. A 167. Rechter-Commissa ris: mr. J. P. Petersen. Curatrice: mevr. mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal—Otto, advocate en procureur te Wormerveer. C. Chr. J. van Vianen, ankerwikkelaar, wonende te Beverwijk, Corn. Matersweg 89. Rech ter-Commissaris: mr. J. P. Pe tersen.. Curator: mr. F. van Blerkom, advocaat en procureur te Haarlem. B. Hartman, houtbewerker, wonende te Haarlem, Ben Viljoenstraat 15. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Cura tor: mr. J. H. van wyk, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: W. P. Koe- dooder, manufacturier. wonende te Haarlem, Paul Krugerstraat 26. Cura tor: mr- dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem. GEHUWD: P. J. Moonen en E. Anto- nisse; T. Petri en M. C. H. Puts; C. van Leeuwen en E. J. van Dijk; J. A. M. Meyer en M. j. de Gruijter. GEBOREN: C. H. van der Heyden— Kooiman z; J. L. SchmidtCoone z; J. G. van Thiel—Hendriks z; A. C. Kok— Nuijten z; T EleveldBrouwer z; F. de Vriesvan Twisk z; C. M. Rus bach Umans z; J. A van Galen—Peperkamp d; H. J. KramerToele d; B. M. Mole naar—Piso d; J. C. Prins—Antonisse d; W. Ruigrok—ter Beke d; F. van Kat- wykHölzel, 2 d-; J. P- Bruneel—Stol- voort d; A. van der Straaten—van Sluis- dam d; P. WeijersSpaan d; A. A. van Zanen—Verhoog d. is, voor de terugkomende militairen woonruimte ter beschikking te stellen. Er kan veel bereikt worden zo besloot de burgemeester, als elkeen de gedachte propageert, dat alles wat gedaan wordt, het inlossen van een ereschuld betekent. Hierna ging de raad in besloten zit ting. Ditmaal stond Marinus Adam weer voor de lessenaar, om «vet de musici der H.O.V. een programma af te werken, dat opviel "door de eigenaardige spron gen, welke in de tydsorde der muziek literatuur werden gemaakt. Van Men delssohn over Mozart en Sas Bunge naar Wagner als slot. 'n Beetje bont dus, maar daar was het Vastenavond voor. Aan het Carnaval Romain had men blijkbaar niet gedacht. We hoorden dit werk ove rigens nog niet zo lang geleden. Van Mendelssohn gingen vier delen uit diens muziek bij Shakespeare's „Midzomernachtdroom"levendige, pe- tillante en geestige muziek, welke Ma rinus Adam licht en transparant liet uitvoeren. In de Nocturne had de le hoornist Jo v. d. Beek gelegenheid zyn party fraai te doen uitkomen. Enkele ongelukjes in het samenspel beïnvloed den het geheel niet. Het gehele orkest deelde in de hulde Adam gebracht. Sas Bunge droeg, behalve een eigen werk na de -pauze, daarvoor het Piano concert in d kl. terts voor van Mozart (K.V. .466). Een geliefde toonaard van de grote Wener, die hierin aansluiting zocht by zijn grote voorganger Joh. Seb. Bach. Er is hartstocht en tevens diepe menselijkheid in dit concert. Sas Bunge wist hiervan partij te trekken en speel de ons het werk voor met gevoeligheid en dramatiek. De Romanze droeg hij met verfyning voor en het orkest paóte er zich uitstekend by aan.- Het Rondo klonk karakteristiek en levendig in het wissel spel tussen solo-instrument en het or kest. Veel en verdiend succes. Het Concertino voor piano en orkest in C gr. terts van Sas Bunge zelf (1946) beleefde in Haarlem zijn première. Naar de vorm heeft de piano in dit werk een meer begeleidende dan solistische taak. De rhythmiek speelt een beduidende rol in het gehele werk, dat overigens niet ultra-modern van klank is en dikwijls teruggrijpt op verworven harmonieën, met uitzwermingen naar jazz-achtige effecten. Het opus is rijk aan afwisseling en heeft zeker een persoonlijk cachet, wat vooral in het middendeel en het slot deel tot uiting