Ere-promotie van Kardinaal De Jong in canoniek recht te Leuven overweldigende vijand In zijn persoon wordt het gehele Episcopaat geëerd JEHi Vaste leiding Ih oorlogstijd Kabinet verantwoordelijk voor rede van Koningin Capituleert de republiek? Benelux dringt te Londen en Parijs aan op algemeen defensief verdrag Bondgenootschap tegen Duitsland is niet genoeg alleen VIER NIWIN-ARTISTEN OM HET LEVEN GEKOMEN Doorzichtig spel Aanvoerder in de strijd tegen Sommige critiek een uiting van algemene verwording Batavia verrast en in de war Njog geen Nederlands antwoord Benelux beschouwd als wereld-grootmacht .Het weer Hamster geen rijwiel banden! Tijdens de ramp woedde een noodweer I Bezetting van Djocja niet op program Tot hoofd en hart WÈ w, Hoe worden de Drie Landen betrokken bij de driemogendheden-conferentte I DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 bureaux van redactie en administratie: 71ste JAARGANG No. 24074 *4=,. DR. BEEL IN EERSTE KAMER: DE BRIEF VAN HATTA Productie is voldoende De Ronde-Tafelconferentie Vrijdag nieuw overleg Werkloosheid stijgt HATTA STELT REDE UIT Organisatie Interim-regering Rapport aan Veiligheidsraad DE VLIEGRAMP OP JAVA SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtlllmetei hoogte, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepen 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiSn eventueel zonder opgave wan redenen te weigeren. Men moet soms de sluwheid bewon deren, waarmede dé vertegen woordigers van Moskou in de ^•schillende landen te werk gaan om n greep te krijgen op de arbeiders, m 0ns land is het de E.V.C., die zich in alle ^'ogelijke bochten wringt om de arge loze arbeider, die zeker het communis- to®. wanneer het in zijn ware gedaante v°or hem stond, zou afwijzen, toch 'JPSs een omweg in zijn netten te ver wikken. Gelukkig zijn de meeste onzer arbeiders verstandig genoeg om'dit spel van het filiaal van de C.P.N. te door- ften. Nochtans lijkt het ons niet over lig te blij ven waarschuwen. Nog wtÜd zijn er ook katholieke arbeiders het bleek ons dezer dagen weer eens lit enkele bnéven die wij op onze re dactie ontvingen die, ondanks de Waarschuwende woorden en vermanin- gen van het Episcopaat en hun eigen Vakbonden, óf het gevaar niét onder hennen df menen, er immuun voor te hÜn. Dit is een hoogst gevaarlijke men taliteit, want juist hierop speculeren de hliaalhouders der communistische par- hj. Zo proberen thans deze laatsten in alle sluwheid hun doel te bereiken door riiddel van personeelscommissies en Personeelsverenigingen. Reeds meerma al is in ons blad gewezen op de geva- ^h, die hier onze arbeiders bedreigen er' waartegen zij zich dienen te wape nen. Er is hier over het algemeen slechts l'én houding mogelijk: absoluut Weigeren in te gaan op de schijn baar onschuldige voorspiegelingen van de E.V.C.-mensen. Met instemming nemen wij dan 6ok dit het jongste nummer van „Herstel'', bet weekblad van de Ned. Kath. Arbei dersbeweging, enkele passages over, Waarm ten duidelijkste en geïllustreerd hiet voorbeelden op het gevaar van communistische infiltratie in personeels commissies en personeelsverenigingen Wordt gewezen. Het blad schrijft: •.Om maar zieltjes te winnen, probeert 2Gn bet maar eens via personeelscommis- welke de mannen van de E.V.C. reeds verschillende grote steden in het leven jteroepen hebben en waarin zij de hoofdtoon ^°eren. Wij noemen onder andere de perso neelscommissies van Amsterdam C.S. en de letlanden voor het spoorwegpersoneel. Een J°ortgelijke commissie werd in November j.l. Utrecht gevormd, welke „voorlopige per soneelscommissie" een oproep verspreidde ph de spoormannen en hun vrouwen, waar- onder meer staat: »,De personeelscommissies willen dat de Personeelleden met elkaar optrekken en strijden voor hun gemeenschappelijke be langen. 