Vier leden van Curacaose delegatie treden uit t Onverdiende aanvallen op C.G.D. Ned. m.s.Delta" vaart te Londen tegen „Batterseabrug" Kapitein bekneld in stuurhut; ventilatoren van dek geschoven Bankbiljetten voor doelman Ook in België roeren de communisten zich C i) Zolang vertrouwen niet hersteld is Onverantwoordelijke berichtgeving de oorzaak TOTSTANDKOMING VAN POLITIEKE OVEREENKOMST PRIMAIR Bemanning van „Nieuw Amsterdam" weigerde uit te varen Poging tot omkoping te Eindhoven Regering zal tegen de stakers met gestrengheid optreden AMERIKA MOET AANVAL Organisatie van de verdediging TEGEN PLOTSELINGE PARAAT ZIJN De toekomst van West-Duitsland r Controle op het Griekse leger bureaux van redactie en administratie: Tot hoofd en hart VERGADERT DE U.N.O* TE PARIJS? Den Haag is te duur Amerika's betrekkingen met Spanje 15at- Poging tot ontvoering Daarna vorming van interim-regering SCHEEPSBOTSING BIJ 1JMUIDEN Gevolg van onderzoek door douane Burgerlijke mobilisatie afgekondigd Het weer BROEKMAN WINT 5000 METER TE HAMAR Sovjet-Unie zal de genomen besluiten niet erkennen BAANDAG 16 FEBRUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24077 RONDE-TAFELCONFERENTIE WAANZINNIGE TRACHT TE MOORDEN ®ver het aftreden van Franco wordt niet gesproken ïïmmm Dr. BEEL: VAN MOOK ANTWOORDT HATTA Nog zes maanden? Een „Rubens" ontdekt? Laurenskerk op sleeptouw (Vervolg op pag. 4) Classificatie van gemeenten „ZUIDERKRUIS" "MORGEN TE ROTTERDAM Eisenhower waar schuwt voor atoomperiode Wie blij kan zijn, ook al nijpen de zorgen, die heeft iets goeds in de wereld gedaan. SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mUtlmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubb.el tarief. Omroepers 16 cerrts per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentl&n eventueel zonder opgave van sedenen te weigeren. In de eerste openbare vergadering van tie Ronde Tafel-conferentie beeft een Oordvoerder van de delegatie der An tillen, mr. S. W. van der Meer, medege deeld, dat vier leden van zijn delegatie •tiet zullen deelnemen aan de conferen tie voordat het vertrouwen door daden t hersteld. Vóór de aanvang der confe- *et»tie hadden zjj van de Nederlandse 'egering omtrent feitelijke hervormin gen zekerheid willen verkrijgen. Bij Wen bevestigend antwoord zouden zij in °Ddracht van de staten van Curasao zich Voorlopig van de conferentie terugtrek ken. Mr. Van der Meer nam het woord na tie opening der vergadering door de Voorzitter, minister Jonkman, die de betekenis van de conferentie nogmaals ^hetste. Het viel dadelijk op, dat de keren C. A. Eman, E. Jonckheer en J. E. ^fausquin van de delegatie der Neder- tindse Antillen ontbraken. De delegatie van de Nederlandse An tillen, aldus mr. Van der Meer, heeft Van de Staten van Curasao een op bracht ontvangen. Deze opdracht houdt til, dat de delegatie vóór de aanvang tier conferentie van de Nederlandse Re- Sering zekerheid dient te verkrijgen brotrent enkele feitelijke hervormingen, til geval van niet volledig bevestigend jjntwoord werd opgedragen, te ver klaren, dat dit een dermate grote te- leurstelling veroorzaakt, dat alle be sprekingen overbodig zijn- Deze opdracht kan men een vreemde Juridische figuur vinden, men kan haar tinmogelijk achten ofschoon het be langrijk is. of de gedelegeerden zich tiaaraan wensen te houden. Men kan ook wel iets voelen voor de hihoud van de feitelijke wensen en met '^achtneming van de bestaande vor ken en procedures aan de vervulling tiaarvan beginnen te werken. Maar in beide gevallen mist men the point. Mr. Van der Meer zeide vervolgens, tiat de goodwill in Nederland niet vol- tioende is. Naar zijn mening is er al te veel betoogd en bleven daden achter wege. De bevolking