ARABISCHE LIGA HEEFT HAAR HOUDING BEPAALD Ontwerp voor statuut van Ned. Indonesische Unie r K r p H £R/C DE NOORMAN -DESTEEN VANATIANTH Het doorgezaagde weesmeisje nog altijd hoogtepunt van goochelaarsprogram DANTE,DE MYSTERIEUZE, DOET DE WERELD DOORLOPEND VERSTELD STAAN In de mijnen wordt hard gewerkt Vreemdelingenverkeer en Benelux DE KRATER KALA) Hernieuwd geestelijk leven in Engeland Drie weken vrij reizen Zij behoort te bestaan uit twee souvereine staten t"krijk is een republiek, maar de aaf van Parijs beschouwt zich, bis de^ 8fsfammsling van het konings- 1 Bourbons, eigenlijk gerechtigd i PHIUSHAVE Begroting Econ. Zaken aangenomen Pleidooi voor gemeenschappelijke en intensieve propaganda L Moefti van Jeruzalem lid van de Raad DE 80ste VERJAARDAG VAN MGR. POELS Productie 75 pet. van vooroorlogs peil f 39.000.- van Schrieke geconfisqueerd van VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 Kardinaal Grif fin: Onze kerken overvol" Voor militairen terug uit Indië ten <lus NIEUWE DIRECTEUR-GEN. GEVANGENISWEZEN Mr. Lamers benoemd CENTRUM STAATKUNDIGE VORMING -UB WW L IP- Wat een gemak Dante niet Alighieri (Wordt vervolgd) Secretaris van Blokzijl geïnterneerd - raad van de Arabische Liga kwam "onderdag in Cairo bijeen om te be- .preken wat gedaan moest worden in net geval de Veiligheidsraad een inter nationale strijdmacht naar Palestina zou Widen. Na afloop van de bijeenkomst orklaarde de Moefti van Jerusalem, voor het eerst de vergadering als •"waardig lid had bijgewoond, dat de M'abische Staten volledige overeen- 'Mnming bereikten ten aanzien van de Politieke en militaire aangelegenheden. De Britse regering in Palestina heeft an de Palestina-commissie der V.N. in ,e" memorandum medegedeeld, dat zij „et bestuur van het heuvel-district van amaria aan Arabische invallers heeft ooeten afstaan. Het rapport, waarom de Pmmissie verzocht had in verband 5et de invasie van Arabieren over de ^Oordelijke grens, zegt, dat men van oerung was, dat 22 Januari 700 gewa- POhde Arabieren, enkele dagen later ge- opi d door 700 andere, Palestina binnen [^rokken waren. Het rapport geeft toe, at de Arabieren het bestuur overgeno- j_en hebben van bepaalde gebieden, die 4-®Pr de Britse politie reeds verlaten „Groot-Brittannië heeft langs diploma- eke weg Syrië, Transjordanië en sypte dringend verzocht een strikte Kardinaal Griffin, de Aartsbisschop ,ah Westminster, heeft Donderdag op katholiek congres te Brussel ver- 'aard. dat Engeland thans een geeste- ^ke wedergeboorte beleeft. j,"Onze kekken zijn meer dan overvol. et aantal dergenen, die de sacramen- contröle der grenzen te handhaven, ten einde infiltratie te voorkomen. Een zegsman van het Britse ministerie van Koloniën maakte Donderdag be kend, dat Groot-Brittannië thans bereid is verlof te geven, dat een kleine voor hoede van de Palestina-commissie van de Verenigde Naties onmiddellijk het Heilige Land binnengaat. De commissie zal echter geen toestemming krijgen zich naar gebieden te begeven, die niet vol ledig onder Britse controle staan. Eer der had de Britse regering verklaard, niet vóór 15 April vertegenwoordigers der V.N. toe te laten. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling aan demobiliserende militairen, die in de komende wekén en maanden uit Indië zullen terugkeren, bij hun aankomst in Nederland een speciaal gratis treinabonnement voor rekening van de legerautoriteiten te overhandi gen. Dit abonnement geldt voor de eer ste drie weken van het verblijf in Ne derland, om de soWaten in de gelegen heid te stellen hun vroegere werkgevers op te zoeken en met oude zakenrelaties weer in contact te treden. Het geldt al léén voor de treinen en autobusdiensten van de Nederlandse Spoorwegen, dus niet op gemeentelijke of particuliere bus- en tramverbindingen. Er worden tussen legerautoriteiten en de directie van de Ned. Spoorwegen nog onder handelingen gevoerd over de vaststelling van de prijs en enkele technische details. ontvangen, stijgt voortdurend," al- de Kardinaal. „Er waren niet ge- kerken, terwijl de