ERIC DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS VERKIEZINGEN WERPEN HUN SCHADUW VOORUIT Maidenspeech van minister v. d. Brink als een college DE KRATER KALA^j HOOPT ENGELAND, DOOR AFRIKA GROOT TE BLIJVEN Katholieke beroepskeuze Eisenstein overleden Ere-promotie Kardinaal De Jong „Experiment der R samen werking mag geslaagd heten Mr. Kropman tegen het Marshall-hulp verschaft ons basis om welvaart op te bouwen NIEUWE BONNEN Het zwarte werelddeel voorwerp van Londense belangstelling Centrale der R.K. bureaux gesticht communisme van DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT De salarisregeling bij de Spoorwegen m «a m LANDSPOLITIEK IN EERSTE KAMER yy liefde Yx Dankwoord van de kardinaal door JOSEPH MONTAGUE Wordt vervolgd) Sinds de oorlog is Engeland bezig het zwaartepunt van zijn kolon'.aal rijk uit Azië naar Afrika te ver- eggen_ Het groeiend nationalisme, reeds ang geleden ingezet> en de bijzondere j varen, ontstaan door de tegenstelling Ussen Rusland en Amerika, maken AzSe ot een niet langer zo begerenswaardig «rein voor kolonialisme, en de Britten ebben daaruit de consequentie getrok- en. dat zij er maar beter aan doen ®eh enigszins terug te trekken Htm on. jbacht, een groot militair apparaat op de een te houden, heeft hjeraan nog groter fgentie verleend en het vrijwordings- Woces, dat de Britse oorlogsleiders zich als langzaam en geleidelijk hadden voorgesteld, is thans met snelle schreden voortgegaan. Gelüke tred daarmee hield de belang rijkheid van Afrika. Dit werelddeel heeft Rechts in geringe mate, n.l. aan de Noordelijke randen, kennis gemaakt me-, uit de Westerse beschaving voortge sproten nationalisme. Het is nauwelijks voorwerp van strevingen der grote poli- hok. Voor een zeer groot gedeelte be koort het toe aan Engeland en van de rest wordt weer een groot gedeelte in genomen door het bevriende Frankrijk, floor België en Portugal, die zich niet geheel Kunnen losmaken van de Britse Politiek. De exploitatie van Afrika heeft lang op zich laten wachten, maar wordt na de oorlog met krachtige hand floor de Londense bewindhebbers aange pakt, Men heeft bijvoorbeeld voor Oost- hika een groot economisch plan opge bold, waaraan in korte tijd reeds enkele ^ilUoenen ponden zijn besteed, en waar- Van men vermoedt, dat het T nog vele rpillioenen zal kosten. Terwijl vrofeger 3et bestuur over de verschillende Afri kaanse bezittingen oen van de vele ta ken was, die de minister van Koloniën J® vervullen had, heeft men op het ogen lik eigenlijk drie hoogwaardigheidsbe kleders, onder wie dit bestuur ressor- 'Pert: de minister van Koloniën, Creech °hes; Lord Listowel; die onlangs tot Minister van Staat voor Koloniën werd Aangesteld, en kolonel Rees Williams, die et ministerie van Buitenlandse Zaken ^P dit gebied vertegenwoordigt. Dit flviernanschap voert gezamenlijk een po- j'tiek, welke ten doel heeft Afrika zowel 1 Politiek als economisch opzicht voor- Plt te brengen.* Dit gebeurt echter niet op de oude kolonialistische voet. Men geeft de inlari- flfirs enige medezeggenschap .in hun A'?en zaken. Wanneer in Maart een Cen- h'ale Bestuursvergadering voor Oost- kfrika zal bijeenkomen, zullen in de Vergaderzalen vele zwarte autoriteiten Aanwezig zijn. Tegen September heeft Creech Jones een grote bijeenkomst aan gekondigd, waarop vertegenwoordigers Van alle Britse gebieden ir. Afrika zul len verschijnen, en reeds nu heeft hij kennis gegeven van zijn voornemen dat fleze ver tegen wöordigers voor een aan- Alenlijk deel uit inlanders zullen bestaarr. Y) ij dit alles ondervindt Groot-Brit- tannië de medewerking van Frank rijk. Al dadelijk na de oorlog kop- Pelden deze beide landen hun Afrikaan- ?e economische en sociale politiek in Pun eigen gebieden aan die van de an- P®r. en deze samenwerking schijnt zul ke goede vooruitzichten te runnen bie- dat er besprekingen aanstaande waarin men nog dichter dan voor- Peen tot elkander probeeTt te komen: ?