2e willen dat het personeel eikaars diep ste 'gevoelens respecteert en geen onder- ünge strijd ontketent en levendig houdt t-a.v. hun godsdienstige of partijpolitieke Overtuiging. Daarom zijn ze voor versterking en uit breiding van de ledentallen der respec tieve organisaties. Daarom ook vertrou wen ze, dat de ongeorganiseerden zich daarin zullen# organiser en. De personeelscommissies willen boven al, dat er een strijdbare eenheid gevormd Wordt." Het klinkt als het zoet gefluit van de vo ltelaar: voor versterking en uitbreiding der JGsP. organisaties; respecteren van eikaars hopste gevoelens en levendig houden van *°dsdienstige of partijpolitieke overtuiging. Het is te mooi om waar te zijn, trouwens J* ervaring leert geheel anders. Wie te- Pcht komt in de strikken van het commu nisme en dat is het geval met allen, die via personeelscommissie bij de E.V.C. ver red geraken, is voor zijn eigen organisatie prloren en wordt vroeg of laat door de ïphimunistische levensbeschouwing geïnfil- *eerd. Tegen deze pogingen tot communisti- Iche cellenbouw kan onzerzijds niet genoeg worden gewaarschuwd. Niet Jjihder grote voorzichtigheid zij geboden betrekking tot de personeelsver enigingen, waarvan er ook al gelijk J.lt de feiten gebleken is door de slaafse rjonaren van Moskou misbruikt worden voor pYimunistische cellenbouw. p Hiermede is onder andere ervaring op gaan in enkele in grote bedrijven in de J*elderse Achterhoek gevormde personéels- e£enigingen. Zo wordt op allerlei slinkse manieren door P communisten gepoogd arbeiders te win- Jeh en de bestaande vakorganisaties te on- pUnijnen. „Wat het einddoel is? Openlijk is er voor ptgekomen in „De daad", een ultra-revolu- Sjpaair getint (gestencild) blaadje, waarin pangs te lezen stond, dat het doel is „te preven naar 'n internationale kernfede- ratie".' Het spel is nogal doorzichtig Alleen st,aat men verstomd, dat er nog steeds "tensen zijn, die op de bedriegelijke horstellen van de E-V.C. ingaan en ^ch als werktuig van deze lieden laten Bebruiken, hoewelzij toch moeten we- eö, dat het beloofde paradijs zeker geen Radijs voor de arbeiders zal zijn. maar 'celeer, zoals in de Sovjet-Unie, een hhcentratiekamp voor arbeidsslaven: (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Bet was vandaag een bijzondere dag aan de Universiteit te Leuven wegens de talrijke erepromoties, die er plaats vonden. Niet alleen heeft de Alma Mater ooit een plechtigheid van dergelijke omvang gekend, maar bovendien is de toekenning van het eredoctoraat in de theologie en het kerkelijk recht een zeer grote uitzondering. Wat een bijzondere glans aan deze plechtigheid verleende is daarbij de hoge waardigheid der promovendi, waaronder zich vier kardinalen bevonden, Hunne Excellenties Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, Kardinaal Griffin uit Londen, Kardinaal Spellman uit New York en Kardinaal Saliège uit Toulouse. De beide laatsten waren verhinderd persoonlijk aanwezig te zijn. Verder promoveerden nog de bisschop van Luik, Mgr. Kerkhofs, de vicaris- generaal van dit bisdom, Mgr. Simenon, en nog een drietal Franse professoren. Direct na zijn aankomst in Leuven werd Kardinaal De Jong, die vergezeld was van Mag. Dr. Stokman, van zijn vi caris, de deken van