komt, doordat de muzi kale sfeer nogal vaak en sterk van kleur verwisselt. De afmetingen gaan overigens die van een Concertino wel wat te bui ten en zyn, /Voor wat de delen betreft, nogal ongelijk. De jeugdige componist werd aan het slot luide en langdurig toe gejuicht. In Wagner's Meistersinger-Ouverture liet Marinus Adam zyn musici soms wat al te zeer de vrije hand, zodat enkele passages nogal rommelig klonken, ook al leidt overigens de aard van het werk nogal gemakkelük hiertoe. Het grote en kleine koper kreeg zoals gebruikelijk en. kele dankbaar geaccepteerde kansen tot klankontplooiing. Het publiek was uiter mate dankbaar en bracht Adam en zijn musici een dankbare ovatie. J. SCHEEPENS De C.O.V. hoopt, traditiegetrouw, dit jaar weer Bach's Matthaus-Passion uit te voeren, ditmaal echter geen vier maal, £oals verleden jaar. doch twee maal en Tvel op Witte Donderdag 's avonds 7.30 uur en Goede Vrijdag 's middags 2 uur, beide keren in de Gem. Concertzaal te Haarlem. In afwijking van de traditie zal de uitvoering dit jaar onverkort zijn. Als solisten treden op: Mea Naberman, An nie Woud, Han Le Fèvre, Lex Karse- meyer, Guus Hoekman en Henri Wel- booren. De begeleiding is aan de H.O.V. toevertrouwd, tezamen met Dolf Hen- drikse (orgel) en Hans Brandts Buys (clavecymbel), terwijl ook Piet Lentz (viola da gamba) van het Concertge bouworkest zijn medewerking verleent. Algemene leiding George Robert. Vooraf gaat een eveneens volledige uitvoering van Bach's Johannes-Passion en wel Dinsdag 16 Maart om 7.30 uur in de Gem. Concertzaal, ook o.l.v. Ge orge Robert. Hieraan hopen mede te werken: Jo Vincent, Theodora Ver- steegh, Jan Schipper, Han Le Fèvre, H. Schey en hetzelfde instrumentaal koof; alleen wordt hierbij de viola da gamba bespeeld door Carel van Leeuwen Boomkamp. Ik ben maar een gewoon arbeider, al dus schryft een van onze lezers, vader van een groot gezin, doch ik meen er toch goed aan te doen ook eens myn zienswyze kenbaar te maken, 't Is aller minst myn bedoeling te kankeren, maar mogeiyk lezen diverse instanties dit stuk, en het is zeker goed dit eens onder hun aandacht te brengen. Zo las ik dezer dagen in de, krant, dat er honderd-duizend k.g. Amerikaanse ta bak wacht op rokers, maar.... Kom, kom heren, vult de winkels er direct mee, en ze gaat grif de pyp in. Het zou goedkoop zyn voor een arbei der. Neen, het hoeft juist geen mixture of Havanna te zijn, al versmaden wy die ook niet. Dus, heren, niet praten, maar doen (en'een tevreden roker is geen onruststoker!). Volgende probleem. Vitrage kan niet zonder vergunning. Het is echter alleen verkrygbaar wanneer men over een ste vige beurs beschikt, doch die ontbreekt ook al weer bij de meeste arbeiders. Maar wat hindert dat,.dan maar geen gordij nen voor de ramen. Textiel zonder punten gaat wel.... gaat niet.... wel.... nietmaar on dertussen weten de meeste moeders hun kinderen niet meer behooriyk van on dergoed te voorzien, over bovenkleding dan nog niet gesproken. Dan de kwestie kinderfilms. Dit is voor vele moeders een ergernis, omdat zij niet' in staat zyn minstens vijftig cent per plaats te betalen, wanneer 4 of 5 van haar kleintjes komen zeuren om een kaartje te mogen kopen. Een schoolfilm of 'n culturele film? Prachtig. Maar dan gratis en in schoolverband. Zo zyn er nog vele problemen, die om een oplossing vragen. En dat weten de Heren ook wel. Dus nu niet meer praten, maar doenl BIOSCOPEN Rembrandt: Man zonder geheugen (18 j.)2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Gentleman Jim (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lux»r; De antiquair van Sly Corner (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Het ei en ik (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City. Morgen is voor eeuwig (14 j.