Herlevend anti-papisme Geenwerkelijk succes'zonder een politieke overeenkomst Bestandsovereenkomst slechts een eerste schrede Gandhi's as toevertrouwd aan heilige rivier C.G.D. gaat haar bevoegdheden te buiten Ernstig misverstand over feitelijke situatie in Indië Mogelijk binnen twee of drie maanden een politiek accoord? E' A Algemene staking in Belgische gas- en electriciteitsbedrijven INTERNA TIONALE SMOKKELAARS- BENDE ONTMASKERD - Voor millioenen dollars sigaretten op Duitse zwarte markt gebracht Sjahrir sticht een nieuwe partij SO V JETS DOENONTHULLINGEN Tegenzetop publicaties van Amerikaanse zijde Tot hoofd en hart bureaux van reoaciiè en administratie: Millioenen getuige van de plechtigheid Europese voedsel- conferentie Mededelingen zijn niet objectief; suggestie over volksstemming is onbehoorlijk „GOEDE DIENSTEN" EN NIET MEER.... Tegenzet der regering: algehele burgerlijke mobilisatie Het weer „Spreek mij niet van de Renville" BEATRIX EN IRENE HEBBEN MAZELEN HAARLEMMERMEER PROTESTEERT Tegen plan-Plesman VRIJDAG .13 FEBRUARI 1948 o 71ste JAARGANG No. 24075 RAPPORT COMMISSIE GOEDE DIENSTEN ten Minister Mansholt naar Rome 1 m OFFICIËLE REACTIE OP C.G.D.-RAPPORT QtfD STATUS Belgische invoerrechten op suiker Geert s.eun aan politiek van Sjarifoeddin Djocja werkt voort'aan buiienl, betrekkingen Slachtoffers van Dakota-ramp begraven SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ïstetoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever! n. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër. eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. De laatste tijd hebben wij reeds meerdere malen moeten wijzen op een herleving van het anti papisme, dat in en onmiddellijk na de jongste wereldoorlog voorgoed dood Scheen. Daaraan had ongetwijfeld het gemeenschappelijk verzet der kerken tegen de Duitse overweldiger medege werkt. Het blijkt echter steeds dui delijker en in sommige protestantse kringen komt men er ook steeds meer onomwonden voor uit, dat men thans slechts met lede ogen de groei en bloei wan de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland gadeslaat. In het najaar van 1947 hebben we eerst een scherpe aan val op de R. K. Kerk moeten signaleren wan een aantal dominees, die de politiek wan de P. v. d. A. zijn toegedaan. Helaas moesten wij al spoedig constateren, dat deze aanvallen niet alleen van links, doch ook van rechts geschiedden. Wij herinneren ons nog terdege de critiek, Welke ,het dagblad „Trouw" op Z. Km. Kardinaal De Jong uitoefende, toen wolgens het internationale protocol aan Zijne Bminentie een bijzondere onder scheiding ten deel viel bij de opening der Staten-Generaal. Al heel bont maak ten enkele dominees het op een Hervormingsdag te Drachten. Ds. Ol- deman uit Tiel ha'd toen de onbe schaamdheid het volgende op te mer- •ken: „Rome hangt het Duitse systeem aan, het systeem van het Herrenvolk: „Wij, Roomsen, zijn de beteren." Vriendelijk ziin zé, wanneer ze in de minderheid zijn, maar is de meerderheid bereikt, dan is het uit met de vrijheid. Spr. zag het zo: Onder Schaepman zijn de ka tholieken geëmancipeerd, onder Kardi naal De Jong annexeren ze het. land." en nieuw staaltje van anti-papisme viel dezer dagen te constateren tijdens een zogenaamde toogdag Wan de Chr. Historische Unie te Utrecht, Waar het Eerste Kamerlid mr. Pollema te een rede o. a. deze Opmerking maak te: „Met wantrouwen staat de Chr. Hist. Tteie tegenover de K.V.P., die niet natio naal is" en concludeerde, dat „aan de Wassende Roomse invloed een einde moet komen". De heer Pollema is wel heel gauw de nationale houding der katholieken onder leiding van het Episcopaat ver geten, die vooraan stonden in het ver- Ziet. Het was een buitenlandse univer siteit, die nog gisteren tijdens de ere promotie van Kard. De Jong niervoor haar grote waardering uitsprak. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat men het in alle protestantse krin gen met de woorden van mr. Pol- ma eens is. Indien dit wèl zo zou zijn, dan bevorderen dergelijke uitingen van anti-papisme zeker niet een gunstige sfeer om na de verkiezingen tot een kabinet op bredere basis te komen, waarin °Ok A.-R. en Chr. Hist, zitting zouden kunnen hebben. Tegenover een kabinet °P bredere- basis zouden wij, wij hebben dit reeds meermalen laten blijken, niet dbsympathiek staan. Maar dan zullen de protestanten niet van de gedachte moeten uitgaan, dat Nederland een pro testantse natie is. Die tijd is voorbij, al kan men zijn smart hierover in som mige protestantse kringen moeilijk ver kroppen. De Commissie voor Goede Diensten heeft Donderdag haar rapport aan de Veiligheidsraad openhaar geniaakt. In het rapport, dat op 17 Februari in behandeling komt, spreekt de Commissie als haar verwachting uit, dat het mogelijk is in twee of drie maanden tot een politieke overeenkomst te geraken. De Commissie meent, dat de regering-Iiatta de ondertekende overeenkomst ten volle zal uitvoeren. Zelf hoopt de Commissie aan te blijven tot de Verenigde Staten van Indonesië tot stand zijn gekomen. Overeenkomstig haar instructies ver leent zij bijstand aan beide partijen bij de politieke besprekingen, doch het is duidelijk, dab een aantal autonome sta ten, die deelgenoot zullen zijn in de toekomstige Verenigde Staten van In donesië, bij de politieke besprekingen eveneens een stem zullen hebben. Het mandaat van de Commissie is door de Veiligheidsraad beperkt tot de gebieden Java, Sumatra en Madoera, doch de Commissie is gedwongen even eens contact op te nemen met andere autonome gebieden, welke bij het con flict zijn betrokken. Op de vraag, of al deze autonome gebieden zijn te beschouwen als „ma rionetten-regeringen" werd geant woord, dat de volksstemming op dit punt het beslissende antwoord zal ge ven. Met betrekking tot de' autonome gebieden buiten Java, Sumatra en Ma doera is de Commissie van mening, dat men de bevolking dezer gebieden, zo zij zulks verlangt, een zelfde volks stemming niet zal kunnen onthouden. De Commissie verklaarde met nadruk zonder echter met evenveel woorden melding te maken van Madoera dat geen volksstemming, gehouden vóór de in de overeenkomst vastgestelde periode (zes tot twaalf maanden na onderteke ning van de politieke overeenkomst) geldig zal zijn. De Commissie sprak als haar ine- ning uit, dat de regering-Hatta de door Sjarifoeddin ondertekende overeen komst ten volle zal uitvoeren gelijk zij dit tot nu toe reeds gedaan heeft. Zij verklaarde verder, dat verwacht mag worden, dat „90 van de bevol king, levend in het tegenwoordige republikeinse gebied, de republikeinse regering bij de volksstemming zal on dersteunen. In antwoord op een desbetreffende vraag erkende de Commissie, dat in de thans gesloten overeenkomst meer con cessies zijn gedaan door de republiek dan door Nederland. Het belangrijke punt in de nieuwe federatie is niet het totale aantal der deelnemende staten, De meningen van de Commissie voor Goede Diensten werden uiteengezet op een persconferentie, waax-bij de heer Van Zeeland wegens ziekte niet aan wezig was. De gezichtspunten kunnen als volgt worden samengevat: Het stemt de Commissie tot voldoe ning, dat een wapenstilstandsovereen komst is tot stand gekomen. Niettemin is het praematuur om te spreken van een „werkelijk succes", zolang de poli tieke overeenkomst nog geen feit is. De bestandsovereenkomst is slechts een eerste schrede op de weg naar een over eenkomst. Toen de Commissie ter plaatse aan kwam, kwam zij tot het inzicht dat, in dien zij de kwestie van de demarcatie lijn het voornaamste richtpunt harer werkzaamheden zou maken, dit naar alle waarschijnlijkheid zou leiden tot uitstel, zo niet