M' WC DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS V- jlëMüSjMIlm VE R' DE KRATER UIA] EEN ZIJDEN DRAAD HOUDT BREKEND DUITSLAND NOG BIJEEN Puikje van internat, kunstnijverheid wordt geëxposeerd Belgische posterijen en energie bedrijven zwichten voor regering PROF. LOGEMANN SPREEKT OP DE RONDE-TAFELCONFERENTIE Rusland toont enige inschikkelükheid uitverkoren voor UNQ-vergadering Millioenen sigaretten gesmokkeld NOG MEER HULP VAN AMERIKA Van 17 Juni tot 16 Juli Communistische manoeuvres hadden slechts matig succes Concertgebouworkest naar Amerika Prins Bernhard op de „Zuiderkruis" THERMOGENE van MILITAIREN HEBBEN VOORRANG Bij behandeling van - distributiezaken DINSDAG 17 FEBRUARI 1948 PAGINA .4 BUITENLANDS OVERZICHT PHILIPS (Vervolg van pag. 1) Griekenland en Turkije TENTOONSTELLING IN HAAGSE HOUT RUST HALLEN Positie van Spaak versterkt STAALBAARD Oolc UW baard vliegt eraf! V.olgende winter vroeg en streng, zeggen de grutto's Struis vogel Tibet Een kwade lach - Zo zijn onze manieren in Holly wood - Het penningske van.... de jeugd Met zuigfles en vulpen !evtei teer (Vervolg van pag. IJ GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PIJNSTILLENDE WATTEN door JOSEPH MONTAGUE (Wordt vervolgd) Wanneer alles gegaan was zoals men had verwacht, dan zou overmorgen de conferentie der drie Westerse bezetters te Londen zijn aangevangen. Maar het is anders ge- Saan. En dit „andere" is minder de felle Russische verklaring, dat men te Mos kou geen enkel in Londen té nemen be sluit als geldig zal arkennen, dan veel- ®er een ietwat gewijzigde houding van "®t Kremlin tegenover het probleem- Duitsland. De Londense conferentie was aen uitvloeisel van het door de politieke omstandigheden opgedrongen stand- Punt, dat de verdeling van Duitsland een feit geworden was, niet door een duidelijk geformuleerde beslissing, doch Sinds de Russen alle practische samen- Werking ten aanzien van het overwon- Uen Reich onmogelijk maakten. De vre desconferenties liepen alle op een mislukking uit en Amerika. Engeland en zefs Fankrijk hebben daarom beslo ten, zelf gezamenlijk, dan maar te zien, Wat ze konden doen om Duitsland weer tet een normaal welvaartspeil, tot een normaal politiek en cultureel leven op heffen. Had het aan de Amerikanen gelegen, dan was de breuk, diet in dit besluit vervat lag, resoluut voltrokken. De En gelsen hebben echter de zaak nog een Weinig op sleeptouw weten te houden. En aan hun tussenkomst is het te dan ken. dat de Sovjet-Unie nog een kans kreeg het Europa en de gehele wereld bedreigende onheil van een splitsing in Huitsland te voorkomen. Dezd kans be stond uit de mogelijkheid van overeen stemming inzake de munthervorming, die ofwel centraal door de Geallieerde contróleraad ofwel door de besturen der zones afzonderlijk kon worden door gevoerd. De Russen hebben detze kans, °fschoon niet met beide handen aange grepen, toch ook weer niet zomaar voor- bi) laten gaan. De zaak is nog verre van te kannen en kruiken. Maar de bespre kingen bieden nog altijd enig perspec tief voor een accoord. Op deze wijze werd derhalve de Kladderadatsch uitgesteld, voorgoed of voorlopig, dat weet men uiteraard niet. Tegelijkertijd knoopten vertegenwoordigers der Sov- tet-Unie geheime onderhandelingen aan Piet Amerikaanse, autoriteiten. En al tast men ook ten opzichte van het daarbij besprokene in het duister, men begrijpt toch wel, dat het Duitse pro bleem een der onderwerpen, wellicht bet belangrijkste of enige, is geweest. Het initiatief tót deze gedachtenwisse- ling ging van de Russen uit, en dat al teen al is een opmerkelijk ding. Hel. Schijnt, dat ook de voorstellen, die zij gedaan', of de gezichtspunten, die zij ontwikkeld hebben, zo gewichtig zijn, In Lake Success is Maandag bekend temaakt, dat de stad Parijs gekozen is ais zetel voor de Algemene Vergadering der Ver. Naties in 1948. Het besluit werd genomen anderhalf Jnr nadat de secretarjs-generaal Try^ve tee In overleg was getreden met de spe cie