°°r afspraken over productie, produc- ■^hruii, verkeersfaciliteiten, bestuursin- 'chting enz. Ook met België, dat in de °hgo een rijk Afrikaans gebied bezit, bacht Engeland tot .overeenstemming te kotïien. Vermoedelijk niet vergeefs: het •hangs tussen Brussel en Londen ge sloten handelsverdrag bevat reeds de uitdrukkelijke bepaling, dat het verdrag ook geldt voor de Congo, en men mag verwachten dat de Europese toenadering tussen deze twee naties zich ook zal doen gevoelen op het Afrikaanse conti nent. Hoe men Portugal en Zuid-Afrika tot medewerking zal bewegen is nog onzeker. Men wenst zich allereerst eens een goed beeld te vormen omtrent de directe economische mogelijkheden en behoeften van het zwarte werelddeel. Wat dit betreft is van groot belang de reis, die de Algemene Betaalmeester, Marquand, sinds weken door alle Britse bezittingen in Afrika maakt, en waar over hij een uitvoerig rapport zal op stellen. Engeland is klaarblijkelijk besloten, zijn omvang niet zodanig te verkleinen, dat alleen het eigen eiland overblijft. Het wil toch nog altijd groter blijven dan een louter Europese staat, en tracht nu het overgebleven deel van zijn ko loniaal rijk in belangrijkheid te doen groeien. Deze groei kan slechts de po litieke betekenis en de econqmiscne machtspositie der Britten ten goede ko men. Men hoopt te Londen, dat dit bin nen niet al te lange tijd het geval zai zijn. Het verbeten imperialisme van de vorige eeuw en van de jaren na de eeuwwisseling zou dan nog een late maar grote vrucht dragen. Dezer dagen is opgericht de Stichting „Centrale van R.K. Bureaux voor Be roepskeuze in Nederland", bij welke stichting alle R.K. bureaux voor be roepskeuze in Nederland zijn aange sloten. De stichting stelt zich ten doel door onderlinge samenwerking de bevorde ring van een juiste en doeltreffende voorlichting bij school-, studie- en be roepskeuze aan daarvoor in aanmerking komende personen op principieel Rooms-Katholieke grondslag. Het secretariaat -is gevestigd te Rot terdam, Heemraadssingel 38. De Sovjet-filmer Sergjej Michajlo. witsj Eisenstein is overleden. Eisenstein is in 1898 geboren. Hij is aanvankelijk bij het toneel werkzaam ge weest en sinds 1924 filmproducent. Se dert 1929 was hij professor aan het Sovjet-Staatsinstituut voor cinemato grafie. Namens de Personeelraad van de Ne derlandse Spoorwegen wordt medege deeld, dat dit college vandaag aan de Vak vereniging v. Spoorwegpersoneel zal kun nen berichten, dat de formele goedkeu ring door de minister van Verkeer van de voorstellen ten behoeve van verbe tering dér arbeidsvoorwaarden van het N.S.-personeel dezer dagen kan worden verwacht Gouverneur dr. P. Kasteel van Cura sao is onderscheiden met de Braziliaan se nationale orde „Do Cruzeiro Do Sul." 15. Eric was een uitstekend zwemmer. Niet voor niets had hij van Zijn prilste jeugd af in de fjorden van zijn geboorteland gezwommen. Het geraas van de wa. terval kwam steeds dichterbij. Het was oorverdovend en angstaanjagend. Wanneer hjj hier in een van de vele draaikolken terecht mocht komen, was het met hem gedaan. Hij haalde diep adem en zwom met forse slagen onder de waterval door! Het leek hem uren te duren voor hij aan de stroom voelde, dat hij in kalmer wa ter was gekomen. Hij kwam naar de oppervlakte en keek nieuwsgierig om zich heen. Een gevoel van teleurstelling bekroop hem. Er heerste een schemerduister rondom hem en hij bemerkte, dat hij opnieuw in een grot was terecht gekomen. Hier spiegelde het water kalm als een meer en met langzame slagen zwom hji naar de kant. Nadat Eric aan land was geklommen, keek hij nogmaals om zich heen. Voor hem gaapte het duister van een spelonk. Een onderstroom moest hem mee gevoerd hebben naar dit meerTerug kon hij nietOnder water kon hij zich niet oriënteren. Er zat niets anders voor hem op, dan voor de tweede maal de onder aardse grotten binnen te gaan. Hij bedacht zich niet langer en weldra had de duis ternis hem opgeslokt. (Vervolg van pag. 1) In de Kerk heeft U de volkomen rechtsmacht opgeëist en elke inmen ging van de bezetter krachtig van de hand gewezen- Wat de staat betreft, heeft U niet op directe rechtsmacht aanspraak gemaakt, maar wel het aan de Kerk eigen Leergezag verdedigd. Voor de verhouding tussen beide heeft TJ duidelijk het principe gesteld in de brief ter gelegenheid van het twaalfde eeuwfeest van St. Willibrord. Terecht bevestigde een der groot- (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer blijft een eigenaar dig instituut van een heel specifiek nut en een aparte bekoorlijkheid. Zij blijft ietwat terzijde der felle politieke stro mingen en beziet de dingen soms van een bijna ontijdelijk plan; zij kan de in druk weCken op een gruwelijke wijze in herhalingen te treden en daardoor haar eigen overbodigheid te demonstreren, maar van de andere kant komt het voor, dat zij misschien juist tengevolge van haar ontijdelijkheid hoogst actueel, zo al niet bij haar tijd vooruit is. Dit demonstreerde zich weer eens op deze Woensdag bij de algemene beschou. wingen over de Begroting. Terwijl men ln de Tweede Kamer, waar per