naar een dood punt. Daar om nam de Commissie het besluit, dat het beter was, beide partijen te brengen tot het aanvaarden van een overeen- I komst, gebaseerd op democratische be ginselen op lange termijn, dan om pre cies het verloop der militaire linies vast te stellen, iets, wat in elk geval slechts van tijdelijke waarde zou zijn geweest. De Commissie hecht grote waarde aan het feit, dat de voortgezette bij stand kanworden ingeroepen van de Veiligheidsraad of van do. Commissie voor Goede Diensten tot aan het tijd stip, waarop de souvereiniteit zal over gaan van Nederland op de Verenigde Staten van Indonesië. Met deze bij stand „zijn langdurige onderhandelin gen overbodig en is het mogelijk, in twee of drie maanden te komen tot een politieke overeenkomst." Met betrekking tot de volksstemming verklaarde de woordvoerder der Com missie: „De volksstemming zal worden gehouden onder de waarneming van de Commissie voor Goede Diensten! Deze waarneming zal zeer gped kunnen uit groeien tot supervisie, doch dit zal af hangen van de toekomstige ontwikke ling .der gebeurtenissen." Met de medewerking van beide par tijen kan aan de Commissie worden ver zocht, de supervisie van de volksstem ming op zich te nemen. In dit verband wees de woordvoerder der Commissie op de ongewone positie der Commissie met betrekking tot de oplossing van het politieke conflict. Het scheen, dat geheel Indië, rjjk en 4rm, prins en boer, Hindoe en Moham medaan, zich bij de samenvloeiing van Be drie heilige rivieren verenigd had, teen daar Donderdag, óm twee uur in Be namiddag, het stoffelijk overschot ten „Bapoeji" de kleine vader van de Indiërs, aan het water werd toever trouwd. Pandit Nehroe, de premier van India toegewijd volgeling van de Mahatma, stond aan het hoofd van een aantal re- keringsdigaiitarissen, die de urn met as te ontvangst namen. Toen het stoffelijk overschot met een Blek naar het midden van de samen- vioeiing gebracht werd, verrichtten twee ten Gandhi's zonen, Devadas en Rama- Bas, de slotplechtigheden. De beenderen van Gandhi werden aan tet water toevertrouwd nadat zij beur telings in melk en in een brei van san- telhout gewassen waren. Tegelijk met tet stoffelijk overschot werden vijf ftelstenen en goud- en zilverstukken in tet water geworpen. Men wilde hiermede te kostbaarheid van het stoffelijk over- tehot symboliseren. He duck met de as van Gandhi werd gevolgd door nog negen amphibievoer- teigen met de voornaamste persoohlijk- teden. Twee a drie millioen mensen stonden Ss de rivieren, terwijl talrijke men sen in het water stonden om een laatste glimp te kunnen opvangen. Op de rivie ren voeren honderden rondvaartboten. Een van Gandhi's zoons strooide de stoffelijke resten in de rivier. Hierop weerklonk een luid gejammer van de dicht opeengepakte menigte op oe kant. Nehroe baadde zijn voeten in de rivier en leden van Gandhi's familie, die zich in een boot bevonden, wasten zich in het heilige water. Nadat de urn met water was besprenkeld en de naaste fa milieleden van Gandhi ieder een hand vol rozeblaadjes in het water hadden geworpen, kondigde trompetgeschal het einde, der plechtigheid a%n. 17 Februari komen te Rome de bij de FAO aangesloten Europese landen in vergadering bijeen. Nederland zal zijn .vertegenwoordigd (joor minister Mans- holt, die tevens als leider der delega tie optreedt, door ir. A. H. BOerma, re geringscommissaris vooj- buitenlandse agrarische aangelegenheden, en door ir. C. Staf,' directeur-generaal voor de landbouw. Itgjteabteren hebben een leger georganiseerd onder leiding van Fauzi Kawekji. Abdul- er-El Housseini Xinspecteerde te Damascus de troeven. Abdul Kader is de man, die het Arabische leger geweren en andere wapens verschaft. maar: „Wie zal het leiderschap over Indonesië overnemen?" De Commissie gaf als haar mening te kennen, dat