commissie, die tot taak had de tetei te kezen. Het Palais du Chaillot bij de Eiffel- teren zou de nodige acoomodatie kunnen tefienen. De totale kosten zouden on geveer 270.000 pond sterling bedragen, dit bedrag werd geraamd vóór de deva- teatie van de franc. De devaluatie zou •°t een varmindëring van de kosten kunnen leiden. dat het State Department ampel hun waarde moet overwegen. Het blijkt dus, dat Moskou ook niet gebrand is op een volslagen splitsing van Duitsland in twee geheel los van elkaar staande gebieden. Want het mes snijdt naar twee kanten: niet alleen is het Westelijk deel van Duitsland en van Europa economisch onvolwaardig zonder het Oostelijke, maar ook anders om is dit waar. En thans, nu Enge land in het algemeen, en voor Duits land in het bijzonder, toch niet onvoor waardelijk de Amerikaanse koers blijkt te willen varen, alle economische af hankelijkheid jegens Washington ten spijt, nu is er voor het Kremlin reden om enigszins met de Engelsen mee te spelen en de zaken met de Verenigde Staten, evenmin op de spits te drijven. en zou op de zaken vooruitlopen, door reeds te gaan denken aan een wederopleven van de kan sen van een viermogendhedenverdrag voor Duitsland. Zulk een verdrag, eens een politiek ideaal van James Byrnes, is in de gegeven omstandigheden te schoon om waar te zijn. Hoogstens mag men zeggen, dat nog niet aïle verlan gens naar een of andere vorm van sa menwerking tussen Oost en West in Duitsland behoeven té worden opgege ven. Het is nog denkbaar, dat de defi nitieve splitsing wordt voorkomen. Dik ker dan een zijden draadje is de moge lijkheid 'daartoe echter niet. De volgen de dagen zullen leren, of deze draad in staat is, het uiteenvallen van Duits land, van Europa, van de wereld, nog te verhinderen. Het uitstel van de Drie-Mogendheden- conf eren tie over West-Duitsland wordt in Londen niet als een onmiddellijk ge volg uitgelegd 'van de afwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur Douglas In diplomatieke kringen zoekt men naar andere motieven en legt men verband tussen het uitstel en geruchten over ge heime besprekingen tussen Amerikanen en Russen te Berlijn. In sommige krin gen meent men, dat het verzoek van de V.S. om uitstel samenhangt met de FransBritse voorbereidingen voor een nieuwe conferentie van de 16 landen. Vóór de visite komt, scheer ik me gauw nOg even glad met Philips „PHILlSHAVE", zegt Staalbaard. Alleen de steker in 't stopcontact en, terwijl ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn baard er af. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoon lijk overtuigen, hoe gemakkelijk droogscheren is met: De Amerikanen namen geen halve maatregelen nu zich de kans voordeed' enkele kopstukken te arresteren. Zij om singelden in het geheim met een uitge breid cordon M.P.'s het gehele kamp en toen de wagen binnen de omheining was en uitgeladen werd, grepen zU in en ar resteerden acht leden van de organisa tie, waaronder enkele die in het complot belangrijke posities bekleedden. De lei der echter is nog op vrije voeten. Dat het werk van de beide wacht meesters in deze affaire geen sinecure is geweest blijkt wel uit verschillende ervaringen, die zij hebben opgedaan. Zo wisten ondernemende Duitse dieven, tijdens een rit tegen een heuvel van een autobaan, op de aanhangwagen te springen, het zeil open te snijden en en kele kisten met goederen (het waren ditmaal geen sigaretten) op de weg te werpen. Daar de goederen voor Boedapest be stemd waren, moesten de wachtmeesters door Tsjechoslowakije naar Hongarije rijden. Bij de Tsjechische grens ver trouwde de douane de zaak met. De op waarheid berustende verklaring van de vermissing der goederen wekte argwaan met het gevolg dat een der beide wacht meesters dcor de Tsjechische politie werd gearresteerd. Het kwam hem minder wenselijk voor zijn ware iden titeit te openbaren, omdat dit wellicht in Tsjechoslowakije nog grotere arg waan zou wekken, zodat hij alle conse quenties van een van smokkel verdach te chauffeur moest ondergaan. President Truman heeft Maandag aan het Congress meegedeeld, dat hij ,.te gelegener tijd" om meer fondsen voor aanvullende hulp aan Griekenland en Turkfje zal verzoeken. Hij verklaarde, dat de aanhangers van generaal Markog met geweld van wapenen de meerderheid van het Griekse volk hun wil willen opleggen en dat zij daartoe door meedogenloze vernielingen het Griekse volk in ellende willen stor ten om het zo vatbaar te maken voor politieke agitatie. 