der Antillen zou levens in grote ongerustheid verkeren. Men wil thans feiten zien en vóór de Aanvang der conferentie'bepaalde resul- In Lake Success is vandaag een rap- Port gepubliceerd over het resultaat van tie reis van Trygve Lie voor het kiezen van de plaats, waar de aanstaande alge mene vergadering van de V.N. zal wor- tien gehouden. In dit rapport wordt de keuze beperkt tót Parijs, Brussel, Den en Genève. Over 's-GrsfVenhage wordt gezegd, dat •ti deze stad speciaal voor de vergadering Vergaderzalen zouden moeten worden kebouwd.en de acommodatie moeilijk zou tijn. Sommige delegaties zouden onder gebracht moeten worden in Scheve- mngen, Amsterdam en Rotterdam. In Parijs zou het Palais de Chaillot file nodige vergaderzalen, commissie kamers en bureauruimte kunnen bieden. Jr® Hotel- en communicatie-faciliteiten tim goed. >,Het voorgestelde vergadercentrum in ftiussel zou meer dan 6 kilometer van tiet stadscentrum verwijderd zijn. In Genève zijn alle faciliteiten voor tiet houden van de vergadering aanwezig 'ti het Volkenbondspaleis, doch de af gevaardigden zouden gedeeltelijk in genève en gedeeltelijk in Lausanne boeten worden ondergebracht. De extra-kosten voor het houden van ge vergadering in de genoemde steden ïf orden geschat op 1,089.000 dollar voor genève en Parijs. 1.173.00Q dollar voor j?russel en 4.500.000 dollar voor 's Gra- enhage. Omstreeks negen uur heeft Zondag morgen in een volkslogement te Hoofd dorp een dubbele moordaanslag plaats phad, die gelukkig nog tamelijk goed afgelopen. In een vlaag van waanzin ?ti verstandsverbijstering heeft de 38- jtiige K. D. te Hoofddorp twee in het jtigement verblijvende heren met een aangevallen en dusdanig bewerkt, «at de een daarna direct naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem {ti°est worden vervoerd, terwijl de ander Or plaatse is verbonden, j De dader, die volgens een arts ontoe rekeningsvatbaar is, heeft zichzelf bij de °Iitie aangemeld. b.Hader vernemen wij, dat de heer P. jtiutn, het slachtoffer dat naar de Deo .'vervoerd, het naar omstandigheden tielijk wel maakt. Amerikaanse regering heeft Spanje v&n op de hoogte gesteld, dat het ^eden van Franco niet langer als JOrwaarde wordt gesteld voor een endschappelijke verhouding tussen kei 'tie landen. De heeft aan de Spaanse minister lv,~c Amerikaanse chargé d'affaires Cul- tson Binnenlandse Zakeni Artajo, ver- u ard, dat de verbetering der betrek ken is te verwachten, indoen le. de tiwans° economie meer vrijheid zal ge- keid 2e" het Politieke leven meer vrij en zal krijgen; met pame als burgers, Mch met vreedzame middelen verzet te ^en het regime, niet langer door wMolitaire gerechtshoven worden ge- blftist; 3e als er grotere persvrijheid mogelijkhied van een lening aan 'tits van circa Kn kik milliard dol- ^°rót, onder de genoemde voorwaar- tevens onder het oog gezien. taten bereiken. Zolang men daartoe de mogelijkheid niet aanwezig ziet, is elke conferentie in deze vorm zonder zin. De goodwill der Antillen moet thans zwaar der wegen dan die van de Nederlanders. Hierna verliet de afgevaardigde Van der Meer de vergadering: slechts vier van de acht Curacaose gedelegeerden bleven over. De heer Buiskool onderstreept terstond hierna, dat de Surinaamse delegatie haar eisen niet lager stelt,' dan de delegatie der Antillen. Het enige verschil, aldus spr., is, dat de af gevaardigden van Suriname niet hun deelneming aan deze conferentie afhan kelijk hebben willen stellen van de on middellijke idefacto-wijzigingen. Vervol gens ging spr. uitvoerig de voorgeschie denis dezer conferentie na. Duidelijk moet worden begrepen, dat thans 5 jaar na de koninklijke belofte, Suriname nog steeds onjler verouderd, koloniaal, regiem