de meerderheid der Nederlanders in het moederland ach ter de huidige overeenkomst 'staat, evenals de Nederlandse regering, die volkomen te goeder trouw is en dat zowel de Indische regering als de Re publikeinse regering en de niet-repu- blikeinse Indonesiërs de op de „Ren ville" gesloten overeenkomst onder steunen. De zegsman der Commissie legde er de nadruk op, dat zowel de Nederlanders als de republikeinen er angstvallig voor waken, dat -de belan gen der minderheden veilig zullen worden gesteld en niet over het hoofd zullen worden gezien. Tenslotte sprak de zegsman der Com missie de verwachting uit, dat de Vei ligheidsraad de Commissie zal verzoe ken, aan te blijven tot het tijdstip waar op de Verenigde Staten van Indonesië zullen zijn tot stand gekomen. De woordvoerder der Commissie sprak uitvoerig en met veel waardering over de toestand te Djokjakarta. Vcorts werd tegengesproken, dat de regeringen, wel ke in de Commissie voor Goede Dien sten waren vertegenwoordigd, zich zou den hebbèn gemengd in haar werkzaam heden te Batavia en tevens werden de geruchten ontkend, dat de zes additio nele punten zouden zijn opgesteld door het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken. Tijdens een plechtige zitting in de grote aula van het Patiselijk College te Leuvenge presideerd door Kardinaal Van Roey als groot kanselier der Universiteitis Kardinaal De Jong geëerd als aanvoerder in de strijd tegen de overweldigende vijandDe over handiging van de doctorshui aan Z.Em. Kardinaal De Jong. Naast hem de primaat van v Belgiët Z.Em. Kardinaal Van Roey,. Naar aanleiding van de verklaring van de woordvoerder der Commissie voor Goede Diensten heeft de Neder lands-Indische regering het volgende of ficiële communiqué uitgegeven: „Indien deze mededelingen werkelijk zijn, moet worden opgemerkt, dat bij de Commissie voor Goede Diensten ernstige misverstanden heersen over haar taak, competentie en over de feitelijke situatie in Ned.-Indië. Het komt ons overbodig voor, de onjuise en van weinig objecti- Zoals in de voorwaarden van het bestand is vastgelegd, kwamen op verschillende plaat- de status-quo-l" deze lijn van duidelijke sen van de status-quo-lijn op Java, Nederlandse en Republikeinse officieren bijeen, om ielijke kentekenen te voorzien. Het plaatsen van een status-quo-bord nabij Salatiga. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De algemene staking in de Belgische gas- en electriciteitsbedrijven, die reeds enkele dagen gedreigd had, is Donder dag begonnen. Voortdurende onderhan delingen hadden eerder nog steeds hoop gegeven, dat dit ernstige conflict zou kunnen worden vermeden, doch de be sprekingen zijn op niets uitgelopen. De oorzaak van het conflict is eigen lijk zeer eenvoudig. Het berust op een strijd tussen 't personeel, de directeuren en de regering. Het personeel eist een premie voor regelmatige opkomst en ijver, hetgeen neer zou komen op een loonsverhoging van 5 pet. De directies erkennen de rechtmatig heid van deze eis, maar bewtren, dat zij de lasten hiervan niet kunnen dra gen bij de huidige tarieven. Zij willen de premie betalen, wanneer de regering een tariefsverhoging van gas en eiectri- citeit toestaat. De regering is van bor deel, dat de directies wel de verlangde premie mogen uitkeren, maar niet de tarieven verhogen. Daarop hebben de directies de uitkering geweigerd. De algemene staking is van deze toe stand het onmiddellijk gevolg geweest. In werkelijkheid is zij echter op dit ogenblik riftg niet algemeen. In Brussel zelf was de toestand Donderdagavond nog normaal. Slechts in enkele wijken is er een begin van staking waarneem baar. Er bestaat echter reden aan te nemen, dat de beweging zich spoedig zal uitbreiden. In Antwerpen is de toestand eveneens nog vrij normaal, maar het personeel van gas en electriciteit heeft hier