19. In de enkele seconden die verliepen, voor het beest op Eric toesprong, bedacht deze hoeveel avonturen hij in een korte tijd al beleefd had en nam hij zich voor ook dit tot een goed. einde te brengen. Veel tijd tot nadenken had hij niet, reeds voelde hij de warmt adem van het monster in zijn gezicht. Met zijn volle kracht stortte de beer zich op hem en Eric wankelde. Bliksemsnel liet hij zich op de knieën vallen en stootte het zwaard in het lichaam van de beer, terwijl hij met zijn andere hand probeerde de zware dreigende muil van het dier naar boven te drukken. De dwergen, die nu van al hun wapens beroofd waren, hadden ::ch ijlings tussen de varens verscholen, en vólgden van daar in ademloze spanninn de strijd. Niettegenstaande de twee speren en de grote wonde in zijn borst, dacht het dier er blijkbaar niet aan de strijd op te geven. Brullend van pijn en woede richtte het zich opnieuw op voor een nieuwe aanval. Nog juist op tijd slaagde Eric erin zich met een' vlugge draai opzij te wentelen en te ontsnappen aan het machtige lichaam. Hij sprong overeind en bereidde zich voor op de laatste aanval. (Van onze Haagse redacteur) Een maand lang zullen deze zomer de Haagse Houtrusthallen in het teken staan van het scheppend ambacht en de nijverheidskunst, niet alleen uit Neder land, maar ook uit tal van andere lan den. Het puikje van de internationale nandnijverheidskunst is van 17 Juni tot 16 Juli in de residentie op kunstzinnige wjjze geëxposeerd en het lijdt geen twij fel of deze grote manifestatie zal een weikome stimulans blijken te zjjn voor de herleving van wat héden ten dage als gevolg van de steeds uitgebreider industrialisatie meer en meer op de achtergrond dreigt te raken. Deze tentoonstelling kan men niet vergelijken met een jaarbeurs, waar ieder de mogelijkheid heeft, zijn produc ten in te zenden en die een zuiver zake lijke basis heeft; hier overheerst het ideële motief. Alleen de beste producten van de scheppende mens worden ge ëxposeerd en om dit te waarborgen heeft N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINOHOVEN (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Na de duidelijke stellingname van de regering en de besprekingen, die Zon dag gevoerd zijn, werd Maandag met grote nieuwsgierigheid naar de resul taten uitgezien. Over het algemeen zijn die bevredigend geweest. De diensten der posterijen en van de post-cheque zijn gezwicht voor de aandrang der regering, die de gehele Zondag en de Maandagmorgen om het uur door de radio de mededeling liet afroepen, dat er voet bij stuk gehou den zou worden en dat degenen, die geen gevolg zouden geven aan de op roep om aan het werk te gaan, zich als ontslagen konden beschouwen. Een aantal brievenbestellers van het hoofdkantoor te Brussel, die, aange spoord door de communisten, de sta- Amper zijn we door dè winter heen, of de voortekenen voor de volgende winter vallen al waar te nemen. ^°'n voorteken fS het ongewone gedrag ten de Nieuw-Zeelandse grutto's, die in !~e regel niet vóór April of Mei hun duidelijke winterresidentie verlaten voor terugtocht naar Siberië, waar zij de (termere jaargetijden plegen door te jongen. Zij zijn dit jaar echter al aan !?