staat. Spr. waar schuwt ervoor, dat men niet de grond wetswijziging moet afwachten alvorens de hervormingen in de West te effec tueren. Gaat men van deze gedachte uit, dan heeft deze conferentie geen zin. De nieuwe staatsorde zal moeten worden bepaald door overleg en com promis. Daarom nemen wij, aldus spr., aan dat overleg deel. Maar zulk een staatsorde kan niet als geschenk van de Staten-Generaal per grondwet worden bepaald. Suriname is graag bereid tot overleg, maar Nederland mag zich niet vastbijten in traditie en verouderd be stel: en Suriname leeft onder zülk een verouderd bestel. Men zie de liefde van Suriname voor Nederland en Oranje niet aan voor ab solute trouw. Factoren van massa- psychologische aard kunnen van enor me betekenis worden: „Wat Nederland in de laatste jaren in Suriname aan goodwill en vertrouwen heeft verloren, is niet gering". Dezer dagen werden twee vriendin netjes op de Hogeschoorweg te Venlo door de bestuurcfcr van een passerende auto aangesproken met de mededeling, dat zij zich zo laat niet meer op straat mochten bevinden. Een in de auto zit tende jongeman, die een uniformpet droeg, gaf zich uit voor politieman en sommeerde de meisjes in de auto te stappen en mee naai het politiebureau te gaan. De kinderen merkten op de Maasbrug echter, dat de auto de rich ting van Blerick insloeg Zij trachtten de aandacht van voorbijgangers te trek ken, maar hierin slaagden zij niet, te meer daar de „politieman" hen in hun bewegingen belemmerde. De individuen reden door Blerick in de richting Maasbree. Zij toonden aan de meisjes armbanden en andere sieraden, die zij zouden krijgen, als ze mee naar België gingen. De meisjes hadden eindelijk geluk toen er drie wielrijders nader den, waarop de onverlaten zonder meis jes verder wegreden. Van de helling van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, is het dubbel- schroef motor-vracht, en passagiersschip „Arendskerk" te water gelaten. (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens een onderhoud, dat wij heden morgen hadden met dè minister-presi dent dr. L. J. M. Beel inzake het Aneta- telegram over de te New York door de Commissie voor Goede Diensten gehou den persconferentie ter toelichting van het door de Commissie ingediende rap port aan de Veiligheidsraad, verklaarde de minister-president ons, dat hij men selijkerwijs de zekerheid heeft, dat noch de heren Graham en Kirby, noch enige andere woordvoerder van de Commissie iets gezegd heeft wat hun bevoegdheden overschrijdt, en evenmin iets, dat het vertrouwen in de correctheid van hun handelwijze in hun officiële functie kan schokken. Dr. Beel sprak het vermoeden uit, dat de pers, indien zij over de in formaties zou kunnen beschikken, die hem ten dienste.staari, eveneens van oordeel zou zijn, dat het verslag van de correspondent van Aneta een onjuiste en daardoor tendentieuze weergave van de uitlatingen van de woordvoerders der Commissie bevat. Voorts wees de minister-president er op, dat de correspondent van Aneta de enige Nederlandse journalist was, die de persconferentie heeft bijgewoond. Hij was tevens de enige van de aanwezige journalisten, die een verslag heeft door gegeven ter publicatie en hij was tevens de enige, die blijkbaar de indruk heeft gekregen, althans heeft gerapporteerd, dat de heren Graham en Kirby in hun Naar Aneta verneemt, heeft Van Mpok thans geantwoord op de brief van Hatta, inzake de deelneming van de republiek aan de interim-rege ring. Naar Aneta meent te weten, wordt in dit antwoord met nadruk verklaard, dat de vorming van een interim-regeringvoor geheel Indo nesië, waarover de brief van Hatta spreekt, eerst kan geschieden na het tot stand komen van een politieke