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: Grootma is zo dom nog niet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags; 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Woensdag 11 Februari? Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Veel heil en zegen", 8 uur. Donderdag 12 Februari: Stadsschouwburg: Vrije Toneel met „Raket haar de Maan", 8 uur. Donderdag 12 Februari Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) rest L, 8.3012.15 en 24.45 uur. Bloemendaal (Hartelustschool) XZ, 912.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160) 912.15 KiKl en 24.30 uur Kn, Een groot bezit vormt het geld van UW centimeters voor al die jonge, door do oorlog vaderloos geworden gezinnen. Zij leven van een staatsuitkering, waarbij onmogelijk rekening gehouden kan worden met de bijzondere noden en in de loop der jaren stijgende be hoeften van zo'n jong gezin. Koop vandaag nog uw centimeters bij het huisje op de Gr. Markt en bij vele win keliers, llllllliiilllllilliillllllllillllllillllllllllllllllllillllililllllllllllll Onder de titel „Verantwoordelijkheid" houdt de districtsraad Haarlem van de Nederlandse Jeugdgemeenschapeen jeugdcongres Zaterdag 14 Februari in het gebouw Jacobstraat 6. De wethou der van Onderwijs, de heer D. J. A. Ge luk, zal de bijeenkomst, welke half vier begint, openen. De secretaris van de N.J.G., de heer J. Peters, zal een inlei ding houden over „Taak en werk van de N.J.G.", terwijl de heer A. Oosterlee, hoofd van afd. V.B.S. van het ministerie O., K. en W., zal spreken over „Het werk van de afdeling vorming buiten schoolverband van het ministerie van O., K. en W. en de jeugdzorg". Muziek en zang zullen het geheel omlijsten. Er zal gelegenheid bestaan tot het stellen van vragen, die de sprekers zullen be antwoorden. (Adv.) Gisteravond hield prof. R. Casimir uit Voorburg voor de Vereniging voor Fae- dagogiek een voordracht in de aula van de H.B.S.-A over het onderwerp; „De opvoeding als sociale functie". Naast intellectuele, aesthetische, ze* delijke en religieuze opvoeding onder scheidt men sociale opvoeding. Deze staat niet zo op zichzelf als de andere facetten van de opvoeding. Eigeniyk is ze in alle opvoeding een niet te onderschei den deel. De mens als gemeenschapswe zen kan niet buiten een zekere sociale vorming en vaak zien we juist bij hen, die in hun jeugd niet in een gemeen schap waren opgenomen, zoals bijv het enig kind, een sterker streven hun kin deren deel te doen hebben aan het ge meenschapsleven. Velen beseffen niet, welke gedachten leven in andere dan hun eigen kring, aldus spr. De taal is een belangryk middel om toegang tot de gedachten van andere groepen te verkrygen. Verder samen werken aan een taak, zowel in school als in het Verenigingsleven. Een negatieve vorm van sociale op voeding ziet spreker in de straf, die ook zyn plaats opeist in de gemeen schap. Maar dan de straf, die niet als wraak is bedoeld, doch die, welke wordt opgelegd als middel om tot verbetering te komen. Wanneer sociale omstandigheden en recht niet samengaan, kan dit leiden tot ondergang van de samenleving. Een belangrijke factor om tot een goede sa menleving te komen> kan de door dr. El- singa geprojecteerde maatschappijschool zqn, aldus spr. Bij de opvoeding dienen we vooruit te zien, want onze daden van vandaag worden geschraagd door wie vóór ons gingen, maar zullen grote invloed uitoefe nen op de na ons komende geslachten, die, hopen we, steeds meer zullen komen tot de gedachte, dat de mensheid één dient te zijn in alles, opdat het leven eeuwigheidswaarde zal hebben. De jaarvergadering van de Noord-Holl Wandelsport Bond, welke Zaterdag te Purmerend werd gehouden, heeft het wandelprogram 1948 goedgekeurd. De wandelsportver. „Haarlem" werd aangewezen een 40 km.