saldo de Kabinetten gemaakt, geconserveerd en gebroken worden, nog zo diep in de din gen van de dag steekt, dat men het doet voorkomen, alsof men nauwelijks in de gaten heeft, dat er verkiezingen op til zijn, sprak de Eerste. Kamer van de hoogte van haar niveau af zonder blik ken of blozen over die' verkiezingen en de vraagstukken, welke deze opwerpen. Daar sprak de liberale woordvoerder (het woord was eruit voor wij het be- sefteft, want hij is tegenwoordig lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie) prof. Molenaar, om ronduit te ver7 klaren, dat zijn partij bij de volgende Kabinetsformatie verlangt ln de regering 'te zitten verantwoordelijkheid te aan vaarden, om het in parlementaire ter men te zeggen daar waren de coalitie genoten Kropman en v. d. Kieft krachtens hun positie toch bedaagde he ren zou men zeggen, die in de eerste plaats franchement verklaarden, dat het experiment der Rooms-rode samenwer- xing geslaagd mag hetén en althans zeer beslist de verdediging waard is, om ver volgens op vrijwel .eensgezinde manier tot de conclusie te komen, dat zij nog steeds geen basis zien om te verbreden. Wie durft zoiets op het ogenbjik hardop te zeggen in de Tweede Kamer, waar men elkaar bespiedt en met onuitgesproken achtergedachten tracht te imponeren? De senatoren zijn daar" niet kinder achtig mee. Natuurlijk, zei mr. Krop man, iedereen noemt zich progressief, alle partijen zijn progressief. Alleen: een belangrijke toenadering zien wij toch niet tot stand ijomen. Dat ziet men aan de reacties op de' jongste Koninklijke rede; dat ziet men uit de recente ver klaring van de heer Pollema, dat de ka. tholifken onnationaal zijn en zo zijn er nog wel meer tekenen. Daar is ook de geweldige kritiek op de regering, die me nigmaal de grenzen, van het behoorlijke overschrijdt en louter destructief is. De katholieke fractieleider vond. er overigens ook niets gênants in te er kennen, dat er ook wel gevoeligheden zijn tussen de bondgenoten. Maar hij zei het op een aardige manier: de K.V.P. is de oudste en moet de wijste zijn. Dat is zij ook. Zij begrijpt, dat de Partij v. d. Arbeid wel eens be hoefte heeft aan haar kiezers te ver tellen. dat zij vooruitstrevend is en dat het dan ook wel eens gebeurt, dat een spreekgraag spreker erbij zegt, dat de K.V.P. behoudzuchtig is. De heer v. d. Kieft nam het later goed- De .gentleman-inbreker Barometer der Doodkisten als objeqt van belegging Voor wal hoort wat Hij legde het groots aan. Ihbreker zijn is nu eenmaal ook een vak, en de beer Wilson beoefende het. Zeker, „de heer" Wilson. Want jj'i gedroeg zich zoals men van ten waar ®flhtleman° mag verwachten, toen hij flAlangs bi) een kraakje te Cardiff werd ~esnapt door twee vrouwelijke politie- ASenten. Wilson is een flinke, stérke ke- del- Hij had zich kunnen verdedigen, de flfties kunnen neerslaan of zoiets. Maar flat - was niets voor Wilson. Hü vtind, dat y e.h dames zelfs niet slaat, als ze in een jAiform gehuld zijn, en gaf zich over. flze correctheid werd beloond. Wilson °est natuurlijk mee naar het gevang, arfl daar ^en dag opgesloten en kwam ehslotte vóór. En tegenover de rechter Atuigden de twee agenten zó gunstig a er het uitermate keurig gedrag van gentleman-dief, dat hij er af kwam et een boete van 40 pond sterling. LT.erman Stein, een Amerikaans des- kundige, heeft op grond van we- 5^ tenschappelijke bevindingen ver- waici' dat meisjes, die liefdessmart heb- 0{ A' in de regel onregelmatig groeiend flof haar krijgen of aan haaruitval keah hjden. De toestand van vrouwelij- ^ei en. zegt Stéin, is onderhevig zo- See i3"8"'1 i°uter lichamelijke als ook aan Voq ike stoornissen. Dit geldt niet 1^^ mannen. Een man met een moei- Pruik of met een hoofd als een bil- kt'br 11311 best nooit van zijn' leven een °ken hart gekend hebben. I A e ondernemers' in begrafenissen te KJ Lerlijn hebben zich aaneengeslo- t« ten. Niet om op die wijze meer te veM1611 ondernemen, doch om zich flat ledigen tegen een vre-md gebruik, feerlJAPgang heeft gemaakt onder 'de Ovej s- Omdat er geruchten lopen van de Mark, proberen ant-*, A°g gauw wat van hun niet ver- i-Ün nlel'de geld te beleggen. Er is in Ber- Seifl veel meer over, waarin men zijn fle Scl3,tl beleggen, doch met het oog op aarste van hout, zijn doodkisten achtig object voor zulke lieden. Het gevolg is, dat de vraag naar dood kisten sinds enige tijd met grote spron gen is gestegen. En om te zorgen, dat de doodkisten niet zozeer de overleven den als wel de overledenen ten goede komen, hebben