overeenkomst. Voorts wordt er op gewezen, dat de republiek zelve de zes politieke suggesties van de Com missie voor Goede Diensten aan vaardde met het voorbehoud, dat de republiek eerst aan de interim-re gering zal deelnemen na onderteke ning van zulk een overeenkomst. De brief van Hatta werd, zoals reeds gemeld, niet in handen gesteld van de Delegatie van het Koninkrijk. De brief wijst er verder op, dat de re publiek met dit standpunt instemde in haar brief van 25 Januari aan de UNO. Het New-Yorkse bureau van Aneta heeft naar aanleiding van het com muniqué van de Nederlands-Indische regering met betrekking tot de ver klaringen van de C.G.D. medegedeeld, dat het de fout in de wijze van publi catie van de verklaringen betreurt, doch- zich zijn oordeel, voor wat be treft de juistheid van de inhoud van het bericht, hangende de uitkomst van zijn eigen onderzoek in deze zaak, voorbehoudt. Een communiqué van de Commissie voor Goede Diensten maakt o.a. bekend, dat volgens de laatste ontvangen gege vens, thans 24.000 republikeinse „com battanten" uit de door de Nederlanders bezette gebieden zijn geëvacueerd, ter wijl er nog 1000 op transport wachten. Enkele loslopers daargelaten, is West- Java thans, wat de T.N.I. betreft, ge- evacueerd. Gezaghebbende Nederlandse krin gen verwachten,, dat het wel zes maanden kan duren, eér een defini- In een museum in Yorkshire meent men een „Ru eens' ontdekt te hebben. Een als verplaatst persoon in Engeland aangekomen Let, die een doek van an derhalve meter in het vierkant aan het reinigen was in een museum te Huil, bracht namelijk de woorden „Jeruza lem" en, daaronder, de signering „Ru bens" op het doek te voorschijn. De betrokken restaurateur is van mening, dat dit doek een authentieke Rubens is, daterend van 1615 en voorstellende „De bestraffing van koning David", tieve politieke oplossing gevonden is voor het Nederlands-Indonesische conflict, dat reeds zijn derde jaar is ingegaan-, meldt U. P. Men waarschuwde in deze kringen ronduit voor een te groot optimisme ten opzichte van de Indonesische kwestie en men kwalificeerde een dergelijke op vatting als een „dwaasheid". „De wereld wordt op het ogenblik gesuggereerd, dat een regeling elk moment tot stand kan komen", aldus deze bronnen. „Dit is een standpunt, dat geen rechtvaardiging vindt en slechts tot teleurstelling kan leiden". uitlatingen zijn afgeweken van de objec tieve houding, die van hen kan worden verwacht. De Nederlands-Indische regering, aldus dr. Beel, heeft het door haar uitgegeven communiqué op zeer deugdelijke gron den herroepen. De minister-president voegde hieraan toe, te betreuren, dat een naar zijn overtuiging onverantwoordelijke berichtgeving de oorzaak is geweest van onverdiende aanvallen op de Commissie voor Goede Diensten voor welker arbeid en opoffering hij, de minister-president, nogmaals zijn waardering wilde uitspre ken. In het afgelopen weekend hebben zich verschillende scheepsongelukkên voorgedaan. Het Nederlandse motor-vrachtschip „Delta" is Zondagmiddag, bij het af zakken van de Theems, in Londen, in hotsing gekomen met de „Battersea brug". De 31-jarige kapitein Hendrikus Oosting liep bij dit ongeval verwondin gen op aan keel en hals en zijn beide armen zijn gebroken. Hij is opgenomen in het St. Stephenshospitaal, waar hij een operatie heeft ondergaan. Zijn ver wondingen zijn ernstig, maar geven op het ogenblik geen reden tot bezorgd heid. De vrouw van de kapitein kreeg tengevolge van het ongeval een zenuw schok. Toen de „Delta" stroomafwaarts dreef, 'stond de kapitein op de buiten gewoon hoge brug van zijn schip. Tij dens de botsing raakte hij in de stuur hut bekneld. De commandobrug liep averij op- De ventilatoren werden van het dek