Utrecht en zijn se cretaris, met alle plechtige hartelijk heid, waartoe Leuven in staat is, op het stadhuis ontvangen, waarna Z. Em. bij de rector der universiteit Mgr. van Waeyenberg de maaltycj gebruikte. De promotie zelf vond plaats In de grote aula van het Maria Theresia Col lege, de grootste zaal, waarover de uni versiteit voor zulk een plechtigheid be schikt. Talrijke kerkelijke en wereldlijke autoriteiten waren hierbij tegenwoordig. Op de eerste plaats Z. Em. Kard. van Roey, primaat van België, de Nederland se gezant baron Van Harinxma Thoe Slooten, de gezanten van Engeland en Frankrijk, de voorzitter van de Kamer, Staatsminister Frans van Cauwelaert, vertegenwoordigers der regering, waar onder verscheidene ministers en leüen van het diplomatieke korps. Na de presentatie van de Franse hoog leraren Hamel en Le Bras en van Mgr. Simenon stelde prof. Onclin de Neder landse Kardinaal voor. In de ontzettende strijd der voorbije jaren, aldus de promotor, hebben velen zich met kracht verzet tegen de overwel digende vijand, die aan onze landen een heidense opvatting kwam opdringen, een opvatting en een levenswijze, die, eens doorgevoerd, de vernietiging van het Christendom en van de Kerk voor eeuwen zou hebben beduid. Onder hen zijn er enkelen geweest, die niet alleen daad werkelijk strijd hebben gevoerd, maar die tevens door het aflijnen en voorhouden van de ware leer tot aanvoerders in die strijd zijn geworden. Tot dezen behoort ongetwijfeld Zijne Eminentie Johannes Kard. de Jong, metropoll taan van de Nederlandse Kerkprovincie, aartsbisschop van Utrecht, die ik de grote eer heb voor te stellen. De diepgaande kennis van de fundamentele beginselen, waarop de christelijke levensopvatting en de Goddelijke instelling fler Kerk geves tigd zijn, en niet minder het klare en brede inzicht in de kerkgeschiedenis, hebben het Z. Em. mogelijk gemaakt, de doctrine te bepalen, waartegen de onwaarheid met al haar list niets ver mocht en waarvan de duidelijke pn krachtige formulering voor gelovigen en ongelovigen ook buiten de grenzen van Nederland een vaste leiding is ge weest in de strijd voor de menselijke waarden en vooral voor de onaantast bare rechten van de Rooms-Katho lieke Kerk. In het Handboek der Kerkgeschiedenis, dat Zijne Eminentie in 1931 voor het eerst als professor aan het seminarie Rijsenburg schreef, Kardinaal De Jong het meest waardevolle in de Neder landse taal, heeft de gevierde auteur blijk, gegeven van een scherp inzicht niet alleen in de historische evolutie, maar ook in de uitbouw van de kerk rechtelijke instellingen. Door dit werk heeft Z. Em. niet enkel de historische en theologische wetenschap, maar ook de canonieke wetenschap gediend. Maar de kennis van de geschiedenis, de grote leermeesteres van het leven, heeft Zijne Eminentie ook het dreigend gevaar van de nationaal-socialistische leer doen inzien. Dezelfde geschiedenis heeft Zijne Eminentie een conclusie geboden, die samen met het onwrik baar geloof in de belofte van eeuwig heid der Kerk, de grondslag is geweest van het kalme vertrouwen in haar on verwoestbare levenskracht. Zoals de Franse Kerk in Hilarius van Poitiers een verdediger had tegen de dwaling van zijn tijd, zo heeft de Ne derlandse Kerk thans tegen de dwaling van het nieuwe heidendom een verde diger gehad in de persoon van Z.Em. Kard. De Jong. Eminentie, vervolgde prof- Onclin, de herderlijke brieven, die door het Neder lands Episcopaat onder Uw leiding wer den opgesteld en de mededelingen, die door het Interkerkelijk Overleg