de begravers nu een ge zamenlijk bureau gesticht, zodat er niet voor één dode twaalf kisten worden be steld. Het kleine eiland Guernsey, dat dicht bij de Franse kust ligt, 'doch deel uitmaakt van het Verenigde Britse Koninkrijk, wordt tegenwoordig geteisterd door een golf van misdaden. De autoriteiten hebben daarom een brief gezonden naar Scotland Yard, waarin zij vragen om de hulp van één of meer detectives van dit beroemde In stituut. Daar men op Guernsey wel be grijpt, dat men hier iets tegenover moet stellen, is in de brief meteen een aan bod opgenomen, de enige veldwachter, die het eiland rijk is, ter assistentie van Scotland Yard naar Londen te zenden. George Platt uit Manchester, 22 jaar oud, heeft een gevangenisstraf ge kregen omdat hjj een autobus van 32 zitplaatsen gestolen had. Platt deelde aan de politie mede, dat hij deze diefstal pleegde, om zijn meisje 's avonds naar huis te kunnen brengen. moedig en met een tegengrapje op, maar ook hij zag zich niet overtuigd, dat een samenwerking met de Vrijzinnige Volks partij vruchtbaar zou kunnen zijn. Mr. Kropman had trouwens niet onduidelijk te kennen gegeven, dat, wat hem be treft, het kabinet-Beel na de verkiezin gen terug mag komen en de heer v. d. Kieft, nog verder zijn afwijzing uitwer kend, speurde verbindingen na tussen de parlementaire en de buitenparlemen taire oppositie, die van Rijkseenheid en enormiteiten, die zij aan het adres van de ministers en zelfs van de Koningin durft te verkopen en vroeg zich ernstig af, hoe daarbij in vredesnaam verbre ding van de basis mogelijk is. Overigens dient erkend, dat prof. Mo lenaar zeker niet de kwaadste oppositie rede hield. Heel wat minder schadelijk en afbrekerig dan de heren Anema en Kolff (C.H.). Het was niet geheel ten onrechte, dat hij zeide, voornamelijk aan het adres van de heer v. d. Goes van 'Naters aan de overzijde, dat men niet het recht heeft, aan een partij de samenwerking te weigeren vóór haar program ter tafel ligt. Daar staat tegenover, dat een partij nu eenmaal vertrouwen inboezemt of niet en men kan het niemand kwalijk nemen, dat de nieuwe partij V.V.D., bij alle waardering voor een aantal voor treffelijke 'mannen, die haar zijn toege daan, nog sterk het cachet vertoont van een aantal leden, die weinig of niets nalaten om de vrijzinnige staatkundige opvattingen in discrediet te brengen. In ieder geval zullen velen met in stemming de woorden vernomen hebben, die prof. Molenaar wijdde aan de radio rede van de Koningin, die hij volstrekt kon billijken. Hij beschouwt deze rede niet als een persoonlijk woord van de Koningin, doch als een rede van de ge hele regering en hij hield er zich van overtuigd, dat de regering, met het oog op het buitenland, haar goede reden gehad heeft Hare Majesteit te verzoe ken, deze rede te willen uitspreken. Ver der wilde prof. Molenaar alles vermij den, wat het effect van de rede zou kunnen verzwakken ,of te niet doen. Nog op een ander moment klonken er waardige woorden door de zaal, toen namelijk mr. Kropman zijn stel ling omschreef tegenover de commu nisten. HU deed dit zeer objectief en principieel, zonder iets te kort te wil len doen aan de grote verdiensten vati communisten voor de nationale zaak ten tijde der bezetting, noch aan de geweldige verdiensten van Sovjet- Rusland voor de bevrijding, evenmin aan de goede trouw van vele commu nisten persoonlijk en zelfs zonder te willen ontkennen, dat er momenten zijn, waarop de christenen falen. Doch voor mr. Kropman ligt de onaanvaard baarheid in het militant-atheïstische beginsel van het communisme gn hü zette dit alles zeer goed uitgewerkt uiteen. Het maakte op iedereen een uitstekende indruk. Over de rest kunnen wij kort zijn. Kritiek van mr. Kropman op de schrik barende bureaucratie, kriffek op het feit, dat het regeringsapparaat zich niet tijdig gemoderniseerd heeft daaraan wijt hij het voornamelijk, dat de Ronde Tafel-conferentie met de West een jaar te laat gehouden wordt en dat er dien tengevolge een ongerechtvaardigd maar begrijpelijk wantrouwen is ontstaan. Met het optreden van prof. v. d. BrinK betuigde hij zijn instemming, vooral ook. omdat de jonge minister voornemens is het beleid van dr. Huysmans voort te zetten. Mr. Kropman constateerde ook, dat andere partijen dit optreden hebben toe gejuicht; de coalitie-genoot heeft dat evenwel minder gedaan, zoals tezelfder tijd ook in de Tweede Kamer bleek. In Madrid is Woensdag voor het eerst sinds vele maanden weer activiteit van de monarchisten voorgekomen. In