Hulpverlening voor het eerste jaar De Senaatscommissie stelt een bedrag van 5.3 milliard voor Arabisch congres voor Palestina Zonder Marshall-plan der Spoorwegen er ziet toekomst somber uit Ontketent geen Kulturkampf C.G.D.-rapport niet geheel juist weergegeven De beweging leeft Oude militaire machthebbers weer in het zadel? Weer doden bij schermutselingen Aneta-bericht heeft ongegronde indrukken gewekt Verliezen in Indië Tol hoofd en hart GEEN 500 MAAR 300 SCHEPEN KERK GEDEELTELIJK INGESTORT Lawine van puin en hout te Schijndel West-Java-conferentie .Het weer ONTPLOFFING OP s.s. „LAURENSKERK" Het tracht nu Elba te bereiken ii In een tijdsbestek van tien jaar zal de stoom plaats maken voor electriciteit TSJECH0SL0WAAKS EPISCOPAAT RICHT ZICH MET AANDRANG TOT DE REGERING De publicatie van het C.G.D.-rapport Het rommelt opnieuw in het binnenland van de republiek ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24076 De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse be irekkingen heeft besloten voor te stellen, de eerste termijn van de hulpverlening volgens hei plan-Marshall te beper ken tot twaalf maanden (van 1 April aanstaande tot 31 Maart 1949) en de eerste Amerikaanse bijdrage voor deze iermijn vast te stellen op 5.3 milliard dollar. President Truman had hei Congress verzocht 6.8 milliard dollar ter beschikking te stellen voor len periode van vijftien maan den, aanvangende 1 April aanstaande. Republiek eist annulering ^^eefvlieger verongelukt Het eiland Bali is momenteel verlof-centrum voor de Ne.derlS.ndse militairen. Mariniers kopen pinda's op de fruit-pasar van het prachtige eiland. COMMUNIQUé NEP. REGERING (Vervolg op pag. 3) I Wie de noden goed kent, klaagt niet meer, maar helpt. j BUREAUX VAN RED AC I It EN ADMI.mis IRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon. Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Directeur J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE LEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertent$n eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Een andere belangrijke wijziging, door Be commissie in de voorstellen van het departement aangebracht, is het verwer- Pen van Truman's ^erzock om toestem- Hing voor verkoop of terbeschikking stelling van vijfhonderd Amerikaanse koopvaardijschepen aan de Europese tanden. Inplaats hiervan heeft de commissie Voorgesteld ten hoogste driehonderd Schepen ter beschikking te stellen, en svel schepen voor droge ladingen, die Piet in gebruik zijn. Een belangrijke voorziening in het ontwerp is, dat de financftringscorpora- "e voor de wederopbouw, zodra het Plan-Marshall door het Congress is Aanvaard, gemachtigd moet worden ter stond een voorschot te verstrekken van Oen milliard. Dit betekent, dat het pro- Stam terstond in werking zou kunnen treden na door Huis en Senaat behan deld te zijn, en zonder te moeten wach ten op goedkeuring van de totaal-bedra- Sen door de toewijzingen-commissies van Huis en Senaat. Vandenberg zeide, dat de commissie dopr de voorgestelde beperkingen niet Hging tegen de schattingen van het de partement van Buitenlandse Zaken, en dat men meent, dat 5.3 milliard dollar voldoende zal zijn voor twaalf maanden in vergelijking "met 6.8 milliard voor 15 maanden. Verder verklaarde Vandenberg, dat, naar het inzicht van de commissie, het voordeel van de voorgestelde termijn bekorting hierin was gelegen, dat het nieuwe Congress en de eventuele nieuwe regering zo spoedig mogelijk de gelegen heid zouden krijgen het steunprogram en de ontwikkeling van de uitvoering ervan te bespreken, namelijk in de eer ste