beperkingen op .ei gebied van de woningbouw de aan- n?bw van nieuwe kerken verhinderden. oder degenen, die priester wilden wor- j®o, bdvonden zich vele oud-militairen. uitzondering van de nieuwe gezond- eidswet. waren de nationalisatieplan- eo in Engeland voor het streven van Kerk niet schadelijk geweest. De ka- lolleken poogden veranderingen in de j^ondheidswet te brengen, zodat zij ?een onbillijkheden t.a.v. het zieken- Oiswezen zou bevatten." Tenslotte f^ide Kardinaal Griffin. van gevoelen öjn, dat de katholieken in Engeland hun opvattingen minder geïsoleerd bonnen te worden. Tot nieuwe ambassadeur van Engeland Amerika is benoemd in plaats van j®rd Inverchapel Sir Oliver Franks. In phitehall meent men, dat de nieuw- J®hoemd'e het ambt niet ambieert en <-hts gezwicht is voor het aandringen aö Bevin. Sir Oliver Franks huldigt pOiatigd socialistische opvattingen. .Hij Oen expert op financieel gebied, heeft de Conferentie over het Marshall en in Parijs deelgenomen en is profes- r* aan enige Britse universiteiten ge- *eest. i^e Sovjetautoriteiten hebben opnieuw ™ee Britse treinen aangehouden aan de 5rens van de Russische zone. Zij eisten. de Duitse passagiers buiten de trein tyb* passen zouden tonen. Dit werd ge negerd, waarop de wagons werden af haakt en onder Britse controle achter- even. De wagons zijn later naar Han ger en Berlijn teruggekeerd. Woer.s- hadden Sovjet-autoriteiten op de lude wijze een Britse en een Arr.eri- aanse trein opgehouden. ^Tvvee Turkse spitfires, die volgens Turkse verklaring in een sneeuw- waren verdwaald, zijn boven Bul- ars gebied neergeschoten. (Van onze correspondent) De gezondheidstoestand van Mgr. Poels, die morgen zijn 80ste verjaardag viert, Is de laatste tijd van die aard, dat de doctor zich 's morgens en tegen de avond van zijn slaapkamer naar zjjn zitkamer mag begeven. Zijn verjaardag zal, mede met het oog op zijn gezondheidstoestand en ook vol gens de uitdrukkelijke wens van Mgr. Poels zelf, zonder enig uiterlijk vertoon gevierd worden. Zelfs de Venrayse fan fare, die hem een serenade had willen brengen, werd afgewezenMen ziet hierin een bewijs van de eenvoud des harten van de voorvechter der katholieke ar beiders. Toen de kardinaal hem korte lings bezocht, verzweeg hij dit zelfs te gen zijn intimi. Venray is trots op de bewoner van „het hoge huis" en ook de doctor zelf heeft zijn hart aan dit mooie oude dorp verpand, maar zijn grote liefde gaat toch uit naar Zuid-Limburg. Zodra zijn ge zondheidstoestand dit toelaat wil Mgr. Poels, zoals hij zelf verzekerde, naar zijn geliefd Zuiden vertrekken. In Venray wordt morgen tot dank een solemnele Hoogmis gecelebreerd. Bij K.B. is de rechter in de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam, mr. E. A. M. Lamers, tijdelijk belast met de leiding van de afdeling Gevangeniswe zen van het ministerie van Justitie onder toekenning van de titel van di recteur-generaal van het Gevangenis wezen bij het ministerie van Justitie onder gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag uit de functie van raad adviseur in buitengewone dienst bij ge noemd ministerie. Door het Centrum voor Staatkun dige Vorming werd in Augustus van het vorige jaar een commissie inge steld met de opdracht, de hoofdlijnen uit te werken van een Statuut voor de Nederlands-Indonesische Unie. De commissie heeft thans haar rapport uitgebracht. De commissie is van mening, dat de Unie behoort te bestaan uit twee souve reine staten, t.w. het Koninkrijk n.s., omvattende Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, en de Verenigde Staten van Indonesië, wier positie geheel gelijkgerechtigd is. De commissie stelt zich. op het stand punt, dat zowel de Unie. als elk harer ieden souverein zal zijn. Ten aanzien van de uitvoerende macht in de Unie wordt opgemerkt, dat zij be hoort te berusten bij de Unie-regering, bestaande uit de onschendbare Koning der Nederlanden en de verantwoorde lijke Unie-ministers. De commissie denkt zich het Unie-kabinet samengesteld voor de helft uit Indonesiërs, voor de andere helft