üh retourvlucht begonnen, en volgens jte plaatselijke bevolking is dit een tekere aanwijzing voor een vroege, teenge winter. Tibet Is een vroom en wijs land. Hoe zou het anders kunnen: op iedere vijf inwoners is er één- monnik, rtear of de Tibetanen gelijk hebben met uet voeren van een soort internationale "teuisvogeipoiitiek, is sterk de vraag. Hun ^gering heeft namelijk bekend gemaakt, tot 1950 absoluut geen enkele vreem- rfteig het iancj mag binnenkomen. Een ^Oordvoerder van de Dalai Lama heeft tegeiegjj waarom. ,,Het is mogelijk, dat r tussen de grote mogendheden een °°rteg uitbreekt. Wij willen in alle geval y°°ïkomen dat ons land daarin wordt ^trokken Wel wat is meer doeltreffend, elke vreemde invloed te weren?" /tel, was politiek maar zo eenvoudig als *U zich haar in Tibet voorstelt. Lachen heeft men altijd voor goede medicijn gehouden. Blijkbaar gaat jv, het toch niet voor alle gevallen op. r6 stationschef van Ulsberg, een plaats j1 Midden-Noorwegen, heeft bewezen, (C men waarlijk ook wel ziek kan wor- 3 van te veel medicijn. Drie mannen en in een auto en zagen in de om- 8 van de spoorbaan een jong ren lopen. Een lief. vriendelijk dier. dat terK ^eel rustig lfet aaien en sléchts tj aasd uit zijn melancholieke, voch- Jte ogen keek. Ze pakten het tenslotte Plaatsten het achter in de wagen tetf ten er mee naar het station. Daar op tn 216 het beest voor het loket, tikten <jc het ruitje en verscholen zich toen t0 °hef aan de andere kant verscheen. de man geen passagier, doch een b^taardig rendier in het gezicht kèek, Uit 'te hy in een uitbundige schaterlach Hy kon pas ophouden, toen hij qLeteke buikpijn kreeg. De grappen- 6i's reden hem daarna naar het zie kenhuis. waar hij onmiddellijk geope reerd werd aan een acute ontsteking van de blindedarm. ita Hayworth, de beroemde actrice uit Hollywood, heeft een record gevestigd. In één week tijds is zij door honderd mannen pe-kust, en wei in totaal 635 keer. De Columbia-maat- schappij is van plan een film ,,De liefdes van Carmen" te vervaardigen, waarin zeven liefhebbers voorkomen. Uit de honderd spelers moesten nu de zeven besten worden uitgezocht. Donderdag heeft de Noorse premier, Einar Gerhardsen, in het parle ment een brief voorgelezen, die een negenjarige jongen hem had ge schreven. Er stond o.a. in: „Ik heb door de radio gehoord, dat. een Engelse jongen aan Attlee 47 dollarcenten heeft ge stuurd, omdat hij wist, dat Engeland dringend Amerikaans geld nodig had. Ik weet, dat u ook om zulk gèld verlegen zit, én daarom zend ik u 1 dollar en 4 cent. Ik wil het niet minder cioen dan die Engelse jongen." De brief besluit: Vader heeft gezegd, dat we inplaats van auto's meer landbouwwerktuigen moeten kopen, omdat we die harder nó dig hebben.", Voor 30 francs per uur stelt in Parijs de sociale dienst van het „Insti- tut Catholique" een student be schikbaar, om des avonds op de kinde ren te passen. Met zuigfles, rammelaar en piep-poppetje, met boeken, dictaten en vulpennen gewapend, trekken nu des avonds enkele tientallen juristen, theologen en andere wetenschappers op naar „hun" babiesl king nebben willen voortzetten, héb ben rond de middag kennis kunnen nemen van de mededeling der rege ring, dat zij inderdaad ontslagen zijn. De meerderheid is overigens weer aan het werk gegaan. Zowel in de kolenmijnen als bij de gas- en electriciteitsbedrijven is er een lichte vooruitgang. Alleen in het gebied van Antwerpen is het aantal stakers toegenomen. In de loop van de dag heb ben de communisten nog geprobeerd een staking uit te lokken bij de tram, maar deze poging heeft nauwelijks suc ces gehad. In het algemeen schijnt het duidelijk politieke karakter van de sta king, dat sinds Zaterdag onbetwistbaar is, indruk op de bevolking gemaakt te hebben, zoals ook de toespraak van Van Acker, en de rede die Spaak in een Waalse gemeente voor een socialistisch publiek heeft gehouden. De eerste minister heeft hier de com munisten niets gespaard. Hij beweerde zich terdege rekenschap te geven van de moeilijkheden, die de arbeidende klasse inderdaad te overwinnen heeft, maar juist daarom achtte hij het mo ment om salarisverhoging te eisen slecht gekozen. De economische toestand is niet onbevredigend. De prijsdaling van de Amerikaanse markt en het