geschoven en het roer raakte onklaar. De „Battersea-brug" werd licht beschadigd. Zaterdagavond is benoorden IJmuiden het 4790 brt. metende Engelse vracht schip „Beckenham" tengevolge van de zware mist in aanvaring gekomen met de Duitse coaster „Methan". De beide schepen raakten elkaar dadelijk na de aanvaring uit het oog. Het Engelse schip heeft zijn reis naar Hamburg voortgezet, waaruit de gevolgtrekking moet worden opgemaakt dat de bemanning op zee de averij heeft kunnen herstellen. De „Neeltje Jacoba". die uitgevaren was om het Duitse schip te zoeken, keerde later met het schip terug, dat opgepikt was en op sleeptouw genomen door de Nederlandse coaster „Deo Duce". De „Methan" heeft zware schade aan de boeg opgelopen en zal vandaag op- stomen naar Amsterdam, waar het ge repareerd zal worden. Omtrent het ongeluk kan nog worden gemeld dat de „Beckenham" en de „Methan" recht op elkaar invoeren, waar bij de sterke neus van het Engelse schip die van het Duitse vaartuig veel schade toebracht. Vrijdag geschiedde te Baltimore een aanvaring met een Nederlands schip. Het Ned. m.s. „Zonnewijk", groot 7240 b.r.t. is Vrijdag, even nadat het met een lading voor Rotterdam bestemde kolen van Baltimore was vertrokken, ter hoogte van de achtersteven aangevaren door het Amerikaanse s.s. „Tivives". De „Zonnewijk" is naar Norfolk gegaan om de schade te laten opnemen, maar de omvang daarvan is vermoedelijk niet van genoegzame betekenis om de reis naar Europa niet voort te zetten. Voorts is Zondag het Engelse s.s, „Teespool" komende van Antwerpen, groot 7174 ton bü Vlissingen aan de grond gelopen. Met behulp van vier sleepboten is het schip losgetrokken en heeft de reis naar Bremen voortgezet Betreffende de ontploffing op de „Laurenskerk" ter hoogte van de Tyr- rheense kust meldt het Italiaanse pers bureau „Arsa" dat het schip op een mijn gelopen is. De „Laurenskerk" is door vier Italiaanse sleepboten op sleeptouw genomen. In radio-berichten wordt niet van slachtoffers gesproken. Het laatste bericht dat door de haven meester van Livorno aan Associated Press werd medegedeeld luidde: „Het schip is goed drijvende in een kalme zee, op ongeveer 400 meter afstand van Kaap Brigantino op het eiland Pianosa en wordt door de sleepboten naar Genua of Livorno gesleept. 1 Volgens mededeling van de zijde van de HollandAmerika Lijn weigerde de bemanning van de „Nieuw Amsterdam" Zaterdagmiddag om drie uur, kort voor het vertrek, uit te varen, tenzij de di rectie de verzekering zou geven, dat goederen, die de bemanning vermiste vermoedelijk »Is gevolg van een onder zoek door de douanerecherche zouden worden vergded. Na met de vertrouwens mannen van de bemanning bijeen te zijn geweest, gaf de directie va® de H.AA. een getekende verklaring af, die werd aanvaard, zodat'het schip ongeveer drie uur later kon "uitvaren. De wildste geruchten deden Zondag in Eindhoven de ronde, over een hoogst onsportief en onverkwikkelijk incident dat zich heeft afgespeeld rond de «wed strijd EindhovenSittardse Boys. Ont daan van alle franje en sensationele bij komstigheden, komt de zaak hierop neer, dat aan de Eindhovense doelman Van Veghel een aanzienlijke som geld is aangeboden, wanneer hjj zich bereid verklaarde in de twee wedstrijden, die nog tussen Eindhoven en de Sittardse Boys moesten worden gespeeld, zóveel doelpunten door te laten, dat deze wed strijden daardoor ten gunste van de Sit- tarders werden beslist. Onze Eindhovense sportcorrespondent wist ons Zondagavond te melden, da' dit aanbod Vrijdag 6 Februari aan Vai Veghel was gedaan. Toen deze vroeg welk bedrag men daarbij op het oog had, kreeg hij ten antwoord, dat indien de Boys deze wedstrijd zouden winnen, elke speler f 1000 zou