uit staatsburgers van het Konink rijk n.S. Wat de wetgevende en controlerende macht betreft, eist, naar het inzicht der commissie, een democratische op bouw van de Unie zowel volksinvloed op de wetgeving als ministeriële ver antwoordelijkheid van het Unie-kaoi- net. Deze verantwoordelijkheid is slechts te verwezenlijken, wanneer het Unie-kabinet verantwoording schuldig is aan één vertegenwoordigend li- chaarn, als hoedanig de commissie zich een Unie-raad voorstelt, bestaande uit b.v. 30 leden, waarbij de Unie-partners paritair vertegenwoordigd zijn. Vervolgens houdt de commissie zich bezig met het werkgebied der Unie. De commissie beveelt voor de besluitvor ming in het Kabinet voorshands een meerderheid van 2/3 aan. In het concept van de commissie is naast de reeds genoemde organen der Unie tevens gedacht aan de instelling van een Unie-hof, paritair samenge steld, waarbij de regeringen van de partners in verzet kunnen komen tegen bepaalde beslissingen van de Unie-re gering. Tenslotte bevatte het Unie-Statuut een bepaling omtrent de verzekering in beide delen der Unie van de fundamen tele menselijke rechten en vrijheden. Bovendien worde in het Unie-Statuut vermeld het elementair recht van de bevolking van enig gebiedsdeel in Indo nesië, om langs democratische weg te kennen te geven, dat zij haar plaats in de Verenigde Staten van Indonesië op andere voet geregeld wenst te zien dan door aansluiting bij een dér genoemde deelstaten. Toppunt van plichtsgevoel 'Gelegenheid maakt de dief Tegenwoordigheid van geest in dè studio Als het dozijn vol is Een borrel voor de stier Frankrijks rijkste dorp. et recht moet zijn loop hebben. En in Engeland is het nu eenmaal vereist, dat de coroner, een diej ar des gerechts, een onderzoek instelt, guneer iemand dood wordt aangetrof- jl11' In het plaatsje Keyingham (York- g'rel werd dezer dagen epn geheel gaaf ;.,laarnte gevonden van een ir.an uit het ^dzen tijdperk., Bij het geraamte stond zeer oude vaas van grote waarde. De q^beologen zijn het nog niet eens over (j. ^aag, hóé oud het geraamte nu pre- tJ? is- Maar de coroner heeft niet lang lu tijd nodig gehad. Een dode? Wel 1 b moest hij dus een onderzoek instel- Sq haar de doodsoorzaak: geweldpleging of zelfmoord, of toch gewoon ziek te01. ouderdom? Hij moet en zal het Oj^bje van de kous weten en heeft daar. ^■verklaard, dat hij eerstdaags een Van ite zal brengen aan het museum t>i, Kuil, waarheen het skelet is vervoerd, is phcht. I en Zuiden van de Deense grens zul- J. len treinen, toebehorend aan de tje Deense spoorwegen, geen gordijn- te^ hieer hebben. Men heeft geconsta- 'b d dat deze in Denemarken zelf niet, (JF,ri e andere landen wel gestolen wer- Üt,!. De conducteurs hebben opdracht ane r'-'!:n, bij het passeren van de grens Sordijnen af te nemen. J0,t>6Ph Lock zong dezer dagen voor de 2'B-C- „Hoor mijn lied, Violetta". V>rrj w'l zeggen, hij begon-er aan. bij at hij het einde bereikt had viel OQjj auw. xn hetzelfde programma trad U)ci,ef;" koor op. En onmiddellijk nadat 'ehor Was flauwgevallen, sprong een der, 6h Van dit koor naar de microfoon Seiat' bet lied voort, waar Lock het fes CjCb bad. ook het orkest speelde net- fets Geen enkele luisteraar schijnt C°hde erkt- f® hebben van de halve se- Vo 7,ertraging, die door de wisseling Kahdncl' Er heeft tenminste nog nie- e in °""ebeld of een brief geschreven. Lbèhts91'^ verklaarde achteraf, dat hij ^bcle de laatste regels van het lied tot het dragen van de Franse kroon. Hij is dus in beginsel een felle vijand van de republiek. Enige tijd geleden werd'hij voor de elfde maal vader, en wellicht duurt het niet lang meer, dat hij het een twaalfde keer zal zijn. En daarop zitten alle humoristen te wachten. In Frankrijk is het namelijk een eerbied waardig gebruik, dat de President van de republiek peter is van iedere twaalfde baby uit één gezin. Zou de republiek al dus werkelijk nog eens peter spelen voor de monarchie? Veehouders hebben op een landbouw- en veeteelt-tentoonstelling te Wis consin (V.S.) hun wantrouwen uit. gesproken