-tocht te organi seren op 5 en 6 Juni. 25 Februari zal Anton van Duinker ken in zaal-Brinkmann op een bijeen komst, georganiseerd door de Haarlemse afdeling van de beweging van Euro pese federalisten, spreken over het on derwerp: „Europa één in een verenigde wereïd." Hedenmorgen wetd in de hal van het station Velsen-IJmuiden-Oost een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis van de in de oorlog gefusilleerde stations-chef Herman P. de Noo. De foto toont de hoofdinspecteur der Nederlandse Spoorwegen te Amterdam de heer G. van Mehrs, die de gedenkplaat onthult. Uw verslaggever had gister avond op het vastenavondhal moe ten verschijnen, doch de halsstarrig heid van de Velser. vroede vade ren bracht hem in de raadszaal, waar een korte agenda behandeld werd. De heer Gaulthérie van Weezei deel de mede, dat hij van nu af in de raad zitting heeft voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Tegen de "prijs van f 6 per M2. wer den verschillende percelen grond aan de van Tuyilweg te Velsen verkocht. De heer Nijssen (K.V.P.) vroeg in dit verband of de gegadigden bouwplicht opgelegd krijgen. Daardoor zou men de wederopbouw bespoedigen. De gronden mogen vooral geen object van speculatie worden. Wethouder Visser deelde mede, dat bouwplicht binnen een jaar bestaat. Een gedeelte van de Rooswijkerlaan werd zeer toepasselijk omgedoopt in Staalhavenweg, hetgeen de goede naam is voor deze verkeersweg naar de Hoogovens. Velsen wil uniforme vuilnisemmers invoeren, dia van gemeentewege wor den verstrekt. Een en ander zal de ge meente f 58.500 kosten (12.000 vuilnis emmers kunnen aangemaakt worden). Algemeen werd deze maatregel met voldoening begroet. Er ontstond even wel een verschil van mening omtrenj; de te vragen vergoeding voor het ge bruik van deze emmers. B. en W. wil den een huur van f0.90 per jaar vra gen of f4.25 voor koop. Bij monde van mevr. ten Grootenhuis betoogde de C. P. N. dat gratis verstrekking zelfs bezuiniging betekent. De huisvrouwen zouden het een sympathiek gebaar van de gemeente vindeni De heer Verbeek (P. v. d. A.) vóel de niets voor een gratis beschikbaar stellen, mede omdat voorziet* wordt in de nood van gezinnen, die niets be talen kunnen. De heer ten Broeke (C. H. U.) sloot zich by de heer Verbeek aan. Hetzelf de deed de heer Maas (K. V. P.) Wethouder van Eijken demonstreer de de- onenigheid in het college van B. en W., door voornamelijk het voor stel van de C. P. N. te verdedigen. De voorzitter verzette zich hiertegen. Na re- en dupliék kwam het voorstel van de meerderheid van het college in stemming. Besloten werd met 21 tegen 7 stemmen de uniforme vuilnisemmers ün te voeren tegen betaling en huur. Een aantal gronden in Velserbeek gingen voor f 6 en f 6.50 per M2. van de hand- Tenslotte hadden nog enkele benoe mingen plaats. Een 17- 18-jarige knaap gaf zich Uit voor monteur Centrale Verwarming en verschafte zich op deze wyze toegang tot de woning van een bewoner van de Wüstelaan te Santpoort. Toen de be woner hem vroeg voor welke patroon hy werkte, gaf hü een firmanaam uit Rot terdam op. Inmiddels vroeg de jongeman even van het toilet