krijgen en dat er dus voor Van Veghel ook wel een der gelijk bedrag op kon overschieten. De Eindhovense doelman, die het deed voorkomen alsof hij op het aanbod in ging, verklaarde echter dat hij er niet mee accoord kon gaan? wanneer het geld (^Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De sociale conflicten hebben, zoals wij reeds eerder berichtten, tot grotesta kingen geleid. Achtereenvolgens werd het werk neergelegd door een groot deel der mijnwerkers en daarna door het personeel van de gas- en electrici- teitsdiensten. In de loop van Zaterdag hebben de stakingen zich plotseling nog uitgebreid tot de posterijen en de post- chequedienst in Brussel. Deze uitbreiding van het conflict op een moment, waarop men redelijkerwijs verwachten mocht, dat er een oplossing gezocht en gevonden zou worden, is "aan leiding geweest voor de regering om haar standpunt nauwkeuriger te bepa len. Dit is gedaan bij monde van minister van Acker in een verklaring aan de pers en later in een uitvoerige toespraak door de radio. Hierin wordt de aan dacht. gevestigd op het feit, dat een po litieke beweging, met name de commu nisten, de toestand tracht uit te buiten. De regering was op de hoogte van het feit, dat reeds sedert lang door de par tij voorbereidingen werden getroffen om in België een zelfde actie in te zetten als in andere landen. Vrijdagavond heb ben de communisten een belangrijke vergadering gehouden en werd besloten gebruik te maken van alle moge lijke middelen om algemene stakingen te provoceren. Zo trachtte men een tramstaking te forceren voor Dinsdag. Dat de posterijen begonnen zijn, is te wijten aan het feit, dat het communis tische elemënt hier zeer sterk vertegen woordigd is. De regering stelt de communisten dan ook formeel verantwoordelijk voor de uitbreiding van de stakingen, maar stelt zich tegelijkertijd daartegen te weer door tpepassing van de wet op de burgerlijke mobilisatie. Zij, die op de gas- en electriciteitsdiensten Maandag het werk niet hervatten, zullen gerech telijk worden vervolgd. De brie venbestellers en ambtenaren bij de posterijen, die Maandag niet op hun werk zijn, zullen als ont slagen beschouwd worden. Het uitbreken van de staking bij de posterijen en de namens de regering af gelegde verklaring schijnen echter een gunstige uitwerking gehad te hebben. Zonijag is njet alleen alles rustig ge bleven,, maar kon men bovendien een herneming van het werk constateren, zij het dan ook slechts gedeeltelijk, bij de posterijen en de gas- fen electrici teitsdiensten. De algemene nationale centrale, die het syndicale organisme is vat. de openbare diensten,' heeft una niem tegen de staking gestemd op een Zondagmiddag gehouden vergadering. Het heeft zich bovendien met krach tegen de politieke manoeuvres van de communisten verzet. Hetzelfde is ge beurd op een vergadering van de mijn werkerscentrales van Charleroi en Na men. Men mag dus wel zeggen, dat Zondag een goede dag geweest is voor de regering en een kwade voor de communisten. hem pas na afloop van de wedstrijden zou 'worden uitgekeerd. Daarop kreeg hij de toezegging, dat hij reeds vóór de wedstrijd een uitbetaling tegemoet kon zien. Intussen maakte Van Veghel de zaak aanhangig bij zijn bestuur. Bij een van de bestuursleden heeft hij toen een num mer in Sittard opgebeld volgens de inlichtingen van onze correspondent het nummer van een der Boys-functionaris sen waar hem op zijn vraag werd ge antwoord, dal de betaling vóór de wed strijd in een Eindhovens café zou ge schieden. Op het vastgestelde tijdstip begaf Van Veghel zich inderdaad naar de aangedui de plaats en nam daar aan een tafeltje .plaats. In zijn nabijheid bevond zich onopvallend een bestuurslid van Eindho ven