de straten werden pamfletten verspreid, waarin op de terugkeer van Don Juan als koning werd aangedrongen als het enige middel, Spanje zijn plaats onder de landen weer te laten innemen en van het Marshall-plan te laten profiteren. meesters der canonnieke wetenschap. Mgr. Van Hove z.g.: „In de herderlijke brieven van Z.Em. de Kardinaal en de Bisschoppen van Nederland worden meerdere principes betreffende het pu blieke recht van de Kerk en haar ver houding tot de Staat nauwkeurig om schreven. Het is dan ook aangewezen, dat de oudste faculteit van canoniek recht der Lage Landen Uwe Eminentie het eredoctoraat in canoniek recht ver leent. De faculteit rekent het zich tot een grote eer Uwe Eminentie voort aan tussen haar doctores te mogen tellen. Enkele der nieuwe doctores brachten hierna dahk. Allereerst nam Kardinaal De Jong het woord. „De hoge onderscheiding: ere-doctor worden van de Leuvense Universiteit, heeft ons ten zeerste verheugd, aldus de Kardinaal. Van onze jeugd af hebben wü een grote bewondering gehad voor de Leu vense Universiteit. Toen wij student wa ren op het Groot-Seminarie te Rijsen- burg, waren er verschillende jonge Utrechtse priesters, die in Leuven stu deerden en meermalen kwam de stille boop in ons op, ook in Leuven te mogen studeren. De naam van dr. Poels /er- vulde ons met geestdrift. Later lazen wij, dat vele beroemde Nederlanders in Leu ven gestudeerd en gedoceerd hadden: Wü noemen o.a. slechts de naam van Paus Adrianus VI. In de 17e en 18e eeuw, tóen het Katholicisme in Neder land na de vervolging weer opleefde, terwijl er in ons land geen seminaries werden toegelaten, hebben onze meeste priesters eerst in Keulen en later voor al in Leuven hun opleiding genoten. Later als ik een persoonlijke her innering even mag oproepen heb ik in Rome dikwijls met Belgische priesters omgegaan. Omstreeks 1909 hadden na melijk Mgr. Gisbert Brom en Mgr. Vaes een kring van Nederlanders en Vla mingen gevotmd. meest priesters, die bijeenkwamen in het Vlaamse Hospi tium: San Giuliano dei Fiaminghi. waar geregeld voordrachten werden gehouden o.a. door de bekende Vlaamse Bene dictijn Jansens. Ik was daar een trouw bezoeker. Doch de eer aan ons toegekend, moet gedeeld wordeq door alle Ne derlandse Bisschoppen. Het motief voor deze onderscheiding is onze houding ln de strüd tegen het Natio- naal-Soclalisme en de onderdrukking der Kerk door de Duitse overweldi gers. Welnu: alle Bisschoppen en hier willen Wü met name noemen Mgr. Hopmans en Mgr. Lemmens, beide oud-studenten van Leuven, waren- eensgezind in die strüd; alle belangrüke stukken zün door Ons persoonlük ondertekend en gepubli ceerd. Tenslotte verheugen wü ons, dat deze onderscheiding der Nederlandse Bisschoppen ons nog nader brengt bü het Belgische volk. Wü zün daarmee nauw verbonden door de banden van bloedverwantschap, taal, cultuur, his torie en van gemeenschappelijke lotge vallen en belangen. Vooral sedert de be- vrüding zijn beide "volkeren nog veel nader tot elkaar gekomen. Moge deze samenwerking onze beide volkeren strekken tot heil van Kerk en vaderland. Na hem sprak nog Kard. Griffin na mens Kard. Spellman en zichzelf, prof. Le Bras .namens de Franse gepromo veerden en Mgr. Kerkhofs oamens de Belgen. Een receptie in de Universiteitshallen besloot deze plechtigheid. Later in de namiddag zal nog een ontvangst van de Kardinaal plaats vinden bü de Ne derlandse en Vlaamse studenten. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Op de eerste dag van de behande: ling der Begroting van Economische Zaken hadden de socialisten niet zulk een beste beurt gemaakt met de felle, negatieve kritiek van de heer Neder- horst. Het was overigens een leerzame toespraak. De socialisten hadden zich in de loop van het jaar steeds meer opgewonden tegen het beleid van dr. Huysmans en zü hadden zich opge maakt, om het de thans afgetreden minister bij zün begroting eens even tjes te zeggen. Nu was de minister afgetreden, maar de spanning zat er in en moest er uit. Achteraf moeten de socialisten er een beetje mee hebben zitten te kijken. De heer Suurhoff kwam Woensdag middag gematigder woorden spreken. Men vindt in zijn kring, zo betoogde hij ongeveer, dat er behoefte bestaat aan een centrale en planmatige leiding van het economische proces, maar dit be hoeft niet alleen van de overheid uit te gaan, er is voor particuliere instanties ook een taak weggelegd. Het beleid van minister Huysmans had men wat aarze lend gevonden. Het klonk wat milder, dan men het de vorige dag had