STAD EN OMGEVING Gekke Gerrit" gaf zich uit voor hoofd van de S.D. Natuurschoon in Aerdenhout ernstig bedreigd 7axi? Bel 13000 Burgemeester stal 's nachts konijnen van zijn buurman... Zonodig proces tegen de Staat Dertiende Boekenweek TH. M. HOOGt Beruchte Haarlemmer gedagvaard AGENDA- Taxi?BelI.2.3.4.5 MUNbl-JuS Provinciale begroting Noord-Holland Vijftien jaar geëist Marshall-plan, Benelux Aruba en Ronde-Tafel conferentie Ronde-Tafelconferentie DINSDAG 17 FEBRUARI 1948 l'AGINA 2 A. Allard begraven Nieuwe onderdirecteur bij N.Z.H. „Panneman" in arrest Burgerlijke Stand MEVR. MENSINK VERLAAT DE RAAD K.A.B. Kring Noord „St. Antonius" HOCKEYPLANNEN R.K. Schaakclub „H.W.P." ZANDVOORT DISTRIBUTIENIEUWS HEEMSTEDE Veertien zakken meel verloren Katholiek Thuisfront BLOEMENDAAL Van ouds he't Raedthuis komt vrij 'ilS VLEESJVi C\£Ll)K. BESOMMINGEN Opmerkingen en vragen van Statenleden DE MOEILIJKHEDEN VAN DE ARBEIDERSJEUGD Enquête wordt ingesteld PROV. ZIEKENHUIS Moeilijkheden met sanatorium DE ZAAK-„KARE Nationale Monumenten- Commissie Verjaardag Prinses Marijke Aanbesteding Gala-première in de hoofdstad DE WEGEN IN DÉ HAARLEMMERMEER Klachten in Prov. Staten Lange rij v. d. Goes van Naters> wil minister vragen stellen MOORD TE MAURIK VRIJ VASTE MARKT LAATSTE NIEUWS Denkbeelden over de Unie OngecorriOeeï Zoals wij reeds in een deel van onze vorige oplage meldden, is de heer T. M. Hoog, directeur van de N.V. Van Tuber- gen's Bloembollen- en Zaadhandel en een bekende figuur in de bollenwereld, overleden. Der heer Hoog werd te Diemen gebo ren, bezocht later de Hógere Handels school te Haarlem en kwam daarna in het bedrijf van zijn ooms. de heren Van Tubergen, waar hij zich met' groot enthousiasme wijdde aan de veredeling van de bolgewassen. Zo was de firma in het bezit gekomen van Irissen uit Klein- Azië en Mesopotamië. Door kruising met in Nederland bestaande "soorten wist de heer Hoog nieuwe, zeldzame exemplaren te verkrijgen. Van zeer grote betekenis voor de culturen zijn de Hollandse Iris sen, die de bekwame vakman eveneens door samenvoeging van enkele soorten won. Hiervan worden thans enorme hoe veelheden gekweekt, omdat zij door de grote edel gevormde bloemen en de lange stevige stengels prachtig materiaal voor snijbloemen leveren. Voor de algemene handel misschien van niet zo'n groot be lang, doch voor de liefhebber van zeer grote importantie ziin de Regelio-cyclus- Irissen, waarmede de heer Hoog op een tentoonstelling te Londen een ware sen satie verwekte en voor niet minder dan drie soorten met een getuigschrift eerste klasse werd beloond. Voorts heeft de thans overledene met succes gewerkt aan de gladiolus, de narcissen, nyacin- ten. tulpen en vooral de fresia's, waar in hij vele soorten, de ene nog kleuriger en fraaier dan de andere, heeft weten te kweken. Gistermorgen werden in de parochie kerk van O. L Vrouw Hemelvaart te Heemstede de Uitvaartdiensten gehou den voor A. H. Allard, in leven een be kend industrieel in IJmuiden. Pastoor Van Noort droeg de plechtige Requiem mis op. waarbij hij geassisteerd werd door rector Allard, een neef van de overledene, en kapelaan Ruiter. Het koor zong op stemmige wijze de Gregoriaan se Requiemmis onder leiding van de Organist, de heer Schneider. Op de be graafplaats Sint Barbara in Haarlem- Noord geschiedde de teraardebestelling. De absoute op het kerkhof verrichtte rector Allard. In de vacature van onderdirecteur bij de N.Z.H., die ontstaan is na de benoe ming van de heer J. J. Jurrissen tot tweede lid van de directie, is benoemd ir. N. A. Bogstra, die tevens zijn functie als chef van de technische dienst blijft uitoefenen. De laatste tijd opereerde er in Den Haag een man, die, wanneer hij be merkte, dat de bewoners van een huis afwezig waren, bij de buren aanbelde onder voorwendsel een gerepareerde pan te hebben af te geven. De gefin geerde reparatiekosten wendde hij ten eigen bate aan. Deze „panneman," de 38-jarige J. B. A., is thans gearresteerd. Hij heeft zijn truc ook bedreven in Delft, Voorburg, Leidsendam, Wassenaar en Haarlem. Van Zaterdag 21 tot en met Zondag 29 Februari houdt de Vereniging Haar lem in het gebouw De Hoofdwacht aan de Grote Markt een tentoonstelling van prentbriefkaarten, die afkomstig zijn uit de verzameling, die de heer W. P. J. Over- meer indertijd aan de vereniging heeft geschonken, aangevuld met kaarten uit het gemeente-archief. De tentoonstelling is in bovenstaande week dagelijks ge opend van 2 tot 5 uur. Voor Amitiés Catholiques Frangaises spreekt <je heer Maxime Chastaing Don derdag 19 Februari, des avonds 8 uur in het meisjeslyceum Sancta Maria over „L'homme dans le théatre Contempo rain". Jiswalda van Ittersum, sopraan, en Willy Meeuwisse, piano, zullen Donder dag 26 Februari een concert geven in het Concertgebouw te Haarlem. Uitge voerd woiiden werken van Wolf, Schu bert, Strauss, Fauré, Satie, Lesur, Pij per en Delannoy. Op verzoek van de Haarlemse politie la te Amstelveen