jegens de Engelse koe, die, ge lijk wij hebben gemeld, per dag twee li ter bier dronk en in ruil^geweldig veel melk gaf. Zij willen het nieuwtje niet proberen, maar blijven hun beesten groenvoer, klaver en graan toedienen. Bier is niets voor een koe, vinden zij. Met stieren is het echter heel anders: deze mogen best van tijd tot tijd een slokje van iets hebben. „Een beetje jenever of whisky doet soms wonderen bij een lus teloze. slaperige stier," wist een oude boer te vertellen. ,,Maar pas op, dat je hem niet te veel geeft," Dicht bij Rennes (Bretagne) ligt het rijkste dorp van Frankrijk. Twee duizend mensen wonen er. Bij de inlevering der biljetten van 5000 franc, die hun geldigheid hebben verloren, brachten deze 2000 tezamen 245.000.000 franc op het gemeentehuis. En dat is nog lang niet alles, want de allerrijkste in woners hebben niet in het dorp zelf maar in Rennes ingeleverd. Anders zou. den ze bun buren misschien de ogen uitsteken 16Het werd Eric niet zo moeilijk gemaakt als de eerste keer toen hij in de on deraardse grotten vertoefde. Ditmaal was het geen doolhofdoch één lange gang, die zich door de rotsen slingerde en waaraan geen einde scheen te komen. Terwijl Eric voortliep, dacht hij aan alleswat hem overkomen was en hij vroeg zich af, wat er van de arme Rabor kon zijii geivorden, nadat de dwergen hem hadden weg gevoerd. Dit alles stemde hem somber en juist toen hij zich begon af te vragen of er nog ooit een einde aan deze gang zou komen, zag hij in de verte licht sche meren. Nadat hij nog een eind doorgelopen had, stond hij plotseling in de gang van de groten knipperde met zijn ogen tegen het schèlle daglichtHet uit was Eric alsof een zware last van hem afviel. Met diepe teugen ademde hij déf frisse lucht in. Pijn en vermoeidheid vielen van hem af en plotseling merkte hijaat hij honger had. Eric keek eens om zich heent en zagdat hij op een hoog rots plateau stond. Voor hem strekte zich een diepe vallei uit, aan alle kanten omge ven door hoge bergendie zich als een keten aaneensloten. Het landschap zag er veel vriendelijker uitdan wat hij tot dusver gezien had. En ook heerste hier niet die beklemmende stilte. Hij hoorde het gesjüp van vogelsHij stond er 'juist over te peinzen hoe schoon dit alles was, toen hijver beneden zichtwee menselijke we zens zag aankomen. Geen zeep Geen mes Geen kwast Geen ergernis Vraag Uw handelaar demonstra tie met een Philips electrisch droogscheerapparaat PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS VERKOOP - MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN (Van onze Haagse redacteur) Twee, drie maal hebben wij ons moeten vermannen, doch er zitten nu eenmaal risico's aan het vak, die men er bij moet nemen en zo zijn we dan toch, hoewel bij iedere traptrede, die we verder kwamen, de moed zich al lengs verder had verplaatst van hoofd en hart naar de schoenen, de hotelka mer van „Terminus" in Den Haag bin nengestapt, waar de man verblijf houdt, die in de residentie vandaag aan de dag meer van zich doet spre ken dan Spaak en Trygve Lie een paar weken terug. We zullen U niet langer in het onze kere laten omtrent naam en functie van degene, om wie het hier gaat: het is Dante en zo ooit de „nomen" een „omen" was, dan toch wel hier, want deze zes tigjarige Deense Amerikaan of Ameri kaanse Deen is goochelaar. Dit beroep (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De heer Schmal (C.H.U.), die zich gespecialiseerd blijkt te hebben in de Verenwet, hield de minister gister middag aan het begin van de zitting met eenvariant op Cornells Paradijs de woorden voor „Wie zijn hand eens aan de Kamer gaf is niet zo maar van haar af", doch bij de verdere behan deling van het hoofdstuk „Economi sche Zaken" op de Rijksbegroting bleek, dat prof. v. d. Brink toch op aanmerkelijk lagere temperatuur de soep behoefde te consumeren dan men haar had opgediend: het zijn kalme replieken geworden en alleen de heer Nederhorst (Arbeid) kwam het de be windsman een weinig lastig maken met een tweetal moties de ontstem ming van de