gehoord en op zichzelf genomen liet deze kritiek zich goed verstaan. De laatste sprekers van deze spreek- ronde, voor de minister de kans kreeg zijn maidenspeech te houden, hadden het grotendeels gehad over de middenstand en haar noden, inzonderheid de kruide niers, die er naar unanieme mening slecht aan toe zijn. Prof. v. d. Brink begon zyn uren lange redevoering met hulde te bren gen aan zijn voorganger. Vervolgens hield hü een pratie van een dik uur. om aan het eind daarvan te verklaren, dat hij nu de sprekers ging beant woorden. Wat wy tot dan toe gehoord hadden, was een soort van college en men kan het de minister vergeven, dat hij dit. wilde spuien, omdat hü feitelük nog in het geheel geen gelegenheid had gehad, zijn eigen geloofsbelijdenis af te leggen hü verdedigt immers de begroting van zijn voorganger. Dat college was op vele punten zeer de moeite van het aan horen waard, maar het was toch- nog niet zo goed als de kernachtige verkla ring, die de professor op een goed mo ment deed, toen hü maar eenvoudig de sprekers aan het beantwoorden was en opmerkte: „Wat ik zoek is het economisch doelmatige. Men kan dit relatief-vrije of geleide economie noemen, mij is het allemaal goed. Als wat wü doen, maar doelmatig is, als het zich maar baseert op de omstandigheden van tüd en plaats." Daarmede nad prof. v. d. Brink kort en klaar uiteengezet, wat zijn standpunt is met betrekking tot het nooit op te lossen vraag stuk der geleide economie. Men moet zeg gen, dat het goed klonk en als prof. v. d. Brink deze stelling even onbevooroordeeld in praktijk brengt, als hij ze hier heeft ver klaard, dan zal hij een voortreffelijk minis ter zyn. Hij gaf overigens een verdienstelijke slag ?ab de zure dr. Nederhorst, die hij voor- hield, dat men meer moet letten op de re sultaten van het economisch beleid, dan op de vormen, waarin het zich voordoet. En als resultaten noemde hij in de eerste plaats, dat wij geen inflatie hebben en in de twee de plaats, dat wij een grote sociale rust genieten. Nu, het laatste is waar, en men kan er deze regering niet dankbaar genoeg voor zijn. Om het eerste zo maar te durven zeggen, moet men wel een economisch hoog geleerde zijn. Overigens noemde prof. v. d. Brink, die zeer op zijn gemak sprak en van menige kwestie goed op de hoogte bleek te zijn, ook ongunstige factoren, zoals de intering op ons nationale inkomen, de schijnwelvaart, die ons omgeeft, de te geringe export, pro ductie en industrialisatie, en het manko aan spaarcapaciteitWij pogen wel uit de moei lijkheden te komen: er is een algemeen stre ven naar een economische integratie, ge paard aan een multUateraal handels- en be talingsverkeer. Maar ons onvoldoend pro- ductiepeil is het struikelblok. Dan is daar de consequentie van ons dol- vertaling HERMAN ANTONSEN 28) Lang keek van de kaart op. „Dat is een vergissing, kapitein dit hier," zei hü scherp. „U moet toch weten, dat we een heel eind uit de koers zün. Dit is onze- juiste positie.'» Met een lucifer wees hü op een punt van de kaart op enige afstand van de met potlood getrokken lün. „We zitten driehonderd mülen te ver naar het Noorden," voegde hü er nog aan toe. Het was nog niet donker en de lamp nog niet opgestoken. Heit laatste dag licht kwam door de lantaarn, waarvan beide ramen openstonden. Lang en ziin dochter zaten aan de ene züde der ta fel en Janson zat tegenover hen. terwül Warin aan het hoofdeinde had plaats genomen. „Uw cüfers moeten verkeerd zün-" zei Janson op büna opzettelijk beledigende toon. „Ik versta mü'n vak goed genoeg." „Ik heb het over het werk, dat u vol gens overeenkomst moet uitvoeren. Ik zou graag een verklaring van u hebben." „We moesten Martin maar beneden laten komen. Hü .controleert mij altüd." „Dat zou misschien goed kunnen zün. Maar ik heb met u te maken." „Ik houd me aan mün berekening Meneer Martini" De bootsman stak zijn hoofd door het openstaande bovenlicht heen. „Kom even beneden alstublieft." Sam kwam binnen met ananas, zette de schaal op tafel en begon de vrucht met een lang, scherp mes in plakken te snüden. Achter hem kwam Balk met een blad vol borden. „Uw verklaring is niet afdoende," zei Lang op het ogenblik, toen de bootsman binnentrad en aan de voet der kajuits trap bleef staan. Ze zaten nu in de kajuit, als omsingeld, drie tegen vier. „Is deze soms beter?" vroeg 'Janson. Hij scheen zün masker van rustig en bekwaam gezagvoerder plotseling afge worpen te hebben. Zün baardige kin stak uitdagend vooruit en zün ogen had. den een duivelse uitdrukking. In