weken van de nieuwe zittingspe riode van het Congress, welke in Ja nuari 1949 aanvangt. Het Congress zal dan geplaatst zijn tegenover de realitei ten van het program, en zich kunnen overtuigen van de mate waarin de zes tien landen samenwerken en zichzelf helpen. Het voorstel van de Senaatscommissie is inmiddels geenszins definitief. Het wetsontwerp zal waarschijnlijk per 1 Maart bij de Senaat in behandeling ko men en ondertussen moeten de commis sie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden en het Huis zelf tot een beslissing zien te komen. Senator Vandenberg is Vrijdag met een particulier vliegtuig naar Duitsland vertrokken. De volgende maand zal in Palestina Een nieuw „democratisch congres" zon der verkiezingen gevormd worden, dat de Arabische burgerlijke en militaire Aangelegenheden sal behandelen, aldus tamal Effendi Hoesseini, een neef van Be Moefti van Jeruzalem. Het nieuwe regeringslichaam zal be- staan uit 107 leden, één afgevaardigde v°or elke 20.000 Arabieren, plus alle huidige burgemeesters en voorzitters Van gemeenschappen, die gekozen zijn. De leden zullen benoemd worden door het dagelijks bestuur van het Hoge Ara bische Comité, dat onder leiding .^taat van de Moelfti van Jeruzalem, Hoesseini. Zes Arabieren en drie leden van de *taganah werden gddood en 18 Arabie ren gewond toen de Haganah Vrijdag ten aanval van 'zes uur lanceerde op Brie Arabische dorpen, die gelegen zijn asn de weg naar Tel Aviv. Ondersteund ÖOor zwaar mortiervuur opende de Ha- Sanah de aanval, waarbij 20 huizen wer. Ben opgeblazen. Het. geweld van de ont ploffingen kon in Tel Aviv gdhoord wor- Ben. Een woordvoerder van het Joods Bu- reau heeft het Britse leger er van be schuldigd vier jonge Joden de dood in Bejaagd te hebben. Zij waren gearres teerd. daar zij in het bezit van vuurwa penen waren aangetroffen en werden Het een legerauto,, vervoerd. Midden in Dezer dagen is in de St. Serva- tïuskerk te Schijndel een pilaar en een deel van het dak ingestort. Met donderend geraas kwam het geheel naar beneden, een lawine van puin en hout en een gedeelte der dakbedekking meesleurend. Oe oude St. Servatiuskerk, die tijdens "e oorlog zwaar werd beschadigd, stond ^Hgens restauratiewerkzaamheden ge itel ip de steigers, maar werd nog voor ,e H. Diensten gébruikt. Naar bij onder dek bleek, is in het binnenwerk van "c pilaren een hout-constructie toege- £ast, die door de tand des tijds is aan- 2etast, en daardoor oorzaak werd dat 5e Pilaar de hamerslagen van de arbei- X.ers niet meer heeft kunnen doorstaan. r,P last van de burgemeester is de kerk jHstond gesloten. Naar wij van bouw kundige zijde vernemen, kan er wel een t mee gemoeid zijn, eer ze in zover crsteld is, dat ze weer gebruikt kan j^rden. Op korte termijn zal nu een "kaal moeten worden gevonden om als oodkerk te worden ingericht, hetgeen - cgens de omvang der parochie grote -cuijkheden met zich brengt. j tae Indoesische republiek heeft formele annulering geëist van de i"de West-Java-conferentie, die te- 23 Februari bijeengeroepen is ■i,, vorming van een nieuwe staat est-java felVj0' bekende zweefvlieger Orbert Kron- Og'ela 5tenrfi ker van geboorte, doch in ?eh vi u woonachtig, is gisteren tijdens yiieJfUcht met een motor- en staartloze kden 9? Vleugel verongelukt en over- tehui' De waarnemer redde zich met P van zijn. parachute. de Arabische wijk werden zij echter ge dwongen de auto te verlaten, waar zij overgeleverd werden aan de genade van de Arabieren. Alle vier zijn zü later vermoord in de /^-abische wijk terugge vonden. De Britse legerleiding heelft in verband hiermee een Britse sergeant- majoor in hechtenis genomen. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige i;egen of motregen, In de vroege ochtend nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid-"Westelijke wind. Zachter. Zondag: Zon 7.5817.52, maan 9.5723.53. Maandag: Zon 7.56 17.54. maan op 10.10. Aan boord van het s.s. „Laurens- kerk" heeft zich gistermiddag onder luik 4 eeh ontploffing voorgedaan. Voor zover bekend, werd memand gedeerd. Het schip, dat van Genua naar Alexandrië is vertrokken, tracht nu Elba te bereiken. Toen de ontploffing zich voordeed bevond' het schip zich op 42 graden 35 mi nuten N. en 10 graden 15 minuten O. De „Laurenskerk" is een van de Li- bertyschepen (10.800 ton draagvermo gen). welke de Nederlandse regering in dertijd van Amerika heeft gekocht. Het schip werd door de Verenigde Neder landse Scheepvaartmij. omgedoopt. 28 Januari vertrok het van Rotterdam naar Calcutta, arriveerde 11 Februari te Ge nua en vertrok vandaar op de twaalfde naar Alexandrië. De „Laurenskerk" vaart op de Holland-Bombay-Karachi- lijn. (Van onze speciale verslaggever) „Neen, dank U. Ga Uw gang. Ik rook niet. En wat Uw vraag betreft, laat mij voorop zeggen, dat ik van het Marshallplan geen studie heb ge maakt. Maar dit wil ik wel zeggen: als het niet komt, ziet het er voor Neder land somber uit. En voor de Spoor wegen idem. Zonder het Marshallplan zou ik bijna niet weten, hoe het hoofd boven water te houden." Het was een van die lentemorgens, die deze winter ons zo kwistig geschonken heeft. Buiten in de bomen voor het derde Hgb. hielden de mussen t^paald Ci 18 februari viert H.11.H. Prinses Marijke haar eerste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan is deze joto gemaakt. Prinses Margriet houdt voorzichtig het hoofdje van haar jongste zusje vast. Het Tsjechoslowaakse Episcopaat heeft het volgende memorandum aan de regering gezonden: „Ter gelegenheid van de Bisschops conferentie in de herfst van 1946 werd aan de regering een memoran dum overhandigd, waarin een recht vaardige! en democratische oplossing van de schoolkwestie geëist werd. Tot heden bereikte ons geen ant woord. In Mei van het jaar 1947 werd een resolutie uit het Manifest van de katholieken overhandigd, en ook op deze resolutie kwam geen antwoord. In onze gemeenschappe lijke herderlijke brief legden wij de nadruk op onze bange verwachtin gen, waarmede wij de voorbereiding van de nieuwe schoolwet volgden. Ook op deza brief kwam geen ant woord. Wij wagen het daarom nogmaals te schrijven, en wel op dit wellicht laatste ogenblik. Wij erkennen de noodzakelijk heid van een schoolhervorming en be grijpen opk de voordelen van een ge meenschappelijk schooltype. In dit op zicht laten wij het woord aan de vak lieden. Doch uit liefde tot ons volk en de staat bezweren wij al diegenen, die besluiten moeten: I. In het belang van de democratie en met inachtneming van de werkelijke wil en wens van het grootste deel der Natie: vernietigt door de i\et niemands vrijheid van geloof en overtuiging, die tot nu toe nog steeds door wetsbepalin gen gewaarborgd is. Verbreekt geen plechtige beloften, zoals zij in Kaschau en door de hoogste instanties gegeven en bekrachtigd werdén. 