met twee rechercheurs. Na enige tijd liet iemand zich door de ober Van Veghel aanwijzen, kwam vervolgens op de doelman toe en overhandigde hem een bedrag van f 150 in bankpapier, met de belofte, dat hij na de wedstrijd het restant zou ontvangen. Op dat moment evenwel vervoegden oik de Eindhoven- functionaris en de beide rechercheurs zich aan Van Veghel's tafeltje, zodat de man, die Van Veghel had trachten om te kopen, of eventueel als tussenpersoon had gefungeerd, op heterdaad werd be trapt. Tot zover het verhaal van onze cor respondent. De minister van Sociale Zaken heeft het initiatief genomen tot bet instellen van een commissie, waarin naast een vertegenwoordiger van het ministerie van Binnenlandse Zaken onder meer sociaal-geogra fen en -economen zitting zullen heb ben en die tot taak zal krijgen op wetenschappelijke wijze het vraag stuk der gemeentelijke classificatie i® studie té nemen. Er wordt met kracht gewerkt aan een technische herziening, in zeer nauwe samenwerking met de vertegenwoordi gers der tot het overleg toegelaten vak organisaties. Verwachting tot Dinsdagavond: Weinig bewolking en droog weer met morgen lange perioden van zon neschijn. Meest zwakke, naar Zuid- Oostelijke richtingen draaiende wind. In de nacht bijna overal lichte vorst. Overdag temperatuur oplopend tot minstens enkele graden boven het vriespunt. Zon 7.54—17.55, maan 10.27—1.18. Tijdens de Europese schaatskam pioenschappen te Hamar, heeft onze landgenoot Kees Broekman een prach tige prestatie verricht door een over tuigende zege op de 5000 meter. Op de 10.000 meter werd hij bovendien derde. Een verrassing was vooral het rijden van de Nederlandse debutant Van der Voort, die op de 5000 meter van Lan- gedijk won en daardoor vierde werd. Op de 10.000 meter werd hij vijfde. In het totaalklassement bevinden zich drie Nederlanders onder de eerste tien. Broekman werd vijfde, Langedijk ne gende, Van der Voort tiende. Woensdagmiddag arriveerde de „Nieuw Amsterdam" om drie uur 'aan de Wil- helminakade te Rotterdam, waarna de bemanning zich aan wal begaf. Om vijf uur verscheen de douanerecherche aan boord, ten einde een onderzoek in te stellen in de verblijven van de beman ning, zonder dat zjj daarvan aan het kantoor van de H.A.L. mededeling deed. Vijfhonderd kastjes, waar de leden van de bemanning hun kleren en andere eigendommen bergen en die afgesloten waren, werden opengebroken, zodat een aanzienlijke schade ontstond. De douane recherche verliet daarop het schin, alleen de wachtsman mededelend, dat er een onderzoek was ingesteld en de kastjes open waren. Donderdagochtend ont dekte personeel van de H.A.L. de schade en ten einde de bezittingen der beman ning veilig te stellen, werd alles naar een hut overgebracht, die daarna werd afgesloten. Toen in de loop van de dag de bemanning weer aan boord kwam, ervoeren velen dat hun bezittingen niet compleet warqn. Van verschillende hun ner ontbrak de gehele dienstgarderobe. Voorts heeft de directie verklaard bij de regering een' verzoek te zullen in dienen, om een dergelijk optreden van de douanerecherche voortaan te voor- komfen. Wie zich aan de diefstallen heb ben schuldig gemaakt, kon nog niet worden vastgesteld. Tot zover de mededelingen van de HA.L. Inmiddels vernemen wij van do zijde der douanerecherche, dat het on derzoek aan boord in verband stond met het vermoeden van smokkel. Bjj het doorzoeken der kastjes werden 55000 si garetten in beslag genomen. Het ss. „Zuiderkruis" wordt, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, Dinsdag 17 Februari 's avonds te Rot terdam verwacht. Aan boord bevinden zich circa 1200 demobiiiserenden. onder wie het eerste bataljon van het regiment stoottroepen, 300 mariniers