gebruik te maken, hetgeen hem werd toegestaan. Daze ge legenheid benutte hy om het huis weder te verlaten. Bij de firma te Rotterdam was deze „ondernemende" monteur on bekend. zyn signalement luidt: ongeveer 17 a 18 jaar oud, 1.70 lang, netjes ge kleed met lichte regenjas, draagt blauwe stropdas. Ter gelegenheid van het Regerings jubileum van de Koningin in Septem ber a.s., heeft de K.R.O., In samenwer king met het gemeentebestuur van Maastricht de componist Herman Stra- tegier en de dichter pater Jac. Schreurs M.S.C. opdracht gegevert een oratorium te maken. Het gedicht is al gereed, terwyi de componist met zy werkzaamheden reeds ver gevorderd Is. Deze compositie, getiteld „Koning Swentibold". zal worden uitgevoerd door de Maastrichtse koren, het Maastrichts Stedelijk Orkest en solisten onder lei ding van de dirigent Paul Huppertz. De uitvoering die gerelayeerd zal worden door de KJR.O.. geschiedt te Maastricht. Katholiek Thuisfront van beide Heem- steedse parochies organiseert Zaterdag 14 Februari a.s. 8 uur in het R.K_ Ver enigingsgebouw een avond, waar films zullen worden vertoond over het leven van onze militairen in Indië. Deze avond krijgt echter een zeer bijzonder karakter door de medewerking, die ver leend wordt door kapitein Kosak, ver bonden aan de regeringsvoorlichtings dienst, die niet alleen zal spreken over het werk van onze jongens in de tro pen, maar ook vragen zal beantwoorden. Deze bijeenkomst is gratis toegankelijk voor de ouders en f.vnilieleden van de in Indië vertoevende militairen, alsmede voor de hier In Nederland verblijvende militairen en voor heft, die voor de mi litaire'dienst zijn opgeroepen of binnen kort een oproep kunnen verwachten. Als resultaat van de in 1935 gehouden „Flora" werden na afloop opzettelijk dui zenden bollen in de grond achtergelaten met het doel, ze te laten verwilderen. Het resultaat daarvan is geweest dat ieder jaar op de meest vreemde plaat sen crocussen, narcissen enz. omhoog komen en ook thans is dit weer het geval. Honderden crocussen staan reeds in bloei en ook de narcissen zijn al een flink eind omhoog geschoten. DAG EN NACHT AMSTERDAMS CHE RIJTUIG MÏI. (Adv.) Gistermorgen werd op het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen de eerste bijeenkomst van de Curagaose gedele geerden gehoucleft met de minister van Overzeese Gebiedsdelen in het kader van de toegezegde besprekingen los van de conferentie over aangelégen- hedcir betreffende het huidige be- stuursstelsel van de Nederlandse An tillen. t Als eerste agendapunt werd bespro ken de mogelijkheid tot invoering in feite van een politiek verantwoordelijk bestuur in de Nederlandse Antillen. De minister van Overzeese Gebieds delen deelde mede, dat de regering overleg zou plegen met de gouver neur van Curasao over de mogelijk heid om in afwachting van de tot standkoming van de aanhangige wetsontwerpen tot herziening der staatsregeling thans in Curasao een college in te stellen, door hem te belasten met de voorbereiding van het nieuwe staatsbestel en waarvan de leden in voortdurend en nauw contact met het bestuur klaar zullen staan. Als tweede agendapunt werd de zelf standigheid van Aruba en de mogelijk heid tot het verkrijgen van een eigen status in het Koninkrijk „nieuwe stijl" met een rechtstreekse band met Neder land besproken. Van Arubaanse zijde werd verzocht èen staatscommissie in te stellen, teneinde de gevolgen te onder zoeken, die zouden kunnen voortspruiten uit het eventueel verlenen van een nieuwe status. De Bossche wielrenner Peperkamp heeft voor het Bijzonder Gerechts hof in 's-Hertogenbosch terecht gestaan. Hem was o.a. ten laste ge legd verraad bü de Amsterdamse S.D. van twee illegale werkers, J. Aserl uit Utrecht en J. Donckers uit Amsterdam. Beiden werden ge arresteerd en zyn aan de gevolgen van de „behandeling" in Duitse con centratiekampen overleden. De ver dachte beweerde voor het Hof, on danks verpletterende getuigenver klaringen, onschuldig te zün. De advOcaat-fiscaal wist geen betere term voor P. te vinden dan: „S.D.