zün hand hield hü een grote revolver. Sam grünsde en stond klaar met zün mes. Balk en Martin haalden een revolver uit hun Jaszak te voorschün. Lang hief zün hand geiwapend omhoog. Dora en Warin hadden hun pistolen te voor schün gehaald. Sam sprong op het meis. je af en Martin hief zün wapen op, zo dat hü Lang onder schot had. Het vol gend ogenblik viel hij tegen de grond met een kogel van Lang door zijn schou. der heen. Warin vuurde op Janson, toen deze over de tafel heen sprong, doch hij miste, doordat Balk hem een bord naar het hoofd wierp, dat hem een diepe snede in het gezicht bezorgde. De Por tugese kok kwam met enige matrozen naar binnen gedrongen en door het openstaande bovenlicht sprongen vier Melanesiërs naar beneden. Janson had zijn plan wel overlegd. De kajuit was propvol mannen. Ondanks heftige tegenstand ging Warin onder twee inboorlingen tegen de grond. Zün arm was büna uit de kom gedraaid en zün pistool was hem ontrukt. Weer klonk een schotditmaal van het meisje en het trof een matroos in de longen. Een Melanesiër had zich dwars over Lang heen omlaag laten vallen met zün benen om diens schouder, terwijl hü zün brede handen om de keel van de professor sloeg en een andere kerel diens handen vastgreep. Sam had de armen van het meisje achter haar rug getrokken en hield haar ondanks haar hevige worsteling vast. Lang en Warin werden snel aan handen en voeten ge bonden. Warin, die zich nog steeds ver zette, werd door de matrozen op tafel gesmeten, om hem gömakkelüker te kunnen binden. De negers kenden hand grepen, die veel op „jiujitsu" geleken en zijn armen waren zo goed als verlamd. Dora Lang stond er doodsbleek, doch uitdagend, met op de rug gebonden ar men bü. Sam pakte haar op en zette haar naast h.aar vader neelr. Warin liet zich, zodra de matrozen hem loslieten, van de tafel af rollen en kwam tussen de zeekaarten tefecht. Balk maakte van de gelegenheid gebruik hem een paar trappen tegen zün ribben te geven. Het gehele gevecht had niet langer dan drie minuten geduurd. „Voordat Je hem schopt; moet je iemand eerst tegen de grond gekregen hebben, Eric," brulde Janson. Hy was „Helhond Janson" weer, die het voilé gezag wist uit te oefenen over zün be manning, die hü een ogenblik de vrüe teugel gelaten had, vermoedelijk voor de edrste keer. „Help Manuel bü het verzorgen van Martin's schouderwond. Als de kogel er nog in mocht zitten, zal ik er dadelük even naar sonderen, Mar tin. Neem een borrel, dan knap je Wel op. Wie is door die jongedame neerge schoten? O. Wala. Breng hem naar de voorplechtjullie tweeën! Ik zal wel eens naar Tiem kqjnen küken. Sam, leg die pistolen op tafel en nou allemaal de kajuit uit!" Een Turanga-neger was aan dek ge bleven bü het roer. Martin zat met een zakdoek telgen zyn schouder gedrukt duizelig op een stoel. Wala werd weg gedragen. Er kwam schuimend bloed uit de wond en uit zijn mond. Warin rolde zich om en wist ln zittende houding te gen een tafelpoot te kruipen. ^Janson schonk hem geen aandacht. „Van nu af is het helemaal mijn zaak hier," begon hü tegen Lang. „U hebt me vanmiddag gesnapt, maar u hebt te lang getreuzeld. Misschien zoudt u het gewonnen hebben, als ik het traliewerk vafi die bovenlichten niet tijdig had kunnen weg halen. En nu zullen we eens vriendschappelük praten." „Je bent een gomene schurk," zei Lang met effen stem en harde, blik! „Toegegevenvan uw standpunt bekeken. Ik heb voor me zelf gezorgd. Niemand heeft me nog ooit willen hel pen. Ik zal u echter niet slecht behan delen, ofschoon u mün bootsman ge wond en een van mijn jongens büna doodgeschoten hebt. Met hem zullen we geen rekening houden. Doch Martin zal schadevergoeding vragen. Laten we dus eens rustig praten." „Bent u van zins, mijnheer Warin te laten doodbloeden?" vroeg het meisje, „of hoort dat ook bij uw plannen?" OFFICIëLE BONNENLIJST Voor het tijdvak van 15 tot en met 28 Februari 1948 geeft elk van de vol gende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 181 Melk 4 liter melk 183 Melk 7 liter melk 186 Vlees 100 gr. vlees 187 Vlees 300 gr. vlees 188, 189 Boter 250 gr. boter of marga rine of 200 gram vet 209 Algem. 150 gram kaas of 187K gram korstl. kaas 208 Algem. 2 eieren 206 Algem. 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 21 Febr. a.s.) 204 Algem. 1600 gr. brood (geldig t.m. 21 Febr.) 199 Algem. 