2 Brengt in de "heden ten dage zo ernstige internationale toestand onze Staat, die wij trouw zijn en blijven, niet als democratie in discrediet bij het bui tenland.' Bedenkt, hoe de vijandelijke propaganda iedere gelegenheid, welke zich aan haar voordoet, benut en zich zal inspannen, om de kloof tussen on6 en de Slowaken te verbreden. Gij neemt, een grote verantwoordelijkheid op u! 3. Ontketent geen Kulturkampf, die na het van kracht worden van de wet ondanks alle beloften zou moeten ont branden. Wij mogen niet zwijgen, an ders zouden wij de Natie verraden, die onder de innerlijke spanning moreel en cultureel onbeschrijfelijk zou lijden. Vernietigt de vruchten van zovele of fers niet, die met bloed bezegeld zijn; de offers van de gefolterde martelaren, die leden en stierven voor de binnenlandse vrede en ons aller welzijn. De bij de wet ingestelde school van het gemeenschappelijke type zou beant woorden aan de allernoodzakelijkste on derwijsbehoeften zij moet evenwel niet verbonden zijn met een onderdruk king van de geloofsvrijheid. Wij hopen, dat onze oproep niet zonder resultaat zal blijven." een zangooncours e& hier in de werk kamer van ir. F. Q. den Hollander, president der N. V. Nederlandse Spoor wegen, zorgde de zon voor een joyeus spel van licht en schaduw. Hij was van achter zijn bureau op ons toegekomen. Hij had ons de hand gedrukt en na een diepe zucht gezegd: u moet mij maar een beetje op temperatuur proberen te brengen, want ik ben wat vermoeid. Ik heb zorgen. Welpu, die taak bleek eenvoudiger dan ze scheen. Nauwelijks hadden we het doel van onze komst een inzicht te ver krijgen over het belang van het Marshall" plan voor onze Spoorwegen met enkele woorden aangeduid, of ir. Den Hollan der nam de draad van het gesprek van ons over. Eerst nog moeizaam, bijna omzichtig formulerend, doch allengs gretiger en sneller zijn woorden kiezend ging hij op de materie in, Daarbij on derbrak hij zichzelf telkens. Hij keek dan even het hoofd gesteund in de behaarde rechterhand op naar de grote blinde kaart aan de wand, waarop alle spoorlijnen stonden aangegeven, als verwachtte hij daarvan inspiratie en ideeën. „Kijk eens", zei hij ongeveer, „de toestand van het rollend materieel, noch die van de baanbeveiliging voldoen aan redelijke toekomstverwachtingen. Daarin moet dus voorzien worden. Maar voor die voorzieningen hebben wij staal nodig. Staal, waar tenslotte onze hele economie op draait. En nu is het plan-Marshall m.i. onze enige waarborg, dat in deze behoefte althans redelijkerwijs zal worden voorzien. Daarom dat ik dit plan volstrekt nood zakelijk acht. Want weet U wel, wij zijn nu klaar met de electrificatie van de lijn UtrechtArnhemNijmegen, op 1 Mei ook met die van UtrechtAm sterdam en Den DolderBaarn. Maar wij kunnen ze nog niet eens berijden, want we hebben geen materiaal. Waar om hebben wij geen materiaal, omdat we geen staal hebben! Dan moet U dit bedenken. De helft van ons materieel bestaat bijna uit Duitse wagens, ook die moe ten een keer terug. De bezettingsauto riteiten vragen voortdurend. Wat dan? Hoe zè te vervangen? Uiteraard willen wij daarvoor de Nederlandse Industrie inschakelen. Zeker. Niemand behoeft zich daarover ongerust te maken. Werkspoor is m.i. als locomotieffabriek al te lang stiefmoederlijk bedeeld. Maar op het ógenblik is onze industrie met haar productie sinds ,de bevrijding al weer een jaar achterop geraakt. Daarom, dat ik op de vraag of ik hele locomotieven en rijtuigen uit Amerika wilde hebben gezegd heb: Ja graag. Geef me een hoeveelheid overeenkom stig de jaarproductie van onze Ne derlandse industrie. Dan is de achter stand ingehaald en niemand geschaad. Want en toen haalde ir. Den Hollan der papier en potlood en ondersteunde zijn theorieën met grafieken en over zichten dit hoop ik, dat de tendens is van het Marshall-plan. Dat men ons eerst eindproducten zal leveren, dan langzamerhand naarmate onze industrie op peil komt, meer halffabrikaten en grondstoffen. Want daar gaat het om, weet tl, er moet een