de 38-jarige schilder F. J. K. uit Hengelo gearresteerd, die er van wordt verdacht enige tijd ge leden ingebroken te hebben in een phar- maceutische fabriek te Haarlem, bij welke gelegenheid 1000 werd ont vreemd. De politie heeft een 51-jarige fabrieks arbeider aangehouden, die voor 100 al zijn distributiebescheiden heeft ver kocht. Bovendien schijnt hij nog bon kaarten van zijn huisgenoten te hebben verhandeld, want by het partytje be vonden zich/ toeslagkaarten voor een as. moeder. Maandag 23 Februari houdt de heer M. René Huyghe, conservator van het Louvre, om 8 uur in het Frans Hals museum voor les Conférences Frangaises een causerie over de kunstenaars Ver meer en proust. In het weekblad Handelsbelangen van 18 Februari 1948 wordt o. a. opgenomen de crediteureniyst in het faillissement van de Stichting Haarlems Technische School te Haarlem, vermeldende een passief groot ƒ9071.33 en een actief van ƒ581.33. Onder auspiciën van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem, zal Monique Haas Vrydag 20 Februari, des avonds om acht uur. een piano-recital geven in de Gem. Con certzaal. Het programma bevat werken van Bach, Hindemlth, Mozart en Ravel. Dinsdagavond om vyf minuten vóór acht zal pater J. Hutjens O.E.S.A. een vijfminutentoespraak houden over de derde lyn van de raaiodistributie ten behoeve van de Woensdag te houden certificaten-actie voor het Dammonu- ment. GEBORENM A. Rozenhartvan de Spreng z; M. E. WittenbergHettelingh z; E. O. B. WiersWilschke z; W. A. G. BijlSchouw z; R. A. van LuijnVer baten z; H. M. Sinnigede Geus z; T. J. C. HoogerbeetsScheffer z; M- van der LindeSteen z; G. A. H. BuijsBleeker d; T. M. de WitRuijg d; M. G. Schweitzer—Tomms d; J. Hel derHulsebosch d; E. Kuiperkohier d; A. J. BlommaerGruyters d. OVERLEDEN? R. Kraakman 72 j; F. Marijnissen 74 j; A. M. Berggren—Bakvis 67 j; J. van Katwyk 4 d. Wegens huishoudelijke omstandighe den heeft mevrouw MensinkHooger beets, die als lid van de P.v.d.A.-fractie in de Haarlemse gemeenteraad zitting had, als raadslid bedankt. Indertijd werd zij lid van de Nood- raad en later werd zij gekozen in de definitieve raad. De gezondheidszorg mocht zich altijd in haar bijzondere be langstelling verheugen. De heer Van Eijsden zal haar opvol gen. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam zijn drie beruchte Haarlem mers uit de bezettingstijd, Slot, Neder- koorn en Verschoor, gedagvaard. De eerste twee zullen Donderdag 19 Febru ari en de laatste een week later voor het Hof moeten verschijnen. De zaak tegen Slot zal bij verstek be handeld worden, daar deze enige maan den geleden kans heeft gezien uit Fort Penningsveer te ontvluchten. Nederkoorn was de man, die op 11 Februari 1941 met de W.A. het Mono- pole-theater in Zandvoort binnendrong. Op grond van het feit, dat er zich Joden in de zaal zouden bevinden, dwong hij toneelspelers en publiek de zaal te ver laten en, mishandelde hij verschillende personen'. Evenals Slot wordt hem ten laste ge legd, dat hij samen met leden van de S.D. in de nacht van 31 Januari 1943 lijsten heeft opgesteld van mensen uit Haarlem en omgeving, die felle anti's waren en die als repressaille-maatregel gevangen genomen moesten worden. Dit kostte het leven van een tiental Haarlemmers, die op 2 Februari zonder pardon werden neergeschoten. De voormalige hoofdinspecteur Ver schoor. die later tot corpschef in Delft werd benoemd, wordt ten laste gelegd, dat hij zijn medewerking heeft verleend bij het opstellen van lijstèn met gijze laars. Verschillende van zijn arrestanten heeft hij aan de Duitsers overgegeven ten gevolge waarvan zowel te Haarlem als in Delft menig goed Nederlander het leven moest laten. In het kader van het winterprogram- ma „Réddend Christendom door Vader" belegt het bestuur van kring Noord een mooie avond Woensdag 18 Februari, des avonds acht uür precies in het Club huis aan de Raadhuisstraat. De wel- eerw. heer H. W. Agterof komt spreken over het onderwerp „De man in zyn huweiyk." Een by zonder accent wordt aan deze avond nóg verleend door het optreden van de „Damiaatjes", een koortje onder leiding van mej. Leonie Molkenboer, hetwelk bdstaat uit dertig meisjes van het Lyceum „Sancta Ma ria.» Op de dezer dagen te Haarlem gehou den ledenvergadering van de afdeling Haarlem van de R.K. Bond van Ëlec- trotechnische Werkgevers „,St. Anto nius" heeft ide voorzitter Joh. G. Sprayt, na een voorzittersperiode van ruim 22 jaar, zijn functie oyergedragen aan de op deze vergadering nieuw gekozen voorzitter, de heer H. Meeuwenoord, terwijl de aftredende secretaris en pen ningmeester wederom zijn herkozen. De vele waarderende woorden aan 't adres van de scheidende voorzitter getuigden van het vele werk, door hem in de loop der jaren voor de afdeling gedaan. De nieuwe loon- en vacantia regeling werd ook besproken, terwijl aan het slot der vergadering kapelaan Huhe de leden-in kernachtige be woordingen aan spoorde hun lidmaatschap der Katho lieke