communistische heer Koenen over de Poolse „fascisten", die in de mijnen werken, laten we verder maar buiten beschouwing, om dat die toch moeilijk au sérieux te nemen zijn. De heer Nederhorst verlangde van de minister een deviezennota, die een dui delijk overzicht zou geven in de huidige deviezenpositie en een nota over het plan-1948. In de tweede motie werd uit gesproken, dat het voor het verkrijgen van een juist inzicht in de economische politiek gewenst is de beschikking te hebben over groepsgewijze gerangschikt cijfermateriaal van de bedrijfseconomi sche resultaten, behaald in de verschil lende sectoren van het bedrijfsleven. Min. v. d. Brink kon er, wat het ge wenste inzicht in de deviezenpositie ten genoegen van zijn opponent betreft, op wijzen, dat de juist gisteren bij de Eerste Kamer ingediende Memorie van Ant woord al heel wat opheldering geeft en dat het plan-1948 gebouwd moet worden op de deviezennota, zodat de heer Ne derhorst zijn eerste motie introk. Op het stuk van de cijfers over het bedrijfs leven persisteerde de woordvoerder van de Partij van de Arbeid echter; al had den de heer Kortenhorst (K.V.P.) en prof. v. d. Brink er de aandacht op ge vestigd, dat het Directoraat voor de Prijzen reeds over de gevraagde cijfers beschikt. De heer Nederhorst voerde nog aan, dat een grote onderneming ge weigerd heeft haar balans aan deze instantie over te leggen, doch zag zijn motie tenslotte toch verworpen met 44 tegen 28 (socialistische en communisti sche) stemmen. En dan vond er bij de Algemene Be schouwingen nog een kleine schermut seling plaats tussen de heren Suurhof (Arbeid) en Kortenhorst over de be reidheid van laatstgenoemde om het so cialisatie-progr'amma ten uitvoer te leg gen. Dr. Kortenhorst verklaarde, dat ook hij loyaal zal uitvoeren wat daar omtrent in de troonrede en de rege ringsverklaring is vastgelegd, doch als het de heer Suurhof ging om een „po litieke" socialisatie, dan zou hij daar toch zelf voor moeten zorgen Minister v. d. Brink zei over deze kwestie nog, dat men socialisatie slechts dient te aanvaarden wanneer in een bepaald geval vast staat, dat het het enige middel is ter bevordering van het algemeen welzijn. Bij de besprekingen over het Mijn wezen hield de Katholieke woordvoer der Jos Maenen een pleidooi voor de mijnwerkers, wier prestaties alle lof verdienen. Er wordt thans 75 pCt. van de vooroorlogse productie gehaald in Limburg; dit cijfer is hoog, want er Zijn nu minder geschoolde mijnwer kers en bovendien pleegde men voor de oorlog roofbouw op de mensen in de mijnen. Spreker achtte het voorts niet te laat om nogmaals verantwoor de grenscorrecties te bepleiten. Prof. v. d. Brink verklaarde bij de be antwoording van verschillende sprekers die ook hier het socialisatievraagstuk hadden aangesneden, dat het op dit ogenblik inopportuun zou zijn de mij nen te socialiseren, omdat men nog wachtende is op het rapport van de Staatscommissie-Couvée. Dit kan in Juni of Juli worden tegemoet gezien. De artikelsgewijze behandeling van het begrotingshoofdstuk leverde weinig nieuws op. Wij hoorden de heer Moll. (K.V.P.) een betoog beginnen over de tariefsvaststelling in de particuliere zie kenhuizen, doch hij moest halverwege blijven steken, omdat de toegestane spreektijd aanmerkelijk minder elastisch bleek dan hij zich blijkbaar had voor gesteld, de heer Nederhorst repeteerde een klachtenlijstje van het vorig jaar: directeuren van Rijksbureaux, die te venssecretaris zijn van vakgroepen.... De jonge minister bleek ook in dit opzicht de knepen van het vak al aardig te kennen: hfj zegde toe vele dingen nog eens nader te zullen doen onderzoe ken. De heren Haken en Koenen (C.P N.) gaven te kennen, dat zij geacht wensten te worden te hebben tegenge stemd en toen kon men de Excellentie, die voor het eerst, niet eens zijn eigen, begroting had verdedigd van vele zijden de hand drukken. Het Haagse Tribunaal heeft geadvi seerd het vermogen van prof. Schrieke, de voormalige' secretaris-generaal van het departement van Justitie, tot een bedrag van ƒ39.000 