juiste wisselwerking ont staan. Nederland moet die producten maken, waarvoor het economisch het meest aangewezen is en daarom zul len wij onze industrie moeten uitbrei den. Eerst dan zal het Marshall-plan succes hebben, wanneer wij niet lan ger bedelaars zijn, maar kunnen be talen wat wij kopen en daarom is naast deze grotere industrialisatie in het kader van de Benelux, waarvan ik een groot voorstander ben, een in tensieve economische samenwerking met de Verenigde Staten een eerste eis. Dat meen ik en dat dit voor mij niet alleen theorie maar ook prketijk is, dat hebt U kunnen concluderen uit de oprichting van een 3-tal Ameri kaans-Nederlandse industrieën, waar in ik de hand heb gehad. Deze gedachte, dat het Marshall-plan zeker niet op de eerste plaats het be langrijkste is als gift en geschenk heeft ir. Den Hollander in het vervolg van ons gesprek nog nader voor ons uitge werkt. Dat was toen hij de kwestie van onze nationale potentie en de kracht en de mate van ons dienstbetoon aan. de orde stelde. Hij heeft daarbij betoogd aan de hand van statistische gegevens, dat voor een goede nationale huishou ding noodzakelijkerwijs 1.1 millioen Nederlanders direct productief werk- IR.. F. Q. DEN HOLLANDER zaam moeten zijn. „Dus", vervolgde ir. Den Hollander, „niet zoals U en niet zoals ik". Direct productief. Dit is op het ogenblik met zo. En daarom zeggen wij, nuchtere apen, zorg er «voor. dat dit aantal bereikt wordt. Dat is de eerste voorwaarde voor ons herstel. Welnu, het Marshallplan en dat is m.i. zijn grootste verdienste kan daarbij helpen. Het kan al die belem meringen ais grondstoffen- en machi negebrek wegnemen, die nu het berei ken van dit aantal direct productie ven in de weg staan. (Vervolg op pag. 3) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen in Indië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. P. H. KOOLEN, uit Breda, ge sneuveld 2 Februari 1948. Sold. J. C. P. W. PETERS, uit 's-Graven- hage, overleden ten gevolge van oor logsverwonding 4 Februari 1948. Serg. A. BAKELAAR, uit Rotterdam, overleden 6 Februari 1948 tén gevolge van oorlogsverwonding 15 December 1947. Kon. Ned.-Indisch Leger: Serg. infanterie S. P. BUIK, uit Rot terdam, gesneuveld 2 Februari 1948. Jav. sold, infie SAMSIDI, uit Ned.- Indië, gesneuveld 29 Januari 1948. Mad. sold. 2e kl. infie DJONI, uit Ned.-Indië, gesneuveld 31 Januari 1948. De Koninklijke Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. De regering deelt het volgende mede: In verband met de persberichten van Aneta-New York betreffende mededelingen, welke door een woordvoerder van de Commissie voor Goede Diensten tegenover jour nalisten zouden zijn gedaan en waar op de Nederlands-Indische regering onder voorbehoud heeft gereageerd, stelt de Nederlandse regering er prijs op het volgende te verklaren; Een aan haar, na onderzoek te New York, uitgebracht rapport heeft geconstateerd, dat de bovengenoem de berichten over een persconferen tie, welke de bedoeling had infor matieve vragen te beantwoorden zonder daarover te publiceren, op een aantal gewichtige én belangrijke punten onjuist zjjn. Deze berichtgeving moest zowel aanleiding geven tot het opkomen van twijfel aan de onpartijdigheid van de Commissie voor Goede Dien sten, als volkomen ongegronde in drukken wekken, zoals reeds in de reactie der Nederlands-Indische re gering tot uitdrukking is gekomen. Truman heeft gisteren de Commissie voor Goede Diensten ontvangen. Hij heeft het aftreden van Graham, dat ef fectief wordt na voltooiing van de aan bieding van het rapport aan de Veilig heidsraad, aanvaard en Dubois tot op