Organisatie in de ware zin te be leven en anderen rot de organisatie te trekken. De RKSV Vitesse te Castricum heeft het plan opgevat, de hockey-enthousi asten in de gelegenheid te stellen deze tak van sport, welke zy meestal slechts op de middelbare scholen konden be oefenen, nu te gaan bedrijven in katho liek vereenigingsverband. Het ligt in de bedoeling met deze vereniging mede te dingen in d competities van de Kon Ned. Hockey Bond. In Castricum zelf telt deze tak van sport, door te geringe bekendheid,' niet voldoende beoefenaars om een elftal met reserve» samen te stellen en daar om doet Vitesse een beroep op alle hockeysportbeoefenaars in de omliggen de plaatsen, die met dezelfde moeiiyk- heden zitten, om gezameniyk een R.K. hockeyvereniging op te richten. Ad- haesiebetuigingen aan de heer N. van Balen, Brakenburgstraat 30, Castricum De uitslagen van de gespeelde wed- wedstryden waren: Groep 1: A. Hablous—P. Stam 1—0; L. StevensJ. de Lange 10; Th. v. ©schB. Spoor 10. Groep 2: P. v. DeyzenJ. Reeuwijk VuJ. v. d. BergM. v. d. Berg 01; G. v. d. Stoop—H. v. d. Velde 0—1; M. VermeerJ. Hompes 10; H. v. d. Vel deJ. A. v .d. Berg 10; M. Vermeer— J. Lippus Vi—y?. Groep 3: B. Over dijkW. Vos.se 01; A. KomenTh. de Looze 'A'4; M StevensB. Goedemans 0—1; Th. Schoor!A. «Komen 10; J. Meyer- -Th. de Looze'AVk', B. Overdijk3. Goe demans 0—1; A. KomenB. Overdijk 1—0. Bioscopen: Rembrandt: Mildred Pièrce (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Operet te-liefde (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 U-; Luxor: Fantasia (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Fantasia (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 8.15 u.; City: Tus sen twee vrouwen (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Danny Boy (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 17 Februari: Concertgebouw: Volksconcert H.O.V., 8 uur. Woensdag 18 Februari: Stadsschouwburg: Ned. Toneel met „Schipper naast God", 8 uur. Concertgebouw: Jazz-avond verzorgd door „Hot Club de France", 8 uur. DAG EN NACHT AMSTERDAMS CHE RIJTUIG MU, (Adv.) Woensdag 18 Februari Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) rest O, Pa t.m. Pet. 8.3012.15 en 24.45 uur. Overveen (Domi) L—O, 9—12.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160) 912.15 uur NNi en 24.30 uur rest N. Maandagmiddag te half twee reed een zwaarbeladen vrachtauto van de firma R. J. Wentzel's Graan- en Meelhandel op de Cruquiusweg en moest nabij het gebouw voor Openbare Werken een on verwacht scherpe bocht maken om een handwagen te ontwijken en op de Heemsteedse Dreef in de richting Haarlem te komen. Door deze on verwachte manoeuvre ging de lading werken met het resultaat, dat veertien zakken meel van de wagen gleden, zonder dat de bestuur der er iets van merkte. De bestuurder zet te koers naar Haarlem, doch gelukkig was er iemand, die de wagen bij de Blauwe Brug inhaalde en de verbaasde bestuurder op de hoogte stelde. Binnen het half uur was de wagen weer op de Cruquiusweg en de chauffeur laadde vervolgens de zakken op op om (Op nieuw de lastige bocht te nemen, dit maal niet op twee wielen en verdween daarna in de richting Haarlem. Thans is ook bij de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart op het Valkenburgerplein een lectuurbus geplaatst ten behoeve van Katholiek Thuisfront in deze pa rochie. Zij wordt in de belangstelling en de zorg van dit gedeelte van Heem stede warm aanbevolen. In verband met een beslissing van het Directoraat-Generaal voor Bijzondere Rechtspleging, waardoor met ingang van 1 Juli de Stichting Politieke Delinquen ten geen financiële steun meer voor het ebruik van hotel „Van ouds het Raedt- uis" krijgt, is de Stichting genoodzaakt met ingang van bovengenoemde datum het tehuis voor e3f-politieke delinquen ten te sluiten. Men heeft nog geen beslissing genomen voor het probleem, waar de tegenwoor dige bewoners gehuisvest moeten wor den. (Adv.) IJMUIDEN, 17 Febr. Stoomtrawlers IJm. 11 f 10.670.—, IJm. 95 f 10.540.—, Dm. 4 f 9.960 IJm. 15 f 17.500.—, IJm. 45 f7.140.—, Motorlogger Kw. 159 f 620.De aanvoer be stond heden uit 70 kisten tarbot en tong, 250 kisten schol. 120 kisten schar; 300 kis ten schelvis, 370 kisten kabeljauw. 