plan- Marshall zullen in een nabije toekomst hun vruchten gaan afwerpen. Dit is niet het moment om te staken, maar juist om vol te houden. Onder hevig applaus verklaarde Spaak nog, dat de communisten het plan-Marshall willen doen mislukken, ofschoon Rusland niet in staat is hulp te bieden, omdat de welvaart het einde van het communisme zou betekenen. Het syndicaal organisme van - het personeel in de gas- en electriciteits- bedrijven heeft Maandagavond door de radio de verklaring afgelegd, dat het vertrouwen heeft in de regering en dan ook aangespoord het werk tc hernemen. Men mag dan ook wel zeg gen, dat de communistische manoeu vres slechts matig succes gehad heb ben en weldra op een volledige mis lukking zullen uitlopen. De socialisti sche pers publiceerde hedenavond een opvallend artikel onder de titel „Met 'de arbeiders tegen de Stalinisten". Dit is kenmerkend voor de mentaliteit, die de meeste kans maakt veld te win nen. Politiek gezien kan dit nog het re sultaat hebben, dat de positie van Spaak Dinnen zijn eigen partij uit dit conflict aanmerkelijk versterkt te voor schijnt komt. het stichtingsbestuur dat onder leiding staat van de oud-directeur-generaal van de Arbeid, dr. ir. A. H. W. Hacke, een commissie van vooraanstaande personen uit dit gedeelte van de kunstwereld samengesteld, die er voor zal waken, dat alleen het beste en schoonste aanwezig is. Er bestaat reeds in tal van kringen een grote belangstellingvoor deze demon stratie, die nog nooit eerder in een der gelijke omvang in ons land is gehouden en het staat nu reeds vast, dat de Ge bonden Kunsten Federatie en de Bond voor Kunst in Industrie met een grote collectieve inzending komen. Ook heeft de Algemene Katholieke Kunstenaars Vereniging haar medewerking toegezegd. Voorts is er de volle steun van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Tal van scheppende handwerkslieden zullen met hun inzendingen de bezoe kers gelegenheid geven een zo uitgo breid mogelijk collectie van de Neder landse handwerkkunst te bewonderen. Zo zal niet alleen de ceramiek^ het kunstsmeedwerk, het kantklossen, de kuiperij en etserij een plaats krijgen, maar ook is er ruim plaats voor de tuinarchitectuur, de bloemsierkunst. maquettenbouw, laken- en damastwe verij. En dit is nog slechts een beschei den greep uit de grote opsomming, die mén ons gaf. Dan zijn er ook vertegen woordigd, die zich op de productie van dit en aanverwant werk toeleggen. Spe ciale aandacht wordt gevraagd voor de provincie Limburg, waar het scheppen de ambacht sterk leeft en tot grote bloei is gekomen. Dit gewest zal met. een collectieve inzending van het puikje van haar artisten deelnemen, on- dèr wie de beroemde glazeniers. De Kerkelijke kunst zal in een bij zondere zending de aandacht vra- genij. Het is namelijk de bedoeling en naar men ons mededeelde is reeds de goedkeuring hierop vdrkregen een katholieke kapel en een protes tants-christelijk kerkgebouwtje In te richten, waarin alle kunstvoorwerpen en dit zullen er velen zijn in hun eigen omgeving komen, zodat men In de juiste sfeeir deze kerkelijke kunst zal kunnen bewonderen. Men zou deze afdelingen naast elkaar wil len onderbrengen en men wil dit schone geheel afsluiten door middel van een met emblemen versierd smeedijzeren hek. dat de kunstsmid Jonkers in Gorsel vervaardigt. Een door tuinarchitecten verzorgd bordes verlucht deze stand, terwijl er vóór een carillon van de bekende firma Petit en Fritzen uit Aarle-Rixtel wordt geplaatst. Tenslotte worden beide af delingen bekroond door een kerk orgel. Uit de schetsen die men van deze hoete van de expositie liet zien is duidelijk op te maken, dat hier bij juiste aanwending van de middelen en met toepassing van de vereiste piëteit een schoon en intiem plekje geschapen kan worden dat zeker niet het minst de aandacht zal trekken. Ook onze overzeese gebiedsdelen zijn vertegenwoordigd: er komt naar alle waarschijnlijkheid een fraais inzending uit het Indisch Instituut, waarbij