- schooier eerste klas", die bovendien een zwarte handelaar en zwendelaar was en zich met allerlei ongure elementen op hield. Spr. vond het jammer, dat de S.D.-ers, die eventueel verklaringen kunnen afleggen omtrent de moord op kapelaan Koopmans, in de Russische zone zitten. De eis was -twintig jaar ge vangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. Swane, meende, dat er redenen aanwezig waren, vrij spraak te verzoeken. Negen tabakken, kostbare ingrediënte* en verfijnde vakkennis maakten egn nieuwe mixture: TOPIC. Juist iéts vóór de critische fijnproever, om er met zün prettigste pijp eens extra voor te gaan zitten! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE, Grote Houtstraat 81 Haarlem. (Adv.) (Van onze Haagse redacteur) De Bijz. Raad van Cassatie heeft-Maan dag, zoals bekend, het Eerste Kamerlid R. Zegering Hadders te Emmen, die door het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden wegens verraad van een Engelse piloot veroordeeld was tot 10.000 boete subs. 3 maanden hechtenis en in wiens zaak de procureur-fiscaal kortgeleden bij de behandeling in cassatie verwijzing naar het Bü'z. Gerechtshof te Arnhem ge vraagd had, ontslagen van alle rechts vervolging. Naar wy uit kringen van de Volksparty voor Vryheid en Democratie vernemen, mag verwacht worden, dat de heer Zegering Hadders thans weer zün plaats in de volksvertegenwoordiging zal innemen. Zolang deze rechtszaak in behandeling was, heeft de heer Zege ring Hadders, alhoewel hy lid bleef, de vergadering van de Eerste Kamer niet bygewoond, We wonen hier met z'n twee en dertigen", zei de pindaman, die een soort slaapliedje of een zeer tedere minnezang neuriede over zijn pepermuntrollen en dropstaven. „En heb je geen verlangen naar je geurend geboorteland?" Hij haalde zijn schouders op en zong iets binnensmonds, alsof hij zijn lied wilde afmaken. „Ikke beklagenswaard ben?", vroeg hij toen, met een weemoedige blik in zijn spleetogen, maar met een lachend gezicht, dat niet lachen kan, omdat het altijd lacht. „Zegt dat dan iemand?", vroeg ik, ver baasd. „Zij gezet hebben in een krant-stad- hier", antwoordde de pindamali, terwijl hij met zijn tanige, maar smalle vin gers een muziekje maakte op het cello- phaan om een half ons pinda's of wat er voor door gaat. „Dat is niet vriendelijk, maar kun je je dan hier, in dit vochtige, kille, nuch tere land en speciaal in deze -plechtige stad thuis voelen?" Hij knikte en sloeg een kleurige Oosterse waaier open, zo'n wonderding, waarvan je bij schudden steeds andere combinaties kunt maken. „Je staat Kier de hele dag", ging ik voort, „je verdient misschien nauwelijks een loempia en je bent toch gelukkig en niet beklagenswaard?" „Jullie beklagenswaard met en tot". „Wij? Och kom, we hebben alles wat ons hartje begëert, kunnen zelfs weer vrij fietsbanden en serviesgoed kopen". „Jullie tevreden nooit zijn. Altijd meer hebben, geen vaste lijn van tevreden met lot, allemaal koninkje spelen Ik drukte hem de hand en het was alsof ik een stuk malse kip voelde. Als ik er nog eens over nadenk heeft Haar lem slechts twee en dertig echt geluk kige en tevreden mensen. Resultaten van Zondag 8 Februari 'le prijs (f 10.