10 kis ten koolvis, 90 kisten wijting, 1250 kisten verse haring, 50 kisten diversen. De haring- prijs bedroeg heden f 10.50 tot f 3.40 per 50 kg. In de afdelingen van dë Provinciale Staten van Noord-Holland, die de be groting van 1948 behandelden, werd o.a. gesproken over de salarissen van Ged. Staten. Indien dit college niet zelf met het voorstel komt om zijn jaarwedde gelijk aan die van Zuid-Holland te ma ken zullen enige leden met een dergelijk voorstel in de Staten-zitting komen. Opgemerkt werd, dat 13 pet. van de gehele begroting aan subsidies wordt uitgegeven. Gevraagd werd, wat de Ged. St. zul len doen bij het gouden regeringsjubi leum van H. M. de Koningin. Overleg werd daartoe gevraagd tussen het se niorenconvent en het dagelijks bestuur der provincie. Belanghebbenden zijn niet gediend van de provinciale fruitteeltbedrijven. Wat hebben deze sinds 1936 aan de provincie gekost? Men is nu financieel vastgelopen en het particuliere initiatief wordt te hulp geroepen om de zaak weer vlot en rendabel te maken. Waarom is wederom f 100.000 uitge trokken voor de economisch-technolo- gische dienst. Er is nog een Saldo van f 150.000 en het gebrek aan materialen verhindert vèel werken aan te pakken. Waarom moet f 28.000 aan salarissen uitgegeven worden? Over het algemeen was men niet tevreden over deze dienst, maar ook werd opgemerkt, dat hij een belangrijke taak heeft bij liet stichten van bedrijven en bij de industrialisatie van het platteland. Het particulier ini tiatief schiet hier tekort. De planologische dienst werkte veel met details. De samenwerking met de gemeentebesturen zou veel te wensen overlaten. Men wenst een overzicht van de tijd, die deze dienst nodig heeft ge had om zijn adviezen gereed te maken. De provinciale dienst Wederopbouw en volkshuisvesting is in feite een rijks dienst. Men zou het beter vinden hem werkelijk provinciaal te maken, omdat dan grotere invloed op de materiaal toewijzing te verwachten is. Het is niet juist, dat de gezondheidszorg over twee gedeputeerden verdeeld is. Bijna vierhonderd vertegenwoordigers van de afdelingen van de Kath. Arbei dersjeugd in het Bisdom Haarlem heb ben hun diocesane raadsvergadering ge houden in 't St. Josephsgezellengebouw aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Besloten werd o.m. een enquête te hou den om op de hoogte te komen van de moeilijkheden van de arbeidersjeugd. Ook aan vrijetijdsbesteding zal méér worden gedaan. De heer Jan Koot zal daarvoor een dienst leiden. Op alle ter reinen, zowel binnen- als buitenshuis, zal men de ontspanning organiseren. Onder het Lof, dat de vergadering be sloot, spoorde rector H. Drost op de tekst: „Als de Heer het huis niet bouwt, dan is het werk van de arbeiders te vergeefs" de leiders aan naast de prac- tische punten toch vooral de godsdien stige vorming niet te vergeten. Bij de behandeling van de begroting 1948 van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort werd algemeen gewezen op de noodzakeiykheid, dat heel de be schikbare ruimte in dit ziekenhuis voor eigen patiënten vrij komt. De ontrui mingstermijn voor het Roode-Kruissa- natorium was oorspronkelijk gesteld op 1 Januari 1947, later is deze zes maan den verschoven. Bij de behandeling der begroting voor 1947 spraken Gedepu teerde Staten als hun verwachting uit, dat de ontruiming per die datum een feit zou zijn. Hoewel de leden oog heb ben voor de moeilijkheden, die voor het Roode-Kruissanatorium ontstaan, menen zij toch in het belang van de eigen patiënten op doortastende maat regelen van de zijde van Gedeputeerde Staten te moeten aandringen. Gaarne zullen deze leden vernemen ho.e de on derhandelingen zijn verlopen, welke be zwaren de ontruiming hebben tegenge houden en of in Hoog-Laren geen plaats te maken is. Dit is te meer nodig, wijl uit de toelichting van de begroting blijkt, dat na de ontruiming nog ver schillende herstelwerkzaamheden moe ten worden uitgevoerd, zodat nog ge ruime tijd zal verlopen, eer de volle dige beschikking over alle gebouwen zal zijn herkregen. Naar wij vernemen zal Woensdag 18 Febr., de verjaardag van Prinses Ma rijke, vanwege het plaatselijk comité eén huis-aan-huis-verkoop worden ge houden van vierkante centimeters Dam- terrein. De oudere leerlingen der scho len zullen hieraan medewerking ver lenen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Marijke organiseert de Ver eniging tot viering van nationale feest dagen een feestvoorstelling Woensdag 18 Febr., des middags 4 uur in „Mono- pole". Voor deze gelegenheid is een ma rionetten-theater geëngageerd, alsmede enkele artisten. Te Zandvoort is aanbesteed het ma ken van een grondkerende muur aan de Pakveldstraat voor rekening van de ge meente. Hoogste inschrijver was fa. Jan- sen-Snijkers te Amsterdam met ƒ3900; laagste G. Westerhuis te Amsterdam met ƒ2350. Zoals bekend, bestaan er plannen het sanatorium „Kareol" te Aerden hout belangryk uit te breiden. Overi gens behoeft dit geen verwondering te wekken, want men schijnt geen op lossing te kunnen vinden aangaande het huisvestingsprobleem van de on geveer 200 t.b.c.