onder Uw bezieling werden verstrekt, bieden een grondige leerstellige omschrijving van de persoonlijke rechten van de mens en van de fundamentele vrijhe den van de Kerk. Bewust van de hoge zending van het Kerkelijk Leergezag, waaraan U deel achtig is, bewust ook van de juiste be tekenis en bevoegdheid van dit Gezag, heeft U vanaf de aanvang van de strijd de aan te nemen houding afge tekend bepaald en is U als kerkvoogd semper docens opgetreden zonder ooit te wijken voor de maatregelen, die U jonden treffen of zelfs voor de ram pen, die Uw Kerk bedreigden. (Vervolg op pag. 3) De „Ku-Klux-Klan" steekt in Amerika weer kruis en paradeerden in hun spookachtige hun de kop op. In Swainsboro (Georgië) verbrandden de gemaskerde mannen 'n kleding door de straten, wat sinds de 19e eeuw, toen zij op het toppunt van macht stonden, niet meer gebeurd was. In de Eerste Kamer-vergadering van vandaag heeft de minister-president, dr. Beel, de sprekers van gisteren beant woord. Het euvel der bureaucratie, al dus spr., wordt zoveel mogelijk be streden. Het streven blijft gericht op 1 Het Indonesische politieke toneel is gisteravond in staat van verwarring ge bracht, omdat de republiek haar bereid heid heeft te kennen gegeven om met de Nederlanders samen te willen werken en onmiddellijk besprekingen te willen gaan voeren over de vorming van een Interim-regering voor de Verenigde Sta ten van Indonesië, aldus United Press. Woensdag 5 uur Javatijd had Van Mook een onderhoud met hoge Neder landse persoonlijkheden over de jongste ontwikkeling in de Indonesische ge schiedenis. In welingelichte Nederlandse krin gen werd gezegd, dat nog geen be slissing genomen was over de vorm van het Nederlandse antwoord aan de republiek. Politieke kringen zei den, dat wanneer de Nederlanders ^Haar United Press in diplomatieke l°gen te Londen verneemt, hebben de landen zich met een tegenvoor- (je' voor een West-Europees verdrag tot H» ^seringen van Engeland en Frank- ti-S^wend. De Benelux-landen dringen aan op een algemeen defensief o 'n tegenstelling tpt het Brits- voorstel om het verdrag van Va^ ^erken» dat gericht is tegen agressie anfl T'aitsland, tot de Benelux-landen en *7® West-Europese staten, uit te 'oen. standpunt var de Benelux is in teri6 Benomen door het Britse minis- taa Van Buitenlandse Zaken. Een zegs- het ministerie wees er op, dat '-Hrittarmië thane toenemende aan dacht schenkt aan de eisen van de Benelux met betrekking tot buitenlandse aangelegenheden, daar de groeiende samenhang van deze drie landen tot resultaat heeft, dat hun unie tot een van de tien wereld-grootmachten gaat behoren. In diplomatieke kringen wees men er verder op, dat vertegenwoordigers van de Benelux reeds bij de voorbereidende besprekingen 'als hun standpunt naar voren gebracht hadden, dat een defen sief bondgenootschap tegen Duitsland alleen niet genoeg was. Volgens deze kringen werd verder opgemerkt, dat de huidige Russische verdragen met Oost- Europese staten voorzien in een geza menlijke actie in geval van een Duitse agressie of een aanval door enige andere mogendheid. Naar van betrouwbare zijde te Lon den verluidt, is voorgesteld een bespre king over de wijze waarop de Benelux- landen betrokken moeten worden bö het werk van de driemogendheden-con- ferentie over West-Duitsland als eerste punt op de agenda te plaatsen. Dien tengevolge bestaat er weinig gans op formele uitnodiging aan Nederland, Bel gië en Luxemburg voordat de conferen tie 19 Februari te Londen is geopend. Frankrijk is voorstander van de