—)W. de Wildt, Mildtffc 28, Uitgeest, 6 pnt. 2e prijs (f 7.50)J. H. van Bakel» Lindenlaan 19, Heemstede, 6 pnt. 3e prijs (f 5.M. H. ZwaanFeije, Bloemendaalsestraatweg 72, Santpoort- Station. "4e prijs (f 2.50)G. L. Pieters, 2e Ame- rïka dwarsstraat 15, Hillegom. Morgen zal het totaal-klassement van de sportprijsvraag-competitie over het seizoen 19471948 worden bekend ge maakt. (Van onze -correspondent) In aanwezigheid van de vertegenwoor digers der regering, de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer Reinalda en de burgemeester der stad Utrecht, werd hedenmorgen het congres voor vreemdelingenverkeer ge opend, dat vandaag en morgen in de Stadsschouwburg te Utrecht wordt ge houden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingen Verkeer mr. dr. L. N. Deckers, over de grote ideële en econo mische betekenis van 't vreemdelingen verkeer. Mr. dr. ter Pelkwijk, die het congres officieel opende, legde de na druk op het grote belang, dat een goed functionnerend orgaan voor het vreem delingenverkeer is. De eerste inleiding hield dr. K. Krapf, directeur van het Instituut voor Vreem delingenverkeer, die sprak over de or ganisatie van het vreemdelingenverkeer in Zwitserland. Mede dank zy een vrywillige verlaging van de pryzen van plaatyzer door de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken zijn de desbetreffende fa brieken erin geslaagd de productie van emaille utility- en verzinkte huishoude- ïyke artikelen belangryk te vergroten, terwyl tevens de pryzen der emaille uti- lity-artikelen, die reeds eerder met 15% waren verlaagd, nogmaals met 7% konden worden verminderd. Door de uit breiding van de productie is het thans mogelijk ook fluitketels, afwasbakken, emmers, steelpannen en dergelyke artike len in utility-kwaliteit te vervaardigen. IJMUIDEN, 11 Febr. Urn. 8 f 3640, Dm. 147 f 1880, D.K. e 570 f 1150. D» motorloggers K.W. 122 f4170, Kw. 129 f8270. De aanvoer bestond uit 10 kisten tarbot en tong, 30 kisten kabeljauw, 110 kisten schol, 20 kisten schar, 830 kisten haring en 25 kisten diversen. De tong- prijs bedroeg f 6.60 tot f 4.20 en de prijs van de tarbot f2.58 per 50 kg. Woensdag 11 Febr. 1948. (Niet officiële koersen) Vorig slot )4%-A 98ft-% 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mij., eert. 19114 A.K.U. 194% Van Berkel's Patent 129 Calvé-Delft eert. 211 Van Gelder nwe. aand 165 Kon. Hoogovens eert 212% Unilever cert. 325 Ned. Kabel nw. aand. 320 Philips 400% Kon. Petroleum 361% Idem (nieuwste) 346% „Amsterdam" Rubber 180% Holl. Amerika Lyn 225% Kon. N. Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie 190 Vi H.V.A. 252% Deli Mii. eert. 201V2 t 194% gb OpeninS heden 190 188% 164% 209 316 391 357 342 180 188 250 199 Amsterdam, 10 Febr. 1948 Op de aandelenmarkt heerste vand? opnieuw een zeer opgewekte stemxn' - vooral voor Indische waarden, waar tabaksaandelen wel de meeste P® stelling trokken, blijkbaar onder upy van de aangekondigde veiling, die Maart a.s. te Amsterdam gehouden worden en waarbij 6000 pakken tabak ter markt zullen komen. ,aad, Ook suikeraandelen lagen gevra»» n doch de koersverbeteringen namen k grote omvang aan. .„„„pnS Indische bankaandelen lagen e^en .n« vaster in de markt met koersverbere/ n gen van 3 a 4% en Scheepvaartaana= verbeterden bij kalme handel 1J» Philips was wat zwakker van toon gI1. geruchten, dat de emissie nog we* kele tyd op zich zal laten wachten-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2