-patiënten, dié mo menteel nog zijn ondergebracht in een der paviljoens van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Daar echter de krankzinnigenverple ging alle .ruimte voor zichzelf opeist, heeft de directie van dit ziekenhuis al verschillende malen op ontruiming van het betreffende paviljoen aangedrongen. Nu de gestelde termijn, die door het College van Gedeputeerde Staten van Noordholland werd gesteld, reeds lang is verstreken, wordt de oplossing van het huisvestingsvraagstuk van deze long patiënten steeds moeilijker. Indertijd was door het Roode Kruis én de Stich ting 19401945 een overeenkomst ge troffen de patiënten op huize „Kareol", dat als herstellingsoord was ingericht, onder te brengen, doch voor dit doel zouden enige barakken bygebouwd moe ten worden. Nu een en ander in een zeer acuut stadium is gekomen, heeft de Staat der Nederlanden gemeend niet langer te mogen dralen en door uitvoe ring te geven aan art. 5 van het Alge meen Verordeningsbesluit 1940 heeft zij de servituten, welke de bescherming van de beplanting beogen en tevens het op richten" van sanatoria tegen-gaan, opge ëist, waardoor de voornaamste bezwa ren voor de uitbreiding van „Kareol" uit de weg zullen zijn geruimd. Inmid dels zyn deze papieren by de bewoners van de aangrenzende percelen per deur waarders-exploit opgevorderd. Dé wijze waarop dit thans ge schied is, heeft bij de inwoners van Aer denhout veel beroering gewekt. Boven dien is men van mening, dat door deze uitbreiding van „Kareol" het natuur schoon van Aerdenhout zeer ernstig wordt bedreigd. De vereniging „Buurt- bèlang Aerdenhout-Bentveld" wil thans tegen deze maatregelen actief optreden en om deze actie te ondersteunen, be-: legde zij Maandagavond in „Boeken rode" te Aerdenhout een vergadering, die vele belangstellenden, o.w. de bur gemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C J. A. den Tex, bezochten. De voorzitter, de heer mr. A. Bos, zelde, dat de Staat heeft gemeend de weg te moe ten bewandèlen van de minste weerstand. Zij maakt echter gebruik van èen vorde- ringsbesluit, dat door de bezettende macht in 1940 is ingesteld en dat maakt deze aan gelegenheid nog onsympathieker. Spr. vroeg zich af wat er op deze manier van ons recht zou overblijven en zegde toe aan dit optreden paal en perk trachten te stellen. Waar het er om gaat de lijdende ménsheid te heipen, zou niemand zich tegen de plan nen verzetten, doch een en ander is van zo vérstrekkende aard, dat van algemeen be lang niet meer kan worden gesproken. Door dat er barakken gebouwd zullen worden, moet een groot gedeelte van het oude beu kenbos omgekapt worden. Daarbij kemt nog, dat bij snelle groei van het sanatorium de vordering van omliggende percelen niét denkbeeldig is. Aangezien men elders millioenen uitgeeft voor het bebossen van streken, mag de aan trekkelijkheid van deze streek zeer zeker van algemeen belang beschouwd worden. Het was spreker onbegrijpelijk, dat juist de keuze was gevallen op een terrein, waar eerst een heel bos omgekapt moet worden, om de plannen te verwezenlijken. De heer Bos kwam tot de conclusie, dat er in het algemeen belang meer afgebroken zal worden, dan er opgebouwd kan worden. Spr. gaf de verzekering, dat men niet zou aarzelen tegen de maatregelen van de Staat zo dit nodig is een proces te voeren. Er werd ten slotte besloten aan gaande deze aangelegenheid een request bij de gemeenteraad van Bloemendaal 1» te dienen. Na deze inleiding belichttè de heer Quar- les van Ufford dé kwestie aangaande de servituten nader. Van de verschillende andere sprekers zelr de de heer Van Itterson o.a. nog, dat men het standpunt van de tegenpartij had te bil lijken. De heer mr, A. Bos sprak ten slotte de hoop uit, dat èen en ander naar wens Opge lost zou worden en dat Aerdenhout, dat aan zovelen recreatie verschaft, zijn natuur schoon zou mogén béhoudèn. Het ontbrak Maandagmiddag aan de nodige sereniteit in het gebouw van het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam. Oorzaak hiervan was wel de overdaad van tragi-komische details in de overigens zeer weerzinwekken de daden van de verdachte „burge meester" G. Jongsma van Krommenie en in 1944 van Maartensdyk. Op de publieke tribune was kennelijk de Zaanstreek vertegenwoordigd en de parketwachters moesten nog veel be langstellenden teleurstellen. Opgeroepen waren niet minder dan twintig getuigen a charge en er was een uitgebreid dos sier van 15 cm. dik. Geen enkele ge tuige a décharge. De procureur-fiscaal, mr. Keune, heeft geruime tijd nodig eer hij aan het ein de van het voorlezen der dagvaarding is. Zijn monotone stem leest voor: A dat verdachte opdracht gaf aan het G.A.B., bepaalde personen naar Duits land te zendene B bevel gaf distributie stamkaarten van ondei duikers inte nouden en de aanbieders aan de Duit sers over te leveren; C huiszoekingen hêeft verricht enz. Vrijwel het gehele alphabet is nodig om de wandaden op te sommen. Het ten laste gelegde onder M is wel het ergste: het aanwijzen van twintig slachtoffers voor de S.D., in ver band met de uitgebroken staking aan de blikfabriek. 