tevens gedacht is aan een de-» monstratie van Balische zilversmeden en batiksters en Curagaose en Suri naamse hoeden- en rietvlechters. En tenslotte hebben veel andere lan den zich bereid verklaard aan deze demonstratie deel te nemen; zelfs uit Canada komen inzendingen. Om door middel van bepaalde hoog tijdagen de belangstelling levend te houden, heeft men in deze maand ver schillende congresssen van vakgroepen georganiseerd en voorts zullen een Friese dag, lezingen, filmvertoningen en ook modeshows het hunne er toe bij dragen een zo groot mogelijk publiek te trekken. De gehele opzet is van zui ver particuliere aard en voor het wel slagen van deze expositie rekent men Op een gemiddeld dagbezoek van 2000 personen. Voor schoolkinderen zal er in de ochtenduren een rondleiding zijn. Men zal niet volstaan met uitslui tend de artistieke producten ten toon te stellen, doch men wil ook laten zien hoe deze vervaardigd worden en welke vakkennis en vooral liefde voor het vak vereist worden om deze prestaties tot stand te brengen. Er 'is reeds eerder gemeld, dat het Concertgebouworkest een tournee zal x gaan maken door Amerika. De jong ste berichten maken nu melding van een voorlopig contract, waarin over eengekomen zou zijn, dat het Concert- gebouworkest eind September 1949 in de V.S. zal optreden onder leiding van Eduard van Beinum. De heer De Jong Schouwenburg van het Concertgebouworkest is op terug reis uit Amerika naar Nederland, waar deze voorlopige overeenkomst ter goed keuring aan het bestuur zal worden voorgelegd. Prins Bernhard zal zich hedenmiddag, als vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin en in zijn functie van inspecteur- generaal der Koninklijke Landmacht, te Hoek van Holland aan boord begeven van de „Zuiderkruis", die met het eerste bataljon stoottroepen uit Indië terug keert en in de namiddag te Hoek van Holland wordt verwacht. De bevolking is er enthousiast voor de Ronde Tafelconferentie, doch het is de kring van de heer v. d. Meer, die hetze voert en onrust stookt en niets liever wil dan de mislukking van deze conferentie. De heer Gerharts beschreef de primi tieve opvattingen, die er heersen, de scheldpartijen in de Staten op Neder land, de onmacht om initiatieven te nemen, die altijd van het Nederlands bestuur moeten komen, de vrees, die de bevolking koestert voor de overheer sing van ncgal wilde Zuid-Amerikaanse opvattingen in het staatsbestuur. Kort om, hier hoorde men in ronde taal CNZ. dozen A 50 en 75 ct ■I Woensdag a.s.. de eerste verjaardag van Prinses Marijke, zullen prof. Weve en direc trice Heijlsbije van het Ooglijders-Gasthuis te Utrecht op het Paleis Soestdijk een zeer antieke speeldoos aanbieden. Op de speeldoos staan twee beweegbare poppen. vértaling HERMAN ANTONSEN 32) „Misschien zijn er een paar uitvindin. gen meer gedaan," gaf Janson toe. „Ik durf echter ook beweren, dat er heel wat mear schurken bestaan en dat die zich beter kunnen beschermen, als ze gezorgd hebben voor wat geid achter de hand. De Koning der Vrijbuiters zou er heden ten dage een bankier op na hou den en op zijn gemak vrij rondlopen, terwijl zijn advocaat rustig voor de rech ter pleitte en eindeloos uitstel zóu weten te verkrijgen. Ik heb wel eens horen zeggen, dat hij vlakbij de Beurs woonde en dat wil ik. graag geloven. En wat die beschaving betreft, dat ts maar larie. Veronderstel eens, Profes sor, dat u nooit meer van Kalaiki af kwam. Ik stel me zo voor, dat ze dan op de vijfde pagina van de krant een paar regedtjes aan u zouden wijden. En als u terugkeerde en uw theorie bleek juist te zijn, dan jcreeg u misschien een artikeltje onder „Wetenschappelijk Nieuws", dat ongeveer niemand leest. Maar als een voetballer de scheidsrech. ter een trap geeft, krijgt hij anderhalve kolom op de frontpagina. Als een filmster zich laat schelden of zo, dan wordt dat besproken in alle landen der wareld. Als een bokser het van zijn te genstander wint worden tevoren en daarna kranten volgeschreven