te confisqueren. kan een banale klank hebben, maar het is een woord, dat met respect wordt uit gesproken door. eenieder, die deze „ko ning der magiërs" aan het werk heeft gezien in zijn mysteriën-revue „Sim Sala Bim",waarnaar een volle -Zaal avond aan avond beduusd zit te kijken in het Haagse Scala. Na zo'n avond komt ge thuis en ver wondert U, dat bij het weghangen van Uw hoed het pluimvee niet over de kapstok trippelt, Uw vrouw nog over een eierenprobleem praat, terwijl er toch eigenlijk duizend eieren in een stof doek zouden moeten zitten en dat het bed normaal op de grond staat in plaats van door de kamer te zweven. Wij hadden Dante bezig gezien een allerliefste jongedame in een kist door midden te zagen hoofd en voeten heuselijk aan beide kanten er uit ste kend uit een leeg vaatje een flink deel van de zaal van bier te voorzien en een in een kist gestopte juffrouw na enkele tellen in een andere kist langs een kabel uit de nok van het theater te laten glijden. Wij hadden met eigen ogen aanschouwd hoe een argeloós jong mens uit de zaal bij het binnentredeif van een soort badkoets op het toneel, voordat hij goed en wel wist wat er ge beuren ging, van zijn overhemd werd ontdaan, terwijl zijn colbertje aan bleef en we wilden graag het woord van de goochelaar geloven, die in het program maboekje had verklaard, dat dit niets met spiritisme te maken had, maar er broeide toch iets van tegenstribbeling in ons: of je nu van de hond gebeten wordt of van de kat je bent het toch maar kwijt. Dies maakten we ons, op het ergste voorbereid, op om de grote man, die aan het Deense en het Zweed se hof is opgetreden, te interviewen met achterlating van alles, wat ons waarde vol scheen Een Kaiser Wilhelm-gezicht wat ouder dan de foto, die wij iherbij af- drukken, doet vermoeden, heette ons welkom en wij vernamen van de rus tige grijze man met zijn uiterst be heerste gebaren, dat hij, afkomstig uit een artistiek milieu, al op zijn zestien de jaar tot dit geheel aparte vak, of juister deze unieke kunst, zich aan getrokken voelde. Veertig jaren heeft Dante vrijwel zonder onderbre king gegoocheld; in 1927 verliet hij New York en thans is hij op zijn vier de wereldtournée. Italië, Frankrijk.de Scandinavische landen, ons land, Duitsland, Oostenrijk, Tsjechoslowa- kije, Rusland China, India, Zuid-Afri- ka, Australië, Zuid-Amerika, Enge land, Curacao en Japan zagen hem vele malen optreden. Den Haag wordt thans voor de vierde maal bezocht, Amsterdam komt wellicht ditmaal ook nog aan de beurt, doeh Dante toonde ons al weer een telegram, dat hem naar de Verenigde Staten terugriep. Zijn kinderen trokken mee door de gehele wereld en vader goochelde avond aan avond met slechts de rei zen tussendoor als onderbreking. „Maar nu doe ik het toch wat kalmer aan", zegt de man in het .wijnrode shirt en de bont gekleurde das, alsof hij zich verontschuldigen moet: „Geregeld rus ten om fit te blijven". Of er nu nooit eens een truck mis lukt ié, informeren wij. Nee, grote blun ders zijn er nooit voorgevallen; wel ge beurde het soms dat iemand van zijn helpers Dante voert op tournée be halve autoladingen bagage ook twintig „medeplichtigen" mee een onhan digheid beging, doch al pratend slaag de de goochelaar er dan toch wel weer in, de aandacht van het publiek af te leiden. Hier hebben we dan een aanwijzing, hoe we ons met open* ogen hebben la ten bedotten, doch verder is het maar g', een ondankbaar werk, zo'n vraagge sprek niet een goochelaar, want wat u en ik eigenlijk zouden willen weten, het geheim van al was het maar één of twee van zijn trueks, vertelt hij ons toch niet. We kunnen tot slot slechts vragen, wat Dante zelf als zijn beste deel van zijn repertoire beschouwt; want hij heeft er waarschijnlijk een betere kijk op dan zijn toeschouwers! Het antwoord blijkt niet gemakkelijk te geven; dezé mysteriën-revue heeft zijn ernstige trucks en zijn humoristische: beide vindt Dante van belang, doch als hij dan per se een keuze moet doen: de juffrouw, die op een soort divanbed wordt gelegd en dan hoe, ja