besloten, Maandag in staking te gaan. In Luik en Charleroi is de staking totaal, in verschillende andere steden gedeeltelijk, maar met een sterke ten- denz tot uitbreiding. Volgens de laatste berichten is ook de situatie in Brussel kritiek geworden. De centrale van Schaerbeek, die twee der den van Brussel en de voorsteden van electriciteit voorziet, werkt reeds op halve kracht. Wanneer de toestand hier niet verbetert, voorziet men de moge lijkheid, dat het tramverkeer Vrijdag morgen zal moeten worden stilgelegd. Het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat in antwoord op het uitbre ken van de algemene staking de rege ring hedenmiddag een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij inderdaad de al gehele burgerlijke mobilisatie bekend gemaakt wordt van alle gasfabrieken en electrische centrales, in staking of niet, zich uitstrekkend van de arbeiders tot en met de directies en de raden van be heer. Dit is een nieuwe maatregel, aan gezien tot nu toe de burgerlijke mobi lisatie zich slechts tot het personeel beperkte. De regering, in overleg met de gou verneurs der Belgische provincies, heeft dit decreet, dat Vrijdag in het Staats blad zal verschijnen, uitgevaardigd met het oog op het publieke gevaar, aan-een dergelijke staking verbonden, daarbij tevens de enorme schade overwegende, die hieruit voor de productie zou voort vloeien. Het valt nu dus af te wachten of dit decreet, dat een beroep doet op de burgerzin en het verantwoordelijk heidsgevoel, het beoogde resultaat zal hebben dan wel of verdere sociale troe belen in België zullen uitbreken. vitelt getuigende mededelingen stuk voor stuk te ontzenuwen. Volstaan mag worden met de aandacht te vestigen op enige saillante feiten. I. De Commissie voor Goede Diensten heeft zich bereid verklaard, tot) verlenging van de goede diénsten, herhaal goede diensten, en tot niets anders. Indien zij zich be voegdheden mocht aanmatigen, die verder reiken, dan ondermijnt zij datgene, dat de grondslag vormt voor de Goede Diensten, n.l. het vertfouwen van een of van beide partijen. Uitgaande van dit onjuiste begrip van haar taak, komt de Com missie tot een in zijn absoluutheid ongemotiveerd optimisme, n.l. dat met haar bijstand, langdurige onder handelingen overbodig zijn en mo gelijk in twee of drie maanden een politieke overeenkomst kan worden bereikt. Het zou de Commissie bekend kunnen .zijn, dat noch de Nederlandse noch de republikeinse delegatie tot op heden definitieve instructies hebben ontvangen voor het voeren van politieke bespre kingen, waarmede dan ook nog geen begin is gemaakt. 2. Geheel buiten haar bevoegdheid gaat de Commissie, indien zij meent, dat door haar contact moet worden op genomen met vertegenwoordigers van andere gebiedsdelen dan Java, Sumatra en Madoera. De belangen van de overi ge autonome gebieden worden door hun vertegenwoordigers zelf, alsmede door de Ned.-Indische regering en de Nederlandse regering behartigd. 3. Voorts voorspelt zij niet alleen uit breiding van, haar taak van waarne ming tot supervisie, maar suggereert tevens zonder overleg met de partijen een besluit van de Veiligheidsraad be treffende haar taak en opdracht, n.l. dat deze raad zich er thans reeds defini tief mee zou verenigen, dat de Commis sie haar werk voortzet tot het tijdstip, waarop de Verenigde Staten van Indo nesië zullen zijn tot stand gekomen. 