volledige deelneming der drie landen, terwijl En geland van plan is deze landen hun standpunt te .laten kenbaar maken en voorts waarnemers te zenden. Onenigheid over het Duitse probleem zou een onoverkomelijke hinderpaal be tekenen voor het tot stand komen vah een West-Europese economische unie. op welke basis men ook zou trachten deze te vestigen, aldus verklaarde Woensdag de heer De Luvencourt, de secretaris-generaal van de Franse dele gatie bij de commissie voor economische samenwerking tussen Frankrijk,- Neder land, België en Luxemburg. Naar hij opmerkte, zouden bij nauwere economische samenwerking tussen Frankrijk en de landen van de Benelux verschillende moeilijkheden naar voren komen, zoals het feit, dat er In Frank rijk een tabaksmonopolie bestaat, het geen in de landen van de Benelux niet het geval is. De Franse regering zal zeer zeker niet van deze belangrijke bron van inkomsten willen afzien. Verder zal België niet accoord gaan met het invoeren zonder invoerrechten van wijn uit Frankrijk, daar België zelf wijn voortbrengt. De Luvencourt verklaarde evenwel, dat gezien vanuit het Franse standpunt de voordelen van een Frans- I Nederlands-Belgisch-Luxemburgse doua ne-unie groter zouden zijn dan de na delen. het voorstel van de republiek aan vaardt, dien een sensatie" zou be tekenen, daar beide partijen hierdoor hun vroegere politiek totaal zouden herzien. Het Nederlandse standpunt tot dusver was immers, dat een in terim-regering met inbegrip van de republiek alléén zou gevormd kun nen worden, nadat een politiek accoord bereikt was tussen de repu bliek en de Nederlandse regering. Men was dom* de brief van Hatta, die wordt uitgelegd als een volledige capitulatie, mits de brief betekent wat hy zegt, volledig verrast en in de war gebracht. In neutrale kringen werd gezegd, dat indien de Nederlanders de bereidheid van de republiek aanvaarden om zich aan te sluiten bij de vorming van een inte rim-regering, dit het toekomstige werk van de Commissie voor Goede Diensten overbodig zou maken, daar de republiek onvoorwaardelijk de Nederlandse souve- reiniteit in Indië aanvaardt en daarmee het NederlandsIndonesische geschil tot een einde brengt. In Nederlandse kringen beschouwde men de brief van Hatta echter met voorzichtigheid en betreurde men het, dat enkele uren vóórdat de brief aan de Nederlanders werd overhandigd, de voornaamste republikeinse leiders, on der wie Hatta, per vliegtuig naar Djokja waren vertrokken. In kringen van de Oommissie van de Verenigde Naties was men niet genegen commentaar te leveren, omdat, naar ge zegd werd, zij niet op de hoogte waren gesteld van de inhoud van de nota van Hatta. verdere inkrimping van het ambtelijk apparaat. De heer Kolff meende, dat er geen behoefte meer bestaat aan een af zonderlijk departement van Weder opbouw. De Regering is echter van mening, dat de tijd voor opheffing van dat ministerie nog niet is ge komen. Binnenkort hoopt zij een beslissing te kunnen nemen omtrent de positie van de heer Neher. De Regering is overtuigd van de uit eindelijke betekenis van de Benelux. Het plan van Bevin juicht de Regering in beginsel toe, maar het vereist een uitgebreide bestudering. Wat de Indische politiek betreft, heeft de Regering de resolutie van de Veilig heidsraad uitgevoerd, omdat zij zich daartoe verplicht achtte als lid der Verenigde Naties. Toegegeven wordt, dat het Indische vraagstuk nog niet is opgelost. Een bezetting van Djocja heeft nim mer op het program der Regering ge staan. Er kan dus geen sprake zijn van