over de wedstrijd en krijgt hy zo iets van hon derdduizend keer zoveel als de lievelings gladiator van Nero voor een zelfde vechtpartij ontving. En dat bewijst, naar mijn mening, dat de beschaving met honderdduizend procent vooruitgegaan is. i Ik neefai liever mijn eigen risico. Ze hebben mij met mijn neus in de mod der gewreven sedert ik een kleine jon gen was, tot ik groot genoeg wag om terug te slaan en dat ben ik nog niet vergeten. Ik heb soms als een losbol en soms als èen kluizenaar geleefd en een keurig gemiddelde bereikt. Nu heb ik kans er bovenop te komen en die grijp ik aan. Ik zou niet janken als lk op mijn kop kreeg, net zo min als u dat doet. Ik geloof, dat u een beter stel hersens hebt dan lk, Professor, maar u gebruikt ze niet voor het voornaamste: uw eigen welzijn en genoegen. En daarom heb ik hqt van u gewonnen." „Iedereen is in staat een overwinning te behalen, als hü de overmacht heeft, janson. Dit was een geval van brute kracht. En dié slimmigheid van jou, dat bovenlicht open te zetten, bewerkte ook iets. Als die kerels van de Salo monseilanden Haar niet doorheen gekro pen en boven op me gevallen waren, was ik niet benauwd geweest voor de uitslag. Ik was eigenlijk blij toen je ei- Martin en Sam en Balk bijhaalde. Ik ben namelijk een goed schutter en mijn dochter raakt gewoonlijk datgene, waar. op ze vuurt. We hebbgn feitelijk twee van jullie buiten gevecht gesteld en die nikkers uit Turanga hebben Warin over. meesterd. Ik wil daarmèe je handigheid niet verkleinen. Die was beslist knap, heel knap zelfs. Ja, zeg eens, waar is Sam eigenlijk vandaan? Van Jamaica? Of Cuba?" „Van Haïti. De politie zat hem op de hielen, toen hij er voor het eerst van z'n leven terugkwarh. Oorspronkelijk was hij verbannen met generaal Sam Simon." „Ahzovan Haïti. En dié Tu- ranganezen? Ergens uit de buurt van Malaita? Dan zal het je lastig vallen hun uit de weg te blijven en je verblijf geheim te houden, Janson." ,.ïk geloof van niet. Per slot van re kening is dat iets, waarmee ik alleen te maken heb. U hebt er over te dén ken, hoe u op korte termijn aan geld kunt komen. Cijfer maar goedik ben niet goedkoop." Dit was de eerste toespeling op hét feit dat hij Lang van al zijn geld wilde beroven, eer hij hem vrijliet. En bo vendien volgde hü Dora meer en meer met zijn ogen, als ze aan dek was. Maar ze schonk niet de minste aan dacht aan de goedkeurende en var- erende blikken van Janson, En de ka pitein bekeek haar niet alleen met ge wone mannelijke bewondering, maar zijn blik was berekenend en dwaalde telkens van haar vader af en dan trok eir een rimpel In zijn voorhoofd. Sedert zijn overwinning liep Janson steeds met twee revolvers in holsters aan zijn gordel. Sam had er één ei; ook een dolkmes. Balk liep rond met een revolver, waarvan de kolf uit zijn zak te voorschijn kwam. Zelfs Manuel droeg een pistool en ongetwijfeld hadden alle matrozen een mes bij zich. Balk bekeek zijn wapen nu en dan met veel vertoop als hij Warin in zijn nabijheid zag en keek dezé dan met een kwaadaardig lachje aan. Eens waagde hij het zelfs, een fles OV0r boord te gooien en er op te gaan schijfschieten, tot Janson aan dek kwam en hem snapte. „Ik schrijf die patronen driedubbel op je rekening, Eric," zei hij. „Ik houd het van je gage af. Ik heb je nog niet ge zegd, wat ik je voor loon geef boven kost en inwoning maar veel is het niet. Je welrkt voor 'n beetje, Eric, voor 'n bitter klein beetje, zelfs voor jouw doen. En jé hebt nooit Veel verdiend." „Je moogt het van mijn aandeel af trekken,'' zei Balk uitdagend. „Jouw aandeel!" brulde Janson. „Jouw aandeel, mormel, dat je bent? Waarin heb jij een aandeel? Ik zal jou je aandeel op staande voet geven, dan hoef je er niet op te wachten. Wou je het graag op die manier hebben? Nou, zeg op! Hebben, waar je recht op hebt?" Balk krabbelde terug. „Ik zal wel wachten," zei hij. „Ik zal geduld hebben, kapitein." Toen hij zich omdraaide gaf Janson hem een trap, die nauwkeurig