500 gr. sinaasappelen (voor inlevering) 192 Reserve 125 gr. citroenen (voor inlevering) 193 Reserve 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas 195 Reserve 800 gr. brood (geldig t.m. 21 Febr.) 198 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m 21 Febr.) BONKAARTEN KD, KE 802 683 Melk 12 liter melk 686, 687 Vlees 100 gr. vlees 688 Borer 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet 689 B«>ter 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet 708 Algem. 2 eieren 706 Algem. 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 21 Febr. ai.) 704 Algem. 400 gram brood (geldig t.m. 21 Febr.) 699 Algem. 1 kg. sinaasappelen (voor inlevering) 693 Reserve 100 gr. kaas of 125 gr. korstl. kaas 695 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m. 21 Febr.) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD. MF, MG, MH 803 (Byz. arbeid, ai. moeders en zieken) 1063 Brood 800 gr. brood 1068 Boter 250 gr. boter of margarine of 200 gr. Vet 1062 Margarine 250 gr. boter of marga rine of 200 gr vet 1064 Kaas 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas 1069 Eieren 5 eieren 1067 Melk 5 liter melk 1061 Vlees 300 gr. vlees 1066 Vlees 200 gr. vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrüdag 13 Februari worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor Melk, waarop eerst op Maandag 19 Fe bruari ai. mag worden gekocht. De bonnen 199 en 699 Algemeen (si naasappelen) en 192 Reserve (citroenen) moeten uiterhjk op 21 Februari bij een handelaar ln groente en/of fruit worden ingeleverd lartekort. Daar moeten wij nog maarniet te veel aan denken om intussen maar door te gaan, zü het voorzichtig. Maar de mi nister zei een ogenblik later toch wel, dat indien de MarshaU-hulp uitblüft, wü zul len terugzinken op ons peil van de jaren 19421943 en wat dit betekent, moet men maar eens bedenken, als men in overwe ging neemt, dat wij toen niet veel uit voerden, maar nu hard moeten wérken. Men moet daar een zo zwaar hoofd in heb ben, dat men zich niet kan voorstellen, dat de Marshall-plannen zouden kunnen mislukken. De ramp zou voor Amerika zelf te zwaar zün. Maar als de MarshaU-hulp komt, dan zal zij ons de basis verschaffen, waarop wij on ze welvaart kunnen onbouwen. Meer ook niet. De grootste krachtsinspanning en zelf beperking zuUen nodig blijven. De Benelux heeft ln deze' minister een warm voorstan der. Hij is ervan overtuigd, dat er meer en nauwere contacten moeten komen, ook tus sen de ministers der drie landen. Aangaande de binnenlandse economische toestanden wees hfl erop, dat onze ontwik keling op crediet gaat, terwül Onze industria lisatie moeilükheden ondervindt, waarvan wü de oplbssing zelf niet in de hand heb ben. Zij wordt immers belemmerd door het wereldtekort aan goederen. Vandaar dan ook, dat de minister niet aanstonds zoveel heil verwacht van een industrialisatie-sche ma, waarvan wij de factoren niet beheer sen. Later zal het wel komen. Voorlopig kunnen wij niet veel meer doen dan een gunstig klimaat scheppen, zoals hij het uit drukte. Alles byeengenomen, acht hü de productieverdeling in ons land toch beter dan in vele andere landen. Degenen, die van oordeel zün; dat de win sten hoog zün, te hoog desnoods, kon de mi nister ten dele wel gelük geven, relatief al thans, maar hij is bevreesd, dat wij anders de financiële situatie zouden uithollen. De investeringen moeten bü een geringe parti culiere spaarkracht uit de reserves gedaan worden, doch het is nog maar de vraag, of de betrekkelijk grote winsten straks als vervangingsreserves aangewend nog niet te kort zullen blü'ken te schieten. Men ziet, dat deze minister nog niet zo gemakkelijk voor een gat te vangen bleek. De door de. socialisten zo vurig verlang de exportbelasting vindt ln prof. v. d. Brink geen voorstander. Een algemene exportbe lasting acht hij nadelig, dus, zou men zeg gen, een gedifferentieerd tarief? Daarmee houdt hij een slag om de arm: in bepaalde gevallen kan er wel sprake van zün. Waar om dan niet in die gevallen de knoop door gehakt? Er zün gevallen van zeer grote "exportwinsten. Om tenslotte nog een ding uit het debat te vermelden: de middenstand krijgt nu eindelyk gehoor voor haar klachten. De minister heeft toegegeven, dat in sommige zaken de prüsbeheer- sing de kleine winkelier te straf in het nekvel gegrepen heeft, niet op de laatste plaats de kruideniers. Er komen binnenkort wüzigingen in de winst marges voor sommige artikelen. Als men dan hoort, dat intussen de win- kelAand zich reeds heeft gesaneerd van één verkoopplaats op 52 zielen in 1936 tot één op 72 op het ogenblik, dan behoeft men zich niet te verbazen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3