buitenlandse pressie, die genoopt zou hebben daarvan af te zien. Met voldoening heeft de regering er varen, dat haar loon- en prijspolitiek de steun van de meeste fracties ondervindt. Hij zet nogmaals het standpunt der Verwachting tot Vrijdagavond: Na enkele aanvankelijke opklarin gen spoedig weer toenemende bewol king met opnieuw tijdelijk regen en later iets zachter. Toenemende en weer naar Zuid-West of Zuid draaiende wind. Zon 8.0317-48, Maan 9.34—2127. regering ten aanzien van het commu nisme uiteen. Spr. ontkent, dat het kabinet de elec torale uitspraak van 1946 heeft gene geerd. Deze regering steunt op meer dan 60 pCt. van het parlement. Welk kabi net gedurende de laatste kwarteeuw kan de heer Anema aanwijzen, dat meer conform de kiezereuitspraak werd sa mengesteld? Bij de kabinetsformatie stond spr. voor de keus: of een parle mentair kabinet, of een op brede basis. Voor de eerste mogelijkheid heeft de minister gekozen. De heer Anema wijst de minister er op, dat dr. Colijn de evenredige vertegenwoordiging verfoeide omdat deze de totstandkoming van par lementaire kabinetten steeds meer be moeilijkte. De wijze, waarop de buitenparle mentaire oppositie de regering be strijdt, vervult het kabinet deels met weerzin, deels met bezorgdheid. Ais een uiting van algemene verwording ziet de minister sommige critiek op de jongste rede van H. M. de Ko ningin. Zij sprak als constitutioneel Vorstin en het kabinet is voor deze rede ten voile verantwoordelijk. Het betrekken van de Kroon in de dis cussie is vals spelen met de kaarten, waardoor men zich plaatst buiten de gemeenschap van hen, die het fatsoen in acht nemen. De opheffing van de distributie van rijwielbanden heeft tot gfcvolg gehad, dat verscheidene rijwielhandelaren hun winkelvoorraad Dinsdagavond reeds hadden uitverkocht. De A.N.W.B. dringt er bü het publiek met klem op aan, geen rijwielbanden te hamstéren. De pro ductie bedraagt ongeveer 400.000 buiten banden ert 360.000binnenbanden per maand en er is geen enkele reden, om aan te nemen, dat dit producMepeii niet kan worden gehandhaafd. Er komen dus banden genoeg om aan een rede lijke behoefte te voldoen, mits het pu bliek de voorziening niet zelf in de war stuurt. Bovendien bedenke men, dat de banden, welke men lange tijd bewaar*, er niet beter op worden. Vrijdag zal het afzonderlijke overleg tussen de minister van Overzeese Ge biedsdelen en de delegaties van Suri name en. Curacao worden voortgezet. Die leden van de Curapaose delegatie, die het voornemen te kennen hadden gege ven, onverwijld naar de West terug te zullen keren., indien het overleg, Dins dag met de minister gepleegd, niet tot een bevredigend resulfcaaat zóu leiden, verklaarden tegenover het A.N.P., dat zij besloten hebben, m ieder geval te blijven tot na het overleg van Vrij dag a.s Het totaal -aantal als werkloos op de óewestelijke Arbeidsbureaux geregis- teerde manneh bedraagt per 31 Januari 1948 60.822. In Januari was er een stij ging met 10.642. Een Antara-bericht uit Djokjakarta meldt, dat Hatta zijn rede over de Re publikeinse regeringspolitiek, die hij vanmiddag voor het voorlopige Republi- kense 'parlement zou houden, tot Zater dag heeft uitgesteld. In Nederlandse kringen verwacht men, dat Hatta in zijn rede een toelichting zal geven op zijn brief aan dr. Van Mook. A. P. meldt uit Batavia, dat deze week nog de eerste stappen gedaan zullen wor den voor de organisatie van een inte rim-regering in Ned.