hoe!, plotseling de lucht in zweeft, is Wel één van zijn meest geliefkoosde voorstellingen. We kunnen het ons indenken, want toen wij dachten het door te hebben: ze werd natuurlijk aan onzichtbare zwarte draden opgetrokken, kwam de gooche laar roet een hoepel-er-om-heen aan tonen, dat het geval toch vrij hing We weten niet, hoe het u zou ziin vergaan, maar tegenover een man. die ieder ogenblik van die rare dingen met je zou kunnen uithalen, voelden we ons toch niet zó op ons gemak als toen 'we diezelfde middag bij een ongevaarlijjc hoofdambtenaar informeerden of er nu werkelijk geen croquetten meer zouden komen in de restaurants. (Van onze correspondent) In de morgen vgji de tweede dag van het congres te Utrecht van de A.N.V.V. sprak allereerst G. Staalman Azn. over de lijnen, waarlangs net Horecabedrijf zich heeft ontwikkeld onder invloed van de veranderingen in het maatschappelijk leven. De so ciale ontwikkeling en de vrijetijds besteding in bredere lagen van het volk hebben het bedrijf een geheel door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 29) „Je bent een feehaaide, Dora.'' Ze kreeg een kleur over die grote gemeen zaamheid en Lang worstelde zich over- ettnd. Janson duwde hem op de bank terug. „Houd u bedaard, professor. Woorden doen niemand pijn. We zullen Warin zo aanstonds wel een beetje opkalefateren. Hij is erg warmbloedig. Misschien ben jij dat ook. Jonge dame. als je behoor lijk aangepakt wordt." Hij bukte zich en legde Warin ook op een bank. Hij nam diens zakdoek, doopte die in het water en wièls" het bloed van zijn gezicht af, ondanks diens verzet. „Stel je niet dwazer aan, dan nodig is, joggie. Kijk, je bent nog al toegeta keld. Miin jongens hebben je een beetj? uit elkaar gedraaid, maar dat komt wel terecht. En zo nodig kan ik je wel met een paar steken aan elkaar naaien.'' Warin had een dielpe snede in zijn wang en zijn jas was vol bloed. Hij moest vechten tegen een opkomende flauwte. Het was een handige zet ge weest met die bovenramen. Daarop had Lang niet gerekend. Warin was woedend over hun nederlaag en de houding, door Janson aangenomen. Het meisje keek de kapitein verontwaardigd aan. „Is het nódig, ons nog langer gebon den te laten?" vroeg Lang. „Jullie hebt onze pistolen immers?" „Voordat ik daar zo zeker van ben, zal ik eerst jüllie hutten eens nazoeken. U bent niet de eerste de beste, profes sor. U hebt me al genoeg verbaasd doen staan." „Er zijn geen andere wapens. Daar geef ik mijn woord op." „Dat aanvaard ik.» En ik wil u ook op woord geloven, als u belooft geen herrie meer te maken, tot we ergens geland zijn. Uw woord en dat van uw dochter." „Ik zal je mijn woord geven, ook voor mijn dochter en voor Warin," zei Lang. „Ik heb geen zin verder te praten, ter wijl ik als een beest gebonden lig." „Het gesprek zal voornamelijk van één kant gevodrd worden," zei Janson 'otweg. „Darvoor waarschuw ik u." Hij maakte handig eerst Lang en daarna het meisje los, dat zich gedroeg, alsof hij een kruipdier was, waarvoor ze zich niet bang wilde tonen, maar welks aanraking ze toch afgrijselijk vond. Toen haar boeien k>s waren, liep zd door de kajuit naar Warin toe. „Wilt u de lamp even opsteken?" vroeg ze aan Janson. Het klonk als een bevel aan een ondergeschikte, niet als een verzoek. Hij lachte in zijn baard en streek een lucifer aan. Dora Lang ging naar haar eigen hut en kwam terug met een verbandkistje, waarna ze Warin's banden edrst losknipte en daarna zijn wond' begon te verbinden. „Ik moest je eigenlijk laten helpen bij het verbinden van Wala," zei Jan son nog steeds te familiair. „Jij hébt hem neergeschoten." „Ik hoop, dat ik hem doodgeschoten heb." antwoordde zij op wraakzuchtige toon. De schipper keek haar met onge veinsde bewondering aan. „Ik heb je altijd vrij hoog geltaxeerd," zei hij. „Maar je bent nog in mijn ach ting gestegen. Geef die kerel een flinke slok rum." Warin was inwendig nog steeds ra zend over zijn machteloze toestand. Nadat hij door Dora handig verbonden was, 1 dronlc hij het glas leeg. dat zi.1 hem aanbood en