4. De suggestie, dat slechts een volksstemming in de gebieden bui ten Java en Sumatra zou kunnen uitmaken of de besturende organen van deze gebieden zouden zijn te beschouwen als „marionettenrege ringen" acht de regering onbehoor lijk. De Commissie intervenieert bovendien in geheel buiten haar bevoegdheden liggende zaken. In gebieden, welke buiten de discussie vallen, heeft de Commissie geen taak en kan de bevolking zich langs de normale democratische weg van verkiezingen volledig uitspreken. De Commissie heeft zich bovendien blijkbaar reeds definitief een opinie ge vormd over de vraag, waar op Java, Madoera en Sumatrh een volksstem ming zal moeten worden gehouden. Ook dit is strijdig met de van haar te vergen objectiviteit. Terwijl zij ener zijds dit plebisciet noodzakelijk acht in „de betwiste gebieden", neemt zij zon der onderzoek aan. dat „negentig per cent van de bevolking, levende in de tegenwoordige republikeinse gebieden bij vqjksstemming de republikeinse re gering zal steunen." Bij dit voortijdige oordeel, dat boven dien een ook na de politieke overeen stemming voortdurende tegenstelling veronderstelt, laat zij geheel buiten be schouwing, dat slechts na herstel van orde en veiligheid een duidelijk beeld van de situatie in de onderscheiden delen van Java, Madoera en Sumatra kan worden gevórmd." De criminele politie van het Ameri kaanse leger is er in geslaagd een In ternationale sniokkclaarsbende te ont maskeren, die ter waarde van millioenen dollars aan Amerikaanse sigaretten op de Duitse zwarte markt gebracht heeft. Na een speurtocht van vijf maanden, welke nasporingen door Nederland, Bel gië, Tsjechoslowakije en Oostenrijk lie pen, heeft de politie van het Amerikaan se leger op dramatische wijze in. de nabijheid van München, in een kamp voor Joodse vluchtelingen in Lechfeld, de bende omsingeld en is. er daarbij in geslaagd drie D.P.'s en een Duitser te arresteren, die op de ochtend van 7 Februari bezig waren een vrachtauto tabak te lossen. De Amerikaanse politie werd bij haar nasporingen geholpen door twee Neder landse detectives, die zich voordeden als vrachtwagenbestuurders voor de smok kelaarsbende. Zaterdagochtend vroeg kreeg de po- (Van onze Haagse redacteur) Met ingang van 1 Jan. zouden ver schillende Nederlandse goederen met en andere zonder heffing van rechten in België worden ingevoerd. Suiker be hoorde tot de laatste categorie. Van Belgische zijde is echter het verzoek gedaan voor de suiker wel de invoer rechten te laten gelden. Over deze kwestie is dezer dagen in Den Haag contact opgenomen tussen de Belgische minister van Economische Zaken en de Nederlandse minister van Financiën. Het overleg is nog gaande. Gistermorgen overleed te 's-Graven- hage jkvr. M. A. Snoeck, echtgenote van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State. Vroeger was zij hofdame van H. M. de Koningin, litie via deze Nederlandse detectives be richt, dat een lading van een millioen sigaretten in Lechfeld zou arriveren met een vrachtwagen, die bestemd was voor Wenen. De vrachtwagen, die toebehoorde aan Van Gend en Loos, arriveerde om zes uur, juist voor het aanbreken van de dag. De twee detectives-vrachtwagen bestuurders gaven het wachtwoord „Ro- senbaum" waarop de poort wijd open- Zwaaide en de wagens in een door bom men beschadigde hangar binnenreden. Toen de manschappen de wagens voor een kwart deel hadden ontladen kwam de politie te voorschijn, nog voordat de bestuurders hiertoe het teken hadden kunnen geven. De wachtposten van het kamp werden ingerekend, de arbeiders omsingeld en het schakelbord van de electriciteit werd overgenomen. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen en in de nacht hier en daar vorming van nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind Zachter, voor al des nachts. Zon 8.0017.50, maan 9.45—22.38. Een Reuter-bericht uit Djocja meldt, dat Sjahrir een nieuwe repu blikeinse partij heeft gesticht, de Indonesische Socialistische Partij. Deze partnj zal die van Sjarifoeddin niet steunen. Sjarïfoeddin's partij vormt de linkervleugel van het Re publikeinse parlement. „Antara" meldt uit Djocja, dat Soetomo heeft verklaard, dat het voornaamste strijdprincipe van de „Badan Pamberontak Repoeblik In donesia" moet zijn het bezetten van de