12 werden er gefusil leerd. Jongsma was zelf nog tegenwoor dig bij de „rechtsspraak" van het Stan- desgericht te Amsterdam, dat deze zaak te behandelen kreeg. Verdachte, die reeds in '14'18 aan Duitse zyde had meegevochten en daarvoor het IJzeren Kruis had ont vangen, had, nadat hij zijn baantje als belastingambtenaar had opgegeven, een spoedcursus voor burgemeesters gevolgd en Krommenie als standplaats gekregen. Hij ontpopte zich als een sadist en maakte het zo bont, dat het zijn soortgenoten zelfs te erg werd. Ex-burgemeester Vitters drong her haaldelijk op verwijdering van zijn collega aan. Jongsma was verzot op revolvers en droeg ei altijd twee bij zich; volgens hem moest heel Krom menie, dat uit zwarte handeiaars be stond, grondig en snel gezuiverd wor den. Hij arresteerde Joden in het wil de weg en maakte zich meester van hun eigendommen. Pres.: Hoe kwam u aan die grote voor raad goederen in uw woning? Vera.: Ik had twee kamers laten in richten als magazijn waaruit geput kon worden voor behoeftigen van de Volks- dlpres: Behoorde uw vrouw daar ook toe? Die liep toch met de bontmantel van mevr. Drilsma (een gedeporteerde Israëliete) aan! En zelf liep u met een suite-case van de heer Drilsma.... Verdachte is overrompeld en zwijgt. Jongsma ging zó doldriest te werk, dat hij spoedig de bijnaam van Gekke Gerrit kreeg. Op zekere dag had bi.) naar de S.D. gebeld en gezegd: er heer sen wantoestanden in Assendelft; de shag wordt daar verborgen gehouden in knik- kerautomaten. (Hilariteit op de tribune). Schermende met papieren van de o D. ging hij eigenhandig mensen arresteren in een gemeente, waar hij geen emtele bevoegdheid bezat. Zo had hij 'n zekere Het boek, dat iedere uug de belang stelling ten volle waard is, wordt dit jaar van 26 Februari tot 6 Maart in de dertiende Boekenweek bijzonder naar voren geschoven. Een week, die feeste lijk en literair begint met een gala avond op 25 Februari in de Amsterdam se Stadsschouwburg, waar voor het eerst Slauerhoff's enige toneelstuk vJan Pieterszoon Coen" wordt opgevoerd Daarop volgt het „Schrijviertal". Tijdens de Boekenweek krijgt men wanneer men voor f 3.50 aan boeken besteedt, de novelle „Oeroeg" ten ge schenke. Dit geschenk is, evenals het vorige jaar, het resultaat van een letter kundige prijsvraag, waaraan 29 schrijf sters en schrijvers hebben deelgenomen. Wie de auteur is, blijft nog ohbekend: de lezers kunnen daar nog eerst nam- raden, wat dan ook weer een prijsvraag is. Voor de jeugd schreef Anne H. Mul der „Logarithmen en Rozen", dat laat zien, welk een rol het boek in het leven kan spelen. Voor de nog jongeren is er een kraiswoordpuzzle, waarin eveneens de nodige aandacht aan het boek wordt geschonken. Later in de Boekenweek wordt Slauerhoff's toneelstuk ook nog gespeeld in Arnhem, Haarlem, Rotterdam en Utrecht en in andere plaatsen worden feestelijkheden georganiseerd. In de Am sterdamse Universiteitsbibliotheek wordt de „Huisboekerij" van literatuur over Amsterdam, die onlangs aan H. M. de Koningin ten geschenke is aangeboden tentoongesteld. In het A.M.V.J.-gebouw is 28 Februari een literaire avond. Op een Haagse literaire avond op 24 Fe bruari in het Gemeente-Museum zullen alle takken van kunst vertegenwoordigd zijn. Den Haag heeft overigens van 26— 28 Februari een boekententoonstelling in Pulchri-Studio en er is een etalage wedstrijd van de boekhandel. Bever wijk, Górinchem en Heerlen hebben eveneens hun literaire avonden aange kondigd. In de afdelingen der Próv. Staten van Noord-Holland is over de begroting van het Wegenfonds èen en ander gezegd. Enkele leden klagen over dé slechte toe stand van de bestrating zowel van de Ringdijk van de Haarlemmermeer als van de Vijfhuizerweg. Ook de walkant van de Ringdyk dient onderhanden ge nomen, daar hier en daar afkalving plaats heeft. Het rywielpad langs de Ryksweg Amsterdam's-Gravenhage, in de Haarlemmermeer, is vaak niet te be rijden. De fietsers bewegen zich dan langs de rijweg, wat niet geoorloofd, voor het rij verkeer hinderlijk en voor de fietsers niet zonder gevaar Is. Kunnen en Willen Gedeputeerde Staten aandrang op de regering oefenen, opdat hier verbe. tering wordt aangebracht? In een andere afdeling werd door en kele leder mét grote waardering ge spróken over de afwerking der rüwiel- paden in de Haarlemmermeer. Maar ern stig wordt er over geklaagd, dat hier toch weer dóorntstruiben als afscheiding van rywielpaden worden aangebracht, met alle nadelige gevolgen voor kleding en rijwielbanden. zyn Gedeputeerde Staten bereid opdracht te geven dat zulks niet meer mag geschieden? Blanken gearresteerd, die. volgens een eigenhandig schrijven aan zijn meesters in de Euterpestraat, getrouwd was met een vondelinge, ,de grootste roddelaar ster in het dorp en voor 90% Jodin. Arrogant en laatdunkend, als gold het een proces, waarin hij slechts als toe schouwer behoeft op te treden, ontkent en bekent het S.D.-hoofd naar believen. Eenmaal zelfs zegt hij vergoelijkend te gen de president, als éen agent van poli tie niet uit zijn woorden kan komen: „Let u maar met op hem, de jongen is natuurlijk in de war." Mr. Lamers, de president, blijft echter kalm en toont aan, dat op alle "anonieme brieven die bij Jongsma binnenkwamen, aantekeningen werden gezet, die prompt werden uitgevoerd. De meeste kwamen hierop neer, dat de aangebrachte per soon werd gearresteerd, en dan volgen ze elkaar in bonte rij: Gerkens, Bleexer, Querido, Battem, Abrahamsz, e.a. Deining in de zaal brengt de verkla ring van de brig.