volger benoemd. Graham is benoemd tot bijzonder raadsman aan het depar tement van Buitenlandse Zaken in In donesische aangelegenheden. Aneta-New York heeft heden de volgende verklaring gepubliceerd. „De persafdeling van de Verenigde Naties heeft Aneta- er op gewezen, dat de beschouwingen van de Com missie voor Goede Diensten over Indië. vervat in het Aneta-telegram uit Lake Success van 12 Februari j 1. bedoeld waren als „background"- informaties voor correspondenten en dat deze niet mochten worden toe geschreven aan de Commissie ais zodanig. Aneta drukt hiermede zijn spijt uit Qver dit misverstand.'' Van Zeeland en Kirby treden even eens af. Van Zeeland verklaarde aan Aneta dat hij zo spoedig mogelijk naar België terug: zou keren om het werk voor „Verenigd Europa" te hervatten. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt, staat de komst van jhr. Van Vredenburgh, die Maandag in Nederland wordt verwacht, in ge nerlei verband met de berichten omtrent uitlatingen, die een woord voerder van de Commissie voor Goede Diensten te Lake Success zou hebben gedaan (Van een bijzondere medewerker) In een verdoken hoekje in de zaal "za ten we dezer dagen tg genieten van een praatje-voor-de-vuisf-weg van een KjV.B.-bestuurder. Mannen-broe ders" zo luidde ongeveer zijn betoog, „laten we er goed om denken, dat er eep sterk onderscheid is tussen orga msatrt en beweging. We hebben nu wel vaak de mond vol over het feit, dat het leden tal van de K.A.B. naar de 300.000 loopt, maar dat zegt mij n6g niets. Natuurlijk is het van grote betekenis dat we ook door de macht van het getal een. sterke beweging zijn geworden. Dit zegt iets, wanneer we invloed willen oefenen bij overheidsinstanties. Of je daar spreekt namens 100 of 300.000 man. dat maakt een heel verschil. Doch in de naam van de Katholieke Arbeiders Beweging ligt toch eigenlijk een brok dynamiek: het duidt er op, moét er althans op duiden, dat welhaast 300.000 mensen ergens voor in beweging zijn. En niet alleen deze 300.000. maar denkt eens even aan de vrouwen van al die georganiseerde man nen, denkt aan de zonen en dochters uit hun gezinnen, dfe vaak'over die be weging horen praten, er iets van lezen, dikwijls misschien er op mopperen, omdat vader zo vaak weg is. in elk geval in wier gedachten die beweging leeft. En om terug «te komen op het verschil tussen organi satie en beweging, een organisatie zou men kunnen vergelijken met een schone en ingewikkelde machine. Zolang dat ding daar staat, moet je er niet op rekenen dat er ook maar het kleinste schroefje uit te voorschijn zal komen. Neen, daar moet eerst een bepaaide grondstof in gebracht worden en vervolgens is er de hand en het oog van de vakman voor nodig, om de machine in beweging te brengen en te leiden. De machine is een hulpmiddel, een erg belangrijk hulpmid del, maar d&arom blijft het toch een middel De beweging is hoofdzaak. Die brengt tenslotte de producten voort. Als we nu de K.A.B. ook eens vergelijken met zon machine, bestaande uit 300.000 on derdelen, die n b. stuk voor stuk voorzien zjjn van eigen hersens en een eigen wil, dan is het zonder meer duidelijk, dat die hele „machine" niets betekent wan neer elk „onderdeel" niet zijn eigen functie goed vervult. Als we de verge lijking doortrekken, dan zou ik het ideaal van de beweging de groUdstof, de leiding van het bestuur het wakend oog van de vakman willen noemen. Er was de laatste paar jaar wel een beetje het gevaar aanwezig, dat de „onderdelen" te veel als volgt redeneer den: We betalen iedere week een knappe contributie en hebben daarmede cms aandeel in de beweging wel