berekend qankwam en de hofmeester viel voorover en kroop op zijn buik «weg. Janson brulde van het lachen. Voor de eerste keer had hij zijn zelfbeheersing verloren laten zien, wat er van hem té verwachten was. Toen hij zich van de kruipende hof meester, die op het voordek lag te spar telen, afwendde, stond hij voor het meisje. Ze keek hem zó minachtend aan, dat Janson. langs zijn baard strij kend, met lachen moest ophouden. heel andére zienswijzen verkondigen door deze afgevaardigde, die nadrukke lijk waarschuwde, dat wij niet zullen gaan experimenteren met het risico ernstige fouten te maken, die later niet meer herstelbaar zullen blijken. Ook de heer Gerharts ontwikkelde vervol gens een aantal concrete denkbeelden met betrekking tot de staatsinrichting. Intussen, al is dan de rest van de Curagaose delegatie der conferentie gebleven, evenals de Surinaamse de legatie, dit wil niet zeggen, dat de heren niet soortgelijke wensen koes teren. Ook zij willen snel op eigen benen staan en algemeen hoort men de mening verkondigen, dat men de Grondwet dan maar opzij moet zet ten met een beroep op het staats- noodrecht, dat immers voor Indone sië ook wordt toegepast. Prof. Logemann beriep zich op de on toepasselijkheid van het staatsnoodrecht voor West-lndië, hoe gelukkig hij het overigens acht, dat het voor Indonesië nog altijd wel toepasselijk is. Daarvoor is het gemaakt, betoogde hij, zij het dat het tegenwoordig wordt toegepast op gevallen, die men destijds, toen het ont stond. niet heeft kunnen voorzien. Doch het bestaat en daarom is het toepasse lijk. Hoe curieus en hoe pikant, dat prof. Logemanneen geheid orthodox begrip van de formele bestaanskracht van recht hanteren kan om een in we zen revolutionnaire rechtsontwikkeling te legaliseren, terwijl hij op diezelfde grond ieder beroep op noodrecht voor West-lndië moet afwijzen. Hü wil alle spoed betrachten met de herzieningen, doch wij kunnen en mogen op straffe van ondermij ning van het fundament van onze staat niet Grondwet en wet opzij zetten. Dat was de kern van prof. Logemann's betoog. Overigens laakte hij het afzijdig blij ven van de heer v. d. Meer en zijn vrienden. De opdracht van de Staten is in strijd met het wezen van de confe rentie en bovendien in strijd met hun bevoegdheid. Ook is het schadelijk, dat de heren zich onttrokken hebben aan deze voorbereiding, aan de tot stand ko ming van de wetten, waaraan zij nu geen deel kunnen hebben. Naar wü vernemen is een regeling getroffen tussen het ministerie van Oorlog en het Centraal Distributie kantoor, waarbij aan alle uit Ned.-In- dië terugkerende militairen der Kon. Landmacht, die aldaar ten minste zes maanden dienst hebben gedaan en deze dienst op goede wijze heb ben verricht, door de plaatselijke distributiekantoren voorrang zal worden verleend bij .de behandeling hunner distributie-aangelegenheden en wel op vertoon van een ingevul de en ondertekende pagina van het him uitgereikte demobilisatieboekje. Teneinde alsdan van een snelle af wikkeling deze» aangelegenheden ver zekerd te zijn, zullen de distributie- diensten alles In het werk stellen reeds thans maatregelen te treffen "tot het bij de distributiekantoren, waar de betrok kenen zich zullen vervoegen, aanwezig doen zijn van de distributiestamkaarten. Deze voorrang zal zich ook uitstrekken tot de militairen van de hieronder te ver melden categorieën, die niet in Ned.In dië hebben gediend. Deze zullen daartoe op vertoon van hun ontslagbewijs c.q. groot-verlofpas, een formuier met een verzoek tot het verlenen van voorrang, getekend door het hoofd van het gewes telijk kantoor van de Sociale Dienst, ont vangen. Deze categorieën zijn; 1. Reserve-officieren, die 10 Mei 1940 in militaire dienst waren, al dan niet als officier; 2. Lichtingen 1940 en ouder; 3. O.V.W.-ers (Oorlogsvrijwilligers) met lange verbandakte; 4. Leden der Prinses Irene-Brigade; 5. Militairen, afkomstig uit West- Indië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3