ging rechtop, zitten. Volgens zijn b-wrrl"g voelde hij zich weet volkomen in orde. „Je doet beter, naar je hut te gaan, lieve kind," zei Lang tot zijn dochter. Dora zag er uit, of ze wilde tegenspre ken, maar ze ging toch naar de deur „Ik zou graag weten, wat u van zins bent met ons aan te vangen?" zo wendde ze zich met haar kin in de hoogte tot Janson. Hü streek langs zijn baard. „Ik ben nog niet tot een besluit ge komen," antwoordde hij tergend. „Ik ben van zins je vader een kansje te ge ven, zijn oude botten en gelsneden beel den op te graven. Wat ik met Warin doen zal weet ik helemaal nog niet. Misschien heb ik wel een heel bijzonder baantje voor hem. En wat jou be treftik heb toch al gezegd dat ik niets moet hebben van een huwelijk." Het klonk vrij onschuldig, maar zijn blik op haar geleek op die van een ser pent. Ze keelk hem strak aan en ging heen. „Schoft!" schold Warin woedend. „Houd je fatsoen, jongmens. Je kunt er toch niets mee béter maken. Lang heeft me ook voor jou zijn woord ge geven. Zorg dus, dat jü je daaraan houdt. Als ik een schoft ben. wat moet je dan wel van Eric denken? Als je voortaan niet wat beleefder met Je mond bent. zal ik je onder zijn speciale beiwaking moeten stellen." Hij zei het rustig, maar de bedreiging was duidelijk genoeg. Lang gaf Warin een veelzeggend knikje. „Je bedoelt 't goed, Warin, maar Jan. son heeft gelijk. We kunnen de zaak toch niet veirbeteren. Welnu, als u be reid bent om te praten „Neem eerst een borrel, professor, 'n Sigaar? Goed." Lang .stak een sigaar op en scheen met smaak te roken. Warin trachtte zich zo goed mogelijk te be heersen. „Als u me verteld had. dat u zeeman was, professor, zou dezé zaak heel- an ders en met veel minder omslag verlo pen zijn. Ik zal u vertellen hoe alles in elkaar zit. Ik kwam naar Papete eigenlijk heel onverwachts en was niet van zins er lang te blijven. Deze schoe ner be/hoorde toe aan een man, die eens mijn vriend was. Maar hij haalde eer- gemene streek tegenover me uit, die me een hoèe boete bezorgde en het verlies van mijn eigen schip, dat vefrbeurd ver klaard werd. Het was een kleine onre gelmatigheid bjj het werven van ar beidskrachten, maar dat doet hier niet ter zake Het duurde nog sl een poosje voordat ik kans kreeg 't hem beltaald te zetten. De gek dacht, dat ik het zaakje uit mijn hoefd gezet had. Hij had aan boord eenstelletje oudgedien den van mijSam. Martin en de kok. ander aanzien gegeven. Het opgevoer de levenstempo deed cafetaria's en snelbuffetten ontstaan. Spr. betoogde, dat er een overkoepe lend orgaan moet zijn tussen Horeca en A.N.V.V. om het vreemdelingenverkeer een volkszaak in de beste zin des woords zoals hij het noemde, met alle middelen te bevorderen. Hierna hield prof. A. Coppé uit Leu ven, lid van het parlement, een met grote belangstelling aanhoorde rede over de betrekking van de Benelux tot net vreemdelingenverkeer. Zowel België als Nederland heeft inkomsten uit het vreemdelingenverkeer nodig om zijn betalingsbalans sluitend te maken. De meeste toeristen komen uit de V S. en uit Z.-Amerika, en waar beide lan den vaak tegenstrijdige belangen heb ben bij productie en economische poli tiek. daar is hier een terrein, waar de samenwerking gemakkelijk is en al di rect vrucht kan afwerpen. De vreemdelingen, die uit de Nieuwe Wereld komen, zullen hun be/.oek nooit lot één land beperken, zodat ge meenschappelijk een intensieve pro paganda gevoerd moet worden. Daar naast moeten de bezoekers door de Benelux-landen naar elkaar toe wor den gekanaliseerd; vooralsnog zullen de vele controles en douanes wel een belemmering vormen. Het congres werd besloten met een ontvangst door B. en W. in het Centraal Museum. Het Haagse tribunaal adviseerde giste ren de N.S.B.-joumalist H. A. Goed hart vroeger o.m. ambtenaar bij het de partement van Volksvoorlichting en se cretaris van Max Blokzijl gedurende zes jaar te interneren. Deze straf zou on voorwaardelijk tot 12 Augustus as. op gelegd worden; voor het overige deel voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3