bijgedragen. Mis, mannen-broeders, volslagen mis. Daarmee is de machinerie niet in bewe ging gebracht. Veronderstelt eens, dat zo de leden van een voetbalclub redeneer den:'Wij betalen onze contributie en gaan dan Braaf aan het lijntje staan te kijken wat de vijf mensen van het be stuur, die wel goede bestuurders, maar misschien helemaal geen goede voetbal lers zijn, in de strijd tegen het concur rerend elftal er van terecht brengen. Wedden, dat ze hun match verliezen? Als we op het ogenblik kunnen spreken van een arbeidersstand in Nederland die meetelt, die gerespecteerd wordt, niet om de macht van het getal, maar omdat hij respectabel is, dan komt dat omdat duizenden zich moeite hebben gegeven zich geheai in de idealen van de bewe ging in te werken, zich ontwikkeling eigen te maken, zich om het eens def tig te zeggen de aristocratie van de geest eigen te maken. En de wijze waarop dit gebeurde was zo simpel meestal. Zij wilden Zichzelf zijn, zij bouwden hun eigen instellingen, schre ven hun eigen vak- en dekbladen vol, organiseerden cursussen,, werkten aan hun godsdienstige verdieping, bouwden een sanatorium, rusthuizen voor vrouwen en kinderen, stilhtten commerciële on dernemingen, kortom, toonden bezieling en brachten daardoor wat tot stand. Ziet ge, dat hadden we nooit kunnen bereiken wanneer het werk was overge laten aan het bestuur alleen met mede werking van een zeer kleine kring nij- veren. Nu moeten we vanavond eens met elkaar afspreken dat de laatste sporen van onverschilligheid, die de laatste jaren te veelvuldig in de beweging voorkwa men, moeten worden uitgewist. Ik ga M daarom nog een paar dingen vertellen over de activiteiten van de komende maanden." (Telegrafisch van onze correspondent in Indonesië) Vrijdagavond laat kwam een repu blikeinse regeringsverklaring, die w)el zonder precedent z»l zijn. Met epig omhaal van woorden werd daarin een decreet van Soekarno herroepen. Deze verklaring zou wellicht in de verdrukking kunnen komen naast die van de Indische regering, maar zjj is het waard, dat ze in het volle licht gesteld wordt. In het betreffende decreet, het eerste van dit jaar, ontbond Soekarno de op perste leiding van het T. N. I. en de verenigde staf van de gehele strijd macht en stelde daarvoor in de plaats een nieuwe generale* staf onder het mi nisterie van defensie. Kennelijk lag het in de bedoeling de grondslag van de legerleiding beter in handen te krij gen. De nieuwe chef van de staf werd aircommodore Soeriadarma, die geen fa- naticus is met kolonel Simatoepang, die door de laatste onderhandelingen bekend werd, als plaatsvervanger. éf Thans meldt men, dat dit besluit onofficieel was en per ongeluk gepu bliceerd, maar verder ook. dat de in houd ervan herzien zal worden. Toch was dit besluit reeds getekend door Soekarno. Dit wettigt de veronder stelling. dat - oude militaire macht hebbers in de republiek erin zijn ge slaagd, om ondanks alles weer in het zadel te klimmen, ja, dat zij het ge wonnen hebben van degenen, die de (jj nieuwe koers wilden inslaan. Hoezeer het in het binnenland ver der rommelt blijkt uit het bericht, over de oprichting van een nieuwe socialis tische partij waarin de beide linkse mi nisters in het kabinet Hatta, die als partijloos waren toegetreden, alsmede Sjahrir, een rol spelen. Sjahrir speelt zelfs een leidende rol. Het standpunt van non-coöperatie met Hatta's kabinet dreigt een scheuring in de linkervleu gel teweeg te brengen. Zal zij nu ver der afbrokkelen? Of komt zij krach tiger in de oppositie? Het is nog een vraagteken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1