en 120 man L..E.K. De officiële ontvangst zal geschie den Woensdagmorgen 18 Februari te 8.30 uur. De ontscheping begint 9 uur. Generaal Dwight Eisenhower, voor malig opperbevelhebber der Geallieer den in Europa, heeft de V.S. gewaar schuwd paraat te zijn, teneinde aan een eventuele plotselinge aanval in de „atoomperiode'' het hoofd te kunnen bieden. Deze waarschuwing is vervat in een rapport betreffende zijn werk zaamheden als chef van de generale staf van het Amerikaanse Leger. In het rapport wordt de minimale sterkte van de Amerikaanse grond strijdkrachten op 1.300.000 man geschat Om deze strijdmacht in stand te hou den, zo gaat het rapport verder, moet de algemene dienstplicht ingevoerd Op 19 Februari zal te Londen de drie- landen-conferentie over de toekomst van Duitsland beginnen. Het eerste punt der agenda zal zijn bespreking der rechten, die aan de Benelux-landen toe komen. Naar het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken meedeelt, heeft de Sovjet-Unie door middel van een di plomatieke nota te kennen gegeven, dat zij de besluiten, die genomen zullen worden op de drie-landen-conferentie, niet zal erkennen. Vertegenwoordigers van de Benelux- landen zullen aan de besprekingen te Londen deelnemen. België, Nederland en Luxemburg hopen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk de stel lige verzekering te krijgen, dat alle stappen voor de economische wederop bouw van Duitsland ook garanties tegen de wedergeboorte (ran Duitsland als mi litaire macht zullen bevatten. De volgende punten worden behan deld: I Duitslands deelneming aan het plan-Marshall; 2 de controle van de ge allieerden ten opzichte van de produc tie van Ruhr-kalen en staal; 3 voorko ming van het ontstaan van een nieuwe Duitse militaire (nacht; 4 administra tieve maatregelen in West-Duitsland. worden, een verdedigingsorganisatie in het leven geroepen worden en plannen gemaakt worden voor een volledige mobilisatie van de Amerikaanse in dustrie- Voorts zou in het kader van een veiligheidsprogram op korte termijn een militair apparaat ontwikkeld moe ten worden, waardoor het Amerikaan se vasteland en de omliggende bases verdedigd konden worden en van waaruit ingeval van een aanval on middellijk een tegenaanval zou kunnen worden ondernomen. „Vele millioenen stedelingen, die niets produceren van hun eigen voed sel. zouden binnen een paar weken sterven, indien het verkeersnet ver nield werd. De zware industrie zou niets meer kunnen doen als Pittsburgh, Birmingham In Alabama en het Gary- gebied in Indiana verwoest werden. Ons nationale leven zou verlamd zijn als Washington, New York en enkele andere centra plotseling aangevallen werden. Wij zouden nauwelijks verder kunnen leven als bacteriën de graan oogst van een jaar zouden vernielen." Generaal Eisenhower herhaalde nog maals zijn instemming met het alge mene militaire oefenplan voor de Ame rikaanse jeugd, dat thans behandeld Wordt in het Congress. „Waneeer in de naaste toekomst het voorgestelde plan aanvaard wordt, moe ten wij onze traditionele houding tegen over de kleine strijdmacht van beroeps militairen herzien en koers zetten naar een algehele reorganisatie van de ci viele aanvullende delen van het .leger" verklaarde hij. De hoofden van de Britse en Ameri kaanse militaire missies zullen voortaan rechtstreeks een stem hebben in de strijd tegen de guerilla-troepen en bij beslissingen over de samenstelling van het Griekse leger. De Griekse regering heeft nJ. medegedeeld, dat de Britse generaal-majoor Rawlins en zijn Ame rikaanse collega Livesay voortaan lid zullen zijn va'n de Griekse verdedigings- raad, i.p.v. waarnemers, zoals tot nu toe. X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1