-majoor der gem.oolitie J. Rugtenburg, die, in tegenwoordigheid van majoor Bennenbroek, van de toen malige hoofdinspecteur van politie, mr. Engels (Hoofd van de P.R.A.), opdracht had gekregen in '42 Joodse kinderen èn de familie v. d. Hoorn te arresteren en naar de S.D. te brengen. De vêrraders- tip was afkomstig van Jongsma, die mr. Engels de verdere uitvoering had over gelaten. (De president heeft deze getuige zijn verklaring twee maal laten herhalen én hierop de griffier verzocht uitvoerig aantekening te maken.)' Op de vraag van de president, waar om Jongsma zelf altijd meeging bij ar restaties, is het antwoord: dat spaarde politiemannen uit. Dan herleeft in al zijn felheid het verschrikkelijke drama dat plaats 'vond na de staking op de blikfabrieken. Als voorbeeld zouden, wegens sabotage, een aantal vaderlan ders doodgeschoten worden. Honderd namen moesten op een lijst worden ge zet. Jongsma deed dit graag. Echter voor het Hof verklaart hij nu. dat de lijst werd samengesteld door de direc tie der blikfabriek. Het archief van de S.D., spreekt boekdelen. Pres.: U is een sad'st. Toen mevrouw Wiersema-Bontjes, wier man ook gefusilleerd zou< worden, met haar schoonvader bij Jongsma voor haar man kwam pleiten, werd zij de kamer uitgegooid en kreeg zij tot ant woord: Vraag maar gratie aan die „rotzooi", in Engeland. Ik aanvaard ook de consequenties als Duitsland verliest. Er vindt nog een heftig incicrent plaats als plotseling de vrouw van een slacht offer om de doodstraf voor Jongsma begint te roepen. De „burgemeester" maakte het te bont. zelfs in de ogen van de commis saris in de provincie. En bij een diefstal van kaas werd de burgemeester ont slagen. Door slinkse machinaties kreeg hij een post als burgemeester in Maartens dijk. Wat Gekke Gerrit hier uitvoerde tart welhaast iedere beschrijving. Met Kerstmis '44 stal hij de konijnen van zijn buurman. Gewapend met een revol ver ging hp een slagerswinkel binnen en met het wapen op de eigenaar ge richt, eiste hij sterke drank etc. In de keuken grijpt hij, als een Tarzan, met zijn handen een stuk rookvlees en eet liet als een roofdier, „zonder het ge bruik van vork en- mes", leest onbe wogen de president uit de stukken voor. De procureur-fiscaal houdt een uitvoerig requisitoir, waarin hij ver dachte schetst als een der meest on gure individuen die de N.S.B.-burge- meesterswereld heeft opgeleverd. Hulpverlening aan de vijand is op overtuigende wijze gebleken, en tot groot misnoegen en verbazing op de tribune eist hij een gevangenisstraf van vijftien jaar. (Van onze parlementaire redacteur) Bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer heeft de fractieleider van de P.v.d.A., jhr. mr. v. d. Goes van Naters, hedenmiddag verlof gevraagd, de minister van Buitenlandse Zaken vragen te mogen stellen over de onder handelingen die sinds het begin van dit jaar over de Benelux, de uitbreiding van de Benelux tet andere landen, de Marshall-organisatie en de initiatieven van de Benelux ten aanzien daarvan, de uitbreiding van het verdrag van Duinkerken en de andere voorstellen van Bevin. In de eerstvolgende vergadering zal de Kamer over dit verzoek beslissen. In het dorpje Maurik is in de nacht van Vrydag op Zaterdag de 40-jarige O. L. van Brenk vermoord. Vrijdagavond was er een bijeenkomst van een politieke partij in café Van T. Kort na. midder nacht kreeg een tweetal personen, de 19-jarige T. H. van Hattum uit Ingen met een zekere Ewijk uit Maurik een woordenwisseling. Zij begaven zich naar buiten, met hen ging mée de 40-jarige C. L. van B. Deze probeerde de jongens te kalmeren, maar plotseling trok Van H. een mes en stak Van B. De man stortte neer. Van H. ging daarop Van E. achterna, maar kreeg hem niet te pakken. Nog des Zaterdags kon Van H. worden ge arresteerd. Het slachtoffer Van B. werd naar het ziekenhuis te Tiel overge bracht waar hij in de loop van de mor* gen is overleden. Dr. Hust verrichtte dé sectie. Van B. laat een vrouw n»et_ vier kinderen achter. De verdachte zal spoedig naar Arn hem worden overgebracht. Amsterdam, 16 Febr. 1948. De aandelenmarkt had heden een vast voorkomen. Het feit, dat de goe derenmarkten in Amerika aan het eind van de vorige week geen verdere da lingen te zien hadden gegeven, oefen- dd een gunstige invloed uit en na een prijshoudende opening trokken de koersen by kalme handel op goede vraag regelmatig aan. Bij industriële aandèlen verbeterde Unilever 5%, doch sloot weer zwakker. Bü industriële fondsen trok H.V.A. de aandacht door een avans van 10%. de overige suikeraandelen deden het kalmer aan en verbeterden 3 a 4%. Op de staatsfondsenmarkt kwamen" slechts weinig koerswijzigingen voor. De handel blèef ook zeer kalm. Dat is me toch ook wat met di# prijsvraag van de stad Beverwijk- Omdat zy straks 650 jaar bestaat» wil zij haar eer en roem vastgelegd zien in