-Indië. Daartoe zullen leden van de bestaande prefede- rale raad benoemd worden tot direc teuren van departementen, die dan be kleed zullen zijn met een gezag, te ver gelijken met dat van de leden der Britse en Amerikaanse kabinetten. De Commisise voor Goede Diensten heeft officieel rapport uitgebracht aan de Veiligheidsraad inzake de Neder lands-Indonesische wapenstilstand. Er werden geen bepaalde adviezen gegeven. W j§! esse®:®x&afe.rsafe 132 Naar wij vernemen, zijn bij de Vliegtuigramp, die Dinsdagmiddag voorviel bij Padalarang tussen Tjilame en Sasaksaat op Java, omgekomen de volgende vier NlWIN-artisten: de 38 jarige Johan Jütlich te Rotterdam, cellist, de 26-jarige Elisabeth Everts, pianiste, de 42-jarige Francien Gerritsen, voordrachfekun- stenares en de 21-jarige Rudy Broer van Dijk, violist* alle drie uit 's-Graveiv liage. Dit gezelschap zou over twee dagen naar Nederland zijn vertrokken. Naar de directeur der NIWIN, de heer F. F. van Rhijn, uit een nit Batavia binnenlopend telefoongesprek bleek, schijnt een der motoren van de twee- motorige Dakota in brand te zijn geraakt, waarop het toestel verongelukte. De NIWIN in Nederland heeft zich gisteren van de droeve taak gekweten de familieleden van de verongelukten op de hoogte te stellen. Zij hadden zich vdrheugd op het aanstaands weerzien hunner verwanten, die sedert midden- October van het vorige jaar zowel voor militairen als voor burgers in geheel Ned.-Indië met succes waren opgetreden. Deze NIWIN-artisten waren langer in Indië gebleven dan het plan was, omdat hun contract op aandrang van de mili tairen en burgers was verlengd. Het lag in de bedoeling van de NIWIN in Ne derland het gézelschap by zün terug komst in Nederland van haar buiten gewone waardering -te doen blijken. Er ls opdracht gegeven alle NTWIN-voorstel lingen in Ned.-Indië gedurende één dag te staken. Zowel in Nederland als in Indië is men by de NIWIN zeer terneer geslagen, evenals in kunstenaarskringen Men is er zich echter van bdwust, dat het werk voortgang moet vin- Griekenland ontvangt in toenemende mate van Amerika munitie en andere oorlogs benodigdheden, terwijl ooit veel voedsel vandaar wordt. ingevoeuU Het succes van volksmisleiders berust voor een groot deel op het feit, dat vele mensen niet zelf hun hersenen gébruiken, maar er liever anderen in laten logeren. den ten behoeve van de militairen in Indië. Daarom ook zal de auditie, die vandaag in het Odeon-theater te 's-Gravenhage gehouden zal worden, voortgang vinden. De directeur van de NIWIN, de heer Van Rhyn, zal de slachtoffers daar gedenken. Van officiële zyde worden nog de vol gende nadere bijzonderheden gemeld: Het ingestelde onderzoek heeft uitge wezen, dat het toestel te 16.05 uur Dins dagmiddag is neergestort en daarna in brand vloog. De restanten lagen op ongeveer vyftig meter van de spoorweg tussen de halten Tjilame en Sasaksaat, nabö de voet van de derde grote spoor brug vanaf Tjilame. Slechts de cockpit was gedeelteiyk uitgebrand. De stoffeiyke overschotten zün Woensdagochtend naar het hospitaal te Tjimahi overgebracht. Over de plaats en het tydstip van de teraardebestelling was Woensdagmid dag nog geen besluit genomen. Volgens een baanwachter woedde er tijdens de ramp een noodweer. De moto ren van het laag vliegende toestel sput terden, waarna het vliegtuig schuin omlaag schoot. Onofficieel verneemt A. P'. nog, dat de bestuurder van het vliegtuig lt. Arnold van der Veen was. Hy laat een vrouw, die hy tydens de oorlog in Kan sas City" leerde kennen, en een zoontje van *wee jaar. achter. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1