sleutelposities in regering en ka binet, om ongelimiteerde nationale veiligheid te bewerkstelligen. Op een desbetreffende vraag antwoord de Soetomo: „Spreek mij niet van de Renville". Als bewijs, dat de s republiek onver minderd voortwerkt aan haar buiten landse betrekkingen, kan dienen het be richt van „Antara", waarin wordt me degedeeld. dat de „persoonlijke verte genwoordiger" van de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken te Cairo, spoedig zal worden vervangen door een officiële republikeinse consul. Tijdens zijn bezoek hedenmorgen aan N.V. Werkspoor te Amsterdam, heeft Prins Bernhard aan een A.NP.-redac teur medegedeeld, dat de beide oudste Prinsesjes, Beatrix en Irene, de mazelen hebben. Zij zijn thans aan de beterende hand en de Prins sprak de hoop uit, dat zij weer spoedig het bed zullen ver iaten. Op een Woensdag gehouden vergade ring van de hoofdingelanden der Haar- lemmermeer, die bijeenkwamen in het Polderhuis te Haarlemmermeer, kwam een storm van protesten los tegen het zogenaamde Plesman-plan, dat het aan leggen van een centrale luchthaven bü Burgerveen beoogt. Algemeen werd ge wezen op de grote nadelen, die een even tuele aanleg van zulk een uitgebreide luchthaven in het Zuiden van de Haar lemmermeerpolder zou meebrengen voor de landbouw en het delicate afwaterings systeem. De hoofdingelanden meenden te moe ten protesteren tegen deze plannen en stelden voor dat het polderbestuur het initiatief zou nemen tot een protestver gadering met de gemeenten en de land en tuinbouwbonden. De voorzitter gaf een uiteenzetting van de stand van zaken ten aanzien van de nieuwe plannen en omschreef de drie in dit geval naast el kaar staande suggesties, n.J. die van dr. Plesman, van de gemeente Amsterdam en van de gemeente Rotterdam. Hij was van mening dat de competentie van het polderbestuur een initiatief tot het be leggen van een gezamenlijke protestbij eenkomst niet toeliet. Men verwacht nu van de land- en tuinbouwbonden, dat zij dit initiatief zullen nemen. Vijftien slachtoffers van de Dakota- ramp bij Padalarang, n.l. 11 militairen en de 4 leden van het Ni win-gezelschap, zijn gisteren te Bandoeng begraven On der de aanwezigen bevond zich de re- comba van West-Java, Hilman Djaja- diningrat. De bemanning van het toestel is cp het vliegveld Tjililitan begraven. Hierbij sprak de commandant der militaire luchtvaart, kolonel De Broeckert, een kort woord van afscheid. Uittreksels van buitgemaakte Duitse documenten over de verhouding tussen de Nazi's en de Westelijke Geallieerden namen Donderdag de gehele frontpagina van alle in Moskou verschijnende bla den in beslag. Verder stond op de front pagina's een Tass-bericht uit Londen dat de publicatie van dc documenten verlegenheid veroorzaakt had in offi ciële Britse kringen. Het geldt hier een Om de goedheid van het leven te kunnen genieten, moeten wij met onze ogen de schoonheid van de natuur leren zien en met onze oren de muziek der natuur leren horen. publicatie van buitgemaakte documen ten in antwoord op de publicaties van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. In 1937 had, volgens de gepubliceerde documenten, een onderhoud plaats tus sen Lord Halifax, toen Brits minister van Buitenlandse Zaken, en baron Von Neurath, toenmalig Duits minister van Buitenlandse Zaken. Halifax heeft toen gezegd, aldus de verklaring, dat Hitier, die het communisme in eigen land ver nietigd had, de weg naar het Westen voor het communisme versperd had en dat hij daarom „beschouwd kon worden als iemand, die een bolwerk tegen het communisme opgeworpen had". Het Britse departement van Buiten landse Zaken heeft de Russische be schuldiging kennelijk ongegrond ge noemd. Een spreker voor de regering zei. dat „een tegenspraak nauwelijks nodig was".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1