een slagzin en nu hebben niet minder dan 150 Haarlemmers, verreweg het grootste aantal van de inzendingen, een loflied aangeheven. Nuchter beschouwd is dat niet zo mal, want als de buren r.un zilveren bruiloft vieren, kom ik met een al of niet verheven lied de feest» vreugde verhogen- of temperen. Maar al» ik Beverwyker was, zou ik me toch be-» schaamd gevoelen, want grote poëten hebben in de loop van de 650 jaar binnen de veste van deze stadl gewoond. Is men daar dan zó materialistisch geworden? Gelukkig is een hoofdprijs van f 25 bif een Beverwyker terecht gekomen, wel niet voor een slagzin, maar voor een •poëtische ontboezeming van vier regels, Hij zou deze prijs niet In zijn zak ge* stoken hebben, als Spaamebabbelaar de producten van zijn dartele geest had willen afstaan. Hij heeft er lang ovet gedacht, maar is tot de conclusie ge» komen, dat hü anderen een kans moest geven. Maar nu zal de jury dan ook weten wat ze gemist heeft. Gedicht 1. (bedoeld voor de hoofdprij» van f 50): Wat maakte ons de Gever rijk Door ons te schenken Beverwük. (de jury ziet het wel, maar ik wys d» eenvoudige lezer speciaal op de prach tige rum geverrijk-beverwük). Gedicht 2 (bedoeld voor een prijs vas» f 5.—): Zes honderd en nog vyftig jare Bloeit Beverwyk en ook de ar* Beien, rood en met pikkels geel Op land en in 't blik, dus met en zonder steel. (de laatste regel Is wat lang ma3* daardoor vloeit hij als warme jam). Tenslotte gedicht 3. (buiten mede» dinging) In Beverwijk staan de klokken stil, Als U de tyd dus weten wil Dan vraagt U: wat Is 't grote uur, Zes honderd vyftig! zegt men puur. (de vinding zit in dat „puur", een echt» Noordhollandse uitdrukking)Ondank» myn buitengewone resultaten kan ik toch de bekroonden wel eerbiedigen, al missen zij natuuriyk dat sappige van een geplette aardbei. 0w 1)AO EN NACHT Regering stelt prijs op voortdurende medewerking 's-GRAVENHAGE. 17 Febr. Offi cieel wordt medegedeeld: Ten vervolge op het telegram, dat de minister van Overzeese Gebiedsdelen gisteren gericht heeft tot de heer Ema», leider ivan de Arubaanse Volkspartij op Aruba, heeft de minister thjns nog het volgende aan de heer Eman getelegra feerd: „Primo: Door niet-deelneming Aru baanse vertegenwoordigers aan open bare behandeling der algemene be schouwingen dreigen conferentie én re gering thans volledige voorlichting ovet wens Aruba te ontberen; secundo: Mi nister-president erkende in openingsre de recht ook van Aruba op zelfstandig heid binnen grenzen koninklijke rede openingsrede aangegeven; tertio: ver houding van Aruba tot andere Neder landse Antillen en tot Nederland ctt Suriname behoort tot de door deze conferentie te overwegen en in ont werpregeling nader te bepalen hervor- mingeh; quarto: regering stelt in deze derhalve in bijzonder prijs op voortdu rende medewerking Arubaanse verte», genwoordigers aan conferentie". De heer Meyerink, eerste spreker op de tweede dag der openbare ver gadering, verklaarde zich oneens met de uiteenzetting van dr. Buiskool, vol gens welke de wet zou moeten wijken voor het recht als de wet aan het recht in de weg staat. Dit is aldus spr. eén ondergraven van de rechtsorde. P® constructie van het nieuwe koninkrijk moet voor alles democratisch zijn. Vervolgens gaat spr. over tot het ontwikkelen van zijn denkbjplden over de toekomstige Unie, een Unie, zo denkt hem het beste, zonder In donesië en hare organen. Hij staat op het standpunt, dat men een kabinet moet creëren voor Neder land, Curacao en Suriname, waarin elk der gebiedsdelen uit de west een ministerszetel toegewezen krijgt. De top van het nieuwe koninkrijk moet niet te zwaar belast worden: er valt bovendien een stelsel unie- organen te scheppen. Spr. acht uit breiding van het Nederlands parle ment met zetels voor de West zeer aanvaardbaar. Ten sKrtte bepleit „spr. de bijstand voor Suriname in de vorm van ee lening tegen zeer lage rente. t De volgende spreker, K a u 1 e sa u k u 1, beklaagde zich bitter over n lang uitblijven van wijzingen. Als Grondwet hiertoe in de weg sta» wijzigt die dan terstond, aldus spr. p De heer C u r i e 1 wil aandringen w. een spoedige bevordering van de n. stuurswijziging in de "West. Het do de heer Gerharts getekende beeld n antwoordt in genen dele aan de 'el na De heer J o e k e s bestrijdt deernen van de heer Wijngaarde, dat n®_r. het uitstel Nederland nu met jxZjfi stellen had moeten kcimen. Dit lijkt n toch in strijd met het „open" karak van een Ronde Tafel-conferentie. langrijk acht spr. allereerst, dat m derland en de West een grote mate overeenstemming bestaat over de p« slagen van de toekomstige opbouw- conferentie make straks van haar port eèn cóncept-Rijksgrondwet, stelt spr. voor. Dit zal de gedachte, gt de West straks een nieuwe v3n gepresenteerd krygt als geschenk het Nederlandse, parlement, we£nL. de Spr. voelt voor intensivering v guri- eigen -economische bronnen van name. bre

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2